ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 05:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ «Ερμή» το προφανές είναι ότι υπάρχει πρόβλημα εποπτείας από τους υπευθύνους - ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ ως προς τον τίτλο τουλάχιστον -, ΑΛΛΑ και πρόβλημα ανωριμότητας, εμπάθειας, ΕΓΩΙΣΜΟΥ, και περίσσευμα εσωτερισμού και ανθρωπιάς από πολλούς από εμάς…..
Οι κανόνες λειτουργίας (ελλιπής κατά την γνώμη μου όσον αναφορά τις συζητήσεις) είναι στην πρώτη σελίδα

Ρε Πλωτίνε συντονιστή, αντι να απαιτείς να διαλευκάνεται ένα ζήτημα κάθεσαι και και μιλάς για "ως πρός τον τίτλο τουλάχιστον.." για περισσεύματα εσωτερισμού και "ανθρωπιάς" , που σε ανάμειξη με "κανόνες λειτουργίας" γίνεται ένα παχύρευστο γλυκερό σιρόπι που σου τρέχει απο τα αυτιά..
Σε πιστεύουμε ρε φίλε ότι προσπαθείς.
Αλλά πές μας μέσα απο την καρδιά σου πως έγινες συντονιστής.
Ποιοί ήταν αυτοί που σου έδωσαν αυτή την ιδιότητα.
Ονόματα και επώνυμα.
Αν σου είναι δύσκολο , τουλάχιστον πες ψευδώνυμα .
Αν και πάλι σου είναι δύσκολο , τότε παραιτήσου απο συντονιστής γιατί δεν πείθεις κανέναν για το αγαθόν της προθέσεώς σου αλλά και της προθέσεως αυτών που σε επέλεξαν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 05:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες μου... Πώς θα ξέρεις ότι αυτά που θα σου γράψει, θα είναι όντως έτσι;



Αυτό θα το κρίνω μόνο εγώ καλή μου Zadok

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 05:11:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου φαίνεται ότι παίζεις...


Zadok.. Zadok...
Παίξε και σύ βρε μάτια μου. Τσάμπα είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό θα το κρίνω μόνο εγώ καλή μου Zadok

Η παρούσα συμπεριφορά σου δε μου δείχνει να έχεις κρίση τουλάχιστον επί του θέματος...

Για την ώρα, το μόνο που μπορώ να κάνω λοιπόν, είναι να παίζω μαζί σου.

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 13:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

γεια σου κελσο
που για την φωλια του παγωνιου δεν γνωριζεις τιποτα
αλλα μας λες τις γνωσεις σου με τροπο τετοιον, ωστε να μας πεισει για οσα λες και για οσα αρνητικα θελεις
quote:


Για τη Φωλιά του Παγωνιού, ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ.



για το παγωνι ξερεις πολλα χαρα μου και με τα γραφεις

quote:

Για να ΜΗΝ πολυλογώ, ΓΕΝΙΚΑ το παγώνι στη Μεταφυσική και τον Αποκρυφισμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο εκείνα τα σύμβολα που θα τα κατατάσαμε στη Δεξιά Ατραπό, αλλά στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ...



πως εισαι τοσος συγουρος κελσο πως λατρευετε η αριστερη ατραπος;
λεω για φωλια του παγωνιου και οχι για παγωνι ΜΟΝΟ. εκει που εκολαπτετε "το καλο και το κακο" (το ταβους μελεκ) ο αγγελος που διαμορφωνετε για να μεταφερει μια απο τις δυο ενεργειες

quote:

Τώρα η "Φωλιά του παγωνιού", ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ το μέρος όπου λατρεύεται η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ, η Σκοτεινή, η Μαύρη...
Εκείνη η Ατραπός που οδηγεί στην ΑΠΩΛΕΙΑ κάθε θεϊκότητας απο ΜΕΣΑ ΜΑΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης




ξερεις για τιν τριαδα των γεζιτ;

α΄
ταβους μελεκ

β΄
γεζιτ, γιος του ταβους μελεκ

γ΄
σεϊχης χαδης
.............

μηπως ακομα ξερεις για τα φιλλα του γκι, τις μελισσες και το παγωνι;

νομιζω πως δεν ξερεις.

διοτι με αναλλιεις οτι και το συστιμα το "γνωστο".


ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΠΙΣΥΡΕΙ, ΕΠΙ ΤΟΝ ΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΤΑΒΟΥΣ;

η φωλια του ταβους παγωνιου βρισκετε ακομα με τα αυγα

ε ειπα λιγο να ξαναθημιθουμε τους εσωτεριστας και τους αναζητητας

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ε, άμα το γράφει ο Αντώνης Αντωνιάδης, τί να λέμε εμείς τώρα...

Μόνο που ξέχασε να γράψει ποιανού "Πύλη Θανάτου" είναι...
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει ποτέ το φίλτατο Kelsos που μιλά για την πολλαπλότητα και τη μονάδα, για την πορεία προς αυτή και την πορεία από αυτή.


Ψιτ, κοπελιά... Κόψε κάτι (δύο φορές το ίδιο ποστ).

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 22/07/2004 21:36:40



γεια σου μελος Zadok
εαν εσεις στην ελλαδα μαθατε να τιπονετε σταμπες στους ανθρωπους βαση εκεινων που αντιπροσοπευουν ,η, εσεις αντιπροσοπευετε. χαρα μου τοτε ας μιλησουμε για κλειστες κοινοτητες και οχι ανοιχτα site οπως το εσωτερικα.
το ποιος ειναι ο αντωνης αντωνιαδης δεν με αφορα απο τι στιγμη που δεν εκθετει τον εαυτο του ,η, εμενα.
απο εκει και περα, αγορασα το περιοδικο ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ, με αρεσε, βρικα το αρθρο για τον καρκινο σαν την πυλη του θανατου και ειπα να το συζητησουμε
αλλα εσεις το μονο που δεν μου ειπατε ειναι: ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ολα τα αλλα τα "ακουσα" τα διαβασα.
που ειναι η ΗΘΙΚΗ, Η ΑΓΑΠΗ, και ολα οσα αλλα, που λετε πως πιστευετε σαν εσωτεριστες;

ελα λοιπον το φορα <<ΤΑ ΑΣΤΡΑ>> και εκει στο ΘΕΜΑ καρκινο και θανατο που με ΘΑΝΑΤΟΣΑΤΕ! οπως θα δεις
γιατι βρε, που σας ξερω, που με ξερετε;
και ποιοι εισαστε εσεις που θα καθοδηγησετε την δικη μου πνευματικη οδο;

μεχρι και να φηγω με ειπατε, λες και ειναι δικο σας το site του esoterica.gr

τι παριστανετε εδω μεσα λεγοντας τοσα για το συστημα που δηθεν αγαπατε και αντιπροσοπευτε. ΕΝΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΑΣ
αλλα το ξαναγραφω δεν θα με κανετε οπως εισαστε εσεις ΠΕΡΙΘΟΡΙΟ διοτι μονο το περιθοριο της ζωης και οχι του εσωτερισμου αντιπροσοπευουν τα γραφομενα σας.
γεματα απο ειρωνιες και ψεματα
που με ξερετε που ξερετε την οικογενεια μου που ξερετε πως δεν εχω καταγωγη απο θεσσαλονικη πως ξερετε οτι τωρα δεν ειμαι χαλκιδικη
που βρε ολα αυτα
και ακομα να με γραφετε οτι ψαχνατε τα τηλεφωνα
ΒΡΩΜΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ

λιγη μελετη μεχρι να τα ξαναπουμε απο μακρια πια χαρα μου

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


AFMA

Θα πρέπει να περνάς για ηλιθίους πολλούς εδώ μέσα, θα πρέπει να έχεις κατά νου πως επειδή σε ακολούθησε κάποια στον κατήφορο και στα παραμύθια της άγνοιας θα μπορούσαν να σε ακολουθήσουν και άλλοι.
Δυστυχώς για σένα ουδέποτε δήλωσα «εσωτεριστής» με την έννοια που εσύ αναφέρεις, δήλωνα πάντα αναζητητής και στην αρχική μου παρουσία στο διαδυκτιακό αυτό τόπο είχα ως ψηφιακή υπογραφή το « Ο Αναζητών Απόστολος ».



γεια σου ραμογλου
οχι φησικα και δεν σας περνω ηλιθιους , ηλιθιοτης ειναι κατασταση παθολογικη και δεν μπορεις να θεσεις τον αλλον μπροστα στις ευθυνες του ενω αντιθετα εγω συνεχως σου λεω και στους αλλους να καταλαβουν οτι εχετε παρασιρθει αρκετα μετα απο οσα με κανατε οπως ειρωνιες κ.τ.λ.

quote:

Εσύ λοιπόν η οποία δηλώνεις ότι είσαι νέο μέλος και δεν ξέρεις κλπ κλπ μπορείς να απαντήσεις



παριστανετε εδω μεσα λεγοντας τοσα για το συστημα που δηθεν αγαπατε και αντιπροσοπευτε. ΕΝΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΡΩΜΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΑΣ
quote:

σε ποιο σύστημα έχω δηλώσει ότι ανήκω εγώ ;



εαν κανεις θελησει να σε πει γιατι ανοικεις σαν μελος στο εσωτερικα και γιατι γραφεις τοσα στο θεμα τεκτονες μεχρι δακτιλιδια κατεβασατε τι αληθεια θα του πεις;
ποιος λοιπον περνα τον αλλο για ηλιθιο χαρα μου;

quote:

1. Ποιος σε είπε γριά-γέρο και πού ;
2. Ποιος από τους παραπάνω το έπαιξε αγαπησιάρης ή διδάσκαλος ;
3. Από πού κι ως πού εγώ με τη Zadok, τον kelso, την elpida, και την ATMA αποτελούμε ομάδα ; Έχεις κάποια στοιχεία πως μεταξύ μας γνωριζόμαστε και αν ναι ποια και από πού ;


δες ραμογλου τοσα θεματα εδω μεσα που ο ενας συμπλιρωνει τον αλλο (ολο γλυκες εισαστε βρε ΑΝΑΜΕΤΑΞΙ ΣΑΣ} ποτε χαρα μου δεν εγραψα οτι γνωριζοσαστε (και δεν το παιζω μελοντολογος)ΤΑ ΒΡΩΜΟΨΕΜΑΤΑ αφησετα

μα για εγκεφαλικα με γραψατε, για παραξενες ηλικιες και για γιαλια, τι ηθελες να υποθεσω χαρα μου περα απο το γηρας;

αρκετα θεματα ειδα κατι για το ενα κατι για το αλλο νουθετιτε να λοιπον το αγαπησιαρης και το διδασκαλος.


quote:

Δυστυχώς εκθέτεις ανεπανόρθωτα τον εαυτό σου και δυστυχέστερα παρασύρεις στο βούρκο και κάποιους άλλους που κατά την ταπεινή μου γνώμη τους άξιζε κάτι καλύτερο, βέβαια ο καθείς εφ’ ο ετάχθη.


ελα χαρα μου τι ανεκδηιγητα ειναι ΟΣΑ ΕΔΩ ΓΡΑΦΕΙΣ
ποιον εκθετω για διξεμου ποιον παρασερνω;
γιατι γραφετε παντα σαν να ειμαι καποια που δηθεν γνωριζετε;
οποιος εχει αποροιες στελνει τηλεφωνο και ερχετε σπιτι μου

quote:

Περιμένω λοιπόν τις απαντήσεις ή απλά ένα ΟΚ τέλος τα παιχνίδια.

Δε θέλω να πιστέψω πως έχεις κάποια σχέση με τις κότες από τα Μέγαρα, ξέρεις εσύ.

Ο κακός λύκος



καμια σχεση με ψηλα σπιτια (μεγαρα) οσο για το εαν ομοιαζω με κοτα; ναι χαρα μου προσπαθω -οταν πινει νερο- να την μιμιθω και να ευλογω τον αρχιτεκτονα του συμπαντος

γιατι παντα τα βαζετε με τα πλασματα της φυσης;
εκεινη την συγνωμη δεν θα με την ζητησεις;

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ;

πορω γιατι συνεχιζετε με τοσα ψεματα;
τι παριστανετε τελικα; τι ζητατε απο τα νεα μελη;
μηπως θα επρεπε να ζητησω απο καπου ΑΛΛΟΥ τον λογο;
ποιοι σας εχουν εδω μεσα και να πετατε τοσο ΠΕΡΙΘΟΡΙΟ;


ω γιατι οι ανθρωποι να φτιαχνουν τοσα λαθη και μην τα αναγνωριζουν τι εγωισμος ειναι ο εσωτεριστικος;
απορω τοσα ψεματα και ουτε ενα συγνωμη μα εχετε και το ΘΡΑΣΟΣ ακομα να κινηστε εδω μεσα στο εσωτερικα σαν να μην κανατε κατι πολυ αρνητικο που διχνει ποια οδο προχωρατε χαρες μου!
το μονο δρομο που ξερετε ειναι ο δρομος του περιθοριου και των αρνητικων ενεργειων

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε πάλι απ' την αρχή...

Πήγαινε στο τόπικ σου: ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ και ΘΑΝΑΤΟΣ., στο Φόρουμ .-=ΤΑ ΑΣΤΡΑ=-. και διάβασε...

Ό,τι είχα να γράψω προς απάντησίν σου, το έγραψα εκεί.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάμε πάλι απ' την αρχή...

Πήγαινε στο τόπικ σου: ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΣ και ΘΑΝΑΤΟΣ., στο Φόρουμ .-=ΤΑ ΑΣΤΡΑ=-. και διάβασε...

Ό,τι είχα να γράψω προς απάντησίν σου, το έγραψα εκεί.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




να υποθεσο οτι εισαι σε υπερησια επιτηρησεις του site χαρα μου;
ποτε θα ιδοποιηθουν οι τρεις τεσσερης για τις επομενες υπιρεσιες;
ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΖαΝΤοκ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΠΟΜΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕΤΕ
ουπς σας πιραμε χαμμπαρι κατι πιο απολαυστικω απο βρωμιες και ψεματα εχετε;

ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ;

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

να υποθεσο οτι εισαι σε υπερησια επιτηρησεις του site χαρα μου;
ποτε θα ιδοποιηθουν οι τρεις τεσσερης για τις επομενες υπιρεσιες;
ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΖαΝΤοκ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΠΟΜΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΜΕΛΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΕΤΕ
ουπς σας πιραμε χαμμπαρι κατι πιο απολαυστικω απο βρωμιες και ψεματα εχετε;

ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ;

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑ



Να υποθέσω ότι ζορίζεσαι;

Μέχρι στιγμής πληρώνει ένας Θεμιστοκλής Μαρκίδης. Μήπως τον γνωρίζεις;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιδού ο μεγαλείο των εσωτεριστών – κριτών !!!

Οι ανύπαρκτοι, οι ποταποί, αυτοί που υποτιμούν την όποια νοημοσύνη του συνομιλητή τους.

Αλλά δεν έχουν κανένα άδικο σε ότι κάνουν.
Βρήκαν μια παιδικά χαρά και παίζουν, με λάσπες, λέγοντας ανοησίες, προσπαθώντας να διώξουν με τον τρόπο τους όλα τα άλλα παιδάκια και να μείνει η παιδική χαρά μόνο δική τους ή τέλος πάντων να κλείσει γιατί δεν αντέχουν να βλέπουν τα άλλα παιδιά να παίζουν.

Αγαπημένε μου morent11 ναι έχεις δίκιο, μαθαίνουμε μέσα από τις διαμάχες, μαθαίνουμε μέσα από το εγώ μας που κάποτε γίνεται μπούμερανγκ, μαθαίνουμε μέσα από το οτιδήποτε.

ΟΜΩΣ !
Πόσο να αντέξεις αυτό το παραλήρημα ;
Πόσο να αντέξεις την υποκρισία ;
Πόσο να αντέξεις το σπίλωμα, εννοιών, ανθρώπων, ιδεών ;
Πόσο να αντέξεις την κακομεταχείριση ;

Ο σωστός εσωτεριστής προσπερνά χαμογελώντας θα μου απαντήσεις και το ξέρω, αλλά δεν είμαστε μόνοι μας, κάποιοι διαβάζουν και ίσως αντιπαθήσουν τον εσωτερισμό όταν βλέπουν όλα αυτά.

Μα εσύ Απόστολε θα το παίξεις διδάσκαλος ; ( θα αναρωτηθείς εύλογα φίλε μου )

Όχι θα απαντήσω ευθέως , απλά έχω το δικαίωμα να αντιδράσω γιατί αν δε το κάνω τότε θα είναι σαν να εγκαταλείπω τα πιστεύω μου και τα ιδανικά μου, έτσι αντιδρά ο μαθητής υπερασπιζόμενος την αγάπη του για μάθηση και εγώ είμαι και θα είμαι μαθητής.
Μακάρι να καταφέρω να ανέλθω το πρώτο σκαλοπάτι του εσωτερισμού έσω και έξω.
Γι αυτό λοιπόν φωνάζω, γι αυτό αντιδρώ επιτιθέμενος σ’ αυτούς που επιτίθενται.

Τελικός κριτής ο αναγνώστης, τουλάχιστον θα έχει να κρίνει μεταξύ δύο και όχι ενός.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AFMA,

Δεν έχεις βαρεθεί να κάνεις συνέχεια copy paste και να επαναλαμβάνεις συνέχεια τα ίδια πράγματα ?

Ακόμα για το θέμα δεν έχεις πει τίποτα ιδιαίτερο - πέραν της αμφισβήτησης στοιχείων που παραθέτουν άλλα μέλη - εκτός εάν το βαθύτερο νόημα είναι οι επαναλλήψεις που χρησιμοποιείς προκειμένου να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

Αραγε εκεί στη Σουηδία έτσι κάνετε?

οι ερωτήσεις μου ήταν ρητορικές μιας και απάντηση δεν πρόκειται να πάρω πέραν κάποιας επανάληψης των γνωστών λεγομένων σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 14:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα σε προηγουμενο μερος του θεματος οτι τα μελη της φωλιας του παγωνιου εχουν απο μια καρφιτσα. Συμπτωση!? σε ενα βιβλιο που διαβαζω,(του Π. Κοελιο) αναφερεται σε κατι παρομοιο. Το ταγμα ονομαζεται RAM και τα μελη του εχουν παρομοιες καρφιτσες, τις οποιες χρησιμοποιουν και σε μια ασκηση τους, την ''ασκηση της σκληροτητας'' οπως τη λενε. Εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο?

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ MoonDragon,

συγγνώμη, αλλά κι η γιαγιά μου είχε κάτι μαξιλαράκια κεντημένα στον καναπέ του σπιτιού με παγώνια και φτερά, λες να 'ναι εσωτερίστρια;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 15:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε πάλι...


quote:


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 16:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ MoonDragon,

συγγνώμη, αλλά κι η γιαγιά μου είχε κάτι μαξιλαράκια κεντημένα στον καναπέ του σπιτιού με παγώνια και φτερά, λες να 'ναι εσωτερίστρια;


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)




Nομιζω οτι ο Παολο Κουελιο ηταν μυστικιστης ή κανω λαθος?

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 18:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξ όσων γνωρίζω, είναι γνώστης κάποιων θεμάτων.

Όμως, ας μην ξεχνάμε ότι γράφει μυθιστορήματα και όχι διατριβές.

Αυτό σημαίνει ότι κάποια στοιχεία είναι πραγματικά και κάποια εξυπηρετούν το μύθο...

Και επειδή ο μύθος παίζει τεράστιο αποκρυφιστικό ρόλο, σημασία έχει το νόημα και όχι αυτολεξεί κάποιες αναφορές.

Όταν π.χ. στον Αλχημιστή, εμφανίζεται στο μικρό βοσκό ο Βασιλιάς της Σελήμ, οι γνώστες του Αποκρυφισμού αντιλαμβάνονται ευθύς αμέσως το συμβολισμό.
Αυτό δε σημαίνει όμως, ότι η υπόλοιπη πλοκή ανταποκρίνεται σε πραγματικά γεγονότα ...

Πάντως και για τους μη γνώστες, παραμένει ένα διδακτικότατο παραμύθι. Γι' αυτό είναι ωραίο!

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαβασα σε προηγουμενο μερος του θεματος οτι τα μελη της φωλιας του παγωνιου εχουν απο μια καρφιτσα. Συμπτωση!? σε ενα βιβλιο που διαβαζω,(του Π. Κοελιο) αναφερεται σε κατι παρομοιο. Το ταγμα ονομαζεται RAM και τα μελη του εχουν παρομοιες καρφιτσες, τις οποιες χρησιμοποιουν και σε μια ασκηση τους, την ''ασκηση της σκληροτητας'' οπως τη λενε. Εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο?

''Confirmo o Deus potentissimus''



ΓΙΑ ΝΑ "ΚΑΤΑΛΑΒΩ" ΔΗΛΑΔΗ....!

quote:

-RAM

- μελη

-παρομοιες καρφιτσες

-''ασκηση της σκληροτητας''



ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

ΑΣ ΒΡΩ ΤΗ ΦΩΤΟ + ΤΑ ΛΕΜΕ....ΞΑΝΑ


ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ
ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ
ΠΑ-ΡΑΜ ΠΑ-ΡΑΜ...

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI MIA DEYTERH ERWWTHSH....

--σορυ..τωρα και στα ελληνικα.:Ρ--

και μια δευτερη ερωτηση....

οσοι διαβαζουν τα βιβλια που τους γωνστοποιοιυνται απο βιβλιογραφιες...προτασεις για διαβασμα μεσω των μεσων....διαφημησης...των οικων....
καλουνται εξισου εσωτεριστες;
επειδη καλος ο κουελο μα οταν διαβασα τον αλχημιστη ειχα ηδη περασει απο τα στενα της διαδρομης του...:(
οπως και με εκεινο τον μπεστ σελλερ...κωδικα ντα βιντσι που εχει ακομη και στις στασεις των λεωφορειων//δεν λεω ειναι μια εικαστικη παρεμβαση στο μουντο της πολης....αλλα οχι και να περιμενεις το λεωφορειο να παθεις την περιεργεια..κα μετα να δηλωσεις εσωτεριστης...χμ;((

"στις οχθες του ποταμου...καθησα κι εκλαψα.."μα δεν καταφερα να προχωρησω /περαν της τριτης σελιδας/ το βιβλιο..που ναι μεν ειχε ενα υπεροχο εξωφυλλο/για να με εισαγει στο "τριπ"/....αλλα καμμια σχεση με τα εσω μου..καθως αρχισα το διαβασμα..--

χμ....

quote:
Δεν έχεις βαρεθεί να κάνεις συνέχεια copy paste και να επαναλαμβάνεις συνέχεια τα ίδια πράγματα ?

προσεξες Ελπιδα μου...πως "επεσε εντελως το επιπεδο γραφης"...;(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΥΜΙΟΔΗ ΠΡΟΦΟΡΑ ΤΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΩΝ ΤΕΘΗΚΕ//ΠΟΥ ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΤΑ ΕΡΗ ΜΑΣ..ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣ ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ..//ΚΙΝΕΖΙΚΑ /ΡΩΣΙΚΑ/ΑΛΒΑΝΙΚΑ/ΑΦΡΟΤΕΤΟΙΑ/ΜΠΡΑΖΙΛΙΑΝ/ΣΚΑΝΔΙΝΑΥΤΕΤΟΙΑ..ΜΑ....ΤΗΝ ΠΡΟΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΠΟΤΕ(ΤΟ 1987 ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ Ο ΠΕΤΡΟΣ... ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΚΛΙΚ...
ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΓΑΝΕ...ΝΑΙ! ΘΥΜΑΜΑΙ Τ'ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΠΡΟΤΟΗΡΘΑ//ΜΑ ΤΩΡΑ ΟΧΙ...)
ΕΔΩ Η ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΟΣΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ..(ΑΝΤΕ ΝΑ "ΓΡΑΨΕΙΣ" ΤΗΝ "ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΠΡΟΦΟΡΑ" ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ...:(NOT POSSIBLE!)
αυτη ειναι η ουσια της επαναληψης...η πτωτικη ταση στο δεικτη....του εσωτερισμου..(επιτελουν κοινωνικο εργο...:(

ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΑΦΜΑ ΠΩΣ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΑΣ(!!!!!) ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ(ΠΟΥ ΗΔΗ ΚΑΝΟΥΝ ...!)

ΑΡΕ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΑ... //ΤΟ ΚΑΡΜΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ(ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙΕ ΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΑΤΩΣΕ ΠΟΛΛΑΚΙΣ...:(

ΕΜΑΘΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ(ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ..:(
ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΑΛΛΑ ΗΡΘΕ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟΤΗΤΑ...
ΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΛΗΣΤΕΣ ΕΚΕΙ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΡΙΣΤΟΤΗΤΑ ΛΕΓΩ ΕΓΩ ..ΘΑ ΣΩΝΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ....
ΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ!/ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΞΗ..ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΜΑΥΡΩΝΟΥΜΕ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗ ΜΙΑ!

ΕΧΜ..ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ..ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ...ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ..
ΤΖΕΚΥΛ ΚΑΙ ΧΑΙΝΤ....;

ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΣ..;
Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ;
Ο ΤΡΕΛΟΣ;
ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ;
Η ΜΑΣΚΑ;
ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΘΗ;
ΠΑΘΗ (ΣΚΕΤΟ);
ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΕΞ(ΕΔΩ Τ'ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ)

...ΕΧΜ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ..
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ//Η ΜΙΑ ΧΙΟΝΟΝΥΦΑΔΑ...
ΕΧΜ....ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΜΑΤΑ..
ΓΙΑ ΝΑ "ΜΑΣ ΣΥΝΕΤΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΑ..ΛΟΓΙΑ".." ΑΛΛΑ ΑΛΛΙΩΣ" ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΙ ΑΠ'ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..ΝΑ ΠΕΡΔΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ...

ΕΧΜ...

ΑΙΘΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ "ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ"ΣΑΝ ΠΑΓΩΝΙ....ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ "ΜΕΘΟΔΟ Σ*ΛΒ*"..(ΝΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ "ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ"... ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ...:((

ΑΦΜΑ... "ΤΙ ΨΧ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ Μ*Ρ*;"


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/07/2004 22:56:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 12:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες ΑΤΜΑ μου πόσα πράγματα μαθαίνεις εδώ μέσα και για σένα και για τους άλλους, τα οποία τόσο καιρό αγνοούσες !

Κάτσε σε λίγο θα μάθεις κι άλλα ….. εδώ μέσα έχουμε τόσους πολλούς φωτεινούς παντογνώστες που το βραχυκύκλωμα είναι αναπόφευκτο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 16:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΩΡΕ ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΑΞΗ !
ΕΛΑΤΕ ΟΡΕ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΑΣΟΝΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ
Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ ΣΑΣ ΘΕΡΜΑΝΕ ΟΡΕ;
ΓΑΝΤΑΚΙΑ ΠΟΔΙΤΣΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 02:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BΡΕ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΔΙΑ. ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΦΙΓΓΕΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...

-"ΒΡΕ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΚΚΑΚΙ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΠΑΝΩ ΣΦΙΓΓΕΣΑΙ ΚΙΟΛΑΣ... " ΧΡΟΝΗΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ- ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΥΤΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ Ο ΓΟΗΣ.

Υ.Γ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΟΥΜΑΣΤΕ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 09:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε δεν αφήνουμε τις μαλακίες ;
Υπάρχει τελοσπάντων κάποιος Τέκτονας για να μας λύσει την απορία με το παγώνι ή όχι;
Επαναλαμβάνω:
Με ποιά μεθοδολογία επιλέγονται τα τεκτονικά σύμβολα;
Τα μήπως και δήθεν .. και καλά.. είναι παραφιλολογία.
Υπάρχει τελος πάντων ένας τέκτονας να μας πεί με δυό λόγια για τα σύμβολά του;



Αγαπητέ Steelspring...

Σε κάποιο άλλο τόπικ, ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ απο το παρόν που κατάντησε ΞΑΝΑ (όπως τα περισσότερα ΙΣΩΣ), ένα πεδίο για στείρες αντιπαραθέσεις μεταξύ των κατίνων του Εsoterica.gr, σε εκείνο μου έγραψες πως "ΑΠΑΙΤΩ"...
Χμμμμμμμ
Εσύ τώρα τι κάνεις;;;
Δεν απαιτείς;;;
Και με τι sik τρόπο!!!

Αντερε ρε μασόνοι...
Σας ρώτησε κάτι ο ανακριτής...
Ακόμα δε του απαντήσατε;;;

Αγαπητή Αβαλλον...
Πές του εκείνου που τον εκτιμώ τα μάλλα να με καλέσει στο τηλέφωνο...
Κανόνισε βρέ να πιούμε κανά κρασί...
Να μιλήσουμε έτσι ΟΛΟΙ με ανοικτά χαρτιά και ΟΧΙ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ...
Ξέρεις...
Με θυμίζεις (για να μιλήσω όπως η φίλη σου η ΑFMA) ένα εσταυρωμένο...
Ξέρεις, δε ξέρεις;;;

Μιλάς λές και σε έχουν ΣΤΑΥΡΩΣΕΙ (αλήθεια ποιοί είναι αυτή αγαπητή μου;;;)
Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, ΙΣΩΣ να έχω και δίκιο...
ΑΛΛΑ...
Χμμμμμμμ...
Πολύ ΙΣΩΣ να ήθελες να σε σταυρώσουν για να έχεις να λές...
Οπως και κάνεις άλλωστε...
Ξεχνάς όμως ότι ΜΑΖΙ με τον Ιησού, ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΑΝ και κάποιοι ΛΗΣΤΕΣ...
Και εκείνοι ΗΞΕΡΑΝ ΟΤΙ ΕΦΤΑΙΓΑΝ ΓΙΑ ΟΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ...
Γνώριζαν τι είχαν κάνει ώστε να προκαλέσουν ΟΙ ΙΔΙΟΙ το σταυρικό τους θάνατο!!!
Και απο τους ΔΥΟ, μόνο ο ΕΝΑΣ μεταμέλησε και ζήτησε απο τον Κύριο του Σταυρού τη ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ και την ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑ...
Την οποία αγαπητή μου, ο Ελεήμων του τη ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕ...

Τι είπαμε;;;
Εισαι εσταυρωμένη;;;
Χμμμμμ...
Ποιός ληστής είσαι ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ αναρωτιέμαι;;;;

Την απάντηση αγαπητή μου, ΜΟΝΟ εσύ μπορείς να τη δώσεις...
Αντέχεις την ΑΛΗΘΕΙΑ;;;
Την ΑΛΗΘΕΙΑ και όχι ΟΣΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ όπως μας γράφεις συνήθως...

Την καλημέρα μου σε ΟΛΟΥΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξ όσων γνωρίζω, είναι γνώστης κάποιων θεμάτων.

Όμως, ας μην ξεχνάμε ότι γράφει μυθιστορήματα και όχι διατριβές.

Αυτό σημαίνει ότι κάποια στοιχεία είναι πραγματικά και κάποια εξυπηρετούν το μύθο...

Και επειδή ο μύθος παίζει τεράστιο αποκρυφιστικό ρόλο, σημασία έχει το νόημα και όχι αυτολεξεί κάποιες αναφορές.

Όταν π.χ. στον Αλχημιστή, εμφανίζεται στο μικρό βοσκό ο Βασιλιάς της Σελήμ, οι γνώστες του Αποκρυφισμού αντιλαμβάνονται ευθύς αμέσως το συμβολισμό.
Αυτό δε σημαίνει όμως, ότι η υπόλοιπη πλοκή ανταποκρίνεται σε πραγματικά γεγονότα ...

Πάντως και για τους μη γνώστες, παραμένει ένα διδακτικότατο παραμύθι. Γι' αυτό είναι ωραίο!


Φιλη Ζαντοκ,
Δεν εκλαμβανω το βιβλιο αυτο καθ'αυτο, απλα αναρωτιεμαι για τους συμβολισμους του (που κι αυτοι εχουν παραφρασθει) αν εχουν σχεση με το θεμα αποδεχομενος ως συνηστωσα την πληροφορια της καρφιτσας...

''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 19:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν η πληροφορία της καρφίτσας είναι αληθής, υπάρχει ενδεχόμενο να υπάρχει σχέση...
Λες να πρόκειται για το "κόσμημα του Δία";

Πάντως, συνδέοντας κάποια πράγματα που φαίνεται να μοιάζουν, αλλά μπορεί να είναι άσχετα, πού ξέρεις... μπορεί να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε έναν ευφάνταστο μύθο και κάποια μέρα να "πουλήσουμε" κι εμείς...

Η άποψή μου, πάντως, είναι: "Ράβδος εν τη γωνία, άρα βρέχει".


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 29/07/2004 20:12:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 02:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, τι είναι στη ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ και στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ το σύμβολο του ΠΑΓΩΝΙΟΥ...

Taus (Ταώς ή Ταούς): Στην Ζενδική διάλεκτο (αυτή που είναι γραμμένες οι Ζεντ Αβέστα, τα ιερά κείμενα των Ζωροαστριστών ή Μασδαϊστών, μιας εκ των ΑΡΧΑΙΟΤΕΡΩΝ θρησκειών στο κόσμο) σημαίνει "παγώνι"
Σε αυτό λοιπόν το ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ θρησκευτικοφιλοσοφικό σύστημα, ένα σύστημα ΔΥΙΣΤΙΚΟ (δέχεται δηλαδή ΔΥΟ ΑΡΧΕΣ στο κόσμο, το "καλό" που είναι ο Αχούρα Μάζδα και το "κακό" που είναι ο Αχριμάν) υπάρχει ένα "Αγγελος"...
Ονομάζεται "Αγγελος Ταώς" ή Μelek Taus και είναι ένα δημιούργημα του Ανγκαρα Μαϊνιού που αρχικώς ήταν "μία όψη" του Αχούρα Μάζδα που μετέπειτα ΟΜΩΣ κατέστει η Σκοτεινή Δύναμη που αντιτίθεται στο Κύριο Του Φωτός (Αχούρα Μάζδα)...

Για να ΜΗΝ πολυλογώ, ΓΕΝΙΚΑ το παγώνι στη Μεταφυσική και τον Αποκρυφισμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο εκείνα τα σύμβολα που θα τα κατατάσαμε στη Δεξιά Ατραπό, αλλά στην ΑΡΙΣΤΕΡΗ...

Τώρα η "Φωλιά του παγωνιού", ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ το μέρος όπου λατρεύεται η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ, η Σκοτεινή, η Μαύρη...
Εκείνη η Ατραπός που οδηγεί στην ΑΠΩΛΕΙΑ κάθε θεϊκότητας απο ΜΕΣΑ ΜΑΣ...


σπεύδω να προσθέσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, την εποχή της "προόδου και της εξέλιξης" όλο και διαρκώς ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ οι πιστοί του Ανγκαρα Μαϊνού και του αρχαγγέλου του του Μελέκ Ταώς.
Αυτό γίνεται ΓΙΑΤΙ το σκοτάδι της άγνοιας, είναι πολύ πιό εύκολο να ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ, απο το να αποκτήσει κανείς το Φώς το Αφυπνίζων τις ανθρωπίνους διανοίας, το Φώς του Αχούρα Μάζδα.

Ολοι αυτοί οι δήθεν "φωτισμένοι" που στην ΟΥΣΙΑ δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά σας το ΠΑΓΩΝΙ που κορδόνεται με τα πολύχρωμα φτερά του και που τα πόδια του (ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ στην εσωτερική αφύπνιση και πορεία, είναι όχι απλά ΚΑΚΑΣΧΗΜΑ & ΑΣΤΑΘΗ, αλλά και ο ήχος της φωνής του είναι "κράξιμο" στην ΟΥΣΙΑ), όλοι αυτοί λέω όσο πίο "φωτισμένοι" είναι, τόσο πιό εύκολα υποτάσσονται στον άρχοντα Μελέκ Ταώς...

Οποιος έχει κάτι διαφορετικό να προσθέσει, με χαρά θα τον διαβάσω και θα παρακαλούσα λόγο της σοβαρότητος του θέματος, να ΜΗΝ παρατεθούν απλά απόψεις, αλλά ΣΤΟΙΧΕΙΑ για να έχουμε μια ΠΛΗΡΗ (όσο το δυνατόν γίνεται) ΕΙΚΟΝΑ...
Επίσης και απο το μέλος ΑFMA θα ήθελα να μας παραθέση τα όσα γνωρίζει...


Κέλσος ο Φιλαλήθης





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 03:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.antiqillum.com/texts/bg/Qadosh/qadosh038.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 11:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα παρακάτω στοιχεία είναι από το βιβλίο του ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ "ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ" O καθένας κρίνει την αξιοπιστία του εν λόγω συγγραφέα κατά το δοκούν:

Όπως είπαμε, τα ουσιαστικά γεγονότα για μας ξεκινούν από την ύπαρξη της Αδελφότητας της Φωλιάς του Παγωνιού. Η πλήρης ονομασία "Φωλιά του Παγωνιού" προέρχεται από τα κλασικά πρότυπα της κοινής ανθρώπινης μυθολογίας και το όνομα δεν αποτελεί κανένα φοβερό μυστικό. Απλώς η λέξη "Παγώνι" είναι - ή - ήταν κάτι που γενικά αποφεύγεται να αναφερθεί, προτιμώντας αντ' αυτής απλώς τη συντομογραφία "Φ" ή έστω τη λέξη "Φωλιά"...

...Γεγονός είναι ότι η Αδελφότητα της Φωλιάς υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, και αυτό είναι κάτι πού εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, αρκεί να ερευνήσει λίγο. Προσωπικά βρήκα σαφείς ιστορικές αναφορές που ανάγονται στους πρώτους αιώνες μ.Χ. καθώς και έμμεσα στοιχεία ή ενδείξεις που χάνονται στην προϊστορία.
Τώρα, για λόγους στρατηγικής και τακτικής, η Αδελφότητα της Φωλιάς έπρεπε να διαθέτει μεταξύ άλλων και μια εξωτερική βιτρίνα, ένα βολικό προσωπείο για τις επαφές της με τους άλλους ανθρώπους. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε όχι ένα προσωπείο, αλλά πολλά...

...Ανεξάρτητα από τα εξωτερικά ονόματα ή τις μορφές που χρησιμοποιεί η Φωλιά, πάντα υπάρχουν κάποια σταθερά βασικά γνωρίσματα και σύμβολα, κοινά σε όλες τις περιπτώσεις...

...Ποτέ η Φωλιά δεν σχεδιάστηκε με στόχο έναν κατά μέτωπο πόλεμο, αλλά μονάχα για "επιχειρήσεις κομάντος" στα μετόπισθεν του παγωμένου εχθρού. Όπως είναι φυσικό, αυτό σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων πρέπει να δρα εντελώς μυστικά και κάτω από πολλές αμφιέσεις και ονόματα. Και όταν ο αντίπαλος εντοπίσει κάποιον πυρήνα της και τον καταστρέψει, τότε ο πυρήνας αυτός "παγώνει" και αποκόπτεται αυτόματα από το υπόλοιπο σώμα...

...Ήδη στον ισλαμικό σιιτικό χώρο, και ιδίως από τον πυρήνα του Αλ Χακίμ, είχαν εξαπλωθεί τα παρακλάδια των Γεζίντι, των Δρούζων, των Ισμαηλιτών κ.α. Από τους τελευταίους είχαν προκύψει και οι περιβόητοι Ασασίνοι του Senex de Monte, του Γέρου του Βουνού. "Ασασίν" σημαίνει "Φρουρός των Μυστικών", και αυτοί αποτελούσαν αρχικά την εξωτερική Δύναμη Κρούσης της τοπικής Φωλιάς, ενώ οι "θεωρητικοί" του όλου συστήματος ήταν κυρίως οι Σούφι, οι μυστικιστές του σιϊτικού Ισλάμ.

...Φυσικά, όταν αυτοί οι φανατικοί κυριαρχήσουν, η συγκεκριμένη Φωλιά εγκαταλείπεται από τα αληθινά της στελέχη και παγώνει.
Στη χριστιανική Ευρώπη, μετά την επίσημη διάλυση των Ναϊτών, δραστήριοι πυρήνες της Φωλιάς απλώθηκαν σε όλες τις χώρες και κρύφτηκαν σε νέες αδελφότητες, σαν το Τάγμα της Περικνημίδας, τους Ιησουίτες, τις Λέσχες του Πυρός της Κόλασης, τις Φιλικές Εταιρίες, τις Τεκτονικές Στοές, τους Ροδόσταυρους, τους Ιλλουμινάτους κτλ...

...Η Φωλιά αποτελείται από ποικίλες μυστικές αδελφότητες, αλλά γενικά οι πυρήνες της είναι πολύ ολιγομελείς...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...


Ανάλυση σε δεύτερο επίπεδο

Ένας τόπος όπου συμβαίνουν ανεξήγητα, αλλά πάνω απ' όλα, αλλόκοτα φαινόμενα. Σίγουρα τα φαινόμενα αυτά δεν είναι τωρινά. Ανάλογα ή και πιο παράξενα περιστατικά θα βίωναν οι επισκέπτες από πολύ παλιά. Ποια θα μπορούσε να είναι η αναμενόμενη ιστορία ενός τέτοιου μέρους;


'Α, θα περίμενε κανείς ότι ήδη από την αρχαιότητα, οι άνθρωποι θα είχαν διαπιστώσει την παραδοξότητα του τόπου. Θα τον είχαν μεταβάλλει σε ιερό χώρο κτίζοντας ναούς και λατρευτικά ιερά, αφιερωμένα σε κάποιον θεό που θα επιτομούσε την αίσθηση που ο χώρος ανέδιδε. Τον θεό Πάνα ας πούμε... Σαν ιερός χώρος, ο τόπος αυτός θα ήταν κατάλληλος ώστε υλικά προεχόμενα απ' αυτόν να χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή άλλων ιερών χώρων. Μάρμαρο για τον Παρθενώνα λόγου χάρη... (λίγοι συνειδητοποιούν ότι όταν κοιτάζουν την Ακρόπολη βλέπουν στην πραγματικότητα ένα κομμάτι Πεντέλης που βρίσκεται στην καρδιά της Αθήνας). Αργότερα, με την έλευση του Χριστιανισμού, θα περίμενε κανείς ότι εκκλησίες θα κτίζονταν επάνω στα θεμέλια των αρχαιοελληνικών ιερών και στην προσπάθεια ο χώρος να καθαγιαστεί, ένα μοναστήρι θα μπορούσε να ιδρυθεί κάπου κοντά. Οι μοναχοί που θα μόναζαν εκεί δε μπορεί παρά να πρόσεχαν κι αυτοί με τη σειρά τους ότι κάτι παράξενο συμβαίνει στη σπηλιά και τη γύρω περιοχή. Θα γκρέμιζαν τον όποιο αρχαιοελληνικό - ειδωλολατρικό ναό έβρισκαν εκεί και στη θέση του θ' ανέγειραν ένα εκκλησάκι. Αρκετοί ασκητές θα πήγαιναν να μονάσουν εκεί σαν ερημίτες προσπαθώντας να αποδιώξουν τα δαιμόνια αλλά και να δοκιμάσουν την πίστη τους και να δαμάσουν τους πειρασμούς τους.

Με τα χρόνια, και ενώ τα φαινόμενα δε θα σταματούσαν με τις προσευχές, κάποιοι μοναχοί θα άρχιζαν να εκφράζουν νεωτεριστικές ιδέες στην προσπάθεια τους να εξηγήσουν αλλά και να προσαρμοστούν στην κατάσταση. Ιδέες που κάποιοι άλλοι μοναχοί θα μπορούσαν να τις θεωρήσουν αιρετικές. Το ότι κάτι συνέβαινε στη σπηλιά θα πρέπει να αποτελούσε κοινό μυστικό μεταξύ των παρεπιδημούντων και καθώς τα χρόνια εκείνα η εκκλησία ήταν αυτή που έδινε τις απαντήσεις στα δύσκολα ζητήματα, ζωηρές διαφωνίες θα ξέσπαγαν μεταξύ των ιερωμένων σχετικά με το αν τα περίεργα φαινόμενα ήταν εκδηλώσεις του σατανά που έπρεπε να καταπολεμηθούν ή θεϊκά σημάδια που έπρεπε να αναγνωριστούν και να αξιοποιηθούν. Καθώς το μέρος παρέμενε "μαγεμένο" και οι μαρτυρίες για αλλόκοτα περιστατικά συνέχιζαν αμείωτες, οι "αιρετικοί" με τις καινούργιες ιδέες θα πρέπει να κέρδιζαν έδαφος έναντι των "ορθοδόξων" που τις αποκήρυτταν. Σταδιακά, οι πρώτοι θα πρέπει να εκτόπισαν πλήρως τους τελευταίους με αποτέλεσμα η μονή τους να καταστεί αιρετική και ανεξάρτητη από τον κυρίως κορμό της εκκλησίας.

Έχοντας πλέον τον έλεγχο της περιοχής, οι αιρετικοί μοναχοί θα πρέπει να επέφεραν αλλαγές τόσο στα οικήματα που είχαν υπό τον έλεγχο τους όσο και στον τρόπο με τον οποίο ασκούσαν την πίστη τους. Εδώ παραθέτουμε ξανά ένα εδάφιο από το βιβλίο "Ο ΑΝΑΔΡΟΜΑΡΗΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ", (ΒΛΕΠΕ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ) του Δ. ΓΡ. ΚΑΜΠΟΥΡΟΓΛΟΥ.


Μία επιγραφή : "Ο κτίσας την Μονήν ταύτην Αμήν" ημπορούσε και να λείψη· μία άλλη πάλιν ΔΝΗ (με κάτι μικράς γραμμάς εις το Δ) και ως "δαπάνη" δύναται να αναγνωσθή και ως χρονολογία.

Μόνον η ύπαρξις του ονόματος του Νικολάου Καματηρού, κάπου εκεί χαραγμένου, μας φέρει κάποιαν Βυζαντινήν απήχησιν και ανοίγει την όρεξιν προς έρευναν της σχέσεως αυτού προς το Πιγκέρνην.Οπωσδήποτε έχει και τόσα άλλα μυστηριώδη να επιδείξη το οικοδόμημα αυτό, προ του οποίου τώρα στεκόμεθα έκθαμβοι -ακόμη και γυναικωνίτιν έχει εις τα βουνά εκεί που ευρίσκεται!- ώστε ημπορεί εις αυτά να προστεθή και του Πιγκέρνη Καματηρού το όνομα.

Καταφανή ιχνη πείθουν, ότι το σημερινόν οικοδόμημα είναι συμπλήρωμα άλλου προϋπάρξαντος, το οποίον πάλιν ιδρύθη επί των ερειπίων και δια των συντριμμάτων παλαιοτάτου Βυζαντινού ναού, όστις πάλιν θα εκακομεταχειρίσθει αρχαίον Ελληνικόν Ιερόν. Το ιδιόρρυθμον οικοδόμημα έχει και ένα περίεργον πύργον, με κρυψώνα και επτά παρεκκλήσια και ό,τι άλλο θέλετε.

Ευτυχώς διά την μεταβυζαντινήν περίοδον της Ταώ παριεσώθησαν έγγραφα πολύτιμα υπό πολλάς απόψεις. Τούτο είνε σιγίλλιον του 1614, επικυρωτικόν προγενεστέρου, του 1572 μάλλον. Εις αυτό αναγράφονται : ο τρόπος της διοικήσεως του "πλήθους" των εκεί μοναχών, τα προνόμια της Μονής, ως και οι συντελέσαντες εις την ανίδρυσίν της : ο τότε Μητροπολήτης και άλλοι Επίσκοποι και κληρικοί και 'Αρχοντες, μεταξύ των οποίων και ο ατυχής Θεοφάνης Καρίκης. Δεν λείπει από αυτούς και ο πολύς Νεκτάριος του Γενεσίου, ούτε ο ιδικός μας Δημήτριος Αναδρομάρης, αλλά και κάποιος Ντούσης Αλεξηνάς, το όνομα του οποίου εξυπνά πάλιν, ως είπομεν, τα αποκοιμηθέντα ηχητικά σκάνδαλα της Νταούς".


Κάπως έτσι θα μπορούσε να έχει δημιουργηθεί και το δεύτερο ιερό στο εκκλησάκι της σπηλιάς του οποίου ο προσανατολισμός δεν είναι προς την ανατολή, όπως σε όλα τα ορθόδοξα ιερά, αλλά προς βορρά. Όπως συνήθως συμβαίνει, όταν κάτι το "πάρει" η κατηφόρα, αυτό εξακολουθεί να κατηφορίζει και μάλιστα επιταχύνοντας. Γυναικονίτης σε ανδρικό μοναστήρι, πύργος με επτά παρεκκλήσια, ηχητικά σκάνδαλα της Νταούς. Δεν είναι και τόσο περίεργο που η μονή απέκτησε πλήθος μοναχών και ανάλογη δύναμη. Αλλά τι στα κομμάτια είναι η Ταώ; Ταώς (Ο Ταώς) σημαίνει παγώνι στα αρχαία ελληνικά αλλά και τι μ' αυτό; Χμμμ, εδώ θα πρέπει να σας παραπέμψουμε σε κάποια βιβλία του ΓΙΩΡΓΟΥ ΜΠΑΛΑΝΟΥ και ιδιαίτερα στο "ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΓΚΡΙΖΟ ΦΟΝΤΟ" (ΒΛΕΠΕ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ). Από το βιβλίο αυτό προέρχονται και τα παρακάτω αποσπάσματα:


Όπως είπαμε, τα ουσιαστικά γεγονότα για μας ξεκινούν από την ύπαρξη της Αδελφότητας της Φωλιάς του Παγωνιού. Η πλήρης ονομασία "Φωλιά του Παγωνιού" προέρχεται από τα κλασικά πρότυπα της κοινής ανθρώπινης μυθολογίας και το όνομα δεν αποτελεί κανένα φοβερό μυστικό. Απλώς η λέξη "Παγώνι" είναι - ή - ήταν κάτι που γενικά αποφεύγεται να αναφερθεί, προτιμώντας αντ' αυτής απλώς τη συντομογραφία "Φ" ή έστω τη λέξη "Φωλιά"...

...Γεγονός είναι ότι η Αδελφότητα της Φωλιάς υπήρχε σε όλη τη διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας, και αυτό είναι κάτι πού εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας, αρκεί να ερευνήσει λίγο. Προσωπικά βρήκα σαφείς ιστορικές αναφορές που ανάγονται στους πρώτους αιώνες μ.Χ. καθώς και έμμεσα στοιχεία ή ενδείξεις που χάνονται στην προϊστορία.
Τώρα, για λόγους στρατηγικής και τακτικής, η Αδελφότητα της Φωλιάς έπρεπε να διαθέτει μεταξύ άλλων και μια εξωτερική βιτρίνα, ένα βολικό προσωπείο για τις επαφές της με τους άλλους ανθρώπους. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησε όχι ένα προσωπείο, αλλά πολλά...

...Ανεξάρτητα από τα εξωτερικά ονόματα ή τις μορφές που χρησιμοποιεί η Φωλιά, πάντα υπάρχουν κάποια σταθερά βασικά γνωρίσματα και σύμβολα, κοινά σε όλες τις περιπτώσεις...

...Ποτέ η Φωλιά δεν σχεδιάστηκε με στόχο έναν κατά μέτωπο πόλεμο, αλλά μονάχα για "επιχειρήσεις κομάντος" στα μετόπισθεν του παγωμένου εχθρού. Όπως είναι φυσικό, αυτό σημαίνει ότι εκ των πραγμάτων πρέπει να δρα εντελώς μυστικά και κάτω από πολλές αμφιέσεις και ονόματα. Και όταν ο αντίπαλος εντοπίσει κάποιον πυρήνα της και τον καταστρέψει, τότε ο πυρήνας αυτός "παγώνει" και αποκόπτεται αυτόματα από το υπόλοιπο σώμα...

...Ήδη στον ισλαμικό σιιτικό χώρο, και ιδίως από τον πυρήνα του Αλ Χακίμ, είχαν εξαπλωθεί τα παρακλάδια των Γεζίντι, των Δρούζων, των Ισμαηλιτών κ.α. Από τους τελευταίους είχαν προκύψει και οι περιβόητοι Ασασίνοι του Senex de Monte, του Γέρου του Βουνού. "Ασασίν" σημαίνει "Φρουρός των Μυστικών", και αυτοί αποτελούσαν αρχικά την εξωτερική Δύναμη Κρούσης της τοπικής Φωλιάς, ενώ οι "θεωρητικοί" του όλου συστήματος ήταν κυρίως οι Σούφι, οι μυστικιστές του σιϊτικού Ισλάμ.

...Φυσικά, όταν αυτοί οι φανατικοί κυριαρχήσουν, η συγκεκριμένη Φωλιά εγκαταλείπεται από τα αληθινά της στελέχη και παγώνει.
Στη χριστιανική Ευρώπη, μετά την επίσημη διάλυση των Ναϊτών, δραστήριοι πυρήνες της Φωλιάς απλώθηκαν σε όλες τις χώρες και κρύφτηκαν σε νέες αδελφότητες, σαν το Τάγμα της Περικνημίδας, τους Ιησουίτες, τις Λέσχες του Πυρός της Κόλασης, τις Φιλικές Εταιρίες, τις Τεκτονικές Στοές, τους Ροδόσταυρους, τους Ιλλουμινάτους κτλ...

...Η Φωλιά αποτελείται από ποικίλες μυστικές αδελφότητες, αλλά γενικά οι πυρήνες της είναι πολύ ολιγομελείς...



Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για τη Φωλιά και τις απίστευτες προεκτάσεις της ύπαρξης και της δράσης της ανά τους αιώνες, μπορεί να διαβάσει το βιβλίο. Εδώ, εμείς αναφερόμαστε στην πιθανότητα ανάμιξης της Φωλιάς στην ιστορία της Πεντέλης. Είναι βέβαιο ότι η μονή ΤΑΩ είχε περιέλθει για μεγάλο διάστημα υπό τον έλεγχο Χριστιανικής αίρεσης. 'Αλλα στοιχεία μιλούν για τους Γνωστικούς, άλλα για Μανιχαϊστές, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αυτό που φαίνεται πολύ πιθανό όμως είναι ότι κάποιο παρακλάδι της Φωλιάς του Παγωνιού κρυβόταν πίσω από την όποια αίρεση είχε υπό τον έλεγχο της το μοναστήρι και την περιοχή της σπηλιάς. Ίσως η δούκισσα της Πλακεντίας που μετά το θάνατο της κόρης της απομακρύνθηκε από το Χριστιανισμό και ίδρυσε μαγική οργάνωση να έπαιξε κι αυτή το ρόλο της στην ιστορία αυτή. Ίσως ο φόβος των Τούρκων προς τη μονή και η ύπαρξη ισχυρών προστατών αυτής να μην ήταν άσχετη με το γεγονός ότι η Φωλιά κρυβόταν πίσω από πολλά ισλαμικά δόγματα. Και ίσως οι Τούρκοι να γνώριζαν πως κάτω από τα ράσα τους ορισμένοι μοναχοί φορούσαν και κάποιες άλλες, περίεργες στολές. Ίσως τα σκαλισμένα "Φ" που βρίσκονται στους βράχους έξω και γύρω από τη σπηλιά να μην είναι και τόσο αυθαίρετα.

Τα χρόνια περνούσαν και σιγά - σιγά η θρησκεία άρχισε να παραδίδει τα σκήπτρα της σοφίας σε κάτι μυστήριους τύπους που αποκαλούσαν τους εαυτούς τους "επιστήμονες". Ο κόσμος άλλαζε και οι άνθρωποι είχαν αρχίσει πλέον να ζητούν μετρήσεις και αποδείξεις για να πειστούν. Η σπηλιά όμως παρέμενε πάντα η ίδια. Οι ρετσινάδες και οι βοσκοί της Πεντέλης διηγούνταν ιστορίες για περίεργα συναπαντήματα μέσα στη νύχτα και για απόμακρες φωνές και γδούπους που ακούγονταν ανάμεσα στα πεύκα. Κάποιες περίεργες αναφορές για μαγνητικές δίνες και παράδοξα φορτία στατικού ηλεκτρισμού ήταν αρκετά για να κινήσουν το ενδιαφέρον των επιστημόνων (αλλά και των ερευνητών). Λίγο αργότερα, έργα ιλιγγιώδους προϋπολογισμού για τα δεδομένα της Ελλάδας της εποχής ξεκινούσαν μέσα και γύρω από τη σπηλιά. Η συνέχεια είναι γνωστή. Στη συνείδηση του κόσμου, τα έργα αυτά πέρασαν ως "στρατιωτικής φύσης" και μάλιστα οι περισσότεροι μιλούσαν για "πυρηνική βάση" στην Πεντέλη, πεποίθηση η οποία πιθανότατα καλλιεργήθηκε σκοπίμως από κάποιους και υποβοηθήθηκε από την ηλιθιότητα και την τρομολαγνεία πολλών δημοσιογράφων. Αρκετοί έσπευσαν να ρωτήσουν το θειό τους τον Ταξίαρχο ο οποίος τους διαβεβαίωσε ότι τα έργα ήταν δουλειά του στρατού και δεν έπρεπε να ρωτούν πολλά. Αμφιβάλουμε αν οι άνθρωποι στην Ελλάδα που γνώριζαν την πραγματική φύση και το σκοπό των έργων αυτών ξεπερνούσαν τα δάχτυλα του ενός χεριού.


Οποιοσδήποτε έχει έστω και μια αμυδρή ιδέα για το τι σημαίνει στρατιωτική βάση ή τουλάχιστον έχει επισκεφθεί κάποια στο παρελθόν, μπορεί να καταλάβει αμέσως ότι αυτό που επρόκειτο να δημιουργηθεί στη σπηλιά απέχει παρασάγγας. Εδώ, βλέπουμε ένα σύμπλεγμα στοών και σηραγγών οι οποίες συνδεόμενες με τη σπηλιά θα δημιουργούσαν ένα δίκτυο του οποίου το εμβαδόν θα ανέρχονταν σε μερικές χιλιάδες τετραγωνικά μέτρα, όλα κάτω από την επιφάνεια της γης. Επίκεντρο του όλου κατασκευάσματος αλλά και μόνος ωφέλιμος χώρος θα ήταν η σπηλιά προς την οποία θα συνέκλιναν όλες οι σήραγγες. Εντύπωση προκαλεί ότι η μία από τις δύο τελικές σήραγγες που θα εισέρχονταν εντός της σπηλιάς, θα κατέληγε στο πίσω της τμήμα, αυτό με τα μυστηριώδη πηγάδια. Εμείς όμως ξέρουμε ότι το τμήμα αυτό μπαζώθηκε. Τι ήταν αυτό που προκάλεσε αυτή την εξέλιξη;

Ο ψυχρός πόλεμος είχε λήξει και επισήμως το '90 και λογικά το ΝΑΤΟ και η Αμερική δε θα είχαν κανένα λόγο να ξοδέψουν κάμποσες δεκάδες εκατομμύρια δολάρια για να αποπερατώσουν μια ημιτελή στρατιωτική βάση ή έστω ένα στρατηγείο στην Πεντέλη τη στιγμή μάλιστα που οι βάσεις στην Ελλάδα είχαν μπει στην τελική διαδικασία απενεργοποίησης τους και οι αμυντικές δαπάνες γνώριζαν πρωτοφανείς περικοπές. Κι όμως, αυτό δεν εμπόδισε τις μπουλντόζες να ξανακάνουν την εμφάνιση τους εκείνο το καλοκαίρι για να εξαφανιστούν ξανά λίγους μήνες αργότερα. Όσο για το τμήμα των σηραγγών που είχε ήδη διανοιγεί, αυτό δεν πείθει για τη στιβαρότητα της κατασκευής του και μοιάζει να έχει προχωρήσει με αρκετή βιασύνη. Ότι κι αν ήταν αυτό που επρόκειτο να κατασκευαστεί, σίγουρα δεν ήταν μια συνηθισμένη στρατιωτική εγκατάσταση. Ίσως αυτοί που κρύβονταν πίσω από τα έργα να έψαχναν για κάτι συγγεκριμένο. Ίσως το βρήκαν, εκεί στο θαμμένο πια πίσω τμήμα της σπηλιάς, μέσα σε κάποιο πηγάδι...


Πολλά περισσότερα θα μπορούσαν να γραφούν για την ιστορία του μέρους. Οι παλαιοί κάτοικοι της περιοχής έχουν πολλές ιστορίες να διηγηθούν, όμως τελικά δεν έχει και τόση σημασία. Όσο η ανάλυση προχωράει, τόσο τα πράγματα μπερδεύονται, αυτός είναι κανόνας για κάθε πραγματική ανάλυση κάθε υπαρκτής κατάστασης. 'Αραγε, μέσα στο διάβα των αιώνων, υπήρξε κάποιος επισκέπτης που έκλαψε μέσα στη σπηλιά;

Αυτό είναι το ΠΛΗΡΕΣ κείμενο από το www.iranon.gr ( πλήρης διεύθυνση http://www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI6TEXT.htm ).

Η αγαπητή Avallon βέβαια δεν έκανε τον κόπο να μας παραθέσει το πλήρες κείμενο αλλά αρκέστηκε να μας δώσει τα στοιχεία σα να ήταν δικά της μέσα από την ανάγνωση του βιβλίου του Γ. Μπαλάνου.

Οι κρίσεις και για το κείμενο αλλά και για τις πρακτικές δικές σας !!!!!!!



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 14:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hξερα ότι κάποιοι από δω μέσα δε σέβονται τα παντελόνια που φοράνε...
Τώρα επιβεβαιώθηκα για μια ακόμη φορά...

...όταν 3-4 σελίδες πιο πίσω σταμάτησα να γράφω και δήλωσα αποχώρηση από το τόπικ μπας και ηρεμίσουν τα πνεύματα...μπας και γλυτώσει το τόπικ από την κατρακύλα...μπας και πάψετε επιτέλους να ασχολείστε μαζί μου...

Ποια πνεύματα όμως? Εχετε πνεύματα όταν συνεχίζετε και με προκαλείτε να γυρίσω πίσω να κάνω τι?
Να πέσω στο επίπεδό σας και να ξεκατινιαστώ?

Ας είναι λοιπόν αφού έτσι το θέλετε...
(Παντελή απουσία συντονιστών να θέσουν το θέμα σε τάξη ... ή ανοχή??)

Εθεσα ερώτηση:

quote:
Τι το διαφορετικό είπα 2 σελίδες πιο πριν όταν πέσανε όλοι να με φάνε?
Υποστήριξα κάτι το διαφορετικό?
Είπα ότι είναι κάτι το καλό ή το κακό?
Εβγαλα κάποιο συμπέρασμα και δεν το ξέρω?
Ειλικρινά ακόμη δε κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει

H παρεούλα έκανε τον Κινέζο...γνωστή τακτική όταν δεν μπορούμε να απαντήσουμε. Απάντηση δεν πήρα... Τι να μου πούνε άραγε που ενώ δεν πήρα θέση υπέρ ή κατά της φωλιάς έπεσαν να με φάνε? Οτι μου τα "φυλάγανε" από αλλού?....

Η Ατμα είπε:

quote:
ΤΟΝ κο ΜΠΑΛΑΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ΤΙΓΡΗΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΒΑΤΑΡ/ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΙΑ....(ΕΣΥ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ....ΠΩΣ ΘΥΜΑΣΑΙ...;)
O Ράμογλου Atma ξέρει...γιατί στο πάρτυ ήταν μπροστά στη συζήτηση για τον Μπαλάνο σχετικά με τη Πεντέλη όπως ήταν και ο AVATARGR και μάλιστα ο τότε συντονιστής old tiger ήταν που μου πρότεινε το βιβλίο...και τον άκουσα.To αγόρασα και παρέθεσα κάποια σημαντικά σημεία.... Εκτός κι αν βέβαια Ράμογλου δεν θυμάσαι...το πόσο σθεναρά υποστήριζε ο old tiger την σοβαρότητα του συγγραφέα Μπαλάνου...
Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρω μια και το είχα δανείσει αλλά με ένα τηλεφώνημα ο Φίλος που το είχε δανειστεί μου μετέφερε τα πιο σημαντικά μιας και ήταν αδύνατον να πάω Κρήτη για να πάρω το ίδιο το βιβλίο...
Για να μην πω βέβαια για την κόντρα μεταξύ Ιranon και Νταβέλλη που μπήκαν εδώ και μας έβρισαν...και προσέβαλλαν τον Νταβέλη...Αυτό το σάϊτ θέλεις να διαφημίσω που έχει κόψει κάθε επαφή μαζί μας? Που έχει χλευάσει το esoterica τόσες φορές??

quote:
Μιας και εδώ είναι το «χαλασμένο» θέμα ……..

quote:
Aν δεν μας την "πέσουν" τίποτα τραμπούκοι... Συνηθίζεται τώρα τελευταία στα θέματα που ανοίγω... Είναι ο αυτοσκοπός τους... ( από το θέμα εσωτερισμός και πάθη )


Oλο την κατηγορείτε την Avallon... όμως...
Μμμμμ... τι έχουμε εδώ?
Πολύ ενδιαφέρον...
Είχα την υποψία και τελικά επιβεβαιώθηκα...

Tην Αvallon μπορεί να την κοροϊδεύεται αλλά τα θέματά της τα παρακολουθείτε ΚΡΥΦΑ + ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ...

Οσο για τους αναγνώστες να΄σαι σίγουρος ότι έχουν κρίση και πολύ καλή μάλιστα... Λαμβάνω καθημερινά τόσα μηνύματα που βλέπω πλέον ότι σας έχουν καταλάβει εσάς και το ρόλο σας...
Περάσανε πολλά αξιόλογα άτομα από αυτό το sight... και με τον τρόπο σας τα διώξατε... γιατί σας χαλάγανε το όνειρο...
Guess what! Εγώ δε θα φύγω... γι'αυτό ή πάρτε το απόφαση ή συνεχίστε να με κυνηγάτε από τόπικ σε τόπικ και να μου επιτίθεστε...

Η ιστοσελίδα που παρέθεσε ο Mercury μεταξύ άλλων λέει και ότι η Ισις αποκαλλυμένη δεν είναι αξιόλογη πηγή μια και είναι αναξιόπιστη!!!
Αλλά αυτό βέβαια παραλείψατε να το σχολιάσετε...κρατήσατε μόνο αυτό που προφανώς θέλατε...(αν μάλιστα μπήκατε στο κόπο να το διαβάσετε όλο θα βλέπατε ότι υπάρχουν και αρκετά άλλα αξιόλογα προς συζήτηση και σχολιασμό...)

Τώρα για τα στοιχεία που έχω αγαπητέ μου είσαι έτοιμος να τα δεχτείς ή θα με παίρνεις όπως τότε τηλέφωνο στο τόπικ του Τεκτονισμού και θα με παρακαλάς να αποσύρω φωτογραφίες???

Οταν δυο άτομα κατεβαίνουν από την καμινάδα της βίας, είτε είναι Παγώνια είτε Τέκτονες είτε Ροδόσταυροι ή Γνωστικοί είναι και οι δυο λερωμένοι... Οταν όμως δυο άτομα βυθίζονται στο λουτρό της ταπεινότητας, όποιες και αν είναι οι πεποιθήσεις τους, βγαίνουν από κει και οι δυο καθαροί...

Y.Γ. Eυτυχώς που υπάρχει και η Avallon για να ασχολείστε μαζί της και να σπάει τη μονοτονία της ζωής σας... Τόσες σελίδες μετά την αποχώρησή μου όλο κακία και προσβολλές...Ε..ρε ρεζιλίκια....


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy