ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΘΕΙΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 09:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Οι αθειστές δεν παραδέχονται τον χριστιανικό Θεό, όχι ότι δεν πιστεύουν σε ανώτερη δύναμη....Είναι θρησκεία,εκ των ιδεών,
που την διέπουν...

Οι αθεϊστές δεν παραδέχονται κανένα θεό . Και δεν είναι θρησκεία ο αθεϊσμός . Η άποψη των άθεων περί της ανυπαρξίας των θεών , βασίζεται σε "μετρήσιμα" στοιχεία των ιδιοτήτων των θεών . Και ειδικά για τον εβραιοχριστιανικό θεό δεν υπάρχει (λέμε τώρα) καμμία από τις ιδιότητες που του αναγνωρίζουν οι οπαδοί του . Ούτε πάνσοφος είναι , ούτε πολύ περισσότερο.....πανάγαθος και φιλεύσπλαγχνος ! Ειδικά τα δύο τελευταία μόνο σαν ανέκδοτα μπορούν να σταθούν . Και πολλά άλλα . Άρα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει και δεν πιστεύουμε απλώς . Οφείλετε εσείς οι πιστοί να αποδείξετε αυτά που ισχυρίζεσθε .
Όμως για να κάνω και το "δικηγόρο του διαβόλου " : Ας πούμε ότι ο αθεϊσμός είναι θρησκεία όπως λέτε . Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να την ακολουθήσετε . Είναι πιο βολική και κυρίως πιο......οικονομική . Ούτε κεριά , ούτε δίσκος , ούτε ταξίδια για τάματα , ούτε "αμοιβές εκκλησίας" , ούτε μετάνοιες και προσκυνήματα ....!
Και να μην ξεχνάμε το πιο βασικό : Ούτε φόβος για όλη τη ζωή σου να μην........σε στραβοκοιτάξει ο Κύριος ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 10:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.P.J. 10
quote:
Οι αθεϊστές δεν παραδέχονται κανένα θεό . Και δεν είναι θρησκεία ο αθεϊσμός . Η άποψη των άθεων περί της ανυπαρξίας των θεών , βασίζεται σε "μετρήσιμα" στοιχεία των ιδιοτήτων των θεών . Και ειδικά για τον εβραιοχριστιανικό θεό δεν υπάρχει (λέμε τώρα) καμμία από τις ιδιότητες που του αναγνωρίζουν οι οπαδοί του . Ούτε πάνσοφος είναι , ούτε πολύ περισσότερο.....πανάγαθος και φιλεύσπλαγχνος ! Ειδικά τα δύο τελευταία μόνο σαν ανέκδοτα μπορούν να σταθούν . Και πολλά άλλα . Άρα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει και δεν πιστεύουμε απλώς . Οφείλετε εσείς οι πιστοί να αποδείξετε αυτά που ισχυρίζεσθε .
Όμως για να κάνω και το "δικηγόρο του διαβόλου " : Ας πούμε ότι ο αθεϊσμός είναι θρησκεία όπως λέτε . Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να την ακολουθήσετε . Είναι πιο βολική και κυρίως πιο......οικονομική . Ούτε κεριά , ούτε δίσκος , ούτε ταξίδια για τάματα , ούτε "αμοιβές εκκλησίας" , ούτε μετάνοιες και προσκυνήματα ....!
Και να μην ξεχνάμε το πιο βασικό : Ούτε φόβος για όλη τη ζωή σου να μην........σε στραβοκοιτάξει ο Κύριος ......
Δεν μπορω να κατλαβω πως τα πιστευω σου τα βγαζεις σαν γεγονοτα και μαλιστα εξακριβωμενα επισης δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει εγω να σου αποδειξω την υπαρξη Θεου αυτο το αφηνω σε εσενα που υπερασπιζεσε το αντιθετο και δηλωνεις μη πιστος .Οσο για την τελευταια προταση σου δεν μπορω και εγω να φανταστω θανατο χωρις ανασταση..δεν υπαρχει τιποτα πιο ελπιδοφορο απο αυτο.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 10:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο αθεϊσμός νομίζω αποτελεί ξεκάθαρη δήλωση/συνειδητά κάποιου. Όχι θρησκεία. Το ζήτημα της αθεΐας σίγουρα αποτελεί ξεχωριστό και ιδιαίτερο κομμάτι που απασχολούσε/ απασχολεί τις θρησκείες και τα δόγματα.
Σίγουρα όχι μόνο γιατί κάποιοι ήταν εκτός του ελέγχου και δεν ακολουθούσαν (κατ’ επέκταση ο οικουμενισμός και οι πολιτικές σκοπιμότητες να έχουν σοβαρό πρόβλημα) αλλά ακόμα ότι έδιναν ένα εύκολο δρόμο και γι’ άλλους να ακολουθήσουν –οι αριθμοί πάντα έχουν ρόλο.

Είναι πολύ εύκολο να δηλώσει κάποιος άθεος. Με μια και μόνο λέξη ακυρώνει ότι έχει με ή χωρίς τη θέλησή του αποδεχτεί, ως εκείνη τη στιγμή. Θεωρώ ότι ο παράγοντας εποχή παίζει ρόλο όμως. Άλλο να έκανε κάποιος μια τέτοια δήλωση πριν από 200 χρόνια κι άλλο τώρα. Έχω την εντύπωση όμως ότι ουδέποτε ο όρος -ήταν σοβαρός αντίπαλος για την οργανωμένη θρησκεία. Οι πιο σοβαροί αντίπαλοι ήταν ανέκαθεν οι αιρέσεις, και ιδιαίτερα αυτές που είχαν προέλευση –και βάση- ίδια με τη κύρια θρησκεία. Όταν δηλώνει κάποιος άθεος στην ουσία βγαίνει από το παιχνίδι της «αντιπαλότητας» από μόνος του. Δεν εκδηλώνει τις περισσότερες φορές κάτι αξιόλογο –για να ασχοληθεί έστω σε επίπεδο αντιπαράθεσης. (μερικές φορές ούτε φιλοσοφικά, ανάλογα με τα άτομα φυσικά)
Ακόμη ένα σημείο που είναι ενδιαφέρον είναι και ο ορισμός «άθρησκος», μπορεί να μοιάζει άλλα προσωπικά το θεωρώ λιγάκι διαφορετικό. Εδώ πάμε σε επεκτάσεις αιρέσεων (έτσι τουλάχιστον θα τα κατηγοριοποιήσει η θρησκεία τουλάχιστον - λίγα άτομα να ακολουθούν αυτή τη σκέψη δηλαδή) γιατί μπορεί να δηλώσει κάποιος ένθεος ταυτόχρονα.
Χαμός!


many questions, tiring answers


Καλημέρα φίλε μου!

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση...ως προς τις έννοιες-όρους :"Ένθεος και Άθεος".

Το κοινό μεταξύ των δύο όρων , έγκειται σε μια εσωτερική απορία-αναζήτηση του "ενδεχομένως -υπάρχοντος -Θεού..."

Εδώ λοιπόν , έγκειται στην αυστηρότητα με την οποία ελέγχει ο καθένας και τι μέγεθος/ουσία και περιεχόμενο , ο καθένας θα απέδιδε στον "ενδεχομένως-υπάρχοντα-Θεό".

Όσο πιο υψηλές απαιτήσεις έχει ο καθένας για τον ίδιο του τον εαυτό ... τόσο πιο υψηλές προσδοκίες έχει και για το κάθε τι που θα υποστασιοποιηθεί εντός του και ιδιαίτερα για τον Θεό!

Ανεξέλεγκτα λοιπόν , αυτοί οι άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να αποδεχθούν , το οτιδήποτε γύρω τους...είτε σύντροφος αυτός λέγεται...είτε φίλος...είτε συνεργάτης...πολύ δε περισσότερο "Θεός".

Θα θελήσουν -και θέλουν- λοιπόν να αποδώσουν στοιχεία/ουσία τέτοια στον Θεό , ούτως ώστε αυτός ο "Ενδεχομένως υπάρχων Θεός" να δηλώνεται εντός τους έμπρακτα...με την παρουσία του ως ανώτερη δύναμη και διεμβολίζοντας και αποδομώντας , οτιδήποτε θεωρείται ως "λάθος" ή "κακό"..."παραβατικό" κλπ..κλπ..εντός τους και εκτός τους!!!

Ενεργά και απροϋπόθετα και χωρίς να του ζητηθεί!!!

Θα τον "απαιτήσει" με την παρουσία του , εντός των γονιών του και εντός της κοινωνίας και διαφαινόμενος μέσα απο τα αποτελέσματα τόσο των γονιών , όσο και της κοινωνίας "επί του"...!!!

Άρα , μπορούμε να πούμε ... ότι ο Άθεος μπορεί να πρόκειται περί ενός ανθρώπου που δεν αποδέχεται ως Θεό , το θεό που οι άλλοι προσκυνούν και αποδέχονται ... ως "λίγος για Θεό" και άρα "Μη Θεός".

Αυτό όμως δεν σημαίνει -αναγκαστικά- ότι αποκλείει την ενδεχόμενη περίπτωση ενός "ενδεχομένως-υπάρχοντος Θεού"...

Τα κριτήρια σε αυτήν την περίπτωση αλλάζουν και είναι αυστηρά!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 11:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινε καλημερα ,

δεν ξερω εαν εχεις γνωση(μεσω ερευνας ή δεν ξερω τι αλλο) για την εξης απορια μου

εαν δεν γνωρισω μαθω ακουσω ποτε για θεο , δηλαδη ουτε απο την οικογενεια μου , ουτε απο την κοινωνια μου , αλλα λαβω ολη την σημερινη γνωση που υπαρχει , θα ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ "κατι" σαν θεο ? θα νιωσω αυτη την αναγκη? γιατι ολοι μιλαμε με βαση το γεγονος οτι ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ την υπαρξη του θεου στα παιδικα μας χρονια και στην πορεια κατι αλλαξε για καποιους ... τι θα γινοταν εαν δεν ειχαμε ακουσει ποτε την λεξη "θεος" και "θρησκεια" ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 25/10/2010 11:14:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 11:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μέρα αγαπητέ μου Δήμο...
Αν η αναζήτηση του Θεού, ή του ποιός είναι ο Θεός, είναι που
εννοείς,με το κειμενο σου,πιστεύω, ότι μέσα του, κάθε άνθρωπος, ξέρει τον Θεό, παρά τις πολλαπλές εκφράσεις Του...Επιλέγουμε,μερικό Θεό; Υπάρχει μερικός Θεός, ή εμείς τον προτιμάμε έτσι;..Μήπως,θέλουμε
να Του πούμε πως θέλουμε να Είναι;...
Μήπως, προσπαθούμε, να τον υποκαταστήσουμε;...Αυτό το ερώτημα,
θέτω εγώ, για να συμπληρώσω κι όχι να διαφωνήσω, στο σκεπτικό σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 13:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εαρινε καλημερα ,

δεν ξερω εαν εχεις γνωση(μεσω ερευνας ή δεν ξερω τι αλλο) για την εξης απορια μου

εαν δεν γνωρισω μαθω ακουσω ποτε για θεο , δηλαδη ουτε απο την οικογενεια μου , ουτε απο την κοινωνια μου , αλλα λαβω ολη την σημερινη γνωση που υπαρχει , θα ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ "κατι" σαν θεο ? θα νιωσω αυτη την αναγκη? γιατι ολοι μιλαμε με βαση το γεγονος οτι ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ την υπαρξη του θεου στα παιδικα μας χρονια και στην πορεια κατι αλλαξε για καποιους ... τι θα γινοταν εαν δεν ειχαμε ακουσει ποτε την λεξη "θεος" και "θρησκεια" ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 25/10/2010 11:14:59


Καλημέρα Makfor!!!

Προσωπικά θεωρώ , ότι το "ψυχολογικό υποκείμενο άνθρωπος" δομείται και υποστασιοποιείται ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΡΕΠΤΗ της κοινωνικής διεργασίας και διεμβόλισης του "είναι" του..το οποίο αλλοτριώνεται περαιτέρω -ούτως ή άλλως είναι αλλοτριωμένο-...!

Οι κοινωνίες συγκροτούνται και θεμελιώνονται -εκτός των άλλων- απο τις εν γένει επικρατούσες πεποιθήσεις και ιδέες , οι οποίες προτάσσονται αλλα και ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ως αληθείς και μάλιστα κατα την πρώϊμη παιδική ηλικία !!!

Προφανώς -και αυτό ισχύει- αν το ίδιο ψυχολογικό υποκείμενο βρισκόταν σε μια άλλη κοινωνία , θα υιοθετούσε άλλες αρχές και πεποιθήσεις ως "ορθές" και θα συμβολοποιούσε διαφορετικά...θα πρέπει δε να επισημάνουμε , ότι την Παναγία και τον Χριστό ή τον "Θεό" ...τον βλέπουν στα όνειρά τους ΜΟΝΟ οι Χριστιανοί ...

Οι Μωαμεθανοί βλέπουν τον Μωάμεθ...οι Βουδιστές τον Βούδα και Οι Ινδιάνοι τον Μανιτού και ο καθένας ότι έχει δεχθεί και συμβολοποιήσει ως "αληθές".

Θα πρέπει δενα επισημάνουμε , ότι η περίοδος εκείνη του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου που θεμελιώνεται ζωηρά η φαντασία , είναι εκείνη της πρώϊμης παιδικής ηλικίας και όπου το μικρό παιδί , δεν έχει καμμιά "αντίρρηση" για να δεχθεί ως βάσιμους τους γονεϊκούς φόβους απέναντι στο "αναντίρρητο" δυναμικό που απορρέει δια μέσου αυτών -λόγων-ιστοριών-διηγημάτων και "εμπειριών"- για το "Σατανά" και τον "Θεό"...

Το μικρό παιδί , προσπαθεί να δώσει μια μορφή σε όλα αυτά τα άγνωστα , προκειμένου να τα κάνει πιο "χειρίσιμα" γι'αυτό..!!!

Ο πανικός απο τον οποίο καταβάλλεται , εμφανίζεται πλέον με τον πιο διαυγή και ξεκάθαρο τρόπο , στις διατυπώσεις του και στις συμπεριφορές του...

Κουκουλώνεται τα βράδυα απο φόβο σε κάθε τρίξιμο του παραθύρου.. σε κάθε διακύμανση του φωτός κατα την διάρκεια της νύχτας...απο την ανάγκη του -πλέον- να κάνει την προσευχή του τα βράδυα...κλπ...κλπ!!!

Ο φόβος είναι το καλύτερο μέσο για να υποστασιοποιηθεί και να ενεργοποιηθεί εντός του το οτιδήποτε και μάλιστα ο "διαβεβαιωμένος φόβος" του δέκα μέτρα πιο ψηλού απο αυτό το ίδιο...του γονέα..!!!

Αυτές είναι οι απόψεις μου φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 13:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλή μέρα αγαπητέ μου Δήμο...
Αν η αναζήτηση του Θεού, ή του ποιός είναι ο Θεός, είναι που
εννοείς,με το κειμενο σου,πιστεύω, ότι μέσα του, κάθε άνθρωπος, ξέρει τον Θεό, παρά τις πολλαπλές εκφράσεις Του...Επιλέγουμε,μερικό Θεό; Υπάρχει μερικός Θεός, ή εμείς τον προτιμάμε έτσι;..Μήπως,θέλουμε
να Του πούμε πως θέλουμε να Είναι;...
Μήπως, προσπαθούμε, να τον υποκαταστήσουμε;...Αυτό το ερώτημα,
θέτω εγώ, για να συμπληρώσω κι όχι να διαφωνήσω, στο σκεπτικό σου...

Καλημέρα Βαγγέλη...

Μια απάντηση για σένα φίλε μου...και ελπίζω να με κατανοήσεις..

-"Ας πράττουμε λοιπόν το καλό , για να είμαστε ευτυχείς"
Σατωμπριάν.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 13:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινος
quote:
Το μικρό παιδί , προσπαθεί να δώσει μια μορφή σε όλα αυτά τα άγνωστα , προκειμένου να τα κάνει πιο "χειρίσιμα" γι'αυτό..!!!

Ο πανικός απο τον οποίο καταβάλλεται , εμφανίζεται πλέον με τον πιο διαυγή και ξεκάθαρο τρόπο , στις διατυπώσεις του και στις συμπεριφορές του...

Κουκουλώνεται τα βράδυα απο φόβο σε κάθε τρίξιμο του παραθύρου.. σε κάθε διακύμανση του φωτός κατα την διάρκεια της νύχτας...απο την ανάγκη του -πλέον- να κάνει την προσευχή του τα βράδυα...κλπ...κλπ!!!

Ο φόβος είναι το καλύτερο μέσο για να υποστασιοποιηθεί και να ενεργοποιηθεί εντός του το οτιδήποτε και μάλιστα ο "διαβεβαιωμένος φόβος" του δέκα μέτρα πιο ψηλού απο αυτό το ίδιο...του γονέα..!!!

Αυτές είναι οι απόψεις μου φίλε μου...


Εσυ ετσι ησουνα παιδι?γιατι εμενα δεν με θυμαμε ετσι αυτα που λες ειναι πολυ υποκειμενικα και ειναι προσωπικες σου εμπειριες αγαπητε.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εαρινος
quote:
Το μικρό παιδί , προσπαθεί να δώσει μια μορφή σε όλα αυτά τα άγνωστα , προκειμένου να τα κάνει πιο "χειρίσιμα" γι'αυτό..!!!

Ο πανικός απο τον οποίο καταβάλλεται , εμφανίζεται πλέον με τον πιο διαυγή και ξεκάθαρο τρόπο , στις διατυπώσεις του και στις συμπεριφορές του...

Κουκουλώνεται τα βράδυα απο φόβο σε κάθε τρίξιμο του παραθύρου.. σε κάθε διακύμανση του φωτός κατα την διάρκεια της νύχτας...απο την ανάγκη του -πλέον- να κάνει την προσευχή του τα βράδυα...κλπ...κλπ!!!

Ο φόβος είναι το καλύτερο μέσο για να υποστασιοποιηθεί και να ενεργοποιηθεί εντός του το οτιδήποτε και μάλιστα ο "διαβεβαιωμένος φόβος" του δέκα μέτρα πιο ψηλού απο αυτό το ίδιο...του γονέα..!!!

Αυτές είναι οι απόψεις μου φίλε μου...


Εσυ ετσι ησουνα παιδι?γιατι εμενα δεν με θυμαμε ετσι αυτα που λες ειναι πολυ υποκειμενικα και ειναι προσωπικες σου εμπειριες αγαπητε.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Αν αυτό κατάλαβες..εντάξει αγαπητέ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

εαρινος
quote:
Το μικρό παιδί , προσπαθεί να δώσει μια μορφή σε όλα αυτά τα άγνωστα , προκειμένου να τα κάνει πιο "χειρίσιμα" γι'αυτό..!!!

Ο πανικός απο τον οποίο καταβάλλεται , εμφανίζεται πλέον με τον πιο διαυγή και ξεκάθαρο τρόπο , στις διατυπώσεις του και στις συμπεριφορές του...

Κουκουλώνεται τα βράδυα απο φόβο σε κάθε τρίξιμο του παραθύρου.. σε κάθε διακύμανση του φωτός κατα την διάρκεια της νύχτας...απο την ανάγκη του -πλέον- να κάνει την προσευχή του τα βράδυα...κλπ...κλπ!!!

Ο φόβος είναι το καλύτερο μέσο για να υποστασιοποιηθεί και να ενεργοποιηθεί εντός του το οτιδήποτε και μάλιστα ο "διαβεβαιωμένος φόβος" του δέκα μέτρα πιο ψηλού απο αυτό το ίδιο...του γονέα..!!!

Αυτές είναι οι απόψεις μου φίλε μου...


Εσυ ετσι ησουνα παιδι?γιατι εμενα δεν με θυμαμε ετσι αυτα που λες ειναι πολυ υποκειμενικα και ειναι προσωπικες σου εμπειριες αγαπητε.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Αν αυτό κατάλαβες..εντάξει αγαπητέ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Τι αλλο θες να σου πω Εαρινε απο την στιγμη που χρησιμοποιεις δικες σου εμεπιριες γιατι σιγουρα αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι αλλο θες να σου πω Εαρινε απο την στιγμη που χρησιμοποιεις δικες σου εμεπιριες γιατι σιγουρα αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Μπορείς να ενημερωθείς , υπάρχουν χιλιάδες βιβλία για την Θρησκεία και την ψυχολογία των παιδιών και όχι μόνο..το σίγουρο είναι φίλε μου , ότι δεν καταθέτω προσωπικές εμπειρίες...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τι αλλο θες να σου πω Εαρινε απο την στιγμη που χρησιμοποιεις δικες σου εμεπιριες γιατι σιγουρα αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Μπορείς να ενημερωθείς , υπάρχουν χιλιάδες βιβλία για την Θρησκεία και την ψυχολογία των παιδιών και όχι μόνο..το σίγουρο είναι φίλε μου , ότι δεν καταθέτω προσωπικές εμπειρίες...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

θα ηθελα πολυ να μου δειξεις αν σου ειναι ευκολο 4-5 τιτλους βιβλιων που να εχουν την συγκεκριμενη γραμμη γιατι εχω μια στενη φιλη παιδοψυχολογο και θα ηθελα να την ρωτησω 2-3 πραγματακια.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Τι αλλο θες να σου πω Εαρινε απο την στιγμη που χρησιμοποιεις δικες σου εμεπιριες γιατι σιγουρα αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Μπορείς να ενημερωθείς , υπάρχουν χιλιάδες βιβλία για την Θρησκεία και την ψυχολογία των παιδιών και όχι μόνο..το σίγουρο είναι φίλε μου , ότι δεν καταθέτω προσωπικές εμπειρίες...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

θα ηθελα πολυ να μου δειξεις αν σου ειναι ευκολο 4-5 τιτλους βιβλιων που να εχουν την συγκεκριμενη γραμμη γιατι εχω μια στενη φιλη παιδοψυχολογο και θα ηθελα να την ρωτησω 2-3 πραγματακια.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Πήγαινε λοιπόν στην φίλη σου , να σε ενημερώσει σχετικά..και να μας πείς και τις απόψεις της ... !!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πήγαινε λοιπόν στην φίλη σου , να σε ενημερώσει σχετικά..και να μας πείς και τις απόψεις της ... !!!
Να υποθεσω οτι δεν σου βρισκοντε προχειροι μερικοι τιτλοι βιβλιων>?

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πήγαινε λοιπόν στην φίλη σου , να σε ενημερώσει σχετικά..και να μας πείς και τις απόψεις της ... !!!
Να υποθεσω οτι δεν σου βρισκοντε προχειροι μερικοι τιτλοι βιβλιων>?

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Μην έχεις καμμιά αμφιβολλία φίλε μου αλλα αυτά τα θέματα , αν σε ενδιέφεραν πραγματικά να τα μελετήσεις θα είχες ήδη φροντίσει και απο καιρό μάλιστα...υπάρχουν μεγάλοι ψυχολόγοι-ψυχαναλυτές πουμπορείς να απευθυνθείς ... και τα ονόματά τους λίαν γνωστά..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 14:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τιτλους βιβλιων θελω αγαπητε και συγγραφεων αλλιως απλα δημιουργεις εντπωσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 15:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τιτλους βιβλιων θελω αγαπητε και συγγραφεων αλλιως απλα δημιουργεις εντπωσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=RCHErevvc84


Ξεκίνα απο το "Είμαι οκ , είσαι οκ" του Τόμας Χάρρις -είναι πολύ βατό και εύληπτο- και εφόσον το μελετήσεις καλά..θα πάμε και σε επόμενα..εντάξει Βελισσάριε???

Τα "άλλα" θα σου πέσουν πολύ βαριά γι'αρχή...ξεκινα εσύ και γώ θα είμαι δίπλα σου..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

στην ουσια η θρησκεια αποτελει κληροδοτημα των γονιων μας και σε αυτους ηταν απο τους γονεις τους και παει πολυ πισω το πραγμα ...

εαν δεν μου μετεφερε κανεις την θρησκεια ή την αναγκη θεου, θεωρω οτι δεν θα εμπενα σε κανενα κοπο να αναζητησω θεους και διαβολους ... οσο αφορα την σημερινη εποχη που υπαρχουν ξεκαθαρες απαντησεις για ενα μεγαλο θεμα ερωτηματων που στο παρελθον θα με οδηγουσαν στην αναγκη ενος θεου ή περισσοτερων δεν εχει σημασια

επισης θεωρω οτι θα βλεπαμε εντελως διαφορετικα την οποια θρησκεια εαν δεν εβαζε μεσα την ΤΙΜΩΡΙΑ , ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ , που ισως πριν απο αιωνες αυτο να βοηθησε στην "τηρηση" ή την δημιουργια της "ηθικης" αλλα στην πορεια εγινε ο φοβος και ο τρομος καθε σκεψης που ξεφευγει απο το ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ... για αυτο το κατεστημενο μιλησαν ολοι οι σοφοι και ειπαν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ , ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΤΕ ΤΟ και θα πατε καλυτερα , εμεις παλι τους πηραμε ως ηταν ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ το παραδειγμα τους και με την σειρα μας να τους ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ και να παμε ΠΑΡΑΚΑΤΩ , ΠΑΡΑΠΕΡΑ ... ετσι πχ ο χριστιανισμος σημερα αποτελει ενα κατεστημενο , που ηδη εχει ξεκινησει η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ , μια αμφισβητηση που δεν αφορα μονο τον χριστιανισμο αλλα το θεσμο της θρησκειας

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

στην ουσια η θρησκεια αποτελει κληροδοτημα των γονιων μας και σε αυτους ηταν απο τους γονεις τους και παει πολυ πισω το πραγμα ...

εαν δεν μου μετεφερε κανεις την θρησκεια ή την αναγκη θεου, θεωρω οτι δεν θα εμπενα σε κανενα κοπο να αναζητησω θεους και διαβολους ... οσο αφορα την σημερινη εποχη που υπαρχουν ξεκαθαρες απαντησεις για ενα μεγαλο θεμα ερωτηματων που στο παρελθον θα με οδηγουσαν στην αναγκη ενος θεου ή περισσοτερων δεν εχει σημασια

επισης θεωρω οτι θα βλεπαμε εντελως διαφορετικα την οποια θρησκεια εαν δεν εβαζε μεσα την ΤΙΜΩΡΙΑ , ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ , που ισως πριν απο αιωνες αυτο να βοηθησε στην "τηρηση" ή την δημιουργια της "ηθικης" αλλα στην πορεια εγινε ο φοβος και ο τρομος καθε σκεψης που ξεφευγει απο το ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ... για αυτο το κατεστημενο μιλησαν ολοι οι σοφοι και ειπαν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ , ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΤΕ ΤΟ και θα πατε καλυτερα , εμεις παλι τους πηραμε ως ηταν ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ το παραδειγμα τους και με την σειρα μας να τους ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΜΕ και να παμε ΠΑΡΑΚΑΤΩ , ΠΑΡΑΠΕΡΑ ... ετσι πχ ο χριστιανισμος σημερα αποτελει ενα κατεστημενο , που ηδη εχει ξεκινησει η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΤΟΥ , μια αμφισβητηση που δεν αφορα μονο τον χριστιανισμο αλλα το θεσμο της θρησκειας

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Πολύ σωστά φίλε μου...το θέμα είναι και άλλοι να δούν την αλήθεια που κρύβεται μέσα στα λεγόμενά σου και να σηκωσουν λίγο το πόδι και να πάνε λίγο παραπέρα...και να καταλάβουν το αυτονόητο , ότι σαν μιλούν για "καλό" και "αγάπη" πέραν κάθε αμφιβολλίας θα πρέπει να προσφέρουν στους συνανθρώπους τους , το μεγαλύτερο δώρο που θα τους έκανε να αισθανθούν όμορφα και που δεν είναι άλλο , απο τον καλύτερο εαυτό τους ... τον καλλιεργημένο και ισορροπημένο , εκεινον που δεν κρίνει αλλα κατανοεί και συμμετέχει και εκείνον που πρωτίστως αποθησαυρίζει τα λάθη του και τα μετουσιώνει σε σοφία και φορέα κατανόησης έναντι των συνανθρώπων του..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη τοσο δυσκολη ειναι η σκεψη οτι μπορει το συμπαν να το δημιουργησε ενα μακροκοσμικο ον οπως εμεις που ειμαστε ξερω γω μικροκοσμικα οντα χτιζουμε πολυκατοικιες η πυραμιδες;

σε καθε περιπτωση η σκεψη για το Θεο προκυπτει μεσω αναγωγων...

θυμιζω: αριστοτελικη πρωτη αιτια...

επισης: μικροκοσμικος κατασκευαστης (ανθρωπος), μακροκοσμικος κατασκευαστης (Θεος)...

η συλληψη λοιπον περι Θεου προκυπτει δια της φιλοσοφιας μεσω αναγωγων...

αλλα υπαρχει κι αλλος τροπος συλληψης: υπαρξιακα, μεσω της καρδιας (λαικιστι η ψυχη), η ψυχη λοιπον δεν παει δια της αργης λογικης προς το Θεο, παει με αλλους τροπους, με την πιστη ας πουμε, η πιστη τωρα μπορει να ειναι μιμητικη (πιστευω γιατι πιστευαν οι γονεις μου) η να προερχεται απο βιωματα...

πολλοι αθεοι εγιναν πιστοι μεσω βιωματων, εγω ας πουμε, ετυχαν πραγματα που δεν μου αφησαν επιλογη να πω πως δεν υπαρχει Θεος, μαλιστα τη στιγμη που πιστεψα εγινε μεσα μου σεισμος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδη τοσο δυσκολη ειναι η σκεψη οτι μπορει το συμπαν να το δημιουργησε ενα μακροκοσμικο ον οπως εμεις που ειμαστε ξερω γω μικροκοσμικα οντα χτιζουμε πολυκατοικιες η πυραμιδες;


Μικροσκοπικός ο άνθρωπος;;;;;; Ρε Αρίστο τι ορολογία είναι αυτή... Αν εμείς είμαστε μικροσκοπικοί, τα βακτήρια τι είναι;


Πάντως η σκέψη δεν είναι δύσκολη... Οι 2 ερωτήσεις είναι δύσκολες:

1. Πώς φτιάχτηκε ο Δημιουργός; Ποιος δημιούργησε το Δημιουργό;

2. Ποιος από όλους του Θεούς είναι ο πραγματικός δημιουργόςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
δηλαδη τοσο δυσκολη ειναι η σκεψη οτι μπορει το συμπαν να το δημιουργησε ενα μακροκοσμικο ον οπως εμεις που ειμαστε ξερω γω μικροκοσμικα οντα χτιζουμε πολυκατοικιες η πυραμιδες;


Μικροσκοπικός ο άνθρωπος;;;;;; Ρε Αρίστο τι ορολογία είναι αυτή... Αν εμείς είμαστε μικροσκοπικοί, τα βακτήρια τι είναι;


Πάντως η σκέψη δεν είναι δύσκολη... Οι 2 ερωτήσεις είναι δύσκολες:

1. Πώς φτιάχτηκε ο Δημιουργός; Ποιος δημιούργησε το Δημιουργό;

2. Ποιος από όλους του Θεούς είναι ο πραγματικός δημιουργός



στοιχειωδης αναγωγη ειναι η σκεψη πως οπως ο ανθρωπος ειναι μακροκοσμικο ον σε σχεση με το βακτιριο, ετσι μπορει να υπαρχει και ον που να εχει την ιδια σχεση με τον ανθρωπο (να ειναι δηλαδη μπροστα του ο ανθρωπος βακτιριο)...

1&2...εαν δεν υπηρχε αρχικος δημιουργος η Θεος καταληγουμε στο εξης παραλογο, πως το συμπαν ειναι αιωνιο η κυκλικο και πως ποτε δεν υπηρξε αρχη σ' αυτη τη διαδοχη συμπαντων...το να μην υπαρχει αρχη σε κατι ειναι πιο παραλογο για τη λογικη μας απο το να υπηρξε Θεος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 16:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δηλαδη τοσο δυσκολη ειναι η σκεψη οτι μπορει το συμπαν να το δημιουργησε ενα μακροκοσμικο ον οπως εμεις που ειμαστε ξερω γω μικροκοσμικα οντα χτιζουμε πολυκατοικιες η πυραμιδες;

σε καθε περιπτωση η σκεψη για το Θεο προκυπτει μεσω αναγωγων...

θυμιζω: αριστοτελικη πρωτη αιτια...

επισης: μικροκοσμικος κατασκευαστης (ανθρωπος), μακροκοσμικος κατασκευαστης (Θεος)...

η συλληψη λοιπον περι Θεου προκυπτει δια της φιλοσοφιας μεσω αναγωγων...

αλλα υπαρχει κι αλλος τροπος συλληψης: υπαρξιακα, μεσω της καρδιας (λαικιστι η ψυχη), η ψυχη λοιπον δεν παει δια της αργης λογικης προς το Θεο, παει με αλλους τροπους, με την πιστη ας πουμε, η πιστη τωρα μπορει να ειναι μιμητικη (πιστευω γιατι πιστευαν οι γονεις μου) η να προερχεται απο βιωματα...

πολλοι αθεοι εγιναν πιστοι μεσω βιωματων, εγω ας πουμε, ετυχαν πραγματα που δεν μου αφησαν επιλογη να πω πως δεν υπαρχει Θεος, μαλιστα τη στιγμη που πιστεψα εγινε μεσα μου σεισμος..


Καλά τόσο δύσκολο είναι για κάποιους ανθρώπους ... αντί να προσπαθούν να κατα-νοήσουν τα του Θεού , να κατα-νοήσουν πρωτίστως όλα όσα φέρονται ως δημιουργήματά του και ενδεχομένως δια μέσου αυτής της γνώσης , να προσεγγίσουν ρεαλιστικότερα αυτόν που επιθυμούν τόσο πολύ..???

Φίλε μου , εμένα με γνωρίζεις...τους υπολοίπους συνδικτύους σου...τους συνανθρώπους σου...τον εαυτό σου...???

Γνωρίζεις τον Θεό αλλα άνθρωπο κανέναν..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 17:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Εαρινος

οι αρχαιες παραδοσεις λενε ουσιαστικα πως ο Θεος βρισκεται και μεσα στον ανθρωπο και κατα συνεπεια η καθετη αυτογνωσια, δηλαδη το να καταδυεσαι στα βαθη της υπαρξης σου ειναι ο μονος τροπος να τον εντοπισεις...

ετσι αυτογνωσια και αναζητηση του θειου δεν ειναι δυο διαφορετικοι δρομοι, ειναι ο ιδιος δρομος..

και αυτο το ξεκαθαρισε και ο Σωκρατηςκαι ο Ηρακλειτος και ο Χριστος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 17:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@Εαρινος

οι αρχαιες παραδοσεις λενε ουσιαστικα πως ο Θεος βρισκεται και μεσα στον ανθρωπο και κατα συνεπεια η καθετη αυτογνωσια, δηλαδη το να καταδυεσαι στα βαθη της υπαρξης σου ειναι ο μονος τροπος να τον εντοπισεις...

ετσι αυτογνωσια και αναζητηση του θειου δεν ειναι δυο διαφορετικοι δρομοι, ειναι ο ιδιος δρομος..

και αυτο το ξεκαθαρισε και ο Σωκρατηςκαι ο Ηρακλειτος και ο Χριστος...


Tόσο συγκεκριμμένος , όσο και η γλώσσα των ανθρώπων...τόσ ξεκαθαρισμένος όσο η αδυναμία εκφοράς πρωτογενών επιθυμιών του κάθε ψυχολογικού υποκειμένου...

-. Η διάζευξη λέξης και έννοιας, ή αλλιώς η αλλοτρίωση της γλώσσας
Η κατανόηση μιας έννοιας είναι ταυτόχρονα προϋπόθεση και αποτέ¬λεσμα της γλωσσικής κυρίως επικοινωνίας. Σε όσο πιο πλούσια γλωσ¬σικά περιβάλλοντα συναντάμε τη λέξη που τη σημαίνει, τόσο καλύτερα την ορίζουμε, τόσο πιο σωστά τη χρησιμοποιούμε. (σελ. 139).
Όμως αν η γλώσσα είναι τόσο παντοδύναμη στον καθορισμό της έννοιας, η έννοια καταντάει τελικά να βουλιάζει κάτω από το βάρος της λέξης. O Marcuse παραπονιέται ότι «η έννοια έχει την τάση να απορ¬ροφηθεί από τη λέξη». Όμως αυτό φαίνεται ότι είναι ένα αναπότρεπτο γεγονός.
Αφού οι έννοιες ορίζονται με τις λέξεις, και καθώς η χρήση των λέξεων μεταβάλλεται με τα χρόνια, φτάνει κανείς στο σημείο να ανα¬ρωτιέται: αντί να κοιτάζουμε το περιεχόμενο των εννοιών, δεν θα ήταν καλύτερα να κοιτάζουμε τη σημασία των λέξεων;
Η έννοια, παρόλο που είναι προϊόν ανθρώπινης αφαίρεσης, όταν συλ¬ληφθεί, αποκτάει μια μεταφυσική οντότητα, μεταβάλλεται σε πλατω¬νική ιδέα. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τις αφηρημένες έννοιες. Είναι μάλι¬στα χαρακτηριστικό ότι συχνά μιλάμε για την ιδέα της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της δικαιοσύνης κλπ. Αυτές οι αφηρημένες έννοιες είναι που ταλαιπωρούνται περισσότερο από την αλλαγή στη σημασία των λέξεων που τις σημαίνουν. Ας δώσουμε όμως ένα παράδειγμα.
Η ομορφιά είναι η ιδιότητα μιας παράστασης που μας προκαλεί ευχαρίστηση. Στην αρχαία ελληνική αυτή η έννοια σημαινόταν με τη λέξη «κάλλος», και ένας όμορφος άνθρωπος λεγόταν «καλός». Επειδή είναι φορτισμένη με μια θετικότητα, ο χριστιανισμός την εκμεταλλεύ¬τηκε για να σημάνει πια όχι την ομορφιά, αλλά την ηθικότητα της ψυχής. Μ’ αυτόν τον τρόπο οι αξίες της χριστιανικής ηθικής έγιναν πιο εύκολα αποδεκτές από τη μέση συνείδηση. Η λέξη άλλαξε σημασία, στο εξής άρχισε να σημαίνει άλλη έννοια. Όμως η έννοια του κάλλους τι έγινε; Έπρεπε να σημανθεί με νέα λέξη, στο βαθμό που η παλιά την εγκατέλειπε. Έτσι η έννοια του κάλλους άρχισε να σημαίνεται με τη λέξη «ομορφιά», και ο «καλός» έγινε «όμορφος». Την ίδια ταλαιπωρία υπέστη και η λέξη «αγαθός», που στην αρχαία ελληνική σήμαινε τον ανδρείο. Πέστε σε κάποιον ότι το ιδανικό των προγόνων μας ήταν το ιδανικό της «καλοκαγαθίας», του «καλού καγαθού ανδρός», χωρίς να του ερμηνεύσετε τη σημασία των λέξεων καλός και αγαθός, και δεν θα μπορέσει ποτέ να σχηματίσει πιο παρεξηγημένη αντίληψη για το πνεύ¬μα τους. Για όλα αυτά έχει μιλήσει διεξοδικά ο Νίτσε στο έργο του «Η γενεαλογία της ηθικής».


4. Σκέψεις και σχόλια για τη γλώσσα, Νεοελληνική Παιδεία, Άνοιξη 1988, τ. 13. σελ. 137-142. Μπαμπινιώτης!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 17:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα αυτο ειναι απαντηση σε οτι ειπα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 17:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τωρα αυτο ειναι απαντηση σε οτι ειπα;

Φίλε μου , "ναί" είναι ...προσπάθησε να καταλάβεις τι εννοώ και πόσο πίσω είμαστε στο να μπορέσουμε να συλλάβουμε την πραγματικότητα και πως όλα είναι τόσο μα τόσο υποκειμενικά , ακόμα και αυτά που κάθε φορά λέμε και αναφέρουμε ή λέμε ότι αντιλαμβανόμαστε...παραπλάνηση του ιδίου "άγνωστου εαυτού μας"!!!

Θα αναφέρω δε και μια ρήση του Φρόϋντ , για του λόγου το αληθές...

"Η Θρησκεία είναι μια ψευδαίσθηση και αντλεί την δύναμή της απο το γεγονός , ότι συμφωνεί με τις ενστικτώδεις μας επιθυμίες"

Και μια άλλη επίσης του Μισέλ Ουέλμπεκ...

"Η αξία μιας Θρησκείας έγκειται στην ποιότητα της ηθικής που εγκαθιδρύει"

Εσύ τι κατάλαβες φίλε μου...τελικά???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 19:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ τι κατάλαβες φίλε μου...τελικά???



οτι δεν καταλαβες τι ειπα εγω...αυτο που ειπα δεν εχει σχεση με κατεστημενες θρησκειες ουτε ποτε αυτες το προβαλλαν, ξαναδιαβασε λοιπον τι ειπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 19:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
στοιχειωδης αναγωγη ειναι η σκεψη πως οπως ο ανθρωπος ειναι μακροκοσμικο ον σε σχεση με το βακτιριο, ετσι μπορει να υπαρχει και ον που να εχει την ιδια σχεση με τον ανθρωπο (να ειναι δηλαδη μπροστα του ο ανθρωπος βακτιριο)


Δηλαδή ο Θεός είναι...μακρύς μακρύς καλόγερος και τελειωμό δεν έχει... Μααααααλιστα.


quote:
1&2...εαν δεν υπηρχε αρχικος δημιουργος η Θεος καταληγουμε στο εξης παραλογο, πως το συμπαν ειναι αιωνιο η κυκλικο και πως ποτε δεν υπηρξε αρχη σ' αυτη τη διαδοχη συμπαντων...το να μην υπαρχει αρχη σε κατι ειναι πιο παραλογο για τη λογικη μας απο το να υπηρξε Θεος...

Εγώ άλλα σε ρώτησα σε άλλα απαντάς... Σε ρωτάω... Μεταθέτεις το "παράλογο"(με ποιο κριτήριο άραγε; έχεις δει πολλά σύμπαντα;) της ΜΗ-κυκλικότητας του σύμπαντος σε ένα κυκλικό Θεό; Η ύπαρξη ενός αιώνιου και κυκλικού Θεού δεν είναι παράλογη;


Επίσης ξαναρωτάω...Πώς λέγεται ο δημιουργός; Όνομα επίθετο παρακαλώ. Βισνού, Αλλάχ κτλ κτλ; Ποιος από όλους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 19:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω αλλο ειπα και δεν το καταλαβες...

ειπα οτι ειτε το συμπαν που ζουμε να μην ειχε αρχη, ειτε να υπηρχε ενα κυκλικο συμπαν ως ατερμονη διαδοχη μπιγκ μπανγκ-μπιγκ κραντς...

θα ειχαμε το παραλογο της μη αρχης...

ο Θεος υπερβαινει την ανθρωπινη λογικη εξ' ορισμου, ειναι υπερλογος...

εσεις ομως υποτιθεται οτι θελετε να εξορισετε το Θεο απο το συμπαν και προτεινετε ενα λογικοτερο μοντελο..

ε αυτο που σας λεω ειναι οτι το μοντελο που προτεινετε ειτε ετσι ειτε αλλιως ειναι κι αυτο παραλογο γιατι δεν εχει σημειο εκκινησης...

το αιωνιο συμπαν ειναι παραλογο οχι γιατι δεν εχει τελος αλλα γιατι δεν εχει αρχη...

το κυκλικο συμπαν επισης ειναι παραλογο γιατι η κυκλικοτητα του επισης δεν εχει αρχη...

υγ...ο Θεος δεν εχει ονομα, αλλα μπορει να βαφτιζεται με διαφορα ονοματα απο τους λαους, ετσι ο ιδιος ειναι ο Αλλαχ, ο Χριστος,ο Διας, ο Αμμων Ρα κλπ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy