ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 τι ειναι αιρεση κατα την ορθοδοξη εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 22:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε άκου ότι θέλεις, αλλά εδώ δεν θα κοπανάς τις χαλκευμένες σας «ερμηνείες». Άγεστε και φέρεστε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, μεταξύ μύθου και πλαστογράφησης, και έτσι καταφεύγετε σε οτιδήποτε τέχνασμα μπορεί πονηρός νους να σκαρφιστεί ώστε να αποδείξει την δήθεν χαμένη θεότητα του Χριστού.

Εδώ έχει περίτρανα ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ότι τόσο η αναφορά στην λέξη ΘΕΟΣ αλλά όσο και η χρήση του «Υιός Θεού» είναι ΚΟΙΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ στην Βιβλική ορολογία, και εσύ έχεις κολλήσει στο «Είμαι Έν με τον Πατέρα»??


Χαλάρωσε ρε μεγάλε γιατί οι αποδείξεις σου ειναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΕΣ.Τι να πώ μας έχεις αποστομώσει με την πληρότητα των επιχειρημάτων σου και πάνω από όλα ότι είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ(Από ποιόν άραγε αποδείχθηκαν?)

Αρκεί που εσύ είσαι ο λάτρης της Αλήθειας που έχεις ανακαλύψει ΜΟΝΟΝ ΕΣΥ , που δεν άγεσαι και φέρεσαι και σημειωτέον δεν καταφεύγεις σε κανένα τέχνασμα για να αποδείξεις τα λεγόμενά σου.(Αλήθεια φίλε μου η αποσπασματική παράθεση λέξεων ή φράσεων από τις γραφές δεν είναι πονηρό,κακόβουλο και διαβολικό τέχνασμά σου????)

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 22:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σάμιουέλ:
«Νομίζω ότι το αντικείμενο της κουβέντας μας ήτανε το: "Εάν ο ίδιος ο Χριστός ομολόγησε την θεότητά του"...»

Schwabe:
Ακριβώς. Και αυτό, δεν το είπε ποτέ.


Μα ολόκληρη η Καινή Διαθήκη δεν είναι τίποτα άλλο από μια μαρτυρία της θεότητας του Ιησού. Θα αναφέρω ένα περιστατικό το οποίο είδα πρόσφατα στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο και στο οποίο ο Χριστός ομολογεί για πολλοστή φορά την θεότητα του.

Κατά Ιωάννη ι 30-33
30 εγώ και ο πατήρ έν εσμεν. 31 Εβάστασαν ούν πάλιν λίθους οι Ιουδαίοι ίνα λιθάσωσιν αυτόν. 32 απεκρίθη αυτοίς ο Ιησούς· Πολλά έργα καλά έδειξα υμίν εκ τού πατρός μου, διά ποίον αυτών έργον λιθάζετέ με; 33 απεκρίθησαν αυτώ οι Ιουδαίοι λέγοντες· Περί καλού έργου ου λιθάζομέν σε, αλλά περί βλασφημίας, και ότι σύ άνθρωπος ών ποιείς σεαυτόν Θεόν.

Edited by - pr_gid on 04/10/2006 02:44:56



MEIN FREUND SCHWABE FILEICH HILFT:
ΑΤΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΙΔ.8 Λεγει εισ αυτον ο Ιησους τοσον καιρον ειμαι μαζη σας φιλιππε και δεν με εγνωρισες ακομη οτι δηλαδη ειμαι ο υιος του θεου θεος οπως ο πατηρ? Εκεινος που ειδε εμε και εισεχωρησε εις το μυστηριον της εναθρωπησεως μου ειδε τον πατερα. Δεν πιστευεις οτι εγω ειμαι αχωριστα ενωμενος με τον πατερα . sei pitte nicht so stuhr.
mit freundliche grusse andreasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 00:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Απλά μαθηματικά, που τα καταλαβαίνει και ο πιο αγεωμέτρητος!»

Σαμουήλ, σοβαρέψου επιτέλους…

samuel1974:
«ΕIΜΑΙ EΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤEΡΑ"
Το λέει πεντακάθαρα και απλά.»

Ένας μύστης του πνεύματος, ένας Ιουδαίος Ραβίνος, αναφέρεται ΣΤΟΝ ΛΟΓΟ και όχι στις νοητικές ακροβασίες που ΕΣΕΙΣ έχετε ανάγκη. Δεν έχεις ουδεμία απόδειξη για την ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ που του αποδίδεις φίλτατε.

Εικασίες κάνεις, όπως συνεχώς εξάλλου….

samuel1974:
«Στο προηγούμενο μου γραπτό, στο οποιο αναφέρω την αρχιερατική προσευχή του Χριστού, ο Χριστός λέει ότι:»

Αδυνατείς φίλτατε να αντιληφτείς ακόμα και τα προφανή, καθώς σκέπτεσαι ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ. Έτσι μάθατε, έτσι θα πάτε….

samuel1974:
«Είσαι μεν πρόθυμος να σπιλώνεις το πρόσωπο του Χριστού, αλλα κάπου κλατάρουνε τα μηνίγγια σου...»

Κακομοίρη Σαμουήλ, και να ξερες πόσο το διασκεδάζω….

samuel1974:
«Εδώ δε μιλάμε για πιστη, αλλα για το τι λένε οι Γραφές, τις οποιες ορισμένοι διαβάζουνε, ορισμένοι μελετάνε και ορισμένοι διεστραβλωνουνε.»

Ακριβώς!

Και οι γραφές ΔΙΑΡΚΩΣ ΣΑΣ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝΕ, οι γραφές διαρκώς αποκαλύπτουνε ΤΑ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ. Έχει ο καιρός γυρίσματα φίλτατε…

samuel1974:
«Το τι δοκίμασες εσύ και το τι δεν δοκίμασες, και προσπαθείς να μας διαφημίσεις την χαμένη σου πιστη, ποσώς μας ενδιαφέρει.»

Κάτι «επαΐοντες» Σαμουήλ σαν και την αφεντιά σου, με άφηναν από πολλά χρόνια πριν αδιάφορο, καθώς γρήγορα προέκυπτε ο ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥΣ αλλά και η παντελής έλλειψη επιχειρημάτων πέρα από τις καθεστωτικές και αποστεωμένες απαντήσεις-πακέτο.

Η πίστη σου, ή οι υποθέσεις που χαριεντίζεσαι με άλλα λόγια, είναι μια προκρούστια κλίνη για την λογική φίλτατε. Εδώ είμαστε λοιπόν!

samuel1974:
«Δεν χρειάζεται να γνωρίσεις έναν άνθρωπο από κοντά για να ξέρεις εάν είχε θεοποιήσει τον εαυτό του η όχι, τα γραπτά του και η ιστορία του το δείχνουνε. "Η αμαρτία μου ενώπιον μου εστί διά παντος"»

Καλά θα κάνεις να μην ασχολείσαι και πολύ με την Ιουδαϊκή θεολογία/μυθολογία καθώς ΑΓΝΟΕΙΣ βασικά στοιχεία της ιστορίας αυτού του λαού. Ασχολήσου καλύτερα με περισσότερη μελέτη της Καινής Διαθήκης διότι……τελικά ούτε και εδώ έχεις διαπρέψει!!

samuel1974:
«Ποιος είναι ο Πατέρας του μέλλοντος αιώνος, Θεός ισχυρός, θαυμαστός, Σύμβουλος, άρχοντας ειρήνης;;;»

Ο ίδιος ο οποίος είναι και ο Θεός: ΚΑΝΕΝΑΣ!

Είδαμε ότι ακόμα και όταν αναφέρεται η λέξη ΘΕΟΣ από τους προφήτες, δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο από έναν ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΤΙΤΛΟ. Το ίδιο ισχύει και με όλα τα άλλα ονόματα και ιδιότητες, καθώς είναι απλοί χαρακτηρισμοί και όχι «δήλωση Θεότητας!».

Εδώ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ τόσο απλόχερα η λέξη ΘΕΟΣ αλλά και ΥΙΟΣ ΘΕΟΥ και εσύ κόλλησες στα ήσσονος σημασίας?

samuel1974:
«Λες να είναι θνητός;;»

Σαφέστατα. Ο Μεσσίας των Ιουδαίων είναι ένας απλός θνητός. Τίποτα άλλο δεν επιτρέπει η Ιουδαϊκή θεολογία. Τελεία και παύλα.

samuel1974:
«τώρα αναφέρεται στην Πεντάτευχο και ο Χριστός σαν Θεός;;; Aρχισες το γνωστό σου κόλπο της αντίφασης;;;»

Σαμουήλ, αντιλαμβάνομαι το αδιέξοδο που βρίσκεσαι αλλά προσπάθησε να έχεις μια πιο αξιοπρεπή συμπεριφορά. Μάθε να χάνεις.

Δεν είπα εγώ ότι αναφέρεται ως Θεός ο Χριστός στην Πεντάτευχο, αλλά ΕΣΥ μας κοπάνησες τον ψαλμό ως «απόδειξη» του ότι δήθεν είναι ΚΑΙ θεός! Και εγώ ΣΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΑ ότι ακόμα και αυτή η αναφορά ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΘΩΣ Η ΛΕΞΗ «ΘΕΟΣ» ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ.

Το πιάνεις ή να σου το γράψω σε άλλη γλώσσα??

samuel1974:
«Η λέξη Κύριος είναι για σένα και αυτή ήσσονος σημασίας, αυτό ψάχνεις;;;»

Η λέξη ΘΕΟΣ είναι υψηλότερης αξίας, καθώς ως Κύριος αναφέρεται και ο Βασιλιάς αλλά και μπορεί να αποδοθεί σε τιμώμενο πρόσωπο. Τα έχεις κάνει φίλτατε σαλάτα!

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχω ήδη αποδείξει σε παλαιότερη συζήτηση ότι δεν ισχύει τίποτα απολύτως από τα όσα εσφαλμένα παραφράζεις και παραποιείς. Ας μην κουράζουμε ξανά τους αναγνώστε με τα ίδια, εάν βέβαια επιμένεις ευχαρίστως να ανακαλέσω το αρχείο μου.

Σαμουήλ, ΤΖΑΜΠΑ χτυπιέστε. Δεν αποδεικνύεται ΤΙΠΟΤΑ απολύτως για τον δήθεν Μεσσία Χριστό της Καινής Διαθήκης. Όλα είναι ένα ψέμα. Μια πλάνη στην πλάτη των αδαών....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 01:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Ο ίδιος ο Ιησούς Χριστός να έρθει ενώπιον σου και να σου πει:Εγώ είμαι Θεός εσύ δεν θα το πιστέψεις.»

Εάν έρθει μπροστά σου και σου πει «Ποτέ δεν είπα ότι είμαι εγώ ο θεός» θα τον πιστέψεις? Όχι φίλτατε, δεν θα τον πιστέψεις!

Και ξέρεις γιατί? Διότι……καταργεί τα όσα πιστεύεις!!

CROWL26:
«Φίλε Schwabe μόνιμα διαστρεβλώνεις τα πάντα όσα αναφέρονται στην Καινή Διαθήκη, απομονώνοντας φράσεις και λέξεις για να υποστηρίξεις τις ανήκουστες και αβάσιμες κατηγορίες σου ενάντια στο Θεό και τον Ιησού Χριστό.»

Έτσι λες έ? Άντε να δούμε λοιπόν ΠΟΥ εντόπισες όλα ετούτα τα «ανήκουστα»…..

CROWL26:
«Ο Ιησούς Χριστός στην συγκεκριμένη συνομιλία Του ήθελε να δείξει στον ερωτούντα τη σημασία που έχει να επιδιώκει ο άνθρωπος να είναι αγαθός.Δεν ήθελε πεί ότι δεν είμαι Θεός, αλλά ότι η Αγαθότητα αποτελεί έναν ευγενή σκοπό εκάστου ανθρώπου.»

Βολική απάντηση σας μάθανε έ? Δεν λέω, σας ηρεμεί αυτή η απάντηση, αλλά ας το δούμε το θέμα κοντύτερα, αν και είναι ανώφελο καθώς απλά ΒΑΖΕΤΕ ΛΟΓΙΑ στο στόμα του Ιησού τα οποία εκείνος ουδέποτε είπε!

ΠΟΙΑ είναι παρακαλώ η «διδακτική αξία» όταν δεν απαντά με ευθύτητα και προπάντων ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ο Χριστός? ΠΟΙΟΣ ο λόγος αυτής της δήθεν υπεκφυγής? ΤΙ είχε να φοβηθεί ο Χριστός με το να απαντήσει την αλήθεια?

Φαντάζεσαι ότι δεν είχε άλλα επιχειρήματα ώστε να διδάξει τις αρετές της αγαθότητας και…..κατέφυγε σε ένα ψέμα?? Αλήθεια, ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟ περνάτε έναν Ραβίνο Ιουδαίο?

Και τέλος, τι ήθελε να «δείξει» στον ερωτώντα ο Χριστός όταν ξεκάθαρα διατυπώνει πως ΑΓΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ?? Να επιδιώξει ΤΙ ο ερωτώντας? Το να……μάθει πως ουδέποτε μπορεί να υπάρξει αγαθός πλην του Θεού???

Καλά, σκέφτεσαι πρώτα αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να γράψεις κάτι?

CROWL26:
«Αγαθοί εδήλωναν και τα μέλη του Ιερατίου της εποχής εκείνης καίτοι ήταν αυτοί που είχαν περισσότερες αμαρτίες και πάθη από τους απλούς πιστούς.»

Στοιχεία παρακαλώ, στοιχεία με εδάφια, Βιβλία, συγγραφέα τόπο και χρόνο. Ειδάλλως, απλά συσκότιση επιφέρεις.

CROWL26:
«Αλλά αλήθεια ακόμα και αν έλεγε ότι Αγαθός είμαι μόνο εγώ,που θα σου αποδείκνυνε ότι είχε αποδεχτεί τη θεότητά Του, θα ήταν μάλλον ανούσιο και άνευ σημασίας για εσένα..»

Με «θα» και με «εάν»…..πήραμε φίλτατε την Πόλη!!!!!!!

Μείνε στα ΔΕΔΟΜΕΝΑ και προσπάθησε επάνω σε αυτά να ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙΣ τις θέσεις σου. Απλό είναι, δοκίμασε το….

CROWL26:
«Πιστεύω κάθε συζήτηση μαζί σου δεν βγάζει πουθενά αφού αρνείσαι τα πάντα ακόμα και τα ιστορικώς αποδεδειγμένα.»

ΠΟΙΑ είναι τα «ιστορικώς αποδεδειγμένα» φίλτατε??

Μήπως η «ιστορική» γέννηση από τον κρίνο??

Μήπως η «ιστορική» διάβαση ΕΠΙ του νερού??

Μήπως η «ιστορική» αποξήρανση της συκιάς??

Μήπως η «ιστορική» ανάσταση εις τους ουρανούς??

Μήπως η «ιστορική» ανεύρεση του παραδείσου?

Μήπως η «ιστορική»……ύπαρξη του Θεού Γιαχβέ???

Ε ρε ιστορία τι σου έμελε να μάθεις και να πάθεις!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 01:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Χαλάρωσε ρε μεγάλε γιατί οι αποδείξεις σου ειναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΕΣ.»

Ε για να το λες εσύ……….

CROWL26:
«Αρκεί που εσύ είσαι ο λάτρης της Αλήθειας που έχεις ανακαλύψει ΜΟΝΟΝ ΕΣΥ..»

Ενώ η δικιά σου «αλήθεια» είναι προϊόν……..ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ έ???

Δεν μου λες, έχεις κοιτάξει ΠΟΣΕΣ αιρέσεις έχει ο χριστιανισμός?? Έχεις κοιτάξει πόσοι είναι οι ορθόδοξοι σε σχέση με τους Ευαγγελιστές για παράδειγμα? Έχεις αναλογιστεί ΓΙΑΤΙ αυτή η περίφημη «εξ αποκαλύψεως αλήθεια» αδυνατεί χιλιάδες χρόνια μετά να καταστεί έστω και πλειοψηφία στον πλανήτη??

Άχ αυτοί οι λάτρεις της «εσφαλμένης» αλήθειας, άχ πόσο μας δυσκολεύουν το «θείο έργο», άχ…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 01:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
franandy2001:
«MEIN FREUND SCHWABE FILEICH HILFT:»

Heiße Luft in bunten Tüten mein lieber!! Gleich geht’s weiter….

franandy2001:
«ΙΩΑΝΝΗΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΙΔ.8 Λεγει εισ αυτον ο Ιησους τοσον καιρον ειμαι μαζη σας φιλιππε και δεν με εγνωρισες ακομη οτι δηλαδη ειμαι ο υιος του θεου θεος οπως ο πατηρ?»

Ξέρεις, η ημιμάθεια πάντοτε είναι χειρότερη από την αμάθεια αγαπητέ. Δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά αυτό αποδεικνύει το εδάφιο που επικαλείσαι.

Σε αυτή την περίπτωση, ο Ιησούς μετά την ερώτηση του Φιλίππου απαντά πως «..Εκείνος που έχει ίδει εμέ είδε και τον Πατέρα, διότι εγώ είμαι ο Υιός του».

Παρακάτω δηλώνει επίσης πως «..πιστεύετε μοι ότι εγώ εν τω πατρί και ο πατήρ εν έμοι. Εί δε μη, δια τα έργα αυτά πιστέυετε μοί».

Ο Χριστός ομιλεί σύμφωνα με το πνεύμα της Ιουδαϊκής θεολογίας, ΘΕΩΡΕΙ ότι μεταφέρει τον ΛΟΓΟ του Θεού Πατέρα, ως προφήτης Του, και άρα είναι επόμενο να αναφέρεται σε ΕΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΟΥ, καθώς ο ΛΟΓΟΣ έχει αξία και όχι τίποτα άλλο στην Μεσσιανική αποστολή που ΘΕΩΡΟΥΣΕ ότι εκτελούσε.

Επίσης, έχουμε δει ότι η έννοια «Υιός Θεού» συναντάται πολλές φορές στην Πεντάτευχο και δεν είναι κάτι το οποίο αφορά μόνο τον Χριστό.

Αγαπητέ άδικα μην το παιδεύεις το θέμα. Παντού έχουμε τα ίδια λογοπαίγνια, τις ίδιες αναφορές, οι οποίες συνάμα τίποτε απολύτως δεν αποδεικνύουνε, ιδιαίτερα δε εάν ανατρέξουμε στην πηγή, στην Πεντάτευχο.

Halt die Ohren steif!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 02:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Σαμουήλ, σοβαρέψου επιτέλους…"
Ένας μύστης του πνεύματος, ένας Ιουδαίος Ραβίνος, αναφέρεται ΣΤΟΝ ΛΟΓΟ και όχι στις νοητικές ακροβασίες που ΕΣΕΙΣ έχετε ανάγκη. Δεν έχεις ουδεμία απόδειξη για την ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ που του αποδίδεις φίλτατε."

Εννοείς να σοβαρευτούμε και να παραδεχτούμε την ερμηνεία σου, που λέει, ότι ο Χριστός είπε μεν είμαι ένα με τον Θεό-Πατέρα, αλλά δεν το εννοούσε έτσι, αλλά το θεωρούσε αλλιώς, το εννοούσε πολυ σουρεαλιστικά και κυβιστικά, θα λέγαμε κάπως έτσι:
"Είμαι ένα με το Θεό Πατέρα, αλλά στα λεγόμενα μου, δηλαδή σας λέω αυτά που θα σας έλεγε και ο Θεός-Πατέρας, δηλαδή ΟΤΙ ξεστομίζω είναι σα να μιλάει ο Θεός-Πατέρας, ΟΤΙ λέω, ΟΤΙ σκέφτομαι είναι εκφράσεις του Θεού Πατρός. ΟΤΙ κάνω είναι θέλημα του Πατρός."

Μα καλά;;

θα τον ρωτούσανε οι μαθητές του.

...Και πριν γεννηθείς ΕΣΥ; Ποιός μιλούσε εν ονόματι του Πατρός; Ποιανού φωνή ήτανε αυτή που μιλούσε στο Μωϋσή στο Όρος Σινά; Ποιανού φωνή ακουγότανε στην έρημο, όπου μιλούσε στον Αβραάμ; Ποιανού φωνή άκουγε ο Δανιήλ και οι άλλλοι προφήτες;; Εάν ο Θεός χρειάζεται ΤΩΡΑ έναν αντιπρόσωπο, γιατί δεν χρειαζότανε και τότε;; Εάν ο Θεός-Πατέρας δεν χρειάστηκε αντιπρόσωπο να μιλήσει στον Αβραάμ και του μιλούσε απευθείας απο το πουθενά, τότε γιατί να μιλάει τώρα μέσου εσού;; Εάν η φωνη του Θεού κούφανε όλους τους Εβραίους, όταν του το ζητήσανε στην έρημο, τότε γιατί δε μας μιλάει και πάλι έτσι ΑΜΕΣΑ και στέλνει εσένα σαν αντιπρόσωπο;; γιατί τότε δεν χρειάστηκε αντιπρόσωπο και τώρα χρειάζεται;;

Εάν είσαι ένας απλός θνητός τότε γιατί όταν σου ζήτησε ο Φίλιππος να του δείξεις τον Πατέρα του είπες ότι: "Όποιος είδε εμένα είδε και τον Πατέρα" και ότι εσύ είσαι μέσα στον Πατέρα και ο Πατέρας μέσα σε εσένα" (Ιωανν. 14:10) Γιατί προσευχόμενος προς τον Πατέρα είπες: "Να μου δώσεις την δόξα, που είχα πριν φτιαχτεί ο κόσμος" Πως μπόρεσες εσύ σαν κοινός θνητός να έχεις την ίδια δόξα με τον Πατέρα πριν φτιαχτεί ο κόσμος, εφόσον σαν κοινός θνητός έπρεπε να πλαστείς και εσύ μετά που έγινε ο κόσμος, όπως όλοι μας;;
Γιατί όταν σε επιπλήξανε οι Φαρισαίοι ότι βλασφημάς με το που αφήνεις το λαό να σε αποκαλλεί Υιό του Δαβίδ, εσύ τους απάντησες ότι είσαι ανώτερος απο τον Βασιλιά Δαβίδ και όχι υιός του, επειδή επικαλούμενος τον 110ο ψαλμό είπες, ότι ο Δαβίδ σε αποκαλλεί Κύριό του με το που λέει "Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου". Ταύτισες δηλαδή το πρόσωπό σου με τον Κύριο (στον οποίο μιλάει ο Κύριος) που αναφέρει ο Δαβίδ στον ψαλμό του.

(Και οι Φαρισαίοι και οι Γραμματείς παρεπιπτώντος σε εκείνη τη στιχομυθία δεν είπανε ότι "τω Κυρίω μου" αναφέρεται στον ίδιο τον Δαβίδ, όπως κάνουνε ορισμένοι αυτοανακυρηχθέντες παντογνώστες της ιουδαϊκής θεολογίας )

Γιατί τάυτισες το προσωπό σου με κάποιον, που ο Κύριος μας τον όρκισε αιώνιο ιερέα;
Γιατί ταύτισες το προσωπό σου με κάποιον που ο Θεός του αφιερώνει όλους του τους αγίους;;
Γιατί ταύτισες το πρόσωπό σου με κάποιον που ο Θεός του λέει: "εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε" Δηλαδή σε γέννησε και δεν σε έπλασε ο Θεός και σε γέννησε μάλιστα πριν φτιαχτεί ο κόσμος.

Γιατί εφόσον δεν είσαι εσύ ο Θεός, λές ότι θα μας κρίνεις στην Δευτέρα Παρουσία;;; Αυτό το έχει προφητέψει ο Δανιήλ για τον "Παλαιό των ημερών εν μέσω των Χερουβίμ", τον οποίο τον είδε σε όραμα. Aυτός θα μας κρίνει, σύμφωνα με την Ιουδαϊκή Θεολογία... Είναι δυνατόν να είσαι κοινός θνητός και να σε είδε ο Δανιήλ πριν απο τόσους αιώνες;; Και καλά θα μας πεις ότι αυτό ήτανε μόνο ένα όραμα, τότε γιατί θα μας κρίνεις εσύ και όχι ο ίδιος ο Θεός;;; Και τι δουλειά έχουνε τα τιμιώτατα Χερουβίμ να τριγυρνάνε γύρω σου, όταν αυτά υπηρετούνε μόνο το Θεό, βρίσκονται μόνο πλησίον του Θεού και δεν έρχονται σε εμάς τους ανθρώπους, όπως τα άλλα τάγματα αγγέλων;;;

Και εάν δεν είσαι ο Θεός, τοτε γιατί εμφανίστηκες σαν Θεός στον Ζαχαρία και έγραψε:
"Λέγει Κύριος.... και θέλω εκχέει επί τον οίκον Δαβίδ και επί τους κατοίκους της Ιερουσαλήμ, Πνεύμα χάριτος και ικεσιών. Και θέλουσιν επιβλέψει προς Εμέ, τον οποίον εξεκέντησαν.";;;;
Γιατί τον Θεό-Πατέρα δεν θα τον κάνουνε τίποτα, αλλά εσύ μας είπες ότι θα σε θανατώσουνε, δηλαδή θα σε κεντήσουνε στα πλευρά, όπως λένε και οι προφητείες;;;;

Εάν τον ρωτούσανε όλα αυτά οι μαθητές του, νομίζεις ότι θα μπορούσε να απαντήσει;;;

Αλλα ο Ιωάννης ο Βαπτιστής τον ρωτησε:
"Είσαι εσύ ο Μεσσίας ή να περιμένουμε κάποιον άλλον;;"

Και ο Χριστός απάντησε καταφατικά, λέγοντας ότι στο πρόσωπό του εκπληρώνονται οι Γραφές.

Γράφεις:
"Κακομοίρη Σαμουήλ, και να ξερες πόσο το διασκεδάζω…."

Όσοι βρίζανε τον Χριστό, όσοι τον μαστιγώνανε, όσοι τον φτύνανε και του λέγανε: "σώσε τον εαυτό σου και μετά σώζεις τον κόσμο"

...και αυτοί το διασκεδάζανε.

Δε μου προκαλεί επομένως απορία ότι το διασκεδάζεις και εσυ και οι όμοιοί σου.

Edited by - samuel1974 on 05/10/2006 02:04:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 02:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιανού φωνή ήτανε αυτή που μιλούσε στο Μωϋσή στο Όρος Σινά; Ποιανού φωνή ακουγότανε στην έρημο, όπου μιλούσε στον Αβραάμ; Ποιανού φωνή άκουγε ο Δανιήλ και οι άλλλοι προφήτες;;


Παραισθησεις και παραμυθια...


quote:
Aυτός θα μας κρίνει, σύμφωνα με την Ιουδαϊκή Θεολογία...


Μη φας, εχουμε γλαρο.

quote:
επικαλούμενος τον 110ο ψαλμό είπες, ότι ο Δαβίδ σε αποκαλλεί Κύριό του


Ειναι καιρος να ξεκολλησεις απο τα σατανιστικα κειμενα των ψαλμων

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 08:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη φας, εχουμε γλαρο.

Αυγολέμονο ή κοκκινιστό, αγαπητέ velial?

Αλήθεια, φίλε μου, γιατί προτρέπεις τον samuel1974 "να ξεκολλήσει από τα σατανιστικά κείμενα των ψαλμών"?
Αν εκείνον τον ωφελεί - τουλάχιστον σύμφωνα με την δική του αντίληψη - η μελέτη τους, γιατί θα πρέπει να μην το πράττει πλέον αυτό?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 10:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Εννοείς να σοβαρευτούμε και να παραδεχτούμε την ερμηνεία σου, που λέει, ότι ο Χριστός είπε μεν είμαι ένα με τον Θεό-Πατέρα, αλλά δεν το εννοούσε έτσι, αλλά το θεωρούσε αλλιώς, το εννοούσε πολυ σουρεαλιστικά και κυβιστικά, θα λέγαμε κάπως έτσι:»

Εννοώ ότι θα πρέπει ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ και να ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΣ ότι μιλάμε για έναν άνθρωπο που (ας το δεχθούμε..) έζησε 2000 χρόνια ΠΡΙΝ, είχε ΕΚΕΙΝΕΣ τις εικόνες, είχε μυαλά ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, και το βασικότερο: ήταν ένας πιστός ιουδαίος!

Έτσι, ως πιστός ιουδαίος, ως καλός γνώστης των γραφών και της σχετικής θεολογίας, ΓΝΩΡΙΖΕ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα «ενσάρκωσης» του Θεού Γιαχβέ, γνώριζε αυτό που ήξερε και ο τελευταίος ιουδαίος πιστός: ότι ο Μεσσίας δεν είναι τίποτα άλλο από ένας χαρισματικός ηγέτης, ένας ηγέτης με το χρίσμα του Γιαχβέ, ένας Χριστός.

Και εσάς, γι’αυτό σας μιλάνε συνεχώς: για έναν Χριστό!

samuel1974:
«Ποιανού φωνή άκουγε ο Δανιήλ και οι άλλλοι προφήτες;;»

Άσε τις απέλπιδες προσπάθειες και τις βλακείες. Τι θα πει «ποιανού φωνή άκουγε»? Άνοιξε την Πεντάτευχο και θα δεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ποιανού φωνή άκουγαν!

samuel1974:
«Εάν η φωνη του Θεού κούφανε όλους τους Εβραίους, όταν του το ζητήσανε στην έρημο, τότε γιατί δε μας μιλάει και πάλι έτσι ΑΜΕΣΑ και στέλνει εσένα σαν αντιπρόσωπο;; γιατί τότε δεν χρειάστηκε αντιπρόσωπο και τώρα χρειάζεται;;»

Οι ερωτήσεις είναι σωστές.

Κανείς δεν αποδέχθηκε ότι ο Χριστός που παρουσιάζει η Καινή Διαθήκη υπήρξε και πραγματικά ο Μεσσίας των προφητών. Τα όσα λέει ο Χριστός, προφανώς και υπερβαίνουν το όριο των αναγγελιών που θα ανέμενε ο μέσος Ιουδαίος, καθώς οι αναγγελίες του Μεσσία των προφητών θα όφειλαν να είναι ΠΟΛΕΜΟΣ, ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΕΚΛΕΚΤΟΥ ΛΑΟΥ ΙΣΡΑΗΛ!

Όμως, προς απογοήτευση των Ιουδαίων, ο Χριστός αυτός αναλώνεται σε συμβολισμούς και αλλόκοτα σχήματα λόγου…..

Έτσι, όλα όσα στη συνέχεια παρουσιάζεις έχουνε να κάνουνε με αυτόν ακριβώς τον ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ρόλο που αναλαμβάνει ο Χριστός, καθώς δεν εκπληρώνει τα απαραίτητα κριτήρια των προφητών ώστε να τον αποδεχθούνε ως πιθανό Μεσσία και ταυτόχρονα μιλάει για έννοιες που η Πεντάτευχος δίδει πολλάκις σε πρόσωπα άλλα, όπως «Υιός Θεού» ή ακόμα και «Θεός».

Είναι προφανές ότι ο όποιος Ραβίνος μίλησε όλα αυτά σε κάποιους ακόλουθους του ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΤΗΚΕ από μεταγενέστερους αναγνώστες, καθώς δεν μπορούσε ποτέ να είναι τόσο άσχετος με την ιουδαϊκή θεολογία και παράδοση ώστε να αγνοεί τα πλέον βασικά στοιχεία της.

samuel1974:
«Αλλα ο Ιωάννης ο Βαπτιστής τον ρωτησε:
"Είσαι εσύ ο Μεσσίας ή να περιμένουμε κάποιον άλλον;;"
Και ο Χριστός απάντησε καταφατικά, λέγοντας ότι στο πρόσωπό του εκπληρώνονται οι Γραφές.»

Το «καταφατικά» ΕΣΕΙΣ το λέτε φίλτατε Σαμουήλ! Το κείμενο δεν λέει καθόλου αυτό αλλά λέει κάτι διαφορετικό.

Απαντά λοιπόν ο Ιησούς:

«έπεμψεν προς τον κύριον λέγων συ ει ό ερχόμενος, ή άλλον προσδοκώμεν; ... και αποκριθείς [ό Ίησοϋς] ειπεν αύτοϊς- πορευθέντες απαγγείλατε Ιωάννη α και άκούετε και βλέπετε. τυφλοί άναβλέπουσιν, χωλοί περιπατοϋσιν, λεπροί καθαρίζονται και κωφοϊ άκούουσιν, νεκροί εγείρονται, πτωχοί ευαγγελίζονται..»

Αυτό το οποίο λοιπόν βλέπουμε είναι ότι ο Ιησούς ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ, δεν απαντά με ένα σαφέστατο ΝΑΙ, όπως θα άρμοζε εις τον αναμενόμενο Μεσσία των προφητών και ολάκερου του Ιουδαϊκού έθνους, αλλά απλά λέει πως «..πηγαίνετε και διηγηθείτε στον Ιωάννη αυτά που βλέπετε και ακούτε»!!!

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι είτε δεν επιθυμεί την ταύτιση με τον αιμοβόρο και εκδικητικό Μεσσία των προφητών (ο οποίος έπρεπε να απελευθερώσει άμεσα το ιουδαϊκό έθνος από τους δυνάστες..) είτε θέλει να δώσει ένα άλλο μήνυμα στον Ιωάννη τον κολλητό του το οποίο……μάλλον το πήρε μαζί του στον τάφο!!

Ρε Σαμουήλ, πότε θα πάψετε να βάζετε λόγια στο στόμα αυτού του ιουδαίου?

samuel1974:
«Όσοι βρίζανε τον Χριστό, όσοι τον μαστιγώνανε, όσοι τον φτύνανε και του λέγανε: "σώσε τον εαυτό σου και μετά σώζεις τον κόσμο"
...και αυτοί το διασκεδάζανε.»

Σιγά ρε Σαμουήλ, κόψε κάτι άνθρωπε μου!! Εγώ σε ΕΣΕΝΑ απευθύνθηκα! Η μήπως έχεις αρχίσει να την βλέπεις την δουλειά……και μάρτυρας???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 10:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βολική απάντηση σας μάθανε έ? Δεν λέω, σας ηρεμεί αυτή η απάντηση, αλλά ας το δούμε το θέμα κοντύτερα, αν και είναι ανώφελο καθώς απλά ΒΑΖΕΤΕ ΛΟΓΙΑ στο στόμα του Ιησού τα οποία εκείνος ουδέποτε είπε!


quote:
Παρακάτω δηλώνει επίσης πως «..πιστεύετε μοι ότι εγώ εν τω πατρί και ο πατήρ εν έμοι. Εί δε μη, δια τα έργα αυτά πιστέυετε μοί».

Ο Χριστός ομιλεί σύμφωνα με το πνεύμα της Ιουδαϊκής θεολογίας, ΘΕΩΡΕΙ ότι μεταφέρει τον ΛΟΓΟ του Θεού Πατέρα, ως προφήτης Του, και άρα είναι επόμενο να αναφέρεται σε ΕΝΟΤΗΤΑ ΛΟΓΟΥ, καθώς ο ΛΟΓΟΣ έχει αξία και όχι τίποτα άλλο στην Μεσσιανική αποστολή που ΘΕΩΡΟΥΣΕ ότι εκτελούσε.

Επίσης, έχουμε δει ότι η έννοια «Υιός Θεού» συναντάται πολλές φορές στην Πεντάτευχο και δεν είναι κάτι το οποίο αφορά μόνο τον Χριστό.


Κατηγορείς με μίσος και πάθος τις εξηγήσεις μας ότι δήθεν είναι "βολικές" απαντήσεις που μας τις "είπαν" άλλοι,δηλαδή μας θεωρείς υποχείρια άλλων υποβολέων και στην αμέσως επόμενη απάντησή σου στο φίλο franandy2001 κάνεις ακριβώς αυτό για το οποίο φίλε μου μας κατηγορείς σφόδρα.

Δηλαδή "ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ" που ουδέποτε είπε.Δικές σου ερμηνείες όπως τις καταλαβαίνεις ή όπως ΣΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΛΕΣ!

Άσε ρε φίλε Schwabe σκεσκεπάστηκε η αγωνιώδης προσπάθειά σου να βρίζεις και να σπιλώνεις τους συνομιλητές σου.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 10:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe καλά, σκέφτεσαι πρώτα αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να γράψεις κάτι?

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 10:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe καλά, σκέφτεσαι πρώτα αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να γράψεις κάτι?

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 11:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CROWL26:
«Κατηγορείς με μίσος και πάθος τις εξηγήσεις μας ότι δήθεν είναι "βολικές" απαντήσεις που μας τις "είπαν" άλλοι..»

Κατηγορώ με…….«μίσος» τις εξηγήσεις σας??? Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ φίλτατε να έχω «μίσος»? Μήπως μπορείς να μου πεις?

Τα όσα λες είναι πολύ παλαιότερα της ύπαρξης σου, και επιπλέον εδώ κάνουμε ΣΥΖΗΤΗΣΗ και όχι πόλεμο. Μήπως το έχετε πάρει το όλο θέμα πιο σοβαρά από ότι του αρμόζει?

CROWL26:
«Δηλαδή "ΒΑΖΕΙΣ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ" που ουδέποτε είπε.Δικές σου ερμηνείες όπως τις καταλαβαίνεις ή όπως ΣΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΛΕΣ!»

Θέσφατο δεν διεκδικεί ΚΑΝΕΙΣ. Αυτό, είναι κατανοητό για μένα αλλά μάλλον όχι για σένα αγαπητέ!

Εδώ λέει ο καθένας ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ τις οποίες και προσπαθεί να τεκμηριώσει με στοιχεία και συσχετισμούς που απορρέουν εκ των γραφών, και ο αναγνώστης θα βγάλει τα συμπεράσματα του.

Προσκόμιζε λοιπόν ΣΤΟΙΧΕΙΑ για τα όσα κόπτεσαι και να είσαι σίγουρος ότι η αλήθεια θα λάμψει….

CROWL26:
«Άσε ρε φίλε Schwabe σκεσκεπάστηκε η αγωνιώδης προσπάθειά σου να βρίζεις και να σπιλώνεις τους συνομιλητές σου»

Η αμφισβήτηση πονάει έ? Τι να κάνουμε…..

CROWL26:
«Φίλε Schwabe καλά, σκέφτεσαι πρώτα αυτά που γράφεις ή απλά γράφεις για να γράψεις κάτι?»

Να σου πω ειλικρινά? Εάν ακολουθήσω το παράδειγμα σου, όχι!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 14:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
CROWL26:
«Φίλε Schwabe μόνιμα διαστρεβλώνεις τα πάντα όσα αναφέρονται στην Καινή Διαθήκη, απομονώνοντας φράσεις και λέξεις για να υποστηρίξεις τις ανήκουστες και αβάσιμες κατηγορίες σου ενάντια στο Θεό και τον Ιησού Χριστό.»

Schwabe
Έτσι λες έ? Άντε να δούμε λοιπόν ΠΟΥ εντόπισες όλα ετούτα τα «ανήκουστα»…..


Eχει δικiο ο κροουλ φίλε μου . . . . .


quote:
schwabe:
Έχεις κάτι να μας αποδείξεις ότι εννοούσε αυτά που φαντάζεσαι και όχι την ενότητα ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ??
Τι λες φίλε μου!!!!! Αν κάποιος φαντάζεσαι είσαι εσύ. Αν κάποιος κάνει φανταστικές άλογες «ερμηνείες» επί του περιστατικού είσαι εσύ. Ο Χριστός το είπε καθαρά «εγώ και ο πατήρ έν εσμεν» και οι Ιουδαίοι από την ομολογία αυτή είπαν «Περί καλού έργου ου λιθάζομέν σε, αλλά περί βλασφημίας, και ότι σύ άνθρωπος ών ποιείς σεαυτόν Θεόν»


quote:
schwabe:
Ένας μύστης του πνεύματος, ένας Ιουδαίος Ραβίνος, αναφέρεται ΣΤΟΝ ΛΟΓΟ και όχι στις νοητικές ακροβασίες που ΕΣΕΙΣ έχετε ανάγκη. Δεν έχεις ουδεμία απόδειξη για την ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ που του αποδίδεις φίλτατε.
Σβαμπε ο Χριστός από την αρχή ως το τέλος της Καινής Διαθήκης δεν ομολογεί τίποτα άλλο από την θεότητα του. Αυτά τα οποία λες είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ. Σου έχουμε φέρει ένα σωρό παραδείγματα και ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

Αυτός που είναι όλο τσιτάτα και συνθήματα χωρίς να είναι σε θέση να απόδειξη τίποτα είσαι εσύ (πως θα μπορούσε άλλωστε να αποδείξει κάτι αφού αυτό το οποίο ισχυρίζεσαι εδώ και τόσα ποστ είναι άνω ποταμών). Αυτά τα οποία ισχυρίζεσαι για τον Χριστό δεν αναφέρονται ΠΟΥΘΕΝΑ στην Καινή Διαθήκη. Μιλάς επί ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ.


Edited by - pr_gid on 05/10/2006 14:30:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 14:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γραφεις:
"Έτσι, ως πιστός ιουδαίος, ως καλός γνώστης των γραφών και της σχετικής θεολογίας, ΓΝΩΡΙΖΕ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα «ενσάρκωσης» του Θεού Γιαχβέ, γνώριζε αυτό που ήξερε και ο τελευταίος ιουδαίος πιστός: ότι ο Μεσσίας δεν είναι τίποτα άλλο από ένας χαρισματικός ηγέτης, ένας ηγέτης με το χρίσμα του Γιαχβέ, ένας Χριστός."

Σε ρώτησα κάποια πράγματα και περίμενα απαντήσεις, τις οποιες δε θέλεις η δεν μπορείς να τις δώσεις, αυτό είναι δικό σου θέμα...

Έχω εδώ και 3 μήνες και σου λέω: "Πως μπορεί να τον γέννησε ο Θεός τον Κύριο του 110ου ψαλμού, προ καταβολής κόσμου" εάν ο γεννημένος είναι ένας απλός θνητός;;;; ...Και συ δε λες τίποτα. Και από την άλλη έχεις την αναίδεια και μιλάς για ξεσκεπάσματα...

Αυτό πάει τώρα τρεις μήνες και δε λες τίποτα. Ψάχνεις στο διαδίκτυο και δε βρίσκεις καμια σωστή απάντηση;; Πάνε ρωτα τους Μάρτυρες του Ιεχωβά, να σου πούνε τι το τρελό έχουνε εφεύρει για να απαντάνε σε αυτήν την ερώτηση και έλα τουλάχιστον να το ισχυριστείς και εσύ.

Γραφεις:
"Άσε τις απέλπιδες προσπάθειες και τις βλακείες."

Μπορώ να σου πω και κανένα γαλλικό, αλλα σέβομαι τους συνομιλητές και δεύτερον δε χρειάζεται.

Γραφεις:
"Είναι ηλίου φαεινότερο ότι είτε δεν επιθυμεί την ταύτιση με τον αιμοβόρο και εκδικητικό Μεσσία των προφητών (ο οποίος έπρεπε να απελευθερώσει άμεσα το ιουδαϊκό έθνος από τους δυνάστες..) είτε θέλει να δώσει ένα άλλο μήνυμα στον Ιωάννη τον κολλητό του το οποίο……μάλλον το πήρε μαζί του στον τάφο!!"

Τώρα το γύρισες στο ότι ο Χριστός δεν παραδέχτηκε ότι είναι ο αναμενόμενος Μεσσίας.

Μτ Ιστ-13. Ελθών δε ο Ιησούς εις τα μέρη Καισαρείας της Φιλίππου ηρώτα τους μαθητάς αυτού λέγων. τίνα με λέγουσιν οι άνθρωποι είναι τον υιόν του ανθρώπου;
Μτ Ιστ-14. οι δε είπον. οι μεν Ιωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Ηλίαν, έτεροι δε Ιερεμίαν ή ένα των προφητών.
Μτ Ιστ-15. λέγει αυτοίς. υμείς δε τίνα με λέγετε είναι;
Μτ Ιστ-16. αποκριθείς δε Σίμων Πέτρος είπε. συ ει ο Χριστός (=Μεσσίας) ο υιός του Θεού του ζώντος.
Μτ Ιστ-17. και αποκριθείς ο Ιησούς είπεν αυτώ. μακάριος ει, Σίμων Βαριωνά, ότι σαρξ και αίμα ουκ απεκάλυψε σοι, αλλ’ ο πατήρ μου ο εν τοις ουρανοίς.

Γραφεις:
"Σιγά ρε Σαμουήλ, κόψε κάτι άνθρωπε μου!! Εγώ σε ΕΣΕΝΑ απευθύνθηκα! Η μήπως έχεις αρχίσει να την βλέπεις την δουλειά……και μάρτυρας???"

Το αν βρίζεις εμενα, μου τα .... κόντρα σινιέ.

Το να βρίζεις όμως τον Χριστό, αυτό με ενοχλεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 22:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Schwabe κάνε μια αναδρομή στα λεγόμενα σου στις προηγούμενες απαντήσεις σου και θα καταλάβεις γιατί σου απαντώ έτσι.Η ειρωνία και η μείωση των συνομιλητών που δεν συμφωνούν μαζί σου είναι συχνό φαινόμενο στις απαντήσεις σου.Να σου υπενθυμίσω:

"Βολική απάντηση σας μάθαν-ε?"

“Αδυνατείς φίλτατε να αντιληφτείς ακόμα και τα προφανή, καθώς σκέπτεσαι ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ. Έτσι μάθατε, έτσι θα πάτε….”

“ΤΑ ΧΑΛΚΕΥΜΕΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ. Έχει ο καιρός γυρίσματα φίλτατε…”
“Κάτι «επαΐοντες» Σαμουήλ σαν και την αφεντιά σου, με άφηναν από πολλά χρόνια πριν αδιάφορο, καθώς γρήγορα προέκυπτε ο ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥΣ αλλά και η παντελής έλλειψη επιχειρημάτων πέρα από τις καθεστωτικές και αποστεωμένες απαντήσεις-πακέτο. ”
“Το πιάνεις ή να σου το γράψω σε άλλη γλώσσα??”
“Όλα είναι ένα ψέμα. Μια πλάνη στην πλάτη των αδαών....”

"Κακομοίρη Σαμουήλ, και να ξερες πόσο το διασκεδάζω…."

“Άγεστε και φέρεστε μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας”

Όλα τα παραπάνω αποδεικνύουν τα λεγόμενά μου περί ΜΙΣΟΥΣ και ΠΑΘΟΥΣ εκ μέρους σου.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 00:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr_gid:
«Ο Χριστός το είπε καθαρά «εγώ και ο πατήρ έν εσμεν»

Δεν μου λες, γιατί νομίζω κάποιοι υπερ-χριστιανοί εδώ μέσα βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση, ακόμη και σήμερα δεν λέει κάποιος ο οποίος ΤΑΥΤΙΖΕΙ τον εαυτό του με τις ΠΡΑΞΕΙΣ και τα ΕΡΓΑ άλλου προσώπου, προσώπου που θεωρεί σημείο αναφοράς, ότι π.χ. «εκείνος και εγώ είμαστε ένα»???

Δεν έχεις ποτέ σου ακούσει κάποιον, δεν έχεις ποτέ σου διαβάσει κάτι που να ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με κάποιον άλλο?

Ο Χριστός λοιπόν όντως το είπε καθαρά, αλλά εσείς ακούτε μόνο αυτά που ΣΑΣ ΜΑΘΑΝΕ ότι πρέπει να ακούτε φίλτατε!

Επίσης, και επειδή θαρρώ ότι πέρα από τις ισχνές θεολογικές σου γνώσεις δεν τα πας πολύ καλά και με την ελληνική, έχεις άραγε κατανοήσει ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ? Γνωρίζεις τη διαφορά του τι εστί «εσμέν» και π.χ. «ειμί»??

Ψιλά γράμματα έ?

Στον Ιωάννη 10:30 διαβάζουμε πως «Εγώ και ο Πατήρ εν εσμέν», πράγμα που σημαίνει σε απλά ελληνικά «Εγώ και ο Πατέρας ένα ΕΙΜΑΣΤΕ»!!

Είμαστε λέει φίλτατε, και όχι Είμαι! Διαχωρίζει σε ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ, σε ΔΥΟ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ, καθώς ο ένας είναι ο ΘΝΗΤΟΣ ΜΕΣΣΙΑΣ και ο άλλος Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ.

Εάν ήθελε λοιπόν να πει πως ΕΓΩ και ο ΠΑΤΕΡΑΣ είμαστε ΤΟ ΙΔΙΟ, είμαστε το ίδιο την ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (καθώς δεν γίνεται να έχει μείνει με….ΚΕΝΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ το Σύμπαν κατά τα 33 χρόνια ζωής του Χριστού!!!!), τότε θα έλεγε «Εγώ και ο Πατήρ εν ειμί», καθώς το μεν «εσμέν» αναφέρεται σε περισσότερα του ενός πρόσωπα το δε «ειμί» σε ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ!!

Αυτά, σας τα εξηγήσανε ποτέ φίλτατε οι δογματικοί σας διδάσκαλοι ή τους χαλάνε την συμπαθητική ιστορία?

pr_gid:
«Σβαμπε ο Χριστός από την αρχή ως το τέλος της Καινής Διαθήκης δεν ομολογεί τίποτα άλλο από την θεότητα του.»

Έως τώρα ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Αναμένω…..

pr_gid:
«Αυτά τα οποία ισχυρίζεσαι για τον Χριστό δεν αναφέρονται ΠΟΥΘΕΝΑ στην Καινή Διαθήκη. Μιλάς επί ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΩΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ.»

Αντιλαμβάνομαι αγαπητέ την αγωνία σου, αντιλαμβάνομαι το άγχος σου στο άκουσμα όλων αυτών, αλλά δεν φταίω εγώ για την ΠΛΑΣΤΟΤΗΤΑ των κειμένων.

Ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης, είναι ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ. Ακόμη όμως και εάν δεχθούμε την ύπαρξη του, σε τίποτα δεν μπορεί να κολλήσει το αξίωμα του Μεσσία των προφητών καθώς ΤΙΠΟΤΑ δεν εκπληρώθηκε στο πρόσωπο του.

Απλά, τίποτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 00:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«"Πως μπορεί να τον γέννησε ο Θεός τον Κύριο του 110ου ψαλμού, προ καταβολής κόσμου" εάν ο γεννημένος είναι ένας απλός θνητός;;;; ..»

Έχω απαντήσει εδώ και καιρό σε ότι και εάν ρώτησες. Να ανατρέξεις στα όσα έχω απαντήσει και θα βρεις ότι έχω γράψει…..

Μάθε ότι στην θεολογία των Ιουδαίων (την οποία ΑΓΝΟΕΙΣ παντελώς..) υπάρχει ΠΛΗΘΩΡΑ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΩΝ, και ξεκόλλα επιτέλους από την Σχολαστική Ορθοδοξία.

Με κάνεις και βαριέμαι φίλτατε.

samuel1974:
«Μπορώ να σου πω και κανένα γαλλικό, αλλα σέβομαι τους συνομιλητές και δεύτερον δε χρειάζεται.»

Εδώ είμαστε Σαμουήλ, εδώ είμαστε….

samuel1974:
«Μτ Ιστ-13. Ελθών δε ο Ιησούς εις τα μέρη Καισαρείας της Φιλίππου ηρώτα τους μαθητάς αυτού λέγων. τίνα με λέγουσιν οι άνθρωποι είναι τον υιόν του ανθρώπου;»

Πάλι τα ίδια?

Το είπαμε εκατοντάδες φορές ότι ως «Υιός του ανθρώπου» ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΑΧΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ!!!! Μήπως θέλεις να δούμε πόσες άλλες φορές υπάρχει αυτή ακριβώς η αναφορά? Η αναφορά αυτή είναι ΤΙΜΗΤΙΚΗ και δεν σημαίνει τίποτα το……….«θεανθρώπινο»!!!

samuel1974:
«Μτ Ιστ-14. οι δε είπον. οι μεν Ιωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Ηλίαν, έτεροι δε Ιερεμίαν ή ένα των προφητών.»

Ακριβώς!!!!

Η πλήρης σύγχυση! Κανένας δεν ήταν σίγουρος για τίποτα, κανένας δεν είχε καταλάβει τι ρόλο έπαιζε!! Δηλαδή το ότι……κανένας δεν είχε καταλάβει τι τάχα αντιπροσώπευε για σένα είναι «απόδειξη»????

Ρε Σαμουήλ, τι πίνεις και δεν μας δίνεις?

samuel1974:
«Μτ Ιστ-16. αποκριθείς δε Σίμων Πέτρος είπε. συ ει ο Χριστός (=Μεσσίας) ο υιός του Θεού του ζώντος.»

Ε και????

Επειδή υπήρξε και ένας ή δυο που ΘΕΩΡΗΣΑΝ ότι ήταν ο Μεσσίας, σημαίνει και ότι είχαν δίκαιο? Και σήμερα φίλτατε, εάν ξεκινήσει ένας καλός ρήτορας στα περίχωρα της Ιερουσαλήμ μια «Μεσσιανική πορεία» να είσαι σίγουρος ότι και ένας και 1001 θα βρεθούνε να το πιστέψουνε!!

Και ξέρεις γιατί? ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝΕ.

Ξύπνα Σαμουήλ….
samuel1974:
«Το αν βρίζεις εμενα, μου τα .... κόντρα σινιέ.»

Γεια σου ρε Σαμουήλ με…..το ρεπερτόριο σου!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 04:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια, εδω αυτες οι φυλλαδες δε σεβονται τους ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, και παρουσιαζουν ενα τυπο να περπαταει στα νερα και να ανασταινεται, και εσεις κολλησατε στο αν σεβεται και εκπληρωνει στο ακεραιο το ρολο του Μεσσία?

Δηλαδη αγνοουμε την ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ, την ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ και την ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ των φυσικων νομων του κοσμου, ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ, και κολλησαμε τωρα στους σουπερ- ηρωες του Ισραηλ.

Και ο γλαρος Dying Incubus ειναι αυγολεμονο Αν διαβασεις και εσυ τους ψαλμους του Δαυιδ, και τις καταρες που περιεχουν, θα συμφωνησεις οτι οι συγγραφεις πρεπει να φανε πολλα... αυγα! Αυγολεμονο λοιπον

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 08:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου velial, έχω διαβάσει τους Ψαλμούς και γενικότερα έχω διαβάσει την Χριστιανική Αγία Γραφή.
Έχω βγάλει τα πορίσματα μου, έχω κάποια συμπεράσματα από τα όσα διάβασα κι αντιλήφθηκα κάποια σημεία τα οποία με προβλημάτισαν και με έκαναν να βγάλω κάποια Χ προσωπικά συμπεράσματα.

Αυτό όμως δε με κάνει να θέλω να ριχτώ σε έναν Ιερό Πόλεμο!
Οι συγκρούσεις όσον αφορά τα θρησκευτικά πιστεύω με παραπέμπουν σε Μεσαιωνικές καταστάσεις και προσωπικά προτιμώ την Αναγέννηση.
Καλός κι ο Μεσαίωνας (ειδικά αν τον δούμε μέσα από μια άλλη διάσταση) αλλά μην τον διαιωνίζουμε...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 10:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
schwabe:
Δεν μου λες, γιατί νομίζω κάποιοι υπερ-χριστιανοί εδώ μέσα βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση, ακόμη και σήμερα δεν λέει κάποιος ο οποίος ΤΑΥΤΙΖΕΙ τον εαυτό του με τις ΠΡΑΞΕΙΣ και τα ΕΡΓΑ άλλου προσώπου, προσώπου που θεωρεί σημείο αναφοράς, ότι π.χ. «εκείνος και εγώ είμαστε ένα»???
Δεν έχεις ποτέ σου ακούσει κάποιον, δεν έχεις ποτέ σου διαβάσει κάτι που να ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με κάποιον άλλο?
Υπεκφυγές φίλε μου, υπεκφεύγεις χωρίς να απαντάς στα περιστατικά που σου παραθέτουν οι συνομιλητές σου στα οποία ο Χριστός ομολογεί την θεότητα του.

Ζήτησες μια απόδειξη του ότι ο Χριστός ομολογεί ότι είναι θεός
Τα περιστατικά που σου παραθέτουν εγώ αλλά και οι άλλοι συνομιλητές είναι δεδομένα για παράδειγμα: . 8 Λέγει αυτώ Φίλιππος· Κύριε, δείξον ημίν τον πατέρα και αρκεί ημίν. 9 λέγει αυτώ ο Ιησούς· Τοσούτον χρόνον μεθ' υμών ειμι, και ουκ έγνωκάς με, Φίλιππε; ο εωρακώς εμέ εώρακε τον πατέρα· και πώς σύ λέγεις, δείξον ημίν τον πατέρα;

Άσε που άμα το δεις και εσύ αυτό που λες έρχεσαι μόνος σου στα λόγια μας:

quote:
schwabe:
ακόμη και σήμερα δεν λέει κάποιος ο οποίος ΤΑΥΤΙΖΕΙ τον εαυτό του με τις ΠΡΑΞΕΙΣ και τα ΕΡΓΑ άλλου προσώπου, προσώπου που θεωρεί σημείο αναφοράς, ότι π.χ. «εκείνος και εγώ είμαστε ένα»???»
Απαντάς και μόνος σου, από την στιγμή που ο Χριστός κάνει ότι και ο Θεός Πατήρ (πράξεις και έργα όπως λες, πχ. μια πράξη του θεού Πατέρα είναι και η δημιουργία του συμπαντος) άρα έχει κάθε δικαίωμα να λέει πως είναι ένα με τον Θεό Πατερά.

Εκτός αν εννοείς ότι έχω πχ εγώ δικαίωμα να πω ότι «είμαι ένα με τον μέγα Αλέξανδρο» επειδή συμφωνώ με τις πράξεις του μεγάλου Αλεξανδρου χωρίς όμως να έχω κάνει τίποτα από όσα έχει κάνει ο μέγας Αλέξανδρος. Στην περίπτωση αυτή θα μπορούσες να πάρεις το 166 να με μαζέψει ή να μου ξαναμάθεις τα ελληνικά.

quote:
schwabe
Επίσης, και επειδή θαρρώ ότι πέρα από τις ισχνές θεολογικές σου γνώσεις δεν τα πας πολύ καλά και με την ελληνική, έχεις άραγε κατανοήσει ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ? Γνωρίζεις τη διαφορά του τι εστί «εσμέν» και π.χ. «ειμί»??
Ψιλά γράμματα έ?
Στον Ιωάννη 10:30 διαβάζουμε πως «Εγώ και ο Πατήρ εν εσμέν», πράγμα που σημαίνει σε απλά ελληνικά «Εγώ και ο Πατέρας ένα ΕΙΜΑΣΤΕ»!!

Αυτά, σας τα εξηγήσανε ποτέ φίλτατε οι δογματικοί σας διδάσκαλοι ή τους χαλάνε την συμπαθητική ιστορία?


Μιλάμε για Αγία Τριάδα αυτό πρεσβεύει ο Χριστιανισμός 3 πρόσωπα μία θεότητα εξού και το εσμεν στην προκειμένη περίπτωση. 'Ενα παιδί του δημοτικού που του έχουν μιλήσει για Αγία Τριάδα δεν μπερδευεται.

Το λές και μόνος σου

quote:
θα έλεγε «Εγώ και ο Πατήρ εν ειμί», καθώς το μεν «εσμέν» αναφέρεται σε περισσότερα του ενός πρόσωπα το δε «ειμί» σε ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ!!
Αλλά προφανώς ξεχνάς την έννοια Αγία Τριάδα (3 Διαφορετικά Πρόσωπα Μία Θεότητα).

quote:
schwabe
Έως τώρα ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Αναμένω…..
Όχι μόνο σου έχω αποδείξει σου έχω πάρααποδείξει. Δεν είναι ανάγκη να αναμένεις ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

quote:
schwabe
Αντιλαμβάνομαι αγαπητέ την αγωνία σου αντιλαμβάνομαι το άγχος σου στο άκουσμα όλων αυτών . . . . . . . . . . .
Δεν έχω την παραμικρή αγωνιά φίλε μου. Αυτό μας έλειπε να ταρακουνιέται η πίστη μου από ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΕΣ ΑΥΤΟΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ KAI ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ. Την δική σου αγωνιά βλέπω που αρνεισαι να δεχτείς αυτό που βλέπεις.

Ζητησες μια αποδειξη του ότι ο Χριστος ομολογει ότι είναι θεός ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ:
Ο Χριστός το είπε καθαρά «εγώ και ο πατήρ έν εσμεν» και οι Ιουδαίοι από την ομολογία αυτή είπαν «Περί καλού έργου ου λιθάζομέν σε, αλλά περί βλασφημίας, και ότι σύ άνθρωπος ών ποιείς σεαυτόν Θεόν»


Τουλάχιστον οι Εβραίοι 2000 χρονιά πριν που ήταν αυτόπτες μάρτυρες της ομολογίας αλλά δεν πίστεψαν τον Χριστό για Θεό πήγαν να τον σκοτώσουν για αυτό που είπε: «Περί καλού έργου ου λιθάζομέν σε, αλλά περί βλασφημίας, και ότι σύ άνθρωπος ών ποιείς σεαυτόν Θεόν». Εσύ αυτό που καλείσαι να κάνεις είναι να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ που ξέρω ότι διαθέτεις στις 3εις σειρές απάντησης στο αστείο αίτημα να σου δείξουμε που μέσα στην Καινή Διαθήκη ομολογεί ο Χριστός ότι είναι Θεός. Τα ποστ του Σαμιουελ, του Αντρεα, του Κροουλ ειναι πολυ κατατοπιστικα.


Edited by - pr_gid on 06/10/2006 11:23:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 10:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
8 Λέγει αυτώ Φίλιππος· Κύριε, δείξον ημίν τον πατέρα και αρκεί ημίν. 9 λέγει αυτώ ο Ιησούς· Τοσούτον χρόνον μεθ' υμών ειμι, και ουκ έγνωκάς με, Φίλιππε; ο εωρακώς εμέ εώρακε τον πατέρα· και πώς σύ λέγεις, δείξον ημίν τον πατέρα;

Φίλτατε pr_gid κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα!Έχεις απόλυτο δίκιο!Δεν είδες ότι δεν απάντησε στο μήνυμα μου?Αν κάνεις μια αναδρομή στις απαντήσεις του φίλου Schwabe θα δείς την αγωνιώδη προσπάθειά του να μειώσει τους συνομιλητές του!

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 12:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γραφεις:
"Είναι ηλίου φαεινότερο ότι είτε δεν επιθυμεί (o Χριστός) την ταύτιση με τον αιμοβόρο και εκδικητικό Μεσσία των προφητών….“

Και σου παραθέτω το εδάφιο:
Μτ. Ιστ:16,17.
„αποκριθείς δε Σίμων Πέτρος είπε: Συ ει ο Χριστός (=Μεσσίας) ο υιός του Θεού του ζώντος. και αποκριθείς ο Ιησούς είπεν αυτώ. μακάριος ει, Σίμων Βαριωνά, ότι σαρξ και αίμα ουκ απεκάλυψε σοι, αλλ’ ο πατήρ μου ο εν τοις ουρανοίς.“

Το οποιο αναιρεί τα λεγόμενα σου…
Γιατί εδώ ο Χριστός όχι μονο μακαρίζει τον Πέτρο, που τον ταύτισε με τον Μεσσία, αλλα του λέει, ότι τον φώτισε ο Θεός, και κατάλαβε ο Πέτρος ότι ο Χριστός είναι Μεσσίας

και αντί να πεις: "εντάξει έκανα λάθος"

Λες:
„Επειδή υπήρξε και ένας ή δυο που ΘΕΩΡΗΣΑΝ ότι ήταν ο Μεσσίας, σημαίνει και ότι είχαν δίκαιο?“

Λες ότι έχεις διαβάσει Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία…

Aυτό αποκόμισες από τις μελέτες σού;;;; Το να λες τέτοιες ασυναρτησίες;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 13:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το είπαμε εκατοντάδες φορές ότι ως «Υιός του ανθρώπου» ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΑΧΑ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ!!!! Μήπως θέλεις να δούμε πόσες άλλες φορές υπάρχει αυτή ακριβώς η αναφορά? Η αναφορά αυτή είναι ΤΙΜΗΤΙΚΗ και δεν σημαίνει τίποτα το……….«θεανθρώπινο»!!!
Τι λες φίλε μου !!!!!!!!!! Έχεις δει κανέναν προφήτη να αποκαλείται Υιός του Ανθρώπου;;;;;;!!!!!!!! Έχεις δει ποτέ για παράδειγμα τον Δαβίδ να τον αποκαλούν έτσι;;;;;;;;;;;;; Τι είναι αυτά που λες;;;;;;;;;!!!!!!!

quote:
schwabe:
«Μτ Ιστ-14. οι δε είπον. οι μεν Ιωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Ηλίαν, έτεροι δε Ιερεμίαν ή ένα των προφητών.»
Ακριβώς!!!!
Η πλήρης σύγχυση! Κανένας δεν ήταν σίγουρος για τίποτα, κανένας δεν είχε καταλάβει τι ρόλο έπαιζε!! Δηλαδή το ότι……κανένας δεν είχε καταλάβει τι τάχα αντιπροσώπευε για σένα είναι «απόδειξη»????
. . . . . . . . .
. . . . . . . . . .
Επειδή υπήρξε και ένας ή δυο που ΘΕΩΡΗΣΑΝ ότι ήταν ο Μεσσίας, σημαίνει και ότι είχαν δίκαιο? Και σήμερα φίλτατε, εάν ξεκινήσει ένας καλός ρήτορας στα περίχωρα της Ιερουσαλήμ μια «Μεσσιανική πορεία» να είσαι σίγουρος ότι και ένας και 1001 θα βρεθούνε να το πιστέψουνε!!
Στο σημείο αυτό ακυρώνεις το ερώτημα σου; Εσύ δεν ρώτησες να σου φέρουμε σημεία από την Καινή Διαθήκη στα οποία ο Ιησούς ομολογεί την θεότητα του; Να λοιπόν:

14.οι δε είπον· οι μεν Ιωάννην τον βαπτιστήν, άλλοι δε Ηλίαν, έτεροι δε Ιερεμίαν η ένα των προφητών. 15.λέγει αυτοίς· υμείς δε τίνα με λέγετε είναι; 16.αποκριθείς δε Σίμων Πέτρος είπε· συ ει ο Χριστός ο υιός του Θεού του ζώντος. 17.και αποκριθείς ο Ιησούς είπεν αυτώ· μακάριος ει, Σίμων Βαριωνά, ότι σαρξ και αίμα ουκ απεκάλυψέ σοι, αλλ΄ ο πατήρ μου ο εν τοις ουρανοίς.

Ο Πέτρος ομολογεί ότι ο Ιησούς δεν είναι ούτε ο Ηλίας ούτε ο Ιερεμίας ούτε οποιοσδήποτε προφήτης αλλά ο Χριστός ο υιός του Θεού του ζώντος. Και ο Ιησούς αποκαλεί τον Πέτρο μακάριο για αυτή του την μαρτυρία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 13:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ velial

Γραφεις:
"Δηλαδη αγνοουμε την ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ, την ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ και την ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΣΗ των φυσικων νομων του κοσμου, ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΑΣ, και κολλησαμε τωρα στους σουπερ- ηρωες του Ισραηλ."

Ακριβώς όπως το λες είναι. Ο Χριστός ήρθε να καταργήσει το νομοτελειακή πορεία του ανθρώπου, που οδηγεί στο πνευματικό και σωματικό θάνατο.


Γραφεις:
"Και ο γλαρος Dying Incubus ειναι αυγολεμονο Αν διαβασεις και εσυ τους ψαλμους του Δαυιδ, και τις καταρες που περιεχουν, θα συμφωνησεις οτι οι συγγραφεις πρεπει να φανε πολλα... αυγα! Αυγολεμονο λοιπον "

Για να ψάλεις πρέπει να καταπιείς ωμά αυγά...

Για τον Γλάρο έχω ακούσει ότι έχει πολύ σκληρό και άνοστο κρέας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 14:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pr-gid:
«Υπεκφυγές φίλε μου, υπεκφεύγεις χωρίς να απαντάς στα περιστατικά που σου παραθέτουν οι συνομιλητές σου στα οποία ο Χριστός ομολογεί την θεότητα του.»

Αφού έτσι θέλεις να τα βλέπεις, εγώ θα σου το χαλάσω?

pr-gid:
«Τα περιστατικά που σου παραθέτουν εγώ αλλά και οι άλλοι συνομιλητές είναι δεδομένα για παράδειγμα:»

Μια από τις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΤΑΡΕΣ στην ανθρώπινη ιστορία είναι Η ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ θεολογικών κειμένων, όπως δηλαδή αυτό που τόσο αρέσκεστε να κάνετε.

Όταν όμως σας σημειώσει κάποιος το ότι όταν ερωτήθηκε ο Ιησούς για το εάν είναι ΑΓΑΘΟΣ ή όχι, και εκείνος απάντησε «όχι, αγαθός είναι μόνο ο Θεός», και άρα ο Ιησούς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ, τότε…….το γυρνάτε στο καλαματιανό και στα «συμβολικά λόγια» που ξαφνικά ξεπήδησαν!!!

Γνωστό το παραμύθι.

Είναι προφανές ότι ο Ιησούς δεν ήταν τίποτα άλλο από ένας εκ των πολλών υποψήφιων Μεσσιών που πέρασαν, απλά άλλοι έστησαν στην πλάτη του μια ολάκερη εξουσία.

pr-gid:
«Απαντάς και μόνος σου, από την στιγμή που ο Χριστός κάνει ότι και ο Θεός Πατήρ..»

Ότι σκέφτεσαι χαίρεσαι νομίζω!

Άλλο το «κάνω ότι και ο ΧΥ» και άλλο «είμαι ο ΧΥ»!!

pr-gid:
«Μιλάμε για Αγία Τριάδα αυτό πρεσβεύει ο Χριστιανισμός 3 πρόσωπα μία θεότητα εξού και το εσμεν στην προκειμένη περίπτωση. 'Ενα παιδί του δημοτικού που του έχουν μιλήσει για Αγία Τριάδα δεν μπερδευεται.»

Εάν ο Χριστός, που την δεδομένη χρονική στιγμή ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΓΗ, και ταυτόχρονα «ζει» μέσα του ο Θεός, μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?

Διότι και εδώ και εκεί, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ, άρα είναι είτε εδώ είτε εκεί! Επομένως, ΠΟΥ βρίσκεται ο θεός φίλτατε? Στο σώμα του Χριστού ή στα ουράνια? Συνομιλεί ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ο Χριστός επάνω στον σταυρό ή πραγματικά συνομιλεί με ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ?

Εάν καταφέρεις να απαντήσεις σε αυτό το τόσο απλό ερώτημα, δίχως τις επιπόλαιες παπαγαλίες που μόλις πριν έγραψες, τότε θα διαπιστώσεις και τις χαοτικές αντιφάσεις επάνω στις οποίες έχει δομήσει ο χριστιανισμός την παγανιστική αυτή θεολογία, καθώς η έννοια αυτή είναι ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ και όχι Ιουδαϊκής.

Αναμένω λοιπόν, και αναμένω ακριβείς απαντήσεις.

pr-gid:
«Αλλά προφανώς ξεχνάς την έννοια Αγία Τριάδα (3 Διαφορετικά Πρόσωπα Μία Θεότητα).»

Ο παραλογισμός αυτός, τον οποίο φυσικά ούτε εσύ κατά βάθος ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ αλλά απλά αναπαράγεις, θα αναδειχθεί μόλις καταφέρεις να μου απαντήσεις στο προηγούμενο μου ερώτημα. Πριν περάσουμε σε πιο δύσκολα….

pr-gid:
«Όχι μόνο σου έχω αποδείξει σου έχω πάρααποδείξει. Δεν είναι ανάγκη να αναμένεις ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.»

Τι….«απέδειξες»? Το «Εν εσμέν»?? Θα αστειεύεσαι!

Εάν αυτό ήταν φίλτατε απόδειξη, τότε δεν θα υπήρχε Ισλάμ, τότε δεν θα υπήρχανε ήδη στα πρώιμα χρόνια του Μεσσιανικού κινήματος δεκάδες αιρέσεων, τότε δεν θα υπήρχανε Χιλιαστές και Μάρτυρες του Ιεχωβά, τότε δεν θα υπήρχανε οι τόσες άλλες διαφορετικές απόψεις.

Όχι μόνο δεν απέδειξες τίποτα, αλλά απλά μας έπεισες για το πόσο μονολιθικά σκέπτεται ένας πιστός που ποτέ του τίποτα δεν ερωτά…..

pr-gid:
«Αυτό μας έλειπε να ταρακουνιέται η πίστη μου από ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΕΣ ΑΥΤΟΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΕΣ KAI ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ. Την δική σου αγωνιά βλέπω που αρνεισαι να δεχτείς αυτό που βλέπεις.»

Οι υποθέσεις σου φίλτατε, δηλαδή η πίστη σου καθώς η πίστη είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ, ειδάλλως θα λεγόταν ΓΝΩΣΗ, είναι ένα κενό δοχείο. Γεμίζει με ότι ΕΜΕΙΣ αποδεχθούμε ότι περιέχει, με ότι ΕΜΕΙΣ φανταστούμε ότι πρέπει να έχει. Γεμίζει με ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΟΥ! Η πίστη σου είναι μια ΥΠΟΘΕΣΗ, μια ΕΛΠΙΔΑ. Παρακάτω θα το μάθεις και καλύτερα..

Ευτυχώς που η ιστορία έχει από καιρού λύσει τέτοιους μύθους, και έτσι μπορεί ο καθένας να επιλέξει: είτε την αναπαραγωγή ενός εκ των μονοθεϊστικών μύθων είτε την οδό της Αλήθειας μέσω της ΓΝΩΣΗΣ.

Εσύ επέλεξες τον μύθο. Εγώ θα σου τον χαλάσω?


Άλλωστε, ο «σωστός χριστιανός» ΔΕΝ ΕΡΩΤΑ, ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΔΕΝ ΕΜΠΛΕΚΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΡΙΣΗ. Δέχεται ΑΚΡΙΤΩΣ τα όσα ΑΛΛΟΙ του έχουνε μεταφέρει ως…«εξ αποκαλύψεως αλήθεια» και εκεί ΠΑΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. Πολύ σωστά είπες ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Εξάλλου, η ΟΡΘΟΦΡΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΔΕΛΕΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ. Σε πλήρη αντίθεση με τους Έλληνες φιλοσόφους, τι λέει για παράδειγμα ο Φαρισαίος Σαούλ: «Πίστις εστί ελπιζομένων υπόστασις, πραγμάτων έλεγχος ου βλεπομένων» (Εβρ. ΙΑ’1)

Ενώ λοιπόν ο Ελληνικός ορθός Λόγος ΑΝΑΖΗΤΑ και ΕΡΕΥΝΑ θέτοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, ο εβραιοχριστιανισμός επαγγέλλεται ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ και ψαρεύει μέσα από την ομίχλη ΤΗΣ ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΙΑΣ των επιχειρημάτων του, που όσο και αν ξεγελούν τον άμοιρο θρησκευόμενο κοσμάκη, ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ, αλλά και ως διδαχή ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ.

Μια ΕΛΠΙΔΑ…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 15:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Άλλωστε, ο «σωστός χριστιανός» ΔΕΝ ΕΡΩΤΑ, ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΑ, ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ, ΔΕΝ ΕΜΠΛΕΚΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΚΡΙΣΗ. Δέχεται ΑΚΡΙΤΩΣ τα όσα ΑΛΛΟΙ του έχουνε μεταφέρει ως…«εξ αποκαλύψεως αλήθεια» και εκεί ΠΑΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. Πολύ σωστά είπες ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Εξάλλου, η ΟΡΘΟΦΡΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΔΕΛΕΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ. Σε πλήρη αντίθεση με τους Έλληνες φιλοσόφους, τι λέει για παράδειγμα ο Φαρισαίος Σαούλ: «Πίστις εστί ελπιζομένων υπόστασις, πραγμάτων έλεγχος ου βλεπομένων» (Εβρ. ΙΑ’1)

Ενώ λοιπόν ο Ελληνικός ορθός Λόγος ΑΝΑΖΗΤΑ και ΕΡΕΥΝΑ θέτοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ, ο εβραιοχριστιανισμός επαγγέλλεται ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ και ψαρεύει μέσα από την ομίχλη ΤΗΣ ΑΛΗΘΟΦΑΝΕΙΑΣ των επιχειρημάτων του, που όσο και αν ξεγελούν τον άμοιρο θρησκευόμενο κοσμάκη, ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ, αλλά και ως διδαχή ΚΕΝΟ ΓΡΑΜΜΑ.

Μια ΕΛΠΙΔΑ…..



Μπλα,μπλα,μπλα,μπλα,μπλα....................................

Η γνωστή σφοδρή επίθεση κατά της Ελληνοορθόδοξης Χριστιανικής Διδασκαλίας, ΑΛΥΣΑΛΛΕΑ,ΦΑΝΑΤΙΚΗ,ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ,ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΗ,ΜΕΙΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ(...άμοιρο θρησκευόμενο κοσμάκη...)ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ......

ΑΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ Schwabe ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ""ΜΙΚΡΟΥΣ" ΤΟΝ "ΚΟΣΜΑΚΗ" ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΣΥ, ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΡΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ


ΞΕΚΑΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ...........

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 15:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«„αποκριθείς δε Σίμων Πέτρος είπε: Συ ει ο Χριστός (=Μεσσίας) ο υιός του Θεού του ζώντος. και αποκριθείς ο Ιησούς είπεν αυτώ. μακάριος ει, Σίμων Βαριωνά, ότι σαρξ και αίμα ουκ απεκάλυψε σοι, αλλ’ ο πατήρ μου ο εν τοις ουρανοίς.“»

Το τι αντιλαμβάνονταν ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης ως «ρόλο Μεσσία», ποτέ δεν θα το μάθουμε. Επίσης ποτέ δεν θα μάθουμε τι πραγματικά ειπώθηκε και τι όχι, καθώς τα κείμενα αυτά έχουνε τροποποιηθεί χιλιάδες φορές και κανένα κείμενο δεν είναι παλαιότερο του 4ου αιώνα.

Ακόμα και εάν δεχθούμε λοιπόν αυτό που λες, και πάλι δεν σημαίνει τίποτα απολύτως καθώς γνωρίζουμε ότι για τους Ιουδαίους ο Μεσσίας θα ήταν ένας απλός θνητός άνθρωπος, και όχι «θεάνθρωπος» ή οτιδήποτε άλλο.

Οπότε, ΠΟΥ το «συνταρακτικό νέο»?

samuel1974:
«Γιατί εδώ ο Χριστός όχι μονο μακαρίζει τον Πέτρο, που τον ταύτισε με τον Μεσσία, αλλα του λέει, ότι τον φώτισε ο Θεός, και κατάλαβε ο Πέτρος ότι ο Χριστός είναι Μεσσίας..»

Μίλησα για μια ενδεχόμενη διαφοροποίηση ως προς την άποψη που μπορεί να είχε για τον ρόλο του Μεσσία, και ετούτο διότι ΔΕΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕ ΠΟΤΕ ΤΑ ΟΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΗΣΑΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ.

Δεν μπορεί με άλλα λόγια να ήταν τόσο άσχετος ο Χριστός, ως πιστός Ιουδαίος, και να μην γνώριζε ότι δεν γίνεται να κόπτεσαι ως δήθεν Μεσσίας και ταυτόχρονα να μην είσαι σε θέση να εκπληρώσεις βασικές προφητείες, όπως π.χ. η ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΔΟΥΛΟΥ ΛΑΟΥ ΙΣΡΑΗΛ!

Επομένως, τα όσα είπε ή δεν είπε ο Πέτρος και η Πετρούλα είναι ΗΣΣΟΝΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ καθώς το πιθανότερο είναι να πρόκειται για εσκεμμένη παραποίηση εκ των υστέρων.

Αντιλαμβάνεσαι την προφανή απάτη?

samuel1974:
«Λες ότι έχεις διαβάσει Αρχαία Ελληνική φιλοσοφία…»

Έχω μελετήσει περισσότερα από ότι ενδεχομένως να φαντάζεσαι αγαπητέ, και ισχύει ΑΚΕΡΑΙΟ αυτό που είπα: το ότι το είπε ο Ιησούς που μας παρουσιάζει η Καινή Διαθήκη ή οι λίγοι ακόλουθοι του ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΧΕ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Και που το είπε τάχα, ΤΙ ΕΓΙΝΕ? Και εάν δεν το έλεγε, ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ? Και εάν σβήσουμε παντελώς τον μύθο αυτό από τη μνήμη μας ΤΙ ΧΑΝΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ?

Τίποτα. Απλά κερδισμένοι θα βγουν οι πολίτες αυτού του κόσμου και χαμένοι οι επαγγελματίες ιερωμένοι και οι εξουσίες που νέμονται…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pr_gid
Μέλος 2ης Βαθμίδας


280 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2006, 15:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pr_gid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα το δεις και εσύ αυτό που λες έρχεσαι μόνος σου στα λόγια μας:
quote:
schwabe:
ακόμη και σήμερα δεν λέει κάποιος ο οποίος ΤΑΥΤΙΖΕΙ τον εαυτό του με τις ΠΡΑΞΕΙΣ και τα ΕΡΓΑ άλλου προσώπου, προσώπου που θεωρεί σημείο αναφοράς, ότι π.χ. «εκείνος και εγώ είμαστε ένα»???»
Απαντάς και μόνος σου, από την στιγμή που ο Χριστός κάνει ότι και ο Θεός Πατήρ (πράξεις και έργα όπως λες, πχ. μια πράξη του θεού Πατέρα είναι και η δημιουργία του συμπαντος) άρα έχει κάθε δικαίωμα να λέει πως είναι ένα με τον Θεό Πατερά.

Εκτός αν εννοείς ότι έχω πχ εγώ δικαίωμα να πω ότι «είμαι ένα με τον μέγα Αλέξανδρο» επειδή συμφωνώ με τις πράξεις του μεγάλου Αλεξανδρου χωρίς όμως να έχω κάνει τίποτα από όσα έχει κάνει ο μέγας Αλέξανδρος. Στην περίπτωση αυτή θα μπορούσες να πάρεις το 166 να με μαζέψει ή να μου ξαναμάθεις τα ελληνικά.


Αντί να μου λες ότι θυμάμαι χαίρομαι καλυτέρα εσύ να είσαι προσεκτικότερος σε αυτά που γραφείς.


Edited by - pr_gid on 06/10/2006 16:13:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy