ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 16:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

αποφεύγεις φίλτατε ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! Τόσο απλά.

Με τα παραμύθια των «Γερόντων» που εξιστορείς μπορεί ενδεχομένως προσωπικά να αυθυποβάλλεσαι εντονότερα (και μάλλον συμβαίνει…), αλλά κάνε μου την χάρη και μίλα ΣΟΒΑΡΑ και με ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα και ας αφήσουμε τα παραμύθια για κανένα ανυποψίαστο παιδάκι του κατηχητικού.

Φαντάζομαι να συνεννοούμαστε just…..

Λες:
«Είναι αλήθεια ότι ακόμα και μέσα στους κύκλος της Ορθοδοξίας λέγετε ότι στην Δευτέρα Παρουσία θα έχουμε Εκπλήξεις. Μπορεί αυτός που τους είχαμε για Αγίους τελικά να μην είναι κατά την Ημέρα της Κρίσης.»

Γιατί φίλτατε είχαμε άραγε….την πρώτη παρουσία (!) και δεν το πήρε χαμπάρι ο κοσμάκης?? Όσο αντιληπτή έγινε η «πρώτη», όσο αισθητή είναι η «απουσία Του», άλλο τόσο θα γίνει και η…..«Δευτέρα»!

Εξάλλου, με την ίδια λογική πάντοτε, μπορεί κατά την Δευτέρα παρουσία μεταξύ των εκπλήξεων να διαπιστώσετε πως….ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΑΓΥΡΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΟΚΑΠΗΛΟΙ.

Και μην ξεχνάς πως ΟΥΤΕ «ΘΕΟΣ» ΑΠΟΚΑΛΕΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ». Υιός του Θεού είπε ΞΕΚΑΘΑΡΑ πως είναι, και «υιός του Θεού» αποκαλούνται οι ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ! Αυτός είναι και ο λόγος που οι ψυχραιμότεροι Εβραίοι και Μωαμεθανοί του αναγνωρίζουνε προσπάθεια ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ και όχι κάτι άλλο.

Αφού λοιπόν ο..«Θεός» δεν υπήρξε τέτοιος, για ΠΟΙΑ «Δευτέρα Παρουσία» ομιλείς???

Λες:
«Είναι αλήθεια ότι αν κάποιος προσπαθήσει να εξηγήσει τα της Δημιουργίας και τα του Θεού, και του Λόγους, αν το κάνει με την λογική, χάνει και αυτό το λίγο μυαλό που έχει.»

Αυτό ακριβώς συνέβη με τους συντάκτες της αποκαλούμενης Κ.Δ. φίλτατε: προσπάθησαν να αποδείξουνε και να ερμηνεύσουνε τα πάντα, χάσανε και τα λίγα που ξέρανε, και τώρα «πατάς» εσύ πάνω στα δικά τους τα…χαμένα!

Λες:
«Είναι αλήθεια ότι η Σοφία του Θεού κάνεις δεν μπορεί να την εξηγήσει»

ΠΟΙΑ είναι η «Σοφία Του» φίλτατε? Οι εκπρόσωποι Του? Οι Άγιοι Του? Τα αντιφατικά και αισχρά κείμενα που αποκαλείται «Αγία Γραφή» δίχως ίχνος ντροπής? Οι αμέτρητοι σφαγείς που βαφτίστηκαν κάτω από την «Χάρη Του» Πατέρες και Προστάτες? Οι κατάρες Του? Οι εκβιασμοί Του? Η απειλή της αιώνιας κόλασης Του? Ο απεσταλμένος Του Διάβολος? Ο ρατσισμός Του?

ΠΟΙΑ είναι τελικά αυτή η περίφημη «Σοφία Του»? ΠΟΙΑ?

Λες:
«Ένα έχω καταλάβει για την μετά θάνατο ζωή. Ότι θα είναι η γενέθλια μου μέρα.»

Με λίγα λόγια, ζεις με την προσδοκία……..ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΣΟΥ! Ωραία λοιπόν. Τότε για ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ κλαίτε και οδύρεστε όταν ένας πεθαίνει και οδεύει αισίως προς την αγκαλιά του Πατέρα Γιαχβέ ? Για ποιόν λόγο θρηνείτε τότε την…..γενέθλια του μέρα? Εξηγήσεις?

Με άλλα λόγια, διακατέχεσαι από άκρατη ΝΕΚΡΟΛΑΓΝΕΙΑ. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τώρα το ΓΙΑΤΙ ουσιαστικά ΠΑΡΑΠΛΑΝΑΣ μέσω της επικεφαλίδας του topic φίλτατε. Και αυτό διότι σκέφτεσαι, ζεις και αναπνέεις μέσα στον εβραϊκό μύθο του μεσσιανισμού και της εσχατολογίας.

Δικαίωμα σου βεβαίως, αλλά να ξέρουμε τι επικαλούμαστε και ΤΙ πρεσβεύουμε…..

Λες;
«Γιατί θα πρέπει να είμαστε εμείς που θα κρίνουμε αν έχουν πράξει σωστά η λάθος. Γιατί να τους στερήσουμε την ελπίδα.?»

Δεν θέλουμε να στερήσουμε από κανέναν τίποτα. Απλά θέλουμε να διαφωτίσουμε και να ξεσκεπάσουμε. Να ξεσκεπάσουμε το ΨΕΜΑ του Ευαγγελισμού, την οργάνωση που κρύβεται κάτω από θρησκευτικό μανδύα, και να αντιληφθεί ο ΕΛΛΗΝΑΣ πρωτίστως πως αυτοί που βλέπει μαυροφορεμένους ήτανε, είναι και συνεχίζουνε να είναι πηγή ανθελληνισμού και ευνουχισμού της Ελληνικής παράδοσης και ιστορίας.

Για αυτό φίλτατε!

Λες:
«Εξάλλου από ότι βλέπω εσύ είσαι Ευαγγελίζεσαι το λόγω του Θεού μας περισσότερο από μας τους Χριστιανούς.»

Ο Λόγος και ο Θεός είναι τελείως διαφορετικές έννοιες από αυτές που εσύ φαντάζεσαι. Ο «προσωπικός Θεός» που δύναται να εξευμενιστεί και να επηρεαστεί είναι για όσους αγαπούν την πνευματική οκνηρία και το μασημένο φαγητό.

Κάποτε θα αντιληφθείς, διότι όσο κρατάς σε ΑΚΙΝΗΣΙΑ το πνεύμα σου και αναμασάς ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, απλά πέφτεις σε βαθύτερο λήθαργο.

Για αυτό φίλτατε ο «Μεσσίας» δεν εμφανίστηκε στην ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, αλλά διάλεξε τους τσοπαναραίους και τους κάθε λογής αμόρφωτους και εγκληματίες.

Ο άθρησκος έχει κάποτε ενοχές. Ο θρησκευόμενος έχει ΠΑΝΤΟΤΕ ενοχές, αφού αμαρτάνει………………..ακόμα και με την σκέψη!!

Για σκέψου λίγο την κατάσταση σου just: γεννήθηκες στην αμαρτία, ζεις αμαρτάνοντας, πεθαίνεις αμαρτωλός, αναμένεις να κριθείς ως προς τον βαθμό της αμαρτίας σου, και από πάνω………………..χαίρεσαι για την ημέρα που θα πεθάνεις!!

Αν αυτό δεν είναι ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, τότε ορέ ΤΙ ΕΙΝΑΙ????????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 16:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σκέψου λίγο την κατάσταση σου just: γεννήθηκες στην αμαρτία, ζεις αμαρτάνοντας, πεθαίνεις αμαρτωλός, αναμένεις να κριθείς ως προς τον βαθμό της αμαρτίας σου, και από πάνω………………..χαίρεσαι για την ημέρα που θα πεθάνεις!!
Αν αυτό δεν είναι ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ, τότε ορέ ΤΙ ΕΙΝΑΙ????????

--------------------------------------------------

Με το ίδιο τρόπο θα μπορούσα να σκεφτεί γιατί ο Κρόνος τρώει τα παιδιά του.
Γιατί οι ψυχές να πηγαίνουν στα τάρταρα.

Μα καλέ μου η νοημοσύνη μου δεν μου το επιτρέπει να λειτουργεί έτσι.

Να σου κάνω μια ερώτηση με την σειρά μου.

Δεν είναι επίσης παράλογό να ερωτευτείς ένας τον ένα άνθρωπο, και ένα άλλο όχι.
Με την λογική πως το εξηγείς αυτό?

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 23:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
«Με το ίδιο τρόπο θα μπορούσα να σκεφτεί γιατί ο Κρόνος τρώει τα παιδιά του.
Γιατί οι ψυχές να πηγαίνουν στα τάρταρα.»

Τώρα την πάτησες φίλτατε! Και μάλιστα ΧΟΝΤΡΑ!

Και ΠΟΙΟΣ σου είπε εσένα ρε just πως οι λέξεις αυτές έχουνε κυριολεκτικό νόημα? ΠΟΙΟΣ σου είπε πως οι Θεοί των Ελλήνων έχουνε έστω και το απειροελάχιστο κοινό με την ερμηνεία που δίνουνε οι εβραίοι ( και εσείς μαζί) για τον Θεό?

Με βάση αυτά τα «κριτήρια» κρίνεις δηλαδή του λόγου σου τον φωτοδότη ελληνικό πολιτισμό? Κατάλαβα τη φτώχεια που σε δέρνει φίλτατε………

Η ελληνική μυθολογία ερμηνεύεται ΠΑΝΤΑ αλληγορικά και πολυεπίπεδα και ο σκοπός της είναι η μύηση.


Οι Έλληνες Θεοί δεν είναι ούτε πρόσωπα και..."αγάλματα" φίλτατε (πόσο μάλλον προσωπικοί Θεοί και….εσταυρωμένοι ενσαρκωμένοι!), παρά είναι Κοσμικές Δυνάμεις και Ενέργειες. Είναι εκφάνσεις τού διαχεόμενου Κοσμικού Θείου, μέσα στις αναρίθμητες συμπαντικές λειτουργίες Του.

Έχοντας όμως πολυδιάστατη Νοητική προσέγγιση τού Κοσμικού Λόγου και των αναλογικών εκδηλώσεών Του στα διάφορα Συμπαντικά πεδία τού Μακρόκοσμου και τού Μικρόκοσμου, σημειοθετούνται και σαν Αστέρες-Πλανήτες, αλλά και σαν προκατακλυσμιαίοι Βασιλείς-Εθνογεννήτορες (Ευήμερος-Διόδωρος Σικελιώτης 5, 42).

Και για να αντιληφθείς περίπου ποια είναι η ερμηνεία εκείνων των τεράτων της σοφίας και του πνεύματος φίλτατε just, εκείνων των ανθρώπων που +2.500 χρόνια αργότερα μαγεύουνε τους αναγνώστες ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, εκείνων των ανθρώπων που ΕΝΩΝΟΥΝΕ με τα έργα τους και δεν ποτίζουνε με ΜΙΣΟΣ και ΑΙΜΑ τον πλανήτη όπως ο χριστιανισμός της «αγάπης», διάβασε λίγα για τον Κρόνο.

Για παράδειγμα, λέει ο μύθος ότι ο Κρόνος ευνούχισε τον Ουρανό και από τα γεννητικά του όργανα που τα πέταξε στη θάλασσα γεννήθηκε η Αφροδίτη, στη συνέχεια τον Κρόνο διαδέχθηκε ο γιος του Δίας.

Εδώ, σε κοσμολογικό επίπεδο (καθώς ο μύθος μπορεί να ερμηνευθεί και σε άλλα επίπεδα), μας μεταφέρεται η γνώση της ύπαρξης τριών χρονικών περιόδων: Του Ουρανού (= η διαμόρφωση της ύλης στον Ουρανό, δηλ. σε κοσμικό επίπεδο, "εκτός" της Γης), του Κρόνου (= η διαμόρφωση της ύλης στον πλανήτη Γη, οπότε άρχισε να "μετράει" και ο γήινος χρόνος = Κρόνος, ..... γυναίκα του Κρόνου η Γαία) και η εποχή του Διός, η εποχή που ζούμε σήμερα, δηλαδή η ανάπτυξη της ανθρώπινης Διάνοιας. Λαμβάνοντας υπόψη ότι η Αφροδίτη είναι η θεά της Μορφής, κατανοούμε ότι οι μορφές ζωής στον πλανήτη Γη δημιουργήθηκαν μόλις ολοκληρώθηκε το στάδιο των δραματικών κοσμικών αλλαγών (ο Ουρανός "ευνουχίστηκε", σταμάτησε να δημιουργεί, δηλ. να επηρεάζει τον πλανήτη Γη).

Επίσης σ' αυτόν τον μύθο γίνεται ξεκάθαρο ότι πρώτα δημιουργήθηκαν οι μορφές ζωής (Αφροδίτη) και στη συνέχεια αναπτύχθηκε η νόηση (Δίας).


Ελπίζω κάποτε να αντιληφθείς και να ανοίξεις τα μάτια σου από το σκοτάδι που πλανάσαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 23:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και κάτι που βρήκα και είναι εξόχως επίκαιρο και αποκαλυπτικό για το ΤΙ σημαίνει ΕΛΛΗΝΑΣ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ στα μάτια όλου του κόσμου!

Μετά την νίκη της Εθνικής ποδοσφαίρου τα διεθνή ΜΜΕ έγραψαν:

«Οι Έλληνες θεοί νίκησαν.»

«Οι Έλληνες ανέβηκαν στον Όλυμπο.»

«Οι 11 από τους 12 θεούς της Ελλάδας ήταν στην Πορτογαλία.»

«Ο Ρεχάγκελ είναι ο Δίας.»

«ΡεχαΚΛΗΣ.»

«Δεύτερη άλωση της Τροίας από τους ημίθεους Έλληνες.»

«Ο θεοί της Ελλάδας ήταν μαζί τους.»

«Οι θεοί του Ολύμπου... »

«Θα γκρεμίσουν τα τείχη της πόλης όπως στην αρχαιότητα.»


ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ:

Οι υιοί του Αβραάμ και του Ισαάκ νίκησαν.

Οι Έλληνες ανέβηκαν στο Σινά.

Οι 11 από τους 12 αποστόλους της ορθοδοξίας ήταν στην Πορτογαλία.

Ο Ρεχάγκελ είναι ο Χριστός.

ΡεχαΓιαχβέ!

Δεύτερη άλωση της Ιερουσαλήμ από τους προφήτες.

Οι Ελοχίμ της Ελλάδας ήταν μαζί τους.

Ευτυχώς που είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ! Ευτυχώς που μας φωτίζει ΞΑΝΑ το φως του Απόλλωνα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 23:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Εν Χριστώ Ασκητές.

Με μεγάλη χαρά όλοι γιορτάσαμε την μεγάλη διοργάνωση στο Ευρωπαϊκό Ποδόσφαιρο. Euro2004.

Είναι αλήθεια ότι πολλοί θα αναρτήθηκαν που χωράει το ποδόσφαιρο σε αυτό το topic.
Καλοί μου φίλοι. Ο Θεός εκδηλώνεται παντού. Ακόμα και στα πιο μικρά πράγματα.
Για αυτό θα πρέπει να αναζητάμε το πνευματικό μήνυμα που κρύβετε πίσω από το γεγονός της Νίκης της Πατρίδας μας.
Και οι Παίκτες και ο Προπονητής και κάθε συντελεστής αξίζουν ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ.

Η θέληση τους μας έκανε περήφανους σε όλη την οικουμένη.

Φίλοι μου το Πνευματικό μήνυμα για μας τους Εν Χριστώ Ασκητές είναι μεγάλο.

Αλλά δεν θα το εκφράσω αμέσως.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Just a man δεν τρελάθηκε.
Είναι αλήθεια ότι με το ποδόσφαιρο δεν ασχολούμαι. Γιατί πιστεύω ότι η μέχρι τώρα εικόνα του, δεν αντιπροσωπεύει αυτό πού είναι το άθλημα.

Η παρατηρητικότητα μου όμως διάκρινε σημαντικό πνευματικό μήνυμα από αυτήν την διοργάνωση.

Το μεγαλύτερο μήνυμα ήταν η Ενότητα. Κάτι πού όλοι το διακρίναμε. Αλλά θα το αναλύσω σε άλλο μήνυμα με περσότερες λεπτομέρειες.


Είθε η Χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,
και η Αγάπη του Θεού και Πατρός,
και η Κοινωνία του Αγίου Πνεύματος,
είη μετά πάντων υμών!!!

Αμήν! Αμήν! Αμήν!

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 01:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Επειδή διακρίνω ότι ο διάλογος δεν έχει να ωφελήσει κάνε από τους δύο μας.
Για αυτό θα είναι το τελευταίο μου μήνυμα. Ελπίζω να με συχωρέσεις και Εσύ και ο Θεός.

Θα κάνω μερικά μόνο σχόλια.

quote:

Ένα έχω καταλάβει για την μετά θάνατο ζωή. Ότι θα είναι η γενέθλια μου μέρα.


Γενέθλια μου μέρα την ονόμασα γιατί θα είναι Χαρά που θα είμαι μαζί με τον Θεό.
Κανονικά όλοι θα πρέπει να χαίρονται όταν φεύγει ένας άνθρωπος από την ζωή.
Ο πόνος όμως δεν είναι για αυτόν που πέθανε. Αλλά για την δική μας προσωπική απώλεια που χάσαμε τον συνάνθρωπο μας. Την παρέα μας. Και νομίζω ότι αυτό είναι κάτι ανθρώπινο και δεν έχει να κάνει με τον Χριστιανισμό.


quote:

Δεν θέλουμε να στερήσουμε από κανέναν τίποτα. Απλά θέλουμε να διαφωτίσουμε και να ξεσκεπάσουμε. Να ξεσκεπάσουμε το ΨΕΜΑ του Ευαγγελισμού, την οργάνωση που κρύβεται κάτω από θρησκευτικό μανδύα, και να αντιληφθεί ο ΕΛΛΗΝΑΣ πρωτίστως πως αυτοί που βλέπει μαυροφορεμένους ήτανε, είναι και συνεχίζουνε να είναι πηγή ανθελληνισμού και ευνουχισμού της Ελληνικής παράδοσης και ιστορίας.

Μα από την μια λες δεν θέλει να τους στερήσεις τίποτα, και από την άλλη τους λες ότι είναι ψεύτικη η ελπίδα που τους δίνει το Ευαγγέλιο.
Μα εδώ, δεν μιλάμε για μια κοσμική ελπίδα. Αλλά για την διαβεβαίωση που μας έδωσε ό ίδιο ο Κύριος μας.
Διακρίνω ότι δεν θέλει να διαφωτίσεις και να ξεσκεπάσει αλλά να ξεσπάσεις.
Μα εδώ φίλε μου δεν είμαστε για να ξεσπάμε ο ένας στον άλλο. Αλλά για να τον αποδεχόμαστε για αυτό που είναι. Όποια και αν είναι τα πνευματικά του πιστεύω.
Και μέχρι ένα σημείο, μπορώ να τον δικαιολογήσω το Θυμό σας σε όλους εσάς που πρεσβεύετε το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα. Μα το μεγαλύτερο πρόβλημα σας είναι ότι δεν έχετε αποδεχτή οι ίδιοι αυτό που πρεσβεύετε.


quote:

Γιατί οι ψυχές να πηγαίνουν στα τάρταρα
Δεν είναι επίσης παράλογό να ερωτευτείς ένας τον ένα άνθρωπο, και ένα άλλο όχι.
Με την λογική πως το εξηγείς αυτό?


Εδώ δεν απάντησες!! Δεν είμαι ό μόνος από ότι βλέπω που δεν απαντά σε όλα.
Αν και θα ήθελα να σε απαλλάξω από το να μου απαντήσεις. Τις απαντήσεις τις έχω.

quote:

Τώρα την πάτησες φίλτατε! Και μάλιστα ΧΟΝΤΡΑ!


Βλέπει φίλε πώς αποκαλύπτεσαι. Τι θέλει να μας πει με αυτό.
Σε περιμένω στην γωνία μέχρι να βρω κάτι για να αποδείξω ότι είσαι κακός.
Τι σε κάνει να πιστεύει ότι με αυτή την συμπεριφορά θα φέρεις το φως στις καρδιές των ανθρώπων?
Και δεν το ρωτάω γιατί περιμένω απάντηση. Απλά λέω τώρα.

quote:

Η ελληνική μυθολογία ερμηνεύεται ΠΑΝΤΑ αλληγορικά...

Ναι καλά το λες φίλε μου Μυθολογία. Και βέβαια μπορώ να διακρίνω τα αλληγορικά μηνύματα. Μέσα σε καμιά 450 βιβλία που έχω σχετικά με τον αρχαίο μας πολιτισμό έχω καταλάβει πολύ καλά τη είναι να μυείσαι στην Αρχαία Ελλάδα.
Κάτι που από ότι φαίνεται οι νέο Έλληνες δεν μπορούν να διακρίνει και τα αλληγορικά μηνύματα του Ευαγγελίου.

Αλλά για να τα διακρίνεις δεν θα πρέπει να είσαι προ καταλυμένος

Με παραπάνω από 3500 χιλιάδες βιβλία πνευματισμού, σε κάθε θρησκεία που υπάρχει πάνω στον πλανήτη στην βιβλιοθήκη μου και μετά από πνευματικές μελέτες πάνω από επτά χρόνια, δεν νομίζω φίλε μου να είμαι και τόσο στο σκοτάδι.

Φίλε μου δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.
Είναι το τελευταίο μου μήνυμα.

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για το χρόνο που μας αφιέρωσες σε αυτό το topic.

Θα σε παρακαλούσα να σεβαστής αυτό το topic από εδώ και πέρα. Δεν είναι χώρος Ξεσκεπάσματος Ξεσπάσματος και Εκτόνωσης.

Αλλά Αγάπης Ενότητας και Ειρήνης.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 11:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

επειδή ο λόγος για ποδόσφαιρο λοιπόν, επισυνάπτω σχόλιο μου που χθες απέστειλα σε γνωστό μου αρθρογράφο.

Περιττό δε να αναφέρουμε πως η καπηλευτική δράση της ορθοδόξου εκκλησίας σε αυτή τη γιορτή του αθλητισμού (έννοια ΞΕΝΗ και ΑΝΗΛΕΩΣ ΚΗΝΗΓΗΜΕΝΗ απο τον χριστιανισμό) προκάλεσε αποτροπιασμό στην συντριπτική πλειοψηφία του τύπου.


"Ο Κύριος Χριστόδουλος δεν καπέλωσε «μόνο» τους παίκτες της εθνικής αλλά και…..τους 11 εκατομμύρια έλληνες πολίτες της χώρας!

Και αυτό διότι, όπως θα’πρεπε να γνωρίζει, ούτε είναι όλοι ορθόδοξοι χριστιανοί αλλά ούτε και καν χριστιανοί. Άραγε η αναφορά του για την νίκη ενός «ορθόδοξου κράτους» σε τι να αποσκοπούσε?

Η μήπως αγνοεί ο κύριος Χριστόδουλος πως η ορθοδοξία είναι μια από τις πολλές κοσμοθεωρίες που ανέπτυξε ο άνθρωπος για το οντολογικό του βάσανο?

Επομένως, και σεβόμενοι την κάθε διαφορετική τοπική παράδοση δισεκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη («θρησκείες»), όπως εξάλλου αρμόζει και ιστορικά στους έλληνες, θα πρέπει να αναγνωρίζουμε πως κανείς δεν διεκδικεί την μοναδικότητα της αλήθειας του Θείου.

Εκτός και αν θέλουμε να ερμηνεύουμε τον Θεό τόσο αδύναμο και φιλοπαίγμων ώστε να έχει «προσφερθεί» σε μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων και κατά τα άλλα να μην έχει βρει τον τρόπο να είναι ο ένας και ο ίδιος για όλους τους ανθρώπους!

Επίσης, καιρός είναι πια να αντιληφθεί ο κύριος Χριστόδουλος ότι οι διαχωριστικές γραμμές που ΧΩΡΙΣΑΝ παλαιότερα τους έλληνες σε «εθνικούς» και «χριστιανούς», καλό θα είναι να μην μπολιάζονται ξανά και ξανά.

Μηνύματα αγάπης δίχως αντίκρισμα, μηνύματα ενότητας υπό αυστηρή περιχαράκωση, μηνύματα αναγέννησης με ουσιαστική οπισθοδρόμηση στα σκοτεινά χρόνια του μεσαίωνα, απλά αποκαλύπτουνε βαθύτερες προθέσεις και απομακρύνουνε ακόμα περισσότερο τον έλληνα από την εκκλησία."

Στο ίδιο μοτίβο, δυστυχώς, κινείται και ο just............


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 12:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

Λες:
«Γενέθλια μου μέρα την ονόμασα γιατί θα είναι Χαρά που θα είμαι μαζί με τον Θεό.»

Επομένως, και για να αντιλαμβάνονται οι αναγνώστες μας ΤΙ πρεσβεύεις, ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ! ΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑ ΝΕΚΡΟΛΑΓΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΗΤΙΣΜΟΥ! Με άλλα λόγια, ΥΠΟΜΕΝΕΙΣ ετούτη σου την παραμονή εις τα εγκόσμια ώστε να………..λυτρωθείς πεθαίνοντας!

Εύγε just! Εύγε για την «ελληνικότατη» σου στάση! Εύγε για το ότι ζεις εγκλωβισμένος σε μια σάρκα!

Ίσως τώρα να αντιλαμβάνονται κάποιοι εδώ μέσα το ΓΙΑΤΙ έσκουζε ο Γεννάδιος λίγο πριν πέσει η Πόλη «είναι θέλημα Θεού η Πόλη να τουρκέψει!», και δεν έστησε το κορμί του δίπλα σε εκείνον τον Αυτοκράτορα που φώναξε ΘΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

Λες:
»Κανονικά όλοι θα πρέπει να χαίρονται όταν φεύγει ένας άνθρωπος από την ζωή.
Ο πόνος όμως δεν είναι για αυτόν που πέθανε. Αλλά για την δική μας προσωπική απώλεια που χάσαμε τον συνάνθρωπο μας.»

Και πάλι ψεύδεσαι. Και πάλι υποκρίνεσαι. Και το χειρότερο: υποτιμάς την νοημοσύνη μας.

Τότε ΓΙΑΤΙ επιδίδονται σε δακρύβρεχτα τροπάρια γεμάτα θλίψη και πόνο οι παπάδες σας? Τότε ΓΙΑΤΙ εύχονται «ζωή σε λόγου σας» και όχι ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΑΣ? Τότε ΓΙΑΤΙ δεν στήνουνε ΓΙΟΡΤΗ οι παπάδες σας, με γέλιο και χαρά για το κατευόδιο προς τον Γιαχβέ?

Αυταπατάσαι του λόγου σου φίλτατε, αλλά…..κάνε μας την χάρη!

Λες:
«Μα εδώ φίλε μου δεν είμαστε για να ξεσπάμε ο ένας στον άλλο. Αλλά για να τον αποδεχόμαστε για αυτό που είναι. Όποια και αν είναι τα πνευματικά του πιστεύω.»

Εδώ είμαστε για να αποκαλύψουμε ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που ΠΟΤΕ στην ιστορία δεν εφάρμοσαν την ανεκτικότητα και την αγάπη προς τους αλλόθρησκους. Εδώ είμαστε για να αποκαλύψουμε ΠΟΙΟΙ θέλουνε τον Έλληνα ΝΕΚΡΟΛΑΓΝΟ, και ποιοι είναι αυτοί που θέλουνε να τον διατηρήσουνε σε πνευματική οκνηρία.

Αφού λοιπόν ΜΑΘΕΙ και ΔΙΑΒΑΣΕΙ για το ΠΟΙΟΙ είστε, ΠΩΣ και ΠΟΤΕ εφαρμόσατε στην πράξη τα όσα κόπτεστε, τότε να είσαι σίγουρος πως και θα κρίνει αλλά και θα αποφασίσει για την περαιτέρω φιλοξενία.

Λες:
«Αν και θα ήθελα να σε απαλλάξω από το να μου απαντήσεις. Τις απαντήσεις τις έχω.»

Τις …..«απαντήσεις» δεν τις έχεις φίλτατε αλλά………….ΣΟΥ ΤΙΣ ΔΩΣΑΝΕ! Έτσι για να ακριβολογούμε δηλαδή……………


Λες:
«Βλέπει φίλε πώς αποκαλύπτεσαι. Τι θέλει να μας πει με αυτό.
Σε περιμένω στην γωνία μέχρι να βρω κάτι για να αποδείξω ότι είσαι κακός»

ΛΑΘΟΣ! Απλά, και μετά από υπομονή μεγάλη, σε βγάζω από το κατ’επίφαση ιδεολογικό σου περίβλημα και σχολιάζω την επιφανειακή σου προσέγγιση, την ασχετοσύνη, τις ετσιθελικές ερμηνείες και την γενικότερη παραπλάνηση που επιχειρείς.

Απλό δεν είναι??


Λες:
»Ναι καλά το λες φίλε μου Μυθολογία.»

Βεβαίως! Μυθολογία όπως π.χ. η εβραϊκή συρραφή που έχει υφαρπάξει και ο ιουδαιοχριστιανισμός φίλτατε. Η φαντάζεσαι πως η μυθολογία των Χαλδαίων θεουργών υπήρξε κάτι άλλο?

Για να σοβαρευόμαστε λέω’γω……….

Λες:
«Θα σε παρακαλούσα να σεβαστής αυτό το topic από εδώ και πέρα.»

Όσο σέβεσαι εσύ φίλτατε just την επικεφαλίδα του topic, όσο σέβεσαι εσύ μια ιστοσελίδα που ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΘΕΟΛΟΓΕΙΟ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ «ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ», άλλο τόσο θα σέβομαι και εγώ τα όσα παραπλανητικά γράφεις.

Εξάλλου, δεν επιθυμώ την ύβρη προς άτομο σου, αλίμονο εάν επρόκειτο για προσωπική αντιπαράθεση, αλλά δεν συμφωνώ στο να λυμαίνεσαι ένα δημόσιο φόρουμ για την προαγωγή της ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΜΕΝΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ ΣΟΥ.

Αυτά φίλτατε προς το παρόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 19:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενέθλια Ημέρα Θανάτου.

Γιατί κάθε λέξη κρύβει Αγάπη.

Μια πρόταση με πάρα πολλά πνευματικά μυστικά μηνύματα καλοί μου φίλοι.

Κάθε μέρα θα μπορούσε να ήταν Γενέθλια Ημέρα του Θανάτου του κακού εαυτού μας.
Ημέρα χωρίς κακό εγωισμό. Ημέρα χωρίς υπερηφάνεια, Ημέρα χωρίς μικροπρέπειες. Ημέρα χωρίς αλαζονεία. Ημέρα χωρίς Κενοδοξία. Και ότι άλλο κάνει την ψυχή μας, το πνεύμα μας να μην είναι φωτεινό. Γιατί το κακό είναι πολλες φορές σαν την φωτιά που δεν αφήνει τίποτα όρθιο στο πέρασμα της. Καίγοντας και τα χλωρά και τα ξερά.

Η παραπάνω πρόταση έχει πολλά μηνύματα. Μα όπως πάντα λίγος ο χρόνος.

Ένα είναι σίγουρο. Οι Χριστιανοί θα πρέπει να ζουν μέχρι την ημέρα Εκείνη (την αποχωρίσει της ψυχής από το σώμα) με Ευγνωμοσύνη για την ευλογία της ύπαρξης που τους έχει δοθεί.

Πόσα πράγματα μπούμε να διδαχτούμε κάθε λεπτό μέσα στην Ζωή μας. Πολλές φορές όλοι οι άνθρωποι κολλάμε σε παλιές γνώσεις χωρίς να τις επεκτείνουμε. Όπως όταν αρχίσουμε να μετράμε τα νούμερα είναι ατελείωτα έτσι και με κάθε εμπειρία που βιώνουμε.

Κάθε μέρα μπορεί να περνάει με μια ελάχιστη παιδαγώγηση (κλάδεμα) (αν είναι απαραίτητη) για να καρποφορεί η άμπελος της Ψυχής μας.

Η θέληση της Ψυχής μας, σαν προ-πονη-τής θα πρέπει ρυθμίζει κάθε στιγμή όλες μας τις αισθήσεις. Και τις πέντε φυσικές μας αισθήσεις. Η τεχνική που κάνει αρμονικά να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις μας είναι η Προσευχή. Και πιο συγκεκριμένα η Κυριακή Προσευχή. Η Προσευχή της Όγδοης Μέρας.

Ο Γλυκός μας, Αμπελουργός Ιησούς ας φροντίζει τα κλαδιά της Ψυχής μας για να δημιουργεί καρπούς Αγίου Πνεύματος Αγάπης ΧΑΡΑΣ και όλες οι δωρεές της Χάρης του Θεού μας.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 08/07/2004 19:50:45

Edited by - Just_A_Man on 08/07/2004 19:52:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2004, 20:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

είναι γνωστή η τάση των πιστών να τα «μασάνε» όταν βαίνουνε προς αδιέξοδο ή αντιλαμβάνονται πως χάνουνε τις εντυπώσεις φίλτατε.

Όλα καλά!

Για κοίτα λοιπόν ΤΙ είπες λίγα μηνύματα πριν για την γενέθλια μέρα σου:

«Γενέθλια μου μέρα την ονόμασα γιατί θα είναι Χαρά που θα είμαι μαζί με τον Θεό.
Κανονικά όλοι θα πρέπει να χαίρονται όταν φεύγει ένας άνθρωπος από την ζωή.»

Επομένως, μια σαφέστατη στάση ΝΕΚΡΟΛΑΓΝΕΙΑΣ και αναχωρητισμού από τα εγκόσμια. Εκτός και αν είδες πολλούς να…….χαίρονται για τον επερχόμενο τους θάνατο!

Για κοίτα τώρα ΤΙ είπες μόλις πριν λίγο σχετικά:

«Γενέθλια Ημέρα Θανάτου. Γιατί κάθε λέξη κρύβει Αγάπη. Μια πρόταση με πάρα πολλά πνευματικά μυστικά μηνύματα καλοί μου φίλοι. Κάθε μέρα θα μπορούσε να ήταν Γενέθλια Ημέρα του Θανάτου του κακού εαυτού μας.
Ημέρα χωρίς κακό εγωισμό…..»

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι την σύγχυση και την αντιφατικότητα του λόγου σου. Αυτά παθαίνει φίλτατε όποιος χαθεί στα σκοτεινά μονοπάτια της παράλογης μεσσιανικής προσδοκίας και της άκρατης και αφύσικης καλλιέργειας νεκρολαγνείας και…«ανάστασης νεκρών»!


Όσον αφορά δε την αμπελουργία και το κλάδεμα (!!), θα σου’λεγα να εντρυφήσεις λίγο περισσότερο στην ελληνική φιλοσοφία όπου και θα μπορέσεις να βρεις παραδείγματα και αλληγορίες άξιες του επιπέδου των αναγνωστών αυτού του φόρουμ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!

Ε, just ξύπνα, δεν βρισκόμαστε στο επίπεδο του εκκλησιαστικού κατηχητικού!

«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)

Αφού βρεις την άκρη του ΠΩΣ γνώριζε ο Λουκάς, ο οποίος ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΤΗΣ ΑΦΗΓΗΣΗΣ, τα όσα πιπεράτα γράφει, τότε σύγκρινε τα λίγο με την «αγάπη του κλαδευτή»…………

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 01:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,
Φίλε μας,
Για τους Χριστιανούς δεν υπάρχει Θάνατος. Θάνατος είναι το πέρασμα στην Βασιλεία των Ουρανών. Μετάβαση από τον Θάνατό στην Ζωή. Στην Ουράνια Ζωή.

Το περι Νεκρολαγνειας μάλλον είναι άτοπο.

Τώρα αν κανείς ξέρει για το θάνατο η όχι, είναι κάτι που μάλλον, δεν μπορεί να μας το απαντήσει απόλυτα από όλους τους εν ζωή ανθρώπους στην οικουμένη.

Και Γιατί κάθε λέξη κρύβει Αγάπη. Μα είναι απλό. Για σκεφτείτε φίλοι μου ένας άνθρωπος να έχει φτάσει λέμε ενενήντα χρόνο. Αν του προκύψει μια βαριά ασθένεια (να πονάει με φρικτούς πόνους + ότι υποφέρουν και τα αγαπημένα του πρόσωπα) και να μην μπορεί να πεθάνει.

Αν τότε ο θάνατος δεν είναι δώρο Αγάπης για αυτή την Ψυχή τότε τη είναι?


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 13:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

το ότι προπαγανδίζει ο Χριστιανισμός ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ και ΤΟΝ ΑΝΑΧΩΡΗΤΙΣΜΟ, έννοιες διαμετρικά αντίθετες με την ιδιοσυγκρασία των Ελλήνων προγόνων μας, είναι θα λέγαμε φίλτατε γνωστό.

Λες:
«Για τους Χριστιανούς δεν υπάρχει Θάνατος. Θάνατος είναι το πέρασμα στην Βασιλεία των Ουρανών. Μετάβαση από τον Θάνατό στην Ζωή. Στην Ουράνια Ζωή.»

Δεν υπάρχει θάνατος? Και ΠΩΣ μπορείς να μας αποδείξεις τα όσα λες? ΠΩΣ μπορείς να μας υποδείξεις την περίφημη βασιλεία των ουρανών? Μήπως απλά ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΛΕΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ? Λέω μήπως?

Αν εννοείς τις ελάχιστες αράδες που αναλώνεσαι άστο καλύτερα…………..

Και κάτι άλλο: ΠΩΣ γνωρίζεις ότι θα απολαύσεις-περνώντας στον θάνατο-την Βασιλεία των ουρανών? ΠΩΣ γνωρίζεις το ότι δεν θα σε φάει το μαύρο σκοτάδι του Σατανά που σας έφτιαξε ο ίδιος Δημιουργός?

Αφού λοιπόν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ πως χαριεντίζεσαι με μια κατάληξη την οποία δεν γνωρίζεις καν αν δικαιούσαι?

Και’γω σου λέω λοιπόν το εξής: η μετάβαση από τον θάνατο θα είναι Η ΚΟΛΑΣΗ! ΠΩΣ είσαι λοιπόν σίγουρος για το ότι δεν θα καταλήξεις στην κόλαση?

Άιντε να σε δω.

Κατά τα άλλα, ας υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες του ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟΥ ΣΟΥ TOPIC πως η «αγάπη» που επαίρεσαι είναι δίχως αντίκρισμα.

Ένας που ΑΓΑΠΑ είναι και χαρούμενος και χαμογελαστός σαν άνθρωπος. Ένας που αγαπά μεταδίδει την ευδαιμονία και την λάμψη στα πρόσωπα των συνανθρώπων του.

Έννοιες ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ στην «αγάπη» του χριστιανισμού!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΘΡΩΠΑ ΚΑΙ ΑΓΕΛΑΣΤΑ.

ΟΣΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝΕ ΣΩΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΕΒΛΗΜΕΝΑ.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΛΥΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.

ΤΑ ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΕΙΛΕΣ, ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ, ΚΑΤΑΡΕΣ, ΦΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΠΡΟΤΡΟΠΕΣ ΛΥΠΗΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΟΥ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ: Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΕΛΑΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ!! Η ανθρώπινη πλευρά του «θεανθρώπου» δεν στάθηκε ποτέ ικανή να γελάσει! Ο ίδιος του δεν αισθάνθηκε ποτέ χαρά για κάτι το παραμικρό ώστε να γελάσει και να μεταδώσει την ιαματική ενέργεια του γέλιου!

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο οι έλληνες θεοί παίζουν, γελούν, χορεύουν, διδάσκουν τέχνες, παίζουν θέατρο, χαίρονται και μοιράζονται αυτή τους τη χαρά με τους ανθρώπους.

Το γέλιο απαγορεύεται στον χριστιανισμό. Ο καλός χριστιανός το πολύ πολύ να επιτρέψει στον εαυτό του να αισθανθεί…..χαρμολύπη! Μια κατάσταση ψυχική όπου συνυπάρχει η χαρά με την λύπη. Δηλαδή μια κατάσταση αθυμίας………

Αυτό είναι το περίβλημα της «χριστιανικής αγάπης» για την……μετά θάνατον διαφήμιση που κάνεις φίλτατε just!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2004, 13:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man,

και επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω «ανοιχτούς λογαριασμούς», επανέρχομαι σε κάτι που μου διέφυγε της προσοχής μου.

Ρώτησες λοιπόν το εξής:
«Δεν είναι επίσης παράλογό να ερωτευτείς ένας τον ένα άνθρωπο, και ένα άλλο όχι.
Με την λογική πως το εξηγείς αυτό?»

Για ποιόν λόγο είναι παράλογο δηλαδή? Άλλα «πρότυπα» έχει ο Α και άλλα «πρότυπα» έχει ο Β άνθρωπος για τον σύντροφο του. ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΕΙΝΑΙ.

Για ποιόν λόγο αρέσει στον Α το τάδε αυτοκίνητο και στον Β όχι? Απλά άλλα πρότυπα, ανάγκες, προτάσεις αλλά και λογικές εφαρμογές.

Μιλώντας με φίλους μου π.χ. προέκυψε ουκ ολίγες φορές διαφωνία για μια «εικόνα» που βρίσκονταν……..εκατοντάδες μέτρα μακριά! Ο ένας είχε χτυπήσει «κόκκινο» και ο άλλος κόντευε να σβήσει από την μνήμη του το γυναικείο φύλο!

Βλέπεις τίποτα το….παράλογο??

Αν πάλι αμολήσεις ένα έγκλειστο σε μια παραλία (π.χ. κανέναν……Μοναχό…) τότε θα δεις πως……ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΑ ΕΡΩΤΕΥΕΤΑΙ!

Στο μηχανισμό επιβίωσης των ειδών φίλτατε ο έρωτας, θεωρούμενος ως στρατηγική γοητείας, παίζει αποφασιστικό ρόλο. "Ο άντρας π.χ. είναι περισσότερο πρόθυμος να επενδύσει το χρόνο και τη φροντίδα του όσο πιο σέξι θεωρεί τη σύντροφό του, δηλαδή επιθυμητή κι από άλλα αρσενικά.

Η γυναίκα ως συνήθως αναζητά την αξιοπιστία, ενώ ο άντρας τα κάλλη (για αυτό και στο τέλος….την πατάμε!). Σύμφωνα όμως και με ειδικούς ψυχολόγους, στην επιλογή συντρόφου συμβάλλουν πολλοί άλλοι παράγοντες. Όποιος νιώθει ερωτευμένος αποζητά ένα ιδιαίτερο συναίσθημα: ένα εκρηκτικό μείγμα ηδονής και θαυμασμού, τυπικότατο συναίσθημα της παιδικής ηλικίας.

Όταν ένα παιδί ανακαλύπτει κάτι καινούριο ή κάνει κάτι που μέχρι χτες δεν μπορούσε, νιώθει ένα συναίσθημα απέραντης χαράς, αισθάνεται δυνατό και γεμάτο ενέργεια. Ακριβώς αυτό το συναίσθημα προσπαθούμε να αναπαράγουμε σε κάθε νέα ερωτική μας σχέση. Τα πρόσωπα, ο τόπος και τα πράγματα που σχετίζονται μ' αυτές τις στιγμές βαθύτατης ευτυχίας αποτυπώνονται για πάντα στη μνήμη μας.

Παιχνίδια του μυαλού φίλτατε. Ωραία, και ορισμένες φορές μοιραία, παιχνίδια………


(αίντε να δω και τις δικές σου "ξεχασμένες" απαντήσεις λοιπόν..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 10:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

Δεν είμαι σε διάθεση να αναλύσουμε τα παραπάνω ερωτήματα.
Σε ευχαριστούμε για όσα μας προσέφερες.

Αυτά προς το παρόν.

Να είσαι καλά.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 10:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοι μου φιλοι και φιλεs, σαs χαιρετω και σαs ευχομαι ειρηνη και αγαπη στιs καρδιεs ολων σαs.
Ολοι μαs πριν ολιγεs ημερεs χαρηκαμε για την Εθνικη μαs που κατεκτισε το τροπαιο.
Μα, η κατακτησιs ηταν μονον ενα μηνυμα και τιποτα παραπανω.
Το γενικο μηνυμα ηταν η "ενοτητα" και ελπιζω να το αισθανθηκαμε νομιζω αυτο, οποτε δεν θα αναλυσω παραπανω τιs σκεψειs μου, γιατι για εμενα προσωπικα στην λεξη αυτη στρεφω περισσοτερο την δικη μου σκεψη, ελπιζω και για εσαs να ειναι το ιδιο.
Σαs ευχαριστω ολουs εσαs που προσπαθησατε το ακατορθωτο και το φερατε ειs περαs, αλλα και χωριs Εσενα Κυριε τιποτε δεν θα ηταν κατορθωτο, ωφελιμο, με διδαγμα, με νοημα, αλλα και με σημειο παρηγοριαs για ολουs μαs, και για τον λογο αυτο θα επρεπε ηδη να μιλαμε διαφορετικα μετα απο οσα ζησαμε και νιωσαμε, αλλα το βημα εγεινε.

Σημερα ομωs δεν ειμαι ιδικα για τον λογο αυτον μαζι σαs, αλλα για τον αγαπιτο Just_A_Man και για την αγαπη και την ειρηνη που σκορπαει με την βωηθεια Του Θεου σε ολουs που τον διαβαζουν.

Για μενα προσωπικα ειναι αδικημενοs, και για τον λογο αυτον ειμαι εδω για να του συμπαρασταθω εωs ενοs βαθμου που εγω ο μηδαμινοs διναμαι.
Ειναι αδικο αυτο που συμβαινει, αλλα ειμαι σιγουροs πωs την ιδια ωρα προσευχεται και ευχαριστει Τον Θεο για οτι του προσφερει.

Δεν θα μπω σε λεπτομερειεs και να απαντησω οπωs αισθανομαι για πολλα που συμβαινουν γυρω μαs, αλλα συντομα θα πω και εγω τιs δικεs μου σκεψειs για μερικα θεματα.
Just_A_Man ο Κυριοs να σε προστατευει παντα, και να εισαι παντα δυνατοs και αγεροχοs κατω απο την σκεπη Του Κυριου μαs.
Ευχομαι σε ολουs μαs ειρηνη, αλλα και ελπιδα οτι ο Κυριοs παντα μαs αγαπα και περιμενει απο εμαs την αγαπη μαs προs Αυτον.+

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 15:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι οι θρησκευτικοί ηγέτες και οι κήρυκες προπαγανδιστές τους, αμείβονται πλουσιοπάροχα και ζουν εις βάρος των πιστών τους. Σε μονολόγους και σε εύκολες συζητήσεις ομονοούντων και ομοφρονούντων, παρουσιάζονται ειρηνικοί, γαλήνιοι και πνευματώδεις, και σαν άνθρωποι σοφοί και εμπνευσμένοι. Όταν όμως παρουσιαστεί απέναντι τους σοβαρή και επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ή και ολοφάνερη αποκάλυψη των πραγματικών επιδιώξεών τους . . . . . προφασίζονται ξαφνική αδιαθεσία για περαιτέρω συζήτηση του θέματος και σπεύδουν να τονίσουν την αδικία τάχα που συντελείται εναντίον τους, παρηγορώντας ο ένας τον άλλον (ολίγη διασκευή από το Ελληνίζειν).

Ποιός αδίκησε τον just a man και δεν το καταλάβαμε χαραυγή; Μια συζήτηση έγινε και τίποτε άλλο. Που απ' ότι φαίνεται δεν συναποκόμισες τίποτε απ' αυτήν. Ούτε εσύ ούτε και ο just a man. Οπότε εκείνος που πρέπει να νιώθει αδικημένος είναι μάλλον ο schwabe. Υπομονή schwabe υπομονή. Θα τους περάσει, δε γίνεται! Θα τους περάσει!


Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 15:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχομαι σε ολουs μαs ειρηνη, αλλα και ελπιδα οτι ο Κυριοs παντα μαs αγαπα και περιμενει απο εμαs την αγαπη μαs προs Αυτον.+

Ποιός περιμένει τι; Στην πάντα! Σαν τους Τσέχους Γάλλους Πορτογάλλους .

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 15:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
o just a man αδικηθηκε δεχτηκε χτυπηματα κατω απο την ζωνη απο τον κακο Schwabe ακου εκει να τολμησει ο Schwabe να μην συμφωνησει με τα λεγωμενα του
ντροπη σου Schwabe και ντροπη σε ολους εμας που δεν δεχομαστε οτι
ο χριστος θελει μονο το <<καλο μας>>
αλλα μην φοβαστε πιστοι του γιαχβε θα δουν τι θα παθουν ολοι αυτοι που θελουν να εκφρασουν τις αντιρησεις τους θα τους δειξει ο καλος γιαχβε θα τους κανει νταντα
ακου εκει να αφησβητουν τα λεγομενα του καθε εκπροσοπου του γιαχβε
αφου μας το εχουν πει δεν τα βγαζουν απο το κεφαλι τους οχι
τους εχει φωτισει ο παναγαθος με το αγιο πνευμα
τωρα αν δεν αντικρουουν τα διαφορα που τους ρωταμε δεν το κανουν απο ανημπορια αλλα γιατι σαν καλοι γιαχβεδιστες δεν θελουν να μας πολεμησουν
παρακαλουν τον γιαχβε να μας δωσει και σε μας την φωτηση του ωστε ολοι μαζι να μπουμε στο ιδιο μαντρι και να υμνουμε τον γιαχβε
τι και αν αλλα λενε την μια φορα και αλλα την αλλη εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι μας λενε γιατι ειμαστε αρνητικοι
τα ιδια μας λενε παντα
<<ο γιαχβε ειναι καλος>>
τελεια και παυλα η θα το δεχτουμε η ολοι οι χριστιανοι θα προσευχονται για την γρηγορη εισοδο μας στο μαντρι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 16:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

o just a man αδικηθηκε δεχτηκε χτυπηματα κατω απο την ζωνη απο τον κακο Schwabe ακου εκει να τολμησει ο Schwabe να μην συμφωνησει με τα λεγωμενα του
ντροπη σου Schwabe και ντροπη σε ολους εμας που δεν δεχομαστε οτι
ο χριστος θελει μονο το <<καλο μας>>
αλλα μην φοβαστε πιστοι του γιαχβε θα δουν τι θα παθουν ολοι αυτοι που θελουν να εκφρασουν τις αντιρησεις τους θα τους δειξει ο καλος γιαχβε θα τους κανει νταντα
ακου εκει να αφησβητουν τα λεγομενα του καθε εκπροσοπου του γιαχβε
αφου μας το εχουν πει δεν τα βγαζουν απο το κεφαλι τους οχι
τους εχει φωτισει ο παναγαθος με το αγιο πνευμα
τωρα αν δεν αντικρουουν τα διαφορα που τους ρωταμε δεν το κανουν απο ανημπορια αλλα γιατι σαν καλοι γιαχβεδιστες δεν θελουν να μας πολεμησουν
παρακαλουν τον γιαχβε να μας δωσει και σε μας την φωτηση του ωστε ολοι μαζι να μπουμε στο ιδιο μαντρι και να υμνουμε τον γιαχβε
τι και αν αλλα λενε την μια φορα και αλλα την αλλη εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι μας λενε γιατι ειμαστε αρνητικοι
τα ιδια μας λενε παντα
<<ο γιαχβε ειναι καλος>>
τελεια και παυλα η θα το δεχτουμε η ολοι οι χριστιανοι θα προσευχονται για την γρηγορη εισοδο μας στο μαντρι


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Φίλε μου,

θα ήθελα να αποσύρεις αμέσως αυτό μήνυμα γιατί δεν εναρμονίζετε με την Αγάπη την Ενότητα και την Ειρήνη.

Σε ευχαριστώ,

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 16:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι αδικο αυτο που συμβαινει, αλλα ειμαι σιγουροs πωs την ιδια ωρα προσευχεται και ευχαριστει Τον Θεο για οτι του προσφερει.

Xaraugh,

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την συμπαράσταση σου. Γιατί όλοι έχουμε ανάγκη από συμπαράσταση και αγάπη. Είναι το πιο φυσιολογικό κομμάτι της ύπαρξης μας.

Αλλά είναι καιρός να μετρήσω και τους φίλους μου εδώ μέσα. Και από ότι βλέπω είναι ελάχιστοι. Μετρημένοι στα δάχτυλα.!!!!!!!!
Σε ευχαριστώ Xaraugh.

Μα καλή μου φίλοι, εδώ ο Ιησούς δεν έγινε αποδεκτός, και δεν έχει γίνει αποδεκτός ακόμα και στο σήμερα από την ανθρωπότητα.

Γιατί να μην αδικηθούμε και να γίνουμε αποδεχτοί μεταξύ μας?

Ενότητα. Ναι καλή μου Xaraugh.

Ενότητα ήταν το μήνυμα της κατάκτησης του Κυπέλου. Και έτσι όπως μας ένωσε το εκείνο το Κύπελο, έτσι θα μας ενώσει και το Ποτήρι της Ζωής.

Η Θεία Ενότητα. Η Θεία Ευχαριστία.

Θα ήθελα να πω πολλά. Αλλά δεν είμαι σε διάθεση.
Σε ευχαριστώ και πάλι.

Είθε η Αγάπη Εκείνου να είναι πάντα μαζί μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2004, 16:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος,
quote:

Οπότε εκείνος που πρέπει να νιώθει αδικημένος είναι μάλλον ο schwabe.

Αν αδίκησα τον οποιοδήποτε είμαι πάντα διατεθειμένος αν πάσα στιγμή να ζητήσω συγγνώμη.

Αλλά, ποιος από εμάς είμαστε μέσα στο μυαλό και στην καρδιά για να ξέρουμε την κατάσταση που είναι ο καθένας μας.

Ο just θα ήταν πολύ αφελής να έλεγε ότι τα γνωρίζει όλα και ότι είναι παντογνώστης. Με αυτό το σκεφτικό έχω το δικαίωμα να μην απαντώ ότι διακρίνω ότι δεν έχει κατεύθυνση την Εν Χριστό Αγάπη την Εν Χριστό Ενότητα και την Εν Χριστό Ειρήνη.

Εξάλλου η παρουσία μου σε αυτό το χώρο δεν είναι για να δίνω απαντήσεις.

Και ούτε είμαι εδώ για να προσηλυτήσο κανένα.
Και αν υπάρχει ένας που προσπάθησα να τον προσηλυτήσο, θα χαρώ να μας το Καταθέσει!!!

Είμαι μόνο από Eυγνωμοσύνη. Όποιος δεν μπορεί να το αποδεχτή δεν φταίει για αυτό ο just a man.

Προσπαθώ πάντα να μετέχω στα διάφορα topic με διάκριση χωρίς να προσπαθώ να πληγώσω την ανθρώπινη αξιοπρέπεια κανενός μέλους.
Δεν είναι ο σκοπός μου.

Φίλε μου Ελεύθερε,

Είναι θέμα αποδοχής. Προσωπικά σας αποδέχομαι όλους σας για όποια και αν είναι τα πνευματικά σας πιστεύω. Εσείς αποδέχεστε τον just a man?
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει. Είναι δικαίωμα του. Και αυτό είναι Αγάπη. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Εποχή της Ελεύθερης Έκφρασης του Πνεύματος.

Όποιος δεν αποδέχεται κάποιον για αυτό που είναι, είναι ξεκάθαρα προσωπικό θέμα. Πότε στις προθέσεις μου και στην Αγάπη μου δεν υπάρχει ή θέληση ότι θα πρέπει να με αποδεχτείτε για αυτά που εκφράζω. Και αυτό γιατί όπως είπα και ποιο πριν η παρουσία μου σε αυτό το χώρο είναι μόνο από Ευγνωμοσύνη.

Να είσαι καλά φίλε μας. Να είσαι καλά και ελεύθερα να βιώνεις την Αγάπη την Ενότητα και την Ειρήνη σε όποιο Θεό η Όχι και αν πιστεύεις.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 17/07/2004 16:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2004, 09:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου just a man, θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι δε σε συμπονώ. Καταλαβαίνω τη δύσκολη θέση που βρίσκεσαι. Είμαι σίγουρος ότι στην ίδια θέση βρεθήκαμε όλοι οι "αποστάτες" πρώην πιστοί του χριστιανισμού. Διότι κάποτε είχαμε και μεις ξεγελαστεί και εγκλωβιστεί στα πλοκάμια αυτής της απάτης. Ήμασταν βλέπεις στην πολύ τρυφερή μας ηλικία. Μας έδειξαν ένα κόσμο απατηλό που αργότερα γκρεμίστηκε κάτω από το ασήκωτο βάρος της λογικής.
Φίλε μου, με όλο το σεβασμό που μπορώ να έχω για έναν άνθρωπο που φαίνεται να επιζητά την ομόνοια, την ειρήνη, την αδελφοσύνη (δεν λέω αγάπη γιατί είναι έννοια διφορούμενη), και χωρίς ίχνος κακεντρέχειας θα το πω ακόμα μια φορά. Η θρησκεία του χριστιανισμού, αλλά και όποιαδήποτε άλλη δογματική θρησκεία, δεν έχουν τίποτε να προσφέρουν στον σημερινό άνθρωπο εκτός από τον βιασμό της λογικής του.
Η παρουσία και μόνο κάποιου θεού, για χάριν του οποίου θα έπρεπε να κάνουμε αυτό και αυτό αφαιρεί αμέσως το αγαθό της ανθρώπινης ελευθερίας.
Γι αυτό είναι εναντίον της κοινής λογικής να θέλεις να δεχθώ ότι από τη μια αγαπάς και τον θεό με τις τόσες απαιτήσεις ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ που έχει ενώ από την άλλη αγαπάς και την ελευθερία. Αν ήθελα να είμαι αυστηρός και απότομος θα μπορούσα να σου πω ορθά κοφτά ότι μας κοροϊδεύεις και μας και τον εαυτό σου. Ή μήπως νομίζεις ότι εμείς δεν έχουμε ιδέα γι' αυτή τη θρησκεία;
Τέλος πάντων! Μη μας παρεξηγείς. Εγώ τουλάχιστον δεν σε κατηγορώ ότι τάχα προσπαθείς να κάνεις προσυλιτισμό εδώ πέρα μέσα. Νομίζω ότι αυτό που κάνεις μοιάζει περισσότερο σαν λειτουργία, λειτανεία, προσευχή, υμνολογία ή κάτι τέτοιο. Τι να σου πώ! Εγώ θα προτιμούσα να κάνεις συζήτηση καλύτερα, μια και είμαστε σε χώρους συζητήσεων. Αν ήθελα προσευχές και λειτανίες ουφ . . . . κάθε σαράντα μέτρα κι εκκλησιά!
Μια ειλικρινής ευχή τώρα! Καλό κουράγιο just a man! Η συντέλεια του κόσμου που προφήτεψαν κάποιοι χριστιανικοί πατέρες είναι μάλλον αληθινή. Πρόκειται για τη συντέλεια του ψεύτικου και απατηλού κόσμου που μας δημιούργησαν τα άξια τέκνα τους στην παιδική μας ηλικία, και ο οποίος κάποτε θα καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος με πλήρη πάταγο! Γνώριζαν τι έκαναν και ήταν σίγουροι για το φινάλε. Ή κατάρρευση αυτή επιφέρει τρομερές αλλάγες στον καθένα μας όταν έρθει η ώρα του δικού του κόσμου. Καλό κουράγιο!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 12:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρακάτω ερώτηση προέρχεται από το topic:

Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου.

Posted - 18/07/2004 : 17:58:24

από το μέλος Schwabe.

quote:

Καμία θρησκεία δεν οδηγεί στην αληθινή Θεότητα.......


Ο "άθρησκος" έχει κάποτε ενοχές. Ο θρησκευόμενος των δογματικών κοσμοθεάσεων (και ιδιαίτερα των τριών Αβρααμικών) έχει ΠΑΝΤΟΤΕ ενοχές, αφού αμαρτάνει ακόμα και........με την σκέψη!!!

Και ο νοών νοείτω....




Schwabe,

Αν και να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει που κάποιοι χριστιανοί ζουν μέσα σε ενοχές. Και εφόσον δεν είσαι σε αυτή την διαδρομή είσαι εντάξει. Το να ανησυχείς μάλλον είναι άτοπο. Αν και πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Γιατί ως γνωστό κάνεις μας δεν ξέρει τη έχει κάποιος, και τη αισθάνεται μέσα στην καρδιά του. Τέλος πάντων.

Πριν ξεκινήσει να διαβάζεις το μήνυμα, αν αισθάνεσαι ότι θα είναι ένα μήνυμα κατήχησης θα ήταν προτιμότερο να σταματήσεις να το διαβάζεις.

?
?
?
?
?
?
?

Συνεχίζεις να διαβάζεις με προσωπική σου θέληση και επιλογή?
Ένταξη λοιπόν.

Άρα έχουμε:


1. Ενοχές = ( Στην φυσιολογική τους μορφή είναι φύλακας της συνείδησης μας και διορθωτής της πορείας της Ψυχής μας. Για όσους δεν έχουν σκοτώσει την συνείδηση τους. Όλα τα συναισθήματα που μας έχει δώσει η Δημιουργία έχουν λόγο ύπαρξης.
Όπως το Οργίζεστε, αλλά μην αμαρτάνετε. )

2. ΠΑΝΤΟΤΕ = Ο μόνος αληθινός χρόνος που έχουμε είναι το τώρα. Το τώρα είναι η Αιωνιότητα. Όποιος ζει στο παρελθόν η στο μέλλον είναι εκτός χρόνου και τόπου. Για μια πράξη που έγινε στο τώρα, ακόμα και όλη η αιωνιότητα να περάσει, η πράξη δεν αλλάζει. Ακόμα ένας άνθρωπος και αν μετανιώσει για όλη του την ζωή η πράξη δεν αλλάζει. Η μετάνοια που προέρχεται από την καρδιά (και μέσω του μυστηρίου της εξομολόγησης και της Θείας Μετάληψης) και όχι από την διάνοια είναι αυτή που κάνει την καταγραφή της αμαρτία να μαραίνεται από την ουσία της ψυχής. )

3. Αμαρτία = Είναι ο λάθος τρόπος λειτουργίας από τον φυσιολογικό. Είναι μια αστοχία σε πράξεις μας λόγια και σκέψεις μας.

4. Σκέψη= Ακολουθεί σχετικό μήνυμα.

Όποιος εξηγήσει το μυστήριο της σκέψης και κατ’ επέκταση του αιθέρα έχει βρει...

Από εκεί ξεκινάνε όλες οι ενέργειες. Σωστές και παραμορφωμένες. Δεν μπορώ να πω άλλα...

Σε ότι έχει να κάνει με τις αμαρτίες δεν είναι τίποτα παραπάνω από τον λάθος τρόπο λειτουργίας μας.
Και όπως μας λέει και ο λόγος:

Δια πολλών Θλίψεων δει ημάς εισελθείν εις την Βασιλείαν των Ουρανών (Πράξ. 22 ιδ΄).

Δεν μας λέει συνέχεια. Άλλο το συνέχεια, και άλλο πολλές θλίψεις η σκέψεις. Οι ποιότητα των σκέψεων μας εξαρτάτε αν λειτουργούμε με Αγάπη Εγκράτεια και Ευγνωμοσύνη η Όχι.

Η εγρήγορση είναι αυτή που κάνει το Νου πάντα καθαρό. Το μυαλό του ανθρώπου είναι σαν αεροδρόμιο. Το πια σκέψη θα επιτρέψουμε να προσγειωθεί η να απογειωθεί είναι στην προσωπικής μας υπομονή παρατηρητικότητα και θέληση.

Για κάθε ανεπιθύμητη σκέψη την μαραίνουμε με την ευχή του Ιησού.
Κύριε Ιησού Χριστέ Ελέησον. (Από τον Πειρασμό – Δοκιμασία – (πειρα-σμός= πείρα))

(και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν, αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού. (Πονη-ρού = Από τον πόνο))


Οι σκέψεις που προσγειώνονται στο μυαλό μας, είναι αυτές που ξεκινάμε τον διάλογο μαζί τους.
Με αυτό τον τρόπο προσγειώνονται αυτές οι σκέψεις στην Διάνοια. Τα επακόλουθα τα ξέρετε.

Τον Αόρατο πόλέμο και την πάλι με τους Λογισμούς την έχω βιώσει. Μα δεν θα πω πολλά.
Τα λόγια μου μπορεί να είναι το ανοικτό πορτάκι για τον όποιο διαβάσει το μήνυμα στο να ξεκινήσει ένας νέος πόλεμος.


Φίλε μου, το ότι δεν σου απαντάω σε πολλά ερωτήματα και γενικά ότι δεν μπαίνω σε αναλύσεις,
και το ότι δεν έχω γενικά διάθεση είναι κάτι πολύ προσωπικό και δεν έχει να κάνει με κανένα από τα παιδιά του esoterica.gr.
Απλά είμαι σε μια καλοκαιρινή διάθεση με επιθυμία να περνάω τον περισσότερο χρόνο στην φύση.

Και το Τελευταίο που θα ήθελα να πω για να κλείσω τον διάλογο είναι το εξής.
Αν κάποιος δεν πιστεύει στην Ορθοδοξία, κατά την ταπεινή μου σκέψη είναι μάταιο να προσπαθεί να εξήγηση το λόγο του ευαγγελίου.
Αν κάποιος δεν το κάνει με Αγάπη αλλά με Φόβο, μάλλον θα είναι μάταια η προσπάθεια.

Αυτά προς το παρόν. Εύχομαι να έχουμε ένα καλό καλοκαίρι με θετικούς λογισμούς και γεμάτους Αγάπη.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 20/07/2004 12:09:26

Edited by - Just_A_Man on 20/07/2004 12:10:53

Edited by - Just_A_Man on 20/07/2004 12:12:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 13:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους!!

Just_A_Man... γνώριζε ότι είμαι κι εγώ εδώ στο πλευρό σου συμπαραστάτης!

Ελεύθερε... , χαίρομαι που σε ξαναπετυχαίνω! Ελπίζω να είσαι καλά!
Φυσικότατα θα με βρεις αντίθετο στις απόψεις σου, άλλωστε οι δυό μας το συγκεκριμένο θέμα το έχουμε αναλύσει αρκετά και με αρκετό ουζάκι αν θυμάσαι...

Φίλε Schwabe, δεν "γνωριζόμαστε" αλλά σε έχω παρακολουθήσει σε αρκετά θέματα και ομολογώ πως θεωρώ εσένα και τον Ελεύθερο απο τις πιο όμορφες παρουσίες του esoterica.gr.

Μια απορία μόνο...

Γιατί πάντα αυτοί που δεν πιστεύουν, έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με αυτούς που πιστεύουν και ΠΟΤΕ το αντίθετο;;

Σε τι σας ενόχλησε ο Just_A_Man με όλα αυτά που λέει και πρεσβεύει;

Δεν είδα πουθενά(και κάθησα και διάβασα και τις 12 σελίδες του θέματος) τον Just_A_Man να προσβάλει κανέναν ή ακόμα και καμιά ιδεολογία ή θρησκεία ή αθεΐα...

Γιατί λοιπόν σας είναι τόσο δύσκολο, απλά να προσπεράστε και να μας αφήστε εμάς τους ανώριμους, αγράμματους, αδαείς, παραμυθάδες και φαντασιόπληκτους στον κόσμο μας;;;

Γιατί πρέπει να επιμένετε να μας πείσετε(και μάλιστα με υπερβολικό ζήλο θα έλεγα) για τα δικά σας πιστέυω;

Ζητάτε αποδείξεις για θέματα που ούτε κι εσείς μπορείτε να αποδείξτε αυτό που πρεσβεύετε.

Εμείς λέμε ΝΑΙ, εσείς λέτε ΟΧΙ!

Η διαφόρά μας είναι στο ότι εμείς λέμε ΝΑΙ και σε σας!!!
Ενώ εσείς με το που μας αντικρίζετε φρικάρετε και φωνάζετε, λες και έχουμε κάνει κάποιο μεγάλο έγκλημα! που ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ να πορευόμαστε με το δρόμο της ΑΓΑΠΗΣ και του ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ!

ΓΙΑΤΙ;;;

Σε τι ΑΚΡΙΒΩΣ σας ενοχλούμε;

Ποιό είναι το πρόβλημα σας;;

Εμείς γιατί καταφέρνουμε να σας δεχόμαστε όπως είστε και με τα όποια πιστεύω έχει ο καθένας σας;

Δεν θα ήθελα να τα αναλύσουμε όλα αυτά σ' αυτό το πολύ ωραίο θέμα που συντηρεί με πολλή αγάπη ο Just_A_Man.
Θα ήθελα όμως να σας παρακαλέσω να μη συνεχίστε με τον τροπό που κάνατε τελευταία. Ο Just_A_Man πολύ ευγενικά σας το ζήτησε αρκετές φορές και επανηλημένως αδιαφορήσατε στην έκκληση του!


Στην τελική πάρτε το χαμπάρι ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΑΣ!(που εσείς θεωρείτε επιχειρήματα)

Γι'αυτό αν δεν έχετε να μας πείτε κάτι σχετικό με την αγάπη τότε δεν μας ενδιαφέρει να σας ακούσουμε!!!


Just_A_Man, με συγχωρείς για την παρέμβαση. Ήθελα να σου πώ ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά και θα ήθελα(όχι μόνο εγώ φαντάζομαι) να συνεχίσεις αδιαφορώντας για τυχόν άσχετες παρεμβάσεις όπως των δύο φίλων, γιατί εδώ δεν είμαστε για να αποδείξουμε τον Θεό, αλλά μόνο για να μιλήσουμε για την αγάπη!

Και πάλι την συγνώμη μου!


Ελπίζω φίλοι Schwabe και Ελεύθερε να ανεχτείτε τα σχόλια μου και να τα σεβαστείτε όπως πολλοί ανέχτηκαν και σεβάστηκαν τα δικά σας!

Πάντα... Φιλικά!!!


In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Edited by - NoiprocS on 20/07/2004 13:37:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 13:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό κουράγιο!

Ελεύθερος σε ευχαριστώ.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 14:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη είναι ευθύνη.

Γι' αυτό και δεν είναι ένα παιχνίδι, αλλά μια θαυμάσια και σοβαρή υποχρέωση, όταν δεν είσαι πια ελεύθερος να την αθετήσεις κατά την επιθυμία σου. Για τους φίλους σας σήμερα, για τους αγαπημένους σας αύριο θα είσαστε υπεύθυνοι γιατί θα "τους έχετε κάνει να σας αγαπήσουν" λέει ο Σαιντ Εξυπερύ στον "Μικρό Πρίγκιπά" του.

Θα γνωρίζετε αυτό το διδακτικό παραμύθι - αν όχι βιαστείτε να το αποκτήσετε - σαν μια πρώτη μύηση στις αλήθειες της καρδιάς. Είναι σ' ένα συναρπαστικό διάλογο μεταξύ του Μικρού Πρίγκιπα και της Αλεπούς που η λέξη "εξημερώνω" παίρνει την έννοια της αγάπης.
"Τι σημαίνει "εξημερώνω", ρωτά ο Μικρός Πρίγκιπας.
"Είναι κάτι πολύ ξεχασμένο, είπε η Αλεπού. Σημαίνει να "δημιουργείς δεσμούς".
"Να δημιουργείς δεσμούς;".
"Βεβαίως, απάντησε η Αλεπού. Δεν είσαι ακόμη για μένα παρά ένα μικρό αγόρι ολόιδιο με εκατό χιλιάδες μικρά αγόρια. Και δεν σ' έχω ανάγκη. Και ούτε εσύ μ' έχεις ανάγκη. Δεν είμαι για σένα παρά μια Αλεπού απαράλλαχτη με εκατό χιλιάδες άλλες Αλεπούδες. Αλλά άμα μ' εξημερώσεις, θα έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλον. Θα είσαι για μένα μοναδικός στον κόσμο. Θα είμαι για σένα μοναδική στον κόσμο".
"Αρχίζω να καταλαβαίνω, είπε ο Μικρός Πρίγκιπας. Υπάρχει ένα λουλούδι, νομίζω ότι μ' έχει εξημερώσει".
Αλλά η Αλεπού ξαναγυρνά στην πρώτη της σκέψη:
"Αν μ' εξημερώσεις, η ζωή μου θα γεμίσει φως. Θα γνωρίσω ένα καινούργιο περπάτημα, που θα είναι ολότελα διαφορετικό από τα άλλα. Τα άλλα με κάνουν να χώνομαι στη γη. Το δικό σου θα με καλεί έξω από τη φωλιά μου, σα μια μουσική".

Ξαναδιαβάστε αυτές τις σελίδες τις γεμάτες ποίηση και αλήθεια για την ανακάλυψη της φιλίας και της αγάπης.

Έτσι ο Μικρός Πρίγκιπας εξημέρωσε την Αλεπού. Και όταν πλησίασε η ώρα να φύγει:
"Αντίο, είπε η Αλεπού. Να ένα μυστικό. Είναι πολύ απλό: Μόνο με την καρδιά μπορείς να δεις σωστά. Ότι είναι ουσιώδες είναι αθέατο απ'το μάτι...".
"Ότι είναι ουσιώδες είναι αθέατο απ'το μάτι", επανέλαβε ο Μικρός Πρίγκιπας για να το θυμάται.
"Οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει αυτήν την αλήθεια, είπε η Αλεπού. Αλλά εσύ όμως δεν πρέπει να την ξεχάσεις. Θα είσαι πάντα υπεύθυνος για ό,τι έχεις εξημερώσει".

Τίποτε άλλο δε μου φαίνεται πιο πλούσιο σε βαθύ δίδαγμα από αυτό το τρυφερό παραμύθι. Το ν' αγαπήσεις είναι σοβαρό. Το να κάνεις κάποιον να σ' αγαπήσει, είναι σοβαρό. Το να γίνεις απαραίτητος, είναι σοβαρό. Να γιατί πρέπει να υπάρχει μέτρο στις επιπολαιότητες και στους απερίσκεπτους δεσμούς. Μη ξεχνάτε το μάθημα της Αλεπούς. Μη σπαταλάτε τα πλούτη της καρδιάς σας... ΜΗΝ επιχειρήσετε να "κάνετε κάποιον να σας αγαπήσει" επιπόλαια.

Είσαστε υπεύθυνοι.

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ν’ ΑΓΑΠΑΣ

Από τότε που ωρίμασε μέσα μου ο λόγος του ευαγγελίου και οι πρώτες

σταλαγματιές άρχισαν να στάζουν στη θέληση μου, τα σπλάχνα μου

γέμισαν θλίψη, όλο το εσωτερικό μου στερήθηκε πάσης χαράς, και μια

φωνή ασταμάτητα συνεχώς, μέρα νύχτα στιγμή προς στιγμή όπου και αν

βρίσκομαι, ότι και αν κάνω όπως και αν βιώνω, μέσα στα βάθη της ψυχής

μου, με γλυκύτητα που δεν περιγράφεται ούτε βυθομετρείται, μέσα στα

βάθη του νου μου, χωρίς κανένα κενό να μεσολαβεί, σε όλο μου τον

εσωτερικό λόγο, φωνάζει με μελωδία ανέκφραστη, να αγαπάς να αγαπάς να

αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς, γλυκά συνεχίζει η μελωδία, να αγαπάς να

αγαπάς να αγαπάς, μέρα νύχτα ,στιγμή προς στιγμή να αγαπάς και τα

μάτια μου δάκρυα στάζουν φανερά και κρυφά και η μελωδία φωνάζει να

αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς,

ο πιο φτωχός της αγάπης- στεγνό ηφαίστειο που πάγωσε νιώθω -και όμως

η φωνή μου φωνάζει ότι και αν λέω ότι και αν σκέφτομαι όπως και αν

ενεργώ ότι και αν αναπολώ να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς και

είθε να γίνω πιστευτός από ντροπή τον ουρανό δεν κοιτώ αλήθεια λέω,

σκύβω το κεφάλι νου και σώματος ,λογικής και λόγου και όμως δεν παύει

μέρα και νύχτα και στον ύπνο και στο ξύπνιο και όταν πίνω νερό και

όταν τρώω και όταν προσεύχομαι και όταν και όπως, και στο γιατί και

στο πως και στο διότι και όταν με βρίζουν και όταν με κατηγορούν αλλά

και όταν με επαινούν, μια φωνή γλυκιά μελωδία, Θεού ωραιότητα, με

συνταράσσει συνεχώς, φωνάζοντας μου να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς να

αγαπάς να αγαπάς, πιο γρήγορη από το νου αφού να μετρήσω τις φωνές

αδυνατώ, να υπολογίσω πόσες φορές στο λεπτό αδυνατώ και η λογική μου

βλέπει τη ψυχή να συνεργεί μεθυσμένη στη γλυκύτητα του λόγου αυτής της

φωνής που μέσα μου φωνάζει να αγαπάς να αγαπάς να αγαπάς.


In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 15:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνωμη που θα το πω αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω αλλο. Ρε συ
Just_A_Man που σε΄κονομησαμε απο κανενα μοναστηρι; Μας επρηξες στην αγαπη. Δε λεω μπορει κανεις να ειναι πωρωμενος αλλα αυτη η εμμονη σου πια ειναι απιστευτη. Μηπως αληθεια νομιζεις οτι εισαι ο Χριστος ο ιδιος; Με την υπερτατη αγαπη αγαπητε που πρεσβευεις οχι μονο τιποτα δεν προκειται να αλλαξει αλλα θα χειροτερεψουν τα πραγματα ακομα περισσοτερο. Ναι, πηγαινε πλυνε τα ποδια ολων των καθαρματων που μας εξουσιαζουν και θα εχει πολλη πλακα μετα. Ελεος πια, ελεος.. Φιλε De Atheist σε παρακαλω ελα να με βοηθησεις...

Παρτο στη μουρη και αυτο τωρα:

Science is my God, Anarchy my Religion.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 15:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγγνωμη που θα το πω αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω αλλο. Ρε συ
Just_A_Man που σε΄κονομησαμε απο κανενα μοναστηρι; Μας επρηξες στην αγαπη. Δε λεω μπορει κανεις να ειναι πωρωμενος αλλα αυτη η εμμονη σου πια ειναι απιστευτη. Μηπως αληθεια νομιζεις οτι εισαι ο Χριστος ο ιδιος; Με την υπερτατη αγαπη αγαπητε που πρεσβευεις οχι μονο τιποτα δεν προκειται να αλλαξει αλλα θα χειροτερεψουν τα πραγματα ακομα περισσοτερο. Ναι, πηγαινε πλυνε τα ποδια ολων των καθαρματων που μας εξουσιαζουν και θα εχει πολλη πλακα μετα. Ελεος πια, ελεος.. Φιλε De Atheist σε παρακαλω ελα να με βοηθησεις...

Παρτο στη μουρη και αυτο τωρα:

Science is my God, Anarchy my Religion.




Dr.Doom,


Εδώ σε αυτό το topic μιλάμε για την Εν Χριστό Αγάπη.
Είναι προσωπική επιλογή του καθένα μας να διαβάζεις το κάθε topic και δεν του το επιβάλει κάνεις.

Η Αγάπη χαρίζετε ελεύθερα και δεν επιβάλετε.

Αν σε αναστατώνει το παρόν topic, μάλλον το διαβάζεις με φόβο και όχι με Αγάπη.
Δεν θα μας πειράζει να μην το διαβάζεις.

Όσο για το αν είμαι ο Χριστός, το έχω απαντήσει.
Θα σε παρακαλούσα πριν ξανά τοποθετηθείς στο topic να είσαι πιο προσεκτικός και να διαβάσεις όλες τις σελίδες.

Σε ευχαριστώ,

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 20/07/2004 15:48:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NoiprocS,

Σε ευχαριστούμε για τα όσα μας πρόσφερες.
Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση σου.

Εύχομαι ΠΑΝΤΑ να έχουμε Εκείνον στην Καρδιά μας.

Τότε, θα έχουμε μόνιμα συμπαράσταση και καθοδήγηση στο ταξίδι μας, και η Ψυχή μας θα είναι λουσμένη από το ΦΩΣ του, την Αλήθεια και γεμάτη Ζωή.

Σε ευχαριστούμε.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy