ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Προφητείες Κοσμά Αιτωλού. Μήπως βρισκόμαστε μπροστά σε άλλη μια πλαστογραφία?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μια διαπίστωση που είναι τόσο εξώφθαλμη που δεν μπορεί να αγνοηθεί.

"Χριστιανός" ο Ψηλός, Χριστιανός κι ο Predator
"Χριστιανός" ο ευρωπαίος και ο τρέχα, χριστιανή και η pyramid.

Βρισιές και αφροί από τη μία, ήθος και λόγος απ' την άλλη.

Δυστυχώς για το χριστιανισμό, χριστιανοί σαν τον predator και την pyramid είναι λίγοι. Πολύ λίγοι.



φιλε μου Macedon... ο τροπος σκεψης μου για τον Χριστιανισμο, ο τροπος που πιστευω δηλαδη, μπορει για καποιους να φαινεται ως "λαθος" ή "αιρετικος" ακομα! Αλλα δεν με νοιαζει προσωπικα τι λενε "αυτοι οι αλλοι χριστιανοι για εμενα". Εχω τον δικο μου τροπο να πιστευω...

Και απο τη στιγμη που πρωτα εγω δεν ενοχλω καποιον αό αυτους που δεν πιστευουν καπου΄, η εχουν να πιστευουν κατι διαφορετικο απο εμενα, δεν θα με ενοχλησουν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπορεί και να έχεις δίκιο,δεν ξέρω.
Πάντως σε τοπικό κανάλι της Θεσσαλίας
τον δείχνει,νομίζω απ'την Λάρισα.
Εννοείται πως τέτοιους ανόητους
δεν τους παρακολουθώ,απλά έτυχε καθώς
έψαχνα τα κανάλια να ακούσω την ανοησία του.
Ούτε τον ξέρω,μα ούτε και θέλω να τον
μάθω!!! Κατάλαβα,μέσα απ'τα ελάχιστα
που άκουσα,περί τίνος πρόκειται...


οι μαλ... μεταφερονται και αλλου... ειναι αυτοφερομενες μαζι με τα "επικαθημενα"


Edited by - PREDATOR on 24/09/2010 14:18:10


Ναι έτσι όπως ΑΚΡΙΒΩΣτα λες,
αγαπητέ PREDATOR,είναι. Τα "επικαθήμενα",
πολύ επιτυχής χαρακτηρισμός!!!

Και από τέτοια,κατά παράδοξο τρόπο,
έχουμε "πήξει" !!! Όσο πιό
"δύσκολα" γίνονται τα πράγματα,γενικώς,όλο
και περισσότερα από δαύτα "γεμίζουμε"!!!


Το μοτο κάτω απ'τον Δράκοντα,
μιλάμε ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΕΣ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 14:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μοτο κάτω απ'τον Δράκοντα,
μιλάμε ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΕΣ!!!


ειναι πολυ επικαιρο... γιατι θα αρχισουν να ζητανε και αλλα σιγα σιγα, πραγμα που ΔΕΝ εχουμε αλλα να δωσουμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 15:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το μοτο κάτω απ'τον Δράκοντα,
μιλάμε ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΕΣ!!!


ειναι πολυ επικαιρο... γιατι θα αρχισουν να ζητανε και αλλα σιγα σιγα, πραγμα που ΔΕΝ εχουμε αλλα να δωσουμε




Μ'αυτό το σκεπτικό έκανα τον
σχολιασμό,αγαπητέ μου PREDATOR.
Μ'αυτό ακριβώς!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 16:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

ΠΑΝΤΩΣ ,σοβαρα τωρα , εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση το εξης

τα οσα ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ , ΑΝΤΙΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΑ και αλλα , εχουν πει αυτοι οι "ωραιαοι" χριστιανοι , ειναι ξεκαθαρα ειπωμενα και δεν χωραει καμια παρεξηγηση στα οσα ειπαν ... αντιθετα ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΕΡΕΛΛΗΝΩΝ και ΥΠΕΡΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ειναι κρυμενα και πρεπει να τα αποκωδικοποιησουμε ... ή απλα μας δουλευουν !!!



Αν η Ελλάδα είχε 5-6 μόνο τόσο "ανθέλληνες" όπως ο Πατροκοσμάς, δεν θα ήταν στο χάλι που είναι τώρα και τη φέρατε όλοι εσείς οι καρεκλόμαγκες με τα παχιά τα λόγια.

Σαν δεν ντρέπεστε κοπρίτες να σπιλώνετε τη μνήμη των αγωνιστών!!!! Μόνο για ειρωνεία είστε και για τίποτα παραπάνω!

Η συμπεριφορά σας προκαλεί εμετό!!!




Ψηλέ , "σέβομαι" τις απόψεις σου αλλα δεν τις ενστερνίζομαι ... όπως βεβαίως και τον τρόπο σου..!!!

Ελπίζω να μην τα εν-νοείς όσα λές και θα το αποδώσω σε εκνευρισμό και μόνο..!!!

Αν ωστόσο μας θεωρείς κοπρίτες και "άξιους" μόνο για ειρωνεία...και είσαι απόλυτα σίγουρος γι'αυτό "οκ" δεν θα σε κρίνω , μπορείς να έχεις τις απόψεις σου και καλά κάνεις...όπως και μείς εξάλλου!!!

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι είσαι κοπρίτης και ούτε "άξιος" για ειρωνεία...!!!

Καλημέρα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Αγαπητέ Εαρινέ,
Είναι ποταπό να γελοιοποιούμε και να ειρωνευόμαστε ανθρώπους Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Ε Σ, που έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να γράφουμε την κάθε μαλακία μας ελεύθερα, τη στιγμή μάλιστα που το ίδιο το έθνος τους στεφάνωσε ως ήρωες!!


Το ποιος είναι ανθέλληνας και μισαλλόδοξος φαίνεται καθαρά από αυτά που καταθέτει.

Οι ήρωες αυτοί, για μένα, είναι μέλη της οικογένειάς μου, έτσι τους νιώθω και δεν μου αρέσει, όπως είπα και στο μήνυμά μου, ο κάθε τσάμπα μάγκας, να τους λερώνει.
Και αναφερόμουνα ειδικά στο σχόλιο του makfor.

Αναρωτιέμαι πόσο μεγαλύτερες μπορεί να είναι οι προσβολές προς έναν Έλληνα από έναν Τούρκο ή έναν Βούλγαρο ή έναν Σκοπιανό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 16:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ελα , παλι λογια χριστιανικα γεματα αγαπη και κατανοηση !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Όχι φίλε, ψάχνεις για μαλάκες ή για μαζόχες εσύ.
Οι Χριστιανοί δεν είναι έτσι, λάθος σου τα είπαν.

Αν θες να ξερνάς και να βγάζεις τα άντερά σου χωρίς να σου λέει κανείς τίποτα, να το κάνεις, αν θες, για τους δικούς σου ανθρώπους και κανείς δεν θα σου πει τίποτα.

Αλλά, τι στιγμή που πιάνεις στο στόμα σου και ειρωνεύεσαι και χασκογελάς λερώνοντας τη μνήμη ατόμων που θυσιάστηκαν για τον τόπο που σήμερα εσύ, δυστυχώς, έτυχε να γεννηθείς, όχι μόνο Χριστιανός, αλλά ούτε και μουσουλμάνος δεν σου το επιτρέπει!!

Κ Α Τ Α Λ Α Β Ε Σ;

Όλα έχουν και τα όριά τους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 16:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Λοιπόν τέρμα,
Δεν πιστεύουμε ούτε τον Μακρυγιάννη, ούτε τον Περραιβό.
Μα τέλος πάντων, ποιοι νομίζουν ότι ήταν;
Εδώ έχουμε κοτζάμ macedon, αυτούς θα κοιτάξουμε;

Μόνο βικιπαίδια, macedon και Εαρινό!!

"Φτύστε όλοι μαζί τους αγωνιστές, αυτούς που έζησαν τα γεγονότα και ας προσκυνήσουμε όλοι μαζί τη ματσεντόνια ιστορία!!"
**Ακούστε και την Kapodistria, κάτι ξέρει και αυτή.

***Ναι, ναι φίλε Εαρινέ, διάλογο κάνουμε και ανταλλάσσουμε απόψεις και, πάνω απ' όλα, αντικειμενικοί μέχρι τελικής πτώσης!!!

Ψηλέ επειδή όμως η ουσία και η αλήθεια μετράει :
Οι διδαχές όπως παρουσιάστηκαν πριν , είναι όντως έτσι γραμμένες ; Ναι ή όχι ;
Διότι άν....ναι τότε καταρρίπτεται ένα ακόμα χοντρό παραμύθι που "φάγαμε" από τα μικράτα μας στο θέμα Θρησκεία - Εκκλησία (αλληλένδετα είναι) .
Αν πάλι... όχι , τότε τι ακριβώς λένε οι συγκεκριμένες διδαχές ;




Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με σένα;
Είναι ότι δεν αναρωτιέσαι καθόλου γιατί τίθενται όλα αυτά τα ερωτήματα τώρα, και όλα μα όλα αφορούν τη Θρησκεία; Αλήθεια, αναρωτήθηκες ποτέ;

Δεν με ενδιαφέρει αν ασπάζεσαι ή όχι τη θρησκεία αυτή;
Ποιος ο σκοπός; Άιντε, ας υποθέσουμε πως είναι αλήθεια αυτά που λες, ποιο θα είναι το όφελός σου; Ποιοι είναι αυτοί που θα οφεληθούν από το όλο σκηνικό, αναρωτήθηκες ποτέ;
Ή μήπως θεωρείς πως η κατάντια, και ειδικότερα η σημερινή κατάντια της χώρας μας οφείλεται στη θρησκεία; Σε αυτή άραγε οφείλεται το γεγονός ότι καταντήσαμε όλοι να κοιτάμε τη σούφρα μας τίποτα παραπέρα;

Δεν σου κινεί την περιέργεια που τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει, τόσο πολλά μίντια, μικροί μεγάλοι ..... όλοι πάνω στη θρησκεία; Αναρωτήθηκες ποτέ ποιοι είναι αυτοί που σου μιλούν για τα «παραμύθια» που αναφέρεις;
Και δεν έχει να κάνει με τις ατασθαλίες ορισμένων κληρικών, αλλά με τον επαναπροσδιορισμό του ρόλου της θρησκείας στην κοινωνία, όχι μόνο όσον αφορά το σήμερα, αλλά και το παρελθόν!

Αναρωτήθηκες ποιος είναι ο Δικαστής, ποιο είναι το "έργο" αυτού που κλήθηκε να δικάσει τη θρησκεία; Τη θρησκεία των γονιών σου;


Edited by - Ψηλός on 24/09/2010 16:37:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 17:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός:
Έγραφεν ο μακάριος εκείνος ότι: «Ένας άνθρωπος να με υβρίσει, να φονεύσει τον πατέρα μου, την μητέρα μου, τον αδελφόν μου και ύστερα το μάτι να μου βγάλει, έχω χρέος σαν χριστιανός να τον συγχωρήσω. Το να υβρίσει τον Χριστόν μου και την Παναγία μου, δεν θέλω να τον βλέπω».

macedon:
Είσαι σίγουρος πως αυτό το έγραφε ο Κοσμάς ή απλά είπαν στον Μακρυγιάννη ότι το έγραψε αυτός (αν όντως συνέβηκε έτσι και δεν αποτελεί εφεύρημα του Μακρυγιάννη);
Σε ρωτάω γιατί το παραπάνω γραφτό δεν περιλαμβάνεται στις διδαχές του Κοσμά του Αιτωλού.


Στην τέταρτη Διδαχή περιλαμβάνεται, να κάτσεις να τη διαβάσεις.

Επίσης σου υπενθυμίζω αυτό που σε είχα ρωτήσει και παλαιότερα, αλλά που δεν απάντησες.
Το μολών λαβέ, το είπε ο Λεωνίδας? ή όχι? και αφού το είπε, από πότε είναι αυτό καταγεγραμμένο?

Από εμένα θα την πάρεις την απάντηση για τον Περραιβό και με το παραπάνω.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 24/09/2010 17:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 17:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Στην τέταρτη Διδαχή περιλαμβάνεται

Όντως, έκανα λάθος.

quote:
Από εμένα θα την πάρεις την απάντηση για τον Περραιβό και με το παραπάνω.

Απάντηση στις προφητείες ήθελα. Αυτά που λέει ο Περραιβός για τον Κοσμά δεν χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής. Μπάζουν από παντού... χώρια που είναι εκτός θέματος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 17:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ελα , παλι λογια χριστιανικα γεματα αγαπη και κατανοηση !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]



Όχι φίλε, ψάχνεις για μαλάκες ή για μαζόχες εσύ.
Οι Χριστιανοί δεν είναι έτσι, λάθος σου τα είπαν.

Αν θες να ξερνάς και να βγάζεις τα άντερά σου χωρίς να σου λέει κανείς τίποτα, να το κάνεις, αν θες, για τους δικούς σου ανθρώπους και κανείς δεν θα σου πει τίποτα.

Αλλά, τι στιγμή που πιάνεις στο στόμα σου και ειρωνεύεσαι και χασκογελάς λερώνοντας τη μνήμη ατόμων που θυσιάστηκαν για τον τόπο που σήμερα εσύ, δυστυχώς, έτυχε να γεννηθείς, όχι μόνο Χριστιανός, αλλά ούτε και μουσουλμάνος δεν σου το επιτρέπει!!

Κ Α Τ Α Λ Α Β Ε Σ;

Όλα έχουν και τα όριά τους!



Τι μας λές συνδίκτυε Ψηλέ τώρα δηλαδή???
Θα μας πείς εσύ που βρίσκονται τα όρια..σοβαρά..???

Αυτές οι εποχές πέρασαν φίλε μου και πανε...αυτά να τα ξεχάσετε!!!

Εδώ δεν είναι Ιράν...καμμιά σχέση σε διαβεβαιώ φίλε μου!!!

Αν δεν σας αρέσει δεν πειράζει , χαλαρώστε και δέστε το με ηρεμία το θέμα , θα ερχόταν η ώρα ούτως ή άλλως και προφανώς δεν άργησε..!!!

Τώρα τα υπόλοιπα που εντέχνως προσπαθούν ορισμένοι να περασουν περί ενιαίου σχήματος Ελληνισμού και Χριστιανισμού .... ε!!! τι να κάνουμε τώρα...ο κοσμάκης πλέον αντιλαμβάνεται την αλήθεια και τις προσπάθειες χειράγωγησής του για προφανείς λόγους..!!!

Υπάρχουν μνήμες φίλε Ψηλέ...χιλιάδων ετών πριν εμφανισθεί ο Χριστιανισμός...δυστυχώς!!!

Κάποιοι "Αγια Σοφιά" και κάποιοι άλλοι "Παρθενώνα"...αυτό είναι όλο!!!

Και δεν θα συγκρίνω τον Παρθενώνα με την Αγιά Σοφιά..ΟΧΙ..

Και μια παράκληση...μην βρίζεις..κάνει κακό...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 18:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedo:
Και μια διαπίστωση που είναι τόσο εξώφθαλμη που δεν μπορεί να αγνοηθεί.

"Χριστιανός" ο Ψηλός, Χριστιανός κι ο Predator
"Χριστιανός" ο ευρωπαίος και ο τρέχα, χριστιανή και η pyramid.

Βρισιές και αφροί από τη μία, ήθος και λόγος απ' την άλλη.
Δυστυχώς για το χριστιανισμό, χριστιανοί σαν τον predator και την pyramid είναι λίγοι. Πολύ λίγοι.



Tι πρόβλημα έχεις με το ήθος μου ποντικομαμή?

-Με είδες εμένα να αποκάλεσα ποτέ βρικόλακα την πεθερά μου?....όπως εσύ?

-Με είδες εμένα να έκφρασα ποτέ τον θαυμασμό μου για κάποιον που δέρνει τη γυναίκα του....όπως εσύ?

-Με είδες ποτέ να προσπάθησα να πλαστογραφήσω την ιστορία όπως εσύ?

-Με είδες εμένα να βγήκα με τα σώβρακα έξω από την πόρτα του σπιτιού μου, μπροστά σε δύο ξένες γυναίκες εκ των οποίων η μία μάλιστα νεαράς ηλικίας? μόνο και μόνο επειδή διαπίστωσα από το ματάκι της πόρτας ότι ήσαν μάρτυρες του Ιεχωβά?....όπως εσύ?

Τι έχει λοιπόν το ήθος μου?.....πικρίλα μήπως?.....ναι η αλήθεια πάντα πονάει και είναι πικρή.

Τέλος πάντων πάω να φυτέψω μαρουλάκια και άλλα ζαρζαβατικά....

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 19:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε , ειναι δυσκολη η αληθεια , το ξερω ... αλλα δε μπορω να κανω τιποτα γιαυτο ...

ολη η ελλαδα ξερει πολυ καλα το τι ανθρωποι ηταν και οι γερμανοτσολιαδες και οι κολλητοι της χουντας που διαβαζαν και δεν το πηραν χαμπαρι , δεν ειναι κακο να εισαι δοσηλογος ή φασιστας ή ναζιστης ... κακο ειναι ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙΣ ... εαν εισαι (πχο εσυ ,,, αυτοι που τα καναν) μαγκας βγαινεις μπροστα και ΛΕΣ .." ΝΑΙ ΡΕ ΕΓΩ ΓΟΥΣΤΑΡΟ ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ , ΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ" ....

και ολοι μα ολοι αναθεματιζουν το παπαδαριο (τους υψιλα ισταμενους και οχι ολους παντα) , ειδικοτερα στην εποχη της τουρκοκρατιας ειναι ολοφανερη η σταση της ΕΠΙΣΗΜΗΣ εκκλησιας ... μονο που επισημη εκκλησια εχει γραψει και τα βιβλια που πιστευεις ... αυτη η επισημη εκκλησια βρωμαει φιλε μου ... και δεν φταιω εγω για αυτο .. καποια στιγμη πρεπει να το αντιμετωπισετε , πρεπει να το απαιτησεται απο την εκκλησια ... μπας και αποκαταστησετε την θρησκεια σας στα ματια του κοσμου ...

και συγχωρα με , αλλα οτι και να πω , δεν δικαιολογησε με τιποτα να λεγεσε χριστιανος και να συμπεριφερεσαι με τετοιο μισος .... εμενα πεσμε χαζο , πεσμε αθεο πεσμε οτι θες ... αλλα το μισος που βγαζεις σε ξεπερνα και εσενα και την θρησκεια σου ... κριμα ... δυστυχως ειναι χαρακτηριστικο ΟΛΩΝ ΣΑΣ που θελετε να υπερασπιζεται ΔΗΘΕΝ την θρησκεια σας ενω αυτο που κανετε ειναι να ΟΡΘΟΝΕΤΕ τον εγωισμο μας ... αλλα αυτα οχι σε μενα .... αυτα στον χριστο σας ... εκει να τα πεις

ο σωστος "χριστιανος" (καθε θρησκειας) ειναι αλλο πραγμα φιλε ... ειναι γεματος αγαπη και φωτιζεται ο τοπος οταν μιλαει ή γραφει ....

αυτα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 19:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και συγχωρα με , αλλα οτι και να πω , δεν δικαιολογησε με τιποτα να λεγεσε χριστιανος και να συμπεριφερεσαι με τετοιο μισος .... εμενα πεσμε χαζο , πεσμε αθεο πεσμε οτι θες ... αλλα το μισος που βγαζεις σε ξεπερνα και εσενα και την θρησκεια σου ... κριμα ... δυστυχως ειναι χαρακτηριστικο ΟΛΩΝ ΣΑΣ που θελετε να υπερασπιζεται ΔΗΘΕΝ την θρησκεια σας ενω αυτο που κανετε ειναι να ΟΡΘΟΝΕΤΕ τον εγωισμο μας ... αλλα αυτα οχι σε μενα .... αυτα στον χριστο σας ... εκει να τα πεις



δεν ειναι θεμα εγωισμου η αντιδραση του Ψηλου αλλα δικαιη οργη κατα τη γνωμη μου, το να ανοιγεις ενα νημα με σκοπο να θαψεις εναν ανθρωπο που θυσιασε τη ζωη του για τα ιδανικα του και εγινε συμβολο ενος ολοκληρου εθνους δεν ειναι και η πλεον ευγενης κινηση...

τα ιδια θα λεγα αν καποιος πηγαινε να θαψει το Σωκρατη η το Γκαντι, δηλαδη εφαμιλες προσωπικοτητες που θυσιασαν τη ζωη τους για καποια υψηλα ιδανικα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 20:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αριστοτέλης

quote:
το να ανοιγεις ενα νημα με σκοπο να θαψεις εναν ανθρωπο που θυσιασε τη ζωη του για τα ιδανικα του και εγινε συμβολο ενος ολοκληρου εθνους δεν ειναι και η πλεον ευγενης κινηση...

1. Το νήμα ανοίχτηκε για να εξεταστεί το νεόκοπο των προφητειών του Κοσμά του Αιτωλού.

2. Το "ιδανικό" του Κοσμά (για το οποίο θυσίασε τη ζωή του) ήταν ... η μεταφορά του παζαριού από την Κυριακή το Σάββατο; Γιατί αυτή ήταν η αιτία του θανάτου του.

3. Ο Κοσμάς είναι σύμβολο μόνο αυτών που δεν ξέρουν να διαβάζουν και δεν μπορούν να κατανοήσουν τι έλεγε ο Κοσμάς. Επίσης αυτών που εξυπηρέτησε, όπως ο Κουρτ Πασάς και ο Αλή Πασάς.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 21:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
και συγχωρα με , αλλα οτι και να πω , δεν δικαιολογησε με τιποτα να λεγεσε χριστιανος και να συμπεριφερεσαι με τετοιο μισος .... εμενα πεσμε χαζο , πεσμε αθεο πεσμε οτι θες ... αλλα το μισος που βγαζεις σε ξεπερνα και εσενα και την θρησκεια σου ... κριμα ... δυστυχως ειναι χαρακτηριστικο ΟΛΩΝ ΣΑΣ που θελετε να υπερασπιζεται ΔΗΘΕΝ την θρησκεια σας ενω αυτο που κανετε ειναι να ΟΡΘΟΝΕΤΕ τον εγωισμο μας ... αλλα αυτα οχι σε μενα .... αυτα στον χριστο σας ... εκει να τα πεις



δεν ειναι θεμα εγωισμου η αντιδραση του Ψηλου αλλα δικαιη οργη κατα τη γνωμη μου, το να ανοιγεις ενα νημα με σκοπο να θαψεις εναν ανθρωπο που θυσιασε τη ζωη του για τα ιδανικα του και εγινε συμβολο ενος ολοκληρου εθνους δεν ειναι και η πλεον ευγενης κινηση...

τα ιδια θα λεγα αν καποιος πηγαινε να θαψει το Σωκρατη η το Γκαντι, δηλαδη εφαμιλες προσωπικοτητες που θυσιασαν τη ζωη τους για καποια υψηλα ιδανικα...



Αυτό δεν προκύπτει απο πουθενά φίλε Αριστοτέλη και τα όσα ανέφερε και όπως τα ανέφερε έχουν κατατεθεί αυτολεξεί...

....όσο για τον Γκάντι και τον Σωκράτη..είχαν άλλες αξίες απο τον Κοσμά...ας μην τα μπλέκουμε..!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 21:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Tι πρόβλημα έχεις με το ήθος μου ποντικομαμή?

Με το ποιό; Μη με κάνεις και γελάω, παρακαλώ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 21:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Με το ποιο; Μη με κάνεις και γελάω, παρακαλώ...

Mπα?... γελάνε και οι ποντικομαμές?.....ενδιαφέρον!....να το σημειώσω κάπου....

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2010, 22:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon:
Με το ποιο; Μη με κάνεις και γελάω, παρακαλώ...

Mπα?... γελάνε και οι ποντικομαμές?.....ενδιαφέρον!....να το σημειώσω κάπου....

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Το γέλιο κάνει καλό συνδίκτυε Ευρωπαίε και θα το ευχόμουν και σε σένα...γέλα μου κι'ας είναι ψέμμα , έλα γελα μου...

http://www.youtube.com/watch?v=SkZmLWXd2OE


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 00:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Όταν λες "διέσωσε ο Περραιβός" τι εννοείς; Το άκουσε με τ'αυτιά του; Κι αν δεν τo άκουσε ο ίδιος, πού το βρήκε αυτό το "απόσπασμα";

Και γιατί η παραπάνω ρήση δεν υπάρχει στις καταγεγραμμένες διδαχές του Κοσμά;
Και επιπλέον: Εσύ πού το βρήκες; Δώσε μας καμιά πηγή...


Πολλά δεν είναι καταγεγραμμένα στις Διδαχές του Κοσμά. Μερικές επιστολές του βρέθηκαν σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, μερικές άλλες δεν έχουν βρεθεί καθόλου.

O Περραιβός το αναφέρει στο έργο του:
"Σύντομος βιογραφία του αοιδίμου Pήγα Φεραίου του Θετταλού", στη σελίδα 52, εκεί αναφέρει ότι το πληροφορήθηκε από τους γέροντες της Πάργας που είχαν ακούσει τον Κοσμά να το λέει.

Ο Περραιβός ήταν νήπιο ακόμη όταν περνούσε από την Πάργα ο Κοσμάς.

Η ιστορία όμως γράφεται από μαρτυρίες και οι ηλικιωμένοι της Πάργας είχαν ακούσει στα νιάτα τους με τα ίδια τους τα αυτιά τον Κοσμά.

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 00:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αριστοτέλης

quote:
το να ανοιγεις ενα νημα με σκοπο να θαψεις εναν ανθρωπο που θυσιασε τη ζωη του για τα ιδανικα του και εγινε συμβολο ενος ολοκληρου εθνους δεν ειναι και η πλεον ευγενης κινηση...

1. Το νήμα ανοίχτηκε για να εξεταστεί το νεόκοπο των προφητειών του Κοσμά του Αιτωλού.

2. Το "ιδανικό" του Κοσμά (για το οποίο θυσίασε τη ζωή του) ήταν ... η μεταφορά του παζαριού από την Κυριακή το Σάββατο; Γιατί αυτή ήταν η αιτία του θανάτου του.

3. Ο Κοσμάς είναι σύμβολο μόνο αυτών που δεν ξέρουν να διαβάζουν και δεν μπορούν να κατανοήσουν τι έλεγε ο Κοσμάς. Επίσης αυτών που εξυπηρέτησε, όπως ο Κουρτ Πασάς και ο Αλή Πασάς.


macedon


1. στο νημα συκοφαντηθηκαν τοσο ο Κοσμας οσο και ο Πατριαρχης που τον εστειλε, για φιλοοθωμανικη προπαγανδα..αποδειχτηκε οτι συνεβαινε ακριβως το αντιθετο...εκτος και αν το στοπ στους διαρκεις εξισλαμισμους ηταν φιλοοθωμανικη πολιτικη...

2. ο Κοσμας ειχε ενα τροπο ζωης που αργα η γρηγορα θα τον εφερνε στο στοχαστρο καποιων...αν δεν ηταν οι Εβραιοι θα ταν οι Τουρκοι η οι πλουσιοι που διαρκως τους εκραζε....

3. συνελθε, ο Αλη Πασας οταν πεθανε ο Κοσμας ηταν πιτσιρικος, ο Κουρτ Πασας οταν πηρε καμποσα πουγκια με γροσια εδωσε εντολη να κρεμαστει ο Κοσμας παροτι πρωτυτερα τον εκτιμουσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 00:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

Τα λόγια αυτά της επιστολή προς τον αδελφό του Χρύσανθο το 1779, δείχνουν τη γιγάντια και ηρωική προσπάθειά για ίδρυση και λειτουργία σχολείων.

Όχι μόνο οικοδομούσε το κτίριο, αλλά έβρισκε το διδακτικό προσωπικό, τα μέσα μισθοδοσίας και φρόντιζε για τη συντήρησή του, παρόλο που υπήρχαν στερήσεις και ανύπαρκτα μέσα.

«Έχετε σχολείον για να διαβάζετε τα παιδιά;»

«Δεν πρέπει να υπάρχει χωριό χωρίς σχολείο. Μόνο με τη βοήθεια των γραμμάτων θα καλυτερεύσετε την τύχη σας».

«Καλύτερα να αφήσετε τα παιδιά σας πτωχά και γραμματισμένα, παρά πλούσια και αγράμματα».

«Καλύτερα αδελφέ να έχεις σχολείον Ελληνικόν, παρά βρύσες και ποτάμια, γιατί η βρύση ποτίζει το σώμα, το δε σχολείον ποτίζει την ψυχή».
Αυτή τη φράση είπε ο Πατροκοσμάς βλέποντας την αγραμματοσύνη και την έλλειψη οργανωμένης παιδείας που επικρατούσε τον 18ο αιώνα και μάστιζε τον υπόδουλο Ελληνισμό.

Με τέτοιες προφητείες ενθάρρυνε το γένος:
"Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τούς διώξουν εις Κόκκινη Μηλιά. Από τούς Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθεί, το άλλο τρίτο θα βαπτιστεί και μονάχα το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά" .

"Θα έρθει καιρός που μια γυναίκα θα διώχνει δέκα Τούρκους με τη ρόκα".


-Το 1743 πηγαίνει στην Αθωνιάδα Σχολή του Αγίου Όρους (μονή Βατοπεδίου), όπου ο Μέγας Δάσκαλος Ευγένιος Βούλγαρης τον μύησε στα μεγάλα σχέδια του προς απελευθέρωση του Έθνους.

τις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Πολύ φίλος με τους Τούρκους κώλος και βρακί που λέμε..........

Και αλλού θα συμπληρώσει: "Επειδή το Γένος μας έπεσεν εις αμάθειαν, είπα: Ας χάση ο Χριστός εμένα, ένα πρόβατον, και ας κερδίση τα άλλα. Ίσως η ευσπλαχνία του Θεού και η ευχή σας σώσει και εμένα".
Και φυσικά ο φιλόΤουρκός πατερ Κοσμάς είχε το ανάλογο και αυτός τέλος.........σε αντίθεση με αυτό που θα επιθυμούσαν <<κάποιοι>>
Στις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους .

Ο Απ. Βακαλόπουλος στο έργο του "Ιστορία του Νέου Ελληνισμού" αναφέρει ότι "η Ελληνική γλώσσα σε πολλές τουρκοκρατούμενες περιοχές κινδύνεψε να μην ακούγεται."

Και ο πλέον γκα-γκα καταλαβαίνει την τεράστια εθνική προσφορά του Κοσμά.....

Ας διαβάσουμε ένα μικρό μέρος της προσπάθειάς του για διάσωση της Ελληνικής γλώσσας:
"Όποιος χριστιανός άνδρας η γυναίκα υπόσχεται μέσα εις το σπίτι του να μην κουβεντιάζει αρβανίτικα, ας σηκωθεί επάνω να μου το ειπεί και γω να πάρω όλα του τα αμαρτήματα εις τον λαιμόν από τον καιρόν που εγενήθη".

Στα Εφτάνησα η Ελληνική γλώσσα είχε σχεδόν εγκαταλειφθεί, ο Διονύσιος Σολομός ήταν Ιταλόφωνος και έμαθε την Ελληνική γλώσσα μετά την εξαιρετική υπομονή του Σπυρίδωνα Τρικούπη.


Εθνομάρτυρας με όλη τη σημασία της λέξης!


Διαβάζουμε στην ΠΆΠΥΡΟΣ:
"Ο Κοσμάς υπήρξε μία από τις ευγενέστερες μορφές της νεώτερης ιστορίας.
Επί δύο δεκαετίες ηγωνίσθη κατά τους σκληρούς χρόνους της δουλείας να φωτίση το υπόδουλος γένος, να ξυπνήσει την εθνική συνείδηση σ' ένα λαό που είχε ξεχάσει τον προορισμό του και να πλάση ανθρώπους για την αναγέννηση και την επανάσταση

Εις πολλά τμήματα της Θεσσαλίας, της Μακεδονίας, των Αγράφων και της Στερεάς εκυρύχθη η επανάστασις με το δίστιχο:
"Βοήθα μας Άγιε Γιώργη και συ Άγιε Κοσμά να πάρουμε την Πόλη και την Άγια Σοφιά"

Τυχαίο?....δε νομίζω!

Αυτή την εικόνα είχε δημιουργήσει ο Κοσμάς ο Αιτωλός!

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 25/09/2010 01:01:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 01:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Η ιστορία όμως γράφεται από μαρτυρίες και οι ηλικιωμένοι της Πάργας είχαν ακούσει στα νιάτα τους με τα ίδια τους τα αυτιά τον Κοσμά.

Μάλιστα, πήγε ο Περραιβός 30 χρόνια μετά από τον Κοσμά στην Πάργα και οι γέροι του είπαν αυτολεξεί τι είπε ο Κοσμάς 30 χρόνια πριν.

Φοβερό μνημονικό αυτοί οι γέροι... Τώρα άμα τους ρωτούσες τι έφαγαν την προηγούμενη μέρα, δεν θα ήξεραν να απαντήσουν, αλλά τι είπε ο Κοσμάς πριν 30 χρόνια και μάλιστα με τις ιδιες λέξεις, το θυμόταν

Φυσικά, ο Περραιβός, γνωρίζοντας πως μια τέτοια "μαρτυρία", η οποία φτάνει σ'αυτόν 30 χρόνια μετά, πάσχει στον τομέα της αξιοπιστίας, παραθέτει τις επιφυλάξεις του, δείχνοντας πως και ο ίδιος δεν μπορεί να την αποδεχτεί ως έχει αλλά απλά την παραθέτει. Έτσι δεν χρησιμοποιεί τη λέξη "μαρτυρία", ούτε παραθέτει την ιστορία σαν πραγματικότητα, αλλά χρησιμοποιεί τη λέξη "παράδοση", λέγοντας συγκεκριμένα:

"Τούτο είναι γενική εν Ηπείρω παράδοσις"

Με άλλα λόγια, δε λέει "ο Κοσμάς είπε αυτό ή έκανε εκείνο", αλλά "συζητιέται ότι ο Κοσμάς είπε ή έκανε αυτό ή το άλλο".

Όσοι γνωρίζουν ελληνικά, μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

*****************

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
στο νημα συκοφαντηθηκαν τοσο ο Κοσμας οσο και ο Πατριαρχης που τον εστειλε, για φιλοοθωμανικη προπαγανδα

Πού ακριβώς συκοφαντήθηκε και πού είναι τα στοιχεία που αίρουν την υποτιθέμενη συκοφαντία; Γιατί μέσα στα κείμενα του Κοσμά δεν υπάρχουν... Κι απ'όσο θυμάμαι, ούτε εσύ έφερες έστω, ένα στοιχείο, που να αποδεικνύει κάτι από τις χαζομάρες που αραδιάζεις...

quote:
αποδειχτηκε οτι συνεβαινε ακριβως το αντιθετο

Πότε αποδείχτηκε, από ποιον και με τι στοιχεία; Από το "εγώ πιστεύω ότι αυτήν την εντολή του έδωσε ο πατριάρχης-πασάς" δεν προκύπτει απόδειξη. Προκύπτει "ευσεβής πόθος" και άγνοια της ιστορίας.

Αντίθετα, εξετάζοντας τις διδασκαλίες του Κοσμά, η εντολή που πήρε από τον πατριάρχη φαίνεται να είναι η γνωστή: "Κράτησέ τους με τα κεφάλια σκυμμένα, για να μη στεναχωρηθεί το αφεντικό". Και ο άνθρωπος αυτό ακριβώς έκανε!

Τώρα φυσικά, ο καθένας μπορεί να φαντάζεται συνωμοσίες κατά του σουλτάνου εκ μέρους των πατριαρχών-πασάδων και των παρατρεχάμενών τους, αλλά δυστυχώς... τα αποδεικτικά στοιχεία ελλείπουν.

Και, όπως λέμε στην Ποινική Δικονομία, "σημασία δεν έχει τι πιστεύεις, αλλά τι μπορείς να αποδείξεις". Το ίδιο συμβαίνει και με την Ιστορία.

(Αλήθεια, τα στοιχεία για εμφάνιση των προφητειών στη δεκαετία του '20 που μας έταξες, πότε σκοπεύεις να τα φέρεις;).

quote:
συνελθε, ο Αλη Πασας οταν πεθανε ο Κοσμας ηταν πιτσιρικος

Ε, 35 χρονών άνθρωπο δεν τον λες πιτσιρίκο και ο Αλή Πασάς ήταν 35 όταν πέθανε ο Κοσμάς. Όσο για την τιμή που έκανε στον Κοσμά (και μάλιστα πληρώνοντας από την τσέπη του), αυτή έγινε το 1804, όταν ο Αλή Πασάς ήταν 60 χρονών.

"Ο δε τρομερός της Ηπείρου σατράπης Αλήπασας, τοιαύτην έδειξεν προς εκείνον ευλάβειαν, ώστε περί το 1804 ιδίαις δαπάναις ανήγειρε λαμπράν φερώνυμον μονήν εις Καλκουτάση, χωρίον του Μπερατίου, όπου απηγχονίσθη ο άγιος". (Κ. Σάθας, "Νεοελληνική Φιλολογία, 1866, σελ. 491)

quote:
ο Κουρτ Πασας οταν πηρε καμποσα πουγκια με γροσια εδωσε εντολη να κρεμαστει ο Κοσμας παροτι πρωτυτερα τον εκτιμουσε...

Καλά. Ας αφήσουμε τις ανοησίες που πασάρεις χωρίς στοιχεία κι ας δούμε τι λένε τα ιστορικά στοιχεία.

Όταν οι Εβραίοι της Ηπείρου συκοφάντησαν τον Κοσμά στον Κουρτ Πασά, αυτός τον κάλεσε. Αλλά, τόσο γοητεύτηκε από τον καλόγερο που του χάρισε κάθισμα με μεταξωτό μαξιλάρι ("θρονίον κεκαλυμμένον διά μεταξοπτίλου") για να διδάσκει.

Κατόπιν οι Εβραίοι έπιασαν τον οθωμανό φοροεισπράκτορα και του είπαν (κι αυτός μετέφερε στον Κουρτ Πασά) ότι εξαιτίας της συρροής του κόσμου στις ομιλίες του Κοσμά δεν καλλιεργούνταν τα χωράφια και δεν αποδίδονταν φόροι. Ο Κουρτ Πασάς έδωσε την εντολή στον φοροεισπράκτορα να λάβει μέτρα ("Τερπιέ").

"Αυτός όμως άλλη έννοια έδωσε στη διαταγή και συνέλαβε τον Κοσμά και κρυφά διέταξε τον θάνατό του" (Π. Αραβαντινός, "Χρονογραφία της Ηπείρου", 1854, τ. Α΄, σελ. 268)

Και η αντίδραση του Κουρτ Πασά;

"Ο Κουρτ Πασάς, άμα μαθών τον θάνατον του Κοσμά, διέταξε την θανάτωσιν του βαρβάρου εισπράκτορος, μόλις σωθέντος δια της μεσιτείας ικανών προυχόντων του Μπερατίου" (Κ. Σάθας, ό.π.)

Έτσι, για να μαθαίνεις και συ πέντε πράματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 01:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αχ βρε Δημήτρη, νάξερες πόσο θα ήθελαν να μην υπήρχε καν αυτή η δήλωση του Στρατηγού Μακρυγιάννη!!! Τους χαλάει όλα τα σχέδια! Τους γκρεμίζει τα όνειρα!
Δεν είδες που ο μάτσεντον προσπαθεί να τη βγάλει κουτσή, στραβή, αλλήθωρη .......;
Κάτσε να το βάλω καμιά 30αριά φορές μπας και το εμπεδώσει ο άνθρωπος γιατί μάλλον του χάλασαν τα γυαλιά και δεν βλέπει καλά!!

«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»
«Επίκαιρο χειρόγραφο του θρυλικού Στρατηγού της Ελληνικής Επανάστασης Ιωάννη Μακρυγιάννη (1797-1864), περί πατριωτισμού, Ορθοδοξίας, Κληρικών και άλλων
Ένας δικός μου αγωνιστής μου έφερε και μου διάβασεν ένα παλαιόν χαρτί, που έγραψεν ο κοντομερίτης μου Άγιος παπάς, ο Κοσμάς ο Αιτωλός. Τον εκρέμασαν εις ένα δέντρον Τούρκοι και Εβραίοι, διότι έτρεχεν ο ευλογημένος παντού και εδίδασκεν Ελλάδα, Ορθοδοξία και Γράμματα.»



Τι έγινε Ψηλέ ;;; Κόλλησε η βελόνα , ή λόγω ένδειας επιχειρημάτων δεν έχεις τίποτε καλύτερο να γράψης;
Τελικά θα απαντήσης που βρίσκεται η προφητεία , ή που αναφέρονται προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού σ’ αυτά που αναφέρεις πιο πάνω ;;; Γιατί αυτό είναι το θέμα μας , και όχι τα παιδιάστικα σχόλιά σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 01:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
2. ο Κοσμας ειχε ενα τροπο ζωης που αργα η γρηγορα θα τον εφερνε στο στοχαστρο καποιων...αν δεν ηταν οι Εβραιοι θα ταν οι Τουρκοι η οι πλουσιοι που διαρκως τους εκραζε....

Η εγκυκλοπαίδεια Υδρία:
"Ζυμώθηκε με την αγωνία και το μαρτύριο του Ελληνισμού, συναντήθηκε με τους αγωνιζόμενους αρματολούς και κλέφτες στα κυνηγημένα τους λημέρια και συζήτησε μαζί τους για την γλυκιά ώρα του ξεσηκωμού, της Ανάστασης του Γένους που πλησίαζε....

..Ο ιεραπόστολος έτσι γίνεται και εθναπόστολος, κηρύσσει το Λόγο του Θεού, αλλά προετοιμάζει και τις ψυχές των Ελλήνων για το γλυκό όραμα της λευτεριάς τους και δεν παρέλειπε σε κάθε χωριό που περνούσε να ηλεκτρίζει τους κατοίκους με το λόγο που ξεσήκωνε:"Αυτό μια μέρα θα γίνει Ρωμαίικο και καλότυχος όποιος ζήσει σε αυτό το βασίλειο".

Διαβάζουμε στην 8η Διδαχή του Κοσμά:
"O αντίχριστος, ο ένας είναι ο Πάπας και ο έτερος είναι εις το κεφάλι μας, χωρίς να ειπώ το όνομά του, το καταλαμβάνετε...(το καταλαβαίνετε βρε ζαγάρια?)
...Και να έχετε αγάπη.....Και εις ξένην κρίση να μην κριθήτε και προδοθείτε εις κρίσεις Τούρκων....και μην τον πηγαίνεις εις κρίσιν των Τούρκων..."


Ένας πολύ μεγάλος Έλληνας που κατάλαβε ότι ο μόνος τρόπος για να σωθεί το γένος ήταν η μόρφωση.....ήταν το κτίσιμο των σχολείων!, και η ελπίδα ότι ο Θεός δεν έχει εγκαταλείψει τους Χριστιανούς (Έλληνες).

Οι Έλληνες τότε αληθινοί αγροίκοι ήσαν συνέχεια θύματα της ξένης προπαγάνδας των αγρίων ενστίκτων τους και των κατακτητών Τούρκων και Βενετσιάνων......αλλά και άλλων ξένων χωρών με αποικιοκρατικά κι εμπορικά συμφέροντα όπως οι Ρώσοι.

Οι Έλληνες ήσαν δούλοι ή στην καλύτερη περίπτωση σχεδόν δούλοι όλων αυτών και η αγραμματοσύνη έπαιξε τεράστιο ρόλο στην κατάσταση αυτή.
Ο Κοσμάς θέλησε να τους ξυπνήσει από αυτό το λήθαργο και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό
Μέχρι και οι πάντα πονηροί Εβραίοι, είχαν κάνει υποχείριό τους τον Έλληνα και δεν τους άρεσε καθόλου μα καθόλου ο Κοσμάς.....


Γράφει ο Περραιβός:
«...Κατά την αυτήν εποχήν ομάς μαθητών του Ευγενίου, συμπεριλαμβανομένου και του Κοσμά, βλέπουσα την πολλήν αμάθειαν του Έθνους των και των εξ’ αυτής επαπειλούμενον κίνδυνον εις τε την Ορθοδοξίαν και τον Εθνισμόν,
συνεφώνησεν ομοθυμαδόν και εν ονόματι της Αγίας Τριάδος να βοηθήση το Έθνος διά της μαθήσεως των γραμμάτων.
Μέλος αυτής της ομάδος υπήρξε και ο περί ού ο λόγος Κοσμάς, όστις υπεσχέθη εις τους συνεταίρους του να γίνη ιεροκήρυξ εις όλην την Ελλάδαν» .
(Χρ. Περραιβού: Σύντομος βιογραφία του αοιδήμου Ρήγα Φεραίου του Θετταλού).

Μεταφέρω από την εγκυκλοπαίδεια Υδρία στο λήμμα Κοσμάς ο Αιτωλός:
"Mεγάλος δάσκαλος του Γέννους, μοναχός και φλογερός πατριώτης, εθνομάρτυρας. ....είναι μία μορφή που συνδυάζει πολύπλευρη προσφορά στη συντήρηση, αλλά και στην επαγρύπνηση και αποδυνάστευση του ελληνισμού, στα δύσκολα χρόνια της Τουρκικής δεσποτείας.."


ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 01:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 Παραμύθια της χαλιμάς.
Η ιστορία του Ελληνικού Έθνους γράφει για τον Κοσμά:
"Με το τεράστιο κηρυκτικό του έργο όμως, με την προσωπική του ακτινοβολία την επιμονή του στη σύσταση σχολείων και στην εδραίωση της ελληνικής ανάμεσα στους βλαχόφωνους και αλβανόφωνους πληθυσμούς της Ηπείρου συνετέλεσε όσο κανείς άλλος στην αναχαίτιση του κύματος των εξισλαμισμών..."
Για όσους δεν γνωρίζουν, όσοι εξισλαμίστηκαν, πολέμησαν εναντίων των Ελλήνων αδελφών τους...αν θέλουν απόδειξη εδώ είμαι.
Για τα σχολεία που ίδρυσε μας ενημερώνει και η εγκυκλοπαίδεια ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ στο λήμμα Κοσμάς.
Εκεί γράφει ότι σε επιστολή του στις 2/3/1779 αναφέρει ο ίδιος ο Κοσμάς το άνοιγμα 10 Ελληνικών σχολείων και 200 δια κοινά γράμματα!
"Για να εδραιώσει την Ελληνική γλώσσα η οποία εκίνδυνευσε να αφανισθεή από τα αρβανίτηκα, έφθασε να δίδη άφεση αμαρτιών....Εζήτει προς διαφύλαξιν της πίσεως και ελευθερίαν της πατρίδος την ίδρυσιν Ελληνικών σχολείων"
η ΠΑΠΥΡΟΣ (τόμος 8 λήμμα Κοσμάς έδκοση 1964).
Γράφει ακόμη "Ο Κοσμάς υπήρξε μία από τις ευγενέστερες μορφές της νεώτερης ιστορίας. Επί δύο δεκαετίες ηγωνίσθη κατά τους σκληρούς χρόνους της δουλείας να φωτίση το υπόδουλος γένος, να ξυπνήση την εθνική συνείδηση σ' ένα λαό που είχε ξεχάσει τον προορισμό του και να πλάση ανθρώπους για την αναγέννηση και την επανάσταση"
Εις πολλά τμήματα της Θεσσαλίας, της Μακεδονίας, των Αγράφων και της Στερεάς εκυρύχθη η επανάστασις με το δίστοιχο:
"Βοήθα μας Άγιε Γιώργη και συ Άγιε Κοσμά να πάρουμε την Πόλη και την Άγια Σοφιά"
Γράφει ακόμη: "ήταν "εθνομάρτυς! και καταπολεμών την αμάθειαν"
"Έφθασε μάλιστα κάποτε κυρύσσων εις Χειμάραν της Ηπείρου, όταν οι κάτοικοι του είπον ότι δεν είχαν οικονομικά μέσα διά τη σύστασιν και λειτουργία σχολείου, να ζητήση την κατεδάφισιν των πολλών ερήμων εκκλησιών, πλην μίας, ίνα διά των προσόδων τούτων συστήσουν και διατηρήσουν σχολείον, δεν εδίστασε ο ίδιος να λάβη μέρος εις την κατεδάφισιν μιας εξ' αυτών."
Μεταφέρω από την εγκυκλοπαίδεια Υδρία στο λήμμα Κοσμάς ο Αιτωλός:
"Mεγάλος δάσκαλος του Γέννους, μοναχός και φλογερός πατριώτης, εθνομάρτυρας. ....είναι μία μορφή που συνδυάζει πολύπλευρη προσφορά στη συντήρηση, αλλά και στην επαγρύπνηση και αποδυνάστευση του ελληνισμού, στα δύσκολα χρόνια της Τουρκικής δεσποτείας.....
....Και αυτή την ακράτητη ροπή του για το ξύπνημα του υπόδουλου Γένους από την αμάθειά του, την έστρεψε για ωφέλεια του "αποβαρβαρωθέτνος γένους", όπως χαρακτηριστικά έλεγε.
Το έργο του Κοσμά του Αιτωλού στηρίχτηκε βασικά στην καταπολέμηση δύο εχθρών:
" Ο ένας, λέει, σε μία διδαχή του είναι ο Πάπας και ο έτερος αυτός όπου είναι εις το κεφάλι μας"

Απόσπασμα διδαχής του Κοσμά του Αιτωλού που διέσωσε ο Χρ. Περραιβός (αδελφικός φίλος του Ρήγα συλληφθείς μαζί του, μέλος της Φιλικής Εταιρείας οπλαρχηγός ο οποίος πολέμησε στο πλευρό του Καραϊσκάκη..... )
".....Λοιπόν τέκνα μου Πάργιοι, προς διαφύλαξιν της πίστεως και ελευθερίαν της πατρίδος, φροντίσατε να συστήσουμε ανυπερθέτως σχοελίον Ελληνικόν, δι' ου θα γνωρίσωσι τα τέκνα υμών όσα υμείς αγνείτε..."



Απορία 1:
Αφού τα σχολεία σύμφωνα με όλες αυτές τις ΕΓΚΥΡΕΣ εγκυκλοπαίδειες τα ίδρυε ο Κοσμάς ΦΑΝΕΡΑ μπροστά στα μάτια των Τούρκων , τότε κάποιος πρέπει να μας παραμυθιάζη ! Ή οι εγκυκλοπαίδειες για τον Κοσμά , ή το παπαδαριό και ο απολογητής του Παπαρρηγόπουλος , για το «Κρυφό σχολείο» !!!
Απορία 2:
Σε ποια σελίδα των εγκυκλοπαιδειών αυτών αναφέρονται οι ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ του Κοσμά του Αιτωλού !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 01:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
«Έως τριάκοντα επαρχίας περιήλθον, δέκα σχολεία ελληνικά εποίησα, διακόσια δια κοινά γράμματα».

Τα λόγια αυτά της επιστολή προς τον αδελφό του Χρύσανθο το 1779, δείχνουν τη γιγάντια και ηρωική προσπάθειά για ίδρυση και λειτουργία σχολείων.


Τι κρίμα που μοναδικός μάρτυρας γι'αυτά που υποτίθεται ότι έκανε είναι... ο ίδιος που μιλάει για τον εαυτό του...

quote:
Οι Τούρκοι θα φύγουν, αλλά θα ξανάρθουν πάλι και θα φθάσουν ως τα Εξαμίλια. Στο τέλος θα τούς διώξουν εις Κόκκινη Μηλιά. Από τούς Τούρκους το 1/3 θα σκοτωθεί, το άλλο τρίτο θα βαπτιστεί και μονάχα το 1/3 θα πάει στην Κόκκινη Μηλιά" .

Αυτό είναι εφεύρημα του μέσου του 20ού αιώνα.

quote:
τις 24 Αυγούστου 1779, όταν ήταν 65 ετών, οι Τουρκαλβανοί κρέμασαν τον πατρο-Κοσμά στο Καλικόντασι της Βορείου Ηπείρου, με την κατηγορία ότι ξεσήκωνε τους Έλληνες κατά των Τούρκων ν’ αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Πολύ φίλος με τους Τούρκους κώλος και βρακί που λέμε..........


Τι κρίμα που οι καταξιωμένοι ιστορικοί της περιόδου (και της περιοχής), όπως ο Σάθας ή ο Αραβαντινός λένε άλλα και διαψεύδουν αυτήν την ανώνυμη πηγή που ψάρεψες από το Ιντερνετ.

quote:
Εθνομάρτυρας με όλη τη σημασία της λέξης!

"Εθνομάρτυρας" είναι αυτός που πεθαίνει για το έθνος, όχι γιατί μετέφερε το παζάρι από την Κυριακή στο Σάββατο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 02:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μάλιστα, πήγε ο Περραιβός 30 χρόνια μετά από τον Κοσμά στην Πάργα και οι γέροι του είπαν αυτολεξεί τι είπε ο Κοσμάς 30 χρόνια πριν.

Φοβερό μνημονικό αυτοί οι γέροι... Τώρα άμα τους ρωτούσες τι έφαγαν την προηγούμενη μέρα, δεν θα ήξεραν να απαντήσουν, αλλά τι είπε ο Κοσμάς πριν 30 χρόνια και μάλιστα με τις ιδιες λέξεις, το θυμόταν



To μολών λαβέ, πόσα χρόνια....ή μάλλον αιώνες γράφτηκε μετά αφότου ειπώθει?...γνωρίζεις?


quote:
macedon:
Φυσικά, ο Περραιβός, γνωρίζοντας πως μια τέτοια "μαρτυρία", η οποία φτάνει σ'αυτόν 30 χρόνια μετά, πάσχει στον τομέα της αξιοπιστίας, παραθέτει τις επιφυλάξεις του, δείχνοντας πως και ο ίδιος δεν μπορεί να την αποδεχτεί ως έχει αλλά απλά την παραθέτει. Έτσι δεν χρησιμοποιεί τη λέξη "μαρτυρία", ούτε παραθέτει την ιστορία σαν πραγματικότητα, αλλά χρησιμοποιεί τη λέξη "παράδοση", λέγοντας συγκεκριμένα:

"Τούτο είναι γενική εν Ηπείρω παράδοσις"

Με άλλα λόγια, δε λέει "ο Κοσμάς είπε αυτό ή έκανε εκείνο", αλλά "συζητιέται ότι ο Κοσμάς είπε ή έκανε αυτό ή το άλλο".

Όσοι γνωρίζουν ελληνικά, μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.



Για ανέλυσε λίγο τη λέξη παράδοση....από το παρά και δίδω..

Για πες μας, ο Ηρόδοτος ήταν αυτόπτης μάρτυρας στην ιστορία του?....
Στα εκατοντάδες αρχαιοελληνικά κείμενα που έχουμε....οι συγγραφείς των κειμένων αυτών ήσαν όλοι παρόντες?

Τι τους πέρασες όλους? κομπογιαννίτες σαν κι εσένα?

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3:
στο νημα συκοφαντηθηκαν τοσο ο Κοσμας οσο και ο Πατριαρχης που τον εστειλε,

macedon:Πότε αποδείχτηκε, από ποιον και με τι στοιχεία; Από το "εγώ πιστεύω ότι αυτήν την εντολή του έδωσε ο πατριάρχης-πασάς" δεν προκύπτει απόδειξη. Προκύπτει "ευσεβής πόθος" και άγνοια της ιστορίας.



Ο Κοσμάς πριν ξεκινήσει το έργο του, πήρες ή δεν πήρε πρώτα άδεια από το Πατριαρχείο?

quote:
macedon:
Αντίθετα, εξετάζοντας τις διδασκαλίες του Κοσμά, η εντολή που πήρε από τον πατριάρχη φαίνεται να είναι η γνωστή: "Κράτησέ τους με τα κεφάλια σκυμμένα, για να μη στεναχωρηθεί το αφεντικό". Και ο άνθρωπος αυτό ακριβώς έκανε!

Καλά καλά.....που είναι τώρα και ο Εαρινός να φέρει τίποτα σεντόνια?

Συνεχίζεται..

ΜΠΑΡΜΠΑ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 02:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
To μολών λαβέ, πόσα χρόνια....ή μάλλον αιώνες γράφτηκε μετά αφότου ειπώθει?...γνωρίζεις?

Γνωρίζω. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για 2 λέξεις που είναι εύκολο να τις θυμάται κανείς μετά από 24 αιώνες, όπως συμβαίνει σήμερα. Μιλάμε για ένα κατεβατό που υποτίθεται ότι οι γέροι της Πάργας μετέφεραν στον Περραιβό αυτολεξεί. Ούτε εξετάσεις να το έδιναν...

quote:
Για ανέλυσε λίγο τη λέξη παράδοση

Για τη σημασία της λέξης, άνοιξε ένα λεξικό.
Για τη σημασία της λέξης στο κείμενο του Περραιβού, διάβασέ το προσεκτικά και (δεν μπορείς να το κάνεις αλλά προσπάθησέ το) δες τον τρόπο που παρουσιάζει ο Περραιβός την "παράδοση" αυτή, την οποία, όπως φαίνεται στο κείμενο, απλά την παρουσιάζει χωρίς να την ασπάζεται ανεπιφύλακτα.

quote:
Για πες μας, ο Ηρόδοτος ήταν αυτόπτης μάρτυρας στην ιστορία του?....

Σε πολλές ιστορίες που καταγράφει, ναι. Στις υπόλοιπες χρησιμοποίησε γραπτές πηγές για τη συγγραφή των ιστοριών του, όπως π.χ. τα αρχεία των πόλεων ή κείμενα άλλων, προγενέστερων. Εκεί που χρησιμοποιεί προφορικές παραδόσεις, συνήθως κατονομάζει τις πηγές του.

Επιπλέον, η ιστορικότητα της εποχής του Ηροδότου με την ιστορικότητα της εποχής του τέλους του 18ου αιώνα, είναι μάλλον ατυχής.

quote:
Στα εκατοντάδες αρχαιοελληνικά κείμενα που έχουμε....οι συγγραφείς των κειμένων αυτών ήσαν όλοι παρόντες?

Είμαι σίγουρος ότι θα μας διαφωτίσεις και ως προς αυτό.

quote:
Ο Κοσμάς πριν ξεκινήσει το έργο του, πήρες ή δεν πήρε πρώτα άδεια από το Πατριαρχείο?

Τελικά, άδεια πήρε ή εντολές όπως λέει ο έτερος Καππαδόκης;
Και αν πήρε εντολές, τι είδους ήταν αυτές, σύμφωνα με τα στοιχεία σας (που τα περιμένουμε αλλά δεν τα βλέπουμε);

Γιατί, σύμφωνα με τα στοιχεία μου, όπως προκύπτουν από το κήρυγμα που έκανε, οι εντολές του ήταν προς την πάγια κατεύθυνση της τήρησης της δουλείας και της συνεργασίας με τον κατακτητή. Μια τακτική που είχε υιοθετήσει και παγιώσει ο Γεννάδιος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 13:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

quote:
στο νημα συκοφαντηθηκαν τοσο ο Κοσμας οσο και ο Πατριαρχης που τον εστειλε, για φιλοοθωμανικη προπαγανδα

Πού ακριβώς συκοφαντήθηκε και πού είναι τα στοιχεία που αίρουν την υποτιθέμενη συκοφαντία; Γιατί μέσα στα κείμενα του Κοσμά δεν υπάρχουν... Κι απ'όσο θυμάμαι, ούτε εσύ έφερες έστω, ένα στοιχείο, που να αποδεικνύει κάτι από τις χαζομάρες που αραδιάζεις...

quote:
αποδειχτηκε οτι συνεβαινε ακριβως το αντιθετο

Πότε αποδείχτηκε, από ποιον και με τι στοιχεία; Από το "εγώ πιστεύω ότι αυτήν την εντολή του έδωσε ο πατριάρχης-πασάς" δεν προκύπτει απόδειξη. Προκύπτει "ευσεβής πόθος" και άγνοια της ιστορίας.

Αντίθετα, εξετάζοντας τις διδασκαλίες του Κοσμά, η εντολή που πήρε από τον πατριάρχη φαίνεται να είναι η γνωστή: "Κράτησέ τους με τα κεφάλια σκυμμένα, για να μη στεναχωρηθεί το αφεντικό". Και ο άνθρωπος αυτό ακριβώς έκανε!

Τώρα φυσικά, ο καθένας μπορεί να φαντάζεται συνωμοσίες κατά του σουλτάνου εκ μέρους των πατριαρχών-πασάδων και των παρατρεχάμενών τους, αλλά δυστυχώς... τα αποδεικτικά στοιχεία ελλείπουν.

Και, όπως λέμε στην Ποινική Δικονομία, "σημασία δεν έχει τι πιστεύεις, αλλά τι μπορείς να αποδείξεις". Το ίδιο συμβαίνει και με την Ιστορία.

(Αλήθεια, τα στοιχεία για εμφάνιση των προφητειών στη δεκαετία του '20 που μας έταξες, πότε σκοπεύεις να τα φέρεις;).

quote:
συνελθε, ο Αλη Πασας οταν πεθανε ο Κοσμας ηταν πιτσιρικος

Ε, 35 χρονών άνθρωπο δεν τον λες πιτσιρίκο και ο Αλή Πασάς ήταν 35 όταν πέθανε ο Κοσμάς. Όσο για την τιμή που έκανε στον Κοσμά (και μάλιστα πληρώνοντας από την τσέπη του), αυτή έγινε το 1804, όταν ο Αλή Πασάς ήταν 60 χρονών.

"Ο δε τρομερός της Ηπείρου σατράπης Αλήπασας, τοιαύτην έδειξεν προς εκείνον ευλάβειαν, ώστε περί το 1804 ιδίαις δαπάναις ανήγειρε λαμπράν φερώνυμον μονήν εις Καλκουτάση, χωρίον του Μπερατίου, όπου απηγχονίσθη ο άγιος". (Κ. Σάθας, "Νεοελληνική Φιλολογία, 1866, σελ. 491)

quote:
ο Κουρτ Πασας οταν πηρε καμποσα πουγκια με γροσια εδωσε εντολη να κρεμαστει ο Κοσμας παροτι πρωτυτερα τον εκτιμουσε...

Καλά. Ας αφήσουμε τις ανοησίες που πασάρεις χωρίς στοιχεία κι ας δούμε τι λένε τα ιστορικά στοιχεία.

Όταν οι Εβραίοι της Ηπείρου συκοφάντησαν τον Κοσμά στον Κουρτ Πασά, αυτός τον κάλεσε. Αλλά, τόσο γοητεύτηκε από τον καλόγερο που του χάρισε κάθισμα με μεταξωτό μαξιλάρι ("θρονίον κεκαλυμμένον διά μεταξοπτίλου") για να διδάσκει.

Κατόπιν οι Εβραίοι έπιασαν τον οθωμανό φοροεισπράκτορα και του είπαν (κι αυτός μετέφερε στον Κουρτ Πασά) ότι εξαιτίας της συρροής του κόσμου στις ομιλίες του Κοσμά δεν καλλιεργούνταν τα χωράφια και δεν αποδίδονταν φόροι. Ο Κουρτ Πασάς έδωσε την εντολή στον φοροεισπράκτορα να λάβει μέτρα ("Τερπιέ").

"Αυτός όμως άλλη έννοια έδωσε στη διαταγή και συνέλαβε τον Κοσμά και κρυφά διέταξε τον θάνατό του" (Π. Αραβαντινός, "Χρονογραφία της Ηπείρου", 1854, τ. Α΄, σελ. 268)

Και η αντίδραση του Κουρτ Πασά;

"Ο Κουρτ Πασάς, άμα μαθών τον θάνατον του Κοσμά, διέταξε την θανάτωσιν του βαρβάρου εισπράκτορος, μόλις σωθέντος δια της μεσιτείας ικανών προυχόντων του Μπερατίου" (Κ. Σάθας, ό.π.)

Έτσι, για να μαθαίνεις και συ πέντε πράματα...

macedon




Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΦΙΛΟΟΩΜΑΝΙΚΗ Η ΑΝΤΙΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ;

ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΣΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΑΡΓΑΡΑ

Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΩΝ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΣΕΡΑΦΕΙΜ Β ΣΤΑ ΟΡΛΩΦΙΚΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΦΙΛΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Η ΑΝΤΙΟΘΩΜΑΝΙΚΗ;

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ Ο ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΘΝΕΓΕΡΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ Η ΟΧΙ, ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΤΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΤΙΟΘΩΜΑΝΙΚΑ..

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ...

1) ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΕΣ ΦΙΛΟΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΚΟΤΣΑΝΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙ; (ασε που δεν ειχες ιδεα για το τι ρολο βαρουσε ο Πατριαρχης)..

2) ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΒΕΝΕΤΟΙ ΕΜΑΘΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΡΥΣΑΝΘΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ Η ΟΧΙ;

τωρα οσον αφορα τον Αλη Πασα αραξε και δεν σε παιρνει γιατι ο τυπος ηθελε να κανει επανασταση στο Σουλτανο και δημιουργησε στρατο με αρκετους Ελληνες οπλαρχηγους και γενικοτερα συμπαθουσε ιδιαιτερα τους Ελληνες και τους ηθελε μαζι του (θυμιζω και την κυρα Βασιλικη)..

δηλαδη η συνδεση που κανεις οτι επειδη ο Αλη Πασας τιμησε τον Κοσμα αυτο ειναι αποδειξη φιλοοθωμανικοτητας του Κοσμα ειναι για τα μπαζα..

ο Αλης τον Κοσμα τον γουσταρε γιατι αφενος ηταν δεισιδαιμων και τετοιοι τυποι σεβοντουσαν χαρισματικους αγιους απο οποιο δογμα και να προερχονταν και δευτερο γιατι τιμοντας τον Κοσμα εκανε και ανοιγμα στους Ελληνες που τους ηθελε συμμαχους του κατα της Υψηλης Πυλης..

ο Κουρτ Πασας απο την αλλη δεν ειχε καποιο θεμα να μη μιλαει με εναν καλογερο που ηταν συμβολο τοσο για τους Ελληνες αλλα και τους Αλβανους, σαν να μου λες οτι ο Καραμανλης επι Ολυμπιακων Αγωνων δεν θα ηθελε να συγχαρει εναν χρυσο Ελληνα ολυμπιονικη επειδη ηταν αριστερος....οτι το λαικο αισθημα τοποθετει ψηλα καθε ειδους πολιτικος η αρχοντας το σεβεται κατ' αρχην...

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 25/09/2010 13:32:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 13:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, καλά.... Δεν θα κάτσω τώρα να χάσω το χρόνο μου συζητώντας με κάποιον που γράφει ό,τι του κατέβει, χωρίς να τα υποστηρίζει...

Η ιστορία δεν εξετάζεται υπό το πρίσμα του "εγώ πιστεύω" αλλά κάτω από το φως των ιστορικών τεκμηρίων, από τα οποία δεν μας παράθεσες ΟΥΤΕ ΕΝΑ.

Όταν θα μεγαλώσεις και θα φέρεις κάτι χειροπιαστό, το συζητάμε. Μέχρι τότε, άντε στα αόρατα σώματα και άσε την Ιστορία για άλλους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy