ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι το Ισραήλ ένα Έθνος σκλάβων?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 15:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Και εγώ πάντως θα κλίνω προς την πρώτη εκδοχή, της μεταγενέστερης συγγραφής...διότι εδώ δεν μιλάμε για μία πρόγνωση και προειδοποίηση κατά των Ελλήνων, αλλά για μεγάλο εθνικό μίσος το οποίο γεννάται μέσα από χρόνια υποδούλωσης.

Χρόνια υποδούλωσης σε ποιον???

Οι Προφήτες έχουν προφητεύσει και για τα δεινά που θα έπλητταν και τους ίδιους τους Εβραίους.

Για αυτές τις Προφητείες, χρησιμοποιώντας το ίδιο σκεπτικό, μπορούμε να πούμε ότι εκφράζουν τον Αντισημιτισμό των Προφητών?

Όταν δεν σας βολεύει η είδηση την πέφτουμε στον αγγελιοφόρο???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 15:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost

Ενα 'φρέσκο" άρθρο:

http://www.katohika.gr/2013/02/gia-pio-logo-oi-evraioi-misoun-tous-ellhnes-talmoud.html

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 15:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gewkwn
χαχαχαχα
τελικα αυτος που ξεμπροστιζεται φιλε μου
εισαι εσυ !!!

οχι τιποτα αλλο
αλλα
εγραψες:

Γιατί δεν έδωσες την πηγή από εκεί που έκανες το copy-paste???

Τωρα γραφεις οτι εγραψες :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ???

Καλα ρε συ τοσο "χαλασμενη αισθηση" των γραπτων εχεις;

τωρα το γεεγονος οτι προσπαθεις με την κλασικη ποια μεθοδο
της "επιθετο-λογιας" να κρυφτεις
ειναι προβλημα σου .

Υσ: Να ξερες μονο ποσο "σκαρτάδικη" φαινεται τωρα
η συμπεριφορα σου ...
και βεβαια δεν εννοω τον χρηστη αλλα την εννοια της λεξης.


Εύχομαι ειλικρινά κάποιος από το οικογενειακό σου ή το φιλικό σου περιβάλλον να διαγνώσει έγκαιρα το πρόβλημά σου και να πράξει τα δέοντα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 15:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
kost

Ενα 'φρέσκο" άρθρο:

http://www.katohika.gr/2013/02/gia-pio-logo-oi-evraioi-misoun-tous-ellhnes-talmoud.html


Με δεδομένο λοιπόν kost ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ (πασίγνωστα σ'όλους μας θεωρώ) περιμένω με ΑΦΑΝΤΑΣΤΗ ΑΓΩΝΙΑ το ΚΙΝΗΤΡΟ με το οποίο η πνευματική ελίτ των Ιουδαίων ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ την Ελληνική Μυθολογία για να κατασκευάσει μια ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ και έναν ΝΕΟ ΘΕΟ!

Αλήθεια, ο ΜcDonald δεν λέει τίποτα σχετικό???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 16:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kost,

quote:
διότι εδώ δεν μιλάμε για μία πρόγνωση και προειδοποίηση κατά των Ελλήνων, αλλά για μεγάλο εθνικό μίσος το οποίο γεννάται μέσα από χρόνια υποδούλωσης.

Αυτή είναι και μη δική μου σκέψη.
Αν ίσχυε το πρώτο μόνο,θα πήγαινα πάσο.Υπάρχει όμως το δεύτερο.
Κοντολογίς επ' αυτού συμφωνούμε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gewkwn
Μέλος 3ης Βαθμίδας


566 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2013, 17:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
gewkwn
χαχαχαχα
τελικα αυτος που ξεμπροστιζεται φιλε μου
εισαι εσυ !!!

οχι τιποτα αλλο
αλλα
εγραψες:

Γιατί δεν έδωσες την πηγή από εκεί που έκανες το copy-paste???

Τωρα γραφεις οτι εγραψες :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ???

Καλα ρε συ τοσο "χαλασμενη αισθηση" των γραπτων εχεις;

τωρα το γεεγονος οτι προσπαθεις με την κλασικη ποια μεθοδο
της "επιθετο-λογιας" να κρυφτεις
ειναι προβλημα σου .

Υσ: Να ξερες μονο ποσο "σκαρτάδικη" φαινεται τωρα
η συμπεριφορα σου ...
και βεβαια δεν εννοω τον χρηστη αλλα την εννοια της λεξης.


Εύχομαι ειλικρινά κάποιος από το οικογενειακό σου ή το φιλικό σου περιβάλλον να διαγνώσει έγκαιρα το πρόβλημά σου και να πράξει τα δέοντα...

Ερευνάτε τας Γραφάς



χαχαχαχα...

Ωραιο μονο που δεν εχει Δρακο...
Εαν βεβαια εχεις καταλαβει κατι
σχετικα με εμενα...

Οταν αγορι μου εισαι λαθος
εφαρμοζεις αυτη την τεχνικη
αλλιως αρχιζεις να προκαλεις
οποτε μην "μιλας ".



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 14:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΌΜΩΣ, για δες ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ σε ποιους λαούς δίνει τις εφευρέσεις σε αλφάβητο/μαθηματικά/εμπόριο/ναυσιπλοοία κτλ και έλα να μου πεις ποιος αντέγραψε ποιον και ποιος έχει δίκιο...

Πάνο, νομίζω στο έχω απαντήσει πιο παλιά αυτό. Οι Έλληνες αντέγραψαν διάφορα πράγματα, όμως όπως λέει ο Πλάτωνας, πάντα βελτίωναν αυτό που έπιαναν στα χέρια τους. Το εξευγένιζαν και το τελειοποιούσαν, γι’αυτό και οι επερχόμενοι πολιτισμοί βρέθηκαν στην δυσάρεστη θέση να ανακαλύψουν πως σχεδόν οτιδήποτε νέο -στην τέχνη και την πνευματική δημιουργία- συγκριθεί με το αρχαίο ελληνικό φαντάζει ανέμπνευστο και κακέκτυπο.

quote:
Ο οποιοσδήποτε διαβάσει τον Πλάτωνα (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) θα διαπιστώσει ότι ο Φίλων είχε ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

Αυτό όμως δεν είναι σοβαρό επιχείρημα…δεν είναι καν επιχείρημα.

quote:
Δεν σε κατηγορώ διότι μιλάς πως βλέπεις τους Εβραίους ως Έλληνας (και καλά κάνεις) δηλαδή "απ'έξω" και με ότι πληροφόρηση έχεις δεχτεί έχοντάς σε οι Εβραίοι απέναντί τους.
Αν μιλήσεις π.χ με Έλληνες που "συγκρούστηκαν" επιχειρηματικά με Εβραίους καθώς και τις αρχές που εφαρμόζουν στις κλειστές κοινωνίες τους θα δεις και την άλλη όψη του νομίσματος και θα κατανοήσεις καλύτερα την πραγματικότητα.

Δεν δέχομαι πληροφόρηση παθητικά, αλλά επεξεργάζομαι και κρίνω όσο καλύτερα μπορώ την κάθε πληροφορία.


Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι πρόκειται για το ισχυρότερο «κύκλωμα» στην ιστορία…μπορεί να έχουν τις δικές τους έριδες και αντιζηλίες, όμως ειδικά στα δύσκολα είναι ενωμένοι και άριστα συντονισμένοι. Η ίδια η θρησκεία και οι ραββίνοι που τους καθοδηγούν απαιτούν μεταξύ τους αλληλεγγύη…και επειδή ως νο1 αγαθό θεωρούν την εργασία, γι’αυτό φροντίζουν να μην μένει κανείς Εβραίος άνεργος…μην κρίνεις λοιπόν πώς λειτουργούν μεταξύ τους αλλά πώς λειτουργούν συνολικά…και αυτή η νοοτροπία «us and them» και η μεγάλη εθνική και θρησκευτική ακαμψία τους δημιούργησε ένα φοβερά ανταγωνιστικό πλέγμα σχέσεων με τους υπόλοιπους λαούς, καταφέρνοντας μεν εν τέλει να γίνουν «αφεντικά» του κόσμου, κοστίζοντάς τους πάρα πολύ αίμα και ψυχικά και συλλογικά τραύματα ανά την ιστορία. Και δυστυχώς πάντα την πλήρωνε ο απλός εβραϊκός λαός και ποτέ οι εγκέφαλοι του ιουδαϊσμού και του ιουδαϊκού λαού, είτε λέγονται αρχιραββίνοι, είτε αρχισιωνιστές είτε και εγώ δεν ξέρω τι…γι'αυτό και δεν είναι βέβαια τυχαίο που μερικοί από τους φανατικότερους αντι-σιωνιστές είναι εβραίοι, καθώς δεν δέχονται ότι το νεοιδρυθέν κράτος τους έχει γίνει ένας από τους μεγαλύτερους εγκληματίες πολέμου.

Και θα σου πω και κάτι άλλο. Διάβαζα την ιστοσελίδα του γνωστού Κοέν, δημοσιογράφου και επιχειρηματία απ’όσο θυμάμαι. Προσπαθεί μεν να κρατήσει κάποιες ισορροπίες όμως όσα γράφονται εκεί είναι ως επί το πλείστον φιλο-εβραϊκά και αντιαραβικά, λογικό άλλωστε. Από την πληθώρα των διαφόρων άρθρων ένα μου τράβηξε την προσοχή. Ας μην πω το όνομα του αρθρογράφου, ας πω μόνο ότι τον συγχαίρω, διότι είναι ο μόνος Εβραίος που ξέρω -μέσω γραπτών στο ίντερνετ- που έχει τα κότσια να αναγνωρίσει μία μεγάλη ιστορική αλήθεια: ότι ο «διεθνής αντισημιτισμός (που κρατάει 2.000 χρόνια) είναι αποτέλεσμα του εβραϊκού σημιτισμού». Με άλλα λόγια, δεν ξύπνησαν μία μέρα οι λαοί του κόσμου και είπαν «θα κυνηγήσουμε τους εβραίους»…αντιθέτως, οι εβραίοι διαφοροποιήθηκαν από τους υπόλοιπους ως ο «εκλεκτός λαός», μέσω μίας πολύ γερά εμφυτευμένης εθνικής (και εθνικιστικής) θρησκείας που τους έπεισε -θέλοντας και μη- ότι η μοίρα τους είναι να υπερτερήσουν και να κυριαρχήσουν των γειτονικών -και όχι μόνο- εθνών, ειδικά εκείνων πους τους έβλαψαν στο παρελθόν…άσε που ειδικά αν ψάξουμε την προφορική παράδοση της Τορά (ή του ταλμούδ) ή όπως αλλιώς λέγεται τότε βρίσκουμε πράγματα ανήκουστα για τους goyim (τους αλλοεθενείς), όπως σε αυτό το παραπάνω λινκ, το οποίο όμως δεν αφορά ειδικά τους έλληνες αλλά γενικά τους αλλοεθνείς...γι’αυτό και είναι ανέντιμο οι εβραίοι να είναι τόσο φοβερά εύθικτοι σε θέματα «ρατσισμού» από την στιγμή που η ίδια θρησκεία τους από την πρώτη ημέρα της γέννησής τους τους αναγκάζει να σκέπτονται ρατσιστικά…

Μιας και όμως και εσύ Πάνο ξέρεις καλύτερα τους Εβραίους -και από μέσα όπως λες- πες μου την άποψή σου πάνω σε αυτά. Επίσης απάντησέ μου αν θες σε κάτι. Είσαι χριστιανός στο θρήσκευμα, σωστά? Σε ποιο βιβλίο πιστεύεις ως «ιερό»? Στην Κ. Διαθήκη μόνο ή και στην Παλαιά? Και εάν πιστεύεις και στα δύο, τότε λύσε μου μία απορία, τι σχέση έχει η Π. Διαθήκη με αυτό στο οποίο πιστεύεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 15:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost,

Οι Εβραίοι αντιμετωπίζουν κι αυτοί ένα παρόμοιο πρόβλημα με τους Έλληνες.

Υπάρχει σύγχιση της εθνικότητας με τη θρησκεία τους.

Μικρό μόνο κομμάτι του απλού λαού μετανάστευσε και πέτυχε αυτό που ονομάζουμε σήμερα αδόκιμα,λόμπυ.

Αντιθέτως το μεγαλύτερο κομμάτι της σύνθεσης αυτού του λόμπυ,αποτελείται από κομμάτια άλλων φυλών που ασπάστηκαν στην πορεία τον Ιουδαισμό,τις περισσότερες φορές για τακτική.

Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι οι Χαζάροι.
Ενώ σαν κράτος απαλείφθηκαν ,αν δε κάνω λάθος, γύρω στο 10ο αιώνα, μέσω των διασυνδέσεών τους ,με εβραικούς εμπορικούς κύκλους και υιοθετώντας τον Ιουδαισμό,για ευνόητους λόγους,έγιναν μέρος του λόμπυ.
Μέχρι εδώ είναι δεδομένο.

Τώρα υπάρχουν φωνές που λένε ότι στην πορεία πήραν και τον έλεγχο του λόμπυ στα χέρια τους,αλλά αυτά είναι στα όρια της συνωμοσιολογίας.
Δεν μπορώ ιστορικά να τα επιβεβαιώσω.

Ανέφερα αυτό το παράδειγμα,

και συγνώμη για την εμβολή μου στη συζήτησή σας,

για να δείξω ότι και στην περίπτωση των Εβραίων,ο απλός λαός είναι ως συνήθως κατά κύριον λόγο, αθώος, αυτών που του προσάπτουν.
Σε καμμιά περίπτωση δεν διαφωνώ με τον λεγόμενο σημιτισμό που επεσήμανες στα κείμενά τους ,αλλά αυτός είναι υπεύθυνος για μικρό μόνο-πάντα κατά τη γνώμη μου-ποσοστό του αντισημιτισμού που ακολούθησε.
Το υπόλοιπο ποσοστό έχει προκληθεί από το ότι το λόμπυ που σου περιέγραψα,"τα πήρε όλα κι έφυγε" σε εμπορικό επίπεδο,από το 10ο αιώνα και μετά.

Ακόμη και επί Ενετικής εμπορικής κυριαρχίας, στην επόμενη χρονική περίοδο δηλαδή,ενσωματώθηκε μια χαρά ,και πέτυχε κι άλλη άνοδο.

Το επόμενο βήμα είναι πιο γνωστό.
Από τα 1650-1700 και μετά,έχουμε την άνοδο των Τραπεζιτών,που δρούσαν σε Ευρώπη(πουλώντας χρήμα στους Βασιλείς) και στην Αμερική (επενδύοντας σε σιδηρόδρομο,και από το 1800 και μετά και σε πετρέλαια).
Εδώ αποτελούν ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό της πίτας.

Καταληκτικά,οι "διεθνείς" Εβραίοι (που δεν ήταν και τόσο Εβραίοι,εθνολογικά),ήταν αυτοί που προκάλεσαν τον αντισημιτισμό,και όχι τόσο ο λαός της περιοχής που γνωρίζουμε σήμερα ως Ισραήλ.

Θα δεχτώ όμως ότι το 2ο μισό του 20ου αιώνα,αυτό άλλαξε κάπως.

Και οι "ενχώριοι" Εβραίοι,ασκώντας επεκτατική πολιτική,και μέσω της συμμαχίας τους με τις ΗΠΑ,αλλά και με τις ίδιες τους τις δυνάμεις,δημιούργησαν αντιεβραικό κλίμα νέου είδους,που θα το έλεγα περισσότερο αντιιμπεριαλιστικό-αντιισραηλιτικό,παρά αντισημιτικό με την παλαιότερη έννοια του όρου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 17:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Μιας και όμως και εσύ Πάνο ξέρεις καλύτερα τους Εβραίους -και από μέσα όπως λες- πες μου την άποψή σου πάνω σε αυτά.

Φίλε μου kost η τελευταία σου ανάρτηση όσον αφορά τους Εβραίους είναι ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΗ και δεν έχει σχέση θεωρώ με την προτελευταία σου επί του ίδιου θέματος.

Αν όμως ισχύουν όλα αυτά (που ισχύουν) δεν σου φαίνεται ΑΚΟΜΑ πιο περίεργη η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ Ελληνικών Μυθολογικών στοιχείων για τη δημιουργία μιας ΝΕΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ και ενός ΝΕΟΥ ΘΕΟΥ???

Γι'αυτό και ζητώ τόσο επίμονα το ΚΙΝΗΤΡΟ της αντιγραφής.

quote:

Επίσης απάντησέ μου αν θες σε κάτι. Είσαι χριστιανός στο θρήσκευμα, σωστά? Σε ποιο βιβλίο πιστεύεις ως «ιερό»? Στην Κ. Διαθήκη μόνο ή και στην Παλαιά? Και εάν πιστεύεις και στα δύο, τότε λύσε μου μία απορία, τι σχέση έχει η Π. Διαθήκη με αυτό στο οποίο πιστεύεις?

Τεράστια κουβέντα αλλά θα σου απαντήσω επιγραμματικά.

Η Π.Δ περιέχει τη βάση και το λόγο ύπαρξης της Κ.Δ. Χωρίς Π.Δ η Κ.Δ πολύ εύκολα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως "κατασκεύασμα" με ή χωρίς αντιγραφές από άλλες Μυθολογίες.

Αν "περιμένουμε Κάποιον" αυτό είναι γραμμένο στην Π.Δ. Αν ήρθε ή θα έρθει ΠΑΛΙ με την Π.Δ το "μετράμε". Είτε έχουν δίκιο οι Χριστιανοί είτε οι Εβραίοι φαίνεται ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στην Π.Δ και ύστερα σε Κ.Δ και Αποκάλυψη ή Ταλμούδ.

Επιπλέον η Π.Δ δείχνει ξεκάθαρα ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ είναι το πρόβλημα της Ανθρωπότητας. Στην Κ.Δ απλά επιβεβαιώνει την ύπαρξη του και τις μεθόδους του.

Επίσης στην Π.Δ διακρίνονται ξεκάθαρα "οι Βουλές του Θεού" και τι ζητά από τον Άνθρωπο, τους Λαούς και τα Αφεντικά τους. Όποιος σ'αυτήν την αλυσίδα παραβαίνει αυτές τις Βουλές είναι νομοτελειακό και ιστορικά αποδεδειγμένο ότι αργά ή γρήγορα έρχεται Θεική Σφαλιάρα για να αποκαταστήσει την Τάξη. Για παράδειγμα εξηγεί ΑΡΙΣΤΑ το πότε να περιμένουμε την Πτώση μιας "Αυτοκρατορίας" ή ενός "Κατεστημένου" ή ενός "Καθεστώτος" είτε σε Πολιτικό είτε σε Οικονομικό είτε σε Επιχειρηματικό επίπεδο. Αυτού του είδους η Θεική Δράση σ'αυτήν την κλίμακα "λείπει" από την Κ.Δ καθώς η τελευταία επικεντρώνεται σε άλλους τομείς.

Τέλος η Π.Δ "στοιχηματίζει" ΠΡΩΤΗ απ'όλα τα ιστορικά κείμενα ότι οι Εβραίοι (υπόδουλοι πότε των Αιγυπτίων, πότε των Βαβυλωνίων, πότε περιπλανώμενοι γιδοβοσκοί της ερήμου που γυρίζουν για σαράντα χρόνια μέσα στην έρημο σαν την άδικη κατάρα κτλ) θα είναι ο λαός εκείνος που θα διαδραματίσει ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ (είτε θετικό είτε αρνητικό δεν το εξετάζουμε) μέχρι και το ΤΕΛΟΣ (όποτε και να είναι αυτό) του Κόσμου που γνωρίζουμε και ζούμε! Φαντάζεστε ο "εκλεκτός και περιούσιος λαός" να ήταν οι ...Μάγιας που έχουν εξαφανιστεί εδώ και αιώνες ή οι Αιγύπτιοι (παντοδύναμοι τότε και "ανύπαρκτοι" τώρα)?

Όλα τα παραπάνω εδραιώνουν περαιτέρω την Πίστη μου ΚΑΙ στην Κ.Δ.

Η απάντησή μου αυτή kost είναι καθαρά προσωπική καθώς ήθελα σκοπίμως να αποφύγω τη Θεολογική και τη Δογματική προσέγγιση (που μπορείς άνετα να τη βρεις κονσέρβα στο internet) και αποτελείται από στοιχεία που με άγγιξαν προσωπικά.

Πες μου αν σε κάλυψα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 17:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Κάπως έτσι βλέπω και εγώ τα πράγματα με τους Εβραίους οπότε θεωρώ ότι και οι τρεις μας συμφωνούμε μέσες-άκρες.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 19:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,

quote:
είναι καθαρά προσωπική καθώς ήθελα σκοπίμως να αποφύγω τη Θεολογική και τη Δογματική προσέγγιση

Αν το έβλεπα σαν Χριστιανός Ορθόδοξος,η δική σου προσέγγιση περιέχει περισσότερα λογικά επεξηγηματικά βήματα.Μ' αρέσει.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 11:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Βρε ΟΥΥΥΥΣΤ που ζητάς και διάλογο νεοπαγανιστάκο της καρπαζιάς.....

[/quote]


Τεκμήριο περί του ύψους και της ποιότητας του οπαδού της "θρησκείας της αγάπης".

ΤΟ MATRIX ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

Θαυματουργές επιβιώσεις
από γδάρσιμο, κάψιμο, σούβλισμα,
καταστροφές αρχαίων αγαλμάτων, εκδίωξη δαιμονίων,
ένα άλογο που μίλαγε κ.λπ. ανοησίες
από το Συναξάρι τού αγίου, που τιμώνται όμως δεόντως
από το ευλαβές ρωμιοποίμνιο...

http://eleusisdiagoridon.blogspot.gr/2013/02/matrix.html#more

...και η υπογραφή μου:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 11:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Βρε ΟΥΥΥΥΣΤ που ζητάς και διάλογο νεοπαγανιστάκο της καρπαζιάς....."
Η αλήθεια πονάει Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Βρε ΟΥΥΥΥΣΤ που ζητάς και διάλογο νεοπαγανιστάκο της καρπαζιάς....."
Η αλήθεια πονάει


Ποτέ μην κατεβαίνεις στο επίπεδο του.

Βρίσκεται τόσο καιρό εκεί.

Όταν δεν έχω τι να κάνω, θα κατέβω και θα περάσετε δύσκολες στιγμές.

-- Μακρύς και θλιβερός είναι ο κατάλογος των διωγμών που ασκήθηκαν από τη συντονισμένη δράση της Εκκλησίας και του κράτους εναντίον των υπολειμμάτων της αρχαίας θρησκείας. Από την εποχή του Θεοδοσιανού Κώδικα, τον 4ο αιώνα, ως και τον 6ο αιώνα τα στίφη των φανατισμένων πιστών, με την ανοχή ή και την ενθάρρυνση των μηχανισμών της εξουσίας, θα προβούν σε καταστροφές μνημείων και έργων τέχνης, ακόμη και σε θανατώσεις αντιφρονούντων31, ενώ το ελληνικό πνεύμα, ανεξαρτήτως ή και σε πείσμα των τιμών που απολάμβανε στο χώρο της παιδείας --και παρά τη συμβολή του χριστιανισμού στον εξελληνισμό της αυτοκρατορίας32-- θα αποτελέσει θύμα των παλινωδιών της εκκλησιαστικής αδιαλλαξίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα «αναθέματα» κατά της Ελληνικής Φιλοσοφίας που διαβάζονταν παλαιότερα την Κυριακή της Ορθοδοξίας και περιέχονται στο «Συνοδικό» της Ζ΄ Οικουμενικής Συνόδου (787 μ.Χ.). Ενδεικτικά παραθέτω ένα από αυτά: «Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίαις επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι (…) Ανάθεμα».


Ο "Άγιος" Νικόλαος Συντρίβει τα “Είδωλα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν δεν έχω τι να κάνω, θα κατέβω και θα περάσετε δύσκολες στιγμές.
Ωπα ρε... συνέχισε να ασχολείσαι με τις φωτογραφίες σου Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όταν δεν έχω τι να κάνω, θα κατέβω και θα περάσετε δύσκολες στιγμές.
Ωπα ρε... συνέχισε να ασχολείσαι με τις φωτογραφίες σου


Η γυναίκα απαγορεύεται να πιάσει τ’…******* κάποιου που…δέρνει τον άνδρα της για να τον υπερασπίσει. Τι «θεοπνευστία»…

«Αν άνθρωποι μάχονται μεταξύ τους, και η γυναίκα τού ενός πλησιάσει για να ελευθερώσει τον άνδρα της από το χέρι εκείνου που τον χτυπάει, και απλώνοντας το χέρι της, τον πιάσει από τα κρύφια μέρη του, τότε θα κόψεις το χέρι της το μάτι σου δεν θα λυπηθεί» (Δευτερονόμιον, 25: 11-12).


Αφού σε ενοχλούν, τότε άλλο ένα Χριστιανικό δωράκι:

visarion

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γυναίκα απαγορεύεται να πιάσει τ’…******* κάποιου που…δέρνει τον άνδρα της για να τον υπερασπίσει. Τι «θεοπνευστία»…
Η αλήθεια είναι οτι μόνο εσύ μπορούσες να το έχεις σκεφτεί αυτό Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(να το αναφέρεις εννοώ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(να το αναφέρεις εννοώ)

ΜΠΕΡΔΕΥΤΉΚΑΝΕ ΟΙ ΓΑΛΙΛΑΊΟΙ ΚΑΙ ΑΡΝΟΎΝΤΑΙ ΤΑ ...ΙΕΡΆ ΤΟΥΣ ΚΕΊΜΕΝΑ!


(Δευτερονόμιον, 25: 11-12)


Είμαστε εμείς εδώ για να τα ξεσκεπάζουμε!

Ζοριστήκαμε;

Έχει και άλλα:

Ο ήλιος κάνει…όπισθεν!

«Και ο Ησαΐας ο προφήτης βόησε στον Κύριο· και εκείνος έκανε τη σκιά, η οποία είχε κατεβεί, να οπισθοχωρήσει σταδιακά πάνω στις βαθμίδες της σκάλας τού Άχαζ, κατά δέκα βαθμίδες» (Βασιλέων Β’, 20: 11).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 13:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Αν άνθρωποι μάχονται μεταξύ τους, και η γυναίκα τού ενός πλησιάσει για να ελευθερώσει τον άνδρα της από το χέρι εκείνου που τον χτυπάει, και απλώνοντας το χέρι της, τον πιάσει από τα κρύφια μέρη του, τότε θα κόψεις το χέρι της το μάτι σου δεν θα λυπηθεί» (Δευτερονόμιον, 25: 11-12).
Αν ο συγγραφέας βέβαια είχε στον νου του εσένα, θα έλεγε "όποιος άντρας πιάνει τα πλήκτρα για να τοποθετήσει γυμνές γυναίκες στο φόρουμ προς υπεράσπισή του, τότε θα του κόβεις το χέρι, απο γέλιο δε θα τον λυπηθείς"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
«Αν άνθρωποι μάχονται μεταξύ τους, και η γυναίκα τού ενός πλησιάσει για να ελευθερώσει τον άνδρα της από το χέρι εκείνου που τον χτυπάει, και απλώνοντας το χέρι της, τον πιάσει από τα κρύφια μέρη του, τότε θα κόψεις το χέρι της το μάτι σου δεν θα λυπηθεί» (Δευτερονόμιον, 25: 11-12).
Αν ο συγγραφέας βέβαια είχε στον νου του εσένα, θα έλεγε "όποιος άντρας πιάνει τα πλήκτρα για να τοποθετήσει γυμνές γυναίκες στο φόρουμ προς υπεράσπισή του, τότε θα του κόβεις το χέρι, απο γέλιο δε θα τον λυπηθείς"


Χριστιανικό καράτε:

"τον πιάσει από τα κρύφια μέρη του".

Μια λεπτομέρεια:

"ο συγγραφέας" έγραψε σε βιβλίο που εσύ προσκυνάς.

ΟΧΙ ΕΓΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ο συγγραφέας" έγραψε σε βιβλίο που εσύ προσκυνάς.

ΟΧΙ ΕΓΩ.


Οι χριστιανοί δεν προσκυνάνε βιβλία, δεν είναι ειδωλολάτρες.. εγώ προσωπικά βέβαια, παροτρύνω τον κόσμο να μην προσκυνάει τίποτα. Εσύ ήρθες εδώ για να μας πεις "Εμείς προσκυνάμε καλύτερα"
..και εγώ σου λέω: Χεστήκαμε για το αν προσκυνάτε καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
"ο συγγραφέας" έγραψε σε βιβλίο που εσύ προσκυνάς.

ΟΧΙ ΕΓΩ.


Οι χριστιανοί δεν προσκυνάνε βιβλία, δεν είναι ειδωλολάτρες.. εγώ προσωπικά βέβαια, παροτρύνω τον κόσμο να μην προσκυνάει τίποτα. Εσύ ήρθες εδώ για να μας πεις "Εμείς προσκυνάμε καλύτερα"
..και εγώ σου λέω: Χεστήκαμε για το αν προσκυνάτε καλύτερα.

Τι ελεεινό!

Για να με αντιμετωπίσεις Ρωτάς και απαντάς μόνος σου για λογαριασμό μου, για να κατακεραυνώσεις την απάντηση που έδωσες εσύ!!

Τυπική αθλιότητα των Γαλιλαίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να με αντιμετωπίσεις Ρωτάς και απαντάς μόνος σου για λογαριασμό μου, για να κατακεραυνώσεις την απάντηση που έδωσες εσύ!!
Ο Eumenis βλέπει ερωτήσεις εκεί που δεν υπάρχουν και μετά σε επικρίνει για την απάντηση στην ερώτηση που δεν έκανες... ωραιιιος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να με αντιμετωπίσεις Ρωτάς και απαντάς μόνος σου για λογαριασμό μου, για να κατακεραυνώσεις την απάντηση που έδωσες εσύ!!
Ο Eumenis βλέπει ερωτήσεις εκεί που δεν υπάρχουν και μετά σε επικρίνει για την απάντηση στην ερώτηση που δεν έκανες... ωραιιιος


Είσαι αήτητος. Το θράσος των Γαλιλαίων, χωρίς περικοπές και συντομεύσεις.

Ο "Άγιος" Νικόλαος Συντρίβει τα “Είδωλα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιας που είπαμε για προσκύνημα..θα κάνετε καμία εκατόμβη; Αν ναι, να με καλέσετε.

Αλλά πριν την καθαρά δευτέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μιας που είπαμε για προσκύνημα..θα κάνετε καμία εκατόμβη; Αν ναι, να με καλέσετε.

Αλλά πριν την καθαρά δευτέρα.


προσκύνημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eumenis πάμε σε εκκλησίες, δεν περιμένουμε από εσένα να μας πεις τι κάνουν οι έλληνες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 14:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eumenis πάμε σε εκκλησίες, δεν περιμένουμε από εσένα να μας πεις τι κάνουν οι έλληνες.

...οι έλληνες!

Παράνοια.

Έλληνες, οι προσκυνημένοι στον Ιαχωβά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 15:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλληνες, οι προσκυνημένοι στον Ιαχωβά.
Άντε σφάξε κάνα κατσίκι στον Απόλλωνα, και γίνομαι πολυθεϊστής για χάρη σου
(αρκεί να με καλέσεις στο τραπέζι)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy