ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 02:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλε,

ολοι στη ζωη μας εχουμε μια δευτερη ευκαιρια, καποιοι εχουν και τριτη...

σε προκαλω να εκμεταλευτεις την οποια παραπανω ευκαιρια σου δινεται, και να ανοιξεις τα ματια και τα αυτια σου σε αυτο που ειναι η αληθεια.



Φίλε μου,
Στη ζωή μας, θεωρώ, πως δεν έχουμε μόνο μια δεύτερη ή το πολύ μια τρίτη ευκαιρία.
Ο Κύριός μας ήλθε για τους αμαρτωλούς και όχι για τους δίκαιους. Θα ήταν πολύ περιοριστικό να λέμε πως έχουμε μόνο τόσο λίγες ευκαιρίες στη ζωή μας.
Ας μην ξεχνάμε το παράδειγμα του ληστή που σώθηκε λίγο πριν πεθάνει. Αν είχε μόνο δύο ή τρεις ευκαιρίες, τότε δεν θα είχε καμία ελπίδα.
Πιστεύω, λοιπόν, πως έχουμε πολλές ευκαιρίες, χωρίς αυτό να μας καθησυχάζει διότι δεν γνωρίζουμε πότε θα έλθει το τέλος μας.


quote:

το ονομα Ιεχωβα σου επαναλαμβανω οτι ο ιδιος ο Δημιουργος το εδωσε στον Εαυτο του.
ειναι το μονο ονομα που ταιριαζει μονο σε Αυτον.

Σε παρακαλώ να μου δώσεις τα σχετικά εδάφια για να δω τι ακριβώς λες.


quote:

Ιεχωβα= Αυτος κανει να γινει.

Και γι’ αυτό θα ήθελα την πηγή της ερμηνείας αυτής.

quote:

δεν εχει νοημα να προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο Θεος δεν χρειαζεται ονομα, η οτι το να δωσουμε ονομα στον Θεο ειναι ειδωλολατρια...
τα επιχειρηματα ειναι αστεια.

Τι είναι αστείο σε όσα είπα;


quote:

αμφισβητεις κατι που δεν αμφισβητειτε απο κανεναν (με στοιχειωδη γνωσεις) στον κοσμο.

οτι δηλαδη ο Θεος των Εβραικων Γραφων ειναι ο Ιεχωβα.



Εγώ άλλο είπα. Αναφέρθηκα στο όνομα του Θεού και αν συμβιβάζεται, σύμφωνα με τις Γραφές, να έχει ο θεός όνομα όπως ένας άνθρωπος.


quote:

πιστευεις εσυ οτι ο γεννημενος Εβραιος Χριστος πιστευε σε καποιον αλλο Θεο; οχι τον Ιεχωβα; και οταν παρεθετε αποσπασματα απο τις Εβραικες Γραφες που περιειχαν το Ονομα, λες να φοβοταν να το πει;

Σχετικά με το «γεννημένος Εβγαίος Χριστός» έχω να σου πω τα εξής.
Ο Ιησούς Χριστός, το δεύτερο πρόσωπο της Αγίας Τριάδας, γεννήθηκε από τον Πατέρα «προ πάντων των αιώνων».
Ο Θεός είναι η πρωταρχική αιτία, χωρίς αρχή, αδημιούργητη, αγέννητη, άφθαρτη και αθάνατη.
Ο Θεός Πατέρας, είναι ή αρχή και ή αιτία όλων των δημιουργημάτων, δε γεννήθηκε από κανέναν, μόνος αυτός είναι χωρίς αρχική αιτία και αγέννητος ο οποίος είναι βέβαια δημιουργός όλων, άλλα κατ' ουσία Πατέρας ενός και μόνου, δηλαδή του μονογενή Υιού του, του Κυρίου και θεού Ιησού Χριστού.

Ο Υιός του Θεού, ο μονογενής, ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός, γεννήθηκε από την ουσία του Πατρός και δεν δημιουργήθηκε, που είναι ομοούσιος με τον Πατέρα και είναι αυτός δια του οποίου δημιουργήθηκαν τα πάντα.

Όταν λέμε ότι «αυτός γεννήθηκε προ πάντων των αιώνων», δείχνουμε ότι ή γέννησή του είναι άχρονη και χωρίς αρχή διότι δεν έφθασε από την ανυπαρξία στην ύπαρξη ο Υιός του Θεού, που είναι ή ακτινοβολία της θείας δόξας, ο τύπος της υπόστασης του Πατρός, ή ζωντανή σοφία και δύναμη, ο Λόγος, ο οποίος έχει προσωπική υπόσταση, ή ουσιώδης και τέλεια και ζωντανή εικόνα του αοράτου Θεού, αλλά συνυπήρχε πάντοτε με τον Πατέρα και ήταν στους κόλπους του, και γεννήθηκε από αυτόν προαιωνίως και χωρίς αρχή διότι ποτέ δεν υπήρχε ο Πατήρ χωρίς να υπάρχει ο Υιός, άλλα συγχρόνως υπήρχαν ο Πατήρ και ο Υιός που γεννήθηκε από αυτόν.


quote:

αυτο που συνεβη ειναι απλο:
ο Σατανας, ο μεγαλος εχθρος του Δημιουργου, (και οντας ο ιδιος ενας θεος, δηλαδη ισχυρος) θελωντας να κλεψει τη δοξα του Ενα Θεου Ιεχωβα, σκοπιμως προσπαθησε να αποκρυψει ανα τους αιωνες αυτο το Ονομα.
και ο ιδιος δημιουργησε αλλους ψευτικους θεους (Διας, Βααλ, Μαρδωκ, Ερμης) ωστε να προκαλεσει συγχηση (και το καταφερε)

Από που προκύπτει πως ένας ισχυρός είναι και Θεός;
Η πολυθεϊστική θεώρηση, πιστεύω, πως δεν έχει θέση στο Χριστιανισμό. Θεωρώ πως αυτό αντίκειται στη Χριστιανική διδασκαλία. Αν έχεις κάποια στοιχεία, όμως, που αποδεικνύουν τα περί πολλών θεών, περιμένω να μου τα καταθέσεις.

Αν δεχθούμε πως υπάρχουν και άλλοι Θεοί πέραν του Ενός, τότε θα πρέπει να υποψιαστούμε πως κάποια άλλη δύναμη, ανώτερη του Ενός Θεού, τους δημιούργησε μαζί με τον Έναν Θεό, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η ύπαρξη και άλλων θεών που να προήλθαν/δημιουργήθηκαν από τον Έναν και μάλιστα «αντίζηλοι».


quote:

οι ιδιοι οι Ιουδαιοι μετα τον 4ο π.κ.χ. αιωνα, αρχισαν να αλλαζουν το ονομα Ιεχωβα, απο της μεταφρασεις τους, λογω δεισιδαιμονιας. (χρησιμοποιησαν το Αδωναι, το Ελωαχ, το Κυριος)

Και σε αυτό θα ήθελα περισσότερες εξηγήσεις και ιδιαίτερα όσον αφορά τη δεισιδαιμονία.

quote:

η Ορθοδοξια σημερα κρυβει το ονομα Ιεχωβα, για τον πολυ απλο λογο, οτι δεν θελει να ταυτιστει με ενα Θεο που ηταν των Εβραιων (οπως λαθος πιστευει) και επομενως προτιμητεο θεωρηθηκε το Ιησους, που ειναι και ελληνικο (Γιεχοσουα στα Εβραικα).

Αφού είπες πιο πάνω πως οι ίδιοι οι Ιουδαίοι μετέφραζαν το «Ιεχωβά» ως Κύριος, ...... τι φταίει η Ορθοδοξία;
Εφόσον ο Θεός είναι Ένας, γιατί να μη θέλει η Ορθοδοξία να χρησιμοποιήσει, προς όφελός της το επιχείρημα, ότι και οι Εβραίοι για τον ίδιο Θεό μιλάνε;
Ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, ήταν η ενσάρκωση του Θεού. Νομίζω πως εδώ περιπλέκεις κάπως τα πράγματα.


quote:

επισης αυτο βολεψε οσον αφορα την τριαδικοτητα του Θεου.
ονοματισαν αυτον που ειδαν.
και βεβαια το πιο σπουδαιο: που να διανοηθουν οι ρασοφοροι να δεχτουν το Ονομα Ιεχωβα, εφοσον αυτο το ονομα σημερα, το φερνουν μονο οι Μ.τ.Ι. και βεβαια πως να δεχτουν να ταυτιστουν με καποιους που μισουν;



Όχι φίλε μου κάνεις λάθος.
Η Ορθοδοξία υπάρχει εδώ και πολλές εκατονταετίες, χιλιετίες και ποτέ δεν χρησιμοποίησε κάποιο όνομα για το Θεό Πατέρα.
Αν δεν κάνω λάθος, οι Μ.τ.Ι. υπάρχουν από το 1880 περίπου, έτσι;
Και από όσα διάβασα, δεν λεγόταν, αρχής εξαρχής Μάρτυρες του Ιεχωβά. Περί το 1930-1940 άρχισαν να χρησιμοποιούν αυτό το όνομα, αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.
Οπότε, δεν στέκει αυτό που νομίζεις πως η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν δέχεται το όνομα αυτό μόνο και μόνο γιατί το φέρουν οι Μ.τ.Ι.
Επίσης, είναι μεγάλο σφάλμα να θεωρείς πως οι Ορθόδοξη Εκκλησία μισεί τους Μ.τ.Ι.
Αυτό που μάχεται η Εκκλησία είναι οι κακοδοξίες και όχι τους ανθρώπους. Είναι χρέος της να επεμβαίνει όπου παρατηρεί τη διαστρέβλωση της Χριστιανικής αλήθειας.
Δυστυχώς, πρέπει να παραδεχθώ πως έχω ακούσει και εγώ για κάποια όχι και τόσο ευχάριστα, μεμονωμένα, φαινόμενα, εκ μέρους κάποιων ορθοδόξων, εις βάρους κάποιων Μ.τ.Ι, αλλά αυτό δεν αποτελεί σε καμιά περίπτωση την «πολιτική» της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

quote:

αν εχεις την δυνατοτητα να ταξιδεψεις στην Ευρωπη πηγαινε στη Κοπεγχαγη για παραδειγμα, οπου υπαρχει ναος με το τετραγραμματο στη μετωπη, και σε πολλους αλλους ναους επισης.
προσωπικα το εχω δει. (στην Κοπεγχαγη)

Ναι, αλλά τι θέλεις να πεις με αυτό;


quote:

ας μην μιλησουμε αλλο για αυτο, γιατι ειναι σαν, ολοι εσεις οι αιρετικοι της Βιβλου, με τα λεγωμενα σας περι του Ονοματος, ειναι λοιπον σαν να ανοιγεται μια τρυπα και να πεφτεται μονοι σας μεσα.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Γιατί «όλοι εμείς είμαστε οι αιρετικοί της Βίβλου»;

quote:

(παρεπιπτοντως: "αληθεια σου λεω σημερα, θα εισαι μαζι μου στον παραδεισο"
ο Ιησους οταν πεθανε και για μερη τριων ημερων ηταν στον Αδη=ταφο.
οταν αναστηθηκε πηγε στον ουρανο πλαι στον Πατερα του.
δεν πηγε σε κανενα παραδεισο, γιατι ο παραδεισος απο την εποχη του Αδαμ επαψε να υπαρχει (πιθανον να υπηρχε μεχρι τον κατακλυσμο του Νωε)
παραδεισος θα ξαναγινει η γη μας μετα τον Αρμαγεδωνα, και τοτε ο αναστημενος ληστης θα βρεθει εκει, μαζι με τον Μεσσιανικο Βασιλια, τον Ιησου Χριστο)


Πιο πάνω μας αποκάλεσες αιρετικούς της Βίβλου, αλλά με αυτά που λες τώρα, ανοίγεις εσύ μια τρύπα και πέφτεις μόνος σου μέσα.
Ο Άδης δεν είναι ο τάφος. Ο τάφος είναι ο τάφος και ο Άδης είναι ο Άδης.
Με τον όρο Παράδεισος, στην Καινή Διαθήκη, εννοείται η ουράνια Βασιλεία και όχι κάποιος επίγειος τόπος. Το ίδιο είχα αναφέρει και σε κάποια άλλη ανταλλαγή απόψεων που είχαμε κάνει.
Ο Ιησούς είπε στο ληστή πως ΣΗΜΕΡΑ θα ήταν μαζί του στον Παράδεισο. Θεωρείς πως ψεύδεται ο Ιησούς;
Όταν αναστήθηκε ο Ιησούς, περπάτησε, συνέφαγε και συνομίλησε με τους μαθητές του για 40 ημέρες. Αυτό, γιατί δεν το λαμβάνεις υπόψη σου; Η Γραφή που διαβάζεις δεν τα αναφέρει αυτά μέσα;

Όσον αφορά την ύπαρξη του Παραδείσου και της Κόλασης, στη Γραφή υπάρχουν τόσες αναφορές, αλλά νομίζω πως εσύ δεν τις λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου.
Πρώτη και μεγάλη αναφορά είναι στην παραβολή το Λαζάρου και του πλουσίου.
Η Ιησούς λέει πως είναι Θεός ζωντανών και όχι νεκρών. Αν οι άνθρωποι πέθαιναν, οι ψυχές τους, όπως ισχυρίζεσαι εσύ, τότε μάλλον κάνει λάθος ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός;
Στο όρος Θαβώρ οι Ιησούς, μαζί τους μαθητές Πέτρο και Ιάκωβο, συναντήθηκε και συνομίλησε με τον Μωυσή και τον Ηλία. Σύμφωνα με τη δική σου αντίληψη, πώς είναι δυνατόν να έγινε κάτι τέτοιο; Μήπως ψεύδεται και εδώ ο Ιησούς;

Είναι πολλές οι αναφορές που δεν αξίζει τον κόπο να παραθέσω περισσότερες.
Ελπίζω να βρεις το χρόνο και να μου εκθέσεις τις απόψεις σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 02:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
eidos
και ο ιδιος δημιουργησε αλλους ψευτικους θεους (Διας, Βααλ, Μαρδωκ, Ερμης) ωστε να προκαλεσει συγχηση (και το καταφερε)

Αγαπητέ eidos, θα ήταν προτιμότερο, νομίζω, να αφοσιωθείς στον "εμφύλιο" και να μην αναφέρεις πράγματα που δεν μπορείς να στηρίξεις, όπως τα παραπάνω, διότι γίνεσαι γραφικός.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 05:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ο Θεός πατέρας δεν απεικονίζεται πουθενά ως Θεός Πατέρας.
Όσες τυχόν απεικονίσεις βρίσκουμε, κατά καιρούς, να πωλούνται αριστερά και δεξιά, που τον θέλουν ως σεβάσμιο ασπρομάλλη γέροντα δεν αποτελούν μέρος της Ορθόδοξης Χριστιανικής Παράδοσης και είναι
ειδωλολατρικής προέλευσης.

Α, μπράβο, γειά στο στόμα σου. Ερχεσαι στα λόγια του Schwabe που λέει πως ο χριστιανισμός είναι ειδωλολατρεία της έσχατης μορφής. Ας δούμε μερικές ειδωλολατρικής προέλευσης εικόνες του θεού. Οι εικόνες βρίσκονται όλες στο ειδωλολατρικό site Myriobiblos.gr

Μια εικόνα του θεού από τους ειδωλολάτρες ορθόδοξους χριστιανούς Ρώσους


Μία από τους ειδωλολάτρες ορθόδοξους χριστιανούς της Ελλάδας, φτιαγμένη στο ειδωλολατρικό χριστιανικό βυζάντιο


Και μια από το παρεκκλήσι του Αγίου Πέτρου στη Ρώμη, φτιαγμένη από τον Μιχαήλ Αγγελο, στην οροφή του κυριότερου ναού των ειδωλολατρών καθολικών χριστιανών


quote:
Ψηλός
Ο Χριστός απεικονίζεται ως άνθρωπος διότι τον είδαμε.

Ε, μια και τον είδατε βρε παιδιά, μπορείτε να λύσετε και σε μας που δεν τον είδαμε, την εξής απορία:

Ήταν σημιτικής φυσιογνωμίας όπως τον παρουσίασε το CNN αναφερόμενο σε αναπαραγωγή του προσώπου του από ηλεκτρονικούς υπολογιστές;



Ηταν καλιφορνέζικης φυσιογνωμίας όπως τον παρουσιάζουν ορισμένοι ορθόδοξοι;


Ήταν μαύρος όπως δείχνουν τα χριστιανικά έντυπα στην Αιθιοπία;


ή όπως τον δείχνουν στο Σουδάν;


ή όπως τον δείχνει η παρακάτω χριστιανική εικόνα του 530 στη Ρώμη;


Μήπως ήταν ασιατικής φυσιογνωμίας, όπως παρουσιάζεται στην Κορεάτικη χριστιανική εκκλησία της Αστόρια στη Νέα Υόρκη;


Να υποθέσω πως μάλλον δεν τον είδατε και ο καθένας το ζωγραφίζει όπως του έρθει; Γιατί αν τον είδατε, τότε μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την όρασή σας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 12:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon,
είναι γεγονός πως υπάρχουν και άλλες εικόνες, εκτός από αυτές που παρέθεσες, που απεικονίζουν τον Θεό Πατέρα.

Η απεικόνιση του Απερίγραπτου και Αόρατου Θεού είναι ειδωλολατρία, όπως αποφασίστηκε και από την 7η οικουμενική σύνοδο.

Αν και όπου υπάρχουν, σε ορθόδοξους ναούς, παρόμοιες εικόνες είναι από αμέλεια ή από άγνοια των υπεύθυνων των ναών αυτών.

Αν κάποιος ορθόδοξος προσκυνά τις εν λόγω εικόνες το κάνει από άγνοια, όπως συνέβαινε και με εμένα, και έχει χρέος να ενημερωθεί.

Πολλές φορές, συναντάμε τέτοιες εικόνες που είναι το έργο κάποιων καλλιτεχνών ζωγράφων, ιδιαίτερα της Δύσης, αλλά δεν πάει να πει πως αυτοί ενήργησαν κατόπιν υπόδειξης της Ορθόδοξης Εκκλησίας.
Δεν μπορεί και δεν είναι σε θέση η Εκκλησία να επιβάλλει ή να δεσμεύσει τους διάφορους καλλιτέχνες για το τι και πώς θα το ζωγραφίζουν.

Είναι χρέος, όμως, του κάθε ορθόδοξου να γνωρίσει την Πίστη του και αν έχει οποιεσδήποτε απορίες, υπάρχουν άτομα στην Εκκλησία που μπορούν να τον διαφωτίσουν.

Άλλο πράγμα είναι η ζωγραφική τέχνη, που δεν υπόκειται σε περιορισμούς, και άλλο πράγμα είναι η Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, όπως την κληρονομούμε από τους Άγιους Πατέρες της Εκκλησίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

urban
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 00:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urban  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:"Είναι δυνατόν, λοιπόν, να μπορέσεις εσύ ή οποιοσδήποτε να δώσει ένα όνομα;"
Εγώ; Όχι βέβαια. Αλλά, το έδωσε ο ίδιος ο Θεός (γιατί δε φαίνεται να διαφωνεί κανείς σ’ αυτό τελικά ) Κι αφού εσύ τον σέβεσαι τόσο, γιατί δεν τον αποκαλείς όπως το ζήτησε;

Και βέβαια διαφωνούμε σε αυτό και ίσως και σε πολλά άλλα.
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις πότε και που ζήτησε ο Θεός να το αποκαλούν με κάποιο όνομα.


Στη έξοδο, στο γ13 και κάτω.. δεν περιγράφεται η σκηνή όπου ο Θεός απαντάει στον Μωυσή, σχετικά με το ποιος να πεί στους αιγύπτιους ότι τον στέλνει; Λέει, εγώ είμαι ο Ων, να πεις ότι ο Ων σε απέστειλε, εγώ είμαι ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ, του Ιακώβ, κι αυτό ας είναι το όνομά μου. Αργότερα δε, (σε μετάφραση του Βάμβα αυτό) αναφέρεται και το όνομα Ιεοβά (έξοδος, ς 3).

Ο Ων είναι εκεί ως μια απόδοση του «αυτός που είναι», την μετάφραση δηλαδή του Γιαχβέ στα ελληνικά.


Εγώ φίλε Ψηλέ, ούτε εβραικά γνωρίζω, ούτε τις γραφές σε βάθος. Γι’αυτό προσπαθώ να μάθω πέντε πράγματα. Έτσι βρήκα την μετάφραση του «ΓΧΒΕ» στη wikipedia:

«Το Τετραγράμματο αποτελείται από τα σύμφωνα ΓΧΒΧ (γιοδ, χε, βαβ, χε) και η παραδοσιακή άποψη είναι ότι αντιστοιχεί σε τύπο του ρήματος χαβάχ (είμαι, γίνομαι, συμβαίνω), δηλαδή της παλαιότερης μορφής του ρήματος χαγιάχ, στο τρίτο ενικό πρόσωπο. Εντούτοις, υπάρχουν διαφωνίες περί του ποιος ακριβώς είναι αυτός ο ρηματικός τύπος. Μερικοί πιστεύουν ότι το Τετραγράμματο αντιστοιχεί στον τύπο χιφίλ μη τετελεσμένο, κάτι που θα σήμαινε ότι κυριολεκτικά το Τετραγράμματο σημαίνει «Αυτός κάνει να είναι/γίνεται». Κατά τους υποστηρικτές αυτής της εκδοχής, ο τύπος χιφίλ θα μπορούσε να αναφέρεται στον ρόλο του Θεού ως δημιουργού, ως αιτίας ύπαρξης των πάντων ή, σύμφωνα με μια άλλη ερμηνεία, ότι Αυτός είναι που πραγματοποιεί τις υποσχέσεις του.
(σημείωση: Πολλοί πρόσφατοι λόγιοι εξηγούν το [ΓΧΒΧ] ως χιφίλ του [χαβάχ]: αυτός που φέρνει σε ύπαρξη, ο ζωοδότης... που δίνει ύπαρξη, δημιουργός... ο υπαίτιος των γεγονότων... αυτός που πραγματοποιεί τις υποσχέσεις του.—The Brown-Driver-Briggs Hebrew and English Lexicon, Hendrickson Publishers.)

Από τις αρχές του 20ού αιώνα επικράτησε η άποψη ότι το Τετραγράμματο αναπαριστά μάλλον τον ρηματικό τύπο καλ μη τετελεσμένο και σημαίνει ετυμολογικά: «Αυτός είναι/γίνεται» ή «Αυτός θα είναι/γίνει». Ερμηνεύοντας οι λόγιοι τη χρήση του καλ, όπως θα δούμε και στην επόμενη ενότητα, θεωρούν ότι αυτή υποδηλώνει την αυθυπαρξία του Θεού ή, επιπλέον, την προθυμία Του να γίνει ο ίδιος οτιδήποτε χρειαστεί ώστε να εκπληρωθούν οι υποσχέσεις του, αποδεικνύοντας έτσι πως είναι παρών, μαζί με τον λαό του.»

Βρήκα κι ένα απόσπασμα από την «Ιερά Ορθόδοξη Κατήχηση» του αγ Νεκτάριου Αιγίνης, που χρησιμοποιεί το Ιεχωβά ως όνομα του Θεού.

Και η oode (ομάδα ορθόδοξης δογματικής έρευνας) έχει πχ κεφάλαιο «ο Γιαχβέ είναι ο τριαδικός θεός». Δεν σου λέω ότι έχουν απολύτως δίκιο, ή ότι εκφράζουν μια επίσημη θέση, αλίμονο, αλλά και μόνο που μελετούν από ορθόδοξης άποψης και χρησιμοποιούν τ΄όνομα αυτό, με βάζει σε σκέψεις.


Ψηλός:Είναι δυνατόν να δώσεις όνομα σε κάτι το απροσδιόριστο; Υπάρχει τρόπος να προσδιορίσεις το Θεό με μια λέξη;

Μα είναι ο Θεός, ο Θεός που πιστεύεις απροσδιόριστος; Δε σε καταλαβαίνω. Δηλαδή εσύ πιστεύεις σε κάτι απροσδιόριστο; Για τον Θεό ξέρουμε ένα κομμάτι της ιστορίας του, όπως τη διαβάζουμε στις διαθήκες, έχουμε διαβάσει για αντιδράσεις του, για πράξεις του, για αισθήματά του. Πως ικανοποιείται, πως θυμώνει, πώς χαίρεται. Είναι απροσδιόριστος ο Θεός; Ο Θεός για όποιον τον πιστεύει, είναι το υπέρτατο ον, ένα παντοδύναμο ον. Προσδιορισμένος. Μπορεί να μην μπορεί ο ανθρώπινος νους να συλλάβει όλη του την παντοδυναμία, αλλά δε νομίζω ότι αυτό μας απαγορεύει να δώσουμε όνομα.
Είναι κάπως σαν.. μπορείς να καταλάβεις πόσο γρήγορα πας όταν τρέχεις με 50km/h. Αν σου πουν όμως ότι το φως τρέχει με 3*105km/h; Ακούς το νούμερο, και σκέφτεσαι, «πολύ είναι», αλλά δεν χωράει ο νους σου ακριβώς την έκταση του πόσο πολύ. Δεν μπορείς ακριβώς να το αντιληφθείς. Παρ’ολ’αυτά αυτή η ταχύτητα είναι προσδιορισμένη, κι έχει όνομα.


quote:

Όσο για τις συγκεκριμένες ιδιότητες.. πλάκα μου κάνεις; Ακόμη κι αν δεν ήξερα,τις έμαθα! Άκτιστος, Άναρχος, Αχώρητος, Αόρατος, Απερίγραπτος, Αγέννητος, ........... Κι αυτά είναι λίγα.. τόσα επίθετα και τόσοι χαρακτηρισμοί στις γραφές… Θέλω να πώ πως αυτά δεν με πείθουν πως είναι λάθος να αναφέρουμε τον Θεό με τ’ όνομα του..

Μα «τα επίθετα και οι τόσοι χαρακτηρισμοί» δεν μπορούν να πάρουν τη θέση του ονόματος του Θεού, καταλαβαίνεις;
Ποιο είναι το όνομα του Θεού; Ποιο από όλα;


Μα δεν το είπα αυτό για να προτείνω όνομα! Αυτά τα είπα για να εκφράσω το γεγονός ότι ο Θεός δεν μπορεί να είναι απροσδιόριστος, αφού κι εσύ ο ίδιος του προσέδωσες τόσους χαρακτηρισμούς.


Φίλε ψηλέ, εγώ διαβάζω τα μηνύματα από διάφορες συζητήσεις στο forum, λίγο καιρό τώρα, και μου δημιουργήθηκε η απορία, όπως ακριβώς την εξέφρασα στο αρχικό μου μήνυμα. Δηλαδή βλέπω πολύ κόσμο στο forum, να αναφέρεται στον Θεό ως «Γιαχβέ», και όλοι ξέρουν πολύ καλά ποιόν εννοούν και ούτε κανείς ποτέ δεν διόρθωσε κανέναν. Εγώ, δ ε ν ξ έ ρ ω αν πρέπει ν’αναφέρεται ο Θεός σαν Γιαχβέ. Το σκέφτομαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 01:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε urban,
Δεν αμφιβάλω για την αυθεντικότητα ή όχι της λέξης, που ούτως ή άλλως δεν είναι Ιεχωβά αλλά Γιαχβέ.

Αυτό που εγώ σου λέω είναι πως δεν μπορούμε να τη δεχθούμε ως όνομα που θα χαρακτηρίζει το Θεό.
Η λέξη αυτή σημαίνει ο Ων, αυτός που υπάρχει, ο αιώνιος, και είναι η απάντηση του Θεού στον Μωυσή όταν τον ρώτησε να του πει το όνομά Του διότι έπρεπε να απαντήσει σε τυχόν ερώτηση που θα δεχόταν από τους ανθρώπους που θα έπρεπε να βγάλει από την Αίγυπτο.
Ήταν σαν να έλεγε στο Μωυσή ότι την εντολή την παίρνεις από τον αληθινό Θεό που υπάρχει από πάντα και δεν προέρχεται από κάποιον τυχαίο θεό από το πλήθος των αιγυπτιακών θεοτήτων της εποχής.

Για σκέψου λίγο, γνωρίζεις αν οι Απόστολοι, στην Καινή Διαθήκη χρησιμοποιούν το όνομα Ιεχωβά ή Γιαχβέ; Όχι!!
Αν ήταν το όνομα του Θεού, γιατί δεν το χρησιμοποίησαν και οι ίδιοι;
Μήπως εμείς, σήμερα, είμαστε περισσότερο πιστοί από αυτούς τότε;

Ίσως το «απροσδιόριστος» που χρησιμοποίησα δεν είναι δόκιμος όρος και σε οδήγησε σε σύγχυση.
Αλλάζω λοιπόν τη λέξη και χρησιμοποιώ τη λέξη Απερίγραπτος, Αόρατος, Αχώρητος.
Τι γνωρίζουμε τελικά εμείς από το Θεό; Έχουμε κοινωνία μαζί του; Επικοινωνούμε μαζί του; Τι μας λέει; Έχουμε δει τη δόξα Του;
Αυτό που εμείς βλέπουμε είναι η ενέργεια του θεού και όχι η ουσία Του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 13:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ urban

Σωστά λες ότι ο Θεός είπε στον Μωϋσή: Είμαι ο Ων (είμαι ο Γιαχβέ), δηλαδή είμαι αυτός που είμαι και δεν γίνομαι, είμαι αιώνιος, άχρονος... Αλλά αυτό δεν είναι το όνομα Του.

Έξοδος 3
"14 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΩΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ ΟΥΤΩ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΠΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛ Ο ΩΝ ΜΕ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ
15 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ ΕΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗΝ ΟΥΤΩ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΠΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΙΣΡΑΗΛ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΣΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒ ΜΕ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΤΟΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΝ ΜΟΥ ΕΙΣ ΓΕΝΕΑΣ ΓΕΝΕΩΝ"

Δε μου λές; Το όνομα ΩΝ είναι αυτό που είπε ο Θεός σαν όνομα "ΕΙΣ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ" και "ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ ΕΙΣ ΓΕΝΕΑΣ ΓΕΝΕΩΝ" ή μήπως το όνομα "Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΑΚΩΒ";;;

Μήπως το ΩΝ είναι το όνομα, που θα χαρακτηρίσει το Θεό, για να τον αναγνωρίσουνε οι σκλαβωμένοι στους Αιγύπτιους Ισραηλίτες;;

Το "ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ ΕΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΩΥΣΗΝ", που μεσολαβεί στα λεγόμενα, μήπως πρέπει να το καταπιούμε;;

Και όσον αφορά το όνομα, εάν διαβάσουμε παρακάτω στη Βίβλο, στο εδάφιο όπου ο Θεός μιλάει με το Μωϋσή μέσα στη σκηνή του μαρτυρίου (μετα την Έξοδο), βλέπουμε το εξής:

Ο Μωϋσής ζήτησε απο το Θεό να του δείξει το πρόσωπό Του.

Εξ. 33:18 "εμφάνισον μοι σε αυτόν"

Και ο Θεός του είπε:

Εξ. 33: 19-23:
"εγώ παρελεύσομαι προτερος σου τη δόξα μου ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΙ ΜΟΥ, Κύριος εναντίον σου·... ου δυνήση ιδείν το πρόσωπόν μου· ου γαρ μη ιδή άνθρωπος το πρόσωπόν μου και ζήσεται...το δε πρόσωπόν μου ουκ οφθήσεται σοι."

Τι σημαίνει αυτό;
Γιατί ο Θεός σαν απάντηση στο φανέρωμα του προσώπου Του, λέει στο Μωϋσή ότι
1. ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ
και
2. ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ
;;;

Η λύση αυτού του εδαφίου βρίσκεται, οπως και το ξεκλείδωμα για πολλά άλλα εδάφια της Παλαιάς Διαθήκης, στην Καινή Διαθήκη.

Εκεί φαίνεται το πως και γιατί υπάρχει αυτός ο συνδυασμός της φανέρωσης του ονόματος με τη φανέρωση του προσώπου.

Εκεί, όταν οι μαθητές του Χριστού του ζητήσανε να τους δείξει το προσωπο του Πατέρα, ο Χριστός τους είπε:

Ιωάννη 14:
"Kύριε, δείξε μας τον Πατέρα, κι αυτό μας φτάνει!
9 Tου λέει ο Iησούς: ... Όποιος έχει δει εμένα, έχει δει τον Πατέρα. ...
11 Nα με πιστεύετε που σας λέω πως εγώ είμαι μέσα στον Πατέρα και ο Πατέρας μέσα σε μένα. ...
13 κι ό,τι ζητήσετε στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, θα το κάνω, για να δοξαστεί ο Πατέρας στο πρόσωπο του Γιου.
14 Aν ζητήσετε κάτι στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, εγώ θα το κάνω."

Επομένως το φανέρωμα του προσώπου του Θεού είναι ταυτόσημο του φανερώματος του ονόματος Του. Όπως φυσικά συμβαίνει και με εμάς τους ανθρώπους. Το να αποκαλύψεις σε κάποιον το πραγματικό σου όνομα, το όνομα ταυτότητας, είναι σα να του δείχνεις το πρόσωπό σου και τούμπαλιν.

Το οποίο φανέρωμα του ονόματος Του είναι το φανέρωμα του ονόματος του Ιησού Χριστού, όπως συνδύασε και αυτά τα δύο ο ίδιος ο Θεός στο Μωϋσή και όπως ο ίδιος ο Θεός αποκαλύφτηκε μπροστά στον Φίλιππο.

Το όνομα Αυτό, το ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ, δεν αποκαλύφτηκε σε εμάς για λόγους διευκρινιστικής ευκολίας στις κουβέντες μας, αλλά για να σωθούμε. Αυτό είναι το όνομα, το οποίο όποιος θα το επικαλεστεί θα σωθεί.

"13 κι ό,τι ζητήσετε στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, θα το κάνω, για να δοξαστεί ο Πατέρας στο πρόσωπο του Γιου."

Το να επικαλείσαι το Θεό για να ΣΩΘΕΙΣ μήπως δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτά τα οποία ΖΗΤΑΣ απο το Θεό;;

Σε ποιανού το όνομα πρέπει να τα ζητάς αυτά απο το Θεό, σύμφωνα με αυτά που είπε ο Χριστός;;

Edited by - samuel1974 on 11/11/2007 14:15:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 20:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα στους φίλους Μ.τ.Ι. που τυχόν παρακολουθούν τη συζήτηση.

Επισκέφτηκα την επίσημη ιστοσελίδα των Μ.τ.Ι., http://www.watchtower.org/g/200612/article_02.htm, και διάβασα κάποια πράγματα, για τα οποία θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις, αν κάποιος νομίζει πως μπορεί να μου τις δώσει.

Λέει σε κάποιο σημείο:

quote:
Προτού ο πρώτος άνθρωπος, ο Αδάμ, αποκτήσει παιδιά, ενέδωσε στην αμαρτία. Ένας στασιαστής άγγελος, ο οποίος ονομάστηκε Διάβολος και Σατανάς, κατάφερε να τον κάνει να παρακούσει τον Θεό. Ως αποτέλεσμα, ο Αδάμ έχασε τη σχέση που είχε με τον Θεό ως γιος του, όπως είχε πει ο Θεός ότι θα συνέβαινε αν παρήκουε. Έτσι λοιπόν, υπέστη τις συνέπειες. Έγινε ατελής, γέρασε και τελικά πέθανε.—Γένεση 2:15-17· 3:17-19· Αποκάλυψη 12:9.

Εδώ, ο διάβολος και σατανάς, παρουσιάζεται ως στασιαστής άγγελος. Μήπως αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που ισχυρίζονται οι Μ.τ.Ι., ότι ο Διάβολος είναι θεός; Αν έχω εσφαλμένη άποψη ας με διορθώσει κάποιος.

Πιο κάτω λέει:

quote:

Περιγράφοντας την επίδραση που είχε η ανυπακοή του Αδάμ σε όλους εμάς, τους απογόνους του, η Γραφή εξηγεί: «Μέσω ενός ανθρώπου [του Αδάμ] μπήκε η αμαρτία στον κόσμο και μέσω της αμαρτίας ο θάνατος, και έτσι ο θάνατος απλώθηκε σε όλους τους ανθρώπους, επειδή όλοι είχαν αμαρτήσει». (Ρωμαίους 5:12) Δυστυχώς, όλοι κληρονομήσαμε την αμαρτία από τον προπάτορά μας τον Αδάμ, καθώς και τις οικτρές συνέπειές της, δηλαδή τα γηρατειά και το θάνατο.—Ιώβ 14:4· Ρωμαίους 3:23.

Στο εδάφιο, προς Ρωμαίους 5:12 δεν μιλά πουθενά ότι κληρονομήσαμε ττην αμαρτία ή το θάνατο ή την αμαρτία!!! Στο εδάφιο αυτό, όπως το μεταφράζουν σωστά, ο θάνατος εισήλθε στους ανθρώπους ΕΠΕΙΔΗ/ΔΙΟΤΙ όλοι είχαν αμαρτήσει. Επομένως, ο θάνατος είναι το προϊόν της αμαρτίας και όχι κληρονομική ιδιότητα (κληρονομούμε κάτι άσχετα με το αν έχουμε πράξει κάτι ή όχι).
Από που εξάγεται, λοιπόν, το συμπέρασμα περί κληρονομικότητας του θανάτου;

Edited by - Ψηλός on 11/11/2007 20:39:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 22:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Η απεικόνιση του Απερίγραπτου και Αόρατου Θεού είναι ειδωλολατρία, όπως αποφασίστηκε και από την 7η οικουμενική σύνοδο.
Αν και όπου υπάρχουν, σε ορθόδοξους ναούς, παρόμοιες εικόνες είναι από αμέλεια ή από άγνοια των υπεύθυνων των ναών αυτών.»

Δεν είναι «άγνοια» η απεικόνιση και προσκύνηση ειδώλων στην χριστιανοσύνη, αλλά προαιώνια συνειδητή παράδοση.

Ο Λόγος του Θεού Γιαχβέ υπήρξε ξεκάθαρος, τον οποίο όμως συστηματικά παραβαίνουνε οι χριστιανοί, μιας και οικειοποιήθηκαν έθιμα (π.χ. «Χριστούγεννα» 25 Δεκεμβρίου) αλλά και απεικονίσεις που βρίσκουμε αποκλειστικά σε άλλες θρησκείες.

Συγκεκριμένα: “Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γή κάτω”. (Έξ. κ΄: 4).

Είναι θεολογικά πέραν πάσας αμφιβολίας ότι οι εικόνες του Θεού Πατρός είναι άρνηση της Αγίας Γραφής και καταστρατήγηση του περιεχομένου της λεγομένης ως Παλαιάς Διαθήκης.

Το κακό όμως στους χριστιανούς δεν σταματά εδώ, καθώς το ίδιο ισχύει και για το Άγιο Πνεύμα.

Τα ομοιώματα του Πατρός και του Αγίου Πνεύματος, είναι ξεκάθαρα απαγορευμένες απεικονίσεις, όμως αυτές ακριβώς οι απεικονίσεις συναντώνται στην ονομαζόμενη εικόνα της Αγίας Τριάδος που σήμερα βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΙΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ!!

Έτσι, βλέπουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να προσκυνάει σύσσωμη η Ορθοδοξία ένα είδωλο, το οποίο και παριστάνει το Θεό Πατέρα σαν γέρο με λευκά μαλλιά και γένια, τον Ιησού, τον Υιό του Θεού καθισμένο δίπλα του, και το Άγιο Πνεύμα, με μορφή περιστεριού να ίπταται ανάμεσά τους!!!

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι σύμφωνα με τα όσα οι ίδιοι υποτίθεται πως δεν πράττουνε, δηλαδή λατρεία ειδώλων, ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝΕ ΒΡΕΘΕΙ.

Οι μόνοι που έχουμε μείνει πιστοί στην θεολογία και την ιστορία των προγόνων τους, είναι οι Εβραίοι, οι οποίοι και εξάλλου ως μοναδικοί νόμιμοι κληρονόμοι της Πεντατεύχου και των Προφητών της νομιμοποιούνται να εκφέρουνε τεκμηριωμένη και έγκυρη γνώμη περί της ορθής απόδοσης των γραφών.

Ο χριστιανισμός, από την απαρχή του υπήρξε καθαρά αιρετική τάση προς την θεολογική ταυτότητα της Πεντατεύχου, και απλά ένεκα αμάθειας και πολιτικής κάλυψης μπόρεσε για πολλούς αιώνες να θεοποιήσει την χάλκευση στο πρόσωπο ενός μυθικού προσώπου: του Ιησού της Καινής Διαθήκης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 01:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Η απεικόνιση του Απερίγραπτου και Αόρατου Θεού είναι ειδωλολατρία, όπως αποφασίστηκε και από την 7η οικουμενική σύνοδο.
Αν και όπου υπάρχουν, σε ορθόδοξους ναούς, παρόμοιες εικόνες είναι από αμέλεια ή από άγνοια των υπεύθυνων των ναών αυτών.»

Schwabe
Δεν είναι «άγνοια» η απεικόνιση και προσκύνηση ειδώλων στην χριστιανοσύνη, αλλά προαιώνια συνειδητή παράδοση.



Το "προαιώνια" μου αρέσει γιατί ηχεί ωραία!


quote:
Schwabe
Ο Λόγος του Θεού Γιαχβέ υπήρξε ξεκάθαρος, τον οποίο όμως συστηματικά παραβαίνουνε οι χριστιανοί, μιας και οικειοποιήθηκαν έθιμα (π.χ. «Χριστούγεννα» 25 Δεκεμβρίου) αλλά και απεικονίσεις που βρίσκουμε αποκλειστικά σε άλλες θρησκείες.

Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν κάποιες επεικονίσεις "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" σε άλλες θρησκείες και ταυτοχρόνως να τις έχουν οικειοποιηθεί οι Χριστιανοί μόνο ένας Schwabe μπορεί να λέει κάτι τέτοιο.


quote:
Schwabe
Συγκεκριμένα: “Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γή κάτω”. (Έξ. κ΄: 4).

Ναι, αλλά αν ήσουν σωστός, θα εξηγούσες, γιατί γνωρίζεις πολύ καλά τι λέει εδώ, τι εννοεί με τι λέξη είδωλο και σε ποιον αναφέρεται το ομοίωμα. Δεν το κάνεις, παρότι το γνωρίζεις, γιατί έτσι ορίζει η διαστρέβλωση που επιχειρείς. Ας πάμε παρακάτω όμως.

quote:
Schwabe
Είναι θεολογικά πέραν πάσας αμφιβολίας ότι οι εικόνες του Θεού Πατρός είναι άρνηση της Αγίας Γραφής και καταστρατήγηση του περιεχομένου της λεγομένης ως Παλαιάς Διαθήκης.

Ουχ ανατρίχιασα!! Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.


quote:
Schwabe
Το κακό όμως στους χριστιανούς δεν σταματά εδώ, καθώς το ίδιο ισχύει και για το Άγιο Πνεύμα.

Δηλαδή τόσο κακό ε.......;;;

quote:
Schwabe
Τα ομοιώματα του Πατρός και του Αγίου Πνεύματος, είναι ξεκάθαρα απαγορευμένες απεικονίσεις, όμως αυτές ακριβώς οι απεικονίσεις συναντώνται στην ονομαζόμενη εικόνα της Αγίας Τριάδος που σήμερα βρίσκεται ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΙΣ ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ!!

Μα, καλά, πότε πρόλαβες και γύρισες όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες; Άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις και περνάς την ώρα σου γυρνώντας στις ορθόδοξες εκκλησίες;


quote:
Schwabe
Έτσι, βλέπουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να προσκυνάει σύσσωμη η Ορθοδοξία ένα είδωλο, το οποίο και παριστάνει το Θεό Πατέρα σαν γέρο με λευκά μαλλιά και γένια, τον Ιησού, τον Υιό του Θεού καθισμένο δίπλα του, και το Άγιο Πνεύμα, με μορφή περιστεριού να ίπταται ανάμεσά τους!!!

Όχι, συνειδητά δεν γίνεται. Αυτό το είπαμε και το ξεκαθαρίσαμε. Μη το κουράζεις γιατί δεν έχει νόημα.


quote:
Schwabe
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι σύμφωνα με τα όσα οι ίδιοι υποτίθεται πως δεν πράττουνε, δηλαδή λατρεία ειδώλων, ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝΕ ΒΡΕΘΕΙ.

Μπα, μη νομίσεις πως τα κεφαλαία προσδίδουν κύρος σε αυτά που λες.


Edited by - Ψηλός on 12/11/2007 01:37:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 09:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
-Φίλε Schwabe, ρώτησα γιατί και εγώ Έλληνας είμαι! και από θρησκευτικής απόψεως είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος! Δεν έκατσα όμως να ψάξω να βρω τους στίχους του Ησαία! ή τις διάφορες επιστολές ή τους στοίχους σε κάπιοια εδάφια στην Παλαιά ή Καινή διαθήκη! Αυτό θα το έκανα εάν μετά μανοίας θα ήθελα να αποδείξω ότι αυτό που πιστεύω εγώ ντε και καλά, είναι το αληθινό και παράλληλα νιώθω την ανάγκη ή να βγάλω τους άλλους από την πλάνη ή να αυξήσω τους ομόθρησκούς μου!
-Άρα σίγουρα κάτι προσπαθείς να κάνεις! τι? Απλά να κατηγορήσεις μία θρησκεία που την ασπάζεται τουλάχιστον το 90% των Ελλήνων? Γιατί? τι σε νοιάζει εσένα αφού δεν πιστεύες κάπου?.....άρα κάτι τρέχει!
-Τώρα βλέπω έχετε λαλήσει με το όνομα! Για σκεφτείτε από κάπου ψηλά ο Θεός να διάβασε λέει το FORUM! Τι θα έλεγε? Ρε μπράβο καλά τα κατάφερα! αυτό τελικά που τους νοιάζει είναι το πως με λένε!
-Όσο για τις εικόνες πρωτείνω να αρχίσουμε μία νέα εικονομαχία τι θα λέγατε?
-Το αν είναι ειδολολατρεία ή όχι αυτό είναι προσωπική υπόθεση! Το αν έχουν δύναμη ή όχι οι εικόνες ίσως μία βόλτα από την Παναγία της Τήνου να έπειθε κάπιους! Το αν πήγε ο Ιησούς κάπου αλλού ή όχι δεν νομίζω να έχει νόημα αυτό που ήθελε να πετύχει το πέτυχε από εκέι που ήταν! η διάδοση του Χριστιανισμού είναι η απάντηση!
-Το αν πάλι ήταν μαύρος πράσινος άσπρος ή πουά μόνο το γέλιο μπορεί να προκαλέσει στον κάθε πράγματικά νοήμων άνθρωπο!
-Αυτό που θα έπρεπε να απασχολεί είναι το τι διδάσκει η κάθε θρησκεία το τι έχει ως στόχο με βάση αυτά που λέει! και ο τρόπος με τον οποίο τα διδάσκει! και το κυριότερο το πόσο ζωντανή είναι η κάθε θρησκεία!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 14:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Το "προαιώνια" μου αρέσει γιατί ηχεί ωραία!»

Ναι, ηχεί και σε μένα ωραία, γιατί δείχνει τις «ωραίες συνήθειες»…

Ψηλός:
«Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν κάποιες επεικονίσεις "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" σε άλλες θρησκείες και ταυτοχρόνως να τις έχουν οικειοποιηθεί οι Χριστιανοί μόνο ένας Schwabe μπορεί να λέει κάτι τέτοιο.»

Μίλησα για ΕΘΙΜΑ, και ανέφερα σε παρένθεση τα «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ». Όλοι πλέον γνωρίζουνε ότι 25 Δεκεμβρίου εορτάζονταν στην Ρώμη η γέννηση του Θεού Μίθρα, την οποία αντικατέστησαν οι Χριστιανοί με την (υποτιθέμενη..) γέννηση του Ιησού. Και όπερ……κληρονομήθηκαν τα «Χριστούγεννα»!!!

Αυτό σημείωσα πως οικειοποιηθήκατε.

Ψηλός:
«Ουχ ανατρίχιασα!! Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.»

Εκεί που δεν σας βολεύει, δεν είναι «και τόσο τραγικά». Όμως, οι θρησκείες δεν είναι παραμάγαζα του καθενός αλλά έχουνε υποχρεώσεις και πλαίσιο. Εσείς, με την απεικόνιση της Περιστεράς και του Θεού ασπρομάλλη, έχετε παραβεί ξεκάθαρα τους θεολογικούς περιορισμούς της Πεντατεύχου.

Για αυτό και εξάλλου ήσασταν και είστε μια αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού…

Ψηλός:
«Μα, καλά, πότε πρόλαβες και γύρισες όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες; Άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις και περνάς την ώρα σου γυρνώντας στις ορθόδοξες εκκλησίες;»

Ξέρεις πολλές που να μην έχουνε την Περιστερά?? Ξέρεις πολλά χριστιανικά έντυπα που να μην απεικονίζουνε την Περιστερά? Και όμως, προσκυνάτε και ασπάζεστε ένα είδωλο, ένα είδωλο καθώς ουδείς σας ποτέ είδε την «ύλη» του Αγίου Πνεύματος.

Δεν φτάνει που αγκαλιάσατε την ειδωλολατρία, τουλάχιστον αφήστε την υποκρισία.

Ψηλός:
«Όχι, συνειδητά δεν γίνεται. Αυτό το είπαμε και το ξεκαθαρίσαμε. Μη το κουράζεις γιατί δεν έχει νόημα.»

Σαφέστατα και γίνεται συνειδητά, διότι όλες οι εκκλησιές που έχουνε τα είδωλα του Θεού ή της Περιστεράς έχουνε φιλοτεχνηθεί ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ. Η μήπως είδες «κατά λάθος» καμία απεικόνιση του…..Βούδα ας πούμε??

Συνειδητά προσκυνάτε και τοποθετείτε στις εκκλησιές όλα αυτά τα είδωλα, απλά ελπίζετε να μην τα σχολιάσει κανείς. Είπαμε, η υποκρισία ανέκαθεν είχε παράδοση στον χριστιανισμό…

Το θέμα είναι ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ δεν έχεις τίποτα να προσθέσεις, και για μια φορά ακόμα κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου. Νομίζεις ότι ξεγελάς κανέναν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 15:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Το "προαιώνια" μου αρέσει γιατί ηχεί ωραία!»

Ναι, ηχεί και σε μένα ωραία, γιατί δείχνει τις «ωραίες συνήθειες»…

Ψηλός:
«Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν κάποιες επεικονίσεις "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" σε άλλες θρησκείες και ταυτοχρόνως να τις έχουν οικειοποιηθεί οι Χριστιανοί μόνο ένας Schwabe μπορεί να λέει κάτι τέτοιο.»

Μίλησα για ΕΘΙΜΑ, και ανέφερα σε παρένθεση τα «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ». Όλοι πλέον γνωρίζουνε ότι 25 Δεκεμβρίου εορτάζονταν στην Ρώμη η γέννηση του Θεού Μίθρα, την οποία αντικατέστησαν οι Χριστιανοί με την (υποτιθέμενη..) γέννηση του Ιησού. Και όπερ……κληρονομήθηκαν τα «Χριστούγεννα»!!!

Αυτό σημείωσα πως οικειοποιηθήκατε.

Ψηλός:
«Ουχ ανατρίχιασα!! Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.»

Εκεί που δεν σας βολεύει, δεν είναι «και τόσο τραγικά». Όμως, οι θρησκείες δεν είναι παραμάγαζα του καθενός αλλά έχουνε υποχρεώσεις και πλαίσιο. Εσείς, με την απεικόνιση της Περιστεράς και του Θεού ασπρομάλλη, έχετε παραβεί ξεκάθαρα τους θεολογικούς περιορισμούς της Πεντατεύχου.

Για αυτό και εξάλλου ήσασταν και είστε μια αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού…

Ψηλός:
«Μα, καλά, πότε πρόλαβες και γύρισες όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες; Άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις και περνάς την ώρα σου γυρνώντας στις ορθόδοξες εκκλησίες;»

Ξέρεις πολλές που να μην έχουνε την Περιστερά?? Ξέρεις πολλά χριστιανικά έντυπα που να μην απεικονίζουνε την Περιστερά? Και όμως, προσκυνάτε και ασπάζεστε ένα είδωλο, ένα είδωλο καθώς ουδείς σας ποτέ είδε την «ύλη» του Αγίου Πνεύματος.

Δεν φτάνει που αγκαλιάσατε την ειδωλολατρία, τουλάχιστον αφήστε την υποκρισία.

Ψηλός:
«Όχι, συνειδητά δεν γίνεται. Αυτό το είπαμε και το ξεκαθαρίσαμε. Μη το κουράζεις γιατί δεν έχει νόημα.»

Σαφέστατα και γίνεται συνειδητά, διότι όλες οι εκκλησιές που έχουνε τα είδωλα του Θεού ή της Περιστεράς έχουνε φιλοτεχνηθεί ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ. Η μήπως είδες «κατά λάθος» καμία απεικόνιση του…..Βούδα ας πούμε??

Συνειδητά προσκυνάτε και τοποθετείτε στις εκκλησιές όλα αυτά τα είδωλα, απλά ελπίζετε να μην τα σχολιάσει κανείς. Είπαμε, η υποκρισία ανέκαθεν είχε παράδοση στον χριστιανισμό…

Το θέμα είναι ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ δεν έχεις τίποτα να προσθέσεις, και για μια φορά ακόμα κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου. Νομίζεις ότι ξεγελάς κανέναν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 15:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν κάποιες επεικονίσεις "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" σε άλλες θρησκείες και ταυτοχρόνως να τις έχουν οικειοποιηθεί οι Χριστιανοί μόνο ένας Schwabe μπορεί να λέει κάτι τέτοιο.»

Schwabe
Μίλησα για ΕΘΙΜΑ, και ανέφερα σε παρένθεση τα «ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ». Όλοι πλέον γνωρίζουνε ότι 25 Δεκεμβρίου εορτάζονταν στην Ρώμη η γέννηση του Θεού Μίθρα, την οποία αντικατέστησαν οι Χριστιανοί με την (υποτιθέμενη..) γέννηση του Ιησού. Και όπερ……κληρονομήθηκαν τα «Χριστούγεννα»!!!

Αυτό σημείωσα πως οικειοποιηθήκατε.



Η "ταμπακιέρα" συνίσταται στο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και όχι στο αν τα οικειοποιήθηκε κάποιος.
Αν είναι αποκλειστικά, τότε δεν θα υπάρχουν και σε άλλες θρησκείες. Κάποιος με ελάχιστες γνώσεις της ελληνικής, όχι βέβαια σαν και του macedon, θα σου έλεγε πως η πρότασή σου αυτή δεν στέκει.
Ας μην επιμείνουμε άλλο γιατί δεν είναι και κάτι με τόσο μεγάλη σημασία.


quote:

Ψηλός:
«Ουχ ανατρίχιασα!! Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.»

Schwabe
Εκεί που δεν σας βολεύει, δεν είναι «και τόσο τραγικά». Όμως, οι θρησκείες δεν είναι παραμάγαζα του καθενός αλλά έχουνε υποχρεώσεις και πλαίσιο. Εσείς, με την απεικόνιση της Περιστεράς και του Θεού ασπρομάλλη, έχετε παραβεί ξεκάθαρα τους θεολογικούς περιορισμούς της Πεντατεύχου.



Ώστε έτσι έ;
Τότε θα συμφωνείς πως ούτε και ο Χριστιανισμός ήταν κανένα παραμάγαζο του Καίσαρα έτσι ώστε να θέλει ντε και καλά να τον ενσωματώσουν ως παραθεό στη λατρεία τους, έτσι; Ή μήπως εδώ αλλάζει το σκηνικό;


quote:

Ψηλός:
«Μα, καλά, πότε πρόλαβες και γύρισες όλες τις ορθόδοξες εκκλησίες; Άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις και περνάς την ώρα σου γυρνώντας στις ορθόδοξες εκκλησίες;»

Schwabe
Ξέρεις πολλές που να μην έχουνε την Περιστερά?? Ξέρεις πολλά χριστιανικά έντυπα που να μην απεικονίζουνε την Περιστερά? Και όμως, προσκυνάτε και ασπάζεστε ένα είδωλο, ένα είδωλο καθώς ουδείς σας ποτέ είδε την «ύλη» του Αγίου Πνεύματος.

Δεν φτάνει που αγκαλιάσατε την ειδωλολατρία, τουλάχιστον αφήστε την υποκρισία.



Κάποτε, πρέπει να μάθεις τη διαφορά μεταξύ του συμβόλου και του ομοιώματος. Καθώς επίσης και τι πάει να πει "εν είδει περιστεράς".
Ή μάλλον, όταν, παραδεχθείς ότι το γνωρίζεις και σταματήσεις να παραθέτεις δήθεν επιχειρήματα στα οποία ούτε καν ο ίδιος πιστεύεις.

quote:

Ψηλός:
«Όχι, συνειδητά δεν γίνεται. Αυτό το είπαμε και το ξεκαθαρίσαμε. Μη το κουράζεις γιατί δεν έχει νόημα.»

Schwabe
Σαφέστατα και γίνεται συνειδητά, διότι όλες οι εκκλησιές που έχουνε τα είδωλα του Θεού ή της Περιστεράς έχουνε φιλοτεχνηθεί ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ. Η μήπως είδες «κατά λάθος» καμία απεικόνιση του…..Βούδα ας πούμε??



Για τις εικόνες όπου απεικονίζεται ο Θεός Πατέρας, τα είπαμε.
Για το σύμβολο του Αγίου Πνεύματος "εν είδει Περιστεράς", μιλήσαμε πιο πάνω, οπότε δεν έχουμε τι άλλο να πούμε.
Ότι απεικονίζεται και είναι αναγνωρισμένο από την Εκκλησία, έχει να κάνει μόνο με κτίσματα ή σύμβολα.
Λατρεύουμε ΜΟΝΟ το Θεό, ενώ τιμούμε όλους τους άλλους.


quote:
Schwabe
Συνειδητά προσκυνάτε και τοποθετείτε στις εκκλησιές όλα αυτά τα είδωλα, απλά ελπίζετε να μην τα σχολιάσει κανείς. Είπαμε, η υποκρισία ανέκαθεν είχε παράδοση στον χριστιανισμό…

Ναι, βλέπεις, 2000 χρόνια τώρα, ούτε καν υποψιαζόμασταν ότι κάποια στιγμή θα εμφανιζόσουν εσύ.


quote:
Schwabe
Το θέμα είναι ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ δεν έχεις τίποτα να προσθέσεις, και για μια φορά ακόμα κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου. Νομίζεις ότι ξεγελάς κανέναν?


Είμαι σίγουρος, πως αυτός που κρύβεται πίσω από πλαστά επιχειρήματα είσαι εσύ. Ενώ γνωρίζεις πολύ καλά τις απαντήσεις, κάνεις δήθεν ότι ρωτάς.
Σε θεωρώ πολύ πιο έξυπνο από αυτό που δείχνεις ότι είσαι με τα αφελή σου ερωτήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 17:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Η "ταμπακιέρα" συνίσταται στο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και όχι στο αν τα οικειοποιήθηκε κάποιος.»

Η ταμπακιέρα είναι ότι είστε ένα SUPER MARKET ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΩΝ ΕΘΙΜΩΝ διαφόρων θρησκειών, και τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα…

Ψηλός:
«Τότε θα συμφωνείς πως ούτε και ο Χριστιανισμός ήταν κανένα παραμάγαζο του Καίσαρα έτσι ώστε να θέλει ντε και καλά να τον ενσωματώσουν ως παραθεό στη λατρεία τους, έτσι; Ή μήπως εδώ αλλάζει το σκηνικό;»

Στην παρούσα ερώτηση, δεν μας ενδιαφέρει η συσχέτιση Καίσαρα και Χριστιανισμού. Αυτό, αποπροσανατολίζει από το ζητούμενο και σας βολεύει.

Το θέμα είναι ότι ΕΣΕΙΣ γίνατε παραμάγαζο του ιουδαϊσμού, και σαν παραμάγαζο κάνατε και ότι σας κατέβηκε, προσπαθώντας άκομψα και στηριζόμενοι στην ασχετοσύνη των πιστών να πείσετε για την «ορθότητα» των επιχειρημάτων σας.

ΠΟΙΑ «ΟΡΘΟΤΗΤΑ» όμως? Αυτή του ειδώλου της Περιστεράς και του Θεού?

Ψηλός:
«Κάποτε, πρέπει να μάθεις τη διαφορά μεταξύ του συμβόλου και του ομοιώματος. Καθώς επίσης και τι πάει να πει "εν είδει περιστεράς".»

Αυτά τα πονήματα να τα πεις σε κανέναν αδαή, σε κανέναν άσχετο επί της Βίβλου.

Οι απεικονίσεις του Θεού και της Περιστεράς, συναντώνται στην ονομαζόμενη εικόνα της Αγίας Τριάδος, που σημειωτέον σήμερα βρίσκεται παντού!

Και για να μαθαίνεις και κάτι Ψηλέ, εάν αυτή η εικόνα υπήρχε κατά τον όγδοο ή και ένατο αιώνα, τότε……ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΨΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΡΑ ΟΙ ΕΙΚΟΝΟΚΛΑΣΤΕΣ, διότι ακριβώς απεικονίζοντας τον Πατέρα σαν άνθρωπο, αρνείται η Ορθοδοξία τη θεολογία που ανέπτυξαν ως επιχειρηματολογία κατά των εικονοκλαστών!!

Το ότι βρίσκεσαι σε αδιέξοδη κατάσταση, μην σε κάνει να πιστεύεις ότι και δικαιούσαι να λες ότι σου κατέβη.

Ψηλός:
«Ή μάλλον, όταν, παραδεχθείς ότι το γνωρίζεις και σταματήσεις να παραθέτεις δήθεν επιχειρήματα στα οποία ούτε καν ο ίδιος πιστεύεις.»

Ακόμα και με αυστηρά κριτήρια παράδοσης του χριστιανισμού, το Άγιο Πνεύμα εμφανίστηκε κατά τη Βάπτιση του Κυρίου {εν είδει περιστεράς} ή {ωσεί περιστερά}, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ! Η μόνη ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ επιτρεπτή εικόνα όπου παριστάνεται η περιστερά είναι η Βάπτιση του Χριστού, επειδή αυτή είναι η μόνη γνωστή περίπτωση εμφάνισης της μορφής του περιστεριού.

Να τα μαθαίνεις τουλάχιστον σωστά Ψηλέ!

Εσείς λοιπόν, βάλατε όχι μόνο ΕΙΔΩΛΟ στην Αγία Τριάδα, αλλά ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ!!

Στη θέση σου, απλά θα παραδεχόμουνα τα αίσχη σας.

Ψηλός:
«Ναι, βλέπεις, 2000 χρόνια τώρα, ούτε καν υποψιαζόμασταν ότι κάποια στιγμή θα εμφανιζόσουν εσύ.»

Και ποιος σου είπε ότι τώρα γεννήθηκε αυτό το θέμα? Ξεχνάμε πόσο αίμα χύθηκε τον 9ο αιώνα? Η νομίζεις ότι νικά όποιος έχει δίκαιο?

Ψηλέ κάνε μας την χάρη, διότι εσείς όχι μόνο….γένια και μαλλιά βάλατε στον θεό (!), όχι μόνο το Περιστέρι προσθέσατε στην Αγία Τριάδα, αλλά έκτοτε έχετε βάλει μπρος και προσκυνάτε με αναφωνήματα και κλάματα από κόκαλά έως και μουμιοποιημένα σώματα!!!!!

Αλλά ναι, ξέχασα, εσείς δεν προσκυνάτε και κλαίτε για την εικόνα, για το κόκαλο ή για τα καρφιά, αλλά……για αυτό που αυτά «συμβολίζουν» έ Ψηλέ????

Ενώ οι ‘Έλληνες, οι οποίοι είχαν ομορφότατα αγάλματα ως τιμές προς το Θείο (και όχι κόκαλα, κρανία και μούμιες που εάν δεν συντηρηθούνε υα σαπίσουνε!), εκείνοι οι…………«αγράμματοι» προσκυνούσαν το μάρμαρο και όχι τον συμβολισμό του έ?

Έτσι δεν είναι η "αλήθεια" σας Ψηλέ??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 08:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Schwabe! Τελικά που πιστεύεις γιατί δεν απαντάς?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 09:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό σημείωσα πως οικειοποιηθήκατε.

quote:
Εκεί που δεν σας βολεύει, δεν είναι «και τόσο τραγικά». Όμως, οι θρησκείες δεν είναι παραμάγαζα του καθενός αλλά έχουνε υποχρεώσεις και πλαίσιο. Εσείς, με την απεικόνιση της Περιστεράς και του Θεού ασπρομάλλη, έχετε παραβεί ξεκάθαρα τους θεολογικούς περιορισμούς της Πεντατεύχου

quote:
Ξέρεις πολλές που να μην έχουνε την Περιστερά?? Ξέρεις πολλά χριστιανικά έντυπα που να μην απεικονίζουνε την Περιστερά? Και όμως, προσκυνάτε και ασπάζεστε ένα είδωλο, ένα είδωλο καθώς ουδείς σας ποτέ είδε την «ύλη» του Αγίου Πνεύματος.

Δεν φτάνει που αγκαλιάσατε την ειδωλολατρία, τουλάχιστον αφήστε την υποκρισία.


quote:
Συνειδητά προσκυνάτε και τοποθετείτε στις εκκλησιές όλα αυτά τα είδωλα, απλά ελπίζετε να μην τα σχολιάσει κανείς. Είπαμε, η υποκρισία ανέκαθεν είχε παράδοση στον χριστιανισμό…

quote:
Το θέμα είναι ότι ΕΣΕΙΣ γίνατε παραμάγαζο του ιουδαϊσμού, και σαν παραμάγαζο κάνατε και ότι σας κατέβηκε, προσπαθώντας άκομψα και στηριζόμενοι στην ασχετοσύνη των πιστών να πείσετε για την «ορθότητα» των επιχειρημάτων σας.

Αγαπητέ Schwabe, οι παραθέσεις που έχω κάνει παραπάνω προέρχονται από τα 2 τελευταία μηνύματα που έστειλες στον Ψηλό.
Βλέποντας ότι χρησιμοποιείς κατά κόρον το β' πληθυντικό πρόσωπο για να απευθυνθείς σε εκείνον, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν πιστεύεις πως ο συνομιλητής σου έχει πολλαπλές προσωπικότητες.

Ειλικρινά δε μπορώ ούτε να καταλάβω ούτε να εξηγήσω το λόγο που κάνεις αυτό το πράγμα όταν απευθύνεσαι σε έναν συνομιλητή σου.
Πόσες συστάσεις θα πρέπει να γίνουν ώστε να αποφεύγεται αυτός ο πληθυντικός αριθμός ο οποίοις λειτουργεί χωριστικά και υποβοηθά στην δημιουργία παρατάξεων;

Τα πράγματα είναι πολύ απλά νομίζω.
Εάν θέλεις να απευθυνθείς σε κάποιον συνομιλητή σου μπορείς να το κάνεις στο β' ενικό πρόσωπο.
Νομίζω πως αυτό γίνεται και στην καθημερινή μας ζωή...
Όταν θέλεις να αναφερθείς σε κάποιο δόγμα, σε κάποια θρησκεία, σε κάποιο τάγμα κλπ κλπ το γ' ενικό πρόσωπο είναι αρκετό.

Είναι τόσο δύσκολο αυτό για να γίνει αντιληπτό;
Πριν μέρες είχα κάνει μια προσωπική σύσταση τόσο σε εσένα όσο και στον Ψηλό προκειμένου να βοηθήσετε με την συμμετοχή σας στην ενότητα των συνομιλητών και στην δημιουργία ενός εποικοδομητικού διαλόγου.
Να εκλάβω την συνέχιση της συγκεκριμένης μορφής διαλόγου από την πλευρά σου ως μια άτυπη δήλωση για το αντίθετο;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 12:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus:
«Να εκλάβω την συνέχιση της συγκεκριμένης μορφής διαλόγου από την πλευρά σου ως μια άτυπη δήλωση για το αντίθετο;»

Γενικά όχι, εξάλλου έχω εκτενώς αναφερθεί στο θέμα αυτό.

Δεν μπορούμε αγαπητέ τόσο εύκολα να «τυποποιήσουμε» θα λεγα την συγκεκριμένη συμπεριφορά ενός ατόμου, εν προκειμένω π.χ. του μέλους Ψηλός, διότι αυτό ως δεδομένη θέση θα ήταν εξόχως άδικο ή και εμπαθές.

Με απλά λόγια, όταν γράφω πως «Συνειδητά προσκυνάτε και τοποθετείτε στις εκκλησιές όλα αυτά τα είδωλα..», να είσαι απολύτως βέβαιος ότι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω β’ ενικό πρόσωπο, όμως θα ήταν μια αυθαιρεσία στο πρόσωπο του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΑΤΟΜΟΥ μιας και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ το εάν όντως το μέλος Ψηλός προσκυνά και γονυπετείς στα είδωλα που εγώ σχολιάζω προσέρχεται.

Όταν λοιπόν κάνω συνειδητά χρήση του β’ πληθυντικού, το κάνω για να δώσω έμφαση στις «αποχρώσεις» της μομφής που απευθύνω και όχι για να προσβάλω αυθαίρετα ένα άτομο του οποίου το πρακτικό μέρος της λατρείας του αγνοώ.

Το «σύστημα» στο οποίο απευθύνομαι είναι λιγάκι «απρόσωπο», ενώ ο συνομιλητής έχει δεδομένο πρόσωπο επικοινωνίας στην παρούσα χρονική στιγμή.

Οι συστάσεις είναι χρήσιμες, όμως πάντοτε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο δείχνει μια πρόχειρη ανάγνωση.

Επιπρόσθετα, δεν διακρίνω ένταση ή ακραίες εκτροπές…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 14:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe! Τελικά που πιστεύεις γιατί δεν απαντάς?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 16:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Schwabe! Τελικά που πιστεύεις γιατί δεν απαντάς?»

Ο ορισμός της πίστης είναι η υπόθεση. Πιστεύω, σημαίνει υποθέτω. Διότι, εάν γνώριζα, δεν θα πίστευα, καθώς η γνώση καταργεί την πίστη.

Προσωπικά λοιπόν φίλτατε δεν μου αρέσουνε οι μετα-φυσικές υποθέσεις, πόσο δε μάλλον το να ανήκω σε ένα ευρύτερο μάντρωμα.

Θρησκεία μου συνεπώς η Αλήθεια, και η Αλήθεια ορίζεται ως το δια ταύτα μέσω της αμφισβήτησης.

Μάλλον δεν είναι και τόσο δελεαστικά αυτά που ακούς, αλλά συμπαθητικά και ηρεμιστικά είναι μόνο τα παραμύθια…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 10:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe, προτού κάνω μια σύσταση φροντίζω να έχω προχωρήσει πολύ παραπέρα από μια απλή και γρήγορη ανάγνωση...
Η συγκεκριμένη σύσταση μου αφορά κι αυτά τα δύο μηνύματα σου που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα μου αλλά κι αρκετά άλλα.
Εξάλλου, έχω κάνει σύσταση και σε σένα κατά το παρελθόν για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

quote:
Δεν μπορούμε αγαπητέ τόσο εύκολα να «τυποποιήσουμε» θα λεγα την συγκεκριμένη συμπεριφορά ενός ατόμου, εν προκειμένω π.χ. του μέλους Ψηλός, διότι αυτό ως δεδομένη θέση θα ήταν εξόχως άδικο ή και εμπαθές.

Συμφωνώ απολύτως!
Από την στιγμή λοιπόν που δεν δικαιοδοτούμαστε να "τυποποιήσουμε" την συμπεριφορά ενός συνανθρώπου μας που δεν τον γνωρίζουμε - χρησιμοποιώντας το β' πρόσωπο ενικού - γιατί κινδυνεύουμε να γίνουμε άδικοι απέναντι του, κινδυνεύουμε να γίνουμε περισσότερο άδικοι όταν χρησιμοποιούμε το β' πληθυντικό γιατί τυποποιούμε τόσο την δική του συμπεριφορά όσο και την συμπεριφορά μιας ολόκληρης μερίδας ανθρώπων.
Πως λοιπόν θέλεις να αποφύγεις την εν λόγω ταμπελοποίηση για τον συνάνθρωπο σου όταν τον εντάσσεις σε ένα σύνολο ανθρώπων που τους αποδίδεις και πάλι συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και συγκεκριμένες συμπεριφορές/τάσεις;

Εάν θέλεις να καταδείξεις κάποιες συμπεριφορές ενός συνόλου ανθρώπου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το γ' πληθυντικό πρόσωπο.
Για να το κάνεις αυτό όμως θα πρέπει να γνωρίζεις όλους τους ανθρώπους που απαρτίζουν αυτό το σύνολο και να γνωρίζεις το αν ανταποκρίνονται στις συμπεριφορές που περιγράφεις.
Νομίζω όμως πως δεν γίνεται να γνωρίζεις όλους τους Χριστιανούς του κόσμου, σωστά;

Από την στιγμή που δεν τους γνωρίζεις όλους, μπορείς να πεις ότι κάποιοι Χριστιανοί συνηθίζουν να κάνουν το Χ, Ψ πράγμα.
Νομίζω ότι είναι πιο δίκαιο κι ανταποκρίνεται καλύτερα στην επιθυμία σου να μην γίνεις άδικος απέναντι σε κάποιον συνάνθρωπο σου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 12:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2:
«Schwabe! Τελικά που πιστεύεις γιατί δεν απαντάς?»

Ο ορισμός της πίστης είναι η υπόθεση. Πιστεύω, σημαίνει υποθέτω. Διότι, εάν γνώριζα, δεν θα πίστευα, καθώς η γνώση καταργεί την πίστη.

Προσωπικά λοιπόν φίλτατε δεν μου αρέσουνε οι μετα-φυσικές υποθέσεις, πόσο δε μάλλον το να ανήκω σε ένα ευρύτερο μάντρωμα.

Θρησκεία μου συνεπώς η Αλήθεια, και η Αλήθεια ορίζεται ως το δια ταύτα μέσω της αμφισβήτησης.

Μάλλον δεν είναι και τόσο δελεαστικά αυτά που ακούς, αλλά συμπαθητικά και ηρεμιστικά είναι μόνο τα παραμύθια…



-Oύτε κρύο μου κάνει, ούτε ζέστη το ότι είσαι άθεος!
-Με ενοχλεί το μάντρωμα που λες! Η ορθοδοξία είναι τόσο αληθινή και ζωντανή θρησκεία με τα πολλά θαύματα που συμβαίνουν όχι μόνο τα γνωστά αλλά και τα άγνωστα! που δεν έχει ανάγκη από μάντρωμα!
-Το αν είναι ή όχι παραμύθια επειδή σίγουρα κάπιο θαύμα δε σου έχει τύχει δεν μπορείς και να συμπεράνεις έτσι αβίαστα! και να κρίνεις εξ' ιδίου τα αλλώτρια!
-Ο Χριστός ως φυσικό πρώσοπο υπήρξε δεν το αμφισβητεί κανείς! αυτό που αμφισβητήται είναι η ανάσταση τα θαύματα και κατ' επέκταση η Θεανθρωποσύνη του!
-Το ότι σταυρώθηκε κανείς δεν το αμφισβητεί!
-Και έχουμε και λέμε! ή τρελός ήταν ή απατεώνας-τυχοδιώκτης, ή απλά ένας πολύ καλός άνθρωπος ή όντως Θεάνθρωπος. Αν σκέφτεσαι κάτι άλλο αν θέλεις το γράφεις!
-Ας πάρουμε τηνς εις άτοπον απαγωγή.
1) Τρελός! Καλά όλοι αυτοί που τον ακολουθούσαν και αυτοί τρελοί ήσαν? Έχει κανάς τρελός συγκροτημένο λόγο? Τους τρελούς αν δεν κάνω λάθος τους κυνηγούν τα παιδιά κάτω στην πιάτσα! Άρα!....διαγράφεται η εκδοχή αυτή!
2) Απατεώνας-τυχοδιώκτης! Σκοπός του θα ήταν να μάζευε τα χρήματα και τα καλά και όχι να προσπαθούσε να πείσει τους άλλους να τα μοιράσουν στους φτωχούς! Σιγά μην καθόταν και να το σταυρώσουν ώς απατεώνας θα είχε μαζέψει τα χρήματα και θα την είχε κάνει! Άρα..... διαγράφεται και αυτή η εκδοχή!
3)Και εγώ θεωρώ τον ευατό μου πολύ καλό άνθρωπο! σε καμία όμως περίπτωση δε θα καθόμουνα να σταυρωθώ για το καλό του συανθρώπου μου!
Νομίζω κανένας καλός άνθρωπος δε θα γινόταν και θυσία για να σώσει τους κακούς ανθρώπους! Άρα.......διαγράφεται και αυτό!
-Τι μένει? Οι άγιοι και οι διάφοροι μάρτυρες πέθαναν στο όνομά του! ο ίδιος πέθανε στο όνομα του Θεού και όχι στο όνομα κάπιου θνητού! Οι πρώτοι λοιπόν είχαν ακούσει τα λόγια του είχαν δει τη ζωή του και τα θαύματα του και είχαν πειστεί για την προέλευση του, κρίνοντας λοιπόν αποφάσισαν να σώσουν τη ψυχή τους θυσιάζοντας το σώμα τους! Ο Χριστός πιανού τα λόγια είχε ακούσει? πιανού τα θαύματα είχε δει? για πιον λόγο να κάτσει να σταυρωεθεί?.

-Μόνο και μόνο ότι σταυρώθηκε χωρίς κάπιο κίνητρο πέραν της αγάπης για τον άνθρωπο αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει και τον πιο δύσπιστο! για τον πραγματικό λόγο της αποσοτολής του!

-Κάνε έτσι από περιέργεια μία βόλτα απο την Παναγία της Τήνου το 15Αυγουστο, όλο και κάτι θα αποκομήσεις ώστε να κρίνεις καλύτερα εξ'ιδίων τα αλλώτρια!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 14:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Ο Χριστός ως φυσικό πρώσοπο υπήρξε δεν το αμφισβητεί κανείς!

-Το ότι σταυρώθηκε κανείς δεν το αμφισβητεί!


Μια πρόχειρη ιστορική έρευνα θα σε πείσει πως ιστορικά αμφισβητούνται κι αυτά και άλλα πολλά.

Η σωστή έκφραση είναι πως "δεν αμφισβητείται από κανένα χριστιανό". Αλλά κι αυτό πάλι δεν προσδίδει καμία εγκυρότητα καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των πιστών των δογμάτων καταπίνουν ό,τι τους προσφερθεί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 15:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Κάνε έτσι από περιέργεια μία βόλτα απο την Παναγία της Τήνου το 15Αυγουστο, όλο και κάτι θα αποκομήσεις ώστε να κρίνεις καλύτερα εξ'ιδίων τα αλλώτρια!


Εγώ την έκανα αυτήν τη βόλτα φίλε μου.

Αποκόμισα, ότι κατατίθεται πολύ χρυσάφι, ότι κάτι γριές καταπληγώνονται με τα γόνατα την άσφαλτο, ότι μερικοί φωνάζουν ότι "βλέπουν" την παναγία, ενώ οι υπόλοιποι προσπαθούν να την δουν, ότι κείτονται στο έδαφος για να περάσει απ΄οπάνω τους μια εικόνα και να τους... κάνει καλά και πολλά άλλα τέτοια ευτράπελα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάνε καλά οι δουλειές.

Εσύ τι αποκόμισες;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 16:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Eγώ φιλαράκο δυστηχώς δεν έχω πάει ακόμη για να προσκεινήσω!
-Δεν έχω όμως να αποκομήσω τίποτα περισσότερο από ότι αποκόμισα από το ίδιο μου το σπίτι!
-Πριν περίπου 30 χρόνια ο πατέρας μου λόγω δυσχερών οικονομικών καταστάσεων! έχανε τα μαλιά του σε σχήμα βούλας όπως και τα γένια του, αυτό είχε ως συνέπεια την καταράκωσή του! Η μάνα μου που είναι όπως οι γριούλες που λες! είδε στον ύπνο της μιά νεαρή κοπέλα ντυμένη στα άσπρα αφού την παρηγόρησε της υπέδειξε σε ένα χτήμα που έχουμε ένα μέρος με ένα συγκεκριμμένο χορτάρι της είπε πως να το χρησιμοποίήσει στο κεφάλι του πατέρα μου και εξαφανίστηκε! Όντως μετά τη χρησιμοποίησή του και σε λιγότερο από μήνα ο πατέρας μου έγινε καλά! Όχι δεν είναι το φάρμακο κατά της φαλάκρας, για να σε προλάβω, αρκετοί από τότε επειδή διαδόθηκε ερχόντουσαν και το ζήταγαν. Η μητέρα μου απλά τους το έδεινε και τους έλεγε πως να το χρησιμοποιήσουν αλλά και που να το βρούνε οι ίδιοι!
-Μόνο σε δυο-τεις, είχε αποτέλεσμα που είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον πατέρα μου! ο ένας μάλιστα είναι και γαμπρός στο χωριό μου. Όταν μια μέρα συναντηθήκαμε τυχαία με τη μητέρα μου και αυτόν, τη χαιρέτησε εγκάρδια και τότε έμαθα ότι όταν ήμουνα στο ΤΕΙ είχε έρθει σπίτι μας με το εν λόγω πρόβλημα το οποίο και ξεπέρασε.
--Το πιο σημαντικό όμως είναι όταν πάλι ο πατέρας μου πριν 20 περίπου χρόνια είχε κάποια μορφή καρκίνου του δέρματος! Έίχε βγλάλει ένα σπυρί κόκκινο στο μάγουλο του. Το είχε αρκετό καιρό και το ένιωθε να κινήται από μέσα! Πηγάινοντας στο γιατρό, ο γιατρός του είπε αμέσως να κόψουνε ένα κομμάτι να το πάνε για βιοψία γιατί μάλον ήταν κακοήθης και έπρεπε να τον χειρουγήσουνε.
-Πάλι η μητέρα μου είδε στον ύπνο της την ίδια νεαρή κοπέλα η οποία τη συμβούλεψε να μην το κόψουνε, αλλά να τηλεφωνήσει στην αδερφή της στο Άργος να της πει τι συμβαίνει και αυτή θα της έδεινε τη λύση. ΄
Όντως τηλεφώνησε και η θεία μου της έδωσε μία σύσταση μιας γυναίκας η οποία πηγαίνοντας εκεί της έδωσε μία αληφή από βότανα!
-Και αυτή κατά τον ίδιο τρόπο έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τον άντρα της είχε δει στον ύπνο της ανάλογο όνειρο με το πρώτο της μητέρας μου (χάσιμο μαλιών-χορτάρι)
-Κάνοντας χρήση αυτής της αλειφής σε περίπου 40 ημέρες το σπυρί ήρθε φούσκωσε τόσο πολύ που ο πατέρας μου δεν κυκλοφορούσε έξω από το σπίτι. Ένα πρωινό ξυπνώντας, το σπυρι και αφού κρεμόταν στην κυριολεξία από ένα μόνο μικρό σημείο στο μάγουλο του, είχε ξεκολήσει, ήταν κατάμαυρο και είχε αφήσει μία μικρή τρύπα στο μάγουλο. Στο κάτω μέρος του είχε κάτι σαν πολλές ρίζες. Το σημάδι από την τρύπα ακόμη φαίνεται.
-Από τότε η μάνα μου ήταν πεπισμένη ότι η νεαρή αυτή γυναίκα ήταν κάποια Αγία και πάντα στις διάφορες εκκλησίες που πήγαινε έβαζε βάση στις μορφές των διαφόρων εικόνων.
-Φέτος το καλοκάιρι το ΚΑΠΙ των Εξαμιλίων οργάνωσε δίμερη εκδρομή στην Παναγία στην Τήνο. Πήγαν για πρώτη φορά στη ζωή τους και οι δικοί μου! Όταν επέστρέψαν η μητέρα μου αλλά και ο πατέρας μου ήσαν αρκετά συγκινημένοι! Μου είπε λοιπόν η μάνα μου ότι τη νεαρή αυτή κοπλέλα, το πρόσωπό της ακριβώς το ίδιο, το έιδε στην Παναγία της Τήνου. Συγκεκριμένα κάτω από τον ναό υπάρχει μου είπε άλλος ένας χώρος και μία κολυμβήθρα. Στο χώρο αυτό υπήρχε και η εικόνα της νεαρής Παναγίας η οποία ήταν ακριβώς ίδια με τη νεαρή κοπέλα που είχε δει στον ύπνο της πριν από 20 και 30 περίπου χρόνια! αντίστοιχα
-Η μάνα μου σήμερα είναι 64 ετών και για να σε προλλάβω ο δείκτης νοημοσύνης της είναι αρκετά υψηλός!
-Αυτά συνέβησαν και όπως καταλαβαίνεις τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι. Γ΄αυτό και λέω ότι η θρησκεία μας είναι αληθινή και ζωντανή!
- Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγω να γράψω ψέματα! μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου!
quote:

Μια πρόχειρη ιστορική έρευνα θα σε πείσει πως ιστορικά αμφισβητούνται κι αυτά και άλλα πολλά.

Η σωστή έκφραση είναι πως "δεν αμφισβητείται από κανένα χριστιανό". Αλλά κι αυτό πάλι δεν προσδίδει καμία εγκυρότητα καθώς η συντριπτική πλειοψηφία των πιστών των δογμάτων καταπίνουν ό,τι τους προσφερθεί.



-Οι ιστορικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι ως φυσικό πρόσωπο υπήρξε.
Τόσο αναφέρεται στα Ρωμαϊκά έγραφα όσο και στα τότε εβραϊκά θρησκευτικά αλλά και δηματολόγια. Ακόμη και οι μουσουλμάνοι τον αναφέρουν ως φυσικό πρόσωπο στη θρησκεία τους!
-Κανείς δεν καταπίνει τίποτα ειδικά σήμερα! ίσως μία μικρή μειοψηφία! Αν για πραδειγμα επικαλεστείς τους πιστούς που σπέυσαν για τον δήθεν άγιο δε θυμάμαι το όνομά του, αυτόν που βρήκαν μη αποσυνθετημένο κάπου στη βόρεια Ελλάδα νομίζω, και οι οποίοι έπεσαν θύματα από το τοπικό ιερατείο που ήθελε να κερδοσκοπήσει του γεγονότος, αρκεί να σου θυμίσω ότι πήγαν καποιες εκατοντάδες ή ακόμη και χιλιάδες αν θέλεις. Μπροστά όμως στα εκατόμύρια των Ελλήνων Ορθοδόξων αυτό το νούμερο δεν είναι παρά μόνο μία μειοψηφία!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 18:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«-Oύτε κρύο μου κάνει, ούτε ζέστη το ότι είσαι άθεος!»

Το έχω πει ξανά, ότι δεν είμαι «Άθεος» αλλά Ένθεος.

Επειδή εσύ αντιλαμβάνεσαι τα όσα λίγες αράδες ως «Θεό» περιγράφουνε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις νομιμοποιήσει την υπόσταση του Θεού. Μάθε να διακρίνεις την επιθυμία από την γνώση.

europaios2:
«-Με ενοχλεί το μάντρωμα που λες! Η ορθοδοξία είναι τόσο αληθινή και ζωντανή θρησκεία..»

Το κάθε δόγμα, είναι ένα μάντρωμα. Εάν δεν υπακούς στους κανόνες, είσαι από έξω. Εάν δεν πιστεύεις ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΝΕ, είσαι άπιστος. Τελεία και παύλα.

Αυτό, είναι ένα μάντρωμα σε απλά ελληνικά.

europaios2:
«-Το αν είναι ή όχι παραμύθια επειδή σίγουρα κάπιο θαύμα δε σου έχει τύχει δεν μπορείς και να συμπεράνεις έτσι αβίαστα!»

Βιάζεσαι, βιάζεσαι δίχως να γνωρίζεις. Υπήρξα για χρόνια πολλά πιστός ορθόδοξος, μελέτησα για χρόνια πολλά βαθύτατα για τα όσα ομιλώ…

europaios2:
«-Ο Χριστός ως φυσικό πρώσοπο υπήρξε δεν το αμφισβητεί κανείς! αυτό που αμφισβητήται είναι η ανάσταση τα θαύματα και κατ' επέκταση η Θεανθρωποσύνη του!»

Κάνεις λάθος.

Το ότι υπήρξε το πρόσωπο που η Καινή Διαθήκη ως Ιησού περιγράφει, είναι ένα μύθευμα. Εάν υπήρξε γενικώς ένας Ιησούς που ενδεχομένως να θέλησε να ήταν και ο Μεσσίας, αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Η έννοια του «θεανθρωπισμού» είναι κατασκευή προφορικής ανάγνωσης της Κ.Δ. και όχι μια θεολογική αλήθεια. Για την Π.Δ. δεν νοείται ούτε «θεάνθρωπος» αλλά ούτε και «ενσαρκωμένος Θεός».

Ούτε ο ίδιος ο Ιησούς είπε ποτέ του κάτι σχετικό…

europaios2:
«-Και έχουμε και λέμε! ή τρελός ήταν ή απατεώνας-τυχοδιώκτης, ή απλά ένας πολύ καλός άνθρωπος ή όντως Θεάνθρωπος. Αν σκέφτεσαι κάτι άλλο αν θέλεις το γράφεις!»

Τίποτα από όλα αυτά.

Απλά, δεν υπήρξε ποτέ όπως η Καινή Διαθήκη θέλει δήθεν να έχει δράσει. Ενδεχομένως να έκλεψαν μια συλλογική μνήμη, και σίγουρα υπήρξαν πολλοί επίδοξοι Μεσσίες που σταυρώθηκαν και γενικώς διώχθηκαν.

europaios2:
«3)Και εγώ θεωρώ τον ευατό μου πολύ καλό άνθρωπο! σε καμία όμως περίπτωση δε θα καθόμουνα να σταυρωθώ για το καλό του συανθρώπου μου!»

Αυτό που λες δεν στέκει σε καμία λογική σκέψη φίλτατε.

Όλοι αυτοί οι πιστοί Μουσουλμάνοι που κάθε τρεις και λίγο ανατινάζονται στο Ιράκ ή στην Παλαιστίνη ζωσμένοι με εκρηκτικά, ξέρεις για τι το κάνουνε? ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!

Αυτό δεν μας λες ότι έκανε ο Ιησούς? Μόνο που στην περίπτωση του Ιησού, δεν το έκανε οικειοθελώς αλλά έπρεπε πρώτα να τον δικάσουνε ως ένοχο. Εάν τελικά τον απέλασαν των κατηγοριών, τότε δεν θα είχαμε καν θανάτωση….

europaios2:
«Νομίζω κανένας καλός άνθρωπος δε θα γινόταν και θυσία για να σώσει τους κακούς ανθρώπους! Άρα.......διαγράφεται και αυτό!»

Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης, δεν πάτησε ποτέ του γη απερίτμητων φίλτατε. Δεν πήγε ποτέ του σε άλλο έθνος (απαγορεύεται Ραβίνος να πατήσει χώμα άπιστων απερίτμητων..) είτε να διδάξει είτε να συγκρουστεί με καταστάσεις και συμφέρονται.

Έμεινε και προσπάθησε σε λίγα χιλιόμετρα γης, εκεί που έμεναν οι συμπατριώτες του. Δεν θα έλεγα λοιπόν ότι ενδιαφέρονταν για όλους και για όλα τα έθνη….

europaios2:
«Ο Χριστός πιανού τα λόγια είχε ακούσει? πιανού τα θαύματα είχε δει? για πιον λόγο να κάτσει να σταυρωεθεί?.»

Αυτό, εάν όντως έτσι συνέβη, δεν θα το μάθε κανείς ποτέ.

Κανείς εκ των μαθητών του δεν ήταν εκεί, κανείς δεν μπορεί χιλιάδες χρόνια μετά να γνωρίζει την αλήθεια. Εικασίες είναι αυτά που κάνεις, για αυτό και απαιτείται πίστη στην θρησκεία και όχι γνώση.

Η κάθε θρησκεία, η κάθε θρησκευτική παράδοση του κάθε λαού έχει τις δικιές της αφηγήσεις, τις δικιές της «αλήθειες»..

europaios2:
«-Κάνε έτσι από περιέργεια μία βόλτα απο την Παναγία της Τήνου το 15Αυγουστο, όλο και κάτι θα αποκομήσεις ώστε να κρίνεις καλύτερα εξ'ιδίων τα αλλώτρια!»

Έχω πάει παρέα με Γερμανούς, και δεν αισθάνθηκα καθόλου περήφανος ως Έλληνας. Καθόλου περήφανος μετά από την ξενάγηση στην Ακρόπολη, στους Δελφούς.

Δηλαδή τι είναι αυτό που θα πρέπει να μας κάνει περήφανους φίλτατε? Η εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου ή η ψευδεπίγραφη πίστη σε «θαυματουργές εικόνες»?

Ας έχουμε περισσότερη Αυτογνωσία, και δεν μας αξίζει ως Έλληνες να πέφτουμε στα γόνατα για κανέναν «Θεό», δεν μας αξίζει να σερνόμαστε γονυπετείς μπροστά από κανένα περίτεχνα βαμμένο ξύλο της Τήνου.

Κανένας πατέρας δεν δημιουργεί παιδιά ώστε να τα δει να σέρνονται στα πόδια του, κανένας πατέρας δεν αγαπά δίνοντας πόνο, απειλές και κόλαση. Ένας πραγματικός πατέρας, έχει γνώση και σοφία και όχι απειλή και τιμωρία.

Καιρός να ξυπνάμε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 19:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
quote:
Schwabe Θρησκεία μου συνεπώς η Αλήθεια, και η Αλήθεια ορίζεται ως το δια ταύτα μέσω της αμφισβήτησης
-Το έχω πει ξανά, ότι δεν είμαι «Άθεος» αλλά Ένθεος

? Όχι Γιάννης Γιαννάκης!

quote:
Επειδή εσύ αντιλαμβάνεσαι τα όσα λίγες αράδες ως «Θεό» περιγράφουνε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις νομιμοποιήσει την υπόσταση του Θεού. Μάθε να διακρίνεις την επιθυμία από την γνώση.

-Λίγες αράδες? εδώ μιλάμε για 12 ευαγγέλια και πληθώρα βιβλία με τη ζωή και τα θαύματα των Αγίων! άσε τα εμπνευσμένα τροπάρια!
quote:
Το κάθε δόγμα, είναι ένα μάντρωμα. Εάν δεν υπακούς στους κανόνες, είσαι από έξω. Εάν δεν πιστεύεις ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΝΕ, είσαι άπιστος. Τελεία και παύλα.


-Άρα με τη λογική σου και συ είσαι ένας μαντρωμένος Έλληνας! που περιβάλεσαι από αυτό που το ονομάζουνε ως γεωγραφικό χώρο <<Ελλάδα!>>
Πολύ λάθος το επιχειρήμά σου γιατί τους κανόνες στην Ορθοδοξία τους έβαλε ο ίδιος ο Θεός. Αν εσύ τους μπερδεύεις με τους κανόνες του Ιερατείου είναι άλλο θέμα!

quote:
Το ότι υπήρξε το πρόσωπο που η Καινή Διαθήκη ως Ιησού περιγράφει, είναι ένα μύθευμα. Εάν υπήρξε γενικώς ένας Ιησούς που ενδεχομένως να θέλησε να ήταν και ο Μεσσίας, αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
-Η έννοια του «θεανθρωπισμού» είναι κατασκευή προφορικής ανάγνωσης της Κ.Δ. και όχι μια θεολογική αλήθεια. Για την Π.Δ. δεν νοείται ούτε «θεάνθρωπος» αλλά ούτε και «ενσαρκωμένος Θεός».
Απλά, δεν υπήρξε ποτέ όπως η Καινή Διαθήκη θέλει δήθεν να έχει δράσει.
Ενδεχομένως να έκλεψαν μια συλλογική μνήμη, και σίγουρα υπήρξαν πολλοί επίδοξοι Μεσσίες που σταυρώθηκαν και γενικώς διώχθηκαν.


Η παλαιά διθήκη είναι γεμάτη συμβολισμούς! αν έχεις αντίρηση το συζητάμε, παρόλα αυτά σε πολλές προφητείες έχει αναφερθεί ο ερχομός του Μεσία στο FORUM υπάρχουν πολλές αναφορές!
-Όσον αφορά το μύθευμα, άποψή σου!- για πές μου μερικούς επίδοξους Μεσίες?
quote:
Ούτε ο ίδιος ο Ιησούς είπε ποτέ του κάτι σχετικό…

-Κατά τα άλλα έχεις μελετήσει!
quote:
Όλοι αυτοί οι πιστοί Μουσουλμάνοι που κάθε τρεις και λίγο ανατινάζονται στο Ιράκ ή στην Παλαιστίνη ζωσμένοι με εκρηκτικά, ξέρεις για τι το κάνουνε? ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ!
Αυτό δεν μας λες ότι έκανε ο Ιησούς? Μόνο που στην περίπτωση του Ιησού, δεν το έκανε οικειοθελώς αλλά έπρεπε πρώτα να τον δικάσουνε ως ένοχο. Εάν τελικά τον απέλασαν των κατηγοριών, τότε δεν θα είχαμε καν θανάτωση….



-Διακρίνω έναν εκνευρισμό ή μήπως μία σύγχηση! Μήπως ήταν ζωσμένος και ο Χριστός με εκρηκτικά και δεν πρόλαβε να τα ενεργοποιήσει?
-Οι παλαιστίνιοι σκωτώνουν για το καλό των δικών τους συνανθρώπων, ή μήπως και για το καλό των Ισραηλινών? Τα σαλάτωσες λίγο!
quote:
Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης, δεν πάτησε ποτέ του γη απερίτμητων φίλτατε. Δεν πήγε ποτέ του σε άλλο έθνος (απαγορεύεται Ραβίνος να πατήσει χώμα άπιστων απερίτμητων..) είτε να διδάξει είτε να συγκρουστεί με καταστάσεις και συμφέρονται.

Έμεινε και προσπάθησε σε λίγα χιλιόμετρα γης, εκεί που έμεναν οι συμπατριώτες του. Δεν θα έλεγα λοιπόν ότι ενδιαφέρονταν για όλους και για όλα τα έθνη….



-Που το στηρίζεις ότι ήταν ραβίνος με την τότε έννοια? Σου διαφεύγει ότι οι τότε ραβίνοι τον Σταύρωσαν? Αν δεν ενδιαφερόταν για τα άλλα έθνη με τον κόσμο που είχε ως οπαδούς θα είχε κάνει επίθεση στους Ρωμαίους! και θα είχε πεθάνει στο Σταυρό από τους Ρωμαίους ως επαναστάτης!
quote:
Κανείς εκ των μαθητών του δεν ήταν εκεί, κανείς δεν μπορεί χιλιάδες χρόνια μετά να γνωρίζει την αλήθεια. Εικασίες είναι αυτά που κάνεις, για αυτό και απαιτείται πίστη στην θρησκεία και όχι γνώση.

,
-Εσύ το λες κανείς! 2.000 είναι δεν είναι και 100.000 χρόνια πριν!μην υερβάλουμε! εξάλου αν δεν γνώριζαν δε θα μπαίναν στον κόπο να θανατωθούν όπως Αυτός!
quote:
Έχω πάει παρέα με Γερμανούς, και δεν αισθάνθηκα καθόλου περήφανος ως Έλληνας. Καθόλου περήφανος μετά από την ξενάγηση στην Ακρόπολη, στους Δελφούς.

Δηλαδή τι είναι αυτό που θα πρέπει να μας κάνει περήφανους φίλτατε? Η εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου ή η ψευδεπίγραφη πίστη σε «θαυματουργές εικόνες»?

Ας έχουμε περισσότερη Αυτογνωσία, και δεν μας αξίζει ως Έλληνες να πέφτουμε στα γόνατα για κανέναν «Θεό», δεν μας αξίζει να σερνόμαστε γονυπετείς μπροστά από κανένα περίτεχνα βαμμένο ξύλο της Τήνου.

Κανένας πατέρας δεν δημιουργεί παιδιά ώστε να τα δει να σέρνονται στα πόδια του, κανένας πατέρας δεν αγαπά δίνοντας πόνο, απειλές και κόλαση. Ένας πραγματικός πατέρας, έχει γνώση και σοφία και όχι απειλή και τιμωρία.



Και εγώ θαυμάζω τα αρχαία μνημεία μας όπως όλοι οι ορθόδοξοι! δεν με εμποδίζει όμως να θαυμάζω και τη θρησκεία μου, άλλο το ένα άλλο το άλλο!
-Για σένα είναι ένα ξύλο όπως για τον Τούρκο η Ακρόπολη είναι μία πέτρα! για μένα είναι μητέρα του Θεανθρώπου και αυτή στην οποία εκατομύρια Έλληνες προσεύχοντε και ελπίζουν! Τα τάματα γίνοντε από το σπίτι και το κρεβάτι του πόνου προκέιμένου κάπιος να γίνει καλά, εκπληρώνοντε όταν όντως γίνεται καλά!
-Είναι η εικόνα που εσύ τη βλεπεις άψυχη ενώ εγώ έμψυχη αυτή είναι και η διαφορά ανάμεσα στον άθεο και στον ένθεο! τα άλλα περί αληθείας είναι αμπελοφυλοσοφίες!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 20:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Όχι Γιάννης Γιαννάκης!»

Αν δεν καταλαβαίνεις εσύ, δεν σου φταίνε άλλοι…

europaios2:
«Λίγες αράδες? εδώ μιλάμε για 12 ευαγγέλια και πληθώρα βιβλία με τη ζωή και τα θαύματα των Αγίων! άσε τα εμπνευσμένα τροπάρια!»

Τα των «Αγίων» είναι παραμύθια. Έτσι κατάντησε π.χ. «Άγιος» ο σφαγέας Κωνσταντίνος, έτσι «Αγία» και η μαμάκα του! Τα δε «Ευαγγέλια», περιέχουνε τόσες αντιφάσεις και ανακρίβειες, ώστε η «αξιοπιστία» καταντά προσωπική υπόθεση και ανοχή.

europaios2:
«Άρα με τη λογική σου και συ είσαι ένας μαντρωμένος Έλληνας! που περιβάλεσαι από αυτό που το ονομάζουνε ως γεωγραφικό χώρο <<Ελλάδα!>>»

Λάθος. Η Ελλάδα δεν σε δεσμεύει σε κατάρα και παράδεισο, ενώ το δόγμα σου το κάνει. Αντιλαμβάνομαι ότι κάτι πρέπει να απαντήσεις, αλλά μην συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα..

europaios2:
«Πολύ λάθος το επιχειρήμά σου γιατί τους κανόνες στην Ορθοδοξία τους έβαλε ο ίδιος ο Θεός. Αν εσύ τους μπερδεύεις με τους κανόνες του Ιερατείου είναι άλλο θέμα!»

Πολύ θα το ήθελες να είχε βάλει τους κανόνες για την «ορθο-δοξία» ο Θεός!

Η ορθο-δοξία όσο και ο καθολικισμός και τα άλλα παρακλάδια, είναι ετσιθελικά συστήματα και τίποτα περισσότερο. Ο καθένας λέει την ιστορία του, διεκδικεί το μαγαζί του, και τα υπόλοιπα είναι όνειρα θερινής νυκτός….

europaios2:
«Η παλαιά διθήκη είναι γεμάτη συμβολισμούς! αν έχεις αντίρηση το συζητάμε, παρόλα αυτά σε πολλές προφητείες έχει αναφερθεί ο ερχομός του Μεσία..»

Απέδειξα με πάμπολλες μου παρεμβάσεις ότι ο Ιησούς της Κ.Δ. δεν είχε ποτέ τα κριτήρια για να είναι ο Μεσσίας των Ιουδαίων. Καμία προφητεία δεν μίλησε για τον Ιησού. Οι προφήτες μίλησαν για τον Μεσσία, όχι για τον Ιησού…

europaios2:
«Οι παλαιστίνιοι σκωτώνουν για το καλό των δικών τους συνανθρώπων, ή μήπως και για το καλό των Ισραηλινών? Τα σαλάτωσες λίγο!»

Ανοησίες δεν θέλω να ακούω.

Σου αναδεικνύω την ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ όταν κάποιος ΠΙΣΤΕΥΕΙ, όταν ΝΟΜΙΖΕΙ ότι εξυπηρετεί έναν σκοπό. Το εάν και τι νόμιζε ο Ιησούς, δεν σημαίνει ότι υπήρξε ο μοναδικός που θέλησε να θυσιαστεί για ιδανικά αλλά ούτε και ότι αυτό επέφερε και κάποιο πρακτικό αποτέλεσμα.

Το αντίθετο θα έλεγα!

europaios2:
«Αν δεν ενδιαφερόταν για τα άλλα έθνη με τον κόσμο που είχε ως οπαδούς θα είχε κάνει επίθεση στους Ρωμαίους! και θα είχε πεθάνει στο Σταυρό από τους Ρωμαίους ως επαναστάτης!»

Ποια «επίθεση» έκανε παρακαλώ στους Ρωμαίους και δεν το αντιλήφθηκα??

Στον σταυρό καταδικάστηκε όχι διότι τάχα «επιτέθηκε» στους Ρωμαίους (!), αλλά ένεκα της κατηγορίας που δήθεν του κόλλησαν οι Εβραίοι ως επίδοξου «Βασιλιά».

Η ανάκριση του από τους Ρωμαίους σου μοιάζει εσένα σαν κάποιου που «επιτέθηκε»?? Ίσα ίσα, οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να τον σώσουνε!!

europaios2:
«εξάλου αν δεν γνώριζαν δε θα μπαίναν στον κόπο να θανατωθούν όπως Αυτός!»

Να σκέφτεσαι πιο λογικά, και προπάντων να μην χάνεις τον αυτοέλεγχο σου.

Οι χιλιάδες Μουσουλμάνων που θυσιάζονται για την πίστη τους, γνωρίζουνε ναι ή όχι?? Συνεπώς, όσο «γνωρίζουν» οι μεν άλλο τόσο «γνωρίζουν» και αυτοί που εσύ εννοείς φίλτατε!

europaios2:
«Για σένα είναι ένα ξύλο όπως για τον Τούρκο η Ακρόπολη είναι μία πέτρα!»

Λάθος κάνεις φίλτατε. Γνωρίζω αρκετούς Τούρκους για τους οποίους η Ακρόπολη κάθε άλλο παρά «πέτρα» είναι. Τόσο μίσος πια για κάθε άλλο αλλόθρησκο σου έχει εμφυσήσει η «θρησκεία της αγάπης» που ασπάζεσαι?

europaios2:
«Τα τάματα γίνοντε από το σπίτι και το κρεβάτι του πόνου προκέιμένου κάπιος να γίνει καλά, εκπληρώνοντε όταν όντως γίνεται καλά!»

Αυτό το εμπόριο με το Θείο, είναι και η ουσιαστική σχέση που αναμένει ο χριστιανός: να ανάψω το κεράκι για να «πάει καλά η ψυχή του νεκρού», να κάνω ευχέλαιο για να «φύγουνε τα σατανικά πνεύματα από το σπίτι ή μαγαζί», να κάνω τάμα για να «γιατρευτεί ο κλινήρης».

Έτσι δεν είναι φίλτατε?

Ωστόσο, ούτε την «ψυχή» κανένας σας ποτέ είδε, ούτε τα «σατανικά πνεύματα» σας μιλήσανε, ούτε και κανείς από τα τόσα και τόσα τάματα μπόρεσε ή θα μπορέσει να βοηθήσει ποτέ στην ίαση του Χριστόδουλου…..

Ξέρεις πως λέγεται η δεισιδαιμονία όταν φοράει τα καλά της?

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ.

europaios2:
«Είναι η εικόνα που εσύ τη βλεπεις άψυχη ενώ εγώ έμψυχη αυτή είναι και η διαφορά ανάμεσα στον άθεο και στον ένθεο! τα άλλα περί αληθείας είναι αμπελοφυλοσοφίες!»

Και στην Ινδία φίλτατε βλέπουνε…..ιερές τις αγελάδες!! Και κάπου αλλού «βλέπουνε» έμψυχα άλλα αντικείμενα, όπως διάφορα ξύλα και πέτρες.

Νομίζεις ότι πολύ διαφέρει αυτό που εγώ σου λέω με αυτό που εσύ στο υποσυνείδητο σου ως «έμψυχο» έχεις περάσει?

Στην πλάνη του Θεού, καθένας είναι ευπρόσδεκτος….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

recto
Μέλος 2ης Βαθμίδας


204 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 01:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους recto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενώ οι ‘Έλληνες, οι οποίοι είχαν ομορφότατα αγάλματα ως τιμές προς το Θείο (και όχι κόκαλα, κρανία και μούμιες που εάν δεν συντηρηθούνε υα σαπίσουνε!), εκείνοι οι…………«αγράμματοι» προσκυνούσαν το μάρμαρο και όχι τον συμβολισμό του έ? Έτσι δεν είναι η "αλήθεια" σας Ψηλέ??

Οι παγανιστές ήταν κανονικότατοι ειδωλολάτρες με όλη τη σημασία της λέξεως και εντελώς τοτεμιστές, επειδή λάτρευαν τα αγάλματα που νόμιζαν πως είχαν μέσα τους ζωή:


Τοτεμιστές - Παγανιστές = συμμαχία, βιβλιογραφία #1

Κοιτάξτε πως ο μέγας Τοτεμιστής Δαμάσκιος, με το κοφτερό μάτι, έβλεπε από χιλιόμετρα αν το άγαλμα είχε μέσα ...γέμιση από θεότητα:

"Η περιγραφή που δίνει ο Δαμάσκιος για την ταφή του θείου Ηραΐσκου, της μείζονος αυτής μορφής του παγανισμού στην Αλεξάνδρεια του τέλους του 5ου αιώνα, απεικονίζει την απίστευτη εγγύτητα του στους θεούς. Ήταν ικανός, για παράδειγμα, να ανακαλύψει ποια από τα αγάλματα των θεών κατοικούνταν προσωρινά ή μόνιμα από τη θεότητα και ποια ήταν απλώς αναπαραστάσεις που δεν αποτελούσαν ζωντανές ενσαρκώσεις του θείου. Αρκούσε μια ματιά σε κάποιο άγαλμα για να τον ρίξει σε κατάσταση φυσικής και πνευματικής έκστασης, αν στο άγαλμα κατοικούσε κάποια θεότητα, ενώ, αν δεν έπεφτε σε τέτοια έκσταση, δεν υπήρχε αμφιβολία ότι ο θεός δεν ήταν παρών."

Bowersock Glen Warren, 'Ο ελληνισμός στην ύστερη αρχαιότητα', 2η έκδ., ΜΙΕΤ, Αθήνα 2000, σελ. 123-124


Τοτεμιστές - Παγανιστές = συμμαχία, βιβλιογραφία #2

Εδώ βλέπετε ότι ξυπνούσαν και χτένιζαν τα αγάλματα:

"Οι Έλληνες και οι εξελληνισμένοι πιστοί των αιγυπτιακών θεών εξακολούθησαν και κατά την αυτοκρατορική εποχή να τελούν, σύμφωνα με το αιγυπτιακό τυπικό, δύο καθημερινές ακολουθίες, μια πρωινή και μια εσπερινή. Η πρωινή τουλάχιστον άρχιζε με καθαρμούς, που γίνονταν με νερό, άναμμα πυρός και καύση λιβανωτού και άλλων αρωματικών ουσιών. Έπειτα ξυπνούσαν τα αγάλματα των θεών, που πίστευαν ότι ήταν ζωντανά, με ψαλμούς που συνόδευαν αυλοί [...] Σε ορισμένες μεγάλες εορτές οι ιερείς έλουζαν το άγαλμα της θεάς, κτένιζαν και αρωμάτιζαν την κόμη της, την έντυναν πάλι με τα βαρύτιμα ενδύματα της και την στόλιζαν με ακριβά κοσμήματα."

Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, τόμ. ΣΤ', 'Ελληνισμός και Ρώμη 30 π.Χ.-324 μ.Χ.', Εκδοτική Αθηνών Α.Ε., σελ. 497Β-498Α

Τοτεμιστές - Παγανιστές = συμμαχία, βιβλιογραφία #3

"Ιδιαίτερα περίπλοκη είναι η εικόνα που παρουσιάζει η λατρεία της Ίσιδας. Χαρακτηριστικό στοιχείο της αιγυπτιακής λατρείας, σύμφωνα με παράδοση χιλιετιών, φαίνεται να είναι η αντίληψη ότι η θεότητα κατοικεί σε αγάλματα. Κατά συνέπεια, ήταν αναγκαίο να διατηρούν έναν οίκο, δηλαδή έναν ναό, με την αδιάκοπη φροντίδα των ιερέων...Η λεπτομερέστατη περιγραφή ίδρυσης αιγυπτιακής λατρείας στην Ελλάδα σώζεται σε επιγραφή από τη Δήλο"

Burkert Walter, 'Μυστηριακές Λατρείες της Αρχαιότητας', 2η έκδ. διορθωμένη, Καρδαμίτσας, Αθήνα 1997, σελ. 55-56


Οι αρχαίοι παγανιστές λοιπόν λάτρευαν αιγύπτιους Θεούς, είχαν ιερατείο, είχαν άβατα, είχαν διαβόλους (περισσότερους από 10) είχαν θεούς που ήταν χειρότεροι από διάβολοι και έστελαν σφαγές, κατάρες και καταστροφές, είχαν θεούς μισέλληνες και προδότες (όπως ο Απόλλωνας που προτιμούσε τους Τρώες αντί των Ελλήνων), είχαν μετατρέψει τους ναούς σε οίκους ανοχής και κονομούσαν από αυτούς, πίστευαν ότι οι θεοί κάνουν θαύματα, είχαν τάματα σε θεούς και διαβόλους για να βρούνε γκόμενο, αυτοευνουχίζονταν για χάρη αιγυπτίων θεών, θυσίαζαν ανθρώπους, μέχρι τον 16ο αιώνα έτρωγαν καρδιές βγαλμένες από ανθρώπους, μέχρι και την Ρωμαϊκή εποχή πέταγαν τα κορίτσια στα σκουπίδια, σκότωναν για διασκέδαση, διαμέλιζαν γυναίκες και παιδιά, επί χιλιετίες παλούκωναν ανθρώπους και πολλά άλλα που ποτέ καμμία θρησκεία δεν τους κατηγόρησε γι αυτό.

Εκτός του ότι πέρασαν όλη την αρχαία λογοτεχνία από 2 τεράστιες καταστροφές:


επί Κλασσικής Ελλάδας όταν είχαν χ...σμένο οτιδήποτε έξω από την Αττική και γι αυτό δεν έκαναν τον κόπο να το διασώσουν


επί δεύτερης σοφιστικής και επαναφοράς του αττικισμού τον 2ο μ.Χ. αιώνα, οπότε εξαφανίστηκε σχεδόν κάθε κείμενο ολόκληρης της ελληνιστικής εποχής και επιβίωσαν μόνο όσα σχεδόν γνωρίζουμε και σήμερα.

Και φυσικά σαν να μην έφταναν αυτά, κατέστρεψαν ΚΑΙ την βιβλιοθήκη της αλεξάνδρειας και πολλές άλλες βιβλιοθήκες. Και βέβαια κατηγορούν τους χριστιανούς για το παλίμψηστο του αρχιμήδη, ενώ εκείνοι αποκεφάλισαν ...τον ίδιο τον Αρχιμήδη.


Πάρε το αυγό και κούρευτο δηλαδή.

Είχα λίγο χρόνο και είπα να περάσω για να δω αν ο Schwabe μετά τις δύσκολες στιγμές που είχε περάσει μαζί μου συνήλθε, και να του θυμίζω ότι τα κατεβατά του να φροντίζει να τα τεκμηριώνει γιατί εδώ δεν είμαστε αναγνώστες του Ρασσιά να κατεβάζουμε αμάσητο κάθε τι που γράφει στο "ιστορία αγάπης" χωρίς να παραθέτει βιβλιογραφία.


Άρα οι παγανιστές δεν ήταν απλώς ειδωλολάτρες. Ήταν τοτεμιστές σε κατάσταση πρωτόγονη, προϊστορική.

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 12:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
recto:
«Οι παγανιστές ήταν κανονικότατοι ειδωλολάτρες με όλη τη σημασία της λέξεως και εντελώς τοτεμιστές, επειδή λάτρευαν τα αγάλματα που νόμιζαν πως είχαν μέσα τους ζωή:»

Δεν είσαι ο μοναδικός που ζει στον κόσμο του, υπάρχουνε πολλοί άλλοι. Οι Έλληνες είχαν τα αγάλματα ως τιμές προς το Θείο, ωστόσο ο κάθε χριστιανός οφείλει να πιστεύει το αντίθετο. Ειδάλλως, τι νόημα έχουνε τα όσα έχει μάθει?

recto:
«Κοιτάξτε πως ο μέγας Τοτεμιστής Δαμάσκιος, με το κοφτερό μάτι, έβλεπε από χιλιόμετρα αν το άγαλμα είχε μέσα ...γέμιση από θεότητα:»

Κατ αρχάς άσχετε recto η αναφορά αυτή δεν αφορά το τι τάχα…«έβλεπε» ο Δαμάσκιος, ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΑΤΤΕ Ο ΗΡΑΪΣΚΟΣ! Ο Δαμάσκιος ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ αυτά που ειπώθηκαν, και όχι αυτά που είδε!

Ο Ηραϊσκος, ήταν ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ, και όχι Έλληνας. Μάθετε επιτέλους όλοι εσείς οι παπαγάλοι και κάτι σωστά στη ζωή σας.

Εσύ και ο Άγγλος παπαγάλος που αναμασάς φίλτατε, είστε εξόχως λίγοι για να σχολιάσετε τον Νεοπλατωνικό φιλόσοφο Δαμάσκιο.

Να πούμε ότι ο Δαμάσκιος μαζί με άλλους έξι φιλοσόφους ήταν οι τελευταίοι της Φιλοσοφικής σχολής των Αθηνών, οι οποίοι και ετράπησαν σε φυγή μετά τους εξοντωτικούς διωγμούς των Χριστιανών κατά της Ελληνικής φιλοσοφίας (Ιουστινιανός).

Φεύγοντας και οι τελευταίοι αυτοί φωτισμένοι Έλληνες, έσβησαν ουσιαστικά και τα φώτα της παιδείας στην Ελλάδα της γνώσης.

recto:
«Έπειτα ξυπνούσαν τα αγάλματα των θεών, που πίστευαν ότι ήταν ζωντανά, με ψαλμούς που συνόδευαν αυλοί [...] Σε ορισμένες μεγάλες εορτές οι ιερείς έλουζαν το άγαλμα της θεάς..»

Αυτά αφορούν ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟΥΣ πιστούς των ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ ΟΣΙΡΙΣ ΚΑΙ ΙΣΙΣ, και ενδεχομένως ελάχιστες μειονότητες αδαών που ασπάστηκαν αυτές ακριβώς τις πρακτικές. Οπότε, δεν έχουνε καμία απολύτως σχέση αυτά που και πάλι αναμασάς με την καρδιά του Ελληνισμού φίλτατε!

Και σήμερα υπάρχουνε Έλληνες που είναι σατανιστές, σημαίνει ότι μια περιγραφή τους από έναν συγγραφέα αφορά και το σύνολο των Ελλήνων? Ξύπνα φουκαρά recto, διότι με αυτά τα μυαλά ούτε στο περίπτερο της γειτονιάς σου δεν φτάνεις!

Τα αγάλματα των Θεών-πνευμάτων για τους Έλληνες ήσαν απεικονίσεις των δυνάμεων-ιδιοτήτων του εκάστοτε Θεού, και η ενατένιση ενός αγάλματος, νοερά υπενθυμίζει τις ιδιότητες του θεού-πνεύματος που απεικονίζει. Οι συμβολισμοί διαφέρουνε, και έτσι τα αγάλματα του Διός έχουν ως ιδιαίτερα σύμβολα τον κεραυνό και τον αετό,τα αγάλματα της παλλάδος Αθηνάς έχουν ως ιδιαίτερα σύμβολα τη αιγίδα, τη νίκη, και πάει λέγοντας.

Δεν μου λες, γιατί δεν μας λες λίγα για τα κρανία που προσκυνάτε και προσδοκάτε ίαση και θαύμα? Γιατί δεν μας λες για τις μούμιες που φιλάτε και περιμένετε να περπατήσουνε οι ανάπηροι? Γιατί δεν μας λες για τις «εικόνες που κλαίνει»??

Κακομοίρη recto….
recto:
«Ιδιαίτερα περίπλοκη είναι η εικόνα που παρουσιάζει η λατρεία της Ίσιδας. Χαρακτηριστικό στοιχείο της αιγυπτιακής λατρείας, σύμφωνα με παράδοση χιλιετιών, φαίνεται να είναι η αντίληψη ότι η θεότητα κατοικεί σε αγάλματα.»

Αυτές τις ανοησίες να τις κρατάς για ανακύκλωση στην ομήγυρη σας φίλτατε.

Ο Burkert Walter δικαιούται να γράφει ότι του κατέβει, αλλά ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ. Εξάλλου, εάν παρατηρήσουμε ακόμα και τα λόγια του συγγραφέα που παραθέτεις βλέπουμε ότι αυτός γράφει πως «..φαίνεται να είναι η αντίληψη ότι η θεότητα κατοικεί σε αγάλματα».

Άλλο το τι τάχα «φαίνεται» και άλλο το τι από ιστορικά και αρχαιολογικά ευρήματα προκύπτει!

Άσε λοιπόν την χριστιανική αμπελοφιλοσοφία και μίλησε μας για τα χάλια σας ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ! Πες μας για την φούσκα του δήθεν «Παναγίου Τάφου», πες μας για τα διάφορα κόκαλα και καρφιά (!) που προσκυνάτε, και μετά θα αντιληφθεί ο καθένας τι εστί μύθος και τι χριστιανική ειδωλολατρία!

recto:
«Οι αρχαίοι παγανιστές λοιπόν λάτρευαν αιγύπτιους Θεούς, είχαν ιερατείο, είχαν άβατα, είχαν διαβόλους (περισσότερους από 10) είχαν θεούς που ήταν χειρότεροι από διάβολοι και έστελαν σφαγές, κατάρες και καταστροφές..»

Καλά, μιλάμε η κατάσταση σου έχει ξεφύγει εντελώς!

Οι Έλληνες αναγνώριζαν όλα ΩΣ ΕΝΑ, και φυσικά δεν είχαν την θρησκευτική μισαλλοδοξία και κακότητα που έχουν οι χριστιανοί. Οι χριστιανοί, μισούσαν αλλά και μισούνε ακόμα και……….ο ένας τον άλλο!! (π.χ. ΜτΙ-Ευαγγελικοί-Καθολικοί κ.α.)

Οργανωμένο ιερατείο δεν υπήρχε, όπως υπάρχει από τότε που ιδρύθηκε ο χριστιανισμός, με χρήμα, τράπεζες, ξενοδοχεία και άλλες επιχειρήσεις να ανήκουνε στην…..«δεξιά του Κυρίου»! Θες να πούμε και άλλα για τα χάλια σας?

Συνάμα, και ενώ δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΕΟΥ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΝΑΕΙ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΑΛΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ, εάν πιάσουμε την Παλαιά Διαθήκη (το πνευματικό υπόστρωμα των χριστιανών) τότε θα χορτάσουμε από εντολές σφαγής κατά των αλλόθρησκων, θα χορτάσουμε από ανωμαλίες και αιμομιξίες υπό τις ευλογίες του θεού των χριστιανών (!), θα χορτάσουμε από αίμα ακόμα και αθώων παιδιών στο βωμό του Θεού των χριστιανών!

Τολμάς εσύ βρε άσχετε να μιλάς για Διαβόλους και σφαγές, όταν όλη σας η διδασκαλία έχει δομηθεί επάνω στην ύπαρξη του Διαβόλου που συνάμα…..ο ίδιος σας ο Θεός ενέπνευσε και δημιούργησε??

recto:
«σκότωναν για διασκέδαση, διαμέλιζαν γυναίκες και παιδιά, επί χιλιετίες παλούκωναν ανθρώπους και πολλά άλλα που ποτέ καμμία θρησκεία δεν τους κατηγόρησε γι αυτό.»

Ποτέ και σε κανένα θρησκευτικό κείμενο των Ελλήνων δεν υπήρξανε οι αηδίες, οι εντολές σφαγής κατά του συνανθρώπου που υπάρχουνε στην Αγία Γραφή των Χριστιανών. Τα δεκάδες εκατομμύρια των ανθρώπων δε που έπεσαν από την μηχανή εκχριστιανισμού, σκέπασαν για χρόνια πολλά με αίμα την ανθρωπότητα.

Η Αμερική πλημμύρισε από αίμα ώστε να «επικρατήσει η θρησκεία της αγάπης», ο μεσαίωνας εξαφάνισε εκατοντάδες χιλιάδες αθώων, η Βυζαντινή λαίλαπα των αλλοεθνών αυτοκρατόρων αποδεκάτισε για αιώνες τους Έλληνες.

Να πούμε και άλλα?

recto:
«επί Κλασσικής Ελλάδας όταν είχαν χ...σμένο οτιδήποτε έξω από την Αττική και γι αυτό δεν έκαναν τον κόπο να το διασώσουν»

Δεν κάνεις κανένα χειμερινό μπάνιο μπας και συνέλθεις?

Την νεοπλατωνική σχολή Αθηνών, δεν την εξαφάνισε κάποιος Έλληνας φιλόσοφος αλλά ο υπάνθρωπος Ιουστινιανός. Η «Θύραθεν Σοφία» είναι δική σας κατάκτηση και όχι των Ελλήνων. Το πύον που στάζουνε τα χείλη των «Αγίων» σας κατά της Ελληνικής φιλοσοφίας, μαρτυρά και το ποιος εξαφάνισε τι.

recto:
«Και βέβαια κατηγορούν τους χριστιανούς για το παλίμψηστο του αρχιμήδη, ενώ εκείνοι αποκεφάλισαν ...τον ίδιο τον Αρχιμήδη.»

Δεν μου λες, ιστορία έχεις ποτέ σου διαβάσει ή απλά ότι βρεις εδώ και εκεί μας κοπανάς? Μάλλον το δεύτερο έ?

Τον Αρχιμήδη δεν τον «αποκεφάλισε» (!) κανένας Έλληνας, αλλά όταν μπήκαν οι Ρωμαίοι στην πόλη που διέμενε, και ενώ ο Ρωμαίος στρατηγός Μάρκελλος έδωσε εντολή στους στρατιώτες του να μην πειράξουν τον Αρχιμήδη και το σπίτι του, ένας θερμόαιμος Ρωμαίος οπλίτης βρήκε τον Αρχιμήδη στον κήπο του σπιτιού του να χαράζει γεωμετρικά σχήματα πάνω στην άμμο.

«Μη μου τους κύκλους τάραττε», πρόλαβε να φωνάξει ο μεγάλος μαθηματικός. Ο στρατιώτης όμως, αγνοώντας ποιον έχει μπροστά του, τον σκότωσε με το ξίφος του.

Μάθε επιτέλους ότι το μένος σου κατά του Ελληνισμού δεν σε βοηθά καθόλου στην αδιέξοδη σου θέση!

recto:
«Πάρε το αυγό και κούρευτο δηλαδή.»

Αυτό να λέγεται!!!!

recto:
«Είχα λίγο χρόνο και είπα να περάσω για να δω αν ο Schwabe μετά τις δύσκολες στιγμές που είχε περάσει μαζί μου συνήλθε..»

Φίλτατε ήσουν και παραμένεις ιστορικά αλλά και θεολογικά άσχετος, κάτι που μας υπενθύμισες και πάλι είτε με το ότι τάχα ο….Δαμάσκιος παρατηρούσε τον Αιγύπτιο Ηραϊσκο (!), είτε παρουσιάζοντας τα «φαίνεται» και τα «νομίζουμε» ως…..δήθεν βεβαιότητες!!!

Πάντως, κάνε μου την χάρη και……δώσε μας και πάλι τα «φώτα σου», διότι μόνο έτσι μπορεί ο αναγνώστης να αντιλαμβάνεται σε πόσο «στέρεες ιστορικές βάσεις» χτίστηκε η χριστιανική προπαγάνδα κατά του Έλληνα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy