ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:34:34  Εμφάνιση Προφίλ
Κανείς άλλος δεν υπάρχει στο σύμπαν του εσωτέρικα
Διαμαντάκι ακατέργαστο ...
https://www.youtube.com/watch?v=7XshvbEudqA


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:39:55  Εμφάνιση Προφίλ
Τι γυναικάρα η Βάνα Ραμποτά ...https://www.youtube.com/watch?v=qoUwG_JiwtM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:43:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ω, ρε, θα πέσει πολύ γέλιο. Ιδίως αν έρθει και ο Heretic εδώ ... Η περίπτωση είναι 10 xx μαζί!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Εσύ τελείωσες άσε να έρθουν άλλοι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:46:45  Εμφάνιση Προφίλ
Περιγραφή του εσωτέρικα https://www.youtube.com/watch?v=7_ic84j7dFY


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Το πρόβλημα αγαπητέ Λουκά είναι ότι δεν υπάρχουν πηγές για να μπορούν να σε οδηγήσουν σε κάποιο συμπέρασμα. Όταν γίνεται έρευνα πρέπει να υπάρχει πληθώρα πηγών και να αξιολογηθεί η αξιοπιστία τους πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα.
Στην προκειμένη έχεις την εξής μια: την Βίβλο.
Με δεδομένο ότι η Παλαιά διαθήκη δεν είχε καν διαμορφωθεί στην σύγχρονη μορφή της παρά μόνο μετά την αιχμαλωσία των εβραίων από τους βαβυλώνιους από τους οποίους "δανείστηκαν" μυθολογικές ιστορίες όπως ο κατακλυσμός, στην πράξη, δεν έχεις καμία αξιόπιστη πηγή για να γίνει συζήτηση.

Πες λοιπόν την άποψή σου και πάμε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να μαλώνετε.





Το ότι δεν υπάρχουν πηγές είναι μία εικασία. Μπορείς να την αποδείξεις; Εγώ δεν μαλώνω με κανέναν ... Αρκεί να μη προσβάλλει άμεσα ... Δεν έχω άποψη από εσάς περιμένω να με διαφωτίσετε. Αλλά μου λέτε εικασίες.




Εδώ οφείλω να σε ενημερώσω ότι διαπράττεις συλλογιστικό σφάλμα. Δεν μπορεί να μου ζητάς να αποδείξω την μή ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος. Εσύ πρέπει να καταρίψεις τον ισχυρισμό μου με το να βρείς πηγή.
https://www.logicallyfallacious.com/tools/lp/Bo/LogicalFallacies/145/Proving-Non-Existence
Ονομάζεται και argumentum ad ignorantiam.
Αν και εφόσον την βρείς, συζητάμε. Μέχρι τότε λυπάμαι αλλά εσύ κάνεις την εικασία ότι υπάρχουν με το να τις αποζητάς και να τις αναφέρεις. Στην πραγματικότητα εφόσον ΕΣΥ έκανες την εισαγωγή και ισχυρίστηκες ότι είναι ταυτόσημα τα δύο πρόσωπα, οφείλεις και να το αποδείξεις. Το έκανες; ΌΧΙ.

Συνεπώς τι να συζητήσουμε ακριβώς;
Αναφέρεται πουθενά αυτούσιο, το όνομα "εωσφόρος" στην ΠΔ?
Ούτε στην καινή υπάρχει η αναφορά. Θα βρείς ονόματα όπως Βαάλ, Μαμμωνάς κτλ που είναι οι εβραϊκή δαιμονοποίηση των τοπικών θεών της παλαιστίνης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:39:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδώ οφείλω να σε ενημερώσω ότι διαπράττεις συλλογιστικό σφάλμα. Δεν μπορεί να μου ζητάς να αποδείξω την μή ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος. Εσύ πρέπει να καταρίψεις τον ισχυρισμό μου με το να βρείς πηγή.



Παπάρια μάντολες! Δεν υπάρχει συλλοσ=γιστικό σφάλμα στο να ζητάς να αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει κάτι. Μπορεί εξ ίσου να αποδείξει ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει κάτι. Δεν είναι εξ αρχής σφάλμα κάτι τέτοιο, Σφάλμα θα ήταν να ισχυριστεί κάποιος ότι υπάρχει το αντίθετο το -Χ επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του Χ. Σε μερικές περιπτώσεις δηλάδη όταν τα ενδεχόμενα είναι συμπληρωματικά συμβαίνει ή το ένα ή το άλλο και θα υπάρχει ένα από τα δύο. Η μη αποδειξη κάποιου δεν ξεκαθαρίζει τι από τα δύο συμβαίνει αλλά είναι βέβαιο ότι συμβαίνει ένα από τα δύο. Στην επρίτπωση μας δεν τίθεται θέμα συλλογιστικού σφάλματος διότι δεν ισχυρίστηκα τίποτε.
Εσύ ισχυρίστηκες. Ότι δεν υπάρχουν κείμενα σχετικά. προφανώς είσαι το ίδιο άτομο με τον kangaro γιατί ακολουθείς την ίδια τακτική.

quote:

Αν και εφόσον την βρείς, συζητάμε. Μέχρι τότε λυπάμαι αλλά εσύ κάνεις την εικασία ότι υπάρχουν με το να τις αποζητάς και να τις αναφέρεις. Στην πραγματικότητα εφόσον ΕΣΥ έκανες την εισαγωγή και ισχυρίστηκες ότι είναι ταυτόσημα τα δύο πρόσωπα, οφείλεις και να το αποδείξεις. Το έκανες; ΌΧΙ.


Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ή δεν είναι ταυτόσημα. Τις γνωστικές θεωρίες ανέφερα. Μήπως δεν διάβασες την πρώτη ανάρτηση;

quote:

Αναφέρεται πουθενά αυτούσιο, το όνομα "εωσφόρος" στην ΠΔ?
Ούτε στην καινή υπάρχει η αναφορά. Θα βρείς ονόματα όπως Βαάλ, Μαμμωνάς κτλ που είναι οι εβραϊκή δαιμονοποίηση των τοπικών θεών της παλαιστίνης.


Αναφέρεται πάνω από 5 φορές, αλλά εσύ δεν πρέπει να ασχολείσαι με αυτά. Δε σου κάνουν καλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:40:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εσύ τελείωσες άσε να έρθουν άλλοι ...

Εννοείται man! Εγώ δεν ξαναμιλάω. Τώρα θα κάθομαι, θα διαβάζω μόνο και θα μετράω τις φάπες που θα τρως. Ήδη μέτρησα μία στην γκλάβα σου από το Περονοσπόρι ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:44:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εσύ τελείωσες άσε να έρθουν άλλοι ...

Εννοείται man! Εγώ δεν ξαναμιλάω. Τώρα θα κάθομαι, θα διαβάζω μόνο και θα μετράω τις φάπες που θα τρως. Ήδη μέτρησα μία στην γκλάβα σου από το Περονοσπόρι ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Χαχαχαχαχαχα https://www.youtube.com/watch?v=yeb5GqWmm2g

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:44:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ω, ρε, θα πέσει πολύ γέλιο. Ιδίως αν έρθει και ο Heretic εδώ ... Η περίπτωση είναι 10 xx μαζί!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Το Κατάνα είναι στη θήκη του ακόμα. Σου είχα στείλει ένα email, μάλλον δεν το διάβασες ή δεν το πήρες, εκτός κι αν δεν ήθελες να απαντήσεις.

Δεν θα πω πολλά γιατί δεν με αφορά η κόντρα επί των θρησκευτικών δοξασιών. Βλέπω πάντως μια περίεργη συγκυρία, (συγχρονικότητα να την ονομάσω;) του post του antidragon με την εμφάνιση του Λουκά Αυγερινού. Φαίνεται δηλαδή (έστω σε μένα) σαν το κατεβατό αυτής της ανοησίας που έγραψε ο πρώτος ήταν κάτι σαν "πάσα" για να βγει ο δεύτερος και να αρχίσει την... διαλεκτική του. Μέχρι πρότινος όμως.

Τώρα που μπήκες στο παιχνίδι και εσύ για τα καλά, αρχίζουν να μου μπαίνουν και δεύτερες σκέψεις. Μιας και έχεις μεγάλη μαεστρία στο trolling και προφανείς ικανότητες φυσικά, άλλες έμφυτες και άλλες επίκτητες, δεν θα εκπλησσόμουν αν αποδειχτεί ότι παρακολουθούμε έναν καυγά ανάμεσα σε εικονικούς χαρακτήρες.

Θα μου απαντήσεις "μα εγώ είμαι πραγματικός". Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πόσο "πραγματικός" είσαι. Εγώ για παράδειγμα, γράφω στο περίπου όπως είμαι. Εσύ, πλάκα κανείς, σοβαρά μιλάς, χαβαλέ, εσωτερισμό, φιλοσοφία και τρολάρισμα, είναι ένα και το αυτό όλα. Οπότε, οψόμεθα για τη συνέχεια.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:47:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ω, ρε, θα πέσει πολύ γέλιο. Ιδίως αν έρθει και ο Heretic εδώ ... Η περίπτωση είναι 10 xx μαζί!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Το Κατάνα είναι στη θήκη του ακόμα. Σου είχα στείλει ένα email, μάλλον δεν το διάβασες ή δεν το πήρες, εκτός κι αν δεν ήθελες να απαντήσεις.

Δεν θα πω πολλά γιατί δεν με αφορά η κόντρα επί των θρησκευτικών δοξασιών. Βλέπω πάντως μια περίεργη συγκυρία, (συγχρονικότητα να την ονομάσω;) του post του antidragon με την εμφάνιση του Λουκά Αυγερινού. Φαίνεται δηλαδή (έστω σε μένα) σαν το κατεβατό αυτής της ανοησίας που έγραψε ο πρώτος ήταν κάτι σαν "πάσα" για να βγει ο δεύτερος και να αρχίσει την... διαλεκτική του. Μέχρι πρότινος όμως.

Τώρα που μπήκες στο παιχνίδι και εσύ για τα καλά, αρχίζουν να μου μπαίνουν και δεύτερες σκέψεις. Μιας και έχεις μεγάλη μαεστρία στο trolling και προφανείς ικανότητες φυσικά, άλλες έμφυτες και άλλες επίκτητες, δεν θα εκπλησσόμουν αν αποδειχτεί ότι παρακολουθούμε έναν καυγά ανάμεσα σε εικονικούς χαρακτήρες.

Θα μου απαντήσεις "μα εγώ είμαι πραγματικός". Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πόσο "πραγματικός" είσαι. Εγώ για παράδειγμα, γράφω στο περίπου όπως είμαι. Εσύ, πλάκα κανείς, σοβαρά μιλάς, χαβαλέ, εσωτερισμό, φιλοσοφία και τρολάρισμα, είναι ένα και το αυτό όλα. Οπότε, οψόμεθα για τη συνέχεια.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)


https://www.youtube.com/watch?v=qdCldLfujyU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:50:00  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=BUrl2NTanRg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:50:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Περιγραφή του εσωτέρικα https://www.youtube.com/watch?v=7_ic84j7dFY




Κυρ-Λουκά, το ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον και συμμετοχή στο θέμα σου δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσεις τις τρολιές.

Γράψε αυτά που θες, κι αν κάποιος θέλει, συμμετέχει. Τώρα, αν αποδειχτείς ακόμα ένας απολογητής, ετοιμάσου για τις συνέπειες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:53:05  Εμφάνιση Προφίλ
Peronosporos, είδες πώς σου τον έφτιαξα ; Βαπόρι ... ετοιμάζεται για το παρθενικό του ταξίδι ... ! Σφυράει που λέμε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:54:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Εδώ οφείλω να σε ενημερώσω ότι διαπράττεις συλλογιστικό σφάλμα. Δεν μπορεί να μου ζητάς να αποδείξω την μή ύπαρξη οποιουδήποτε πράγματος. Εσύ πρέπει να καταρίψεις τον ισχυρισμό μου με το να βρείς πηγή.



Παπάρια μάντολες! Δεν υπάρχει συλλοσ=γιστικό σφάλμα στο να ζητάς να αποδεχτεί ότι δεν υπάρχει κάτι. Μπορεί εξ ίσου να αποδείξει ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει κάτι. Δεν είναι εξ αρχής σφάλμα κάτι τέτοιο, Σφάλμα θα ήταν να ισχυριστεί κάποιος ότι υπάρχει το αντίθετο το -Χ επειδή δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του Χ. Σε μερικές περιπτώσεις δηλάδη όταν τα ενδεχόμενα είναι συμπληρωματικά συμβαίνει ή το ένα ή το άλλο και θα υπάρχει ένα από τα δύο. Η μη αποδειξη κάποιου δεν ξεκαθαρίζει τι από τα δύο συμβαίνει αλλά είναι βέβαιο ότι συμβαίνει ένα από τα δύο. Στην επρίτπωση μας δεν τίθεται θέμα συλλογιστικού σφάλματος διότι δεν ισχυρίστηκα τίποτε.
Εσύ ισχυρίστηκες. Ότι δεν υπάρχουν κείμενα σχετικά. προφανώς είσαι το ίδιο άτομο με τον kangaro γιατί ακολουθείς την ίδια τακτική.

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τι είναι το argumentum ad ignorantiam, είναι φωτογραφία αυτά που λες. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχουν και άλλες πηγές για τον επιπλέον λόγο ότι εσύ θέτεις τις παραμέτρους ως θεματοθέτης.

quote:
quote:

Αν και εφόσον την βρείς, συζητάμε. Μέχρι τότε λυπάμαι αλλά εσύ κάνεις την εικασία ότι υπάρχουν με το να τις αποζητάς και να τις αναφέρεις. Στην πραγματικότητα εφόσον ΕΣΥ έκανες την εισαγωγή και ισχυρίστηκες ότι είναι ταυτόσημα τα δύο πρόσωπα, οφείλεις και να το αποδείξεις. Το έκανες; ΌΧΙ.


Εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι ή δεν είναι ταυτόσημα. Τις γνωστικές θεωρίες ανέφερα. Μήπως δεν διάβασες την πρώτη ανάρτηση;

Κάνεις εισαγωγή χωρίς ισχυρισμό, άρα πού και πως θα γίνει συζήτηση; Για μονολόγους χατζηχρήστο2 γράψε σε blog.
Όχι θρησκειολογικό θέμα στην κατηγορία "γνώση"...

quote:

Αναφέρεται πουθενά αυτούσιο, το όνομα "εωσφόρος" στην ΠΔ?
Ούτε στην καινή υπάρχει η αναφορά. Θα βρείς ονόματα όπως Βαάλ, Μαμμωνάς κτλ που είναι οι εβραϊκή δαιμονοποίηση των τοπικών θεών της παλαιστίνης.


quote:
Αναφέρεται πάνω από 5 φορές, αλλά εσύ δεν πρέπει να ασχολείσαι με αυτά. Δε σου κάνουν καλό.


Και που σε αυτές τις αναφορές ρε αστροπελέκι, ταυτίζεται με τον σατανά;
quote:
Even at the time of the Latin writer Augustine of Hippo (354–430), "Lucifer" had not yet become a common name for the Devil.

από https://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Τι μας λέει δηλαδή το άρθρο; ότι ο συσχετισμός είναι χριστιανικός νεοτερισμός και δεν έχει σχέση με τους εβραίους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 15:55:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό που θέλω να πω και στους τρεις σας (Heretic, Peronosporos & ilias1990) είναι ότι αυτός ο τύπος είναι ο πραγματικά επικίνδυνος. Όχι ο xx. Και θα το διαπιστώσετε αργότερα ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:02:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, δεν θεωρώ και επικίνδυνο ακριβώς τον xx. Εχω δωσει και την υπόσχεση μου (μπέσα που λέμε εδώ) στον yellow code οτι δεν θα του την πέφτω, οπότε προσπαθώ να μείνω στα συμφωνηθέντα. Νομίζω οτι εσυ διαθέτεις επαρκές οπλοστάσιο, απέδειξε λοιπόν την εικασία σου. Προφανώς είδα κι εγω καποια σημάδια εμμονής με κάποια θρησκευτικά δεδομένα, κάτι που ειναι όντως ειδοποιός συνθήκη. Για την ώρα όμως, παίζεις μπάλα εσύ.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:07:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ω, ρε, θα πέσει πολύ γέλιο. Ιδίως αν έρθει και ο Heretic εδώ ... Η περίπτωση είναι 10 xx μαζί!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Το Κατάνα είναι στη θήκη του ακόμα. Σου είχα στείλει ένα email, μάλλον δεν το διάβασες ή δεν το πήρες, εκτός κι αν δεν ήθελες να απαντήσεις.

Δεν θα πω πολλά γιατί δεν με αφορά η κόντρα επί των θρησκευτικών δοξασιών. Βλέπω πάντως μια περίεργη συγκυρία, (συγχρονικότητα να την ονομάσω;) του post του antidragon με την εμφάνιση του Λουκά Αυγερινού. Φαίνεται δηλαδή (έστω σε μένα) σαν το κατεβατό αυτής της ανοησίας που έγραψε ο πρώτος ήταν κάτι σαν "πάσα" για να βγει ο δεύτερος και να αρχίσει την... διαλεκτική του. Μέχρι πρότινος όμως.

Τώρα που μπήκες στο παιχνίδι και εσύ για τα καλά, αρχίζουν να μου μπαίνουν και δεύτερες σκέψεις. Μιας και έχεις μεγάλη μαεστρία στο trolling και προφανείς ικανότητες φυσικά, άλλες έμφυτες και άλλες επίκτητες, δεν θα εκπλησσόμουν αν αποδειχτεί ότι παρακολουθούμε έναν καυγά ανάμεσα σε εικονικούς χαρακτήρες.

Θα μου απαντήσεις "μα εγώ είμαι πραγματικός". Δεν είμαι και τόσο σίγουρος πόσο "πραγματικός" είσαι. Εγώ για παράδειγμα, γράφω στο περίπου όπως είμαι. Εσύ, πλάκα κανείς, σοβαρά μιλάς, χαβαλέ, εσωτερισμό, φιλοσοφία και τρολάρισμα, είναι ένα και το αυτό όλα. Οπότε, οψόμεθα για τη συνέχεια.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)


Με σακάτεψες ... Εισ' ωραίος πάντος, σε πάω ... Κάτσε να δω τώρα και το mail σου.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:11:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τι είναι το argumentum ad ignorantiam, είναι φωτογραφία αυτά που λες. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχουν και άλλες πηγές για τον επιπλέον λόγο ότι εσύ θέτεις τις παραμέτρους ως θεματοθέτης.



τουουουουτ ! τουουουουτ!
https://www.youtube.com/watch?v=ZOD0oK-R8hg

quote:

Κάνεις εισαγωγή χωρίς ισχυρισμό, άρα πού και πως θα γίνει συζήτηση; Για μονολόγους χατζηχρήστο2 γράψε σε blog.
Όχι θρησκειολογικό θέμα στην κατηγορία "γνώση"...


Τόση βιασύνη που δεν βλέπεις την κατηγορία ότι είναι "Σοφία" και όχι "Γνώση"; ;;; Έχει ξαναγίνει αυτό ...
https://www.youtube.com/watch?v=H9yhGJ-oKfc

quote:

Και που σε αυτές τις αναφορές ρε αστροπελέκι, ταυτίζεται με τον σατανά;

Α τις βρήκες κιόλας;
Είπα εγώ ότι σε αυτές ταυτίζεται ο Εωσφόρος με το σατανά; ξαναδιάβασε το πρωτο post κακόμοιρε Peronospore και μετά μπορείς να ξαναγράψεις τις επόμενες ανακρίβειες σου ...

quote:

quote:
Even at the time of the Latin writer Augustine of Hippo (354–430), "Lucifer" had not yet become a common name for the Devil.

από https://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Τι μας λέει δηλαδή το άρθρο; ότι ο συσχετισμός είναι χριστιανικός νεοτερισμός και δεν έχει σχέση με τους εβραίους.


Τι λες; Αλήθεια; Ξαναδιάβασε ταλαίπωρε Peronospore τι λέω πριν ψεκαστείς με LBG-01F34 (όχι LGBT μην τα μπερδέψεις γιατί ικανό σε έχω ...)

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 16:15:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:12:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό που θέλω να πω και στους τρεις σας (Heretic, Peronosporos & ilias1990) είναι ότι αυτός ο τύπος είναι ο πραγματικά επικίνδυνος. Όχι ο xx. Και θα το διαπιστώσετε αργότερα ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Μπράβο μπράβο ...
https://www.youtube.com/watch?v=cY4uXePhgYk

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:14:18  Εμφάνιση Προφίλ
Heretic, στο kangaro_ka@outlook.com, δεν έχω τίποτε.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:15:49  Εμφάνιση Προφίλ
Λουκά, φτιάχνε τα post σου. Δεν θέλω να χάσω λέξη ... Και σταμάτα να βάζεις video ... trollάρεις. Μην το κάνεις, plz.

Edited by - kangaro on 18/06/2019 16:17:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:20:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τι είναι το argumentum ad ignorantiam, είναι φωτογραφία αυτά που λες. ΕΣΥ πρέπει να αποδείξεις ότι υπάρχουν και άλλες πηγές για τον επιπλέον λόγο ότι εσύ θέτεις τις παραμέτρους ως θεματοθέτης.



τουουουουτ ! τουουουουτ!
https://www.youtube.com/watch?v=ZOD0oK-R8hg

Για την ταμπακιέρα τίποτε ε; Το περίμενα.
Πηγές μηδέν. Αξιοπιστία μηδέν.


quote:
quote:

Κάνεις εισαγωγή χωρίς ισχυρισμό, άρα πού και πως θα γίνει συζήτηση; Για μονολόγους χατζηχρήστο2 γράψε σε blog.
Όχι θρησκειολογικό θέμα στην κατηγορία "γνώση"...


Τόση βιασύνη που δεν βλέπεις την κατηγορία ότι είναι "Σοφία" και όχι "Γνώση"; ;;; Έχει ξαναγίνει αυτό ...
https://www.youtube.com/watch?v=H9yhGJ-oKfc

Πάλι για την ταμπακιέρα τίποτα. Δεν έχεις κάνει εισαγωγική θέση και περιμένεις να γίνει συζήτηση. Πόσο πήρες στην έκθεση αν επιτρέπεται; Κάτω απο την βάση;! Ε αυτο και αν το περίμενα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:27:15  Εμφάνιση Προφίλ
Γράφω εγώ "σφυράει ... " κι αυτός απαντάει :

quote:
τουουουουτ ! τουουουουτ!

*Γ@μώ το αστρικό μου μέσα ... !

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:28:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για την ταμπακιέρα τίποτε ε; Το περίμενα.
Πηγές μηδέν. Αξιοπιστία μηδέν.



Είδες ; Είδες; Άρα αυξάνει τις προφητικές ικανότητες η συμμετοχή στο εσωτέρικα. Δεν καπνίζω οπότε δεν έχω ταμπακιέρα.

quote:

Πάλι για την ταμπακιέρα τίποτα. Δεν έχεις κάνει εισαγωγική θέση και περιμένεις να γίνει συζήτηση. Πόσο πήρες στην έκθεση αν επιτρέπεται; Κάτω απο την βάση;! Ε αυτο και αν το περίμενα



-10.
Είδες που πέτυχα να αυξήσω τις προφητικές ικανότητές σου. Αντί να με ευγνωμονείς μου κάνεις και κριτική. Δεν κάνει ρε μάγκα. Δώσε βάση περί τέχνης και μυστηρίων ...
https://www.youtube.com/watch?v=j9xzEYf28MA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:29:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γράφω εγώ "σφυράει ... " κι αυτός απαντάει :

quote:
τουουουουτ ! τουουουουτ!

*Γ@μώ το αστρικό μου μέσα ... !

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Γ@ματα Γ@ματα με κεφαλαία γράμματα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:32:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Α τις βρήκες κιόλας;
Είπα εγώ ότι σε αυτές ταυτίζεται ο Εωσφόρος με το σατανά; ξαναδιάβασε το πρωτο post κακόμοιρε Peronospore και μετά μπορείς να ξαναγράψεις τις επόμενες ανακρίβειες σου ...

Και τί μας νοιάζει εμάς με τι ταυτίζονται και γιατί; Έχεις κάτι να πεις; Εδώ δεν έχουμε καν θέμα να συζητήσουμε. Δεν υπάρχει "θέση" για να υπάρξει "αντίθεση".
Υπάρχουν απόψεις κάποιου αποκαλούμενου Λουκά που δεν τον ξέρει η μάνα του.
Χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί με λίγα λόγια.....

Μας έγραψε ο "Λουκάς" ότι ισχυριζόταν κάποια πράγματα οι γνωστικοί. Από που το συμπεραίνει αυτό. Πού είναι οι πηγές; Μαζί με την "Επίγνωση" του χατζηχρήστου μάλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:34:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αλλα λογικό είναι. Βλέπεις άνθρωπο να γράφει για "ιερά κείμενα" και πρέπει να χτυπάνε κόκκινο στο ψυχοπαθόμετρο. Άκου εκεί "ιερά κείμενα"! Από που και ως που είναι ιερή η βίβλος;
Τι την κάνει ιερή; Η λογοκρισία των οικουμενικών συνόδων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:42:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Α τις βρήκες κιόλας;
Είπα εγώ ότι σε αυτές ταυτίζεται ο Εωσφόρος με το σατανά; ξαναδιάβασε το πρωτο post κακόμοιρε Peronospore και μετά μπορείς να ξαναγράψεις τις επόμενες ανακρίβειες σου ...

Και τί μας νοιάζει εμάς με τι ταυτίζονται και γιατί; Έχεις κάτι να πεις; Εδώ δεν έχουμε καν θέμα να συζητήσουμε. Δεν υπάρχει "θέση" για να υπάρξει "αντίθεση".
Υπάρχουν απόψεις κάποιου αποκαλούμενου Λουκά που δεν τον ξέρει η μάνα του.


Γιατί αγνώστης μητρός είμαι;
quote:

Χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί με λίγα λόγια.....


Να τη σκουπίσεις ... μέσα στο τζαμί είναι ασέβεια.

quote:

Μας έγραψε ο "Λουκάς" ότι ισχυριζόταν κάποια πράγματα οι γνωστικοί. Από που το συμπεραίνει αυτό. Πού είναι οι πηγές; Μαζί με την "Επίγνωση" του χατζηχρήστου μάλλον

https://www.youtube.com/watch?v=xoVgiVOkdSE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 16:48:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αλλα λογικό είναι. Βλέπεις άνθρωπο να γράφει για "ιερά κείμενα" και πρέπει να χτυπάνε κόκκινο στο ψυχοπαθόμετρο. Άκου εκεί "ιερά κείμενα"! Από που και ως που είναι ιερή η βίβλος;
Τι την κάνει ιερή; Η λογοκρισία των οικουμενικών συνόδων;




Άντε ντε ; Τι την κάνει ιερή; Που να ξέρω; Εσωτερικάνος είμαι;

https://www.youtube.com/watch?v=d9Bo4O20rRU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 07:03:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί αγνώστης μητρός είμαι;


Μάλλον πατρός...

Ας αναλύσουμε λοιπόν το θέμα σου

quote:
Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρξαν παραδόσεις για ένα όν ή πειρσσότερα που "έπεσαν" από τους ουρανούς στη Γη και έγιναν επίγειοι άγγελοι οι οποίοι έφεραν μαζί του νέες γνώσεις στους ανθρώους όπως πχ ο Προμηθέας τη φωτιά, άλλοι τις τέχνες, τη μεταλλουργία , τα γραμματα κλπ. οι οποίες βοήθησαν στην επιβίωση του ανθρώπου και στην έναρξη μιας νέας πολιτισμικής φάσης.

Ως εδώ καλά.
quote:
Τα ίδια όντα θεωρήθηκαν αργότερα "κακά" εφόσον πλέον εκείνο που είχαν να προσφέρουν ήταν πια δεδομένο και παρωχημένο σε σχέση με την κατάσταση του ανθρώπου.


Αυτό είναι ισχυρισμός και θέλει πηγή. Δεν την παρέχεις. Αχυράνθρωπος νούμερο 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man
quote:
Αυτό δεν συνέβη μόνο στο χριστιανισμό αλλά και πριν από αυτόν. Η μάχη των Θεών κατά των Τιτάνων (τιτάνας ήταν και ο Προμηθέας) είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

Και αυτό δεν ισχύει. Ο Προμηθέας από την αρχή ήταν με τους θεούς του Ολύμπου.
quote:
Αργότερα έρχεται ο χριστιανισμός που εντάσει στους κακούς και τους πρώην καλούς, από το ζεύγος των ομάδων Θεοί-Τιτάνες, τους Θεούς δηλαδή.
Μεταξύ των θεωριών που διαδόθηκαν στους πρώτους μΧ αιώνες ήταν και ορισμένες που επιβίωσαν ως τις μέρες μας μέσω της Θεοσοφίας, του Γνωστικισμού και άλλων παρεμφερών ρευμάτων, ήταν και ορισμένες που θεωρούσαν ότι υπάρχει στενή σχέση μετξύ Ιησού και Εωσφόρου. Η σχέση αυτή ήταν:

α)ταύτιση (κάποιοι υπέθεσαν ότι ταυτίζεται ο Ιησούς με τον Εωσφόρο)
β)αδελφική(θεωρούνται αδέλφια και από άλλους θεωρήθηκε πρεσβύτερος ο ένας και άλλοτε ο άλλος)
γ)πολέμιοι (ο ένας εντελώς αντίθετος στον άλλο)
δ)ο Ιησούς ως Θεός και ο Εωσφόρος ο πρώτος αρχάγγελος
ε)άλλοι συνδυασμοί



Και εδώ δεν παρέχεις πηγές και για αυτό όλο το θέμα απλά είναι μια νοσηρή φαντασία.
Εφόσον δεν αντιπροσωπεύεις τους γνωστικούς για να μιλήσεις εξ ιδίων, θα πρέπει να παρέχεις συγκεκριμένες πηγές από αυθεντικά κείμενα ή τουλάχιστον απο την έρευνα κάποιου ακαδημαϊκού. Τι έχεις απο τα προηγούμενα; Τίποτα....
quote:
Οι ιδέες αυτές διαμορφώθηκαν βάσει ερμηνειών και παρερμηνειών ιερών κειμένων.


Α μάλιστα... Και ποιός ορίζει ρε βλήμα, ποιά είναι ερμηνεία και ποιά παρερμηνεία; Ιδίως όταν η ΠΔ είναι γεμάτη ασάφειες; Επίσης δεν ξεκαθαρίζεις τί εννοείς "Ιερά κείμενα".
quote:
Θα μπορούσε να αποδειχθεί επί τη βάσει ιερών κειμένων αν υπάρχει μία τέτοια σχέση ή να αποδειχθεί ότι κάποιες από τις ανωτέρω για τον Α ή Β λόγο δεν υφίστανται;
Υπάρχει κάπου περιγραφή του Εωσφόρου σε ιερά κείμενα;

Έχει νόημα κάτι τέτοιο; Αυτό είναι το argumentum ad ignorantiam που διέπραξες και πριν. Αν δεν υφίστανται οι παραπομπές δεν μπορείς να αποδείξεις ότι σχετίζονται ή δεν σχετίζονται. Με λίγα λόγια αν υπάρχει ασάφεια ώς προς τον όρο "εωσφόρος", τότε δεν μπορεί να εξαχθεί ΚΑΝΕΝΑ συμπέρασμα ως προς το αίτημά σου.

Edited by - Peronosporos on 19/06/2019 07:05:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy