ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2004, 02:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Hermes

Με τον αγαπητό steelspring δεν έχουμε καμία αντιπαράθεση που να μας οδηγεί σε τσακωμό.
Έχουμε μια δημιουργική αντιπαράθεση η οποία διέπεται από το νόμο του σεβασμού.

Και εγώ και εκείνος μιλάμε καθαρά ( αν και ωμά μερικές φορές ), χωρίς υπονοούμενα ή άλλες βρώμικες τακτικές.

Δε στήνουμε παγίδες, απλά διατυπώνουμε άποψη.

Αποδέχομαι λοιπόν την όμορφη εικόνα σου ως ένδειξη κάλους, κάτι ανάλογο με το κάλος που παράγετε μέσα από τον καθαρό διάλογο ανεξαρτήτως συμφωνιών ή διαφωνιών.

steelspring αν και με κάλυψες ( δεν περίμενα κάτι άλλο ) θα σε παρακαλούσα να μου αναγνωρίσεις το δικαίωμα να αντιτάσσομαι στη λάσπη και στην μικροπρέπεια με όποιον τρόπο θεωρώ σωστό.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2004, 06:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
steelspring αν και με κάλυψες ( δεν περίμενα κάτι άλλο ) θα σε παρακαλούσα να μου αναγνωρίσεις το δικαίωμα να αντιτάσσομαι στη λάσπη και στην μικροπρέπεια με όποιον τρόπο θεωρώ σωστό.


Αντιτάξου εσύ στη μικροπρέπεια και μή λογαριάζεις εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 03:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε μια δημιουργική αντιπαράθεση η οποία διέπεται από το νόμο του σεβασμού.

Δεν υπάρχει κανένας νόμος αγαπητέ Ράμογλου που να στηρίζεται στον τρόπο γραφής ...............
Τον Νόμο θα τον δημιουργήσει η Θέση.
Όχι η "αντιπαράθεση" ή η "κριτική".
Είδα να εξοβελίζεται ένα άκρως "επικοινωνιακό" μέλος, που ακούει στο όνομα Avallon.
Κατα τη γνώμη μου δίκαια , διότι ποτέ δεν εξέφρασε Θέση.
Κατάλαβα ότι η "επικοινωνία" δεν είναι αρκετή.
Καταλαβαίνω επίσης ότι σε 45άρηδες είναι απαραίτητο να ξέρουν ότι σε κάθε ενόχληση στο στήθος θα υπάρχει ένας γιατρός με την σωτήρια ένεση..
Αλλά είμαι απόλυτα ενάντιος σ`αυτό, έστω κι`αν είναι και 2 παιδιά απο πίσω...
Κατάντησε πλέον να είναι αναγκαιότητα να γίνουμε (...) επειδή φοβηθήκαμε.

Τωρα ποιές φωλιές Παγωνιών και μπούρδες ψάχνουμε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 11:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει κανένας νόμος αγαπητέ Ράμογλου που να στηρίζεται στον τρόπο γραφής ...............
Τον Νόμο θα τον δημιουργήσει η Θέση.
Όχι η "αντιπαράθεση" ή η "κριτική".

OK Θα το έχω υπό την υποψία μου αυτό ….

quote:
Είδα να εξοβελίζεται ένα άκρως "επικοινωνιακό" μέλος, που ακούει στο όνομα Avallon.
Κατα τη γνώμη μου δίκαια , διότι ποτέ δεν εξέφρασε Θέση.
Κατάλαβα ότι η "επικοινωνία" δεν είναι αρκετή.

Δεν νομίζω κανένας να εξοβέλισε κανέναν, μη ξεχνάμε πως είναι και περίοδος διακοπών, όσο για το ότι δεν εξέφρασε γνώμη τι το ήθελες ;
Μάλλον θέλεις και εσύ να μπεις στο στόχαστρο !

Ποιου είδους επικοινωνία ;
Για ποιο σκοπό ;
Με τι όφελος ;

quote:
Καταλαβαίνω επίσης ότι σε 45άρηδες είναι απαραίτητο να ξέρουν ότι σε κάθε ενόχληση στο στήθος θα υπάρχει ένας γιατρός με την σωτήρια ένεση..
Αλλά είμαι απόλυτα ενάντιος σ`αυτό, έστω κι`αν είναι και 2 παιδιά απο πίσω...
Κατάντησε πλέον να είναι αναγκαιότητα να γίνουμε (...) επειδή φοβηθήκαμε.

Εδώ θέλω μετάφραση διότι δεν κατάλαβα.
Ίσως να φταίει ο πυρετός που με βασανίζει 2 μέρες τώρα.

quote:
Τωρα ποιές φωλιές Παγωνιών και μπούρδες ψάχνουμε;;;

Έλα ντε !
Αυτό δεν αναρωτηθήκαμε όλοι ; Αλλά απάντηση δε πήραμε !
Ή μάλλον καλύτερα μετά από χίλιες δύο διαμάχες κλπ κλπ μας κατέδειξαν το ότι η δημιουργία του Topic ήταν για να μπορέσουν να ταυτίσουν το όλο αυτό νοητικό οικοδόμημα με την Μασονία.

Αλλά τελικά ούτε αυτό κατάφεραν να κάνουν.
Και έτσι πήγαν διακοπές !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2004, 18:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ή μάλλον καλύτερα μετά από χίλιες δύο διαμάχες κλπ κλπ μας κατέδειξαν το ότι η δημιουργία του Topic ήταν για να μπορέσουν να ταυτίσουν το όλο αυτό νοητικό οικοδόμημα με την Μασονία

Μετά σου λέει να μήν εκνευρίζεσαι.
Τόσο φλέρτ με τα μασονικά σύμβολα , και στο τέλος όταν καλείς έναν μασόνο να σου το εξηγήσει απο πρώτο χέρι , δεν εμφανίζεται κανείς.
Μας αρέσει αυτό το φλέρτ;
Αν ναί , πάω πάσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 02:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον θέλεις και εσύ να μπεις στο στόχαστρο !



Μου αρέσει το χιούμορ Ράμογλου.
Θα ήταν εξαιρετική μου απόλαυση να μπώ στο "στόχαστρο".
Όποιο βέβαια είναι το "στόχαστρο" που εννοείς..............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 03:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόσο φλέρτ με τα μασονικά σύμβολα , και στο τέλος όταν καλείς έναν μασόνο να σου το εξηγήσει απο πρώτο χέρι , δεν εμφανίζεται κανείς.
Μας αρέσει αυτό το φλέρτ;


Ρώτα αυτούς/ες που άνοιξαν και υποστήριξαν το θέμα, αν είναι μασόνοι και αν ξέρουν να σου απαντήσουν γιατί έκαναν όλο αυτό.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 04:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι Μασόνοι τελικά, εσύ τι θα τους ρωτούσες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 04:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γνωριζετε κατι για το παναρχαιο συστημα "πνευματικης" ζωης με την ονομασια: Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ;
αρκετες φορες υπαρχουν αναφορες σε διαφορα βιβλια μα δεν μπορω να βρω μια ακρη
παρακαλω καποια ,η, καποιων που γνωριζει ας ανταλλαξουμε αποψεις.

Afma , ποιά είναι η πνευματική ζωή ή άποψη που θα έπρεπε να απασχολήσει τους συνομηλητές;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 04:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok.
Ποιά είναι η αρχική σου αντιμετώπιση;
Υπάρχει κάποιος τρόπος ζωής που μπορεί να αναπτυχθεί βάσει της φωλιάς του Παγωνιού;
Σαν βιολογικό όν , το Παγώνι είναι ο χειρότερος γονιός.
Το μήνυμα σε βιολογικό επίπεδο είναι το χειρότερο.
Σε άλλο επίπεδο τί είναι; Το καλύτερο;
Αμα θέλετε μιλάμε σε βάση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 04:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok.
Ποιά είναι η αρχική σου αντιμετώπιση;
Υπάρχει κάποιος τρόπος ζωής που μπορεί να αναπτυχθεί βάσει της φωλιάς του Παγωνιού;
Σαν βιολογικό όν , το Παγώνι είναι ο χειρότερος γονιός.
Το μήνυμα σε βιολογικό επίπεδο είναι το χειρότερο.
Σε άλλο επίπεδο τί είναι; Το καλύτερο;
Αμα θέλετε μιλάμε σε βάση.

Η αρχική μου αντιμετώπιση είναι ότι κάποιοι εδώ μέσα μπουρδολογούν.
Αν περιμένεις, λοιπόν, από εμένα στοιχεία επί του θέματος, απευθύνεσαι σε λάθος άτομο, διότι ουδέποτε το υποστήριξα ή δεν γνωρίζω να το υποστηρίξω.
Περιμένω κι εγώ να μάθω, από όσους διατείνονται ότι γνωρίζουν, αλλά δεν το βλέπω...
Μακάρι να διαψευστώ.

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 05:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αρχική μου αντιμετώπιση είναι ότι κάποιοι εδώ μέσα μπουρδολογούν.
Αν περιμένεις, λοιπόν, από εμένα στοιχεία επί του θέματος, απευθύνεσαι σε λάθος άτομο, διότι ουδέποτε το υποστήριξα ή δεν γνωρίζω να το υποστηρίξω.

Ποιοί Μπουρδολογούν καλή μου Zadok; όσοι το στηρίζουν χωρίς να ξέρουν. ή όσοι το κατηγορούν ως τιθέμενο χωρίς κανείς να μπορεί να το υποστηρίξει ως κάτι άξιο λόγου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 05:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok, το ποιό είναι το λάθος άτομο , εξαρτάται απο το τί μπορείς να περιμένεις απο ένα άτομο όταν εσύ θεωρείσαι ο σωστός.
Όλοι μας έχουμε ένα πεδίο που θεωρούμαστε σωστοί.
Ποιό είναι αυτό;
Εξαρτάται απο το σύστημα αξιών που έχει θέσει ο καθένας μας.
Σε καμμιά περίπτωση δεν εξαρτάται απο το σύστημα αμφιβολιών που ο πάσα ένας θέτει σαν αντικείμενο για τις ανησυχίες του .
Δικαιολογημένες , ή μή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 14:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιοί Μπουρδολογούν καλή μου Zadok; όσοι το στηρίζουν χωρίς να ξέρουν. ή όσοι το κατηγορούν ως τιθέμενο χωρίς κανείς να μπορεί να το υποστηρίξει ως κάτι άξιο λόγου;


Μου ζήτησες την άποψή μου και την κατέγραψα, όπως την είχα εκφράσει και στις προηγούμενες σελίδες. Τα υπόλοιπα άπτονται της δικής σου κρίσεως.

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τί με ρωτάς, όπως το διατυπώνεις, αλλά οι τοποθετήσεις μου είναι σαφείς έως τώρα περί του ποιός μπουρδολογεί και ποιός απλώς υπερασπίζεται την κοινή λογική.

quote:
Zadok, το ποιό είναι το λάθος άτομο , εξαρτάται απο το τί μπορείς να περιμένεις απο ένα άτομο όταν εσύ θεωρείσαι ο σωστός.
Όλοι μας έχουμε ένα πεδίο που θεωρούμαστε σωστοί.
Ποιό είναι αυτό;
Εξαρτάται απο το σύστημα αξιών που έχει θέσει ο καθένας μας.
Σε καμμιά περίπτωση δεν εξαρτάται απο το σύστημα αμφιβολιών που ο πάσα ένας θέτει σαν αντικείμενο για τις ανησυχίες του .
Δικαιολογημένες , ή μή.

Ας μην το κουράζουμε. Ήμουν σαφής: το θέμα έτσι όπως τέθηκε από τον/η δημιουργό και όσους το υποστήριξαν, έχει τεθεί, εσκεμμένα ή από αγνοια δεν γνωρίζω, λάθος και πρόκειται περί μίας τεραστίας κοτσάνας. Υπάρχουν επιχειρήματα για τις κοτσάνες; Δε νομίζω.

Αν είμαι λάθος, ας μου το δείξουν...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την εικασία περί του τι είναι οι δημιουργοί ή υποστηρίζοντες το θέμα του Topic την έκανες εσύ αγαπητέ μου steelspring . Εξ άλλου δε με ενδιαφέρει ποιος ανήκει σε κάποια εταιρεία και ποιος όχι.

Προσωπικά ρώτησα να μου πουν υπάρχει σύνδεση «Της Φωλιάς του Παγωνιού» με τον Τεκτονισμό και απάντηση δεν έλαβα.
Ρώτησα σε ποια βιβλία αναφέρετε αυτή η περίφημη «φωλιά» αλλά και πάλι απάντηση δεν πήρα.

Όταν ο kelsos παρέθεσε τον αποσυμβολισμό του Παγωνιού ( όχι της φωλιάς αλλά του παγωνιού ) του είπαν ότι λέει …………….. και ότι δε μιλάμε για το παγώνι αλλά για τη «φωλιά του Παγωνιού».

Τελικός το μόνο το οποίο μας παρέθεσαν ήταν το γνωστό copy-paste απόσπασμα από το γνωστό site.
Το οποίο ΕΙΚΑΖΕ κλπ.

Ε δε νομίζω ούτε σύνδεση της φωλιάς να μπορεί να γίνει με τον Τεκτονισμό ούτε όμως και κουβέντα για «πανάρχαιο» σύστημα "πνευματικής" ζωής.

Ίσως η μόνη σύνδεση που μπορεί να γίνει είναι, αν θεωρήσουμε το Παγώνι ως σύμβολο της αριστερής ατραπού άρα «θηρίο» τότε στην αγγλική η φωλιά του θηρίου ονομάζετε lodge.
Όμως Lodge ονομάζονται και οι Τεκτονικές στοές.
Άρα με την έννοια «Φωλιά του Παγωνιού» δηλαδή Lodge εννοούμε όλες τις Τεκτονικές Στοές.

Ελπίζω να με βρήκατε αρκούντως καλό στον συνδυασμό που έκανα.
Αν δε σας κάνει ο παραπάνω συνδυασμός έχω κάνει άλλο ένα «Pagon de Gravate».

Τελευταίο αφήνω τον εξής συνδυασμό :
Pigeon – Pagan – Pagans από την παραφθορά της λέξης «παγώνι» στα αγγλικά.

Ούφ κάνει και ζέστη !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2004, 17:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...στην αγγλική η φωλιά του θηρίου ονομάζετε lodge.

Αγαπητέ Ramoglou,

συμβουλεύθηκα δύο λεξικά Αγγλικής, τα οποία και παραθέτω:

lodge

ουσ. ανεξάρτητο οίκημα στην είσοδο κήπου ή πάρκου / κυνηγετικό περίπτερο / θυρωρείο / τεκτονική στοά / τοπικός κλάδος Ελευθεροτεκτόνων / φωλιά κάστορα / αντίσκηνο Ινδιάνων

Μήπως θα μπορούσες να μας φωτίσεις πώς προκύπτει η ερμηνεία, την οποία μας παρέθεσες;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 21:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το polylexiko εφαρμογή για win XP.

Όταν βάλεις την λέξη "φωλιά" βγάζει μόνο το "nest".

Όμως απο κάτω βγάζει και άλλες "φωλιές" όπως την "φωλιά θηρίου" όπου και δείνει τις επεξηγήσεις

Α) couch
Β) den
Γ) lodge

Στην έννοια "lodge" βέβαια αποδίδει πολλά.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 22:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε υπερ-ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, φίλτατε Ramoglou!

Τα λεξικά τα οποία συμβουλεύθηκα εγώ και δε συμφωνούν με το Polylexiko, είναι τα:
Oxford dictionary, Translatum.gr, Systran plus, GWord for Windows (τα δύο τελευταία τα κοίταξα μόλις τώρα).

multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Pigeon – Pagan – Pagans από την παραφθορά της λέξης «παγώνι» στα αγγλικά.

Δεν εχώ δεί ποτέ συνδιασμό μεταξύ των λέξεων pigeon και pagan. Πέρα απο το ότι υπάρχει ένα "p" και ένα "g" και στις 2 λέξεις, θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω πως συσχετίζονται.

Και μία μικρή παρατήρηση αν μου επιτρέπετε...στα αγγλικά το παγώνι είναι peacock και όχι pigeon (περιστέρι)

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 03:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μία μικρή παρατήρηση αν μου επιτρέπετε...στα αγγλικά το παγώνι είναι peacock και όχι pigeon (περιστέρι)


A...... ναι !
Πολλές φορες θα δούμε στη ζωή μας το ox να μεταφράζεται σαν box.
και κυρίως απο την αγαπητή μας Zadok..................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A...... ναι !
Πολλές φορες θα δούμε στη ζωή μας το ox να μεταφράζεται σαν box.
και κυρίως απο την αγαπητή μας Zadok..................

Με λες "κοπελιά σου" αλλού.
Μου επιτίθεσαι αναιτίως αλλού.
Εδώ με αναφέρεις χωρίς λόγο.
Μήπως με ονειρεύεσαι κιόλας; Να το εκλάβω ως προσωπικό;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 04:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Mara ποιητική αδεία !
Κάτι σαν, από το παράθυρο σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια δώσε μου ένα κεφτέ ωχ το μάτι μου !

Αν λοιπόν πάρεις ένα παγώνι το κουρέψεις το βάψεις λευκό και το αμολήσεις στο Σύνταγμα με 45 βαθμούς όλοι θα το δουν για μεγάλο περιστέρι και θα πουν πως οι Έλληνες τα ταΐζουν καλά τα περιστεράκια.

Ολυμπιακό τρίκ !!!!!!!!!!!!

Από την άλλη ίσως να μην έχεις διαβάσει όλο το θέμα και τα μηνύματα που έχουν σταλθεί, οπότε δεν κατάλαβες το χιούμορ.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 13:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ
ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ
ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ...

ΠΑ-ΡΑΜ-ΠΑ-ΡΑΜ
Kάτι από Εντιθ Πιαφ μου φέρνει...δεν ξέρω αν είχες αυτό στο μυαλό σου Ατμα ή μήπως:
όπου ΡΑΜ = Κριός = Ο πρώτος Μύστης της ανθρωπότητας, σύμβολο δικαιοσύνης και ισότητας ανάμεσα σε νικητές και ηττημένους και «εμπνευστής της Ειρήνης» κατά SCHURE… και ΠΑ που είναι βυζαντινή νότα)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 13:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kέλσος ο Φιλαλήθης

σαν ανέκδοτο μου ακούγεται…Καμμιά ντροπή δεν αισθάνεται το άτομο που δηλώνει φιλαλήθης αλλά είναι εραστής του ΨΕΥΔΟΥΣ!! Με κατηγορείς αγαπητέ Κέλσο ότι με ενδιαφέρει να ανεβάσω τον αριθμό μηνυμάτων μου…. Την ώρα που σε τουλάχιστον 4 τόπικ έχω αναφέρει το ακριβώς αντίθετο και ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ… Ημουν εγώ μάλιστα αυτή που εναντιώθηκα και κατέκρινα την πολιτική αυτή του esoterica να διαχωρίζει τα μέλη σε βαθμίδες… και για του λόγου το αληθές δες κι εδώ…
Ο 1900 είπε:
quote:
Να διαγραφούν όλα τα μέλη και να ξαναρχίσουμε απ' το μηδέν

Και γω απάντησα:
quote:
Nα μια πραγματικά καλή και άξια προσοχής πρόταση...

Και σχετικά με τους τίτλους που δίνονται και τις βαθμίδες που ανεβαίνουν τα μέλη ανάλογα με τον αριθμό τον μηνυμάτων είχα πει στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4028 :
quote:
Το κίνητρο που δημιουργείται σε κάποιους για να γράφουν πολλά και ανούσια μηνύματα για να πάρουν κάποιο "τίτλο" δεν συνάδει με τον εσωτερισμό και γενικότερα με την ωριμότητα που θέλουμε να διέπει αυτό το χώρο...
καθώς και άλλες παρόμοιες δηλώσεις μου σε πολλά άλλα παρόμοια θέματα...


Με βρίσατε ηλίθια, χαζή, κατίνα, σούπερ κατίνα, αδαής, υποκρίτρια κ.α. και επιδείξατε με μεγάλο ζήλο το λεξιλόγιό σας και το πόσο φτωχό είναι...

Στην προσπάθειά σας όμως αυτή, την ίδια στιγμή κάποιοι άλλοι από αυτά σας ακριβώς τα λεγόμενα...φτιάγνανε το δικό σας προφίλ και αυτή τη φορά είδαν το αληθινό σας εαυτό αφού οι μάσκες πέσανε...
Σας ζυγίσανε και είδανε την «Αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι σας» γι’αυτό μη με απειλείτε ότι θα ανεβάσετε στο φόρουμ το ψυχολογικό μου προφίλ γιατί δε με φοβίζει καθόλου...

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ το γεγονός ότι σοβαροί άνθρωποι και εσωτεριστές σαν και σας ασχολήθηκαν με μένα σε τέτοιο σημείο μου λέει πολλά... γιατί πράγματι πόσοι ΛΟΓΙΚΟΙ άνθρωποι έχουν προσπαθήσει να αλλάξουν έναν τρελλό? Αλήθεια δε μου είπατε...είναι ο επίσημος ψυχολόγος του esoterica ή o προσωπικός σας γιατρός?



"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 14:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος διακοπών λοιπόν για μερικούς και μετά το γέμισμα των μπαταριών τους, εμπρός για νέες μάχες.

Άντε να δούμε λοιπόν που θα φτάσει αυτό.

Βέβαια μετά από λίγο θα ακούσουμε το γνωστό «τι είπα εγώ και μου επιτίθενται ;»

Ορίστε λοιπόν καλή μου Mara πως συνδυάζετε το «παγώνι» ( π.χ. κάνω το παγώνι ), με το περιστέρι ( π.χ. εγώ είμαι λευκή περιστερά ).
Δύο σ’ ένα και τα κάνει όλα αόρατα !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 14:33:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα στην παραζάλη σου και στις πλεκτάνες σου μπερδεύεσαι και κάνεις το τραγικό λάθος να λες λόγια ( και μάλιστα με γραπτό λόγο ) που αποδεικνύουν το ότι ψεύδεσαι ασύστολα, το ότι εκνευρίζεσαι με τα λάθη που κάνεις και για να τα διορθώσεις δημοσιοποιείς προσωπικά στοιχεία, το ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τα πράγματα τα οποία αναφέρεσαι αλλά είσαι φαιδρή και αναξιόπιστη και τέλος πως το μόνο που σε νοιάζει είναι να ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΕΥΕΙΣ.

Ας δούμε λοιπόν ένα ένα τα λάθη σου και ας πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις και πρέπει να πάρεις.

ΝΟΥΜΕΡΟ 1
quote:
-----------
Hξερα ότι κάποιοι από δω μέσα δε σέβονται τα παντελόνια που φοράνε...
Τώρα επιβεβαιώθηκα για μια ακόμη φορά...
...όταν 3-4 σελίδες πιο πίσω σταμάτησα να γράφω και δήλωσα αποχώρηση από το τόπικ μπας και ηρεμίσουν τα πνεύματα...μπας και γλυτώσει το τόπικ από την κατρακύλα...μπας και πάψετε επιτέλους να ασχολείστε μαζί μου...
Ποια πνεύματα όμως? Εχετε πνεύματα όταν συνεχίζετε και με προκαλείτε να γυρίσω πίσω να κάνω τι?
Να πέσω στο επίπεδό σας και να ξεκατινιαστώ?

---------------------------------------------------------------------

Το κείμενο που παρέθεσα είναι από το site www.iranon.gr και το κείμενο σου το οποίο παρουσίασες ως ΔΙΚΗ ΣΟΥ μελέτη είναι αντιγραφή από εκεί και αν συγκρίνεις τα δύο κείμενα θα δεις πως δεν έκανες τον κόπο να αλλάξεις ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΤΕΛΙΤΣΕΣ !
Αν λοιπόν το να λες και να δείχνεις την αλήθεια για σένα είναι μεμπτό και δείγμα ότι κάποιοι δε φοράνε παντελόνια, για μένα sorry αλλά δεν είναι.

ΝΟΥΜΕΡΟ 2


quote:
---------------------------------------------------------------------
Εθεσα ερώτηση:
quote:

Τι το διαφορετικό είπα 2 σελίδες πιο πριν όταν πέσανε όλοι να με φάνε?
Υποστήριξα κάτι το διαφορετικό?
Είπα ότι είναι κάτι το καλό ή το κακό?
Εβγαλα κάποιο συμπέρασμα και δεν το ξέρω?
Ειλικρινά ακόμη δε κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει

H παρεούλα έκανε τον Κινέζο...γνωστή τακτική όταν δεν μπορούμε να απαντήσουμε. Απάντηση δεν πήρα... Τι να μου πούνε άραγε που ενώ δεν πήρα θέση υπέρ ή κατά της φωλιάς έπεσαν να με φάνε? Οτι μου τα "φυλάγανε" από αλλού?....
Η Ατμα είπε:
quote:

ΤΟΝ κο ΜΠΑΛΑΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΤΙΓΡΗΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΒΑΤΑΡ/ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ....(ΕΣΥ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ....ΠΩΣ ΘΥΜΑΣΑΙ...;)

O Ράμογλου Atma ξέρει...γιατί στο πάρτυ ήταν μπροστά στη συζήτηση για τον Μπαλάνο σχετικά με τη Πεντέλη όπως ήταν και ο AVATARGR και μάλιστα ο τότε συντονιστής old tiger ήταν που μου πρότεινε το βιβλίο...και τον άκουσα.To αγόρασα και παρέθεσα κάποια σημαντικά σημεία.... Εκτός κι αν βέβαια Ράμογλου δεν θυμάσαι...το πόσο σθεναρά υποστήριζε ο old tiger την σοβαρότητα του συγγραφέα Μπαλάνου...
Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρω μια και το είχα δανείσει αλλά με ένα τηλεφώνημα ο Φίλος που το είχε δανειστεί μου μετέφερε τα πιο σημαντικά μιας και ήταν αδύνατον να πάω Κρήτη για να πάρω το ίδιο το βιβλίο...
Για να μην πω βέβαια για την κόντρα μεταξύ Ιranon και Νταβέλλη που μπήκαν εδώ και μας έβρισαν...και προσέβαλλαν τον Νταβέλη...Αυτό το σάϊτ θέλεις να διαφημίσω που έχει κόψει κάθε επαφή μαζί μας? Που έχει χλευάσει το esoterica τόσες φορές??
---------------------------------------------------------------------

Το να συνδέεις κατά το δοκούν ότι συμβαίνει και έτσι να εξάγεις τα όποια συμπεράσματα και τις όποιες απορίες, θέλοντας να καταδείξεις ότι είσαι αθώα δεν είναι το καλύτερο που μπορείς να πράξεις αλλά το χείριστο !
Γι αυτό λοιπόν και δεν έχριζε και δε χρίζει απαντήσεως το ερώτημα σου.
Βέβαια αν έκανες τον κόπο να βγεις από την παραζάλη θα διάβαζες πως στην προηγηθείσα απάντηση μου σου είχα πει πως ΕΦ ΟΣΟΝ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Στη συνέχεια μας λες πως μετά την προτροπή του Old Tiger αγόρασες το βιβλίο.
Και πως από την επικοινωνία σου με τον «φίλο» που το δάνεισες μπόρεσες να μας μεταφέρεις το κείμενο σου.

Αν δεν μας περνάς για χαζούς, τότε και μετά από την απάντηση αυτή, η οποία είναι ΕΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, μπορώ να πω πως είσαι ΜΙΑ ΕΚ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΣ ΨΕΥΤΡΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΡΙΑ.

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Η ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΥ ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΟ !!!

Διότι ΜΟΝΟ μια τέτοια, ψεύτρα και υποκρίτρια, θα μπορούσε αντιγράφει τα όσα αντέγραψε, να μην αλλάζει τίποτε από το αντεγραμμένο κείμενο και να ισχυρίζεται ψευδεύστατα τα όσα εσύ ισχυρίστηκες.

quote:
---------------------------------------------------------------------
quote:

Μιας και εδώ είναι το «χαλασμένο» θέμα ……..
quote:

Aν δεν μας την "πέσουν" τίποτα τραμπούκοι... Συνηθίζεται τώρα τελευταία στα θέματα που ανοίγω... Είναι ο αυτοσκοπός τους... ( από το θέμα εσωτερισμός και πάθη )

Oλο την κατηγορείτε την Avallon... όμως...
Μμμμμ... τι έχουμε εδώ?
Πολύ ενδιαφέρον...
Είχα την υποψία και τελικά επιβεβαιώθηκα...
Tην Αvallon μπορεί να την κοροϊδεύεται αλλά τα θέματά της τα παρακολουθείτε ΚΡΥΦΑ + ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ...
Οσο για τους αναγνώστες να΄σαι σίγουρος ότι έχουν κρίση και πολύ καλή μάλιστα... Λαμβάνω καθημερινά τόσα μηνύματα που βλέπω πλέον ότι σας έχουν καταλάβει εσάς και το ρόλο σας...
Περάσανε πολλά αξιόλογα άτομα από αυτό το sight... και με τον τρόπο σας τα διώξατε... γιατί σας χαλάγανε το όνειρο...
Guess what! Εγώ δε θα φύγω... γι'αυτό ή πάρτε το απόφαση ή συνεχίστε να με κυνηγάτε από τόπικ σε τόπικ και να μου επιτίθεστε...

---------------------------------------------------------------------

Το ότι σέβομαι τα Topic και δεν θέλω να τα κάνω μπάχαλο όπως εσύ προσπαθείς να τα κάνεις δε σημαίνει πως σε ακολουθώ στα όποια Topic γράφεις, επειδή λοιπόν σεβάστηκα το Topic και δεν ήθελα και εκεί να καταδείξω την φαιδρότητα σου σου απάντησα σ’ αυτό.

Εσύ βέβαια δεν άντεξες και εφ όσον δε σου την πέσανε, ήρθες μέσα στην τρελή χαρά να τους την πέσεις εσύ και να πάρεις την δόση σου.

Όσο για τους αναγνώστες χαίρομε ιδιαίτερα που σε αγαπάνε και σε υποστηρίζουν ( όπως δηλώνεις ) και ειδικότερα που παραδέχεσαι την αλληλογραφία μαζί τους και το σχολιασμό των άλλων μελών !!!
Τόσο άμεση παραδοχή της Κατινιάς σου και της ακατάσχετης δολοπλοκοσεναριογραφίας σου δεν την περίμενα ΕΥΓΕ ΚΑΤΙΝΑ ΜΟΥ !
Αλλά θα μου πεις δεν κόλλησες να στείλεις συκοφαντικό mail κατά της κουμπάρας σου σε πρώην συντονιστή και να πεις τα όσα ψευδή και φανταστικά μπορούσες, σ αυτό θα κόλλαγες ;
ΞΑΝΑ ΕΥΓΕ ΑΙΣΧΡΗ ΚΑΤΙΝΑ !!!!

quote:
---------------------------------------------------------------------

Η ιστοσελίδα που παρέθεσε ο Mercury μεταξύ άλλων λέει και ότι η Ισις αποκαλλυμένη δεν είναι αξιόλογη πηγή μια και είναι αναξιόπιστη!!!
Αλλά αυτό βέβαια παραλείψατε να το σχολιάσετε...κρατήσατε μόνο αυτό που προφανώς θέλατε...(αν μάλιστα μπήκατε στο κόπο να το διαβάσετε όλο θα βλέπατε ότι υπάρχουν και αρκετά άλλα αξιόλογα προς συζήτηση και σχολιασμό...)

---------------------------------------------------------------------

Νομίζω πως έχω το δικαίωμα να μην ασχολούμαι κατά το δοκούν με την όποια αναξιόπιστη πηγή παρατίθεται ή με τα όσα θεωρώ ΑΝΑΞΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ.
Εκτός κι αν πρέπει να κάνω και διαλέξεις και δε το ξέρω και όταν κάποιος λέει την δική του άποψη εγώ να κάθομαι και να του παραθέτω τα όσα τόσα για να του αποδείξω ότι δεν είναι έτσι όπως νομίζει.
Ας ψάξει να βρει, ειδάλλως ας πιστεύει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.


quote:
---------------------------------------------------------------------
Τώρα για τα στοιχεία που έχω αγαπητέ μου είσαι έτοιμος να τα δεχτείς ή θα με παίρνεις όπως τότε τηλέφωνο στο τόπικ του Τεκτονισμού και θα με παρακαλάς να αποσύρω φωτογραφίες???

---------------------------------------------------------------------

Πάλι ψεύδεσαι ασύστολα !
Στο τηλέφωνο δε σε παρακάλεσα αλλά σε απείλησα πως αν δε βγάλεις τη φώτο θα σε κάνω ρόμπα διότι δεν ξέρεις τι βάζεις και τι σημασία έχει το κάθε ένα.
Απλά βάζεις κάτι για να πουλήσεις μούρη και να κάνεις τη γνώστρια.
Βέβαια θυμάμαι πως παραδέχτηκες ότι δεν ήξερες τι σημαίνει και ότι είπες πως την έβαλες γιατί την βρήκες σε μια αναζήτηση και σου άρεσε και είπες να τη βάλεις.
Έτσι αμέσως μετά πήγες και την απέσυρες καταλαβαίνοντας πως θα ξεφτιλιζόσουν αν την άφηνες.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οταν δυο άτομα κατεβαίνουν από την καμινάδα της βίας, είτε είναι Παγώνια είτε Τέκτονες είτε Ροδόσταυροι ή Γνωστικοί είναι και οι δυο λερωμένοι... Οταν όμως δυο άτομα βυθίζονται στο λουτρό της ταπεινότητας, όποιες και αν είναι οι πεποιθήσεις τους, βγαίνουν από κει και οι δυο καθαροί...
Y.Γ. Eυτυχώς που υπάρχει και η Avallon για να ασχολείστε μαζί της και να σπάει τη μονοτονία της ζωής σας... Τόσες σελίδες μετά την αποχώρησή μου όλο κακία και προσβολλές...Ε..ρε ρεζιλίκια....

----------------------------------------------------------------------
Εκτός αν ξέρεις πως πάς σε καμινάδα και φοράς στολή προστασίας για να μη σε λερώσουν οι βρωμιές.
Η καμινάδα είσαι εσύ ε ;

ΑΥΤΗ ΕΙΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ:

ΜΙΑ ΚΛΕΦΤΡΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ, ΜΙΑ ΨΕΥΤΡΑ, ΜΙΑ ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΣ, ΜΙΑ ΠΟΤΑΠΗ, ΜΙΑ ΑΝΑΞΙΑ ΠΛΕΟΝ ΛΟΓΟΥ, ΜΙΑ ΚΑΤΙΝΑ ΤΩΝ FORUMS, ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ.

Για άλλη μια φορά ΕΥΓΕ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΗ ΚΑΤΙΝΑ !!!!!!


Mα καλά τώρα νομίζεις ότι μ'αυτή τη συμπεριφορά και τα λεγόμενα ρεζίλεψες εμένα?
Γλυκέ μου όλοι ξέρουνε ότι δεν ανέφερα το εν λόγω σάϊτ επι τούτου και εντελώς καλοπροαίρετα...
Προσπάθησα βέβαια στην αρχή να βρω μια δικαιολογία για να μην γίνει αναφορά στο όνομα του σάϊτ και να μην επαναληφθούν απείρου κάλους καταστάσεις και το μπάχαλο όπως είχε γίνει κάποτε με τα άτομα που έχουν το σάϊτ αυτό.

Ισως ήταν την εποχή που είχες αποχωρήσει (δε θυμάμαι ακριβώς αλλά έτσι θέλω να πιστεύω) αλλά τα παλαιότερα και σταθερά μέλη θυμούνται.

Εκανα λάθος που παρουσίασα έτσι τα στοιχεία αλλά αυτό δεν αλλάζει ούτε το γεγονός ότι είναι αληθινά αλλά ούτε και το κίνητρο της πράξης που ήταν αγαθό... Τι κατάφερες τώρα με την «αποκάλυψή» σου?

Επίσης καλοπροαίρετα δεν ανέφερα τα πράγματα όπως γίνανε όταν είπα ότι με παρακάλεσες να βγάλω φωτογραφία που είχα ανεβάσει στο τόπικ του Τεκτονισμού ενώ στην πραγματικότητα με είχες ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ να τη σβήσω όπως ανέφερες θρασύτατα και ο ίδιος...

quote:
Στο τηλέφωνο δε σε παρακάλεσα αλλά σε ΑΠΕΙΛΗΣΑ...Έτσι αμέσως μετά πήγες και την απέσυρες καταλαβαίνοντας πως θα ξεφτιλιζόσουν αν την άφηνες.

Πάντα βλέπεις το κακό στους ανθρώπους και αναρωτιέμαι γιατί...
Mισή η αλήθεια καλέ μου γιατί? Σε πονάει?
Ξέρεις πολύ καλά ποιος θα ξεφτιλιζόταν αν την άφηνα... μπορεί να μην είχα δώσει το λινκ της ιστοσελίδας αλλά οποιοσδήποτε ήθελε δεν είχε παρά να κάνει δεξί κλικ και... να δει ποια ιστοσελίδα είναι και να δει κάποια πράγματα που σίγουρα εσείς δε θέλατε...Σου έχω νέα λοιπόν… Δε φοβήθηκα την απειλή απλά σεβάστηκα τη θέλησή σας... ή για την ακρίβεια κάποιους από εσάς... Όπως και τώρα δε φοβάμαι τις απειλές σας...
quote:
Όχι θα απαντήσω ευθέως , απλά έχω το δικαίωμα να αντιδράσω γιατί αν δε το κάνω τότε θα είναι σαν να εγκαταλείπω τα πιστεύω μου και τα ιδανικά μου, έτσι αντιδρά ο μαθητής υπερασπιζόμενος την αγάπη του για μάθηση και εγώ είμαι και θα είμαι μαθητής.
Μακάρι να καταφέρω να ανέλθω το πρώτο σκαλοπάτι του εσωτερισμού έσω και έξω.
Γι αυτό λοιπόν φωνάζω, γι αυτό αντιδρώ επιτιθέμενος σ’ αυτούς που επιτίθενται.

[b]Mάθε λοιπόν αγαπητέ μου ότι ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ μαθητής να το παίζει κοκοράκι σε άλλο μαθητή ακόμη και αν ο άλλος είναι κατώτερου επιπέδου...Θα έπρεπε ΗΔΗ να ξέρεις ότι ως μαθητης ΟΦΕΙΛΕΣ να έχεις το στόμα κλειστό και τα αυτιά ανοιχτά...
Εσύ όμως αντιθέτως μας απέδειξες για μια ακομη φορά πως ένας άντρας αν θέλει μπορεί να γίνει χειρότερη ΚΑΤΙΝΑ από μια γυναίκα...
Επειδή όμως σου χρωστώ μιαν απάντηση σχετικά με τη σχέση του παγωνιού στον Τεκτονισμό... δε σε παρεξηγώ που δε ξέρεις...υπάρχουν πολλές σκάλες στο οικοδόμημα και εσύ μάλλον είσαι στις πρώτες...

quote:
The Eagle was a symbol of the Sun-god as the Spring and Morning Sun, victorious over the powers of Darkness and the Underworld through which he passed nightly . As several times throughout this book, we have tried to show that it is Satan (Lucifer) who is being worshipped through a camouflage of pagan gods symbolized as humans, animals or birds. It was Lucifer who was the original "Light Bearer" (Isaiah 14:12). Now this sacred bird of light, the Phoenix, who was also symbolized as a peacock
Titles of Masonic officers and decrees at times seem rather revealing: "Knight of the Morning Star," "Black Knight," "Knight Jupiter," "Knight of the Rose Cross," "Terrible Knight of Masonry," "Knight of the Ape and Lion," "Knight of the East," "Knight of the Moon," "Knight of the Morning Star," "Knight of the Phoenix," (The Phoenix symbolized the sun, is identified with the peacock, and throughout the East represents Satan), "Knight of the Sun," "Knight of the Triple Cross," "Knight of the White and Black Eagle." --All from Ency. of Freemasonry, Mackey


και από κάπου αλλού
quote:
«The symbol for NBC, the Peacock, is not really a peacock at all, but rather the "sun rays". This is the same with "Shell" Gas. It is also the "Sun Rays". The Sun symbolizes the East, because that is where the Sun rises. That is also the source of the "Eastern Mysteries" to which Freemasonry subscribes.»

Και όσο για τη σχέση του παγωνιού στην Αλχημεία… δείτε εδώ μια εικόνα από το splendor solis...

Βλέπουμε την Αφροδίτη μαζί με τον Ερωτα να φτάνει σε άρμα που σέρνουν ένα ζευγάρι πουλιών . H «ζύμωση» και η επίδειξη χρωμάτων της cauda pavonis (ουρά παγωνιού) δείχνει στον αλχημιστή ότι το έργο του βαίνει καλώς...

quote:
Αγαπητή Mara ποιητική αδεία

Ποιητική αδεία έχουν όντως ποιητές... οι κρετίνοι του είδους σου Ράμογλου έχουν ποιητική αηδία... ή στην καλύτερη μαύρο χιούμορ όσο και η ψυχή σου Βρίσε με όσο θέλεις, το λεξιλόγιό σου το έμαθα πια δε με νοιάζει κι αν έχεις κότσια πάρε κάποιον τηλέφωνο να του δώσεις τις εξηγήσεις γιατί σε επικοινωνία που είχα με τον συντονιστή με διαβεβαίωσε για τα ψεύδη σου ότι δηλαδή κατηγόρησα τη sofia7.

Τόσο εκείνη όσο και ο budha32 σταμάτησε να γράφει αλλά και να μπαίνει γενικώς εδώ μέσα... Ευτυχώς αυτή τη φορά θα ακολουθήσω τη σοφή συμβουλή της να μην ξαναμπώ... Αυτή κατάλαβε εδώ και καιρό αυτό που εγώ κατάλαβα μόλις τώρα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 15:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
The Eagle was a symbol of the Sun-god as the Spring and Morning Sun, victorious over the powers of Darkness and the Underworld through which he passed nightly . As several times throughout this book, we have tried to show that it is Satan (Lucifer) who is being worshipped through a camouflage of pagan gods symbolized as humans, animals or birds. It was Lucifer who was the original "Light Bearer" (Isaiah 14:12). Now this sacred bird of light, the Phoenix, who was also symbolized as a peacock
Titles of Masonic officers and decrees at times seem rather revealing: "Knight of the Morning Star," "Black Knight," "Knight Jupiter," "Knight of the Rose Cross," "Terrible Knight of Masonry," "Knight of the Ape and Lion," "Knight of the East," "Knight of the Moon," "Knight of the Morning Star," "Knight of the Phoenix," (The Phoenix symbolized the sun, is identified with the peacock, and throughout the East represents Satan), "Knight of the Sun," "Knight of the Triple Cross," "Knight of the White and Black Eagle." --All from Ency. of Freemasonry, Mackey


Επειδή η Εγκυκλοπαίδεια του Mackey δεν γράφει τέτοιες κοτσάνες, θα ήθελες να μας πεις πού τα βρήκες αυτά και τα αντέγραψες;


quote:
Και όσο για τη σχέση του παγωνιού στην Αλχημεία… δείτε εδώ μια εικόνα από το splendor solis...

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2321 Μηνύματα Posted - 21/07/2004 : 03:33:30 Αξιότιμε συνοδοιπόρε, επέτρεψέ μου να συμπληρώσω μόνον το εξής, το οποίο πολύ φοβούμαι όμως, ότι δεν αφορά στο άσχετο αυτό θέμα, αλλά το θυμίζει μόνον λεκτικά:

Το ιώδες ισοδυναμεί προς εκείνο το οποίο οι αλχημιστές αποκαλούν ουρά του ταώ (παγωνιού).
Είναι συνδυασμός του κυανού της πρώτης φάσεως και του ερυθρού της τρίτης, θεωρητικά σηματοδοτεί τη δεύτερη και είναι σύνθετο της σειράς των αποχρώσεων της ύλης, διερχομένης από του λευκού προς το ζωηρό ερυθρό.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

_______________________________________


Τί ξέρεις να μας πεις για τη δεύτερη φάση του Έργου εκτός από το να τοποθετείς εικονίτσες για δημιουργία εντυπώσεων, διαισθητική κοπελιά;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 16:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα ολόκληρο το site απο την Αρχή του!! Είδα οτι μετά απο πολλές Σελίδες καυγάδων, αντεγκλίσεων & ύβρεων, δέν κατάφερε Κανένας να δώσει μιά ικανοποιητική Απάντηση στο Θέμα: "Τί είναι Επιτέλους αυτή η περιβόητη ΦΩΛΗΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ";;; Eγώ δέν κατάλαβα Απολύτως Τίποτα, ούτε & ο ίδιος έτυχε απο μόνος μου να γνωρίζω κάτι σχετικά με το θέμα αυτό!! Το μόνο που ήξερα για το ΠΑΓΩΝΙ ήταν οτι είναι ενα υπέροχο & πανέμορφο πουλί, το οποίο είναι & Εθνικό Σύμβολο της Ινδίας!! Διάβασα & κάποια πράγματα που λέγατε για διαλυμένες ομάδες στα μετόπισθεν του Εχθρού ... αλλά εγώ πάλι ΔΕΝ κατάλαβα Τίποτα!!
Ίσως να χρειάζομαι εξάσκηση για να κατανοήσω την γλώσσα μερικών δέν υπάρχει άλλη εξήγηση!! Ωσπου έτυχε να διαβάσω έναν Μύθο του Ερμή σχετικά με το Παγώνι!! Διαβάστε τον ξανά κι Εσείς!!

<<Μια από τις πιο γνωστές του περιπέτειες είναι η ανάμιξη του στην ιστορία της Ιούς. Αυτήν την είχε μεταμορφώσει η Ήρα σε αγελάδα και βάζει τον Άργο, έναν δεινό Δαίμονα που είχε μάτια σε ολόκληρο το κορμί του να φυλάει την Ιώ. Αυτός δένει την αγελάδα σε μια ελιά που είχε φυτρώσει σε ένα ιερό άλσος στις Μυκήνες. Μπορούσε να την επιτηρεί χάρη στα πολλά του μάτια γιατί από τα μάτια του κοιμόταν μόνο τα μισά, πάντα όσα είχε ανοιχτά άλλα τόσα έκλεινε. Ο Ερμής πήρε εντολή από τον Δία να ελευθερώσει την Ιώ.
Ο Ερμής σκοτώνει τον Άργο,
αγγειογραφία, -6ος αι. Για τον τρόπο που έδρασε υπάρχουν πολλές εκδοχές. Άλλοτε λένε ότι τον σκότωσε από μακριά με μια πέτρα, άλλοτε πως τον αποκοίμησε παίζοντας τον αυλό του και βυθίζοντας τον σε ύπνο μαγικό κι άλλοτε πως τον σκότωσε με σπαθί μετά απο πάλη. Όπως και να έχει ο Ερμής καταβάλλει τον Άργο κι από τότε παίρνει το επίθετο Αργεϊφόντης. Η Ήρα για να τιμήσει τον Άργο που την υπηρέτησε, έβαλε τα μάτια του στα φτερά του πτηνού που της είχε αφιερωθεί, το παγώνι.>>

Άρα Σύμφωνα με τον Μύθο το ΠΑΓΩΝΙ έχει μάτια με τα οποία βλέπει απ'όλο του το Σώμα!! Έχει μάτια που βλέπουν οτιδήποτε ακόμα κι'εκεί που δέν το περιμένεις!! Μήπως σας λέει Τίποτα αυτό;;;
Mήπως έχει καμιά σχέση με διάφορες Εβραικές Οργανώσεις που παρακολουθούν τα πάντα σχετικά με τους υποτιθέμενους Εχθρούς τους;;;
Mήπως υπήρχαν αυτές οι κρυφές Οργανώσεις "MYΣΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ" εκ'μέρους των Εβραίων απο τα Αρχαία & Μεσαιωνικά χρόνια;;; Διάδοχος τους ,άν υπήρχαν είναι αναμφισβήτητα ο Σημερινός Big Brother!! Αλλά ο BIG BROTHER ΔΕΝ περιορίζεται μόνο σε κάποια Zepellin τα οποία βλέπουμε χαριτωμένα πάνω στον Ουρανό ΤΩΡΑ στην διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων!!
Υπάρχουν πολύ ψηλά ΔΙΑΟΛΟΔΟΡΥΦΟΡΟΙ που μας παρακολουθούν λεπτομερέστατα 365 μέρες τον χρόνο!! Το δήλωσε - ίσως άθελα του - ένα εξαιρετικά έντιμος Πολιτικός, ο Σημερινός Υπουργός Δημόσιας Τάξης κος.Βουλγαράκης!!
Σκεφτείτε λοιπόν μήπως έχει νόημα η συζήτηση & πρός αυτήν την κατεύθυνση, μήπως είναι αυτό το "Νόημα" της "ΦΩΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ"!!
Μπορί να σφάλλω Εγώ βέβαια , αλλά είπα κάτι το οποίο κανείς άλλος δέν το ξαναανέφερε βασιζόμενος ΜΟΝΟ σε Έναν τυχαίο ΑρχαιοΕλληνικό Μύθο!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kronos22
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Canary Islands
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 16:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kronos22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:

quote:
The Eagle was a symbol of the Sun-god as the Spring and Morning Sun, victorious over the powers of Darkness and the Underworld through which he passed nightly . As several times throughout this book, we have tried to show that it is Satan (Lucifer) who is being worshipped through a camouflage of pagan gods symbolized as humans, animals or birds. It was Lucifer who was the original "Light Bearer" (Isaiah 14:12). Now this sacred bird of light, the Phoenix, who was also symbolized as a peacock
Titles of Masonic officers and decrees at times seem rather revealing: "Knight of the Morning Star," "Black Knight," "Knight Jupiter," "Knight of the Rose Cross," "Terrible Knight of Masonry," "Knight of the Ape and Lion," "Knight of the East," "Knight of the Moon," "Knight of the Morning Star," "Knight of the Phoenix," (The Phoenix symbolized the sun, is identified with the peacock, and throughout the East represents Satan), "Knight of the Sun," "Knight of the Triple Cross," "Knight of the White and Black Eagle." --All from Ency. of Freemasonry, Mackey


Επειδή η Εγκυκλοπαίδεια του Mackey δεν γράφει τέτοιες κοτσάνες, θα ήθελες να μας πεις πού τα βρήκες αυτά και τα αντέγραψες;


quote:
Και όσο για τη σχέση του παγωνιού στην Αλχημεία… δείτε εδώ μια εικόνα από το splendor solis...

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2321 Μηνύματα Posted - 21/07/2004 : 03:33:30 Αξιότιμε συνοδοιπόρε, επέτρεψέ μου να συμπληρώσω μόνον το εξής, το οποίο πολύ φοβούμαι όμως, ότι δεν αφορά στο άσχετο αυτό θέμα, αλλά το θυμίζει μόνον λεκτικά:

Το ιώδες ισοδυναμεί προς εκείνο το οποίο οι αλχημιστές αποκαλούν ουρά του ταώ (παγωνιού).
Είναι συνδυασμός του κυανού της πρώτης φάσεως και του ερυθρού της τρίτης, θεωρητικά σηματοδοτεί τη δεύτερη και είναι σύνθετο της σειράς των αποχρώσεων της ύλης, διερχομένης από του λευκού προς το ζωηρό ερυθρό.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

_______________________________________


Τί ξέρεις να μας πεις για τη δεύτερη φάση του Έργου εκτός από το να τοποθετείς εικονίτσες για δημιουργία εντυπώσεων, διαισθητική κοπελιά;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)



Σεβαστέ που είσαι να βάλεις μια τάξη κι εδώ;
Α ξέχασα ό,τι σου πει η "μάμα" δωδώνη!!!

Πως ειπαμε "σεβαστούλα" zadok;
Γεννήθηκες στις 31 του μηνός και πέρασες την 28η του ροδόσταυρου, σήκωσες το αριστερό μπαντσάκι παντελονιού (καλά, τι κι αν είσαι γυναίκα...) και πάλι το μυστικό δεν το έμαθες!
Άντε τότε στις 33 του άλλου του μηνός, κατα το άσμα πάντα σεβαστή!
Τα παγώνια για τους πρίγκιπες....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 17:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η διαισθητική κοπελιά την έκανε με "ελαφρά"...

Έκανα μία αναζήτηση και ορίστε που μπορείτε να βρείτε το κείμενο, το οποίο μας παρέθεσε:

LLT Productions - Bible Studies

Μπορείτε να διαβάσετε και να κρίνετε όπως νομίζετε.

Φυσικά εκείνη απλά έκανε copy-paste για ακόμα μία φορά χωρίς να ερευνήσει εάν τα στοιχεία ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Ε, δεν φταίει εκείνη για τις ανακρίβειες. Εκείνη απλά τις σερβίρει...


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy