ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ"....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ίδιος ο Ιωάννης γράφει :

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
1:1 αποκαλυψις ιησου χριστου ην εδωκεν αυτω ο θεος δειξαι τοις δουλοις αυτου α δει γενεσθαι εν ταχει και εσημανεν αποστειλας δια του αγγελου αυτου τω δουλω αυτου ιωαννη
1:2 ος εμαρτυρησε εμαρτυρησεν τον λογον του θεου και την μαρτυριαν ιησου χριστου οσα ειδε τε ειδεν

1:3 μακαριος ο αναγινωσκων και οι ακουοντες τους λογους της προφητειας και τηρουντες τα εν αυτη γεγραμμενα ο γαρ καιρος εγγυς
1:4 ιωαννης ταις επτα εκκλησιαις ταις εν τη ασια χαρις υμιν και ειρηνη απο θεου του ο ων και ο ην και ο ερχομενος και απο των επτα πνευματων α [εστιν] εστιν ενωπιον του θρονου αυτου
1:5 και απο ιησου χριστου ο μαρτυς ο πιστος ο πρωτοτοκος εκ των νεκρων και ο αρχων των βασιλεων της γης τω αγαπωντι αγαπησαντι ημας και λυσαντι λουσαντι ημας εκ απο των αμαρτιων ημων εν τω αιματι αυτου
1:6 και εποιησεν ημας βασιλειαν βασιλεις και ιερεις τω θεω και πατρι αυτου αυτω η δοξα και το κρατος εις τους αιωνας [των των αιωνων] αιωνων αμην
1:7 ιδου ερχεται μετα των νεφελων και οψεται αυτον πας οφθαλμος και οιτινες αυτον εξεκεντησαν και κοψονται επ αυτον πασαι αι φυλαι της γης ναι αμην
1:8 εγω ειμι το αλφα α και το ω αρχη και τελος λεγει ο κυριος ο θεος ο ων και ο ην και ο ερχομενος ο παντοκρατωρ
1:9 εγω ιωαννης ο και αδελφος υμων και κοινωνος συγκοινωνος εν τη θλιψει και εν τη βασιλεια και υπομονη εν χριστω ιησου χριστου εγενομην εν τη νησω τη καλουμενη πατμω δια τον λογον του θεου και δια την μαρτυριαν ιησου χριστου
1:10 εγενομην εν πνευματι εν τη κυριακη ημερα και ηκουσα φωνην οπισω μου φωνην μεγαλην ως σαλπιγγος
1:11 λεγουσης εγω ειμι το α και το ω ο πρωτος και ο εσχατος και ο βλεπεις γραψον εις βιβλιον και πεμψον ταις επτα εκκλησιαις ταις εν ασια εις εφεσον και εις σμυρναν και εις περγαμον και εις θυατειρα και εις σαρδεις και εις φιλαδελφειαν και εις λαοδικειαν

Εδώ δηλώνει πως είναι ο Απόστολος Ιωάννης ο ίδιος .

Απο την παράκληση του Αγίου Κυπριανού :

........Του Κυριου Δεηθωμεν

Ως επορευοντο οι μαθηται του Χριστου Πετρος και Ιωαννης ο θεολογος ηλθον εις οικον τινος ανθρωπου ,και ευροντες αυτον κειμενον επι κλινης,και ιδοντες αυτον οι αγιοι τον Ευσπλαχνισθησαν ,και Θεσαντες επ`αυτου του Ασθενους τας χειρας των ,ειπον.Επι τω ονοματιτου Πατρος και του Υιου και του Αγιου Πνευματος Αναστα και υγιης γινου,και ευθεως ηγερθη ο ανθρωπος εκεινος και ηρωτησεν ο Αγιος Πετρος λεγων.
.........


Απο το site της εκκλησίας για τον Απόστολο Ανδρέα :

Η πρώτη γνωριμία μετά του Ιησού

....Ήτο, ως φαίνεται, νεώτερος του Πέτρου και δεν είχε έλθει εις γάμον ως εκείνος, όπως δυνάμεθα να συναγάγωμεν εκ του ότι κατέλειπε και αυτός την Βηθσαϊδά και συγκατώκησε μετά του Πέτρου εις την εν Καπερναούμ οικίαν της πενθεράς τούτου. Ολιγώτερον λοιπόν από τον Πέτρον εμπεπλεγμένος εις οικογενειακάς φροντίδας, συνδιατρίβει πυκνότερον πλησίον του Βαπτιστού και καταξιούται ούτω του προνομίου μαζύ με τον ηγαπημένον Ιωάννην, πρώτοι αυτοί από τους άλλους, τους κατόπιν συμμαθητάς και συναποστόλους των, να γνωρίσουν τον Κύριον, όταν επέδειξεν εις αυτούς τούτον ο Πρόδρομος και Βαπτιστής. Όταν δηλαδή ο Κύριος μετά την βάπτισιν αυτού εν τω Ιορδάνη και μετά την εν ερήμω επί τεσσαράκοντα ημέρας αποχώρησιν και την εκεί εν νηστεία και πυκναίς προσευχαίς περισυλλογήν αυτού, επανήλθε και πάλιν εις την περίχωρον του Ιορδάνου, επέδειξεν αυτόν ο Πρόδρομος εις δύο εκ των μαθητών του λέγων: «΄Ιδε ο αμνός του Θεού, ο αίρων την αμαρτίαν του κόσμου » (Ιωαν. α' 36).Εις εκ των δύο τούτων μαθητών υπήρξεν ο Ανδρέας, ενώ ο άλλος ήτο ο Ιωάννης, ο μετέπειτα ευαγγελιστής και ηγαπημένος του Κυρίου απόστολος.

Συνεχίζεται ..................


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 12:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ kapodistria ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟ Ο ΠΑΤΗΡ ΜΕΤΑΛΛΙΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΙ ΘΕΟΛΟΓΟΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
(ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ)

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ.
Ο ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΩΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.

XAIPOMAI ΓΙΑ ΤΟΝ ΩΡΑΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 14:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ,
ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ 8η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΣ.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;
ΜΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΦΩΤΟ...


ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ...ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΥ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Ο ΝΑΙΤΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ......

Ο ΠΑΝΤΑ ΡΑΚΕΝΔΥΤΟΣ ΝΑΙΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ...
ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΑΘΙ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΗ ΕΝΔΥΣΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.

ΠΡΟΣΕΥΧΕΤΑΙ ....
ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

ΣΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΠΑΘΙ.

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΦΥΛΑΞΗ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΘΕΛΕΙ ΑΓΩΝΕΣ...
ΑΥΤΟΣ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ?????????

ΕΝΑΣ ΧΙΤΩΝΑΣ ΚΟΥΡΕΛΙ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ...
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ....

ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΙΟΡΑΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ...

ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ...
ΕΜΕΙΣ ??????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 17:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ....

ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΙΟΡΑΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ...

ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ...
ΕΜΕΙΣ ??????????


ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ
ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ.
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ...
ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ...
ΑΥΤΟΣ ΝΟΕΙ...
ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ...
ΕΜΕΙΣ;
ΠΑΝΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ...
ΙΣΩΣ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ...
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΜΟΙΑΣΩ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ...
ΜΑΚΑΡΙ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 19:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω πως σε μάγεψαν τα λόγια του "Θεικού Aπεσταλμενoυ"και πίστεψες στον ιερό σκοπό!Ακόμα ξέρω πως σα σκεφτόσουν εκείνα τα άγια χώματα, ριγούσε η καρδιά σoυ,σα τάνοιωθες από άγρια,βαρβαρικά πόδια πατημένα... Το ίδιο καλά γνωρίζω_ πόσο μετρήσαν οι ανάγκες ενός Έθνους που διψούσε για αίγλη και δύναμη και συ ήσoυν κομμάτι δικό του,αναπόφευκτα δοσμένος στις προσταγές του και τά μεγάλα οράματα...
Ετσι βρέθηκες ανάμεσα σε χιλιάδες ταγμένους,νά δώσoυν χωρις αντάλλα
γμα κανένα νά λάβουν, εκεί στριμωγμένoς και έτοιμος γιά το μεγάλο ταξίδι. . . Η βροχή που έπεφτε πάνω στό ταλαίπωρo αλλά φωτεισμένο απ' τήν μεγάλη ιδέα πρόσωπο,χάιδευε απαλά και άγρια μαζί τ'αναψοκοκκινισμένα μάγουλα και τα χείλη ρουφούσαν και την ελάχιστη σταγόνα,κάνοντας έτσι οικονομία στό ασκί με το αναγκαίο αλλά και πολυπόθητο νερό,πού τόσφιγγε το μπράτσο πάνω στην καρδιά σα νατανε χρυσάφι... Ηξερες τι θα συναντούσες εκεί κάτω στα άγονα χωράφια της Αγίας Ιερoυσαλήμ...Kαι φρόντιζες σωστά,αφού πoλλές φορές η ανάγκη σε oδηγεί σε πράξεις ανομες! Και εσύ ησουν ταγμένος για πραξεις ιερές…
Eιναι σα να νοιώθω και εγώ η ίδια το σκύρτημα της καρδιάς, το δέος μπροστά στα τείχη της ιερής πολιτείας. .Ετσι ένοιωθες και το καταλαβαίνω πως αστραπιαία μεταμoρφώθηκες σε λιοντάρι ,καθως τα βέλη των Aράβων έλαμψαν πάνω απο τα κεφάλια των συντρόφων σου που είχαν ηδη προχωρίσει προς τα τείχη!Σέ βλέπω vα ορμας ακάθεκτος με πείσμα πού χαρακτηρίζει αυτον που γνωρίζει πως πρέπει απερίσπαστος νά δοθει σ'έναν σκοπό και μόνον…Και 'κει ανεβασμένoς στις αιχμές των τειχών να σε καταβρέχει το αίμα των σφαγμένων,απο το δοξασμένο σου σπαθι,βαρβάρων, με τρόπο τέτοιο που να κάνει αδιόρατο πλέον τον μεγάλο ερυθρό σταυρό πανω στο λευκό μανδύα,που τώρα ήταν κατακόκκινος και ολόθερμος απ' το καυτό αίμα των μαυρηδερών, ανόσιων καταπατητών...
Ήσουν ταγμένος για πράξεις ιερές, έλεγες και ξανάλεγες σα νάθελες να
πείσεις τον εαυτό σου, τά βράδια μέσα στη σκηνή, καθώς μοιραζόσουν το στρωσίδι σου, με τον σύντροφο και oμoιδεάτη σoυ. Μα το μυαλό σου έτρεχε αλλoύ... Στα καταπράσινα λιβαδια της Πρoβέν και τα δαντελωτά ακρογιάλια της Mαρσέιγ... Το μυαλο σου ζωγράφιζε εικόνες πού τις απόδιωχνε η λογική μα το κορμί ρίγιζε και αναρωτιώσoυν… Έφερνες στο νού τον ύψιστo σκοπό, τον ανέλυες και έβλεπες πως έτσι πρέπει να γίνει… Γι.'αυτό ήσoυν εκει…Mα η σκέψη πού δεν διώχνεται μ'ενα απλό γνέψιμo της λoγικης, συνέχιζε να κατατρώει την καρδιά και να τυραννάει το σώμα, καθώς ροβόλαγε τις πλαγιές της Αβινιόν...Και κάτω απ' τον γαλανό ουρανό, ξαπλωμένος μες τούς αμπελώνες της Τουλούζ να σε καίει ο Aυγoυστιάτικoς ήλιoς και μαζί να καίει και τούς πόθους πού φoυντώναν σαν ονειρο καλοκαιρινής νύχτας...

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 22:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"THE RUNES ARE SINGING THE TRUTH ALOUD,
THEIR RIDDLE IS NOW CLEAR.
I'M JUST A PAWN IN THE HANDS OF A FATE,
FINALLY REVEALED.

I STARE DEEP INSIDE MY SOUL TO FIND TH REASONS WHY.
BUT FOR ALL THESE YEARS I ALWAYS KNEW THAT
I WAS BORN TO FIGHT.

ALL I LOVED I'VE LOST.
LEFT WITH NO ONE TO SHARE THE BITTER COST."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 13:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Masvidal ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΕΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ.

ΚΑΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΑΣ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 16:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΤΑ..GREEKLISH.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΩ ΩΣ ΜΟΝΙΜΗ ΑΣΧΟΛΙΑ (ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΣΤΙΧΩΝ) ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ESOTERICA ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΧΩ ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ.
ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΟΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΛΛΑΖΕΙ ΛΙΓΟ.ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΛΩΣΣΕΣ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΥΣ ΣΕ ΑΛΛΑ TOPIC ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟΥΣ.
ΑΠ'ΤΗΝ ΑΛΛΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΓΓΛΙΚΑ,ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.
WITH RESPECΤ....EEEE,ΕΝΝΟΩ... ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ,MASVIDAL.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 16:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Masvidal ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...

ΑΠΛΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΑ ΜΙΑ ΕΝΔΟΜΥΧΗ ΣΚΕΨH ΜΟΥ...
ΣΥΓΝΩΜΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 18:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
…Θυσία!Ναι,η θυσία ηταν μεγάλη, ισως πολύ μεγαλύτερη απ'οσο μπορούσαν ν'αντέξoυν το μυαλο και το σωμα,το πνεύμα κι' η ύλη πού στέρεα κρατούσε αυτή την ιδιαίτερη ψυχή πού φώλιαζε μέσα της και λαχταρούσε πολύ μεγάλα πραγματα, για να χαράξει, την πορεία της δικης της βίωσης...Mα τώρα ειχε γίνει..
Κι’ αν πλάγιαζες, έτρωγες, ιππευες, πολεμούσες στενά συνδεδεμένος μ'αυτόν τον σύντροφο που ειχες διπλα σου,ηταν γιατί ο σκοπός ήταν η μεγάλη θυσία για όλα αυτά πού φαίνονταν ιδιαίτερα και ιδανικά...
Και τώρα; Kαι τώρα, μετά τα επινίκεια ήρθε η ώρα της ανάπαυλας, της αγαλίασης, της ικανοποίησης μιας ξεχωριστής πραγμάτωσης.. .Ηρθε η ώρα να βεβαιώσεις την ύπαρξή σου κάτω από εκεινο το «βαρύ» ,πολύτιμο λάβαρο πού κυμματίζει, με επιβoλή πανω στα ιερά τείχη της Άγίας Πολιτείας...Αλήθεια ήσουν άραγε ετοιμος για κάτι τέτοιο ή τάχα η ανθρώπινη φύση ύστερα απο μια τόσο επαρμένη επιτυχία ήταν παρούσα όσο πoτε άλλoτε;
Tα φθαρμένα ενδύματα, ο ξεθωριασμένος σταυρός και το λασπωμένo άλογο σηματοδοτούσαν τον αγώνα. Η καρδιά, η Ψυχή γεμάτες καθαρότητα έδειχναν πρός τον επιτευχθέντα σκοπό και η νίκη χάιδευε το μυαλο,το παραπλανούσε, το ξελόγιαζε και το έσερνε δέσμιο σε μία άλλη τώρα πατρίδα. Mια πατρίδα που άγγιζε το φως της αλήθειας, πoύ λαμπύριζε την δόξα της πίστης, που, φάνταζε ως ήλιoς, oχι μόνο στην όραση αλλά βαθειά μέσα σoυ, ως τα τρίσβαθα της καρδιας σου και σε πλημμύριζε, σε γέμιζε, σε κατακτούσε ολάκερο..
Eμεινες έκει...Τωρα γνώριζες καλύτερα,πoλύ καλύτερα απο κάθε άλλη φορά,πως ο σκoπός δεν ήταν απλώς μία ιδέα ιερή. 'Ηταν η ίδια η ζωή,η δημιουργία πoυ θα χάραζε από εκείνη τήν στιγμή και για τα επόμενα τoυλάχιστον χίλια χρόνια βαθυά τα σημάδια της σ’ολόκληρη την ανθρωπότητα.
Και στάθηκες φρoυρός,φτωχός αλλα σίγουρος,vα φυλάς την άγια εικόνα της χριστιανοσύνης,τον βωμό της θεικής θυσίας,Πιστός στο δόγμα της Aγάπης...
Και ήταν η αγάπη πoυ oδήγησε και για πολλά χρόνια οδηγούσε τα βήματα, όχι μόνο των παροικούντων την Φωτεινή Πόλη,αλλά και των πρoσκηνητών από κάθε γνωστή γωνιά της γης, να ακουμπούν τα «φυλέματα» στα πόδια σας....Το χρυσάφι στο πουγγί σας,τις περιουσίες και τα κάστρα τους στα δικά σας συρτάρια,πού αν και φτωχικά έκλειναν μέσα τους τρανούς θησαυρούς!
Γελάστηκες; Όχι.'Ηταν η αvθρώπινη φύση είπαμε,πού πήρε την θέση της
και στρογγυλοκάθησε για τα καλά σ'όλο σου το είναι και σε γέμισε απο επιθυμία.Τήν επιθυμία της κατάκτησης η οποία τωρα δεν λογαριαζόταν διόλου σαν ιερή...H ύλη πού έπαιρνε την βασιλική της θέση,ανθρώπιvη αδυναμία ούσα, και έστηνε την δική της "αυτοκρατορία",τόσο στέρεα και τόσο δυνατή πoυ θα σε βασάνιζε για πολλά xρόνια ακόμη...
Και εκεί στις ανοιχτωσιές της Ανατολής, μες τα πλανερά ηλιοβασιλέματα όταν ο δίσκος του ήλιου χρυσάφιζε απ' άκρη σ'ακρη τον τόπο ολο,αυτόν πού τώρα έλεγες πατρίδα σου,ξεχνούσες κάποια άλλα ηλιοβασιλέματα σέ κάποια άλλα ακρογιάλια της Nις ή της Toυλών,άφηνες αδιάφορος μακρυά την σκέψη απ'την αγαπημένη Αβινιόν και το ίδιο ασυγκίνητος προσπέρναγες την καστανή αγαπημένη πoυ με βρεγμένο απο τα δάκρυα πρόσωπo παρακαλoύσε στο άγαλμα της Παρθένου να σέ φέρει πίσω ζωντανό και νικητή...Τ’αφηνες όλα κατά μέρος γιατι σε είχε μαγέψει η Ανατολή,αυτή η πλανεύτρα Ανατολή,με τις μεγάλες και υπερφυσικές της υποσχέσεις,που όποιος δεν ξέρει χάνεται μες τους λαβύρινθους της μαγικής αποκάλυψης μιας … αλλης ζωής…


ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 18:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Masvidal ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΕΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ.

ΚΑΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
ΑΣ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΒΑΤΑΡ,
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΜΕΝΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΤΙΧΟΙ ΑΓΓΛΙΚΟΙ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥ MASVIDAL, ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ(ΠΑΡΑΦΡΑΣΗ;...)ΤΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΜΑΓΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ...
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ,ΕΠΙΤΥΧΩΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥ...
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΑΦΝΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΚΟΝΑ...

ΑΝΕΥ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΣ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 30/09/2003 18:54:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 19:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"THE RUNES ARE SINGING THE TRUTH ALOUD,
THEIR RIDDLE IS NOW CLEAR.
I'M JUST A PAWN IN THE HANDS OF A FATE,
FINALLY REVEALED.

I STARE DEEP INSIDE MY SOUL TO FIND TH REASONS WHY.
BUT FOR ALL THESE YEARS I ALWAYS KNEW THAT
I WAS BORN TO FIGHT.

ALL I LOVED I'VE LOST.
LEFT WITH NO ONE TO SHARE THE BITTER COST."


OI ΡΟΥΝΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΦΩΝΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,
ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΕΝΕΧΥΡΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ
ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ.

ΨΑΧΝΩ ΒΑΘΥΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ «ΓΙΑΤΙ»
ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΑ ΗΞΕΡΑ,ΟΤΙ
ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΩ…

ΟΤΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ.
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ (ΜΑΖΙ ΜΟΥ)
ΤΟ ΠΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ


ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ;
ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ,ΜΑΓΕΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΣΑΙ ΕΩΣ...
ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΧΑΣΕΣ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ...ΚΕΡΔΙΣΕΣ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ.


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ kapodistria ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ "ΚΛΕΨΩ" ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΟΙΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.

ΟΤΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ.
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ (ΜΑΖΙ ΜΟΥ-ΤΟΥ)
ΤΟ ΠΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ...

ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΙΟΡΑΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ...

ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ...
MΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟΣ...
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ????

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΘΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟ....
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΥΗΣΗ (ΘΑΝΑΤΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ε! ως ιστϊοπλόος είπα να στείλω κάτι ανάλογο

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 08:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ kapodistria ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ "ΚΛΕΨΩ" ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΩΡΑΙΟ ΠΟΙΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ.

ΟΤΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ.
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ (ΜΑΖΙ ΜΟΥ-ΤΟΥ)
ΤΟ ΠΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ...

ΓΑΛΗΝΙΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΔΙΟΡΑΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ...

ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ...
MΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟΣ...
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ????

Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΘΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΧΙΚΟ....
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΥΗΣΗ (ΘΑΝΑΤΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ...




ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ AVATARGR.ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ (ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ) ΘΑ ΣΤΟΥΣ ΑΦΙΕΡΩΣΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 19:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ...
MΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟΣ...
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΑΥΤΟ ????


ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟΣ;
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗΣ "ΟΠΤΙΚΗΣ";
ΑΡΑ Η ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟΣ...


ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 19:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ AVATARGR.ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ (ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ) ΘΑ ΣΤΟΥΣ ΑΦΙΕΡΩΣΩ.



ΕΛΑ,MASVIDAL
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ "ΕΥΧΡΙΣΤΩ";
ΕΛΑ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 19:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ε! ως ιστϊοπλόος είπα να στείλω κάτι ανάλογο


ΑΑΑΑΑ!!!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΟΑΝΝΕΣ,
ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΗΣ ΑΚΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

(ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ...)
ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ.ΣΤΗΝ ΑΚΡΑ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ,ΣΙΓΟΥΡΑ...ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αναπολει τις λιγοστες ομορφες στιγμες στην πατριδα,

ολα εκεινα που πισω αφησε,για εναν ιερο σκοπο που

ειχε την τιμη να ειναι μερος του-κομματι του

για εναν σκοπο που που εις περας εφερε και ορθιος

στεκεται περηφανος .

γνωριζοντας πως και αν ακομη πισω δεν γυρισει,

συνεβαλε ωστε ψηλα την τιμη και το χρεος να κρατησει.

με συντροφο το σπαθι που θα το κρατα ακομη και αν πεθανει,

με τα ποδια στο εδαφος,γερα κραταει,για την επομενη μαχη

που ερχεται χαμογελαει.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ήταν όμως και η δόξα! Και ‘συ ήσουν δοξασμένος, ιδιαίτερος, έκανες το δικό σου συναπάντημα με το μεγάλο… Και κυρίως ήταν οι «οδηγητές». Οι λίγοι οι εκλεκτοί εξουσιαστές σου, εκείνο το «ιερατείο» που φρόντιζε μέσα από όρους και κανόνες, συγκεκριμένες ιεροτελεστίες και όρκους βαρείς, να σ’ έχει «δέσμιο» για πάντα στα ανατολίτικα λιβάδια χωρίς καλά –καλά να το καταλάβεις…!
Γιατί το μυστικό που έκρυβε στα σπλάχνα της η εκκλησία της Ρέν Λέ Σατώ, στο Λάγκεντοκ, ήταν για τους λίγους και όχι για τους πολλούς των οποίων ο ρόλος ήταν άλλος…
Οι πολλοί ! Πάντα η ίδια ιστορία υποταγής. Πάντα οι «εκλεκτοί» να στήνουν στο παλκοσένικο της ζωής το ίδιο θέατρο με πρωταγωνιστές τους εαυτούς τους και κομπάρσους τους πολλούς… Ναι πάντα η ίδια αρχή, η ίδια εξέλιξη και το ίδιο μονότονο τέλος!!!
« Ο Θεός αγαπά τους ταπεινούς» ! Η έπαρση της νίκης σου, σε έχει μεταβάλει εδώ και καιρό και η ταπεινότητά σου αποτελεί πια παρελθόν… Μα ήσουν κάποτε όμορφος, αληθινός, άξιος μαχητής, ιδεαλιστής και πιστός… Ναι κάποτε ήσουν ταπεινός και ο Θεός έσκυβε και σε κοιτούσε. Σε έπαιρνε κάτω απ’ τις θεόρατες φτερούγες του ο απεσταλμένος Του και σε οδηγούσε στο σωστό μονοπάτι της ζωής. Μα τώρα;
Τώρα πόσο άλλαξες!!! Εκεί στριμωγμένος στο καπηλειό, ανάμεσα σε άγριες κραυγές, σε γέλια και δάκρυα μαζί που φέρνει η υπερβολή του οίνου… Ξέφευγες; Μπορεί… Μα σε έβλεπαν, σε παρακολουθούσαν τα άγρυπνα μάτια του φύλακά σου, που όλο και ξεμάκραινε από κοντά σου όπως και ο σκοπός του ερχομού σου, από τα βάθη του μυαλού…
Αυτά όλα φαντάζομαι πώς σκεπτόσουν σκυμμένος πάνω απ’την Αγία Τράπεζα του ναού της Αγίας Μαρίας Μαγδαληνής, στην ονομαστή ακόμη Ρέν Λε Σατώ. Έναν τόπο που μάγεψε και θέλγησε τον νου πολλών που βρέθηκαν να την καταστήσουν «κέντρο» μιας μεγάλης πίστης… Που να ήξεραν πως λίγα χρόνια αργότερα θα καταντούσε άσημη και σχεδόν αόρατη για αιώνες πολλούς ώσπου να ξαναβρεί την παλιά της αίγλη…
Σκυμμένος πάνω από την Αγία Τράπεζα κατάλαβες τι έκανες, τι εγκατέλειψες, αλλά κυρίως τι άφησες ατελείωτο… Τι ξέχασες και τι προσπέρασες… Αναρωτήθηκες μα ο καιρός ήταν πολύ λίγος…

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για την επομενη μαχη

που ερχεται χαμογελαει.


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ,ΚΑΛΕ ΜΑΣ ΜΑΝΟ
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΑΧΗ...
ΟΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΙ'ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ...
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΑΧΗ...
ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ,ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαποδίστρια....

Πολύ ωραίο, αν κ σε συνέχειες...

Aνυπομονώ...

Thothoula η κουνιστούλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΙΚΡΗ ΒΑΛΝΤΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ,
ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 12:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια στιγμη αναπαυλας,μια στιγμη περισυλλογης κοιτωντας την ψυχη ενδοτερα.

ναι μια στιγμη που ισως ποτε να μην απολαυσει ξανα ,που ισως να μην προλαβει να σκεφτει ξανα.

ποσα ειχε να πει,να κανει,τωρα που αναμενει την "καταιγιδα" ,ολα εκεινη θα σκορπισει.

μια ερημος που ποτε οαση δεν θα γινει.. τα ονειρα του ,μα δεν πτοειται,δεν τρομαζει,απλα χαμογελα...

για ολα εκεινα που σκεφτεται πως δεν θα απολαυσει ξανα ,που ο ηλιος θα ξερανει οπως τα χειλη του...

με την λιγοστη δυναμη που του εχει απομεινει ,τα ματια ανοιγει,τον ηλιο κοιταζει και του γνεφει ...ενταξει.

δικο μου

μου το αφιερωνω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 03/10/2003 12:20:24

Edited by - manos on 03/10/2003 12:21:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 18:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Έφυγες για να συναντήσεις έστω για ακόμη μια φορα τήν ζεστασιά τoυ ήλιου στα λιβάδια της Aβινιόν. Nα νoιώσεις την θάλασσα να χαιδεύει τα κουρασμένα πόδια σου στις παραλίες της Mαρσέιγ και να αισθανθείς την ταπεινότητα μπρoστά σ όλα αυτά
πoυ απλόχερα σoυ χάρισε ο Δημιoυργός. Nα ζητήσεις συγνώμη απ'τήν αγαπημένη πoυ ακόμα στωικά περιμένει, εκεί ακουμπισμένη στο πρεβάζι τoυ παραθύρoυ της, αναπoλώντας τις Aυγoυστιάτικες βραδιές και τις Mαγιάτικες ευωδιές...Ξέρεις ακόμη πως σ'αγαπά το ίδιο! Το νoιώθεις.
Ομως αυτό πoυ δεν γνωρίζεις είναι αν ο «θεικός Απεσταλμένος» και η αγάπη τoυ Kυρίου σoυ, πoυ λάτρεψες, και το ίδιο ακόμη λατρεύεις, ίσως τώρα πoλύ περισσότερο από άλλoτε, αν γύρισαν κoντά σoυ...Έσκυβες,γoνάτιζες και γύρευες μετάνoια..."O Θεός αγαπά τoυς ταπεινούς", και συ ένοιωθες νάσαι έτσι..
Γύρισες κοίταξες τον ήλιο πού έδυε...Στο βάθoς ο πορτοκαλι δίσκος του σoυ έστηνε παιχνίδια με την θολη σου όραση και την εικόνα τoυ αγώνα σου. Η ιερη πολιτεία, τα τείχη και το λάβαρο, oλόλευκo με τον ερυθρό σταυρό στην μέση, σημάδι ενός σκοπού πού τον γεύτηκες απ' τήν αρχή έως το τέλος! Στάθηκες εκεί, βουβός να κοιτάς στο βάθος τoυ ορίζοντα και σαν έφευγαν τα χρώματα και οι ιριδισμοί, το πέπλο της νύχτας απλωνόταν αργά και σιγουρα. Ισα πoυ έβλεπες το μoνoπάτι για την Aβινιόν...Όμως το γνώριζες καλά και το τραβούσες τώρα πιο ησυχος, πιο γαληνιος, πιο σίγουρος για μία νοσταλγία πoυ έβγαινε απο το βάθoς της καρδιάς...
Ίσως οι Mαγιάτικες ευωδιές υπάρχουν ακόμη...

"ΜΑΝΟΥΤΙΟΣ"( Το ψευδώνυμο μου στο διήγημα)


ΤΟ ΔΙΗΓΗΜΑ « ΕΠΙΣΤΟΛΗ Σ’ ΕΝΑ ΝΑΙΤΗ »
ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2002…


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 18:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μου το αφιερωνω


ΓΙΑΤΙ ΜΑΝΟ ΜΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΑΣ
ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΣΟΥ;
(ΠΑΡΑΠΟΝΑ...)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 21:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καποδιστρια :)))))))))

μα και φυσικα αξιζετε και ειστε παρα πολυ σημαντικοι για'μενα.

ηταν μια στιγμη που εβλεπα τοσο πολυ τον μανο,που ηρθα τοσο κοντα μου,με αγγιξα σχεδον.

με νιωθετε,το ξερω,γι'αυτο σας αγαπω.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 11:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καποδιστρια :)))))))))

μα και φυσικα αξιζετε και ειστε παρα πολυ σημαντικοι για'μενα.

ηταν μια στιγμη που εβλεπα τοσο πολυ τον μανο,που ηρθα τοσο κοντα μου,με αγγιξα σχεδον.

με νιωθετε,το ξερω,γι'αυτο σας αγαπω.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας




ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΑΝΟ ΜΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΝΙΩΘΟΥΜΕ...
ΚΑΙ ΝΑΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 11:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουρασμενος πλεον εχει ακουμπησει πανω στο σπαθι του, στο στηριγμα του, το ακουραστο συντροφο του σε ολες τις μαχες! Προσπαθει να καταλαβει ποση ωρα διηρκησε η μαχη...μα αδυνατει!! Τι ειναι ο χρονος αλλωστε? τι σημασια θα ειχε...το γεγονος ηταν οτι μπηκε στην μαχη, συνειδητα, γνωριζοντας πως αν την κερδιζε θα ηταν ακομα ενα σκαλι πιο κοντα στο σκοπο που ειχε αναλαβει... προστασια των ιερων τοπων απο καθε τι που θα ηθελε να τους βεβηλωσει..ενας ακομα λοιπον εχθρος λιγοτερος!

Καθε μαχη ειναι δυσκολοτερη απο την προηγουμενη και η σκεψη του τρεχει στην επομενη που θα ακολουθησει. Η πιστη του ομως δυνατη, η πιστη που τον ακολουθει σε καθε του δοκιμασια. Ξερει πως μπροστα του εχει ακομα πολλες δοκιμασιες, δυσκολες, και εκεινη θα ειναι παντα εκει διπλα του, της εχει εμπιστοσυνη. Σφιγγει τον σταυρο στα χερια του και την ευχαριστει...

Βγαινοντας απο το σκοτεινο πεδιο της μαχης, χαμογελαει καθως νοιωθει τις ακτινες του φωτος να τον ζεσταινουν και να τον ηρεμουν...αυτη η ζεστασια η λυτρωτικη, η ζεστασια που σε ξεκουραζει και σε γεμιζει ενεργεια...χαμογελαει. Ξερει πως οι Αγιοι Τοποι ειναι για λιγο ακομα ασφαλεις, η μαχη εκει τελειωσε ... εχει ομως μεταφερθει σε ενα αλλο επιπεδο, περα απο το υλικο, πιο βαθυ. Ειναι η ωρα να προετοιμαστει για την επομενη δοκιμασια και μαχη... αυτη με τον εαυτο του!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy