ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2004, 22:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως εχω ξαναπει ολοι μας περπαταμε σε ενα σκοτεινο μονοπατι μην βλεποντας τι υπαρχει μπροστα μας,δεξια και αριστερα μας και πολλες φορες δεν γνωριζουμε τιποτα για την διαδρομη που καναμε εως τωρα

βεβαια πολλες φορες υπαρχει καποιος που αναβει ενα σπιρτο για να δει και να δειξει μερικα πραγματα στους αλλους ωστε να εχουν μια δικη τους αποψη για τον χωρο που βρισκονται

ελα ομως που μεσα απο το ανωνυμο πληθος ξεπεταγονται διαφοροι οι οποιοι φυσανε με ολη τους την δυναμη για να σβησουν το σπιρτο

ετσι με διαφορες προφασεις και βλακειες το σπιρτο σβηνει και κανενας δεν το σχολιαζει αυτο

ισως γιατι κανενας δεν θελει να εχει μια δικη του αποψη
ισως να προτιμουν τα ετοιμα
ισως να μην μπορουν να σχολιασουν μερικα πραγματα γιατι τα αγνοουσαν και αυτο μπορει να τους κανει να νοιωθουν μειονεκτικα
τι να κανουμε ρε μαγκες? δεν γινεται να εχουμε αποψη σε ολα

το θεμα ομως ειναι οτι κανενας δεν διαμαρτυρεται για το σκοταδι
ευχομαι ολοι αυτοι να πατησουν σκτα για να κανουν συνολακι με αυτα που εχουν στο κεφαλι τους.

πως μπορει καποιος να επιβαλει τον εσωτερισμο του?
ευκολο
φουυυυυυυυυ φου φου σβηνει το σπιρτο δεν βλεπει κανενας τιποτα και περναει τον εσωτερισμο του ευκολα μιας και η βλακεια δεν φωσφοριζει στο σκοταδι

ολοι εγιναν εσωτεριστες το οποιο δεν ειναι κακο
αλλα τι να το κανεις αν δεν υπαρχουν ανθρωποι?

οποιος αναβει σπιρτα γινεται και στοχος μιας και φαινεται στο σκοταδι οποτε πολυ ευκολα μπορει καποιος να του βαλει τρικλοποδια και να τον πεταξει στο χαντακι διπλα στον δρομο

θα περασει και αυτο ετσι γιατι εδω δεν γκρινιαξε κανενας για το σκοταδι θα κανει γκρινια καποιος για τον θορυβο?

απο την αλλη πολλες φορες με το λιγοστο φως καποιος σας δειχνει τα δεντρα και εσεις λετε οτι ειναι ελεφαντας γιατι το διαβασατε
και αφου το λεει ο μεγαλος εσωτεριστης θα συμφωνησουν και πολλοι ακομα οποτε σβηνει και το σπιρτο μονο του μιας και αδιαφορουν ολοι

και τα σχολια του ανθρωπου που κρατουσε το σπιρτο θαβονται απο την βλακεια και της ασκοπες συζητησεις

μακαρι να ειχα και εγω μερικα σπιρτα
δεν θα τα αναβα ομως για να φωτισω
θα ενωνα την φλογα των σπιρτων με τα ρουχα του καθε βλακα ετσι θα ειχαμε περισσοτερο φως αλλα δεν ξερω αν τα σκτα κανουν ωραια φλογα.

ελπιζω στην πορεια να μην ακολουθουμε ολοι το κοπαδι αλλα να μπορουμε να διακρινουμε και αλλα μονοπατια δεν ειναι κακο


ομως ειναι κακο να κοροιδευουμε και να εμποδιζουμε οποιον προσπαθει να το κανει μονο και μονο επειδη δεν θελουμε να ακολουθησουμε και εμεις

ας κρινει μονος του ο καθενας ποιον δρομο πρεπει να παρει ή αν θα ακολουθησει για παντα το μονοπατι που βρισκεται τωρα.



Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2004, 04:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Endorama
Διάβασα πολύ προσεκτικά αυτό που έγραψες.
Ξέρω επίσης ότι μέσα σ`αυτό το φόρουμ έχεις την διάθεση τα 5 να τα βλέπεις 5 και όχι 35.
Καθώς επίσης να αξιολογείς με πολλή σκέψη τα δεδομένα πρίν διατυπώσεις ερώτηση για τα ζητούμενα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Κάθε σπίρτο που ανάβεται πρέπει κάποιοι να το φυσήξουν δυνατά.
Συνήθως αυτοί που φυσάνε είναι άνθρωποι που τυχαίνει ή τους βολεύει να είναι ευθυγραμμισμένοι με μια άποψη άλλων , χωρίς πολύ ψάξιμο.
Και συνήθως αυτοί οι "άλλοι" δεν χρειάζεται να φυσήξουν κάν .
Απλά κουρτίζουν τα "τσικό" για να φυσάνε για λογαριασμό τους.
Έχεις την εκτίμησή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2006, 04:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέρον θέμα (αν και άλλο πάτησα στο αναζήτηση άλλο μου βγήκε)…. Και μόλις προχθές ήμουνα στον Καθολικό Καθεδρικό ναό στο Λονδίνο και παρατηρούσα τον “θρόνο¨ του επισκόπου ο οποίος στο πάνω μέρος είχε ενα σκαλιστό παγώνι .. και εάν θυμάμαι καλά το έχω δει και στην «θέση του επισκόπου» σε μερικές Ελληνικές εκκλησίες..

Τι θα μπορούσε να συμβολίζει … ?
Σε μία συζήτηση που είχα κάνει με κάτι μαγοπουλα σε ένα μικρό χωριουδάκι στα σύνορα Ινδίας και Κασμίρ… μου είχανε όταν τους ρώτησα τι συμβολίζουν τα φτερά παγωνιού που φορούσε ο Αρχιμάγος … μου απάντηση με σπαστά αγγλικά…

«Εσύ μου λέει έχεις ένα μάτι (εννοούσε ένα ζευγάρι) αυτός έχει πολλά μάτια (εννοώντας τα φτερά του παγωνιού που μοιάζουν με μάτια) … και αυτό τον έκανε δυνατό και ισχυρό (και είχε επιρροή )…»


Που είναι όμως το ίδιο με τον μύθο που έγραψε ο φίλος demo (στο ίδιο θέμα) σχετικά με την Ήρα και το παγώνι που έχει μάτια παντού … και βλέπει οτιδήποτε


Δηλαδή είναι η δυνατότητα μας να βλέπουμε (θέαση) με “διαφορετική” ματιά … (κάθε μάτι και μια διαφορετική θέαση)

Είναι η δύναμη (επιλογή) αυτή που υπάρχει σε όλους μας να είμαστε Παρατηρητές να γίνουμε θεοί και να δημιουργήσουμε με την θέαση ..

«Ω πανίσχυρε Παρατηρητή / Θεατή , Εσύ, που υπάρχεις σε όλη την εγρηγορότητα ( και όλες τις συνειδήσεις ) με την δύναμη της έννοιας που υψώνεται απο τις φόρμες που δημιουργώ..» Austin Osman Spare (four times)

Σε όλους μας υπάρχει αυτή η δυνατότητα να θεάσουμε παρατηρήσουμε και να δημιουργήσομε τον κόσμο μας - όπως ο Άγγελος Tao Melek που είναι demiurge και δημιουργεί τον κόσμο στον μύθο τον Γεζίζι

Για να το πω ποιο απλά δεν έχουμε παρά να αλλάξουμε την θέαση μας για τον Χριστό και αμέσως έχουμε δημιουργήσει (για μάς ) έναν διαφορετικό κόσμο …. Όπου ο Χριστούλης είχε και γκόμενα… και έβαλε και τον καλύτερο μαθητή του να τον προδώσει για να πετύχει τον σκοπό του… (λέμε τώρα..)

Και φυσικά αυτό είναι και το κακό (το αριστερό) σε αυτούς που έχουν μία ματιά (θέαση) του κόσμου .. του Θείου … ένα βιβλίο .. μία ομάδα (φανέλα) και μία “δημιουργία” – σε εφτά μέρες εε? - και εάν ο θεός τους είναι ένας και μοναδικός ο αντί-θεός θα είναι ο άγγελος πους μας δίνει την δυνατότητα να τον βάλουμε (τον θεό) όπου θέλουμε…. στην καρδιά μας .. στην διάνοια .. ακόμα και “στα αρχ***α μας” - με τα αντίστοιχα αποτελέσματα βέβαια


Τώρα για την φωλιά … που ξέρεις μπορεί να μαζεύονται όλοι αυτοί οι Αχρείοι και να ¨βασανίζουν” θεότητες … και τους βάζουν (με την θέαση πάντα) να κάνουν γουρουνιές …. όπως λένε και για τους γεζίζι ότι κάνουν Αιμομιξίες … βιασμούς … κλπ…
Πάνω κάτω ότι έκανε και ο Δίας δηλαδή …

Γιώργος
I am watching you..


P.S Σχετικό …έχετε προσέξει ποια είναι η διαφορά μεταξύ ¨κακού¨ και "σούπερ κακού - ογαμαωτοσυμπαν" (βλέπε 007) …. στις ταινίες… …?
Μα φυσικά ή καρέκλα… ( ο γάτος είναι optional) .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 11:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μόλις προχθές ήμουνα στον Καθολικό Καθεδρικό ναό στο Λονδίνο και παρατηρούσα τον “θρόνο¨ του επισκόπου ο οποίος στο πάνω μέρος είχε ενα σκαλιστό παγώνι .. και εάν θυμάμαι καλά το έχω δει και στην «θέση του επισκόπου» σε μερικές Ελληνικές εκκλησίες...

Eγώ προσωπικά δεν έχω δει θρόνο επισκόπου σε Οθόδοξη εκκλησία που να μην έχει επάνω ξυλόγλυπτα παγώνια...Βέβαια δεν έχω και πολλές σχέσεις με εκκλησίες, αλλά όσες έχω δει έτσι είναι...

Για να μην πω βέβαια για μια αγιογραφία που είδα από το Αγιο όρος με τον Ιησού περιστοιχιμένο με παγώνια... ή τον τάφο του Αγίου Δημητρίου Βόρεια τον οποίον "φρουρούν" παγώνια...

Κατά τα άλλα το παγώνι συμβολίζει τη φαυλότητα και τη ματαιοδοξία όπως μας είπαν κάποιοι "σοφοί" ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2006, 13:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χωρίς να γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα, να με συγχωρέσετε εκ των προτέρων, ήθελα να παραθέσω απλά αυτό που βρήκα στο ιντερνετ για το παρών θέμα

http://www.locus7.gr/old_texts/Balanos_Chronicles02.asp

δεν ξέρω αν το έχετε παραθέσει ξανά, αλλά ήταν αδύνατο να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες με όλα αυτά που έχουν γραφτεί


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2006, 19:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ξέρω αν το έχετε παραθέσει ξανά, αλλά ήταν αδύνατο να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες με όλα αυτά που έχουν γραφτεί

Και καλά κάνεις αγαπητή another star!
Εγώ είχα κάνει τη σχετική αναφορά στον Μπαλάνο και κάποιοι ενώ στο παρελθόν εκθιάζανε την αξιοπιστία του στο συγκεκριμένο θέμα μου τον βγάλλανε τρελλό...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 03:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eγώ προσωπικά δεν έχω δει θρόνο επισκόπου σε Οθόδοξη εκκλησία που να μην έχει επάνω ξυλόγλυπτα παγώνια...Βέβαια δεν έχω και πολλές σχέσεις με εκκλησίες, αλλά όσες έχω δει έτσι είναι...

Για να μην πω βέβαια για μια αγιογραφία που είδα από το Αγιο όρος με τον Ιησού περιστοιχιμένο με παγώνια... ή τον τάφο του Αγίου Δημητρίου Βόρεια τον οποίον "φρουρούν" παγώνια...


Ναι. Και;

quote:
Κατά τα άλλα το παγώνι συμβολίζει τη φαυλότητα και τη ματαιοδοξία όπως μας είπαν κάποιοι "σοφοί" ...

Avallon, αυτό είναι το συμπέρασμα μετά από 9 σελίδες και καναδυό χρονάκια;

quote:
Εγώ είχα κάνει τη σχετική αναφορά στον Μπαλάνο και κάποιοι ενώ στο παρελθόν εκθιάζανε την αξιοπιστία του στο συγκεκριμένο θέμα μου τον βγάλλανε τρελλό...

Καλό μου, η δική σου τοποθέτηση ποια είναι; Και δεν εννοώ ποια είναι η άποψή σου για τον Μπαλάνο ((δεν μας αφορά / ούτε και τον ίδιο!)), αλλά τι έχεις να πεις για το θέμα. Το θέμα σου. Διότι ο Γιώργος το ανέσυρε μεν, έγραψε πέντε-δέκα πραγματάκια, αλλά δεν είδα κανένα σχόλιο ουσίας, πάνω σε αυτά. / Μπορείς τέλος πάντων να κάνεις μια σούμα ((με δικά σου λογάκια)), ώστε να καταλάβουμε κι εμείς οι άσχετοι τι διάολο είναι αυτή η Φωλιά;!;

Αν δεν μπορείς ((cause it'-s a long way2Avalokiteshvara, babe! / και άνευ παρεξηγήσεως)) φτιάξε μας κάνα παγώνι-μέξικαν / να φάμε εδώ... τα νηστικά* «μαγόπουλα»! ((4> ))

Καλό ξημέρωμα...
Att-Ttawoos**Based_Moz

-------------
*Νηστικό>δεν χορεύει // **http://www.constellation-names.at/l-jo.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 03:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moz:
quote:
αλλά τι έχεις να πεις για το θέμα. Το θέμα σου. Διότι ο Γιώργος το ανέσυρε μεν, έγραψε πέντε-δέκα πραγματάκια, αλλά δεν είδα κανένα σχόλιο ουσίας, πάνω σε αυτά. / Μπορείς τέλος πάντων να κάνεις μια σούμα ((με δικά σου λογάκια)), ώστε να καταλάβουμε κι εμείς οι άσχετοι τι διάολο είναι αυτή η Φωλιά;!;

Να υπενθυμίσω, πως το θέμα αυτό ξεκίνησε στις 19/07/2004 από το μέλος AFMA.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 05:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Avallon Απεστάλη: 13/05/2006, 19:20:14
Εγώ είχα κάνει τη σχετική αναφορά στον Μπαλάνο και κάποιοι ενώ στο παρελθόν εκθιάζανε την αξιοπιστία του στο συγκεκριμένο θέμα μου τον βγάλλανε τρελλό...

Αμαλία-μου, «εκ παραδρομής το λάθος»*. Δεν θα επαναληφθεί. Σε ευχαριστώ για την υπενθύμηση.

Anyway, δεν είναι εκεί το θέμα / με ή άνευ bold, οι ερωτήσεις μου ισχύουν ως έχουν, προς την Avallon.

((*«Αυτήν να μαστιγώσετε, αυτή με παρέσυρε, η Avallon!! :P»))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 09:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Moz... Είναι η πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό που είσαι εδώ που μου απευθύνεις το λόγο και δυστυχώς είναι για το ποιό αμφιλεγόμενο θέμα... Πολύ ενδιαφέρον αυτό...

Αφού έχεις διαβάσει το θέμα από την αρχή θα είδες λοιπόν ότι και γω δεν έχω ιδέα για αυτό όπως και το ότι το θέμα αυτό δεν ήταν δικό μου. Αλλωστε δήλωσα εξ αρχής πρώτη φορά άκουσα γι'αυτό εδώ μέσα και από το Μπαλάνο.

Δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά περί μυστικής σέκτας, αυτό όμως που ξέρω μετά από αρκετό ψάξιμο είναι ότι τα σύμβολα πολλές φορές έχουν διπλή έννοια ανάλογα με ποιός τα χρησιμοποιεί (βλ.πεντάλφα) και ομοιοτρόπως συμβαίνει το ίδιο με το παγώνι.

Ετσι λοιπόν μπορεί σε κάποια άλλη θρησκεία ή αίρεση στο Ιράν να συμβολίζει τη ματαιοδοξία ή το "κακό" όπως σωστά μας ανέφερε ο Κέλσος αλλά εδώ τουλάχιστον στην Ελλάδα που το 90% είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι το ίδιο σύμβολο συμβολίζει τον παράδεισο και τους φύλακες του Θρόνου που τα φτερά τους "πάντα τα ωρούν" ... Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ελληνική σέκτα (αν υπάρχει) απλά κάνω αναφορά στο διττό του θέματος...

Αμαλία χαίρομαι που εσύ τουλάχιστον θυμάσαι το συγγραφέα του θέματος.
Απ'ότι φαίνεται κάποιοι εδώ μέσα έχουν επιλεκτική μνήμη.

quote:
((*«Αυτήν να μαστιγώσετε, αυτή με παρέσυρε, η Avallon!! :P»))
Αν είναι να βγει κάτι καλό από αυτό ας μαστιγωθώ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 14/05/2006 09:46:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 05:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon:
«Είναι η πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό που είσαι εδώ που μου απευθύνεις το λόγο και δυστυχώς είναι για το ποιό αμφιλεγόμενο θέμα... Πολύ ενδιαφέρον αυτό...»

Εξίσου ενδιαφέρων ο τρόπος που συντάσσεις. Τι εννοώ:
Α) Είναι η πρώτη φορά που σου απευθύνω τον λόγο σε αυτό το φόρουμ;
Β) Είναι η πρώτη φορά που σου απευθύνω τον λόγο σε αυτό το θέμα;
Γ) Σου έχω απευθύνει ξανά τον λόγο, σε αυτό το φόρουμ, αλλά πέρασε καιρός από την τελευταία φορά που το έκανα;
Δ) Σου έχω απευθύνει ξανά τον λόγο, σε αυτό το θέμα, αλλά πέρασε καιρός από την τελευταία φορά που το έκανα;

Avallon:
«το ποιο αμφιλεγόμενο θέμα»

Έλα ντε... Το Ποιο;; ((Το «πιο» για εσένα, το γνωρίζεις εσύ καλύτερα.))

Avallon:
«Αφού έχεις διαβάσει το θέμα από την αρχή θα είδες λοιπόν ότι και γω δεν έχω ιδέα για αυτό όπως και το ότι το θέμα αυτό δεν ήταν δικό μου.»

Τι εννοείς;
Α) Δεν έχεις ιδέα για το θέμα ΜΟΝΟ; ή
Β) Δεν έχεις ιδέα ΚΑΙ για το ότι το θέμα δεν ήταν δικό σου;

Επιπλέον: Από που βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Δηλαδή:
Α) ότι διάβασα το θέμα από την αρχή;
Β) ότι είδα πως δεν έχεις ιδέα για το θέμα ή/και ότι το θέμα δεν είναι δικό σου;

Avallon:
«Αμαλία χαίρομαι που εσύ τουλάχιστον θυμάσαι το συγγραφέα του θέματος.
Απ'ότι φαίνεται κάποιοι εδώ μέσα έχουν επιλεκτική μνήμη.»

Το πρώτο σκέλος δεν με αφορά- δεν είμαι η Αμαλία. Όσον αφορά στο δεύτερο: Είναι εμφανές ότι αναφέρεσαι στην Μεγαλειότητά μου και αναρωτιέμαι πώς το συμπεραίνεις αυτό, μιας και εκ των πραγμάτων/συνθηκών δεν γνωριζόμαστε τόσο ώστε να έχεις άποψη για την μνήμη μου. Βάσει της «πεπατημένης εσωτεριστικής-λογικής» θα έπρεπε να τσακώσω το τυρόγαλο και να αρχίσει το πατιρντί στο οποίο αναλώνεστε συχνά πυκνά ((κατ-εμέ άνευ λόγου και ουσίας)). Παρόλα αυτά θα το προσπεράσω ως τέτοιο, συμφωνώντας μαζί σου και υπενθυμίζοντάς σου την γνωστή Μπαλανική φράση περί του φαίνεσθαι+του είναι. Τέλος, θα σου ζητήσω, να σκεφτείς, αν εις βάθος αναφέρεσαι ΚΑΙ στον εαυτό σου. Και πριν βιαστείς ξανά, θέλω ((για την ακρίβεια: απαιτώ / ως παλαιό μέλος που είσαι)) να διαβάσεις προσεκτι-κότερα αυτά που σου έθεσα ως ερωτήματα στην αρχή της παρούσας επισύναψής μου και να αναρωτηθείς ποιος λόγος και ποια Ανάγκη σε κάνουν να γράφεις έτσι. Σε διαβεβαιώ πάντως ότι όλα τα παραπάνω που σου έγραψα, δεν τα έγραψα για να σου μάθω συντακτικούς κανόνες, ούτε για να παίξουμε τις κουμπάρες ((μου είναι αδιάφορο)). Από κάποιους εδώ-μέσα περιμένω μεγαλύτερη υπευθυνότητα αν όχι οξύνοια. Είτε μου απαντήσεις είτε όχι, εγώ δεν θα σχολιάσω περαιτέρω, αλλά έχει σημασία να το κάνεις ((για εσένα)).

Στο δια ταύτα...

Avallon:
«Δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά περί μυστικής σέκτας, αυτό όμως που ξέρω μετά από αρκετό ψάξιμο είναι ότι τα σύμβολα πολλές φορές έχουν διπλή έννοια ανάλογα με ποιός τα χρησιμοποιεί (βλ.πεντάλφα) και ομοιοτρόπως συμβαίνει το ίδιο με το παγώνι.»

Avallon, δεν είναι τα σύμβολα που έχουν διπλή ή τριπλή έννοια, αλλά οι ερμηνείες από τον «επεξεργαστή» κάθε εγκεφάλου, βάσει της θέσης+θέασής του. Τα σύμβολα είναι αυτό που είναι ((ΑΠΟΛΥΤΑ)), αλλά «δυστυχώς» η ανθρώπινη λογική εμ-μένει στο περίβλημα ((Υ)), πάντα με δια-χωριστική τάση/δράση.

Avallon:
«Ετσι λοιπόν μπορεί σε κάποια άλλη θρησκεία ή αίρεση στο Ιράν να συμβολίζει τη ματαιοδοξία ή το "κακό" όπως σωστά μας ανέφερε ο Κέλσος αλλά εδώ τουλάχιστον στην Ελλάδα που το 90% είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι το ίδιο σύμβολο συμβολίζει τον παράδεισο και τους φύλακες του Θρόνου που τα φτερά τους "πάντα τα ωρούν" ... Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ελληνική σέκτα (αν υπάρχει) απλά κάνω αναφορά στο διττό του θέματος...»

Ομοίως με τα παραπάνω / και επιπλέον: το πολιτιστικό και ιστορικό πλαίσιο διαμορφώνει τόσο την «μαζική» αντίληψη όσο και την προσωπική/ειδική σχέση του ανθρώπου με τα σύμβολα, σε καθημερινή πρακτική, αλλά αυτό δεν αναιρεί την ΟΥΣΙΑ τους, που είναι ΜΙΑ και ΑΔΙΑΙΡΕΤΗ. Είναι τέτοια όμως η ανθρώπινη φύση ((και κατόπιν μακράς και κοπιαστικής πορείας στον Χρόνο)) που «δυσκολεύεται» να προσεγγίσει αυτήν την ουσία, που εξαρχής+εντέλει την εν-περιέχει / είτε είναι Χ.Ο., είτε ο Γέρος του Βουνού αυτοπροσώπως!

Υστερο-γραφικώς:

Avallon:
«Αν είναι να βγει κάτι καλό από αυτό ας μαστιγωθώ! »

Δεν υπάρχει καλό-κακό, Avallon. Υπάρχει μ αρέσει-δεν μ αρέσει. ((Μην βιάζεσαι..........))
((Ανταποδίδω το εικονίδιο / εις διπλούν*))

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω σαφή.
Μ©Ζ infected by religion_mode.........

------------------------------------------
* KAI ως «αγαπητή»! H Θηλυκή-Αρχή είναι «Το Α + το Ω» κι όχι απλώς «το αλατοπίπερο» της κοσμοθέασής μου! ((BUT: call me AL.......... > the Great! ))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 09:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Mιλώ" σπάνια πλέον...

Και όταν μιλώ... μιλάω την ελληνική για να με καταλαβαίνουν ... όταν αυτό δεν γίνεται δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι αλλά ούτε και να αναλώνομαι σε δαιδαλώδεις συνειρμούς και άστοχες αντιπαραθέσεις.

Νομίζω ότι υπήρξα σαφής...

Καλή συνέχεια εντός ή εκτός της "φωλιάς".


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 04:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Mιλώ" σπάνια πλέον...

Και όταν μιλώ... μιλάω την ελληνική για να με καταλαβαίνουν ... όταν αυτό δεν γίνεται δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνομαι αλλά ούτε και να αναλώνομαι σε δαιδαλώδεις συνειρμούς και άστοχες αντιπαραθέσεις.

Νομίζω ότι υπήρξα σαφής...

Καλή συνέχεια εντός ή εκτός της "φωλιάς".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 16:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://homepages.pathfinder.gr/filosofos3/articles/antineomythology/nest.htm

Όλα είναι τέλεια

http://homepages.pathfinder.gr/filosofos3/index.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 23:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


/Moonspell/Night_Eternal/Tr.8+1/Line6,7....... xexexexex

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy