ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Dr. Know (Οι απαντήσεις που ψάχνατε)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 13:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος να γελασει μαζι μου γεωστατικε?

Εσυ???

Σαν ανωτερο ον σου δινω την αδεια!!

Ξεκαρδισου οσο θελεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 18:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ απαντώ : Υπήρχε μια εποχή που περνούσες την μέρα σου έχοντας φάει μονάχα μια μερίδα μπιφτέκι στη λαδόκολλα - ξέρεις, στα "βρώμικα" στα Λαδάδικα - ρεφενέ με τον καλύτερό σου φίλο. Υπήρχε μια εποχή που σκαρφάλωνες στις μάντρες του κινηματόγραφου "ΑΙΓΛΗ", στο Γενί Χαμάμ, για να δεις ένα γουέστερν με τον Τζον Γουεϊν. Υπήρχε μια εποχή που έτρεχες στις αλάνες κι έπαιζες "γκαζούς" και "καπάκια" και μετά πήγαινες στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς σου και τον παρακαλούσες να σου δώσει ένα κομμάτι πλαστικό σωλήνα μικρής διατομής για να τον κάνεις "φυσοκάλαμο" και χανόσουνα με τις ώρες στα στενά της Κασσάνδρου και στους ακάλυπτους του Αϊ Δημήτρη και βράδυαζε στο δρόμο και σε κατσάδιαζε η μάνα σου όταν γύριζες στο σπίτι. Κι ήταν όλα ωραία φίλε. Κι ήταν όλα αληθινά φίλε. Πεντακάθαρα, ατόφια, γνήσια κι αθάνατα. Τώρα, τι σκατά σε έχει πιάσει και πεθαμένος ασχολείσαι με τέτοιες μαλακίες ;;;


Αυτά δεν είναι καθόλου μαλακίες.Με την ιδια λογική που περιγράφεις πιό πάνω, θα μπορούσε και κάποιος που ασχολείται με την αθανασία να ζήσει απείρως πιο μεγάλες στιγμές,και αυτές οι στιγμές είναι όταν θα έχει βρεί κάτι καινούριο που να τον φέρνει πιό κοντά στον στόχο του.

Είναι πολύ μεγάλη η χαρά όταν έχεις επιτυχία σε αυτό που ψάχνεις.

Αυτό που δεν ξέρουν οι περισσότεροι,είναι οτι ο θάνατος του σώματός μας είναι αφύσικος,δεν πρόκειται δηλαδή για μια φυσική διαδικασία.

Δεν λέω καλό είναι να ζούμε την ζωή μας έντονα,να έχουμε να θυμόμαστε πράγματα,να ζούμε την στιγμή.Αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τόσο σπουδαία που είναι αμαρτία να τα αφήνουμε έτσι.

Edited by - alex22 on 18/02/2011 18:09:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 18:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος κομήτης σε έφερε απ' τα μέρη μας Άλεξ;; Χρόνια και ζαμάνια!
Βλέπω δεν άλλαξες καθόλου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 18:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος κομήτης σε έφερε απ' τα μέρη μας Άλεξ;; Χρόνια και ζαμάνια!
Βλέπω δεν άλλαξες καθόλου!

Φιλε Dr Jekyll Mr Hyde,φαντάζομαι ούτε εσύ άλλαξες.Επλίζω να προχωράς στο εσωτερικό μονοπάτι.

Δυστηχώς έχω χάσει το κωδικό μου μετά απο ένα format του pc και για αυτό δεν μπαίνω ως strangerz2.Ψιλά γράμματα.

Χαμός γίνεται εδώ με τα τρόλ.Κρίμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2011, 18:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πειράζει, account να ειναι και ότι να είναι. Εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα όταν εφτιαξα αυτόν τον λογαριασμό ήταν να αλλάξω κωδικό, γιατί το σάιτ σου δίνει κάτι κουλούς.
Έχω προοδεύσει my friend έχω προοδεύσει, απλά δεν έχει γίνει και καμια τρομερή συναρπαστική αλλαγή, έχει γίνει σε εσένα; (θα ήταν καλύτερο βέβαια να τα πούμε στο "Μεταξύ τυριού και μπανάνας")

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/02/2011 18:36:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς το παρον θελω να μαθω : γιατι παραγουμε τοση ενεργεια και δεν την χρησιμοποιουμε για μας ; Τους ανθρωπους ;

http://www.youtube.com/watch?v=utiP-9H2ayU&feature=related



Το λοιπόν ... η απάντηση είναι απλή. Αφ' ενός δεν παράγουν όλοι οι άνθρωποι ενέργεια τέτοια - εννοώ δηλ. ποιοτικά και ποσοτικά - ώστε να μπορούν να την χρησιμοποιήσουν, αφ' ετέρου αυτοί που παράγουν δεν ξέρουν τον τρόπο να την χρησιμοποιήσουν και την αφήνουν να πάει χαμένη ή την σπαταλούν σε δραστηριότητες που δεν τους προσφέρουν απολύτως τίποτε. Έπειτα η ενέργεια - ότι κι αν ψάξεις θηλυκό, που λέει κι ο Δάσκαλος - όπως όλα τα πράγματα αυτού του ασυνάρτητου κόσμου, βρίσκεται και με τις δύο μορφές της : την θετική ή την αρνητική. Υπάρχουν άνθρωποι που παράγουν αρνητική ενέργεια και άνθρωποι που παράγουν θετική. Μη με ρωτάτε ποιοι είναι ποιοι, i won't tell you. Κονπραλεβού ;

η ερώτηση σε Βενιζελικό στυλ έγινε από το μέλος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10933

*σημείωσις : Βλέπω πληρώθηκαν οι λογαριασμοί του ΟΤΕ και η πιστόλα των μερικών χιλιάδων ευρωπουλακέων ... ε, ρε γλέντια με το conn-x και την ευρυζωνική ε ; - Τι είχα Τζώρτζη ; - Τι είχες πάντα !

Edited by - zip on 22/02/2011 21:23:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2011, 21:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τόσο σπουδαία που είναι αμαρτία να τα αφήνουμε έτσι. alex22

Αν και δεν είναι ερώτηση, αυτό θέλω να το σχολιάσω. Η μόνη αμαρτία φίλε alex22 είναι να μην ζεις την στιγμή. Αυτή. Δεν υπάρχει άλλη αμαρτία για τίποτε άλλο. Όταν δεν ζεις την στιγμή, όταν δεν είσαι παρών στη στιγμή, τότε δεν μπορείς και να μαρτυρήσεις την στιγμή για την στιγμή, τότε δηλ. έρχεται η απουσία μαρτυρίας της στιγμής δηλ. η α - μαρτυρία δηλ. η αμαρτία. Αυτό και τίποτε άλλο δεν είναι αμαρτία. Αυτό.

*σημείωσις : special αφιερωμένο > http://www.youtube.com/watch?v=CyjYAHxcrXQ

Edited by - zip on 22/02/2011 21:46:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 08:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Λόγω της απεργίας των ΑΔΕΔΥ - ΓΣΕΕ κι επειδή σήμερα το κράτος θα παραλύσει - όχι δηλ. πως τις άλλες μέρες περπατάει αλλά λέμε - ο Dr. Know θα βρίσκεται σήμερα κοντά σας όλη την ημέρα, έτοιμος να απαντήσει σε όλες σας τις απορίες, από το αν ο Δανιήλ είναι προφήταρος ή όχι, μέχρι το αν υπάρχουν WC στον Παράδεισο για να κάνει τσίσα και κακά του ο Χριστόδουλος. Έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα προληπτικά μέσα για τις ερωτήσεις που θα διατυπωθούν (5 τμχ Prozac, 10 τμχ Hipnosedon, 5 τμχ Vulbegal), συνεπώς, οι διαγωνιζόμενοι μπορούν άφοβα να προχωρήσουν στις ερωτήσεις τους.

*σημ : Εκτός από χάπια, έχω μαζί μου κουλούρι Θεσσαλονίκης - το στρόγγυλο! - από Αλβανό dealer πλησίον της Εμπορικής και καπουτσίνο διπλό full στοιχεία από Ρωσίδα πιτσιρίκα στη γωνία.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 12:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και δεν είναι ερώτηση, αυτό θέλω να το σχολιάσω. Η μόνη αμαρτία φίλε alex22 είναι να μην ζεις την στιγμή. Αυτή. Δεν υπάρχει άλλη αμαρτία για τίποτε άλλο. Όταν δεν ζεις την στιγμή, όταν δεν είσαι παρών στη στιγμή, τότε δεν μπορείς και να μαρτυρήσεις την στιγμή για την στιγμή, τότε δηλ. έρχεται η απουσία μαρτυρίας της στιγμής δηλ. η α - μαρτυρία δηλ. η αμαρτία. Αυτό και τίποτε άλλο δεν είναι αμαρτία. Αυτό.

Ωραία τα λές και είναι κατανοητό το οτι πρέπει πάντα να ζούμε την στιγμή,διαφορετικά ονειρευόμαστε.Απλά εγώ θέλω να πώ οτι το ένα δεν απορίπτει απαραιτήτως το άλλο.Κάποιος δηλαδή που ασχολείται με κάτι...ιδιαίτερο όπως είναι η σωματική αθανασία(πέραν της πνευματικής) δεν σημαίνει απαραίτητα οτι αυτό το άτομο κοιμάται.

Ασφαλώς και υπάρχουν περιπτώσεις που οι ανθρωποι είναι πολύ απασχολημένοι με κάτι και δεν βλέπουν τίποτα άλλο μπροστά τους,περνάει η ζωή τους χωρίς να το συνειδητοποιήσουν,είναι πολύ γνωστή η φράση,"πώς πέρασαν έτσι τα χρόνια"?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 12:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Κάποιος δηλαδή που ασχολείται με κάτι...ιδιαίτερο όπως είναι η σωματική αθανασία(πέραν της πνευματικής) δεν σημαίνει απαραίτητα οτι αυτό το άτομο κοιμάται.


Εξαρτάται τι εννοείς "ύπνο". Αν ένας άνθρωπος συνειδητά ασχολείται με κάτι που τον ενδιαφέρει, με κάτι που του αρέσει και τον ευχαριστεί, τότε ασφαλώς δεν κοιμάται. Αν όμως ασυνειδήτως κάνει ότι κάνει, τότε κοιμάται βαθιά ύπνο βαθύ γιατί δεν ξέρει ο ίδιος για ποιον λόγο κάνει αυτό που κάνει. Σ' αυτό το ιδιαίτερο πράγμα που λες, την σωματική αθανασία, ποιος πιστεύεις είναι ο πραγματικός λόγος που κάνει κάποιον να ασχολείται με αυτό ; Βασικά ... υπάρχει κάποιος λόγος να ασχολείται κάποιος με αυτό ; Εγώ νομίζω όχι. Κι αν ρωτήσεις κάποιον που ασχολείται με αυτό να σου πει τον λόγο που το κάνει, τον βαθύτερο δηλ. πραγματικό λόγο, θα δεις πως δεν θα έχει να σου πει απολύτως τίποτε.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...

Edited by - zip on 23/02/2011 12:38:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 12:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικά ... υπάρχει κάποιος λόγος να ασχολείται κάποιος με αυτό ; Εγώ νομίζω όχι. Κι αν ρωτήσεις κάποιον που ασχολείται με αυτό να σου πει τον λόγο που το κάνει, τον βαθύτερο δηλ. πραγματικό λόγο, θα δεις πως δεν θα έχει να σου πει απολύτως τίποτε.

Ένας απο τους βασικούς λόγους(γιατί είναι αρκετοί), είναι η γνώση.
Να μάθει πώς λειτουργεί το σώμα σε βαθύτερο επίπεδο και να το θεραπεύσει αναλόγως και αργότερα να το πεί στους άλλους έτσι ώστε να νικηθεί η βαριά ασθένεια που λέγεται θάνατος.

Η γνώση φωτίζει την ανθρωπότητα.

Ένας βασικός λόγος δηλαδή είναι αφού θεραπεύσει τον ίδιο,αργότερα να θεραπεύσει και την ανθρωπότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Ένας απο τους βασικούς λόγους(γιατί είναι αρκετοί), είναι η γνώση.
Να μάθει πώς λειτουργεί το σώμα σε βαθύτερο επίπεδο και να το θεραπεύσει αναλόγως και αργότερα να το πεί στους άλλους έτσι ώστε να νικηθεί η βαριά ασθένεια που λέγεται θάνατος.

Η γνώση φωτίζει την ανθρωπότητα.


Κατ' αρχήν φίλε alex22 ο θάνατος δεν είναι βαριά ασθένεια. Κακώς για μένα που τον βλέπεις έτσι. Είναι η άλλη όψη της ζωής γιατί χωρίς αυτόν, η ζωή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Συνεπώς είναι τόσο αναγκαίος, όσο αναγκαία είναι και η ζωή.

Δεύτερον, δεν υπάρχει τίποτε να νικήσεις ή καλύτερα ... τίποτε να νικηθεί. Τον θάνατο δεν τον νικάς. Ούτε την ζωή την νικάς. Αν το βλέπεις έτσι το πράγμα, ότι δηλ. πρέπει να νικήσεις κάτι ή κάποιον, ήδη έχεις νικηθεί κι απλά δεν το έχεις ακόμη συνειδητοποιήσει.

Τρίτον, το να μάθει κανείς για την σωματική αθανασία, δεν είναι γνώση. Τουλάχιστον δεν είναι γνώση που θα παράγει κάτι, που θα γεννήσει κάτι. Είναι μια γνώση στείρα. Άχρηστη. Τι να την κάνεις ; Για πες μου ... Άντε κι έμαθες. Και ; Θα την διδάξεις ; Και ; Θα φτιάξεις μια κοινωνία αθανάτων ας πούμε ; Θα βαρεθείτε να βλέπετε ο ένας τον άλλον φίλε μου.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν ημουν γκομενα θα ηθελα να γεννησω τα παιδια σου!

Αχ, το ξέρω γλυκέ μου, το ξέρω. Πολλές θα το 'θελαν ... αλλά τι να γίνει ... μία θα είναι η τυχερή.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, όσο να 'ναι, έχει κι αυτή την θέση της στην Ιστορία ... δεν μπορείς να πεις.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατ' αρχήν φίλε alex22 ο θάνατος δεν είναι βαριά ασθένεια. Κακώς για μένα που τον βλέπεις έτσι. Είναι η άλλη όψη της ζωής γιατί χωρίς αυτόν, η ζωή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Συνεπώς είναι τόσο αναγκαίος, όσο αναγκαία είναι και η ζωή.

Αυτή είναι η άποψή σου,προσωπικά δεν την συμμερίζομαι,αισθάνομαι οτι υπάρχει λάθος στο dna μας,και όχι μόνο αυτό αλλά το βλέπω γύρω μου,ο κόσμος υποφέρει.Ο κύριος σκοπός δεν είναι η σωματική θεραπεία αλλά η πνευματική.Η σωματική προκύπτει ώς δευτερεύον.Μιλάω δηλαδή για την ολιστική θεραπεία.


quote:
Δεύτερον, δεν υπάρχει τίποτε να νικήσεις ή καλύτερα ... τίποτε να νικηθεί. Τον θάνατο δεν τον νικάς. Ούτε την ζωή την νικάς. Αν το βλέπεις έτσι το πράγμα, ότι δηλ. πρέπει να νικήσεις κάτι ή κάποιον, ήδη έχεις νικηθεί κι απλά δεν το έχεις ακόμη συνειδητοποιήσει.

Εντάξει,δεν είναι κάτι που πρέπει να νικηθεί αλλά κάτι που πρέπει να επαναφερθεί στην original κατάσταση,σε αυτή που ήταν πρώτα.Για αυτό χρησημοποιώ την λέξη θεραπεία.


quote:
Τρίτον, το να μάθει κανείς για την σωματική αθανασία, δεν είναι γνώση. Τουλάχιστον δεν είναι γνώση που θα παράγει κάτι, που θα γεννήσει κάτι. Είναι μια γνώση στείρα. Άχρηστη. Τι να την κάνεις ; Για πες μου ... Άντε κι έμαθες. Και ; Θα την διδάξεις ; Και ; Θα φτιάξεις μια κοινωνία αθανάτων ας πούμε ; Θα βαρεθείτε να βλέπετε ο ένας τον άλλον φίλε μου.

Όπως σου είπα και πιό πάνω,ο πραγματικός σκοπός είναι η πνευματική θεραπεία,η σωματική έρχεται ώς συμπλήρωμα.

Αν βαρεθούμε ο ένας τον άλλον απλά αλλάζουμε τοπίο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2011, 13:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ντάξει, όπως νομίζεις alex22.

Παρακαλώ, ο φωτιστής τα φώτα ... εκεί ... εκεί ... στο τραπέζι ... ναι ... ναι ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 11:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι ο zip νοιωθει την αναγκη να ξεσκεπαζει τους παντες και τα παντα;

Γιατί βγάζει σπυριά με το ψέμα, με την μούφα και με την βιτρίνα.

Τι ειναι αυτο που προσπαθει να συγκαλυψει με αυτη τη δραση;

Το δικό του ψέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 11:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ενοιωθε καλυτερα αν απλα το μαρτυρουσε αντι να το συγκαλυπτει; Τι ειναι αυτο που τον συγκρατει;

Μα ... το μαρτύρησε ήδη, δεν τον συγκρατεί τίποτε. Γενικώς ο zip αρρωσταίνει με το ψέμα. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως κι ο ίδιος δεν έχει το ψέμα μέσα του. Έχει κι αυτός ψέμα, μπόλικο. Όταν λοιπόν βλέπει κάποιον να λέει ψέματα, να αισθάνεται ψέματα, να πράττει ψέματα, να σκέφτεται ψέματα, τότε θυμώνει, θέλει να ξεσκεπάσει το ψέμα. Με αυτόν τον τρόπο διώχνει και εξορκίζει και το δικό του ψέμα. Γιατί ο zip δεν είναι διαφορετικός από τον κάθε ψεύτη. Είναι κι αυτός ψεύτης.

* ωραίο το τραγούδι, αλλά πρόσεχε να μην μου βραχυκυκλώσεις εσύ, εγώ δεν έχω ανάγκη ...

Edited by - zip on 24/02/2011 11:47:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 11:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλι ψεματα λες!

Μπορεί ... αλλά σημασία έχει πως εσύ δεν ρωτάς αυτή τη φορά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2011, 12:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - 42NA on 24/02/2011 12:53:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 14:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. Know, αναρωτιέμαι, ποιοι είναι οι λάθος τρόποι με τους οποίους μπορεί να διαλογίζεται κάποιος; (Ή ενδεχομένως, ποιος/ποιοι είναι οι σωστοί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2011, 15:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιοι είναι οι λάθος τρόποι με τους οποίους μπορεί να διαλογίζεται κάποιος; (Ή ενδεχομένως, ποιος/ποιοι είναι οι σωστοί)

Υπάρχουν κάποιοι βασικοί & γενικοί κανόνες διαλογισμού που αφορούν π.χ την στάση του σώματος ή την αναπνοή και μπορεί κάποιος να τους βρει πολύ εύκολα στην υπάρχουσα βιβλιογραφία. Απλά, ο διαλογιζόμενος θα πρέπει να έχει υπ' όψην του να προσαρμόζει τις τεχνικές διαλογισμού που χρησιμοποιεί σύμφωνα πάντα με τα δικά του δεδομένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 10:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. Know, αναρωτιέμαι, γιατί δεν λες καλή κουβέντα για κανέναν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 15:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί δεν λες καλή κουβέντα για κανέναν;

Δεν είναι αλήθεια αυτό. Λέω, πως δεν λέω ; Απλά, δεν έτυχε να διαβάσεις εσύ μια καλή μου κουβέντα για κάποιον. Μπορεί στο μέλον να τύχει. Ποιος ξέρει ;*

*ο Dr. Know ... χε,χε,χε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 18:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενταξει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2011, 23:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθετω μια συνεντευξη ενος δημοσιογραφου με εναν κλώνο!

ΔΗΜ.Χαίρετε κυριε κλώνε,μπορω να σας πάρω μια συνέντευξη?
ΚΛΩΝ.Βεβαίως,πάντα στη διάθεσή σας.
ΔΗΜ.Θα μου μιλήσετε εσείς ή ο δημιουργός σας?
ΚΛΩΝ.Το ίδιο κάνει,πείτε μου!
ΔΗΜ.Για πιό σκοπό δημιουργηθήκατε εσείς οι κλώνοι?
ΚΛΩΝ.Θέλετε την αλήθεια?
ΔΗΜ.Ναι.
ΚΛΩΝ.Ο βασικός λόγος της ύπαρξης μας ειναι τα κόμπλεξ του αφεντικου.
ΔΗΜ.Δηλαδή,τι κόμπλεξ?
ΚΛΩΝ.Να,κατωτερότητας,ας πούμε!Μισαλοδοξίας,φθόνου,προβολής και
άλλα τέτοια ευγενή αισθήματα.
ΔΗΜ.Και δεν σας ενοχλεί που δεν είσθε ο εαυτός σας?
ΚΛΩΝ.Τι να μας πειράζει?Κλώνοι είμαστε.Σήμερα ζούμε,αυριο πάπαλα!
ΔΗΜ.Και η αποστολή σας ποιά είναι?
ΚΛΩΝ.Να διαβάλουμε τα γραπτά των άλλων,να τους απαξιώνουμε και να
τους δημιουργούμε αισθημα φυγής απο τα φόρουμ,ώστε να μείνουν μόνοι
τα αφεντικά μας να μιλάνε μαζί μας!
ΔΗΜ.Και είστε ικανοποιημένος απο την απόδοσή σας?
ΚΛΩΝ.Προσπαθώ,αλλοιώς το αφεντικό θα με σχολάσει?
ΔΗΜ.Δεν εκτίθεσθε σε επιθέσεις και διαβολές απο τα άλλα μέλη?
ΚΛΩΝ.Ναι αλλά το αφεντικό βγαίνει αλώβητο και ισχυρότερο και
αποκτά και κανένα σύμμαχο,επειδή και καλά τον <υπερασπίσθηκε> στις
δικές μας-δικές του επιθέσεις!
ΔΗΜ.Φαύλος κύκλος δηλαδή!
ΚΛΩΝ.Ναι έτσι είναι.Και τώρα τελευταία το αφεντικό βγάζει και
γυναίκες κλώνους και ερωτευόμαστε και μεταξύ μας!Και έχουμε λίγο
μπερδέψει τα μπούτια μας.
ΔΗΜ.Και όλα τα κινεί ενα αφεντικό?
ΚΛΩΝ.Ναι είναι μαέστρος!!!
ΔΗΜ.Δηλαδή μια γυναίκα κλώνος τι κάνει?
ΚΛΩΝ.Αυτή είναι το δόλωμα.Τραβάει τους χαζούς,με κάποια ηλίθια
ιστορία που σκαρφίζεται το αφεντικό,αυτοί απαντάνε και το αφεντικό
παίζει με όλους και φουσκώνει σαν διάνος,επειδή νομίζει οτι σας
κοροϊδεύει!
ΔΗΜ.Καλά δεν υπάρχουν έξυπνοι άνθρωποι στα φόρουμ,που σας καταλαβαίνουν?Τι κάνετε με αυτούς?
ΚΛΩΝ.Το αφεντικό εχει δώσει εντολή να μην εμπλεκόμαστε σε <μάχη>
με τους ξύπνιους,επειδή κινδυνεύει να αποκαλυφθεί η ταυτότητά του.
ΔΗΜ.Με δυο λόγια το αφεντικό σου είναι για τα σίδερα,έτσι?
ΚΛΩΝ.Ναι και ακόμη παραπέρα!!!

Απο την εφημερίδα Αλ-χαρακίρι του Αμπου-Νταμπλ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 11:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. Know, αναρωτιέμαι, τι νόημα έχει να πατάσσεις το ψεύδος, εάν δεν προτάσσεις την αλήθεια;
Να λες τι είναι κακό χωρίς να ορίζεις το καλό;
Θα σου παραδειγματίσω για να γίνω πιό σαφής.
Ας πούμε ότι ο Πίπης (Σπύρος) ισχυρίζεται ότι είναι αστροφυσικός. Αντί να τον πείς ψεύτη, μπορείς να του πεις το εξής: "Ωραία και ο Γάκης (Γιώργος) είναι υδραυλικός. Ο Γάκης μάς είναι πολύ πιό χρήσιμος από τον Πίπη. Τις υπηρεσίες του Γάκη τις χρειαζόμαστε όλοι και τις πληρώνουμε ακριβά."
Οι υπηρεσίες του Πίπη μάς είναι άχρηστες. Πληρώνεται τσάμπα και ΜΟΝΟ από το δημόσιο. Ενας Ελληνας φιλοσοφος έλεγε οτι είναι άχρηστες οι γνώσεις που δεν έχουν πρακτική εφαρμογή και δεν μας βελτιώνουν την ζωή.
Επομένως χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι αν είναι ατροφυσικός.*

Αυτό είναι η αλήθεια. Κατάλαβες;


*Υ.Γ. Τοιχούσες ομιότητες είναι τυχέες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 12:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr. Know, αναρωτιέμαι, ποιοι είναι οι λάθος τρόποι με τους οποίους μπορεί να διαλογίζεται κάποιος; (Ή ενδεχομένως, ποιος/ποιοι είναι οι σωστοί)

Αν θες την άποψή μου,δεν είναι μόνο ο τρόπος που διαλογιζόμαστε αλλα και ο χρόνος που χρειάζεται για την υπέρβαση.

Οι περισσότεροι ανθρωποι που διαλογίζονται,το κάνουν αυτό το πρωί για κανα 20λεπτο περίπου και αν τύχει θα επαναλάβουν την ίδια διαδιακασία και το βράδυ λίγο πρίν κοιμηθούν.Αυτά τα 20 ή και 40 λεπτα το πολύ διαλογισμού την ημέρα βοηθάνε σε πολλά πράγματα τον άνθρωπο,στο να αναδιοργανώσει τις σκέψεις του και να τις βάλει σε μια τάξη,στο να εξουδετερώσει το άγχος,να βρεί την λύση σε κάποιο πρόβλημα κλπ.Οπως και να έχει εξαρτάται κυρίως στο που εκτοξεύει την ενέργεια του,τι θέλει να κάνει με τον διαλογισμό.

Αν θέλει όμως κάποιος να κάνει την υπέρβαση και να σπάσει το matrix που ζεί,τοτε θα πρέπει να το πάρει στα σοβαρά και αντί για 20 με 40 λεπτά,να κάνει 4 με 8 ώρες την ημέρα.Ξέρω ακούγεται αδύνατον,αλλά αυτό που δίνεις αυτό παίρνεις,αν θέλει κάποιος την υπέρβαση δεν υπάρχει άλλος δρόμος απο την σκληρή δουλειά.

Και επειδή το κάρμα μας δεν μας αφήνει να διαλογιζόμαστε τόσες ώρες,μπορούμε απλά κάθε στιγμή να την αρπάζουμε και να είμαστε συνειδητοί,αυτό βοηθάει πάρα πολύ στον διαλογισμό,στην ουσία είναι διαλογισμός,αλλά παρεμβάλουν και τα άλλα πράγματα της καθημερινότητας και σε αποσπάνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελεγκρίνο
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (διπλός)

Mexico
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 13:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελεγκρίνο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι διαλογισμου. Ο ένας είναι να αναμημνήσκετε, για πέντε λεπτά κάθε πρωί πριν σηκωθείτε από το κρεβάτι, όλη την προηγούμενη ημέρα με όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε.
Ενας άλλος είναι, στον ίδιο τόπο και για τον ίδιο χρόνο, να θυμηθήτε με λεπτομέρεις τα όνειρά σας.
Και τα δύο τα πρότειναν κάποιοι αρχαίοι κάτοικοι της περιοχής μας.
Θεωρούσαν τόσο σημαντική την άσκηση της μνήμης, που την είχαν θεοποιήσει: Την θεά Μνημοσύνη κόρη του Ουρανού και της Γαίας και μητέρα των Μουσών.

Τον δεύτερο τρόπο δεν θα σας τον συνιστούσα γιατί είναι πολύ πιθανόν ν' αρχίσετε να συγχέετε το όνειρο με την πραγματικότητα....
Ο πρώτος όμως έχει αποτελέσματα.
Ενας άλλος τρόπος είναι ν' αρχίσετε να αναμημνήσκετε την παιδική σας ηλικία. Αρχίστε με μία εικόνα, από αυτές που όλοι έχουμε και προσπαθήστε να την θυμηθήτε με όσες λεπτομέρειες μπορείτε. Το ζητούμενο είναι να την βιώσουμε πάλι, αλλά για αρχή απλά η ανάμνηση αρκεί.
Ενθυμούμενοι όλο και παλαιότερες εικόνες, ίσως, οι ελάχιστοι δυνατοί καταλήξουν στην γέννηση και, γιατί όχι, προ αυτής... Στην Α-λήθη. Αλήθεια.
Ολα αυτά όμως χρειάζονται χαλαρή (όχι έντονη!) προσπάθεια, υπομονή, επιμονή και, κυρίως, αγνές προθέσεις, όπως έχω ξαναεπισημάνει παλαιότερα σε άλλο τοπικ.

Μήπως είμαστε εκτός θέματος;

Edited by - Πελεγκρίνο on 19/05/2011 13:16:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2011, 23:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει θέμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy