ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 10:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αναζήτησή σου, ο φανατισμός είναι το δηλητήριο που πρέπει να προσέχεις να μην το πιείς.

Παρουσιάζεται σε χρυσό με αδαμάντινο διάκοσμο ποτήρι με κρασί ευωδιαστό που παροτρύνει.

Έχει λάμψη που κρατάει λίγο, αλλά αρκετή να σου θολώσει το μυαλό.
Έχει χαρά και ευδαιμονία, αποτέλεσμα της μέθης. Μα κι όταν συνέλθεις, το βούισμα για πολύ καιρό θα' ναι στην καρδιά σου.

"Η θλίψη γι’αυτό που ήσουν"!!!!!.

Μα και τότε ακόμη πρόσεξε μην φορέσεις τον μανδύα του "Εγώ" της "Ελευθερίας".

Μείνε χωρίς φανατισμούς και απέραντες ελευθερίες. Προσήλωσε τα μάτια σου στο Θεό, στην Αγάπη.

Με αγαθή Αγαπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 15:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το μήνυμα το απευθύνω σε αυτούς πού θέλουν να είναι πιο κοντά στην εν Χριστό Ζωή.

Και πολύ από τους παρακολουθούντες το συγκεκριμένο forum θα έχουν καταλάβει ότι εδώ δεν εξετάζουμε Ιστορικά γεγονότα. Είναι μια άλλη προσέγγιση του Εσωτερικού Ορθόδοξου Χριστιανισμού.
Και επειδή είναι μεγάλο το κείμενο παρακαλώ να ΜΗΝ χάσετε χρόνο να το διαβάσετε για όσους δεν έχει ουσιαστικό όφελος.
--------------------------------------------------
Ο λόγος είναι για τους Χριστιανούς Αναζητητές.

Ο Αναζητητής δεν φανατίζεται με κανέναν δρόμο και για κανέναν λόγο. O δρόμος που ακολουθεί είναι σωστός και άγιος γι’ αυτόν.
Όμως δεν τρέφει την Αγάπη του με μίσος για το δρόμο των άλλων, γι αυτούς που δεν ακολουθούν την αλήθεια του.

Ας μην περιορίζουμε το Θεό στα δικά μας μέτρα.

Και ποιο αλήθεια είναι το μέτρο της αλήθειας μας; Και πώς το μετράμε;

Ας μην γίνουμε ομάδες και κλίκες που λατρεύουν έναν θεό στα μέτρα μας. Αν βάλουμε τους άλλους στο περιθώριο, μα τότε τί κρίμα, ουσιαστικά εμείς περιθωριοποιηθήκαμε.

Μιλάτε για Ένωση και Αγάπη και τελικά μήπως η καρδιά μας επιζητεί πρωτεία και πρωτοκαθεδρίες αυτού του κόσμου?

Του κόσμου που οδηγεί στη σήψη, στην αγωνία και παρασύρετε και άλλους στην τελμάτωση, στην ανέχεια, στην ανελευθερία, στο όνομα του μέτρου της αλήθειας μας.

Αχ, πόσες φορές από ενθουσιασμό, παρόρμηση και με πολύ μεγάλο μη υγιή Θυμό (Οργή), χωρίς διανοητική διάκριση που είναι η μεγαλύτερη των αρετών, μερικές φορές μεγαλύτερη και από την ταπείνωση, καλοί μου στοχαστές και μαχητές του φωτός, δεν καταλάβατε ότι η Αγάπη δεν έχει μέτρα και σταθμά για να ζυγίζετε, να κόβετε να περιορίζετε.
Αυτό που τώρα μπορεί να πίνουμε, μπορεί να είναι το κρασί της μέθης μας.

Και ζαλισμένοι δεν μπορέσουμε να κάνουμε ούτε ένα βήμα.
Τα μάτια μας θολά να δουν και οι αξίες μας θολές χωρίς ζωή αληθείας.

Όποιος συγκρατεί την οργή του είναι ανώτερος απ' αυτόν που κυριεύει μια πολιτεία. Γιατί αυτός έχει πρώτα κυριεύσει την εσωτερική του πολιτεία.
Αχ καλέ μας Πλάτωνα τι όμορφη κληρονομιά μας άφησες. Τι κρίμα που οι ρομαντικοί εκείνων των χρόνων δεν ανβιώνοντε και στις μέρες μας.

Και τελικά στις μέρες μας, αναζητάμε το Θεό και γινόμαστε ζηλωτές της πολύπλευρης αλήθειας Του.
Η εμπειρία της Θεϊκής Του Μορφής θα έλθει στη καρδιά μας, κάνοντας πράξη τις αλήθειες Του.

Για αυτό το ωραιότερο είναι να έχουμε σεβασμό για εκείνους που δεν μας ακολουθούν και με την Αγάπη μας να τους καλύπτουμε.

Οι πνευματικοί καρποί που δεν προσφέρονται με Αγάπη και διάκριση προέχοντα από πνεύματα αντίθετα της Αγάπης και το σεβασμό για την κάθε μορφή που υπάρχει στο σύμπαν.

Εμείς τελικά πιο πνεύμα Αγάπης αφήνουμε να ενσαρκωθεί και να προβληθεί μέσα από την ύπαρξη μας?

Γιατί και μια μητέρα μπορεί να χειροδικεί στο παιδί της για το δικό του καλό. Αλλά τελικά έχουμε καταλήξει το φόβο και τον εγωισμό να το ταυτίζουμε με την Αγάπη.

Αναζητητές της Αλήθειας ας είναι η πορεία μας γεμάτη Αγάπη και για πυξίδας μας ας έχουμε την διάκριση μεταξύ του αγαθού και του πονηρού ώστε να φτάσουμε στην πηγή του φωτός και να ενωθούμε με αυτή.

Μια σταγόνα (που είναι ο καθένας από εμάς) δεν κάνει μεγάλη διαφορά αν δεν ενωθεί με το ποτάμι της Αγάπης και του Φωτός.
Το ποτάμι είναι ένα σύμβολο της Ζωής. Αναβλύζει από ένα βουνό και η πηγή του βρίσκεται πάντα στα ύψη.

Είναι ένα από τα βαθύτερα σύμβολα, είναι το κοσμικό ποτάμι που αναφέρει η Αποκάλυψη, ο ποταμός της Ζωής που ξεδιψάει όλα τα όντα.

Αυτό το ποτάμι κατεβαίνει μέσα από όλες τις Αγγελικές Ιεραρχίες.
Ναι η Ζωή είναι ένα ρεύμα, ένα ποτάμι που έρχεται από πολύ ψηλά, από την πηγή….

Αυτός ο ποταμός της Ζωής είναι ο ίδιος ο Λόγος.

Η παρουσία με την ένωση του ποταμού της ζωής και της Αγάπης γίνεται μυστικά στον καθένα μας όταν η καρδιά μας είναι καθαρή από την προσωπική μας αλήθειας και απαλλαγμένη από τον φόβο, ενοχές και οργή για κάθε συνάνθρωπο μας. Θυμό, ενοχές και οργή για το λάθω τρόπο λειτουργιών (αμαρτίες) μας ακόμα και από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Αν μέσα στην διάνοια μας έχουμε ένα κακό Θεό, τιμωρό, άδικο, σκληρό, απρόσωπο και οποιαδήποτε άλλη αρνητική ιδιότητα του έχει αποδώσει η διάνοια μας με τα ερεθίσματα και πληροφορίες που έχει τροφοδοτηθεί μέσα από της πέντε αισθήσεις μας, τότε τα περιοριστικά μας πιστεύω μας, οδηγούν την ζωής μας στην διαστρέβλωση της αλήθειας.

Αλήθεια πόσο διαφορετική θα ήταν εικόνα που έχουμε για το Θεό αν δεν είχαμε διαβάσει όλες αυτά τα “Ιστορικά γεγονότα”.

Όλοι όσοι γράφουν ένα βιβλίο αν τα κίνητρα τους έχουν την σύγκριση και όχι την διάκριση αυτό μας οδηγεί σε ακραίες καταστάσεις και σε φανατισμούς. Γιατί προσπαθούν να συγκρίνουν διαφορετικά μεγέθη. Και πολλές φορές μάλιστα το ίδιο μεγάλα όπως για παράδειγμα την Ιστορική Παράδοση μιας χώρας με την Πνευματική Παράδοση. Ακόμα πόσες φορές προσπαθούν να συγκρίνουν δύο μεγάλους Πνευματικούς χώρος. Η άλλες φορές δυο μεγάλους Πολιτισμούς.

Γιατί άραγε να είμαστε οι άνθρωποι τόσο εγωιστές και να μην αφήνουμε το καθένα να είναι κοντά σε αυτό που του φέρνει γαλήνη και ειρήνη στην ψυχή του?

Και τελικά το να ζει ο καθένας με το δικό του παραμύθι είναι μια ελευθερία που όλοι θα πρέπει να την έχουμε. Όπως και εμείς ζούμε το δικό μας παραμύθι και την δική μας πραγματικότητα.

Ας ανοίξουμε τα μάτια της καρδιάς μας Ματιά Καθαρά χωρίς θυμούς και εγωισμούς. Και τότε και μόνο τότε θα μπορέσουμε να ενωθούμε με την πηγή της Ζωής.

Αν ο κάθε αναζητητής στην ερευνά του για το Θείο δεν βρίσκει Αγάπη, Γαλήνη και Ειρήνη στην ψυχή του, τότε η πορεία του δεν τον έχει οδηγήσει στον Δημιουργό του Σύμπαντος Κόσμου.

Όσο υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που μισούμε, μας θυμώνει, ακόμα και όταν είμαστε θυμωμένοι με την ίδια μας την ψυχή επειδή κάποια στιγμή δεν λειτουργήσαμε με Αγάπη, αυτό θα είναι εμπόδιο στην πνευματική μας εξέλιξη.

“Μακάριοί οι καθαροί στην καρδιά, γιατί αυτοί το Θεόν θα δουν”.
"Τίποτα το ακάθαρτο δεν μπορεί να ενωθεί με την πηγή της Ζωής"!!!!!.

Και παρατηρήστε τη γίνετε αν ρίξουμε μια σταγόνα πετρέλαιο μέσα στο ποτάμι. Η σταγόνα επιπλέει μα δεν ενώνετε.

Ακόμα και η φύση μας διδάσκει.

Ας μη κάνουμε τα ίδια λάθη που κάνουν όσοι δεν έχουν κάποιο Πνευματικό Δάσκαλο που τους οδηγεί με Αγάπη. Γιατί με αυτό τον τρόπο πολύ φοβάμαι ότι απομακρυνόμαστε από το να εκφράζουμε την Αγάπη μας και την ευγνωμοσύνη μας στο Γλυκό μας Δάσκαλο. Και ίσως μπορεί με την ανθρώπινη μας φύση να των εκθέτουμε.

Να θυμάστε πάντα ότι σημασία στην Ζωή μας έχει ο τελικός μας προορισμός.

Κρατήστε τα παραπάνω στην καρδιά μας με Αγάπη.

Ας είναι ευλογημένη η πορεία μας στο μονοπάτι της Αγάπης. Ο πιο σύντομος δρόμος για την Αγάπη είναι μόνο μέσα από Πράξεις Αγάπης και Θυσίας σε απλούς και άγνωστους προς εμάς ανθρώπους. Μια διαδρομή που οδηγεί κατευθείαν στο παράδεισο.

Με αγαθή Αγάπη,

Just A Man
“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 25/08/2003 12:51:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 12:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με βάση κάποιου email που πήρα, από κάποιες παρατηρήσεις θα ήθελα να πω τα παρακάτω.

Και πριν προχωρήσω στην αρθρογραφήσεις μου θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη για την μη ορθή γραφή των κειμένων μου.

Είναι αλήθεια ότι τα ελληνικά μου δεν είναι και πολύ καλά, καθώς επίσης όταν γράφω ένα κείμενο τις περισσότερες φορές το γράφω αυθόρμητα. Καθώς επίσης όταν γράφω ένα κείμενο δεν το ξαναδιαβάζω για να δω από γρήγορη πληκτρολόγηση αν έχω κάνει κάποια λάθη. Ο χρόνος μου είναι πολύ λίγος για πάρα πολλές δραστηριότητες.

Ελπίζω οι σκέψεις μου να σας αποζημιώνουν για το χρόνο που αφιερώνετε.

Η μεγάλη Αγάπη μου, για την ΑΓΑΠΗ που πρέπει να έχουμε για κάθε συνάνθρωπο μας, είναι πολύ πιο μεγάλη και από την Πίστη μου.

Γιατί μόνο ο εγωισμός και η πνευματική μας περηφάνια στο ότι εμείς είμαστε πιο προχωρημένοι σε πνευματικό επίπεδο πιο μορφωμένοι και όχι αγράμματοι, μας κάνει να διαχωρίζουμε τους ανθρώπους γύρο μας.

Ότι κάνω, το κάνω μέσα από την καρδιά μου και με Αγάπη. Χωρίς να περιμένω κάποιο αντάλλαγμα από αυτό που κάνω. Ακόμα και σε πνευματικό επίπεδο. Ο λόγος που αρθρογραφώ είναι από ευγνωμοσύνη για τις αλήθειες που μου έχουν αποκαλυφτεί εκ Πνεύματος Αγάπης.

Ελπίζω να έχω την κατανόηση σας και την συμπάθεια σας.

Σας ζητώ και πάλι συγγνώμη. Εξάλλου όπως το λέει και το nickname μου Just A Man, είμαι ένας απλός και αμόρφωτος άνθρωπος.

Με αγαθή Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2003, 12:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανθρωπότητα δεν χρειάζεται άλλους Ιερείς, Δασκάλους, Φιλόσοφους, και Αδελφότητες.

Η δικιά μου πραγματικότητα λέει ότι ένας είναι ο Αρχιερέας και Δάσκαλος της Αγάπης.

Η ανθρωπότητα χρειάζεται πραγματικούς αδελφούς. Αν ο άγνωστος που έχουμε απέναντι μας κάθε στιγμή στην ζωή μας είναι τα αδέλφια μας, οι γονείς μας, οι φίλοι μας, θα τους φερόμασταν με κακία ?

Η ας το πούμε κάπως διαφορετικά. Αν στο πρόσωπο του συνανθρώπου μας στην θέση του βάζαμε το Χριστό, η οποιοδήποτε αγαπημένο μας Πνευματικό Δάσκαλο, Φιλόσοφο, θα τους φερόμαστε με κακία?

Ένα από τα πιο απλά πράγματα που είπε ο Χριστός ήταν “ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ”. Αλήθεια ο Χριστός μας μπορεί να μας είπε Αγαπάτε Αλλήλους, εμείς το κάνουμε και με πιο τρόπο?

Τα παραπάνω ερωτήματα είναι για τα απαντήσουμε ο καθένα μας από μόνος του με την ψυχή του.

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 27/08/2003 07:19:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 09:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην απασχολείτε το νου σας αν το Ευαγγέλιο δεν είναι ολόκληρο
κι αν λείπουν κάποια κομμάτια του.
Να θυμάστε πώς κι αν ακόμη είναι μισό, είναι αρκετές οι αλήθειες που απομένουν, ώστε να βοηθούν στην οικοδόμηση της Ψυχής και να μας εκτοξεύσουν στη Θέωση.

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2003, 23:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια είναι η Αλήθεια. Και αυτή είναι η Αγάπη.

“Ουσιαστική Αγάπη σημαίνει να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας να πάρουν αποφάσεις που θα βελτιώσουν την ποιότητα της Ζωής τους. Και αυτό θα το επιτύχουμε μόνο όταν ΑΚΟΥΜΕ ανιδιοτελώς τις ανάγκες των συνανθρώπων μας”.

Όπως είπα και σε κάποιο από τα παραπάνω μηνύματα μου, είμαι ένας Απλός άνθρωπος. Κάτι που δεν μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί αποδέχομαι την πραγματικότητα μου. Αλλά, άσχετα με ποια είναι η προσωπική μου πραγματικότητα, αυτό δεν με αποδυναμώνει στο να θέλω να μοιραστώ μηνύματα Αγάπης με άλλους συνανθρώπους.

Με το να θέλω να ζω με Αγάπη και να επικοινωνώ (επί+κοινωνώ =να είμαι επί της κοινωνίας και όχι απομονωμένος) με τους συνανθρώπους μου για μένα είναι χαρά.

Και προτιμώ να κάνω λάθη γενικής φύσεως στην ζωή παρά να είμαι λάθος στην Αγάπη. Γιατί μια είναι η αλήθεια και η μόρφωση που πρέπει να έχει κάθε άνθρωπος. Και όσο και αν ψάχνετε δεν θα βρείτε άλλη αλήθεια. Και αυτή δεν είναι άλλη από το να μάθουμε να αγαπάμε με την καρδιά μας τον κάθε συνάνθρωπο μας χωρίς διάκριση.

Αυτή είναι η αποστολή μας πάνω στην Γη. Αυτός είναι ο προορισμός του κάθε ανθρώπου. Όποιος νομίζει ότι θα σώσει μόνο την δικιά του ψυχή αγνοώντας τους άλλους συνανθρώπους μας έχει πολύ δρόμο να κάνει ακόμα.

Πολύ δυσαρμονία βλέπω στις μέρες μας. Αλλά είναι και λογικό και φυσιολογικό. Για αυτό και ο Θεός δεν κρατάει κακία σε κανένα άνθρωπο.

Δυστυχώς καλοί μου φίλοι η πραγματικότητα μου λέει ότι ο Αντίθετος του Χριστού μας μπαινοβγαίνει μέσα στο μυαλό (φαντασία) των ανθρώπων κάθε δευτερόλεπτο σαν “Άγγελος φωτός”. Άντε τώρα να συνειδητοποιήσουμε οι άνθρωποι και να ξεχωρίσουν ποιες σκέψεις προέρχονται από τον ανώτερο εαυτό μας και ποιες από τον κατώτερο. Νομίζουμε ότι είμαστε πιο πονηροί από τον πονηρό. Αχ, αλλά …

Από όσα σας γράφω αλλά είναι δικά μου και αλλά είναι από πάσης φύσης πηγής που έχω στην διάθεση μου. Και όταν λέω δικά μου πάντα εννοώ τις δωρεές του Πνεύματος Αγάπης. Γιατί προσωπικά έχω καταλάβει ότι τίποτα δεν μου ανήκει. Ούτε η Ψυχή μου ούτε το Σώμα μου.

Μέσα στο χαμό των τριών χιλιάδων βιβλίων που έχω στην κατοχή μου από όλες τις Θρησκείες Παγκόσμια, από Αρχαίους Πολιτισμούς, Φιλόσοφους…. που πολλές φορές δυσκολεύομαι και εγώ να βρω μια πληροφορία, βρήκα ένα δύο κομματάκια για την Αγάπη.

Και ο λόγος που αναφέρω την ποσότητα δεν είναι για να φανώ κάτι ιδιαίτερο στα ματιά σας. Στην προσπάθεια μου για να αποδείξω τη είναι αλήθεια και τη ψέμα επένδυσα πολύ και σε χρήματα και σε χρόνο. Ο λόγος που το αναφέρω είναι στο να αποφύγετε να κάντε και εσείς το ίδιο λάθος που έκανα και εγώ στο να καταλάβω μια απλή λέξη.

Την λέξη ΑΓΑΠΩ.

Προσωπικά το πλήρωσα πολύ ακριβά. Ελπίζω κάποιοι άλλοι να την γλιτώσουν.

Μερικές φορές αισθάνομαι ότι τα έχω πει όλα για την Αγάπη. Αλλά τελικά τα μηνύματα της αγάπης ξεκινάνε από το 1 και τελειώνουν εκεί που τελειώνουν και οι αριθμοί. Για να μπορέσουμε όμως να τα καταλάβουμε και να τα νιώσουμε, θα πρέπει να είναι ανοιχτή η καρδιά μας και όχι ο ορθολογισμός μας και ο φανατισμός μας.

Μην στέκεστε στο αν ένα μήνυμα προέρχεται από την Αγάπη ενός ανθρώπου για το Γλυκό μας Χριστό η από οποιαδήποτε άλλη Φωτεινή Μορφή. Γιατί τελικά αν η πνευματική ζωή αν δεν βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας, γιατί να χάνουμε τόσο χρόνο ???

Το πρόβλήμα με τις ανθρώπινες ψυχές είναι ότι κολλάνε τις περισσότερες φορές στα υλικά αγαθά για αυτό και δεν καταφέρνουν να εξελιχτούν και να ενοποιηθούνε με το Όλον.

Πολλές φορές οι άνθρώποι που είναι πιο κοντά στην πνευματική ζωή δεν βλέπουν άμεσα αλλαγή και στην υλική τους ζωή. Και αυτό τους απογοητεύει και τους αποθαρρύνει. Πολύ κατηγορούν το Θεό ότι δεν βοηθάει την ανθρωπότητα, όταν εμείς αγνοούμε την θεϊκή μας ύπαρξη και δεν έχουμε καταλάβει ότι συνδημιουργούμε με το Θεό. Τη καλός που ο Θεός θα ήταν, αν ερχόταν και μας χάριζε μια Μονοκατοικία στο καθένα μας. Τότε θα ήταν ένας καλός Θεός!!!

Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν θέλουμε να αποδεχτούμε δύο βασικούς κανόνες που είναι η υπομονή και ο άλλος είναι η σκληρή δουλειά. Με τεμπελιές δεν φτάνουμε στην θέωση.

Πόσο χρόνο ο αθλητής έχεις αφιερώσει σε σκληρή προπόνηση, διατροφή ώρες ξεκούρασης για να φτάσει στο ποθούμενο της Ψυχής του.

Σε όλο το σύμπαν υπάρχει Αλληλεπίδραση. Αν δεν δώσουμε κάτι πως θα πάρουμε κάτι. Όλοι περιμένουμε να πάρουμε Αγάπη χωρίς να δίνουμε Αγάπη.

Πόσες φορές που χαμογελάσαμε εμείς πρώτοι, μας χαμογέλασε και ο άλλος που έχουμε απέναντι μας. Γιατί τελικά όλα είναι σαν μια αντανάκλαση στο σύμπαν. Είμαστε αυτό που πιστεύουμε ότι είμαστε.
Δοκιμάστε να κάνετε το πείραμα με το Χαμόγελο. Και θα καταλάβετε και για την αλληλεπίδραση της Αγάπης.

Είδη νομίζω ότι έγραψα πολλά και κάποιους θα τους κούρασα, κάποιους θα τους θύμο σας, κάποιους θα τους έκανα να χάσουν το χρόνο τους άδικα και κάποιους θα τους μίλησα στην καρδιά τους. Ελπίζω να σας συνέβη το τελευταίο.

Παραθέτω το πρώτο μέρος και αύριο θα καταχωρίσω και το επόμενο.
----------------------------------------------------------------------

Πρώτο μέρος

Aγαπούμε...

Αγαπούμε για να δίνουμε χωρίς να ζητούμε τίποτα από τον άλλον.

Αγαπούμε για να διακονούμε χωρίς να ταπεινώνουμε τον άλλον.

Αγαπούμε για να θυσιαζόμαστε χωρίς να καυχόμαστε για ό,τι κάνουμε για τον άλλον.

Αγαπούμε για να υποχωρούμε χωρίς να κατηγορούμε τα λάθη του άλλου.

Μάθε ν' αγαπάς μέσα από την ταπείνωση του εαυτού σου για να δείξεις την αγάπη της καρδιάς σου εκεί που την αρνούνται με τον εγωισμό τους χωρίς να κοιτάς τα πάθη τους.

Μάθε να βοηθείς χωρίς υπεροψία του εαυτού σου για να αγαπήσεις τον άλλον με την ταπεινή καρδιά σου.
Όταν η δύναμη της αγάπης κατοικήσει μέσα στην ψυχή σου, τότε θα μάθεις να αρνείσαι τον εαυτό σου για όφελος του άλλου.

Μη διστάζεις ν' αγαπάς ακόμη κι αν σε αρνούνται γιατί μοιάζεις στον ταπεινό Ιησού Χριστό και γίνεσαι ένας μικρός εσταυρωμένος ταπεινός άνθρωπος που ζητά να νοιώσουν οι άλλοι την αγάπη του Θεού και τη δική του για να φθάσουν στην τελειότητα της αγάπης, που είναι η θυσία του εαυτού μας για το καλό του άλλου.

Ζούμε σε μια εποχή που η ομορφιά της αγάπης έχει χαθεί στην ανθρώπινη συντροφιά. Η αγάπη των πολλών έχει χάσει το νόημά της μέσα στην εγωπάθεια και την απάθεια για τον πλησίον. Η απλότητα των ανθρώπων έχει θυσιασθεί στο βωμό της σκληροκαρδίας. Αλλά δεν παύουν να υπάρχουν άνθρωποι που ζουν ταπεινά με αγάπη καλοσυνάτη χωρίς εγωισμούς και κακίες.

Η φιλανθρωπία τους είναι αφανής και ταπεινή χωρίς επάρσεις και υπερβολές των λόγων τους. Γι’ αυτό είναι ανάγκη να δίνουμε αγάπη χωρίς πολλά λόγια, για να γοητεύουμε την καρδιά του άλλου με την ταπεινή ζωή μας.

----------------------------------------------------------------------

Μια ευχή για κάθε μέλος του esoterica.gr. Εύχομαι κάθε ευχή μου να εναρμονιστεί με την καρδιά σας.

Μη κρίνεις, μην καταδικάζεις, αλλά ν' αγαπάς

Μην κρίνεις ποτέ.

Να είσαι καλός και άγιος.

Να έχεις υπομονή.

Να είσαι γενναιόδωρος.

Να είσαι ειρηνικός.

Να είσαι ακλόνητος στην πίστη. (Ανάλογα που Πιστεύει ο καθένας μας)

Να είσαι ουράνιος.

Να είσαι ταπεινός.

Να είσαι σιωπηλός.

Να είσαι σοφός.

Να είσαι φωτεινός.

Να είσαι απαθής.

Να είσαι μια προσευχή.

Να είσαι αγνός.

Εύχομαι αυτά που πρεσβεύει ο καθένα μας να είναι περισσότερο Βιώματα και όχι μόνο Λόγια και Επιθυμίες.

Με Αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 27/08/2003 07:21:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 07:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερο μέρος.

Η αληθινή αγάπη

Η αγάπη, όσο εύκολα γίνεται τραγούδι στα χείλη των ανθρώπων, τόσο εύκολα χάνεται μέσα στις τρικυμίες των παθών.

Η αληθινή αγάπη δεν ευρίσκεται στους ανέμους των θαλασσών και στον εγωισμό του ατομισμού, αλλά στην ηλιαχτίδα της ελπίδας και στην ταπεινή καρδιά.

Δεν λυγίζει στην πρώτη βροντή της καταιγίδας και στο πρώτο άναμμα του θυμού.

Δεν κρύβεται στην αντάρα του χειμώνα και στην παγερή καρδιά αλλά περπατεί μέσα στη θυσία της ψυχής και στο φως της προσφοράς και τρέχει χωρίς όρια προσβολής και ενδοιασμούς φανερούς.

Δεν έχει προστασία το εγώ αλλά κινείται στο εσύ χωρίς να υπολογίζει τον πόνο της καρδιάς και την αδικία του άλλου.

Η αγάπη γίνεται ψεύτικη όταν πίσω από το χαμόγελο κρύβεται το εγώ του ανθρώπου και η αδυναμία της αστοργίας.

Γίνεται ψεύτικη μέσα στο διάβα του αιώνα όταν δεν μπορεί να παραμένει αγνή σαν το άνθος του λουλουδιού και καθαρή σαν το γαλανό ουρανό.

Γίνεται ψεύτικη στην καρδιά του ανθρώπου, που δεν μπορεί να ξεχάσει τα λάθη του άλλου και να νιώσει την αδυναμία της ψυχής του.

Γίνεται ψεύτικη στο ξέχασμα των υποσχέσεων της ζωής, των όρκων της ειρήνης, της φιλίας, της αγνότητας, και της εμπιστοσύνης των καρδιών.

Γίνεται ψεύτικη στο λόγο της πονηρίας, στη σκέψη της ατολμίας, στο δόσιμο της υποκρισίας, στο άκουσμα της ευγνωμοσύνης, και στα χείλη της αχαριστίας.

Η αληθινή αγάπη δεν ξεχνά τις υποσχέσεις, δεν σκέπτεται εχθρικά, δεν σταματά την προσφορά, δεν θυσιάζει το εσύ για το εγώ, δεν σιωπά στην καλοσύνη του άλλου, δεν αφήνει τον πληγωμένο έστω κι αν αδικείται απ’ αυτόν, δεν δείχνει τη μεγαλοσύνη της καρδιάς δεν γίνεται σκληρή στις πληγές της ζωής, δεν παγώνει στην κακία του άλλου, δεν τρέφεται με λόγια περιττά, και δεν στηρίζεται στο κενό της αδειανής ψυχής, αλλά πετά ανάλαφρα μέσα στις παιδικές ψυχές που ξέρουν να αγαπούν αληθινά και στις καθαρές καρδιές που δεν ξεχνούν το καλό του άλλου.

Η αληθινή αγάπη δακρύζει στην αγνωμοσύνη του ελεηθέντος, στην περιφρόνηση της αγάπης, στην ασπλαχνία της καρδιάς, στην απομάκρυνση της αλήθειας, στο χωρισμό της φιλίας, στην αμαρτία του πλησίον και στον όρκο της αιώνιας αγάπης.

Αντέχει στον πόλεμο των αισθήσεων, στην αδυναμία του ευεργετηθέντος, στον πόνο της αδιαφορίας, στη σιωπή της πλάνης και στο κτύπημα του μίσους.


Η αληθινή αγάπη είναι αόρατη στα μάτια των ανθρώπων, ταπεινή στο περπάτημα των έργων της, δυνατή στο πέλαγος των πειρασμών, υποχωρητική στην κατηγορία, καυστική στην αλήθεια των λόγων της, και μεγαλόψυχη στον πόνο του άλλου.

Η αληθινή αγάπη ζει αιώνια στις ψυχές των ανθρώπων, ζει σιωπηλά στις καρδιές των ταπεινών, ζει έντονα στις πράξεις των σιωπηλών, ζει άγια στην προσευχή των αγγέλων, ζει ήσυχα στον κόσμο των αγίων, ζει θεϊκά στο φως του Θεού, ζει ταπεινά στον πλούτο των αρετών
χωρίς να φαίνεται στη ζωή των πολλών.

Η αληθινή αγάπη φαίνεται στα δακρυσμένα μάτια, στην ένωση των καρδιών, στη γλυκύτητα του κοιτάγματος, στη σιωπή των χειλέων, στην προσευχή της αγάπης, στην ανησυχία του άλλου.

Η αληθινή αγάπη εκτείνεται μέσα στην αιωνιότητα του Θεού που δεν καταστρέφεται από το χρόνο, αλλά δημιουργεί μια σχέση πνευματική μέσα στην καρδιά του ανθρώπου, ζώντας τη βαθιά ένταση της δύναμής της.

Η αληθινή αγάπη είναι σαν το άστρο του ουρανού που φωτίζει τη γη μέσα στην απειρότητα του χρόνου, μοιάζει με τον φωτεινό ήλιο που φωτίζει τον κόσμο όλον στο δρόμο της αιώνιας αγάπης του Θεού.

Η αληθινή αγάπη απλώνεται παντού για να διδάξει και τη γνώση της απλότητας. Χαράζει νέους δρόμους στην ζωή του ανθρώπου δίνοντας νόημα αληθινής ζωής.

Η αληθινή αγάπη είναι φως στην καρδιά του ανθρώπου που φωτίζει κάθε σκοτάδι της ψυχής διώχνοντας κάθε ανησυχία που μολύνει την αγνότητα του λόγου και την ομορφιά του νου.

Η αληθινή αγάπη δεν μαραίνεται με το χρόνο, αλλά δέχεται τον άλλον, όπως είναι, δεν κατοικεί στις στέγες των σπιτιών αλλά στις ζεστές καρδιές των ανθρώπων.

Η αληθινή αγάπη δεν παγιδεύει την καρδιά του άλλου, δεν δειλιά να περάσει μέσα από τα αγκάθια των παθών για να δείξει πόσο δυνατή είναι στους κινδύνους της ζωής.

Δεν διστάζει να περάσει θάλασσες και βουνά για να αποδείξει ότι η αντοχή της είναι μεγάλη στην υπομονή και στη θυσία, φθάνοντας στον ποθητό σκοπό της σωτηρίας.

Η αληθινή αγάπη γίνεται γέφυρα για να περάσεις τα εμπόδια της ζωής, γίνεται βάρκα για να περάσεις το ποτάμι της θλίψεως, γίνεται φάρος για να μην κτυπήσεις στα βράχια του θυμού και της οργής, γίνεται λυχνάρι για να φωτίσει την ψυχή σου με τις αρετές του Θεού, γίνεται μονοπάτι για να ευρεθείς στο ξέφωτο της φωτεινής κοιλάδας της γαλήνης, γίνεται αετός για να πετάξεις στις βουνοκορφές της σιωπής της προσευχής, γίνεται φωτεινός άγγελος για να σε μεταφέρει στον παράδεισο του Θεού, γίνεται η φωνή του Θεού για να σου διδάξει την αληθινή ζωή.


Η αληθινή αγάπη υπομένει τον άδικο, οικοδομεί τον αδύνατο, ταπεινώνεται στον υπερήφανο, σιωπά στον κακό, σώζει τον αμαρτωλό, κοπιάζει για τον ασθενή, εργάζεται το καλό, σπρώχνει τον ράθυμο στην άσκηση των αρετών, ελέγχει για να συνετίσει, φροντίζει τον φτωχό, περιφρονεί τη δόξα του κόσμου, κακοπαθεί για την αγάπη του πλησίον, και σκεπάζει τα ελαττώματα του αδελφού.


Η αληθινή αγάπη είναι έτοιμη να σε υπηρετήσει στο δρόμο της ζωής σου, να σε προετοιμάσει να μην σκληρύνεις την καρδιά σου, να σε βοηθήσει να διαλέξεις το σωστό, να σου δείξει την ευτυχία που γλυκαίνει την ψυχή σου, να σου δείξει το πώς να σκορπίζεις γύρω σου χαρά και καλοσύνη, να σου φυτέψει στην καρδιά σου όλες τις αρετές, να σε θερμάνει με τη θεία χάρη, να σου μάθει την απλότητα του μικρού παιδιού και την ταπείνωση του σοφού.


Την αληθινή αγάπη μην την εγκαταλείπεις όταν οι άλλοι δεν σ’ αγαπούν, όταν πονάς στην καρδιά, όταν δεν μπορείς να ζητήσεις βοήθεια, όταν νοιώθεις μοναξιά, όταν τελειώνει η ζωή σου, αλλά τρέξε κοντά της σαν το πιο μικρό ζωάκι του κόσμου, διψασμένο και αδύνατο, για να πιεις από το δροσερό νερό της αιώνιας πηγής της, για να νιώσεις θάρρος στη ζωή, για να πλημμυρίσεις από την ευωδία της νιότης της, για να πετάξεις κοντά στο Θεό και να νοιώσεις τη θεία παρουσία Του μέσα από την ταπεινή προσευχή σου.

Η αληθινή αγάπη σε κρίνει κάθε στιγμή γι’ αυτό που είσαι, αν την ακολουθείς πιστά στο δρόμο της θυσίας και της ταπείνωσης.

Η αγάπη σε κοιτά στην καρδιά και σου λέγει:

Κοντά σου είμαι, γιατί με διώχνεις;

Μάθε να ζεις με αγάπη παντού και παντοτεινά.

Μην με πληγώνεις άλλο!


Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 07:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δούμε τώρα τη μας λένε οι Ιεροί Νηπτικοί από την Φιλοκαλία περί Αγάπης.

Ο Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής μας λέει για τους λόγους που αγαπάμε ένα συνάνθρωπό μας.

Για τις εξής πέντε αιτίες οι άνθρωποι Αγαπούν ο ένας τον άλλο με τρόπο είτε Αξιέπαινο, είτε Αξιοκατηγόρητο.

Δηλαδή η για το Θεό, όπως ο ενάρετος τους αγαπά όλους, και όπως αγαπά τον ενάρετο κάποιος που δεν είναι ακόμα ενάρετος.
Η για φυσικούς λόγους, όπως οι γονείς αγαπούν τα παιδία τους και αντιστρόφως.
Η από κενοδοξία, όπως εκείνος που δοξάζεται αγαπά εκείνον που τον δοξάζει.
Η από φιλαργυρία, όπως εκείνος που αγαπά τον πλούσιο, επειδή έλαβε κάτι από αυτόν.
Η από φιληδονία, όπως εκείνος που ικανοποιεί από άλλον την κοιλιά του η τη σαρκική του επιθυμία.

Η πρώτη αιτία είναι αξιέπαινη. Η δεύτερη, ούτε αξιέπαινη ούτε αξιοκατηγόρητη. Οι υπόλοιπες είναι εμπαθείς.

Αν μερικούς τους μισείς, και μερικούς ούτε τους αγαπάς ούτε τους μισείς, και άλλους τους αγαπάς μέτρια, ενώ άλλους πάρα πολύ, από αυτή την ανισότητα μάθε ότι είσαι μακριά από την τέλεια αγάπη του Θεού, η οποία διδάσκει να αγαπήσεις κάθε άνθρωπο εξίσου.

Με αγαθή Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 07:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιατί Χωρίς ΑΓΑΠΗ ο άνθρωπος αυτοκαταστρέφεται.



Η δύναμη χωρίς την αγάπη σε κάνει επιθετικό.


Η τιμή χωρίς την αγάπη σε κάνει ψηλομύτη.


Το καθήκον χωρίς την αγάπη σε κάνει κακόκεφο.


Η ευθύνη χωρίς την αγάπη σε κάνει αδίστακτο.


Η δικαιοσύνη χωρίς την αγάπη σε κάνει σκληρό.


Η αλήθεια χωρίς την αγάπη σε κάνει κριτικό.


Η ανατροφή χωρίς την αγάπη σε κάνει ατίθασο.


Η εξυπνάδα χωρίς την αγάπη σε κάνει πονηρό.


Η ευγένεια χωρίς την αγάπη σε κάνει υποκριτή.


Η τάξη χωρίς την αγάπη σε κάνει σχολαστικό.


Η γνώση χωρίς την αγάπη σε κάνει τυραννικό.


Η περιουσία χωρίς την αγάπη σε κάνει τσιγκούνη.


Η πίστη χωρίς την αγάπη σε κάνει φανατικό.


Αλίμονο σε κείνους που τσιγκουνεύονται την αγάπη.


Αυτοί φταίνε, όταν ο κόσμος αυτοδηλητηριασθεί.


Τι είδους, λοιπόν, ζωή κάνεις, όταν δεν μπορείς Ν’ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ;

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 27/08/2003 19:56:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΠΛΕ ΑΝΘΡΩΠΕ.
Αυτά που έγραψες ΑΓΓΙΞΑΝ την καρδιά μου γιατί είναι λόγια ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ.Είμαι 42 χρονών και έχω 3 παιδιά . Απο μικρός την έψαχνα .
Ημουν και είμαι απο τις κλασσικές ΟΡΘΟΔΟΞΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ/Μ.ΑΣΙΑ.

Εκκλησία διάβασμα κτλ κτλ.
Κάποτε και κατά την διάρκεια της εφηβείας μου άρχισα τις ΕΚΡΗΞΕΙΣ, ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΥΡΗΝΙΚΕΣ!!!
Η Εκκλησία το Κατηχητικό και ο ΝΤΑΙΝΙΚΕΝ ΔΕΝ ΜΕ ΚΆΛΥΠΤΑΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.
Κάνω δεσμό με μια κοπέλα Μάρτυρα Του Ιεχωβα επί 6 έτη , το τι τράβηξα απο κυνήγη ΑΣΤΟ!!
Πήγαινα σε συναθρήσεις τους επι 4 συναπτά έτη .
Τσακωθηκα με παπάδες ουκ ολίγες φορές για το "πιστευε και μη ερεύνα" και εκείνο που με καρπάζωνε ήταν οτι οι γονείς μου ήσαν μαζί τους.
Και όμως εγώ ο Μαζόχας επέμενα πήγαινα σε Πνευματικά Κέντρα μαζί με τους Γονείς μου και παρουσία ιερέων για να εξηγήσω αυτά που δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν. ΟΜΗΡΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΑΝΘΡΩΠΕ.Συμμετείχαν Πνευματικοι και λοιποί. Ολοι εναντίον μου.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ [(ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ)3]ν.

Και όμως η απάντηση σε κάποιον που δεν θέλεις να τον κανεις ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΕΙΑ Ε Ι Ν Α Ι ΑΠΛΗ-->
¨Φιλάράκο προς το παρόν ακολούθησε την ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΕΩΣ ΝΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΩ.

Εκείνοι όμως ΟΧΙ . Επρεπε να κερδίσουν ένα έφηβο με την μεθοδο του ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ .Ο ΔΕΣΠΟΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ.

Συμπερασματικά λοιπόν και μπαίνοντας σφήνα καλοπροαίρετα σε κάποια απο αυτά που αναφέρεις : ΤΑ ΚΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΣΑΝ , Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΑΛΑΝΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΗΣΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ. ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ.??? ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΕΝΑ ΕΦΗΒΟ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΛΑΚΑΤ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ " ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ (ΣΥΓΝΩΜΗ) ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΓΩ .

Φίλε just a MAN έως και σήμερα όταν το θυμάμαι γίνομαι ΤΟΥΡΜΠΟ, και ο λόγος ήταν το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥΣ , ΒΕΒΑΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ 100%.
ΕΓΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΨΑΧΝΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΡΟΥΝ !!!

ΤΟ STORY ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΔΑΧΘΕΙ, ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ ΑΠΟ ΝΗΠΙΑΚΗ ΗΛΙΚΕΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Διάβαζα ταυτόχρονα με τα παιδιά μου τα θρησκευτικά βιβλια τους και ταυτόχρονα με άλλη ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΟΦΙΑ άρχισα τον Κάθετο , Οριζόντιο αλλΆ ΚΑΙ Χιαστή έλεγχο. Ανατροπές ουκ ολίγες. Αλλά δε κάνω το λάθος να ενημερώσω τα παιδιά μου. Θα το βρουν μόνοι τους.
Θεωρώ ολους τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ, ΘΕΩΡΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΙΣΩΣ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥΣ ΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΤΡΩΝ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΣΩ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΑΡΑ ΕΜΕΝΑ.
Ειμαι όμως στην διάθεσή σου εαν θελεισ νατο συζητήσουμε λίγο.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου .
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΕ ΔΙΔΑΞΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ.

STRIKER ως sardanapalos για λίγο καιρό ακόμα.

Ευχαριστώ ξανά/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Φίλε just a MAN συγχώρεσέ με που επανέρχομαι αλλά σαν απλός και εγώ ανθρωπάκος έχω πρόβλημα σαν ΑΝΑΖΗΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΟ ¨ΕΝ ΑΡΧΗ" ΚΑΙ ΠΟΙΌΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΌΓΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ.

Ξέρω μπορείς να μου πείς πολλά , και να σου πω κάτι ΘΑΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΆ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ.ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ---->
ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ .

Γράφεισ οτι ο προορισμός μου είναι να αγαπάω . Ναι δεν διαφωνώ έτσι γεννηθηκαμε για να αγαπάμε . ΚΑΙ Ο ΑΔΑΜ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ / ΑΡΧΗ ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΑΝΕ ΓΕΝΝΗΘΗΣΑΝ.

Οταν όμως ήλθε ο υποτιθένος ΠΟΝΗΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.
ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΩΣ ΠΑΤΕΡΑΣ.
Εαν καποιοσ οχι μονον τολμήσει να τα πειράξει αλλά και να τα στενοχωρήσει επιχειρήσει, θα ΤΥΧΕΙ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ .

Ο ΘΕΟΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΛΕΝΕ.
ΤΙ ΔΟΚΙΜΑΖΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΑΔΑΜ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΑΣ ?

Ο ΤΥΠΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΗΤΑΝ ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΠΑΡΘΕΝΟΙ .

Ειναι σαν να βάλεις 1 κοριτσάκι παρθένο να περπατήσει μετά τις 12 στην Φίλωνος στον Πειραιά . ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ Ε Κ Ε Ι !!!!!! ΔΕΝ ΣΤΗΝ ΚΟΠΠΑΝΗΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ , ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΒΙΑΣΜΟ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!

Συγνωμη για την απλή γλώσσα ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛΥ ΠΑΛΑΙΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΛΟ.-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΕΝ ΑΡΧΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΓΩ Ο ΑΠΙΣΤΟΣ Ο "ΣΤΟΚΟΣ"??????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2003, 20:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sardanapalos,

Όλα μα όλα τα προβλήματα πάνω στο Πλανήτη μας ξεκινάνε από την έλλειψη Αγάπης. Τα δεδομένα που μας καταθέτης είναι πολλά και θα πρέπει να τα δω με προσοχή. Θα χρειασθώ χρόνο. Ελπίζω να έχω την κατανόηση σου και την συμπάθεια σου.

Σε ότι δεν σε κάλυψα απόλυτα σε όσα έχω γράψει είναι λογικό. Γιατί έχω πολλά να πω ακόμα πάντα με την Χάρη του Τριαδικού μας Θεού. Ας προσεύχεστε για μένα όσοι μπορείτε για να με αξιώνει ο Θεός μας και να μου φανερώνει καρπούς Αγάπης.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω με μια πρόταση στους πνευματικούς σου προβληματισμούς. Αλλά εκεί είναι όλο το νόημα της υπάρξεις για μένα προσωπικά.

Περά από τα πόσα θα μάθουμε στην ζωή μας για το παρελθόν η για το μέλλον τελικά το μόνο που θα αφήσουμε πίσω μας είναι η Αγάπη που μοιραστικάμε με τους συνανθρώπους μας!!!

Θα σου στείλω mail.

Αν πιστεύεις ότι υπάρχει οποιασδήποτε απλός άνθρωπος που θα είχε όφελος από τους παραπάνω καρπούς δείξε του το δρόμο.

Μέγας Μεταφυσικός Νόμος: Η ευλογία της αγάπης που δίνουμε, μας επιστρέφει σε μας διπλή.


Υστερόγραφο: Άκουσα σήμερα ότι ήρθε ο Άρης πιο κοντά στην Γη. Τόσα χιλιόμετρα. Και τελικα, δες πόση απόσταση έχουμε καταλήξει να έχουμε οι άνθρωποι από την έλλειψη Aγάπης. Τη να πάω πια. Εμείς οι άνθρωποι…


ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.

Εύχομαι να είναι ευλογημένη η αγάπη σου όπου και αν την προσφέρεις!!!

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 27/08/2003 20:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 13:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Καλημέρα μου σε όλους σας και όλως ιδιαιτέρως σε εσένα just a MAN.

Kάθησα σήμερα απο τις 08¨00 και διάβασα όλα όσα έχεις γράψει ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ <<ΑΠΙΣΤΙΑ>> ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ APO CHATING ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ.

Χαίρομαι για σένα φίλε.

Οντως τα πνευματικά αγαθά πρέπει να ανταλλάσονται εν αφθονία και καλοπροαίρετα.

Θέλω να πω πολλά αλλά φοβάμαι οτι η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ δεν έχει τόσο πλούσιο λεξιλόγιο φίλε μου.

Εαν θέλεις λοιπόν να μπεις στο κόπο να μου γράψεις κάτι, εκείνο που πραγματικά ΕΠΙΘΥΜΩ ΕΙΝΑΙ (ΕΦ' ΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ) να μιλήσουμε λίγο για το ΕΝ ΑΡΧΗ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΕΙ.

Το profile μου στο παρέθεσα χθες επειδή είχες παραθέσει και κάποιο δικό σου πριν λίγες ημέρες. Λίγο πολύ κατάλαβες τον Πνευματικό μου Κόσμο ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΞΙΟΛΟΓΟ, ΑΠΛΟΣ ΑΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΒΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ.

Αντιλαμβάνομαι ότι εφ' όσον έχω Γεννηθεί σε έναν κόσμο που ΖΕΙ ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΠΙΣΤΩΣΗ πρέπει να κολυμπήσω στο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΛΑΛΟΥΜ .
ΞΈΡΕΙΣ... Ορισμένες φορές νιώθω οτι το όλο έργο είναι ένα παιχνίδι επειδή όλες οι απαντήσεις που παίρνω προέρχονται απο προσωπικές αναζητήσεις του καθενός που τισ θεωρώ υποκειμενικές.

ΟΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΙΣ <<ΜΙΚΡΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ> ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝ ΑΡΧΗ Δ Ω Ρ Ε Α Ν για να καταλάβω ο ΒΛΑΚΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΩ ΜΠΑΛΑ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΟΝΑΤΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ Η΄ΜΕ ΑΚΟΥΝ , ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ , ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΝΕΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ .

Εγράψες στις 21/05 ότι για να φτάσουμε τον Δημιουργο πρέπει να νιώθω ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ <<ΧΡΙΣΤΟΗΘΗΣ >> , ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

ΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ -->> ΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΜΑΝΝΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΙΟΠΙΑ ΠΟΥ ΣΤΡΑΓΓΥΖΕΙ ΤΟ ΒΥΖΙ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙ ΓΑΛΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΟ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΜΥΓΕΣ.
Τι είδουσ ΕΡΩΤΑΣ ΚΕΡΑΥΝΟΒΟΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.


ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΛΕΝΕ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ , ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ. ΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΟΙΤΑ ΡΕ ΜΑΝ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ.
ΤΟ ΧΑΧΑΧΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟ Ε Ι Ν Α Ι --> ΠΟΝΟΣ ΦΙΛΕ, ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕΣ 1. ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ 2. ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ 3. ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΘΥΣΙΑ 4. ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ,
ΕΑΝ ΕΓΩ Ο ΧΑΖΟΣ Ο ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΤ' ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘ' ΟΜΟΙΩΣΗ--> ΕΓΩ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΑΝ ΣΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥΣ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΝ ΤΗ ΓΕΝΝΕΣΗ ΤΟΥΣ Π.Χ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΤΛ ΚΤΛ ΠΡΙΝ ΕΠΕΛΘΕΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ????????/
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΩ ΟΥΤΕ ΑΜΑΡΤΙΑ .

ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ,ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΜΑΓΚΑΣ Ο ΠΑΠΑΡΑΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΕΤΑ ΚΤΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ??????

Δ Ε Ν Ε Ι Μ Α Ι Α Π Ι Σ Τ Ο Σ .
Ξ Ε Ρ Ω N A Π Ι Σ Τ Ε Υ Ω K A I NA ΑΠΟΔΙΔΩ

Ο Ε Π Ι ΛΟ Γ Ο Σ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΚΕΙΝΟΥ ΤΟΥ ΒΙΕΤΝΑΜ-->


W H Y ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε sardanapalos γειά σου,
Δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει...αφού τα "είδες" όλα. Πέρασες την μία μπόρα, την άλλη καταιγίδα, έφερες μπροστά το στήθος και αντέδρασες όπως κάθε ελεύθερος και λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος. Μετά απ' όλα αυτά μάλλον θα έπρεπε να είσαι ιδιαίτερα ευτυχείς!

Τώρα σε αυτό που θα σου απαντήσει ο φίλος μας just a man να σου πω και εγώ τη γνώμη μου.
ΕΝ ΑΡΧΗ (ΕΝΑ Η ΑΡΧΗ). Πολλά είπα; Τώρα το δεύτερο...Ο ΛΟΓΟΣ = Ο ΧΡΙΣΤΟΣ

...και τώρα "τι είναι αγάπη"...απλό...κοίτα τα παιδιά σου στα μάτια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και καλέ μας Sardanapalos/Δημήτρη.

Είναι πολλά τα γιατί που έχεις και πολύ λίγος ο προσωπικός μου χρόνος για να ανταποκριθώ άμεσα στις απορίες σου. Θα χρειασθώ χρόνο αρκετό. Πάνω που πήγαινα να απαντήσω τα δύο σου πρώτα μηνύματα πήρα και το τρίτο. Σαν σκέψη ίσως είναι καλό να μου δίνεις λίγο χρόνο περισσότερο για να μπορώ να προσφέρω όσο γίνεται πιο ωφέλιμες σκέψεις.

Μπορεί να είναι πολλά τα γιατί που έχεις, αλλά είναι και φυσιολογικό. Όλοι μας τα έχουμε. Κάνε λίγο υπομονή. Ελπίζω να με συχωρέσεις για αυτό. Σε ευχαριστώ για την κατανόηση σου.

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φίλε sardanapalos γειά σου,
Δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει...αφού τα "είδες" όλα. Πέρασες την μία μπόρα, την άλλη καταιγίδα, έφερες μπροστά το στήθος και αντέδρασες όπως κάθε ελεύθερος και λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος. Μετά απ' όλα αυτά μάλλον θα έπρεπε να είσαι ιδιαίτερα ευτυχείς!

Τώρα σε αυτό που θα σου απαντήσει ο φίλος μας just a man να σου πω και εγώ τη γνώμη μου.
ΕΝ ΑΡΧΗ (ΕΝΑ Η ΑΡΧΗ). Πολλά είπα; Τώρα το δεύτερο...Ο ΛΟΓΟΣ = Ο ΧΡΙΣΤΟΣ

...και τώρα "τι είναι αγάπη"...απλό...κοίτα τα παιδιά σου στα μάτια...


Καλέ μας φίλε hrismig,

Χαίρομαι που σε ξαναβλέπουμε κοντά μας. Ελπίζώ να τα κατάφερες και να ξεκουραστικές με λίγες μέρες διακοπών.
Προσωπικά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα να πάω κάπου να ξεκουραστώ για λίγες μέρες. Ελπίζω πρώτα ο Θεός μας, αρχές Σεπτεμβρίου να πάω κάπου.

Εύχομαι Καλό φθινόπωρο γεμάτο καρπούς Αγάπης.

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ hrismig εαν δεν μπορείς να καταλάβεις το προβληματισμό μου το ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ.
Σκέφθηκες ποτέ γιατί να υπάρχει αυτός ο πόνος στους ανθρωπους ανα τους αιώνες ενώ ήταν γνωστό ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ??
ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΝΩΤΕΡΩ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΒΕΒΑΙΑ

Δεν θέλω ρε hrismig να πάω κόντρα σε κανέναν , καλοπροαίρετα τα γράφω.
Επίσης ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ "ΕΝ ΑΡΧΗ" ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ , ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε just a MAN σε ευχαριστώ εκ των προτέρων γι' αυτά που θα γράψεις , συγχωρεσέ με δεν κατάλαβα την πρόθεσή σου.

Καλησπέρα ξανά ΑΝΘΡΩΠΕ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 17:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Τις αγνές προθέσεις σου διέκρινα και έκανα μία πρώτη "επαφή". Καταλαβαίνω πως μιλάς πίστεψέ με.

Όσο γι' αυτό που λες:

quote:

Σκέφθηκες ποτέ γιατί να υπάρχει αυτός ο πόνος στους ανθρωπους ανα τους αιώνες ενώ ήταν γνωστό ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ??
ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΝΩΤΕΡΩ,


Μπορείς να σκεφθείς ποικιλοτρόπως και να δώσεις άπειρες απαντήσεις. π.χ. αυτοί που πιστεύουν στην μετενσάρκωση θα σου πουν ότι ξεπληρώνουμε κάποιο κάρμα.
Αλλά ας το πούμε και λίγο αλλιώς.
ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;
Είσαι σίγουρος ότι είναι γνωστό; Μη βιαστείς να απαντήσεις σε αυτό.

Να σου πω όμως και το άλλο...Μπορεί κανείς να μάθει μέσα από τη "χαρά"; Τι είναι χαρά; Να τρως πολλά σουβλάκια ας πούμε;

Ανάλυσέτο κοιτώντας μέσα σου το παρελθόν σου και σκέψου...Αυτά που έμαθες (καλά και κακά) στα δίδαξε η ανέμελη στιγμή ή ο πόνος;
Σκέψου για τα προβλήματα που ανέφερες πιο πάνω...Τι θυμάσε; Από αυτά που θυμάσε τι καλό σε άλλαξε στο να γίνεις καλύτερος; Ένα πάρτυ; Τα μπουζούκια; ή μήπως μία πικρία από μία κοπέλα ή από μία αρρώστια;

Τι θυμάσε να σε έκανε καλύτερο από τη νεαρή ηλικία των παιδιών σου; Το ότι τα χαϊδευες και περνούσες καλά ή ότι τα μάλωσες ή τα χτύπησες και είπες "Δεν θα ξανασυμβεί";

Τέλος μπορεί να μην γνωρίζουμε...μπορεί να μην μάθουμε και ποτέ... αλλά κάτι υποψιαζόμαστε έτσι δεν είναι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 01:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MHΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ?
ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ?
ΑΠΛΑ ΖΟΥΝΕ ΤΗΝ ΖΩΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΡΜΑ (?)..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 09:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μην με πάρετε και πολύ στα σοβαρά με αυτό που θα σας πω. Αλλά ποια είναι γνωστό γιατί έχουμε φτάσει εκεί που έχουμε φτάσει.

Είναι αλήθεια ότι για την πτώση του στην σαρκική του μορφή, δεν ευθύνεται απόλυτα ο ίδιος ο άνθρωπος. Και αυτό φαίνεται από ότι την πρώτη ημέρα της πτώσης του, από την Βασιλεία των Ουρανών ο Τριαδικός μας Θεός έχει αρχίσει να εργάζεται τον τρόπο με τον οποίο ο άνθρωπος θα επιστρέψει στην μορφή που θα πρέπει να έχει κανονικά. Και όχι στην καθαρά σαρκική και υλική μορφή.

Έχω να πω πολλά αλλά θα χρειαστεί να κάνετε πολύ υπομονή. Θα χρειαστώ χρόνο για να εξετάσω όλες τις πληροφορίες.

Παραμείνετε στο δρόμο της Ευγνωμοσύνης για τον Τριαδικό μας Θεό, την Ταπεινότητα για να μπορέσουμε να περάσουμε από την υλική διάσταση στην πνευματική (γιατί όσοι θα θυμάστε είπε ο Γλυκός μας Χριστός, ότι είναι πολύ χαμηλή (και λεπτή) η πόρτα για να μπει κάποιος στην Βασιλεία των Ουρανών), και τέλος με την συνειδητή και ελεύθερη βούληση μας να μπορέσουμε καθαρή και λουσμένη από Αγάπη να ενωθούμε με το όλον.

Η Αγάπη είναι ο μόνος δρόμος για την κάθαρση μας για να φτάσουμε και να μπούμε στην Βασιλεία των Ουρανών και να φτάσουμε να γίνουμε και εμείς Θεοί κατά μετοχή και Χάρη Θεού. Και όχι επειδή μπορούμε από μόνοι μας να το πραγματοποιήσουμε. Γιατί αυτός είναι ο λόγος που μας δημιουργείσαι. Αυτό είναι το θέλημα του.

Γενηθήτω το Θέλημα σου, ως εν Ουρανών και επί της Γης.

Με αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 29/08/2003 09:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Satanist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


66 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Satanist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια στιγμή. Ποίος είχε πει πίστευε και μην ερεύνα? Όποιος και να ήταν εγώ διορθώνω..

Πλήρωνε και μην ερεύνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
Φίλε hrismig σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου και σε ευχαριστώ πολύ .
Την μακροεντολή σου "περί του αν ήμαστε σίγαροι του τι γίνεται" την τσίμπησα φίλε.
Το κακό με εμένα φίλε μου hrismig είναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.
ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΤΟ "ΕΝ ΑΡΧΗ". ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ.?
ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΚΤΛ.
Για τον εαυτόν μου ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ , ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΔΕΚΑΡΑ.Εδω γίνεται πόλεμος και ο κόσμος προσπαθεί να πάρει ντοκτορά στην χειροτεχνία.Μα δεν βλέπουν πια? , τι είναι αυτό που τους σκεπάζει τα μάτια της καρδιάς τουσ?

Αναφορικά με αυτό που εγραψεσ για την ΑΓΑΠΗ που θα μπορούσα να έβλεπα εαν έβλεπα τα μάτια των παιδιών μου , ΤΟ ΚΑΝΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ . ΠΟΙΟ ΑΘΩΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. Δεν τολμώ όμως ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΗΣ ΑΙΘΙΟΠΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΚΕΦΤΩ.
Τι αγάπη μπορούν να σου δώσουν αυτά τα σκελετωμένα ματάκια. Μόνον ματιές ΠΟΝΟΥ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩΝ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΖΩΟΝ ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΡΕ ΜΑΓΚΑ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΩΣ ΟΦΕΙΛΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ, γιατί το μυαλό μου ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΉ ΠΟΥ ΖΩ λειτοργεί καθαρά επαγγελματικά, Ζω ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ.
ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ. ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΓΥΡΝΩ , ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.

Φίλε just a MAN ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ --> ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΑΣΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΤΗΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΜΕΤΑ. ΟΥΤΩΣ Η' ΑΛΛΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 12:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ SATANIST.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ , ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΖΕΣΤΟΣ-->:.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 13:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα και θα επιθυμούσα να μεταφέρουμε το θέμα στο Forum : ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ,

σε ότι έχει να κάνει με το "ΕΝ ΑΡΧΗ".

Γιατί όπως έχω ξανά πει αυτό το forum δεν εξετάζει Ιστορικά Γεγονότα.

Για αυτό παρακαλώ να συνεχίσουμε την συζήτηση για το παραπάνω θέμα στο παραπάνω forum.

Ευχαριστώ όλους για την συνεργασία σας.

Με αγαθή Αγάπη,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 29/08/2003 13:14:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2003, 23:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλό μήνα.

Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη που δεν έχω απαντήσει στα παραπάνω μηνύματα σας. Λόγο αυξημένων προσωπικών δραστηριοτήτων έχω σταματήσει για λίγο την καταχώριση μηνυμάτων καθώς και στην απάντηση των μηνυμάτων σας. Επιζώ σύντομα ότι θα επανέρθω. Δεν με αφήνει καμία καταχώριση αδιάφορο. Θα επανέλθω σύντομα.


Ο λόγος όμως που με έκανε να μπω και να γράψω αυτό το μήνυμα είναι γιατί σήμερα άκουσα στις ειδήσεις κάτι που με συγκλόνισε.

Πολλοί μπορούν να θεωρούν τον Just A Man ότι μιλάει σαν εξωγήινος η ουφολογοί με αυτά που γράφει. Όμως θα πρέπει να ξέρουν ότι ο Just A Man έχει και το ανθρώπινο κομμάτι της ζωής του και δεν φοβάται να το εκθέσει. Γιατί είναι αληθινός.

Στην καρδιά του Just A Man έχουν μιλήσει δύο Έλληνες καλλιτέχνες με ιδιαίτερο τρόπο. Και αυτό συνέβη όταν ο Just A Man πονούσε πολύ στην Ζωή του για κάποιο προσωπικό του θέμα.

Επί επτά χρόνια ήταν μία από την ουσιαστικότερη παρέα μου στον πόνο.

Και αυτή η παρέα δεν είναι άλλοι από δύο Έλληνες καλλιτέχνες που με τους στοίχους και τα τραγούδια τους θεράπευαν το πόνο στην καρδιά μου.

Και αυτοί είναι οι Ελευθερία Αρβανιτάκη και ο Νότης Σφακιανάκης.

Η ευγνωμοσύνη μου θα είναι αιώνια για την Αγάπη που μας έχουν προσφέρει.

Σήμερα στις ειδήσεις στην TV άκουσα ότι ο πολύ αγαπημένους μου Νότης ταλαιπωρείται με ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας σε ότι έχει να κάνει με τις φωνητικές του χορδές. Είναι στην φάση χειρουργικής επέμβασης και θεραπείας του.

Συγκλονιστικά όταν το άκουσα. Και ο λόγος είναι ότι χωρίς τα τραγούδια του Νότη η Ζωή του Just A Man δεν θα είναι η ίδια. Θα αφήσει ένα μεγάλο κενό.

Γιατί πέρα από την ευγνωμοσύνη που του έχω για τα τραγούδια που έχουν μιλήσει μέσα στην καρδία μου, μου έχει προσφέρει σαν δώρο και το μισό της αυτόματης υπογραφής μου στο esoterica.gr.

Και αυτό είναι μετά από το Just A Man to μήνυμα:

“Ο Θεός του κόσμου να σας έχει πάντα καλά”.

Μας το έχει προσφέρει στο δεύτερο CD track24 στο άλμπουμ “XXX Ενθύμιον”.

“Ο Θεός του κόσμου που είναι η Αγάπη να μας έχει πάντα καλά”.


Από εκεί προέρχεται και το υστερόγραφο μου που τελειώνω κάθε μήνυμα μου, προσθέτοντας και την δικιά μου Αγάπη δημιουργήθηκε το μισό της υπογραφής μου και το προσωπικό μου πιστεύω.

Παρ όλου που δεν πρεσβεύουμε τα ίδια Θρησκευτικά Πιστεύω η καρδιά μου άρχισε να πονάει.

Για αυτό θα ήθελα όσοι μπορούν και θέλουν σας κάνουν μια προσευχή για τον έχουμε γρήγορα κοντά μας καλά στην υγεία του, και να μας χαρίσει και πάλι σε όσους από μας του έχουμε ιδιαίτερη Αγάπη νέα τραγούδια που θα μιλήσουν στην ψυχή και στην καρδιά μας.

“Παναγία μας Γοργοϋπηκοος κάνε και πάλι το Θαύμα της Αγάπης σου από την ατελείωτη πηγή της Αγάπης για κάθε ψυχή του Δημιουργού Σύμπαντος Κόσμου.”

Νότη μου, ο Θεός του Κόσμου που είναι η Αγάπη να σε έχει πάντα καλά, και να μας τραγουδάς τις Χαρές και τις Λύπες σε αυτή την Ζωή και σαν Άγγελος στην Ουράνια Ζωή.

Με όλη μου την Αγάπη για γρήγορη ανάρρωση,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2003, 20:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.ysee.gr/html/loves.html

Τοση απεραντη αγαπη,
ειναι αβασταχτη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iamblixos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


73 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 19:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iamblixos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

http://www.ysee.gr/html/loves.html

Τοση απεραντη αγαπη,
ειναι αβασταχτη...


ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΤΟΜΩΝ ΦΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΤΟΣΕΕ Η ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΑΤΗΣΕΕ.ΤΟ 1996 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2001 ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΙΑΛΙ ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΣΑΣ,ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΤΗΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.ΤΟΣΟ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΣΑΣ ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ[ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ] ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ .ΑΠΟΤΥΧΑΤΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ .ΤΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΑΛΩΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΑΙ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ.
ΕΘΝΙΚΑΡΕΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΧΕΤΕ .ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ .ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ .ΕΙΣΑΣΤΕ 5-6 ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΕΝΤΕ ΕΞΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 21:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mr. Iamblixos (άντε, και διεθνής μεγάλε!)

Βλέπω ότι δεν χάνεις ούτε ευκαιρία κατηχητισμού. «xτυπάς» ανελέητα (γνώριμο εργαλείο επιβολής «συνετισμού» στους κύκλους των απολογητών Ιουδαιοχριστιανών). Μόνο που, άλλαξε τέκνο του Αβραάμ και κανένα άλλο δίσκο γιατί κατάντησες γραφική φιγούρα των forum.

Γνωρίζεις, δεν γνωρίζεις, πάντα στον χορό! Βέβαια, το….«ειδικό σου βάρος» πέφτει στο ΔΕΝ, γι’αυτό και καταλήγεις σε τετριμμένα και χιλιοειπωμένα στιχάκια περί της Χαλδαϊκής Θεουργικής αμπελοφιλοσοφίας.

Στο έχω ξαναπεί: ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ!

Όσο για τα γελοία «επιχειρήματα» που παραθέτεις στον Helios περί της…καλής οργάνωσης των εβραιόπληκτων συλλόγων σας (τα «καρφάκια» σου εκεί στοχεύουνε), θα σου το ξανά επιθυμήσω: ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΖΥΓΟΥΣ ΛΥΣΑΤΕ!

Απαγκιστρωθείτε πρώτα από τις πολυπληθείς κοσμικές εξουσίες (Ρωμαιοχριστιανικό «κεκτημένο» του καισαροπαπισμού που ΕΠΑΓΓΕΛΛΕΤΑΙ το παπαδαριό) μέσω των οποίων καταδυναστεύετε τον Ελληνικό λαό ΠΟΥ ΣΑΣ «ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ» ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ, περιοριστείτε στους ασιατικούς οίκους λατρείας του Γιαχβέ, ξεκολλήστε από το Υπουργείο Παιδείας, αφήστε τον κρατικό κορβανά και τότε να δούμε ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΟ ΜΕΣΣΙΑΝΙΚΟ ΜΑΝΤΡΙ ΣΑΣ.

Φορτωθήκατε (μέσω βίας και κρατικού πειθαναγκασμού ) σαν καρκίνωμα στην πλάτη του Έλληνα φορολογούμενου και μετατρέψατε την Θεουργία των Χαλδαίων μάγων σε ΕΠΙΚΕΡΔΗ ΘΕΟΚΑΠΗΛΙΑ, χέρι- χέρι με τον κρατικό προστατευτισμό, τον οποίο και ΠΑΝΤΑ υπηρετούσατε (βλέπε Τουρκοκρατία, Βυζάντιο, Χούντα και δεν συμμαζεύεται!). Μήπως η σημερινή κοσμική σας κατάντια αναφέρεται και αυτή πουθενά στα χαλκευμένα σας βιβλιαράκια? Λέω, μήπως?

Διότι, οι εικόνες που μοσχοπουλάτε στα άβουλα πρόβατα σας δεν απεικονίζουνε ούτε Υπουργεία, ούτε τράπεζες, ούτε ξενοδοχεία, ούτε χρυσοστολισμένους «Πατέρες», ούτε security παρά κάτι τσοπάνηδες εβραίους της ερήμου.

Λίγη σοβαρότητα λοιπόν κύριε ιεροκήρυκα διότι η γραφικότητα έχει και αυτή τα όρια της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy