ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Online βάνδαλοι και συκοφάντες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 23:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
η τακτικη αυτη ονομαζετε αποπροσανατολισμος
μιλαμε περι ασχετων πραγματων για να αποφυγουμε την αναφορα και συζητηση του κυριου θεματος
ετσι αναλωνομαστε στο αν εσυ κρυβεις την ip σου αν εγω εχω μακρυ η κοντο μαλλι αν ο αλλζζαρο ειναι 45 η 47 ετων αν ο καιρος στην ουγκαντα ειναι καλος για πεταμα χαρταετου και διαφορα αλλα παρομιας φυσης θεματα

γηγενή με εκπλήσεις
Πως το έπιασες βρε θηρίοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 23:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
γηγενή με εκπλήσεις
Πως το έπιασες βρε θηρίο

το οτι ειμαι κουκλακι ζωντανο δεν συμενει οτι δεν εχω μυαλο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 23:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
το οτι ειμαι κουκλακι ζωντανο δεν συμενει οτι δεν εχω μυαλο

μυαλό ολοι έχουμε βρέ..
Δεν μου λές ποιός σου είπε οτι είμαι 47..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 01:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
__________________________________________________
ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥ ESOTERICA
__________________________________________________


gigenis, καλό θα είναι να αποδεχτείς το γεγονός του ότι ο μόνος λόγος που δεν μεταβαίνουν στη «σαλάτα», μηνύματα όπως το παραπάνω που έγραψες – όπου και από την φύση τους ανήκουν – είναι η ιδιαίτερη οικονομία και «δικαιοσύνη» αυτού του συγκεκριμένου θέματος.

Υπάρχουν, κατά την γνώμη μας, δύο διαφορετικές έγκυρες εκδοχές για το πως θα μπορούσε κάποιος να εκλάβει αυτή την – ας την πούμε για την ώρα έτσι – στάση «συμμετοχής» που επιδεικνύεις: είτε υφίσταται κάποιο πρόβλημα-αδυναμία-ιδιαιτερότητα νοητικής φύσης που δεν σου επιτρέπει να αντιληφθείς και να συμφωνήσεις με τα – ακόμη και εντελώς – προφανή, είτε αυτή χαρακτηρίζεται από μία κακόβουλη διάθεση καθ’ έξιν.

Θα προτιμήσουμε για την παρούσα στιγμή την πρώτη εκδοχή, καθώς η δεύτερη είναι πολύ χειρότερη και σίγουρα εάν ήθελες να το σκεφτείς, δεν θα το επιθυμούσες, πιστεύουμε, για τον εαυτό σου.

Προσπάθησε λοιπόν να δεχτείς και να «συνδιαλλαγείς» με την πιθανότητα της νοητικής κωφότητας που σε διακατέχει σε αυτήν την φάση, έτσι ώστε να μπορέσεις και να την αντιμετωπίσεις, και προσπάθησε να δεις το πόσο ακραία προσβλητικός μπορείς να γίνεις εξαιτίας της.

Τέλος, αποδέξου το παρακάτω ως μία απόλυτη πραγματικότητα.
Σε αυτό το θέμα θα είναι και η τελευταία φορά που θα σου επιτραπεί να καταθέσεις παρόμοια μηνύματα ή δήθεν απόψεις που προσβάλλουν τους άλλους, στον χώρο της Κοινότητας Συζητήσεων του ESOTERICA. Η ερώτηση που θα πρέπει να σε απασχολήσει αμέσως μετά, είναι: «μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου να προσπαθήσω να συμμετάσχω σε έναν χώρο όπου υποστηρίζεται η δημιουργία, η συνεργασία, ο σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων;»

Η θετική απάντηση στην παραπάνω ερώτηση, gigenis, είναι και η μοναδική σου επιλογή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 01:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
__________________________________________________
ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥ ESOTERICA
__________________________________________________


Προς ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ:

Αγαπητέ Οκτίνομε(ελπίζω να πετύχαμε τον τονισμό ), δεν πρόκειται για «εκλογές», ούτε για τη σύνταξη με την οποιαδήποτε «πλευρά». Άλλωστε είναι πολύ επισφαλής αυτή η θέαση του ζητήματος ως μία αντιπαράθεση απόψεων και κατά την γνώμη μας λανθασμένη. Σύμφωνα με τη δική μας οπτική, και γνωρίζουμε και με αυτή αρκετών άλλων συμμετεχόντων, δεν πρόκειται για κάτι τόσο ειδικό, κάτι που θα μπορούσε άνετα ένας «πνευματικός άνθρωπος» όπως λες, να δώσει τόπο στην οργή, επειδή είναι μία απλή αντιπαράθεση απόψεων… επειδή είναι μία απλή συνηθισμένη αντιμαχία μεταξύ ανθρώπων. Παίρνοντας αφορμή από συγκεκριμένα γεγονότα, αναφερόμαστε σε γενικότερα θέματα που αφορούν την κοινωνία, την ανθρώπινη στάση και δυνατότητα επιλογής, τη συνείδηση. Επιλέξαμε τις λίγες προσωπικές αναφορές ως τις άκρως απαραίτητες για να μπορέσουν οι συμμετέχοντες στη συζήτηση να διαθέτουν κάποια παραδείγματα για την κατανόηση του πραγματικού ζητήματος. Το οποίο και ανήκει στην κατηγορία των Συγκρούσεων Νοοτροπιών, δημιουργικών και καταστροφικών, και όχι στην αντιπαράθεση μεταξύ συγκεκριμένων ανθρώπων. Κάτω από μία τέτοια οπτική βλέπουμε το θέμα και γι’ αυτήν θα υπάρξουν περισσότερα στοιχεία σε επόμενα μηνύματα.

Όσον αφορά το «τηλέφωνο» το οποίο αναφέρεις Οκτίνομε, θα πρέπει να σου πούμε ότι συμφωνούμε απόλυτα μαζί σου! Βεβαίως και η προσπάθεια να επιλυθούν τα οποιαδήποτε προβλήματα ανακύπτουν στις σχέσεις και συνδιαλλαγές μεταξύ των ανθρώπων, οι συγκρούσεις, οι παρεξηγήσεις κ.ο.κ. θα πρέπει να διοχετεύεται πρώτα απ’ όλα μέσα από στάση καλής προαίρεσης, από την αίσθηση ότι οπωσδήποτε κανείς δεν είναι ούτε πλήρως αλάνθαστος, ούτε εντελώς αλάθητος, όσο και καλά και αν τα καταφέρνει στην πραγμάτωση των ηθικών και ανθρωπιστικών αρχών. Θα πρέπει ο καθένας από εμάς, είτε άτομο είτε ομάδα, να εξαντλεί τα μετριοπαθή μέσα, να οπισθοχωρεί κιόλας λίγο, ακόμη και αν υπάρχει αδικία εναντίον του, να μην προσκολλάται στην οργή, ούτε ακόμη και στην δικαιολογημένη. Σίγουρα υπάρχουν πολλά πράγματα που οφείλουμε και μπορούμε να κάνουμε πριν φτάσει μία κατάσταση «στα άκρα».
Κι εμείς πάντα το έχουμε κάνει. Σε κάθε μία από τις περιπτώσεις, ειδικότερα σε αυτές που αφορούν ανθρώπους που έχουν διανύσει μία πορεία μέσα στην Κοινότητα των Συζητήσεων και έχουν συνεισφέρει σ’αυτήν την προσπάθεια. Συναντιόμαστε με τους ανθρώπους, επικοινωνούμε μαζί τους με e-mail, τους τηλεφωνούμε, επιδεικνύουμε πολύ μεγάλη ανοχή ακόμη και καταφανείς αδικίες απέναντί μας, εξυβρίσεις, υποτιμήσεις κ.λπ. προσπαθώντας να λάμψει έστω και μία ακτίνα καλής θέλησης, όσο και αμυδρή και αν αυτή είναι. Αυτό το θεωρούμε πολύ σημαντικό.
Δυστυχώς, όπως κι εσύ μάλλον θα καταλαβαίνεις, αυτό δεν μπορεί να είναι πάντα καρποφόρο.

Και στον Γιάννη λοιπόν τηλεφωνήσαμε (έχει αναφερθεί ήδη σε παλιότερη σχετική συζήτηση αυτό), αφού ήδη είχαμε προσπαθήσει μέσα από τις συζητήσεις για αρκετό καιρό να κατανοήσουμε πιο είναι το πραγματικό θέμα πίσω από τις λέξεις και αφότου είχαμε υπομείνει μία μακρά σειρά υποτιμήσεων, απαξιώσεων και χλευασμών από τον ίδιο και την παρέα του. Τηλεφωνήσαμε, βάζοντας στο πίσω μέρος της ψυχής μας την απογοήτευση, την πικρία και την οργή για την αδικία και την αγνωμοσύνη, αλλά κυρίως για την ήδη πολύμηνη προσπάθεια για «ομηρία» των Συζητήσεων και την ακραία απαξίωση τόσων συμμετεχόντων αλλά και ιδεών και προσπαθώντας να κατανοήσουμε το βαθύτερο «γιατί» όλων αυτών και βέβαια να κάνουμε και τον ίδιο να το κατανοήσει έτσι ώστε να κάνει κάτι, επιτέλους θετικό, γι’αυτό.

Κάναμε αυτό που πιστέψαμε πως έπρεπε. Αλλά, δυστυχώς…

Σας το λέμε μέσα από την καρδιά μας, αυτό, σε σένα Οκτίνομε και στους άλλους καλοπροαίρετους συζητητές και αναγνώστες αυτού του θέματος. Δεν επιτρέπουμε στον εαυτό μας να εξοργιστεί και να βουτήξει σε αυτήν την οργή με κίνδυνο να χαθεί ακόμη και μετά από μεγάλη αδικία εναντίον μας ή εναντίον των οραμάτων που αγαπάμε και γι’αυτά μοχθούμε ή εναντίον της κοινωνίας των ανθρώπων, πολύ περισσότερο δεν επιτρέπουμε στην έκφραση του εαυτού μας ως υπεύθυνοι ενός χώρου που «υπηρετεί» τον Διάλογο, τη Συνεργασία, τη Συμμετοχή, το Πνεύμα να δρα υπό την κυριαρχία αρνητικών συναισθημάτων.

Όμως, φίλοι μας, όταν η ανθρωπιά, η ειλικρίνεια, ο σεβασμός, η αλήθεια, η δικαιοσύνη πετιούνται από κάποιους κυριολεκτικά στα σκουπίδια και στον βωμό της ακόρεστης επιθυμίας να συνεχίζουν να ακούν ψεύτικα λόγια που χαϊδεύουν τ’αυτιά τους από μία κλίκα, από οποιαδήποτε κλίκα, συνεχίζουν την αδικία και δεν διστάζουν ακόμη και να «πατήσουν» τους άλλους…
νιώθουμε να μας πνίγει αυτό το δίκιο… η αγανάκτηση…
και μερικές από αυτές τις στιγμές αναρωτιόμαστε και απορούμε και με εμάς τους ίδιους «πως μπορούμε να το αντέχουμε κάτι τέτοιο και να συνεχίζουμε;»

Βέβαια υπάρχει απάντηση ή μάλλον η «μη-απάντηση» σε αυτό το ερώτημα και εξάλλου εξαιτίας αυτής της απάντησης βρισκόμαστε ακόμη εδώ.
Και πιστεύουμε, θα βρισκόμαστε εδώ ακόμη για αρκετό καιρό…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 03:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Κακό, κακό δίκιο που ρουφάς, γιατί τα πνίγεις τα καημένα τα παιδιά;


ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 18:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΤΟΥ ESOTERICA
__________________________________________________


gigenis, καλό θα είναι να αποδεχτείς το γεγονός του ότι ο μόνος λόγος που δεν μεταβαίνουν στη «σαλάτα», μηνύματα όπως το παραπάνω που έγραψες – όπου και από την φύση τους ανήκουν – είναι η ιδιαίτερη οικονομία και «δικαιοσύνη» αυτού του συγκεκριμένου θέματος.

χαχαχαχαχαχα


Υπάρχουν, κατά την γνώμη μας, δύο διαφορετικές έγκυρες εκδοχές για το πως θα μπορούσε κάποιος να εκλάβει αυτή την – ας την πούμε για την ώρα έτσι – στάση «συμμετοχής» που επιδεικνύεις: είτε υφίσταται κάποιο πρόβλημα-αδυναμία-ιδιαιτερότητα νοητικής φύσης που δεν σου επιτρέπει να αντιληφθείς και να συμφωνήσεις με τα – ακόμη και εντελώς – προφανή, είτε αυτή χαρακτηρίζεται από μία κακόβουλη διάθεση καθ’ έξιν.


με απλα ελληνικα ειτε ειμαι ανοητος προβληματικος καθηστερημενος ειτε ειμαι βαλτος να χαλασω το εσωτερικα
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
η περιπτωση να εισαι λαθος ομας υπεφθυνων αμαλια δεν εχει καν περασει απο το μυαλουδακι σου
γιατι ο εγωισμος σου ειναι τοσο μεγαλος που καλυπτει την οποια αλλη εκδοχη πλην της εκδοχης οτι ολοι οσοι σου δειχνουν τα λαθη σου ειναι εγκαθετοι κιτρινιστες


Θα προτιμήσουμε για την παρούσα στιγμή την πρώτη εκδοχή, καθώς η δεύτερη είναι πολύ χειρότερη και σίγουρα εάν ήθελες να το σκεφτείς, δεν θα το επιθυμούσες, πιστεύουμε, για τον εαυτό σου.


σε απλα ελληνικα παλι, σε λεμε μαλακα για να μην σε πουμε εγκαθετο

Προσπάθησε λοιπόν να δεχτείς και να «συνδιαλλαγείς» με την πιθανότητα της νοητικής κωφότητας που σε διακατέχει σε αυτήν την φάση, έτσι ώστε να μπορέσεις και να την αντιμετωπίσεις, και προσπάθησε να δεις το πόσο ακραία προσβλητικός μπορείς να γίνεις εξαιτίας της.


ξανα σε απλα ελληνικα πρεπει να δεχτεις οτι εισαι μαλακας


Τέλος, αποδέξου το παρακάτω ως μία απόλυτη πραγματικότητα.
Σε αυτό το θέμα θα είναι και η τελευταία φορά που θα σου επιτραπεί να καταθέσεις παρόμοια μηνύματα ή δήθεν απόψεις που προσβάλλουν τους άλλους, στον χώρο της Κοινότητας Συζητήσεων του ESOTERICA. Η ερώτηση που θα πρέπει να σε απασχολήσει αμέσως μετά, είναι: «μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου να προσπαθήσω να συμμετάσχω σε έναν χώρο όπου υποστηρίζεται η δημιουργία, η συνεργασία, ο σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων;»

ξανα μεταφραση σε απλα ελληνικα
αν θες να γραφεις θαπρεπει να σκυψεις το κεφαλι θα πρεπει να φωναξεις οτι εγω η αμαλια υπευθυνων ομας ειμαι η αυτοκρατηρα


Η θετική απάντηση στην παραπάνω ερώτηση, gigenis, είναι και η μοναδική σου επιλογή.

χαχαχαχαχαχαχαχααχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

ακολουθει απαντηση στο τελεσηγραφο της αμαλιας υπευθυνης ομας


αμαλιτσα αν υπηρχε συντονηστης και διαβαζε αυτο σου το μηνυμα θα το διεγραφε και εσυ θα ετρωγες ενα 15ημερο διακοπες
το οτι με αποκαλεις ηλιθιο και προσπαθεις να με βαλεις σε μια κλικα που σκοπο εχει την καταστροφη του εσωτερικα το λιγοτερο που σε κανει ειναι ατομο με προβληματικη συμπερηφορα

εδω και εναν χρονο προσπαθεις να με διαγραψεις απο το εσωτερικα βρισκοντας παιδιαστικες δικαιολογιες

σου επιστρεφω τους χαρακτηρισμους και σου ευχομαι να βρεις την εσωτερικη γαληνη που θα σε κανει ενα φυσιολογικο ατομο

το αν αυτο το μηνυμα θα διαγραφει απο εδω δεν συμαινει ουτε οτι θα χαθει ουτε οτι δεν θα εχει συνησφερει στην καταστροφη του δαιμονα της εγωιστικη σου συμπερηφορας
ελπιζω καποια στιγμη να καταλαβεις
ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσεις να ενταχθεις στην κοινωνια σαν μελος της και οχι σαν αποκλυρος της
ελπιζω καποια στιγμη να γινεις ανθρωπος


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


Edited by - gigenis on 09/07/2007 18:10:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 18:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
amalia,τελικά θα μου λύσεις την απορία ?

ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ??...ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΡ ΜΟΥ ??

έτσι...για να μάθω κι εγώ κάτι χρήσιμοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 03:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
αγνοών, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, θα υπάρξουν περισσότερες πληροφορίες για τέτοια τεχνικά θέματα, όπως οι IPs, οι νόμιμες δυνατότητες των υπευθύνων ενός διαδικτυακού τόπου να γνωρίζουν κάποια στοιχεία σχετικά με τα μηχανήματα που έχουν πρόσβαση σ'αυτόν και για διάφορα σχετικά ζητήματα, σε κάποιο επόμενο μήνυμα.

Για την ώρα όμως, και εφόσον φαίνεσαι ιδιαίτερα "ενθουσιώδης" να γνωρίσεις για αυτά τα θέματα, θα σου δώσουμε κάποιες διευθύνσεις για να έχεις μόνος σου την χαρά της ανακάλυψης!

  • Βρες την IP σου εδώ: http://gemal.dk/browserspy/ip.php

  • Η IP σου με επιπλέον πληροφορίες για την προέλευσή χώρας, τον Provider κ.λπ. εδώ: http://visualroute.visualware.com (πήγαινε τον κέρσορα πάνω από τις καρτέλες, ειδικά την τελική, για να δεις περισσότερες)

  • Πληροφορίες για τον Browser (κοινώς στα ελληνικά φυλλομετρητής, ή καλύτερα πρόγραμμα πλοήγησης στο Διαδίκτυο) που χρησιμοποιείς εδώ: http://gemal.dk/browserspy/basic.html

  • "Όλα όσα θα ήθελες να ξέρεις για την διευθυνσιοδότηση IP"(δοκίμιο σε PDF) εδώ: http://www.3com.com/other/pdfs/infra/corpinfo/en_US/501302.pdf

  • και φυσικά...
    "Η Αγία Εκκλησία της IP"... εδώ: http://www.churchofip.org

Ελπίζω να σε καλύψουν αυτά για την ώρα!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 03:47:49  Εμφάνιση Προφίλ


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 09:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
amalia
* Βρες την IP σου εδώ: http://gemal.dk/browserspy/ip.php

* Η IP σου με επιπλέον πληροφορίες για την προέλευσή χώρας, τον Provider κ.λπ. εδώ: http://visualroute.visualware.com (πήγαινε τον κέρσορα πάνω από τις καρτέλες, ειδικά την τελική, για να δεις περισσότερες)

* Πληροφορίες για τον Browser (κοινώς στα ελληνικά φυλλομετρητής, ή καλύτερα πρόγραμμα πλοήγησης στο Διαδίκτυο) που χρησιμοποιείς εδώ: http://gemal.dk/browserspy/basic.html

* "Όλα όσα θα ήθελες να ξέρεις για την διευθυνσιοδότηση IP"(δοκίμιο σε PDF) εδώ: http://www.3com.com/other/pdfs/infra/corpinfo/en_US/501302.pdf

* και φυσικά...
"Η Αγία Εκκλησία της IP"... εδώ: http://www.churchofip.org


Αμάν...

Φαίνεται κι μούρη μας

Στράτος


μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 10/07/2007 09:40:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 19:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ζητούμε συγνώμη για την παράταση του παρόντος θέματος πέραν των λίγων ημερών που είχε ειπωθεί αρχικά.

Το θέμα θα παραμείνει ενεργό για κάποιες μέρες ακόμα, παρόλα αυτά, δεν μπορούμε να παραθέσουμε σ’ αυτό για την ώρα κάποια στοιχεία που θέλουμε, καθώς πολύ συγκεκριμένοι λόγοι ανώτερης αναγκαιότητας δεν το επιτρέπουν.

Σύντομα λοιπόν θα υπάρξουν νεώτερα…


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 20:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αντε να δουμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fishfemale
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 09:17:39  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας κι απο εμένα.

Είδα ένα μήνυμα σε άλλο θέμα και θεώρησα καλύτερο να το σχολιάσω εδώ για να μην βγω εκεί εκτός θέματος.

Έγινε μια αναφορά απ' το μέλος libero για την εταιρία Wind.
Θα ήθελα να αναφέρω πως ακόμα κι εγώ μπαίνω μερικές φορές απ' το κινητό μέσω wind και κάποια μηνύματα μου τα γράφω κι από εκεί. Όποιος συνδέεται μέσω wind, χρησιμοποιεί τον proxy server της, κι αυτό επηρεάζει και την ip.

Επίσης σε παλιότερο μήνυμα μου δήλωσα ότι μπαίνουμε δύο διαφορετικά άτομα απ' το ίδιο σπίτι κι επομένως με την ίδια ip. Ενημερώνω για τους τυχόν συντονιστές που δεν έτυχε να διαβάσουν το συγκεκριμένο μήνυμα μου μια και προσωπικά μας εξυπηρέτησε άμεσα ο Dying_Incubus όταν υπήρχε πρόβλημα αποστολής του κωδικού του ενός nick λόγω internet provider.

Όλα τα παραπάνω θεώρησα καλό να τα αναφέρω μια και και τα τελευταία μηνύματα σχετίζονται με την ip.

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 11:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Πάει..., χάλασε η συνταγή.

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 16:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητή fishfemale δε χρειάζεται να ανησυχείς για την ip σου.
Η ip διεύθυνση αποτελεί μονάχα μία επιπλέον ένδειξη όταν η συμπεριφορά ενός μέλους στα forums φαίνεται ότι έχει ως σκοπό να παραπλανήσει και να δημιουργήσει προβλήματα.

Όπως έχω γράψει και σε άλλο μήνυμα, η ταυτότητα και η μοναδικότητα κάθε μέλους, δεν μπορεί εύκολα να κρυφτεί, ακόμα και πίσω από μία ip. Ο λόγος γι' αυτό είναι πολύ απλός: Όντας σ' αυτήν την κοινότητα τόσα πολλά χρόνια και ερχόμενοι σε επαφή με τόσους πολλούς ανθρώπους και διαφορετικές συμπεριφορές, μπορούμε να διακρίνουμε κάποια πρότυπα συμπεριφορών που μας είναι γνωστά από το παρελθόν ή που δε φαίνεται να κολλάνε με κάποιες καταστάσεις, ή τέλος που "φωνάζουν από μακριά" ότι δεν στηρίζονται σε ειλικρινή και καλοπροαίρετα κίνητρα. Αλλιώς, εάν βασιζόμασταν στις ip, δε θα κάναμε άλλη δουλειά όλη μέρα, παρά να ελέγχουμε τις ip από κάθε μέλος που γράφει.

Ευτυχώς είναι ελαχιστότατες οι περιπτώσεις των ανθρώπων που εμφανίζουν τόσο κακοπροαίρετη συμπεριφορά, παρόλα αυτά "φωνάζουν" πολύ και κάνουν πολλά με διάφορους τρόπους (π.χ. πολλαπλούς παραπλανητικούς λογαριασμούς). Μόνο σ' αυτές τις περιπτώσεις χρησιμοποιούμε τα μέσα που νομίμως μας παρέχει η υποδομή του ίδιου του Διαδικτύου.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα δικό μας, αλλά γενικότερο. Σε όλους τους χώρους που προωθείται ο ελεύθερος διάλογος υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Σε κάποιους ανθρώπους δεν αρέσουν οι χώροι που προωθούν τον πραγματικά ελεύθερο διάλογο και τη συνεργασία ανθρώπων.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2007, 13:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
________________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
12/08/2007
________________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 14:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου γειά σας.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να γράψω στο τόπικ σχετικά με τις μαζικές αποστολές email του γηγενή...

Ελαβα λοιπόν και εγώ το μήνυμα του γηγενή.

Παραξενεύομαι και αυτός είναι ενας από τους λόγους που γράφω τώρα.

Ο γηγενής γράφει στο εσωτερικα από το 2003.
Σε ολο αυτό το διάστημα μπορώ να πώ ότι είχαμε ερθει με το γηγενή σε σκληρές αντιπαραθέσεις.
Ο γηγενής εχει ένα ιδιαίτερο τρόπο να εκφράζεται. Μερικές φορές όμως το παρακάνει και φτάνει στο σημείο να προσβάλλει τον συνομιλητή του χωρίς όμως αυτό να γίνεται κατανοητό από τον ιδιο. Ισως αν μπορούσε να διορθώσει αυτό το πρόβλημα….
Ο γηγενής στην ολη του πορεία στο εσωτερικά εχει αποδείξει ότι παρά το πρόβλημα του με τα ελληνικά είναι ένα έξυπνο άτομο.
Εξυπνα άτομα είναι και αλλα μέλη με διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς που υποκρίνονται τους ανήλικους , τις γυναίκες ή και το αντίθετο ή αλλοι φροντίζουν να είναι ανορθόγραφοι ή να το παίζουν αδαείς… γενικώς να γράφουν οσο περισσότερο μπορούν παραπλανητικά ώστε να μην αποκαλυφθεί η ταυτότητα τους.
Στην προκειμένη περίπτωση του γηγενή δεν μπορώ να καταλάβω πως ο γηγενής ως ένα έξυπνο μέλος να μην φρόντισε να αλλάξει τον τρόπο γραφής του , οποίος κραυγάζει .. όπως λέει και η Αμαλία.
Θα μπορούσε να αλλάξει πολλά όπως τα αλλάζουν ολοι ώστε να μην γίνει αντιληπτός. Στην ανάγκη θα μπορούσε να βάλει κάποιον να πληκτρολογεί τα μηνύματα του. Θα μου πείτε .. ισως να μην ήθελε να κρυφτεί. Ναι .. αλλά στην προκειμένη περίπτωση κανείς δεν θα ήθελε να κάνει φανερό τον δεύτερο λογαριασμό για τον απλούστατο λόγο.. ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ .. και δεν νομίζω ο γηγενής να το διακινδύνευε.
Συνεπώς.. ο γηγενής χτυπιέται.. ότι δεν είναι ο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ.. και λέω.. μήπως κάποιος του έσκαψε το λάκο.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 17:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero

...και συνεχίζει να το σκάβει ως pci...

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 00:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci
Μαλλον εχει γινει μια μεγαλη αδικια.

Να ρωτησω απο ποτε η ταυτιση αποψεων και εκφρασεων μπορουν να στιγματισουνε δυο και τρια ατομα??

Εγω σε προσβαλω??? Με εχεις δει???


Ελπιζω να το καταλαβουνε καποιοι.

Καλο καλοκαιρι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 06:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Παρακαλούμε δείτε εδώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 16:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Αμαλια
quote:
Παρακαλούμε δείτε εδώ

Αμαλία ευχαριστώ για την κατατόπιση.. έλλειπα.. δεν τα εχω δεί.
Στα συγκεκριμένα πόστ ομως αλλος φαίνεται να είναι ο ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ.
Οι υποψίες μου οτι ο λογαριασμός ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ φτιάχτηκε για να κατηγορήσει το γηγενή μιμώντας τον τρόπο γραφής του-συμπεριφοράς του φαίνεται να ευσταθεί..!!

pci

quote:
Ελπιζω να το καταλαβουνε καποιοι.

Εγώ κάποτε σας είπα κάτι...
ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
allzzaro είσαι πολύ καλοπροαίρετος
Αυτό είναι καλό.

Σου απαντάω στο θέμα:
ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΣΟΥ ΗΡΘΕ <---κάνε κλικ

και παραπέμπουμε σε εκείνο το θέμα (που είναι και πιο σχετικό με το τελευταίο αυτό ζήτημα) τη συνέχεια αυτής της συζήτησης


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 18:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Ανωμαλια πανω στην ανωμαλια...
Με κουρασαν οι δολοπλοκιες...ανωμαλοι και ανωμαλοι...ψυχακηδες και ψυχακηδες...
Ανθρωποι με αισχρη, τιποτενια και μιζερη ψυχη...
Ουτε καν μπερδεμενη, (ετσι θα ελεγα για να τους δικαιολογησω...).
Ανθρωποι που συνειδητα δημιουργουν μια πραγματικοτητα σε αντιθεση με αυτην την οποια δηθεν υπερασπιζονται...(και γραφουν...και ξαναγραφουν...).
Ανθρωποι ανειλικρινεις με τον εαυτο τους και με τους αλλους.
Ανθρωποι σκληροι και με διεφθαρμενη ψυχη...
Τιποτενιοι, ανικανοι και αδυναμοι να υποστηριξουν την προσωπικοτητα τους (και το ξερουν).
Ανθρωποι...ανηθικοι...
Κουραστηκα...
Η συμβουλη μου:
Υπαρχουν και ψυχιατροι.
Μην μεταφερετε σε ξενους τα σκατοκαταλοιπα σας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 21:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro είσαι πολύ καλοπροαίρετος
Αυτό είναι καλό

Ευχαριστώ Αμαλία.
Δεν πιστεύω να πέρασε απο το μυαλό σου οτι εχω κακοπροαίρετη συμμετοχή
Απλά εχω στεναχωρηθεί με το γηγενή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 00:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
angi αυτός ακριβώς είναι ο κόσμος που ζούμε.

Ένας κόσμος γεμάτος αδυναμίες, εγωϊσμούς, μικρότητες, λάθη.
Αυτό είναι όμως και ένα μέρος από την ομορφιά του: γιατί μας δίνει τη δυνατότητα να τα δούμε όλα αυτά και να προσπαθήσουμε να τα αλλάξουμε. Σε ατομικό επίπεδο πρώτα απ' όλα. Γιατί όλα αυτά στην πραγματικότητα, είναι ατομικά ζητήματα στη βάση τους. Δεν είναι κάποιοι άγνωστοι "μεγάλοι" έχθροι που να μας κάνουν να τα βάζουμε με την κοινωνία γενικώς και απροσδιορίστως, αλλά να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτε για να τα διορθώσουμε. Είναι συγκεκριμένα καθημερινά θέματα.

Κάποιες φορές τα βλέπουμε μπροστά στα μάτια μας, είτε από άλλους ανθρώπους είτε και από τον ίδιο τον εαυτό μας και τρομάζουμε, θλιβόμαστε, απελπιζόμαστε. Είναι όμως η μικρή αλήθεια της προσωπικότητάς μας (και πικρή οπωσδήποτε κάποιες φορές), που μας κάνει τη μεγάλη χάρη να εμφανίζεται μπροστά στα μάτια μας και να μας προκαλεί να την αντιμετωπίσουμε.

Το πρόβλημα αλλά και η λύση του λοιπόν, βρίσκεται εκεί που συνήθως δεν ψάχνουμε: σε μας τους ίδιους. Έχουμε ευθύνη να βοηθήσουμε και τους εαυτούς μας, αλλά και τους άλλους εάν μπορούμε. Μέσα από τον κάθε ένα από εμάς, αλλά και από τη μεταξύ μας συνύπαρξη μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο για την ανθρωπότητα, γιατί όλοι εμείς είμαστε η ανθρωπότητα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 00:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
allzzaro:
Ευχαριστώ Αμαλία.
Δεν πιστεύω να πέρασε απο το μυαλό σου οτι εχω κακοπροαίρετη συμμετοχή

Αλίμονο! και βέβαια δεν μου πέρασε κάτι τέτοιο απ' το μυαλό μου allzzaro.
Πως είναι δυνατόν;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 03:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Αμαλια μου,
ενα πραγμα θα πω:
"Δεν καταλαβαινω".
Εαν ερθει ανθρωπος και μου πει οτι καποτε του εκανα κακο ηθελημενα ή οτι δεν ειχα την διαθεση να τον βοηθησω, ή οτι φερθηκα χωρις ειλικρινεια,
τοτε ας η ψυχη και το πνευμα μου χαθει εις στους αιωνες τους απαντες τους πιο αυστηρους και ας το σωμα μου καει με το τροπο και πονο....
Κουραστηκα με τις δολοπλοκιες...
Δεν χρειαζομαι κανενα παραδειγμα απο κανεναν...
Εμαθα απο μικρη να ψαχνω το δικαιο και το σωστο.
Και θα γινω ακομη και αυταρχικη οταν αντιμετωπιζω ανωμαλους που δεν ενδιαφερθηκαν να ενδοσκοπησουν...στον εαυτο τους...

Να προσπαθησουν τουλαχιστον....
Γαμω το στανιο μου,
Το νιονιο μας γιατι το εχουμε;

Ξερετε κατι;
Ειμαι σιγουρη οτι θα παω στον Παραδεισο!!!!....
Γιατι εσεις μου δωσατε την ευκαιρια!!!.....
Τομαρια....
Ας προσπαθουσατε να τα βρειτε περισσοτερο με τον εαυτο σας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 06:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ένα μέλος, το οποίο δεν θέλει να αναφερθεί το όνομα του, με παρακάλεσε να παραθέσω το παρακάτω λίνκ σε αυτό το θέμα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1508#32195

Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 13:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
που πήγανε τα χτεσινά μου ποστ ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy