ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 17:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

να αποδίδετε τα έργα των Θεών μου στον δικό σας.

Καλή μας Νημερτής,

Είναι σεβαστώ η κάθε Ψυχή να έχει την δικιά της κοσμοθεωρία. Σε αυτό θα συμφωνήσουμε όλοι πιστεύω.

Αλλά θα μας ήταν ωφέλιμο να μας εξηγούσες τη εννοείς με το παραπάνω.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 20:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Just A Man,

ακούω από κάποιους, εντός και εκτός χώρου, ότι το να κάνω το καλό, το να αγαπώ, το να είμαι άνθρωπος, σημαίνει ότι είμαι στο δρόμο του χριστού. "Ευλογημένο να είναι το ταξίδι σου στο μονοπάτι της Αγάπης." Είπες. Το έχω ακούσει και με άλλα λόγια αυτό. Βασικό στοιχείο του χριστιανισμού όπως όλοι ξέρουμε είναι η αγάπη. Αρκετοί προσπάθησαν να σφετεριστούν τη συμπεριφορά των ανθρώπων και να της αποδώσουν θεϊκά στοιχεία, που ταιριάζουν στη δική τους θρησκεία.

Δεν βαδίζω στο μονοπάτι της αγάπης Just A Man. Βαδίζω στο μονοπάτι της Ελευθερίας. Έτσι λέγεται η οδός μου. Οι κανόνες που την διέπουν, ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που δίδαξε ο χριστός σας. Έχω άλλες βαθμίδες αξιών.

Ελευθερία λοιπόν. Το υπέρτατο αγαθό. Ελεύθεροι, συνεχίστε το έργο σας...


-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 20:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σε ευχαριστούμε καλή μας Νημερτής για την συνεισφορά σου στο παρόν topic.

Τo μόνο που θα ήθελά να πω σαν απλός άνθρωπος είναι, ότι η αληθινή και ανιδιοτελή Αγάπη ελευθερώνει.

Σε ευχαριστούμε και πάλι.

Επέτρεψε μου να κάνω μια ευχή από τα βάθη της καρδιάς μου σαν απλός άνθρωπος, και όχι σαν Χριστιανός.

Ευλογημένο να είναι το ταξίδι σου, στο μονοπάτι της Ελευθερίας.

Σε ευχαριστώ που μας τίμησες με την παρουσία σου από αυτό το topic.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 23:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Νemertes ,
Η αγάπη είναι μια αξία. Εσύ έχεις άλλες. Μακάρι να τις είχαμε κι εμείς. Οι αξίες δεν πάν με το κιλό. Οι αξίες είναι αξίες.
Εσύ εχεις τη δικαιοσύνη. Μέγιστη αξία. Ο άλλος την αγάπη. ΄Μέγιστη κι αυτή. Γιατι. Διότι οι αξίες δεν πάνε χώρια. Βλέπεις ένα φτωχό και λες είναι δίκαιο να του δώσω ή μας δουλεύει? Έχεις φίλο υπουργό και δεν ξέρεις αν πρέπει να τον ψηφίσεις από δικαιοσύνη ή αγάπη γιατι αυτά τα δύο πάνε πακέτο.
Αγαπώ, νομίζω, μπορεί και να κάνω λάθος, σημαίνει σέβομαι τον άλλο.
Δηλαδή, πως να αγαπώ τον άλλον όντας άδικος ή πως να είμαι δίκαιος μη αγαπώντας τους άλλους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2004, 14:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι αξίες είναι αξίες.

Δημήτρη,

Η Θρησκεία της Αγάπης.

Τόσα μηνύματα για να εξηγήσω ότι μόνο η Αγάπη είναι η υπέρτατη επίτευξη μας.

Τη σημασία έχει αν το λέει ένας Χριστιανός, ένας Βουδιστής, ένας Μουσουλμάνος, ένας Αρχαιολάτρεις, ένας Άθεος, ένας Εβραίος, ένας Άνδρας, μια Γυναίκα, ένας Ιταλός, ένας Γερμανός,, ένα μικρό παιδί, ένας ενήλικας η ένας υπερήλικας.

Όλοι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού-Θεών η όπως το αισθάνεται ο καθένας.

Σε όλες τις Θρησκείες η Αγάπη είναι Αγάπη.
Σε όλες τις Θρησκείες το καλό είναι καλό.
Σε όλες τις Θρησκείες ο Σεβασμός είναι Σεβασμός.
Και για όλες τις Θρησκείες το κακό είναι κακό.

Για όλους τους ανθρώπους η Αγάπη είναι Αγάπη.
Για όλους τους ανθρώπους ο σεβασμός είναι σεβασμός.
Για όλους τους ανθρώπους το κακό είναι κακό.

Είμαστε το σύνολο των επιλογών μας.

Δεν μας φταίει καμία Θρησκεία και κανένας Πνευματικός δρόμος και καμιά φιλοσοφία αν από μόνοι μας έχουμε την επιλογή να φερθούμε σε ένα συνάνθρωπο μας με αγάπη η με φόβο άσχετα με ποια είναι τα προσωπικά και πνευματικά πιστεύω της κάθε Ψυχής.

Μα, τελικά είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτούμε ότι έχουμε αδυναμίες. Το υπέρ εγώ που μας έχει δημιουργήσει ο σύγχρονος πολιτισμός, μας έχει ερημώσει από συναισθήματα Αγάπης.

Το πρόβλημα με τους ανθρώπους είναι ότι δεν βλέπουν τον συνάνθρωπο σαν Ψυχή. Κάτι που το έχω ξανά γράψει.

Αλλά τελικά, θα πρέπει να πληρώσω το τίμημα της επιλογής μου να είμαι ειλικρινής έχοντας δηλώσει ότι θα ήθελα να ζήσω και να βιώσω το υπόλοιπο της ζωής μου μέσα από τον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.

Λες και ο just a man επεμβαίνει στην Πνευματική διαδρομή των άλλων.

Ας είναι.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες στο παρόν topic.

Σε ευχαριστώ,


Είθε η Αγάπη Εκείνου να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.

Edited by - Just_A_Man on 12/05/2004 14:49:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 16:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητά μου μέλη και περαστικοί αναγνώστες,

Θα ήθελα, πριν προχωρήσω στην καταχώριση μηνυμάτων στο παρόν τopic, θα ήθελα να επαναπροσδιορίσω τα μηνύματα που θα καταχωρούνται.

Τα μηνύματα από Σήμερα θα απευθύνονται μόνο στους Εν Χριστό Πνευματικούς Ασκητές στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.

Θα παρακαλούσα τα μέλη και τους περαστικούς αναγνώστες,
που ΔΕΝ ανήκουν στην Εν Χριστό Ορθόδοξη διαδρομή και πάντα ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ το χρόνο του καθενός μας, ΝΑ ΜΗΝ χάνει το χρόνο του να διαβάζει το παρόν topic.


Με δεδομένο ότι ούτε και στο παρελθόν υπήρξε κάτι ωφέλιμο έτσι και από εδώ και πέρα δεν θα υπάρχουν ωφέλιμα μηνύματα για τους MH Εν Χριστό Ορθόδοξους Ασκητές.


Μηνύματα που δεν είναι σχετικά με το θέμα θα τα απαντώ μέσω e-mail. Απαντήσεις που δεν έχουν απαντηθεί, με το καιρό θα απαντηθούν μέσω e-mail.

Θα ήθελα μέσα από τα βάθή της καρδιάς μου να ευχαριστήσω όλους όσους με τίμησαν από αυτό το topic με την παρουσία τους.


Σας ευχαριστώ που με τιμήσατε με το χρόνος σας στο topic Η Θρησκεία της Αγάπης.

Το εκτιμώ με ειλικρίνεια.

Σας ευχαριστώ.


Είθε η Αγάπη Εκείνου να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man


“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 13/05/2004 17:02:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 17:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από σήμερα άλλαξε το εισαγωγικό μήνυμα στο topic:

Η Θρησκεία της Αγάπης

Ευχαριστώ.

Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man


“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 17:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγάπη και η Θρησκεία.

Σε κανένα μέρος της Καινής Διαθήκης δεν παρουσιάζεται ο Χριστιανισμός ως θρησκεία.

Η Θρησκεία χρειάζεται εκεί όπου υπάρχει τείχος διαχωριστικό ανάμεσα στο Θεό και στον Άνθρωπο.

Μα ο Γλυκός μας Χριστός που είναι και Θεός και Άνθρωπος γκρέμισε το τείχος ανάμεσα στον άνθρωπο και το Θεό.

Ο Γλυκός μας Χριστός εγκαινίασε μια νέα ζωή και όχι μια νέα Θρησκεία.

Η λέξει Θρησκεία δεν υπάρχει πουθενά μέσα στην Καινή Διαθήκη.

Εν Χριστό πνευματικοί ασκητές. Όπου υπάρχει η λέξη Θρησκεία ας αντικαταστήσουμε την λέξη με την φράση Ασκούμε στην Αγάπη.

Και τότε όλοι μας θα βρεθούμε στο τελείωμα της βιολογική μας ύπαρξης στα Εγκαίνια της Αιώνιας Αρμονίας.

Καλό ταξίδι ας έχουμε όλοι μας στον δύσκολο ασκητικό μας βίο.

Είναι δύσκολος. Μα αξίζει!!!


Είθε η Αγάπη Εκείνου να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man


“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2004, 23:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η γέφυρα της Αγάπης.

Τελικά το πιο σημαντικό πράγμα έγινε.

Η Ανάσταση του Γλυκούς μας Θεανθρώπου είναι μια πραγματικότητα για μας τους Χριστιανούς.

Μια Γέφυρα από τον Θάνατο τον Σωματικό και τον Πνευματικό στην Ζωή την Επίγεια και την Αιώνια.

Για αυτό θα πρέπει να θυμόμαστε πάντα ότι το Σημαντικότερο πράγμα μέσα στην Ζωή μας και μέσα στην Αιωνιότητα έχει γίνει.

Κάθε φορά που κάτι μπορεί να σας στεναχωρεί να το Θυμάστε.

Πολλές φορές αν όχι τις περισσότερες εμείς οι απλοί Εν Χριστό Ασκητές μας αδικούν για αυτό που θέλουμε να βιώσουμε.

Είναι η αλήθεια ότι έχει φτιαχτή ένας μύθος για το κάθε Χριστιανό ότι θα πρέπει πάντα να είναι το καλό παιδί.

Το πρόβατο. Το παιδί κομοδίνο. Όπού εκεί που θα το στήσεις εκεί θα παραμείνει. Ακόμα και όταν το στολίζει κάποιος άλλος (και εννοώ όταν κάποιος μας επιτίθεται για τους εκάστοτε προσωπικούς του λόγους).
Και έτσι, και αντιδράσουμε αμέσως κακό χαρακτηριζόμαστε.

Δυστυχώς πολλοί χριστιανοί κουβαλάνε αυτό το κόμπλεξ του καλοπαιδισμού.


Καιρός αδέλφια μου να ελευθερωθείτε.


Θα πρέπει να μάθετε να αισθάνεστε μόνο τα δικά σας συναισθήματα
ώστε με αυτό τον τρόπο να προστατέψετε τον κύκλο σας.

Αν για παράδειγμα, κάνει κάτι άσχημο ένας άλλος Εν Χριστό Ασκητής, και δεν είναι σωστό και δίκαιο, δεν θα πρέπει να γεμίζουμε εμείς οι ίδιοι προσωπικά την δικιά μας ύπαρξη με τύψεις και ενοχές επειδή είναι ο συνάνθρωπο μας Χριστιανός.

Ας μην ξεχνάμε ότι κάθε ψυχή έχει το αυτεξούσιο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις από τον φυσιολογικό τρόπο ζωής καλούμαστε να λειτουργήσουμε πέραν από την φύση μας.

Να δούμε με συμπάθεια τον συνάνθρωπο μας και να τον αγκαλιάσουμε με κατανόηση.

Πολλές φορές τα λόγια κάνουν χειρότερη μια κατάσταση.
Για αυτό πάντα χρησιμοποιούμε την μεγαλύτερη αγκαλιά μας που είναι η νοερά προσευχή.

Ο Γλυκός μας Χριστός είναι το προστατευτικό μας φίλτρο όπου αντανακλά ένα πλέγμα Aγάπης στην πονεμένη Ψυχή.

Γινόμαστε η Γέφυρα της Αγάπης.


Γιατί τότε ο Γλυκός μας Χριστός στέλνει στην πονεμένη Ψυχή τον Παράκλητο και γιατρεύει την πονεμένη Ψυχούλα.

Ο πόνος είναι μεγάλος δάσκαλος. Είναι ο καλύτερος δάσκαλος που μπορεί να μας στείλει ο γλυκός μας Χριστός.

Μα, πόσους Ποιητές έχει γεννήσει ο πόνος.

Έτσι καλοί μου ασκητές με την προσευχή γινόμαστε Ουράνιοι Ποιητές και Ουρανοπολίτες.

Βιώνουμε το Ουρανό στην Γη.

Πόσο φτωχή μπορούμε να είμαστε ώστε σε οποιαδήποτε κατάσταση και στιγμή στην Ζωή μας, και για τον οποιοδήποτε συνάνθρωπο μας, να μην χαρίσουμε μια καρδιακή νοερά προσευχή.

Η μόνη φτώχια που μπορούμε να έχουμε είναι έλλειψη της Θέλησης της Αγάπης μας.

Αφήστε να ρέει μόνιμα μέσα μας η συγγνώμη στην Ψυχή μας,
ώστε να αναβλύζει το άρωμα της προσευχή μας.

Κάντε την κάθε στιγμή μια Προσευχή.

Σκεφτείτε ένα κόσμα που συνέχεια ότι και αν κάνει το Κάνει με προσευχή.

Ξυπνάω προσεύχομαι στο μπάνιο, στο πρωινό στο λεωφορείο, στο αυτοκίνητο, δρόμο για την δουλεία, στο γραφείο στης σκάλες στο ασανσέρ στο διάλειμμα….

Και τότε, ο!!! μα τότε γλυκά μου παιδιά θα είμαστε συνέχεια connected with God. (Πως λέμε Nokia. Connected People) Κοινός είμαστε μόνιμα στην πρίζα της Aγάπης και όχι του άγχους.

Αφήστε να ρέει η προσευχή από μέσα μας, απλά, άσχετα ποια θα είναι τα πράγματα και η καταστάσεις που θα είναι γύρο μας.

Μπορεί να μην δείτε κάτι σημαντικό να αλλάξει γύρο μας. Μα το ποιο σημαντικό θα έχει γίνε θα είστε συνδεμένης με την Πηγή της Ειρήνης.

Και τότε θα έχετε Ειρήνη και στην καρδιά σας.

Και είναι εντελώς δωρεάν από το Γλυκό μας Χριστό.
Το παράπονο του είναι ότι δεν του το ζητάμε όπως τα μικρά παιδιά. Απλά αγνά και χωρίς βιασύνες.


Εξερευνείστε την κάθε μέρα και ανακαλύψτε τα δώρα του Γλυκού μας Χριστού με την καρδιακή προσευχή.

Γλυκέ Ιησού,

Έλα στην γλυκιά μας αγκάλη, και γέμισε με δώρα την Ψυχή μας πάλι,
Της ειρήνη σου την χάρη, όλη μέρα η Ψυχή μια προσευχή σαν χάδι.

Και το ταξίδι συνεχίζεται.

Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 13:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΗ,SWEET JESUS... HEAL MY SOUL

ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 23:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Masvidal,

ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ !

Γιατί η μέγιστη γνώση είναι η Πίστη.
Και η μέγιστη Πίστη είναι η Αγάπη.

Να είστε πάντα καλά και αγαπημένοι με την Καλή σου.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 16/05/2004 23:11:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2004, 23:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ασκητές εν Χριστώ.

Το τέλος του τούνελ της Ταπείνωσης είναι η πύλη του Oυρανού.

Ας μην ξεχνάμε όμως, ότι η αρχή του είναι στην Καρδιά μας.

Είθε κάθε στιγμή να είναι ντυμένη με το θεόπνευστο ένδυμα των Αγγέλων.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 00:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εν Χριστό Ασκητές,

Πολλές φορές υπάρχει η απορία από πολλούς αναγνώστες της Καινής Διαθήκης,
γιατί δεν φωτίζονται όταν την διαβάζουν.

Αυτό συμβαίνει γιατί την διαβάζουνε με Υπερηφάνεια.


Η Υπερηφάνεια είναι αυτή που βάζει τοίχους στα μάτια, τα αυτιά και στην καρδιά μας.

Και όταν γίνεται αυτό, και όχι μόνο με την Καινή Διαθήκη, τελικά γίνεται και με κάθε γραφή που διαβάζουμε.

Και όταν την διαβάζουμε με υπερηφάνεια, η Θεία Χάρη του Αγίου Πνεύματος δεν έρχεται.

Και πάλι όταν έρθει η Θεία Χάρη και μας φωτίσει, πάλι δεν θα έχουμε καταλάβει την Καινή Διαθήκη εξολοκλήρου παρά μόνο στο ήμισυ.

Για να την καταλάβουμε εξολοκλήρου, θα πρέπει να την ενσαρκώσουμε με τον βίωμα μας.

Αν δεν το κάνουμε το δεύτερο πότε δεν θα μάθουμε αληθινά την αξία της.

Εύχομαι όλοι μας Εν Χριστό Ασκητές, να έχουμε περισσότερα βιώματα και όχι αναγνώσματα της γραφής.


Είθε η Ειρήνη Εκείνου να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί μας


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 23:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Just_A_Man , ώρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση , ότι άνοιξες αυτό το θέμα με την θρησκεία της αγάπης , γιά να διοχετεύης , καθημερινά το θρησκευτικό σου παραλήρημα και να εκτονώνεσαι .
Και αυτό το λέω , επειδή τα μηνύματά σου αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των μηνυμάτων τού παρόντος , όπου επαναλαμβάνονται με διαφορετική σειρά κάθε φορά τα ίδια πράγματα σαν συνθήματα σε διαδήλωση .
Σε μία όμως από τις τελευταίες σου απαντήσεις γράφεις ,
quote:
Ξυπνάω προσεύχομαι στο μπάνιο, στο πρωινό στο λεωφορείο, στο αυτοκίνητο, στο δρόμο για την δουλεία, στo γραφείο στης σκάλες στο ασανσέρ στο διάλειμμα….
και με κάνεις κι'εμένα να αναρωτιέμαι , μα καλά πότε δουλεύει επιτέλους αυτός ο άνθρωπος , όταν αναλώνει όλον τον παραγωγικό χρόνο του γιά να σώση την ψυχή του ;!!!
Μου θυμίζεις φίλε μου , ένα συνάδελφο που είχα κάποτε στο γραφείο , ο οποίος από το πρωί που ερχότανε στήν δουλειά προσευχότανε και κήρυτε τον λόγο τού Θεού , όσο για την δουλειά την άφηνε ΄με γεναιοδωρία στις πλάτες ημών των υπολοίπων αμαρτωλών συναδέλφων .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 08:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Sesostris καλη σου ημερα.
Με ολο μου τον σεβασμο προs το προσωπο σου, θα διαφωνισω μαζι σου επανω στο θεμα που γραφειs οτι ο Just_A_Man κανει λαθοs στο εξηs σημειο.

<< Ξυπνάω προσεύχομαι στο μπάνιο, στο πρωινό στο λεωφορείο, στο αυτοκίνητο, δρόμο για την δουλεία, στο γραφείο στης σκάλες στο ασανσέρ στο διάλειμμα….>>.

Αν δεν νιωθειs την καθε στιγμη, την καθε αναπνοη που λαβαινειs, το καθε αγγιγμα Του, την καθε πνευματικη στιγμη που σου παρεχει, αλλα ακομη-ακομη τα καρφια να διαπερνουν το σωμα σου χωριs να εχειs την δυναμη απο τον πονο να κραυγασειs, αν δεν εισε ετοιμοs να υποστειs το μαρτυριο τηs μοναξιαs και τηs αρνησιs, τοτε μην αμφισβητειs οσουs ενοιωσαν καποιεs στιγμεs απο τιs παραπανω μεσων τηs πιστηs τουs και με οτι ο Θεοs τουs παρειχε κατα καιρουs.

Οσο για την παραγωγικοτητα, ασχετα με το πωs επραττε ο συναδελφοs σαs, αυτα που παραγει εναs ολοκληροs κοσμοs ειναι δυσκολο να φτασουν στα εργα μερικων καταφρονημενων του κοσμου αυτου.

Ειρηνη σε σενα, και καλη σου ημερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 09:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα φίλοι μου,

Διάβασα τα μηνύματα σας. Θα μου δώσετε χρόνο για να απαντήσω γιατί αυτές τις μέρες στην εργασία μου υπάρχει μεγάλος όγκος εργασιών.

Θα επανέλθω σύντομα.

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση σας

Σας ευχαριστώ.


Είθε η Αγάπη Εκείνου να είναι ΠΑΝΤΑ μαζί μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου Sesostris,

Πολλά αυτά που θα ήθελα να πω μα θα προσπαθήσω να αρκεστώ σε λίγα.
Ο μόνος λόγος που υπάρχει αυτό το θέμα είναι σαν μια έκφράση ευγνωμοσύνης.

Αυτό που άλλοι, όσοι ονομάζουν την έκφραση μου θρησκευτικό παραλήρημα και εκτόνωση, ο just a man το αισθάνεται Ευγνωμοσύνη και Αγάπη για το Γλυκό μας Χριστό.

Δεν τα ξέρω όλα. Ούτε είμαι ο φωτεινός παντογνώστης.

Απλά εκφράζω αυτό που βιώνω και είναι πολύ όμορφο.
Ελπίζω να χαίρεστε που ένας συν άνθρωπος σας έχει βρει την χαρά σε μια πνευματική διαδρομή.

Τα μηνύματα μου επαναλαμβάνονται. Μα κάθε μέρα ξυπνάμε και κάνουμε περίπου τα ίδια πράγματα με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Παράλου αυτά δεν είναι στις προθέσεις μου να προσηλυτίσω κανένα.
Απλά εκφράζω πως βιώνω την Πνευματική μου διαδρομή.
Όποιος κάνει μια αναζήτηση θα βρει παραπάνω από 1000 site με αναφορές στο Χριστιανισμό.


Προσευχή Φίλε μου. Είναι η μουσική της Ψυχής.

Αλήθεια έχεις προσπαθήσει να προσευχηθείς με Ευγνωμοσύνη και Αγάπη για οτιδήποτε υπάρχει γύρο σου, μυστικά με την διάνοια σου?

Αν δεν το έχει κάνει θα σου πρότεινα να το κάνει για Επτά ασταμάτητες μέρες και θα ήθελα να μας μεταφέρεις την εμπειρία σου.

Προσωπικά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Αλλά όποιος το καταφέρει αλλάζει η ζωή του ριζικά!!!!

Όσο έχω προσπαθήσει να το κάνω, κάθε φορά είναι και μια υπέροχη εμπειρία.

Τώρα όσο για τον συνάδελφο σου στην δουλειά. Μην με βάζεις στον πειρασμό να τον κρίνω.

Εξάλλου ποιος δεν είναι αμαρτωλός. Με τον μεγαλύτερο εμένα αν κρίνω από τα δικά μου λάθη, όλοι οι άλλοι εδώ μέσα μου φαίνεστε Άγγελοι.

Το να ξέρεις ότι είσαι αμαρτωλός δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να βυθιστείς στις τύψεις και τις ενοχές.

Αλλά ξέρεις ότι θα πρέπει να επανέρθεις στο φυσιολογικό τρόπο λειτουργίας της ύπαρξης σου.

Αυτά τα λίγα.

Δεν θα συνεχίσω γιατί μετά από ένα σημείο τα μεγάλα μηνύματα καθώς και τα κηρύγματα είναι κουραστικά για όλους μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 18/05/2004 23:49:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2004, 23:53:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτα που παραγει εναs ολοκληροs κοσμοs ειναι δυσκολο να φτασουν στα εργα μερικων καταφρονημενων του κοσμου αυτου.


Xaraugh,

Προσωπικά για το μέλλον της ανθρωπότητας είμαι ήσυχος.

Το έχω αφήσει σε κάτι γερόντια ασκητές Εν Χριστό,
που είναι μέσα σε μια σπηλιά,
δεν ξέρει κάνεις ότι ζούνε,
και το μόνο που κάνουν
είναι να προσεύχονται για όλους!!!

Αλήθεια. Προσωπικά δεν έχω ακούσει να συμβαίνει από κάποιο άλλο πνευματικό δρόμο εδώ στην Ελλάδα. Απλά δεν έτυχε.

Θα ήταν ωφέλιμο αν γνωρίζει κάποιος αντίστοιχη πράξει Αγάπης να μας την περιγράψει.


Σε ευχαριστούμε καλέ μας Χaraugh. Η Αγάπη του Γλυκού μας Ιησού να κατοικεί πάντα στην Καρδιά μας.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 18/05/2004 23:55:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 00:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ευγνώμων Προσευχή.

Για να είμαστε αληθινοί άνθρωποι στην εσωτερική μας ζωή, πρέπει την προσευχή μας να την διαπερνά το πνεύμα της Ευγνωμοσύνης.

“Η προσευχή είναι μια κατάσταση συνεχούς Ευγνωμοσύνης”, μας λέει ο Αγ. Ιωάννης της Κροστάνδης.

Ευχαριστία, μετάνοια(αναγνώριση του λάθους τρόπου λειτουργία μας, προσωπική αυτό κριτική), αιτήματα αυτή τη βασική σειρά πρέπει να ακολουθούμε όταν προσευχόμαστε.

Δεν αρχίζουμε με την εξομολόγηση των αμαρτιών μας (λάθους τρόπου λειτουργία μας).

Πριν σκύψουμε να δούμε τη δική μας ασχήμια, πρέπει να ατενίσουμε με Ευγνωμοσύνη την Αγάπη του Θεού μας.

Αλλά Κύριε στην Καρδιά μας,
και άφησε να βγαίνει της Ψυχής η ομορφιά μας.
Ευγνωμοσίνη να αναβλύζει
Και τα πάντα να φωτίζει.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 00:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για την παραγωγικοτητα, ασχετα με το πωs επραττε ο συναδελφοs σαs, αυτα που παραγει εναs ολοκληροs κοσμοs ειναι δυσκολο να φτασουν στα εργα μερικων καταφρονημενων του κοσμου αυτου.

Το << Ο μή εργαζόμενος μηδέ εστιέτω >> που πήγε φίλη Xaraugh ;
Πρός άρση κάθε παρερμηνίας , θα επαναλάβω κι'εδώ αυτά που έχω γράψει για το πιστεύω μου παλαιότερα σε ένα άλλο θέμα .
Λοιπόν φίλη μου σε πληροφορώ ότι προσωπικά πιστεύω βαθύτατα μόνο στην ύπαρξη τού Θεού , αλλά δεν ανήκω σε καμμία θρησκεία , δόγμα , ή αίρεση επειδή πιστεύω ότι με τους κανόνες τών αυτοκλήτων εκπροσώπων τους σκοτώνουν το μεγαλείο του , και όπως έλεγε και έναςσυνταξιδιώτης των Forums κάποτε ,<< όταν κυνηγάς τον παράδεισο μίας θρησκείας σκέψου πόσες κολάσεις άλλων θρησκειών σε περιμένουν .>>
Από τις θρησκείες γνωρίζω πολύ καλά τον Ιουδαϊσμό μέσω της Παλαιάς Διαθήκης καθως και τις αιρέσεις του τον Χριστιανισμό και το Ισλάμ δεδομένου ότι με βάφτισαν Χριστιανό σε ηλικία που δεν μπορούσα να εκφέρω γνώμη και ν'αντιδράσω και γιατί έζησα πάρα πολλά χρόνια σε μουσουλμανική χώρα . Γιά τις άλλες γνωστές θρησκείες γνωρίζω μερικά πράγματα εντελως εγκυκλοπαιδικά .
Καί μετά από αυτή τη διευκρίνηση έρχομαι στο κυρίως θέμα .
Γιά σένα και τον Just_A_Man φίλη μου ο Θεός βρίσκεται μέσα σε εκκλησίες καπνισμένες από κεριά και λιβάνια (αλήθεια τι έγινε εκείνο το << Ουκ εν χειροποιήτοις ναοίς ο οίκος του πατρός μου >> , που μετατράπηκε πονηρά σε << εν ταις εκκλησίες αινείτε τον Θεόν >> ;) , σε μπογιατισμένα ξύλα ντυμένα με χρυσό και ασήμι και σε μουμιοποιημένα σκηνώματα (αγίων) , με την συνοδεία ένρινων ασμάτων από τους προγάστορες , χρυσοποίκιλτους κρατικοδίαιτους , λιμουζινάρχες ,(Μερσεντές παρακαλώ) , αυτόκλητους εκπροσωπους του . Και με ατελείωτες προσευχές και νηστείες (άλλο κεφάλαιο αυτό ) και όλα αυτά για να σώσετε το άτομό σας .
Γιά μένα ο Θεός βρίσκεται παντού γύρω μου σέ όλο του το μεγαλείο και εκφράζεται μέσα από όλα τα δημιουργήματά του τα οποία θα πρέπη κατά την γνώμη μου , αν θελουμε να τον τιμήσουμε να σεβαστούμε , γιά να σώσουμε εκτός από τον εαυτό μας και την φύση και τους συνανθρώπους μας , αφόυ όλα αυτά είναι μέρος μιάς αδιάσπα;στης αλυσίδας .
Καί κάτι άλλο , άν κάνεις τον κόπο να διαβάσης αρχαία Ελληνική γραμματεία ή τα Ερμητικά Κείμενα που διάβασα πρόσφατα με αφορμή σχετικό θέμα μέσα στα Forums , θα διαπιστώσεις ότι αυτά που εσείς θεωρείτε μονοπώλειο της θρησκείας της (αγάπης)τα έχουν πεί άλλοι χιλιάδες χρόνια πρίν .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 15:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Sesostris,

Καλέ μου φίλε με στεναχωρείς με όσα γράφεις.

Θα πρέπει να καταλάβεις και εσύ και οι άλλοι που διαβάζουν το topic, ότι είναι προσωπικά βιώματα και δεν είναι οι επίσημες θέσης της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Προσωπικά έχω διαβάσει επί δύο χρόνια μεγάλο αριθμό αρχαίων συγγραμμάτων και βιβλίων και περιοδικών.

Και ακόμα διαβάζω. Και σαν έλληνας έχω κάθε δικαίωμα να εκφράζω στοιχεία από τον πολιτισμό μας.

Όλοι κάνουμε τις επιλογές μας. Με την διαφορά ότι ο just a man δεν επεμβαίνει στην πνευματική
διαδρομή κανενός μέλους. Πάντα έχω στην καρδιά μου το λόγο του γλυκού μας Χριστού:

Όποιος θέλει ας με ακολουθήσει και ας απαρνηθεί τον Εαυτό του.
Όποιος θέλει να με ακολουθήσει ας χάσει την δικαίωση του σε αυτή την Ζωή και θα δικαιωθεί στην Αιώνια.

Ακόμα και αν δεν είναι κάτι καθαρά Χριστιανικό, σε ένα ελεύθερο χώρο όπως τα forums ο καθένας μπορεί να εκφράζει ότι τον αγγίζει και όπως το αισθάνεται.

Τη λες, ο just a man να είναι ο έξυπνος και όλοι οι άλλοι δεν έχουν νοημοσύνη και παιδία. Πότε δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Και πως θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο όταν στην Ψυχή μου αισθάνομαι κάθε άνθρωπο ότι ανήκει στον ίδιο Θεό?

Αν τώρα κάποιος αισθάνεται με αυτό τον τρόπο δεν μπορεί να ευθύνεται ο just a man και για αυτό.

Τουλάχιστον εδώ σε αυτό το χώρο είμαι ο μόνος που έχω αφιερώσει την γραφή του για αυτό που πρεσβεύει. Και δεν είναι άλλο από την Αγάπη που θα πρέπει να έχουμε μεταξύ μας.

Σημασία δεν έχει από ποια πηγή θα πάρουμε την γνώση. Αλλά να την κάνουμε πράξει.

Για αυτό θα πρότεινα σε όλους σας να δημιουργήσουν ένα topic και να μας εκφράσουν τη πιστεύει ο καθένας για αυτό που λέμε Θεό και να μας έλεγαν και σε μας τα βιώματα τους.

Γιατί θεωρίες ακούμε πολλές βιώματα δεν ακούμε.

Και αν δεν έβρισκε ένα όφελος ο just από αυτά, μπορεί άλλα μέλη να είχαν μεγάλο όφελος.

Νομίζω ότι θα είναι καλύτερο να αφιερώσουμε το χρόνο μας και να εκφράσουμε τα πνευματικά μας βιώματα και να τοποθετηθούμε, παρά να χάνετε το χρόνο σας να αποδείξετε ότι οι Χριστιανοί, η Ορθοδοξία είναι μια Κακοδοξία.

Και τώρα θα μιλήσω προς πάσα κατεύθυνση και όχι στο φίλο μου Sesostris.

Εμείς οι Εν Χριστό Ασκητές το ξέρουμε ότι είμαστε λάθος και αμαρτωλοί και δεν τηρούμε της εντολές του Διδάσκαλου μας. Το ξέρουμε ότι είμαστε οι τελευταίοι στην Γη. Δεν ακούμε κάτι καινούργιο.

Και σας ευχαριστούμε για αυτό, γιατί όλοι εμείς οι Χριστιανοί ξεχνάμε να έχουμε μνήμη αμαρτιών.

Σας ευχαριστούμε που μας πετάτε πέτρες συνέχεια. Με αυτές τις πέτρες θα χτίσουμε τον Ιερό Ναός της Ψυχής μας.


Εύχομαι σε κάθε Ψυχή να βρει την Ειρήνη και την Αγάπη σε όποιο δρόμο και αν διαλέξει.


Υστερόγραφο1.
Ο Αναμάρτητος ας ρίξει την επόμενη πέτρα μήνυμα. Η μάλλον, αν σταματήσετε πως θα χτίσουμε το Ναός της Ψυχή μας ??? (Το παρόν υστερόγραφο δεν είναι για τον φίλο μου Sesostris)

Υστερόγραφο2.
Sesostris μην πάρει το μήνυμα προσωπικά. Εξακολουθώ να σε αισθάνομαι φίλο μου και με εκτίμηση.


Χριστός Ανέστη.
Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.


Edited by - Just_A_Man on 19/05/2004 18:24:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2004, 00:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί μου Εν Χριστό Ασκητές,

Στο ξημέρωμα μιας ημέρας ορόσημο 20 Μαΐου της Αναλήψεως, μια σκέψη θα με συνοδεύει έως που να αναχωρήσω για τον Ουρανό.

Όπως και τότε, φεύγει σε μια Νεφέλη μέσα στον Ουρανό. Οι καρδιές μας είναι απαρηγόρητες. Αλλά μας είπες ότι θα είναι πάντα δίπλα μας.
Θα έχουμε συντροφιά μας τον Παράκλητο.

Μπορεί τα πράγματα στην ζωή μου να μην μου έρθουν όπως τα επιθυμώ.
Αν και πόσο πάλι μπορεί να έχει αυτό σημασία όταν ζεις βιωματικά μέσα στην καρδιά σου την προσευχή,
τον τέταρτο στίχο,
το σημείο της καρδιάς ,
Γενηθήτω το Θέλημα σου ως εν Ουρανώ και επί της Γης,
Γενηθήτω το Θείο Σχέδιο σου, Στον Πνευματικό κόσμο και στις ανθρώπινες καρδιές.

Μπορεί να βιώσω πολλές χαρές μα και πολλές δυσκολίες.

Μα τελικά ότι και αν δεν μου συμβεί, αυτό που πάλετε μέσα στην καρδιά μου, τα καλύπτει όλα.

Το σημαντικότερο πράγμα έχει γίνει. Και μέσα στην Ζωή μου αλλά και μέσα στην Αιωνιότητα.

Η Ανάσταση του Γλυκού μας Ιησού και η Ανάληψη του στους Ουρανούς.
Και μαζί με Αυτόν παρασύρει όλη την ανθρωπότητα που θα ζήσει με Απλή και Αγνή Αγάπη στην καρδιά της.

Γλυκέ μας Ζωοδότη Χριστέ, Γλυκέ μας Αιμοδότη Χριστέ,
Είσαι ο Αιώνιος Άρτος μας. Είσαι το Αιώνιο Ύδωρ μας.
Είσαι το φάρμακο της Αθανασίας μας
Είσαι το αντίδοτο της Ζωής μας.

Είσαι ο Δρόμος, το Φως η Αλήθεια και η Ζωή.

Η Αιώνια Ζωή.

Σε ευχαριστούμε Άγιε Πατέρα, Διδάσκαλε και Αδελφέ μας.


Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”
"Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας"
”Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων”.

Edited by - Just_A_Man on 20/05/2004 00:12:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 13:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητά μου μέλη και περαστικοί αναγνώστες,

Σε μια σειρά αλλαγών, νέα πορεία, το καράβι της Ψυχής μου χαράζει.

Από σήμερα, μετά από προσωπική μου επιθυμία, το topic:

Η Θρησκεία της Αγάπης,
θα μετονομαστεί σε:
Οδός Θεογνωσίας.

Οδός Αγάπης Ενότητας Ειρήνης.

Καλώς ήρθατε στην Οδός Θεογνωσίας.

Ένα Εσωτερικό ταξίδι στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.

Ας είναι το ταξίδι μας γεμάτο με Αγάπη, με Ελευθερία, με Ενότητα, με Έλεος, με Ευαγγελισμό, με Ευγνωμοσύνη και με Ειρήνη.

Καλό ταξίδι ας έχουμε όλοι μας στον δύσκολο ασκητικό μας βίο.

Προορισμός μας ας είναι να εργαζόμαστε το Αγαθό.





Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.
just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 15/06/2004 14:01:59

Edited by - Just_A_Man on 17/06/2004 01:18:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου άρεσε ένα ταξιδάκι στον ορθόδοξο Χριστιανικό δρόμο με προορισμό να εργασθούμε το αγαθόν. Τι έχω να χάσω άλλωστε;
Όμως τι εστί αγαθόν;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 11:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα μου άρεσε ένα ταξιδάκι στον ορθόδοξο Χριστιανικό δρόμο με προορισμό να εργασθούμε το αγαθόν. Τι έχω να χάσω άλλωστε;
Όμως τι εστί αγαθόν;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός;


Όμως τι εστί αγαθόν;

Αγαθόν = Καλό.

Να κάνουμε το καλό με καλό τρόπο.
Να εργαζόμαστε το ευεργετικό στο σύνολο.
Να έχουν οι πράξεις μας καλή προαίρεση και όχι ιδιοτέλεια στο μέτρο του δυνατού.
Να είμαστε απλοί στα λόγια και στις πράξεις μας. Και όχι απλοϊκή (Επιπόλαιοι)
Να λειτουργούμε με αγαθοσύνη (ευκολόπιστα και όχι με καχυποψία)
Να έχουμε φιλάνθρωπη διάθεση προς τον πλησίον μας χωρίς διακρίσεις.
Να εργαζόμαστε την κατανόηση και την καλοσύνη.
Να εργαζόμαστε τον Σεβασμό στο σύνολο της Δημιουργίας.

Να ζούμε στην φυσιολογική μας κατάσταση που είναι η Αγάπη η Ενότητα και η Ειρήνη και όχι με κακία όπως εγωισμούς, υπερηφάνειες, ανεξέλικτους θυμούς και διαμάχες.

Διαμάχες εσωτερικές και εξωτερικές.

Συνήθως μια διαμάχη ξεκινάει πρώτα από μέσα μας και μετά επεκτείνεται προς τα έξω.

Για αυτό θα πρέπει πρώτα να εργαζόμαστε την Αρετή. Και στο Σώμα και στην Ψυχή.

Με λίγα λόγια με την Αγάπη είναι ο μόνος δρόμος για να ελευθερωθούμε φίλε μας Ελεύθερε.

Ο προορισμός στον Ορθόδοξο Χριστιανικό δρόμο είναι να γίνουμε Εργάτες της Αγάπης.

Δηλαδή να Εργαζόμαστε το καλό και το αγαθό. Και όχι Μαχητές οι Πολεμιστές του Καλού η του Φωτός. Γιατί σε μια μονομαχία συνήθως πάντα κάποιος θα πρέπει να πεθάνει.

Γιατί αυτό που μας έχει διδάξει η μέχρι τώρα Ορθόδοξη Χριστιανική Ιστορία και Παγκόσμια είναι ότι, το σημαντικότερο που κερδίζουμε από ένα πόλεμο είναι η Ελευθερία, αλλά αυτό, δεν έχει φέρει την Ενότητα των Λαών. Θα πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε παρελθονολάγνοι.

Η αληθινή Αγάπη προσπαθεί να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια στο να έρθει η ενότητα στο όλων και όχι να διασπάσει το όλων. Να διαιρέσει το όλων. Αυτό είναι δουλεία σε όσους δεν αγαπούν και δεν αποδέχονται το καλό και το αγαθό. Το κάλλος της Ψυχής.

Και αυτό πιστοποιείται με κάθε και που λέμε η κάνουμε.

Γιατί τελικά πολύ είναι αυτοί που λένε ότι υπηρετούν την Αλήθεια και τις Αρετές ακόμα και μέσα στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο και όχι μόνο σε αυτό τον πνευματικό δρόμο, αλλά τελικά είναι οι μεγαλύτεροι Υποκριτές.

Όλοι μας μιλάμε για την υποκρισία τον άλλων (ότι δήθεν προσποιούνται ότι εργάζονται την Αγάπη και το Αγαθό) και δεν κοιτάμε την προσωπική μας υποκρισία που αντί να λειτουργούμε με διάκριση και θεραπευτικά, λειτουργούμε με κατάκριση και με κακία. Δυστυχώς αυτό είναι μια πραγματικότητα για όσους θέλουμε να το διακρίνουμε και όχι να το κρίνουμε.

Είναι αλήθεια ότι αυτή την στιγμή είμαστε διαιρεμένοι μεταξύ ύλης και πνεύματος.
Άρα καλούμαστε να ισορροπήσουμε με σημείο αναφορά το πνεύμα και όχι την ύλη.

Το μεγαλύτερο πνευματικό λάθος που μπορεί να κάνει ένας Πνευματικός άνθρωπος είναι να πέσει στην παγίδα της κατάκρισης και της σύγκρισης των συνανθρώπων μας, που πολλές φορές έρχεται μοιραία από τον ανεξέλεγκτο θυμό.

Γιατί αυτόματα με αυτό τον τρόπο λειτουργία της Ψυχής μας, φεύγουμε από την εναρμόνιση του καλού.

Αυτό που θα πρέπει να καταλάβουμε όλες οι Ψυχές είναι ότι δεν έχει σημασία πώς λειτουργεί ο συνάνθρωπος μας, αλλά πώς λειτουργούμε αυτόνομα. Σαν μονάδα. Σαν μικροί θεοί.

Γιατί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει την ελεύθερης βούληση του με κακό τρόπο είναι επιλογή του.
Η Ελευθερία θα πρέπει να χρησιμοποιείται για το αγαθό και όχι για να επιβάλουμε με το ζόρι την Αγάπη και το καλό.
Η Αγάπη δωρίζεται και δεν επιβάλετε.

Σαν συμπέρασμα οι Εν Χριστό Ασκητές καλούνται να γίνουν σε προσωπικό και πνευματικό επίπεδο “Άνθρωποί της Προσευχής” και σε υλικό να γίνουν συν δημιουργοί στο Καλό ως προς τον συνάνθρωπο και σε κάθε μορφή της Δημιουργίας.

Τελικά είναι πολύ όμορφος ο Ορθόδοξος Χριστιανικός δρόμος. Για όσους τον πραγματοποιούν συνειδητά και με Αγάπη και όχι με φόβο για το αν θα σώσουν την Ψυχή τους η όχι.

Γιατί στην τέλεια Αγάπη και εμ-πιστ-οσύνη δεν υπάρχει φόβος!!

Η επιλογή και το ρίσκο για πιο πνευματικό δρόμο θα ακολουθήσουμε είναι κατά δικά μας και δεν έχει να κάνει με κανένα συνάνθρωπο μας.
Όσοι ακολουθούν τον εκάστοτε πνευματικό δρόμο είναι από προσωπική τους θέληση και ρίσκο.
Γιατί είναι αλήθεια ότι όλη παίρνουμε ένα ρίσκο όταν επιλέγουμε ένα πνευματικό δρόμο.

Και ένα ερώτημα που υπάρχει είναι ότι, όταν επιλέγουμε ένα πνευματικό δρόμο τον επιλέγουμε με βάσει μόνο της προσωπικής, μας ευτυχίας, χαράς, και σωτηρία, η με βάσει το σύνολο της ανθρωπότητας?

Προσωπικά, αισθάνομαι ότι, είναι ο μόνος δρόμος, που μπορεί να οδηγήσει όλοι την ανθρωπότητα σε ενότητα, και όχι στην απομόνωση του εγώ και της προσωπικής μας θεοποίησης.

Μόνο η υπερηφάνεια του προσωπικού μας εγώ μπορεί να μας οδηγήσει να σκεφτόμαστε ένα δρόμο πολύ κλειστό και προσωπικό χωρίς να συμπεριλαμβάνει στο σύνολο την ανθρωπότητα.

Είναι αλήθεια ότι εμείς οι άνθρωποι με την λογική μας περιορίζουμε το Θεό και δημιουργό μας.

Για αυτό, μόνο με την Αγάπη ελευθερωνόμαστε, και αυτό μας δίδαξε ο Γλυκός μας Χριστός. Μόνο με την καρδιά.

Μόνο με την Αγάπη και την κατανόηση και όχι με μια Εγωιστική Δικαιοσύνη Αυτό Τελειότητας. Ο δρόμος της μετάνοια, της αποδοχής και της κατανόησης μας ελευθερώνουν.

Η επιλογή είναι στην Ελεύθερη βούληση μας.

Είθε να είμαστε ελευθερωμένοι από τα προσωπικά μας πάθει, της δόξας και του εγωισμού ώστε ελεύθερα να βιώνομε την Ενότητα της Ειρήνης με του συν ανθρώπους μας

Υστερόγραφο.
Ας γίνει σκοπός της ζωής μας να Γνωρίσουμε τον Εαυτό μας και να Επιστέψουμε στην Αγάπη που είναι ο τελικός προορισμός του ταξιδιού μας.
Στο Αγαθό.
Στον Δημιουργό μας.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη Εκείνου, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 17/06/2004 00:41:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 14:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Σε χαιρετώ εν Χριστό αδελφέ Just..

Αλήθεια τι θα έλεγες να μας έδινες κάτι από την Αγ. Γραφή ή ακόμα καλύτερα από την Καινή Διαθήκη μια και εκεί υπάρχει όλη η ουσία της Θρησκεία της αγάπης που πρεσβεύεις σε τούτες τις δέκα σελίδες...
Εκτός βέβαια κιαν υπάρχει μία άλλη ανώτερη θεότητα για σένα!

Ξέρεις με μπερδεύεις πολύ και θα ήθελα την θέση σου απέναντι στην αλήθεια μια και οι δικαιολογίες του τύπου (έτσι το εκλαμβάνω) δεν ευσταθούν σε επίσημες θρησκείες εκτός κιαν έχουμε κάτι από τα συστηματάκια των αποσυμβολισμών!

Σε χαιρετώ εν Χριστό αδελφέ Just.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 14:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just a man ο πολυλογάς.

Φίλε μου,
Εν μόνον το καλόν, την επιστήμην. Εν μόνο το κακόν, την αμάθειαν.

quote:
Με λίγα λόγια με την Αγάπη είναι ο μόνος δρόμος για να ελευθερωθούμε φίλε μας Ελεύθερε.

Ναι, αλλά όση αγάπη κι αν έχεις, δεν μπορείς καθόλου να ωφελήσεις ή να βοηθήσεις κάποιον που σε χρειάζεται, άν δεν ξέρεις τον τρόπο. Οπότε η αξία και της μεγαλύτερης αγάπης εκμηδενίζεται.

Σε συγχαίρω πάντως για την προθυμία σου να είσαι καλός κ' αγαθός. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων πιστεύει το ίδιο, εν τούτοις αποτυγχάνουν συχνά παταγωδώς! Γιατί; Διότι το να είσαι καλός κ αγαθός δεν είναι μόνο θέμα βούλησης, που έτσι κι αλλοιώς συνήθως είναι δεδομένη. Το να είσαι καλός κ' αγαθός είναι ένα είδος αγώνα, στον οποίο μπορείς να έχεις επιτυχία μόνο αν διαθέτεις επαρκώς και τη γνώση.

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι,

Θα ήθελα να σας ζητήσω Συγγνώμη για το μήνυμα που έγραψα το πρωί 16/6/2004.
Είχε αρκετά λάθη. Έκανα αρκετές διορθώσεις και αλλαγές. Θα σας πρότεινα να το ξαναδιαβάσετε.

Σας Ευχαριστώ, και ζητώ και πάλι Συγγνώμη.
Σας ευχαριστώ, για την κατανόηση σας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.
just a man


Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 00:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ εν Χριστό αδελφέ Just..

Αλήθεια τι θα έλεγες να μας έδινες κάτι από την Αγ. Γραφή ή ακόμα καλύτερα από την Καινή Διαθήκη μια και εκεί υπάρχει όλη η ουσία της Θρησκεία της αγάπης που πρεσβεύεις σε τούτες τις δέκα σελίδες...


zezmperg,

Είναι πολλά τα κομμάτια που θα μπορούσαν να μας Φωτίσουν μέσα από την Καινή Διαθήκη. Είναι πολύ όμορφή η ερώτηση σου. Και σε Ευχαριστώ.
Θα ήθελα όμως να μου δώσεις λίγο χρόνο.

Παρουσιάζοντας τα κομμάτια Ορόσημο για την Ψυχή μου.

Ελπίζω να έχω την κατανόηση σου. Θα επανέλθω σε νέο μήνυμα.

quote:

Εκτός βέβαια κιαν υπάρχει μία άλλη ανώτερη θεότητα για σένα!

Θα μπορούσαμε να πούμε, όπως, λέμε για παράδειγμα ότι μια Ψυχή, αποτελείτε από
Πνεύμα-(Διάνοια-Σκέψεις-Συνείδηση),
Καρδιά-(Αισθήματα-Συναισθήματα-Αγάπη)
και Σώμα (Ελεύθερη Έκφραση - Προσωπικές μας Πεποιθήσεις)
έτσι και έτσι με τον Τριαδικό μας Θεό, στην καρδιά μου, αυτό που λέγεται Θεός είναι
Ο Πατέρας και Δημιουργός μας (Ο Άκτιστος - Δημιουργός),
Ο Υιός (Ο Κτιστός – Αναδημιουργός)
και Το Άγιο Πνεύμα (Ο Εκπορευόμενος – Συνδημιουργός).

Οπού ο Υιός, είναι το δεύτερο μέλος της Μίας, Ομοούσιας, και Αδιαίρετης Θεότητας.


Τώρα έτσι το αισθάνεται και το βιώνει η καρδιά μου.

quote:

Ξέρεις με μπερδεύεις πολύ και θα ήθελα την θέση σου απέναντι στην αλήθεια μια και οι δικαιολογίες του τύπου (έτσι το εκλαμβάνω) δεν ευσταθούν σε επίσημες θρησκείες εκτός κιαν έχουμε κάτι από τα συστηματάκια των αποσυμβολισμών!



Θα με βοηθούσε να μας έλεγες τη είναι αυτό που σε μπερδεύει?
Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που αν τα από συμβολίσεις
φανερώνουν πολλές αλήθειες.

Και είναι αλήθεια επίσης ότι όλοι προσπαθούμε να προσεγγίσουμε την αλήθεια στο μέτρο της ανθρώπινης μας φύσης.

O just a man δεν έχει απαντήσεις για όλα τα ερωτήματα που μπορεί να προβληματίζουν κάποιον.
Παρόλο αυτά υπάρχει η διάθεση πάντα να εργαστεί πάνω σε έναν αγαθό πνευματικό προβληματισμό.

Εξάλλου αυτό που έχει αποδείξει και η Ιστορία, μια ομάδα πετυχαίνει περισσότερα από ότι μπορεί να πετύχει κάποιος μόνος του. Ενωμένοι.
Όπως και με την προσευχή. Άλλο να προσεύχεται κάποιος μόνος του, και άλλο να συν προσεύχεται μαζί με άλλους όπως γίνεται κατά τη Θεία Λειτουργία.

Για όσους λειτουργούν συνειδητά πάντα.

Σε χαιρετώ εν Χριστό Ψυχή zezmperg,
Είθε, το ταξίδι μας, να είναι λουσμένο από τον Ζωοδότη Ήλιο της Δικαιοσύνης, τον Κύριον Ημών Ιησού Χριστό, και να Φωτίζει με τις Ζωοδότες Ακτίνες του την Διάνοια μας, ώστε να θερμαίνουν με Αγάπη τις Καρδιές μας.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2004, 01:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Just a man ο πολυλογάς.


Ελεύθερος,

Ναι καλέ μου φίλε είναι αλήθεια ότι είμαι πολυλογάς.
Ας ελπίζουμε να το δαμάσω αυτό το πάθος μου. Ελπίζω τουλάχιστον έστω μια πρόταση να σας θερμαίνει την καρδιά σας.

quote:

Φίλε μου,
Εν μόνον το καλόν, την επιστήμην. Εν μόνο το κακόν, την αμάθειαν.

quote:
Με λίγα λόγια με την Αγάπη είναι ο μόνος δρόμος για να ελευθερωθούμε φίλε μας Ελεύθερε.

Ναι, αλλά όση αγάπη κι αν έχεις, δεν μπορείς καθόλου να ωφελήσεις ή να βοηθήσεις κάποιον που σε χρειάζεται, άν δεν ξέρεις τον τρόπο. Οπότε η αξία και της μεγαλύτερης αγάπης εκμηδενίζεται.

Θα μπορούσαμε να πούμε σε αυτό το πολύ όμορφο που μας είπες:

Ναι, αλλά όση Γνώση-Επιστήμη κι αν έχεις, δεν μπορείς καθόλου να ωφελήσεις ή να βοηθήσεις κάποιον που σε χρειάζεται, άν δεν το κάνεις με Αγάπη. Οπότε η αξία και η μεγαλύτερη Γνώση-Επιστήμη εκμηδενίζεται.

Ο Χριστιανισμός δεν λέει ότι είναι κακή η γνώση και η επιστήμη. Ίσα ίσα θα έλεγα είναι υπέρ. Αλλά αυτό στο οποίο δίνει έμφαση είναι στoν τρόπο και την χρήση.

Όταν η Ε-πιστή-μη έχει Θεό μέσα της, τότε έχει Σεβασμό για τον άνθρωπο και την δημιουργία. Όταν δεν έχει Θεό … τα αποτελέσματα τα βιώνουμε.


[quote]
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ η συντριπτική πλειοψηφικά των ανθρώπων πιστεύει το ίδιο, εν τούτοις αποτυγχάνουν συχνά παταγωδώς! Γιατί;.


Γιατί καλέ μου φίλε, όταν μια Ψυχή προσπαθεί να το κάνει από μόνη της, χωρίς την βοήθεια της Θειας Χάρης, είναι γνωστά τα αποτελέσματα.

Και την Θεία Χάρη την ελκύει μόνιμα, όποια Ψυχή έχει την προσωπική θέληση για να ασκείτε μόνιμα στην Αρετές της Τα-πεί-νωση, της Υπ-ακοής και Υπο-μονής.

Δεν έχουν καταλάβει οι πνευματικοί ασκητές ότι, όταν αποκτήσουν μια χάρη η αρετή, δεν θα την έχουν αιώνια αν δεν την φροντίζουν σε καθημερινή βάση.

Και όπως λέει και καλός μας Ευάγριος Ποντικός:
Μη νομίσεις ότι απέκτησες Αρετή, αν δεν αγωνίστηκες για Χάρη της, μέχρις ότου να χύσεις το αίμα σου!!!.

Οι εμπαθείς και υπερήφανες Ψυχές, ενώ η Θεία Χάρη τους επισκεφτείτε τακτικά, εντούτοις τα προσωπικά τους πάθη δεν τους αφήνουν να αναστηθούνε μόνιμα.

Αν δεν ριζώσει ο Σταυρός μέσα στην καρδιά μας, για τα προσωπικά μας πάθη και να περάσουμε στην απάθεια, δεν μπορούμε να αναστηθούμε.

Συνέχεια θα πέφτουμε και θα σηκωνόμαστε.

Είναι αλήθεια ότι, δεν είναι εύκολο να απαλλαγή κανείς από τα προσωπικά του πάθη.

Θέλει πολύ προσωπική δουλεία (Αυτό-γνωσία).

Αλλά επειδή αισθάνομαι ότι μπορεί να σας κουράσω και πάλι θα σταματήσω εδώ.

Είθε, το ταξίδι της Ψυχής μας να φωτίζετε από την Σοφία Του, οι Σκέψεις μας, τα Λόγια μας και οι Πράξεις μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 25/06/2004 14:24:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy