ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 19:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλφα Ωμέγα
Φίλε Ψηλός προσπάθησε να είσαι ψύχραιμος.

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το αναγνωρίζω ότι χρειάζομαι πολύ δουλειά ακόμη.

quote:
Άλφα Ωμέγα
Τίποτα ,μα τίποτα στην ζωή δεν είναι τυχαίο ,τότε θυμήσου ότι και αυτή η συζήτηση , στην οποία συμμετέχουμε δεν είναι τυχαία.

Ακριβώς!


quote:
Άλφα Ωμέγα
Θέλω να σου δώσω μια καλοπροαίρετη συμβουλή.

Μην κάνεις το ίδιο σφάλμα, με τους σεβαστούς συζητητές μας.
Αυτοί γράφουνε , όσα έχουνε διαβάσει.
Eξαίρεση αποτελεί ο gigenis.



Ναι όντως, σφάλω όταν αντιδρώ, διότι απεχθάνομαι τους είρωνες και τους υποκριτές, ενώ δεν θα έπρεπε να με αγγίζουν τα σχόλιά τους.
Το πιστεύω και εγώ.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 20:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Το αναγνωρίζω ότι χρειάζομαι πολύ δουλειά ακόμη.

Θέλεις πολύ δουλειά σε όλους τους τομείς.

quote:
alfa-omega
Αυτοί γράφουνε , όσα έχουνε διαβάσει.

Να υποθέσω ότι εσείς γράφετε΄απ'αυτά που δεν έχετε διαβάσει αλλά μάλλον απ'αυτά που ονειρεύεστε;

quote:
Ψηλός
Ναι όντως, σφάλω όταν αντιδρώ, διότι απεχθάνομαι τους είρωνες και τους υποκριτές, ενώ δεν θα έπρεπε να με αγγίζουν τα σχόλιά τους.

Να υποθέσω επίσης ότι με βάση τα λεγόμενά σου, πρέπει να απεχθάνεσαι σφόδρα τον εαυτό σου;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχραιμία...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απ'τα ίδια και εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουκ ήρξασθο χειρών αδίκων

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 23:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διορθώνω:
ουκ ήρξατο χειρών αδίκων

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 00:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ψηλός
Ναι όντως, σφάλω όταν αντιδρώ, διότι απεχθάνομαι τους είρωνες και τους υποκριτές, ενώ δεν θα έπρεπε να με αγγίζουν τα σχόλιά τους.

--------------------------------------------------------------------------------


Να υποθέσω επίσης ότι με βάση τα λεγόμενά σου, πρέπει να απεχθάνεσαι σφόδρα τον εαυτό σου;

macedon



Ναί, που το κατάλαβες;;
Τον απεχθάνομαι, διότι αντί να αγαπώ και να συμπάσχω με κάτι ταλαίπουρους είρωνες και υποκριτές που έχει σαλέψει ο νους τους και αεροβατούν, εγώ πειράζομαι και τους κατακρίνω.
Όπως βλέπεις, αν και δεν πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν μοιάζω ακόμη ούτε κατ'ελάχιστο με τους Αγίους Πατέρες της Εκκλησίας μου που στέκουν φωτεινό παράδειγμα στο δρόμο της Ορθόδοξης Χριστιανικής Πίστης.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 00:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπροστά μου φίλε Ψηλέ, είσαι 1000 φορές καλύτερος.

Ούτε εγώ μπορώ να ανεχτώ τέτοια πράγματα δυστυχώς, και όμως δεν θα έπρεπε, γιατί ορισμένοι εδώ μέσα ουσιαστικά το όλο θέμα το έχουν πάρει έτσι: "αν τον καταφέρω να εικραγεί, απέδειξα πως οι Χριστιανοί είναι υποκριτές".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 00:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξ ιδίων μάλλον κρίνετε τα αλλότρια

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 01:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αρχές και ο κώδικας τιμής ,στις οποίες αναφέρεσαι ,
απο που πηγάζουνε ;;;

οσο αστειο και να σου φανει απο την ελληνικη μυθολογια και ιστορια
π.χ.
οταν ο πατροκλος φορεσε την πανοπλια του αχιλεα για να εμψυχωσει
τους αχαιους εναντια στους τρωες γνωριζωντας οτι θα πεθανει σε μια κατα μετωπο συγκρουση με τον εκτωρα

οταν ο εραστης σηκωσε το τοξο του εναντια στον απολλωνα για να τον εμποδισει να απαγαγει την αγαπημενη του
και ας γνωριζε οτι ο θεος μπορει να τον σκοτωσει πολυ ευκολα


οταν ο προμηθεας αψηφησε τους νομους του δια και εδωσε το φως στους ανθρωπους και γνωριζε τι θα παθει


οταν στον μαραθωνα δεν λογαριασαν μια χουφτα ανθρωποι μια λαοθαλασσα

οταν ο αλεξανδρος εριξε το νερο που του εδωσαν κατω και ειπε αν δεν πινει ο στρατος μου δεν θα πιω ουτε εγω


οταν ο σωκρατης ειπε
οτι και στις μαχες ειναι πολυ ευκολο να αποφυγεις τον θανατο αρκει να πεταξεις τα οπλα σου και να παρακαλεσεις τον εχθρο υπαρχουν σε ολες τις δυσκολες καταστασεις τροποι διαφυγης αρκει να εισαι ικανος να κανεις τα παντα για να σωθεις
δεν ειναι λοιπον δυσκολο να ξεφυγεις απο τον θανατο αλλα το ποιο δυσκολο ειναι να αποφυγεις το κακο


οταν ο ξερξης ειπε στους υπερασπιστες των θερμοπυλων οτι αν δωσουν τα οπλα τους θα τους αφησει να φυγουν και αυτοι απαντησαν ελα να τα παρεις

αμετρητα παραδειγματα που σε κανουν να θες να τους φτασεις εστω και στο μικρο τους δαχτυλακι

γιατι αυτο που διδασκει η ιστορια μας ειναι οτι πρεπει να κανεις το σωστο ασχετα απο το κοστος


Για ποιο λόγο πράττεις το καλό ;;;

για να μπορω να κοιμαμε τα βραδια να μην ντρεπομαι να μπορω να λεω την γνωμη μου
δεν πρατω κατι για να περιμενω εισιτηριο για τον παραδεισο


Γράφεις ,ότι τα πάντα υπήρχανε.
Πιστεύω, ότι για να υπάρξει κάτι, θα πρέπει να υπάρχει το αίτιο.
Που διαφωνούμε ;;;

στο οτι εσυ θες να υπαρχει καποιος που τα εφτιαξε αυτα και πως σε προσεχει και ελπιζεις οτι καποια μερα θα παρεις σαν μπονους μια θεση διπλα του
ενω εγω δεν περιμενω κατι για μετα δεν θα εγκαταληψω ποτε καποιον γνωστο μου για να μπω στον παραδεισο
δεν θα κανω τα στραβα ματια για να μην χασω τον παραδεισο
δεν θα κρινω κανεναν για το αν πιστεψε στον χριστο η στο ν βουδα αλλα θα κρινω την ζωη του και τι προσφερε στο συνολο
δεν χωριζω τους ανθρωπους σε πιστους και απιστους αλλα σε ατομα με @ρχιδι@ και @ρχιδι@ ατομα ασχετα με την πιστη τους
υπαρχουν ατομα που πιστευουν σε καποιον θεο και τους εχω σε μεγαλυτερη εκτιμηση απο ατομα που ειναι αθεοι
δεν εχω πει ποτε σε καποιον οτι απο την στιγμη που εισαι πιστος της ταδε θρησκειας εισαι ατομο β διαλογης κατι που κανει το 99,9% των πιστων


<<Εσύ λες :

αφού δεν μπορεί να το εξηγήσει η λογική μου ,άρα είναι ανώφελω να σπαταλάω χρόνο για μια τέτοια αναζήτηση>>


λαθος κατι που δεν μπορω να το εξηγησω το ψαχνω περισοτερο
και το ψαχνω μεχρι να το καταλαβω


<<Για ποιο λόγο πράττεις το καλό ;;;
Προσωπικά το πράττω, επειδή εκτιμώ, ότι η πίστη στον
δημιουργό & αρχιτέκτονα του σύμπαντος, είναι κατά πολύ ποιο σημαντική ,απο την πίστη στον άνθρωπο>>

για μενα η πιστη στην οποια μορφη ζωης ειναι πολυ ποιο σημαντικη απο την πιστη στον οτιδηποτε δημιουργο εγκαταληπει το δημιουργημα του
στον σατανα

<<Μην κάνεις το ίδιο σφάλμα ,με τους σεβαστούς συζητητές μας.
Αυτοί γράφουνε , όσα έχουνε διαβάσει.
Εξαίρεση αποτελεί ο gigenis>>

μα και εγω οτι εχω διαβασει σου γραφω διαβαζω κρινω και αποριπτω οτι δεν βλεπω σαν σωστο
νομιζω οτι ετσι πρεπει να κανει ο καθε ενας που θελει να ψαξει να βρει την αληθεια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 11:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ ΑΛΦΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΙΡΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ,ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΣΝΟΜΠ ΚΑΙ ΕΓΩΙΣΤΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 11:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

gigenis , πραγματικά είναι εντυπωσιακά αυτά που γράφεις.

Μου θυμίζεις τον ίδιο μου τον εαυτό.

Αυτό που δεν μπορώ να αντιληφθώ, από τα γραφόμενά σου είναι η ακόλουθη σκέψη σου :

για μενα η πιστη στην οποια μορφη ζωης ειναι πολυ ποιο σημαντικη απο την πιστη στον οτιδηποτε δημιουργο εγκαταληπει το δημιουργημα του
στον σατανα

Αν θέλεις να σε καταλάβω , θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι εννοείς .
Μπορώ να φαντασθώ κάποια πράγματα, αλλά προτιμώ να περιμένω .


Ευχαριστώ για την συμβολή σου ,στην άρτια συναλλαγή σκέψεων μεταξύ μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 21:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega στην λεξη πιστη βαλε τις λεξεις
σεβασμο αγαπη λατρεια

με λιγα λογια αν για καποια στιγμη δεχτω οτι η αληθεια ειναι οτι λεει η οποια θρησκεια τοτε ο οποιος δημιουργος ειναι πολυ καθαρμα για να αφησει ενα διαβολο να κανει οτι κανει

ειναι σαν να εγκαταλειπω το παιδι μου στο ορφανοτροφειο και μετα απο χρονια να απαιτω να με αγαπα γιατι το εφερα στην ζωη και οταν το εδωσα στο ορφανοτροφειο ειχα δωσει και ενα γραμμα με το τι ηθελα να κανει στην ζωη του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 12:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
Ο δογματισμός, είναι για εμένα μια μορφή φανατισμού.

Απέχω από αυτόν .

Αυτό που προσπαθώ να υλοποιήσω , είναι μια καθαρά προσωπική σχέση , μεταξύ εμού & της ανώτερης δύναμης .

Αυτή στηρίζεται , όπως είναι διαμορφωμένη μέχρι αυτήν την στιγμή , που σου γράφω σε :

Προσωπικές βιωματικές εμπειρίες , μελέτη του εαυτού μου & της φύσης καθώς επίσης και συζητήσεις με άτομα που έχουνε διαφορετική αντίληψη από εμένα.


Συνεχώς αναβαθμίζεται η γνώση μου.
Με αυτήν ,φτάνω και εγώ σε ένα λογικό σημείο, όπου φτάνουμε λίγο πολύ , όλοι οι άνθρωποι.

Θα σου αναφέρω ως παράδειγμα το σύμπαν.

Είναι ένα πολύπλοκο δεδομένο.
Δεν έχει ερευνηθεί ακόμη πλήρως από την επιστήμη.

Η γνώση που έχω, δεν μου επιτρέπει ως λογικό άτομο , να πιστέψω στην ζωή μετά τον θάνατο.
Παρακάμπτω αυτήν την λογική και προσπαθώ, να συνεχίσω με την φαντασία μου.

Ο μύθος της αθανασίας της ψυχής με συναρπάζει, όπως η ελληνική μυθολογία με τους ήρωες της , που ανάφερες .
Συνδυάζω τον μύθο, με την πραγματική διάσταση του σύμπαντος , που είναι απέραντο και αχανές .
Το σύμπαν έχει άπειρες δυνατότητες.
Μια από αυτές πιστεύω, ότι κρύβεται μέσα στο υποσυνείδητο μου και περιμένει να την ξυπνήσω.

Δεν έχω αποδείξεις για την πίστη αυτή.
Ούτε το βλέπω ως μια πιθανότητα.
Αν το έκανα θα έγραφα ακριβώς τα ίδια που γράφεται όλοι εσείς , που δεν πιστεύεται σε κάποια ανώτερη δύναμη από αυτήν του ανθρώπου .


Με γοητεύει αυτή η ιδέα και αφιερώνω σε αυτήν χρόνο και δύναμη .
Όταν κάνω το καλό και το αφιερώνω στον δημιουργό ( όπως μονάχα εγώ μπορώ να τον νιώσω & να αισθανθώ), φτάνω στην απόλυτη
ικανοποίηση της προσωπικής μου υπάρξεως.

Δεν βλέπω την άσκηση του καλού, ως είσοδο για τον παράδεισο , μην γελιέσαι.
Βλέπω, ότι αυτή η άσκηση, με αναγεννάει πνευματικά και σωματικά.

Πιστεύω αλήθεια, ότι αν φύγω από την ζωή, θα αντικρίσω το αίτιο , που υπήρξε πριν από το σύμπαν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 00:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με λιγα λογια ο φοβος της ανυπαρξιας μετα θανατον ειναι που σε κανει να δεχεσε την υπαρξη του δημιουργου
αλλα θα ηθελα να μου πεις πως τον φανταζεσε τον δημιουργο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 12:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θέτεις δύσκολο ερώτημα.
Όμως θα προσπαθήσω να φαντασθώ διαχρονικά.

Τον φαντάζομε τέλειο.

Πως φαντάζομε το τέλειο ;

Το αντίθετο , από αυτό που βιώνω τώρα.
Τώρα βιώνω μια ζωή, με αρχή και τέλος.
Αυτό το βλέπω ως ατέλεια, για την πνευματική μου φύση.

Όσο και να προσπαθώ να την σιάξω , να την απαλείψω ,δεν το καταφέρνω.
Το σώμα μου, είναι χρονισμένο, προγραμματισμένο.

Το πνεύμα μου , ξεφεύγει από τον χρόνο.
Να είναι καλά η φαντασία μου, αυτή τα φταίει όλα.

Φαντάζεται μια ύπαρξη καθαρά πνευματική, δίχως βαρίδι, δίχως σώμα.

Αυτό ακούγεται τώρα, λίγο η πολύ παράλογο, ίσως.

Στην ουσία η φαντασία, προέρχεται από τις ιδέες ,που κατεβάζει το μυαλό καθημερινά, ατελείωτα.


Ποια λογική, μπορεί να υπαγορεύσει :


Ποιες από αυτές είναι υλοποιήσιμες και ποιες όχι ;;;


Η θεωρία με το παράλληλο σύμπαν ,δεν έμοιαζε πριν από λίγο φανταστική ;;;

Τι κάνουνε τώρα αυτοί ,που προσπαθούνε να το αποδείξουνε ,ως ένα γεγονός ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 02:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον φαντάζομε τέλειο.

Πως φαντάζομε το τέλειο ;

Το αντίθετο , από αυτό που βιώνω τώρα.
Τώρα βιώνω μια ζωή, με αρχή και τέλος.
Αυτό το βλέπω ως ατέλεια, για την πνευματική μου φύση


και μπορει κατι τελειο να φτιαξει κατι που δεν ειναι τελειο;
θελω να πω αν η δημιουργος δυναμη ειναι τελεια γιατι εφτιαξε εναν ατελη κοσμο;
γιατι εφτιαξε εναν σατανα ενα κακο πουενωχλει την δημιουργια του που ειναι το συμπαν;
γιατι εφτιαξε το συμπαν με τοσες ατελειες
γιατι εφτιαξε τα παντα ατελη;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 15:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για εμένα η απάντηση είναι απλή.

Αν δημιουργούσε το τέλειο , όπως το ψηλαφίζουμε μονάχα με την φαντασία μας, τότε :

Θα ήταν μια άσκοπη δημιουργία.

Θα ήταν ένα αντίγραφο της ίδιας της πνευματικής οντότητάς της.

Με λίγα λόγια θα έκανε :

Μια τρύπα στο νερό.

Έχει νόημα η ατέλειά μας, επειδή μπορούμε να την τελειοποιήσουμε.

Δεν εννοώ το σώμα, αλλά την πνευματική μας φύση.

Αυτή είναι άπειρη, όπως το άπειρο σύμπαν.

Μην μου πεις ,ότι εσύ, δεν μπορείς να φαντασθείς , η να σχηματίσεις μια ιδέα του τέλειου ;;;

Όλοι μπορούμε.
Δεν το επιδιώκει η πλειοψηφία , επειδή :

Η κοινωνία μας επέλεξε να διαιωνίζει την ατελή μορφή της , που είναι το σώμα.

Δεν λέω καλά περνάμε.

Όμως το σώμα είναι ύλη & έχει τα όριά της.

Αν την δεις με αυτόν τον τρόπο την δημιουργία , υπάρχει νόημα.

Ο καθένας μας , μπορεί να επιλέξει μεταξύ φθαρτού και άφθαρτου.
Η πνευματική ύλη, είναι άφθαρτη.
Η σωματική φθαρτή, γιατί έχει βιολογική ημερομηνία λήξης.

Το ότι η επιστήμη, δίνει απειροελάχιστες πιθανότητες , για μια πνευματική ζωή μετά τον θάνατο είναι φυσιολογικό.
Δεν μπορεί να εξερευνήσει επαρκώς την πνευματική μας φύση.

Αυτό είναι που την κάνει ανώτερη από το σώμα μας.
Η μεγαλύτερη αντοχή της στον χρόνο.

Τα όρια της δεν έχουνε διευκρινιστεί.

Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος , που την προτιμώ .

Το καλύτερο από όλα είναι ότι :

Με αυτήν μου την επιδίωξη , που αγγίζει το τέλειο με την βοήθεια της φαντασίας μου, κάνω περισσότερο καλό στον περίγυρό μου παρά κακό.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι :

Αντί να με παροτρύνουνε , οι συνάνθρωποί μου σε αυτήν την προσπάθειά μου , προσπαθούνε να μου την βγάλουνε από το μυαλό.

Αδύνατον.
Τουλάχιστον μέχρι τώρα, περνάω πολύ καλύτερα από ότι στο παρελθόν.
Όσο αυτή η επιδίωξη με εκφράζει ψυχικά και σωματικά , δεν θα την εγκαταλείψω.

Στην ουσία είναι :
Η εσωτερική αναζήτηση του αληθινού μου εαυτού.

Ένα φανταστικό ταξίδι , που δεν έχει τέλος.
Με συναρπάζει και με κρατάει πνευματικά ανήσυχο.

Αυτό μου έλειπε να ξαναπέσω στην παλιά και γνώριμη για εμένα, πνευματική μου λήθη.
Ποια είναι αυτή ;;;


Ο περιορισμός της πνευματικής μου διάνοιας , στα υλικά αγαθά.

Ελπίζω να μην σε κούρασα .
Μα όταν γράφω για κάτι , που είναι μέρος , κομμάτι της ψυχής μου , ξεχνάω τον χρόνο.
Ευχαριστώ για την υπομονή & την ανάγνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 20:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με χωράει ο κόσμος αυτός , γιατί μεγάλωσε η ψυχή.

Κάποτε είχα το δικό μου τον πόνο και μα την αλήθεια, ο καθένας έχει τον δικό του τον προσωπικό.

Κάθε φορά ,που προσπαθώ να αντιληφθώ τα προβλήματα των συνανθρώπων μου, γίνομαι άλλος άνθρωπος.
Όταν προσπαθώ να βοηθήσω ,γίνομαι συνταξιδιώτης στον πόνο ,την λύπη και την πίκρα τους.
Όταν μου ανοίγουνε και την πόρτα ,να μοιραστώ μαζί τους και τις μικρές και μεγάλες χαρές τους, γίνομαι ένας μικρός θεός.

Όταν κορυφωθεί μέσα μου το αίσθημα της χαράς , της λύπης, του πόθου, της αγάπης κοιτάω βαθιά μέσα μου, τόσο βαθιά που τα πάντα γύρω μου
χάνουνε την έννοια του χρόνου.

Τέτοιες στιγμές , αισθάνομαι την δύναμη που ευθύνεται για ύπαρξη και μη ύπαρξη.

Σε αυτές τις μοναδικές στιγμές ομορφιάς της φτωχής μου της ψυχής φωνάζω.

-Σε βλέπω θεέ με τα μάτια της ψυχής μου.
Είσαι σαν ένα μικρό βρέφος , γεμάτο αγαθότητα.
Δεν γνωρίζεις τι σημαίνει κακό.
Είσαι τέλειος.
Δεν μας έκανες και εμάς τέλειους για να μην μας καλομάθεις ,όπως κάνει κάθε σοφός πατέρας με τον γιο του.
Το γνωρίζω αυτό , γιατί όταν με πιάνουνε τα κλάματα κλαις και εσύ παρέα μαζί μου.
Όταν η ψυχή μου πάει να σπάσει από ευτυχία, μου την αφήνεις να την γευθώ όλη. Κάθεσαι πίσω από εμένα και καμαρώνεις το πνευματικό σου δημιούργημα .

Γιατί δεν μπορούνε μερικοί, να αντιληφθούνε, ότι το τέλειο κατέχει την γνώση του τέλειου και του ατελές ;;;

Γιατί δεν βλέπουνε ,ότι αν είσαι τέλειος , δεν μπορεί να θέλεις να γίνεις ατελείς ;;;
Ότι εμείς που είμαστε ατελείς , είμαστε χρήσιμοι μόνον όταν επιδιώκουμε το τέλειο και άχρηστοι και φθηνοί, όταν παραμένουμε και πολλές φορές από άγνοια , η εγωισμό
καθόμαστε στην πολυθρόνα της γήινης δόξας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 21:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν βλέπω ,ότι το θέμα πάει να γίνει μονόλογος.

Ο μονόλογος του alfa-omega .

Γιατί νιώθω την ανάγκη μέσα μου ,να γράφω κάτι που δεν φαίνεται αλλά υπάρχει.

Γιατί υπάρχει το γιατί ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanitsas
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 12:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stanitsas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΜΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ.ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΑΜΕ ΤΥΧΑΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΙΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΟΥΣ.......ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΗΔΕΝΙΚΑ


ΦΙΛΟΤΕΧΝΟΥΜΕΝ ΜΕΤ ΕΥΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕΝ ΑΝΕΥ ΜΑΛΑΚΙΑΣ...

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 14:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προσπαθήσω να δώσω λογική στην προσωπική μου πίστη , ίσως να βγει κάτι θετικό ( το εύχομαι ) .

Υπάρχουνε αμέτρητα ηλιακά συστήματα & γαλαξίες , μέσα στο ακόμη άγνωστο για τον άνθρωπο σύμπαν .

Γιατί, ποιος ο λόγος ;;;

Μπορούμε να βγάλουμε κάποια λογικά συμπεράσματα .
Γιατί υπάρχει μονάχα στον πλανήτη μας ,η γνωστή σε όλους μας θνητή ανθρώπινη ύπαρξη ;;;


Δεν είναι λογικό, να είχαμε ανακαλύψει και άλλους πλανήτες όπως η γη ,αν υπήρχανε ;;;


Δεν είναι λογικό αν γράψω :


Υπάρχει μονάχα ένας πλανήτης με την γνωστή ανθρώπινη μορφή υπάρξεως , για να :

Εκπαιδευτούμε ,εξασκηθούμε στην θεϊκή αγάπη .

Με την εξάσκηση αυτή, μπορούμε να χωρέσουμε και να ζήσουμε & να περνάμε καλά , όλοι οι άνθρωποι .

Τώρα όμως, που η αγάπη μας, φτάνει μονάχα για το εγώ μας, άντε και λίγο ποιο κάτω, την οικογένεια , αδυνατούμε να συμβιώσουμε όλοι καλά ,γιατί ο πλανήτης μας φαίνεται μικρός .
Αυτός που έχει στην κατοχή του, καμιά 2.000 τμ στρέμματα γης , λέει :

-Βρε και λίγα έχω , είμαι φτωχός , θέλω και άλλα…….και άλλα…..ποιο πολλά …δεν χόρτασα ακόμη ( η κάπως έτσι ) .

Αυτός που έχει μονάχα , ένα σπίτι που το νοικιάζει λέει :

Αχ να γεννιόμουνα πλούσιος και να μην είχα τέτοιο βαρύ πρόβλημα επιβίωσης ( η κάπως έτσι ).


Και ερωτώ .

Η εξάσκηση της θεϊκής αγάπης μπορεί να μας σώσει όλους ,πλούσιους και φτωχούς, καλούς και κακούς ,ταπεινούς και υπερήφανους ;;;

Η πρέπει πρώτα να δούμε, αν υπάρχει θεός* & θεϊκή αγάπη ,για να εκτιμήσουμε την αξία της ;;;;;

*Υπέρτατη δύναμη ,φύση , τέλεια πνευματική οντότητα , η απόλυτη ελευθερία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 20:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο/Η alfa-omega έγραψε:
[Αποτελεί για εμένα ένα δύσκολο ερώτημα.
Να με σώσει η πίστη μου από τι ;;;

Εσείς τι λέτε .
Σώζει η πίστη ;;;
Εύχομαι να γίνει ,ένας εποικοδομητικός διάλογος ,για τον καθένα μας.]

Σωτηρία… από τι;
Κατ’ αρχήν να αναφέρω ότι η έννοια της Ελληνικής «σωτηρία» είναι αυτή της «διατήρησης της ακεραιότητας». Η λέξη (και όλες όσες σχετίζονται με αυτή) προέρχεται από το Ομηρικό «σάος» που σήμαινε «ακέραιος» ή «αβλαβής» και διαμέσου του «σώος»=ολοκληρωμένος/υγιής.
Έτσι με το «σώζω» εννοούμε τις ενέργειες που χρειάζονται για να επιτευχθεί ή να διατηρηθεί η «ακεραιότητα», με το «σωτηρία» εννοούμε την «διατήρηση της ακεραιότητας» και ο «σωτήρας» είναι εκείνος που ενεργεί για να προστατέψει από βλάβη και να διατηρήσει την «ακεραιότητα»
Η «ανάγκη» σωτηρίας στους ανθρώπους είναι έννοια παμπάλαια και βρίσκεται σε πολλούς πολιτισμούς και ξεκινά βέβαια από τη ζωή και το θάνατο. Από τη ζωή, που είναι ωραία αλλά όλο μπελάδες και προβλήματα που αναζητούν λύση διαφορετικά έχουν βλαβερές επιπτώσεις (όλα είναι πόνος όπως είπε ο Βούδας) και τον θάνατο κατά τον οποίο διασπάται ολοκληρωτικά η «ακεραιότητα» του ανθρώπου αφού το σώμα χάνει τη ζωή.
Θρησκείες και κοσμοθεάσεις επιχείρησαν να λύσουν τον πρόβλημα αναζητώντας τρόπους να μένουμε στη ζωή υγιείς και αβλαβείς και να υπερβούμε το πρόβλημα του θανάτου διατηρώντας την «ακεραιότητα» της ζωής – έστω και ως ελπίδα. Με δυο λόγια: να σωθούμε.
Στην αρχαία Ελλάδα τέτοιοι τρόποι ήταν η επίτευξη της αρετής, η αναζήτηση του αγαθού, η απόκτηση γνώσης, η επιδίωξη της σοφίας (φιλοσοφία) κτλ. Αλλού προτάθηκαν και άλλες λύσεις. Ειδικότερα στο περιβάλλον της Παλαιστίνης έπιασε ρίζες η αντίληψη ότι αυτό μπορεί να γίνει με την πίστη και μάλιστα με συγκεκριμένη πίστη.
Η «πίστη», όσον αφορά τα Ελληνικά, είναι επίσης Ομηρική λέξη και σημαίνει την εμπιστοσύνη, το να εμπιστευτείς κάποιον ότι λέει αλήθεια, και να αφεθείς χωρίς αμφιβολίες σ’ αυτά που λέει.
Η ιδέα πίσω από την «σωτηρία δια της πίστης» είναι ότι η ακεραιότητα του ανθρώπου εξαρτάται από το πόσο συνειδητοποιεί και δέχεται την αλήθεια και όχι από τη σοφία, τη γνώση κτλ.
Σ’ αυτό κατέληξαν από κάτι λογικό: Η σωτηρία πρέπει να είναι κάτι που να προσφέρεται σε όλους. Αν η σωτηρία εξαρτάται από την δύναμη, σοφία ή τη γνώση ή τον πλούτο, τότε μόνο οι δυνατοί, οι σοφοί, οι έξυπνοι, οι πλούσιοι και οι πολυμαθείς θα μπορούν να σωθούν. Αυτό δεν φαινόταν δίκαιο. Επιπλέον κανείς δεν μπορεί να ξέρει «τα πάντα για πάντα», όλη την αλήθεια δηλαδή. Πως λοιπόν θα έρθει η σωτηρία;
Από την πίστη προς κάποιον που τα ξέρει! Έναν Θεό ή έναν Σωτήρα που μεσολαβεί προς τη θεότητα.
Μιλάμε λοιπόν για σωτηρία από την διάσπαση της ακεραιότητας του συνόλου «ζωντανός-άνθρωπος» την οποία προκαλούν οι δυσκολίες της ζωής και τελικά ο θάνατος.
Σώζει όμως η πίστη;
Χμμμ…. Αυτό μου φαίνεται πως είναι… θέμα πίστης…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΠΊΣΤΗ ΕΤΣΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΗ ΤΕΛΙΚΑ;;;
ΠΙΣΤΗ-ΤΥΦΛΗ ΥΠΑΚΟΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Η ΣΕ ΚΑΤΙ ;;
ΔΟΞΑ Ή ΓΝΩΜΗ;
ΜΗΠΩΣ ΝΟΕΡΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ;;;
ΟΠΑΔΙΣΜΟΣ;;;
ΦΑΣΙΣΜΟΣ;;;

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΙΣΤΗ ΕΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΝ

ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΙΣΤΗΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ,Η ΠΙΣΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΟΥ,Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ!!!!

ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΟΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΗΜΙΘΕΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ .....

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yianniw23
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 18:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yianniw23  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνησω με τον ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ "η πιστη στον ιδιο σου τον εαυτο μπορει να σε βοηθησει να ξεπερασεις τον εαυτο σου"
Αλλα κατα την αποψη μου η διαφορετικοτητα των ανθρωπινων αντιληψεων,ιδεολογιων και στοχων/οραματων ειναι αυτη που μπορει καλλιστα να οδηγησει το ατομο σε μια καταστροφικη πορεια που θα εχει αμεσο αρνητικο αντικτυπο στους συνανθρωπους του.
Δεν μπορει καποιος να πει με σιγουρια αν ο Χιτλερ,ο Μεγας Αλεξανδρος(που για μενα προσωπικα δεν ειναι καθολου μεγας)η και αλλοι μεγαλοιδεατες αλλα ταυτοχρονα και δολοφονοι λαων και συνειδησεων,ειχαν η οχι ξεπερασει τον εαυτο τους πιστευοντας στις δυνατοτητες τους.
Ετσι λοιπον μπορω να δω πεντακαθαρα πως δεν μου αρκει η πιστη στον εαυτο μου και η αυτογνωσια για να νιωσω την ολοκληρωση και την πραγματικη μου αξια σαν ανθρωπος(κατι που στην θεωρια ειναι ευκολο,αλλα οχι και στην πραξη)αλλα πρεπει να υπαρχει και η συνειδητη αντιληψη του κοσμου γυρω μας,των αναγκων και των ισων ευκαιριων για ολους.
Αφου καταλαβουμε πως η εννοια ανθρωποτητα,και γενικοτερα η ανθρωπινη ικανοτητα για κατι ποιοτικοτερο και πιο ουσιαστικο αφορα και περναει απ'ολα τα μελη αυτου του πλανητη(νοημωνα η μη),τοτε μονο μπορουμε να αντιληφθουμε και να κανουμε πραξη την θετικη μας εξελιξη και την ανοδο του πληθυσμου της γης σε ενα αλλο επιπεδο,ανωτερο και ταυτοχρονα αγνοτερο.
Ολοι γνωριζουμε για τις δυνατοτητες αυτες.
Αλλοι εμπειρικα
αλλοι επειδη ηταν τετοιου ειδους οι καταβολες τους και
αλλοι απλα το νιωθουν και το εκφραζουν με την πορεια τους στη ζωη.
Ταπεινη μου αποψη ειναι πως δεν εχει καμμια σημασια το τι λες η τι μπορεις να πεις σε μια συζητηση αλλα τι επιλεγεις να κανεις οταν οι καταστασεις επιβαλλουν να διαλεξεις αναμεσα στην προσωπικη και παροντικη σου αναγκη η την αυταπαρνηση των καθημερινων αυτων "αναγκων" σου που θεωρουνται πολυ λογικες απο τους υπολοιπους.
Θελω να εχω ΠΙΣΤΗ σε μια ιδεα,πως ο κοσμος μας θα γινει καλυτερος και θα βαλω κι εγω τα δυνατα μου για να τα καταφερουμε ολοι.
Ενα λιθαρακι ο καθενας παιδια,ενα λιθαρακι.
Ελπιζω να μην εκανα καταχρηση της δυνατοτητας που μου δινεται να γραψω την αποψη μου.
Φιλικα και παντα μεσω διαλογου.
ΓιαννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 11:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι , νομίζω ότι κάτι αγνοούμε όλοι μας .

Η να το θέσω αλλιώς :

Ποια είναι η έννοια της λέξεως :

Πίστη .

Αν δεν την διευκρινίσουμε ομαδικά, θα χάσουμε το δάσος .

Ποια είναι λοιπόν η ρίζα , η πηγή ;;;

Θα σας ήμουνα υπόχρεος ,αν με διαφωτίζατε .

Αναμένω τις απόψεις σας , για να διαμορφώσω ορθή αντίληψη .

Έχω κάποιες σκέψεις , αλλά θα περιμένω πρώτα , αυτόν –αυτούς ,που γνωρίζουνε καλύτερα από εμένα .

Ευχαριστώ , εκ των προτέρων .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νόμίζω το ανέφερα:
[Η «πίστη», όσον αφορά τα Ελληνικά, είναι επίσης Ομηρική λέξη και σημαίνει την εμπιστοσύνη, το να εμπιστευτείς κάποιον ότι λέει αλήθεια, και να αφεθείς χωρίς αμφιβολίες σ’ αυτά που λέει.]
Η λέξη σχετίζεται με την "πειθώ" και ουσιαστικά δείχνει ότι πειθόμαστε και εμπιστευόμαστε τα λεγόμενα που "πιστεύουμε".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 18:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σίγουρο ειναι οτι η πιστη δεν σωζει απο ασθενειες, απο "δαιμονες", απο (φυσιολογικοτατους) πειρασμους κλπ. Αρα μαλλον δεν σωζει και καμμια "ψυχη".


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 10:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νόμίζω το ανέφερα:
[Η «πίστη», όσον αφορά τα Ελληνικά, είναι επίσης Ομηρική λέξη και σημαίνει την εμπιστοσύνη, το να εμπιστευτείς κάποιον ότι λέει αλήθεια, και να αφεθείς χωρίς αμφιβολίες σ’ αυτά που λέει.]
Η λέξη σχετίζεται με την "πειθώ" και ουσιαστικά δείχνει ότι πειθόμαστε και εμπιστευόμαστε τα λεγόμενα που "πιστεύουμε".


Την απόλυτη αλήθεια δεν την γνωρίζει κανένας .

Οπότε ποιον , η τι να εμπιστευτείς ;;;;

Συνέχεια θα βρισκόμαστε στην αναζήτησή της …….

Εγώ λέω, να πάρω μια αλήθεια, που την βλέπω ως απόλυτη , αυτή λέει , προτρέπει το εξής :


Αγάπησε τον πλησίον σου ως εαυτόν .

Φυσικά δεν λέω μόνο .
Επειδή θέλω να την εξερευνήσω πλήρως, ακόμη προσπαθώ .

Με εκφράζει αυτή η αλήθεια και την ακολουθώ .
Με κάνει να νιώθω ότι σώθηκα , από τον κακό παλιό μου εαυτό .

Καμιά φορά το απολαμβάνω το αίσθημα αυτό ,άλλες πάλι φορές με τυραννάει .
Είναι όμως μια γλυκιά τυραννία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy