ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 04:27:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν ήμουν ο Admin, θα με ενοχλούσε η δημιουργία τέτοιου θέματος

O Just_A_Man μιλάει μέσα αό την καρδιά του.

Μπορεί κάποιους μυγιασμένους εδώ μέσα να τους ενοχλεί η θρησκεία του, αλλά εδώ υποτίθεται οτι είναι το esoterica, και κοιτάμε την ουσία αυτού που λέει ο άλλος, και όχι την θρησκεία μέσα από την οποία εκφράζεται.

Αν αντιλαμβανόμουν οτι τους υπεύθυνους αυτού του χώρου (αυτους που εργάζονται και πληρώνουν λεφτά γαι να συντηρείται) τούς ενοχλούσε η συμβολή του Just, δεν θα βρισκόμουν εδώ. Μπορεί να στάζει γλυκανάλατα Χριστιανικά συρώπια ο Just, αλλα καλύτερα έτσι, παρά την πτωμαϊνη και την δυσωδία, κάποιων άλλων εδώ μέσα, που το μύνημά τους κάθε άλλο παρά Φώς είναι.

Πάνο, μια εύκολη λύση σε αυτό που σε ενόχλησε είναι να ανοίξεις κανα φορουμάκι δικό σου. Μια ιδέα και αυτή...

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 04:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς ΑΤΜΑ

Δεν αναρωτιέμαι, ρωτάω βρε…
Το εάν δεν κατανοεί κάποιος το τι πιστεύει ο άλλος, δεν είναι κάτι που με ενοχλεί. Με ενοχλεί όπως και εσένα το να μην το σέβεται. Ε.. τώρα, όσον αφορά το θάρρος, δεν νομίζω πως απαιτείται ιδιαίτερο θάρρος το να πεις πως είσαι χριστιανός η κάτι άλλο τέλος πάντων.

Δεν θέλω να διακόψω την ροή του topic πάντως, σεβόμενος τα πιστεύω του just a man γ’αυτό σταματώ εδώ.

*ορισμένες μορφές εικονολατρίας δεν προέρχονται από εξωγενής παράγοντες, αναπτύσσονται μέσα στον οργανισμό εκ γενετής. Γνωρίζω μια περίπτωση γενετήσιας εικονολατρίας από πρώτο χέρι, αλλά αυτό είναι προσωπικό δεδομένο γ’αυτό ας μείνει εδώ…

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ

Edited by - Πάνος on 27/08/2004 04:37:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 04:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυνικέ, με ενόχλησε ο τρόπος που μου απευθύνθηκες. Πιθανόν να παρεξήγησες το τι είπα ή το ύφος που το είπα. Αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μειονέκτημα του γραπτού λόγου, δεν μπορείς να τον χρωματίσεις όπως τον προφορικό.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 05:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

--αλλη μια παρενθεση--
κι ομως χρειαζεται...μετα ειναι ολα θεμα συνηθειας..ανοσιας..(και οπως εχω πια μαθει κατοπιν επαναληψεων..:)
ειιναι και θεμα αντιστασης στον πολιορκιτικο κριο που χτυπαει...το νου..
οπως ειχα αναφερθει παλιοτερα(αγαπημενη φραση τουαγαπημενου μου κυνικου-γνωστικου οδοντιατρου:) αλλα παραποιηθηκε το σχολιο μου..
πως πρεπει καταρχιν να προσεξεις την κατασκευη του εγκεφαλικου σου..λαβυρινθου..επειδη καποια στιγμη...φτανεις μινωταυρο..:))

Κυνικε μου 'λειψες:)
---εχ πιο πριν αναφερομαι στον οντως οδοντιατρο/προς αποφυγη παρεξηγησης...--
συμφωνω πως ο Μαν μιλαει με την καρδια του
...εξαλλου οποιος βλεπει μονο ο,τι διαβαζει και δεν φτανει να αντιλαμβανεται τη δονηση αυτου που τα γραφει /δηλαδη την ουσια του λογου του σιγουρα δεν εχει συνολικη...κατανοηση--


ο ανθρωπος οντως πεφτει στα λιονταρια με χαμογελο..:)
+ γι'αυτο τον παραδεχομαι,λεγεται θαρρος της πιστης/της οποιας...
οχι μοναχα της συγκεκριμενης..
ποσες φορες σταματησα να προασπιζομαι την αληθεια σε επιθεσεις που δεχτηκα απο ψευτιες με σκοπιμοτητες;/οχι για μενα /ποτε δεν με ενδιεφεραν οι εντυπωσεις μα η ουσια της οποιας δρασης/ενεργειας/
..."πολλες" θα σου απαντησω/δεν αναρρωτιεμαι! ειναι συμπερασμα-τελειωσε ομως το -οποιο-αστειο.
Πριν λιγο καιρο ειχα διαβασει κατι πολυ προσβλητικο για τα οσα ισως μελετω(για να μην ασχοληθω με τα δηλητηρια που με εφτασαν στην ανοσια..:)
"καλυτερα, λεει, αυτο-εστω-..
--δεν θυμαμαι τι προτιμουσε ο "αθεοφοβος",κυριολεκτικα-
παρα να φτασω μεχρι τις ινδιες για να ακουσω αυτα που θα μου πει καποιος ξεβρακωτος ινδος...

το μονο που
"ξεβρακωθηκε" τοτε λοιπον ,ηταν ο ιδιος.--


Ωστοσο τα πολλα σιροπια οντως κανουν κακο στα δοντια..αν δεν τα πλενεις.../αντιδρω "αντισυμβατικα" πια...μοναχα σε περιπτωση σοκολατας..--

η αληθεια ειναι πως πολλα θεματα δεν τα διαβαζω--πως θα μπορουσα αλλωστε,ασε που δεν θελω κιολας..--θεωρω ομως πως θα ηταν καλο οπως προσεχω (εντελως αντικειμενικα ομως) να ταιριαζουν οσα θετω--θεματα--με την ουσια της επικεφαλιδας..του καθε φορουμ,ετσι αντικειμενικα θλιβομαι καθε που εντελως αντικειμενικα αλλοι το πραττουν..

αυτο ειναι θεμα χρονου να καταστει φανερο σε εναν αντμιν που τρεχει και δεν φτανει...επειδη ο χρονος κρονος δηλωνει την αλλαγη της ημερας...στις 24 ωρες...


καλη συνεχεια Μαν,στο ταξιδι σου σε τουτη την ατραπο...

quote:
Δεν θέλω να διακόψω την ροή του topic πάντως, σεβόμενος τα πιστεύω του just a man γ’αυτό σταματώ εδώ.

--αυτο εγινε ηδη βρε:Ρ--
... ομως συμφωνω /οποτε ας τους αφησουμε να συνεχισουν..;)




aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 05:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυνικέ, με ενόχλησε ο τρόπος που μου απευθύνθηκες. Πιθανόν να παρεξήγησες το τι είπα ή το ύφος που το είπα. Αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μειονέκτημα του γραπτού λόγου, δεν μπορείς να τον χρωματίσεις όπως τον προφορικό.

Αυτό είναι αλήθεια.
Ίσως για αυτό και να ενοχλήθηκες και εσύ.

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, απλώς να επισημάνω κάτι.
Απλά, στο δικό σου παιχνίδι φτιαχνείς τους δικούς σου κανόνες. Δεν είσαι ο admin εδώ, έτσι; Τί προσφέρει να μας πεις πως θα ένοιωθες ΑN ήσουν.

Εγώ ξέρεις πως θα ένοιωθα;;

Άν νομίζεις οτι παραβιάζονται κανόνες του φόρουμ, ανέφερε τους αντικειμενικά.

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 10:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα.


Μπαίνοντας μέσα το πρωί για να διαβάσω το topic, βρέθηκα σε ένα σημαντικό αριθμό μηνυμάτων.

Τα οποία δεν πρόλαβα να τα διαβάσω αναλυτικά.

Θα ήθελα πρώτα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που μου αφιερώνετε για να διαβάσετε το Topic.

Και το λέω, κρίνοντας το προσωπικό μου χρόνο που είναι πολύ ελάχιστος.

Θα χρειαστώ λίγο χρόνο για να απατήσω σε όσα αισθάνομαι ότι μπορώ να απαντήσω και γνωρίζω.

Κάτι που θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε όλοι είναι, ότι, τέλειες απαντήσεις δεν υπάρχουν.!!!!!!

Και είναι λογικό όταν όλη η Δημιουργία είναι σε εξέλιξη.

Πάντως από την πλευρά του just προσπαθεί πάντα να κάνει το καλύτερο ανθρωπίνως δυνατό.

Αν και το έχω ξανά γράψει, κάτι που από ότι φαίνετε πολύ δεν διαβάζουν όλες τις σελίδες και δεν εμβαθύνουν σε αυτές, μάλλον μιλάνε χωρίς ορθή σκέψη.

Είναι αλήθεια όμως και σε μένα μου έχει συμβεί αυτό. Λόγο βιασύνης και λόγο έλλειψης χρόνου.

Για αυτό καμιά φορά έχω καταλάβει ότι είναι καλύτερο να μην συμμετέχω σε ένα Forum.

Ο λόγος που δεν κάνω διάλογο εκτενέστερα σε θέματα πίστης, είναι, γιατί ΔΕΝ είμαι Ιερέας αλλά ούτε και Πνευματικός Γέροντας.

Για αυτό θα παρακαλούσα όποιος έχει θεολογικά θέματα να απευθυνθεί στον Ιερέα της πόλης του.

Ο just, απλά μοιράζεται βιώματα καρδιάς. Έτσι απλά. Κανένα δεν αναγκάζω με το ζόρί να διαβάσει τις σελίδες μου.

Σας αποδέχομαι όλους, κάτι που από ότι φαίνετε δεν γίνετε από τους περισσότερους.

Έχω να πω πολλά, μα θα επανέλθω.

Απλά είπα να σας πω μια Καλημέρα.

Καλημέρα Φίλοι μου. Να είστε ευλογημένοι.

Υστερόγραφο.
Πάντως, η γνώμη του Admin και της ομάδας του esoterica, μετά από ένα χρόνο ύπαρξης του παρόντος topic, θα ήταν επιθυμητή από τον just. Χωρίς να είναι υποχρεωτική.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man

999


Edited by - Just_A_Man on 27/08/2004 11:57:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 11:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εάν ήμουν ο Admin, θα με ενοχλούσε η δημιουργία τέτοιου θέματος

O Just_A_Man μιλάει μέσα αό την καρδιά του.

Μπορεί κάποιους μυγιασμένους εδώ μέσα να τους ενοχλεί η θρησκεία του, αλλά εδώ υποτίθεται οτι είναι το esoterica, και κοιτάμε την ουσία αυτού που λέει ο άλλος, και όχι την θρησκεία μέσα από την οποία εκφράζεται.

Αν αντιλαμβανόμουν οτι τους υπεύθυνους αυτού του χώρου (αυτους που εργάζονται και πληρώνουν λεφτά γαι να συντηρείται) τούς ενοχλούσε η συμβολή του Just, δεν θα βρισκόμουν εδώ. Μπορεί να στάζει γλυκανάλατα Χριστιανικά συρώπια ο Just, αλλα καλύτερα έτσι, παρά την πτωμαϊνη και την δυσωδία, κάποιων άλλων εδώ μέσα, που το μύνημά τους κάθε άλλο παρά Φώς είναι.

Πάνο, μια εύκολη λύση σε αυτό που σε ενόχλησε είναι να ανοίξεις κανα φορουμάκι δικό σου. Μια ιδέα και αυτή...

Κ



Γεια σας. Νομίζω ότι ο Κynikos εξέφρασε πολύ καλά αυτά που θα έλεγα κι εγώ. Το topic αυτό δεν κραυγάζει, δεν προσηλυτίζει, δεν δογματίζει. Μέσα στο μεγάλο Esoterica-Forum σίγουρα χωράει και μια μικρή γωνιά για την έκφραση της επικοινωνίας κάποιου με τον Θεό του. Εδώ χωράνε δεκάδες ηλιθιότητες και τις τρώμε στην μάπα, και δεν λέμε τίποτε.

Κατανοώ το σκεπτικό του Πάνου, είμαι σίγουρος ότι ρωτάει με αγνή διάθεση να μάθει και όχι βέβαια για να το... παίξει Admin.

Επίσης δεν παρατήρησα πουθενά να αρνείται την συζήτηση ο J.A.M.. Αντίθετα προσπάθησε πολλές φορές σε διάφορα "καυτά" topics να βάλει μια "δροσιά" ειρήνης χωρίς βέβαια να γνωρίζει ότι ούτε η Πυροσβεστική των... Αγγελικών Ιεραρχιών δεν θα μπορούσε να σβήσει τα πάθη εκείνα.

Σε αυτό το forum δεν περισσεύουν οι λάτρεις, οι πιστοί, οι εσωστρεφείς θρησκευόμενοι άνθρωποι. Δυστυχώς περισσεύουν μόνο "εξυπνάκηδες"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 13:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
"Ο λόγος που δεν κάνω διάλογο εκτενέστερα σε θέματα πίστης, είναι, γιατί ΔΕΝ είμαι Ιερέας αλλά ούτε και Πνευματικός Γέροντας."

Ευτυχώς!!!!!!!!! Αυτό ακόμα να γίνει......

Just A Man:
"Για αυτό θα παρακαλούσα όποιος έχει θεολογικά θέματα να απευθυνθεί στον Ιερέα της πόλης του."

Για να λάβει είτε μια "εξ αποκαλύψεως" απάντηση είτε να μην λάβει καμία απάντηση ως....."αιρετικός".

Χαλαρά.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2004, 15:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας έβαλε στην πρίζα κι εμείς σκοτωνόμαστε. Δεν απαντάει σε καμία ερώτηση, άρα δεν μπορεί να γίνει διάλογος. Και αν δεν γίνεται διάλογος δεν πρόκειται να μάθουμε τίποτε παραπάνω απ' όσα ήδη ξέρουμε.
Επομένως, ή μας δουλεύει ή δεν ξέρει την τύφλα του.
Και στις δύο περιπτώσεις, δεν μπορώ να συμετάσχω περαιτέρω.
ΕΥΔΑΙΜΟΝΕΙΤΕ!!! (καλό ε;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 04:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ο Eρμης σε γενικες με καλυψε..αλλα δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση εκεινου που δεν προλαβαινει ν'απαντησει..:)
εγω απο δω ΒΙΩΝΩ και την παρουσια του γλυκομιλητου συνταξιωτη ειναι αυτο..
quote:
Ο just, απλά μοιράζεται βιώματα καρδιάς. Έτσι απλά. Κανένα δεν αναγκάζω με το ζόρί να διαβάσει τις σελίδες μου.

Σας αποδέχομαι όλους, κάτι που από ότι φαίνετε δεν γίνετε από τους περισσότερους.



AN EINAI EDV ENA MATRIX ΤΑ ΟΝΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ;..ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ;
ΕΧΟΥΝ;
ΟΛΟΙ ΥΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΥΡΑΝΟ
σαν γιναμε δυο σε κατι που αφορα τον ορο αγαπη
τοτε μαλλον υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει..και γενικα..
σιγουρα ειμαστε παραπανω απο ενας ...απλα η θεαση αλλαζει...

--η καρδουλα ειναι μια--

(κι επειδη ειπα καρδουλα..φετος μου φανερωνεται παλι...ακομη και ο πλατανος που κοιμομουν για πανω απο δεκα μερες πανω απο τις ριζες του...ειχε μια πετρα διπλα του με μια κοκκινη καρδουλα
ζωγραφισμενη*επανω..:)//επειδη φτασαμε βραδακι..να πω οτι απλα την ..ειδα την αλλη μερα..μου αρεσε αυτο επειδη επιλεξαμε το δεντρο χωρις να τη δουμε..και περασαμε θαυμασια....στο μαγικο νησι...
των καβειρων:]
*plus:εναν κροκι Κρονο--χαμογελαει και ο Χρονος;)


καλο ταξιδι Ανθρωπε!
φως+αγαπη



aum mani padme hum

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/08/2004 04:19:29

Edited by - ΑΤΜΑ on 28/08/2004 04:21:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 04:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν ειναι δυο ...
δυο δεν ειναι και οι αξονες στο σταυρο;...
ας δει ο καθενας το σταυρο του και ας αφησει τα σχολια για το σταυρο των αλλων ..
αυτο ειναι αραγε το συμπερασμα...




aum mani padme hum
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 07:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε τι εξυπηρετεί ένα θέμα που δημιουργήθηκε καθαρά για να δοξάσει με τον λόγο του ένας άνθρωπος τον θεό και την θρησκεία που πιστεύει; Φανταστείτε να αρχίζουν να δημιουργούνται topic ναοί.

Δεν ζητάω από κανέναν να απενεργοποιηθεί αυτό το θέμα, αλλά ούτε και επιθυμώ να προσβάλω η να θίξω τον just a man. Απλά έδρασα αυθόρμητα λέγοντας την άποψή μου.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ



Σεβαστέ και αγαπητέ Πάνο.
Έσω (εδώ) σε κάθε θέμα υπάρχει και ένας λογαριασμός (δεν λέγω για μέλη αλλά για λογαριασμούς, διότι κάθε μέλος μπορεί να έχει αρκετούς λογαριασμούς) που εξυπηρετεί την εταιρία προς "ψάρεμα ψυχών αδαών"...
Ο just λοιπόν είναι ένας λογαριασμός και όχι μέλος, έτσι δεν υπάρχει θέμα πως τον έθιξες.


Δες και εδώ σεβαστέ.
Aπό τον λογοριασμό του just και όσα ο λογαριασμός λέει, λείπει η θεολογική "βάση" του χριστιανισμού είτε ορθόδοξου, είτε καθολικού μόνο η "θεολογική" χριστιανική άποψη των εβραιωμασόνων κυριαρχεί. Και νομίζω πως θα πρέπει να σταματήσει κάποτε όλη η χριστιανική παρωδία του just...Εκτός δε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 07:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κυνικέ, με ενόχλησε ο τρόπος που μου απευθύνθηκες. Πιθανόν να παρεξήγησες το τι είπα ή το ύφος που το είπα. Αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μειονέκτημα του γραπτού λόγου, δεν μπορείς να τον χρωματίσεις όπως τον προφορικό.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ



Προς Πάνο.
Σεβαστέ Πάνο, θα υπάρξουν και άλλοι λογαριασμοί (της εταιρίας φυσικά) που θα τρέξουν προς ενίσχυση. Κατάλαβες νομίζω.


Προς just.
Ξέχασα μωρέ να ρωτήσω τον λογαριασμό just...
Just τις εικονίτσες της σεβαστής της ξέρεις, μας τις έδειξε στων τεκτομασόνων το topic.
Το ερώτημα τώρα: Γιατί δεν τις "πλαστογραφείς" και εσύ, που ξέρεις, αύριο μπορεί να έχετε τις αποδείξεις πως ο Χριστός ήταν τέκτονας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 08:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Σε τι εξυπηρετεί ένα θέμα που δημιουργήθηκε καθαρά για να δοξάσει με τον λόγο του ένας άνθρωπος τον θεό και την θρησκεία που πιστεύει; Φανταστείτε να αρχίζουν να δημιουργούνται topic ναοί.

Δεν ζητάω από κανέναν να απενεργοποιηθεί αυτό το θέμα, αλλά ούτε και επιθυμώ να προσβάλω η να θίξω τον just a man. Απλά έδρασα αυθόρμητα λέγοντας την άποψή μου.

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ



Σεβαστέ και αγαπητέ Πάνο.
Έσω (εδώ) σε κάθε θέμα υπάρχει και ένας λογαριασμός (δεν λέγω για μέλη αλλά για λογαριασμούς, διότι κάθε μέλος μπορεί να έχει αρκετούς λογαριασμούς) που εξυπηρετεί την εταιρία προς "ψάρεμα ψυχών αδαών"...
Ο just λοιπόν είναι ένας λογαριασμός και όχι μέλος, έτσι δεν υπάρχει θέμα πως τον έθιξες.


Δες και εδώ σεβαστέ.
Aπό τον λογοριασμό του just και όσα ο λογαριασμός λέει, λείπει η θεολογική "βάση" του χριστιανισμού είτε ορθόδοξου, είτε καθολικού μόνο η "θεολογική" χριστιανική άποψη των εβραιωμασόνων κυριαρχεί. Και νομίζω πως θα πρέπει να σταματήσει κάποτε όλη η χριστιανική παρωδία του just...Εκτός δε ...
Καθώς και ο ίδιος ο just το παραδέχεται...
Στον Ιερέα της γειτονιάς σας, μας φωνάζει...χα,χα,χα,χα,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2004, 21:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eδώ σε κάθε θέμα υπάρχει και ένας λογαριασμός (δεν λέγω για μέλη αλλά για λογαριασμούς, διότι κάθε μέλος μπορεί να έχει αρκετούς λογαριασμούς) που εξυπηρετεί την εταιρία προς "ψάρεμα ψυχών αδαών"...
Ο just λοιπόν είναι ένας λογαριασμός και όχι μέλος, έτσι δεν υπάρχει θέμα πως τον έθιξες.

Πραγματικά, ο κάθε ένας μπορεί να έχει πολλούς λογαριασμούς και πολλοί το κάνουν. Τί γίνεται όμως αν ένας έχει έναν λογαριασμό, όπως εγώ, και προσπαθεί να είναι απόλυτα ειλικρινής με τους συνομιλητές του και οι συνομιλητές είτε χλευάζουν είτε χαβαλεδιάζουν είτε μιλούν σοβαρά; Είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό, τόσο στο esoterica, όσο και στο internet γενικώς, η ανωνυμία και το να κρύβεσαι πίσω από αυτήν. Άλλοι κρύβονται λοιπόν και άλλοι εκθέτουν τα εσώψυχά τους, δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, συζητούν με ειλικρίνεια, αναζητούν και εισπράτουν αντί για το άγγιγμα στην ψυχή τους που περιμένουν, χαβαλέ και αποδοκιμασία.
Απαιτείται πραγματική διάκριση, ευγένεια ψυχής, ειδικά στο esoterica, που μερικά άτομα (όχι λογαριασμοί) δείχνουν να διαθέτουν. Μακάρι να πληθαίνουν αυτά τα άτομα. Μακάρι να φτάσουμε σε σημείο εδώ μέσα να γίνει όαση ανταλλαγής απόψεων και όχι αρένα όπως συνηθίζεται σε πολλά θέματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 00:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου,

Καθώς το πλοίο του just a man είναι σε στάση, για την Έκφρασης και Απόδοσης Τιμής στον Άγιο που προστάτευσε την Ψυχή και το Σώμα στης 28 και 29 Αύγουστου του 1998 σε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα, θα καθυστερήσω λίγο στις απαντήσεις μου.

Μόλις ο χρόνος μου το επιτρέψει θα επανέλθω φίλοι μου.

Για τους ακολουθούντες το παλιό Ημερολόγιο Σήμερα (28-8) είναι η Γιορτή της Μητέρας. (Δεκαπενταύγουστος) Τίποτα τελικά δεν είναι τυχαίο.!!!!

Σας ευχαριστώ.

Και πριν σαν αφήσω θα ήθελα να μοιραστώ μια ιστορία που διάβασα σε ένα περιοδικό.


Καλό είναι να παρακολουθείς τη ζωή των άλλων στην T.V., αλλά αν ασχολείσαι μόνο μ’ αυτό, στο σίριαλ της δικιάς σου ζωής τίποτα δεν θα πάει καλά!
(Από το ημερολόγιο μιας 17xρόνης )

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man.

999


Edited by - Just_A_Man on 29/08/2004 00:26:03

Edited by - Just_A_Man on 29/08/2004 00:26:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 09:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<< Απαιτείται πραγματική διάκριση, ευγένεια ψυχής, ειδικά στο esoterica, που μερικά άτομα (όχι λογαριασμοί) δείχνουν να διαθέτουν. Μακάρι να πληθαίνουν αυτά τα άτομα. Μακάρι να φτάσουμε σε σημείο εδώ μέσα να γίνει όαση ανταλλαγής απόψεων και όχι αρένα όπως συνηθίζεται σε πολλά θέματα.>>


Καλε μου φιλε Poet σε χαιρετω!

Εχω μεγαλη χαρα που σε διαβαζω μετα απο καιρο,ευχομαι να εισαι καλα, "ασε που το εχω δει απο τα παραπανω που γραφειs".

Ο Θεοs μαζι σου φιλε μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 11:22:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπιτοι μου ευχομαι σε ολουs σαs καλημερα και ειρηνη σε οτι πραττετε.

Δεν ειμαι εδω για να υπερασπιστω το δικαιο και την Αληθεια, (και με τι δυνατοτητεs αλλωστε να το πραξω αυτο), αλλα ετσι οπωs παμε αλλοι θα οικοδομουν και αλλοι θα γκρεμιζουν.

Θα γραψω συμφωνα με τιs δικεs μου δυνατοτητεs μερικα, και οχι περι αληθειαs και δικαιοσυνηs, (αλλωστε την καταθεση μου γυρω απο το θεμα τηs αληθειαs και δικαιοσυνηs την εχω καταθεσει προ πολλου, ηταν μονον η δικη μου αληθεια και οχι η Δικαια και Αληθινη).

Ο Just_A_Man ηταν αυτοs που ηταν ο αδικοs δηλαδη, και που σκοπευε δηδεν πονηρα σε καποιον συγκεκριμενο σκοπο οπωs ελεγαν μερικοι ειs βαροs του, επειδη ειχε δωσει στο θεμα εναν πολυ καλο δρομο που σε μερικουs δεν αρεσε;

Ο δρομοs του θεματοs << Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας Ειρήνης >> ισωs να ηταν μακρυs, ισωs στενοs, ισωs με πολλα σκαλια, ισωs με στερισειs, χλεβασμουs, μοναξια, (δεν εχει σημασια τοσο το πωs φτανειs καπου, αλλα στο πωs βαδιζειs στα δυσκολα).

Αυτοι λοιπον που ηταν σε θεση να χλεβαζουν, επρεπε να δειξουν μεσα απο την προταση που τουs εκανε οτι εχουν και δικιο, να δειξουν δηλαδη εναν δικο τουs τροπο, η εναν τροπο που οι ιδιοι ειναι σε θεση να υπερασπιστουν και που θα ειχε αναλογα ιδανικα και αξιεs.

Σε ενα σημειο εγραψα τα παρακατω:

<< Αν δεν κανω λαθοs εδω ειναι το << Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας
Ειρήνης.

Ευχομαι πραγματι να γινει κατανοητο σε ολουs μαs αυτο.

Καλη σαs ημερα.>> +


Οταν με τον εναν η με τον αλλο τροπο το θεμα παλι αλλαξε απο << Οδός Θεογνωσίας - Αγάπης Ενότητας Ειρήνης >>, σε << Το ταξίδι του Just A Man προς την Εν Χριστώ Ζωή.!>> αρχισε παλι εναs διαφορετικοs τροποs κτυπηματοs του δηθεν αντιπαλου.

Αυτα τα παραπανω τα λεω προs ολουs μαs γενικα και ισωs να βωηθησει καποιον σε μια σωστοτερη συμπεριφορα και σεβασμο προs τον αλλον.

Αν δεν εχομαι κατανοηση προs τον αλλον, τοτε αs μην κατηγορουμε αλλουs που τουλαχιστον καταθετουν την ψυχη τουs, για μια καλη συμβουλη η για οτι ζουν μεσα τουs.

Ευχομαι γενικα σε ολουs σαs ειρηνη μεσα σαs.+

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 14:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Χαραυγή πυροβολεί γενικώς και . . . αορίστως.
quote:
Ο Just_A_Man ηταν αυτοs που ηταν ο αδικοs δηλαδη, και που σκοπευε δηδεν πονηρα σε καποιον συγκεκριμενο σκοπο οπωs ελεγαν μερικοι ειs βαροs του, επειδη ειχε δωσει στο θεμα εναν πολυ καλο δρομο που σε μερικουs δεν αρεσε;

Καλή μου, ορίστε το μήνυμα μου.

quote:
Ματθαίου κεφ. 7
15 ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΔΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΣΩΘΕΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ.
Ξέρουμε ότι κατά κανόνα μια συμβουλή μπορεί να αξιοποιηθεί με δύο τρόπους. Ο ένας είναι να την αξιοποιήσεις για να προφυλακτείς. Ο άλλος είναι να την αξιοποιήσεις πονηρά και . . . ας προφυλακτούν οι άλλοι. Η καινή διαθήκη είναι γεμάτη με τέτοιες συμβουλές. Είναι ένα βιβλίο δηλαδή που μπορεί εύκολα ένας πονηρός, να βρεί κόλπα και μεθόδους για να επωφεληθεί από την ευπιστία και την ασχετοσύνη του άλλου.
Λοιπόν εμένα μου φαίνεται πιο σωστό να προσπαθώ να προφυλάξω και τον εαυτό μου και τους άλλους. Ελπίζω αγαπητέ just, να χρεώσεις τη στάση μου αυτή στα συν.
Μην σου κακοφαίνεται λοιπόν όταν προσπαθώ να ελέγξω στάσεις και συμπεριφορές που εκ πρώτης όψεως δείχνουν να έχουν την αθωότητα ενός προβάτου. Πίσω τους μπορεί να κρύβεται ένας άγριος και αιμοβόρος λύκος. Και επειδή βρίσκω και ορθότατο εκείνο το αρχαιοελληνικό "Μηδέν παρά χρήμα γίγνεται", προσπαθώ να καταλάβω δύο πράγματα.
Α) Τι σόϊ άνθρωπος είναι αυτός που στα καλά καθούμενα μας παρουσιάζεται θεοφώτιστος, φιλάνθρωπος, μακάριος κλπ. Πράγματι ξεχειλίζει η αγάπη και η αγαθότητα από μέσα του; Διότι τέτοιος παρουσιαζόταν κι ο Ρασπούτιν. Το ίδιο και ο άγιος Πρεβέζης. Κι ένας άλλος αρχιμανδρίτης(;) που τον πυροβόλησε η γκόμενα του έξω από μια πολυκατοικία γιατί της έφαγε το σπίτι , θυμάστε; Αλλά ο χειρότερος απ όλους ήταν εκείνος ο παιδεραστής ιερέας που έκανε κατηχητικό στα μωρά και τα κακοποιούσε και σεξουαλικά. Το ίδιο και εκείνοι οι παιδεραστές ιερείς της Αυστραλίας πολύ πρόσφατα. Μήπως έχουμε να κάνουμε με κάτι παρόμοιο;
Β) Για ποιό λόγο άραγε να θέλει κάποιος να παρουσιαστεί και να γίνει αποδεκτός ως άγιος άνθρωπος; Ποιά η ανάγκη, συμφέρον, χρεία τέλος πάντων; Διότι η αγιοπρεπής εμφάνιση όταν χρειάζεται μόνο λόγια, είναι πανεύκολη. Κανείς δεν γνωρίζει τον άνθρωπο που κάθεται πίσω από το πληκτρολόγιο. Επομένως είναι δύσκολο να τον ελέγξεις. Γι αυτό βρίσκω πολύ ύποπτη την αντίδραση απέναντι σε μια προσπάθεια ελέγχου του παρουσιαζόμενου ως "αγίου".
Έβαλα κάτω κάποιο σκεπτικό μου. Αν νομίζει κάποιος ότι χρωστάει μια καθαρή και τεκμηριωμένη απάντηση, νομίζω ότι έχει χρέος να το πράξει.
Το δις εξαμαρτείν, ουκ αντρός σοφού. Και μεις στην Ελλάδα, την ξαναπάθαμε. Ευτυχώς όχι εγώ. Στείλανε τα παιδιά στον παπά, έναν φαινομενικά άγιο άνθρωπο για να τους κάνει κατηχητικό, και δεν έμεινε σημείο πάνω στο κορμάκι τους που δεν τους το λεηλάτησε. Και στο δικαστήριο μέσα, ψήλωνε τα χέρια και επικαλείτο τον θεό λες και ήταν ο αθωότερος και αγιότερος άνθρωπος του κόσμου. Θυμάται κανένας;
15 ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΔΕ ΑΠΟ ΤΩΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΩΝ ΟΙΤΙΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΜΕ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΣΩΘΕΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΥΚΟΙ ΑΡΠΑΓΕΣ.
Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνομαι τόσο ωμός. Καλό κάνω και κακό δεν κάνω. Ενεργώ με τις καλύτερες προθέσεις.
Αν έχω πέσει έξω . . . συγγνώμη! Αν άδικα προσβάλλω κάποιον πάλι συγγνώμη.

Ορίστε και η απάντηση του JUST A MAN

quote:
Ελεύθερε, είμαι σίγουρος για τις προθέσεις σου.

Χαραυγή,
Ο ίδιος ο Just a man δεν φαίνεται να έχει παράπονο. Εσένα γιατί σου κακοφάνηκε; Έβαλα κάτω κάποιο σκεπτικό μου. Αν νομίζει κάποιος είπα, ότι χρωστάει μια καθαρή και τεκμηριωμένη απάντηση, νομίζω ότι έχει χρέος να το πράξει. Αυτό είπα! Έχεις καθαρή και τεκμηριωμένη απάντηση που να αποδεικνύουν τους φόβους μου αβάσιμους; Πεσ’ την. Καθαρά και παστρικά. Πως θα προσέχω από τους ψευδοπροφήτες, αν δεν μου δίνεις το δικαίωμα να τους αναγνωρίσω; Ή μήπως εσύ δεν λαμβάνεις υπ' όψιν και δεν ακολουθείς την εντολή αυτή του "κυρίου" σου;
Είπα να συμπεριφερθώ κι' εγώ μια φορά χριστιανικά και έπεσες απάνω μου σαν τρελλό φορτηγό

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 16:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ».

Αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα όταν ορθώνεται λόγος περί του Ιησού. Αυτό αποτελεί την κεντρικότερη ρήση Του.

Αν και, όπως επανειλημμένα έχει γραφεί, ετούτο το μήνυμα δεν αποτελεί καμία καινοτομία αλλά ούτε και έχει ειπωθεί για πρώτη φορά, θεωρώ πως αξίζει να δούμε δίχως περιοριστικούς φακούς ολάκερη τη ρήση.

Διότι, άλλο το τι λέει ο Α και Β ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ και άλλο το τι λένε τα «κιτάπια».

Και διαβάζουμε το επίμαχο εδάφιο: «Και σας δίδω εντολήν νέαν, να αγαπάτε δηλαδή ο ένας τον άλλον καθώς εγώ σας αγάπησα, έτσι και εσείς να αγαπάτε ο ένας τον άλλον..Απο αυτό θα ξέρουν όλοι ότι είστε μαθητές μου, εάν δηλαδή έχετε αγάπη μεταξύ σας..» (Κατά Ιωάννη ιγ 34)

Βλέπουμε λοιπόν, τουλάχιστον από όσα μας μεταφέρονται ως δικά Του λόγια, ότι η περίφημη ρήση «αγαπάτε αλλήλους» έχει έναν εξόχως περιορισμένο χαρακτήρα, ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, παρά απευθύνεται αποκλειστικά και μόνον στους μαθητές Του!

Και μάλιστα, ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ από τον ίδιο τον Ιησού πως η αγάπη αυτή που σας δίνω εντολή να τρέφετε μεταξύ σας (για ποιόν λόγο χρειάζεται κάτι τέτοιο μια εντολή? Δεν είναι αυτονόητο?) έχει ως σκοπό την αναγνωρισιμότητα και αποδοχή του κοινού που θα απευθυνθείτε.

Τι να πει κανείς τελικά περί του ΤΙ θεωρούνε ορισμένοι ως τον Λόγο ενός Θεού……

Στον αντίποδα τώρα και όσον αφορά την εφαρμογή, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, του μηνύματος της αγάπης από τον ίδιο τον Ιησού, ας σημειώσουμε ότι ο Ιούδας, ο οποίος και μεταμελήθηκε έμπρακτα για τα όσα υποτίθεται διέπραξε, ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.

Αλήθεια, προς ΠΟΙΟΥΣ απευθύνονταν άραγε εκείνο το «άφες αυτοίς» τελικά? Πόσες βαθμίδες έχει τελικά η χριστιανική εκδοχή της αγάπης?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 16:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαραυγή,

Είναι αλήθεια ότι πολλά μέλη με αντιμετωπίζουν με φόβο και σκεπτικισμό.

Δεν τους κατηγορώ για αυτό. Ίσα ίσα όλα τα παιδιά τα Αγαπώ και προσπαθώ όσο μου είναι δυνατόν να είμαι κοντά τους με πολύ διάκριση και συμπάθεια.

Και ένας άλλος λόγος που δεν τα κατηγορώ επίσης, είναι ότι, και από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι υπάρχει πολύ παρά πληροφόρηση και εκμετάλλευση στην πνευματικότητα της Ψυχής.

Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνεται συνειδητά κακός, είναι κάτι που και αυτό υπάρχει.


Εξάλλου ας μην ξεχνάμε, ότι, όσο πιο πυκνό είναι το σκοτάδι γύρο μας τόσο πιο λαμπερά βλέπουμε τα αστέρια στον Ουρανό. Έτσι και στο esoterica.

Πολύ μιλούν για σκοτάδια και σκοταδισμό. Μα, το μόνο σκοτάδι που υπάρχει είναι αυτό που μπορεί να υπάρχει μέσα μας. Και ότι έχει ο καθένας μας, μέσα στην καρδιά του αυτό και προβάλει.

Έχει Φως, Βγάζει Φως. Έχει Μαυρίλα πιο μαύρη και από το φόντο του esoterica, θα βγάζει μουτζούρα. (Χωρίς αυτό να είναι υπονοούμενο για όποιον έχει γράψει στο παρόν topic, αλλά σαν παρατήρηση σε όσα έχουν γραφτεί σε άλλα topic. Και όποιος το σχολιάσει μάλλον θα έχει την μύγα).

Νομίζω, ότι με το να λένε μη θετικά πράγματα για τον just, μάλλον είναι θετικό. Δυστυχώς όμως.

Γιατί δεν έχουν καταλάβει όλοι, ότι εδώ δεν είμαστε για να δούμε,

ποίος θα γίνει πιο Άγιος πρώτος και ποιος τελευταίος,

ποίος θα πάρει την ρεβάνς της Αγιότητα είτε στην Γη, είτε στον Ουρανό,

δεν παρουσιάζουμε ηθικά πρότυπα γιατί πολύ απλά δεν είμαστε,

δεν είμαστε εδώ για να δημιουργούμε εντυπώσεις,

δεν είμαστε για να πρωταθλητισμό, ποιος θα κάνει τα καλύτερα ρεκόρ και ποιος θα δώσει τις καλύτερες απαντήσεις,

θα καταλάβαιναν όλοι ότι απλά αυτό που κάνει ο just είναι να μοιράζεται την προσωπική του διαδρομή, σκέψεις, βιώματα και στιγμές Αγάπης.

Δεν αναζητώ οπαδούς ούτε και να ασπασθεί κάποιος τα πιστεύω μου.

Δεν υποτιμώ την νοημοσύνη κανενός. Πως θα μπορούσα να το κάνω άλλωστε αυτό, όταν όλοι είμαστε κομμάτια του ίδιου Δημιουργού.

Δεν έχω φίλοι μου κάτι να προσθέσω.
Σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι μου είναι ευχαριστώ με τον τρόπο που με αντιμετωπίζετε αλλά δεν πειράζει.

Αρκεί να είστε καλά όλοι ψυχικά και σωματικά υγιείς. Και το επιθυμώ για όλους, από τα βάθη της καρδιάς μου.

Να είστε καλά όλοι.

Να είστε ευλογημένοι.


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 17:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
«Είναι αλήθεια ότι πολλά μέλη με αντιμετωπίζουν με φόβο και σκεπτικισμό.»

Και κάποιοι με………ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ………

Just A Man:
«Και ένας άλλος λόγος που δεν τα κατηγορώ επίσης, είναι ότι, και από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι υπάρχει πολύ παρά πληροφόρηση και εκμετάλλευση στην πνευματικότητα της Ψυχής.»

ΠΟΘΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΥΘΕΝΤΙΑΣ?? Έλα ντε…….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σώκρατες
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 01:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σώκρατες  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου JUST A MAN,μην παίρνεις προσωπικά τις κατηγοριές που εισάγονται στο Topic σου.Μερικές φορές τα πράγματα παίρνουν τον κατήφορο και φεύγουν απο τον έλεγχο.
Αυτό δεν οφείλεται σε εσένα,αλλά σε αυτό το δόγμα που πιστεύεις,αυτό είναι η αιτία του "κακού".
Θέλω να πιστεύω οτι ακολουθείς αυτό το δόγμα με βάση την έννοια της "αγάπης" την οποία νομίζεις οτι αντιπροσωπεύει ο χριστιανισμός.
Για μένα κατι τέτοιο δεν στέκει σε αυτό το δόγμα,τους λόγους τους έχω εξηγήσει και σε άλλο Topic.
Μην περιμένεις να σεβαστούν την θρησκεία σου[οπως δεν την σέβομαι και εγω].Εξάλλου,ο χριστιανισμός δεν φημίζεται για τον σεβασμό των "πιστεύω" των άλλων.[Θεοδόσιος,ανάθεμα κατα ελλήνων,κτλ.]
Και επειδή εγώ δεν σέβομαι την θρησκεία σου,δε σημαίνει οτι δεν σέβομαι εσένα τον ίδιο.
Απ'τη στιγμή που δε σε ξέρω προσωπικά,γιατί να μην σε σεβαστω?Δε μου εχεις κάνει τίποτα.
Τελος πάντων,εύχομαι να είσαι πάντα καλά φίλε μου,οποια και να είναι τα "πιστέυω σου" και να μην χαλιέσαι για τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 01:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα αναμνηστικό να με θυμάστε!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 03:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Just A Man:
quote:
Και ένας άλλος λόγος που δεν τα κατηγορώ επίσης, είναι ότι, και από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι υπάρχει πολύ παρά πληροφόρηση και εκμετάλλευση στην πνευματικότητα της Ψυχής.

Ναι! Πρώτο βιολί η ορθοδοξία.

quote:
Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνεται συνειδητά κακός, είναι κάτι που και αυτό υπάρχει.

Θάνατος στους κακούς λοιπόν!

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 07:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασεβή φίλε.
quote:


Just A Man:
«Και ένας άλλος λόγος που δεν τα κατηγορώ επίσης, είναι ότι, και από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι υπάρχει πολύ παρά πληροφόρηση και εκμετάλλευση στην πνευματικότητα της Ψυχής.»




Πως τον λέγανε να δεις, εκείνον που λέει πως η ψυχή είναι "ουσία" και λειτουργεία του εγκεφάλου;
Θέλει η π.... να κρυφτεί και δεν την αφήνει η χαρά του άνδρα για να κρατηθεί.... Το σωματίο, το ίδρυμα, ή, η εταιρία λογαριασμών και θαυμάτων...
Ασεβή φίλε...
Μην ακούς τώρα και τις μύγες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 10:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου JUST A MAN,μην παίρνεις προσωπικά τις κατηγοριές που εισάγονται στο Topic σου.Μερικές φορές τα πράγματα παίρνουν τον κατήφορο και φεύγουν απο τον έλεγχο.
Αυτό δεν οφείλεται σε εσένα,αλλά σε αυτό το δόγμα που πιστεύεις,αυτό είναι η αιτία του "κακού".
Θέλω να πιστεύω οτι ακολουθείς αυτό το δόγμα με βάση την έννοια της "αγάπης" την οποία νομίζεις οτι αντιπροσωπεύει ο χριστιανισμός.
Για μένα κατι τέτοιο δεν στέκει σε αυτό το δόγμα,τους λόγους τους έχω εξηγήσει και σε άλλο Topic.
Μην περιμένεις να σεβαστούν την θρησκεία σου[οπως δεν την σέβομαι και εγω].Εξάλλου,ο χριστιανισμός δεν φημίζεται για τον σεβασμό των "πιστεύω" των άλλων.[Θεοδόσιος,ανάθεμα κατα ελλήνων,κτλ.]
Και επειδή εγώ δεν σέβομαι την θρησκεία σου,δε σημαίνει οτι δεν σέβομαι εσένα τον ίδιο.
Απ'τη στιγμή που δε σε ξέρω προσωπικά,γιατί να μην σε σεβαστω?Δε μου εχεις κάνει τίποτα.
Τελος πάντων,εύχομαι να είσαι πάντα καλά φίλε μου,οποια και να είναι τα "πιστέυω σου" και να μην χαλιέσαι για τίποτα.

Φίλοι μου καλημέρα,

Με οδηγό το μήνυμα του Σωκράτη θα ήθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις και παράπονα.


Πώς μπορεί να μην το πάρει κάποιος προσωπικά όταν από το πουθενά χωρίς να σε ξέρουν, ορμάνε και σε Σταυρώνουν.???


Αν λείπει η διάκριση και δεν μπορείτε να διακρίνετε την αγάπη ενός ανθρώπου να ακολουθήσει ένα προορισμό, ένα δόγμα ένα το θέλουμε και υπό αυτή την τοποθέτηση μάλλον, αυτό είναι προσωπικό πρόβλημα αυτού που δεν το αποδέχεται και όχι του just a man.

Σεβαστές οι σκέψεις σας. Και οι σκέψεις του κάθε ανθρώπου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη σχέση έχει αυτό με την Ζωή μου, και γιατί γράφουν όσα γράφουν εδώ μέσα. Ακόμα δεν το έχω καταλάβει.

Όταν κάποιος είναι άνθρωπος με σεβασμό, σέβεται τα πάτα στην
Δημιουργία.

Γιατί τελικά εδώ μέσα κατηγορούν όλοι, η αν όχι όλη την ορθοδοξία, αλλά με την συμπεριφορά τους είναι χειρότερη και από αυτούς που κατηγορούνε. Δυστυχώς.


Σε ένα παλιότερο άρθρο που είχα γράψει στο Πνευματικό μου Ημερολόγιο (27/03/2004 : 01:06:45) ήταν τα εξής περί σεβασμού:

quote:

Ο Σεβασμός.

Με το σεβασμό, αναγνωρίζουμε την αξία του συνανθρώπου μας.

Βέβαια, ο καθένας από εμάς και χωρίς διακρίσεις αξίζει πάντοτε σεβασμό.

Μόνο που δεν είμαστε πάντα ικανοί να το δούμε και να το διακρίνουμε στους γύρο μας.

Δεν μιλάμε για το σεβασμό που νιώθουμε επειδή ο άλλος είναι σε μια ανώτερη θέση στην κοινωνία, ούτε επειδή έχει οικονομική ανεξαρτησία, μα ούτε επειδή είναι μορφωμένος με ανώτατη πανεπιστημιακή μόρφωση, η είναι πνευματικά εξελιγμένος η έξυπνος, και βέβαια και πιο σημαντικό από όλα επειδή τον φοβόμαστε.

Μιλάμε για τον σεβασμό προς όλα τα ανθρώπινα και μη, βιολογικά όντα που υπάρχουν πάνω στον πλανήτη μας, που προέρχονται από την συνειδητοποιήσει ότι το κάθε ένα από αυτά είναι μια μοναδική έκφραση του ίδιου Θεού του Σύμπαντος Κόσμου.

Γιατί ενώ ένα μερμηγκάκι αν το πατήσουμε θα σκεφτούμε ε και τη έγινε, για το Θεό έχει την ίδια αξία μέσα στην δημιουργία όπως και ο άνθρωπος.

Πόσα μας διδάσκει ένα μερμήγκι με την σιωπή του και την εργατικότητα του.

Δυστυχώς εμείς οι άνθρωποι υποφέρουμε από την βαριά αρρώστια της υπερηφάνειας που κουβαλάμε όλοι μας, πιστεύοντας ότι είμαστε κάτι ιδιαίτερο.

Και μας διαφεύγει ότι την ίδια στιγμή που πιστεύουμε ότι είμαστε κάτι ιδιαίτερο και ξεχωριστό έρχεται ο Θεός, μας παίρνει πίσω στον Ουρανό και στην θέση μας γεννάει μια άλλη ψυχή όπου θα σεβαστή και θα εκφράσει το Θεϊκό Σχέδιο της Δημιουργίας.

Μπορούμε να σεβαστούμε τον συν άνθρωπό μας όταν προσπαθήσουμε να διακρίνουμε τα θετικά στοιχεία που έχει καλλιεργήσει.
Ο πραγματικός σεβασμός τιμά ακόμα και τον ανήθικο και τον εγκληματία, επειδή θυμόμαστε ότι ο Θεός είναι μέσα και σε αυτή την Ψυχή, κάτι που λόγο πολλές φορές οι αντίξοες συνθήκες την οδήγησαν να λειτουργήσει λάθος, η από άγνοια και είναι φυσιολογικό να μην το καταλαβαίνει και η ίδια.

Ο σεβασμός είναι ένα παιδί της Σοφίας και της Αγάπης και πάντα γεννά την Ευγένεια και το ενδιαφέρον προς τον συνάνθρωπο μας.

Ο πραγματικά δυνατά πνευματικός άνθρωπος ξέρει ότι ο αληθινός σεβασμός δεν έχει φόβο, αλλά έχει, ίσως δέος για την κάθε ανθρώπινη έκφραση.

Ο πραγματικός σεβασμός δε λιγοστεύει με την οικειότητα, αλλά εξελίσσεται με την Αγάπη έτσι ώστε ο ένας να μην μπαίνει ο ένας στον κύκλο του άλλου. Απλά ο ένας κύκλος να εφάπτεται με τον άλλο.
Είναι αδελφός με ταπεινοφροσύνη, επειδή αναγνωρίζει ότι όλοι έχουν τις ίδιες αξίες.

Ο αλληλοσεβασμός είναι η βάση της υγιείς ισότητα, της Φιλίας που είναι ο άμεσος ο επόμενος Ιερότερος κραδασμός με στενή σχέση Αγάπης.

Η έλλειψη σεβασμού πληγώνει, επειδή δε μας επιτρέπει να διακρίνουμε και να αναγνωρίσουμε την αξία και την αληθινή ελεύθερη έκφραση κάθε Ψυχής.

Όταν δεν σεβόμαστε τον άλλο, βρισκόμαστε σε άγνοια και δε σεβόμαστε τη Θεία Δημιουργία, κάτι που σημαίνει ότι δε σεβόμαστε πρώτα την δική μας Υπάρξει που είναι και αυτή ένα κομμάτι της δημιουργίας όπως και ο συνάνθρωπος μας.

Ο Σεβασμός και ο ΑυτοΣεβασμός για κάθε συνάνθρωπο μας χωρίς διακρίσεις, είναι η αναγνώριση του Αληθινού Εαυτού στον καθένα μας!!!


Αλήθεια, βλέπετε πολλούς να έχουν λειτουργήσει με αυτό το σκεπτικό σε αυτό το topic???

Μάλλον ελάχιστοι!!!

Η υπάρξει των γονιών, των δασκάλων των πνευματικών οδηγών, ενός πολιτισμού, ενός δόγματος και μιας θρησκείας δεν σημαίνει και την ύπαρξη παιδαγωγού και παιδαγωγίας.

Και γιατί δεν αρέσει η Ορθοδοξία; Μα είναι απλό.

Γιατί όλοι περιμένουν να παίρνουν απαντήσεις “χαπί” για να ησυχάζουν την συνείδηση τους!!!

Και όταν τους δυσκολεύει κάποια απάντηση, τα βάζουν με το δρόμο και το δόγμα. Το αυτοκίνητο έχει φώτα. Αν δεν τα ανάβουμε και πάμε μέσα και πέφτουμε στις λακκούβες το βράδυ δεν φταίει το αυτοκίνητο (δόγμα).

Αλλά και τελικά όταν λέμε τις σκέψεις μας γινόμαστε αποκρουστική.

Μα εδώ σε αυτό το χώρο είτε τις πεις είτε όχι τελικά μάλλον αποκρουστικό γίνεσαι αν πάς να μιλήσει.

Όλα είναι δωρεάν εδώ μέσα.

Το να σέβεστε τον άλλο και να μην τον κοροϊδεύετε η να μην τον περιπαίξεις είναι δωρεάν.
Το να τον μισείς είναι δωρεάν
Το να τον Αγαπάς είναι δωρεάν.

Αλλά δεν θέλω άλλα δώρα. Γιατί δεν έχω που να βάλω. Στην βιτρίνα της Καρδιά μου δεν ταιριάζουν ορισμένα από τα δώρα που μου προσφέρετε. Σας ευχαριστώ πάντως.

Προσωπικά για τον just a man αυτός ο χώρος, και αυτό το τοπιc, είναι ένα χώρος Ιερός.

Είναι ένας χώρος προσευχής.

Τόσο δύσκολο σας είναι να μην καταχωρίσετε ότι θέλετε εδώ μέσα!!!

Ας στο σεβαστείτε επιτέλους!!!!

Υστερόγραφο.
Για όσους έχουν σεβασμό. Αν και αμφιβάλλω. Και αυτό θα φανεί από τα επόμενα μηνύματα που θα καταχωρισθούν.

Να είστε ευλογημένοι

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7.


Just a man.

999

Edited by - Just_A_Man on 03/09/2004 10:47:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 10:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα τελευταίο που θα ήθελα να σας πω είναι ότι, αυτό το topic δεν δημιουργήθηκε για να απαντάει σε κάθε ερώτηση που θέλετε. Και ο λόγος όπως το είπα και ποιο πάνω είναι γιατί είναι περισσότερο χώρος προσευχής.

Θα απαντώ σε ότι γνωρίσω και αισθάνομαι ότι μπορώ να το απαντήσω, όσο μου το επιτρέπουν οι φυσικές μου δυνάμεις, οι πνευματικές μου, ο προσωπικός ελεύθερος χρόνος, μα πάνω από όλα όταν η ερώτηση γίνετε με την διάκριση της αγάπης.

Σας ευχαριστώ για όλες τις ερωτήσεις.

Ευχαριστώ,

Να είστε ευλογημένοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7,

just a man.

999


Edited by - Just_A_Man on 03/09/2004 10:58:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 11:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε ασεβή λογαριασμέ just για ποια Ορθοδοξία μας γράφεις;
Λίγο εάν θες, ξακαθάρισέ μας τα λόγια σου....
Ποιον Θεό μας δείχνεις;
Πάντως των Ορθοδόξων Χριστιανών όχι, ασεβη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2004, 11:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε ασεβή λογαριασμέ just για ποια Ορθοδοξία μας γράφεις;
Λίγο εάν θες, ξακαθάρισέ μας τα λόγια σου....
Ποιον Θεό μας δείχνεις;
Πάντως των Ορθοδόξων Χριστιανών όχι, ασεβη!

Φίλε μου,

Δεν έχω κανένα σχόλιο για τα μήνυματα σου να καταθέσω πάρα μόνο το πιο είναι το Πιστεύω μου για τον Τριαδικό Θεό και την Ορθοδοξία.



Πιστευομεν εις ενα Θεον, Πατερα, παντοκρατορα,

ποιητην ουρανου και γης, ορατων τε παντων και αορατων.

Και εις ενα Κυριον Ιησουν Χριστον,

τον Υιον του Θεου, τον μονογενη,
τον εκ του Πατρος γεννεθεντα προ παντων των αιωνων.

φως εκ φωτος, Θεον αληθινον εκ Θεου αληθινου,

γεννεθεντα ου ποιεθεντα, ομοουσιον τω Πατρι,

δι ου τα παντα εγενετο.

τον δι ημας τους ανθροπους και δια την ημετερας σωτηριαν
κατελθοντα εκ των ουρανων

και σαρκωθεντα εκ Πνευματος Αγιου και Μαριαν της Παρθηνου

και ενανθροπησαντα.

σταυρωθεντα τε υπερ ημων επι Ποντιου Πιλατου

και πανθοντα και ταφεντα.

και ανασταντα τη τριτη ημερα κατα τας Γραφας.

και παλιν ερχομηνον μετα δοξης κριναι ζωντας και νεκρους

ου της Βασιλειας ουκ εσται τελος.

Και εις το Πνευμα το Αγιον, το Ζωονποιον,
το εκ του Πατρος εκπορευομενον,
το συν Πατρι και Υιω συμπροσκυνουμενον και συνδοξαζομενον,

το λαλησαν δια των Προφητων.

Εις μιαν, Αγιαν, Καθολικην και Αποστολικην Εκκλησιαν.
ομολογουμεν εν βαπτισμα εις αφεσιν αμαρτιων.

προσδοκωμεν Αναστασιν νεκρων, και ζωην του μελλοντος αιωνος.

Αμην. Αμήν. Αμήν.


Να είστε ευλογημένοι


Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man.

999


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy