ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 20:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ «Ερμή» το προφανές είναι ότι υπάρχει πρόβλημα εποπτείας από τους υπευθύνους - ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ ως προς τον τίτλο τουλάχιστον -, ΑΛΛΑ και πρόβλημα ανωριμότητας, εμπάθειας, ΕΓΩΙΣΜΟΥ, και περίσσευμα εσωτερισμού και ανθρωπιάς από πολλούς από εμάς…..
Οι κανόνες λειτουργίας (ελλιπής κατά την γνώμη μου όσον αναφορά τις συζητήσεις) είναι στην πρώτη σελίδα

http://www.esoterica.gr/editorial.htm

Από εκεί και πέρα η προστασία των μελών από άλλα παλαιότερα μέλη που φέρουν ένα τίτλο όπως εγώ , θα ήταν από το αφτί και στον καιάδα των σβησμένων μηνυμάτων για όσα απο αυτά προσβάλουν ή περιέχουν θεματολογία που ΔΕΝ αφορούν το σύνολο των υπολοίπων μελών αλλά και της θεματολογίας των συζητήσεων…
Το κλείδωμα βέβαια έχει προκαλέσει σειρά συζητήσεων , αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η πολύ και ανεξέλεγκτη Δημοκρατία φέρνει προ των πυλών την Ολιγαρχία….
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις οι συντονιστές δεν έχουν πλέον το δικαίωμα κλειδώματος ενός θέματος. Η αρωγή μας είναι συμβουλευτική.
Προσωπικά δηλώνω κουρασμένος και φθαρμένος….
Και μόνο που αναλώνω τα ελάχιστα μηνύματα μου πλέον, για να απολογούμαι και να προσπαθώ να υποδείξω σύνεση αποδεικνύει την κούραση μου.
Ελπίζω τα παλαιότερα μηνύματα μου, τα άρθρα μου και οι μελέτες μου να βοήθησαν αρκετούς από τους συνοδοιπόρους.
Αυτά τα ολίγα από το μέλος

ΠΛΩΤΙΝΟΣ μηνύματα ΜΟΝΟ 1084,ενεργό μέλος από 01/02/2002


Άδουλος δουλειά δεν έχει το βρακί του λύει και δένει.

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 21:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
ΠΛΩΤΙΝΟΣ μηνύματα ΜΟΝΟ 1084,ενεργό μέλος από 01/02/2002

ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΟ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ)
ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΙΝΕΙ.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.
ΟΧΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΡΑΚΥΛΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΦΑΝΕΡΟ(ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ )
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΕΛΗ ΕΓΡΑΨΑΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ(ΖΗΤΗΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ;//ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ;
ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ Η ΨΥΧΗ ΜΕ ΤΑ ΒΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙ;
ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΕΓΡΑΦΑ ΩΣ ΨΥΧΗ ΜΟΝΑΧΑ ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ ΑΥΤΟΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΜΗ[ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΜΑΑΙΡΙΑ ΕΤΣΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΜΟΥ;..
ΜΕΒΡΩΜΙΣΑΤΕ;
ΜΑ Η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΒΡΩΜΙΖΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ.
ΟΧΙ ΠΛΩΤΙΝΕ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΟΠΩΣ ΛΕΓΑΜΕ/ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ //
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗ ΡΟΗ //ΜΑ ΔΕΧΤΗΚΑ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΦΘΑΣΑΝ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΜΑΛΛΩΣΟΥΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΡΓΗΣΑΝ.

ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ (ΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΜΟΥ; ΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΤΙ ΒΡΙΣΚΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ;;; ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΒΑΛΑΜΕ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕ;Σ ΜΑΣ;;;;
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ/ΕΝΝΟΩ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΑΘΛΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΠΑΠΑΡΑΤΣΙ ΜΕ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΕΔΩΣΑΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣΤΕ ΣΕΛΕΜΠΡΙΤΙΣ--ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΩΡΟ--
ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ (ΟΛΑ!ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΛΕΝ ΟΙ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΟΙ/ΘΑ ΣΕ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΟΥ ΧΑΒΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥ ΣΤΕΚΕΣΑΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ/ΘΑ ΣΕ ΡΙΞΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΕΙΡΑ...///ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;
ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΑΥΤΟ;;;;
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ...

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ;
ΓΙΑΤΙ ΤΟΖΗ ΖΗΛΙΑ;
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΒΙΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ;
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΣΥΓΚΑΛΗΨΗ ..ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ;
ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΠΙΑ!ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΘΑΝΑΤΗ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΑ.....
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ...
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΩ....
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ....ΕΧΜ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΑΡ-ΤΣΙ ΤΙ ΚΑΝΩ//ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ.
ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΙΛΩ ΣΤΑΡΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΣΑΛΕΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗ ΔΙΑΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΕΒΑΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΛΟΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ /ΜΟΝΑΧΑ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ//ΤΟΤΕ ΝΑΙ Ο ΜΟΟΣ ΕΙΝΑΙ:)

ΠΛΩΤΙΝΕ.
Ο ΦΙΛΟΣ ΕΡΜΗΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ//ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ...;
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ;
ΠΩΣ Η ΔΙΑΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΗ..
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Η ΔΟΝΗΤΙΚΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΕΜΠΟΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ(ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ /ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ)
ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ" ΚΑΙ ΚΡΥΦΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΑ ΜΕΡΗ(ΜΗ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΠΙ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΩΝ ΟΡΩΝ ,ΗΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ...
ΕΔΩ Ο ΛΟΓΟΣ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΑΓΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...(ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΦΙΛΤΡΟ..//ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΜΙΑ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΦΙΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ/ΟΥΔΕΙΣ ΨΟΓΟΣ,ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟΙ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ//ΕΧΜ..ΕΣΤΩ ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΕΠΙΔΟΡΠΙΟ ΑΜΕΣΩΣ...)

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΟΙ "ΚΕΡΑΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΝΤΩΜΕΝΕΣ".
ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΕΣΩ ΔΙΑΝΟΙΑΣ....
ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ Η ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΑΚΩΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ..:(...ΜΑ ΟΣΑ ΑΠΛΑ ΥΠΛΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ "ΣΥΝΝΕΟΗΣΗ ΜΟΥ -ΤΕΛΙΚΑ- ΜΕ ΟΛΟΥΣ" (ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ:)
ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΤΑΙ ΟΡΘΑ ΟΣΑ ΛΕΓΩ...
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΟ ΔΩ ΑΝΑΠΟΔΑ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ //ΜΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΑΦΟΥ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΒΑΔΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΩΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ//ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ! ΟΧΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΟΣΟ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ....ΓΙΝΟΝΤΑΙ "ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΕΣ..."
ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ .."ΑΠΤΕΣ".


ΤΟ ΠΑΓΩΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ.
ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ Η ΚΑΛΟ.
ΤΟ ΟΛΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ;
ΟΣΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ...Η ΑΛΛΗ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΑΔΙ....

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ...
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΡΑ..
ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΝ...
ΕΙΜΑΙ
Η ΝΥΧΤΑ+ Η ΜΕΡΑ...
ΑΛΛΑ ΕΝΑ...
ΕΝ ΤΩ* ΠΑΝ...(ΝΑΙ.."ΤΩ"=ΣΤΟ)


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 02:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μάθει να είμαι πεντακάθαρος στα όσα νιώθω είτε αυτά είναι θυμός είτε χαρά.

Εδώ λοιπόν θα πω κάτι που αυτή τη στιγμή νιώθω και πραγματικά δε μπορώ να το κρατήσω μέσα μου, ίσως γιατί νιώθω πως το χρωστάω και ΈΤΣΙ πρέπει να το πω.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΛΩΤΙΝΕ ΕΥΓΕ, ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ !!!



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 10:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πλωτίνε...

Σε όσα εκ βάθους καρδιάς μας έγραψες, σου απαντώ λακωνικότατα και ΜΗΝ το παρεξηγήσης...

Εκεί που ΕΙΣΑΙ ήμουνα...
Και δώ που ΕΙΜΑΙ θά'ρθης...

Τώρα ΜΑΛΛΟΝ κατανοής ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τη στάση μου και τη θέση μου...

Kelsos ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"
Μηνύματα: 2038
Μέλος από: 02/01/2002

Και τα 2000 μηνύματα, είναι ΜΗΝΥΜΑΤΑ - ΚΕΙΜΕΝΑ και όχι φατσούλες, γελάκια κλπ μηνυματάκια...
Το ΑΝ πρόσφεραν σε κάποιον κάτι, ε! γι'αυτόν τα έγραψα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 13:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι συμπεριφορά αυτή που δείχνετε ο ενας στον αλλον ??
Και μάλιστα παλιά μέλη??

Σε λίγο θα παίξετε και μπουνιές ???

Απο κάτι τέτοιες συμπεριφορές εχουμε χάσει πολύτιμα μέλη, μέλη που εχουν συνεισφέρει πολλά.

Αφήστε τους εγωισμούς κατά μέρος και μην ξεχνάτε οτι
πάνω απο όλα
ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 14:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1-Υπάρχουν κανόνες λειτουργίας για τα FORUMS του ESOTERICA.gr?

2-Ποιός είναι ο ρόλος των διαχειριστών/συντονιστών, και ποιός προστατεύει τα μέλη των FORUMS απο κακόβουλες επιθέσεις?


Αγαπητέ Mercury,

Όπως θα αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι αρνητικές.

Κατόπιν συζητήσεων επί συζητήσεων υποτίθεται πως θεσπίστηκαν κάποιοι κανόνες αλλά ουδέποτε εφαρμόστηκαν παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις όταν το «αφεντικό» είχε κέφια.

Όσο για τους συντονιστές μάλλον είναι ανύπαρκτοι – τουλάχιστον αυτό φαίνεται – παρόλα αυτά όμως υπάρχουν άτομα τα οποία έχουν αυτόν τον τίτλο – άσε που πολλοί κόπιασαν για να τον αποκτήσουν – έτσι για να γράφεται κάτι κάτω από τα nick τους. Η προστασία των μελών είναι κάτι που το κάνει ο καθένας μόνος του πράγμα το οποίο και αυτό κατηγορείται ανάλογα το πόσο καλά καταφέρνει να το κάνει.

Μη βασανίζεσαι λοιπόν άδικα με ερωτήματα τα οποία έχουν ολοφάνερες απαντήσεις.

Τέλος όσο για την νοημοσύνη του καθενός η γνώμη μου είναι πως ποικίλλει οπότε είναι δική σου επιλογή με ποιους θα συνδιαλέγεσαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 17:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μωρε καλα τα χωνει ο μπουλντοζας ο Κελσος αλλα ποιος τον ακουει. Τα ελεγε κι απο παλια και βγαινουν τωρα. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα με τα παγωνια τι παιζεται?

Telo Na Mato. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 18:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πεταξε για Σουηδια το μυστικο του παγωνιου. *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΠΑΓΩΝΙ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ.
ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ Η ΚΑΛΟ.
ΤΟ ΟΛΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ;
ΟΣΟ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ...Η ΑΛΛΗ ΕΧΕΙ ΣΚΟΤΑΔΙ....

Θα σταθώ μόνο σε αυτό γιατί είναι το μόνο που είναι σχετικό με το θέμα...
ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!
Τι το διαφορετικό είπα 2 σελίδες πιο πριν όταν πέσανε όλοι να με φάνε?
Υποστήριξα κάτι το διαφορετικό?
Είπα ότι είναι κάτι το καλό ή το κακό?
Εβγαλα κάποιο συμπέρασμα και δεν το ξέρω?
Στοιχεία παρέθεσα (ναι του Μπαλάνου είχα αυτά παρέθεσα...) προς σχολιασμό όχι προς τυφλή και κακοπροαίρετη κριτική...
Ακόμη δε θυμάμαι πως ξεκίνησε όλο τούτο το μπάχαλο...
Ο συντονιστής Πλωτίνος μίλησε δις αλλά μάλλον άλλα καταλάβατε...
Πολλές φορές έχουμε δει εδώ μέσα ότι ο δογματισμός έίναι κατακριτέος...
Πολλά ειπώθηκαν κατά καιρούς στα θέματα του Τεκτονισμού για τους Τέκτονες... Από σεξουαλικά όργια μέχρι ανθρωποθυσίες...
Την ίδια στάση τήρισα ΚΑΙ ΕΚΕΙ... γιατί δε μ'αρέσει να μιλάμε μόνο με ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ή από "χαλασμένα τηλέφωνα" και να κατηγορούμε ένα σύστημα...
Τώρα που τηρώ την ίδια στάση ΚΑΙ ΕΔΩ δεν αρέσει σε κάποιους...
Ειλικρινά ακόμη δεν κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει...
Α ναι ... βγάλατε αβίαστα συμπεράσματα για το συσχετισμό του κινήματος με την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟ...
Οπως και κάποιοι άλλοι λέγανε τα ίδια πριν λίγο καιρό για τους Τέκτονες...
Αν θέλετε να συνεχίσετε τις προσβολλές και τις μπηχτές επειδή δεν μπορείτε να συζητήσετε σοβαρά τότε εγώ από δω και πέρα θα απέχω...
Θα ήθελα να θέσω όμως μια ακόμη ερώτηση... σε όσους ξέρουν...
Ποια η θέση του Παγωνιού στον Τεκτονισμό?(αν υπάρχει...)
quote:
Συγγνώμη αγαπητές μου που ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΩ και φυσικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΩΣ ΠΗΓΕΣ για την προσωπική μου έρευνα τύπους σαν τον Μπαλάνο, τον Κεραμυδά, τον Φουράκη (αλήθεια η συνέντευξη με αυτη την καρικατούρα αναζητητή, ΠΩΣ ΠΗΓΕ αγαπητή Αβαλλον;)

ΟΤΑΝ και ΑΝ γίνει θα ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι που έθεσαν κάποια ερωτήματα...
Αλλωστε ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
Απλά είπα ότι υπάρχει η πιθανότητα και επειδή δεν έχω διαβάσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΝΩΠΙΩΝ ΟΛΩΝ ζήτησα τη βοήθεια του κοινού.
Απ'ότι φαίνεται για να έχεις άποψη τα έχεις διαβάσει όλα του τα βιβλία...

Υ.Γ. Ο άνθρωπος που όπως έχεις πει εκτιμάς τα μάλα έχει μείνει ΑΝΑΥΔΟΣ από τη θρασύτητα και την υποκρισία της συμπεριφοράς σου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Labolas Glasya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


293 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Labolas Glasya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο γνωστος οικος γραβατων Pagoni εχει καμια σχεση με το ταγμα του παγωνιου? *

http://www.ummo.cc/Sigil/Glasya_Labolas.JPGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2004, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολλά ειπώθηκαν κατά καιρούς στα θέματα του Τεκτονισμού για τους Τέκτονες...
.......

Οπως και κάποιοι άλλοι λέγανε τα ίδια πριν λίγο καιρό για τους Τέκτονες...

........

Ποια η θέση του Παγωνιού στον Τεκτονισμό?(αν υπάρχει...)



Μιλάμε για μεγάλο "κόλλημα" η κοπελιά!!!!!

Η θέση του Παγωνιού στον Τεκτονισμό είναι η θέση της κατσαρόλας στο σαλόνι.
Απλά: άσχετο!


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 04:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α ναι ... βγάλατε αβίαστα συμπεράσματα για το συσχετισμό του κινήματος με την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟ...

Ξαφνικά έγινε κίνημα ;
Ρε λές να είναι το ΠΑ.ΣΟ.ΚΙΝΗΜΑ ;

Πάντως ο Αντρίκος πήγαινε σε κάτι φωλιές με ωραία παγώνια !!!

quote:
Ειλικρινά ακόμη δεν κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει...

Εάν αγαπητή μου είχες καταλάβει το πρόβλημα είμαι σίγουρος ( και αυτό το λέω με το χέρι στην καρδιά και χωρίς καμία δόση χιούμορ ή ειρωνείας ) πως θα είχες μια άλλη στάση.

Μακάρι να καταλάβεις.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 11:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θέση του Παγωνιού στον Τεκτονισμό είναι η θέση της κατσαρόλας στο σαλόνι.Απλά: άσχετο!

Σοβαρά? Λοιπόν εγώ προκαλώ τους αναγνώστες να κάνουν μια μικρή έρευνα σε βιβλία ή στο δίκτυο και η αλήθεια θα λάμψει...

quote:
Τι το διαφορετικό είπα 2 σελίδες πιο πριν όταν πέσανε όλοι να με φάνε?
Υποστήριξα κάτι το διαφορετικό?
Είπα ότι είναι κάτι το καλό ή το κακό?
Εβγαλα κάποιο συμπέρασμα και δεν το ξέρω?
Ειλικρινά ακόμη δε κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΥΔΕΜΙΑ! Οπως το φανταζόμουν...

Η όλη κατάσταση μου θυμίζει μια σκηνή που έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου: Κατά τη διάρκεια μιας πορείας 4-5 τραμπούκοι στρίμωξαν σε μια γωνία ένα νεαρό και τον έδερναν αλύπητα...
Ηθελαν να τον συνετήσουν με την δύναμη των 5...
Επειδή λοιπόν το έχω ξαναδεί το έργο ΑΠΟΧΩΡΩ από τη συζήτηση
Καλή συνέχεια ... ελπίζω πιο επικοδομητική χωρίς την Avallon μέσα στα πόδια σας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 11:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σοβαρά? Λοιπόν εγώ προκαλώ τους αναγνώστες να κάνουν μια μικρή έρευνα σε βιβλία ή στο δίκτυο και η αλήθεια θα λάμψει...

Δείξε τα στοιχεία σου τότε... γιατί κανένα τέτοιο στοιχείο δεν υπάρχει ούτε στο διαδίκτυο, ούτε σε βιβλία.
Ή μήπως αποχωρείς ελλείψει αποδείξεων, βασίλισσα της αερολογίας;


Επί τη ευκαιρία: κάποιες εικόνες του παγωνιού...




No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 26/07/2004 11:49:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 12:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Τεκτονική Εγκυκλοπαίδεια του Νέστορος Λάσκαρη στο γράμμα «Π» αναφέρονται μόνο οι λέξεις Παγανισμός και Παγκάνις.

Παγκάνις = Hugh de Payans το εκλατινισθέν όνομα του είναι Hugo de Paganis. Είναι ο πρώτος Μεγάλος Διδάσκαλος και Ιδρυτής των Ναϊτών.

Για το Παγώνι πουθενά.

Ε μπορεί να είναι μυστικό μεγάλων βαθμών και να μην αναφέρουν κάτι, εσύ λοιπόν που μάλλον είσαι μεγαλόβαθμη Τέκτων για πες μας κι εμάς να μάθουμε.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 12:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ'ευχαριστώ Κέλσο. Τελικά ήταν κομμάτι χαζή η ερώτηση/
αλλά το συνειδητοποίησα πλήρως με το που διάβασα την απάντηση...
Σε όλες τις εικόνες του Παντοκράτορα υπάρχει κ το ΑΩ... αλλά που μυαλό..

Τελοσπάντων...
Να'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 13:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και εδώ είναι το «χαλασμένο» θέμα ……..

quote:
Aν δεν μας την "πέσουν" τίποτα τραμπούκοι... Συνηθίζεται τώρα τελευταία στα θέματα που ανοίγω... Είναι ο αυτοσκοπός τους... ( από το θέμα εσωτερισμός και πάθη )

Τείνω να πιστέψω πως έχεις μανία καταδίωξης, διότι αντί να καταλάβεις το λόγο που δέχθηκες την όποια επίθεση παρουσιάζεις τον εαυτό σου σαν την κυνηγημένη Αριστερίστρια του ’70.

Αν θεωρείς πως με το να προκαλείς συνέχεια θα καταφέρεις να είσαι το κέντρο της όποιας κουβέντας τότε χαλάλι σου.
Θυμάμαι ακόμα πως σε κάποιο άλλο θέμα δεν έκανες τον κόπο να απαντήσεις και να διευκρινίσεις τα λεγόμενα σου, αν και σε είχα παρακαλέσει να το κάνεις, αν και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία σου υπέδειξα σε ποιο θέμα είναι γιατί μου είπες πως δε ξέρεις σε ποιο αναφέρομαι.

Εκεί λοιπόν είναι το πρόβλημα αγαπητή μου, πετάς κάτι και μετά δε μπορείς να το στηρίξεις, εκεί φαίνετε η γύμνια σου, εκεί.

Αρέσκεσαι στο να δημιουργείς εντυπώσεις, και να παρουσιάζεις κάτι το οποίο δεν είσαι, αυτό λοιπόν το ψεύτικο προσωπείο σου φέρνει συναισθήματα οργής σε αυτούς που δεν αντέχουν το ψέμα και την υποκρισία.

Κάποιοι προσπάθησαν να είναι δίπλα σου και επειδή ένιωθαν φίλοι σου προσπάθησαν και να σου δείξουν τα λάθη στη συμπεριφορά σου, εσύ όμως φρόντισες να δείξεις ακόμα και σ’ αυτούς ότι είσαι φαιδρή και αδαής.

Όχι δεν ήμουν εγώ αυτός, εγώ ασχολούμαι μόνο με την elpida μου και με τον εαυτό μου, άλλοι ήταν που πραγματικά σε αγαπούσαν ως φίλη.
Τι κρίμα που τους απογοήτευσες τόσο !



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 13:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς λόγια...

ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morent11
Πρώην Συνεργάτης


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morent11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβαζω εδω και μια ωρα ολα οσα εχουν γραφτει στο παρον θεμα.Πιθανοτατα να ειναι και αλλοι που διαβαζουν ολ'αυτα,ο καθενας για το δικο του λογο.Ειναι αυτος ακριβως ο λογος που θα αποτελεσει και την βαση εξαγωγης συμπερασματων ή την διαμορφωση ερωτησεων για τον καθε αναγνωστη.

Η Γνωση, η οποιαδηποτε Γνωση, λαμβανεται απο την ανθρωπινη προσωπικοτητα ειτε μεσα απο την προσωπικη της εμπειρια ειτε μεσα απο την εμπειρια αλλων.Μεσα απο αυτο το πρισμα αν ο λογος που το ατομο θετει τον εαυτο του στην εμπειρια της αναγνωσης αυτου του θεματος ειναι η διαθεση για αποκτηση καποιας συγκεκριμενης Γνωσης, τοτε ειναι σιγουρο οτι θα την λαβει και φυσικα σε τουτη διαδικασια θα εχουν συνεισφερει ολοι οι γραφοντες.Οι γραφοντες οι οποιοι θα εχουν δουλεψει δηλαδη για αυτον.Και μαλιστα κατω απο πολυ σκληρες συνθηκες μιας και το να εκφραζεσαι, ας πουμε θυμωμενα, προυποθετει οτι πρωτα εχεις γευτει ο ιδιος τον θυμο σου(θα σφιξει το στομαχι σου,θα θολωσει ισως το κεφαλι σου, θα ανεβει η πιεση σου κ.ο.κ) και μετα θα τον γευτει ο κατ'επιφασιν αποδεκτης αυτου.

Ισως καποιος αναγνωστης των προηγουμενων γραμμων του μηνυμτος μου ρωτησει ποια ειναι η Γνωση που μπορει καποιος να παραλαβει μεσα απο 4 σελιδες κυριως προσωπικων αντεγκλησεων.Αυτο λοιπον εγκειται στο τι ειναι ετοιμος καποιος να δεχθει,ουσιαστικα τι Γνωση ΘΕΛΕΙ καποιος να παραλαβει.

Ας πουμε οτι εγω θελω να γνωρισω ποιος εχει φιλικη,ερωτικη,εχθρικη σχεση με ποιον.Αυτη την γνωση θα παραλαβω.Αυτην την ποιοτητα Γνωσης ειμαι ετοιμος να γευτω και αυτην θα παραλαβω.Και φυσικα αυτην θα χρησιμοποιησω συμφωνα με αυτο τον δρομο που εχω αποφασισει να κατευθυνω την θεληση μου.
Ας πουμε οτι εγω θελω να γνωρισω εαν συνδεθω αρνητικα με καποιον αλλον ανθρωπο,χωρις ομως να θελω να βαλω τον εαυτο μου στην διαδικασια των προσωπικων αντεγκλησεων.Μεσα απο αυτες τις 4 σελιδες αντεγκλησεων θα παραλαβω την γνωση της δυσαρμονιας διχως να ταυτιστω με αυτην.Και παλι η χρηση αυτης της Γνωσης θα εχει να κανει με την θεληση μου.
Ας πουμε οτι εγω θελω να γνωρισω τον τροπο εκφρασης που θα με κανει να συζητω δημιουργικα για ενα θεμα που με απασχολει.Παλι μεσα απο αυτην την συζητηση που εχει προηγηθει μπορω να παραλαβω Γνωση ικανη που θα μου επιτρεψει να κανω αυτο που θελω.
Ας πουμε οτι εγω θελω να ασχοληθω μεσω καποιου συστηματος πιο ενεργα με τον 'εσωτερισμο', με σκοπο να κανω την ζωη μου πιο φωτεινη,πιο αρμονικη.Μεσα απο αυτην συζητηση Γνωριζω ποια ειναι εκεινα τα σημαδια,που αν τα συναντησω στον δρομο που θα επιλεξω,
θα μου δειχνουν εαν ειμαι μακρυα ή κοντα στον στοχο που θελω να επιτυχω.
Ας πουμε οτι εγω θελω να μαθω τι οριζεται ως Γνωση και πως αυτη μπορει να καταστρεψει ή να ανυψωσει.Ευκολα μπορω σαν αναγνωστης-ερευνητης να παρω στοιχεια για σκεψη σχετικα με την Γνωση, την Εκφραση αυτης αλλα και την παγιδα της ταυτισης του Εαυτου με τον Νου.

Και μυριαδες μυριαδων γνωσεων μπορει να παραλαβει καποιος μεσα απο ολ'αυτα, αρκει να εχει την διαθεση ετουτη.Στην τελικη και αν ακομα αναλωσει μια ωρα,οπως εγω, στην αναγνωση μιας τετοιας συζητησης διχως συγκεκριμενο λογο...ε τοτε και μονο η Γνωση του οτι δεν εχει μαθει να χειριζεται τον χρονο προς οφελος του ειναι μεγαλο επαθλο.

Φυσικα και το Esotreica ως προσπαθεια οπως αυτη εχει αποτυπωθει στο μηνυμα της συντακτικης του ομαδας ειναι ενας ζωντανος οργανισμος του οποιου κυταρα ειναι ολοι οσοι ειναι κοινωνοι της υπαρξης του.Οπως στον ανθρωπινο οργανισμο ομαδες ομοιων κυταρων δημιουργουν ενα οργανο απαραιτητο για την λειτουργια του, ετσι και εδω νομοτελειακα δημιουργουνται ομαδες συζητησης απο ανθρωπους με κοινα ενδιαφεροντα.Η χρηστικοτητα των διαφορων οργανων ενος ζωντανου οργανισμου εχει να κανει με το εργο που αυτος επιτελει.Το σιγουρο ειναι οτι σταδιακα η αυθυπαρκτη νομοτελειακη ουσια των οντων προσθετει ή αφαιρει οτι δεν ειναι αναγκαιο.Δεν ταυτιζεται ενας ζωντανος οργανισμος με ενα κυταρο του.Η χρονικη στιγμη που η αναγκαιοτητα αυτοβουλα θα το αποβαλει ξεπερναει την συνειδηση του μερους...

Ως ενας ισως απ'τους πλεον 'ανυπαρκτους' συντονιστες των συζητησεων που διεξαγονται σε τουτο τον τοπο θελω να πω σε εκεινους που ο βαθυς διαλογισμος πανω στην ουσια του esoterica,τον διαλογο και τους συντονιστες τους οδηγησε στην εννοια της ανυπαρξιας, τους παραθεττω το ποιο κατω κειμενο γραμμενο απο τον Παολο Κουελιο:

"Ενας μαθητης αναζητησε τον ραβινο Ναχμαν ντε Μπρασλαβ:

- δεν θα συνεχισω τη μελετη των ιερων κειμενων, ειπε.Κατοικω σένα μικρο σπιτι με τ' αδερφια και τους γονεις μου και ποτε δεν βρισκω τις ιδανικες συνθηκες για να συγκεντρωθω στα σημαντικα.

Ο Ναχμαν εδειξε τον ηλιο και παρακαλεσε τον μαθητη του να βαλει το χερι του αντηλιο.Ο μαθητης υπακουσε.

- Το χερι σου εναι μικρο κι ομως καταφερε και καλυψε τελειως την δυναμη, το φως και το μεγαλειο του ηλιου.Με τον ιδιο τροπο τα μικρα προβληματα σας προσφερουν και την αναγκαια δικαιολογια για να μην προχωρησετε στην πνευματικη σας αναζητηση.
Οπως το χερι κρυβει τον ηλιο, η μετριοτητα εχει την δυνατοτητα να κρυβει το εσωτερικο φως.Μην καταλογιζεις στους αλλους την ανικανοτητα σου."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 18:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 18:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--να'σαι καλα exe μου εβαλες την ιδεα να μην "ξα-φαω "...:(

Morent, γλυκομιλητε συνταξιδιωτη, τι κι αν καποιος ειναι "παρον"/σημασια εχει η "σημαντικοτητα της απουσιας"..
Τα σεβη μου.

-θα ηθελα οντως να σε Διαβαζα συχνοτερα.../μα ισως εκει ειναι το κλειδι της δικης σου παρουσιας-
/ξερεις γιατι;...
επειδη οπως θυμασαι η δονητικη των οσων διαβαζω με παλλει +γραφω αντιστοιχως...(ευγενεια στην ευγενεια..αγενεια στην αγενεια...και ολα εκτος απο χαμουραμπι...:Ρ)

μεταφερω εναν αντιλλαλο μηπως και "σβησω" τον οχετο...που προκαλεσαν οχι οσοι το δηλωσαν οπωσδηποτε ...
(εδω ταιριαζει η ερμηνεια της καρτας τρια μπαστουνι..)

Οντως ετσι ειναι η καθαρσης των εσω....(βιπασανα κανεις;..)
Εχει δικιο η σκληρη πενα του καλλιτεχνη.
τα σκυλια τρωνε παλι αυτα που εβγαλαν...
αναρρωτιεμαι.. //τι σημαινουν αυτα στα... περι ψυχης...//

το παγωνι ειναι ενα πολυ ομορφο πλασμα ...φουσκωνει σαν εκεινους της μεθοδου συλβα που προκαλουν --φρουπ!-- αυρα ενος αβγου τεραστιου μα ..εμενα σαν λαμπατερ μου μοιαζει..//ει ψιτ! δεν ειναι ετσι η αυρα..:((--

Εδω ειναι οντως η φωλια του πλασματος που δηλωνει "τη βασιλεια του θεου...."
(.. αγαπητη Ζαντοκ ευχαριστω πολυ για το τελευταιο σου ποστ...πιστοποει παραυτα την κατα τ'αλλα φαινομενικη σταση των οσων "δεν" ειπαν οι δημιουργοι...:)))

να η φωλια λοιπον!/και πως μεσα απο φαινομενικα τοσο ασχημες αμετρες λεξεις...
γεννιεται η πρωτη ιδεα του μη οντος...


για μενα το παγωνι δηλωνει παρουσια θεου.
καποτε στη ζωη μου μου φανερωθηκε αλλα μοναχα οι ομοιοι μου θα με πιστευαν.

η μερα ηταν εισοδεια της θεοτοκου και σαν ρωτησα τον παπα που περιμενε να δωσει συνεντευξη ...γυρισε και μου ειπε...
καθως τον ρωτησα μηπως ειναι επικινδυνο να πεζει εκι ψηλα στο καμπαναριο εκεινο το παιδακι...
μα δεν ειναι παιδακι μου ειπε...
ειναι παγωνι....
παγωνι....
το χρωμα το μπλε του παγωνιου ηταν το
χρωmα του μπουφαν του μικρου που επαιζε στο υψωμα...//
πριν εκει μεσα...ειδα ενα υπερλαμπρο φως.....
και το κεφαλι του Ιωαννη επι τ....

μη ρωτησεις morent πoυ στεκομουν....


'η που σταθηκα πριν...


εκει οπου υπαρχει το καλο καποιος φυτευει ...καλο η κακο φαινεται απο το ειδος του καρπου.....
και απο τη φροντια κατοπιν...
μα σαν ο σπορος ειναι γνωστος γνωριμη ειναι και η απκαλυψη της ανθισης..


------
μου ειπαν να μη ριχνω στους χοιρους τα μαργαριταρια..μου ουτε τα διαμαντια μου σε σκ..//

η εμπιστοσυνη ειναι ατελειωτη//μενει μοναχα να μου αποδειξεις οτι την αξιζεις.

ακουσα πολλα εδω μεσα για μενα.
δεν ειμαι.
ειμαι οσα δεν εχουν ειπωθει επειδη οσα ειπωθηκαν εγινα.

φως εν σκοτει!....
σε λιγες μερες μεσα απο τα υδατα θα αναδυθουν θεοι.. και απο τον ουρανο θα πεσει κομητης να αναψει τους πεντε...κυκλους της εναρξης....


εδω εχουμε να ζησουμε κατι τοσο σπανιο και ολοι μιλανε για τη διοργανωση...

η φωλια του παγωνιου...//και κατι που εμαθα καλα....με τα χρονια ..
ειναι αναγκαιο
να υπαρχει το κακο οταν υπαρχει το καλο/και ειναι αναγκαιο να υπαρχει το κακι οταν υπαρχει το καλο.
σαν ξεπερασουν οι ανθρωποι αυτοι τη ταση για διαλυση τοτε τα διπολα θα ειναι τοσο αξιολογα οσο τα εργα του επι κυρηκειου εργων....αλλα και τη ς συζευξης των αντιθετων.


ps2Uncle-Stathis...
(..No te fijes en la ciudad ahora, por la noche parece una postal...
;)


---ΟΜ ΜΑΝΙ PADME HUM----

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 20:41:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 19:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να'σαι καλά φίλε μου Morent11,
μακάρι όλοι μας να διαβάσουμε με προσοχή το κείμενό σου...
Τελικά φαίνεται ότι είναι ευκολότερο να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με τους άλλους (γνωρίζοντας κατά βάθος ότι αυτή η αντιπαράθεση δεν καταλήγει πουθενά) και δυσκολότερο να τους σεβόμαστε, δυσκολότερο να προσπαθήσουμε να μην είμαστε τόσο εγωκεντρικοί.
Με εκτίμηση
--Je^3--

--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AFMA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 20:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AFMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την τεταρτη το προη φεβγουμε απο την ελλαδα.
ΓΙΑΥΤΟ
δεν θελω αλλο να με πιτε οτιδηποτε για την "φωλια του παγωνιου"
ουτε να μου ξαναπιτε τις βρωμιες και τα ψεματα ΣΑΣ.

ηρθα μονο και μονο για να πω ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΜΕΛΟΣ ΠΟΥ ΣΙΝΑΝΤΙΘΙΚΑΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗ. και με εφανεροσε το αρχαιο μενταγιον ΠΟΥ ΚΑΤΙΧΕ!
ειμαι χαρουμενη που μονο εσεις βρε,(δεν γραφω τα ονοματα σας ουτε να σας θημαμε θελω) δεν στελεχονετε το esoterica.gr που τοσα μου ειπατε βρομικα. ειμαι χαρουμενη που ειδα το μενταγιον αλλα και το συμαδι της ΦΩΛΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΓΩΝΙΟΥ στην νασιοναλ περσοναλ καρτα του μελους που ηρθε απο μακρια για μενα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αφου με ορκισες να μην φανεροσο το προφιλ σου ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και για το δωρο της φιλιας σου ολες οι θετικες ενεργειες στη ζωη σου.

ευχαριστω ακομα τhn ΔΩΡΙΔΑ kαι την AVALLON για το ψυχικο σθενος ποου ειχαν να σταθουν κοντα μου


ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ..
ΚΡΙΣΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 23:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ενδιαφέρον μου έχει κεντρηθεί αφάνταστα..
Μπορεί κάποιος απο τους τέκτονες να μου εξηγήσει γιατί το Παγώνι δεν είναι τεκτονικό σύμβολο;
Αν αυτό είναι δύσκολο ,τότε υπάρχει κάποιος που να εξηγήσει με ποιά λογική-μεθοδολογία επιλέγονται τα τεκτονικά σύμβολα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ steelspring,

κατ' αρχήν, ζητάς από τους Τέκτονες να σου απαντήσουν. Ποιοί είναι αυτοί;

Είσαι σίγουρος ότι βρίσκονται ανάμεσά μας;

Και αν βρίσκονται, νομίζεις ότι θα έρθουν να σου πουν: "Καλημέρα σας, κύριε steelspring, μισό λεπτό να σας διαφωτίσουμε..."; Και λες να είναι αξιόπιστο αυτό;

Μέσα στο esoterica υπάρχει πληθώρα θεμάτων, τα οποία όλοι συζητούμε όχι ως ειδήμονες, αλλά ως ερευνητές. Ε, δε ζητάμε και ταυτότητες... πέραν ελαχίστων -φαιδρών- εξαιρέσεων.

Όταν λοιπόν, κάποιος πετάει μία "θεατρική ατάκα" όπως οι ανωτέρω δηλώσεις, οφείλει να την τεκμηριώνει. Πέρα από τον ποιητικό λόγο και την ελεύθερη διανόηση-φιλοσοφία, όλα τα υπόλοιπα υπόκεινται στο "νόμο της αποδείξεως" (τρόπος του λέγειν).

Υπάρχει Διαδίκτυο και Βιβλιογραφία. Ψάξε κι άμα βρεις κάτι, εγώ προσωπικά θα χαρώ να το δω... έτσι, για να ξέρουμε τί γίνεται τελικά δηλαδή.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 27/07/2004 02:55:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 02:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε steelspring,
τα τεκτονικα συμβολα εχουν ηδη προεπιλεχθει απο αυτους που δημιουργησαν το Ταγμα.
Ειναι σαν να ρωτας ποιος επελεξε να λεμε ''καλημερα'', ''καληνυχτα'', ''αντιο'' ή να στο θεσω αλλιως ειναι σαν να ρωτας γιατι αντι για το σταυρο μας δεν κανουμε ενα κυκλο οταν ειμαστε σε εκκλησια....

''Confirmo o Deus potentissimus''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 04:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε δεν αφήνουμε τις μαλακίες ;
Υπάρχει τελοσπάντων κάποιος Τέκτονας για να μας λύσει την απορία με το παγώνι ή όχι;
Επαναλαμβάνω:
Με ποιά μεθοδολογία επιλέγονται τα τεκτονικά σύμβολα;
Τα μήπως και δήθεν .. και καλά.. είναι παραφιλολογία.
Υπάρχει τελος πάντων ένας τέκτονας να μας πεί με δυό λόγια για τα σύμβολά του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 04:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μισό λεπτό... θα σου "πλέξουμε" έναν!

Μου φαίνεται ότι παίζεις...

Για πες μου... Πώς θα ξέρεις ότι αυτά που θα σου γράψει, θα είναι όντως έτσι;

No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy