ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2007, 22:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συνέβαινε και με κάτι ανώτερο από εμάς; Μήπως η ψυχή μας κάνει κάποια κουβέντα με το Θείο χωρίς να γίνεται αντιληπτή από το αντιληπτό εγώ που λειτουργεί κάτω από αναγνωρισμένες διαδικασίες της λογικής ή των αισθήσεων. Μήπως αυτός είναι ένας τρόπος να αντλείτε η γνώση ή η παραπάνω κατανόηση του άγνωστου θεού;

Φίλη serenite, μου φαίνεται λογικό αυτό που αναφέρεις για την Ψυχή και το Θείο.
Αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν είμαστε σε θέση να το αντιληφθούμε σε όλη του την έκταση επειδή στην ουσία δεν έχουμε μάθει τι είναι η Ψυχή μας ή παραμένουμε κατά κάποιον τρόπο αποκομμένοι από αυτήν.
Μπορεί κάποιες στιγμές να νιώθουμε πιο έντονα την Θεϊκή παρουσία στην ζωή μας, να νιώθουμε μια εσωτερική πληρότητα και γαλήνη η οποία διαρκεί για λίγο αλλά σίγουρα μας κάνει να βιώνουμε αρκετά όμορφα κι αγνά συναισθήματα.
Αν μπορούσαμε να ανακαλύψουμε την ψυχή μας η οποία επικοινωνεί με το Θείο, πως θα ήταν η ζωή μας άραγε και πως θα ήμασταν εμείς ως άτομα?

Αυτό μπορεί να γίνει με αρκετούς τρόπους - όπως αναφέρεις κι εσύ - και πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος ανακαλύπτει απλά αυτόν τον τρόπο που είναι ο καταλληλότερος για αυτόν.
Μπορεί να κάνει διαλογισμό, να διαβάζει για ώρες, να προσεύχεται, να κοιτάζει την θάλασσα και να αφήνει τον εαυτό του και τις αισθήσεις του να βιώνουν κτλ.

quote:
θεωρώ πως αν καταφέρω να αποκτήσω κάτι ψυχικά τότε αυτό θα με οδηγήσει στην επιθυμητή συμπεριφορά χωρίς να χρειαστεί να αντλήσω μια συνειδητή προσπάθεια γιατί πλέον δεν θα προσπαθώ να γίνω κάτι, θα έχω ήδη γίνει μέσω της εσωτερικής αλλαγής μου.

Δεν θέλω να προσπαθώ καθημερινά να μην λέω ψέματα, θέλω η ίδια η ψυχή μου να κατακτήσει το προνόμιο να απωθεί το ψέμα έτσι ώστε να μην αφήνει στον αντιληπτό εαυτό μου την ανάγκη ή τα περιθώρια να εκφράζεται μέσα από αυτά.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 00:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόλις σήμερα το φυτέψαμε και το περιποιήθηκα όσο ποιο τρυφερά μπορούσα ,στο πατρικό μου σπίτι .

alfa-omega προσωπικά για εμένα αυτό είναι το πρώτο βήμα για να μπορέσουμε να αισθανθούμε το άγνωστο ,το να νοιώσουμε ότι τα πάντα είναι ένα κομμάτι από εμάς και εμείς είμαστε ένα κομμάτι από τα πάντα .
Και ειλικρινά αυτό που έγραψες «Το πότισα και άγγιξα τα κλαδιά και τα φύλλα του , όπως αγγίζω ένα μικρό παιδί» ,με συγκίνησε παρά πολύ ,γιατί είναι ο μόνος τρόπος να βιώσεις όχι έναν άγνωστο Θεό ,αλλά ένα άγνωστο (αισθήματα ) ΕΓΩ .

quote:

Αφού ακολούθησα αυτήν την οδό , παρατήρησα ότι τα πάντα στην ζωή μου ερχόταν βολικά . Δυστυχώς για ένα χρονικό διάστημα , κρύωσε η ψυχή μου και ξαναέπεσα στον γνωστό παλιό εαυτό μου . Παρατήρησα ότι μου ήρθανε πολλά στραβά και ανάποδα στην ζωή μου . Μετά από αυτές τις βιωματικές εμπειρίες είχα αποφασίσει πλέον συνειδητά να επιστρέψω στην πρώτη οδό .

Όποια οδό και να επιλέξουμε φίλε μου στην ζωή μας ,πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε τα πάντα και τα καλά και τα άσχημα .
Όπως και το ίδιο ισχύει και για τον εαυτό μας , το άσπρο και το μαύρο θα είναι πάντα ένα κομμάτι της ψυχής μας και έτσι πρέπει να μάθουμε να τα δεχόμαστε .

Οι περισσότεροι από εμάς ψάχνουμε τον ΔΡΟΜΟ για την Ιθάκη , έναν δρόμο δύσκολο , που πολλές φορές θα λιγοψυχήσουμε ,θα δειλιάσουμε ,θα αναρωτηθούμε αν πρέπει να συνεχίσουμε να ψάχνουμε το άγνωστο .
Πολλές φορές στην ατελείωτη πορεία μας θα μισήσουμε το εγώ μας καθώς ανακαλύπτουμε την σκιά που το καλύπτει ,αλλά και πολλές φορές θα τον αγαπήσουμε για το κουράγιο που έδειξε να συνεχίσει αυτό το δύσκολο ταξίδι ,καθώς ανακαλύπτει άγνωστα μονοπάτια ( πτυχές του εαυτού μας ) που δεν γνώριζε ότι υπάρχουν .
Πολλές φορές θα νοιώσουμε μια στασιμότητα στην πορεία μας ,μην μπορώντας ο νους να καταλάβει το λόγο για αυτό το κουραστικό και εξαντλητικό ταξίδι (άγνωστο ) ,αλλά παρόλα αυτά η εσωτερική ανάγκη της αναζήτησης θα μας κάνει να βγούμε να αντιμετωπίσουμε όλα αυτά τα τέρατα της γνωστής μας μυθολογίας .

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου alfa-omega ,κάθε στασιμότητα και κάθε καινούργιο μονοπάτι που ανακαλύπτουμε στην πορεία μας ,είναι απαραίτητα για να ανακαλύψουμε αυτό το άγνωστο .
Τα πάντα έχουν το ρόλο τους ,όπως και το ταξίδι μας προς το άγνωστο ,ένα άγνωστο που πραγματικά δεν γνωρίζω αν έχει ποτέ τέλος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 16:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τα πάντα έχουν το ρόλο τους ,όπως και το ταξίδι μας προς το άγνωστο ,ένα άγνωστο που πραγματικά δεν γνωρίζω αν έχει ποτέ τέλος .


Δεν νομίζω να υπάρχουμε πολλοί συνάνθρωποί μας , που γνωρίζουνε το πραγματικό ,αντικειμενικό τέλος του προσωπικού τους ταξιδιού .
Εκτιμώ ότι όσοι επιδιώξανε μια τελική απάντηση , θυσιάσανε την ζωή τους , για το πιστεύω τους .
Μα αν η πίστη τους δικαιώθηκε , το γνωρίζει μόνον το άγνωστο . ( άγνωστος θεός )
Αν καταφέρει η ψυχή μας και ενωθεί με το θείο τότε η εξέλιξη μας ,ως σύνθετη οντότητα ( πνεύμα + ύλη ) θα είναι σίγουρα διαφορετική .

Εκτιμώ , ότι θα εργάζεται παρά του θείου πνεύματος , που τόσο δύσκολο ( αδύνατο θα τολμούσα να γράψω ) είναι να αντιληφθούμε με την λογική μας .

Νομίζω όμως ότι υπάρχει τρόπος να πειραματισθούμε , για να πλησιάσουμε την απάντηση .

Το βλέπω κάπως έτσι :
Προσπαθούμε να πιστέψουμε σε κάτι που υπερβαίνει σε αξία την ίδια την προσωπική ζωή μας και αν ποτέ το κατορθώσουμε ,θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε για αυτήν την θυσία .
Αν δεν κάνω λάθος , οι περισσότεροι από εμάς , θα θυσίαζαν την ζωή τους για την οικογένεια .
Ίσως αυτό να είναι ένα καλό ξεκίνημα .
Δίχως όμως να υπάρχει η δοκιμασία , δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το βαθμό αυτής της προσωπικής πίστεως μας .

Προσωπικά , νιώθω έτοιμος να θυσιαστώ για ένα μέλος της οικογενείας μου .

ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥ ΘΑΝΑΤΟ , ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑ .

Πόση αγάπη χρειάζομαι άραγε ακόμη , για να νιώσω έτοιμος να το πράξω και για ένα άγνωστο προς εμένα άτομο ;;;

Ειλικρινά θα επιθυμούσα να γνωρίσω την απάντηση.
Έτσι μόνον θα έκανα το όνειρο μου αληθινό και αυτό είναι αυτήν την δεδομένη στιγμή :

ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΩ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ .


Δεν με νοιάζει τόσο πολύ να το κατορθώσω ,μα περισσότερο ότι θα ικανοποιούσα πλήρως , την μέγιστη επιθυμία της θείας ψυχής μου.

Άραγε Πόσο απέχει αυτή η σκέψη μου , από την αλήθεια ;;;


elo αν δεν σε αντιλήφθηκα και έδωσα απάντηση σε κάτι άλλο από αυτό που είχες στο μυαλό σου , διευκρίνισε το παρακαλώ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

serenite έγραψες :
quote:

Δεν θέλω να προσπαθώ καθημερινά να μην λέω ψέματα, θέλω η ίδια η ψυχή μου να κατακτήσει το προνόμιο να απωθεί το ψέμα έτσι ώστε να μην αφήνει στον αντιληπτό εαυτό μου την ανάγκη ή τα περιθώρια να εκφράζεται μέσα από αυτά.


Αν θέλεις ( επειδή με έκανες περίεργο ) , περιέγραψέ μου πως θα μπορούσε να φτάσει κάποιος την ψυχή του, σε αυτό το ουσιαστικό σημείο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 21:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα και εγώ σε ευχαριστώ.


Φίλε μου Dying Incubus,

quote:
Αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο, δεν είμαστε σε θέση να το αντιληφθούμε σε όλη του την έκταση επειδή στην ουσία δεν έχουμε μάθει τι είναι η Ψυχή μας ή παραμένουμε κατά κάποιον τρόπο αποκομμένοι από αυτήν.

θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι κάποιοι κύριοι λόγοι αυτοί, μερικές φορές όμως αισθάνομαι πως ίσως και να μην είναι στο Θείο σχέδιο να το αντιληφθούμε σε όλη του την έκταση (τουλάχιστον όχι όσο είμαστε εν ζωή) πιθανόν γιατί ο κόσμος να πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη ροή που να τροφοδοτείτε από τον καθημερινό αγώνα του καθένα. Μια σκέψη είναι απλά… αφού κανείς δεν πρόκειται να μάθει.


Καλέ μου Αλφα ωμέγα,

quote:
περιέγραψέ μου πως θα μπορούσε να φτάσει κάποιος την ψυχή του, σε αυτό το ουσιαστικό σημείο

είναι σαν να με ρωτήσει κάποιος πως θα μπορούσε να φτάσει στο σημείο να μην του αρέσει κάποιο φαγητό. Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό, απλώς δεν σου αρέσει η γεύση του - ή σαν να σε ρωτήσει ένας δολοφόνος πώς να κάνει την ψυχή του να μην θέλει να σκοτώσει, όσο και να μην θέλεις να σκοτώσεις εσύ ο ίδιος δεν θα ήταν εύκολο να απαντήσεις στο γιατί δεν θέλεις.

Θα προσπαθήσω όμως να το δω λίγο μέσα από την ψυχολογία του ανθρώπου μήπως και μπορέσω να σου δώσω μια απάντηση που να βοηθήσει το ερώτημα σου.

Από όσο μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή, οι κύριοι λόγοι που μας ωθούν στο ψέμα είναι δύο. Ο ένας είναι ο φόβος του να αναλάβουμε την ευθύνη για κάτι που έχουμε κάνει και ο δεύτερος είναι η ντροπή που νοιώθουμε στο να εκθέσουμε τον εαυτό μας απέναντι σε κάποιον που πιστεύουμε ότι μετέπειτα θα μας κοιτάξει περίεργα για την σκέψη ή την πράξη μας.

Αν φτάσουμε τον εαυτό μας στο σημείο να αντιληφθεί πως δεν υπάρχει κάτι να φοβηθεί ή να ντραπεί για αυτό τότε δεν υπάρχει λόγος να πούμε και κάποιο ψέμα. Αν λοιπόν είμαστε γενναίοι στο να αποδεχτούμε την συνέπεια που έχει η πράξη που αποκρύβουμε τότε δεν έχουμε λόγο να συνεχίσουμε να την κρύβουμε. Σκέψου τα παιδάκια, σε μια μικρή ηλικία αν σπάσουν κάτι είναι πιθανόν να πούνε ψέματα γιατί φοβούνται την συνέπεια της αλήθειας τους, όταν όμως μπαίνουν στην εφηβεία συνήθως έχουν διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης και παραδέχονται ότι έκαναν την ζημιά γιατί πολύ απλά έχουν αντιληφθεί ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να φοβούνται ούτε και κάποια συνέπεια που να μην μπορούν να φέρουν εις πέρας. Έτσι μέσο της αντίληψης αυτής καταργούν τα ψέματα αυτού του είδους. Το ίδιο συμβαίνει και μεγαλώνοντας, όσο πιο λίγο φοβάσαι και όσο πιο δυνατός νοιώθεις να αντιμετωπίσεις το βάρος των πράξεων σου τόσο λιγότερο χρειάζεται και να ψεύδεσαι.

Όσο αφορά την ντροπή για πράγματα που κάναμε νομίζω πως όλοι έχουμε κάτι για το οποίο ντρεπόμαστε. Δεν μπορώ να σου μιλήσω γενικά για αυτό, μπορώ να σου πω μόνο προσωπικά πως αποφεύγω να μιλάω για πράγματα που έκανα ή δεν έκανα. Αν ωστόσο όμως κάποιος με ρωτήσει και πρέπει να απαντήσω δεν θα επιλέξω να πω ψέματα ή θα αρνηθώ να δώσω την απάντηση ή θα πω την αλήθεια, και αυτό γιατί πιστεύω πως ο καθένας έχει τον δικό του μοναδικό δρόμο και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει τον μοναδικό δρόμο του καθενός, γιατί πολύ απλά κανείς δεν περπάτησε και κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά το πόσα αγκάθια θα είχε πατήσει αν βρισκόταν στον δρόμο κάποιου άλλου.

Ακόμα κι αν κριθώ για την όποια απάντηση μου καθόλου δεν θα με πειράξει γιατί μόνο εγώ μπορώ να ξέρω τι με ώθησε στο να κάνω αυτό που απάντησα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει πραγματικά τι θα έκανε στην δική μου θέση όπως και εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανα στην θέση κάποιου άλλου, με τα δικά του βιώματα και τα δικά του συναισθήματα.

Δεν βρίσκω λοιπόν κανένα λόγο να πω ψέματα για εμένα μπορώ πολύ απλά να αρνηθώ να εκτεθώ ή να εκτεθώ αδιαφορώντας για εκείνον που θα κρίνει με κριτήριο την επιφανειακή του σκέψη όπου όλα διαχωρίζονται σε κακό και σε καλό ξεχνώντας πως υπάρχουν πολύ πιο βαθύτεροι παράγοντες που σε ωθούν όπου σε ωθούν.

Ωστόσο καλέ μου φίλε πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να αποφύγει εντελώς το ψέμα, κάπου κάποτε κάποια στιγμή όλοι θα χρειαστεί να πούμε κάποιο. Ακόμα και ο άνθρωπος που έχει φτάσει σε μια τέλεια αποφυγή του ψέματος κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να πει κάποιο προκειμένου να προστατεύσει κάποιον δικό του ή ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό. Είναι αδύνατον να το αποφύγουμε εντελώς αλλά τουλάχιστον μπορούμε να μηδενίσουμε το σημείο εκείνο στο οποίο πραγματικά δεν χρειάζεται να πούμε κάποιο.

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου αλλά τουλάχιστον προσπάθησα.

Καληνύχτα σε όλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 11:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοηθάς εμένα και οποιοδήποτε συνάνθρωπό σου ,τον ενδιαφέρει να ελαττώσει το ψέμα στην ζωή του αγαπητή serenite .

Ο καλύτερος τρόπος για να γίνει εφικτή η μείωση των ψευδών ,σε οποιοδήποτε άτομο είναι να έχει γεννηθεί μέσα σε ένα οικογενειακό περιβάλλον ,όπου τα μέλη της ( πατέρας και ακόμη καλύτερα και η μητέρα ) δεν ψεύδονται .
Τον άλλο τρόπο, όπου κάποιος μαθαίνει να εκτιμάει τις επιπτώσεις του ψεύδους στην προσωπική ζωή του, τον περιέγραψες επαρκώς .

Προσωπικά γνώρισα έναν άνθρωπο, ο οποίος γεννήθηκε μέσα σε ένα οικογενειακό περιβάλλον, το οποίο ακολουθεί στην ζωή , ακόμη την διδασκαλία του Ιησού χριστού .

Αυτό λοιπόν το άτομο , έπιασε κάποτε εργασία σε μια μεγάλη επιχείρηση .
Το αφεντικό του έπασχε από την ασθένεια του χρόνιου άσθματος και τον άφηνε να παίρνει τις τηλεφωνικές κλήσεις .
Μια ημέρα που ανάλαβε μία τηλεφωνική κλήση , ήτανε το αφεντικό του δίπλα και του έκανε νόημα ότι δεν ήτανε για κανέναν διαθέσιμος εκείνη την στιγμή .

Ο Γρηγόρης ( το όνομα του γνωστού μου ) , σήκωσε το ακουστικό και από την άλλη μεριά της γραμμής του ζήτησε ένας καλός πελάτης , να μιλήσει με το αφεντικό του .

Άφησε αργά το ακουστικό στο τραπέζι και προχώρησε λίγο παραπέρα .

Το αφεντικό του , σήκωσε το ακουστικό και μίλησε με τον πελάτη .
Όταν τελείωσε την συνομιλία με τον πελάτη , απευθύνθηκε στον Γρηγόρη .

Καλά του είπε, δεν σου έκανα νόημα ότι δεν είμαι για κανέναν διαθέσιμος ?

Ο γρήγορης απάντησε :
Σας αντιλήφθηκα , αλλά δεν μπόρεσα να πω ψέματα και με συχωρείται για αυτό που συνέβη .

Και γιατί ,τον ρώτησε το αφεντικό του, δεν μπόρεσες να πεις ένα τόσο αθώο ψεματάκι ;;;

Διότι, θα χαλούσα την ψυχολογία μου και θα είχα τύψεις στην συνείδησή μου ,απάντησε ο γρήγορης .

Είσαι ανόητος του είπε , εκνευρισμένο το αφεντικό του .

Πέρασε λίγος καιρός και το αφεντικό του, του ανέθεσε την διαχείριση του χρηματοκιβωτίου της εταιρείας .
Όταν μάλιστα επέστρεψε από την στρατιωτική θητεία του , τον περίμενε και τον επαναπροσέλαβε στην εταιρεία .

ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΗΣ ,ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΟΤΕ ΨΕΜΑΤΑ .

Τον ρώτησα κάποτε , που απέδιδε την ικανότητα του , να μπορεί να ζει, δίxως το παραμικρό ψέμα στην ζωή του και μου απάντησε :
Στην αγωγή που πήρα από τους γονείς μου και ότι αυτός που δεν λέει ποτέ ψέματα , επιθυμεί περισσότερο την αγάπη του θεού για την αγωγή του αυτή, από αυτήν των ανθρώπων .

Όσα έγραψα διαβάζονται ίσως σαν ένα πολύ μακρινό παραμύθι, που δεν μπορεί να εφαρμοσθεί στην ζωή μας .
Επειδή γνώρισα τον Γρηγόρη , ξέρω ότι αυτό το παραμύθι είναι αληθινό .

Εγώ που δεν είχα την τύχη, να μεγαλώσω σε ένα παρόμοιο περιβάλλον(όπως ο Γρηγόρης ), προσπαθώ ακόμη ο κακόμοιρος να απελευθερωθώ από την κακή αυτή συνήθειά μου .

Το καλό είναι ότι τα περιόρισα σε αρκετά μεγάλο βαθμό .
Σε αυτό βοήθησε σημαντικά το ότι και εγώ πλέον πιστεύω, ότι ο άγνωστος θεός , μας παρακολουθεί .
Έτσι προσπαθώ να είμαι αρεστός σε έναν άγνωστο θεό, παρά σε συνανθρώπους μου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 19:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συζητάμε για τον άγνωστο θεό .
Το μέλος ΠΛΑΤΩΝΑΣ , έκανε μια πολύ σημαντική υπόδειξη .
Έγραψε ότι ίσως αυτός να μην βρίσκεται μακριά , από τον καθένα μας .

Προτείνω να επικεντρωθούμε στα σημεία ,όπου μπορεί να υπάρχει αυτή η θεία δύναμη .

Γενικά θα μπορούσα να γράψω, ότι υπάρχει παντού , σε όλα τα ορατά και αόρατα σημεία του σύμπαντος .

ΠΛΑΤΩΝΑΣ γνωρίζω ότι διαθέτεις σημαντική άποψη για την θεία δύναμη .
Γνώρισα ένα μέρος της , μέσα από τις προσωπικές τοποθετήσεις σου , που κατά καιρούς δημοσίευσες σε θέματα που αφορούνε την εσωτερική θέαση του εσωτερικού μας κόσμου .

Επιθυμώ να διαβάσω ,την προσωπική σου σχέση με αυτήν την δύναμη (επέτρεψε μου να γράψω ) πνευματικέ φίλε μου .

Εύχομαι αν αποφασίσεις να ανταποκριθείς στην πρόσκληση μου, να μας εκθέσεις ένα ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 20:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλέ μου Αλφα Ωμέγα,

Κάθομαι και αναρωτιέμαι αν σου έκανα την ερώτηση ποιος αξίζει περισσότερο εσύ ή ο Γρηγόρης τι στα αλήθεια θα μου απαντούσες.

Από τα λίγα που έχω καταλάβει πιστεύω θα μου έλεγες ο Γρηγόρης.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ λέω ιδιαίτερα ψέματα, είναι λίγες και συγκεκριμένες οι φορές που θα οδηγηθώ σε αυτά και ο μεγαλύτερος λόγος είναι για να προστατεύσω κάποιον από τα λεγόμενά μου. Μα όπως ανέφερες εσύ ο κυριότερος λόγος που δεν οδηγούμε συχνά σε αυτά είναι ότι έτσι με μεγάλωσαν, δεν αγωνίστηκα για αυτό, δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο, συνέχισα απλώς αυτό που έμαθαν τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Ο αληθινός ήρωας όμως είναι αυτός που αγωνίζεται και όχι αυτός που φαίνεται ως τέτοιος. Στην δική μου ιδεολογία τουλάχιστον η αξία δεν βρίσκεται πάντα στο αν θα φτάσεις στο σημείο του προορισμού σου αλλά στο πόσο αγωνίστηκες, πόσο πάσχισες και πόσο θέλησες να φτάσεις εκεί.

Εγώ και ο Γρηγόρης λοιπόν κάνουμε απλά ένα περίπατο σε ήδη γνωστά μονοπάτια, εσύ όμως πασχίζεις πάνω σε αυτό το μονοπάτι και αγωνίζεσαι και πονάς για να το κατακτήσεις. Όταν λοιπόν φτάσουμε στην ίδια πέτρα για να ξαποστάσουμε ποιος στα αλήθεια από όλους μας θα αξίζει περισσότερο;

Την απάντηση νομίζω την ξέρεις και εσύ όπως και εγώ, μη βάλεις ποτέ λοιπόν τον εαυτό σου στην διαδικασία να συγκριθεί με σταθμούς που ποτέ δεν γνωρίζεις με ποια ευκολία περπατήθηκαν. Πολλές φορές ο αγώνας για το καλό είναι πολύ σημαντικότερος από το ίδιο το καλό κι αν τελικά καταλήξει εκεί, η ποιότητα του και η αξία του είναι πολύ πιο σημαντική.

Αν λοιπόν βρεθούμε στην ίδια πέτρα να θυμάσαι πως εγώ στην πραγματικότητα είμαι πολύ πιο πίσω από εκεί που είσαι εσύ, γιατί δεν αγωνίστηκα για αυτό, κάποιοι απλός με ακουμπήσανε.
Όταν με βρήκες εσύ, στάθηκες στο γεγονός πως έφτασα πρώτη ξεχνώντας να με ρωτήσεις το πώς…

Αυτό είναι ένα μήνυμα απλά για να το σκεφτείς και από μια άλλη διαφορετική οπτική γωνία και δεν θα ήθελα απάντηση γιατί νομίζω θα ξεφύγουμε από το θέμα που τόσο όμορφα αναπτύσσετε.

Θα περιμένω λοιπόν και εγώ να διαβάσω με ενδιαφέρον το μήνυμα του φίλου Πλάτωνα.

Να σαι καλά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 21:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dying_Incubus έγραψες φίλε μου :
quote:

Όσον αφοαρά αυτό που είπες πως η αίσθηση του ότι υπάρχει κάτι ανώτερο υπάρχει σε όλους μας, θα διαφωνήσω.
Είσαι σίγουρος πως αποδέχονται όλοι κάτι τέτοιο?


Τι σημαίνει φίλε μου αποδοχή ;;;
Εσύ που αποδέχεσαι την ύπαρξη αυτής της θείας δύναμης , μπορείς να την στηρίξεις με λογικά επιχειρήματα ;;;

Όλοι αισθάνονται, ότι υπάρχει κάτι ανώτερο , από τον άνθρωπο , αλλά ο καθένας έχει ένα μονοπάτι να διανύσει .
Εσύ βέβαια οφείλω να ομολογήσω το πράττεις με το παραπάνω ,μέσω των καθημερινών σου συμμετοχών σε εσωτερικά θέματα και με αυτόν τον τρόπο βέβαια , ενισχύεις την πεποίθηση σου , για την ύπαρξη αυτής της θείας δύναμης .

Πιστεύω προσωπικά, ότι η αίσθηση της υπάρξεως μιας ανώτερης δύναμης ( ενός άγνωστου θεού ) ,είναι εμφυτευμένη σε κάθε άνθρωπο .

Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι κάποιοι συνάνθρωποί μας ( ίσως η πλειοψηφία του πλανήτη μας ) , δεν την αξιοποίησαν ( καλλιέργησαν )ακόμη , στον βαθμό που θα έπρεπε , π.χ όπως εσύ μέσω της προσωπικής σου εσωτερικής αναζήτησης .

Με άλλα λόγια , δες τον παλιό εαυτό σου και γράψε μου , αν ποτέ θεωρούσες πιθανό να πιστέψεις ότι υπάρχει η θεία δύναμη, αν δεν ασχολούσουνα με την αναζήτηση της ψυχής ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2007, 21:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega, ομολογώ πως με εξέπληξε η - σπάνιας ομολογουμένως ειλικρίνειας - ιστορία του Γρηγόρη...

Δε μπορώ να στηρίξω την ύπαρξη της Ανώτερης Δύναμης με τα θεωρούμενα ως αντικειμενικά κριτήρια παρά με υποκειμενικά.
Όπως επίσης δε μπορώ να καταρρίψω την ύπαρξη της με τα θεωρούμενα ως αντικειμενικά κριτήρια...

Σύμφωνα λοιπόν με τα υποκειμενικά μου αυτά κριτήρια πιστεύω ότι υπάρχει γιατί δε μπορώ να αντιληφθώ πως γίνεται να είμαστε εδώ τώρα αν αυτή δεν υπάρχει.

Δεν ξέρω αν αποδέχονται όλοι οι άνθρωποι ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από τον Άνθρωπο.
Το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων μπορώ να πω πως ναι.
Αποδέχεται/πιστεύει ότι υπάρχει κάτι που ούτε μπορεί να συλλάβει ο νους μας αλλά ούτε και να το δει με τα φυσικά του μάτια.
Παρόλα αυτά κάτι τον ωθεί προς αυτή την κατεύθυνση.
Για να πούμε όμως ότι ο Άνθρωπος είναι το ανώτερο επίπεδο εξέλιξης και δεν υπάρχει τίποτα πέρα απ' αυτόν, μάλλον θα έχουμε πέσει σε μια "παγίδα" πολύ ανθρωποκεντρική κι εγωϊστική...

Μπορεί η αίσθηση της υπάρξεως της Θείας Δύναμης να υπάρχει έμφυτη σε κάθε άνθρωπο, από κει και πέρα όμως έχει μεγάλη σημασία αν αυτή η τάση μας θα εκδηλωθεί ποτέ ή αν θα την αφήσουμε να κοιμάται μέσα μας χωρίς να εκδηλώνεται συνειδητά.

quote:
Με άλλα λόγια , δες τον παλιό εαυτό σου και γράψε μου , αν ποτέ θεωρούσες πιθανό να πιστέψεις ότι υπάρχει η θεία δύναμη, αν δεν ασχολούσουνα με την αναζήτηση της ψυχής ?

Ναι, αμέ!
Πέρασα από διάφορα στάδια!
Από το στάδιο του θρησκευόμενου που δεν ήξερε τι πίστευε, από το στάδιο του άθρησκου, από το στάδιο του άθεου και του ανθρώπου που έβλεπε τα πράγματα περισσότερο μονοδιάστατα κτλ.
Η μαγική λέξη είναι αυτή που είπες κι εσύ:

"αν θεωρούσες πιθανό"

Είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο να αφήσει χώρο μέσα στην καρδιά του για πιθανότητες οι οποίες μπορεί να κατακρημνίσουν ακόμη και την πιο παγιωμένη αντίληψη του.
Σίγουρα προκαλεί πολύ δυσάρεστα συναισθήματα και πολύ πόνο αλλά παράλληλα σου ανοίγει τον δρόμο για να καταλάβεις κάτι που δεν είχες αντιληφθεί ότι μπορεί να υπάρχει.
Αρκεί να το αξιοποιήσεις ως μέσο για να δεις...

quote:
θα συμφωνήσω μαζί σου πως είναι κάποιοι κύριοι λόγοι αυτοί, μερικές φορές όμως αισθάνομαι πως ίσως και να μην είναι στο Θείο σχέδιο να το αντιληφθούμε σε όλη του την έκταση (τουλάχιστον όχι όσο είμαστε εν ζωή) πιθανόν γιατί ο κόσμος να πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη ροή που να τροφοδοτείτε από τον καθημερινό αγώνα του καθένα. Μια σκέψη είναι απλά… αφού κανείς δεν πρόκειται να μάθει.

Καλή μου serenite, ίσως να συμβαίνει κι αυτό.
Άλλωστε, αν ήμασταν σε θέση να καταλάβουμε το Θείο σε όλο του το εύρος θα ήμασταν εμείς Θεοί.
Για να έχουμε ένα τμήμα του Θείου μέσα μας, λογικά κι η αντίληψη μας κάπου σταματάει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 07:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ γνωρίζω ότι διαθέτεις σημαντική άποψη για την θεία δύναμη .
Γνώρισα ένα μέρος της , μέσα από τις προσωπικές τοποθετήσεις σου , που κατά καιρούς δημοσίευσες σε θέματα που αφορούνε την εσωτερική θέαση του εσωτερικού μας κόσμου .
Επιθυμώ να διαβάσω ,την προσωπική σου σχέση με αυτήν την δύναμη (επέτρεψε μου να γράψω ) πνευματικέ φίλε μου .
Εύχομαι αν αποφασίσεις να ανταποκριθείς στην πρόσκληση μου, να μας εκθέσεις ένα ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .


Πριν διαβάσεις τα παρακάτω αγαπητέ Άλφα Ωμέγα, θα ήταν συνετό να ξεκαθαρίσω ένα σημείο.

Για να γνωρίσεις αν υπάρχει κάτι άγνωστο, χρειάζεται να γνωρίσεις πρώτα το γνωστό εαυτό, και αυτό γίνεται όταν είσαι ο ΕΑΥΤΟΣ σου, όταν είσαι εσύ, όταν αντιλαμβάνεσαι και συνειδητοποιείς τις σκέψεις τις αισθήσεις και αντιδράσεις σου, (όπως ακριβώς έκανες με το δενδράκι), και όχι κάτι που κάποιος άλλος περιγράφει.

Γράφοντας λοιπόν αυτα, θα έπρεπε να σταματήσω και να μην γράψω τίποτα άλλο, μιας και θα σου δημιουργούσε περαιτέρω απόψεις, άλλες εικόνες για κάτι που νομίζεις πως είναι άποψη μου η προσωπικό μου. Δεν εχει να κανει με κατι προσωπικο, δεν είναι στα όρια του γνωστού εαυτού, οσο και αν αναφερθούμε, θα χρησιμοποιηθούν περιγραφικά μονο οι λέξεις.

Έχω περάσει από διάφορες εμπειρίες, διαβάζοντας βιβλία, που και εδώ μέσα σήμερα βρίσκεις. Είχαν συμβεί διάφορα και παράξενα, (συνήθως την κατάλληλη στιγμή κάτι παρουσιαζόταν)

Στον εσωτερισμο χρησιμοποιουνται λέξεις, (οντότητες, θεϊκά σχέδια, ιεραρχίες, κλπ…), που απο μερους μου (αν και δεν εχω λόγους να τα αμφισβητήσω), προσπερασθηκαν, μιας και μιλάνε για εξελικτική διαδικασία, που η ίδια καθορίζει την ιεραρχία και την ανθρωπότητα.

Σε μένα φίλε Άλφα Ωμέγα οτιδήποτε είναι εξελίξιμο, δηλώνει πως γίνεται, δηλαδή πως είναι μέσα στο ψυχολογικό χρόνο. Ο ψ.χρονος εχει αρχή και τέλος, είναι άμεσα συνδεδεμένος με τις σκέψεις και τον εαυτό, επομένως σαν οντότητες, καλά είναι εκεί που είναι, ίσως βοηθάνε κόσμο, μα στις ιεραρχίες, οι ιεράρχες δίνουν πάντα λόγο κάπου για το έργο τους, και προσωπικά (να με συμπαθάτε), γεννήθηκα για να ζω ελεύθερος.

Έτσι τα έβαλα κάποτε στην άκρη, και έμεινα εντελώς μόνος.

Παρακολούθησα για καιρό τα παιχνίδια του εαυτού, το πώς κρυβόταν, στην ουσία άφησα τις σκέψεις (και τον εαυτο μου) να πουν την ιστορία τους. Όταν έρχονται στην επιφάνεια, ότι κουβαλάς, αυτό που έχεις μέσα, και δεν είναι μόνο η ιστορία σου, μα η ιστορία του καθενός,η ιστορια της ανθρωποτητας, κάτι σημαντικό συμβαίνει.

Ελευθερώνεσαι.

Μέχρι εδώ δεν έγραψα κάτι καινούργιο. Διάφορες πήγες αναφέρονται. Μα σε τι βαθμό κάποιος ελευθερώνεται, είναι δύσκολο να ειπωθεί.
Απύθμενη η ψυχή, έλεγε ο Ηράκλειτος.

Μιας και ότι ονομάζεις άγνωστο, δεν γίνεται να γίνει εμπειρία, θα κάνω μια προσπάθεια, μιας και το θέλεις, (εσύ και η serenite), να φέρω σε λόγια μια κατάσταση.

Να θυμάσαι, ένας γνωστός θεός, είναι ένας Νεκρός Θεός.

Όταν το γνωστό μας αδειάσει από το περιεχόμενο του, όταν δηλαδή ο εαυτός μας αδειάσει από τις σκέψεις του, σταματά η συνέχεια του ψ.χρονου. Αν καταλάβεις αυτό το μηχανισμό, και δεν προσθέτεις *(περιεχόμενο) ίσως γίνει κάτι συναρπαστικό. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου προνομιούχο, προικισμένο, εκλεχτό και τέτοια. Στον καθένα μπορεί να συμβεί, αρκεί να διψάει.

Είναι σαν να έγινε στο μυαλό σου πυρηνική έκρηξη, και η συνείδηση, όταν τελειώσει, (όταν δηλαδή συνέλθεις), δεν είναι ποτέ της πια, όπως ήταν πριν. Είναι σαν να βρίσκεσαι στο διάστημα, και να βλέπεις από μακριά τη γη. Βιώνεις (το πως πριν ελκόσουν από την γη, οι σκέψεις ήταν συνεχώς σε έλξη), ενώ τώρα απόλυτα φυσιολογικά, είσαι σε μια κατάσταση ησυχίας, και ομορφιάς.(Για να σκεφτώ χρειάζεται να προσπαθήσω, να βουτήξω στη γη)

Τι άλλο υπάρχει παραπάνω αγαπητέ Άλφα Ωμέγα, εχει παψει απο καιρο να με απασχολεί. Σου περίγραψα απλα μια βιωματικη κατάσταση, που δεν γίνεται εμπειρία, και παραμένει άγνωστη.

Πλατωνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 09:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo αν δεν σε αντιλήφθηκα και έδωσα απάντηση σε κάτι άλλο από αυτό που είχες στο μυαλό σου , διευκρίνισε το παρακαλώ .

Φίλε μου συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης ,αλλά βλέπεις ο otenet έκανε πάλι το θαύμα του με τα προβλήματα των γραμμών και συνεχίζει ακάθεκτος .

alfa-omega δεν χρειάζεται να ρωτάς αν αντιλήφθηκες καλά ,πολύ απλά γιατί το τι θα βιώσει ο καθένας μας ,μέσα σε αυτό το ταξίδι προς το (άγνωστο ) που αναφέρθηκα ,εξαρτάται καθαρά στης προσωπικές μας εμπειρίες ,στο κατά πόσο έχουμε καταφέρει να ανακαλύψουμε και να αποδεχτούμε τις κρυφές πτυχές του εγώ μας .
Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται βάση της ευαισθησίες που έχει καταφέρει να αναπτύξει μέσα του .

Όπως αναφέρθηκες μια πτυχή που ανακαλύπτουμε ,είναι το ιδανικό της οικογένειας . Ένα αγαθό ιδανικό που το νοιώθουμε σαν ένα κομμάτι από την ίδια μας την ζωή ,ένα ιδανικό που εντελώς μηχανικά μας ξεσκεπάζει ,μια άγνωστη πτυχή της ψυχής μας καθώς βλέπουμε αυτό που αναφέρεις , , «Προσωπικά , νιώθω έτοιμος να θυσιαστώ για ένα μέλος της οικογενείας μου .»

Και όμως φαντάσου ,όπως πολύ σωστά αναφέρεις ,το να φτάσεις και να νοιώσεις σαν ανώτατο ιδανικό την αυτοθυσία ( αγάπη ) ,όχι μόνο για τους δικού σου ,αλλά για τα πάντα .
Βέβαια εδώ έρχεται και η παρερμηνεία της αγάπης ,δηλαδή το να πιστέψουμε ότι η αγάπη είναι το να γυρίσουμε και το άλλο μάγουλο ,και να μείνουμε άπραγοι σε κάθε εχθρική βούληση .
Πολύ απλά γιατί μπορεί η αγάπη να είναι το ανώτατο ιδανικό ,αλλά για να την νοιώσουμε προϋποθέτει και σεβασμό προς τον εαυτό μας και προς κάθε τι που μας περιτριγυρίζει .


quote:
Τον ρώτησα κάποτε , που απέδιδε την ικανότητα του , να μπορεί να ζει, δίxως το παραμικρό ψέμα στην ζωή του και μου απάντησε :
Στην αγωγή που πήρα από τους γονείς μου και ότι αυτός που δεν λέει ποτέ ψέματα , επιθυμεί περισσότερο την αγάπη του θεού για την αγωγή του αυτή, από αυτήν των ανθρώπων .

Και όμως φίλε μου υπάρχει μια σημαντική παράμετρος στην ιστορία με τον Γρηγόρη που έγραψες .
Το να γνωρίζουμε πραγματικά τον λόγο για κάθε τι που εφαρμόζουμε στην ζωή μας .
Και εδώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με την serenite .
Βλέπεις είναι εντελώς διαφορετικό στο να δέχομαι κάτι ,απλά γιατί με έμαθαν να το δέχομαι ,από το να προσπαθώ να κατανοήσω ένα πιστεύω μέσα από ατελείωτες αμφιβολίες και ερωτηματικά .

Να είσαι σίγουρος ότι αυτά που θα λάβεις κάθε φορά που θα ψάχνεις να ανακαλύψεις ένα καινούργιο μονοπάτι του εαυτού σου ,μπαίνοντας σε ατελείωτες διαδικασίες ερωτηματικών ,θα σε βοηθήσει να γνωρίσεις πρώτα το ανώτερο και κατωτέρω Εγώ σου ,και μετά απλά να νοιώσεις την ομορφιά που πηγάζει από μέσα σου ,αντικρίζοντας τα πάντα γύρω σου .
Αυτό προσωπικά για εμένα είναι αυτό που λέμε άγνωστος θεός ,το να μπορώ να αντιληφθώ το ένα μέσα σε όλα ,μέσα σε κάθε τι που μπορεί να νοιώσουν οι περιορισμένες ανθρώπινες αντιλήψεις μου .
Τα πάντα ξεκινάνε γνωρίζοντας πρώτα το άγνωστο εγώ μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2007, 12:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εμένα προσωπικά άξιζε να διαβάσω τις απόψεις σου φίλε Πλάτωνα .
Ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες σε πολύ σύντομο χρόνο .

Το σημεία όπου ενώνονται η δική σου προσωπική εμπειρία , με την δική μου, είναι αυτό του αέναου εαυτού και επίσης ο αυθεντικός εαυτός στην καθημερινότητα .

Νιώθω τυχερός , που προσπάθησα για ένα χρονικό διάστημα , να ζήσω αληθινά .
Εκείνη την χρονική περίοδο , δημοσίευα όλες τις καθημερινές εμπειρίες που αποκτούσα μέσω αυτής της προσπάθειας , στο θέμα που είχα ανοίξει με τον τίτλο ΑΛΗΘΙΝΗ ΖΩΗ .
Η αγαπητή serenite θα το θυμάμαι σίγουρα ακόμη , επειδή συμμετείχε σε αυτό με όλη την καρδιά .

Έζησα εαυτόν και προσπάθησα να τον εκθέσω έτσι ακριβώς όπως τον ένιωθα και τον αισθανόμουνα , εκείνη την χρονική περίοδο .

Κατέληξα στο συμπέρασμα , ότι η ζωή όλων των ανθρώπων μπορεί να απλουστεύσει σημαντικά , αρκεί βέβαια να έχει κάποιος την περιέργεια , να δοκιμάσει να ζήσει για ένα χρονικό διάστημα, όσο περισσότερο απλά γίνεται .

Είναι εφικτό .

Όμως όλοι έχουμε τους προσωπικούς μας λόγους , που δεν μας αφήνουνε τον απαραίτητο ελεύθερο χρόνο, για να το δοκιμάσουμε .
Το ότι η επιβίωση έγινε μια πολύπλοκη διαδικασία ,ευθύνεται επίσης για την αποχή πολλών συνανθρώπων μου ( έτσι εκτιμώ τα πράγματα ) .

Το μέγιστο όφελος που αποκόμισα από αυτήν την προσπάθεια, είναι η εμπειρία του αληθινού εαυτού μου .

Απογειώθηκα από την γη και επανήλθα, λόγω της σωματικής βαρύτητας .
Απόλαυσα αυτό το πέταγμα ,όπως απολαμβάνω ένα εξαιρετικό κρασί , έναν πρωινό καφέ ……..
Επιθυμεί όμως τώρα πλέον η ψυχή, να ξαναπροσπαθήσω να πετάξω ακόμη ποιο ψηλά .

Ενέδωσα και προσπαθώ λοιπόν μέσα και από αυτό το θέμα , να δημοσιεύω τις καθημερινές μου εμπειρίες ( μερικές είναι βέβαια παλαιότερες , αλλά τι σημασία έχει ο χρόνος , όταν αφουγκράζεσαι το άχρονο , το άπειρο …. ..τον ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΌ ?
Χάνεται κυριολεκτικά μέσα στην ψυχή μου η έννοια του χρόνου .

Με προτείνεις , Να θυμάμαι, ότι ένας γνωστός θεός, είναι ένας Νεκρός Θεός.
Αυτός είναι ο ουσιαστικός λόγος , που η ψυχή μου , δεν έχασε ακόμη το πάθος της αναζήτησης του άγνωστου θεού .

Προσπαθώ να ανανεώνω τις πληροφορίες , που δέχονται οι αισθήσεις μου και για τον λόγο αυτόν ( για να μην συνηθίσουνε και παγιδευτούνε από τους σαγηνευτικούς θορύβους της πόλης ,όπου ζω ) τις εκθέτω όσο ποιο συχνά μπορώ στην φύση .
Εκεί κυριαρχεί η γαλήνη και αυτήν την χρειάζομαι , για να στοχάζομαι το μέλλον της σύνθετης υπάρξεώς μου ( πνεύμα + ύλη ).

Μια απορία που προσπαθώ να ικανοποιήσω αυτό το χρονικό διάστημα και που έχει σχέση με τον άγνωστο θεό , είναι η ακόλουθη :


ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ;;;

Ευχαριστώ για κάθε καλοπροαίρετη απάντηση .

elo σκέφτομαι σοβαρά να καταργήσω την σύνδεση, που μου παρέχει ο ΟΤΕ για την σταθερή τηλεφωνία .
Πρώτα όμως πρέπει να πείσω την σύζυγο μου, ότι αυτή είναι μια λογική σκέψη .

Θα της πω λοιπόν , ότι όσους ποιο λίγους πάγιους λογαριασμούς έχουμε , τόσο ποιο πολλά δώρα , θα μπορώ στο μέλλον να της προσφέρω .

Σε ευχαριστώ που με έκανες να το θυμηθώ.

Το μήνυμα σου θα το ξαναδιαβάσω , με την επόμενη άνεση χρόνου που θα έχω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 08:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ;;;
Ευχαριστώ για κάθε καλοπροαίρετη απάντηση.

Αν δεις τη ίδια τη ΖΩΗ σαν κίνηση, εκδήλωση , υλοποίηση, αγάπη σε ότι αποκαλείς Θεια Δύναμη, τότε κάθε τι είναι υπό την εύνοια του.

Αν δεις παλι τον εαυτό, σαν κάτι ξεχωριστό από αυτό (δηλαδή την ευαισθησία της ζωής), που θα πει στο δρόμο την αντικαθιστάς με υποκατάστατα, (διασκεδάσεις, πολιτική, διάφορα πιστεύω, οικογένεια, κλπ κλπ) και είναι αυτό που κάνουμε, το αναγνωρίζεις και μόνος σου, αποζητας μετά, μέσο κάποιας συγκεκριμένης πίστης, την προσωπική εύνοια κάποιας θειας δύναμης.

Ας δουμε κατι μαζι. Αν διλαδη αυτή η ερώτηση, προέρχεται η οχι από τον (εαυτό μας) που ζει σε σύγχυση.

Αν δεις καθαρα, πως ετσι ειναι, ΝΕΧΤ ΣΤΕΠ.

Τι κρυβεται πίσω της?

Οσα μας μαθανε για τους γνωστους θεους! Προστασιες, Ευνοιες, κλπ κλπ.

Αρα κρυμενοι ΦΟΒΟΙ!

Νεχτ ΣΤΕΠ.

Τι κρυβεται πισω απο το ΦΟΒΟ?

Κρύβεται η οχι η επιθυμία να μη φοβαμαι?

Και ετσι στην συνεχεια....

Με λιγα λόγια φίλε Άλφα Ωμέγα, αναρωτήσου μήπως η πίστη, είναι καμουφλαρισμένη επιθυμία, γιατί αν είναι, (δεν ξέρω αν το έχεις διαπιστώσει, μα η επιθυμία συνήθως φέρνει σύγχυση, αν η πίστη είναι προέκταση της, γιατί να μην προκαλεί το ίδιο?)
Κοίταξε λιγο τι γίνεται στο Μύθος και Θρησκεία. Σύγκρουση, Σύγχυση, και Ανταγωνισμός.

Ξέρω τι θα σκεφτουν ορισμένοι. Σε μένα η πίστη φέρνει τάξη.

Μα κοίταξε βαθύτερα, κοίταξε τους πολιτικούς, και αυτοί πιστεύουν στις ιδέες τους, δε θα λέγαμε πως τρέφουν και καλοπροαίρετα αισθήματα, ο ένας για τον άλλο.

Υπάρχει κάτι πιο σπουδαιο και ουσιαστικό να το καταλάβουμε φίλε Άλφα Ωμέγα.

Ο Εαυτός μας καταπιάνεται με διάφορες ενασχολήσεις συνεχώς. Αν του κόψεις αυτές τις δραστηριότητες, νοιώθει όπως κάποιος που εργάσθηκε για 40 χρόνια σε μια δουλειά, και ξαφνικά βγήκε σε σύνταξη.

Αν δεν βρει άλλες δραστηριότητες, νοιώθει χαμένος. Νοιώθει τη Ζωή του άδεια, χωρίς σημασία. Έτσι γεμίζουμε συνεχώς τον εαυτό με ενασχολήσεις, με πίστες, με πλάνες και πεποιθήσεις, με διασκεδάσεις κάθε μορφής, και τοτε ζούμε σαν μεθυσμένοι, γιατί μας γίνονται ανάγκες.

Αν όμως φύτεψες εκείνο το δενδράκι όπως περιέγραψες, τότε είσαι σε διαφορετική κίνηση, (ΔΡΑΣΗ), τότε η ίδια η ΖΩΗ είναι κίνηση, εκδήλωση , υλοποίηση, αγάπη, και ότι αποκαλείς Θεια Δύναμη, κάθε τι, είναι (και είσαι) υπό την εύνοια (ΣΟΥ/ΤΟΥ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 11:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo να με συγχωρείς που δεν αναφέρομαι στο τελευταίο μήνυμα σου, αλλά εκτιμώ ότι π.χ η ρήση του χριστού, αν κάποιος σε ραπίσει στο ένα μάγουλο στρέψον αυτόν και το άλλο , θα μας οδηγούσε σε ατελείωτες αντιπαραθέσεις .
Επιφυλάσσομαι όμως για το μέλλον να τοποθετηθώ επ’ αυτού .

Πολύ ουσιαστική Πλάτωνα η συμμετοχή σου σε αυτό το θέμα .
Δεν πλουτίζεις μονάχα αυτό, αλλά και την δική μου ψυχή, που διψάει ακόμη για τον αντικειμενικό ( ουσιαστικό θα έλεγα ) λόγο της υπάρξεώς της .

Το να ενωθεί με την θεία δύναμη , όπως πολύ σωστά υπέδειξε ο Dying_Incubus ,είναι μια αντικειμενικά πιθανή θεώρηση των πραγμάτων .

Τον λόγο που οι (ατομικές) ψυχές μας υλοποιήθηκαν από την δύναμη αυτή , τον προσεγγίζει ο φίλος μας πιστεύω επίσης αρκετά ορθολογιστικά ( λόγω συντομίας αναφέρθηκα αποσπασματικά στο μήνυμα του).

Έρχομαι στο σημείο του μηνύματος σου ,όπου γράφεις :
Αν όμως φύτεψες εκείνο το δενδράκι όπως περιέγραψες, τότε είσαι σε διαφορετική κίνηση, (ΔΡΑΣΗ), τότε η ίδια η ΖΩΗ είναι κίνηση, εκδήλωση , υλοποίηση, αγάπη, και ότι αποκαλείς Θεια Δύναμη, κάθε τι, είναι (και είσαι) υπό την εύνοια (ΣΟΥ/ΤΟΥ).

Ας κάνουμε την προσπάθεια ( αν το επιθυμείς και εσύ η serenite ,ο Dying_Incubus ,ο elo , ο kost και φυσικά κάθε μέλος του esoterica ) , να μεταφέρουμε μία παρόμοια κίνηση ,εκδήλωση , υλοποίηση ,αγάπη στον πλησίον μας .

Το σίγουρο είναι ότι ο καθένας μας , θα τα μεταφέρει με τον δικό του μοναδικό τρόπο .

Μήπως όμως οι τρόποι αυτοί ( απομένει να περιγράψει ο καθένας τον δικό του ) , θα έχουνε κάποια κοινά σημεία μεταξύ τους .

Αν συμφωνείτε με αυτήν την προσπάθεια , απομένει να διευκρινιστεί αν πρέπει να αναφερθούμε όλοι σε ένα τυπικό παράδειγμα μεταφοράς κίνησης ,εκδήλωσης ,υλοποίησης και αγάπης προς τον πλησίον μας , η να διαλέξει ο καθένας μας ένα δικό του .


Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός .
Αν το πέτυχα , προτείνω να ξεκινήσουμε την προσπάθεια .

Θα περιμένω τις απαντήσεις σας .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 14:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όμως φαντάσου ,όπως πολύ σωστά αναφέρεις ,το να φτάσεις και να νοιώσεις σαν ανώτατο ιδανικό την αυτοθυσία ( αγάπη ) ,όχι μόνο για τους δικού σου ,αλλά για τα πάντα .

Φίλε elo, αυτό που αναφέρεις είναι αρκετά σημαντικό.
Συνήθως τείνουμε να δείχνουμε την αγάπη μας - ή έστω μια μορφή της - στα άτομα που είναι αρκετά κοντά σ' εμάς, όπως η οικογένεια μας, οι πολύ στενοί φίλοι μας κτλ.
Αυτό είναι λογικό αφού είναι τα άτομα που είναι δίπλα μας από την αρχή της ζωής μας ή μας ενώνουν αρκετά πράγματα μαζί τους.
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι πολλές φορές η αγάπη μας κινείται από τον εγωισμό μας ή από κάποια ένστικτα ιδιοτελή.
Φοβόμαστε πχ να αποχωριστούμε έναν δικό μας άνθρωπο επειδή ο αποχωρισμός αυτός θα μας δώσει πόνο.

Αναρωτιέμαι όμως, όσο ένας άνθρωπος εξελίσσεται μήπως εξελίσσονται και γίνονται αγνότερεα και τα συναισθήματα που βιώνει?
Μήπως η αγάπη γίνεται πιο αγνή, πιο δυνατή κι ανιδιοτελής όσο ένας άνθρωπος προσπαθεί να ανακαλύψει το βαθύτερο νόημα της μαζί με τον ίδιο του τον εαυτό?

quote:
Αν συμφωνείτε με αυτήν την προσπάθεια , απομένει να διευκρινιστεί αν πρέπει να αναφερθούμε όλοι σε ένα τυπικό παράδειγμα μεταφοράς κίνησης ,εκδήλωσης ,υλοποίησης και αγάπης προς τον πλησίον μας , η να διαλέξει ο καθένας μας ένα δικό του .

Φίλε alfa-omega, έχεις σκεφθεί πως θα μπορούσε να είναι πχ ο ενιαίος αυτός τρόπος?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 17:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Και όμως φαντάσου ,όπως πολύ σωστά αναφέρεις ,το να φτάσεις και να νοιώσεις σαν ανώτατο ιδανικό την αυτοθυσία ( αγάπη ) ,όχι μόνο για τους δικού σου ,αλλά για τα πάντα .

Εκεί ήθελα να καταλήξω .

Που ;;;


Να κυνηγάει κάποιος το άπιαστο όνειρο .
Να δώσει σάρκα και οστά στην φαντασία του.

Στην προσπάθεια που έκανα στο παρελθόν να υλοποιήσω την προσωπική μου αγάπη για τον συνάνθρωπο , αποκόμισα την βιωματική εμπειρία , ότι όταν το επιδιώκεις σοβαρά κάτι γίνεται μέσα σου ….

Όταν επενδύεις όλη σου την ψυχή και το επιδιώκεις από οποιονδήποτε χώρο βρίσκεσαι , απογειώνεται η ψυχή , αναβάθμισα ( προσωπική εμπειρία ) ουσιαστικά στην πράξη το μικρό μου εγώ , σε αυτό που είμαι σήμερα .

Τι είμαι ;;;

Ο αληθινός εαυτός μου .

Δυστυχώς , δεν μπορώ να είμαι πάντα ο αληθινός μου εαυτός .

Ίσως φταίει η φθορά που επέρχεται ,όταν ένας θνητός προσπαθεί να ξεπεράσει τα φυσιολογικά του όρια .

Αυτά μεγαλώσανε σε εμένα προσωπικά , μετά από την άνωθεν περιγραφόμενη προσπάθεια .

Τώρα είμαι περισσότερο ώριμος και αυτήν την ωριμότητα την χαίρομαι ,γιατί είναι ένα προσωπικό επίτευγμα .

Ενώ το σώμα μου κουράζεται, η ψυχή επιθυμεί να συνεχίσει , γιατί απλά είναι άυλη και δεν έχει όρια ,φθορά ( έτσι πιστεύω ) .

Θα συνεχίσω λοιπόν , για να κατακτήσω ένα ανώτερο εγώ , αλλά βέβαια αφού πρώτα ξεκουράσω για ένα χρονικό διάστημα το φθαρτό σώμα μου .
Αν δεν το κάνω , θα καταρρεύσω σωματικά .

Η προσπάθεια λοιπόν συνεχίζεται και δεν θα τελειώσει με έναν πνευματικά αναγεννημένο alfa-omega ( ίσως να το έχω πετύχει ήδη ) ,αλλά με την τελική ένωση της ψυχής μου , με την δύναμη , από όπου προήλθε, εξελίχθηκε , δημιουργήθηκε ,δόθηκε, αποσπάστηκε .

quote:

Φίλε alfa-omega, έχεις σκεφθεί πως θα μπορούσε να είναι πχ ο ενιαίος αυτός τρόπος?

Dying_Incubus ακόμη σκέφτομαι ……….


Αν όμως το κάνουμε όλοι , σίγουρα θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να βρούμε κάτι .
Για να το κάνουμε όμως όλοι , πρέπει να το θέλουμε και αν πραγματικά το θελήσουμε , να αφιερώσουμε κάποιο χρόνο για την ανεύρεση ενός παραδείγματος που θα είναι τυπικό για την καθημερινότητα όλων μας θα βρούμε τουλάχιστον ένα .

Για αυτό είμαι σίγουρος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2007, 20:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega, για να μπορέσεις να βιώσεις την αγάπη εκείνη προς τον συνάνθρωπο σου, θα πρέπει να είσαι σε θέση να κατανοήσεις τον άνθρωπο αυτόν.
Και για επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου, τι είναι αυτό που σε υποκινεί να βιώσεις αυτό το συναίσθημα σε μια εξευγενισμένη μορφή, τι είναι αυτό που σε εμποδίζει ορισμένες φορές να προσεγγίσεις έναν άνθρωπο κτλ.

Αυτό το τελευταίο θεωρώ πως είναι ένα πολύ δύσκολο σημείο, το να προσπαθήσεις να καταλάβεις τους λόγους εκείνους που σε εμποδίζουν από το να παραμείνεις ανοιχτός στον άλλον.
Θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια για εσένα τον ίδιον να καταλάβεις πχ γιατί δεν συμπαθείς κάποιον, τι είναι αυτό που σε κάνει να τον αντιμετωπίζεις επιφυλακτικά, γιατί σε ενοχλεί πχ μια συγκεκριμένη συμπεριφορά που επιδεικνύει αυτός.
Πολλές φορές όταν έχουμε σχέση με κάποιο άτομο κι υπάρχουν προβλήματα σ' αυτήν, τείνουμε να μεταθέτουμε το αρνητικό φορτίο στην προσωπικότητα του ατόμου εκείνου και να του αποδίδουμε τις ευθύνες.
Κάνουμε άραγε μια προσπάθεια να θεωρήσουμε συνυπεύθυνους κι εμάς?
Όταν έχουμε την απαίτηση να αλλάξουμε τον άνθρωπο αυτόν, έχουμε το σθένος να αλλάξουμε πρώτα εμάς?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 11:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνευματικά στολίδια του παρόντος θέματος , από μέλη του esoterica .gr , όπως τα αξιολόγησε ο alfa-omega .
Με άλλα λόγια μια προσπάθεια ανασκόπησης του θέματος .


1. ΑΡΝΗΣΟΥ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ!
2. Για να γνωρίσεις αν υπάρχει κάτι άγνωστο, χρειάζεται να γνωρίσεις πρώτα το γνωστό εαυτό, και αυτό γίνεται όταν είσαι ο ΕΑΥΤΟΣ σου, όταν είσαι εσύ, όταν αντιλαμβάνεσαι και συνειδητοποιείς τις σκέψεις τις αισθήσεις και αντιδράσεις σου, (όπως ακριβώς έκανες με το δενδράκι), και όχι κάτι που κάποιος άλλος περιγράφει.
3. Σε μένα φίλε Άλφα Ωμέγα οτιδήποτε είναι εξελίξιμο, δηλώνει πως γίνεται, δηλαδή πως είναι μέσα στο ψυχολογικό χρόνο. Ο ψ.χρονος έχει αρχή και τέλος, είναι άμεσα συνδεδεμένος με τις σκέψεις και τον εαυτό, επομένως σαν οντότητες, καλά είναι εκεί που είναι, ίσως βοηθάνε κόσμο, μα στις ιεραρχίες, οι ιεράρχες δίνουν πάντα λόγο κάπου για το έργο τους, και προσωπικά (να με συμπαθάτε), γεννήθηκα για να ζω ελεύθερος.
Έτσι τα έβαλα κάποτε στην άκρη, και έμεινα εντελώς μόνος.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ


1 .θεωρώ πως αν καταφέρω να αποκτήσω κάτι ψυχικά τότε αυτό θα με οδηγήσει στην επιθυμητή συμπεριφορά χωρίς να χρειαστεί να αντλήσω μια συνειδητή προσπάθεια γιατί πλέον δεν θα προσπαθώ να γίνω κάτι, θα έχω ήδη γίνει μέσω της εσωτερικής αλλαγής μου.

2. Αν λοιπόν βρεθούμε στην ίδια πέτρα να θυμάσαι πως εγώ στην πραγματικότητα είμαι πολύ πιο πίσω από εκεί που είσαι εσύ, γιατί δεν αγωνίστηκα για αυτό, κάποιοι απλός με ακουμπήσανε.
Όταν με βρήκες εσύ, στάθηκες στο γεγονός πως έφτασα πρώτη ξεχνώντας να με ρωτήσεις το πώς…
serenite


1. Την φαντάζομαι άχρονη κι άπειρη, τόσο δυνατή ώστε αυτή να διέπει τα πάντα και να εκφράζεται μέσω αυτών και ταυτόχρονα τόσο "διακριτική" ώστε πολλές φορές να αναρωτιόμαστε - ή και να αρνούμαστε - για την ύπαρξη της.
Όταν κοιτάμε γύρω μας και βλέπουμε με πόση αρμονία κινούνται τα πάντα, τότε καταλαβαίνουμε πως κάτι πρέπει να υπάρχει.
Κι αυτή την αρμονία την διαταράσσουμε εμείς οι άνθρωποι γιατί νιώθουμε πως εμείς οι ίδιοι γίναμε θεοί...

2. Δεν ξέρω αν είναι λογικό, φίλε μου, για κάποιον άνθρωπο να καταλάβει ότι υπάρχει κάτι το ανώτερο από αυτόν και να λάβει τις αποδείξεις του.
Ίσως οι αποδείξεις να μην έχουν εν τέλει τόσο μεγάλη βαρύτητα και να μη μπορούν να υπάρξουν αντικειμενικές αποδείξεις.
Αυτό που μετράει πάνω απ' όλα είναι η εσωτερική βεβαιότητα που θα αισθάνεται αυτό το άτομο για την πίστη του.

3. Κάνουμε άραγε μια προσπάθεια να θεωρήσουμε συνυπεύθυνους κι εμάς?
Όταν έχουμε την απαίτηση να αλλάξουμε τον άνθρωπο αυτόν, έχουμε το σθένος να αλλάξουμε πρώτα εμάς?

4. Φίλε μου alfa-omega, πολύ καλά κάνεις κι εκθέτεις τα προσωπικά σου βιώματα.
Πρώτα απ' όλα κανείς δε μπορεί να σου πει "είχες αυτό το βίωμα όντως" ή "δεν είχες κανένα βίωμα".
Δε μπορεί κάποιος να έχει την σιγουριά αυτή όσον αφορά μια κατάσταση την οποία δε βίωσε ο ίδιος κι απλά την ακούει από σένα ή κάποιον άλλον.
Οπότε, φίλε μου, δεν θα μπορέσω κι εγώ να αποφανθώ με σιγουριά για κάτι το οποίο βίωσες εσύ.
Αν μου έλεγες δηλαδή ότι εχθές το βράδυ πχ είδες έναν άγιο που σου μίλησε θα μπορούσα να σε ρωτήσω εσύ πως εξέλαβες αυτή την εμπειρία.
Αν με ρωτούσες με την σειρά σου την γνώμη μου, θα σου έλεγα απλά ποιές είναι οι πιθανές εξηγήσεις.

5. Ακόμη όμως κι αν προχωρήσουμε σ' αυτήν την ταύτιση, μπορούμε να περιορίσουμε την Θεία Δύναμη στην αρχή του σύμπαντος μας?
Μήπως αυτή είναι μια άποψη κάπως ανθρωποκεντρική?


6 . Ο ορισμός της ψυχής είναι όντως δύσκολο να αποδοθεί με λέξεις, μερικές φορές οι λέξεις φαντάζουν πολύ φτωχές ή περιοριστικές για να αποδώσουν μια έννοια παρά το γεγονός ότι μπορεί να βιώνεται έντονα ως κατάσταση από ένα άτομο.
Πολύ λιτά κι απλά θα πω πως η ψυχή - όπως την αντιλαμβάνομαι - είναι η προέκταση του Θείου.
Είναι αθάνατη κι άφθαρτη επειδή προέρχεται από αυτό κι ενσαρκώνεται κάθε φορά σε ένα υλικό σώμα ώστε να βιώσει καταστάσεις και μέσω αυτών να εξελιχθεί ώσπου να φθάσει πάλι στο Θείο.
Η ψυχή μας λοιπόν είναι ο ανώτερος εαυτός μας, αυτό που εμείς αντιλαμβανόμαστε ως ψυχή λέγεται κατώτερος εαυτός ή προσωπικότητα.
Αυτό είναι μεγάλο θέμα κι αν το πιάσουμε σίγουρα θα ξεφύγουμε...
Dying_Incubus


1 . Και όμως φίλε μου υπάρχει μια σημαντική παράμετρος στην ιστορία με τον Γρηγόρη που έγραψες .
Το να γνωρίζουμε πραγματικά τον λόγο για κάθε τι που εφαρμόζουμε στην ζωή μας .

2. Και όμως φαντάσου ,όπως πολύ σωστά αναφέρεις ,το να φτάσεις και να νοιώσεις σαν ανώτατο ιδανικό την
αυτοθυσία ( αγάπη ) ,όχι μόνο για τους δικού σου ,αλλά για τα πάντα .


elo


Όλες οι άνωθεν σκέψεις είναι χρήσιμα εργαλεία ( προσωπική εκτίμηση ) , για να διαμορφωθεί η υπάρξή μας σε μια ( θα έλεγα θετική οντότητα ) .


Αν παρέλειψα η αγνόησα κάποια άλλα εξίσου σημαντικά μηνύματα , σκέψεις , από άλλα μέλη , ζητώ δημόσια συγνώμη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2007, 11:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αν λοιπόν βρεθούμε στην ίδια πέτρα να θυμάσαι πως εγώ στην πραγματικότητα είμαι πολύ πιο πίσω από εκεί που είσαι εσύ, γιατί δεν αγωνίστηκα για αυτό, κάποιοι απλός με ακουμπήσανε.
Όταν με βρήκες εσύ, στάθηκες στο γεγονός πως έφτασα πρώτη ξεχνώντας να με ρωτήσεις το πώς…



Συγνώμη για την πολύ σημαντική παράλειψη μου .
Όπως γράφεις , το ξέχασα .

Πως έφτασες αγαπητή serenite στο σημείο αυτό

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την απάντησή σου .
Να είσαι παντού και πάντοτε καλά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 00:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλέ μου φίλε,

Αν με ρωτάς για το πώς έφτασα στο σημείο να μην λέω ιδιαίτερα ψέματα τότε νομίζω πως ήδη έχω απαντήσει, δεν με έμαθαν να λέω ιδιαίτερα ψέματα, γενικά το ψέμα δεν ήταν κάτι που υπήρχε στην οικογενειά μου.

Αν με ρωτάς για κάποιο άλλο σημείο που αυτή την στιγμή δεν μπορώ να αντιληφθώ σου ζητώ συγνώμη για την άτοπη απάντηση και θα περιμένω από εσένα μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση.

Να σαι και συ πάντα καλά και σου στέλνω μια γλυκιά καληνύχτα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 01:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι αρκετές φορές τον εαυτό μου στην αρχή της εσωτερικής μου αναζήτησης ,προσπαθώντας να κατανοήσω αυτό που λέμε τόσο άνθρωποεγωκεντρικά Θεό ,τις εσωτερικές μου διαμάχες που βίωνα .
Πάντα αναρωτιόμουνα αν ο άνθρωπος δεν είναι τόσο αμαρτωλός ,όσο αδύναμος ,ζώντας μέσα στην άγνοια .


Κάθε τι που γνώριζα για τον Θεό (σχολείο ,οικογενειακό περιβάλλον) άρχισε να αναιρείται ,κάποιες φορές ένιωθα ένα φόβο να με πλημμυρίζει βλέποντας να απομακρύνομαι από τον ανθρωπόμορφο (ιδιότητες) Θεό .
Και όμως παρόλο τον φόβο (αντιθέσεις) που ένοιωθα μέσα μου ,άρχισα να γνωρίζω και να γοητεύομαι από της ανεξερεύνητες πτυχές του εαυτό μου.

Πολλές φορές στην πορεία μου ,προσπαθώντας να αντιληφθώ με τα εσωτερικά μου μάτια αυτό το Άγνωστο (μια διαδικασία που μόνο μέσα στη φύση ,μου άρεσε να την βιώνω ) ,ένιωθα το πόσο μικρός ήμουνα νοιώθοντας ένα τεράστιο κενό να βγαίνει από μέσα μου ,απομακρυσμένος από κάθε τι που υπήρχε και με περιέβαλε .

Πολλές φορές ένοιωθα μια γαληνή να με συνεπαίρνει ,αδειάζοντας την κάθε σκέψη μέσα από το μυαλό μου ,άλλες φορές ένοιωθα μια ρίγη να με διαπερνάει ,νομίζοντας ότι τα πάντα γύρω μου ,κάθε τι που νόμιζα άψυχο πριν ,προσπαθούσε να μου φανερώσει την δικιά του νοημοσύνη (ουσία) .

Αυτό το παιχνίδι με το μυαλό μου συνεχίζετε μέχρι και τώρα ,και λέω παιχνίδι γιατί και μέχρι σήμερα δεν γνωρίζω το κατά πόσο είναι αλήθεια ή ένα ακόμα υποσυνείδητο πιστεύω ,πάνω σε κάτι που με εκφράζει απόλυτα .

«Διπλή ιστορία θα σου πω . Κάποτε από τα πολλά βγήκε το ένα και από το ΕΝΑ τα πολλά»
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ

Άλλωστε φίλε μου alfa-omega αυτή είναι και η ομορφιά της ανθρώπινης φύσης μας ,η εσωτερική πολλαπλότητα που μας κατέχει .
Αλλά ακόμα και μέσα από την πολλαπλότητα του εγώ μας ,έμαθα κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ .
Τον σεβασμό προς τα πάντα ,και πάνω από όλα στον ίδιο μου τον εαυτό μου ,το πρώτο που πρέπει να μάθουμε για να είμαστε αληθινοί στην ζωή μας .

Και δυστυχώς το αληθινό ,πολλές φορές είναι πολύ βαρύ φορτίο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 04:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετώ την ωραία παρέα.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είχα ένα δισταγμό για το αν θα στείλω αυτό το μήνυμα.Ίσως να φανεί αρκετά ρεαλιστικό και απλοικό σε σχέση με τις απόψεις που ήδη εκθέσατε.Ίσως να φανεί ότι είμαι "εκτός κλίματος".


Ελπίζω,πάντως,να μην το θεωρήσετε ως τέτοιο...διότι δεν είναι


quote:
Μια απορία που προσπαθώ να ικανοποιήσω αυτό το χρονικό διάστημα και που έχει σχέση με τον άγνωστο θεό , είναι η ακόλουθη :


ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ;;;


Φίλε alpha-omega,διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έτσι όπως θετεις το ερώτημα σου είναι σαν να ρωτάς "ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ?".


Απο αρχαίων χρόνων η θεική εύνοια μεταφράζεται στην καλοτυχία που θα συναντήσουμε στη διάρκεια του βίου μας...εξάλλου ακούγεται λίγο παράλογο το να έχουμε τη θεική εύνοια και εν τούτοις να μας κυνηγάει κακοτυχία(εκτός κι αν η Θεότητα έχει σκοπό να μας δοκιμάσει και να μας ανταμείψει σε βάθος χρόνου)....


Πριν επιχειρήσω να απαντήσω θα αναφέρω κάποιες προσωπικές μου παρατηρήσεις:

Καταρχήν,οι περισσότεροι άνθρωποι επιθυμούν να έχουν τη θεική εύνοια....αυτό συμβαίνει για δύο λόγους:ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ

Επιθυμία,διότι η θεική εύνοια θα τους φέρει τα περισσότερα πράγματα δεξιά στη ζωή τους και θα ικανοποιήσει τις επιθυμίες τους


Φόβος,διότι γνωρίζοντας την παντοδυναμία του Θείου θέλουν να τα έχουν καλά μαζί Του και να μην επισύρουν την οργή του


Κατά δεύτερον,κάθε άνθρωπος,βαθιά μέσα του,θέλει να γίνει Θεός...


Από το παιδάκι που ονειρεύεται να γίνει ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον κόσμο μέχρι το φωτισμένο γκουρού που επιθυμεί να ενωθεί τέλεια με το θεικό Φως...

Κάθε άτομο κρύβει μέσα του ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ.

Το έχει πει ο Νίτσε...και συμφωνώ απολύτως.....

Επίσης έχω καταλάβει πλέον πολύ καλά ότι ακόμα και η πιο ανιδιοτελής πράξη κρύβει μέσα της (έστω υποσυνείδητα) μεγάλη ιδιοτέλεια,μεγάλη θέληση για δύνμη...το έχω καταλάβει πολύ καλά αυτό,από τον ίδιο τον εαυτό μου πρώτα απ'όλα...


αυτή η θέληση για Δύναμη μεταφράζεται εντελώς διαφορετικά στο κάθε άτομο διότι το κάθε άτομο είναι διαφορετικό...κάθε άνθρωπος χρειάζεται κάτι διαφορετικό για να νιώσει δυνατό και ολοκληρωμένο...άλλοι χρειάζοται κυρίως τον πλούτο,άλλοι μία όμορφη γυναίκα στο πλάι τους,άλλοι εξουσία....άλλοι χρειάζονται την απελευθέρωση από τον εαυτό τους και τη διεύρυνση της συνείδησής τους(πολλά τα μέσα εδώ,από τα ξίδια μέχρι το διαλογισμό...)...άλλοι,τέλος,οι πιο εξελιγμένοι,χρειάζονται να βρουν την αληθινή Αγάπη,αυτή που θα τους σηκώσει ψηλά και θα τους χαρίσει μία απέραντη εσωτερική ανάταση και ευδαιμονία.Οι τελευταίοι θαρρώ πως είναι και οι πιο εξελιγμένοι,ειδικά αυτοί που ψάχνουν την Αγάπη μέσα στον εαυτό τους...

Είναι λοιπόν λογικό αυτή η εσωτερική θέληση για Δύναμη να στρέφεται στις Άγνωστες Ανώτερες Δυνάμεις επιχειρώντας να κερδίσει την εύνοιά τους....διότι όταν έχουμε κερδίσει τη εύνοια της Θεικής Δύναμης κατά κάποιο τρόπο έχουμε γίνει οι ίδιοι μία μικρή Θεική Δύναμη....


Ωραία όλα αυτά,όμως ένας οξυδερκής νους μπορεί εύκολα να διαπιστώσει αυτό που οι αρχαίοι μύθοι πάσχισαν να μας διδάξουν: ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν κακή διαχείριση της "θεικής εύνοιας" διότι αυτή η εύνοια τους παρασέρνει σε υπερβολές και τους ωθεί σε υπέρμετρη περηφάνια, πιστεύοντας ότι είναι ανίκητοι και ανώτεροι από τους υπόλοιπους ανθρώπους....Θα μπορούσε κάποιος να πει,με μία δόση υπερβολής,ότι οι Θεοί όταν θέλουν να καταστρέψουν κάποιον του χαρίζουν απλόχερα την εύνοιά τους...

Μία πρώτη,λοιπόν,απάντηση είναι ότι μέσω της σύνεσης και της έλλειψης αλαζονίας μπορούμε να κερδίσουμε την πραγματική Θεική Εύνοια.


Και το αν έχουμε όντως σύνεση και καθαρό μυαλό φαίνεται κυρίως από το πώς διαχειριζόμαστε τις εκάστοτε "επιτυχίες" μας...

Αυτό το ερώτημά σου alpha-omega μου γέννησε πολλές σκέψεις και δυστυχώς δε μπορώ αυτή τη στιγμή να τις βάλω σε τάξη...θα προσπαθήσω σύντομα...

Να'στε καλά!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 04:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τώρα που το ξανασκέφτομαι,βέβαια,υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...τα πάντα είναι προκαθορισμένα

Τη Θεική Εύνοια είτε την έχεις εκ γενετής είτε δεν την έχεις...

Όταν στον τωρινό σου βίο έχεις φορτωθεί βαρύ Κάρμα τότε δε μπορείς να περιμένεις και πολλά από τους Από Πάνω...

καληνύχτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 11:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου elo, διαβάζοντας το τελευταίο μήνυμα σου μπορώ να πω ότι ένιωσα να ταυτίζομαι σε κάποιο βαθμό με τα γραφόμενα σου.

Ίσως τελικά να είναι λογικό σε κάποιον βαθμό να νιώσεις κάποιο φόβο όταν απομακρύνεσαι από την πίστη ενός ανθρωποκεντρικού Θεού που μπορεί να μην σε εκφράζει καθόλου.
Κι είναι λογικό γιατί έχεις γαλουχηθεί με την πίστη αυτή που κάποιοι άλλοι σου εμφύσησαν, έχεις συνδέσει - υποσυνείδητα έστω - την έννοια του Θεού με την αναγκαστική πίστη και τον φόβο που θα έπρεπε να νιώθεις όταν απομακρύνεσαι από αυτήν.
Όσο περισσότερο όμως προσεγγίζεις την ιδέα ενός Θεού πέρα από κάθε δόγμα και πέρα από τον φόβο της μεταθανάτιας τιμωρίας, βιώνεις όλο και βαθύτερα μια εσωτερική γαλήνη και πληρότητα.
Κατανοείς ποιός είναι ο σκοπός σου κι ο προορισμός που έχεις να ανακαλύψεις.

quote:
Τον σεβασμό προς τα πάντα ,και πάνω από όλα στον ίδιο μου τον εαυτό μου ,το πρώτο που πρέπει να μάθουμε για να είμαστε αληθινοί στην ζωή μας .

Αυτό μου ακούγεται ως μια κατάκτηση σου και θα πρέπει να είσαι περήφανος για αυτήν!

quote:
Τη Θεική Εύνοια είτε την έχεις εκ γενετής είτε δεν την έχεις...


Όταν στον τωρινό σου βίο έχεις φορτωθεί βαρύ Κάρμα τότε δε μπορείς να περιμένεις και πολλά από τους Από Πάνω...


Φίλε μου kost, αν έχεις φορτωθεί με βαρύ κάρμα σε ετούτη την ζωή, τότε σε κάποια άλλη φρόντισες να το αποκτήσεις...
Απ' αυτή την σκοπιά λοιπόν είτε φρόντισες να "ξεπληρώσεις" παλιά χρέη σου είτε όχι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 11:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
serenite αν μπορούσες να αναφερθείς στο οικογενειακό σου περιβάλλον με μεγαλύτερη λεπτομέρεια , θα σε κατανοούσα πλήρως .


Οι γονείς σου για ποιους λόγους , δεν έλεγαν ψέματα ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 12:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο elo έγραψε :

quote:

Και δυστυχώς το αληθινό ,πολλές φορές είναι πολύ βαρύ φορτίο .


Αν συνηθίσεις στον εαυτό σου ,να είναι αληθινός , θα σου φαίνεται παιχνιδάκι .

Αν δείχνεις τον αληθινό εαυτό σου, περιστασιακά , τότε ναι θα συμφωνήσω ότι είναι όχι μόνο πολύ βαρύ αλλά αβάσταχτο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 20:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλέ μου Αλφα Ωμέγα,

Αυτό που με ρωτάς δεν μπορώ να το γνωρίζω, μπορεί έτσι να μεγάλωσαν και οι ίδιοι, μπορεί έτσι να το φιλοσόφησαν και από την άλλη μπορεί να με θεωρούσαν το πρόσωπο εκείνο που μπορούσε να αντέξει την πάσα αλήθεια. Καμιά φορά δεν έχει μόνο σημασία το κατά πόσο είσαι πρόθυμος εσύ ο ίδιος να πεις την αλήθεια, αλλά και το πόσο μπορεί να την αντέξει αυτός που την ακούει.

Πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου ως πατέρα. Ας πούμε ότι έχεις ένα πολύ μεγάλο βάρος το οποίο θέλεις για κάποιο λόγο να μοιραστείς με τα παιδιά σου. Γνωρίζεις ότι το ένα θα είναι ψύχραιμο, θα σε ακούσει με κατανόηση και αμέσως θα σκεφτεί να σου βρει μια λύση ή να σε παρηγορήσει, το άλλο όμως παιδί σου θα πικραθεί, θα κλάψει, θα ταραχτεί από την αποκάλυψη του πατέρα του και ίσως να απομυθοποιήσει το μέλος της οικογένειας που στηρίζετε ή ακόμα και θα το κατηγορήσει.

Στο πρώτο παιδί λοιπόν ίσως να επιζητάς να πεις την αλήθεια ως μια ανακούφιση, στο δεύτερο όμως πιθανόν να μην τολμήσεις ποτέ.

Αν με ρωτούσαν οι γονείς μου να τους πω πράγματα που θα τους σκότωνε η αλήθεια μου, θα έλεγα ψέματα φυσικά, ποτέ δεν θα επέλεγα το κακό τους μπροστά στην αλήθεια μου. Αν όμως είχαν την δύναμη να αντιμετωπίσουν και να φερθούν ψύχραιμα μπροστά στο κάθε τι που είχα να πω, θα ήταν για εμένα μια μεγάλη ανακούφιση να τα ξεφορτωθώ από μέσα μου.

Πολλές φορές λοιπόν δεν είναι μόνο το ότι οι άλλοι λένε την αλήθεια, πολλές φορές την αλήθεια την έλκει ο χαρακτήρας μας και το ψέμα επίσης.

Σκέψου λοιπόν όταν επιλέγεις να πεις ένα ψέμα, το ψέμα οφείλετε σε εσένα ή σε εκείνον που πρόκειται να το ακούσει; Αν κατανοήσεις τι από τα δύο συμβαίνει ίσως να έρθεις πιο κοντά στην πηγή του και ίσως βρεις ένα νέο λιθαράκι στην προσπαθειά σου να το αποβάλλεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2007, 21:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η Kost,

Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω πως νομίζω πως κάνεις λάθος στο να έχεις δισταγμό του να γράψεις την αποψή σου. Κάθε άποψη είναι πολύτιμη με τον δικό της τρόπο.

quote:
Φίλε alpha-omega,διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά έτσι όπως θετεις το ερώτημα σου είναι σαν να ρωτάς "ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ?".

Απο αρχαίων χρόνων η θεική εύνοια μεταφράζεται στην καλοτυχία που θα συναντήσουμε στη διάρκεια του βίου μας...εξάλλου ακούγεται λίγο παράλογο το να έχουμε τη θεική εύνοια και εν τούτοις να μας κυνηγάει κακοτυχία(εκτός κι αν η Θεότητα έχει σκοπό να μας δοκιμάσει και να μας ανταμείψει σε βάθος χρόνου)....


Θα ήθελα να διαφοροποιηθώ λίγο από αυτό που αναφέρεις και να γράψω την δική μου αντίληψη περί Θεϊκής Εύνοιας. Πιστεύω λοιπόν πως η Θεϊκή Εύνοια δεν έχει καθόλου να κάνει με την εύνοια της τύχης, ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να την αντιληφθώ με τον τρόπο αυτό. Πολλοί άνθρωποι θεωρούν πως ή εύνοια του Θεού είναι να σου έρχονται όλα δεξιά, να έχεις μια καλή θετική πορεία στην ζωή αυτή. Εγώ όμως πιστεύω πως είναι κάτι πολύ διαφορετικό και πολύ μακριά από αυτό.

Η σκέψη μου λοιπόν είναι πως η Εύνοια του Θεού όταν σου δίνεται ή όταν γεννιέσαι με αυτή, δεν είναι επειδή είσαι ένα ξεχωριστό άτομο που την αξίζει περισσότερο από τους υπόλοιπους ανθρώπους αλλά επειδή είσαι ένα άτομο που είσαι έτοιμο ή πρόθυμο να αυτοθυσιάσης ένα μέρος του εαυτού σου προκειμένου να μεταφέρεις την εύνοια αυτή και σε άλλους ανθρώπους

Ένας άνθρωπος π.χ. έχει την εύνοια του Θεού και δεν πασχίζει ιδιαίτερα για την επιβιωσή του, κατά κάποιο τρόπο του έρχονται όλα βολικά έτσι ώστε να μην του λείπουν τα απαραίτητα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο για αυτό. Αυτός ο άνθρωπος είναι πολύ πιθανόν να έχει την δυνατότητα να βοηθάει συνανθρώπους του, είτε με τις λέξεις του, είτε με τις πράξεις του. Προκειμένου λοιπόν να πραγματοποιηθεί ένα πολύ μεγαλύτερο κοινωνικό καλό ευνοείτε από τον Θεό ώστε να μην σπαταλάει ή απορροφά τον εαυτό του από άλλες δραστηριότητες. Μπορεί να ευνοηθεί στο να αποκτήσει και άλλες χάρες ώστε η εξέλιξη του γενικού καλού να είναι μεγαλύτερη.

Αυτή η εύνοια όμως δεν αφορά τον εαυτό του, κατά κάποιο τρόπο είναι το κανάλι που απορροφά το καλό προκειμένου να το διασκορπίσει.

Ένα άλλο παράδειγμα. Ένας άνθρωπος αποφασίζει πως θέλει να θυσιάσει τον χρόνο του στο να βοηθήσει τους φτωχούς και την απόφαση του αυτή την κάνει πραγματικό πιστεύω και στόχο. Ο άνθρωπος αυτός μπορεί να ευνοηθεί με πάση είδους κατάσταση που θα τον οδηγούσε εκεί, μα ευνοημένος δεν είναι μόνο αυτός, είναι και ο κάθε φτωχός που θα βρεθεί στον δρόμο του. Έτσι η εύνοια δεν περιορίζετε, ούτε οριοθετείτε δίδεται σε κάποιον για να εξαπλωθεί και στους γύρω. Ουσιαστικά ευνοείτε μια μάζα ανθρώπων και απλώς κάποιος από όλους επιλέγετε να γίνει το κανάλι της εύνοιας αυτής.

Θα ήταν κάπως νομίζω να θεωρήσουμε πως ο Θεός έχει κάποιο λόγο στο να επιλέγει και να ευνοεί συγκεκριμένους ανθρώπους, αυτό θα του αφαιρούσε το αξίώμα της δικαιοσύνης, της ισότητας, της μη διάκρισης και της απόλυτης αγάπης για κάθε ον.

Όταν ένας άνθρωπος ευνοείτε Θεϊκά κατά κάποιο τρόπο χρησιμοποιείται εις γνώση του για ένα πιο ευρύ καλό που δεν αφορά τον ίδιο και ενώ δέχεται απλόχερα αυτά που του προσφέρονται έχει συγχρόνως να δώσει πολύ περισσότερα.

Αυτή είναι μια δική μου γρήγορη σκέψη περί της εύνοιας του Θεού την οποία η αλήθεια είναι πως δεν έχω επεξεργαστεί αρκετά ώστε να μπορέσω να την εκφράσω με τα σωστά λόγια (αν υπάρχουν τέτοια) αλλά ήθελα όπως και να χει, σωστή ή λάθος, να την μοιραστώ μαζί σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2007, 01:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν συνηθίσεις στον εαυτό σου ,να είναι αληθινός , θα σου φαίνεται παιχνιδάκι .
Αν δείχνεις τον αληθινό εαυτό σου, περιστασιακά , τότε ναι θα συμφωνήσω ότι είναι όχι μόνο πολύ βαρύ αλλά αβάσταχτο .


alfa-omega η αλήθεια ,το να είμαστε πράγματι ο εαυτός μας ,έχει να κάνει με το πόσο έχουμε γνωρίσει πραγματικά τον εαυτό μας (αυτογνωσία) .

Η αυτογνωσία προϋποθέτει την ανάγκη να στρέψουμε την προσοχή μας σε σκέψεις, συναισθήματα , κι επιθυμίες όπως αυτές αναδύονται μέσα από την καθημερινότητά μας .

Το να αυτοπαρατηρούμε τα συναισθήματα μας ,η ικανότητα του να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή τι είναι αυτό που σκεφτόμαστε, τι αισθανόμαστε, γιατί δρούμε μ’αυτόν τον τρόπο κι όχι με τον άλλον, γιατί συμπαθούμε αυτό το άτομο και γιατί προτιμάμε να κάνουμε αυτήν την επιλογή κι όχι την άλλη ,ακόμα και το να εκδηλώνεις τα συναισθήματά σου ,τα πιστεύω σου ,χωρίς να φοβάσαι τις αντιδράσεις των γύρω σου .

Αυτή η αλήθεια φίλε μου δεν κρύβεται πίσω από μια μάσκα ,αλλά την βλέπεις ,την νοιώθεις ,όταν γυρνάς την πλάτη σου ,από αυτούς που ποτέ δεν έμαθαν να αντέχουν στο να ακούν ή να βλέπουν την οποιαδήποτε αλήθεια από τους άλλους ,αλλά περισσότερο από τον ίδιο τους τον εαυτό .

Βλέπεις το εύκολο είναι να είσαι αυτό που θέλουν οι άλλοι , και όχι να είσαι ο αληθινός ο εαυτός σου .

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μοναχικός ο δρόμος ,και πάνω από όλα δεν υπάρχει περιστασιακή αλήθεια ,αλλά ένα ερώτημα που πρέπει να κάνουμε στον εαυτό μας ,το πόση δόση αλήθειας μπορεί να αντέξει ο συνάνθρωπος μας ή ακόμα και εμείς οι ίδιοι ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy