ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 07:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ Just.
Τελικά το όνομα του Ιησού, μήπως επι ματαίω(ν) το χρησιμοποιείς;
Τι σε κάνει να μας ζητάς να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί ενώ εσύ αποφεύγεις να μας δώσεις κάτι από τα επτά θεολογικά μυστήρια του Χριστιανισμού!
Συχώρεσε το ότι δεν σε καταλαβένω μα προσωπικά θα ήθελα, -έτσι νομίζω- μια πιο συγκροτημένη κύρηξη της θρησκείας της αγάπης, όπως και κάθε άλλης επισημης θρησκείας.
Σε χαιρετώ Just.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 09:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,συνεχεισε με αγαθη καρδια φιλε just a man,για μενα ειναι μια οαση τα λογια αυτα εδω..μακρυα απο δογματισμους ο λογος ειναι καθαρος και ομορφος!

ΟΜ


ΙΣΙΣΙΝΕΜΕΜΕΣΙΣΔΗΜΗΤΡΑΣΤΑΡΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 11:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλοί,

Από εχτές το απόγευμα έχω δεχτή μια προσωπική δοκιμασία.

Ξεκινώντας με το αυτοκίνητο μου, για να πάω με τον αδελφό μου σε μια δουλειά, και ενώ δεν είχα περάσει το δεύτερο τετράγωνο, ακούω κάτω από το αυτοκίνητο ένα περίεργο θόρυβο.
Και κοιτάζοντας από το καθρέπτη, βλέπω μια γάτα να σπαράζει μια στην Γη μια στον Αέρα.

Πριν ξεκινήσω, θα πρέπει να είχε μπει η γάτα στην μηχανή του αυτοκινήτου.
Ήταν ένα από τα δύο μαύρα γατάκια της διπλανής μας πολυκατοικία όπου είχα αφήσει το αυτοκίνητο μου παρκαρισμένο.

Ο πόνος είναι τριπλός

Ο πρώτος γιατί ήμουνα ο ενδιάμεσος για να συμβεί αυτό.
Δεύτερος γιατί το αδελφάκι του, από εχτές το βράδυ το αναζητάει και δεν έχει παρέα.
Πόσες φορές τα παρατηρούσα με πόση χαρά παίζανε παρέα.
Και τρίτον ότι δεν ήμουν τελικά έτοιμος να αποδεχτό το θέλημα του Θεού.

Η Ψυχή μου από χτες το απόγευμα έχει ματώσει και δακρύζει συνέχεια.

Δεν ήμουν προετοιμασμένος να το σηκώσω αυτό το βάρος.

Για λίγο διάστημα θα σταματήσω να καταχωρώ.

Συχωρέστε με και προσευχηθείτε και για μένα.

Just.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 09:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα απο αρκετο καιρο αγαπιτοι μου φιλοι ειμαι παλι μαζι σαs, και ευχομαι σε ολουs σαs οτι το καλυτερο, οπωs και στιs οικογενειεs σαs.

Στην αποφαση τηs προσωρινηs μου αποχωρησιs υπηρχαν μερικοι λογοι, αλλα αυτα δεν εχουν σημασια, τουλαχιστον για τωρα.

Αγαπιτε Just_A_Man ενα γατακι μαυρο ενοs χρονου μολιs εχασε η οικογενεια μου.
Περασε κατω απο ροδεs αμαξιου, η σταμπα τηs ροδαs ηταν ακριβωs επανω στο σωμα του, ο ταφοs στην αυλη θυμιζει την αγαπη που εδωσε σε ολουs που το αγαπησαν, το δε αδελφακι του ακριβωs το ιδιο σαν διδυμο απλα μερικεs στιγμεs το βλεπομαι απο μακρια που μαs θυμιζει την γρηγορη υπαρξη που αγαπησαμε.

Ο Θεοs γνωριζει μονον το τι επιτρεπει, αλλα και γιατι το επιτρεπει. Οποτεs και αυτο που εμαs μαs στενοχωρει σημερα ισωs να ειναι και ενα καλο διδαγμα για εμαs, η κατι αλλο που μονον Εκεινοss γνωριζει.
Εχειs την αγαπη μου και καλη σου ημερα, ο Θεοs μαζι σου και με ολουs σαs αγαπιτοι μου φιλοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενηθήτω το Θέλημα σου, ως εν Ουρανών και επί της Γης.

Ας είναι έτσι.

Τελικά πολλές φορές είναι μάταιο να μεταφέρουμε τις πνευματικές εμπειρίες.
Γιατί μόνο βιώνονται.

Όσο και αν ακουστεί περίεργο, ο πόνος κάνει την Ψυχή μας πιο φωτεινή.
Θα χρειαστεί χρόνος για να μεταφέρω τις εμπειρίες μου στο μέτρο του δυνατού
Για αυτά τα οποία βίωσα τις τελευτές μέρες.
Συν το χρόνο θα καταγράψω αρκετά από αυτή την εμπειρία μου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω για όσους φίλους από εσάς προσευχηθήκατε φανερά και μυστικά.

Σας ευχαριστώ.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zeta,
quote:

Σας χαιρετώ.
Σε χαιρετώ Just.
Τελικά το όνομα του Ιησού, μήπως επι ματαίω(ν) το χρησιμοποιείς;

Όταν το χρησιμοποιώ για προσωπική υπερηφάνεια, κενοδοξία, αλαζονεία και με εμπάθεια, τότε όντως ματαίως το χρησιμοποιώ.

quote:

Τι σε κάνει να μας ζητάς να γίνουμε καλύτεροι Χριστιανοί ενώ εσύ αποφεύγεις να μας δώσεις κάτι από τα επτά θεολογικά μυστήρια του Χριστιανισμού!

Προσωπικά σαν just a man δεν ζητάω κάτι από όλου σας. Απλά μεταφέρω την επιθυμία Εκείνου, και έτσι όπως ανθρωπίνως το έχω αισθανθεί είναι να έχουμε Αγάπη, Ενότητα και Ειρήνη στην Ψυχή μας και το Σώμα.

Είναι αλήθεια ότι θα μπορούσαμε να πούμε πολλά για τα θεολογικά μυστήρια. Αν και για κάποια έχω αναφέρει μένα μυστικό τρόπο.
Θα γίνει μια εκτενέστερη αναφορά όταν θα είμαι έτοιμος.

Ας μην ξεχνάμε ότι η Ορθοδοξία έχει δύο χιλιάδες χρόνια και ο πνευματικός πλούτος είναι ατελείωτος. Όταν κάποιος την ζήσει από κοντά τότε μπορεί να το καταλάβει.

quote:

Συχώρεσε το ότι δεν σε καταλαβένω μα προσωπικά θα ήθελα, -έτσι νομίζω-μια πιο συγκροτημένη κύρηξη της θρησκείας της αγάπης, όπως και κάθε άλλης επισημης θρησκείας.


Για να καταλάβεις τα θεο-λογικά, θα πρέπει να το κάνεις με την καρδιά και όχι με την διάνοια(λογική). Εκείνος, ψάχνει χαραμάδα ο Κύριος μας για να σπείρει ένα μικρό σπόρο. Με την υπόσχεση να γίνει ένα καρποφόρο δάσος.

Πολλές φορές και ο just a man δεν ξέρει γιατί εκφράζετε κατά αυτό τον τρόπο. Απλά βιώνω το μυστήριο της ύπαρξης.

Να είσαι καλά ότι και αν κάνεις.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερα,συνεχεισε με αγαθη καρδια φιλε just a man,για μενα ειναι μια οαση τα λογια αυτα εδω..μακρυα απο δογματισμους ο λογος ειναι καθαρος και ομορφος!

ΟΜ


ΙΣΙΣΙΝΕΜΕΜΕΣΙΣΔΗΜΗΤΡΑΣΤΑΡΤΗ


Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ότι με αξιώνει Εκείνος εκφράζώ.
Για αυτό, το μεγαλύτερο δώρο που μπορούμε να προσφέρουμε ο ένας στον άλλο είναι να προσευχόμαστε ο ένας για τον άλλο.
Τότε θα είναι ο ποιο όμορφος λόγος που έχουμε να προσφέρουμε ο ένας στον άλλο.
Ένα Αγγελικό Δώρο.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2004, 14:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Θεοs γνωριζει μονον το τι επιτρεπει, αλλα και γιατι το επιτρεπει. Οποτεs και αυτο που εμαs μαs στενοχωρει σημερα ισωs να ειναι και ενα καλο διδαγμα για εμαs, η κατι αλλο που μονον Εκεινοss γνωριζει.


Xaraugh,
Είναι αλήθεια ότι ο ψυχικός πόνος είναι το καλέμι και το σφυρί. Οπού κάνουν το άγαλμα της ψυχής μας καλαίσθητο.
Πολλά αυτά που διδάχτηκα από την τελευταία εμπειρία. Συν το χρόνο θα μεταφέρω περισσότερα.
Να είσαι καλά. Σε ευχαριστώ για την θέρμη τις ψυχή σου.
H παρουσία σου είναι Αγγελικό Δώρο για όλους μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.
just a man


Ο Θεός και Δημιουργός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2004, 23:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και καλό μήνα.

Θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη που δεν έχω απαντήσει στα παραπάνω μηνύματα σας. Λόγο αυξημένων προσωπικών δραστηριοτήτων έχω σταματήσει για λίγο την καταχώριση μηνυμάτων καθώς και στην απάντηση των μηνυμάτων σας. Επιζώ σύντομα ότι θα επανέρθω. Δεν με αφήνει καμία καταχώριση αδιάφορο. Θα επανέλθω σύντομα.


Ο λόγος όμως που με έκανε να μπω και να γράψω αυτό το μήνυμα είναι γιατί σήμερα άκουσα στις ειδήσεις κάτι που με συγκλόνισε.

Πολλοί μπορούν να θεωρούν τον Just A Man ότι μιλάει σαν εξωγήινος η ουφολογοί με αυτά που γράφει. Όμως θα πρέπει να ξέρουν ότι ο Just A Man έχει και το ανθρώπινο κομμάτι της ζωής του και δεν φοβάται να το εκθέσει. Γιατί είναι αληθινός.

Στην καρδιά του Just A Man έχουν μιλήσει δύο Έλληνες καλλιτέχνες με ιδιαίτερο τρόπο. Και αυτό συνέβη όταν ο Just A Man πονούσε πολύ στην Ζωή του για κάποιο προσωπικό του θέμα.

Επί επτά χρόνια ήταν μία από την ουσιαστικότερη παρέα μου στον πόνο.

Και αυτή η παρέα δεν είναι άλλοι από δύο Έλληνες καλλιτέχνες που με τους στοίχους και τα τραγούδια τους θεράπευαν το πόνο στην καρδιά μου.

Και αυτοί είναι οι Ελευθερία Αρβανιτάκη και ο Νότης Σφακιανάκης.

Η ευγνωμοσύνη μου θα είναι αιώνια για την Αγάπη που μας έχουν προσφέρει.

Σήμερα στις ειδήσεις στην TV άκουσα ότι ο πολύ αγαπημένους μου Νότης ταλαιπωρείται με ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας σε ότι έχει να κάνει με τις φωνητικές του χορδές. Είναι στην φάση χειρουργικής επέμβασης και θεραπείας του.

Συγκλονιστικά όταν το άκουσα. Και ο λόγος είναι ότι χωρίς τα τραγούδια του Νότη η Ζωή του Just A Man δεν θα είναι η ίδια. Θα αφήσει ένα μεγάλο κενό.

Γιατί πέρα από την ευγνωμοσύνη που του έχω για τα τραγούδια που έχουν μιλήσει μέσα στην καρδία μου, μου έχει προσφέρει σαν δώρο και το μισό της αυτόματης υπογραφής μου στο esoterica.gr.

Και αυτό είναι μετά από το Just A Man to μήνυμα:

“Ο Θεός του κόσμου να σας έχει πάντα καλά”.

Μας το έχει προσφέρει στο δεύτερο CD track24 στο άλμπουμ “XXX Ενθύμιον”.

“Ο Θεός του κόσμου που είναι η Αγάπη να μας έχει πάντα καλά”.


Από εκεί προέρχεται και το υστερόγραφο μου που τελειώνω κάθε μήνυμα μου, προσθέτοντας και την δικιά μου Αγάπη δημιουργήθηκε το μισό της υπογραφής μου και το προσωπικό μου πιστεύω.

Παρ όλου που δεν πρεσβεύουμε τα ίδια Θρησκευτικά Πιστεύω η καρδιά μου άρχισε να πονάει.

Για αυτό θα ήθελα όσοι μπορούν και θέλουν σας κάνουν μια προσευχή για τον έχουμε γρήγορα κοντά μας καλά στην υγεία του, και να μας χαρίσει και πάλι σε όσους από μας του έχουμε ιδιαίτερη Αγάπη νέα τραγούδια που θα μιλήσουν στην ψυχή και στην καρδιά μας.

“Παναγία μας Γοργοϋπηκοος κάνε και πάλι το Θαύμα της Αγάπης σου από την ατελείωτη πηγή της Αγάπης για κάθε ψυχή του Δημιουργού Σύμπαντος Κόσμου.”

Νότη μου, ο Θεός του Κόσμου που είναι η Αγάπη να σε έχει πάντα καλά, και να μας τραγουδάς τις Χαρές και τις Λύπες σε αυτή την Ζωή και σαν Άγγελος στην Ουράνια Ζωή.

Με όλη μου την Αγάπη για γρήγορη ανάρρωση,

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”



Προσωπικό Ημερολόγιο Just.

Από μικρό παιδί με είχε στην αγκαλιά Της και με παρηγορούσε σε κάθε δύσκολη στιγμή.
Η Oυράνια Μάνα μας που δεν βρίσκω λόγια να πάω για να εκφράσω την Αγάπη μου.

Τρεις φόρες ένιωσα την παρουσία Της τόσο έντονα μέσα στην διάρκεια μιας εβδομάδας.

Μια από αυτές ήταν και την Τρίτη 22 Ιουνίου 2004.

Εκπλήρωσε την ευχή μου για ακόμα μια φόρα.

Εκείνη την συννεφιασμένη Φθινοπωρινή βραδιά (01-09-2003 [23:16:51] ) από το ίδιο topic είχα παρακαλέσει να γίνει γρήγορα καλά ο βάρδος της Ψυχής μου.

Και το έκανε πραγματικότητα. Η απόδειξη ήταν στα χέρια μου.
Το καινούργιο CD του Νότη.
Με τον Μοναδικό τίτλο δώρο για τον just:

Με Aγάπη ότι κάνεις.


Γλυκιά μας Παναγιά και Μάνα όλου του κόσμου, Σε Eυχ-αριστώ, μέσα από τα βάθη της Ψυχής μου.

Γλυκιά μας Γοργοϋπηκοος,

Ξεχωρίζοντας τα τραγούδια θα ήθελα να σου αφιερώσω ένα τραγούδι από τα
καινούργια του Νότη, δείγμα Ευγνωμοσύνη για την απέραντη Αγάπη σου.

Τίτλος τραγουδιού:

Όλα τα Σ' Αγαπώ.



Όλα τα σ' Αγαπώ

που έχουν ειπωθεί

θέλω να σου τα πω

όμως δε φτάνει μια ζωή

Όλα τα σ' Αγαπώ

Που γράφτηκαν παντού

Εσένα όταν κοιτώ

Περνάνε όλα απ’ το νου.


Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.

Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.


Όλα τα σ' Αγαπώ

καινούργια και παλιά

Στα χείλη μου κρατώ

να μου τα πάρεις με φιλιά

Όλα τα σ' Αγαπώ

σε γλώσσες χίλιες δύο

όλα σου τα χρωστώ

γιατί με κάνεις να τα ζω.


Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.


Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.


Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.

Όλα τα σ' Αγαπώ

αξίζεις να στα πω

Αξίζεις να τα έχεις

από μένα φυλαχτό

Όλα τα σ' Αγαπώ

που ακούστηκαν στην Γη.

Αξίζεις και πιστεύω

πως για σένα τα ‘χουν πει.


Ευλογημένος να είσαι με στους αιώνες Νότη μας,
και να μας τραγουδάς τις χαρές και τις λύπες της Ψυχής μας.

http://www.notissfakianakis.gr/

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 27/06/2004 23:34:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 01:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοσμικό Ημερολόγιο 1-2 – 7 – 2004.

Έστω, και ένα κοσμικό γεγονός ένωσε με χαρά όλους τους Έλληνες.
Μα η πιο μοναδική στιγμή ήταν όταν όλοι οι Έλληνες λέγανε τον Εθνικό μας Ύμνο.
Ήταν σαν να ακούω τις φωνές τους από την Πορτογαλία με τα αυτιά μου στην Αθήνα.
Μοναδική στιγμή. Φανταστείτε να έλεγαν εκείνη την στιγμή όλοι μαζί :
Αγάπη, Ενότητα και Ειρήνη σε όλο τον Κόσμο.

Με τον ίδιο τρόπο που γιορτάζανε την Νίκη της ομάδας μας, να Έκραζαν από Ευγνωμοσύνη για τον Τριαδικό μας Θεό.

Εύχομαι ολόθερμα να έχουμε τις ίδιες ευλογίες και στο Τελικό.

Ο Τριαδικός Θεός ας είναι μαζί τους.


Πνευματικό Ημερολόγιο 3-7-2004.


Μια είναι η αλήθεια. Και δεν υπάρχει άλλη.!!!
Και αυτή είναι ο Τριαδικός μας Θεός.
Τόσα χρόνια έψαχνα, και έψαχνα για να βρω την αλήθεια σε κάθε λογιών πνευματικά μονοπάτια.
Και έκανα κύκλους γύρο γύρο. Αντί να πάω στο κέντρο.
Και δεν άφηνα Εκείνον να έρθει να με βρει. Ο ένας έψαχνε τον άλλον στις γειτονιές του Κόσμου.
Εγώ πήγαινα μπροστά και Εκείνος από πίσω να με κυνηγά.
Πόσο Εγωιστής και Υπερηφάνως ήμουν.
Δεν είχα καταλάβει ότι μαζί θα βαδίζαμε τον δρόμο. Ενωμένοι.

Τώρα απλά να ζω και να αναπνέω από Ευγνωμοσύνη. Και χαίρομε όλα τα πράγμα τις Δημιουργίας.

Η Ευγνωμοσύνη είναι μια τεράστια δύναμη που κάνει το άνθρωπο Eυτυχισμένο!!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 07:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε καλέ μου Just a man.
quote:

Και δεν άφηνα Εκείνον να έρθει να με βρει. Ο ένας έψαχνε τον άλλον στις γειτονιές του Κόσμου.
Εγώ πήγαινα μπροστά και Εκείνος από πίσω να με κυνηγά.
Πόσο Εγωιστής και Υπερηφάνως ήμουν.
Δεν είχα καταλάβει ότι μαζί θα βαδίζαμε τον δρόμο. Ενωμένοι.

Τώρα απλά να ζω και να αναπνέω από Ευγνωμοσύνη. Και χαίρομε όλα τα πράγμα τις Δημιουργίας.

Η Ευγνωμοσύνη είναι μια τεράστια δύναμη που κάνει το άνθρωπο Eυτυχισμένο!!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Πόση ΑΛΗΘΕΙΑ έχουν ετούτες οι φράσεις σου!
Ναι καλέ μου εμείς δεν μπορούμε να δουμε πέρα από τον εγωισμό του είναι μας, Εκεινος μας επιλέγει, Εκείνος μας χαρίζει ΖΩΗ.
Χαίρε Just a man.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2004, 17:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
«Προσωπικά σαν just a man δεν ζητάω κάτι από όλου σας. Απλά μεταφέρω την επιθυμία Εκείνου, και έτσι όπως ανθρωπίνως το έχω αισθανθεί είναι να έχουμε Αγάπη, Ενότητα και Ειρήνη στην Ψυχή μας και το Σώμα.»

Τι σε κάνει φίλτατε να αισθάνεσαι πως «Εκείνος» έχει μια τέτοια επιθυμία?

Τι σε κάνει να αισθάνεσαι πως «Έχει» γενικώς…επιθυμίες, και επομένως στερείται κάτι που θα’θελε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο?

Ποια είναι τα κριτήρια ετούτης της επιταυτού επιλογής «Του», έστω και έμμεσα, προς το οποιοδήποτε πρόσωπο?

ΠΩΣ, πλην των προσωπικών σου απόψεων, πιστοποιούνται τα παραπάνω ως κάθε άλλο εκτός ενός επινοήματος?


Λες:
«Ας μην ξεχνάμε ότι η Ορθοδοξία έχει δύο χιλιάδες χρόνια και ο πνευματικός πλούτος είναι ατελείωτος.»

Λησμονείς φίλτατε Just A Man πως η όποια αρχική αίρεση του ιουδαϊσμού ξεκίνησε κάποτε, πράγμα εξόχως αμφίβολο ιστορικά, έχει ελάχιστα κοινά με αυτό που εσύ σήμερα κατανοείς ως «ορθοδοξία».

Να σου θυμίσω απλά πως παλαιότερα, και όσων αφορά τα πιστεύω άλλων ερμηνειών («αιρέσεις» κατά τον νικητή..), δεν υπήρχε καν η έννοια του «θεανθρώπου» αλλά ούτε καν του «Θεού». Εξάλλου, ΠΟΤΕ δεν ισχυρίστηκε ο Ιησούς του Ευαγγελισμού πως είναι τίποτα παραπάνω από ένας προφήτης του «Πατέρα» του. Και «Πατέρας» είναι για όλους τους ανθρώπους το ΑΓΝΩΣΤΟ Θείο……..

Εάν έχεις αντιρρήσεις θα'θελα σε παρακαλώ τα σχετικά εδάφια.

Ο Συγκρητισμός χάραξε βαθύτατα την μορφή που σήμερα ισχύει ως «ορθοδοξία», και είναι ηλίου φαεινότερο πως σειρά τελετουργικών καθώς και εορτών καθιερώθηκαν είτε από ανάγκη είτε για την διακόσμηση της τελικής εικόνας.

Αυτό που είναι «ατελείωτο» λοιπόν φίλτατε, και με κάθε σεβασμό στην άποψη σου, είναι οι αντιφάσεις, οι υφαρπαγές ξένων τελετουργικών και δοξασιών (Μίθρας-Σύμβολο του Σταυρού-Περιφορά Επιταφίου-Ανάσταση κ.α.), καθώς και ένας δρόμος στρωμένος με ατελείωτο αίμα στο διάβα της επικράτησης του σημερινού δόγματος.

Για ΠΟΙΟΝ "πνευματικό πλούτο" λοιπόν ομιλείς? ΠΟΙΑ απο όλα θέλεις να οικειοποιείσαι?

Ο εβραϊσμός φίλτατε και τα παράγωγα του, όπως η επιλεκτική Μεσσιανική προσδοκία και η νεκρολαγνεία, καλλιέργησαν πάντοτε την γη της πίστης. Την γη του παρα-λόγου.

Οι Έλληνες καλλιέργησαν την γη της γνώσης, της αμφισβήτησης και της Θεομαχίας.

Έννοιες που εάν ανατρέξεις στα μηνύματα σου θα δεις πως ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ ΠΑΝΤΕΛΩΣ.

Δεν μιλάς για ΛΟΓΙΚΗ και ΚΡΙΣΗ αλλά για «καρδιά» και αποδοχή μιας δοτής πνευματικής τσουλήθρας. Δεν ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ τίποτε, παρά εξυμνείς έναν πιστό που ούτε καθαρός ίππος δύναται να είναι αλλά ούτε και όνος. Και όπως θα ξέρεις, ΤΑ ΜΟΥΛΑΡΙΑ ΔΕΝ «ΓΕΝΝΟΥΝ»!


Είναι υποτιμητική ασέβεια προς το συμπαντικό Θείον που αγνοούμε, η τιμητική ευσέβεια προς το "Θείον" των θρησκειών που γνωρίζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 00:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι σε κάνει φίλτατε να αισθάνεσαι πως «Εκείνος» έχει μια τέτοια επιθυμία?

To Ευαγγέλιο.
«Αγαπάτε αλλήλους.» Εκείνος μας το προτείνε. Αν θέλουμε να το κάνουμε είναι επιλογή μας.

quote:

Τι σε κάνει να αισθάνεσαι πως «Έχει» γενικώς…επιθυμίες, και επομένως στερείται κάτι που θα’θελε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο?
Ποια είναι τα κριτήρια ετούτης της επιταυτού επιλογής «Του», έστω και έμμεσα, προς το οποιοδήποτε πρόσωπο?
ΠΩΣ, πλην των προσωπικών σου απόψεων, πιστοποιούνται τα παραπάνω ως κάθε άλλο εκτός ενός επινοήματος?

Eλευθερία είναι μια πρόκληση για όλους μας. Και για τον Διμηουργό και για τον άνθρωπο. Γιατί σαν Θεός να μην έχει το δικό του αυτεξούσιο!


quote:

Λες:
«Ας μην ξεχνάμε ότι η Ορθοδοξία έχει δύο χιλιάδες χρόνια και ο πνευματικός πλούτος είναι ατελείωτος.»

Για αυτό τον πλούτο είμαι σε θέση να το γνωρίζω από κοντά.

quote:

Λησμονείς φίλτατε Just A Man πως η όποια αρχική αίρεση του ιουδαϊσμού ξεκίνησε κάποτε, πράγμα εξόχως αμφίβολο ιστορικά, έχει ελάχιστα κοινά με αυτό που εσύ σήμερα κατανοείς ως «ορθοδοξία».

Μα φυσικά η Ορθοδοξία δεν έχει καμιά σχέση με όλα αυτά που εδώ και καιρό κάποιο εκδοτική οίκοι έχουν βαλθεί να φέρουν την διχόνοια μέσα στην Ελλάδα.
Για πηγαίνετε σε όλες τις Πανεπιστημιακές Βιβλιοθήκες. Γράφουν τα ίδια πράγματα.


quote:

Να σου θυμίσω απλά πως παλαιότερα, και όσων αφορά τα πιστεύω άλλων ερμηνειών («αιρέσεις» κατά τον νικητή..), δεν υπήρχε καν η έννοια του «θεανθρώπου» αλλά ούτε καν του «Θεού». Εξάλλου, ΠΟΤΕ δεν ισχυρίστηκε ο Ιησούς του Ευαγγελισμού πως είναι τίποτα παραπάνω από ένας προφήτης του «Πατέρα» του. Και «Πατέρας» είναι για όλους τους ανθρώπους το ΑΓΝΩΣΤΟ Θείο……..
Εάν έχεις αντιρρήσεις θα'θελα σε παρακαλώ τα σχετικά εδάφια.

Καλέ μου φίλε,
O Γλυκός μας ο Ιησούς ήθελα να μας μεταφέρει το μήνυμα της Αγάπης και όχι για να παρουσιάσει την Ιδιότητα του.
Όπως είχε πολύ εύλογά το ερώτημα η Zeta γιατί δεν χρησιμοποιώ εδάφια από το Ευαγγέλιο.

Μπορώ σαν just a man, να κάνω τις επιλογές μου. Και ακόμα δεν θα αναφερθώ σε κάποια εδάφια. Υπάρχει λόγος.

quote:

Ο Συγκρητισμός χάραξε βαθύτατα την μορφή που σήμερα ισχύει ως «ορθοδοξία», και είναι ηλίου φαεινότερο πως σειρά τελετουργικών καθώς και εορτών καθιερώθηκαν είτε από ανάγκη είτε για την διακόσμηση της τελικής εικόνας.
Αυτό που είναι «ατελείωτο» λοιπόν φίλτατε, και με κάθε σεβασμό στην άποψη σου, είναι οι αντιφάσεις, οι υφαρπαγές ξένων τελετουργικών και δοξασιών (Μίθρας-Σύμβολο του Σταυρού-Περιφορά Επιταφίου-Ανάσταση κ.α.), καθώς και ένας δρόμος στρωμένος με ατελείωτο αίμα στο διάβα της επικράτησης του σημερινού δόγματος.
Για ΠΟΙΟΝ "πνευματικό πλούτο" λοιπόν ομιλείς? ΠΟΙΑ απο όλα θέλεις να οικειοποιείσαι?
Ο εβραϊσμός φίλτατε και τα παράγωγα του, όπως η επιλεκτική Μεσσιανική προσδοκία και η νεκρολαγνεία, καλλιέργησαν πάντοτε την γη της πίστης. Την γη του παρα-λόγου.
Οι Έλληνες καλλιέργησαν την γη της γνώσης, της αμφισβήτησης και της Θεομαχίας.
Έννοιες που εάν ανατρέξεις στα μηνύματα σου θα δεις πως ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ ΠΑΝΤΕΛΩΣ.
Δεν μιλάς για ΛΟΓΙΚΗ και ΚΡΙΣΗ αλλά για «καρδιά» και αποδοχή μιας δοτής πνευματικής τσουλήθρας. Δεν ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ τίποτε, παρά εξυμνείς έναν πιστό που ούτε καθαρός ίππος δύναται να είναι αλλά ούτε και όνος. Και όπως θα ξέρεις, ΤΑ ΜΟΥΛΑΡΙΑ ΔΕΝ «ΓΕΝΝΟΥΝ»!

Σέβεται και ο just a man με την σειρά του τις απόψεις σου. Όχι ότι συμφωνώ με όσα λες. Μα αυτό που μαστίζει την χώρα μας τα τελευταία χρόνια είναι μια παρελθόνλαγνεία.

quote:

Είναι υποτιμητική ασέβεια προς το συμπαντικό Θείον που αγνοούμε, η τιμητική ευσέβεια προς το "Θείον" των θρησκειών που γνωρίζουμε.

Καλέ μου φίλε,
Μάλλον χάνεις άδικα το χρόνο σου σε αυτό το topic. Και όχι μόνο εσύ αλλά και κάθε ένας από εσάς που δεν θέλει να εκβαθύνει στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.

Ο καθένας παίρνει τα ρίσκου του. Αν ασεβώ με αυτά που λέω, ο Ουρανός ξέρει.

Εξάλλου κάθε ασεβείς προς τον Τριαδικό Θεό μας είναι σαν να πετάει πέτρες στον Ουρανό. Αλλά το μόνο που θα πετύχει είναι, αυτές οι πέτρες να πέφτουν στο κεφάλι του.

Εύχομαι ο Τριαδικός μας Θεός να μακροθυμεί και να ΜΑΣ Συγχωρά Όλους ΜΑΣ.

Υστερόγραφο:
Την τελευταία φορά που ήμουνα Υπερήφανος, Εγωιστής, Αλαζονικός, και Κενοδόξως, μια σκέψη μου, ήταν αρκετή για να εκφράσει ο Tριαδικός μας Θεός την αγανακτείς του προς για τον just a man.

Ακόμα με πονάει το καρούμπαλο από το γατάκι.
Και όχι τίποτα άλλο. Τα αγαπάω πάρα πολύ αυτά τα τετράποδα. Από μικρό παιδί έχω μαλώσει μαζί τους.

Εύχομαι φίλε μου να βρεις την Αγάπη την Ενότητα και την Ειρήνη στο Θεό που πρεσβεύεις.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 00:13:32

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 00:17:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 00:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zezmperg,

Τα πάντα ξεκινάνε από την Ευγνωμοσύνη και τελειώνουν στην Ευγνωμοσύνη.
Η επιλογή είναι δική μας.

Σε Χαιρετώ εν Κύριο.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 00:22:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 11:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Φίλοι μου,

Πάντα ο Κύριος πραγματοποίει ότι του ζητήσουμε με ταπείνωση και Αγάπη.

Σήμερα με ταπεινή καρδιά ας προσευχηθούμε όλη για την μεγάλη Συνάντηση στην Πορτογαλία.

Είθε η Αγάπη του Θεού, η Δύναμη του Υιού και η Χάρης του Αγίου Πνεύματος να ευλογήσει την Εθνική Ελλάδος και να μας πλημμυρίσουν με Χαρά και Ευγνωμοσύνη τις καρδιές μας.

Είθε αυτό το site να είναι ευλογημένο και αν φανερώσει την Νέα Εθνική Ομάδα της Αγάπης.
Είθε Πάντα να είναι περισσότερα αυτά που μας Ενώνουν, παρά αυτά που μας χωρίζουν!!!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 11:43:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
«To Ευαγγέλιο.
«Αγαπάτε αλλήλους.» Εκείνος μας το προτείνε. Αν θέλουμε να το κάνουμε είναι επιλογή μας.»

Και ΤΙ σε κάνει να πιστεύεις φίλτατε πως απευθύνετε προς άπαντες και όχι στην στενή ομάδα του? ΠΟΙΟ είναι αυτό τι αδιαμφισβήτητο κριτήριο που εμπιστεύεσαι για την γνησιότητα των «Ευαγγελίων» όταν βρίθουν από ανακρίβειες και αντιφατικές προτροπές?

Για παράδειγμα το….«Αγαπάτε αλλήλους» αναφέρεται και για τους κακομοίρηδες που εντάσσονται στην παρακάτω βαθμίδα?

«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)

Ώστε έχει «επιθυμίες» ο…..Θεός έ?

Λες:
«Eλευθερία είναι μια πρόκληση για όλους μας. Και για τον Διμηουργό και για τον άνθρωπο. Γιατί σαν Θεός να μην έχει το δικό του αυτεξούσιο!»

Τελικά πολύ αδύναμο και επιρρεπή φαντάζεσθε φίλτατε τον Θεό! «Αυτεξούσιο» ο….Θεός?? ΤΙ άλλο πια θα ακούσουμε, ΤΙ!!

Εάν φίλτατε ο ΘΕΟΣ ενεργούσε αποβλέπων σε έναν τελικό σκοπό και σε τέτοιου είδους ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ, όπως π.χ. τις επιθυμίες, τις τιμωρίες, τις κρίσεις, τις νεκραναστάσεις, τα «θαύματα» και τους παραδείσους, τότε θα ποθούσε κάτι ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ, και που θα περίμενε να πραγματοποιηθεί σε κάποιο χρόνο. Αλλά αυτό ΑΝΤΙΒΑΙΝΕΙ στους αναλλοίωτους νόμους της Θείας νόησης.

Άρα, ένας τέτοιος «Θεός» δεν θα ήταν τέλειος και άχρονος! Και τώρα ίσως αντιλαμβάνεσαι καλύτερα ΓΙΑΤΙ μετά από 1700 χρόνια ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ κατάφερε ο ιουδαιοχριστιανισμός να πείσει ΤΗΝ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ του κόσμου μας…………

Λες:
«Μα φυσικά η Ορθοδοξία δεν έχει καμιά σχέση με όλα αυτά που εδώ και καιρό κάποιο εκδοτική οίκοι έχουν βαλθεί να φέρουν την διχόνοια μέσα στην Ελλάδα.»

Διχόνοια, και αν θέλεις ευχαρίστως να το πιάσουμε το θέμα, έφερε αλλά ΚΑΙ ΦΕΡΝΕΙ Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ φίλτατε. Ρίξε μόνον μια ματιά στην λυσσαλέα διαμάχη του Φαναριού με το Πατριαρχείο και τις ομάδες που πυροδότησαν, και θα αντιληφθείς ποιος υπήρξε ιστορικά ο ρόλος της ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ορθοδοξίας.

Εξάλλου, γιατί δεν μας παρουσιάζεις εσύ την ορθοδοξία για την οποία ομιλείς? Με χαρά λοιπόν θα αναμένω, εκτός απο ύμνους και δοξασίες, την ενημέρωση σου.

Λες:
«O Γλυκός μας ο Ιησούς ήθελα να μας μεταφέρει το μήνυμα της Αγάπης και όχι για να παρουσιάσει την Ιδιότητα του.»

Την ιδιότητα του φίλτατε την παρουσιάζει ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Ας μην εθελοτυφλούμε ΚΑΙ ΕΔΩ!

Από την στιγμή που «μετέφερε» το μήνυμα της Αγάπης (!) ξεκίνησαν οι θρησκευτικοί πόλεμοι στην ανθρώπινη ιστορία! Από την στιγμή που «μετέφερε» το μήνυμα της Αγάπης χώρισε τους πιστούς του σε εκατοντάδες αιρέσεις, σφαγιάσθηκαν οι πιστοί του στο όνομα Του (!), και πυροδότησε την ίδρυση του Ισλάμ!

Αλήθεια, έχεις ποτέ σου σκεφτεί πόσο αγνότερος και δίχως μισαλλοδοξία και εσχατολογικές μοναδικότητες θα ήταν ο κόσμος δίχως την οικουμενική αίρεση του ιουδαϊσμού?

Λες:
«Μα αυτό που μαστίζει την χώρα μας τα τελευταία χρόνια είναι μια παρελθόνλαγνεία.»

Αυτό που μαστίζει τη χώρα μας είναι ότι φωνάζουμε και κηρύχνουμε ότι είμαστε έλληνες, ενώ στην ουσία κινούμαστε και υπάρχουμε σαν να είμαστε εβραίοι. Αυτή είναι μια τερατώδης αντίφαση. Είναι η σύγκρουση και η αντινομία που παράγει διαχρονικά την πόλωση στον έλληνα.

Και η πόλωση γίνεται απώλεια εθνικής ταυτότητας. Και ετούτο το τελευταίο σημαίνει ΠΟΛΛΑ!

Λες:
«Μάλλον χάνεις άδικα το χρόνο σου σε αυτό το topic. Και όχι μόνο εσύ αλλά και κάθε ένας από εσάς που δεν θέλει να εκβαθύνει στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο.»

Η ορθοδοξία είναι φίλτατε μόλις και μετά βίας το 3,8% των χριστιανών ανά τον κόσμο. ΠΟΙΟ είναι αυτό το τεκμήριο που σου δίνει το δικαίωμα να θεωρείς την ορθοδοξία ως «Δρόμο» μετά από μια τέτοια ελάχιστη απήχηση?
Οι προτεστάντες για παράδειγμα είναι το 12% του συνόλου. Για ΠΟΙΟΝ λόγο θα πρέπει η πλειοψηφία να αποδεχθεί την «σωστή ερμηνεία» της….μειοψηφίας??

ΠΟΙΟΣ χάνει τελικά τον χρόνο του φίλτατε??

Λες:
«Εξάλλου κάθε ασεβείς προς τον Τριαδικό Θεό μας είναι σαν να πετάει πέτρες στον Ουρανό. Αλλά το μόνο που θα πετύχει είναι, αυτές οι πέτρες να πέφτουν στο κεφάλι του.»

Μήπως το ότι η ορθοδοξία αποτελεί μειοψηφία είναι ένα τέτοιο δείγμα? Μήπως….. πέσανε οι πέτρες προ πολλού τελικά και ουδείς συμμορφώθηκε? Μήπως το ότι οι εκχριστιανισμένοι έλληνες είναι απλά τυπολάτρες των αρχαιοτάτων τους εθίμων (π.χ. Αναστενάρια) υπό έναν αόριστο χριστιανικό μανδύα θα’πρεπε να σας αφυπνίσει?

Μήπως το ότι ο Θεός του Ισλάμ πείθει ολοένα και περισσότερους στον κόσμο αποτελεί μια τέτοια ένδειξη προς την ορθοδοξία?

Μήπως τελικά «βρίσκεσαι» σε έναν δρόμο…..που δεν χαράχθηκε ποτέ από Εκείνον??


Τόσων αιώνων θεολογία λοιπόν φίλτατε για να πλάσσουμε μια Σιωπή και να την βαφτίσουμε (εμείς για μας..) Λόγο?

Αν ποτέ σου πάψεις να ακούς τη μεγεθυσμένη ηχώ της ανθρώπινης φωνής σου (ο προσωπικός «Θεός») για δικαιοσύνη και μεταθανάτιους παραδείσους, τότε θα δεις πως το Θείο δεν θα το βρεις στις εκκλησιές και στα εκάστοτε εγχειρίδια που συντάχθηκαν από ιερατεία («Ευαγγέλια») αλλά ΣΤΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΤΗΣ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

Πολύ πριν να (αναγκαστεί) μάθει ο κόσμος πως το Χριστιανικό «Αγαπάτε αλλήλους» είναι κάτι το ξεχωριστό και ενδεχομένως μοναδικό ως μήνυμα, οι Έλληνες έθεσαν τις βασικές αρχές τις ηθικής και της αγάπης στον συνάνθρωπο:

«Αγάπα τον πλησίον σου μικρά ελαττούμενος» (αγάπα τον πλησίον σου και με μικρή ζημία σε βάρος δικό σου), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Τον εχθρόν φίλον ποιείν και ευεργετείν», μας διδάσκει ο Κλεόβουλος.
«Μη κακολογείν τους πλησίον», μας λέει ο Χίλων

«Όσα νεμεσάς τω πλησίον, αυτός μη ποιεί» (για όσα αγανακτείς με τον πλησίον σου, εσύ μην τα κάνεις), μας διδάσκει ο Θαλής.

«Ου συνέχθειν αλλά συμφιλείν έφυν» (δεν γεννήθηκα για να μισώ, αλλά για να αγαπώ), μας λέει ο Σοφοκλής.

Τα σχετικά μηνύματα Σοφίας και Αγάπης είναι αστείρευτα, και από αυτή την πηγή ήπιανε αλλά και…..ΑΝΤΙΓΡΑΨΑΝΕ πολλοί ελληνίζοντες συγγραφείς που μίλησαν με βιβλικά nickname για την «αλήθεια» και την (ψευδεπίγραφη) αγάπη του δόγματος τους.

Και ο νοών νοείτω φίλτατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 16:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Schwabe,
Αν και θα μπορούσα να πω πολλά σαν αντίλογο και αναγνωρίζοντας κάποια ελάχιστα σαν δίκιο, δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο για το μήνυμα σου.

Ο just a man Εγωισμούς δεν χαϊδεύει.

Και επειδή βλέπω ότι παρόν topic σε αναστατώνει, δεν με πειράζει να μην το διαβάζεις.

Αν το διαβάζεις είναι επιλογή σου.

Αν θέλει απαντήσεις σε ερωτήσεις περιορίσου σε ερωτήσεις τον δύο γραμμών.

Δεν έχω το χρόνο να γράφω κατεβατά και σε όλα τα topic παράλληλα. Όποιος δεν μπορεί να το αποδεχτεί είναι προσωπικό του πρόβλημα. Και το λέω με καλή αίρεση.

Εξάλλου όποιος αισθάνεται ότι έχει δίκιο, μην φοβάται τίποτα. Αν όμως δεν έχει σε όλα όσα μας λέει …..


Εξάλλου εδώ μέσα δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα. Αν έτσι κάποιος το αισθάνεται είναι πρόβλημά του. Και αυτό το λέω με καλή αίρεση πάλι.

Κάνε πράξει ότι οι Τιμημένοι μας Αρχαίοι Έλληνες μας Διδάξανε (που προσωπικά τους οφείλω πολύ ευγνωμοσύνη) και ας τους Χριστιανούς.

Εξάλλου πότε κανείς δεν πετροβολάει κάτι που δεν έχει αξία.

Γιατί τελικά στο μόνο που θα συμφωνήσουμε είναι ότι όλοι μπορούμε να φορέσουμε ένα μανδύα και να κάνουμε τους Αρχαίου Έλληνες και του Χριστιανούς …, μας στην ουσία ….
Αυτό όμως δεν αναιρεί ούτε την προσφορά του Αρχαίου Ελληνικού Πνεύματος ούτε του Χριστιανισμού.

Όταν ένας είναι άρρωστος παίρνει ένα φάρμακο, και δεν κοιτάει την χώρα κατασκευής, ούτε ποιος χημικός το δημιούργησε. Αλλά, αν τον θεραπεύει και του ξαναδίνει ζωή.!!

Και την αρρώστια του Εγωισμού μόνο η Εν Χριστώ Αγάπη μπορεί να την γιατρέψει.

Σε παρακαλώ, και όχι μόνο ο just a man πιστεύω, να μην μας γράφει μεγάλα μηνύματα γιατί τελικά νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που μας κουράζει όλους.

Εξάλλου σήμερα είναι μια μέρα που θα πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι. Εσείς που είστε πιο Έλληνες από εμάς τους Χριστιανούς ας δώσετε πρώτοι το παράδειγμα.

Να με συμπαθής. Ελπίζω!!!
Όπως είπε κάποτε και ο Admin.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 16:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα να μην καταχωρίστε άλλο μήνυμα μέχρι το τέλος της ημέρα για να διαβαστεί το παρόν μήνυμα από όσο κόσμο περισσότερο, με την ελπίδα το μήνυμα να φτάσει στου φίλαθλους στην Πορτογαλία. Όποιο μπορεί και έχει φίλο στην Πορτογαλία να το στείλει και να μοιραστεί μεταξύ του κόσμου.

Πολλές φορές το έχω πει ότι οι λέξει έχουν δόνηση. Για αυτό ας είναι το σύνθημα μας στο βραδινό αγώνα:

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
Να κάνει τον Έλληνα ενωμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
που είναι θέλημα Θεού δοσμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
για να κάνει τον λαό μας δοξασμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
μήνυμα Ειρήνης σε όλο τον κόσμο σταλμένο.


Just Σηκώστε το !!!!
Αμήν! Αμήν! Αμήν!


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 16:46:38

Edited by - Just_A_Man on 04/07/2004 16:55:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

λυπάμαι φίλτατε που θα καταχωρήσω μήνυμα, αλλά αόριστες αναφορές και ανεδαφικά ευχολόγια χρίζουν κάποιας απάντησης. Θα μπορούσες κάλλιστα να μην απαντούσες στα όσα έχω γράψει.

Λες:
«Πάντα ο Κύριος πραγματοποίει ότι του ζητήσουμε με ταπείνωση και Αγάπη.»

Ωραία άποψη έχεις φίλτατε για μια ακόμη φορά για το Θείο! Ζητήστε για να πάρετε, ταπεινωθείτε για να κερδίσετε, αγαπήστε και…θα γίνει. Δώστε στον Κύριο και θα πάρετε! Δεν δίνετε, δεν θα πάρετε!

Ωραία!!!

Αυτοί είναι λοιπόν οι ξεκάθαροι εμπορικοί υπολογισμοί ενός εβραϊκού μυαλού όπως π.χ. του προπαγανδιστή Σαούλ: «…ει μόνον εν τη ζωή ταύτη ηλπικότες εσμέν εν Χριστώ, ελεηνότεροι πάντων ανθρώπων εσμέν..» (Α’Επιστολή ΙΕ’14-19).

Με λίγα λόγια: «αν δεν πρόκειται να αναστηθούμε και να πάμε στον παράδεισο, αλλά μονάχα για αυτή τη ζωή ακολουθούμε την ηθική διδασκαλία του Ιησού, είμαστε οι πιο αξιολύπητοι από όλους τους ανθρώπους».

Τόσο καλά!!

Πόσο λοιπόν αυτή η νοοτροπία είναι ΑΝΤΙΘΕΤΗ με τον χρυσό κανόνα ηθικής των ελλήνων: «Μη δια φόβον ή αμοιβήν αλλά δια το δεον απέχεσθαι αμαρτημάτων». (Δημόκριτος Diels II B41)

Αυτό το «ΔΕΟΝ» είναι η γνήσια ηθική επιταγή ΔΙΧΩΣ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ…….ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ!

Αλλά εάν διάβαζες φίλτατε και τίποτα το ΕΛΛΗΝΙΚΟ εκτός των ιουδαϊκών συμπιλημάτων, τότε θα γνώριζες και τα λόγια του Αριστοτέλη που είχε σχετικά επισημάνει: «Το ζητείν πανταχού το χρήσιμον ήκιστα αρμότει τοις μεγαλοψύχοις και τοις ελευθέροις» (Πολιτικά Θ’1338b 2)

Η λέξη «αγών» προέρχεται από το ρήμα «άγω», που σημαίνει οδηγώ. Το ίδιο το ρήμα παράγει και την «αγωγή» και αυτή πάλι συνθέτει τη λέξη-έννοια «παιδαγωγός». Η λέξη «αθλητής» έχει σαν βάση της τη λέξη «άθλος» που σημαίνει «μόχθος-αγών».

Έννοιες που ΚΥΝΗΓΗΣΕ και ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕ ανηλεώς η ιουδαιοχριστιανική κοσμοθεωρία από το πεδίο του έλληνα.
Ο Ι.Χρυσόστομος κήρυττε προς τους πιστούς του Χριστού ότι «..ο Διάβολος κάνει πομπή στα στάδια». Ο έτερος Πατέρας του χριστιανισμού Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, στο έργο του «Προτρεπτικός προς Έλληνας», παρότρυνε χωρίς περιστροφές σε άμεση και βίαιη παύση όλων των αθλημάτων.

Η εικόνα της ρώμης των αθλητών, που μάγευε και μαγεύει τα πλήθη από άκρη σε άκρη του πλανήτη, αντικαταστάθηκε από την ασθενικότητα, η υπερηφάνεια από την ταπείνωση (που καλεί διαρκώς και ο Just A Man…), η χαρά και η ευτυχία για τη ζωή από τη λύπη και τη μελαγχολία, ο μορφή και το ιδεώδες του ήρωα των ελλήνων κατάντησε…..μάρτυρας, και η έρευνα άλογη πίστη.

Σε αυτό ο σημείο ας υπενθυμίσουμε πως στις 1η Αυγούστου εορτάζει η ορθόδοξη εκκλησία την μνήμη των…………..«Στεφανηφόρων Αθλητών» της (!), όπως του προφήτη Ελισσαίου, του Αγίου Ελεάζαρ, της Αγίας Σολομονής καθώς και άλλων… «αθλητών» από το εβραϊκό πάνθεο. Τους Τιμά λοιπόν διότι (προσέξτε καλά ποδοσφαιρόφιλοι!) «αθλήθηκαν στην πίστη του Χριστού» και μαρτύρησαν ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΕΓΟΝΟ ΙΟΥΔΑΪΣΜΟ!!!!

Ναι βέβαια, ΤΙΜΑΜΕ στην Ελλάδα τους «αθλητές» της Πεντατεύχου……….

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΠΟΤΕ. Κανείς τους δεν σπείρει χαρά και ευθυμία. Η χαρά είναι…ανάθεμα. Κανένας από τους «άγιους πατέρες» ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ εκτός από προσταγές και απαγορεύσεις.

Κανένας Χριστιανός δεν γελά, διότι………………….Ο ΙΔΙΟΣ Ο Ι Η Σ Ο Υ Σ ΔΕΝ ΓΕΛΑΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ! Και αυτό είναι χαρακτηριστικό της όλης ιδεολογίας που διαποτίζει το δόγμα.

Τα αγάλματα των ελλήνων Ολυμπιονικών απεικονίζουνε λοιπόν αυτά τα κυνηγημένα ελληνικά ιδεώδη. Εάν ρίξουμε μια ματιά στους «αθλητές» του χριστιανισμού, όπως π.χ. ο όσιος Ονούφριος και ο όσιος Πέτρος Αθωνίτης, τότε θα αντικρίσουμε δυο καταβεβλημένα, σκυθρωπά και χλωμά πρόσωπα, τα οποία και κατάντησαν έτσι μετά από «άσκηση» 60 ετών σε μια σπηλιά της ερήμου……….

Για αυτό και ο λαός μας λέει, «κατάντησε σαν τον άγιο Ονούφριο!».

Το ΤΙ αντιπροσωπεύει το εξ ανατολών Ιουδαϊκό δόγμα ως προς την άθληση, φαίνεται ξεκάθαρα εάν προσέξει κάποιος τις ζωγραφιές τους: ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΚΥΘΡΩΠΑ ΠΡΟΣΩΠΑ, ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΑΡΑΣ, ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΩΣ…….ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΟΣΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ.

Κατά τα άλλα, ας προσευχηθούμε για τον αγώνα με την Πορτογαλία…………..


Καλύτερα θα’ταν φίλτατε εάν έκαμνες και καμιά σπονδή στον Απόλλωνα μέσα στην πληθώρα των καλεσμάτων σου, για το ότι έριξε μετά από αιώνες ολάκερους το φως του επάνω στην καταπατημένη ιερή γη των ελλήνων, ξανα-χάρισε στους έλληνες και στην ανθρωπότητα όλα αυτά που τους είχανε στερήσει αυτοί στους οποίους προσεύχεσαι!

Λίγη ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ δεν βλάπτει, μιας και τόσα τους χρωστάς όπως λες……….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2004, 17:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλούσα να μην καταχωρίστε άλλο μήνυμα μέχρι το τέλος της ημέρα για να διαβαστεί το παρόν μήνυμα από όσο κόσμο περισσότερο, με την ελπίδα το μήνυμα να φτάσει στου φίλαθλους στην Πορτογαλία. Όποιο μπορεί και έχει φίλο στην Πορτογαλία να το στείλει και να μοιραστεί μεταξύ του κόσμου.

Πολλές φορές το έχω πει ότι οι λέξει έχουν δόνηση. Για αυτό ας είναι το σύνθημα μας στο βραδινό αγώνα:


Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
Να κάνει τον Έλληνα ενωμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
που είναι θέλημα Θεού δοσμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
για να κάνει τον λαό μας δοξασμένο.

Σηκώστε το, το Ευλογημένο,
μήνυμα Ειρήνης σε όλο τον κόσμο σταλμένο.

Just Σηκώστε το !!!!
Αμήν! Αμήν! Αμήν!


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΓΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!

Η αρχαίοι ημών πρόγονοι, οι φωτοδότες του παγκόσμιου πολιτισμού, οι γεννήτορες του Ολυμπιακού ιδεώδους και της Δημοκρατίας, είχαν 12 Θεούς.

Η σύγχρονη ΕΛΛΑΣ έχει………..επίσης 12!!!

Το έγραφε πλατιά φαρδιά το πούλμαν που μετέφερε την εθνική ομάδα μας, και το Απολλώνιο Φως έλαμψε πάνω από το γήπεδο!

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτούς τους λαμπρούς εκπροσώπους του Ελληνισμού!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 01:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είθε Πάντα να είναι περισσότερα αυτά που μας Ενώνουν, παρά αυτά που μας χωρίζουν!!!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 02:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΘΕΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, Η ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ, ΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΩΝΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!


ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, ΑΣ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΟΥ ΑΠΛΩΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥΤΑ ΧΩΜΑΤΑ.


ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΣΤΑΘΗΚΕ ΠΙΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ………..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 11:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Καταλαβένω το μεταφυσικό σου άγχος και φόβο. Είναι φυσιολογικό. Δεν Έχεις γνωρίσει την Τέλια Αγάπη. Κάπως έτσι λειτουργούσε και ο Just πριν την τέλεια Αγάπη Εν Χρίστο.

Να είσαι καλά και Ευλογημένος φίλε μας. Να είσαι καλά.
Εύχομαι ολόψυχα να σου χαρίζει τις Δωρεές του, ο Θεός που πρεσβεύεις.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 17:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

να’σαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ φίλτατε πως ο Schwabe δεν διακατέχεται από κανένα μεταφυσικό άγχος και φόβο. Εκεί που είσαι ήμουν προ πολλού. Έχεις σκεφτεί ποτέ σου πως δεν υπάρχει τίποτα πιο «υπερ-φυσικό» από……την ίδια τη φύση??

Όποιος έχει αλεξικέραυνο τη ΛΟΓΙΚΗ και την ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, και δεν έχει παραδώσει το νου του σε δοτές «εξ αποκαλύψεως αλήθειες», δεν φοβάται τους κεραυνούς του «θεού».

Για σκέψου, έστω για λίγο, ΕΣΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ και όχι ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, και θα ανακαλύψεις πολλά. Τόσα που θα σε τρομάξουν.

Σε καλώ διαρκώς να βγεις από το καβούκι που’χεις οχυρωθεί, να τεκμηριώσεις τα όσα υποστηρίζεις, να υπερασπιστείς τα όσα διατείνεσαι, αλλά μονίμως υπεκφεύγεις, υμνολογείς ως ιεροκήρυκας, και μεταθέτεις στο….« μακρινό μέλλον» τις απαντήσεις σου.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???

Κόπτεσαι περί της «αγάπης του Χριστού», αλλά αδυνατείς να αποδείξεις τα όσα ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ καταθέτεις. Ομιλείς περί μίας «Τέλειας Αγάπης», αλλά κωφεύεις όταν καλείσαι να την αποδείξεις μέσα από το Ευαγγέλιο που υπονοείς.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??

Επειδή λοιπόν φίλτατε στον Γολγοθά δεν σταυρώθηκε κάποιος θεός ή «Θεάνθρωπος», αλλά Η ΛΟΓΙΚΗ ("Ο Ένας και Μοναδικός Θεός (πατέρας) έστειλε τον Ένα και Μοναδικό Θεό (υιό) να σταυρωθεί για ηθική αυτουργία του Ενός και Μοναδικού Θεού (πατεροϋιού) στην διάπραξη αμαρτημάτων"….), σε καλώ για μια ακόμη φορά να παρουσιάσεις εκείνα τα σημεία του Ευαγγελίου που αποδεικνύουνε αυτή την «Τέλεια Αγάπη» που ευαγγελίζεσαι.

Και αυτό διότι είμαι της γνώμης πως ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!

Τα λόγια που αποδίδονται στον Ιησού, βρίθουν από ανακρίβειες, απειλές, βίαιες προτροπές, κατάρες, προδικασμένα αποτελέσματα για τον άνθρωπο και γενικότερα μια εξόχως σκληρή και με κακότητα στάση.

Και βεβαίως, αφήνοντας στην άκρη τις πλαστογραφήσεις και τις υφαρπαγές, ας μην σχολιάσουμε προς το παρόν τη στάση των «Αγίων» και των «Πατέρων» του Χριστιανισμού…….

Με ένα «Αγαπάτε αλλήλους» δεν αποδεικνύεις ΤΙΠΟΤΑ φίλτατε. Εκτός και εάν υπονοείς πως επειδή είπε ο Θαλής ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ το «Αγάπα τον πλησίον σου μικρά ελαττούμενος» θα’πρεπε μάλλον να’ναι…….κανένας «θεάνθρωπος» και του λόγου του!!

Εάν υπήρχε φίλτατε ο Ιησούς που περιγράφει ο Ευαγγελισμός (αλήθεια, ΠΟΙΟΣ από όλους τελικά??) να΄σαι τότε σίγουρος για ένα πράγμα: ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ!


Ελπίζω αυτή τη φορά να τεκμηριώσεις τα όσα (εκ του ασφαλούς) λες και επαναλαμβάνεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2004, 22:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Δεν έχω κανένα σχόλιο για τα μηνύματα σου.

Σε ευχαριστούμε για τις σκεψείς σου.

Να είσαι καλά και Ευλογημένος φίλε μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 01:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

ομολογώ ότι δεν με εκπλήσσει φίλτατε η απάντηση σου. Θα έλεγα ότι θα στοιχημάτιζα κιόλας για αυτήν σου την απάντηση.

Βλέπεις, με κάθε συμπάθεια για το άτομο σου και όχι για τα όσα εκφράζεις, είσαι αρκετά «προβλέψιμος». Άποψη μου πάντα φυσικά.

Όταν όμως εκτίθεσαι σε μια δημόσια αγορά συζήτησης όπως αυτή του esoterica που μας φιλοξενεί, και ουσιαστικά χρησιμοποιείς κατ’επίφαση και παραπλανητικά τον τίτλο «---Οδός Θεογνωσίας---», τότε μην τρέφεις αυταπάτες.

Η «θεογνωσία» είναι ένας γενικός όρος και αναφέρεται στην γνώση της θεϊκής βούλησης. Το άγνωστο Θείον όμως, όπως θα’πρεπε να γνωρίζεις, δεν το εκπροσωπεί αποκλειστικά η αίρεση του ιουδαϊσμού που κηρύττεις μέσα από τα μηνύματα σου, παρά αποτελεί αντικείμενο των εκάστοτε τοπικών παραδόσεων των λαών («θρησκείες») και των μύθων που τους συνοδεύουν.

Αντί λοιπόν, όπως θα υπέθετε κάποιος καλόπιστος ερευνητής της θεογνωσίας, να καλύπτεις ως συγγραφέας της συγκεκριμένης ενότητας τη Σοφία και τις ερμηνείες των διαφόρων κοσμοθεωριών που έχουνε εμπλουτίσει την ανθρωπότητα, εσύ καπηλεύεσαι ως ένα σύγχρονο θεολογείο το topic για ύμνους, προσευχές και...«εκβάθυνση» του ορθόδοξου Χριστιανικού Δρόμου και του πνευματικού του πλούτου!!

Ομιλώ πάντοτε σύμφωνα με τα όσα ο ίδιος σου γράφεις.

Αυτό λοιπόν που κάνεις δεν λέγεται Θεογνωσία φίλτατε αλλά ΘΕΟΚΑΠΗΛΙΑ.

Ο ειλικρινής και εκ του Λόγου σου αντικειμενικός τίτλος του topic θα’πρεπε να λέγεται «ΚΑΤΗΧΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑ», και όχι όπως παραπλανητικά και ΑΝΕΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ αναγράφεται.

Εκτός και αν θέλεις να μου υποδείξεις ΕΝΑ σχετικό σου μήνυμα όπου να μίλησες εσύ προσωπικά για κάτι άλλο εκτός από «εν Χριστώ ζωή», «Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού», «ο ορθόδοξος δρόμος» και άλλα σχετικά με το ορθόδοξο δόγμα.

Μάλιστα, και για να αντιληφθείς ΠΟΣΟ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΟΣ είναι ο τίτλος που χρησιμοποιείς αλλά και το ποια αθέμιτα μέσα κάνεις χρήση για να προάγεις το δόγμα της Ανατολικής ορθοδόξου εκκλησίας μέσα από τα γραφόμενα σου, πράγμα που αποτελεί και τον μοναδικό σκοπό σου, έφτασες στο σημείο να καπηλευτείς ακόμα και εκείνη την γιορτή των παικτών της εθνικής ομάδας στην Πορτογαλία, όταν στις 03-07-2004 έγραψες το εξής κατάπτυστο:

«Με τον ίδιο τρόπο που γιορτάζανε την Νίκη της ομάδας μας, να Έκραζαν από Ευγνωμοσύνη για τον Τριαδικό μας Θεό.»

Ε, όχι λοιπόν φίλτατε! Τέτοιου είδους «Θεογνωσία» μπορείς να την κηρύττεις σε καμία ιεραποστολική υπηρεσία ή σε οποιοδήποτε άλλη ορθόδοξη δραστηριότητα, αλλά όχι σε ένα υποτιθέμενο κάλεσμα Θεογνωσίας.

Αλήθεια, ΠΟΙΟΣ σου είπε πως πρέπει απαραίτητα να…«κράζουνε» οι έλληνες διεθνείς για τον δικό σου Τριαδικό θεό? ΠΟΙΟΣ σου είπε πως πρέπει απαραίτητα να’ναι χριστιανοί?

Η μήπως έχεις να μας υποδείξεις κανέναν από αυτούς τους «Πατέρες» και «Αγίους» που ως συνήθως «έκραζαν» για την ορθοδοξία, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, που να σήκωσαν ποτέ τους κανένα τρόπαιο?

Σοβαρέψου λοιπόν, μάθε να είσαι ειλικρινής, να εννοείς πραγματικά αυτά που λες, και επιτέλους, ΣΚΕΨΟΥ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ.

Ο Αρχιεπίσκοπος Ιεροσολύμων κατά την ημέρα της ενθρόνισης του φίλτατε «έκραζε» τα παρακάτω: «Είθε ο Πανάγιος Τάφος να σκεπάζει για πάντα την Ελλάδα».

Εμείς, ΩΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, οφείλουμε λοιπόν να θρυμματίσουμε την ταφόπλακα αυτήν, και να απαλλαγούμε από την ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ και την ΘΕΟΚΑΠΗΛΙΑ.

Εδώ λοιπόν, και όσο κατά αυτόν τον τρόπο αιωρείσαι, θα τα ακούς τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 10:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe Καλημέρα,

Φίλε μου,
Το ότι δεν σου απαντάω στα μηνύματα σου το κάνω από Αγάπη.

Και αυτό το όποιο έχει διακρίνει ο just a man, και όχι μονό, είναι ότι δεν έχεις θέληση να κάνεις ένα διάλογο με καλή προαίρεση, με ευγένεια, και με διάκριση. Ο just έτσι το έχει διδαχτεί από παιδί και από τον αρχαίο του πολιτισμό. Αυτό που όλοι έχουμε διακρίνει, και το λέω αυτό διαβάζοντας και άλλα topic είναι ότι, η προδιάθεση σου είναι να κάνεις το διάλογο με Κατάκριση.


Με το να μην θέλω να συνεχίσω το διάλογο αυτό προστατεύω και τους δύο μας από το να αμαρτάνουμε. Αυτό είναι όλο. Αν δεν μπορείς να το χωνέψεις δεν έχω να πρωτινό κάτι γιατί δεν είμαι γιατρός.

Για τον just η εντολή μη Κρίνεις για να μην Κριθείς είναι Ιερή.

Στο μόνο που θα απαντήσω είναι ότι αν μου διακρίνεις τους νέους άξιους εκπροσώπους του Αρχαίου Πνεύματος, με την σειρά τους ο just θα το κάνει και για την Ορθοδοξία. Αν και για να σε βγάλω από την δύσκολη θέση από το να περιμένεις τους αληθινούς ορθόδοξους δεν τους γνωρίζει κάνεις. Ούτε ό ίδιος τους ο εαυτός.

Μπορείς να γράφει μέσα σε ένα χώρο όπου υπάρχει ελευθερία.
Εξάλλου αφού σου το επιτρέπει ο Τριαδικός Θεός μας να ζεις και να εκφράζεσαι όπως εκφράζεσαι θα έχει το λόγω του. Αφού το επιτρέπει Εκείνος το δέχομαι με Αγάπη.

Ελευθερία. Το Α και το Ω. Αγάπη και Ωραιότητα.

Μα διακρίνω πολλές φορές η Ελευθερία να είναι το επί κλήμα της κακίας και της ασυδοσίας στο όνομα της. Δεν θέλω να πω περισσότερα για πρώτον δεν είναι έτοιμοι πολλοί να τα αποδεχτούν, δεύτερον γιατί δεν θέλω να γίνομαι καθρέπτης κανενός και τρίτων και πιο σημαντικό για να πέσω στην αμαρτία της κατάκρισης .

Για τον Just o κάθε άνθρωπος είναι μια εικόνα θεού. Έτσι και εσύ φίλε μου.

Ένα από το πολύ ωραία που μας άφησαν οι πρόγονοι μας είναι το :
“Λακωνίζει εστι φιλοσοφείν”

Αν αρχίσω να κάνω διάλογο μαζί σου μάλλον δεν θα το τηρήσω. Όπως και τώρα.

Εξάλλού το να μην θέλω να κάνω διάλογο με κάποιον δεν είναι ότι δεν τον Αγαπώ.
Και νομίζω ότι είναι προτιμότερο από το να μην γράφω. Γιατί αν είναι να γράφω και το πάθος μου για τις Αρετές να με κάνει να μην σέβομαι την ελεύθερη έκφραση του άλλου τότε τη να τις κάνω τις Αρετές!!!

Θα πρέπει επίσης να καταλάβουμε όλοι μας ότι εδώ μέσα δεν είμαστε για να πάρουμε την ρεβάνς. Ούτε στη Γη ούτε στον Ουρανό. !!!!!!!

Μπορείς να γράφεις ότι θέλεις. Είναι άσχετα όμως και με το θέμα και με την καρδιά μου.

Στο είχα ξανά πει και στο παρελθόν. !!!!!

Η καρδιά μου δεν θα σε ακολουθήσει εκεί που θέλεις. Κοιτάει μπροστά και στον Ουρανό.

Να είσαι καλά. Με όλη μου την Αγάπη.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2004, 16:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

έχεις ενοχληθεί λοιπόν. Κάτι είναι και αυτό…………

Το θέμα όμως, αλλά και ΤΟ ΖΟΥΜΙ, είναι αλλού: σε κάλεσα να γίνεις ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ και να ομιλείς την γλώσσα ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, πράγμα που συνεχίζεις να μην κάνεις.

Μοναδικός σκοπός σου φίλε μου είναι η δοξασία του τριαδικού Θεού σου ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ! Προς ΤΙ τότε το όλο ΘΕΑΤΡΟ με τους πομπώδεις τίτλους και την παραπλανητική προπαγάνδα?

ΓΙΑΤΙ δεν βγαίνεις να πεις ΞΕΚΑΘΑΡΑ στον κόσμο ότι όταν λες «Θεογνωσία» εννοείς ΤΗΝ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΘΕΟΥ?

Ας ελπίσουμε λοιπόν κάποια στιγμή να σταθείς με θάρρος απέναντι στην αλήθεια.

Λες:
«Αυτό που όλοι έχουμε διακρίνει, και το λέω αυτό διαβάζοντας και άλλα topic είναι ότι, η προδιάθεση σου είναι να κάνεις το διάλογο»

Θέλεις κάτι Λακωνικό? ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΜΥΓΙΑΖΕΤΑΙ!

Λες:
«Με το να μην θέλω να συνεχίσω το διάλογο αυτό προστατεύω και τους δύο μας από το να αμαρτάνουμε.»

Εσύ φίλτατε ΘΑ ΑΜΑΡΤΑΝΕΙΣ ΟΣΟ ΖΕΙΣ. Κατά τα άλλα, και πριν παρερμηνεύσει ο χριστιανισμός την έννοια των λέξεων, η αμαρτία είναι μια αστοχία. Και λοιπόν?

Λες:
«Για τον just η εντολή μη Κρίνεις για να μην Κριθείς είναι Ιερή.»

Αχ αυτός ο Ματθαίος, αχ! Ο just έχει τελικά….εξόχως επιλεκτική μνήμη όσον αφορά την ανάγνωση της Αγίας Γραφής. Για να δούμε όμως εάν είναι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έτσι τα πράγματα φίλτατε Απολογητή.

Στο «Κατά Ματθαίον» (κεφ. Ζ’ 1-2) λοιπόν διαβάζουμε τα όσα λέγονται σε συνέχεια της «επί του Όρους ομιλίας»:

«Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε» « Διότι με την αυτήν ασυμπαθή και αυστηράν κρίσιν, με την οποίαν κατακρίνετε, θα κατακριθήτε, και με το αυτό μέτρον, με το οποίον εξετάζετε και καταδικάζετε τας πράξεις του πλησίον, θα μετρηθή και δια σας υπό του Θεού η πολιτεία και συμπεριφορά σας»

Μία ξεκάθαρη τοποθέτηση που απευθύνεται προς τους μαθητές του Ιησού, όπου το μήνυμα της αγάπης για τον πλησίον είναι ολοφάνερο θα έλεγα κανείς. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΑΣ. Αλλιώς, θα εισπράξετε την ίδια συμπεριφορά από τον Θεό σας. Μάλιστα.

Λίγο παρακάτω όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΘ’28, όπου αυτή τη φορά ερωτάνε τον Ιησού οι μαθητές του «Τι άραγε θα δοθή είς ημάς ως αμοιβή που αφήκαμεν όλα και σε ακολουθήσαμεν?», απαντά ο Ιησούς:

«Ο δε Ιησούς τους είπεν. Άληθώς σας λέγω, ότι σείς που με ακολουθήσατε, όταν θα ξαναγεννηθή ο κόσμος και θα έχη συντελεσθή η εκ νεκρών ανάστασις, οπότε θα καθήση ο υιός του ανθρώπου είς θρόνον λαμπρόν, αντάξιον της δόξης του, θα καθήσετε και σείς είς δώδεκα θρόνους δικάζοντες τας δώδεκα φυλάς του Ισραήλ»

Εδώ, ΤΙ να ισχύει άραγε φίλτατε just?

Η διγλωσσία και η διδασκαλία ακραίας μισαλλοδοξίας («θα καθήσετε δικάζοντες τας δώδεκα φυλάς..») να είναι τα λόγια «Του»?

Λίγες αράδες πριν (κεφ. Ζ’) συγκινείται καθείς διαβάζοντας λόγια που μαρτυρούν διδάσκαλο αγάπης και κατανόησης («Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε»).

Λίγες αράδες πιο κάτω, και μάλιστα αποδεικνύοντας μία ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ («τι θα δοθή είς ημάς ως αμοιβή..»!), ο ίδιος ο διδάσκαλος θα απαντήσει και θα προσφέρει πλουσιοπάροχα στους μισαλλόδοξους μαθητές του ΡΟΛΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΤΙΜΩΡΟΥ-ΚΡΙΤΗ, και μάλιστα ακρίτως σε αορίστως για το σύνολο των 12 φυλών του Ισραήλ!!!!

Τόσο καλά λοιπόν με τις «Θεόπνευστες» αράδες που προπαγανδίζεις από το παρόν topic φίλτατε.

Και ξέρεις κάτι just? Τα «λόγια αγάπης» έχουνε και συνέχεια!

«Κάθε ένας που πιστεύει σε αυτόν δεν καταδικάζεται. Όποιος όμως δεν πιστεύει έχει καταδικαστεί από τώρα ακριβώς διότι δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενούς υιού του Θεού» (Ιωάννης Γ’18)

Εδώ λοιπόν ΠΟΥ πήγε η κρίση? ΓΙΑΤΙ έχουνε κριθεί ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως και αδιακρίτως από την περίφημη «αγάπη Του»?

Θέλεις να δούμε λίγους ΩΜΟΥΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ακόμα?

«Αυτός που πιστεύει στον υιό έχει αιώνια ζωή. Εκείνος όμως που δεν υπακούει στον υιό δεν θα δει την μακάρια ζωή, αλλά η οργή του Θεού θα μένει συνεχώς επάνω του» (Ιωάννης Γ’36)

Αλήθεια, για αυτή την «αγάπη» μας μιλάς φίλτατε??

«Εκείνος που θα πιστέψει και θα βαπτιστεί θα σωθεί, εκείνος όμως που δεν θα πιστέψει θα καταδικαστεί» (Μάρκος ΙΣΤ’16)

Αλήθεια, έχεις ενημερώσει τους αναγνώστες του topic σου περί ποίας «Θεογνωσίας» τους μιλάς??

Αλλά ας μην κουράσουμε προς το παρόν περισσότερο με τα μηνύματα «αγάπης» που μετέφερε ο Ιησούς μέσω των Θεόπνευστων εκπροσώπων Του, μιας και ο ίδιος ο Ιησούς ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ πως.....ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ!!! (Ματθαίος Ζ’13-14)

Ας ετοιμάζονται λοιπόν φίλτατε just, ας ετοιμάζονται!

Επομένως, άσε τα άνευ περιεχομένου και αντικρίσματος μηνύματα και ΜΙΛΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑ.


Έστω και μετά από τόσα ψευδεπίγραφα μηνύματα…………..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 01:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Φίλε μου,

Δεν με ενοχλεί να έχει άποψη για τα πράγματα. Και το βρίσκω πολύ λογικό.
Αυτό που με στεναχωράει είναι το τρόπος με τον όποιο πολλές φόρες καλούμαστε να επικοινωνήσουμε.

Εξάλλου δεν υποτιμώ την νοημοσύνη κανενός. Και δεν πιστεύω ότι από αυτά που γραφώ θα κερδίσει κάποιος η θα χάσει τον παράδεισο.


Είναι αλήθεια και με τον just προσωπικά όταν είχα αρχίσει να διαβάζω το λόγω του Θεού είχα τις ίδιες απορίες. Πώς ένας Θεός Αγάπης μπορεί να σώσει μερικές Ψυχές και άλλες όχι.

Θα σου πω μια γρήγορη μοναχική Ιστορία και είναι αληθινή πέρα για πέρα.

Κάποτε ένας Γέροντας θεωρούσε ότι ένας μοναχός, δεν ήταν άξιος να πάει στον παράδεισο. Και του έλεγε ότι θα πάει στην κολάσει. Τελικά με τα πολλά μια μέρα
πεθαίνει o μοναχός. Και για να μην σας κουράζω ενώ όλοι πίστευαν ότι θα πήγαινε στην κόλαση, ένα βράδυ παρουσιάζεται Άγγελος Κυρίου και Ρωτάει τον Γέροντα.
Τελικά με τον μοναχό τη να τον κάνω? Που να τον τοποθετήσω?

Στην Κόλαση η στον Παράδεισο?

Και τότε κατάλαβε ό Γέροντας πόσο λάθος είχε κάνει, και αμέσως έβαλε μετάνοια και του ζήτησε να τον τοποθετήσει στον Παράδεισο.


Με αυτό τη θέλω να πω, ότι τελικά ποια θα είναι η μελλοντική κρίση του καθενός κανείς δεν την ξέρει και ούτε έχει βρεθεί κάποιος με σιγουριά να μας το πει.

Είναι αλήθεια ότι ακόμα και μέσα στους κύκλος της Ορθοδοξίας λέγετε ότι στην Δευτέρα Παρουσία θα έχουμε Εκπλήξεις. Μπορεί αυτός που τους είχαμε για Αγίους τελικά να μην είναι κατά την Ημέρα της Κρίσης.

Είναι αλήθεια ότι αν κάποιος προσπαθήσει να εξηγήσει τα της Δημιουργίας και τα του Θεού, και του Λόγους, αν το κάνει με την λογική, χάνει και αυτό το λίγο μυαλό που έχει.

Είναι αλήθεια ότι η Σοφία του Θεού κάνεις δεν μπορεί να την εξηγήσει με την ανθρώπινη λογική. Κατά την ταπεινή μου άποψη πιστεύω ότι καμία Ψυχή δεν αφήσει ο Τριαδικός μας Θεός να χαθεί. Απλά ανάλογα σε πιο βαθμό είχε ζήσει στην πορεία της Ζωής της με Αρετή θα καταταχτεί στο Δέντρο της Ζωής. Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι μια εγωιστή ευθυμία χωρίς να ξέρω πια είναι η ευθυμία του Θεού. Μπορεί να μην ακούγεται με αγάπη αυτό που θα πω αλλά μπορεί μέσα στα όρια της Ελευθερίας να είναι και η επιλογή να χαθεί από μόνη της μια Ψυχή.

Ένα έχω καταλάβει για την μετά θάνατο ζωή. Ότι θα είναι η γενέθλια μου μέρα.
Και όπως λέγανε και οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας :
Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς. Με όποιες σκέψεις πεθάνεις, αυτές θα σε ακολουθήσουνε και στον Ουρανό. Και ας μην το αναλύσω αυτό. Αν και έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρων.


Καταλαβαίνω τους προβληματισμού σου. Τους ίδιους και άλλους τόσος και τόσους είχε και ο just.

Αλλά καλέ μου φίλε αυτό που τελικά έχω καταλάβει ότι μεγαλύτερη Αλήθεια από το να ζούμε αγαπημένοι και μονιασμένοι δεν υπάρχει.

Δεν με νοιάζει τι θα γίνει μετά το θάνατο. Τι και αν έχω ικανοποιήσει όλα τα πάθη μου και όλες τις φιλοδοξίες μου, και έχω φτάσει και μέχρι την Δευτέρα Παρουσία και δεν έχω καταφέρει να ζήσω με Αγάπη, Ενότητα, και Ειρήνη πάνω στην Γη.


Ο λόγος που δεν Κηρύττω το Λόγω είναι γιατί δεν πιστεύω ότι είμαι άξιος και ότι έχω τις αρετές που χρειάζονται.

Το topic είναι από προσωπικά βιώματα. Τώρα στην νοημοσύνη του καθενός είναι το τη θα κρατήσει και το τι θα απορρίψει.

Ένα είναι το μόνο σίγουρο ότι η προθέσει μου δεν για κακό. Αν για σένα ο Χριστιανισμός είναι λάθος, σε κάποιους άλλους τους δίνει ελπίδα Ζωής και Θανάτου. Γιατί θα πρέπει να είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν έχουν πράξει σωστά η λάθος. Γιατί να τους στερήσουμε την ελπίδα.?

Προσωπικά θέλει να πιστεύεις στο Απολλώνιο Φως. Κανένα πρόβλημα. Είναι επιλογή σου και είναι σεβαστή.

Αλλά δεν ξέρω βρε παιδιά. Ο λόγος του Θεού θα πρέπει να είναι στα προσωπικά μέτρα του καθενός μας για να μας είναι αρεστός? Αν και είναι τελικά αν το διαβάσει κάποιος με ταπεινοφροσύνη (σωφροσύνη αντίστοιχο στα αρχαία) τελικά είναι.

Ο Κύριος μας λέει όποιος θέλει, να τον ακολουθήσει. Ελευθερία. Γιατί χωρίς ελευθερία Αγάπη δεν υπάρχει.

Φίλε μου δεν έχω απαντήσεις για τα ερωτήματα σου σε ότι έχει να κάνει με τους αυστηρούς λόγους του Θεού.
Δεν το έχει γράψει ο just a man το Ευαγγέλιο. Αλλά για ένα πράγμα είμαι σίγουρος 1000%.

Ότι ο Θεός του Κόσμου είναι ΑΓΑΠΗ και μόνο Αγάπη.

Ξερώ, και με αυτό μάλλον δεν σε κάλυψα πάλι.
Και ο λόγος είναι απλός. Αισθάνομαι ότι εσύ τον Λόγω τον βλέπει με την Διάνοια, ενώ ο Just με την καρδιά.
Αν και πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Συχώρησε με να κάτι είπα και σε στενοχώρησα με η χωρίς την θέληση μου. Μα ή πρόθεσή μου δεν είναι αυτή για κανένα σας.

Για να μην σε κουράζω άδικα. Αν βρεις κάτι ωφέλιμο σε αυτό το topic έχει καλός.
Αν όχι πάλι, τόσο μπορώ να προσέφερα. Δεν είμαι ούτε ο Χριστός, ούτε Απόστολος ούτε Απολογητής.

Απλά είμαι ένας άνθρωπος και ομολογεί πως βιώνει την Εν Χριστώ Διαδρομή μου.

Έστι απλά.

Για αυτό άσε με στο παραμύθι μου όπως λες και στα ψέματα μου.

Εξάλλου αυτό που πάντα υπάρχει μέσα στην καρδιά μου είναι ό λόγος :
Όσοι γίνουν παιδιά θα μπουν στην Βασιλεία των Ουρανό.

Ξέρω πάλι δεν σε βοήθησα.

Ας είναι.

Εξάλλου από ότι βλέπω εσύ είσαι Ευαγγελίζεσαι το λόγω του Θεού μας περισσότερο από μας τους Χριστιανούς.

Βρε μπας και είσαι κρυπτό χριστιανός και μας το κρύβεις. Καλά αυτό ήταν μάλλον αστείο και ίσως όχι με γούστο.

Αισθάνομαι ότι δεν έχω να σε βοηθήσω περισσότερο.

Σε ευχαριστούμε για τα όσα μας προσέφερες.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man



Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2192383
Maintained by Digital Alchemy