ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 14:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι,
με συγχωρείτε, αλλά για ποιο θεό μιλάτε?
Αυτόν των Εβραίων, μήπως?

Αν ενοείτε τον Γιαχβέ των Εβραίων, λυπάμαι, αλλά όπως τον περιγράφουν αυτοί οι τσοπαναρέοι στην Βίβλο τους, είναι σφόδρα ρατσιστής, κακούργος και δολοφόνος.

Αν μιλάτε για κάποιο άλλο θεό παρακαλώ να μου τον πείτε.

Pete

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 15:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φιλε just a man.... σ'ευχαριστω για τα ομορφα λογια που καταθετεις εδω.......ομως τα λογια δεν μπορουν να φτασουν το βαθος και τη μεταμορφωση που φερνει ΤΟ ΒΙΩΜΑ της αγαπης....θεωρω τον εαυτο μου τυχερο γιατι μου μεταδοθηκε -εστω και για λιγες ωρες-το βιωμα της αγαπης πριν χρονια όταν συναντησα τον γεροντα Παϊσιο στο Αγιο Ορος....δεν ηταν τα λογια που μου ειπε(τα εχω ξεχασει τα περισσοτερα)αλλα το πως ΕΝΙΩΘΑ οταν εφυγα απ΄το κελι του....ενιωθα πληρης,γεματος αγαπη και ετοιμος να θυσιαστω για οποιαδηποτε ον συναντουσα.....χαρα περα απο καθε λεξη και πραγματικη ταπεινοφροσυνη(πως αξιωθηκα τετοια ευλογια ενω δεν την αξιζα πραγματικα).....η αγαπη με ειχε σημαδεψει!ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!....σ'ευχαριστω που με εφερες παλι στην ενθυμιση της συχνοτητας της χωρις ορους αγαπης.........



Φίλε μου καλέ Ηλιοφόρος,

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Είσαι πολύ ευλογημένος που ο Τριαδικός μας Θεός σε αξίωσε να γνωρίσεις τον γέροντα από κοντά. Προσωπικά τον έχω γνωρίσει από τα βιβλία του. Κρίμα. Το διάσημα που ήταν εν ζωή ήμουνα πλανεμένος.

Αλλά δεν έχω παράπονο. Με την μεταμέλεια μου ο Τριαδικός μας Θεός, με αξίωσε να καταλάβω το μήνυμα της βιωματικής Άνοιξη της Αγάπης.

Ο λόγος που δεν μπορούν να δουν το Θεό οι άνθρωποι είναι ότι δεν έχουν καλλιεργήσει στην ψυχή τους την θεία Ευχαριστία. (Ευγνωμοσύνη).

Άλλοι δύο σημαντικοί λόγοι που δεν βλέπουν το θεό οι άνθρωποι και κατά επέκταση την αγάπη είναι:
Ο πρώτος λόγος είναι ότι δεν έχουν καταλάβει ότι όσο υπάρχει ένας άνθρωπος που μισούμε αυτό είναι εμπόδιο στην πνευματική μας εξέλιξη.
Και ο δεύτερος είναι ότι μόνο μέσο της ταπείνωσης μπορούμε να φτάσουμε στο Θεό. Ετοιμάζω σχετικό άρθρο για αυτό.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια.

Εύχομαι το Άγιο Πνεύμα να είναι παρόν στις προσευχές σου και να μεταφέρει στον Ουρανό και την Γη την αγάπη σου.

ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.
Εύχομαι να είναι ευλογημένη η αγάπη σου όπου και αν την προσφέρεις!!!


Και όπως έλεγε και ο γέροντας:

Εκείνος που για να πιστεύει και να αγαπήσει το Θεό, ζητά Θαύματα, δεν έχει αρχοντιά.
Για τo Θεό αυτό που έχει αξία και μετρά είναι, το να αγαπήσει ο άνθρωπος το Θεό, μόνο και μόνο επειδή είναι αγαθός.
Γέροντας Παϊσιος – Αγιορείτης.

Με αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 23/06/2003 15:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου,

ποιος σου είπε ότι πρέπει να πιστεύω στον ρατσιστή και κακούργο Γιαχβέ για να δω τον Θεό?
Ο θεός είναι ένας και ο αυτός για όλους τους ανθρώπους. Από πότε οι Εβραίοι έχουν το προνόμιο να μιλούν για τον μόνο και πραγματικό Θέό?

Έχω πολλές φορές νοιώσει την δύναμη του πραγματικού θεού των ανθρώπων. Όπως όλοι όσοι πιστεύουν σε αυτόν. Όπως όλοι δέχονται αυτόν ως δημιουργό των πάντων και ΟΧΙ των Εβραίων.

Λυπάμαι, αλλά ο πραγματικός Θεός ούτε ρατσιτής είναι ούτε κακούργος. Είναι θεός ΟΛΩΝ των ανθρώπων και όχο μόνο των Εβραίων. Δεν με νοιάζει πως τον λες. Είναι το λιγότερο. Ξεκόλα από τους Εβραίους μόνο.

Pete

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 17:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου παρέα,

Πριν προχωρήσω στην αρθρογραφήσει των μηνυμάτων θα ήθελα να εκφράσω το λόγο της Δημιουργίας του Forum Η Θρησκεία της Αγάπης καθώς και κάποια λίγα σχόλια για τον Just A Man.

H κύρια αιτία που δημιουργήθηκε το Forum Η Θρησκεία της Αγάπης είναι η μεταφορά του προσωπικού μου βιώματος, το πως έχω νιώσει με την διδασκαλία Χρηστού μας σε ότι έχει να κάνει με το μήνυμα της Aγάπης.

Ο Just A Man είναι ένας απλός άνθρωπος (για την ακρίβεια Άνδρας, 35 χρονών).

Επιθυμία μου είναι να μπορέσω να μοιραστώ μηνύματα Αγάπης Αισιοδοξίας Σοφίας και γενικά μηνύματα όπου μπορούν να κάνουν την καθημερινότητα μας καλύτερη.

Γιατί στην αγάπη όλα χωράνε.

Ο Θεός του Σύμπαντος κόσμου για τον Just A Man είναι ο Πατέρα, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα.

Ο Just A Man σέβεται κάθε πνευματικό πιστεύω στην Ανθρωπότητα. Το να σεβόμαστε όμως του άλλους δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και να ταυτιστούμε μαζί τους.

Έτσι και Ο Just A Man. Δεν θα ήθελε κανείς να ταυτιστεί μαζί του.

Πλανήτης του είναι το Σύμπαν και Χώρα του είναι η Γη.
Ο Just A Man είναι κάτοικος του Σύμπαντος.
Πνευματικός του δάσκαλος ο Ιησούς.
Θρησκεία του είναι η Αγάπη.
Και προορισμός του να ελευθερώσει την ανθρωπότητα από την λύπη φέροντας την χαρά δια μέσω της αγάπης έτσι όπως το ένοιωσε από τον Γλυκό Χρηστό μας.

Ο Just A Man δεν έχει απαντήσεις για το Θεό και για κάθε θέμα που μπορεί να σας προβληματίζει. Ο Just A Man θα μιλάει για το Θεό όπως το έχει βιώσει. Μην ψάχνετε για απαντήσεις εκτός. Όλες η απαντήσεις είναι μέσα σας!!!!!

Θα παρακαλούσα να αφιερώνετε το χρόνος να διαβάζετε το Forum όσοι πιστεύετε ότι έχετε κάτι θετικό να πάρετε. Γιατί ο Just A Man θέλει να σέβεται το χρόνο αυτών που το παρακολουθούνε.

Ομοίως θα ήταν επιθυμητό αν υπάρχουν άνθρωποι οπού η καδιά τους ταράζετε με αυτά που αναφέρονται μέσα από αυτό το Forum, να ΜΗΝ παρακολουθούν τα μηνύματα.

Γιατί ο Just A Man δεν θα ήθελε να κάνει τους συνανθρώπους μας να αισθάνονται Θυμό και Οργή. Γιατί έτσι αισθάνεται ότι είναι ο ίδιος αιτία για την ταραγμένη καρδία της παρέας μας. Και ο Just A Man το μόνο που θέλει είναι να υπάρχει Αγάπη στις καρδίες των ανθρώπων.

Καθώς επίσης ας σεβαστούμε και τον χρόνο από όσα μέλη θα ήθελαν να έχουν μια μικρή όαση αγάπης και αισιοδοξία. Δεν είναι υποχρεωμένοι να φθείρονται ψυχικά μέσα σε διενέξεις θύμος και φανατισμούς.

Κάθε καρπός Σοφίας, Αισιοδοξίας Χιούμορ και Αγάπης, χωρίς διακρίσεις από οποιοδήποτε πνευματικό χώρο, είναι ευπρόσδεκτοι στο Forum:
H Θρησκεία της Αγάπης.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 24/06/2003 00:04:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 00:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου,

ποιος σου είπε ότι πρέπει να πιστεύω στον ρατσιστή και κακούργο Γιαχβέ για να δω τον Θεό?
Ο θεός είναι ένας και ο αυτός για όλους τους ανθρώπους. Από πότε οι Εβραίοι έχουν το προνόμιο να μιλούν για τον μόνο και πραγματικό Θέό?

Έχω πολλές φορές νοιώσει την δύναμη του πραγματικού θεού των ανθρώπων. Όπως όλοι όσοι πιστεύουν σε αυτόν. Όπως όλοι δέχονται αυτόν ως δημιουργό των πάντων και ΟΧΙ των Εβραίων.

Λυπάμαι, αλλά ο πραγματικός Θεός ούτε ρατσιτής είναι ούτε κακούργος. Είναι θεός ΟΛΩΝ των ανθρώπων και όχο μόνο των Εβραίων. Δεν με νοιάζει πως τον λες. Είναι το λιγότερο. Ξεκόλα από τους Εβραίους μόνο.

Pete


Καλέ μου φίλε Pete.

O Θεός που πιστεύει ο Just A Man είναι ο Τριαδικός Θεός γνωστός σαν Πατέρας Υιός και Άγιο Πνεύμα. Για λόγος συντομίας τον αποκαλώ με το χαϊδευτικό του όνομα που είναι ΑΓΑΠΗ.


Πολλοί προσπαθούν να εξηγήσουν τι είναι ο Τριαδικός και Ομοούσιος θεός.

Πατέρας , Υιός και Άγιο Πνεύμα.

Ένας τρόπος για να γίνει κατανοητός είναι με το παράδειγμα του Νερού. Για παράδειγμα το Νερό, μπορεί να είναι υγρό και ρευστό, να είναι σαν ατμός, η να είναι σαν πάγος. Μια ουσία, τρεις υποστάσεις.

Αν και το νερό είναι από τα σημαντικότερα πράγματα στο σύμπαν και τελικά όχι ένα τυχαίο παράδειγμα.

Πολλοί δεν πιστεύουν στον τριαδικό Θεό επειδή δεν έχει μορφή.

Αλλά και τα κύματα της τηλεόρασης δεν τα βλέπουμε αλλά το αποτέλεσμα το βλέπουμε στης οθόνες μας.
Τα σήματα από την κινητή τηλεφωνία δεν τα βλέπουμε αλλά το κινητό μας είναι on-line.
Τον ήχο δεν τον βλέπουμε, αλλά τον αισθανόμαστε.
Γιατί όχι και τον Θεό?

Με το Θεό είναι απλά τα πράγματα Η πιστεύεις η δεν το αισθάνεσαι να υπάρχει σαν μια πραγματικότητα χωρίς μορφή.

Και επειδή τα πράγματα που δεν έχουν μορφή η τα αισθάνεσαι η δεν τα αισθάνεσαι όπως ο ήχος, έτσι και με το τριαδικό Θεό.

Όπως σε πολλά άμορφα πράγματα έτσι και με την πνευματική ζωή επειδή κανείς δεν μπορεί να αποδείξει με την λογική ότι κάτι υπάρχει η δεν υπάρχει καλούμαστε να πάρουμε μια απόφαση πια διαδρομή θα ακολουθήσουμε.

Αν και όταν κάποιος το θέλει με την καρδιά του αληθινά και με ανιδιοτέλεια τότε και ο Τριαδικός Θεός του φανερώνεται.

Στα μάτια του Just A Man κάθε πνευματική διαδρομή είναι αποδεκτή αρκεί να έχει σαν αρχή και τέλος προορισμού τον Σεβασμό και την Αγάπη για τον κάθε συνάνθρωπό μας.

Καλέ μου φίλε Pete και προς κάθε φίλο της παρέας του esoterica.

Ταπεινά, οι παραπάνω σκέψεις είναι τα αισθήματα μου, για το πώς έχει αντιληφτεί ο Just A Man το Δημιουργό του Σύμπαντος Κόσμου.

Δεν έχω άλλες πληροφορίες η κάποια βιβλία να σας προτείνω σχετικά με την έννοια το τι είναι Θεός. Όλα είναι διαθέσιμα στα βιβλιοπωλεία αλλά και στο Δια δίκτυο. Η επιλογή είναι προσωπική για τον καθένα μας.

Όποιος θέλει πραγματικά να γνωρίσει τον θεό ας καθίσει στην σιωπή του, και τότε θα τον γνωρίσει. Ας μην βιαζόμαστε. Η υπομονή είναι μεγάλη αρετή προς καλλιέργεια για όλους μας.

Αλλά αισθάνομαι αυτό που έχει μεγαλύτερη αξία είναι πως η πνευματική ζωή θα μπορούσε να μας ωφελήσει στην καθημερινή μας ζωή. Αν ο πνευματικός χώρος που βρισκόμαστε δεν μας οδηγεί σε χαρά και ειρήνη που είναι η φυσική κατάσταση που ο καθένας μας θέλει να αισθάνεται, τι άλλο θα ήταν περισσότερο ωφέλιμο.

Χωρίς να μπαίνουμε στην διαδικασία με το τη είναι δίκαιο και τη όχι. Τη είναι καλό και τη κακό. Γιατί η σοφία του ανθρώπου ακόμα πολλά μεταφυσικά πράγματα δεν μπορεί να τα εξηγήσει. Για αυτό και κάθε φορά που προχωράμε σε ένα μεταφυσικό θέμα και το εξηγούμαι, αυτόματα γίνεται φυσικό.

Και ας μην πάμε πολύ μακριά. Πόσα μικρόβια που κουβαλάει κάθε σώμα υπάρχουν, για να μπορούν να καταπολεμούν άλλα μικρόβια. Οι εναλλαγές του καλού και του κακού κάνουν αυτό τον κόσμο να εξελίσσεται.

Οι δικές μου σκέψεις λένε ότι κάνοντας τρόπο ζωής τα μηνύματα μιας πνευματικής διδασκαλίας αγάπης, μπορείς η καθημερινή μας ζωή να φτάσεις σε μεγάλα επίπεδα Χαράς και Ειρήνης την Ψυχή μας.

Εύχομαι να είναι ευλογημένα τα μηνύματα της διδασκαλίας που θα ακολουθήσετε ώστε να φέρουν Χαρά και Ευτυχία στην Ζώη σας από όποιο πνευματικό χώρο και αν είναι.

Με Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 24/06/2003 00:19:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 13:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ’αγαπώ και μ’ αγαπάς.
Σ’ αγαπώ , σου δίνω την ευκαιρία να γίνεις η προέκταση του εαυτού μου. Μ’ αγαπάς , μου δίνεις κι εσύ την ευκαιρία να γίνω η προέκταση του δικού σου εαυτού.

Αυτό λοιπόν είναι αγάπη. Είναι το πολυτιμότερο αγαθό. Όποιος το αποκτήσει , γίνεται ο πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 09:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Ελπίδα της Αγάπης στην Ζωή μας, υπάρχει πάντα σαν ένα αστέρι.
Πάντα μπορούμε να το βρούμε ένα αστέρι μέσα στον συννεφιασμένο και σκοτεινό Ουρανό.

Με Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε μου γειά σου,
από αυτά που γράφεις αισθάνομαι ότι η αγάπη σου είναι μεγάλη σε σχέση με τη δική μου...και χαίρομαι γι' αυτό!

Πες σε παρακαλώ αν ξέρεις κάποιο τρόπο να αυξήσει κανείς την αγάπη που έχει μέσα του!

πάντα φίλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 15:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε μου γειά σου,
από αυτά που γράφεις αισθάνομαι ότι η αγάπη σου είναι μεγάλη σε σχέση με τη δική μου...και χαίρομαι γι' αυτό!

Πες σε παρακαλώ αν ξέρεις κάποιο τρόπο να αυξήσει κανείς την αγάπη που έχει μέσα του!

πάντα φίλος.


Για σου καλέ μου φιλαράκο,

Χαίρομαι που είσαι καλά. Ο καρπός που μας έδωσες για προβληματισμό είναι θαυμάσιος.
Πως κανείς μπορεί να αυξήσει την Αγάπη του?
Και η πρώτη ερώτηση που γεννήθηκε μέσα μου είναι, τελικά τι μειώνει την Αγάπη μας?
Όταν μειώνεται η χαρά της Αγάπης, κάτι άλλο αυξάνεται. Και τι είναι αυτό που συνήθως αυξάνετε?


Συνήθως την θέση της Αγάπης την παίρνει το άγχος και ο Φόβος.

Ο φόβος ότι δεν αξίζουμε.
Ο φόβος να μιλήσουμε, να είμαστε αληθινοί και ειλικρινείς με αυτό που αισθανόμαστε.
Ο φόβος ότι δεν μας αποδέχονται οι άλλοι όπως είμαστε.
Ο φόβος για ότι μας αδικούνε, λες και έχει καταφέρει ένας άνθρωπος να μαζέψει όλη την σοφία του σύμπαντος για να έχει την αποκλειστικότητα στην αλήθεια και την δικαιοσύνη.

Ο φόβος που μας κάνει να μπαίνουμε σε συγκρίσεις με τους άλλους συνανθρώπους μας είναι, για να αποδείξουμε ότι εμείς είμαστε πιο δίκαιοι και ότι αξίζουμε περισσότερο.

Ενώ όταν βιώνεις την ταπεινότητα, και όχι κατά ανάγκη για να παρουσιάζουμε το μοντέλο του καλόπαιδισμού, καταλαβαίνεις ότι είσαι ο τελευταίος άνθρωπος που μπορεί να έχει αξία στο σύμπαν.

Με αποτέλεσμα να απελευθερώνεσαι από το παιχνίδι:
της κενοδοξίας,
της κατάκρισης,
της αλαζονείας,
να παραπονιέσαι,
και από το παιχνίδι της αυτό επαινέσεις.

Γιατί όταν είσαι συνειδητά κατώτερος από όλους, τότε δεν μπαίνεις στο παραπάνω παιχνίδι που δεν οδηγεί πουθενά παρά μόνο σε ακραίες καταστάσεις, όταν θέλουμε να είμαστε ο μόνος θεός (Το εγώ μας) στο σύμπαν.

Θα πω κάτι σημαντικό που ελάχιστοι θα το καταλάβουν.

Όση αξία μπορεί να έχω προσωπικά σαν οντότητα μέσα στο σύμπαν, άλλη τόσο αξία έχει και τα λουλούδια που είναι γύρο μας.

Γιατί δεν έχει καταλάβει η ανθρωπότητα, όπως ένας άνθρωπος όπως αγαπάει το αριστερό του χέρι, είναι φυσικό ότι έτσι αγαπάει και το δεξί του.

Γιατί τελικά, δεν μπορεί να αγαπήσει όλους το ίδιο?

Και ένα σωρό άλλοι φόβοι.

Και αυτό είναι το πρώτο κομμάτι. Με τον καρπό που μας έδωσες, μπορούμε να γράψουμε εγκυκλοπαίδεια.

Ήταν από τις καλύτερες ερωτήσεις που δέχτηκα. Θα επανέλθω πάλι με περσότερα σε αυτό θέμα. Απλά είμαι πολύ απασχολημένος στην δουλειά μου τελευταία και δεν έχω την δυνατότητα να προσφέρω όσους καρπούς Αγάπης έχω μαζέψει στο τραπέζι της καρδιάς μου.

Ελπίζω να έχω την συμπάθεια σου και την κατανόηση σου. Θα επανέλθω φίλε μου καλέ.

Η επιθυμία αυτού του forum είναι, να μεταφέρει το άγγιγμα της βιωματικής άνοιξης της Αγάπης.

Αν καταφέρει να πραγματοποιηθεί, έστω και σε μια ψυχή, η βιωματική άνοιξη της Αγάπης, τότε και μόνο τότε, ο Just A Man, άξιζε της Χάρης που δέχτηκε από τον Δημιουργό του Σύμπαντος Κόσμου να ενσαρκωθεί και να πάρει ανθρώπινη μορφή!

Με αγάπη φιλαράκι μου καλό,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 25/06/2003 15:15:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 15:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη - Ένα καναρίνι σ’ένα κλουβί.

Ο άνθρωπος - Το κλουβί.

Ελευθερώστε την αγάπη που βρίσκετε μέσα σας, και ομορφύνετε την Ζωή των γύρο σας.

Ας είναι ευλογημένες οι μελωδίες της Αγάπη σας.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου καλέ μου φίλε,
Έτσι...για να κάνω εγώ μία αρχή προβληματισμών.
Πολλές φορές νοιώθω ότι δεν δίνω στους συνσνθρώπους μου ότι θα μπορούσα να τους δώσω. Προσπαθώντας να δω τι φταίει βρήκα εύκολα πολλά είδη "φόβου" ή ανασφάλειας αν θες...
Το θέμα λοιπόν είναι τι κάνω γι' αυτά. Το να τα αναγνωρίζει κανείς δεν λέει και τίποτα...
Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να πιεστεί κανείς να κάνει το καλό και σιγά - σιγά θα μάθει μέσα από αυτό ή να γυρίσει στα παιδικά του χρόνια να ανακαλύψει πότε πως και γιατί του "ήρθαν" αυτές οι φοβίες; Υπάρχει άλλος δρόμος; Ας πούμε αν είσαι μέσα σε μία θρησκεία αυτό βοηθάει;
Να σου πω βέβαια κάτι που ήδη με έχει βοηθήσει αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελα. Διαβάζοντας βιβλία με ανθρωπιστικό περιεχόμενο βρήκα ότι η καρδιά μαλακώνει λιγάκι!
Θες να μου πεις κάτι πάνω σε αυτά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 01:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σου καλέ μου φίλε,
Έτσι...για να κάνω εγώ μία αρχή προβληματισμών.
Πολλές φορές νοιώθω ότι δεν δίνω στους συνσνθρώπους μου ότι θα μπορούσα να τους δώσω. Προσπαθώντας να δω τι φταίει βρήκα εύκολα πολλά είδη "φόβου" ή ανασφάλειας αν θες...
Το θέμα λοιπόν είναι τι κάνω γι' αυτά. Το να τα αναγνωρίζει κανείς δεν λέει και τίποτα...
Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να πιεστεί κανείς να κάνει το καλό και σιγά - σιγά θα μάθει μέσα από αυτό ή να γυρίσει στα παιδικά του χρόνια να ανακαλύψει πότε πως και γιατί του "ήρθαν" αυτές οι φοβίες; Υπάρχει άλλος δρόμος; Ας πούμε αν είσαι μέσα σε μία θρησκεία αυτό βοηθάει;
Να σου πω βέβαια κάτι που ήδη με έχει βοηθήσει αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελα. Διαβάζοντας βιβλία με ανθρωπιστικό περιεχόμενο βρήκα ότι η καρδιά μαλακώνει λιγάκι!
Θες να μου πεις κάτι πάνω σε αυτά;



Καλέ μου φιλαράκο χαίρομαι που είσαι καλά.

Τι σύμπτωση. Και σε μένα συμβαίνει το ίδιο. Πολλές φορές θέλω να δώσω πολλά στους συνανθρώπους μου αλλά δεν τα καταφέρνω. Και είναι φυσιολογικό.

Από την ελεύθερή βούληση για ενότητα στην αγάπη ξεκινάνε όλα, και από ελεύθερή βούληση σταματούνε όλα.

Από την προσωπική μας βούληση δεν λειτουργούμε με αγάπη όταν υπάρχει ο φόβος, και από τον φόβο των άλλων εξαρτάτε τώρα στην δικιά μας ποια βούληση τη στάση θα κρατήσουμε. Στάση Αγάπη η στάση Φόβου.

Γιατί μπορεί να απλώσεις το χέρι σου σε κάποιον με όλη σου την καρδιά στην συγχώρεση, χαρά, ευεργεσία… αλλά δεν μπορείς να κάνεις τον άλλο να σου πιάσει το χέρι αν η δική του ελεύθερη βούληση είναι μπλοκαρισμένη.


Προσωπικά δεν έχω την σοφία να κάνω διαχωρισμό ανάμεσα στους καρπούς του δέντρου της Γνώσης μεταξύ καλού και κακού.

Και αυτό γιατί πολλές φορές έχει αποδειχτεί ότι κάτι που το θεωρούμε σαν το μεγαλύτερο καλό στην ζωή μας μπορεί να κρύβει πολύ κακό. Και κάτι που το θεωρούμε σαν πολύ κακό μπορεί να είναι πολύ καλό.


Δεν σου κρύβω ότι επειδή τα παιδικά χρόνια ενός ανθρώπου είναι πολύ σημαντικά, και αυτό γιατί κάθε παιδική ψυχούλα καταγραφή και απορροφάει πράγματα στο υποσυνείδητο της σαν σφουγγάρι, είναι σημαντική η εξέτασή τους για να μπορέσει να κατανοήσει γιατί λειτουργεί όπως λειτουργεί. Για την προσωπική μας ενδοσκόπηση.

Οι φοβίες ακόμα και ένα δεν καταγράφτηκαν σε παιδική μας ηλικία, στις μέρες που ζούμε, έχοντας καλλιεργηθεί τόσο έντονα το συναίσθημα τις τρομολαγνείας που δεν μπορεί να μας αφήσει ανεπηρέαστους όλους.


Υπάρχουν πολύ δρόμοι. Προσωπικά τα τελευταία επτά χρόνια ασχολήθηκα με όλους τους Πνευματικός χώρος.

Με όλες τις Θρησκείες παγκόσμια.
Με τον Αρχαίο μας πολιτισμό.
Με ψυχολογία.
(Η ψυχολογία με βοήθησε να καταλάβω πρώτα καλά τον εαυτό μου και μετά τους άλλους γιατί συμπεριφέρονται έτσι. Το μόνο κακό που έχει η ψυχολογία είναι ότι η γνώση που μαζεύεις είναι επικίνδυνη πρώτα πρώτα για τον ίδιο σου τον εαυτό. Η ψυχανάλυση σου διαλύει την ψυχή σε κομματάκια. Θέλει πολύ ψυχική δύναμη για να περάσεις αυτό το τούνελ. Αλλά όταν το περάσεις τότε έχει πολύ μεγάλη δύναμη. Απλά υπάρχει μια πολύ μεγάλη ευθύνη όταν έχει κάποιος μια σημαντική δύναμη στα χέρια του).
Με εναλλακτικές Θεραπείες.
Ιατρικά Θέματα.
Διατροφικά Θέματα.
Με Παραψυχολογία.

Και ένα σωρό αλλά πράγματα για να καταλάβώ την αξία μιας πολύ μικρής λεξούλας ΑΓΑΠΩ. Το Α και το Ω στο σύμπαν.


Και αυτή την λέξη την αισθάνθηκα αληθινά μόνο από τα λόγια της διδασκαλίας του Γλυκού μας Χριστού.


Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές όταν κάποιος ξεκινάει με τον πνευματισμό ενθουσιάζεται και αμέσως παραμυθιάζεται ότι είναι κάτι ξεχωριστό από όλους τους άλλους. Και έτσι πέφτει στην παγίδα της αλαζονείας.

Πόσο μεγάλη είναι η αρετή της Ταπεινώσεις. Αν την είχε συνειδητοποιήσει ο κόσμος, δεν θα ήθελε τίποτα άλλο στην Ζωή του.

Μόνο στο Γλυκό μας Xριστό κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι το μήνυμα για την

Ε Ν Ο Τ Η Τ Α
Τ Η Σ
Α Γ Α Π Η Σ.

Μόνο μέσα από την συνολική ενότητα της ανθρωπότητας η Γη θα ξαναγίνει παράδεισος.

Όσο θα υπάρχει έστω και ένας συνάνθρωπος μας έξω από αυτήν την ενότητα, δεν θα μπορέσουμε να γυρίσουμε πίσω στο σημείο που φάγαμε το μήλο του εγωισμού και τις αχρηστίας.

Εύχομαι το πλοίο της καρδιάς σου να το οδηγεί η Γλυκιά Μορφή του Χριστού μας φέροντας τους καρπούς του Αγίου Πνεύματος (καρπούς Ενότητας και Αγάπης) στις καρδιές των ανθρώπων.

Με Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 17/07/2003 10:45:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 09:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε χρειάζεται προσπάθεια για ν’ αγαπήσεις. Προσπάθεια χρειάζεται , όταν κοιτάς να την εκτιμήσεις.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 10:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφαιρέστε από το νου σας τις αρνητικές, διαβρωτικές σκέψεις
οι οποίες ταράζουν τον νου και την καρδιά.
Έχετε το νου στραμμένο στο Φως, στην Αγάπη... στον Θεό...


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 01:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, λέει, πριν από πάρα πάρα πολλά χρόνια, οι άνθρωποι ξέρανε ότι όλοι ήτανε το ίδιο, ότι ήταν συν δημιουργοί με τον Θεό.

Έπαιζε ο καθένας έναν ρόλο: πότε πορτιέρης γινότανε ο ένας, πότε βασιλιάς γινότανε ο άλλος.

Παίρνανε όλους τους ρόλους, με τη σειρά, αλλά πάντα ήξεραν ότι όλοι είναι ίδιοι, και το να είσαι βασιλιάς ή πορτιέρης δεν σήμαινε τίποτα.
Ήταν όπως τα παιδιά όταν παίζουν. Έτσι έπαιζαν και αυτοί. Με τα χρόνια, όλοι τους είχαν παίξει όλους τους ρόλους, ξανά και ξανά. Οι Θεοί, που τους παρακολουθούσαν από τον ουρανό, είδαν ότι οι άνθρωποι έπαψαν να είναι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι.
Βαριόντουσαν. Βαριόντουσαν τα ίδια και τα ίδια. Το παιγνίδι έπαψε να έχει ενδιαφέρον.

Οι Θεοί σκέφτηκαν να διορθώσουν την κατάσταση, και κατέληξαν ότι ο λόγος που οι άνθρωποι είχαν βαρεθεί, ήταν γιατί ήξεραν ότι όλοι είναι ίδιοι.

Σκέφτηκαν, λοιπόν, να τους κάνουν να ξεχάσουν ότι όλοι είναι ίδιοι, τι βασιλιάς τι πορτιέρης. Θα έκρυβαν το κλειδί του μυστικού, ότι όλοι ήταν το ίδιο, κάπου που οι άνθρωποι να μην το βρουν.

"Στο πιο ψηλό βουνό ", είπε ένας Θεός.
"Όχι, όχι, ο άνθρωπος Θα πάει μια μέρα εκεί ", είπαν οι άλλοι.
"Στα πιο βαθιά νερά των ωκεανών ", είπε ένας άλλος Θεός.
"Όχι, όχι, ο άνθρωπος θα πάει μια μέρα εκεί ", είπαν οι άλλοι.
"Το βρήκα, Θα το κρύψουμε μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο.
Οι άνθρωποι δεν Θα σκεφθούν ποτέ να κοιτάξουν εκεί.
Ακόμα κι αν κάποιος τους το πει δεν Θα τον πιστέψουν.
Έτσι δεν θα βαριούνται να παίζουν το ίδιο παιγνίδι ξανά και ξανά ", είπε ένας από τους Θεούς.

Όλοι συμφώνησαν, ότι οι άνθρωποι, που Θα 'φταναν μια μέρα στο πιο ψηλό βουνό, και στον πιο βαθύ βυθό των ωκεανών, δεν Θα σκεφτόντουσαν ποτέ να ψάξουν μέσα τους.

Και έτσι έκαναν!

Από τότε οι άνθρωποι παίζουν τους ρόλους τους χωρίς να Θυμούνται τι βασιλιάς τι πορτιέρης, και ψάχνουν με μανία να βρούνε το κλειδί της ευτυχίας.

Το κλειδί της ευτυχίας βρίσκεται μέσα μας και είναι η ΑΓΑΠΗ.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 02/07/2003 14:32:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 09:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Καλό Μήνα 1/7/2003

Από σήμερα μπορείς να είσαι πιο πλούσιος από ότι ήσουνα τον προηγούμενο μήνα αν:

Αν βρεις χρόνο να θαυμάσεις τα έργα του θεού στη ζωή σου.

Αν μάθεις να λογαριάζεις την αξία των μικρών πραγμάτων.

Αν κάνεις ανακωχή με τα λάθη των φίλων σου και των εχθρών σου.

Αν προσπαθήσεις να βρεις κάτι καλό στους άλλους, και δώσεις στους άλλους το καλύτερο που έχεις.

Η διάθεση για καρδιακή και ανιδιοτελή Αγάπη είναι αυτή που κάνει καθημερινά θαύματα!!!


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2003, 14:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι οδυνηρό ν΄ αγαπάς πριν σ΄ αγαπήσουν. Μα γίνεται όμορφο , αφού σ΄ αγαπήσουν.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2003, 16:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βιωματική άνοιξη είναι ο δρόμος που αγκαλιάζει και συγκολλά όλα τα σκαλοπάτια της εξέλιξης, αρχίζοντας απ' το ένα και τελειώνοντας στην τελείωση της ανθρώπινης υπόστασης Χάρη Θεού.

Η εξέλιξη στην πνευματική αναζήτηση και πορεία όμως είναι προσωπική,
δηλαδή : ο καθένας ανάλογα το πώς χειρίζεται και διαθέτει την ύπαρξη του σε όλα τα επίπεδα, όπως σκέψεις, θέσεις, πράξεις, πίστη Αγάπη, διάκριση, ανιδιοτέλεια κ.τ.λ , έχει και το αποτέλεσμα.

Εάν δεν ασχολείστε με την σοβαρότητα που πρέπει να σας διακρίνει στην αναζήτηση σας, το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που εσείς επισύρατε.

‘‘Ότι κανείς σπέρνει, αυτό και θερίζει”.

Ένας θεμέλιος νόμος στη νομοτέλεια του Θεού.

Ένας άνθρωπος που εκφράζεται και εκδηλώνεται με αρνητικότητα και ανισορροπία, τι νομίζετε ότι θα γευτεί; Αρνητικότητα και ανισορροπία!

Kαι όσο δεν το κατανοεί και συνεχίζει την ίδια τακτική
η συσσωρευμένη αρνητικότητα φανερώνεται τις περισσότερες φορές σαν ασθένεια σε όλο το φάσμα και επίπεδο της ύπαρξής του.

Και τότε πολλοί αναρωτιούνται γιατί ο Θεός τους τιμωρεί;

Ο Θεός είναι Αγάπη και όχι τιμωρία!

Αυτή είναι η επιλογή και η θέληση τους μέσα απ' την ελεύθερη βούληση της προσωπικότητάς τους.

Να θυμάστε ότι όλα γυρίζουν πίσω σ' αυτόν που τα δημιούργησε.

Γίνετε καλοί σπορείς με σπόρο καλό και θερίστε τα αποτελέσματα σας.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 11:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
""Αυτό που ζούμε σαν ύπαρξη μέσα στο σύμπαν, είναι πιο πολύ από αυτό που προσφέρουμε καθημερινά στην Ζωή μας"".


Όταν μια ψυχή έρχεται σε πλήρη συνείδηση, τότε μέσα της ανθίζει η Θεία Ευχαριστία(Ευγνωμοσύνη).

Ευχαριστείτε μυστικά το Θεό για κάθε εκδήλωση του στην Ζωή σας. Μυστική και Φανερή.

Αφήστε να έρθει μυστικά η Θεια Ευχαριστία στην Ζωή σας, και τότε θα μεταμορφωθεί σε παράδεισο.

Η Θεια Πρόνοια μπορεί να κάνει τα πάντα για μας. Αυτό που είναι καλύτερο για μας. Και όχι αυτό που πιστεύομε.

Όταν καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το Θεό μέσα Θείο Σχέδιο της ύπαρξης παρά μόνο αυτός μπορεί, τότε όλα αλλάζουν.

Γενηθήτω το Θέλημα σου ως εν Ουρανό και επί της Γης.

Γιατί είναι δικιά σου η Βασιλεία, η Δύναμη και η Δόξα.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2003 11:56:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 00:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνος, που διακρίνει ακόμα και ένα ίχνος μίσους στην καρδιά του προς οποιονδήποτε άνθρωπο, εξ αφορμής κάποιου πταίσματος του, είναι εντελώς ξένος προς την αγάπη του Θεού.

Δηλαδή δεν αγαπάει το Θεό. Γιατί η αγάπη προς το Θεό δεν ανέχεται καθόλού το μίσος προς τον άνθρωπό.

Όταν η προαίρεση ταλαντεύεται και μετακινείται, όταν χάνει τον προσανατολισμό και το σταθερό βηματισμό προς τον Τριαδικό μας Θεό, που είναι Η ΑΓΑΠΗ, δεν έχει τη δύναμη να επιδιώξει την πραγμάτωση του μεγάλου Οράματος.

Και δεν είναι ικανός ο άνθρωπος να γευτεί, την ομορφιά και τη γλυκύτητα της Θεϊκής ποιότητα της ΑΓΑΠΗΣ.

Πολλές φορές με ρωτάνε με διάφορα e-mail από πού πηγάζει τοσο μεγάλη αγάπη για αυτό που κάνω.

Και αυτό που τους απαντώ είναι, ότι δεν ξέρω. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι η Αγάπη μου για τον Γλυκό μας Χριστό είναι η δύναμη που με κάνει να λειτουργό όπως λειτουργό.

Γιατί είναι πολύ σημαντικό να αγαπάμε και να πιστεύουμε στον Θεό που έπλασε τον άνθρωπο, και όχι στον Θεό που έπλασε ο άνθρωπος.

Και αυτός ο Θεός δεν είναι άλλος από την ΑΓΑΠΗ.

Αγαπάτε και κάντε ότι θέλετε στην Ζωή σας!!!

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 17/07/2003 10:50:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2003, 22:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι ταπεινός, γιατί είμαστε φτιαγμένοι από το χώμα της Γης.

Να είσαι ευγενής, γιατί είμαστε φτιαγμένοι από την ύλη των άστρων.

Με Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 06/07/2003 22:58:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σίγουρος δρόμος που διαβαίνετε είναι εκείνος της Αγάπης.

Η Αγάπη όσο και αν φέρεται προσθετικά, κυρίως τα στοιχεία της είναι σε αφαίρεση, όπως: αγαπώ και δεν κάνω κακό σε κανένα πλάσμα.

Βοηθώ, προσέχω, νοιάζομαι, κατανοώ άρα δεν είμαι σε άρνηση (πράξη χωρίς καλό), αλλά σε αφαίρεση προσθετική ως προς την Αγάπη.

Αυτός ο αφαιρετικός δρόμος οδηγεί σταθερά στην Ένωση με την Υπέρτατη Πηγή.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2003, 16:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να έχετε θάρρος, να μην φοβάστε.

Απορρίψτε το φόβο και όλα εκείνα που σας καθυστερούν
από το να κατανοήσετε τον ίδιο σας τον Εαυτό.

Το σύμπαν ολόκληρο υπάρχει, ζει, κινείται, καθρεφτίζοντας την Εικόνα Του σε σας.

Κατανοήστε τον εαυτό σας, για να κατανοήσετε Εκείνον.

Όταν γνωρίζεις τη σταγόνα, κατανοείς τη θάλασσα.
Οξυγόνο δύο υδρογόνο και στην σταγόνα, μα και στη θάλασσα.

Αξίζει λοιπόν να προσπαθήσεις να γνωρίσεις τον εαυτό σου.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 03:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ :

quote:
ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠ' ΤΗΝ ΑΡΧΗ
ΤΟ ΠΗΡΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ.
ΕΒΑΛΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ
ΚΑΙ ΜΟΥ 'ΛΕΙΠΑΝ ΑΛΛΑ ΔΥΟ.
ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΕΚΕΙ
ΣΕ ΜΙΑ ΨΙΛΗ ΠΝΟΗ.
ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΓΔΟΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,
ΚΟΙΝΟ ΓΙΑ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΒΡΟΧΗ.

ΥΣΤΕΡΑ ΤΑ ΣΥΝΘΕΣΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ

ΚΑΙ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ!


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 09:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Odysseus_Nemo,

Όλα χωράνε και όλα ταιριάζουν σε ένα σύμπαν ΑΓΑΠΗΣ.

Σε ευχαριστούμε.

Εύχομαι ο δρόμος που έχει χαράξει να είναι πάντα γεμάτος Αγάπη.


Με Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 16:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παραμυθάκι. Ελπίζω να σας αρέσει.
Έχει να κάνει με την εσωτερική φωνή μας.
-----------------------------------------------------------------
Γνωριμία με την Ψυχή μας.

Είμαι η Φλυαρούλα.

Έρχομαι από έναν μακρινό τόπο. Τόσο μακρινό από τον δικό σας και τόσο πιο παράξενο σε σχέση με τον δικό σας που μόνο με παρομοιώσεις μπορώ να σας τον περιγράψω.

Τα σπίτια μας μοιάζουν με τεράστια άστρα. Έχουν μεγάλα παράθυρα με φωτεινές χαρούμενες κουρτίνες και πόρτες, που είναι πάντα ανοιχτές.

Δεν έχουμε δρόμους, ούτε αυτοκίνητα. Τα φτερά μας αν και πολύ λεπτά, είναι αρκετά δυνατά για να μας μεταφέρουν γρήγορα οπουδήποτε θέλουμε να πάμε. Μας αρέσει όμως, όπως και σε σας, να περπατάμε και να τρέχουμε εδώ κι εκεί χαρούμενοι, παίζοντας.

Ξέχασα να σας πω, πως είμαστε όλοι πάρα, μα πάρα πολύ μικροί, τόσο μικροί που δεν θα μας βλέπατε ακόμα κι αν ξέρατε ακριβώς που είμαστε. Τόσο μικροί είμαστε.

Είμαστε πλάσματα που θέλουμε να μαθαίνουμε συνεχώς. Δεν υπάρχει τίποτε σπουδαιότερο από το να μαθαίνει κανείς καινούργια πράγματα για τον εαυτό του και για όλα εκείνα που βρίσκονται γύρω του.

Δεν είμαστε σαν τις Νεράιδες που βρίσκεται στα παραμύθια σας. Μοιάζουμε λιγουλάκι μαζί τους μιας κι είμαστε τόσο μικρές, πετάμε, κι είμαστε μόνιμα χαμογελαστές και καλόκαρδες.

Αλλά δεν είμαστε καθόλου σοφές όπως οι Νεράιδες που ξέρουν πολλά πολλά πράγματα και πρέπει να τα μάθουμε μόνοι μας. Κι επειδή δεν είμαστε τόσο τυχεροί σαν εσάς που έχετε τόσο και τόσα βιβλία να διαβάσετε μαθαίνουμε κατ’ ευθείαν από σας.

Κάθε ένας από εμάς βρίσκει έναν άνθρωπο και τον ακολουθεί προσέχοντας να μην τον ενοχλεί καθόλου για να μάθει όσα περισσότερα πράγματα μπορεί μέσα στην μέρα.

Αργά το απόγευμα όταν όλοι σας μαζεύεστε στα σπίτια σας, γυρίζουμε κι εμείς στα δικά μας, καθόμαστε στον μεγάλο ουρανό μας ανάμεσα στα αστέρια μας κι ακούμε ο κάθε ένας την ιστορία του άλλου.

Κι επειδή οι μεγάλοι σας είναι συνήθως απασχολημένοι με το να δουλεύουν ή με το να προσέχουν εσάς τα πιο μικρά παιδιά, προτιμάμε να κάνουμε παρέα σε σας. Τα παιδιά.

Άλλωστε μας έρχεται λίγο καλύτερα που δεν είστε τεράστιοι σαν τους γονείς σας και που δεν κάνετε τόσο μεγάλα βήματα κι έτσι μπορούμε να σας προλαβαίνουμε. Κυρίως όμως μας αρέσετε γιατί έχετε να μάθετε ακόμα τόσα πολλά, σαν κι εμάς.

Είστε τόσο τυχεροί, που κάθε μέρα μαθαίνετε και κάτι καινούργιο.

Είστε επίσης πολύ τυχεροί που έχετε μεγάλους να σας προσέχουν και να σας μορφώνουν.

Εμείς βλέπετε δεν μεγαλώνουμε ποτέ και δεν έχουμε κανέναν να μας λύσει τις απορίες που μας δημιουργούνται, εκτός από εσάς παιδιά.

""Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις τι είναι κάτι είναι να ρωτήσεις"".

Γι αυτό σας παρακαλώ, επειδή θέλουμε να μάθουμε πολλά μην σταματάτε να ρωτάτε. Πάντα φυσικά πρέπει να ρωτάτε ευγενικά και να περιμένετε με υπομονή να σας απαντήσουν χωρίς να βιάζεστε.

Σκεφτείτε κι εμάς που δεν έχουμε κανέναν να ρωτήσουμε καμιά φορά.

Είπα πολλά όμως για σήμερα και είναι ώρα να ξεκινήσω. Θα πιω μια ηλιακτίδα για πρωινό και θα φάω ένα κομματάκι από το χτεσινοβραδινό φεγγαρόφως.

Ελπίζω το παιδί που με τις απορίες και τις ερωτήσεις του θα είναι σήμερα ο δάσκαλός μου να έχει φάει το δικό του πρωινό με την ίδια όρεξη.

Χρειαζόμαστε την δύναμη που μας δίνει ένα καλό πρωινό γι αυτό μην το ξεχνάτε ποτέ όσο κι αν βιάζεστε να βγείτε για να παίξετε στον ήλιο.

Θα σας έρχομαι εδώ κάθε μέρα για να με μαθαίνεται.

----------------------------------------------------------------------
Μην ψάχνετε εκτός σας. Όλες οι ερωτήσεις και απαντήσεις είναι μέσα!!!
Ακουστέ προσεκτικά την εσωτερική φωνή της ψυχή σας.

Με Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 16:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Just_A_Man σ’ευχαριστώ που προσφέρεις την σοφία και την αγάπη,την πίστη και την ελπίδα που σε αξίωσε ο θεός να έχεις στην καρδιά σου.
Σε παρακαλώ...συνέχισε.
Μην απαντήσεις σε αυτό το μήνυμα...μόνο... συνέχισε να σκορπίζεις ΑΓΑΠΗ στο δρόμο σου.

Κάτι ωραίο που διάβασα για την ταπεινοφρωσύνη :

Η πόρτα που οδηγεί στην Βασιλεία των Ουρανών είναι χαμηλή.Περνάνε μόνο τα παιδιά και αυτοί που θα σκύψουν.

Καλό απόγευμα σε όλους.
Καλή βόλτα στην παραλία Just_A_Man.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 20:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Just_A_Man σ’ευχαριστώ που προσφέρεις την σοφία και την αγάπη,την πίστη και την ελπίδα που σε αξίωσε ο θεός να έχεις στην καρδιά σου.
Σε παρακαλώ...συνέχισε.
Μην απαντήσεις σε αυτό το μήνυμα...μόνο... συνέχισε να σκορπίζεις ΑΓΑΠΗ στο δρόμο σου.

Κάτι ωραίο που διάβασα για την ταπεινοφρωσύνη :

Η πόρτα που οδηγεί στην Βασιλεία των Ουρανών είναι χαμηλή.Περνάνε μόνο τα παιδιά και αυτοί που θα σκύψουν.

Καλό απόγευμα σε όλους.
Καλή βόλτα στην παραλία Just_A_Man.


Καλέ μου φίλε Nagual,
Σε ευχαριστώ για τα λόγια αγάπης σου.

Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου, ο Τριαδικός Θεός μας να γεμίζει τις καρδιές όλων μας με Σοφία, Πιστή, Ελπίδα και Αγάπη κάθε στιγμή στην αιωνιότητα μας.

Η πιο γλυκιά λέξη που μας πρόσφερες είναι η λέξη ταπεινοφροσύνη.

“Ζητάμε, Ζητάμε Ταπείνωση, καλή μου Παναγιά, του Πνεύματος και της Ψυχής την ποθητή υγεία.”

Σε ευχαριστούμε καλέ μας φίλε Nagual.

Εύχομαι το Άγιο Πνεύμα να είναι παρόν στις προσευχές σου και να μεταφέρει στον Ουρανό και την Γη την αγάπη σου.

ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.

Εύχομαι να είναι ευλογημένη η αγάπη σου όπου και αν την προσφέρεις!!!

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 20:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από συμμετοχή μου στο Forum: Παραμύθι (ένα forum που αξίζει να το διαβάσετε, και με την ευκαιρία αυτής της μικρής παρένθεσης να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για την τόσο αρμονική συμμετοχή τους, και τον Archon για την πολύ καλή σκέψη), αισθάνθηκα ότι μπορεί το παραπάνω μήνυμα να έχει ενδιαφέρον και για τους φίλους του Forum: Η Θρησκεία της Αγάπης.


quote:

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΛΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ANGELSTORM

ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΠΟΥ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΤΙΑ, ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ (ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ) ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ....ΑΝ ΔΕΙΣ ΤΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ.

JUST A MAN...ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ;
ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑΝΑΤΟΣ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ; ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΟΛΗ Η ΦΥΣΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΙΑ ΟΝΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΥΛΟΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΕΞΕΛΛΙΚΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΩΣ ΖΩΝΤΕΣ ΑΛΛΑΖΕΙ..ΠΟΣΟΤΙΚΑ ΟΜΩΣ Η ΥΛΟΕΝΕΡΓΕΙΑ (ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ) ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΑ.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΤΑΙΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON



Έχεις δίκιο καλέ μου Archon,
Το μήνυμα:
-------------------------------------------------------

ΘΑΝΑΤΟΣ?

Ο θάνατος είναι μια νοητική κατάσταση σκέψης. Απλά, ανάλογα την εξέλιξης μιας κατάστασης έχει μορφή η είναι άμορφη.
------------------------------------------------------------


Το μήνυμα δημιουργήθηκε από την τελευταία φράση που μας περιέγραψε η Destiny.

Σας ζητώ συγγνώμη που δεν το έκανα πιο συγκεκριμένο. Αν και αυτό μου προκύπτει σαν ένας τρόπος έκφράσης ότι απευθύνομαι σε όλους και όχι σε ένα συγκεκριμένο μήνυμα.

Εσωτερικά και εξωτερικά λειτουργώ χωρίς να κάνω διαχωρισμό από πού δέχομαι το ερέθισμα. Προσπαθώ να είμαι συνέχεια ενωμένος με το Όλον.

Αν και ποτέ δεν πίστευά ότι ένα μηλαράκι θα έκανε τέτοια έκρηξή, τελικά κατάλαβα γιατί έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει. Είναι πολλά αυτά που θα μπορούσα να πω άλλα μάλλον θα πρέπει να εστιάσω στην ουσία. Γιατί τι να το κάνουμε να εμβαθύνουμε στη γνώση αν δεν καταλάβουμε την ουσία.

Όλα ξεκινάνε από την γνώση. Για παράδειγμα όταν ξέρουμε ένα έργο, όλο το story, θα πηγαίναμε να το ξαναδούμε στο σινεμά? Άλλος ναι. Άλλος όχι. Αλλά δεν θα είχε το μυστήριο του άγνωστου.

Έτσι και με το θάνατο. Όσο είμαστε ενσαρκωμένοι είναι ένα μυστήριο για όλους μας.

Αν είχαμε όμως την γνώση και το εξηγούσαμε με την λογική μας τότε αυτό που ονομάζουμε μεταφυσικό αυτόματα θα γίνονταν φυσικό. Αν κανείς έλεγε πριν δύο χιλιάδες χρόνια στον άνθρωπο ότι μια μέρα θα πήγαινε στο φεγγάρι με διαστημόπλοιο μάλλον δεν θα τον πέρναγαν για τρελό και δεν θα τον πιστεύανε. Και θα το θεωρούσαν σαν κάτι υπερφυσικό η μεταφυσικό.

Με τα χρόνια και καθώς ένας από τους μεγαλύτερους νόμους που διέπει το σύμπαν είναι η εξέλιξη, έτσι και η ανθρωπότητα σαν ένα από τα συμβατικότερα κομμάτια του σύμπαντος, θα πρέπει να εξελιχτεί.

Δέστε τη συμβαίνει με ένα μοντέλο αυτοκινήτου.
Kαι ας πάρω τυχαία το Golf της WV.
Πρώτα έβγαλε το Golf, μετά το Golf II μετά το Glof III, μετά το Golf IV ….
Και η εξέλιξη συνεχίζετε.

¨Όταν μπήκαμε στο πειρασμό να δοκιμάσουμε το καρπό της γνώσης του καλού και του κακού κάτι σαν ένα ανάμιχτο παγωτό χωνάκι με δύο γεύσεις κρέμα σοκολάτα, τρως και τις δύο γεύσης παράλληλα.

Μια ψυχή αν δεν φάει το παγωτό ΟΛΟ!!! δεν θα μπορέσει ΕΛΕΥΘΕΡΑ να καταλάβει γιατί θα πρέπει να διαλέξει το αγαθό και το δρόμο της τελειοποίησης.

Με το να πηγαινοερχόμαστε οι ψυχές πάνω στην γη, κάθε φορά ζουν και άλλο ρόλο. Πότε βασιλιάς(λες και όλοι οι άνθρωποι που έζησαν ενσαρκωμένοι σαν βασιλιάδες έζησαν ευτυχισμένα), πότε πορτιέρης, πότε καλός, πότε κακός, πότε άντρας πότε γυναικά, πότε Ινδός, ποτέ, Αφρικανός……. και η εξελικτική πορεία μια ψυχής συνεχίζεται μέχρι να έρθεί σε πλήρη συνείδηση και να καταλάβει ότι με την εναλλαγή του καλού και του κακού δεν οδηγούμαστε στην αρμονία του ενός.

Δεν έχουν καταλάβει ότι όλοι αυτοί που κατηγορούν ένα φανατικό μιας θρησκείας, ένα κλεφτή μια οποιαδήποτε αρνητική κατάστασή μετά από χρόνια μπορεί σε μια επόμένη ενσάρκωση να βιώσουν τον ίδιο ακριβός ρόλο. Για αυτό λέει και ο γλυκός μας ο Χρήστος "μην κρίνετε για να μην κριθείτε".!!!

Ίσως η σημαντικότερη απορία που θα πρέπει να κάνουμε μυστικά ο καθένας στον εαυτό του είναι, αργέ ποίος θα πρέπει να είναι ο προορισμός μας σε αυτήν την ενσάρκωση?

Προσωπικά έχω καταλάβει ότι για να ελευθερωθούμε από την ενσάρκωση μας και να έρθει η τελική μας ανάσταση, ο δρόμος αυτός δεν είναι άλλος από το δρόμο της αγάπης.

Ο Θεός έδωσε την ελεύθερη βούληση για να μπορούμε ελεύθερα να αγαπάμε και όχι επειδή έχει την δύναμη της δημιουργίας. Αρά η αγαθή και η ανιδιοτελή αγάπη μας ελευθερώνει και περνάμε στην συμπαντική αγάπη με τον Όλον. Ο τελικός μας προορισμός.

(Όπως είχα πει κάποια στιγμή και στο Forum: H Θρησκεία της Αγάπης, σε μήνυμα που έγραψα στης “Posted - 11/05/2003 : 22:15:33”

“”Η ελευθερία δεν είναι τίποτε άλλο από την ευκαιρία που μας έχει δώσει ο Θεός να γνωρίσουμε την αγάπη. H αγάπη ελευθερώνει!!!””)
Άραγε πόσοι να κατάλαβαν αυτό το μήνυμα?

Εύχομαι ο θεός να μας μεταχειρίζεται στο έργο του για την εξέλιξη του σύμπαντος (γιατί είναι πολύ εγωιστικό να πιστεύουμε πια, ότι είμαστε μόνο εμείς οι άνθρωποι το κέντρο του σύμπαντος) και με την χάρη του Αγίου Πνεύματος (που πολλοί λίγοι έχουν καταλάβει την ατελείωτη αξία του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) η καρδιά μας να ενωθεί με τον νου, με την ουσία της αγαθότητας.

Τότε θα έχει πραγματοποιηθεί η εσωτερική μας Ανάστασή όπου θα μας οδηγήσει στην οριστική ουράνια Ανάσταση (Ανά(Σ)Τάση)) μας. Τελευτέα μας Στάση.

Μόνο μέσο της θυσία και την ανιδιοτελή υπηρεσία για τον συνάνθρωπο μας μπορούμε να φύγουμε οριστικά από αυτήν την κατάσταση την ανθρώπινης μορφής και να περάσουμε στην άμορφη (όπως το νερό που είναι ΔΙΑΦΑΝΟ, και δεν το λέω τυχαία αυτό, όπως δεν είναι τυχαίο ότι το μεγαλύτερο μέρος του σώματος του ανθρώπου είναι από νερό) πνευματική κατάσταση . Στο αγαθό είναι όλα ένα.

Θεός, Άγγελοι, άνθρωποι… όλα ένα. Όλοι το ίδιο. Η τέλεια αρμονία.

Με αγαθή Αγάπη σε όλους.


Υστερόγραφο.

Το παραπάνω κείμενο είναι προσωπικές μου σκέψεις. Μπορεί να τις πάρετε και να τις χρησιμοποιήσετε όπως θέλετε.

Θα είναι η πιο ευλογημένη κλοπή. !!!!!!!!!!!!!!!

-------------------------------------------------------------------

Ένα να θυμάστε. Μια ζωή είναι αρκετή για να ζήσει ένας άνθρωπος, αν την ζήσε μέσα στην ΑΓΑΠΗ.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 20:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνος που κατόρθωσε να αποκτήσει τέλεια αγάπη και με αυτή διεμόρφωσεν όλο τον βίο του, αυτός λέγει: “ Ο γλυκός μας Ιησούς εν Πνεύματι Άγιω” (Α’Κονρινθ. Ιβ’ 3)

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy