ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΟ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΓΗΓΕΝΗ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΕΡΙ ΜΟΝΟΚΕΡΟΥ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarie

Σιγά το απίστευτο. Είμαι σίγουρος οτι στην πράξη, οι περισσότεοι άνθρωποι
θέλουν να πράττουν το καλό ανεξάρτητα απο την πίστη η την αθεία τους.

Οι διαφωνίες μας εδώ είναι φιλοσοφικές. Τον δια της βίας εκχριστιανισμό
ευτυχώς τον έχουμε αφήσει αρκετούς αιώνες πίσω.

Οσο για ΤΗΝ μονόκερω,
Ο GS2 είναι αιρετικός, και κάνει πολλα δογματικά σφάλματα οταν μιλαέι
για αυτήν.

Κατ Αρχήν

1) Είναι θυληκή
2) Είναι ροζ
3) Είναι αόρατη.

Η Θρησκεία της βασίζεται στην Πίστη και στήν Επιστήμη

Η Πιστεύουμε οτι είναι ρόζ (ΠΙΣΤΗ) και συμπεραίνουμε λογικά
οτι είναι αόρατη απο το οτι δεν μπορούμε να τη δούμε (ΕΠΙΣΤΗΜΗ).

Αυτό που θέλει να δείξει το παράδειγμα είναι το αβάσιμο κάθε προσπάθειας
να τεκμηριώσει κανείς την ύπαρξη (η την ανυπαρξία) οποιουδήποτε θεού.

Με άλλα λόγια, Η Πίστη είναι ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΘΕΜΑ και οχι θέμα ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ

Αγγελος.

Edited by - Angelos on 10/06/2005 10:59:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Η ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ .
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarie το ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ πάει για εμένα γιατί γνωρίζω αυτά που πιστεύω δεν είναι σύμφωνα με καμμιά Θρησκεία. Αναφέρω τον όρο Αιρετικός ιδιαίτερα για την Ορθόδοξη Θρησκεία μια και όπως είπες και συμφώνησα πιστεύω ότι αν υπάρχει παράδεισος δεν είναι αποκλειστικό δικαίωμα των Χριστιανών αλλά αυτών που ζουν με ήθος.

Συνεπώς είμαι ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ (Τιμή μου και Καμάρι μου)

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τηλεσκόπιο hubble ,έστειλε εξωπραγματικές εικόνες ,από το διάστημα .

Η ομορφιά και το μεγαλείο τους , μπορούνε να συγκριθούνε ,μονάχα με την δική μας φαντασία.

Όμως για να μπορέσει κάποιος ,να φτάσει την φαντασία του, σε τέτοια επίπεδα, θα πρέπει να φαντασθεί θεϊκά.

Θεϊκές σκέψεις ,είναι :

Η ζωή μετά θάνατον.
Η αθανασία της ψυχής.
Η πνευματική μας αφθαρσία.
Η τελειοποίηση της υπάρξεώς μας.
Η δίψα ,για κάτι παραπάνω, από την απλή επιβίωση .
Η αγάπη για το θείο, μέσα από τον συνάνθρωπο.
Η διαρκής πνευματική καλλιέργεια.
Η γνώση , που προσπαθούμε να μετατρέψουμε, σε πίστη.
Το άπειρο σύμπαν.
Να βλέπουμε τον πλανήτη γη, ως σπίτι όλων μας.
Την αντίληψη της προσωπικής μας υπάρξεως ως θαύμα.
Να σκεφτόμαστε μονάχα το καλό.
Να μην θεοποιούμε την σάρκα & τα υλικά αγαθά.
Η αδιάλειπτη αναζήτηση του θείου πνεύματος, εντός μας.
Η εκπαίδευσή μας στην ταπεινότητα.

Υπάρχει ζωή μετά τον βιολογικό μας θάνατο & ο μόνος τρόπος, για να μπορέσει κάποιος να την επιδιώξει ,είναι να πιστέψει στην φαντασία του.
Ακόμη και αν υστερεί κάποιος σε αυτόν τον τομέα, αξίζει να προσπαθήσει.
Το έπαθλο είναι θεϊκό.


Παραθέτω την ηλεκτρονική διεύθυνση, μέσα από την οποία, μπορείτε ( όσοι δεν το κάνατε ακόμη ) ,να εκπαιδεύσετε την φαντασία σας.

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/archivepix.html


Όσοι από εσάς ,αντιλαμβάνονται αυτό που κάνω ως κήρυγμα, δεν είναι έτσι.

Απλά διαφημίζω κάπου -κάπου τον κύριο & δημιουργό μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΟΝΟΜΑΤΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΤΟ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΤΙΜΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΕΞΗ.ΘΑ ΣΕ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΩΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΗΘΟΣ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.ΕΙΧΑΝ ΟΜΩΣ ΙΔΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ Η ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ .
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

Δεν ζητάω αποδείξεις.
Απλώς εκνευρίζομαι όταν κάποιοι χριστιανοί κάνουν το παρακάτω λογικό
σφάλμα.

"Η Επιστήμη δεν έχει εξηγήσει τα πάντα και ούτε πρόκεται ποτέ να τα εξηγήσει" ΑΡΑ "Υπάρχει Θεός"

Να όπως ο Α-Ω. που εδώ μας λέει
"Το Σύμπαν είναι υπέροχο και μυστηριώδες, ΑΡΑ Υπάρχει θεός".
Πιστεύω δεν εννοεί αυτό (θα ήταν λογικό σφάλμα), αλλα εννοεί οτι.

"ΕΓΩ κοιτάζω το υπέροχο και μυστηριώδες σύμπαν γύρω μου και βλέπω το θεό"

Η λέξη κλειδί είναι το ΕΓΩ που δηλώνει την υποκειμενικότητα και τον βαθύ προσωπικό-βιωματικό χαρακτήρα που εχει η θρησκευτική εμπειρία.


Κατά τα άλλα, δεν βλέπω λόγο να καυγαδίζουμε.

Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarie δεν με θίγουν κάποιοι ορισμοί. Τώρα όσο για την ερώτηση σου ως προς τον Μονόκερο οφείλω να ομολογήσω ότι δεν την έχω διαβάσει την κουβέντα σας... όταν την διαβάσω θα αναφέρω...(εντός της ημέρας)

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 11:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΩΣ ΒΙΩΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΙΩΣΕΙΣ?ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΒΓΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΒΓΑΔΙΣΑΜΕ ΑΝΤΑΛΑΞΑΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ .ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 12:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα χα χα χα καταπληκτικός ο gigenis χα χα χα χα

Ο gigenis νομίζω ότι έδωσε ένα καταπληκτικό παράδειγμα του τρόπου που κάποιοι υπέρμαχοι κάποιων Θρησκειών προσπαθούν να αποδείξουν την ύπαρξη του Θεού. Το παράδειγμα ήταν ο Μονόκερος...

Ουσιαστικά απόδειξε την ανυπαρξία των επιχειρημάτων υπερ της ύπαρξης του Θεού.

Οφείλω να ομολογίσω ότι είναι ένα καταπληκτικό και πανέξυπνο επιχείρημα αφού το υποστηρίζει και με τις παραμποπές του όπως και οι διάφορες Θρησκείες χρησιμοποιούν κάποιες παραπομπές για να αποδείξουν την υπαρξή του Θεού.

Γενικότερα συμφωνώ με τον Άγγελο ότι το θέμα είναι φιλοσοφικό από την στιγμή που δεν υπάρχει χειροπιαστεί απόδειξη είτε για την ύπαρξη του Θεού είτε την μη υπαρξή του. Συνεπώς και το ερώτημα ότι η πίστη σώζει ψυχές βασίζεται στο ίδιο ύφος.
______________________________________________________________________


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 12:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1

<<χα χα χα χα καταπληκτικός ο gigenis χα χα χα χα

Ο gigenis νομίζω ότι έδωσε ένα καταπληκτικό παράδειγμα του τρόπου που κάποιοι υπέρμαχοι κάποιων Θρησκειών προσπαθούν να αποδείξουν την ύπαρξη του Θεού. Το παράδειγμα ήταν ο Μονόκερος...

Ουσιαστικά απόδειξε την ανυπαρξία των επιχειρημάτων υπερ της ύπαρξης του Θεού.

Οφείλω να ομολογίσω ότι είναι ένα καταπληκτικό και πανέξυπνο επιχείρημα αφού το υποστηρίζει και με τις παραμποπές του όπως και οι διάφορες Θρησκείες χρησιμοποιούν κάποιες παραπομπές για να αποδείξουν την υπαρξή του Θεού>>


και οχι μονο, αν προσεξες τις αντιδρασεις τον παιδιων που δεχονται μια θρησκεια θα ειδες οτι μου ζηταγανε αποδειξεις χειροπιαστες
ενω αντιθετα πανω στην πιστη τους οταν ζηταει καποιος αλλος αποδειξεις του λενε οτι ζηταει παραλογα πραγματα και οτι το βαζο δεν μπορει να ζηταει εξηγησεις απο τον δημιουργο του κλπ κλπ κλπ

αυτοι που δεχονται κατι χωρις χειροπιαστες αποδειξεις ζητανε (και καλα κανουν)αποδειξεις για κατι αλλο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 13:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόσεξα gigeni το πρόσεξα...

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί η Πίστη σε μια Θρησκεία ή σε ένα Θεό πρέπει να είναι ο αποκλειστικός τρόπος για την σωτηρία της ψυχής.

Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι ο ανθρωποκεντρισμός των Θρησκειών. Δηλαδή η σωτηρία της ψυχής είναι αποκλειστικότητα του ανθρώπινου είδους και πάντα αφού πιστεύει σε κάποιο Θεό που ονομάζει κάποια επίσημη Θρησκεία.

Τα κακόμοιρα τα ζωάκια που η Θρησκεία δεν δέχεται ότι έχουν ψυχή (μπορεί και να κάνω και λάθος) δεν πρέπει να σωθούν;;; που πάνε αυτά όταν πεθάνουν απλά σταματάνε να υπάρχουν;;; (είπα είμαι ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ)
_____________________________________________________________________

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 20:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Angelos :
Το Σύμπαν είναι υπέροχο και μυστηριώδες, ΑΡΑ Υπάρχει θεός".

alfa-omega :
Το σύμπαν είναι τόσο υπέροχα όμορφο ,απέραντο ,αχανές ,που μόνο η φαντασία μου, μπορεί να το συλλάβει αντικειμενικά.
Η λογική μου ,το αντιλαμβάνεται ως ένα γεγονός, το οποίο δεν μπορεί να επεξεργασθεί πλήρως.


Angelos :
Κατά τα άλλα, δεν βλέπω λόγο να καυγαδίζουμε.


alfa-omega:
Δεν καυγάδισα με το αίτιο , που μέ έφερε στον κόσμο αυτόν, δίχως να με ρωτήσει,με εσένα θα αρχίσω τώρα βρε Angele.


Ο αδαής.
alfa-omega.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 21:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθε η θάλασσα στον ύπνο μου και μου ψιθύρισε :

Σε πεθύμησα ,θέλω να σε αγκαλιάσω & να παίξουμε πάλι μαζί.

Το βουνό που ζήλεψε την αγάπη της , ήρθε και μου είπε :

Έλα σε εμένα , ο καθαρός αέρας ,θα κάνει καλό στο μυαλό σου και θα καθαρίσει τις σκέψεις σου.

Ήρθε τέλος και ο ήλιος και μου ψιθύρισε :

Έλα σε εμένα , σου έχω ένα ηλιοβασίλεμα :
Να πεθαίνεις και να λες , θάνατος δεν υπάρχει.

Πήρα το σύμπαν ,το έκανα σεντόνι και σκέπασα με αυτό το κεφάλι μου, για να μην ακούω τίποτα.

Το βλέπει ο θεός και μου λέει :

Α ρε μπαγάσα, έχεις αγώνα αύριο , για αυτό με γράφεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 23:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Γηγενή, πώς είναι δυνατόν να νομίζεις ότι σύγκρινες δύο όμοια πράγματα;;;
Το βιολί σου τελικά δεν το αποχωρίζεσαι.

Τα πειστήρια της ύπαρξης του Θεού, μόλις ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σου και βγεις έξω μπορείς να βρεις όσα θες, φτάνει να το θέλεις.
Είναι δυνατόν να επιμένεις να λες ότι το παράδειγμά σου με το Μονόκερο είναι επιχείρημα και μπορεί να σταθεί εμπρός στα επιχειρήματα ύπαρξης του Θεού;;

Δηλαδή εσύ και τα επιχειρήματά σου καταρρίπτουν τις μελέτες και τα συμπεράσματα τόσων επιστημόνων που δηλώνουν Θεοσεβούμενοι και δέχονται την ύπαρξη Θεού;;
Είναι ποτέ δυνατόν;; Έλα βρε Γηγενή, δεν ξέρω φυσικά αν και εσύ βρίσκεσαι επαγγελματικά σε κάποιο επιστημονικό χώρο, αν όχι όμως, δείξε και λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει.

Άλφα Ωμέγα,
Καλά, το σκέφτηκες εσύ ή το βρήκες έτοιμο ετούτο;;
Πόση αλήθεια έχει μέσα του. Έτσι ακριβώς συμβαίνει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 00:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ο Αριστοτέλης έγραφε τα "Φυσικά" του, ασχολήθηκε με τη φύση και προσπάθησε να εξηγήσει τις αιτίες που συμβαίνουν τα πράγματα. Τη δουλειά του συνέχισαν οι διάφοροι φυσικοί επιστήμονες, οι οποίοι επίσης ασχολήθηκαν με τη φύση.

Ο Αριστοτέλης κατόπιν έγραψε το "μετά τα Φυσικά", όπου ασχολήθηκε με θέματα που δεν άπτονται των αισθήσεών μας και δεν μπορούν να αποδειχτούν. Ο όρος αυτός "Μεταφυσική" ισχύει και σήμερα και αναφέρεται σε θέματα πέρα των δυνάμενων να καταγραφούν είτε μέσω των αισθήσεων, είτε μέσω των επιστημονικών οργάνων. Εδώ ανήκουν τα θεολογικά θέματα.

Η λέξη "πειστήρια" αναφέρεται σε "αποδείξεις" ή σε "στοιχεία που οδηγούν σε αποδείξεις". Η λέξη "πειστήρια" σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρεται στις προσωπικές εκτιμήσεις/ερμηνείες του καθενός, σύμφωνα με τα βιώματά του και την πίστη του.

Τώρα βγαίνοντας κανείς έξω από το σπίτι του, μπορεί να δει το γείτονά του ίσως, μπορεί να δει το αυτοκίνητο του γείτονα (πειστήριο ότι ο γείτονας οδηγεί), το καινούριο σπίτι του (πειστήριο ότι χρωστάει στην τράπεζα) αλλά δεν μπορώ να δώ πειστήριο (απόδειξη ή αποδεικτικό στοιχείο) για την ύπαρξη του Θεού. Αυτό που μπορώ να δώ είναι μια ερμηνεία σύμφωνα με τα προσωπικά μου πιστεύω, τα οποία ουδόλως μπορούν να θεωρηθούν πειστήρια.

quote:
Ψηλός
Είναι δυνατόν να επιμένεις να λες ότι το παράδειγμά σου με το Μονόκερο είναι επιχείρημα και μπορεί να σταθεί εμπρός στα επιχειρήματα ύπαρξης του Θεού;;

Σαφώς όχι, γιατί τα επιχειρήματα της ύπαρξης του Μονόκερου από το Γηγενή και του Σούπερμαν από τον Schwabe προηγουμένως, είναι σαφώς περισσότερα και πιο αξιόπιστα από τα επιχειρήματα της ύπαρξης οποιουδήποτε Θεού.

quote:
Ψηλός
Δηλαδή εσύ και τα επιχειρήματά σου καταρρίπτουν τις μελέτες και τα συμπεράσματα τόσων επιστημόνων που δηλώνουν Θεοσεβούμενοι και δέχονται την ύπαρξη Θεού;;

Κανείς επιστήμονας ποτέ δεν έκανε κάποια μελέτη για την ύπαρξη του Θεού, μη λες ανοησίες.

Όσο για το θεοσεβούμενο των επιστημόνων, αποτελεί προσωπική τους άποψη, όπως κάθε ανθρώπου άλλωστε και ουδόλως πρέπει να συγχέεται η ιδιότητά τους ως επιστήμονα με τις μεταφυσικές τους θεωρήσεις. Για το λόγο αυτόν, υπάρχουν άθεοι επιστήμονες, υλιστές επιστήμονες, Χριστιανοί επιστήμονες, βουδιστές επιστήμονες, ινδουιστές επιστήμονες.

Ο επιστήμονας δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας ειδικευμένος επαγγελματίας σε ένα συγκεκριμένο τομέα και τίποτε άλλο. Οι επιστήμονες κρίνονται από το επιστημονικό τους έργο, με αυστηρά κριτήρια. Κανείς επιστήμονας δεν θα ανακατέψει το Θεό στην επιστημονική του δουλειά, και αν το κάνει θα προκαλέσει χωρίς αμφιβολία τον γέλωτα.

Λόγω δε της διακριτής φύσης των δύο ιδιοτήτων του (επιστήμονας και θρησκευόμενος) το ένα δεν προσδίδει εγκυρότητα στο άλλο, με τον ίδιο τρόπο που ένας πετυχημένος πολιτικός μηχανικός δεν σημαίνει ότι είναι καλός δάσκαλος, ή ένας κορυφαίος δικηγόρος δε σημαίνει ότι θα τον εμπιστευτούμε να μας φτιάξει τα υδραυλικά του σπιτιού μας.

Άρα το επιχείρημα "είναι επιστήμονας, είναι Χριστιανός, άρα ξέρει τι λέει για το Θεό", είναι τελείως αυθαίρετο και έωλο.

quote:
Ψηλός
Καλά, το σκέφτηκες εσύ ή το βρήκες έτοιμο ετούτο;;
Πόση αλήθεια έχει μέσα του. Έτσι ακριβώς συμβαίνει.

Μιλάς παραπάνω για μετριοφροσύνη και μετά λες αυτό. Οποιοσδήποτε άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του θα έλεγε:

"Πιστεύω ότι έχει πολύ αλήθεια μέσα του. Κατά τη γνώμη μου έτσι ακριβώς συμβαίνει."

Το να παρουσιάζεις θέματα της καθαρά προσωπικής σου πίστης ως αέναες αποδεδειγμένες συμπαντικές αλήθειες, ειδικά σε μια δημόσια συζήτηση όπου συμμετέχουν διάφοροι συνομιλητές με διαφορετικές ιδέες ο καθένας, πιστεύω ότι δηλώνει το λιγότερο ανοησία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μακεδονα με καλυψες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Αριστοτέλης κατόπιν έγραψε το "μετά τα Φυσικά", όπου ασχολήθηκε με θέματα που δεν άπτονται των αισθήσεών μας και δεν μπορούν να αποδειχτούν. Ο όρος αυτός "Μεταφυσική" ισχύει και σήμερα και αναφέρεται σε θέματα πέρα των δυνάμενων να καταγραφούν είτε μέσω των αισθήσεων, είτε μέσω των επιστημονικών οργάνων. Εδώ ανήκουν τα θεολογικά θέματα.

Εδώ θα συμφωνήσω μερικώς μαζί σου διότι λένε, κάποιοι κύκλοι που ασχολούνται με το μεταφυσικό, ότι υπήρξαν αλλά και υπάρχουν και σήμερα κάποια αισθητήρια όργανα, ανθρώπινα ή και τεχνητά (δες τεχνολογία) που αντιλαμβάνονται και τα μεταφυσικά φαινόμενα.

quote:
Η λέξη "πειστήρια" αναφέρεται σε "αποδείξεις" ή σε "στοιχεία που οδηγούν σε αποδείξεις". Η λέξη "πειστήρια" σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρεται στις προσωπικές εκτιμήσεις/ερμηνείες του καθενός, σύμφωνα με τα βιώματά του και την πίστη του.

Η λέξη "πειστήρια" όσον αφορά στο Θεό δεν έχει να κάνει με προσωπικές εκτιμήσεις/ερμηνείες. Έχει να κάνει με την προσωπική εμπειρία της σχέσης σου με το Θείο, η οποία βιώνεται και μερικές φορές είναι πιο δυνατή από οποιεσδήποτε πιθανές ή θεωρητικές αποδείξεις που θα ήταν έτοιμη να σου παράσχει η σχετικώς άσχετη επιστήμη στην προκειμένη περίπτωση.

quote:

Ψηλός
Είναι δυνατόν να επιμένεις να λες ότι το παράδειγμά σου με το Μονόκερο είναι επιχείρημα και μπορεί να σταθεί εμπρός στα επιχειρήματα ύπαρξης του Θεού;;

Σαφώς όχι, γιατί τα επιχειρήματα της ύπαρξης του Μονόκερου από το Γηγενή και του Σούπερμαν από τον Schwabe προηγουμένως, είναι σαφώς περισσότερα και πιο αξιόπιστα από τα επιχειρήματα της ύπαρξης οποιουδήποτε Θεού.



Αν εσύ τα θεωρείς πιο αξιόπιστα και δεν προσβάλλουν τη νοημοσύνη σου, τότε να τα χαίρεσαι.

quote:
Κανείς επιστήμονας ποτέ δεν έκανε κάποια μελέτη για την ύπαρξη του Θεού, μη λες ανοησίες.

Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τέτοια μελέτη, αφού και εσύ ο ίδιος πιο πάνω τον Θεό τον εντάσσεις στα “θέματα πέρα των δυνάμενων να καταγραφούν είτε μέσω των αισθήσεων, είτε μέσω των επιστημονικών οργάνων.. Εκτός κι αν είσαι εσύ τελικά αυτός που λέει πράγματα άνευ ουσίας.

quote:
Όσο για το θεοσεβούμενο των επιστημόνων, αποτελεί προσωπική τους άποψη, όπως κάθε ανθρώπου άλλωστε και ουδόλως πρέπει να συγχέεται η ιδιότητά τους ως επιστήμονα με τις μεταφυσικές τους θεωρήσεις. Για το λόγο αυτόν, υπάρχουν άθεοι επιστήμονες, υλιστές επιστήμονες, Χριστιανοί επιστήμονες, βουδιστές επιστήμονες, ινδουιστές επιστήμονες.

Κι όμως, οι προσωπικές απόψεις απορρέουν από τις προσωπικές ή και από τις επαγγελματικές τους εμπειρίες.
Όταν ο Αστροφυσικός επιστήμονας, ασχολείται με την κατανόηση της δημιουργίας του σύμπαντος και της ζωής ως συνέπεια, λαμβάνει υπόψη του τα ισχύοντα επιστημονικά μοντέλα. Όταν καταλήγει να εξυμνήσει τη θεϊκή αρμονία που το επιστημονικό του «εργαλείο» κατάφερε να ανιχνεύσει, δεν είναι αυτό μια απόδειξη για την ύπαρξη και ενεργό συμμετοχή του Θείου στην κοσμογωνία;


quote:
Ο επιστήμονας δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας ειδικευμένος επαγγελματίας σε ένα συγκεκριμένο τομέα και τίποτε άλλο. Οι επιστήμονες κρίνονται από το επιστημονικό τους έργο, με αυστηρά κριτήρια. Κανείς επιστήμονας δεν θα ανακατέψει το Θεό στην επιστημονική του δουλειά, και αν το κάνει θα προκαλέσει χωρίς αμφιβολία τον γέλωτα.

Είναι πολύ απολυταρχικό να αποδίδουμε στον επιστήμονα την ιδιότητα ενός ψυχρού εξειδικευμένου επαγγελματία και τίποτα άλλο.
Δεν θα πρέπει η επιστήμη να αποτελεί εμπόδιο για κάποιον και έτσι να του φράζει το δρόμο για την κοινωνία του με το Θείο αλλά ούτε και το Θείο θα πρέπει να προσκρούει στην επιστήμη.

quote:
Λόγω δε της διακριτής φύσης των δύο ιδιοτήτων του (επιστήμονας και θρησκευόμενος) το ένα δεν προσδίδει εγκυρότητα στο άλλο, με τον ίδιο τρόπο που ένας πετυχημένος πολιτικός μηχανικός δεν σημαίνει ότι είναι καλός δάσκαλος, ή ένας κορυφαίος δικηγόρος δε σημαίνει ότι θα τον εμπιστευτούμε να μας φτιάξει τα υδραυλικά του σπιτιού μας.

Τελείως άστοχος ο παραλληλισμός σου. Από πότε, το να είσαι θρησκευόμενο άτομο, αποτελεί ιδιότητα;;

quote:
Μιλάς παραπάνω για μετριοφροσύνη και μετά λες αυτό. Οποιοσδήποτε άνθρωπος σέβεται τον εαυτό του θα έλεγε:
"Πιστεύω ότι έχει πολύ αλήθεια μέσα του. Κατά τη γνώμη μου έτσι ακριβώς συμβαίνει."

Συνήθως χρησιμοποιώ και εγώ εκφράσεις όπως, πιστεύω, κατά τη γνώμη μου.
Όταν όμως πήγαινα ακόμη στο σχολιό, μας έμαθαν πως όταν μιλάς και εκφράζεσαι πάνω σε κάτι, δεν είναι πάντα αναγκαίο να χρησιμοποιείς τις πιο πάνω εκφράσεις διότι εννοείται ότι αυτά που λές είναι αυτό που εσύ πιστεύεις και ότι είναι οι γνώμες σου.
Οπότε δεν τίθεται θέμα έλλειψης μετριοφροσύνης. Σε διαβεβαιώ ότι σέβομαι πρώτα τους συνομιλητές μου και στη συνέχεια τον εαυτό μου.

quote:
Το να παρουσιάζεις θέματα της καθαρά προσωπικής σου πίστης ως αέναες αποδεδειγμένες συμπαντικές αλήθειες, ειδικά σε μια δημόσια συζήτηση όπου συμμετέχουν διάφοροι συνομιλητές με διαφορετικές ιδέες ο καθένας, πιστεύω ότι δηλώνει το λιγότερο ανοησία.

Ουδέποτε προέταξα δικές μου σάλτσες για υποστήριξη του αενάου περί συμπαντικών αληθειών.
Είναι άλλοι αυτοί που τη μια μας μιλάνε περί αέναο σύμπαν και από την άλλη μιλάνε για τη δημιουργία του σύμπατος και τη δαρβινική εξέλιξη της ζωής και ο νοών νοείτω.
Δεν πρόκειται για προσωπική μου πίστη, βλέπεις που τα φέρνεις όλα στα μέτρα σου; Η πίστη μου δεν είναι προσωπικό δημιούργημα. Είναι η πίστη κάποιων δισ ανθρώπων αλλά ποσώς σε ενδιαφέρει, δεν πειράζει.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 03:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Ουδέποτε προέταξα δικές μου σάλτσες για υποστήριξη του αενάου περί συμπαντικών αληθειών.
Είναι άλλοι αυτοί που τη μια μας μιλάνε περί αέναο σύμπαν και από την άλλη μιλάνε για τη δημιουργία του σύμπατος και τη δαρβινική εξέλιξη της ζωής και ο νοών νοείτω.>>

ψηλε αυτη σου η απορια εχει απαντηθει αν πας στο θεμα που την εθεσες
<<ειμαστε μονοι στο συμπαν;>>θα δεις την απαντηση

Απεστάλη: 10/06/2005, 12:04:07

αν δεν το καταλαβες ειναι η ωρα που απεσταλη η απαντηση

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 03:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η λέξη "πειστήρια" όσον αφορά στο Θεό δεν έχει να κάνει με προσωπικές εκτιμήσεις/ερμηνείες.

Πάντα πίστευα πως η ελληνική γλώσσα είναι δύσκολη. Αλλά, όπως σε κάθε γλώσσα, έτσι και στην ελληνική οι λέξεις έχουν συγκεκριμένη σημασία. Όταν για παράδειγμα λες "κουτάλι" εννοείς "κουτάλι". Δεν υπάρχει περίπτωση με την ίδια λέξη να εννοείς "αυτοκίνητο".

Τώρα μπορεί εσύ να εννοείς "τηλεσκόπιο" με την ίδια λέξη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχεις και δίκιο, επειδή εσύ έτσι το καταλαβαίνεις.

Η λέξη πειστήριο έχει συγεκριμένη σημασία. Το αν δεν την καταλαβαίνεις, δεν είναι πρόβλημα της γλώσσας, είναι μάλλον δικό σου. Σου συνιστώ ένα καλό λεξικό ή την εργασία μου πάνω στην ελληνική γλώσσα του Πανεπιστημίου Irwin της Καλιφόρνια.

quote:
Ψηλός
Πώς είναι δυνατόν να κάνει μια τέτοια μελέτη, αφού και εσύ ο ίδιος πιο πάνω τον Θεό τον εντάσσεις στα “θέματα πέρα των δυνάμενων να καταγραφούν είτε μέσω των αισθήσεων, είτε μέσω των επιστημονικών οργάνων.”.

Δεν το είπα εγώ, εσύ το είπες. Και εγώ σου απάντησα να μη λες ανοησίες. Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου.

quote:
Ψηλός
Όταν ο Αστροφυσικός επιστήμονας, ασχολείται με την κατανόηση της δημιουργίας του σύμπαντος και της ζωής ως συνέπεια, λαμβάνει υπόψη του τα ισχύοντα επιστημονικά μοντέλα. Όταν καταλήγει να εξυμνήσει τη θεϊκή αρμονία που το επιστημονικό του «εργαλείο» κατάφερε να ανιχνεύσει, δεν είναι αυτό μια απόδειξη για την ύπαρξη και ενεργό συμμετοχή του Θείου στην κοσμογωνία;

Ο αστροφυσικός μπορεί να εξυμνήσει ότι θέλει στη συζήτησή του με σένα, αλλά στο βιβλίο που θα γράψει για να εξηγήσει την προέλευση του σύμπαντος για παράδειγμα, και το οποίο απευθύνεται σε μορφωμένους ανθρώπους (στην επιστημονική κοινότητα) δεν θα περιλάβει καμία θεολογική ιδέα μέσα, γιατί τότε το σύγγραμμά του δεν είναι επιστημονικό και αυτόματα απορρίπτεται. Αυτή είναι η πρακτική που επικρατεί στις Φυσικές Επιστήμες σε όλον τον κόσμο. Μπορεί να μη σου αρέσει, αλλά έτσι είναι.

Τις απόψεις αυτές θα τις κρατήσει για αλλού, όχι πάντως για την επιστήμη. Χαίρομαι που κι εδώ συμφωνείς μαζί μου, αν και δεν το καταλαβαίνεις.

quote:
Ψηλός
Είναι πολύ απολυταρχικό να αποδίδουμε στον επιστήμονα την ιδιότητα ενός ψυχρού εξειδικευμένου επαγγελματία και τίποτα άλλο.

Απολυταρχικό; Πώς μπορεί να είναι απολυταρχική μια απόδοση ιδιότητας; Μήπως εννοείς "απόλυτο";

Τέλος πάντων, δυστυχώς ή ευτυχώς, ανεξάρτητα με το τί ιδιότητες αποδίδουμε εμείς στους επιστήμονες, η αλήθεια είναι αυτή: Ο επιστήμονας είναι εξειδικευμένος επαγγελματίας σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο. Τίποτε παραπέρα.

Όσοι έχουν πείρα από πανεπιστημιακές κοινότητες (και όχι σαν φοιτητές) θα στο βεβαιώσουν.

quote:
Ψηλός
Τελείως άστοχος ο παραλληλισμός σου. Από πότε, το να είσαι θρησκευόμενο άτομο, αποτελεί ιδιότητα;;

Έχεις δίκιο, για μερικούς αποτελεί επάγγελμα. Μου διέφυγε αυτό.

quote:
Ψηλός
Σε διαβεβαιώ ότι σέβομαι πρώτα τους συνομιλητές μου και στη συνέχεια τον εαυτό μου.

Αυτό άσε να το κρίνουν οι άλλοι.

quote:
Ψηλός
Δεν πρόκειται για προσωπική μου πίστη, βλέπεις που τα φέρνεις όλα στα μέτρα σου;

Το να πιστεύεις οτιδήποτε αποτελεί προσωπική σου πίστη. Και η πίστη σου στο Θεό, επίσης προσωπική είναι.

Αντιπαρέρχομαι το σχολιασμό του τελευταίου "εδαφίου" από μέρους σου, γιατί προφανώς ή δεν κατάλαβες τι είπα ή δεν ήξερες τι να απαντήσεις οπότε απάντησες αυτό που ήθελες, πράγμα που το κάνεις συχνά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 09:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι όμως, οι προσωπικές απόψεις απορρέουν από τις προσωπικές ή και από τις επαγγελματικές τους εμπειρίες.
Όταν ο Αστροφυσικός επιστήμονας, ασχολείται με την κατανόηση της δημιουργίας του σύμπαντος και της ζωής ως συνέπεια, λαμβάνει υπόψη του τα ισχύοντα επιστημονικά μοντέλα. Όταν καταλήγει να εξυμνήσει τη θεϊκή αρμονία που το επιστημονικό του «εργαλείο» κατάφερε να ανιχνεύσει, δεν είναι αυτό μια απόδειξη για την ύπαρξη και ενεργό συμμετοχή του Θείου στην κοσμογωνία;


Σορρυ που στο χαλάω αλλα ΟΧΙ.

Ειμαι Αστροφυσικός επιστήμονας με διδακτορικό και ασχολούμαι με το Σύμπαν.
Εγώ προσωπικά δεν κατέληξα να εξυμνήσω καμία θεική αρμονία. Επιπλέον, είμαι αθεος. Αποτελει αυτό επιχείρημα υπέρ του γηγενη και του μακεδόνα ?
Αποτελεί αυτό επιχείρημα εναντίον των χριστιανό ? Προφανώς οχι.


Είναι ακριβώς όπως τα είπε ο γηηενής.
Οι αστροφυσικοί (μια και πιάσαμε αυτούς) προέρχονται απο πολλές κοινωνίες, αλλοι είναι χριστιανοί, αλλοι βουδιστές, αλλοι άθεοι κ.τ.λ. Ολοι ασχολούνται με τη δουλειά τους (που θα χαρώ να σου την εξηγήσω τις ανοιχτές μέρες για το κοινό στο αστεροσκοπείο του Σκινακα στην Κρητη) και έχουν τις δικές τους προσωπικές θρησκευτικές αντιλήψεις που τις κρατάνε για τον εαυτό τους.

Το οτι ο Ταδε σπουδαίος επιστήμονας είναι χριστιανός, (βουδιστής, σατανιστής, δωδεκαθειστής) ΔΕΝ αποτελεί επιχείρημα για την ορθότητα καμιας μεταφυσικής αντίληψης.

Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 13:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon έγραψε :
Το να παρουσιάζεις θέματα της καθαρά προσωπικής σου πίστης ως αέναες αποδεδειγμένες συμπαντικές αλήθειες, ειδικά σε μια δημόσια συζήτηση όπου συμμετέχουν διάφοροι συνομιλητές με διαφορετικές ιδέες ο καθένας, πιστεύω ότι δηλώνει το λιγότερο ανοησία.

alfa-omega :
Το πρόβλημα ,δεν είναι ότι παρουσιάζω το θέμα όπως το περιγράφεις άνωθεν .
Αυτή είναι η δική σου προσωπική εκτίμηση.
Δεν σκέφτηκες όμως , ότι υπάρχει και η άλλη άποψη, πριν χαρακτηρίσεις κάποιον για ανοησία .

Είχα την τόλμη να εκθέσω δημόσια , μια προσωπική πνευματική μου ανησυχία .

Χρειάζεται θάρρος μια τέτοια πράξη.

Στο λεξιλόγιο της προσωπικής σου λογικής , δεν θα την βρεις αυτήν την λέξη.

Δεν πειράζει, ίσως κάποτε να το αντιληφθείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 16:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απευθυνόμουν σε σένα. Μάθετε να διαβάζετε τέλος πάντων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 17:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άγγελε,
Το ότι εσύ δεν εξυμνείς καμιά Θεία ενέργεια στην αρμονία του σύμπαντος, που πιστεύω τη διαπιστώνεις και την προσεγγίζεις πιο ολοκληρωμένα από ότι ο καθένας μας άλλος εδώ μέσα, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί καταξιωμένοι επιστήμονες συνάδελφοί σου που το έκαναν (να διακρίνουν και να εξυμνήσουν το Θείο).

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να σε ρωτήσω και εσένα προσωπικά, αν και δεν είναι αυτό το θέμα τυς συζήτησης, άσχετα με τη δική σου θεώρηση για τη δημιουργία ή το αέναο του Σύμπατος.

Λοιπόν,
όταν δεχθούμε ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε πριν από περίπου 14 δισ. χρόνια, μπορούμε ταυτοχρόνως να υποστηρίζουμε και το περί αέναου του σύμπαντος;;;


Για τον Μακεδόνα,
Το απολυταρχικό αναφέρεται στον περιορισμό σου στο τέλος της φράσης "ένας ειδικευμένος επαγγελματίας σε ένα συγκεκριμένο τομέα και τίποτε άλλο."


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 18:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Για τον Μακεδόνα,
Το απολυταρχικό αναφέρεται στον περιορισμό σου στο τέλος της φράσης "ένας ειδικευμένος επαγγελματίας σε ένα συγκεκριμένο τομέα και τίποτε άλλο."

Η σωστή λέξη είναι "απόλυτο". Αυτή που χρησιμοποιείς έχει τελείως διαφορετική σημασία. Μπορεί να μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 18:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε άρθρο του Τ. Καμπύλη στα "ΝΕΑ" του Σαββάτου 11-6-2005, παρουσιάζεται έρευνα του καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθήνας, Ηλία Νικολακόπουλου, η οποία έγινε ανάμεσα σε Χριστιανούς Ορθόδοξους στη χώρα μας.

Το ερώτημα ήταν: "Πιστεύετε στην ανάσταση νεκρών"

Από το 98% των ερωτώμενων (που δήλωσαν Χριστιανοί Ορθόδοξοι), απάντησαν:

ΟΧΙ: 44%
ΝΑΙ: 37%
ΔΞ/ΔΑ: 19%

Πέρα από τα αίτια τα οποία αναλύονται στο ίδιο άρθρο από την Έφη Γαζή, λέκτορα του Παν/μίου Θεσσαλίας, παρατηρούμε ότι από το σύνολο των Ορθοδόξων μόνο το 1/3 πιστεύει στο βασικότερο δόγμα της ορθοδοξίας, που είναι η "ανάσταση νεκρών".

Για ενημέρωσή σας

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 18:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει λοιπόν,
απόλυτο, όπως το λες.

Θα ήθελες να πεις και εσύ τη γνώμη σου σχετικά με αυτό που ρώτησα τον Άγγλο;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 23:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς δεν απαντάει τελικά;;
Γηγενή, την είδα την απάντησή σου αλλά δεν την κατάλαβα για να σου πω την αλήθεια.
Είπες ότι για σένα το σύμπαν είναι αέναο και μετά στην επόμενο μήνυμά σου μου τα μπέρδεψες. Τέλος πάντων, από τους άλλους δεν υπάρχει απάντηση; Με την ησυχία σας φυσικά, αλλά περιμένω μια τοποθέτησή σας, αν είναι δυνατόν.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 01:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλος
Είπα:
Αν το σύμπαν έχει αρχή αλλά και πολύ πιθανόν και τέλος, σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες επιστηνομικές θεωρίες, πώς είναι δυνατόν να μιλάμε και να δεχόμαστε ένα φιλοσοφικό στοχασμό που μιλά για αέναο σύμπαν;;;;
Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που δέχονται και τα δύο, δηλαδή την επιστημονική θεωρία και το φιλοσοφικό στοχασμό.
Αυτό δεν είναι φάσκω και αντιφάσκω;;;;;;;;;;;;;;;


γηγενης
αν αναφερεσε σε μενα δεν φασκω και αντι φασκω γιατι πολυ απλα εγω δεχομαι οτι το συμπαν ειναι αεναο υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει
δεν δεχομαι την αρχη του ουτε το τελος του

ψηλος
Άρα Γηγενή, καταρίπτεις όλες τις επιστημονικές θεωρίες περί δημιουργίας και εξέλιξης του Σύμπαντος;;;

Δώσε μας λοιπόν τα επιστημονικά σου στοιχεία (αφού έτσι το θέτεις) που να καταρρίπτουν τη θεωρία του Big Bang.
Πιστεύω πως θα ξέρεις ότι η θεωρία του Big Bang σήμερα είναι στενά συνδεδεμένη με τη θεωρία της εξέλιξης. Άρα κατά συνέπεια αρνείσαι και τη θεωρία του Δαρβίνου, έτσι;;;;


γηγενης
δεν καταριπτω απλως υπαρχει η θεωρεια του αεναου συμπαντος δεν φταιω εγω αν εσυ δεν την ξερεις

για να σου δωσω να καταλαβεις οι επιστημονες σημερα δεν δεχονται οτι μπορει να υπαρχει μια μηχανη που να παραγει εργο μεγαλυτερο απο οτι καταναλωνει αν καποιος καταφερει να φτιαξει μια τετεια μηχανη π.χ.να δουλευει με μπαταρια 2βολτ και να παραγει ρευμα για να φωρτισει 2 μπαταριες των 2βολτ πριν τελιωση η υσχη της μπαταριας που την τροφοδοτει τοτε θα εχουμε ενα αεικινητο οταν φτιαχτει αυτη η μηχανη τοτε η θεωρεια του αεναου συμπαντος παιρνει +
εχουν βγει διαφοροι κατα καιρουσ και εχουν φτιαξει τετειες μηχανες
τωρα το γιατι δεν το μαθαινει ο κοσμος αυτο ειναι μια αλλη συζητηση

ψηλος
<<Πιστεύω πως θα ξέρεις ότι η θεωρία του Big Bang σήμερα είναι στενά συνδεδεμένη με τη θεωρία της εξέλιξης. Άρα κατά συνέπεια αρνείσαι και τη θεωρία του Δαρβίνου, έτσι;;;;>>


γηγενης
καμια συνδεση, η θεωρια του δαρβινου εχει να κανει με την εξελιξη σε καθε πλανητη που εχει ζωη

προσεξε ψηλε αλλο ενα συμπαν που προυπηρχε και αλλο αν μεσα σε αυτο το συμπαν γεννιουνται και πεθαινουν πλανητικα συστηματα


τωρα ποιος σου ειπε οτι το μπιγκ μπανγκ και η θεωρια του δαρβινου ειναι συνδεδεμενες; μονος σου το σκεφτικες;
ποσες φορες θα στο πουμε για να ατο καταλαβεις δεν ειναι δογμα η επιστημη δεν ειναι χαρτινος πυργος για να πεσει αν καποια απο τις θεωριες καταριφθει
π.χ. για την σεληνη λενε οτι φτιαχτικε απ οτο ιδιο υλικο που φτιαχτικε και η γη και καποιοι λενε οτι ηταν περιπλανομενος κομητης που παγιδευτικε απο την γη
οποια θεωρια και να ειναι σωστη(και οι δυο εχουν υπερ αλλα και κατα)
δεν προκεται η καταριψη της μιας να παρασυρει την επιστημη

στο ξανα γραφω μπας και το καταλαβεις Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ


για πες μου βρε ψηλε που μπερδευτικες;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2005, 03:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο gigenis στα είπε πολύ καλά αλλά δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις Ψηλέ.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν κάμποσα επιστημονικά μοντέλα γέννησης του σύμπαντος και όπως, σαφώς σου ανέλυσε ο gigenis στο μήνυμά του, δεν είναι δογματικά κανένα απ'αυτά. Η αστροφυσική όμως δεν αποτελεί το πεδίο ειδίκευσής μου, οπότε νομίζω ότι ο Angelos θα στα πεί καλύτερα. Αλλά μέχρι τότε:

Η θεωρία της δημιουργίας του σύμπαντος με το Big Bang ξεκίνησε με τη θεωρία της βαρύτητας του Αϊνστάιν, έχει περάσει από αυστηρές κριτικές της επιστημονικής κοινότητας και έχει επαληθευθεί μαθηματικά με ακρίβεια 0,04% (περιοδικό "Η Φυσική Σήμερα" Οκτώβριος 2000).

Αυτή η θεώρηση της δημιουργίας του σύμπαντος ονομάζεται "το καθιερωμένο μοντέλο". Η ερώτηση όμως που οδήγησε σε άλλες θεωρίες, ήταν "τι συνέβαινε τη στιγμή της Μεγάλης Έκρηξης", ή "τι συνέβαινε αμέσως πριν τη μεγάλη έκρηξη";

Η Κβαντική Φυσική έρχεται να δώσει απαντήσεις σ'αυτό,θεωρώντας το Big Bang σαν την αρχή δημιουργίας "του δικού μας σύμπαντος" το οποίο όμως είναι τμήμα ενός πολυ-σύμπαντος, το οποίο όντως είναι άχρονο, όπως υποστηρίζουν άλλωστε και οι ανατολικές θρησκείες (ινδουισμός, βουδισμός). Η ίδια θεωρία υποστηρίζει ότι όπως έγινε το Big Bang στο δικό μας σύμπαν, με τον ίδιο τρόπο έγιναν και ένα σωρό άλλες παρόμοιες εκρήξεις σε άλλα σύμπαντα, τμήματα όλα του άχρονου πολυ-σύμπαντος (Αντρέ Λίντε, Πανεπιστήμιο Στάνφορντ).

Τέλος, μια τρίτη σημαντική θεωρία, αποδείξιμη απόλυτα επίσης, θεωρεί ότι το Big Bang ήταν μια μεταγενέστερη φάση του σύμπαντός μας.

Και οι τρείς αυτές θεωρίες, αν και επιφανεικά συγκρούνται, στην πραγματικότητα αλληλοσυμπληρώνονται.

Άρα μπορεί να υποστηρίξει κανείς ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε με το Big Bang χωρίς να είναι λάθος επιστημονικά, όπως και να υποστηρίξει ότι το σύμπαν υπήρχε ανέκαθεν, επίσης χωρίς να συγκρούεται με την επιστήμη.

quote:
Ψηλός
Κανείς δεν απαντάει τελικά;;
Γηγενή, την είδα την απάντησή σου αλλά δεν την κατάλαβα για να σου πω την αλήθεια.
Είπες ότι για σένα το σύμπαν είναι αέναο και μετά στην επόμενο μήνυμά σου μου τα μπέρδεψες. Τέλος πάντων, από τους άλλους δεν υπάρχει απάντηση; Με την ησυχία σας φυσικά, αλλά περιμένω μια τοποθέτησή σας, αν είναι δυνατόν.

Αντιπαρέρχομαι το ιεροεξεταστικό υφάκι σου, γονιδιακό κατάλοιπο μάλλον των δικαστηρίων του μεσαίωνα για να σου πώ ότι είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις κάτι με το οποίο δεν είχες καμία τριβή μέχρι τώρα. Αν θα αρχίσει ο Angelos να σου αραδειάζει θεωρίες υπερχορδών και ανωμαλίες χωροχρόνου κατά το χρόνο t=0 για να υποστηρίξει τα λεγόμενά του, είναι φυσικό να μην το καταλάβεις.

Από την άλλη, δεν μας είπες ποιά είναι η δική σου άποψη. Γιατί μάλλον έχεις παρεξηγήσει κάτι εδώ μέσα. ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ. Ανταλάσσουμε τις απόψεις μας (τις δικές μας απόψεις) και προσπαθούμε όλοι μας να πάρουμε κάτι απ'αυτά που διαβάζουμε.

Κατά τη γνώμη μου, η σωστή συζήτηση γίνεται στην εξής βάση:
"Απ'αυτά που ξέρω κι απ'αυτά που έχω διαβάσει η γνώμη μου για το θέμα αυτό είναι αυτή. Να και οι πηγές μου που την υποστηρίζουν".
Και οι συνομιλητές θα αναφέρουν ο καθένας τη δική του γνώμη και τις δικές του πηγές. Αυτό ονομάζεται συζήτηση.

Η παρουσίαση ενός άρθρου/κειμένου/θεωρίας και η ερώτηση "Ποιά η γνώμη σας γι'αυτό που είπε ο Χ", "τι θέλει να πει ο ποιητής", "νομίζετε ότι έχει δίκιο; Απαντήστε δίνοντας ένα παράδειγμα" ονομάζεται "πρόχειρο διαγώνισμα", δεν είναι συζήτηση.

Άρα, όταν κάποιος δεν σου απαντάει δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1. Δεν έχεις ρωτήσει τίποτε για να απαντήσει κανείς ή έχεις ρωτήσει ρητορικά οπότε απαντάς μόνος σου.
2. Αυτό που ρώτησες δεν είναι σοβαρό και κανείς δεν θέλει να απαντήσει σε χαζομάρες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy