ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Για τον Deva Parinito
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 12:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Aurelia,

σου εξήγησα πως πριν από 7 χρόνια χρησιμοποιούσα ως nickname για την είσοδό μου στα forums του esoterica.gr το ψευδώνυμο "Deva Parinito". Ο λογαριασμός αυτός απενεργοποιήθηκε από την υπεύθυνους του χώρου γιατί ακριβώς συμπεριφέρθηκα εγώ ανόητα και ανώριμα.

Παρά τούτο, εγώ ποτέ δεν προσέβαλα τον Μανώλη Ρασούλη, ποτέ δεν έβγαλα κάτι προσωπικό του προς τα έξω, ποτέ δεν τον δυσφήμησα. Και πως είναι δυνατόν να το έκανα αυτό, αφού τον γνώριζα προσωπικά αυτόν τον άνθρωπο, τον σεβόμουν και τον εκτιμούσα - και εξακολουθώ να τον εκτιμώ, κι αυτόν και την οικογένειά του - και τον θεωρούσα δάσκαλό μου. Αν έχεις αντίθετη γνώμη, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω εγώ γι' αυτό. Πες μου όμως σε παρακαλώ, τι ακριβώς θέλεις από μένα τώρα ;

Αν νομίζεις πως έκανα κάτι που δυσφήμησε ή προσέβαλε τον Μανώλη Ρασούλη, σου ζητάω δημόσια συγνώμη. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο και μην ξεχνάς ότι όλα αυτά έγιναν πριν από 7 χρόνια! Έκανα λάθος.

Αν νομίζεις πως κακώς χρησιμοποίησα το ψευδώνυμο "Deva Parinito" και πάλι σου ζητώ συγνώμη.

Τι άλλο θέλεις και τι άλλο θέλεις να κάνει το esoterica.gr ;

Αν υπάρχει κάτι άλλο, σε παρακαλώ στείλε μου ένα e-mail ή ένα p.m, να μου εξηγήσεις ποιος, ποια ή ποιοι είστε και τι θέλετε και σου υπόσχομαι να σου απαντήσω. Θα σου δώσω κι εγώ τα στοιχεία μου για να βρεθεί μια άκρη. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε, ο καθένας μας έχει προχωρήσει την ζωή του, έχουμε οικογένειες, γυναίκες, παιδιά. Δεν ωφελεί να επιστρέφουμε στο παρελθόν. Από το 2005 και μετά, εγώ ούτε έχω ξαναγράψει ως "Deva Parinito" πουθενά, ούτε έχω ενοχλήσει ποτέ κανέναν. Σε παρακαλώ πολύ, εξήγησέ μου, τι ακριβώς θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 13:01:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
σου εξήγησα πως πριν από 7 χρόνια.....

quote:
....όλα αυτά έγιναν πριν από 7 χρόνια! Έκανα λάθος.

Ακόμα και για πολλά σοβαρά και ποινικά αδικήματα, η πενταετία (= 5 χρόνια!) θεωρείται χρόνος παραγραφής. Πόσο μάλλον για "μικροπταίσματα" σε διαδικτυακό φόρουμ...


Όσον αφορά το Μανώλη Ρασούλη -αιωνία του η μνήμη- αυτός αποτελεί πολιτισμική, φιλοσοφική και καλλιτεχνική κληρονομιά της Ελλάδος -ως ιδέας- και του Ελληνικού πνεύματος,
και ουδείς τον προσβάλλει -ακόμα κι αν δεχτούμε ότι χρησιμοποιεί ρήσεις ή γραπτά του ή υιοθετεί τις απόψεις του- το αντίθετο μάλιστα, αποδεικνύεται για άλλη μια φορά το μέγεθος και η αξία του ανδρός, όπως και η εκτίμηση που έχαιρε, ιδίως σε "πιο ψαγμένο" κοινό.

Ως εκ τούτου, ακόμα και η ίδια , η πραγματική κόρη του Ρασούλη, δεν νομιμοποιείται να ζητά να απομακρυνθούν φωτογραφίες ή ρήσεις του, για τον ιδιο λόγο που κάποιος πολύ πολύ μακρινός συγγενής/απόγονος του Σωκράτη πχ. δεν θα μπορούσε να ζητήσει να κατέβουν όλες οι προτομές και τα αγαλματίδιά που τον εικονίζουν, και να απαλειφθούν όλα τα ρητά του σαν το "Εν οίδα ότι ουδέν οίδα" από όποιον τα αναπαραγει και τα χρησιμοποιεί.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 13:38:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μου αρέσει που ασχολείστε σοβαρά ρε παιδιά.
Στο τέλος θα γίνετε μπάχαλο χωρίς λόγο!
Και για ποίο λόγο; Για λόγια που δεν σας χρησιμεύουν σε τίποτα, από έναν λογαριασμό μαϊμου, επειδή έτσι το θέλει μια άλλη μαϊμου...

Βρε; Πάτε καλά;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 14:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αίολος, βρίσκω παντελώς ασόβαρο το μήνυμά σου αυτό. Συγνώμη που στο λέω, άλλα μοίαζει όπως η υπερφίαλη στάση κάποιου που θεωρεί ότι, μόνος αυτός, κατέχει το "κλειδί του μυστηρίου", γνωρίζει το "μεγάλο μυστικό", παρότι οι καταστάσεις γύρω του υποδεικνύουν μία άλλη πραγματικότητα και όλοι οι άλλοι δείχνουν να έχουν επιλέξει μία οδό "(αυτο)συγκράτησης".

(ακόμη και αν αυτά που υπαινίσσεσαι είχαν -ή έχουν- κάποια δόση αλήθειας, πιστεύω ακράδαντα πως όφειλες να ακολουθήσεις μία διαφορετική οδό από αυτή. Εν ολίγοις: υπάρχουν και τα e-mails, τα τηλέφωνα κ.ο.κ. Δεν ταιριάζει η "δημόσια σκηνή" στα πάντα -έχει θιχτεί αυτό και σε διάφορα άλλα σημεία της συζήτησης εδώ)


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 15:07:42  Εμφάνιση Προφίλ
Μάλλον "Πυθαγόρα" το θεώρημά σου απέτυχε εδώ. Η οικογένεια και οι νομικοί προστάτες του Μανώλη Ρασούλη -όπως συμβαίνει και για τον οποιονδήποτε άνθρωπο- νομιμοποιούνται για τα επόμενα 100 χρόνια να ζητήσουν την προστασία του από οποιονδήποτε τον "χρησιμοποιεί" και τον "οικειοποιείται" για τους δικούς του "μυστήριους λόγους".
Άκυρο λοιπόν το παράδειγμα με τον Σωκράτη.

Edited by - Aurelia on 28/03/2012 15:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 15:43:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η οικογένεια και οι νομικοί προστάτες του Μανώλη Ρασούλη -όπως συμβαίνει και για τον οποιονδήποτε άνθρωπο- νομιμοποιούνται για τα επόμενα 100 χρόνια να ζητήσουν την προστασία του από οποιονδήποτε τον "χρησιμοποιεί" και τον "οικειοποιείται" για τους δικούς του "μυστήριους λόγους".

Αν και δεν είμαι νομικός έχω την εντύπωση ότι τα προβάλλεις, -λετε, λίγο εν συγχύσει...

Αυτό που γράφεις ισχύει για περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας, ή συκοφαντικής δυσφήμισης/προσβολής μνήμης νεκρού.

Με άλλα λόγια αν εγώ πάω να τραγουδήσω ή να αναπαράγω ή να πουλήσω ή να εκπέμψω από το ραδιοφωνικό σταθμό μου, το "Αχ, Ελλάδα σ'αγαπώ", χωρίς να ενημερώσω την πλευρά Ρασούλη και χωρίς να έχω την άδειά της, και αποκομίζοντας (οικονομικό) όφελος από αυτές μου τις ενέργειες, τότε ναι, είμαι υπόλογος έναντι του νόμου.

Όπως επίσης και αν τον προσβάλλω ισχυριζόμενος κάτι αρνητικό γι'αυτόν ή κάτι που δεν υπήρξε.

Αλλά μη μας πεις ότι δεν μπορεί κάποιος να αντιγράψει, αναπαράγει, μια δημόσια φωτογραφία του Ρασούλη (στο ιντερνετ τη βρήκε ο άνθρωπος και την εβαλε εδώ με copy-paste!) και ότι αυτό είναι "παράνομο" !!@#!$!

Έλεος δηλαδή, τι άλλο θα ακούσουμε!

quote:
Άκυρο λοιπόν το παράδειγμα με τον Σωκράτη.

Όχι, δεν είναι καθόλου άκυρο, αν αντιλαμβάνεσαι την έννοια της πολιτιστικής/πολιτισμικής κληρονομιάς, και πώς κάποιες σκέψεις, ιδέες, απόψεις, θεωρήσεις, κλπ, μπορούν να γίνουν "κτήμα" ενός ολόκληρου λαού, έθνους, ή ακόμα και της οικουμένης.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 16:46:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Η οικογένεια και οι νομικοί προστάτες του Μανώλη Ρασούλη -όπως συμβαίνει και για τον οποιονδήποτε άνθρωπο- νομιμοποιούνται για τα επόμενα 100 χρόνια να ζητήσουν την προστασία του από οποιονδήποτε τον "χρησιμοποιεί" και τον "οικειοποιείται" για τους δικούς του "μυστήριους λόγους".

Αν και δεν είμαι νομικός έχω την εντύπωση ότι τα προβάλλεις, -λετε, λίγο εν συγχύσει...

Αυτό που γράφεις ισχύει για περιπτώσεις κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας, ή συκοφαντικής δυσφήμισης/προσβολής μνήμης νεκρού.

Με άλλα λόγια αν εγώ πάω να τραγουδήσω ή να αναπαράγω ή να πουλήσω ή να εκπέμψω από το ραδιοφωνικό σταθμό μου, το "Αχ, Ελλάδα σ'αγαπώ", χωρίς να ενημερώσω την πλευρά Ρασούλη και χωρίς να έχω την άδειά της, και αποκομίζοντας (οικονομικό) όφελος από αυτές μου τις ενέργειες, τότε ναι, είμαι υπόλογος έναντι του νόμου.

Όπως επίσης και αν τον προσβάλλω ισχυριζόμενος κάτι αρνητικό γι'αυτόν ή κάτι που δεν υπήρξε.

Αλλά μη μας πεις ότι δεν μπορεί κάποιος να αντιγράψει, αναπαράγει, μια δημόσια φωτογραφία του Ρασούλη (στο ιντερνετ τη βρήκε ο άνθρωπος και την εβαλε εδώ με copy-paste!) και ότι αυτό είναι "παράνομο" !!@#!$!

Έλεος δηλαδή, τι άλλο θα ακούσουμε!

quote:
Άκυρο λοιπόν το παράδειγμα με τον Σωκράτη.

Όχι, δεν είναι καθόλου άκυρο, αν αντιλαμβάνεσαι την έννοια της πολιτιστικής/πολιτισμικής κληρονομιάς, και πώς κάποιες σκέψεις, ιδέες, απόψεις, θεωρήσεις, κλπ, μπορούν να γίνουν "κτήμα" ενός ολόκληρου λαού, έθνους, ή ακόμα και της οικουμένης.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "



Αυτά κατάλαβες απ' όσα είπα; Το copy-paste της φωτογραφίας;..
Ας μείνουμε στο ότι δεν είσαι νομικός..Έχει γίνει πλήρως κατανοητόν ότι δεν είσαι..
Αλλά το να κταλάβει κανείς το τι είναι αυτό που ζητάμε να καταλάβουμε γιατί έχει σθμβεί όλο αυτό το θέατρο του παραλόγου, δεν χρειάζεται νομικές γνώσεις.. Μου κάνει εντύπωση η αφέλεια με την οποία αντιμετωπίζετε αυτόν που τα δημιούργησε όλα αυτά.. Δηλαδή τον zip.. Πρέπει να εξηγώ και την κάθε φράση μου..
Κάποιος από εσάς, αναρρωτήθηκε πώς ο zip γνωρίζει πράγματα που μόνο ο Ρασούλης θα γνώριζε. Κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτή την ερώτηση. Ο zip ρώτησε τι "σόϊ φρούτο είμαι". Αφού δεν γνωρίζετε τι σόϊ φρούτο είμαι, γιατί πυροδοτείτε την κατάσταση; Περί των δικαιωμάτων προστασίας και έργου αφήστε τα στους ειδικούς καλύτερα. Τα άλλα είναι αφελείς απορίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 17:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ένα άλλο, έλλασον, θέμα που θα πρέπει να διευθετηθεί καθώς ανέκυψε πάλι στην παρούσα συζήτηση είναι αυτό του λογαριασμού Μοργκάνα(με δύο μηνύματα εδώ), τον οποίον θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε -ανάμεσα στα άλλα- ως "διαβρωτικό" και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τον αποδεχτούμε στην Κοινότητα των Συζητήσεων ως κανονική Συμμετοχή.

Μέσα στους 14 μήνες ύπαρξης του λογαριασμού, στα 16 μηνύματα που έχουν αποσταλεί μέσω αυτού, η μεγάλη πλειονότητά τους (πάνω από τα 10 νομίζω) έχουν χαρακτήρα εμπρηστικό, αποτελούν καθαρές λοιδωρίες εναντίον συμμετεχόντων στις συζητήσεις, γράφτηκαν με μοναδικό σκοπό την ειρωνεία, παρουσιάζουν εμμονές με κάποιους χρήστες, όπως για παράδειγμα με τον zip κ.λπ. Είναι τουλάχιστον γελοίο, κε Μοργκάνα να χρησιμοποιεί κάποιος την ανωνυμία που κυριότερο σκοπό έχει να προστατεύσει την προσωπικότητα των ατόμων(αν όχι να την "αναδείξει" κατά κάποιο τρόπο κιόλας) για να εκτοξεύει εξυπνακίστικα ή ειρωνικά σχόλια εναντίον άλλων...

Μάλιστα να το κάνει αυτό όχι με τον κανονικό, γνωστό, λογαριασμό που διαθέτει και είναι ενεργός, αλλά με έναν δεύτερο που, όπως δείχνουν τα φαινόμενα, δημιουργείται με μοναδικό στόχο τα προηγούμενα.

Βεβαίως, αναφορικά στον διπλό αυτόν λογαριασμό θα τον χαρακτηρίζαμε και πιο σίγουρα και ξεκάθαρα ως παραπλανητικό, όμως θεωρούμε πως το αρχικό σκεπτικό ήταν μάλλον να μην χρησιμοποιηθεί ξανά ο παλαιότερος, καθώς από τη στιγμή δημιουργίας του "Μοργκάνα", έχει υπάρξει μόνον ένα μήνυμα από τον άλλον. Δεν έχουμε προβεί παρολαυτά και σε κάποια πλήρη ανάλυση της "συμμετοχής" -εάν για παράδειγμα συνυπάρχει σε θέματα με τον παλαιότερο λογαριασμό κ.ο.κ.
Το συγκεκριμένο μάλιστα μήνυμα μάλλον επρόκειτο για κάποιο "επιπόλαιο" σφάλμα εισόδου (στις 11/02/2011), καθώς το αρχικό μήνυμα που περιείχε έχει διαγραφεί οριστικά από την δημόσια κατάθεσή του, από τον ίδιο τον χρήστη όταν πιθανώς αντιλήφθηκε πως έγραφε με τον παλαιότερο λογαριασμό...

Ένα ζήτημα είναι: θα επιλέξεις Μοργκάνα, κάποια υποχώρηση τύπου "Graceful Decline"("κομψή" -όπως αυτή που αποφεύγουν δηλαδή πολλοί σε τέτοιες περιπτώσεις, απαξιώνοντας οι ίδιοι τις επιλογές τους...), μοιραζόμενος για παράδειγμα μαζί μας τους λόγους που σε οδήγησαν σε μία τέτοια παραπιστική μεθόδευση;
Θα χρειαστούμε κάποιου είδους απάντηση, καθώς θα πρέπει οπωσδήποτε να αποφασίσουμε και τι θα κάνουμε με τον κανονικό λογαριασμό σου.

Υπενθυμίζω, επί τη ευκαιρία, πως αν οποιοσδήποτε για κάποιον σοβαρό λόγο επιθυμεί να αλλάξει λογαριασμό συμμετοχής, το απολύτως σωστό είναι να μας ειδοποιήσει μέσω e-mail έτσι ώστε να απενεργοποιήσουμε τον παλαιό και να έχουμε υπόψη την κατάσταση. Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος για να μπορέσουμε από την πλευρά μας να "προφυλάξουμε" το άτομο από πιθανές εσφαλμένες (ή ακόμη και κακόβουλες ) αιτιάσεις άλλων, αλλά και για να "προφυλάξουμε" και τους ίδιους τους διαλόγους από παραπλανητικού τύπου χειρισμούς.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 17:12:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χεχε... Εντάκσει Admin. Οπως νομίζεις.
Θα δούμε στην συνέχεια τι θα γίνει με τα "σοβαρά" σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 17:27:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Χεχε... Εντάκσει Admin. Οπως νομίζεις.
Θα δούμε στην συνέχεια τι θα γίνει με τα "σοβαρά" σας.



Πόσο "ασόβαρα" τα βρίσκετε αυτά "Αίολε" και "Admin";..

"mr
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα Απεστάλη: 09/10/2005, 19:51:39 Εμφάνιση Προφίλ Στείλτε Email στον Συγγραφέα Send mr a Private Message Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mr Λίγα λόγια.

(Ελπίζω να βάλει πολλά πράγματα στην θέση τους και να φέρει την ηρεμία στο φόρουμ σας.)

Τον Γενάρη του 2005, ο Μανώλης βρισκόταν στην Θεσσαλονίκη, εμφανιζόμενος στην μπουάτ «Βάρδια» της Τούμπας για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Σε κάποια από τις συναντήσεις μας, τέθηκε το θέμα των λαϊκών τραγουδιών. Ο Μανώλης υποστήριζε πως η έννοια «λαός» έχει χάσει πια την αυθεντικότητά της και πως είναι εξαιρετικά δύσκολο πλέον να γραφτούν τραγούδια που πηγάζουν μέσα από κάποιες ιδιάζουσες κοινότητες, ως αντιπροσωπευτικά δείγματα του λαού.

Του είπα πως το πιο «λαϊκό» πράγμα σήμερα είναι το internet. Γούρλωσε τα μάτια του και με κοίταξε. Μου είπε «Ναι! Ας γράψουμε έναν δίσκο από το internet για το internet. Αυτός θα ήταν λαϊκός δίσκος.» Συμφώνησα.

Ο Μανώλης φυσικά, δεν θα μπορούσε ποτέ να συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ, όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου που έχει στην διάθεσή του. Έτσι ανατέθηκε σε μένα, να βρω μια ιντερνετική κοινότητα ανταλλαγής απόψεων, να γίνω μέλος της, και να βιώσω όλο αυτό το «παιχνίδι». Επέλεξα το φόρουμ σας για τον τίτλο του. Ήρθα κοντά σας, σας μίλησα, μερικούς από εσάς, τους γνώρισα κιόλας, και έτσι, όλο αυτό το διάστημα, βλέποντας τις συμπεριφορές σας, τις χαρές σας, τις λύπες σας, τους διαπληκτισμούς σας, συμμετείχα κι εγώ σαν ένα απλό nickname, με τον δικό μου τρόπο. Μέσα από αυτόν τον χώρο, από τα μέλη του, από τις συναντήσεις μας, ξεπήδησε αυτός ο δίσκος.

Αν στενοχώρησα κάποιους, τους ζητώ συγνώμη, μα αισθάνομαι πως ο ρόλος μου στο φόρουμ σας έχει πια τελειώσει και αυτήν την στιγμή που διαβάζετε αυτές τις γραμμές, ο Μανώλης έχει στα χέρια του, αυτό που μου ζήτησε.

Απευθύνομαι στο εκπρόσωπο του Esoterica.gr, σχετικώς με την χρήση του ονόματος του φόρουμ, σε κάποιο τραγούδι. Αν έχει οποιαδήποτε αντίρρηση γι’ αυτό, ας στείλει e-mail στην διεύθυνση mrasoul@hotmail.com. Σε καμία περίπτωση, εγώ και όλοι οι συνεργάτες και συντελεστές του δίσκου, δεν θα θέλαμε να λειτουργήσουμε αυθαίρετα, χωρίς την δική του άδεια. Μπορεί με κάποια μέλη σας να μάλωσα, με κάποια άλλα να συμφώνησα, αλλά ολόκληρη η συμμετοχή μου εδώ, εξυπηρέτησε την διακαή επιθυμία – και την δική μου, αλλά και του Μανώλη – να εμφανίσουμε στον κόσμο έναν τρέχοντα λαϊκό δίσκο με αυθεντικά τραγούδια, που θα προέρχονται μέσα από κάποια κοινωνία ανθρώπων και θα μιλούν κατ’ ευθείαν, με τα δικά τους λόγια.

Αυτό ήταν όλο.

Σας ευχαριστώ και σας εύχομαι, καλή συνέχεια σε ότι κι αν κάνετε.

Ίσως να ξαναγράψω στο φόρουμ σας, αργότερα. Ίσως όχι.

Σας χαιρετώ,
Ένας ντέβα."


Αρκετά λοιπόν τα περιττά σχόλια.


Edited by - Aurelia on 28/03/2012 17:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 18:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Aurelia,

o δίσκος αυτός δεν έγινε ποτέ. Τραγούδια υπήρξαν, ναι, αλλά δεν προχώρησε. Δεν βλέπω πού ακριβώς δυσφημώ τον ... μπαμπά σου. Ήμασταν μια παρέα μουσικοί, φίλοι, είπαμε να φτιάξουμε μερικά τραγούδια και γιατί όχι να τα κάνουμε δίσκο. Αλλά δεν προχώρησε η ιστορία.

Όσο για το "Deva Parinito", όπως σου είπα υπήρξα μαθητής του Μανώλη Ρασούλη. Και ο μαθητής παίρνει πάντα το όνομα του δασκάλου του. Έπειτα, σε ενημερώνω πως ο Μανώλης με άφηνε να το χρησιμοποιώ. Τώρα, αν νομίζεις εσύ πως κακώς το χρησιμοποίησα τότε, πριν από 7 χρόνια, ok, σου ζητάω συγνώμη.

Θέλω να σου πω και κάτι άλλο, ενημερωτικά δηλ. Εγώ θα επικοινωνήσω με την πραγματική Ναταλία Ρασούλη. Κοπρέντε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 18:30:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aurelia,

o δίσκος αυτός δεν έγινε ποτέ. Τραγούδια υπήρξαν, ναι, αλλά δεν προχώρησε. Δεν βλέπω πού ακριβώς δυσφημώ τον ... μπαμπά σου. Ήμασταν μια παρέα μουσικοί, φίλοι, είπαμε να φτιάξουμε μερικά τραγούδια και γιατί όχι να τα κάνουμε δίσκο. Αλλά δεν προχώρησε η ιστορία.

Όσο για το "Deva Parinito", όπως σου είπα υπήρξα μαθητής του Μανώλη Ρασούλη. Και ο μαθητής παίρνει πάντα το όνομα του δασκάλου του. Έπειτα, σε ενημερώνω πως ο Μανώλης με άφηνε να το χρησιμοποιώ. Τώρα, αν νομίζεις εσύ πως κακώς το χρησιμοποίησα τότε, πριν από 7 χρόνια, ok, σου ζητάω συγνώμη.

Θέλω να σου πω και κάτι άλλο, ενημερωτικά δηλ. Εγώ θα επικοινωνήσω με την πραγματική Ναταλία Ρασούλη. Κοπρέντε ;



Πιο πραγματική δεν γίνεται. Κοπρέντε; Να διαβάζεις και τα προηγούμενα πόστ. Το e-mail μου ακόμα περιμένει. Μην το καθυστερείς άλλο. Χειρότερα γίνεται.
Ενημερωτικά και το γράφω εδώ για να το δουν και οι υπόλοιποι.
Η κατάσταση όλη αυτή που δημιουργήθηκε με όλον αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ότι "δεν καταλαβαίνεις πως δυσφήμισες" τον ίδιο και το έργο του. Και σε άφηνε ο Μανώλης να το χρησιμοποιείς; Δεν ξέρω τι μαθητής ήσουν του Μανώλη Ρασούλη, αλλά ο μαθητής ΔΕΝ παίρνει το όνομα του δασκάλου του. Ούτε συμπεριφέρεται με τέτοιον τρόπο γύρω από το όνομά του.
Μέχρι στιγμής απ' ότι βλέπω, δεν έχεις επικοινωνήσει με κανέναν. Περιμένω.


Edited by - Aurelia on 28/03/2012 18:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:05:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εγώ θα επικοινωνήσω με την πραγματική Ναταλία Ρασούλη. Κοπρέντε ;

Πολύ ωραία!

@ Aurelia & zip:

Αν ισχύουν όντως αυτά που γράφετε και οι 2
(δηλ. η μεν "κόρη" και ο δε "μαθητής")
τότε με ένα τηλέφωνο το λύνετε το θέμα μεταξύ σας. (Άσε που θα έπρεπε λογικά να γνωριζόσαστε ήδη...)

Αν δεν ισχύει το "κόρη" τότε ο λογαριασμός Aurelia πρέπει να διαγραφεί ως υποδυόμενος/παριστάνων άλλο πρόσωπο.

Το να ίσχυε ή όχι το "μαθητής" είναι το μικρότερο κακό στην όλη ιστορία, ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
zip, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν ο Μ.Ρασούλης γνώριζε για την "κινητικότητα" σου με την σανσκριτική επωνυμία/χαρακτηρισμό "Deva_Parinito", σε διάφορους διαδικτυακούς χώρους του ελληνικού τμήματος του Διαδικτύου(ανάμεσά τους και στην Κοινότητα Διαλόγου του Esoterica) και περισσότερο για τις οποιεσδήποτε έμμεσες ή άμεσες αναφορές στον ίδιο και στις σχέσεις(φιλικές, συνεργατικές, "δασκάλου"-μαθητή κ.ο.κ.) που όπως έχεις αφηγηθεί ο ίδιος, είχες μαζί του;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost


Σκέτη ίντριγκα αυτό το εσωτέρικα και τα μέλη του πια...ας μπω και εγώ στο κλίμα!

quote:
Πιο πραγματική δεν γίνεται

Ένας τρόπος υπάρχει να το αποδείξεις Aurelia! Nα μας μιλήσεις για τους Septic Flesh και τα ωραία φωνητικά που έκανες μαζί τους!! (βλέπεις το esoterica γενικώς εκτιμά ιδιαίτερα το μέταλ!!).

Εντάξει, πέρα από από αυτό εμένα δεν με αφορά εάν είσαι αυτή που δηλώνεις ή αν απλά τρολάρεις. Στην περίπτωση που δεν τρολάρεις και είσαι αυτή που λες τότε γιατί ήσουν τόσο αινιγματική εξ'αρχής και δεν δήλωσες ποιά είσαι??

Έχεις πάντως δίκιο σε κάτι, ο deva αμπελοφιλοσοφούσε, ο ζιπ τα λέει πιο απλοϊκά. Δεν μοιάζει δηλαδή το στυλ. Όχι ότι τα γραπτά του ντέβα είχαν κάτι το εντυπωσιακό, ίσα-ίσα ήταν επιτηδευμένα και χυδαία, όμως ήταν πιο εύηχα από αυτά του ζιπ. Πχ. εδώ, http://www.mystica.gr/regas.htm.
Αφού λοιπόν ζιπ είσαι ο πρώην ντέβα που λένε τότε άσε τις μετάνοιες για τον "αμαρτωλό πρότερο βίο σου" -τρε μπανάλ- και ξεκίνα να γράψεις κανά σοβαρό άρθρο όπως το περί Ρήγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
PY8AGORAS:
quote:
Αν ισχύουν όντως αυτά που γράφετε και οι 2
(δηλ. η μεν "κόρη" και ο δε "μαθητής")
τότε με ένα τηλέφωνο το λύνετε το θέμα μεταξύ σας. (Άσε που θα έπρεπε λογικά να γνωριζόσαστε ήδη...)

Αν δεν ισχύει το "κόρη" τότε ο λογαριασμός Aurelia πρέπει να διαγραφεί ως υποδυόμενος/παριστάνων άλλο πρόσωπο.

Το να ίσχυε ή όχι το "μαθητής" είναι το μικρότερο κακό στην όλη ιστορία, ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση....


Βέβαια, καταλαβαίνω ότι εύκολα θα μπορούσε κάποιος, συνεχίζοντας στην ίδια γραμμή της λογικής σου PY8AGORAS, να πει πως "αν δεν ισχύουν και αυτά που ισχυρίζεται ο zip περί των διαφόρων συσχετίσεων με τον Μ.Ρασούλη και περί όσων είχαν διεμηφθεί μεταξύ τους, επίσης και ο δικός του λογαριασμός θα πρέπει να απενεργοποιηθεί, ως 'ψευδόμενος' αναφορικά με τρίτο πρόσωπο".

Δεν είναι έτσι;

Απλά προσπαθώ να καταδείξω όλες τις διαστάσεις του ζητήματος...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
kost:
quote:
(...) γιατί ήσουν τόσο αινιγματική εξ'αρχής και δεν δήλωσες ποιά είσαι??

kost, δεν χρειάζονταν να δηλώσει κάτι τέτοιο δημοσίως. Ο πλέον ορθός τρόπος αντιμετώπισης του ζητήματος (όπως έχουμε -ως υπεύθυνοι- αρκετές φορές τονίσει) δεν περιλαμβάνει την δημόσια έκθεση οποιουδήποτε προσωπικού στοιχείου ή γενικώς "ευαίσθητου" δεδομένου.

Τώρα, περί αινιγματικότητας (που σαφώς υπήρξε δυσλειτουργική/αναποτελεσματική), δίκιο έχεις βέβαια! Έχω προσυπογράψει ήδη και συμφωνήσει τα μάλα!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 19:46:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βέβαια, καταλαβαίνω ότι εύκολα θα μπορούσε κάποιος, συνεχίζοντας στην ίδια γραμμή της λογικής σου PY8AGORAS, να πει πως "αν δεν ισχύουν και αυτά που ισχυρίζεται οzip περί των διαφόρων συσχετίσεων με τον Μ.Ρασούλη και περί όσων είχαν διεμηφθεί μεταξύ τους, επίσης και ο δικός του λογαριασμός θα πρέπει να απενεργοποιηθεί, ως 'ψευδόμενος' αναφορικά με τρίτο πρόσωπο".
Δεν είναι έτσι;


Όχι δεν είναι έτσι Admin, με όλο το σεβασμό,
για τους εξής –κυρίως- λόγους:
1) Δεν είναι της ιδίας βαρύτητος να λες ψευδώς «είμαι η κόρη του Ρασούλη», με το «ήμουν ένας μαθητής του Ρασούλη».
Η κόρη είναι μία και συγκεκριμένη, ενώ το «μαθητής» θα μπορούσε να είναι από απλός γνωστός, του στυλ ‘ήπιαμε και έναν’ καφέ μαζί με το Ρασούλη και κάναμε μια κουβέντα, μέχρι όντως «μαθητής» . Πιστεύω είναι κατανοητή η διαφορά.

2) Ένας λόγος –μεταξύ άλλων- που απενεργοποιήθηκε ο τότε λογαριασμός Deva Parinito, νομίζω ήταν και αυτός.Τουλάχιστον κάτι τέτοιο του είχε γραψει κάπου και η Αμαλία αν θυμαμαι καλά. (Δηλαδή ότι χρησιμοποιήθηκε «καταχρηστικά» το όνομα και η όποια σχέση του με τον Μανώλη Ρασούλη). Άρα υπό μία έννοια ήδη «τιμωρήσατε» τον νυν zip/πρώην deva parinito.

3) Ακόμα και αν δεχθούμε ότι εκείνη η «τιμωρία» τότε δεν ήταν αρκετή για τον zip, ή αυτός δεν «μεταμελήθηκε» αρκετά, τότε εκτίθεστε εσείς ως διαχείρηση διότι εσείς τον ξερετε πλέον και εσεις του επιτρεψατε να ξαναγραφει ως zip, και εξάλλου θα μπορούσε να σας ανταπαντήσει κάποιος, μα καλά από το 2005 που έγιναν αυτές οι αιτιάσεις του deva, τώρα (2012) θυμηθήκατε ότι πρέπει να διαγραφεί (και με το νέο του λογαριασμό) ως «ψευδόμενος»?

Άνευ παρεξηγήσεως, και πάντα φιλικότατα,
πιστεύω να έγινα αντιληπτός



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 20:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
PY8AGORAS, αν κοιτάξει κάποιος καλύτερα αυτά που γράφω θα διαβάσει: "αν δεν ισχύουν και αυτά που ισχυρίζεται ο zip"(28/03/2012, 19:28:07). Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε κάποιον παρελθοντικό λογαριασμό, πράγμα που εξάλλου είναι εκ των προτέρων σαφέστατο από αυτά που γράφει ο ίδιος ο zip, "σήμερα".

Δεν "θυμηθήκαμε" λοιπόν τίποτε από το 2005, αν και εφόσον το παραθέτεις από μόνος σου, η αλήθεια είναι πως η πραγματικότητα η ίδια, δυστυχώς, όλο και κάτι δυσάρεστο βρίσκει να μας θυμίσει... και σίγουρα δεν ευθυνόμαστε και τόσο(...) για να "εκτιθέμεθα" κάθε λίγο και λιγάκι!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 20:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 21:24:42  Εμφάνιση Προφίλ
Nice to meet youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 21:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Επειδή έχω αρχίσει να "τα παίρνω" ...

Τον Μανώλη Ρασούλη τον γνώρισα το 2005. Τραγουδούσε στην "Βάρδια", μια μπουάτ στην Τούμπα της Θεσσαλονίκης. Η ορχήστρα που τον συνόδευε [ μπουζούκι, κιθάρα κτλ. ] ήταν φίλοι μου. Πήγαινα λοιπόν πολύ συχνά και τους άκουγα και σε κάποια φάση γνώρισα και τον Μανώλη. Ανέκαθεν βέβαια τον Ρασούλη τον θαύμαζα και όταν έγινε η φάση με τα παιδιά που παίζανε μαζί του, χάρηκα πολύ. Έτσι σιγά σιγά γνωριστήκαμε και αρχίσαμε να κουβεντιάζουμε διάφορα θέματα. Αναπτύχθηκε μια πολύ καλή φιλική επικοινωνία μεταξύ μας, σε σημείο που τον αποκαλούσα ανοιχτά στον κόσμο "δάσκαλο" γιατί ήταν πραγματικά ένας μεγάλος δάσκαλος.

Ο Ρασούλης, ως γνωστόν, είχε εκατομμύρια φίλους σε όλη την υφήλιο. Χωρίς ποτέ ο ίδιος να το επιδιώξει ανοιχτά είχε φτιάξει μια "σχολή" γύρω από την φιλοσοφία του.

Την υπόθεση με τον δίσκο την εξήγησα. Καθόμασταν ένα βράδυ και κουβεντιάζαμε για το τι πραγματικά σημαίνει η λέξη "λαϊκός". Και πάνω εκεί έπεσε η σκέψη του internet και πως το internet είχε γίνει πια ένα λαϊκό μέσο. Είπαμε λοιπόν να γράψουμε μερικά τραγούδια μέσα από το internet και - γιατί όχι ; - να τα κάνουμε και δίσκο.

Ο Μανώλης Ρασούλης μας είχε πει πως θα μας βοηθούσε σ' αυτό και θα έκανε και την παραγωγή. Στην ζωή του, μια φορά έκανε παραγωγός, κι αυτό ήταν με τους Κατσιμιχαίους και το δίσκο "Ζεστά Ποτά". Όμως ενώ βγήκαν κάποια τραγούδια [ στίχοι και μουσική δηλ ] κάτι παίχτηκε και δεν προχώρησε η ιστορία. Αν θυμάμαι καλά, ο Μανώλης έφυγε κάποια στιγμή για την Παλαιστίνη. Εγώ χάθηκα με τα υπόλοιπα παιδιά και ότι είχαμε γράψει ως τότε κατά πάσα πιθανότητα τώρα θα βρίσκεται χαντακωμένο σε κάποιο συρτάρι.

Αurelia,

αν νομίζεις ότι όλο αυτό δυσφημεί τον ... μπαμπά σου, μπορείς να μου κάνεις μήνυση.

Πάει αυτό ...

Για την χρήση του username "Deva Parinito" : 1. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί όποιο nickname θέλει στα φόρουμς που γράφει. 2. Εγώ γνώριζα τον Ρασούλη και υπήρξα μαθητής του. Ο Μανώλης άφησε το σώμα του το 2011. Εγώ το "Deva Parinito" το χρησιμοποίησα το 2005. 6 χρόνια ο Μανώλης Ρασούλης ποτέ δεν μου είπε τίποτε γι' αυτό. Εννοείται [ απαντώ στον Admin ] πως το ήξερε. Εννοείται.

Aurelia,

και πάλι σου επαναλαμβάνω : Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το ότι εγώ χρησιμοποίησα το Deva Parinito σου ζητάω συγνώμη. Μην ξεχνάς πως η Βάσω Αλαγιάννη είναι κι αυτή ... Deva. Αυτά είναι γνωστά.

Αν και πάλι δεν σε ικανοποιούν όλα αυτά που σου λέω, και πάλι μπορείς να μου κάνεις μήνυση. Μπορείς εδώ να ρωτήσεις [ όλο και κάποιοι καλοθελητές θα υπάρχουν ] και να σου πουν πως με λένε και να σου δώσουν και τα τηλέφωνά μου. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σου επαναλαμβάνω πως εγώ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με την πραγματική Ναταλία Ρασούλη.


Edited by - zip on 28/03/2012 22:01:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 22:02:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ζιπ
Επειδή έχω αρχίσει να "τα παίρνω" ...

Καλύτερα να ηρεμήσεις.Μήπως αυτο επιζητεί κάποιος,ώστε να αρχίσεις να πετάς...στολίδια με ποινικές απολήξεις?

Θα σε συμβούλευα να αυτοσυγκρατηθείς τα μάλα,με υπεράνθρωπη προσπάθεια.

Αλλαξες ζωή τώρα,παντρεύτηκες και δημιούργησες νέες πιο ζωτικές υποχρεώσεις.Ισως πρόκειται να γίνεις και μπαμπάς,δεν το ξέρω.

Μην αφήσεις το παρελθόν να σε χαλάσει!
Αρκετά σε επιβαρύνουν έως εδώ.

Σεμνά και ταπεινά Ζιπ.
Εχεις ήδη ζητήσει συγνώμη.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 23:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
zip

Σου επαναλαμβάνω πως εγώ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με την πραγματική Ναταλία Ρασούλη.



zip
πιο πάνω από το μήνυμά σου έγραψε ο Admin:
"Ακόμη είναι απαραίτητο να διευκρινήσουμε και να επιβεβαιώσουμε πως από τα στοιχεία που έχουμε, προκύπτει σαφώς ότι η Aurelia είναι όντως ο άνθρωπος που η ίδια μας είπε."

Νομίζω πως αυτό αρκεί για να λήξει το θέμα της ταυτότητας του λογαριασμού "Aurelia". Από κει και πέρα, οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια αμφισβήτησης προσβάλλει εκτός από τη δική της, και τη δικιά μας αξιοπιστία.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Καλύτερα να ηρεμήσεις.Μήπως αυτο επιζητεί κάποιος,ώστε να αρχίσεις να πετάς...στολίδια με ποινικές απολήξεις?



Τέτοιου είδους νύξεις δεν βοηθάνε καθόλου την κατάσταση και είναι αταίριαστες. Άσε το καλύτερα εδώ ΝΙΚΟΜΑΧΕ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2012, 23:39:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν "θυμηθήκαμε" λοιπόν τίποτε από το 2005, αν και εφόσον το παραθέτεις από μόνος σου, η αλήθεια είναι πως η πραγματικότητα η ίδια, δυστυχώς, όλο και κάτι δυσάρεστο βρίσκει να μας θυμίσει... και σίγουρα δεν ευθυνόμαστε και τόσο(...) για να "εκτιθέμεθα" κάθε λίγο και λιγάκι!
Από τον σπόρο γίνεται το δάσος. Αυτό νομίζω είναι κάτι που όλοι πρέπει να κρατήσουμε στο μυαλό μας σαν μάθημα απ' την όλη κατάσταση, καθώς όλοι μας καλούμαστε να κάνουμε διαρκώς μικρές επιλογές, που νομίζουμε ότι δεν θα έχουν αισθητές συνέπειες, αλλά μπορεί και να έχουν.
Ας θυμηθούμε και το θέμα της ψήφου... που οι έλληνες έδιναν την ψήφο τους όπου να 'ναι, νομίζοντας οτι αυτό δεν θα επηρεάσει eventually τη ζωή τους.

Πάντως αυτό το φόρουμ πρέπει να είναι απο τα πλέον συναρπαστικά στην Ελλάδα... Δε ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/03/2012 23:43:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 01:05:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σκέτη ίντριγκα αυτό το εσωτέρικα και τα μέλη του πια...ας μπω και εγώ στο κλίμα!

quote:
Πιο πραγματική δεν γίνεται

Ένας τρόπος υπάρχει να το αποδείξεις Aurelia! Nα μας μιλήσεις για τους Septic Flesh και τα ωραία φωνητικά που έκανες μαζί τους!! (βλέπεις το esoterica γενικώς εκτιμά ιδιαίτερα το μέταλ!!).

Εντάξει, πέρα από από αυτό εμένα δεν με αφορά εάν είσαι αυτή που δηλώνεις ή αν απλά τρολάρεις. Στην περίπτωση που δεν τρολάρεις και είσαι αυτή που λες τότε γιατί ήσουν τόσο αινιγματική εξ'αρχής και δεν δήλωσες ποιά είσαι??

Έχεις πάντως δίκιο σε κάτι, ο deva αμπελοφιλοσοφούσε, ο ζιπ τα λέει πιο απλοϊκά. Δεν μοιάζει δηλαδή το στυλ. Όχι ότι τα γραπτά του ντέβα είχαν κάτι το εντυπωσιακό, ίσα-ίσα ήταν επιτηδευμένα και χυδαία, όμως ήταν πιο εύηχα από αυτά του ζιπ. Πχ. εδώ, http://www.mystica.gr/regas.htm.
Αφού λοιπόν ζιπ είσαι ο πρώην ντέβα που λένε τότε άσε τις μετάνοιες για τον "αμαρτωλό πρότερο βίο σου" -τρε μπανάλ- και ξεκίνα να γράψεις κανά σοβαρό άρθρο όπως το περί Ρήγα.


Tι θες να σου πω για τους Septic; Ή μήπως για τους Chaostar; Για τους Swan Christy ή για την Holy Records; Για τα μέλη των συγκροτημάτων ή για τα τραγούδια πώς γράφτηκαν και που ηχογραφήθηκαν; Ή πόσο καλά ξέρω τα παιδιά;

Ποιός μπορεί να είναι ο λόγος που ένας άνθρωπος πρώτα πλησιάζει με έναν ήρεμο τρόπο και ευγενικό -ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΤ- για να δει με τι ανθρώπους έχει να κάνει ΕΙΔΙΚΑ όταν έχει διαβάσει ΑΥΤΑ τα οποία έχει διαβάσει και αφορούν ΜΟΝΟ τον ίδιο και μετά δίνει το πλήρες βιογραφικό του σε μια διαδυκτιακή κοινότητα που τα μόνα ονόματα που κυριαρχούν είναι αυτά που είναι;

Δεύτερον. Δεν χρειάζονται τα σχόλια για τις "αμπελοσοφίες" γιατί ξέρω καλά και τι λένε απ' έξω και ανακατωτά και αν είναι αμπελο-σοφίες ή όχι. Αλλά, ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει. Ο οποιοσδήποτε που γνωρίζει ΠΟΛΥ καλά τον Μανώλη Ρασούλη και το έργο του, θα το αναγνώριζε στο άψε-σβήσε μέσα στις πιο σοβαρές αναρτήσεις του Deva Parinito. Τώρα ο zip τι copy-paste έχει κάνει και αυτό μπορώ να το πω αφού όπως καταλαβαίνετε -ΌΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ- μόνο εγώ έχω και τα χειρόγραφά του αλλά και πολλά από αυτά τα έχω δημοσιεύσει και επεξεργαστεί εγώ. Ας μην μιλήσουμε για τα τραγούδια του καλύτερα, γιατί κάποια από αυτά που παρουσιάστηκαν όχι ολόκληρα, αλλά σαν "to make a point" φράσεις από τον zip δεν θα μπορούσε να τα ξέρει κανείς καλύτερα από έναν άνθρωπο που τα έχει ηχογραφήσει ο ίδιος.
Τώρα, ας μείνουμε λίγο στον "χυδαίο τρόπο" γιατί πραγματικά αυτό έχει ενδιαφέρον.
Όταν αναγνωρίζεις πλήρως τα κείμενα ενός ανθρώπου και τον τρόπο που μιλάει -ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ- και ειδικά στις πιο λεπτές αποχρώσεις και όλα αυτά είναι συνδυασμένα με "χυδαιότητες" όπως έχεις επισημάνει, κάτι στραβώνει ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ "ΜΑΘΗΤΗΣ" ΜΠΛΈΚΕΙ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝ.
Δεν θα πω τίποτα παραπάνω προς το παρόν.

Ζip, το πιο εύκολο πράγμα είναι να έρθει κανείς σε επικοινωνία με έναν άνθρωπο όταν ΘΕΛΕΙ. Και από την στιγμή που γνώριζες τόσο καλά τον Ρασούλη και τους μουσικούς του, σίγουρα μπορείς να επικοινωνήσεις
και με την "πραγματική κόρη του" όπως λες.
Περίεργο όμως..
Ούτε το mail "της" έχει κάποιο μήνυμα ούτε τα τηλέφωνά "της" κάποια κλήση..
Και μην τα παίρνεις έτσι εύκολα.. Γιατί και από την αρχή πνεύμα πούλησες και να τα αποτελέσματα.

Απάντησα στον Kost γιατί έχει κάτι να διατηρείς λίγο από το πραγματικό σου όνομα.


Edited by - Aurelia on 29/03/2012 01:09:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 02:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Aurelia, ο kost όπως καταλαβαίνω -ας με διορθώσει αν δεν είναι έτσι, ο ίδιος- χρησιμοποίησε τον όρο "χυδαίος" μάλλον με την έννοια του ακατέργαστου, του έκδηλα λαϊκού, ίσως και του υπερβολικού. Όχι με τις πλέον αρνητικές σημασίες της λέξης. Ίσως και να μην ήταν και η καλύτερη επιλογή αυτή για τις περιστάσεις καθώς μάλλον ελάχιστοι χρησιμοποιούν αυτήν την λέξη με τέτοιο τρόπο και ειδικά όχι σε ένα αρκετά γενικό(σε αντιδιαστολή με ειδικότερα) πλαίσιο συζήτησης...

Ακόμη, όταν λέει πως "ο deva αμπελοφιλοσοφούσε" αναφέρεται στον deva, γνωστό συμμετέχοντα στα Forums -εδικότερα στον παλαιότερο απενεργοποιημένο οριστικά πλέον λογαριασμό του, που όπως σου έχουν πει ή ξεκάθαρα υποδηλώσει κάποιοι άνθρωποι εδώ και ημέρες δεν πρόκειται για τον Μ.Ρασούλη.

Δεν το καταλαβαίνεις μάλλον για την ώρα, αλλά προσωπικά θα διαφωνήσω σε κάτι άλλο... Δεν μπήκες και με τόσο "ευγενικό τρόπο" στις συζητήσεις μας όπως θεωρείς. Τουλάχιστον από την σκοπιά που μπορεί να το δει ένα παλαιό μέλος της παρούσας Κοινότητας -αλλά νομίζω και υπό ευρύτερη έννοια. Θα σου θυμίσω μόνον κάποιες φράσεις από τα πρώτα-πρώτα μηνύματά σου, τα οποία κατατέθηκαν -αν δεν κάνω λάθος- στη συζήτηση "ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ..." μέρος Β':

"Oι αναφορές στον Deva Parinito απαιτούν σεβασμό. Φροντίστε λίγο τον σεβασμό σ' αυτό το φόρουμ.."

"Σ' ένα φόρουμ εσωτερισμού θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός."

"Άλλωστε ένα φόρουμ εσωτερισμού δεν θα έπρεπε λογικά να κουτσομπολευει και να δικάζει, αλλά να αναπτύσει."

"Ο εσωτερισμός πρέπει να παραμείναι εσωτερισμός και όχι να μετατρέπεται σ' έναν κακοποιημένο εξωτερισμό."

Είναι μάλλον ολοφάνερη μία διάθεση κατάκρισης του Χώρου και των Μελών του και κάποια σχετική προκατάληψη εξ'αρχής.

Μπήκες "γνωρίζοντας ήδη τι συμβαίνει" και δεν δέχτηκες να ακούσεις μία διαφορετική ερμηνεία -που τυγχάνει να είναι και η πραγματική- από κάποιους που προσπάθησαν να σε πληροφορήσουν και ταυτόχρονα να κατανοήσουν και οι ίδιοι τι ζητούσες και τι θεωρούσες.
Θα χρειαστεί μάλλον να δεχτείς πως όταν κάποιος σε αυτόν τον χώρο Συζητήσεων -και πιθανότατα και σε άλλους- μιλάει αρχικά απλά και μόνον για κάποιον "Deva Parinito"(χωρίς άλλες διευκρινίσεις) σε συνδυασμό με παραινέσεις για "σεβασμό", ψυχική/πνευματική "ανάπτυξη", κατευθείαν το μυαλό τον υπολοίπων θα πάει αλλού από εκεί που εσείς νομίζεις. Η δική σου πραγματικότητα απλά είναι διαφορετική από αυτήν των υπολοίπων (και του καθενός φυσικά αλλά και πιο συνολικά αναφορικά σε κάποια κοινά δεδομένα που οι υπόλοιποι μοιράζονται).

Και δεν είναι και πολύ ακατανόητο αυτό για κάποιον που έχει παρακολουθήσει τις διαδικτυακές πτυχές της ελληνικής Αναζήτησης την τελευταία δεκαετία... άλλωστε -και θα πρότεινα να μην το παρεξηγήσεις αυτό- ας μην παραβλέπουμε πως μιλάμε για ένα ακόμη ψευδώνυμο/επωνυμία/χαρακτηρισμό που δεν πρόκειται για ένα επίσημο, κοινώς χρησιμοποιούμενο ονοματεπώνυμο. Ακριβώς δηλαδή σαν αυτά που την χρήση τους συνεχίζεις να κατακρίνεις και να απαξιώνεις στην παρούσα συζήτηση(παρότι σου έχω πει εδώ και πολλά μηνύματα ότι θεωρούμε -ως Ομάδα Υπευθύνων του Χώρου- την επιλογή του από το Μέλος των Συζητήσεών μας ως "ατυχέστατη").

Βέβαια καταλαβαίνω πλέον απόλυτα πως πολλά πράγματα αυτής της δυσάρεστης κατάστασης που δημιουργήθηκε εδώ, οφείλονταν σε κάποιο αρχικό κόλλημα/εμμονή σε μία συγκεκριμένη ερμηνεία των πραγμάτων (οπωσδήποτε εν μέρει και των υπολοίπων ημών αλλά σίγουρα και δική σου), και επίσης ότι μέρος του κολλήματος αυτού μάλλον παραμένει ακόμη...
Οφείλω όμως να σου ζητήσω να μην επιτρέψεις περαιτέρω σε οποιοδήποτε τέτοιο 'σχηματισμό' να σε οδηγεί να εξακολουθείς να κατακρίνεις αδικώς ανθρώπινες πρακτικές καθώς και τις προσπάθειες όλων μας. Εννοώ ότι στον παρόντα χώρο(όπως και στους περισσότερους άλλους κλασσικούς χώρους Διαλόγου παγκοσμίως) υπάρχει η δυνατότητα χρήσης συμβολικών ονομάτων (και μάλιστα αυτή προτείνεται) ως Ονόματα Λογαριασμών, όχι για να καταργηθούν οι προσωπικότητες των ανθρώπων. Κάθε άλλο. Βασικός λόγος αποτελεί η προστασία του δικαιώματος στην πραγματική ελευθερία της έκφρασης. Στο προφίλ του ο καθένας/μία μπορεί να προσθέσει και άλλα προσωπικά στοιχεία εάν το επιθυμεί -πράγμα που πολλοί το πράττουν.
Οι λογαριασμοί είναι αυστηρώς ατομικοποιημένοι και ως εκ τούτου ο καθένας εκπροσωπεί μία ανθρώπινη προσωπικότητα. Δεν είναι βέβαια επιτρεπτά όλα τα Ονόματα Μελών (στην Κοινότητα του Esoterica τουλάχιστον) όπως κάποιοι επιμένουν λανθασμένα να θεωρούν.
Τις "εξετάσεις" της η παρούσα Κοινότητα Αναζήτησης είναι τώρα πάνω από 10 χρόνια που τις δίνει καθημερινά και δεν δέχεται βέβαια όπως θα καταλαβαίνεις να απαξιώνεται βάναυσα και άκριτα... Η συνολικότερη δε προσπάθειά του Esoterica έχει δώσει τις δικές της εξετάσεις/αγώνες σε αμέτρητα "μετερίζια" ή καλύτερα πεδία πραγμάτευσης, εργασίας και έρευνας για αρκετά περισσότερα από δέκα χρόνια και φυσικά θα υποστηρίξουμε τις αρχές μας, πραγματώνοντάς τις απαρέγκλιτα όποιες και αν είναι οι "εξωτερικές" συνθήκες.

Σίγουρα δεν σου ζητήσαμε πάντως ένα "δημόσιο βιογραφικό" όπως προβάλλεις και ξαναλέω -όσο και αν γίνομαι κουραστικός- πως έχουμε προτείνει εναλλακτικές οδούς επικοινωνίας και διευθέτησης των όποιων προβληματικών ζητημάτων εδώ και ικανό χρονικό διάστημα.

Γνωρίζεις ότι από την πλευρά μας έχουμε καταβάλλει κάθε προσπάθεια και για μία δημιουργική ιδιωτική επικοινωνία...
Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα πάνε πιο στρωτά από εδώ και στη συνέχεια και είναι σίγουρο ότι μπορούμε να επιλύσουμε -αν υπάρχει "πραγματικά καλή πρόθεση", από όλες τις πλευρές, που λέει και ο alex22- αρκετά προβλήματα.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 02:52:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα ο zip τι copy-paste έχει κάνει και αυτό μπορώ να το πω αφού όπως καταλαβαίνετε -ΌΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ- μόνο εγώ έχω και τα χειρόγραφά του αλλά και πολλά από αυτά τα έχω δημοσιεύσει και επεξεργαστεί εγώ.
Ε ωραία, τότε μένει απλά να βρούμε από πού τα 'χει κάνει copy-paste...
Βέβαια... δε ξέρω τι ακριβώς θα κερδίσουμε με αυτό. Δε καταλαβαίνω γιατί σε πειράζει το να έχει κάνει κάποιος copy-paste.
Ούτε καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς αδύνατο το μέλος Ζιπ να γνώριζε τον Μανώλη Ρασούλη (είτε έκανε είτε όχι copy-paste)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 29/03/2012 02:57:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 03:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αν υπάρχουν όντως εδάφια από πραγματική λογοκλοπή/plagiarism, θα πρέπει να υποδειχτούν, να επιβεβαιωθούν και να υπάρξει επεξεργασία (σήμανση, αναφορά πηγών, προσθήκη Links, διευκρινίσεις και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί). Το θέμα αυτό γενικά είναι ακανθώδες και πολύπλευρο, και φυσικά μας "ταλαιπωρεί" και ουκ ολίγες φορές στα κείμενα των Διαλόγων του χώρου των Συζητήσεων όπως είναι γνωστό.

Η αποτελεσματική αντιμετώπιση είναι εξαιρετικά δύσκολη, καθώς το βασικό μέρος του προβλήματος είναι μάλλον η έλλειψη σωστής κατανόησης/ενημέρωσης, και οι περισσότεροι μάλλον δεν γνωρίζουν ακριβώς τι κάνουν ή πώς θα πρέπει να χειριστούν κείμενα άλλων, όχι μόνον σε ένα Forum Αναζήτησης όπως εδώ αλλά ακόμη και σε "ακαδημαϊκούς" χώρους -όπου υποτίθεται θα έπρεπε οι άνθρωποι να είναι πιο προσεκτικοί και ορθά ενημερωμένοι. Ευθύνεται πιθανότατα η γενική ελληνική κουλτούρα και παιδεία και γι'αυτό το φαινόμενο...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aurelia
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2012, 03:37:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Aurelia, ο kost όπως καταλαβαίνω -ας με διορθώσει αν δεν είναι έτσι, ο ίδιος- χρησιμοποίησε τον όρο "χυδαίος" μάλλον με την έννοια του ακατέργαστου, του έκδηλα λαϊκού, ίσως και του υπερβολικού. Όχι με τις πλέον αρνητικές σημασίες της λέξης. Ίσως και να μην ήταν και η καλύτερη επιλογή αυτή για τις περιστάσεις καθώς μάλλον ελάχιστοι χρησιμοποιούν αυτήν την λέξη με τέτοιο τρόπο και ειδικά όχι σε ένα αρκετά γενικό(σε αντιδιαστολή με ειδικότερα) πλαίσιο συζήτησης...

Ακόμη, όταν λέει πως "ο deva αμπελοφιλοσοφούσε" αναφέρεται στον deva, γνωστό συμμετέχοντα στα Forums -εδικότερα στον παλαιότερο απενεργοποιημένο οριστικά πλέον λογαριασμό του, που όπως σου έχουν πει ή ξεκάθαρα υποδηλώσει κάποιοι άνθρωποι εδώ και ημέρες δεν πρόκειται για τον Μ.Ρασούλη.

Δεν το καταλαβαίνεις μάλλον για την ώρα, αλλά προσωπικά θα διαφωνήσω σε κάτι άλλο... Δεν μπήκες και με τόσο "ευγενικό τρόπο" στις συζητήσεις μας όπως θεωρείς. Τουλάχιστον από την σκοπιά που μπορεί να το δει ένα παλαιό μέλος της παρούσας Κοινότητας -αλλά νομίζω και υπό ευρύτερη έννοια. Θα σου θυμίσω μόνον κάποιες φράσεις από τα πρώτα-πρώτα μηνύματά σου, τα οποία κατατέθηκαν -αν δεν κάνω λάθος- στη συζήτηση "ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ..." μέρος Β':

"Oι αναφορές στον Deva Parinito απαιτούν σεβασμό. Φροντίστε λίγο τον σεβασμό σ' αυτό το φόρουμ.."

"Σ' ένα φόρουμ εσωτερισμού θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός."

"Άλλωστε ένα φόρουμ εσωτερισμού δεν θα έπρεπε λογικά να κουτσομπολευει και να δικάζει, αλλά να αναπτύσει."

"Ο εσωτερισμός πρέπει να παραμείναι εσωτερισμός και όχι να μετατρέπεται σ' έναν κακοποιημένο εξωτερισμό."

Είναι μάλλον ολοφάνερη μία διάθεση κατάκρισης του Χώρου και των Μελών του και κάποια σχετική προκατάληψη εξ'αρχής.

Μπήκες "γνωρίζοντας ήδη τι συμβαίνει" και δεν δέχτηκες να ακούσεις μία διαφορετική ερμηνεία -που τυγχάνει να είναι και η πραγματική- από κάποιους που προσπάθησαν να σε πληροφορήσουν και ταυτόχρονα να κατανοήσουν και οι ίδιοι τι ζητούσες και τι θεωρούσες.
Θα χρειαστεί μάλλον να δεχτείς πως όταν κάποιος σε αυτόν τον χώρο Συζητήσεων -και πιθανότατα και σε άλλους- μιλάει αρχικά απλά και μόνον για κάποιον "Deva Parinito"(χωρίς άλλες διευκρινίσεις) σε συνδυασμό με παραινέσεις για "σεβασμό", ψυχική/πνευματική "ανάπτυξη", κατευθείαν το μυαλό τον υπολοίπων θα πάει αλλού από εκεί που εσείς νομίζεις. Η δική σου πραγματικότητα απλά είναι διαφορετική από αύτην των υπολοίπων (και του καθενός φυσικά αλλά και πιο συνολικά αναφορικά σε κάποια κοινά δεδομένα που οι υπόλοιποι μοιράζονται).

Και δεν είναι και πολύ ακατανόητο αυτό για κάποιον που έχει παρακολουθήσει τις διαδικτυακές πτυχές της ελληνικής Αναζήτησης την τελευταία δεκαετία... άλλωστε -και θα πρότεινα να μην το παρεξηγήσεις αυτό- ας μην παραβλέπουμε πως μιλάμε για ένα ακόμη ψευδώνυμο/επωνυμία/χαρακτηρισμό που δεν πρόκειται για ένα επίσημο, κοινώς χρησιμοποιούμενο ονοματεπώνυμο. Ακριβώς δηλαδή σαν αυτά που την χρήση τους συνεχίζεις να κατακρίνεις και να απαξιώνεις στην παρούσα συζήτηση(παρότι σου έχω πει εδώ και πολλά μηνύματα ότι θεωρούμε -ως Ομάδα Υπευθύνων του Χώρου- την επιλογή του από το Μέλος των Συζητήσεών μας ως "ατυχέστατη").

Βέβαια καταλαβαίνω πλέον απόλυτα πως πολλά πράγματα αυτής της δυσάρεστης κατάστασης που δημιουργήθηκε εδώ, οφείλονταν σε κάποιο αρχικό κόλλημα/εμμονή σε μία συγκεκριμένη ερμηνεία των πραγμάτων (οπωσδήποτε εν μέρει και των υπολοίπων ημών αλλά σίγουρα και δική σου), και επίσης ότι μέρος του κολλήματος αυτού μάλλον παραμένει ακόμη...
Οφείλω όμως να σου ζητήσω να μην επιτρέψεις περαιτέρω σε οποιοδήποτε τέτοιο 'σχηματισμό' να σε οδηγεί να εξακολουθείς να κατακρίνεις αδικώς ανθρώπινες πρακτικές καθώς και τις προσπάθειες όλων μας. Εννοώ ότι στον παρόντα χώρο(όπως και στους περισσότερους άλλους κλασσικούς χώρους Διαλόγου παγκοσμίως) υπάρχει η δυνατότητα χρήσης συμβολικών ονομάτων (και μάλιστα αυτή προτείνεται) ως Ονόματα Λογαριασμών, όχι για να καταργηθούν οι προσωπικότητες των ανθρώπων. Κάθε άλλο. Βασικός λόγος αποτελεί η προστασία του δικαιώματος στην πραγματική ελευθερία της έκφρασης. Στο προφίλ του ο καθένας/μία μπορεί να προσθέσει και άλλα προσωπικά στοιχεία εάν το επιθυμεί -πράγμα που πολλοί το πράττουν.
Οι λογαριασμοί είναι αυστηρώς ατομικοποιημένοι και ως εκ τούτου ο καθένας εκπροσωπεί μία ανθρώπινη προσωπικότητα. Δεν είναι βέβαια επιτρεπτά όλα τα Ονόματα Μελών (στην Κοινότητα του Esoterica τουλάχιστον) όπως κάποιοι επιμένουν λανθασμένα να θεωρούν.
Τι "εξετάσεις" της η παρούσα Κοινότητα Αναζήτησης είναι τώρα πάνω από 10 χρόνια που τις δίνει καθημερινά και δεν δέχεται βέβαια όπως θα καταλαβαίνεις να απαξιώνεται βάναυσα και άκριτα... Η συνολικότερη δε προσπάθειά του Esoterica έχει δώσει τις δικές της εξετάσεις/αγώνες σε αμέτρητα "μετερίζια" ή καλύτερα πεδία πραγμάτευσης, εργασίας και έρευνας για αρκετά περισσότερα από δέκα χρόνια και φυσικά θα υποστηρίξουμε τις αρχές μας, πραγματώνοντάς τις απαρέγκλιτα όποιες και αν είναι οι "εξωτερικές" συνθήκες.

Σίγουρα δεν σου ζητήσαμε πάντως ένα "δημόσιο βιογραφικό" όπως προβάλλεις και ξαναλέω -όσο και αν γίνομαι κουραστικός- πως έχουμε προτείνει εναλλακτικές οδούς επικοινωνίας και διευθέτησης των προβληματικών ζητημάτων εδώ και ικανό χρονικό διάστημα.

Γνωρίζεις ότι από την πλευρά μας έχουμε καταβάλλει κάθε προσπάθεια και για μία δημιουργική ιδιωτική επικοινωνία...
Ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα πάνε πιο στρωτά από εδώ και στη συνέχεια και είναι σίγουρο ότι μπορούμε να επιλύσουμε -αν υπάρχει "πραγματικά καλή πρόθεση", από όλες τις πλευρές, που λέει και ο alex22- αρκετά προβλήματα.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------


Κατ'αρχήν, οι φράσεις μου οι οποίες παραθέτεις είναι εκτός συμφραζομένων και γενικής στιχομυθίας του topic "ότι σας έρθει στο μυαλό" οπότε και δεν μπορούν να σταθούν από μόνες τους. Αυτό δεν με απασχολεί γιατί ο καθένας μπορεί να ανατρέξει εκεί να διαβάσει τι γίνεται πριν και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Μετά, όταν πρωτοέγραψα, όχι μόνο δεν ήξερα ΤΙ συμβαίνει αλλά είχαμε μείνει άφωνοι από τα όλα όσα έχουν γραφτεί στο φόρουμ αναφορικά με τους Deva Parinito και Μανώλη Ρασούλη. Νομίζω ότι αυτό φαίνεται και σε αυτά που γράφω.
Αυτό όμως που με ανησυχεί, είναι που ασχολείστε με το τι κάνω εγώ και μόνο. Ούτε καν κάνετε τον κόπο να τσεκάρετε ΓΙΑΤΙ γράφω αυτά που γράφω και ούτε κάνετε τον κόπο να αντρέξετε στα γραφόμενα του Deva Parinito.

Η στάση η δική σου ειδικά ως Admin, δεν ήταν η αναμενόμενη ενός διαχειριστή.
Έν πάσει περιπτώσει για να μην συνεχιστεί η μεταξύ μας συζήτηση του τυπου τι και γιατί, νομίζω ότι με την Αμαλία κάπως συνεννοηθήκαμε στο ότι εκείνη είναι εκείνη κι εγώ είμαι εγώ και το μόνο που ελπίζω είναι να βγάλω εγώ κάποια άκρη για το πως "βρέθηκε" ο Μανώλης Ρασούλης εδώ μέσα.

Όμως αν θέλεις, κάνε έναν κόπο και ξαναδιάβασε την αρχή του θέματος και ξανασκέψου τις αντιδράσεις των υπολοίπων.

Όσο για το "κόλλημα" που λες, του προσδίδεις πολύ "ελαφρύ" χαρακτηρισμό. Εάν ο οποιοσδήποτε βρεθεί στη δική μου θέση, δεν θα κάνει καν τον κόπο να γράψει ούτε μία τελεία εδώ. Όχι γιατί το φόρουμ δεν του αρέσει. Αλλά γιατί άλλοι, καταφεύγουν βολίδα σε άλλες μεθόδους τις οποίες εγώ σιχαίνομαι. Και τότε θα ψαχνόσασταν διαφορετικά. Και βέβαια τότε δεν θα είχαν και πολύ χρόνο για αστεία.

ΥΓ Δεν απαξιώνω την χρήση των nicknames. Ο καθένας ότι θέλει κάνει. Όχι όμως με προσωπικές ταυτότητες. Και όχι με προσωπικά στοιχεία. Και ακόμα αυτό δεν θέλετε να το κατανοήσετε.

Και για άλλη μία φορά, το θέμα από εδώ είναι λήξαν.
Εκτός φόρουμ, τώρα αρχίζει.
Ν.Α.R


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy