ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 00:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκορπιέ εδοπάνα άιεγ υοσ,
τώρα που το λες, ναι! σε θυμήθηκα. Είσαι καλά;

Γιατί μου δείχνεις την πόρτα της εξόδου ρε μεγάλε; Γιατί με στενοχωρείς; Δεν κατάλαβες ότι το τόπικ έχει αλλάξει όνομα και θέμα; Και γιατί νόμισες ότι εγώ ενοχλώ τον just a man; Γύρνα πίσω και δες ότι ο ίδιος με ευχαριστεί γι' αυτά που του έγραψα. Αχ βρε μεγάλε! Καυγά γυρεύεις; Ατύχησες.
Αν ο ίδιος ο just a man μου πει να φύγω θα φύγω. Θα . . . τινάξω κι εγώ τον κονιορτό των υποδημάτων μου.
Μια και λες ότι σ' αρέσω, τα δύο σου μηνύματα περί αγάπης τα . . . προσπέρασα εν τάχει. Με συγχωρείς. Απορώ πού βρίσκετε την όρεξη ρε παιδί μου. Εμένα μου φαίνονται άγευστη φλυαρία και ανούσιο μπλα μπλά.
Τέλος πάντων!
Αφού δεν θέλετε συζήτηση, πως θα σας φαινόταν η ιδέα ν' αρχίζαμε κι εμείς ατέλειωτους ύμνους και παιάνες για τον Απόλλωνα; Ε ε ε δηλαδή ο schwabe για τον Απόλλωνα κι εγώ για την . . . Αφροδίτη. Θα μπορούσα να γράψω εδώ 1 000 000 ερωτικά τραγούδια φερ' ειπείν. Δίχως να περιμένω απάντηση και δίχως να δέχομαι συζήτηση δηλαδή. Θα σου άρεσε;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 09:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος,

quote:

Δεν κατάλαβες ότι το τόπικ έχει αλλάξει όνομα και θέμα;

Όσες ονομασίες και αν αλλάξει αυτό το topic, και όσο και να φαίνετε ότι έχει αλλάξει το θέμα, και όσα χρόνια και αν περάσουν το παρόν topic και το Πνευματικό Ημερολόγιο μου δύο πράγματα θα εκφράζουν από τον Just a man.
1. Ευγνωμοσύνη.
2. Εν Χριστό Αγάπη.

quote:

Αν ο ίδιος ο just a man μου πει να φύγω θα φύγω. Θα . . . τινάξω κι εγώ τον κονιορτό των υποδημάτων μου .

Δεν διώχνω κανένα. Απλά μερικά μέλη δεν μπορούν να εναρμονιστούν με το θέμα.
Είναι ούτε καλό ούτε κακό.
Το να αγαπώ και να σέβομαι τον άλλο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ταυτισθώ μαζί του.

Και ας μην ξεχνάμε ότι πότε κάποιος δεν μπορεί να δώσει κάτι που δεν θέλει και δεν έχει. !!!! Για να δώσεις Εν Χριστό Αγάπη θα πρέπει να την έχεις (που είναι μια δωρεά, και όχι ότι την έχει από μόνος του ο just a man) και να θέλει.


quote:

Μια και λες ότι σ' αρέσω, τα δύο σου μηνύματα περί αγάπης τα . . . προσπέρασα εν τάχει. Με συγχωρείς. Απορώ πού βρίσκετε την όρεξη ρε παιδί μου. Εμένα μου φαίνονται άγευστη φλυαρία και ανούσιο μπλα μπλά.

Σκέφτεστε ότι με τον ίδιο τρόπο όπως αισθάνεστε εσείς, έτσι αντίστοιχα μπορεί και αλλά μέλη να αισθάνονται ανούσια με αυτές τις διαμάχες μεταξύ ποιος έχει το δίκιο και ποίος έχει το άδικο για την Αλήθεια στα πνευματικά θέματα. Και ειδικότερα σε ότι έχει να κάνει με τα Ιστορικά Γεγονότα μια και κάνεις μας δεν έζησε πριν 1000 2000 3000 χρόνια πριν?

quote:

Αφού δεν θέλετε συζήτηση, πως θα σας φαινόταν η ιδέα ν' αρχίζαμε κι εμείς ατέλειωτους ύμνους και παιάνες για τον Απόλλωνα; Ε ε ε δηλαδή ο schwabe για τον Απόλλωνα κι εγώ για την . . . Αφροδίτη. Θα μπορούσα να γράψω εδώ 1 000 000 ερωτικά τραγούδια φερ' ειπείν. Δίχως να περιμένω απάντηση και δίχως να δέχομαι συζήτηση δηλαδή. Θα σου άρεσε;

Να είμαι ειλικρινής και ίσως να μην γίνω πιστευτός, αλλά θα ήταν προτιμότερο τα μέλη που είναι η καρδιά τους στον παλμό της Αρχαίας Ελληνικής Λατρείας, τα topic τους να ήταν γεμάτα από ύμνους και διδασκαλίες των πρόγονων μας, παρά να είναι μια αντιπαράθεση μεταξύ Αρχαίας Λατρείας και Χριστιανισμού. Είναι δυο διαφορετικά μεγάλα μεγέθη που δεν μπορούν να συγκριθούν. Όπως λέμε Μήλα με Πορτοκάλια.
Θα πρέπει να αποδεχτούμε όλοι ότι και η Ορθοδοξία είναι μέρος της Παράδοσης αυτού του τόπου μετά από 2000 Χρόνια.

Και όποιος θα το παρατήρησε, την Σαρακοστή που μας πέρασε πρόσφερα μια Προσευχή από τον παρόν topic και όχι μόνο, που απευθύνεται στην Αρχαία Ελληνική Λατρεία. Αν αυτό δεν είναι Αγάπη χωρίς διακρίσεις, τότε τη είναι?

Και ένα άλλο βρε παιδιά που έχω παρατηρήσει είναι ότι, όλοι οι πνευματικοί δρόμοι συγκρίνονται με τον Χριστιανισμό. Δεν έχω διακρίνει κάποια σύγκριση λέμε τώρα με Αρχαία Λατρεία και Βουδισμό. Και το λέω σαν παράδειγμα γιατί οι συνδυασμοί μπορούν να είναι πάρα πολλοί. Αν και πάλι μπορεί να κάνω λάθος και ζήτω συγγνώμη για το τελευταίο αν μου έχει διαφύγει.

Φίλε Ελεύθερε θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος εάν ο καθένας μας πρεσβεύει αυτό που αισθάνεται και συν υπάρχομε εδώ σε αυτό το χώρο αρμονικά.
Και ας μην ξεχνάμε όλοι μας ότι δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου ο καθένας μας. Με αυτόν τον τρόπο λειτουργούνε μόνο οι εγωιστές.
Μπορεί ένα θέμα που προσωπικά για τον just a man να μην λέει τίποτα, για μια άλλη ψυχή να λέει πολλά. Θα ήταν πολύ εγωιστικό να πιστεύω ότι είμαι το κέντρο του κόσμου.

Με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου.

Και όσο και αν δεν αρέσει η υμνολογία της Αγάπης σε κάποιους, για κάποιους άλλους μπορεί να είναι ανάπαυση ψυχής. Έτσι απλά.

Πάντα είμαι ανοιχτός σε μηνύματα αγάπης που θα μπορούσαν να βελτιώσουν τις ανθρώπινες σχέσεις. Στο να χτίζουμε γέφυρες Αγάπης και όχι φυλακές μοναξιάς.

Η επιλογή είναι δική μας !!!

Σε ευχαριστούμε.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 21/07/2004 09:33:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 14:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το μαγικό νούμερο 4.

Απίθανο...

KΑΙ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

44 χρόνια μετά την πρώτη διοργάνωση του ευρωπαϊκού κυπέλλου , την
4η χρονιά της νέας χιλιετίας(2004)και την 4η Ιουλίου έγινε ο τελικός
της Εθνικής Ελλάδας με την Πορτογαλία. Η Ελλάδα έφτασε στην 4η φάση
της διοργάνωσης περνώντας από την φάση των ομίλων με 4 βαθμούς , 4
γκολ παθητικό και 4 ενεργητικό. Κατέκτησε το τρόπαιο κάνοντας την 4η
νίκη της στη διοργάνωση σε βάρος των Πορτογάλων , και φτάνοντας έτσι
στα μεταξύ τους παιχνίδια στις 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Ε + Λ + Λ + Α + Σ
5+12+12+1+19 = 49 --> 4+9=13 ---> 1+3=4

Εν Χριστό Ασκητές,

Σε ανύποπτο χρόνο είχα καταχωρίσει ένα μήνυμα στο Πνευματικό μου Ημερολόγιο :
(Ημερολόγιο Just A Man. - H Εν Χριστώ Ζωή μου) στης 02/06/2004 : 10:17:43,
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3483&whichpage=3&ARCHIVE=
σχετικά με μια σχέση αριθμών σαν μια αλήθεια.

Πότε δεν την εξήγησα όμως.

Σήμερα ήλθε η μέρα να λάβω ένα μήνυμα στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο και να επιβεβαιώσει αυτή την εξίσωση.

Προς το παρόν δεν έχω σχόλια. Συν το χρόνο...

Υστερόγραφο.

Λείπει το 7Χ7.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 21/07/2004 14:17:12

Edited by - Just_A_Man on 21/07/2004 14:51:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 15:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ματθαίου κεφ. 7
15 ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΔΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΣΩΘΕΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ.

Ξέρουμε ότι κατά κανόνα μια συμβουλή μπορεί να αξιοποιηθεί με δύο τρόπους. Ο ένας είναι να την αξιοποιήσεις για να προφυλακτείς. Ο άλλος είναι να την αξιοποιήσεις πονηρά και . . . ας προφυλακτούν οι άλλοι. Η καινή διαθήκη είναι γεμάτη με τέτοιες συμβουλές. Είναι ένα βιβλίο δηλαδή που μπορεί εύκολα ένας πονηρός, να βρεί κόλπα και μεθόδους για να επωφεληθεί από την ευπιστία και την ασχετοσύνη του άλλου.

Λοιπόν εμένα μου φαίνεται πιο σωστό να προσπαθώ να προφυλάξω και τον εαυτό μου και τους άλλους. Ελπίζω αγαπητέ just, να χρεώσεις τη στάση μου αυτή στα συν.
Μην σου κακοφαίνεται λοιπόν όταν προσπαθώ να ελέγξω στάσεις και συμπεριφορές που εκ πρώτης όψεως δείχνουν να έχουν την αθωότητα ενός προβάτου. Πίσω τους μπορεί να κρύβεται ένας άγριος και αιμοβόρος λύκος. Και επειδή βρίσκω και ορθότατο εκείνο το αρχαιοελληνικό "Μηδέν παρά χρήμα γίγνεται", προσπαθώ να καταλάβω δύο πράγματα.
Α) Τι σόϊ άνθρωπος είναι αυτός που στα καλά καθούμενα μας παρουσιάζεται θεοφώτιστος, φιλάνθρωπος, μακάριος κλπ. Πράγματι ξεχειλίζει η αγάπη και η αγαθότητα από μέσα του; Διότι τέτοιος παρουσιαζόταν κι ο Ρασπούτιν. Το ίδιο και ο άγιος Πρεβέζης. Κι ένας άλλος αρχιμανδρίτης(;) που τον πυροβόλησε η γκόμενα του έξω από μια πολυκατοικία γιατί της έφαγε το σπίτι , θυμάστε; Αλλά ο χειρότερος απ όλους ήταν εκείνος ο παιδεραστής ιερέας που έκανε κατηχητικό στα μωρά και τα κακοποιούσε και σεξουαλικά. Το ίδιο και εκείνοι οι παιδεραστές ιερείς της Αυστραλίας πολύ πρόσφατα. Μήπως έχουμε να κάνουμε με κάτι παρόμοιο;
Β) Για ποιό λόγο άραγε να θέλει κάποιος να παρουσιαστεί και να γίνει αποδεκτός ως άγιος άνθρωπος; Ποιά η ανάγκη, συμφέρον, χρεία τέλος πάντων; Διότι η αγιοπρεπής εμφάνιση όταν χρειάζεται μόνο λόγια, είναι πανεύκολη. Κανείς δεν γνωρίζει τον άνθρωπο που κάθεται πίσω από το πληκτρολόγιο. Επομένως είναι δύσκολο να τον ελέγξεις. Γι αυτό βρίσκω πολύ ύποπτη την αντίδραση απέναντι σε μια προσπάθεια ελέγχου του παρουσιαζόμενου ως "αγίου".

Έβαλα κάτω κάποιο σκεπτικό μου. Αν νομίζει κάποιος ότι χρωστάει μια καθαρή και τεκμηριωμένη απάντηση, νομίζω ότι έχει χρέος να το πράξει.

Το δις εξαμαρτείν, ουκ αντρός σοφού. Και μεις στην Ελλάδα, την ξαναπάθαμε. Ευτυχώς όχι εγώ. Στείλανε τα παιδιά στον παπά, έναν φαινομενικά άγιο άνθρωπο για να τους κάνει κατηχητικό, και δεν έμεινε σημείο πάνω στο κορμάκι τους που δεν τους το λεηλάτησε. Και στο δικαστήριο μέσα, ψήλωνε τα χέρια και επικαλείτο τον θεό λες και ήταν ο αθωότερος και αγιότερος άνθρωπος του κόσμου. Θυμάται κανένας;

15 ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΔΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΣΩΘΕΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ.

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνομαι τόσο ωμός. Καλό κάνω και κακό δεν κάνω. Ενεργώ με τις καλύτερες προθέσεις.
Αν έχω πέσει έξω . . . συγγνώμη! Αν άδικα προσβάλλω κάποιον πάλι συγγνώμη.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 16:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνομαι τόσο ωμός. Καλό κάνω και κακό δεν κάνω. Ενεργώ με τις καλύτερες προθέσεις.

Ελεύθερε, είμαι σίγουρος για τις προθέσεις σου.

Αν εννοείς άγιο τον just a man, μάλλον πέρασε και ΔΕΝ ακούμπησε.
Όποιος παραμυθιάζεται και νομίζει ότι είναι Άγιος να Αγιάσει και άλλο. Και άλλο ... και άλλο ... και άλλο ...

Δεν ανήκω σε κανένα όσο και αν ακούγεται δύσκολο. Ανήκω μόνο στον Εαυτό μου. Και αυτόν δίνω. Αλλά για να δώσεις ένα Εαυτό, θα πρέπει να Έχεις Ένα!!!

Αγαπάτε αλλήλους ως Εαυτόν. Αν δεν έχει Εαυτόν με Αγάπη δεν μπορείς να Αγαπήσεις τους άλλους.

Αυτά τα προς το παρόν.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man



Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 21:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Φίλοι,

Θα ήθελα να σας αποχαιρετίσω για λίγο χρονικό διάστημα.

Αισθάνομαι ότι χρειάζομαι ξεκούραση.

Για λίγο διάστημα δεν θα καταχωρώ μηνύματα.

Εύχομαι όλα τα μέλη να έχουν ένα ξεκούραστο και ευλογημένο καλοκαίρι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 03:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ μου αδελφέ,

ΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΣΩΤΗΡΙΑ,

Αλλά εσύ έχεις πέσει στην παγίδα των ΠΡΩΤΟΓΟΝΩΝ ΑΝΤΙ-ΧΡΙΣΤΩΝ που λένε ότι ο θεός είναι αγάπη. Επειδή δεν κατάλαβαν το μήνυμα του Χριστού, του Μωάμεθ, του Βούδα και άλλων προφητών έχουν εφευρέσει έναν θεό που είναι τριαδικός και ξέρω γω τι άλλες ηλίθιες ιδέες σκέφτικαν (το σεξ είναι αμαρτία, να πεθαίνουμε για πατρίδες και άλλες ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ και ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΑΛΑΒΕΣ ιδέες)
Καταρχήν δεν υπάρχει θεός. Κάτι που δεν υπάρχει δεν μπορεί να είναι αγάπη.Είναι σαν να λες ότι δεν υπάρχει αγάπη.

www.thereisnogod.info

Μπες εδώ να καταλάβεις τι έπαθε και τι παθαίνει ακόμα η ανθρωπότητα λόγω του ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάτι που δεν υπάρχει...
Και εμείς ακόμα μιλάμε για κάτι που δεν υπάρχει...

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 07:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλημέρα σας!!!
Δυό λόγια απο την Μητέρα Τερέζα...

Love is a fruit in season
At all times and within reach of every hand!
Spread love everywhere you go
First of all in your own house
Give love to your children
To your husband or wife
To a next door neighbor
Let no one ever come to you
Without leaving happier
Be the living expression of God's
Kindness, kindness in your face
Kindness in your eyes
Kindness in your smile
Kindness in your warm greeting!

Mother Teresa

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 07:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
Είναι η ιστορία 2 φίλων που περπατούν στην έρημο.
Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο.
Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο :

ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ.

Συνέχισαν να περπατούν μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο. Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος του τον έσωσε. Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα :

ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον ρώτησε : όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες πάνω στην πέτρα. Γιατί?

Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν. Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα, όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 09:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ανήκω σε κανένα όσο και αν ακούγεται δύσκολο. Ανήκω μόνο στον Εαυτό μου. Και αυτόν δίνω. Αλλά για να δώσεις ένα Εαυτό, θα πρέπει να Έχεις Ένα!!!

Πολύ εγωϊστικό αυτό! Ή μήπως είναι η ιδέα μου;

Αλλά και για να δώσεις έναν εαυτό (στα λόγια!) πρέπει τουλάχιστον να στον έχει ζητήσει κάποιος. Δεν του τον επιβάλλεις με το ζόρι και μετά να έχεις και την απαίτηση να στο χρωστάει κι όλας. Ούτε το διατυμπανίζεις λες και του έδωσες κάτι στ αλήθεια. Τίποτα δεν έδωσες. 13 σελίδες μόνο λόγια. Με ξεκάθαρο σκοπό να πετύχεις να σου αναγνωρίσουμε ότι περίπου ακολουθείς τα μονοπάτια που οδηγούν στην αγιοσύνη. Τώρα τελευταία το παίζεις και ολίγον προφήτης.

Φίλε μου θέλεις να μας δώσεις τον εαυτό σου πραγματικά; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα! Να πας μια Κυριακή στην εκκλησιά, να βρεις τον Χριστόδουλο, και να του τραβήξεις τα χρυσαφικά και τα κοσμήματα. Και ρίχτα στο πλήθος κάτω. Ξέρεις τι θά γίνει; Από τη μια θα τ' αρπάξουν και θα τα κρύψουν στις τσέπες τους, και από την άλλη θα σε λυντσάρουνε γιατί πρόσβαλες τον αρχιποιμένα τους.

Αλλά μη φοβάσαι τον θάνατο! Ο μεν χριστός θα σε ανταμείψει απλώχερα . . . άνωθεν, ο δε Ελεύθερος (που θα το δεί στην τηλεόραση) θα σε ανακυρήξει άγιο . . . κάτωθεν. Εδώ στο esoterica! Βρε και προφήτη θα σε κάνω άμα λάχει να πούμε, μη σκοτίζεσαι.

Σκορπιέ τί λες τώρα; Έχω κοντέψει λίγο τον προθάλαμο της αγάπης ή μήπως είμαι ακόμα μακριά;

Δεν είναι ντροπή να ζητάμε και τη γνώμη ενός expert έτσι δεν είναι;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός;

Edited by - Ελεύθερος on 22/07/2004 09:28:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 10:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν δεν υπάρχει θεός.

quote:

Μπες εδώ να καταλάβεις τι έπαθε και τι παθαίνει ακόμα η ανθρωπότητα λόγω του ότι υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν σε κάτι που δεν υπάρχει...
Και εμείς ακόμα μιλάμε για κάτι που δεν υπάρχει...
"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"

Αγαπητέ μου αδελφέ DaAtheist,

Θα ήταν σημαντικό πριν κάνεις οποιαδήποτε τοποθέτηση στο παρόν topic να διαβάσεις προσεκτικά όλες τις σελίδες γιατί δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι.

Όπως είχα πει και στο παρελθών για αυτό:

Για αυτός που πιστεύουν, δεν χρειάζονται αποδείξεις.
Για αυτούς που δεν πιστεύουν δεν υπάρχουν αποδείξεις.

Και την σκέψη σου δεν την βλέπεις αλλά την ακούς, την αισθάνεσαι.

Αν κάποιος δεν πιστεύει στον Τριαδικό Θεό, μάλλον είναι στο λάθος topic.

Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.

Καλό ταξίδι σου εύχομαι στο μονοπάτι της Αγάπης.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 12:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν ανήκω σε κανένα όσο και αν ακούγεται δύσκολο. Ανήκω μόνο στον Εαυτό μου. Και αυτόν δίνω. Αλλά για να δώσεις ένα Εαυτό, θα πρέπει να Έχεις Ένα!!!


Πολύ εγωϊστικό αυτό! Ή μήπως είναι η ιδέα μου;

Ελεύθερε,
Και για να μην παραφράζονται τα λόγια μου θα ήθελα να πω το εξής.
Όταν είπα ότι ανήκω στον εαυτό μου εννοώ ότι, ότι κάνω το κάνω με πλήρη συνείδηση και χωρίς να εκπροσωπώ κανένα Πνευματικό φορέα, καμία Οργάνωση κανένα απολύτως.

Αν δεν μπορείτε να το αποδεχτείτε ότι κάποιος άνθρωπος αισθάνεται ανιδιοτελώς να μοιραστή την ευγνωμοσύνη του με άλλους συνανθρώπους, δεν μπορεί να φταίει και για αυτό ο just a man.

quote:

Αλλά και για να δώσεις έναν εαυτό (στα λόγια!) πρέπει τουλάχιστον να στον έχει ζητήσει κάποιος. Δεν του τον επιβάλλεις με το ζόρι και μετά να έχεις και την απαίτηση να στο χρωστάει κι όλας. Ούτε το διατυμπανίζεις λες και του έδωσες κάτι στ αλήθεια. Τίποτα δεν έδωσες. 13 σελίδες μόνο λόγια. Με ξεκάθαρο σκοπό να πετύχεις να σου αναγνωρίσουμε ότι περίπου ακολουθείς τα μονοπάτια που οδηγούν στην αγιοσύνη. Τώρα τελευταία το παίζεις και ολίγον προφήτης.

Και για να βάλουμε πάλι τα πράγματα στην θέση τους, κανείς δεν μου χρωστάει τίποτα για ότι έχω γράψει. Αν το αισθανόμουνα έτσι, τότε αυτό που κάνω δεν θα ήταν ευγνωμοσύνη.

Δεν επιβάλλω τίποτα με το ζόρι. Όποιος διαβάζει το παρόν topic το διαβάζει με την θέληση του και δεν του το επιβάλει κανείς.

Δεν ζητάω καμία αναγνώριση από τους ανθρώπους. Και όχι από εγωισμό. Αλλά γιατί στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο αυτό λέγεται κενοδοξία.

Δεν θέλω αναγνώριση ούτε από τον Θεό γιατί απλά το κάνω με Αγάπη.

Όσο για αν το αν είμαι προφήτης μάλλον δεν νομίζω ότι είμαι. Απλά μπορώ και αναγνωρίζω κάποιες αλήθειες.!!! Αυτό είναι όλο. Και τις αναγνωρίζω με τα μάτια της Αγάπης.

quote:

Φίλε μου θέλεις να μας δώσεις τον εαυτό σου πραγματικά; Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα! Να πας μια Κυριακή στην εκκλησιά, να βρεις τον Χριστόδουλο, και να του τραβήξεις τα χρυσαφικά και τα κοσμήματα. Και ρίχτα στο πλήθος κάτω. Ξέρεις τι θά γίνει; Από τη μια θα τ' αρπάξουν και θα τα κρύψουν στις τσέπες τους, και από την άλλη θα σε λυντσάρουνε γιατί πρόσβαλες τον αρχιποιμένα τους .

Η Αγάπη είναι Ελευθερία και όλη μας θα κριθούμε στο μέτρο που την χρησιμοποιήσαμε και με τη πρόθεση.
Δεν νομίζω ότι ο Θεός έχει πάρει άδεια και έχει πάει διακοπές για να με αφήσει στο πόδι του και να κρίνει ο just a man την ανθρωπότητα.

quote:

Αλλά μη φοβάσαι τον θάνατο! Ο μεν χριστός θα σε ανταμείψει απλώχερα . . . άνωθεν, ο δε Ελεύθερος (που θα το δεί στην τηλεόραση) θα σε ανακυρήξει άγιο . . . κάτωθεν. Εδώ στο esoterica! Βρε και προφήτη θα σε κάνω άμα λάχει να πούμε, μη σκοτίζεσαι.
Σκορπιέ τί λες τώρα; Έχω κοντέψει λίγο τον προθάλαμο της αγάπης ή μήπως είμαι ακόμα μακριά;
Δεν είναι ντροπή να ζητάμε και τη γνώμη ενός expert έτσι δεν είναι;
Ελεύθερος

Φίλε μου Ελεύθερε,

Αισθάνομαι και διακρίνω, ότι μάλλον δεν έχεις αξιολογήσει την πρόθεση της ευγνωμοσύνης μου και της Αγάπης μου προς τον Τριαδικό Θεό.

Και αυτό με στεναχωρεί.

Ας είναι φίλε μου καλέ.

Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ ποια να βοηθήσω και να κάνω διάλογο με όσους αμφισβητούν τις ανιδιοτελείς προθέσεις μου.

Λυπάμαι.

Εύχομαι να βρεθεί, κάποιος ποιο άξιος που να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του και να μπορέσει να μιλήσει στις καρδίες των ανθρώπων.

Και αυτό για να φανερωθεί η Δόξα του Τριαδικού Θεού.

Και όχι του just a man. Μου αρκεί που είμαι και ζω μέσα στην Αγάπη.!!!

Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.

Καλό ταξίδι σου εύχομαι στο μονοπάτι της Αγάπης.
Καλό Καλοκαίρι.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκορπιέ τί λες τώρα; Έχω κοντέψει λίγο τον προθάλαμο της αγάπης ή μήπως είμαι ακόμα μακριά;

Φίλε μου Ελεύθερε!!! Καλή σου μέρα!

Αυτό που σίγουρα μπορώ να πω φίλε μου είναι πως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θαυμάζω το καθαρό μυαλό σου! Ειλικρινά!

Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι:

quote:
Από τη μια θα τ' αρπάξουν και θα τα κρύψουν στις τσέπες τους, και από την άλλη θα σε λυντσάρουνε γιατί πρόσβαλες τον αρχιποιμένα τους

Αν όλοι οι Χριστιανοί ήταν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ τότε θα ζούσαμε στον Παράδεισο!
Οι περισσότεροι είμαστε μόνο λόγια και θεωρίες!
Όταν έρχεται η στιγμή που πρέπει να εφαρμόσουμε τις "θεωρίες" μας, γινόμαστε χειρότεροι και απο ζώα!!!

Πάμε στην εκκλησία κι αν μας πάρουν την σειρά νευριάζουμε και βρίζουμε, που; μες την Εκκλησία!!! πότε; Λίγο πριν την Θεία Κοινωνία!!!!

Λένε πως πρέπει να εξομολογηθείς πριν να κοινωνήσεις; Αμα ρωτήσουμε πόσοι το κάνουν θα είναι σαν να παίζουμε ΠΡΟ-ΠΟ!! 1 2 Χ!!!!


Απλά εδώ ο φίλος Just_A_Man μιλάει για την αγάπη!!
Τι πιο ωραίο απ'αυτό;;;
Τι μας πειράζει να το αγκαλιάσουμε και να ευχηθούμε σε όλους μας η αγάπη να κυβερνάει τη ζωή μας;
Σε τι μας ενοχλεί η ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο στηριγμένο στην αγάπη και όχι στην καχυποψία, το μίσος και το θυμό;

Φίλε μου, για ακόμα μια φορά χαίρομαι πραγματικά που συνομιλώ με κάποιον με τόσο καθαρό μυαλό όσο το δικό σου!
Απλά βρε αδερφέ, έχε και λίγο πίστη...
Στον συνάνθρωπο σου...
Στην αγάπη!!!


quote:

Δεν είναι ντροπή να ζητάμε και τη γνώμη ενός expert έτσι δεν είναι;


να 'σαι καλά!!! καιρό είχα να ακούσω τόσο καλό αστείο!!!!

Σε χαιρετάω προς το παρόν!!! (δε πιστεύω να φεύγεις κι εσύ διακοπές;!)

Φίλε Just_A_Man καλό σου καλοκαίρι και καλή ξεκούραση!
Εμείς εδώ θα είμαστε και θα αναμονούμε την επιστροφή σου!

Υ.Γ. Ελεύθερε, ποτέ δεν σου έδειξα την πόρτα!!! Παρεξήγησες!

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 13:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
"Αισθάνομαι και διακρίνω, ότι μάλλον δεν έχεις αξιολογήσει την πρόθεση της ευγνωμοσύνης μου και της Αγάπης μου προς τον Τριαδικό Θεό."

Τελικά, και μετά από τόσες επισημάνσεις, λόγια, λόγια, λόγια και ξανά λόγια. Λόγια όμως που εκτός απο ύμνους ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΙΟΝ, δέν προσθέτουνε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για την ευρύτερη κατανόηση της Θεογνωσίας. Ουδέν σχόλιο.......

Just A Man:
"Και αυτό με στεναχωρεί.."

Και......πολλούς άλλους!!

Just A Man:
"Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ ποια να βοηθήσω και να κάνω διάλογο με όσους αμφισβητούν τις ανιδιοτελείς προθέσεις μου."

Ανιδιοτελείς προθέσεις??? Ότι και όσα γράφονται απο λόγου σου φίλτατε είναι ΔΙΑΡΚΩΣ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ύμνοι και πρόσκληση για δοξασία της κοσμοθεώρησης σου. Έλεος πιά!


Just A MAn:
"Και αυτό για να φανερωθεί η Δόξα του Τριαδικού Θεού."

Ας ελπίσουμε λοιπόν να μην φανερωθεί η δόξα ετούτου του περιχαρακωμένου Θεού, και ας λάμψει το φως της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, της ΕΡΕΥΝΑΣ, της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ, της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

Όλοι και όλα κρίνονται ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, και τα αποτελέσματα της επιδίωξης "φανέρωσης" έως τώρα, απο μέρους σας, υπήρξανε διχαστικά και καταστροφικά για την ιστορία των λαών. Των όποιων λαών.

Just A Man:
"Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο"

Αυτό είναι και το μεγάλο κακό. Όποιος δεν κολλάει στο πλαίσιο της εσχατολογίας και του ιουδαϊκού Μεσσιανισμού ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ να "βοηθηθεί". Απο αυτό το απλό ΤΕΛΜΑ μπορείς ενδεχομένως να αντιληφθείς και την ρηχότητα της θρυλούμενης Θεογνωσίας και αγάπης που επικαλείσαι.

Ευτυχώς λοιπόν που στον αντίποδα στέκεται, ολοένα και δυνατότερο, το πραγματικό φως της ελληνικής θεομαχίας και της αμφισβήτησης. Αυτό το φως που σου χάρισε την ικανότητα να επικαλείσαι ΣΟΦΙΑ και όχι προφητεία και "εξ αποκαλύψεως" εντολές.

Αυτά φίλτατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 14:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν σας αφήσω για διακοπές, θα σας αφήσω με μια Ευχή.
Και θα την κάνω την ευχή Χωρίς διακρίσεις!!!

Ότι είναι αληθινό να παραμείνει. Και ότι είναι ψεύτικο να γκρεμιστεί!!!

Αμήν! Αμήν! Αμήν!

Καλό και Ευλογημένο Καλοκαίρι να έχουμε όλη μας.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν είπα ότι ανήκω στον εαυτό μου εννοώ ότι, ότι κάνω το κάνω με πλήρη συνείδηση και χωρίς να εκπροσωπώ κανένα Πνευματικό φορέα, καμία Οργάνωση κανένα απολύτως.

quote:
Δεν ζητάω καμία αναγνώριση από τους ανθρώπους. Και όχι από εγωισμό. Αλλά γιατί στον Ορθόδοξο Χριστιανικό Δρόμο αυτό λέγεται κενοδοξία.

Τώρα τί να σου πω! Έγραψες 13 σελίδες διαφημιστικά για τον χριστιανισμό και την ορθοδοξία! Κάθε πέντε λέξεις αναφέρεις τη λέξη κλισέ του χριστιανισμού, τη "δήθεν" αγάπη. Και λες ότι ανήκεις στον εαυτό σου και δεν εκπροσωπείς κανένα απολύτως;

Ωραίος είσαι αδελφέ μου! Ωραίος! Χμ . . . τί άλλο; Πράγματι χρειάζεσαι . . . διακοπές.

Καλές διακοπές λοιπόν.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 02:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν όλοι οι Χριστιανοί ήταν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ τότε θα ζούσαμε στον Παράδεισο!

Γιατί να μην το δούμε και διαφορετικά Σκορπιέ; Γιατί να μην θεωρήσουμε ότι: Αν ο χριστιανισμός είχε πίσω του ένα πραγματικό θεό, και αν ήταν μια χρήσιμη κοσμοθεωρεία για τον άνθρωπο, τότε οι χριστιανοί έπρεπε να είναι καλοί και σωστοί.

quote:
Απλά βρε αδερφέ, έχε και λίγο πίστη...
Στον συνάνθρωπο σου...

Μα έχω πίστη στον συνάνθρωπο μου. Πιστεύω ότι είναι άξιος και για το καλύτερο και για το χειρότερο. Πιστεύω ότι ο άνθρωπος της γνώσης είναι παντοδύναμος. Αν ποτέ γίνει ανάσταση νεκρών, ο άνθρωπος με την γνώση και την επιστήμη του είναι αυτός που θα την καταφέρει. Αν επιτευχθεί κάποτε η αθανασία, πάλι είναι ο άνθρωπος της γνώσης αυτός που θα την καταφέρει. Ο μόνος φιλάνθρωπος είναι αυτός. Όσες θεραπείες έχει εφεύρει, τις δώρισε σε όλους τους ανθρώπους καλούς και κακούς. Όλα όσα έχει καταφέρει μέχρι τώρα τα έχει δώσει απλόχερα.
Ενώ οι θρησκείες που αποτελούνται από ανθρώπους ενάντιους στη γνώση, που έτσι κι αλλιώς είναι και ανίκανες να βοηθήσουν σε τίποτα, έχουν την απαίτηση να γίνεις χαλί πρώτα και μετά να σε βοηθήσουν. Πήγαινε στην Τήνο τον δεκαπενταύγουστο να δείς ανθρώπους λιώμα. Μέτρησε τους. Και μέτρησε και πόσοι θα βοηθηθούν.

Μας δίνει λέει ο just a man, τον εαυτό του ανιδιοτελώς. Μ μ μ μ σπουδαία τα λάχανα Τι να τον κάνουμε τον εαυτό του; Αφού λέει ότι έχει ανοικτή επικοινωνία με το θεό, γιατί δεν του ζητά καμιά μέθοδο για την θεραπεία του καρκίνου ας πούμε και να μας τη φέρει; Ή μήπως δεν φτάνει η αγάπη του μέχρις εκεί; Λόγια λόγια λόγια! Απ αυτά ξέρουν όλοι.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ...

Γεια σου άνθρωπε αδελφέ MAN,

ΠΡΩΤΟΝ:
Δεν είσαι απλά ένας άνθρωπος όπως λέει το nickname σου.
Είσαι άνθρωπος και ο άνθρωπος είσαι το μόνο δημιούργημα που έχει εγκέφαλο.
Οι δημιουργοί μας, μας κατασκεύασαν "Κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση"

"Για αυτός που πιστεύουν, δεν χρειάζονται αποδείξεις."

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ, ΔΥΣΤΥΧΙΑ, ΑΔΙΚΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ 3% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ.

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ

"Για αυτούς που δεν πιστεύουν δεν υπάρχουν αποδείξεις."
Με αυτή σου την πρόταση μου θυμίζεις, το άγριο ζώο, τον "ΠΑΤΕΡ" Παήσιο που οι συνάνθρωποί του Τούρκοι, είναι οι εχθροί του και που έλεγε ότι το να πεθάνεις σκοτώνοντας τους συνανθρώπους σου είναι ηρωισμός(ενώ ο Χριστός: Αγαπάτε τους εχθρούς σας )


"Και την σκέψη σου δεν την βλέπεις αλλά την ακούς, την αισθάνεσαι."

Εδώ φαίνεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ!!! ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ....

Η σκέψη ΑΔΕΛΦΙ, είναι απλά σήματα του εγκεφάλου και χημικές αντιδράσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ...


"Αν κάποιος δεν πιστεύει στον Τριαδικό Θεό, μάλλον είναι στο λάθος topic."

Μπορείς να πιστεύεις σε ΔΥΑΔΙΚΟΥΣ,ΤΡΙΑΔΙΚΟΥΣ,ΤΕΤΡΑΔΙΚΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...
Δεν υπάρχουν και είναι πλέον ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΙ...

"Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο."
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, ΝΑΙ η αγάπη είναι πολύ σημαντική αλλά
η καταπληκτικά χαμηλή νοημοσύνη σου δεν σε αφήνει να δεις ότι στο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

ΟΙ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

Με αγάπη
Ο αδελφός σου

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ...

Γεια σου άνθρωπε αδελφέ MAN,

ΠΡΩΤΟΝ:
Δεν είσαι απλά ένας άνθρωπος όπως λέει το nickname σου.
Είσαι άνθρωπος και ο άνθρωπος είσαι το μόνο δημιούργημα που έχει εγκέφαλο.
Οι δημιουργοί μας, μας κατασκεύασαν "Κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση"

"Για αυτός που πιστεύουν, δεν χρειάζονται αποδείξεις."

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ,ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ, ΔΥΣΤΥΧΙΑ, ΑΔΙΚΙΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ 3% ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ.

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ

"Για αυτούς που δεν πιστεύουν δεν υπάρχουν αποδείξεις."
Με αυτή σου την πρόταση μου θυμίζεις, το άγριο ζώο, τον "ΠΑΤΕΡ" Παήσιο που οι συνάνθρωποί του Τούρκοι, είναι οι εχθροί του και που έλεγε ότι το να πεθάνεις σκοτώνοντας τους συνανθρώπους σου είναι ηρωισμός(ενώ ο Χριστός: Αγαπάτε τους εχθρούς σας )


"Και την σκέψη σου δεν την βλέπεις αλλά την ακούς, την αισθάνεσαι."

Εδώ φαίνεται ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ!!! ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ....

Η σκέψη ΑΔΕΛΦΙ, είναι απλά σήματα του εγκεφάλου και χημικές αντιδράσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ...


"Αν κάποιος δεν πιστεύει στον Τριαδικό Θεό, μάλλον είναι στο λάθος topic."

Μπορείς να πιστεύεις σε ΔΥΑΔΙΚΟΥΣ,ΤΡΙΑΔΙΚΟΥΣ,ΤΕΤΡΑΔΙΚΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...
Δεν υπάρχουν και είναι πλέον ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟΙ...

"Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο."
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου, ΝΑΙ η αγάπη είναι πολύ σημαντική αλλά
η καταπληκτικά χαμηλή νοημοσύνη σου δεν σε αφήνει να δεις ότι στο ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

ΟΙ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ

Με αγάπη
Ο αδελφός σου

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 04:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε μου RAEL



"Η δική μου θρησκεία θέλει να κατέβει ο παράδεισος εδώ στη γη, ώστε να μπορούν να τον απολαύσουν όλοι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 09:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος, και DaAtheist,

Σας ευχαριστούμε για όσα μας προσφέρατε στους Εν Χριστό Ασκητές.

Καλό καλοκαίρι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoiprocS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 10:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NoiprocS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άθεοι όλου του κόσμου ενωθείτε!!


Μάθετε να ελπίζετε για να ζείτε.
Μάθετε να κάνετε όνειρα στ' αστέρια !!!
Μάθετε να γεύεστε κάθε στιγμή κι ας ξέρετε ότι περνά και χάνεται στο χρόνο.
Μάθετε να ζείτε απλά στο δικό σας κόσμο.
Ζήστε τις στιγμές πριν γίνουν αναμνήσεις.


Σταματήστε να πιέζετε τον εαυτό σας να αποβάλει τον ΘΕΟ. Είναι μέσα σας!! σας αρέσει ή όχι!
Μην ακούτε και τόσο τη λογική δεν είναι πάντα η σωστή απάντηση!!


ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ!!!


"ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ!!!"


Φίλοι μου,

είμαι σίγουρος ότι βαθειά μέσα σας νιώθετε την παρουσία Του!
γι'αυτό και είστε εδώ και Τον αμφισβητείτε...!

Ανοίξτε τις καρδιές σας!
Αγαπάτε!
Και μην νομίζετε πως γνωρίζετε αυτά που δε γνωρίζει κανένας!
Είναι άσχημο πράγμα να θεωρούμε τους εαυτούς μας παντογνώστες!
Επειδή δεν μπορείτε να είστε σίγουροι για αυτά που υποστηρίζετε, τουλάχιστον μην επιμένετε!
Κρατάτε ανοιχτή την καρδιά σας! αν θελετε να λέτε πως είστε ανοιχτόμυαλοι!

Πάντα φιλικά...!

In This Life or The Next I Will Have My VENGEANCE!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 12:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άϊντε και καλά κρασιά Σκορπιέ.
Kαι καλές διακοπές κι εσύ.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 13:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος:
"Γιατί να μην το δούμε και διαφορετικά Σκορπιέ; Γιατί να μην θεωρήσουμε ότι: Αν ο χριστιανισμός είχε πίσω του ένα πραγματικό θεό, και αν ήταν μια χρήσιμη κοσμοθεωρεία για τον άνθρωπο, τότε οι χριστιανοί έπρεπε να είναι καλοί και σωστοί."

Θα πρότεινα λοιπόν η συγκεκριμένη άποψη/διατύπωση του Ελεύθερου να αποτελέσει ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ!

Πάντοτε λοιπόν επικαλούνται τον "κακό τους εαυτό", "τον κακό παπά", "τον κακό Άγιο", "τον...κατά λάθος Άγιο", "τις λίγες εξαιρέσεις" και δέν έχει τέλος πια αυτή η καραμέλα.

Δέν λένε όμως τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ: το ιουδαϊκό υπόστρωμα τους είναι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ, ΑΠΟΧΑΥΝΩΤΙΚΟ αλλά και ΔΙΧΑΣΤΙΚΟ.

Όλα όσα αποκαλούνε "Αγία Γραφή" είναι γεμάτα απο προτροπές κακίας, τιμωρίας, σχέσεις καλού και κακού, σχέσεις πιστών και απίστων, νεκρολαγνείας και αναχωρητισμού. Η λοιπόν ΜΕ ΕΜΑΣ ή ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ! Η θα είστε ΠΙΣΤΟΙ ΜΟΥ ή είστε ΚΑΤΑ ΕΜΟΥ!

Τα όποια, ΕΛΑΧΙΣΤΑ, μηνύματα αναδεικνύονται ως χρήσιμα για τον άνθρωπο, είναι εξόχως ρηχά και υπάρχουνε σε αφθονία σε προυπάρχουσες φιλοσοφικές εκφράσεις.

Λοιπόν??

ΠΩΣ λοιπόν, και με ΠΟΙΑ υποδομή θέλουνε να υπάρχει αυτό για το οποίο ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ τους μιλάνε? ΠΩΣ?
Εάν υπήρχανε όλα αυτά τα αίσχη σε ελληνικά συγγράμματα τότε.........ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΓΟΡΕΥΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ!

"Ες αύριον τα σπουδαία κύριοι"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 13:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe:
quote:
Δέν λένε όμως τα πράγματα ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ: το ιουδαϊκό υπόστρωμα τους είναι ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ, ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ, ΑΠΟΧΑΥΝΩΤΙΚΟ αλλά και ΔΙΧΑΣΤΙΚΟ.

Μια και μιλάμε για ρατστικό και διχαστικό Ιουδαϊκό υπόστρωμα, ας δούμε κατάματα τα γραπτά τους.

Δευτερονόμιον κεφ. 14
21 ΟΥΔΕΝ ΘΝΗΣΙΜΑΙΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΡΩΓΕΙ. ΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΟΝ ΤΟΝ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΔΕΙ ΑΥΤΑ ΔΙΑ ΝΑ ΤΡΩΓΗ ΑΥΤΟ Η ΘΕΛΕΙΣ ΠΩΛΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΣ ΑΛΛΟΓΕΝΗ ΔΙΟΤΙ ΛΑΟΣ ΑΓΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΙΣ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΣΟΥ.

Όταν ψοφήσει ένα ζώο λέει, να μην το φάτε εσείς οι Ιουδαίοι αλλά να το προσφέρετε στον μη Ιουδαίο ξένο σας ή να το πωλήσετε στους αλλοεθνείς. Ποιός; Ο θεός της "αγάπης" Ο θεός του χριστιανισμού Ο θεός της ορθοδοξίας.

Κατάλαβες φίλε ποιόν θεό προσκυνάνε οι Έλληνες κάθε Κυριακή;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε καλά μου παιδιά,

Καλοκαίρι είναι. Ωραίος καιρός για ξεκούραση. Για κανένα μπανάκι. Που είναι και τόσο θεραπευτικό για όλους μας.

Δεν κουρασθήκατε να παλεύετε να μας λέτε για ένα κακό Θεό που έχουμε.

Ματαιοπονείτε μάλλον κατά την ταπεινή μου άποψη.

Νομίζω ότι θα ήταν ωφελιμότερο για τις Ψυχές σας να περάσετε όμορφές στιγμές με οποιοδήποτε πνευματικό φως η όχι και αν πρεσβεύετε ο καθένας σας, με τους ανθρώπους που αγαπάτε.

Νομίζω ότι είναι μάταιο να θέλετε να αλλάξετε των ανθρώπων τα πιστεύω.
Όλοι μας κάνουμε τις επιλογές μας. Και όλοι μας έχουμε νοημοσύνη.

Για αυτό ας κοιτάξουμε ο καθένας μας την ψυχή του. Eξακολουθείτε να διαβάζετε το παρόν topic με την θέληση σας. Δεν σας το επιβάλει κανείς.

Αφού βρε παιδιά μου σας χαλάει τόσο, γιατί το διαβάζετε. Δεν το έχω καταλάβει ακόμη.

Για παράδειγμα, προσωπικά όταν φάω πράσινη πιπεριά με πειράζει στο στομάχι. Όποτε εδώ και αρκετά χρόνια την αποφεύγω.

Και κάτι ακόμα. Μην χάνετε άδικα το χρόνο σας σε αυτό το topic όσοι δεν είστε στην Εν Χριστό Ορθόδοξη Διαδρομή.

Εξάλλου από ότι μπορούμε να διακρίνουμε δεν φαίνετε να σας ωφελείσαι ούτε μια λέξη από αυτά που γράφουμε. Και ο λόγος είναι απλός. Είστε προκαλυμμένοι απέναντι μας. Και αυτή είναι η μόνη σας αλήθεια.!!!

Να είστε καλά όλοι. Εύχομαι να βρίσκετε όλοι την Αγάπη την Ενότητα και την Ειρήνη στο Πνευματικό μονοπάτι και αν είστε.

Υστερόγραφο:
Ας είμαστε όλοι σίγουροι ότι όλοι όσοι μας διαβάζουν έχουν την νοημοσύνη να διαχωρίσουν
κατά πόσο η Ψυχή του καθενός μας λειτουργεί με Αγάπη Ενότητα και Ειρήνη.

Μας στολίζετε με όσα μας στολίζετε, αλλά εναλλακτική πρόταση δεν διακρίνουμε να συντονίσουμε.

Μόνο όποιον από εσάς όλους, που κατηγορείτε όλους εμάς, μας δήξετε ένα καλύτερο δρόμο έστω και με λόγια, τότε, που ξέρετε μπορεί και εμείς με την τόσο χαμηλή νοημοσύνη να φωτιστούμε και να επανεξετάσουμε την πορεία της ψυχής μας.

Κάνεις από εσάς δεν μας δίνει την εναλλακτική διαδρομή στην Αγάπη την Ενότητα και την Ειρήνη.
Αλλά αμφιβάλλω αν έχετε μια!!!

Δημιουργήστε ένα topic και δήξτε μας το δρόμο!!!

Προσωπικά και το λέω από το βάθος της καρδιάς μου θα σας έχω αιώνια Eυγνωμοσύνη!!!

Φιλάκια σε όλους.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man


Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Edited by - Just_A_Man on 23/07/2004 14:29:26

Edited by - Just_A_Man on 23/07/2004 14:44:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοι μου φιλοι και φιλες ευχομαι ειρηνη και αγαπη σε ολους σας.

Δεν θα απαντησω γιατι δεν εχω την διαθεση να γκρεμιζω, οποτες θα ειμαι σιωπιλος για τωρα, τουλαχιστον οσον αφωρα τον τροπο μερικων.
Θα μου επιτρεψετε ομως το αντιθετο σε οτι εχει να κανει με το παρακατω μηνυμα, και ευχομαι να ειναι οφελιμο σε οτι θελω να αναφερθω.
Αλλωστε ο καθενας εχει την δικη του κριση, αυτα εχω προς το παρον να πω επανω σε οτι συμβαινει και ευχομαι να ειναι κατανοητα απο ολους μας.

<< Να αγαπας τον εαυτο σου και να αγαπας τους αλλους, θελει να πει συγκεκριμενα οτι το ΟΡΙΟ που δεν πρεπει ποτες να ξεπερασεις ειναι να ΒΛΑΨΕΙΣ τον εαυτο σου η να ΒΛΑΨΕΙΣ τους αλλους.
Αυτο το ΟΡΙΟ ειναι παρα πολυ σημαντικο και ειναι επειγον να το καταλαβει ο καθενας πληρως, διοτι ποτες δεν θα μπορεσει να υψωθει πνευματικα, αν δεν καταλαβει αυτο το ΟΡΙΟ.

Η Κορυφωσις της Τελειοτητας ειναι η ΑΓΑΠΗ, και η Αγαπη δεν επιτρεπει καμια βλαψη μητε στις σκεψεις, μητε στα λογια, μητε στις πραξεις.
Ειναι πολυ δυνατον να φτασουμε να ελεχγουμε τις σκεψεις μας, τα λογια μας, και τις πραξεις μας καθημερινως.

Πρωτα απ'ολα, οταν σκεπτομαστε, μαθαινομαι καθε στιγμη να διακρινομαι τι περιεχουν οι σκεψεις μας.
Αν σκεπτομαστε σε αρνητικες καταστασεις, σε ανωμαλες καταστασεις, αυτο μας βλαπτει, διοτι δεν ειμαστε πολυ φωτεινοι οταν συντηρουμε κατωτερες σκεψεις, σκεψεις της σαρκας.

Αν οι σκεψεις μας ειναι οδηγημενες εναντιον καποιου που μας εβλαψε, πρεπει με προσπαθεια να μην σκεπομαστε αλλο σ΄αυτα που μας εβλαψαν, διοτι αυτοματως αυτες η αρνητικες μας σκεψεις, μας βλαπτουνε, εφ΄οσον βρισκωμαστε φυλακισμενοι απο αυτες, και συνεχως επικρατουμε μεσα στην σκεψη μας το κακο που συνεχιζει να μας κανει.
Η Αληθεια, η δικαιοσυνη ελευθερωνει το μυαλο και την σκεψη.
Ας Μαθομαι να οδηγουμε το μυαλο μας, προς σκεψεις γεματες αγαπη και προς σκεψεις υγιεινες που θα μας ξαναχτισουνε, θα μας ζωντανεψουνε εσωτερικα.

Ας Μαθομαι να ειμαστε φωτεινοι, ζεστοι, να ζωντανευομαι τους αλλους και τον εαυτο μας, σαν τον ηλιο που ζωντανευει τα παντα στο περασμα του.
Ας ξαναβρουμε τον πνευματικο εσωτερικο ηλιο μας, διδωντας τον με αγαπη σε ολα τα παιδια Του Θεου, σε ολους τους ανθρωπους.
Ελεγχος στον λογο μας, μην βλαπτωντας τον εαυτο μας, και μην βλαπτωντας κανεναν με λογους αρνητικους και διεφθαρμενους.
Οχι κακολογιες, κρισεις, αισχρολογιες, λογια που δεν ειναι σωστα η λογια αδικα.

Τις πραξεις μας ειναι επισης αναγκαιο να τις προσεχομαι απο πολυ κοντα. Τα λογια μας, και οι πραξεις μας δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να βλαπτουνε ουτε εμας ουτε τους αλλους, οπως και τα λογια μας πρεπει να ειναι δικαια, και ωφελιμα στους αλλους που μας ακουνε.

Ολες οι πραξεις που σχετιζονται με μας. Πρεπει να σκεφτωμαστε αν δεν μας βλαπτουνε.

Πως μπορουνε να μας βλαψουνε εμας οι πραξεις μας;
Καταστρεφωντας τον εαυτο μας σωματικος, ψυχικος, η ψυχολογικος.
Σημερα, οταν αποφασομαι οτιδηποτε για πραξη, στην αρχη, στο ξεκινημα, να σκεπτομαστε τις συνεπειες και να διακρινομαι τι σοι (ειδους) πραξεις ειναι.

Η ποιοτητα των πραξεων μας πρεπει να ειναι σε επιτηρηση.
Ειναι μια συνηθεια, οπως και η ποσοτητα απο τις πραξεις μας επισης.
Διοτι μια αριστη ασχολια μπορει να μετατραπει σε βλαπτερη αν δεν την διαχειριστουμε σωστα.

Π.Χ. μερικα συγκεκριμενα παραδειγματα:
Το να εργαστεις για να προσφερεις στην οικογενεια σου αυτα που χρειαζεται για να ζησει, ειναι πολυ φυσικο και αναγκαιο, μα να μην σταματας να εργαζεσαι απο το πρωι μεχρι το βραδι χωρις περιορισμο, ωστε να εισαι ανικανος να προσεξεις τον εαυτο σου, τα παιδια σου, τον (την) συζυγο σου, και να μην εχεις τον καιρο να προσευχηθεις Στον Κυριο, μητε τον καιρο να υψωθεις πνευματικα, αυτο σας βλαπτει εσας και την οικογενεια σας.
Γι΄αυτο η πλεονεξια ειναι ειδωλολατρεια.
Το να τρως ειναι αναγκαιο και ωφελιμο, αλλα να μην σταματας να τρως ολη την ημερα γινετε επικινδυνο.
Το να εχεις μια ασχολια, ενα σπορ, να ζωγραφιζεις, ειναι πολυ ωφελιμο για την ψυχολογικη και σωματικη κατασταση του καθε ανθρωπου, αλλα το να ασχολεισαι αποκλειστικα μ'αυτο και ολη την ημερα, χωρις καμια διαχειριση, ειναι βλαπτερο για σας και για την οικογενεια σας, κλπ.

Ουτε οι σκεψεις μας, ουτε ο λογος μας, ουτε οι πραξεις μας να βλαπτουνε σε κανεναν, και φυσικα και τον εαυτο μας.
Υπαρχουνε πολλα ειδη βλαψιματος. Κυριες αιτιες ειναι η σωματικη, η πνευματικη, και η ψυχολογικη.

Το σωματικο βλαψιμο ειναι ολες οι ανευθυνες πραξεις μας, που μας βλαπτουνε σωματικως, ναρκωτικα, αλκοολ… κλπ.
Και το σωματικο βλαψιμο στους αλλους ειναι ολες οι καταστροφικες πραξεις που βλαπτομαι τους αλλους σωματικα.

Το Πνευματικο βλαψιμο ειναι οταν δεν δινομαι στον εαυτο μας την ευκαιρια και τον καιρο να γνωρισομαι Τον Θεο και Τον Λογο Του.
Το πνευματικο βλαψιμο προς τους αλλους ειναι οταν με το λειτουργημα μας και τα επιχειρηματα μας, εμποδιζομαι τους αλλους να υψωθουνε προς Τον Θεο, προς Τον Λογο Του, προς Τις Θεικες Αληθειες,
με την δυναμη την σωματικη η με την δυναμη του λογου μας.
Να τους εμποδιζομαι να αγαπανε Τον Δημιουργο, και να τους εμποδιζομαι να δεχονται να ντυθουνε τον καινουριο ανθρωπο εν Χριστο με βασει το Καλο Νεο της Καινης Διαθηκης, με ανθρωπινες θεωριες και επιχειρηματα.

Το ψυχολογικο βλαψιμο ειναι επισης βαρη, στις συνεπειες για τους ανθρωπους.

Η Ελευθερια μας σταματαει, εκει που αρχιζει η ελευθερια των αλλων.
Και η δικη τους σταματαει, εκει που αρχιζει η δικια μας.

Πως μπορουμε να βλαψουμε τους αλλους ψυχολογικα:

Οταν πασχει το προσωπικο μας λειτουργημα και φερωμαστε χωρις δικαιοσυνη, χωρις συνεση, χωρις ακεραιοτητα, οταν τα χειλη μας συκοφαντουν, οταν τα χειλη μας ψευδομαρτυρουν, οταν ειμαστε υποκριτες, οταν κολακευουμε τους αλλους για να τους παρουμε κατι, οταν μας λειπει η τιμιοτητα,
οταν ψιθυριζουμε τα μυστικα, οταν ειμαστε υπεροπτικοι, και υπερηφανοι, οταν ειμαστε αχαριστοι… κλπ.
Και επισης ενοχοποιωντας συνεχως τους αλλους, μεσα στην Ελευθερια που εχουν να ζουν την ζωη τους αναλογως τις επιλογες τους, προκειμενου οτι δεν μας βλαπτουνε με κανεναν τροπο, μητε με λογους, μητε με πραξεις.

Επιπλεον, οταν επιτρεπομαι στους εαυτους μας να βλαπτομαι τους αλλους, τους φυλακιζομαι ψυχολογικα.
Τους παιρνομαι ολη την δυναμη, ολο τον δυναμισμο τους, ολο τον ενθουσιασμο τους, την χαρα απο την ζωη τους.

Δεν μπορουν πλεον να ελευθερωθουν απο την ψυχικη τους φυλακη οπου και τους κλεισαμε, διοτι το μυαλο τους δεν ειναι πια ελευθερο, δεν σταματαει να σκεπτονται το κακο που τους γινεται.
Και με τον τροπο αυτον φερνομαστε αδικα στον αλλον γιατι δεν εχει το μυαλο του ελευθερο για να στραφει προς Τον Θεο, και προς τον πνευματικο ανθρωπο.
Και τους εμποδιζομαι να στραφουν προς τον εαυτο τους για να ζησουν την ζωη τους, να στραφουν προς την οικογενεια τους, προς τον (την) συζυγο τους, και το χειροτερο απ΄ολα προς τα παιδια τους.

Διοτι οταν το μυαλο ειναι φυλακισμενο απο τα βλαψιματα που προκαλουμαι, δεν ειναι πια ευκαιρος ο ανθρωπος, δεν ζει, δεν βλεπει τιποτα απ΄αυτα που τον τριγυριζουνε, δεν ακουει κανεναν, ουτε και προσεχει τον εαυτο του, ουτε την οικογενεια του, και δεν ξερει πια να γελαει, μητε να ειναι φωτεινος με τα παιδια του, την γυναικα του, τους φιλους του, και τους αλλους.
Ειναι βιαιες η ζημιες που προκαλουμαι ψυχικος στους αλλους οταν τους βλαπτομαι, ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΥΛΑΚΗ. ΚΑΘΕ ΑΔΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ.
Ας Κοιταξομαι τριγυρω μας, οι ανθρωποι που ειναι υποχρεωμενοι να ζουνε με τις συνεπειες των πραξεων και τις επιλογες των αλλων ανθρωπων, ας δωσωμαι προσωχη γυρω απο μας, μεσα στην οικογενεια μας, μεσα στους φιλους μας, μεσα στην συνοικια μας, μεσα στην κοινωνια, και πανω σε ολη τη γη.

Για ν΄αποφυγομαι ολα αυτα τα δυσαρεστα, θα πρεπει να εχομαι αυτοελεχγο, διακριση, δικαιοσυνη, συνεση, ακαιραιοτητα, σοφια, και να μαθομαι τι θα πει ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ, ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΒΛΑΨΕΩΣ, ειτε ειναι βλαψις, σωματικη, ψυχικη η πνευματικη.

Να αγαπας σημαινει επισης την ικανοτητα να δεχτεις χωρις καμια κριση τον τροπο ζωης των αλλων,
τον τροπο που βλεπουν την ζωη, το ελευθερο της επιλογης.
Ναι, εχουνε το δικαιωμα να διαλεξουνε αν θελουν η οχι να πιστεψουνε…κλπ.

Αυτο ειναι η πραγματικη, η αληθινη αγαπη.

Η Αγαπη δεν εχει ΟΡΙΟ, οσο πιο πολυ υγιεινα αγαπαμε τους αλλους, τοσο πιο πολυ μας αγαπανε, μας εκτιμανε, και ψαχνουνε την φιλια μας και προ παντος να μην ξεχναμε ποτες, οτι οσο πιο πολυ δινουμε αγαπη, τοσο πιο πολυ αυξανεται.

Η Αγαπη ειναι η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ.


Εμποδιζοντας τους αλλους να μας βλαψουν, δεν ειναι μια πραξις κακιας, δεν ειναι μια πραξις ανηθικοτητας, δεν ειναι μια πραξις κρισεως, δεν ειναι μια πραξις απαγορευμενη, δεν ειναι μια πραξις βιαια.
Ειναι μια πραξη αγαπης γι'αυτον, για σας, και για τους αλλους.

Γιατι ειναι μια πραξις αγαπης;
Απλουστατα, οταν αγαπαμε το παιδι μας, επειδης το αγαπαμε, το εμποδιζομαι να πραττη λαθοι, να πραττη βλαψιματα, να πραττη κακιες και βιαις.
Φυσιολογικα, δεν του επιτρεπομαι να κανει και να λεει οτι θελει για να μην χτυπησει, για να μην πονεσει, και του μαθαινομαι και το παιδαγωγουμε να μην βλαπτετε και να μην βλαπτει τους αλλους.
Μπορουμε ευκολωτατα να κατανοησομαι αυτη την παιδαγωγιση στον ενηλικο.
Επειδης τον αγαπαμε, και βλεπομαι οτι η παιδαγωγιση του οτι δεν εφτασε ακομη σε ωριμοτητα, γι'αυτο και συνεχιζει και βλαπτει τον εαυτον του και τους αλλους.

Για να εχεις τον σεβασμο των αλλων, πρεπει πρωτα εσυ ο ιδιος να σεβεσαι τον εαυτο σου, να ξερεις να σεβεσαι τους αλλους, και να ξερεις να υποχρεωνεις τον αλλον να σε σεβεται.
Οποσδηποτες, ομως πρεπει να ξερεις να ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ τις πραγματικοτητες τις σοβαρες, και τα σοβαρα θεματα της ζωης.
Αυτα που ειναι βαρια σε συνεπειες για σενα και για τους αλλους.

Την ημερα που οταν ολοι αυτοι οι κανονες της ζωης θα εχουν κατανοηθει και εφαρμοστει, οι σχεσεις μας θα ειναι πολυ πιο ευκολες και πιο ευχαριστες.

Χρειαζεται τολμη για να πουμε οχι, αυτο με βλαπτει, αλλα η δυναμις του λογου της αληθειας σταματαει τις ζημιες.
Το "ΟΧΙ" ειναι προστατευτικο μετρο. Ειναι προτιμοτερη η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ, ΑΝΤΙ Η ΓΙΑΤΡΕΙΑ.

Απο ΑΓΑΠΗ προς τους αλλους, βρισκουμε την ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ. Οικογενεια, παιδια, φιλους, τα πονεμενα παιδια, τους πονεμενους ανθρωπους, τις ανωμαλες καταστασεις.
Απο αγαπη για τους αλλους, ειμαστε ικανοι να σηκωσουμε βουνα! >>


Ο Θεοs μαζι σαs φιλοι μου, και σε ευχαριστω για το χερι φιλιαs καλε μου φιλε Just_A_Man.+


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Καλέ μου φίλε σε ευχαριστούμε για τα όσα όμορφα μας πρόσφερε με ζεστασιά και Αγάπη.
Ακόμα μια ελπίδα Αγάπης Ενότητας και Ειρήνης.
Σε ευχαριστούμε που φώτισε την μέρα μας.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.

just a man

Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.
Ειρήνη υμίν. Η Ειρήνη του Κύριου Ημών Ιησού Χριστού, να είναι μαζί μας.
Είθε η Νέα Εποχή του Παρακλήτου, να Γεννήσει Εκείνον, στις Καρδιές των Ανθρώπων.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 20:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
«Δεν κουρασθήκατε να παλεύετε να μας λέτε για ένα κακό Θεό που έχουμε.
Ματαιοπονείτε μάλλον κατά την ταπεινή μου άποψη.»

Νομίζεις φίλτατε, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ! Κάθε ένας ενημερωμένος έλληνας, κάθε ένας που θα αποτινάξει από πάνω του την ιουδαϊκή προβιά είναι ΕΝΑΣ ΣΥΝ! Ένα «ΣΥΝ» στην γνώση, στην πραγματική αγάπη και ανεκτικότητα, ένα «συν» στον ελληνικό τρόπο σκέψης.

Πως λέει ο λαός, όπου καπνός, έστω και μικρός, ακολουθεί και η φωτιά……

Just A Man:
«Νομίζω ότι είναι μάταιο να θέλετε να αλλάξετε των ανθρώπων τα πιστεύω.
Όλοι μας κάνουμε τις επιλογές μας. Και όλοι μας έχουμε νοημοσύνη.»

Λες άραγε τα εκατομμύρια των ελλήνων που ακολουθούν την ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΑ να’ναι και ενημερωμένοι? Λες άραγε όσοι βουτήχτηκαν σε μια κολυμπήθρα και τους έγραψαν και στην ταυτότητα Χ.Ο. να έκαναν την…..επιλογή τους?

Όταν λοιπόν θα μάθουνε την αλήθεια, όταν μάθουνε τον δρόμο αίματος και βίας που έστρωσε στο διάβα του η Ρωμαϊκή κατασκευή του Παυλισμού, τότε ας μιλήσουμε για «επιλογές» και «νοημοσύνη» φίλτατε.

Just A Man:
«Αφού βρε παιδιά μου σας χαλάει τόσο, γιατί το διαβάζετε. Δεν το έχω καταλάβει ακόμη.»

Εγώ προσωπικά φίλτατε σου το έχω εξηγήσει ουκ ολίγες φορές: εκτίθεσαι δημοσίως μέσα από μια σελίδα που σκοπός της είναι κάθε άλλο παρά η προαγωγή συγκεκριμένων δογματικών κοσμοθεωριών. Εκμεταλλεύεσαι τίτλους ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΟΣΑ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ, και αναμασάς διαρκώς τα ίδια και τα ίδια ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ.

Ε, αυτή η χάρη δεν θα σου γίνει φίλτατε! Οι παρεμβάσεις σκοπό έχουνε ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ και την ανάδειξη της αλήθειας ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ. Απλό δεν είναι?

Just A Man:
«Και κάτι ακόμα. Μην χάνετε άδικα το χρόνο σας σε αυτό το topic όσοι δεν είστε στην Εν Χριστό Ορθόδοξη Διαδρομή»

Είδες που λες που και που και την αλήθεια? Ο τίτλος σου επομένως είναι «Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑ» και όχι αυτό που αναγράφει το topic. Εάν έχεις ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ να τα δούμε, εάν έχεις κάτι νέο να προσθέσεις εκτός από ύμνους και αόριστες δοξασίες επίσης λοιπόν να το δούμε.

Όταν θα βρεθείς σε κανένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ Site, όταν βρεθείς ενδεχομένως σε κανένα χριστιανικό site, τότε θα μπορείς και να επιβάλεις περιορισμούς και λογοκρισία.

Κράτα λοιπόν τα νεύρα σου και την ψυχραιμία σου, και το ότι απογυμνώνεσαι δεν σου φταίει κανείς φίλτατε.

Just A Man:
«Μας στολίζετε με όσα μας στολίζετε, αλλά εναλλακτική πρόταση δεν διακρίνουμε να συντονίσουμε.»

Η πρώτη «εναλλακτική» είναι να αρχίσετε ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ, να εξηγήσετε στον κόσμο πως ο μύθος σας έχει δυστυχώς «ατέλειες» από την βεβιασμένη και επιβαλλόμενη συρραφή, να εξηγήσετε στον κόσμο ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ, να εξηγήσετε τέλος ότι ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ δεν ισχυρίστηκε ο Ιησούς της περιγραφής πως θα μπορούσε να’τανε ένας «θεός» ή «Θεάνθρωπος».

Πως σου φαίνεται η ανάδειξη της αλήθειας λοιπόν ως αρχή φίλτατε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 20:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος:
"Δευτερονόμιον κεφ. 14
21 ΟΥΔΕΝ ΘΝΗΣΙΜΑΙΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΡΩΓΕΙ. ΕΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΟΝ ΤΟΝ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ ΣΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΔΙΔΕΙ ΑΥΤΑ ΔΙΑ ΝΑ ΤΡΩΓΗ ΑΥΤΟ Η ΘΕΛΕΙΣ ΠΩΛΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΣ ΑΛΛΟΓΕΝΗ ΔΙΟΤΙ ΛΑΟΣ ΑΓΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΙΣ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΣΟΥ."


Σκέψου λοιπόν φίλε μου αυτο το "κείμενο Θεϊκής προέλευσης" (!) να προέρχονταν απο.......ελληνικά χέρια! Ε, ρε γλέντια!!

Αλήθεια, ΠΩΣ να αισθάνονται όταν ουσιαστικά ετούτα τα "εξ αποκαλύψεως" λόγια έχουνε ειπωθεί απο τον ίδιο τον Χριστό??

Η δέν πρόκειται τελικά για.......τον ίδιο τον Θεό??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy