ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΠΡΟΜΗΘΕΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 22:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγουρα δεν διαφωνω οτι το πετσοκομα ειναι γεγονος. Οπως ομως και η προπαγανδα. Και ειναι πολυ λεπτες οι γραμμες για να ξεχωριζεις ποτε κατι ειναι αληθεια και ποτε οχι. Νομιζω εξαρταται (εκτοσ απο βιολογικουσ, λεγε με iq, και γνωσιακους παραγοντες) και απο την προδιαθεση του καθενος. Αν λοιπον θεσ να πιστεψεις την προπαγανδα σιγουρα θα βρεις τροπους να την υποστηριξεις και να πεισεις τον εαυτο σου οτι ισχυει. Μια γενικοτερη παρατηρηση , με μερικες ισωσ εφαρμογες σε οσα λεχθηκαν, και απο σενα και απο αλλουσ φυσικα.
Παρεπιτωντος, δεν ειναι προσωπικες διαμαχες οι διαφορες αποψεων. Απλα ο καθενας υποστηριζει τα λεγομενα του. Οποτε ουτε ο jbg νομιζω οτι σε παρεξηγει ουτε εγω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 02:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ψηλός

Φίλε jonniebegood,
Κατάλαβα αυτά που έγραψες.
Μίλησες όμως για Πατρώα θρησκευτική αντίληψη.


για να δουμε αν οντως με καταλαβες φιλε μου

ναι, για αυτην μιλησα


quote:

Αν, όμως, εσύ, διαφοροποιείς τη θέση των "σύγχρονων ελλήνων εθνικών", από εκείνη των "αρχαίων ελλήνων εθνικών", τότε, αυτομάτως, μιλάς για κάτι το διαφορετικό, το οποίο δεν έχει ενιαία μορφή ούτε εντός των διάφορων συλλόγων ή σωματείων ελλήνων αρχαιοφίλων ή αρχαιολατρών (όπως κι αν λέγονται) που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.


δεν την διαφοροποιω, απλα ειπα τι θελουν οι συγχρονοι εχοντες την Πατρωα αντιληψη Ελληνες - οχι εκδικηση, αλλά Παιδεια, Ελευθερια και Ανεξιθρησκεια

κοινη διαχρονικη συνισταμενη, το υπερτατο αγαθο, η Ατομικη Ελευθερια!

οσο για τους αρχαιοφιλους, τους αρχαιοκαπηλους, τους αρχαιπωλες, τους επανιδρυτες της αρχαιας "θρησκειας", ή τους φανατικους που ζητανε το "αιμα τους πισω", εγω δεν τους θεωρω κατοχους της Πατρωας αντιληψης


quote:

Πιστεύω πως, για την αρχαιότητα, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για μια συγκεκριμένη/παγιωμένη πατρώα θρησκευτική αντίληψη, διότι ποτέ δεν είχε κάποια συγκεκριμένη, στατική μορφή.


δεν μπορουμε να μιλησουμε για συγκεκριμενη/παγιωμενη θρησκεια.

η Ελληνικη αντιληψη ηταν ανιμιστικη, κοινη με τους Ινδιανους, τους Κινεζους κτλ

και αυτη η αντιληψη δεν αλλαξε ποτε στην Ελλαδα, μεχρι που οι Ρωμαιοι αποφασισαν οτι δεν συναδει με την εξωτερικη και εσωτερικη τους πολιτικη...


quote:

Στον «ελλαδικό χώρο» υπήρξε μια εξελικτική πορεία στη θρησκευτική λατρεία των προγόνων μας που, μπορούμε να πούμε, πως ξεκινά από την πρωτόγονη φυσιολατρία (προϊστορικοί χρόνοι)


Φυσιολατρες δεν επαψαν ποτε να ειναι φιλε ψηλε

οι θεοι ειναι οι εκφανσεις του Θειου στην Φυση


quote:

και «εξελίσσεται» σε τοτεμική ή/και φετιχιστική κατά τη Μυκηναϊκή περίοδο, καθώς και στην Κρήτη κατά τη Μινωική περίοδο.


τοτεμικη?

φετιχιστικη?

μηπως να τους ελεγες στα ισα ειδωλολατρες?

αν θεωρεις οτι οι Ελληνες λατρευαν τα αγαλματα των θεων, τοτε μπορω και εγω να θεωρω οτι οι χριστιανοι λατρευουν τις εικονες (ορθοδοξοι) και τα αγαλματα (καθολικοι)


quote:

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, πώς μπορείς να μιλάς για «Πατρώα θρησκευτική αντίληψη» και να την περιορίζεις στα δικά σου αντιληπτικά και «συμφεροντολογικά» καλούπια;


αν θεωρεις καλουπι την αντιληψη του Ενθεου Συμπαντος, ειναι δικαιωμα σου

αλλά το δικο μου συμφερον που το ειδες, μου λες?


quote:

Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, θα απαντήσω αργότερα.


θα περιμενω

εδω περιμενα 3 μηνες καβαλα στο ασπρο μου αλογο να γινει ο πολεμος με την Τουρκια περσυ τον Νοεμβρη... (σορυ αλλά δεν κρατηθηκα)


quote:

Φίλε μου εγώ αναφέρθηκα σε ιστορικά στοιχεία.
Γιατί όταν δεν μας "κάνει το χατίρι" η ιστορία, γιατί να αρνούμαστε να την κοιτάζουμε στα μάτια;
Μήπως αυτό αφαιρεί κάτι από το μεγαλείο του αρχείου μας πολιτισμού;


ποιανου δεν κανει το χατηρι η ιστορια ψηλε μου?

του επικρατησαντα "νικητη" που την γραφει ο ιδιος οπως θελει, ή του ηττημενου?

γιατι περασε στην ιστορια ο Ιουλιανος σαν "παραβατης"?

τι παρεβειν?

μηπως θαπρεπε να διαβασεις και τους ιστορικους που δεν σου κανουν το χατηρι?

quote:

Ο Τζόνυ μίλησε για την αλήθεια. Η αλήθεια είναι αλήθεια όταν λέγεται ολόκληρη.
Όταν λέγεται μισή ή πετσοκομένη, κάθε άλλο παρά αλήθεια μπορεί να ονομάζεται.


συμφωνω απολυτως!

να αρχισουμε με το σε ποιον ανεθεσαν οι Τουρκοι την διαχειριση των ραγιαδων?

με το ποιος ειχε το δικαιωμα να εχει ιδιοκτησια και να καβαλαει αλογο?

με το ποιος περασε ζωη και κοτα επι 400?

με το σε ποιου τα χερια περασε η "ιδιοκτησια" των Τουρκων μετα την επανασταση?

υπηρξαν σαφως και λαμπρες εξαιρεσεις, Ελληνων που η εθνικη συνειδηση υπερειχε του ρασου που φορουσαν, αλλά ηταν μονο λαμπρες εξαιρεσεις...


quote:

Δεν θέλω να μπω σε κανενός είδους προσωπική αντιπαράθεση και να αρχίσω πόλεμο, παραθέτοντας στοιχεία μόνο και μόνο για να αντικρούσω όσα λέει κάποιος άλλος.


δεν ειχαμε ποτε προηγουμενα νομιζω, και μπορουμε να συζηταμε πολιτισμενα


quote:

Εγώ θεωρώ προγόνους μου όλους όσοι πέρασαν από ετούτο εδώ τον ευλογημένο τόπο, και προσπαθώ να τους τιμώ.


και τον χριστιανο Αλαριχο?

ή τον αλλο που ξεθεμελιωσε την Σπαρτη για να μην μεινει ιχνος της?

ή τους ρωμαιους αυτοκρατορες της βυζαντινης αυτοκρατοριας?

ή τους εισπρακτορες καλογερους και επισκοπους που αναφερει η Ελληνικη Νομαρχια?


quote:

Δεν πετσοκόβω την ιστορία μας προς όφελος του ενός ή του άλλου κομματιού της. Προσπαθώ να τους κοιτώ (τους προγόνους μας) κατάματα και να αναγνωρίζω και να παραδέχομαι τα λάθη τους, αλλά και να τους δίνω τα εύσημα όταν πρέπει.


παλι συμφωνω απολυτως!

μην το κανεις λοιπον, κοιτα την αληθεια και παραδεξου τα λαθη του χριστιανισμου (ειναι μια καλη χρονικη στιγμη για να απαλλαγειτε την παλαια διαθηκη πχ).

ο Παπας ζητησε συγνωμη απ τους ορθοδοξους και του ειπαν μπραβο.

γιατι δεν ζητανε και οι καθολικοι και οι ορθοδοξοι μια εντιμη συγνωμη απο τους Ελληνες Εθνικους, ή απο όποιον αλλον λαο εκχριστιανισαν με την βια? (βλεπε αμερικανους ιθαγενεις πχ)


quote:

Πιστεύω πως μόνο έτσι μπορώ να ελπίζω πως κάτι θα διδαχθώ εγώ και θα το μεταδώσω στο παιδί μου.


θεωρω οτι το καλυτερο ειναι να το βοηθησεις να αποκτησει προσωπικη κριση με την σωστη Παιδεια και να το αφησεις μονο του να εκφρασει ελευθερα την θρησκευτικη του αντιληψη - εγω αυτο εκανα και δεν το μετανιωσα


quote:

Ν’ ακολουθάς την κίνηση των προγόνων, και ας ξέρεις πως δεν έχει καμιά φανερή πραχτικήν αξία, να συνεχίζεις μία γιορτή, ένα θρήνο, ένα χορό, κρατώντας έτσι αδιάσπαστα το νήμα του καιρού, αυτό δίνει συνοχή και ευγένεια και ρίζες στη ράτσα.
Νίκος Καζαντζάκης, Μοριάς, σ. 278


παλι συμφωνω απολυτως!

μεσα απο τα εθιμα διασωθηκε ο,τι διασωθηκε απο την κληρονομια μας, καλυμενο με τον μανδυα του χριστιανισμου. (αποκριες, αναστεναρια, κτλ)

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν τον προστατη των ναυτικων τον λενε Ποσειδωνα ή αγιο Νικολα οι θαλασσινοι - με ενδιαφερει το οτι εχουν εναν προστατη.

δεν με ενδιαφερει αν η Παναγια ηταν η Μαριαμ, αλλά το οτι ο λαος την ανακηρυξε σε Παν-αγια (η εκκλησια την αποδεχτηκε σαν τετοια, κατω απο την πιεση των πιστων, σε μια οικουμενικη συνοδο) και την λατρεψε στην θεση της Γαιας, ή της Μεγαλης Μητερας ή της Πατσα Μαμα


μπορουμε να συμφωνησουμε για αρχη στο οτι ο Θεος (το Θειον λεω εγω) ειναι Ενας για ολο το Συμπαν και δεν τον ενδιαφερει αν τον λεμε Αλαχ, Δια, Χριστο, Γιαχβε, Βουδα ή Κουδα?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 02:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Entropy

Μηπως επειδη το ποστ του ηταν "εναντιον" του jbg, δεν σε ενοχλησε??? (δεν ειναι προσωπικη επιθεση, αλλα απορια)


τετοια να λες εσυ και θα καλοπερασεις!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 13:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενημερωτικα γιατι πολλοι δεν το εχουν μαθει ακομα:

Η αλήθεια για τον ΜΗ αφορισμό του Καζαντζάκη

http://oistros-reportaz1.blogspot.com/2006/08/blog-post_115608959230201405.html


---
δεν κανω παραθεση για τον εξης λογο: στοιχειωδης δεοντολογια επιβαλλει να ζητας σε τετοια περιπτωση την αδεια του μπλογκερ (και να δημοσιευεις την παραθεση μαζι με το λινκ) αλλα και στοιχειωδης ευγενεια επιβαλλει να επισκεπτεσαι το μπλογκ του για να σχολιασεις την οποια αποψη του!
τα περισσοτερα μπλογκ εχουν ανοιχτα comments και ειναι φιλοξενα στις διαφωνιες και δτον αντιλογο

επισης: το επιχειρημα "μπλογκ ειναι οτι θελει λεει" ειναι παρα πολυ αδυνατο για να αντικρουσει την επικληση ενος μπλογκερ ως πηγη αποψεων και στοιχειων!! ελπιζω να ειναι κατανοητο το γιατι!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 14:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ αγνοων
quote:
εγώ πάντως το βλέπω από την πλευρά της Προμηθέα(ς-?)

αυτή είναι αρκετά πιο έξυπνη από μένα,σκέφτεται με μαθηματικό τρόπο,
έχει πιο ανεπτυγμένη την κριτική ικανότητα από μένα,
έλαβε καλύτερη μόρφωση και παιδεία από μένα...

...έχει γενικά πολλά στοιχεία που την κάνουν πολύ καλύτερο άνθρωπο από μένα,τόσο ατομικά όσο και κοινωνικά...

άρα ,ίσως να συμφωνήσω με τον jbg, που λέει "γιατί να μην μπορεί να γράψει αυτή το λόγο που εκφώνησε ?"

στην αντίθετη περίπτωση,αν δηλαδή κάποιος άλλος έγραψε το λόγο για πάρτη της,
τότε διαφωνώ με την τακτική,αλλά συμφωνώ -ξανά- πλήρως με το πνεύμα των γραπτών

σίγουρα όμως,η Προμηθέα είναι η τελευταία που πρέπει να ρίξουμε ευθύνες

τι λες κι εσύ hendrix ??



μα αν της εχουμε αποδωσει τα ευσημα για το τσαγανο να πει αυτα που ειπε εκει που τα ειπε, σιγουρα θα της αποδωσουμε και τις ευθυνες (που και η ιδια δεν θα αρνιοταν) κυριως για το οτι δεν επελεξε και δεν ελγξε τις πηγες της με την επιστημονικη μεθοδολογια που της επιβαλλει η επιστημη που κατεκτησε τοσο νωρις!!!

γιατι οχι?

εγω ομως ειπα κατι αλλο: το εκπαιδευτικο συστημα της αμερικης επιτρεπει (και πολυ σωστα) την γρηγορη ακαδημαικη προοδο προικισμενων παιδιων δλδ των καλων, αριστουχων μαθητων

τιποτα παραπανω δεν σημαινει το πτυχιο στα 15, ασχετα ποσο φανταχτερο το παρουσιαζουν οι δημοσιογραφοι που γυρευουν παντα την εντυπωσιακη ειδηση! εμεις ως εμπειροτεροι (εστω και λιγοτερο εξυπνοι απο την προμηθεα) θα επρεπε να ειμαστε ψυχραιμοτεροι!

κοινη λογικη χρειαζεται και οχι νομπελ!

(σημ. σε καποιο σχολειο της επαρχιας πριν χρονια, δασκαλοι και μαθητες σε συμφωνια, εκαναν το εξης πειραμα: αντι οι μαθητες να μοιραστους αλφαβητικα στα τμηματα της ταξης, μοιραστηκαν με βαση τις επιδοσεις τους, την βαθμολογια τους. Σκοπος ηταν και οι καλυτεροι να προχωρησουν γρηγοροτερα στα πιο δυσκολα χωρις να τους καθυστερουν οι πιο αδυνατοι μαθητες, αλλα και οι πιο αδυνατοι να αναπληρωσουν τα κενα και τις ελλειψεις τους χωρις να μενουν ολοενα και πιο πισω. Απωτερος σκοπος φυσικα να συγκλινουν αν ειναι δυνατον ολοι στο μαξιμουμ. Το πειραμα πηγε απατο διοτι αντεδρασαν οι γονεις και τα κομπλεξ της επαρχιας.

καλυτερα λοιπον να εχουμε υποψη μας την βαθεια παθολογια της ελλαδας πριν παιανισουμε τους δοξαστικους μας!)

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.

Edited by - hendrix on 08/03/2007 14:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 00:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα τωρα αν εσυ βασιζεις ολες σου τισ αποψεις σε μπλογκς τι να σου πω...
Ειναι σα να πιστευεις οτι η Λαμπιρη κανει ενημερωτικη εκπομπη.

Οντως το να χεις πτυχια ακαδημαικα στα 15 σου φαινεται εντυπωσιακο μονο απο το πως το παρουσιαζουν οι δημοσιογραφοι...ολα τα παιδια το κανουν, αλλα οι δημοσιογραφοι επιλεγουν ενα τυχερο παιδι, απο ολα, το οποιο για τα συμφεροντα τους το προβαλουν αναλογως. Και μενα ετσι μου φαινεται οτι ειναι...

Αυτο το πραγμα απο την αλλη που κρινεις την γενικη νοοτροπια ολων των ελληνων απο την αντιδραση μιας επαρχιακης πολης , πολυ μου αρεσε.
Ε βεβαια ο χωριατησ που μενει σε ενα μερος με αλλα 1000-2000 ατομα που ολοι γνωριζονται μεταξυ τουσ , θα το χει τιμη και καμαρι του να ξερουν οτι το παιδι του ειναι στο τμημα με τα "χαζα" ( η καπως ετσι τουλαχιστον θα το εβλεπε εκεινος) . Τωρα γιατι θα το βλεπε ετσι μη με ρωτησεις πια...
Παρεπιπτοντως δεν υποστηριζω την νοοτροπια των νεοελληνων για κανεναν λογοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 01:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το γραμμα στο δαυλο δεν ηταν ακριβως "αποψη μπλογκερ"...!

.

δεν υποστηριζεις τη νοοτροπια των νεοελληνων???? μα μολις ειπες οτι αυτο ειναι δικο μου συμπερασμα απο λανθασμενη γενικευση μεμονωμενου περιστατικου!!!!

χμμ, μαλλον εχω δικιο ετσι?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Entropy

Κοιτα τωρα αν εσυ βασιζεις ολες σου τισ αποψεις σε μπλογκς τι να σου πω...
Ειναι σα να πιστευεις οτι η Λαμπιρη κανει ενημερωτικη εκπομπη.

Οντως το να χεις πτυχια ακαδημαικα στα 15 σου φαινεται εντυπωσιακο μονο απο το πως το παρουσιαζουν οι δημοσιογραφοι...ολα τα παιδια το κανουν, αλλα οι δημοσιογραφοι επιλεγουν ενα τυχερο παιδι, απο ολα, το οποιο για τα συμφεροντα τους το προβαλουν αναλογως. Και μενα ετσι μου φαινεται οτι ειναι...


περασες στην ιστορια μεγαλε!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7373&whichpage=4&ARCHIVE=


quote:

hendrix

τιποτα παραπανω δεν σημαινει το πτυχιο στα 15, ασχετα ποσο φανταχτερο το παρουσιαζουν οι δημοσιογραφοι που γυρευουν παντα την εντυπωσιακη ειδηση!

εμεις ως εμπειροτεροι (εστω και λιγοτερο εξυπνοι απο την προμηθεα) θα επρεπε να ειμαστε ψυχραιμοτεροι!


η εμπειρια σου δεν κρυβεται!!!

θαμπωνει ιστορικους και νομπελιστες, παιδια θαυματα και φιλοσόφους!

κερι αναψες για την συγχωρεση των φονιαδων της Υπατιας?

στο ιδιο ποιμνιο με αυτους που αποκαλουσαν βρωμοθηλυκο την Προμηθεα ανηκαν...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως τον σωκρατη δεν τον σκοτωσαν ουτε χριστιανοι ουτε εβραιοι

...


αμ, τον πυθαγορα...?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.

Edited by - hendrix on 09/03/2007 02:44:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Orianna
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 21:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Orianna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην εποχή μας που ο μέσος 20χρονος δεν ξέρει καν ορθογραφία και δεν έχει στοιχειώδεις γενικές γνώσεις πέραν των επιβαλλομένων από τον επαγγελματικό του προσανατολισμό, είμαστε υποχρεωμένοι να παραδεχθούμε ότι η Προμηθέα είναι ένα παιδί- θαύμα.
Σύμφωνα με το έγκυρο έργο του Παπαρρηγόπουλου, ο Ιουστινιάνειος κώδικας ήταν η αιτία να εξοντωθεί τεράστιος αριθμός Ελλήνων που ως είχαν δικαίωμα δεν ήθελαν να ασπαστούν τον Χριστιανισμό. Ο Απόστολος Πάύλος στην Κόρινθο τοποθετήθηκε σε ένα βαρέλι και τον κύλησαν από την Ακροκόρινθο. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε με τη βία, τη σφαγή και την τρομοκρατία στον τόπο μας κι όχι γιατί έπεισε κανέναν. Αδιάψευστη επιβεβαίωση είναι η Κυριακή της ορθοδοξίας και τα κατάπτυστα αναθέματα εναντίον των Ελλήνων. Επομένως η Προμηθέα την αλήθεια έλεγε... Ο Γρηγόριοςο Ε' αφόρισε τους αγωνιστές του '21 γιατί ενόχλησαν την καθεστυκυία τάξη η οποία (γιατί να το κρύψομεν άλλωστε) προίκισε την εκκλησία φεύγοντας με τα γνωστά σε όλους μας βακούφια.
Αν η Εκκλησία ως θεσμός ήταν απαιλή για τους Οθωμανούς θα είχε εξαφανιστεί και εκείνη δια της βίας. Οι λιγοστές εξαιρέσεις ιερέων και μοναχών δεν αρκούν να ανατρέψουν τη γενικότερη πραγκματικότητα.
Ας ανοίξουμε τα μάτια μας επιτέλους...


Μάθε απ΄ τα λάθη των άλλων. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να τα κάνεις όλα αυτοπροσώπως ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 21:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα με σφαγες επιβληθηκαν διοτι αυτη ειναι η ανθρωπινη φυση

και οι αρχαιοι αθηναιοι δεν εσφαξαν λιγους

κι οι γιαπωνεζοι μια χαρα ανιμιστες ειδωλολατρες ειναι αλλα σφαζουν ακομα και τα δελφινια

κι απο την αλλη

χωρις χριστιανισμο, παπαλα ανθρωπινα δικαιωματα και συγχρονη δημοκρατια

και οι γυναικες θα ηταν στο γυναικωνιτη τους

και η προμηθεα ανευ πτυχιου αλλα με σατραπη συζυγο

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 00:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα φιλε Ηendrix εισαι τσακαλος(ελα μην στραβωνεις πλακιτσα κανω)... Επειδη μπορει να μην το ειδες πολυ καλα κανω ενα quote
quote:

Entropy Απεστάλη: 09/03/2007, 00:30:42

Αυτο το πραγμα απο την αλλη που κρινεις την γενικη νοοτροπια ολων των ελληνων απο την αντιδραση μιας επαρχιακης πολης , πολυ μου αρεσε


Τι εννοει ο ποιητης: Ελληνας == Νεοελληνας
Αυτο που ειπες(το παραδειγμα για το χωριο) ειναι συμπεριφορα νεοελληνα...και εγω λεω οτι δεν την υποστηριζω. Οπως επισης και οτι εσυ βαζεις σε ενα καλουπι και τους μεν και τους δε.Το οποιο δεν ειναι καλο, γιατι υπαρχουν μερικοι που ξεφευγουν απο την μιζερια του νεοελληνα και δεν υποστηριζουν τετοιες συμπεριφορες. Δυστυχως για διαφορουσ λογουσ ομως, η επαρχια δεν τους βοηθαει σε αυτο.Αυτα (με πιο παιδικα λογια)...
Επισης το κειμενο απο το "Δ" δεν ειναι μπλογκ αλλα τα συμπερασματα που βγαζεις επ αυτου ειναι καθαρα προσωπικες σου αποψεις...και εκει ειναι που ερχονται τα μπλογκς τα οποια χρησιμοποιεις για να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου.

JBG thanx που βοηθας να γινω γνωστος στα περατα του κοσμου. Αλλα ενταξει δεν ηταν και τοσο αστεια ατακα..αυτα που εκανε quote κερυ κινγκ ειναι απειρως καλυτερα...φοβερο thread . Ευχαριστω που μου το δειξες

Υ.Γ @ Orianna
Σωστοοοοος (η' ηηηηηη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crying-Wolf
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 04:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crying-Wolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παντως τον σωκρατη δεν τον σκοτωσαν ουτε χριστιανοι ουτε εβραιοι

Σωστα. Αυτοκτονησε με το κωνειο, οπως ο Χριστος στον σταυρο.

Και οι δύο θα μπορούσαν αποφύγουν τον θάνατο, αλλά δεν το εκαναν.


quote:
Ο Απόστολος Πάύλος στην Κόρινθο τοποθετήθηκε σε ένα βαρέλι και τον κύλησαν από την Ακροκόρινθο.

Τα πραγματικά αίτια έχουν πολύ ενδιαφέρον.

quote:
ολα με σφαγες επιβληθηκαν διοτι αυτη ειναι η ανθρωπινη φυση

και οι αρχαιοι αθηναιοι δεν εσφαξαν λιγους

κι οι γιαπωνεζοι μια χαρα ανιμιστες ειδωλολατρες ειναι αλλα σφαζουν ακομα και τα δελφινια

κι απο την αλλη

χωρις χριστιανισμο, παπαλα ανθρωπινα δικαιωματα και συγχρονη δημοκρατια

και οι γυναικες θα ηταν στο γυναικωνιτη τους

και η προμηθεα ανευ πτυχιου αλλα με σατραπη συζυγο


Μήπως τελικά φίλοι μου εχουμε μπερδέψει τον ΘΕΟ, με τις εκάστοτε Θρησκείες που επικρατούν και ψάχνουμε για του ποιού είναι η καλλύτερη;


Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο.
Δουλέυει μόνο όταν είναι ανοιχτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 08:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδιάψευστη επιβεβαίωση είναι η Κυριακή της ορθοδοξίας και τα κατάπτυστα αναθέματα εναντίον των Ελλήνων.

Εδώ βλέπουμε μία από τις κλασικές ατάκες της νεο-παραπληροφόρησης, ενδεικτική ότι όσοι την χρησιμοποιούν δεν έχουν καν διαβάσει τι γράφει το Συνοδικό της Ορθοδοξίας...

:"Εσείς αναθεματίσατε τους Έλληνες Φιλοσόφους"


Για να απαντήσουμε σε αυτή την ατάκα, προσέχουμε ιδιαίτερα ένα σημείο του Συνοδικού, που παραδόξως, γράφει τα αντίθετα από αυτά που επικαλούνται:

"Ανάθεμα σε όσους ασχολούνται με τα ελληνικά μαθήματα και δεν τα χρησιμοποιούν μόνο για τη μόρφωση τους, αλλά και ακολουθούν τις περιττές διδασκαλίες τους και τις δέχονται σαν αληθινές, και μάλιστα ομολογούν πίστη σ' αυτές…"
(μετάφραση από το βιβλίο ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΤΟΜΟΣ Α', εκδόσεις ΜΙΕΤ, σελ. 94)

Δεν είναι τρομερό; Οι διάφοροι κάνουν επίθεση βασιζόμενοι επάνω σε ένα κείμενο που γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ το ΑΝΤΙΘΕΤΟ από τους ισχυρισμούς τους!

κείμενο το οποίο φανερώνει ότι το πρόβλημα της Ορθοδοξίας, αποτελεί μόνο το θρησκευτικό μέρος και τίποτε άλλο.

Το ίδιο το κείμενο θεωρεί ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΑ "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ" (λέει: "...και δεν τα χρησιμοποιούν μόνο για τη μόρφωση τους, αλλά..."), και όπως είναι φυσικό, διαφωνεί ΜΟΝΟ με όσους ομολογούν πίστη σε μή Ορθόδοξες ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ διδασκαλίες.

Άλλωστε τόσον καιρό έχει φανεί ότι η παρερμηνεία είναι η μόνη διέξοδος κάποιων ταλαίπωρων ψευδοσυγγραφέων και αντι-ιστορικών περιοδικών.

Για την απόδειξη αυτού δεν χρειάζεται τίποτε άλλο παρά να εξετάσει κανείς τα όσα γράφουν για τους Ιερούς Κανόνες και τον Ελληνισμό. Μέσα στους κανόνες, συναντάμε συχνά το τρίπτυχο:

Ιουδαίος - Έλλην - Αιρετικός

Παραβλέπουν λοιπόν σκοπίμως ότι η θέση του "Έλλην" μέσα στο τρίπτυχο αυτό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ με βάση τα συμφραζόμενα, να αποκτήσει οποιαδήποτε άλλη σημασία, εκτός από τη θρησκευτική. Είναι προφανές ότι μιλάει για:

Ιουδαϊσμό - Ειδωλολατρία - Χριστιανική Αίρεση

δηλ. το τρίπτυχο της μή Ορθόδοξης θρησκευτικότητας της εποχής. Αυτή είναι ορολογία της εποχής και πρέπει να την γνωρίζουμε για να κάνουμε κρίσεις.

Αν νομίζει κάποιους ότι τους τιμά η παράφραση, τότε έχουν δύο προβλήματα:

- ή πρέπει να παραδεχτούν ότι δεν γνωρίζουν την ορολογία των Ιερών Κανόνων οπότε αυτομάτως έχουμε "απολογητές" που τελούν εν αγνοία

- ή να παραδεχτούν ότι επίτηδες παριστάνουν ότι δεν γνωρίζουν τις έννοιες των λέξεων στους Ιερούς Κανόνες οπότε πρόκειται για απλούς, μη ειλικρηνείς φανατικούς.

Είναι πασίγνωστο ότι το όνομα "Έλλην", μετά την κατάκτηση της Ρώμης έγινε πολιτιστικό, με την εμφάνιση του Χριστιανισμού, Θρησκευτικό ΚΑΙ Πολιτιστικό (αφορούσε και τους ειδωλολάτρες από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου) και στους τρεις τελευταίους αιώνες του Βυζαντίου ξαναέγινε ΚΥΡΙΩΣ Εθνικό αφού πλέον τα εδάφη της Αυτοκρατορίας είχαν περιοριστεί σε χώρους ελλαδικούς ή ελληνικές αποικίες και πληθυσμούς και από τον 10ο περίπου αιώνα δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου ειδωλολάτρες.

-


Edited by - recto on 10/03/2007 08:04:04

Edited by - recto on 10/03/2007 10:17:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 08:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν η Εκκλησία ως θεσμός ήταν απαιλή για τους Οθωμανούς θα είχε εξαφανιστεί και εκείνη δια της βίας.

Ασφαλώς και αυτό έκαναν, είτε με τη βία είτε με άλλους τρόπους. Μόνο που στην Ελλάδα δεν ξεριζωνόταν. Έχεις την εντύπωση ότι η σημερινή Αλβανία δεν αποτελείτο από Ορθοδόξους;

Μέσα σε 30 χρόνια όμως, από το 1620 μέχρι το 1650, έμεινε το 1/10 των Χριστιανών. Την ίδια ακριβώς ευκαιρία είχαν και οι Έλληνες, όμως δεν το έπραξαν.

Ο Παπαρηγόπουλος και ο Μπίρης (στο "Αρβανίτες, Οι Δωριείς του Νεώτερου Ελληνισμού") γράφουν ότι:

"...ο Βίτσης, ο καθολικός αρχιεπίσκοπος Αντιβάρεως, έλεγε ότι υπάρχει κίνδυνος μέσα σε 10 χρόνια όλοι οι Αλβανοί να γίνουν μουσουλμάνοι."

Η χώρα μας όμως κράτησε την πίστη της.

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 08:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Γρηγόριοςο Ε' αφόρισε τους αγωνιστές του '21 γιατί ενόχλησαν την καθεστυκυία τάξη

Δυστυχώς με την ιστορία δεν βλέπω ιδιαίτερη σχέση και δυστυχώς τα ίδια παπαγάλιζε το παιδάκι, η Προμηθέα, που έστειλε επιστολή για να πάρει πληροφορίες από τον ...Δαυλό!

Αυτό αρκεί για να μας δώσει να καταλάβουμε ότι παρόλη την ευφυία της, διατηρεί την ασθενή κρίση ενός μικρού παιδιού.

Αν έλεγε ότι διάλεξα να διαβάσω την ιστορία που διδάσκεται στα 10 αξιολογημένα ως καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου και την ιστορία που διδάσκεται στα Ελληνικά πανεπιστήμια ώστε να βγάλω ένα συμπέρασμα για την αλήθεια, τότε θα ήταν αντάξιο του επιπέδου της.

Από τον "Δαυλό" όμως; Αυτό την εκθέτει ανεπανόρθωτα όπως και τους εμπνευστές και εκμεταλευτές της αθωότητάς της. Ελπίζω κάποιοι άνθρωποι να την προσεγγίσουν ώστε να μάθει τι αρλούμπες είπε...


Ο Γρηγόριος Ε' γνώριζε για την Φιλική Εταιρεία, γιατί όμως δεν την σταμάτησε;

Όπως βλέπουμε στην Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάνικα, στο λήμμα Γρηγόριος Ε':

Γνώριζε ο Γρηγόριος την προετοιμασία τού Αγώνα. Την πληροφορήθηκε στο Άγιον Όρος από τον Φαρμάκη.

Φύλαξε το μυστικό τής Φιλικής Εταιρείας, αλλά δεν ορκίστηκε ως Φιλικός, για λόγους πρόνοιας. Άλλωστε την ίδια στάση τήρησαν και άλλοι, όπως ο Άνθιμος Γαζής. Από την αλληλογραφία τού Φιλικού Π. Σέκερη ξέρουμε τη συνεργασία τού Γρηγορίου με την Εταιρεία.

Οι Φιλικοί τόν θεωρούσαν φίλο τους και τόν αποκαλούσαν συνθηματικά -Παλαιότερον". Το "Κιβώτιον τού Ελέους" κατά τον Ι. Φιλήμονα συγκέντρωνε χρήματα για τον Αγώνα.

Επίσης για τον αφορισμό της επανάστασης, ας δούμε τι έλεγαν οι ...αφορισμένοι:

"[...] Την αληθινή, άλλωστε. σημασία τού αφορισμού τού πατριαρχείου τήν αντιλήφθηκαν και οι ίδιοι οι επαναστάτες. Ο Αλ. Υψηλάντης έγραψε προς τους Σουλιώτες: "Ο Πατριάρχης βιαζόμενος υπό τής Πόρτας σάς στέλλει αφοριστικά[...] Εσείς όμως να τά θεωρείτε αυτά ως άκυρα, καθότι γίνονται με βίαν και δυναστείαν και άνευ τής θελήσεως τού Πατριάρχου".

Και ο Αναστ. Εμμ. Παπάς σε γράμμα του: "... τέτοιοι εξορκισμοί δεν έχουν πέραση, γιατί είναι φκιαγμένοι κατά διαταγή τού Σουλτάνου...".

Και αυτός ο Ανδρ. Λασκαράτος έγραφε το 1872 στον Αρ. Βαλαωρίτη για τον Γρηγόριο: Ευλογώντας μέσα στην ψυχή του την επανάσταση ευρέθηκε αναγκασμένος να τήν αφορίσει, για να γλυτώση τους διατρίβοντας εις την Τουρκίαν ομοεθνείς και ομοθρήσκους του!...".


Τον Λασκαράτο τον Θυμάστε;

Είναι αυτός για τον οποίο δεν υπάρχει κανένας αφορισμός, τον οποίο θυμάστε συχνά για τις αντιχριστιανικές αντιλήψεις του και τις "διώξεις του από την Εκκλησία", που ψευδώς λέτε ότι αφορίσθηκε... Άρα, για εσάς αξίζει η γνώμη του...

-

Edited by - recto on 10/03/2007 08:32:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μέσα από όλα αυτά πάντως,θα κατορθώσουμε να βγάλουμε την Προμηθέα
περίπου...καθυστερημένη

τι να πει κανείς ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

hendrix

ολα με σφαγες επιβληθηκαν διοτι αυτη ειναι η ανθρωπινη φυση


και η φιλοσοφια?

και η μουσικη?

και τα μαθηματικα?

και η αστρονομια?

και η γεωμετρια?

και η Τεχνη?

και το θεατρο?

και το υπερτατο αγαθο για τους Ελληνες, η Ατομικη Ελευθερια?


quote:

και οι αρχαιοι αθηναιοι δεν εσφαξαν λιγους


σε πολεμο?

εσυ δηλαδη τι θακανες, θα τους πετουσες κουφετα και πεταλα λουλουδιων?

θρησκευτικο πολεμο κανανε, ή μιλας για να μιλας?


quote:

κι οι γιαπωνεζοι μια χαρα ανιμιστες ειδωλολατρες ειναι αλλα σφαζουν ακομα και τα δελφινια


τι ανιμιστες και κουραφεξαλα...
ο πιο δυτικοποιημενος λαος ειναι


αλλά κι εσεις θεωρειτε τα χταποδια και τα καλαμαρια "νηστησιμα" γιατι "δεν εχουν αιμα..."


quote:

κι απο την αλλη
χωρις χριστιανισμο, παπαλα ανθρωπινα δικαιωματα και συγχρονη δημοκρατια


ελαααα!

χριστιανοι την ανακαλυψαν την δημοκρατια?

εγω ηξερα οτι την ανακαλυψε ο Αβρααμ...


quote:

και οι γυναικες θα ηταν στο γυναικωνιτη τους

ρε συ, συνελθε!

γυναικωνιτες στις εκκλησιες εσεις επιβαλατε

την γυναικα την θεωρουσατε ζωο οπως οι εβραιοι στην παλαια διαθηκη

την Παναγια, χρειαστηκε οικουμενικη συνοδος για να την αναγνωρισει, δινοντας ταυτοχρονα ψυχη στις γυναικες, που μεχρι τοτε δεν τους την αναγνωριζαν


quote:

και η προμηθεα ανευ πτυχιου


δινετε και τα πτυχεια τωρα οι χριστιανοι - δεν τοξερα...


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Crying-Wolf

Μήπως τελικά φίλοι μου εχουμε μπερδέψει τον ΘΕΟ, με τις εκάστοτε Θρησκείες που επικρατούν και ψάχνουμε για του ποιού είναι η καλλύτερη;


συμφωνω!

ειναι παραλλαγη του ποιος την εχει μεγαλυτερη φιλε μου...


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 22:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

αγνοών

μέσα από όλα αυτά πάντως,θα κατορθώσουμε να βγάλουμε την Προμηθέα
περίπου...καθυστερημένη

τι να πει κανείς ?


κι εμας περιπου...μαλακες, φιλε αγνοωντα


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 23:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.davlos.gr/complete-speech.pdf

Το χειρόγραφο κείμενο του λόγου της Προμηθέας

(Αρχείο PDF, 150 σελίδες, 78,9 ΜΒ)

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 01:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και η φιλοσοφια?

και η μουσικη?

και τα μαθηματικα?

και η αστρονομια?

και η γεωμετρια?

και η Τεχνη?

και το θεατρο?

και το υπερτατο αγαθο για τους Ελληνες, η Ατομικη Ελευθερια?



Τι σχέση έχει ο παγανισμός με αυτά; Μήπως μπορείς να μας το εξηγήσεις; Σπουδαιότερος μουσικός όλων των αιώνων αναγνωρίζεται ως ο Γ.Σ. Μπαχ, και παγανιστής δεν ήταν. Ούτε οι γλύπτες και αρχιτέκτονες της Αναγέννησης.

Ή μήπως ο εξαφανισμένος παγανισμός επί αιώνες έχει δημιουργήσει την τέχνη, το θέατρο, τη ζωγραφική, τη Δημοκρατία, τους Θεσμούς που γνωρίζουμε σήμερα;

Όταν διατυπώνονται επιχειρήματα για θρησκείες, να περιορίζονται σε αυτό και μόνο:

Χριστιανοί και Παγανιστές.

Δεν μιλάμε ούτε για τέχνη, ούτε για ζωγραφική, ούτς για γλυπτική. Μπορεί να έχω σπουδάσει καλές τέχνες, ή επιστήμες, ή να είμαι ποιητής και λογοτέχνης γενικότερα και ταυτόχρονα να είμαι Χριστιανός.

Εδώ δεν εξετάζουμε κάτι τέτοιο. Αφήστε λοιπόν όσα μαθαίνετε στα γνωστά περιοδικά που τσουβαλιάζουν τον παγανισμό, παρέα με τα όσα έχουν καταφέρει ως άνθρωποι και ως έθνος οι πρόγονοί μας.

Όλα όσα έκαναν εκείνοι, γίνονται και σήμερα και μάλιστα οι πιο ανεπτυγμένες κοινωνίες σε θεσμούς και επιστήμη παραμένουν οι λεγόμενες Χριστιανικές.


quote:
γυναικωνιτες στις εκκλησιες εσεις επιβαλατε

Μάλλον θα μας τρελάνετε:

Βέβαια οι παγανιστές αγαπούσαν τη γυναίκα:


"Σε ό,τι αφορά τους θεατές, οι δούλοι ή οι βάρβαροι μπορούσαν να παρακολουθούν και μόνο οι γυναίκες αποκλείονταν κάποιες φορές. Έτσι, στην Ολυμπία κατά τη διάρκεια των αγώνων οι παντρεμένες γυναίκες δε γίνονταν δεκτές: δεν μπορούσαν καν να περάσουν τον Αλφειό, τον ποταμό γύρω από την Ολυμπία, ενώ επικρεμόταν η απειλή να τις πετάξουν από την κορυφή του κοντινού βουνού, του Τυπαίου."

("ΜΕΣΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ", εκδ. Παπαδήμας, σελ. 208)


Η μαρτυρία αυτή σώζεται από τον Παυσανία:

"Στον δρόμο για την Ολυμπία και προτού διασχίσουμε τον Αλφειό ερχόμενοι από τον Σκιλλουντα, υπάρχει ένα απόκρημνο βουνό που λέγεται Τυπαίο. Οι νόμοι των Ηλείων προστάζουν να γκρεμίζουν όσες γυναίκες παρευρίσκονται στους Ολυμπιακούς αγώνες ή έχουν διασχίσει τον Αλφειό στη διάρκεια των απαγορευμένων ημερών απ αυτό το βουνό."

(Παυσανίας - 'Ελλάδος Περιήγησις', τόμ. 5, 'Ηλιακά', Κάκτος, Αθήνα 1992, σελ. 51)


Η γυναίκα, για το μόνο που άξιζε ήταν:

Ως σύζυγος εφόσον είχε προίκα. Και φυσικά ως σύζυγος ήταν υποχρεωμένη να έχει τον γυναικονόμο να την επιτηρεί και τον γυναικωνήτη της για να μένει κρυμμένη μέσα στο ίδιο της το σπίτι

Αν δεν είχε προίκα άξιζε το πολύ για παλλακίδα.

Άξιζε για δούλη και πόρνη (αυτά τα δύο σχεδόν πάντα ταυτίζονταν)

Άξιζε για ιερόδουλη, δηλ. πόρνη που βοηθούσε στα έσοδα των ναών που ήταν ταγμένη και ήταν υποχρεωμένη να εκδίδεται σε καθένα που ακουμπούσε τα απαραίτητα νομίσματα στα πόδια της.
Δηλ. οι ίδιες οι θεότητες προωθούσαν την αξία της γυναίκας οδηγώντας την στην πορνεία (άλλωστε είναι γνωστός ο Δίας για τις σχετικές σεξουαλικές του συμπεριφορές).

Επίσης οι γυναίκες ήταν καλές για να εκτονώνονται σεξουαλικά οι συμμετέχοντες στις οργιαστικές λατρείες.

Επίσης, επειδή για τους γονείς κοριτσιών ήταν ασύμφορα τα κορίτσια αφού έπρεπε για να τις ξεφορτωθούν, να τις προικίσουν πρώτα, μπορούσαν να αφήνουν τα μικρά κοριτσάκια "έκθετα" (ο όρος από εκεί προέρχεται) σε δημόσιους χώρους ή σε σκουπιδότοπους.

Και βέβαια εκεί προστίθενται και οι απόψεις φιλοσόφων που μακαρίζουν τον εαυτό τους αφού δεν είχαν την κακοτυχία να γεννηθούν κορίτσια.

Η γυναίκα δεν εθεωρείτο πολίτης όπως άλλωστε και τα παιδιά. Γενικά είχε ανύπαρκτα πολιτικά δικαιώματα και τα σκούσε γι αυτήν κάποιος άνδρας (σύζυγος, αδελφός ή πατέρας). Η θέση τους στην πόλη ήταν αντίστοιχη των δούλων από πλευράς δικαιωμάτων.

Και αν ως παντρεμένη ήταν η μοναδική υπόσταση που μπορούσε να έχει, και παρόλα αυτά βίωνε αστική υποτίμηση και προπάντων νομική ανισότητα, εκτός γάμου είναι σαφές ότι ήταν ανύπαρκτη.

Ο Αριστοτέλης αναφέρεται στην αντίληψη της ηθικής κατωτερότητας της γυναίκας πράγμα που άλλωστε επιβεβαιώνεται από την γενική αδιάφορη αντιμετώπισή της. Ο σύζυγος μπορούσε να διατηρεί παλλακίδες στο γάμο χωρίς να ενδιαφέρεται για την άποψη της γυναίκας του.

Η ζωή της συζύγου περνούσε αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Για τη γυναίκα είναι περισσότερο πρέπον να μένει στο σπίτι, παρά να τριγυρνάει έξω (Ξεν. Οικ. 7, 30). Κατοικούσε στον "γυναικωνίτιν", το κλειδωμένο χώρο για γυναίκες συνήθως στο επάνω πάτωμα του σπιτιού όπου δεν έμπαιναν ποτέ άνδρες εκτός από συγγενείς και υπηρέτες.

Οι γυναίκες δεν συμμετείχαν στα συμπόσια και δεν υποδέχονταν φιλοξενουμένους. Η απομόνωση μιας καθώς πρέπει γυναίκας ήταν τόσο μεγάλη, ώστε ένας αγωνιστικός δικηγόρος σ' ένα δικανικό λόγο του μπόρεσε μάλιστα να αμφισβητήσει την ύπαρξη μιας γυναίκας!!! (Δημοσθ. 43,29 κ.ε. 59,120 κ.ε.)


Η αγάπη για τη γυναίκα επέτρεπε στους παγανιστές να πετούν τα κορίτισα στα ...σκουπίδια:

'''Parents placed less value on girls, who lacked earning power [...] as many as 20 percent of newborn Athenian girls were abandoned in places like the local garbage dump[..]'''

Ancient Greece: A Political, Social, and Cultural History, Oxford University Press, 1999, σελ. 234


Δηλ. πέταγαν στα σκουπίδια το 20% των κοριτσιών επειδή ήταν ασύμφορα στην οικιακή οικονομία.


και παραθέτω τα παρακάτω αποσπασματα για να δείτε ποια τύχη είχαν τα σκουπίδια-γυναίκες (όσα δεν τα έτρωγαν τα σκυλιά βέβαια):

Εκείνη είχε μαντέψει τη μελλοντική ομορφιά των παιδιών-, τα οποία ή είχαν γεννηθεί δούλες ή είχαν εκτεθεί και παραληφθεί από τους δουλεμπόρους με σκοπό την πώληση τους, - κι έβγαλε απ'αυτά το κέρδος της. Τους έδωσε καλή αγωγή, και τις ενοικίαζε ως εταίρες.
Γάμος, Εταίρες & Παιδεραστία Στην Αρχαία Ελλάδα, C. Reinsberg, Παπαδήμας, σελ. 201


Για κορίτσια, τα οποία, λόγω του φόβου για τα έξοδα της προίκας, τα απειλούσε η έκθεση συχνότερα από τα αγόρια, αυτό σήμαινε συνηθέστερα ότι τα περίμενε η τύχη της πορνείας
Γάμος, Εταίρες & Παιδεραστία Στην Αρχαία Ελλάδα, C. Reinsberg, Παπαδήμας, σελ. 207


Πολλά από αυτά τα κοριτσάκια μαζεύονται από τους δουλεμπόρους στους δρόμους όπου οι γονείς τους τα παρατούν μόλις γεννηθούν. Η έκθεση των νεογέννητων είναι συχνά μια ανάγκη για τις οικογένειες με πολύ ταπεινά έσοδα. Για τους φτωχότερους, μια κόρη είναι πράγματι ένα άχρηστο να τραφεί στόμα και καταδικάζεται στην έκθεση
Η Άλλη Όψη Της Αρχαιότητας, Catherine Salles, Παπαδήμας, σελ. 47


Βέβαια ο σκουπιδότοπος γυναικών χρησίμευε γιατί από εκεί μαζεύονταν όσα μικρά κορίτσια επιβίωναν και τα έκαναν πόρνες...


-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 10:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την γυναικα την θεωρουσατε ζωο οπως οι εβραιοι στην παλαια διαθηκη


Johnnie είσαι καραλαλακας!τι ψάχνεις την παλαιά διαθήκη ενώ υπάρχει η καινή
που τα λέει όλα?
Ποιος παπαδημας και Αριστοτέλης και πράσινα άλογα?
Παύλος και ευαγγελια,τα πάντα είναι εδώ!!

Προς κορινθιους ,κεφαλαιο ζ,εδαφιο 1-2

«Καλόν ανθρώπω γυναικος μη άπτεσθαι,δια δε τα πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω…»

Μεταφράζω ,καλό είναι για τον άντρα να μην αγγίζει γυναίκα.
Όμως για να αποφεύγετε τις πορνείες , ας έχει ο καθένας την γυναίκα του…


Αυτo από τον παυλο,ο μαρκος είναι καλυτερος!

Κατά μαρκον κεφ.Ι,εδαφιο 11-12

«Ος αν απολυση την γυναικα αυτου και γαμήσει αλλην μοιχάται επ αυτην΄και εάν γυνή απολυσασα τον ανδρα γαμηθή αλλω,μοιχαται.».

Μεταφράζω, οποίος χωρίσει την γυναίκα του και παντρευτεί άλλη γίνεται μοιχός ,και αν γυναίκα χωρίσει τον άνδρα της και παντρευτεί άλλον γίνεται μοιχαλίδα…

Για να παμε παλι στον υπεροχο παυλο τον θεμελιωτη…


«Ει γαρ ου κατακαλυπτεται γυνη και κειρασθω΄ει δε αισχρον γυναικι το κειρασθαι ή ξυράσθαι κατακαλυπτεσθω… δια τουτο οφείλει η γυνη εξουσίαν έχειν επι της κεφαλής δια τους αγγέλους.»


Προς κορινθιους κεφ ΙΑ , εδαφια 6-10

Μεταφράζω εάν δεν σκεπάζει η γυναίκα εντελώς το κεφάλι και το πρόσωπο , να κουρεύεται ή να ξυρίζεται ,τότε ας σκεπάζει εντελώς το πρόσωπο και το κεφάλι της ώστε να μην( ξανά)σκανδαλίσει τους αγγέλους! (και προσφέρουν κανα κρίνο,και γίνει μπλέξιμο)
Τύφλα να χουν οι ταλιμπανεζοι και οι μπουργκες τους!


Γιαυτο σε λέω λαλακα johny,διότι οφείλεις να ξυρίσεις(το κεφαλι) γυναίκα και κόρη (κυρίως αυτή!) ή να τους βάλεις μια ωραιότατη μπούργκα!!(το χρώμα ας το διαλέξουν αυτές,μαυρο ή μαύρο)

Θα σε συμβούλευα δε να πάρεις και το μέγα ευχολόγιο της εκκλησίας και να διαβάσεις την ευχή για την λεχώνα

«και καθάρισον αυτήν από του ρύπου της γεννήσεως»

σκουπίδι το θαύμα της γέννησης και κατ επέκταση η μητέρα-δημιουργός της ζωής!

τι προτιμάς ?να μην αγγίζεις την «ασχημοσυνη» της γυναίκας σου σαν καλός χριστιανός ή να αγγίζεις το «αιδοίο» δηλαδή(μεταφράζω)το σεβαστό ως έλληνας!


Όσο αφορά την θέση της γυναίκας στην αρχαία αθηνα (διότι κυριως εκεί αναφέρονται αυτά των εκδόσεων παπαδημα,και όχι για παράδειγμα στην Σπάρτη που το καθεστώς ήταν εντελώς διαφορετικό και η γυναίκα απολάμβανε πράγματα και τιμές που ακόμη και σήμερα θεωρούνται αδιανόητα ακόμη και για εμάς!)
θα απαντήσω oτι φτασαμε στον 20ο αιωνα για να γινουν καποιες αλλαγες....(αν γιναν)


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 11/03/2007 10:18:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 12:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η επικληση της αγιας γραφης ειναι ακυρη ως επιχειρημα εφοσον εχετε αποδειξει πως ειναι πλαστη και γεματη αντιφασεις

στις δυτικες χριστιανικες κοινωνιες η γυναικα κερδισε την ισοτητα και την ανεξαρτησια της και λογιζεται ως ανθρωπινο ον

ισως ομως εχετε ζηλεψει τα ξυνα γουστα των αρχαιων... γιαυτο ομως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα εμεις!

συνεννοηθειτε με τον γανυμηδη

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα, σε όποιον παραθέτει αποσπάσματα από την Αγία Γραφή, να τα ερμηνεύει ΣΩΣΤΑ και στο πλαίσιο της Χριστιανικής Πίστης.
Ένα καλό βοήθημα, για όποιον ενδιαφέρεται να καταλάβει κάποια πράγματα (και σκοπός του δεν είναι, μόνο, να ρίχνει πυροτεχνήματα), είναι και το ΠΗΔΑΛΙΟ, όπου θα μπορέσει να κατανοήσει τι σημαίνει το περί "ρύπου της γεννήσεως" και σε τι ακριβώς αναφέρεται, προς αποφυγή λανθασμένων ερμηνειών όπως και αυτή που δίνει ο φίλος τυχερούλης

Θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια αναφορά που κάνει η Προμηθέα στο λόγο της και είναι κάτι που όλοι (τουλάχιστον οι «υποστηρικτές» της) το προσπέρασαν, είτε γιατί δεν το πρόσεξαν, είτε γιατί δεν συμφέρει να το αγγίξουν.
Αναφέρομαι σε μια διαπίστωση που κάνει η Προμηθέα που από τη μια, καταρρίπτει κάποιους μύθους που έχουμε δημιουργήσει εμείς οι Έλληνες για να «αυτοϊκανοποιόμαστε» και, από την άλλη, αγγίζει κάποιους άλλους μύθους που έχουν δημιουργηθεί σε παγκόσμιο επίπεδο, για τους οποίους, οι σημερινοί αρχαιολάτρεις, δείχνουν να μην τους καίγεται καρφάκι, εφόσον δεν είναι κάτι που έχει σχέση με το Χριστιανισμό, ενάντια του οποίου έχουν αναπτύξει μια ιδιαίτερη υπερευαισθησία που τους κάνει να «αγανακτούν»!

Ποιος κατάλαβε για ποιο πράγμα μιλάω;


Edited by - Ψηλός on 11/03/2007 17:25:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 17:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς, να ξεκινήσω από το ότι ο ...Παπαδήμας δεν είναι συγγραφέας. Είναι ένας από τους παλιότερους και αξιόλους εκδοτικούς οίκους της χώρας μας (όπως και το ΜΙΕΤ ή ο Καρδαμίτσας) που έχει μεταφράσει μερικά από τα σπουδαιότερα έργα της παγκόσμιας ιστορίας και φιλολογίας. Κάποια από αυτά διδάσκονται και στα πανεπιστήμια.

Πρόκειται λοιπόν για έργα αναγνωρισμένα στην ελληνική βιλιογραφία.


Καταρχάς βλέπω ότι εδώ υπάρχει μια εμμονή στα περί σεξουαλικότητας. Πράγματι έτσι είναι. Ο Χριστιανισμός αποδέχεται ότι ήδη από το βιβλίο της Γένεσης, γίνεται σαφής η απόλυτη εξουσία του θεού έναντι των ψευδοθεοτήτων της ειδωολατρικής αρχαιότητας.

Ο Θεός είναι αυτός που διατάζει τη "μητέρα Γη" να φυτρώσει καρπούς. Η "μητέρα Γη" που οι φυσιοκρατικές θρησκείες της έδιναν δύναμη γονιμότητας και για χάρη της γίνονταν τεράστιος αριθμός λατρευτικών παραλογισμών με θύμα πάντα τη γυναίκα, τώρα υποτάσσεται πλήρως στον έναν Θεό.

Οι λατρείες της γονιμότητας και η ανεξέλεγκτη συμπεριφορά με βάση τα ένστικτα, δεν αποτελούν πλέον συνθήκη λατρείας του Θεού. Ο Χριστιανσμός προσπαθεί να αναβαθμίσει τον άνθρωπο και τον πολιτισμό του. Έναν πολιτισμό που μονίμως είχε θύμα τη γυναίκα, που αποτελούσε υποχείριο και εργαλείο διασκέδασης του άνδρα στις οργιασστικές λατρείες, στο βδελυρό έθιμο της ιεροδουλείας όπου πόρνες επί πληρωμή υπηρετούσαν τις θεότητες.


Σύμφωνα με τον Φρόιντ:

"Aντίτιμο κάθε πολιτισμού είναι η ενοχή που δημιουργείται από την αναγκαία ανάσχεση τών ενστικτωδών ορμών τού ανθρώπου."

('Εγκυκλοπαίδεια Πάπυρος-Λαρούς-Μπριτάννικα', τόμ. 60, εκδ. Δίας, Αθήνα 2004)


Έτσι είναι. Πολιτισμός σημαίνει περιορισμός των ζωωδών ενστίκτων για όποιον άνθρωπο επιθυμεί να είναι πολιτισμένος. Ο Ιησούς έβαλε το χαλινάρι στο αρχαίο αρπακτικό που λεγόταν άνδρας και είχε ως σεξουαλική λεία του διαρκώς την γυναίκα σε κάθε λαό που πρέσβευε παγανισμό, φυσιολατρισμό ή πολυθεϊσμό, και διοργάνωνε όργια με πλήρη εκμετάλευση και υποδούλωσή της.

Αυτή η αναγκαία συνθήκη πολιτισμού, φαίνεται πειράζει κάποιους...

Η σεξουαλικότητα λοιπόν περιορίζεται ώστε να ταιριάζει περισσότερο σε ανθρώπους παρά σε ζώα. Το σεξ είναι απολύτως αποδεκτό μέσα στα πλαίσια υποχρεώσεων που αναλαμβάνουν οι σύζυγοι μεταξύ τους.

quote:
Προς κορινθιους ,κεφαλαιο ζ,εδαφιο 1-2

«Καλόν ανθρώπω γυναικος μη άπτεσθαι,δια δε τα πορνείας έκαστος την εαυτού γυναίκα εχέτω…»

Μεταφράζω ,καλό είναι για τον άντρα να μην αγγίζει γυναίκα.
Όμως για να αποφεύγετε τις πορνείες , ας έχει ο καθένας την γυναίκα του…


Κατά το γνωστό σύστημα, λες και υπάρχει κάποιος που δεν έχει την ΚΔ στο σπίτι του, παρουσιάζεις μόνο ένα κομματάκι από τα εδάφια ώστε το νόημα να φαίνεται παραποιημένο.

Στα χωρία λοιπόν 3-5, μας παρουσιάζεται η απόλυτη ισότητα άνδρα και γυναίκας μέσα στο γάμο, ισότητα στα σεξουαλικά δικαιώματα, πράγμα άνγωστο για τον παγανισμό όπου ο άνδρας είχε όσες πόρνες και παλλακίδες ήθελε.

Λέει λοιπόν ο Πάυλος:

3 Στη γυναίκα του πρέπει νά αποδίδει ο άνδρας το συζυγικό του χρέος, το ίδιο και η γυναίκα στον άνδρα της.

4 Η γυναίκα δέν εξουσιάζει τό σώμα της η ίδια άλλα ο άνδρας της· παρόμοια και ο άνδρας δεν εξουσιάζει το σώμα του ο ίδιος αλλά η γυναίκα του

5 Μη στερείτε ο ένας τον άλλο...


Όπως παρατηρεί ο καθηγητής Αγουρίδης:

""Αν ως προς το γάμο παρουσιάζεται εδώ κάτι απολύτως θετικό είναι η ισότητα του άνδρα και της γυναίκας μέσα στο γάμο."

Μια ματιά λοιπόν στο σύνολο των εδαφίων, αρκεί για να μας δείξει ολοκληρωμένη την εικόνα με την ορθή της όψη και όχι παραποιημένη.


quote:
«Ει γαρ ου κατακαλυπτεται γυνη και κειρασθω΄ει δε αισχρον γυναικι το κειρασθαι ή ξυράσθαι κατακαλυπτεσθω… δια τουτο οφείλει η γυνη εξουσίαν έχειν επι της κεφαλής δια τους αγγέλους.» Προς κορινθιους κεφ ΙΑ , εδαφια 6-10 Μεταφράζω εάν δεν σκεπάζει η γυναίκα εντελώς το κεφάλι και το πρόσωπο , να κουρεύεται ή να ξυρίζεται ,τότε ας σκεπάζει εντελώς το πρόσωπο και το κεφάλι της ώστε να μην( ξανά)σκανδαλίσει τους αγγέλους! (και προσφέρουν κανα κρίνο,και γίνει μπλέξιμο) Τύφλα να χουν οι ταλιμπανεζοι και οι μπουργκες τους!

Για να δούμε αν οι παγανιστές είχαν ...μπούργκα για τις γυναίκες:

"...ειδώλια και μικρογραφικές παραστάσεις στη σφραγιδογλυφία μας ενημερώνουν γιά τους συρμούς των γυναικείων φορεμάτων, καλυμμάτων κεφαλής..."

(ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΜΙΕΤ, σελ. 590)


Κάποιοι λοιπόν καλό είναι να μάθουν ότι τα μαλλιά των γυναικών, για τους άνδρες της ανατολής και ειδικά τους μεσογειακούς ήταν ένα αντικείμενο που προκαλούσε σφοδρή ερωτική επιθυμία. Για εκείνους τους λαούς, η μη επικάλυψη των μαλλιών της γυναίκας θεωρούνταν μεγάλη πρόκληση και ιδιαίτερα για έναν τέτοιο χώρο εκκλησιασμού.

Γι αυτό και στην αρχαία Ελλάδα ήταν ένδειξη σεμνότητα το κάλυμμα της κεφαλής που το βλέπουμε και σε αγάλματα.

Ας μην γελοιοποιούμε τη συζήτηση μεταφέροντας άκριτα τα χωρία στην σημερινή κοινωνία χωρίς να ερμηνεύσουμε το ιστορικό τους υπόβαθρο.

Επειδή λοιπόν, πολλές γυναίκες της αριστοκρατίας δεν συνήθιζαν να καλύπτουν τα μαλλιά τους ώστε να επιδεικνύουν τα χτενίσματά τους, και τώρα πολλές από αυτές έπρεπε να εκκλησιάζονται μαζί με τους άνδρες στους ναούς, ο Παύλος προσπαθεί να πείσει τις γυναίκες της Κορίνθου ώστε να μην παραβιάζεται ο κοινωνικός κώδικας.


Και σήμερα άλλωστε θα συστηνόταν σε μια γυναίκα ή θα σχολιαζόταν δυσμενώς κάποια γυναίκα να πάει π.χ. στο σχολείο ή σε άλλους ανάλογα διαβαθμισμένους χώρους με εξαιρετικά προκλητική εμφάνιση.


Σε επόμενα όμως χωρία γιατί δεν γίνονται τα σχετικά σχόλια για τα περί ισότητας των φύλων; Επειδή δεν συμφέρουν;

11. Πλην ούτε ο ανήρ χωρίς της γυναικός ούτε η γυνή χωρίς του ανδρός υπάρχει εν Κυρίω.
12. Διότι καθώς η γυνή είναι εκ του ανδρός, ούτω και ο ανήρ είναι διά της γυναικός, τα πάντα δε εκ του Θεού.


Προτιμάμε να απομονώνουμε χωρία που νομίζουμε πως εξυπηρετούν την σχετική ιδεοληψία μας;


Η ουσία στα λόγια του Παύλου είναι η τάξη και η ειρήνη. Το μη καλυμένο κεφάλι που πολλές γυναίκες ήθελαν, αποτελούσε κοινωνική ακρότητα για την εποχή και άρα ήταν πηγή διατάραξης της ειρήνης.

Για να δούμε όμως, από που προέρχονται τα μαθήματα. Μήπως από την αρχαιότητα του μισογυνισμού, την οποία δίδαξε η αρχαία θρησκεία και ο Ορφισμός;


Σύμφωνα λοιπόν με την αρχαία θρησκεία:

"Ο Δίας έστειλε τήν γυναίκα [...] ο μύθος της δημιουργίας της γυνακας [...] ήταν ή τελική εκδίκηση τοΰ Δία εναντίον τοΰ ανθρωπίνου γένους. Η ιστορία έχει ένα επακόλουθο: Τό κουτί πού ανοίγει άπό περιέργεια ή γυναίκα, αφήνει ελεύθερες τις δυστυχίες καί τις άρρώστειες νά πέσουν επάνω στους ανθρώπους..."

("ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ", NILSSON, Παπαδήμας, σελ. 195)

Πρόκειται για τον γνωστό μισογύνη Ησίοδο, ιδρυτή της αρχαίας θρησκείας που σήμερα επαγγέλονται πολλοί.


Ο παγανισμός που ασφαλώς επιθυμούσε τη γυναίκα με λουρί στο λαιμό:

"Στις πάμπολλες επιτύμβιες πλάκες που είναι αφιερωμένες σε πρόωρα πεθαμένες συζύγους, διαβάζουμε κάθε τόσο επαίνους όχι μόνο για τη νοικοκυροσύνη, την αγνότητα και την πίστη της μακαρίτισσας, αλλά και για το γεγονός ότι δεν ζήτησε ποτέ κάτι που δεν ήταν και επιθυμία τοϋ συζύγου της, ότι πάντα έκανε ό,τι ήθελε εκείνος και ποτέ δεν του εναντιώθηκε. Αυτά λοιπόν τα "προτερήματα" γύρευε ο Ρωμαίος από τη γυναίκα που θα γινόταν σύζυγος του. Γι' αυτό και ο Κάτων απαιτούσε από τη γυναίκα, ως πρώτη απόδειξη της αγάπης της, νά είναι υποτακτική. Ο Κικέρων θεωρούσε ότι το πρώτιστο καθήκον του κήνσορα (τιμητή) ήταν να μαθαίνει στους άνδρες πως να αξιώνουν από τις γυναίκες τους υπακοή."

(ERNEST BORNEMAN, "Η Πατριαρχία", ΜΙΕΤ, σελ. 513)


Ο παγανισμός λοιπόν μάλλον δεν θα πρέπει να δίνει μαθήματα...


quote:
Κατά μαρκον κεφ.Ι,εδαφιο 11-12

«Ος αν απολυση την γυναικα αυτου και γαμήσει αλλην μοιχάται επ αυτην΄και εάν γυνή απολυσασα τον ανδρα γαμηθή αλλω,μοιχαται.».

Μεταφράζω, οποίος χωρίσει την γυναίκα του και παντρευτεί άλλη γίνεται μοιχός ,και αν γυναίκα χωρίσει τον άνδρα της και παντρευτεί άλλον γίνεται μοιχαλίδα…


Εκλπληκτικό εδάφιο υπέρ της ισότητας. Δεν μπορώ να φανταστώ ποιο πρόβλημα έχει το εδάφιο αυτό. Στα πλαίσια του εκπολιτισμού του ανθρώπου, πρέπει να μπουν λουριά στα ένστικτα και ο άνδρας είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει πως αν πιστεύει στον Χριστό, θα ξέρει ότι δεν μπορεί να πετάξει τη γυναίκα του στα σκουπίδια με ένα μονόπλευρο διαζύγιο, αλλά αν τη χωρίσει για να πάρει άλλη, θα ξέρει ότι διαπράττει μοιχεία, καθώς ο γάμος είναι αδιάλυτος και μόνο ο θάνατος ή η μοιχεία δημιουργούν προυποθέσεις διαζυγίου.

Για το λόγο αυτό, η Εκκλησία από τότε που για λόγους οικονομίας δέχτηκε τους τρεις γάμους, στον δεύτερο και τον τρίτο διαβάζει και συγχωρητικές ευχές.


Για να δούμε στο σημείο αυτό ποια ήταν η πρακτική του παγανισμού για την ...ισότιμη σχέση των συζύγων:


"Πλάι στον άρχοντα με τα απόλυτα δικαιώματα, τον πλούτο, τη δύναμη, την κυριαρχία σε ειρήνη και πόλεμο, η γυναικεία παρουσία είναι συγκινητική σε ομορφιά, αισθήματα, αξιοπρέπεια και προκοπή. Είναι η μόνη σύζυγος του άρχοντος, ο όποιος μπορεί βέβαια να έχη και άλλες γυναίκες, αιχμάλωτες ή αγορασμένες, αλλά εκείνη παραμένει η κυρία του σπιτιού. Ο άνδρας είναι ο κύριος της. Μπορεί να την τιμωρήση, ακόμη και να τη θανάτωση, σε περίπτωση που θα παραβίαση τη συζυγική πίστη."

('Ιστορία του Ελληνικού Έθνους', τόμ. Β', Εκδοτική Αθηνών Α.Ε., σελ. 444)


"Μερικοί Ρωμαίοι, για να διασφαλίσουν την "τιμή" και την "πίστη" των γυναικών τους...περνούν από τα μικρά χείλη του αιδοίου της γυναίκας ένα χαλκά, έτσι ώστε η γυναίκα να μπορεί να ουρήσει, αλλά όχι να κάνει, έρωτα, ώσπου να της βγάλουν το χαλκά."

(ERNEST BORNEMAN, "Η Πατριαρχία", ΜΙΕΤ, σελ. 518)


Χαλκάδες και θανάτωση συζύγων...μάλιστα...


quote:
«και καθάρισον αυτήν από του ρύπου της γεννήσεως»

Αν και δεν αναφέρεις ακριβώς το σύνολο των συμφραζομένων, που είμαι σίγουρος ότι δεν το γνωρίζεις, αλλά και επιπλέον εκεί που το βρήκες δεν το παραθέτουν επίτηδες μου θυμίζει το χωρίο Ιώβ 14:4 που αναφέρει:

"Τις γαρ καθαρός έσται από ρύπου; αλλ' ουθείς."

Η Πατερική ερμηνεία αφορά την παράβαση του Αδάμ:

"Τούτο δε λέγει, δια τα ησθενηκέναι την φύσιν εκ της εν Αδάμ παραβάσεως..." (Ολυμπιόδωρος)

Δεν αφορά δηλ. βρώμα ή το μίασμα, αλλά αποτελεί ορολογία που σχετίζεται με την φθαρτότητα και αλλοίωση της φύσεως. Καλύτερα όμως να φέρεις και το υπόλοιπο κείμενο για να δούμε τι ακριβώς λέει και για ποιο λόγο.


quote:
Όσο αφορά την θέση της γυναίκας στην αρχαία αθηνα και όχι για παράδειγμα στην Σπάρτη


Βέβαια:

"Ένας που ήθελε να παντρευτεί άλλη γυναίκα έπρεπε να χωρίσει την προηγούμενη. Το έκανε απλώς με την αποπομπή της (αποπέμπειν π.χ. Ηρόδ. 6.63.1), πιθανώς πίσω στο σπίτι του πατέρα της. Δεν υπάρχουν μαρτυρίες για οποιαδήποτε τυπική διαδικασία ή περιορισμό για να εμποδίσει το σύζυγο από το να κάνει αυτό οποτεδήποτε του άρεσε..."

(Ντάγκλας Μ. Μακντάουελ, 'Το Σπαρτιατικό Δίκαιο', 3η έκδ. Παπαδήμας, 1999, σελ. 126)


Υπήρχε μεγάλη πρόοδος εκεί...

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 20:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
recto λεει αυτά διδάσκονται και στα πανεπιστήμια.

αποφοιτήσαμε και ξέρουμε ακριβώς τι διδάσκεται


Επι του θέματος τώρα:
Κατά το γνωστό σύστημα, λες και υπάρχει κάποιος που δεν έχει την ιστορία του ελληνικού έθνους στο σπίτι του αγαπητε recto, παρουσιάζεις μόνο ένα κομματάκι από τα εδάφια ώστε το νόημα να φαίνεται παραποιημένο.
ρίχνοντας μια ματιά στην σελίδα 444 που επικαλείσαι διαβάζω

«η έννοια της οικογένειας στην ομηρική εποχή….»

«οι Βασιλικές οικογένειες των ομηρικών επών…..»

αντε και να δεχτώ οτι μονο η ομηρικη εποχή ειναι η αρχαια ελλάδα,
Προτιμάμε να απομονώνουμε χωρία που νομίζουμε πως εξυπηρετούν την σχετική ιδεοληψία μας;

« η δομή της οικογένειας είναι ανδροκρατική δεν είναι σπάνιες οι εκδηλώσεις μιας συγκινητικής τρυφερότητας όπως εκείνη που βασιλεύει στα ανάκτορα του Αλκίνοου……»

στο επίμαχο χωρίο που παραθέτεις έχει και συνέχεια :

ωστόσο η θέση της πλάι του είναι εκείνη που κατέχει η Αρήτη στο παλάτι του Αλκίνοου , «που την τιμά όπως στον κόσμο καμία δεν τιμήθηκε ,ανάμεσα σε όλες της γυναίκες που έχουν ένα σπιτικό κάτω από την δύναμη του ανδρος.ειχε και έχει
σεβασμό από τα αγαπημένα της παιδία ,τον Αλκίνοο και τον λαό που την χαιρετά ,όταν περνά στην πολη.Γιατι είναι όλο φρονιμάδα και ευγένεια και οι καλές της σκέψεις ησυχάζουν τις φιλονικίες ακόμη και ανάμεσα στους άντρες»

και λίγες αράδες πιο κάτω

«γενικά η θέση της γυναίκας στην ομηρική κοινωνία είναι τιμητική.
Δεν κλείνεται στο σπίτι και ο Ησίοδος θα την κατηγορήσει για τα ξεπορτίσματα της.»

Αν και τρωγομαι με τον εαυτο μου δεν θα προχωρήσω να σχολιάσω παρακάτω τα λεγόμενα σου περι ρωμαιων και αλλων βαρβάρων .
Ουτε να σου εξηγώ τι σημαίνει το καλύπτω και τι το κατακαλύπτω! μόλις απέδειξες από ένα μόνο σημείο την ανοησία σου ……

quote:
ο recto λεει "Καταρχάς, να ξεκινήσω από το ότι ο ...Παπαδήμας δεν είναι συγγραφέας. Είναι ένας από τους παλιότερους και αξιόλους εκδοτικούς οίκους της χώρας μας (όπως και το ΜΙΕΤ ή ο Καρδαμίτσας) που έχει μεταφράσει μερικά από τα σπουδαιότερα έργα της παγκόσμιας ιστορίας και φιλολογίας"

κατα τέλος διάβαζουμε και λιγακι πριν προσβάλουμε τον άλλο
γιατι στο τέλος θα μας πούνε και λαλάκες που λεει ο ποιητής.....


quote:
τυχερουλης λεει (διότι κυριως εκεί αναφέρονται αυτά των εκδόσεων παπαδημα)

....


johnie συντομα θα σου αφαιρέσω τον τίτλο που σου απένειμα με προηγούμενο μήνυμα μου,τον διεκδικεί σφόδρα άλλος!!!

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 11/03/2007 21:25:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 20:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα φιλε Recto με ξετιναξες...Πραγματικα δεν υπαρχει σωτηρια στην περιπτωση σου ...Εκτος και αν κοινωνεις καθε κυριακη , εξομολογησε , και ΦΥΣΙΚΑ δινεις τον οβολο σου για την ανεγερση του τοπικου σου ναου μιας και ως γνωστον η εκκλησια λεφτα δεν εχει γιατι τα δινει ολα στουσ φτωχους.
Πραγματικα ειναι ανουσιο να απαντησει ο οποισδηποτε σε ολα οσα εχεις γραψει μιας και τις παροπιδες σου και τα δικα σου χαλιναρια δεν δειχνεις διατεθημενος να τα πεταξεις. Απλα μια μονο παρατηρηση
quote:
Πρόκειται λοιπόν για έργα αναγνωρισμένα στην ελληνική βιλιογραφία.

Κανεις πλακα ετσι? Τι ακριβως αποδεικνυει αυτο...ο,τι οτι διδασκεται ειναι ακριβες και δεν εξυπηρετει εκαστοτε συμφεροντα? Διαβασε μερικα βιβλια θρησκευτικων επισης (γυμνασιου-λυκειου προφανως) για να δεις τι ωραια πραγματα γραφουν (καποτε ειχα διαβασει μαλιστα οτι ο Μεγας Αλεξανδρος ειχε γονατισει και ειχε προσκυνησει εναν χριστιανο ιερεα !!! ημαρτον). Και αυτα αναγνωρισμενα ειναι.

Α και ασε το Φροιντ και πιασε το Νιτσε...καλο θα σου κανει

Υ.Γ. Παρακαλω οι κατω των 18 να μην το διαβασουν...
Συγνωμη προκαταβολικα για την εκφραση, αλλα θελω να το πω.
Οσον αφορα την εμμονη περι σεξουαλικοτητας...παρτουζα εχεις κανει? Δοκιμασε μπας και ξυπνησεις.
Ξαναζητω συγνωμη για την εκφραση...

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ
ΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙ ΤΟΥ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ
ΑΣΥΜΦΩΝΕΣ ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ
ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ, ΤΗΝ
ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

12/3/2007
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 23:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουδεμια αξια εχουν προσωπικες αναφορες στα φορουμ

η ανωνυμια του ιντερνετ ειναι αμειλικτη: οποιος εχει στοιχεια, επιχειρηματα γνωμες και αποψεις, συμμετεχει και τα καταθετει και επ' αυτων γινεται ο οποιος διαλογος

ολα τα υπολοιπα στον καλαθο των αχρηστων!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2007, 00:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το νόημα να φαίνεται παραποιημένο

Είναι προφανές ότι η παράγραφος που παραθέτω έχει ολοκληρωμένο νόημα.

"Είναι ή μόνη σύζυγος τοΰ άρχοντος, ό όποιος μπορεί βέβαια νά έχη καί άλλες γυναίκες, αιχμάλωτες ή αγορασμένες, άλλα εκείνη παραμένει ή κυρία τοΰ σπιτιού. Ό άνδρας είναι ό κύριος της. Μπορεί νά τήν τιμωρήση, ακόμη καί νά τή θανάτωση, σέ περίπτωση πού θά παραβίαση τή συζυγική πίστη."


Και από το νόημα αυτό φαίνεται καθαρά πως η φράση:

"που την τιμά όπως στον κόσμο καμία δεν τιμήθηκε ,ανάμεσα σε όλες της γυναίκες"


χρειάζεται πολύ ξεδιαντροπιά για να λέει κάποιος ότι παραποιεί το νόημα!!

Σε ποια γυναίκα ρε αθεόφοβοι, απέναντι στο δικαίωμα ζωή και θανάτου του "κυρίου της", θα βάζατε ως αντίβαρο:

- Ότι τη ..σέβονται τα παιδιά της
- Ότι περνάει από την πόλη και την χαιρετάνε;

Βεβαίως, βλέπω από το σάλτο μορτάλε που έκανες σε όλες τις άλλες αναφορές που έφερα, ότι δεν ντράπηκες να πας να πιαστείς από το τίποτε, για να βάλεις στο ζύγι το δικαίωμα θανάτου της γυναίκας με τις χαιρετούρες!


και αφού έχεις την Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, διάβασε στον τόμο Δ', σελ. 307 για τους γυναικονόμους:

"Ό Δημήτριος όμως δέν περιωρίσθηκε μόνο στην πολιτειακή μεταρρύθμιση. Είχε τή φιλοδοξία νά αναμόρφωση τήν πόλη καί άπό κοινωνική άποψη. Καί επειδή, δπως νόμιζε, ή κοινωνική αναμόρφωση τής πόλεως ήταν αδύνατο νά γίνη χωρίς περιορισμούς στην ιδιωτική ζωή, θεώρησε σκόπιμο νά είσαγάγη τήν αρχή τών «γυναικονόμων». Οί γυναικονόμοι, πού είχαν ώς κύρια αποστολή νά επιβλέπουν τή συμπεριφορά τών γυναικών..."


Το μέτρο εφαρμόσθηκε και φαντάζομαι ότι δεν έχεις να μας πεις κάτι επάνω σε αυτό...

Επίσης στον τόμο Ε' σελ. 357:

"Άπό τό άλλο μέρος δμως βλέπουμε τόν ίδιο τόν πατέρα νά δικαιοΰται νά έκθετη τά παιδιά του χωρίς καμμιά εξαίρεση (μέ κάπως κυνικό τρόπο ένας πατέρας πού ταξιδεύει γράφει στή σύζυγο του πού περιμένει παιδί: «έάν πολλαπολλων τέκης έάν ήν άρσενον αφες, έάν ήν θήλεα έκβαλε»)"
...
γενικώτερα ή γυναίκα, πού σχεδόν τήν άγνοοΰσε τό κλασσικό δίκαιο


Πέταμα των κοριτσιών στα σκουπίδια, και η καλύτερη εποχή της αρχαίας Ελλάδας, αγνοούσε στα θέματα δικαίου τη γυναίκα.


Μήπως εδώ έχεις κάτι άλλο να μας πεις;

Άντε μπράβο και καλό διάβασμα...

-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy