ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 02:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα ανοίγει με αφορμή μία συζήτηση σε άλλη θεματική ενότητα: ESOTERICA.gr Forums ! - .-= Η ΨΥΧΗ =-. - ΚΑΜΠΑΛΛΑ

Αν καταφέρουμε να το αναπτύξουμε αισίως, θα δούμε ότι ίσως είναι το σημαντικότερο ζήτημα το οποίο θα πρέπει να μας απασχολεί στην εσωτερική μας αναζήτηση. Γι' αυτό κι αποφάσισα να το δημιουργήσω στη θεματική ενότητα της "Σοφίας", θεωρώ δε, την πρόταση του φιλτάτου AVATARGR μία χρησιμότατη έμπνευση και τον ευχαριστώ.

Δόγμα είναι:

  • η θεμελιώδης αρχή ενός φιλοσοφικού συστήματος,
  • γενικά ένα αξίωμα, μία αρχή,
  • μία αυθεντική κρίση σε θέμα θρησκευτικής πίστης, το οποίο δεν επιδέχεται αμφισβήτηση,
  • το σύνολο των θρησκευτικών δοξασιών,
  • διακήρυξη των θεμελιωδών αρχών μίας κυβερνητικής πολιτικής, ιδιαίτερα όσον αφορά σε διεθνείς σχέσεις.

Ξεκινώ την σκέψη μου ως εξής:

Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό ον στο σύμπαν, το οποίο μπορεί να προγραμματίσει τον εαυτό του. Αρκεί να ξεπεράσει το κατώτερο επίπεδο συνειδητότητας και να ενεργοποιήσει την πνευματική του υπόσταση.

Στους ανθρώπους δε λείπει η δύναμη, αλλά η θέληση.

Και φέρνω το εξής παράδειγμα:

Για χρόνια πίστευαν (δόγμα) ότι κανείς δεν μπορούσε να σπάσει το ρεκόρ των 4 λεπτών στο τρέξιμο για το μίλι.
Όταν το κατέρριψε ο Roger Banister, την ίδια χρονιά το κατέρριψαν άλλοι εκατό και σήμερα, κατέβηκε ένα λεπτό πιο κάτω!

Είμαστε έτοιμοι να σπάσουμε τα όρια;
Είμαστε έτοιμοι να πετάξουμε από πάνω μας τα δόγματα;
Είμαστε έτοιμοι να σταθούμε στη θύρα της μυήσεως με αγνή ψυχή και άδειο μυαλό;
Είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε ανά πάσα στιγμή και να ανατρέψουμε πρώτα εμάς και μετά το σύμπαν ακολουθώντας τον παγκόσμιο ρυθμό της εξέλιξης, ο οποίος είναι το μόνο "σταθερό" σημείο της Δημιουργίας που καλείται Κόσμος;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 12:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΑΝΕΥ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΣΩΣΤΗΣ (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ) ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΙΣΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ....

ΚΤΙΣΑΜΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ/ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΒΑΒΕΛ...
ΕΚΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ (ΩΣ ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΣΩΣΤΕΣ) ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ...

Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ...
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΦΩΣ.......
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΘΕΟΣ......

ΔΟΓΜΑΤΑ Η ΘΕΩΡΙΕΣ ΩΣ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..
ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ (ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ) ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ...

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 12:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή,είμαστε έτοιμοι να κάνουμε την ...υπέρβαση;
Ναι,ξεκινώντας από τον εαυτό μας.Ετούτη είναι η μεγαλύτερη πρόκληση.


Καλή συνέχεια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 14:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αγαπητή Zodak,
τυχαίνει αυτήν την περίοδο να ασχολούμε με τον Ελύτη και βρήκα κάτι που έχει γράψει που ταιριάζει στο θέμα μας. Λέει λοιπόν:

.....Έφερα στην ποίηση μια μέθοδο κατανόησης του κόσμου μέσω των αισθήσεων. Βέβαια και οι αρχαίοι Έλληνες έκαναν το ίδιο, με την διαφορά οτι δεν είχαν την έννοια της αγιότητας, που εμφανίστηκε μόνο μετά τον ερχομό του Χριστιανισμού... Δεν είμαι Χριστιανός με την αυστηρή έννοια της λέξης, αλλά προσαρμόζω την χριστιανική έννοια του εξαγνισμού στον κόσμο των αισθήσεων... Για μένα οι αισθήσεις δεν έχουν απαραίτητα ερωτικές προεκτάσεις, αφού αποπνέουν ένα άρωμα αγιότητας. Οι αισθήσεις ανυψώνονται σ' ένα επίπεδο καθαγιασμένο......... Το πραγματικό νόημα της ελευθερίας δεν σημαίνει να κινούμαστε χωρίς εμπόδια στο χώρο που μας δόθηκε. Αλλά να τον επεκτείνουμε στη διάσταση των αναλογιών των αισθήσεων.....
Εκείνο που ενδιαφέρει είναι η πραγματικότητα των πραγμάτων που μας παρέχει η φαντασία και το πνεύμα και όχι η αίσθηση της όρασης.
Κάθε πράγμα εξαρτάται απο την φαντασία δηλ. με τον τρόπο που βλέπει ένας ποιητής το ίδιο φαινόμενο με σας μολονότι διαφορετικά απο σας.
........ Είναι η απουσία της φαντασίας που μεταβάλλει τον άνθρωπο σε ανάπηρο της πραγματικότητας. Το πως αντιλαμβανόμαστε εξαρτάται απο την εσωτερική μας κατάσταση...
Το να δείς τα πράγματα όπως είναι στη ριζική τους αθωότητα κι αγνότητα είναι κάτι διαφορετικό απο μια φυσική λατρεία η απο μια απλώς ρομαντική εμπειρία του φυσικού κόσμου.
Αλλά για να αποκτηθεί αυτό το βλέμμα πρέπει πρώτα να εξαγνίσουμε την ψυχή, να καθάρουμε τα ¨αισθητήρια όργανα¨ φυσικά και πνευματικά...... Τότε μόνο θα μπορέσουμε να δούμε πως στην πραγματικότητα τα πράγματα δεν προσδιορίζονται απο τον χρόνο και το χώρο, ερχόμενα απο το παρελθόν και επεκτεινόμενα στο μέλλον, αλλά πως γεννιούνται και ξαναγεννιούνται απο την αρχή κάθε στιγμή, με όλη εκείνη την αθωότητα και την αγνότητα που το συννεφιασμένο και κουρασμένο βλέμμα μας αδυνατεί ν' αναγνωρίσει σε αυτά. Κάθε στιγμή το κάθε τι ξαναδημιουργείται όμορφο απο την αρχή στα μέτρα της καρδιάς.................
Μια διεισδυτική και συνάμα μεταμορφωτική επέμβαση μέσα στην πραγματικότητα επεχείρησε ανέκαθεν κάθε υψηλή ποίηση. Όχι να αρκεστεί στο <νυν έχον> αλλά να επεκταθεί στο <δυνατόν γενέσθαι>. Κάτι που είναι αλήθεια , δεν εκτιμήθηκε πάντοτε. Ίσως γιατί οι ομαδικές νευρώσεις δεν το επέτρεψαν. Ίσως γιατί ο ωφελισμός δεν άφησε τα μάτια των ανθρώπων ανοιχτά όσο χρειάζεται. Η ομορφιά και το φώς συνέβη να εκληφθούν άκαιρα ή ανώδυνα. Και όμως. Ηδιεργασία που απαιτείται για να φτάσει κανείς στο σχήμα του Αγγέλου είναι, πιστεύω, πολύ πιο επώδυνηβ απο την άλλη που εκμαιεύει όλων των λογιών τους Δαίμονες.
Βέβαια υπάρχει το αίνιγμα. Βέβαια υπάρχει το μυστήριο. Αλλά το μυστήριο δεν είναι μια σκηνοθεσία που επωφελείται απο τα παιχνίδια της σκιάς και του σκότους για να μας εντυπωσιάσει απλώς. Είναι αυτό που εξακολουθεί να παραμένει μυστήριο και μέσα στο απόλυτο φώς. Είναι τότε που προσλαμβάνει την αίγλη εκείνη που ελκύει και που την ονομάζουμε Ομορφιά. Ομορφιά που είναι μια οδός η μόνη ίσως οδός προς το άγνωστο μέρος του εαυτού μας, προς αυτό που μας υπερβαίνει. Επειδή αυτό είναι στο βάθος η ποίηση: η τέχνη να οδηγείσαι και να φτάνεις προς αυτό που σε υπερβαίνει..............
Ειναι η λήξη μιας ζωής και η έναρξη μιας άλλης, που είναι ίδια με την πρώτη αλλά που πάει πολύ πιο βαθιά, ως το ακρότατο σημείο που μπόρεσε να ανιχνεύσει η ψυχή, στα σύνορα των αντιθέτων εκεί που ο Ηλιος και ο Άδης αγγίζονται. Ηατελεύτητη φορά προς το φώς το φυσικό που είναι ο Λόγος και το Φώς το Άκτιστον που είναι ο Θεός.
Εάν είναι ο Απόλλων ή η Αφροδίτη, ο Χριστός ή η Παναγία που ενσαρκώνουν και προσωποιούν την ανάγκη να δούμε υλοποιημένο εκείνο που σε ορισμένες στιγμές, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει η αναπνοή της αθανασίας που μας επιτρέπουν. Η Ποίηση οφείλει πέραν απο συγκεκριμένα δόγματα, να επιτρέπει αυτή την αναπνοή.
Η Ποίηση ως ένα σημείο λύνει προβλήματα, στο αμέσως υψηλότερο θέτει καινούργια και στο ύωιστο τα αίρει ως εκεί που παύουν να είναι προβλήματα...
Η Ποίηση έγινε για να διορθώνει τα λάθη του Θεού, ή, αν όχι, τότε για να δείξει πόσο λανθασμένα εμείς συλλάβαμε την δωρεά του...

Τα λόγια του μεγάλου μας ποιητή νομίζω θα εμπλουτίσουν περαιτέρω το θέμα για σκέψεις και γόνιμο αδογμάτιστο διάλογο.
Η οπτική γωνία που βλέπει τα πράγματα δίνει μια κάποια εξήγηση στη πεζότητα και ωφελιμιστική - υλιστική σύγχρονη πραγματικότητα και τους στόχους που αυτή επιβάλλει...
Γιατί πιστεύω πρώτα θα πρέπει να ορίσουμε τον στόχο και μετά να προσπαθήσουμε για τα ρεκόρ και την κατάρριψη τους..
Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά έχω την αίσθηση οτι κάτι μεγάλο κυοφορείται, χρόνια τώρα, και σύντομα θάχουμε γεννητούρια...
Κλείνω κάπως βιαστικά γιατί δεν έχω χρόνο τώρα.
Καλή συνέχεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ lorenzo ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Ο.ΕΛΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΠΟΙΗΤΟΥ ΜΑΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟΣ ΛΟΓΟΣ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΑΠΛΑ ,ΛΙΤΑ Η ΣΥΝΘΕΤΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΟ.
ΛΟΓΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ..
ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΡΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, καλωσήλθατε!

Φίλτατε AVATARGR, έχεις πολύ δίκιο! Μακάρι να αντιλαμβανόμασταν ότι όσο γυρίζουμε και γυρίζουμε και γυρίζουμε γύρω από τις ίδιες σκέψεις συνυφασμένες με τα δόγματα που ΔΕΝ αντιλαμβανόμαστε ότι μας έχουν εμφυτευθεί, δεν πρόκειται ποτέ να φύγουμε σε άλλες σφαίρες συνειδητότητας, να κάνουμε την υπέρβαση, την οποία ορθά ανέφερε η καλή φίλη TAO.

Τα δόγματά μας είναι τα υλικά του σαθρού οικοδομήματος της αιωνίου Βαβέλ!

Αγαπητέ lorenzo, θα μελετήσω με ησυχία το κείμενο το οποίο έκανες τον κόπο να μας παραθέσεις, διότι ίσως προκύψουν πολλά στοιχεία για την περαιτέρω συζήτηση.
Ο Ελύτης σίγουρα δεν είναι τυχαία ένας διεθνώς καταξιωμένος ποιητής.

Κλείνοντας, θα ήθελα να θέσω ένα υπο-ερώτημα, από το οποίο μπορούμε πιθανά να πιάσουμε το μίτο της Αριάδνης...

Η εφηβεία δεν είναι η περίοδος εκείνη, κατά την οποία καλούμαστε να σπάσουμε τα πλέον άχρηστα δόγματα της παιδικής ηλικίας;

Μήπως η ενήλικη συμπεριφορά μας και η πνευματική δυστοκία που παρατηρείται σε πολλούς ανθρώπους, οφείλεται σε διαταραγμένη εφηβική ολοκλήρωση;

Η ίδια η φύση μας διδάσκει, αγαπητοί φίλοι.

Χρησιμοποίησα τη λέξη "δυστοκία"... Μήπως η ίδια η γέννηση δε συμβολίζει με το "σπάσιμο" των νερών της ετοιμόγεννης, τη διαδικασία απόρριψης κάθε τί παλαιού και δεδομένου, όλων των στοιχείων που ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ήταν απαραίτητα στο μεγάλωμα του μωρού, αλλά πλέον του είναι άχρηστα.

Το σύμβολο του Αυγού, αγαπητοί φίλοι. ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΑΥΓΟ.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 16:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δόγμα είναι:
1) η θεμελιώδης αρχή ενός φιλοσοφικού συστήματος,
2) γενικά ένα αξίωμα, μία αρχή,
3) μία αυθεντική κρίση σε θέμα θρησκευτικής πίστης, το οποίο δεν επιδέχεται αμφισβήτηση,
4 )το σύνολο των θρησκευτικών δοξασιών,
5 )διακήρυξη των θεμελιωδών αρχών μίας κυβερνητικής πολιτικής, ιδιαίτερα όσον αφορά σε διεθνείς σχέσεις.

Zadok, δεν διαφωνώ σε όλα.

Στέκομαι όμως στο 2. "Γενικά ένα αξίωμα, μία αρχή"

Η αρχή διατήρησης της ενέργειας που διέπει το σύμπαν είναι για σένα δόγμα ? Η αρχή της απροσδιοριστίας του Χαϊζενμπεργκ είναι για σένα δόγμα ? Τα θεμελιώδης αξιώματα της Ευκλείδιας γεωμετρίας, είναι δόγματα ? Η αρχή του αποκλειόμενου τρίτου της Αριστοτελικής λογικής, είναι δόγμα ? Θα μπορούσαν τούτες οι αρχές να χαρακτηριστούν ως "δόγματα" ? Και αν όχι, πως θα χαρακτήριζες όλα τα παραπάνω ? Θα ήθελα την απάντησή σου σε αυτές τις ερωτήσεις, παρακαλώ, προτού συνεχίσω να συμμετέχω στην συζήτηση.

Ευχαριστώ,

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:02:56

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:04:47

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:06:56

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:12:31

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:13:44

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:18:43

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:31:01

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:32:13

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:45:26

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 17:46:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 17:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ίδια η φύση μας διδάσκει, αγαπητοί φίλοι.

Συμφωνώ. Πολύ σωστά ! Zadok

DevaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empedoklis
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 18:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empedoklis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ZADOK

ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΝΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΟΓΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ! ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ!

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ!
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ
ΚΤΛ ΟΣΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΟ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ Η ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΡΟΦΗΤΗ Η ΘΕΙΚΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ. Η ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ INSTRUCTTOR ΠΟΥ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ!

ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΚΑΙ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ!
ΕΔΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΘΕΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΔΟΓΜΑ = ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΚ ΠΙΣΤΕΩΣ
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΟΡΡΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ!

ΕΜΠΕΔΟΚΛΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 18:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως η ενήλικη συμπεριφορά μας και η πνευματική δυστοκία που παρατηρείται σε πολλούς ανθρώπους, οφείλεται σε διαταραγμένη εφηβική ολοκλήρωση;

Αν εξετάσουμε το πρόβλημα βαθύτερα θα δούμε (με την ανάγκη οδηγό μας), ότι οφείλουμε στην ουσία όχι μόνο να "κόψουμε" τον ομφάλιο λώρο που από κάποια στιγμή κι έπειτα μας δεσμεύει,μα και να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
Να απογαλακτιστούμε,να σταθούμε στα πόδια μας ανεξάρτητοι.Να μάθουμε να σκεφτόμαστε μόνοι μας και να αξιολογούμε και να κρίνουμε ό,τι βρίσκεται στο δρόμο μας ,όχι με τα ...αυτιά μας,μα με όλες τις <<αισθήσεις>> μας.

Σε τεράστια εισαγωγικά,η προηγούμενη σκέψη και..ο νοών νοείτο!

Καλό σας απόγευμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενδιαφέροντα ερωτήματα τίθενται και χαίρομαι που το θέμα δείχνει να προβληματίζει όλο και περισσότερους φίλους...

Αγαπητέ Deva_Parinito,

σε καλωσορίζω κατ' αρχήν και κατά δεύτερον, ας προχωρήσουμε σε κάποιες διευκρινίσεις:

Δόγμα είναι οτιδήποτε δεχόμαστε απλά αξιωματικά.

Οι αρχές στις οποίες αναφέρθηκες εξυπηρετούν κάποιες επιστημονικές συλλογιστικές μεθόδους και γι' αυτό - ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ - έχουν την χρησιμότητά τους. Από κει και πέρα, το θέμα δεν είναι τί εγώ πιστεύω σε σχέση με αυτά, αλλά πώς αξιοποιούμε όλοι τα επιστημονικά εργαλεία για να οδηγήσουμε το πνεύμα μας πάρα πέρα...

Η άποψή μου είναι ότι σε αυτή την αναζήτηση δε θα έπρεπε να θεωρούμε τίποτε ως δεδομένο.

Δεν ξέρω αν ηλικιακά και μορφωτικά έχεις περάσει από το στάδιο κατάθεσης κάποιας επιστημονικής διατριβής, αλλά θα ήθελα να θυμηθούμε (για όσους το γνωρίζουν ήδη) ή απλά να επισημάνουμε ότι δεν μπορούν όλοι να συγγράψουν μία επιστημονική διατριβή.
Απαιτείται ιδιαίτερη επινοητικότητα (originality) και αυτό προϋποθέτει έμπνευση ή και πρωτότυπη σκέψη. Νομίζω ότι έτσι σκιαγραφείται κάπως η επιστημονική άρνηση δογμάτων.

Από και και πέρα, αφού συμφωνούμε ότι η φύση η ίδια μας δίνει τα ορθά στοιχεία, νομίζω ότι έχουμε τη διάκριση να κατανοήσουμε τί χρειάζεται να αναθεωρήσουμε και τί όχι.

Αγαπητέ Empedoklis,

καλώς ήλθες επίσης, στις διαδικτυακές συζητήσεις του esoterica!

quote:
ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΝΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΟΓΜΑ

Φυσικά και όχι. Αναμένω να μου υποδείξεις πού εκφράζομαι θέτοντας κάποιο νέο δόγμα.
Αν πραγματικά υφίσταται κάτι τέτοιο, με χαρά θα το αποποιηθώ...

quote:
ΕΦΟΣΟΝ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ! ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ!

Ελπίζω να μην καθρεπτίζεσαι ...

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ δημιούργησα το θέμα. Αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχει "γραμμή".

Γράψε εσύ τη δική σου. Νομίζω ότι μπορείς...

quote:
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗ ΣΚΕΨΗ!
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ
ΚΤΛ ΟΣΑ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ!

Τί πρόβλημα έχεις με όλα αυτά; Θα αναμένω ειλικρινά με ενδιαφέρον την άποψή σου.

quote:
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΟ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο;

Συγγνώμη που έγραψα την άποψή μου. Θα σε στεναχωρήσω όμως, διότι δεν σκοπεύω να πάψω να το κάνω...

Θέλω να πιστεύω, ότι η αυριανή μου άποψη θα είναι καλύτερη από τη σημερινή, ακριβώς όπως η σημερινή ήταν καλύτερη από την χθεσινή.

quote:
ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Δεν ήξερα ότι έπρεπε να καταθέσω το βιογραφικό μου πριν ανοίξω το θέμα!!!

Ψάχνεσαι για δόγματα ή ιδέα μου είναι

Πολύ ταραχή βλέπω ότι σου έχει προξενήσει το θέμα, γιατί

quote:
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ

Μελετώ τη ζωή μου. Σε καλύπτω

quote:
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ Η ΑΛΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΠΡΟΦΗΤΗ Η ΘΕΙΚΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ. Η ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ INSTRUCTTOR ΠΟΥ ΣΥΝΘΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ!

Ψάχνεσαι για δόγματα.

quote:
ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΚΑΙ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, ΤΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ!

Τί θα 'λεγες να σπάγαμε αυτό τον κύκλο της "σαμσάρα";

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΟΡΡΙΨΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ!

Δε θα κάνω τον κόπο να σε αντικρούσω. Είναι προφανές ότι τίθεται θέμα στοιχειώδους κατανοήσεως.

Αναμένω τη δική σου τοποθέτηση επί του θέματος, η οποία ελπίζω να ρίξει φως στα δικά μου πνευματικά σκοτάδια.

quote:
Αν εξετάσουμε το πρόβλημα βαθύτερα θα δούμε (με την ανάγκη οδηγό μας), ότι οφείλουμε στην ουσία όχι μόνο να "κόψουμε" τον ομφάλιο λώρο που από κάποια στιγμή κι έπειτα μας δεσμεύει,μα και να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
Να απογαλακτιστούμε,να σταθούμε στα πόδια μας ανεξάρτητοι.Να μάθουμε να σκεφτόμαστε μόνοι μας και να αξιολογούμε και να κρίνουμε ό,τι βρίσκεται στο δρόμο μας ,όχι με τα ...αυτιά μας,μα με όλες τις <<αισθήσεις>> μας.

Σε τεράστια εισαγωγικά,η προηγούμενη σκέψη και..ο νοών νοείτο!


Σ' ευχαριστώ, φίλη TAO!

Ακριβώς αυτό είναι που οι ψυχολόγοι ονομάζουν σπάσιμο των προτύπων (patterns)!

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/02/2005 20:15:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι αρχές στις οποίες αναφέρθηκες εξυπηρετούν κάποιες επιστημονικές συλλογιστικές μεθόδους και γι' αυτό - ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ - έχουν την χρησιμότητά τους.

Zadok, δεν αναφέρθηκα φυσικά τυχαία σε αυτές τις αρχές, σε αυτά τα αξιώματα. Οι αρχές αυτές δεν εξηπηρετούν μόνο επιστημονικές συλλογιστικές μεθόδους, αλλά είναι αρχές που μας βοηθούν να κατανοήσουμε το σύμπαν. Η ευκλείδιος γεωμετρία έχει π.χ ως αξίωμα το εξής, που σαφώς το γνωρίζεις και εσύ : "Απο ένα σημείο, διέρχονται άπειρες ευθείες."

Μπορείς εσύ αυτό να το εκλάβεις ως "δόγμα" ? Ναι, θα μπορούσες, αλλά αν και μόνο αν, ήσουν σε θέση να αποδείξεις πως τούτο δεν ισχύει. Αν μπορούσες λοιπόν να αποδείξεις πως από ένα σημείο δεν διέρχονται άπειρες ευθείες, θα ήσουν σε θέση να ανατρέψεις ολόκληρη την Ευκλείδιο γεωμετρία.

Αυτό δεν μπορείς φυσικά να το κάνεις, ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς μας και γι' αυτό το δεχόμαστε ως έχει. Αλλά ξέρεις ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που το δεχόμαστε ? Γιατί, πολύ απλά, είναι η αλήθεια.

Με τα παραπάνω θέλω να πω, πως η αρχική τοποθέτησή σου για τον ορισμό της έννοιας "δόγμα", στην πρόταση "γενικά , ένα αξίωμα, μία αρχή", δεν ευσταθεί, γιατί υπάρχουν αρχές και αξιώματα στην φύση, όπως είναι η αρχή διατήρησης της ενέργειας, που δεν είναι δόγματα. Είναι απλές αλήθειες. Οι απλές αλήθειες λοιπόν, εξαιρούνται από τον ορισμό που αναφέρεις, και μάλλον θα έπρεπε να αφαιρέσεις τον όρο "γενικά" από την αρχική σου θέση, στην οποία, σου ξαναλέω, μονάχα αυτό μου προκάλεσε την ανάγκη να επέμβω. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άποψή μου είναι ότι σε αυτή την αναζήτηση δε θα έπρεπε να θεωρούμε τίποτε ως δεδομένο.

Zadok, φίλε/η, ακόμη και ο Χαϊζενμπεργκ θα συμφωνούσε σε αυτό που λες! Άλλωστε αυτό είναι με άλλα λόγια, το νόημα της αρχής της απροσδιοριστίας. Είναι και τούτο λοιπόν, ένα αξίωμα, μία αρχή, αλλά σαφώς δεν είναι δόγμα, γιατί εμπεριέχει μια κοινή, αποδεχτή αλήθεια.

Όταν μία πρόταση, εμπεριέχει μια κοινή, φυσική, απλή αλήθεια, τότε δεν είναι δόγμα. Αυτό πρέπει να γίνει σαφές στο θέμα που ξεκίνησες, για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις.

Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω άποψή σου και αλήθεια, ποιος σε τούτη την πλάση μπορεί να διαφωνήσει ?

Φιλικά,

Deva Parinito.

Υ.Γ. Η διεθνής επιστημονική κοινότητα απαρτίζεται από απλούς ανθρώπους. Δεν είναι τίποτε εξωγίηνοι τα παλικάρια. Για να κατανοήσουμε το σύμπαν, δεν χρειάζεται λοιπόν να κάνουμε τίποτε άλλο παρά αυτό που και εσύ λες, να δούμε την φύση. Η φύση όμως έχει νόμους, κανόνες, αρχές και αξιώματα. Όχι δόγματα. Αυτές τις αρχές και τα αξιώματα, δεν μπορούμε να τα παραβλέψουμε χαρακτηρίζοντάς τα "δόγματα", γιατί αν θέλουμε να παρουσιάσουμε στον κόσμο την αλήθεια για το σύμπαν, πρέπει, πολύ απλά, να βασιστούμε, ακόμη κι εμείς ως επιστήμονες, σε κάποια άλλη αλήθεια.

Να θυμάσαι λοιπόν, πως αν ξεκινήσεις απο ψέμα, σε ψέμα θα φτάσεις. Αν ξεκινήσεις όμως από μια αλήθεια, θα φτάσεις σε μια άλλη αλήθεια. Αυτή είναι η προσπάθεια μας. Σ' ευχαριστώ.

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 20:47:45

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 21:01:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverwhisper
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverwhisper  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
if you will never change your opinion,why do you have one?

αυτο ειναι δογματισμος

Δεν χρειαζεται να ξυπνας το πρωι αν δε σκοπευεις να αλλαξεις τον κοσμο...
Δεν ειναι τοσο το τι θα κανεις εσυ μεσα σε λιγα χρονια,μα αν ο χρονος δεν μπορει να κανει τιποτα σε σενα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 20:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Empedokli ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ..
ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥΣ....
ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ Zadok ?????

ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΣΚΕΨΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ ????

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ/ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΗ...

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Empedokli ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΔΟΓΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ..

ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ STEPHEN HAWKING.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ (1990-91).
ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΣ-ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΗ...
ΑΞΙΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ....
ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΙΧΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ...
ΟΛΟΙ ΕΠΕΣΑΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ...
(ΟΧΙ Ο STEPHEN HAWKING-ΓΝΩΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ)
ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ...

ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 2004 ΑΛΛΑΞΕ Η ΘΕΩΡΙΑ...
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΝ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ....

ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΑΧΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ (ΠΑΛΑΙΑ ΠΛΕΟΝ) ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΔΙΞΕΙ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΣΑΝ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΣΦΙΡΙΖΑΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ...

Ο STEPHEN HAWKING ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ....

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ....

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΟΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από κει και πέρα, το θέμα δεν είναι τί εγώ πιστεύω σε σχέση με αυτά...

Zadok, ξεκίνησες ένα θέμα, και πολύ σωστά παρουσίασες μια αρχική τοποθέτηση. Πρέπει να δώσεις όμως και απαντήσεις στα ερωτήματα που τίθονται. Αν το θέμα δεν είναι το τι πιστεύεις εσύ, ποιος ο λόγος να υπάρχει ? Πίστευε ό,τι θες. Άνοιξες όμως ένα θέμα, που θέλω να πιστεύω πως το κατέχεις, πως το γνωρίζεις, και να το εξηγήσεις σε μας που ίσως δεν το γνωρίζουμε. Απάντησε λοιπόν σε κάποιες από τις ερωτήσεις μου, για να μπορέσω να σε καταλάβω και να κατανοήσω τι θέλεις να μου πεις. Όταν κάποιος αποφασίσει να μιλήσει για κάτι, πρέπει να είναι κάτοχος του θέματος το οποίο θα αναπτύξει. Πρέπει να γνωρίζει όλες τις πτυχές του, να είναι γνώστης. Δεν νομίζω να διαφωνούμε σ' αυτό.

Σε ξαναρωτάω λοιπόν, πως χαρακτηρίζεις την αρχή διατήρησης της ενέργειας ? ή άντε, ποιο εύκολο, πως χαρακτηρίζεις την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων ? Νομίζεις πως αυτές οι ερωτήσεις απευθύνονται μόνο σε συναδέλφους Φυσικούς ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 21:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο STEPHEN HAWKING ΕΚΑΝΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ) ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ....

Και πολύ καλά έκανε ο Hawking. Αυτό δείχνει όχι μόνο το ήθος του, αλλά και την μεγαλοφυία του...

Συμφωνώ AVATARGR. Καλά έκανες και το έθιξες αυτό.

Αυτό όμως, η μελέτη του Hawking, ήταν μια θεωρία, κατέθεσε λες "μια θεωρία για τις μαύρες τρύπες". Δεν ήταν αρχή, ούτε αξίωμα. Απλή θεωρία, που καταρίφθηκε, όπως καταρίπτονται τόσες και τόσες. Δεν θέλω να επεκταθώ, είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και άσχετο με το θέμα που συζητάμε, πάντως να ξέρεις φίλε AVATARGR, πως η θεωρία του Hawking, καταρίφθηκε γιατί η βάση και η αρχή της, ήταν υποθετική, δεν βασιζόταν σε αρχές και νόμους της Φύσης. Αυτό, στο λέω έτσι, πληροφοριακά, άμα θες το πιστεύεις...

Τα δέοντα,

Deva

Edited by - Deva_Parinito on 06/02/2005 21:43:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empedoklis
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empedoklis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Zdok οσον αφορά την κριτική μου διάθεση στη διατυπωμένη θέση σου δεν αφορά μηδενιστική αντιμετώπιση αλλα ακριβως αντίθεση διαλόγου!
Απαντάς με ειρωνική διάθεση στην ερώτηση μου ΄για τις πηγές σου και
το χαρακτηριστικό *δε θα καταθεσω και βιογραφικό
η το αλλο το ανεκδιήγητο μελετάω τη ζωή μου αυτά ειναι απλά διαλογική υπεκφυγή!
Εγώ απλά σε ρώτησα να τεκμηριώσης τη θέση σου αναφέροντας πηγές σε αυτά που λές γιατί πραγματικά ενδιαφέρομαι να διαλεχθώ και όχι να ακολουθήσω συνθηματικα ητορικά σχήματα ειδικά όταν θέλεις να προβληματίσεις γιά το Δογματισμό!
όταν δημοσιοποιείς μια θέση είναι αναπόφευκτη η αντίθεση και η κριτική
όταν δημοσιοποιέις μιά θέση με αφοριστικό σχήμα είναι σύνθημα και όχι θέση! Πιστέυω ότι επέλεξες λάθος τρόπο παρουσίασης του Θέματος γιατί σε ένα θέμα όπως Δογματα δεν μπορεί να ακολουθέι ρητορικά σχήματα ιδεών που δεν είναι ξεκάθαρες, σαφης!

Ξεκινώ την σκέψη μου ως εξής:

Ο άνθρωπος είναι το μοναδικό ον στο σύμπαν, το οποίο μπορεί να προγραμματίσει τον εαυτό του. Αρκεί να ξεπεράσει το κατώτερο επίπεδο συνειδητότητας και να ενεργοποιήσει την πνευματική του υπόσταση.

Αυτού του είδους ρητορικά σχήματα΄όπως ο άνθρωπος το μοναδικό όν στο ΣΥΜΠΑΝ που μπορεί να προγραμματίσει τον εαυτό του! κατώτερο επίπεδο συνειδητότητας τι σημαίνει? Διαφαίνονται ψίγματα παραψυχολογίας!αρα Δογματισμός Θυμάσαι! ΔΟΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ
Αυτό που λες το γνωρίζεις η απλά το διατυπώνεις έχοντας διαβάσει καποιο έργο που αναφέρεται στον ενδεχόμενο αυτοπρογραμματισμό!!!!!
του Ανθρώπουόταν ξεπεράσει το κατώτερο επίπεδο συνειδητότητα!!!!
έχεις αυτοπρογραμματιστεί ξεπερνώντας το κατώτερο επίπεδο συνειδητότητας σου!
Διαφώτισε μας σε παρακαλώ ακρίβώς αν το γνωρίζεις η αν απλά πετάς ένα σύνθημα!
Μα θυμάσαι και το εξής όπως έλεγε ο Σβίων Η ανθρώπινη συνείδηση τείνει στην ματαιοδοξία!


Μετά η ρητορική θέση όπως,επιπεδο!κατώτερο!συνειδητότητα!
ενεργοποιήσει την πνευματική του υπόσταση!?
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ
Παίρνεις θέση για τα επίεδα της συνειδησης μαλλον όπως γράφεις στον υπερθετικό συνειδητότητα! σαν να έχεις ήδη γνωρίσει τη διαφορά τσυ

Είμαστε έτοιμοι να σταθούμε στη θύρα της μυήσεως με αγνή ψυχή και άδειο μυαλό;

Σταθούμε στη θυρα της μυήσεως!!!
με αγνή ψυχή και άδειο μυαλό !!!!
Ακριβώς αυτό φοβάμαι! Θυμίζει κύρηγμα θρησκευτικού δόγματος

Και φέρνω το εξής παράδειγμα:

Για χρόνια πίστευαν (δόγμα) ότι κανείς δεν μπορούσε να σπάσει το ρεκόρ των 4 λεπτών στο τρέξιμο για το μίλι.
Όταν το κατέρριψε ο Roger Banister, την ίδια χρονιά το κατέρριψαν άλλοι εκατό και σήμερα, κατέβηκε ένα λεπτό πιο κάτω!

Αυτό είναι σπάσιμο ρεκόρ όχι καταρευσση δόγματος

Είμαστε έτοιμοι να σπάσουμε τα όρια;
Είμαστε έτοιμοι να πετάξουμε από πάνω μας τα δόγματα;
Είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε ανά πάσα στιγμή και να ανατρέψουμε πρώτα εμάς και μετά το σύμπαν ακολουθώντας τον παγκόσμιο ρυθμό της εξέλιξης, ο οποίος είναι το μόνο "σταθερό" σημείο της Δημιουργίας που καλείται Κόσμος;
Ωραία ρητορεία παγκόσμιος ρυθμός εξέλιξης σταθερο σημείο
είναι λίγο αυτοαναιρετικό εξέλιξη σταθερο!
.
.

3A
έπειτα γιά να κλεισω με μιά μη κριτική θέση καλό σαν θέμα και θα αναφερθώ σε τι πιστευω σαν ΔΟΓΜΑ η Δογματισμό σε επόμενη θέση μου στην οποία θα περιμένω εγώ κριτική!

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)


[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Deva_Parinito,

θα ήθελα να σε παρακαλέσω να τηρήσουμε μία σειρά και να μην βομβαρδιζόμαστε, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν προλαβαίνω ν' ανταποκριθώ. Έχουμε και δουλειές...

Σιγά-σιγά για να ξεμπερδέψουμε κάποια πράγματα και να μη δημιουργήσουμε νέα κουβάρια.

quote:
Ναι, θα μπορούσες, αλλά αν και μόνο αν, ήσουν σε θέση να αποδείξεις πως τούτο δεν ισχύει.

Να αποδείξω σε ποιόν

quote:
Αν μπορούσες λοιπόν να αποδείξεις πως από ένα σημείο δεν διέρχονται άπειρες ευθείες, θα ήσουν σε θέση να ανατρέψεις ολόκληρη την Ευκλείδιο γεωμετρία.

Φίλε μου, νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει την αρχική μου τοποθέτηση και πιθανόν φταίω εγώ που δεν ήμουν αρκετά σαφής.

Όταν λέμε να αποφεύγουμε τα δόγματα και να σπάμε τον στείρο τρόπο σκέψης, δεν εννοώ ότι ξαφνικά, θα ανατρέψουμε ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ τα πάντα.

quote:
Αυτό δεν μπορείς φυσικά να το κάνεις, ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς μας και γι' αυτό το δεχόμαστε ως έχει. Αλλά ξέρεις ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που το δεχόμαστε ? Γιατί, πολύ απλά, είναι η αλήθεια.

Με τα παραπάνω θέλω να πω, πως η αρχική τοποθέτησή σου για τον ορισμό της έννοιας "δόγμα", στην πρόταση "γενικά , ένα αξίωμα, μία αρχή", δεν ευσταθεί, γιατί υπάρχουν αρχές και αξιώματα στην φύση, όπως είναι η αρχή διατήρησης της ενέργειας, που δεν είναι δόγματα. Είναι απλές αλήθειες. Οι απλές αλήθειες λοιπόν, εξαιρούνται από τον ορισμό που αναφέρεις, και μάλλον θα έπρεπε να αφαιρέσεις τον όρο "γενικά" από την αρχική σου θέση, στην οποία, σου ξαναλέω, μονάχα αυτό μου προκάλεσε την ανάγκη να επέμβω. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.


Εδώ νομίζω ότι κάνεις το εξής λάθος:

Οι αρχές στις οποίες αναφέρεσαι, είναι ΓΕΝΙΚΑ δόγματα, αφού δεν έχουμε την ικανότητα να τις αποδείξουμε ως αληθινές.

Είναι δική μας ανικανότητα (αφού αποτελούν κομμάτια ΑΛΗΘΕΙΑΣ), το γεγονός ότι δεν υπάρχει απόδειξη γι' αυτά.

Αν δεν κάνουμε ποτέ την υπέρβαση να μην τις θεωρήσουμε ως αληθινές, ΑΝ ΑΜΦΙΒΑΛΟΥΜΕ, δε θα ανακαλύψουμε ποτέ την αλήθεια τους.
Ελπίζω ότι με αντιλαμβάνεσαι.

quote:
Zadok, φίλε/η, ακόμη και ο Χαϊζενμπεργκ θα συμφωνούσε σε αυτό που λες! Άλλωστε αυτό είναι με άλλα λόγια, το νόημα της αρχής της απροσδιοριστίας. Είναι και τούτο λοιπόν, ένα αξίωμα, μία αρχή, αλλά σαφώς δεν είναι δόγμα, γιατί εμπεριέχει μια κοινή, αποδεχτή αλήθεια.

Φίλη είμαι.

Μήπως έχουμε αρχίσει να ψειρίζουμε τις λέξεις και χάνουμε το νόημα;

Δεν φταίω εγώ στην τελική που το δόγμα του μυαλού μας δε μας επιτρέπει να ανατρέψουμε τις αρχές.
Αυτή είναι η ουσία.

Ξέρει κανείς τί είναι αλήθεια;

Ειδικά η σημερινή επιστήμη είναι η μόνη η οποία πολύ ορθά (κατά την άποψή μου) δε διστάζει να αυτοαναιρεθεί ανά πάσα στιγμή. Και πάλι, υπάρχουν πολλά σκουριασμένα μυαλά.

Εν πάσει περιπτώσει, τον ορισμό του δόγματος δεν τον κατέβασα από το μυαλό μου.
Αντέγραψα το λεξικό και την εγκυκλοπαίδεια.
(Κι αυτό δόγμα είναι )

quote:
Όταν μία πρόταση, εμπεριέχει μια κοινή, φυσική, απλή αλήθεια, τότε δεν είναι δόγμα. Αυτό πρέπει να γίνει σαφές στο θέμα που ξεκίνησες, για να αποφευχθούν οι παρεξηγήσεις.

Αρκεί να είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται για αλήθεια, αγαπητέ φίλε.

quote:
Η φύση όμως έχει νόμους, κανόνες, αρχές και αξιώματα. Όχι δόγματα.

Η φύση δεν έχει αξιώματα. Σαν τέτοια τα βλέπουμε εμείς.
Προσωπική μου άποψη φυσικά. Μπορεί να είναι και δόγμα.

quote:
Πρέπει να δώσεις όμως και απαντήσεις στα ερωτήματα που τίθονται. Αν το θέμα δεν είναι το τι πιστεύεις εσύ, ποιος ο λόγος να υπάρχει ? Πίστευε ό,τι θες. Άνοιξες όμως ένα θέμα, που θέλω να πιστεύω πως το κατέχεις, πως το γνωρίζεις, και να το εξηγήσεις σε μας που ίσως δεν το γνωρίζουμε. Απάντησε λοιπόν σε κάποιες από τις ερωτήσεις μου, για να μπορέσω να σε καταλάβω και να κατανοήσω τι θέλεις να μου πεις. Όταν κάποιος αποφασίσει να μιλήσει για κάτι, πρέπει να είναι κάτοχος του θέματος το οποίο θα αναπτύξει. Πρέπει να γνωρίζει όλες τις πτυχές του, να είναι γνώστης. Δεν νομίζω να διαφωνούμε σ' αυτό.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.

Αν ήμουν ο τέλεια δομημένος άνθρωπος και είχα καταρρίψει όλα τα δόγματα, νομίζεις ότι θα ήμουν εδώ;

Πώς λοιπόν, μπορώ να ΓΝΩΡΙΖΩ. Αναζητώ αγαπητέ μου....

Όλες οι απόψεις συζητιούνται...

quote:
Σε ξαναρωτάω λοιπόν, πως χαρακτηρίζεις την αρχή διατήρησης της ενέργειας ? ή άντε, ποιο εύκολο, πως χαρακτηρίζεις την αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων ? Νομίζεις πως αυτές οι ερωτήσεις απευθύνονται μόνο σε συναδέλφους Φυσικούς ?

Όταν θα έχεις διαβάσει την απάντησή μου και φτάσεις εδώ, ενημέρωσέ με αν οπωσδήποτε πρέπει να απαντήσω σε αυτά τα ερωτήματα.

Έτσι, θα καταλάβω κι εγώ τί κατάφερα να σου εξηγήσω έως τώρα.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 22:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απαντάς με ειρωνική διάθεση στην ερώτηση μου (...)

Ε, ανάλογα με την ερώτηση...

quote:
(...) αυτά ειναι απλά διαλογική υπεκφυγή!

Αυτή είναι η άποψή σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην τη συμμεριστώ.

quote:
Εγώ απλά σε ρώτησα να τεκμηριώσης τη θέση σου

Να 'τα τα δόγματα.
Τελικά, έχουμε έναν τρόπο σκέψης και πρέπει τα πάντα να περιστρέφονται γύρω από δω...

Τί να τεκμηριώσω, αγαπητέ μου; Διατριβή στο Πανεπιστήμιο γράφω;
Και εν πάσει περιπτώσει, πού είναι το πρόβλημα; Αμφιβάλλεις ότι ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να προγραμματίζει τον εαυτό του;

Συζήτηση κάνουμε. Έγραψα μία εισήγηση σε ένα θέμα.
Μπορείς να γράψεις τη δική σου άποψη... Απλά πράγματα.

quote:
όταν δημοσιοποιείς μια θέση είναι αναπόφευκτη η αντίθεση και η κριτική

Καλά όλα αυτά, αλλά την γνώμη σου δε μας την έχεις γράψει έως τώρα.

quote:
Διαφαίνονται ψίγματα παραψυχολογίας!αρα Δογματισμός Θυμάσαι! ΔΟΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ

Αδιάβαστο σε πιάνω.

Απλή ψυχολογία είναι. Το θεωρείς δόγμα; Για να σε δω παρακάτω...

quote:
Αυτό που λες το γνωρίζεις η απλά το διατυπώνεις έχοντας διαβάσει καποιο έργο που αναφέρεται στον ενδεχόμενο αυτοπρογραμματισμό!!!!!

Το εφαρμόζω στη ζωή μου, άρα το γνωρίζω.

quote:
Θυμίζει κύρηγμα θρησκευτικού δόγματος

Προσκυνήστε με

quote:
Αυτό είναι σπάσιμο ρεκόρ όχι καταρευσση δόγματος

Αυτό κατάλαβες

quote:
Ωραία ρητορεία παγκόσμιος ρυθμός εξέλιξης σταθερο σημείο
είναι λίγο αυτοαναιρετικό εξέλιξη σταθερο!

*

quote:
έπειτα γιά να κλεισω με μιά μη κριτική θέση καλό σαν θέμα και θα αναφερθώ σε τι πιστευω σαν ΔΟΓΜΑ η Δογματισμό σε επόμενη θέση μου στην οποία θα περιμένω εγώ κριτική!

Άντε να δούμε...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 23:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ορθογραφικό και ερμηνευτικό λεξικό

Δόγμα:
1) Γνώμη,δοξασία
2) Απόφασις,δημόσιον ψήφισμα
3) Εκκλ. εντολή του ιουδαικού νόμου
4) Εκκλ. απόφασις συνόδου
5) διδασκαλία
6) αυθεντική περί πίστεως υπό της εκκλησίας απόφασις
7) έννοια

Όλα αυτά κατά την ελληνική γλώσσα σημαίνει η λέξη δόγμα.

Edited by - Gothic on 06/02/2005 23:23:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 00:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε, να μετρήσουμε τα λεξικά μας λοιπόν

ΔΟΓΜΑ [λατ:dogma]: Η διδασκαλία ή άποψη που επιβάλλεται από κάποια αυθεντία –είτε αυτή είναι ένα ορισμένο πρόσωπο είτε ένα σύνολο προσώπων χωρίς να έχει υποστεί οποιαδήποτε αποδεικτική επεξεργασία ή να προσφέρεται σε έλεγχο του κύρους της. Χαρακτηριστική περίπτωση δογματικής συμπεριφοράς είναι εκείνη του Πυθαγόρα, του οποίου οι μαθητές, όπως αναφέρει η παράδοση, ήταν υποχρεωμένοι να αποδέχονται τις απόψεις του χωρίς να θέτουν αυτές υπό οποιονδήποτε έλεγχο. Αρκούσε η φράση «αυτός έφα», δηλαδή ότι το είπε ο Πυθαγόρας, για να το αποδεχθούν οι μαθητές του, χωρίς καμιά περαιτέρω συζήτηση, τον εκ μέρους του διατυπούμενο ισχυρισμό. Προς τα δόγματα –που είναι, κυρίως συνυφασμένα με τις θρησκείες –εξισώνονται θεωρίες και ιδεολογίες που προβάλλονται από τους εισηγητές των και τους οπαδούς των με απόλυτη προσήλωση και ευλάβεια σε αυτές.


Να θέσω και ένα ερώτημα : Η βαρύτητα δε γνωρίζουμε τι ακριβώς είναι στην ουσία της. Υπάρχουν θεωρίες που τη θέλουν ως μαγνητική δύναμη, άλλες ως παραμόρφωση του χωροχρόνου και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να προκύψει.
Η πρόταση όμως ότι μια δύναμη που την ονομάζουμε βαρύτητα και μπορούμε να τη μετρήσουμε εκ του αποτελέσματός της είναι αυτή που κρατάει τα σώματά μας πάνω στη γη, είναι τελικά δόγμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 01:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Gothic και αγαπητέ Δημήτρης, σας ευχαριστώ για τη συνεισφορά σας!

Μέσα στην ησυχία της νύχτας, βρήκα τον καιρό να διαβάσω προσεκτικά το κείμενο του Ελύτη, που μας παρέθεσε ο φίλος lorenzo πιο πάνω.

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους συμμετέχοντες να το διαβάσουν επίσης με προσοχή.
Ίσως (για να μην πω σίγουρα), ο μεγάλος μας ποιητής δίνει μία σημαντική κατεύθυνση στο θέμα μας, την οποία μάλλον εγώ δεν μπόρεσα να μεταφέρω σε όλους.

Από κει και πέρα, θα ήθελα να τοποθετηθεί ο καθένας όπως νομίζει ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

Μην στέκεστε σε ότι γράφουν άλλοι ή εγώ. Γράψτε αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό.

Τοποθετείστε το θέμα, σα να το δημιουργούσατε εσείς.

Τί είναι τα δόγματα για εσάς.
Πρέπει να απαλλαχθούμε από αυτά κατά την άποψή σας;
Κι αν ναι, πώς;
Αν όχι, γιατί;
Παίζουν ρόλο τα δόγματα στις διαπροσωπικές μας σχέσεις;

Υ -Γ. Ας μην περιοριστούμε σε θέματα επιστημονικά. Εδώ δεν είμαστε στην Οξφόρδη ή το McGill.
Ας δώσουμε παραδείγματα από την καθημερινή μας ζωή. Απλά πράγματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 02:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενδιαφέρον θέμα.Επιτρέψτε μου να ανοίξω μία άσχετη παρένθεση που ίσως να μην είναι και τόσο άσχετη.

Zadok στο πρώτο σου μήνυμα αναφέρθηκες στο ρεκόρ στο τρέξιμο και έδωσες έμφαση στη φράση "την ίδια χρονιά".Θα ήθελα να το σχολιάσω μιας και ΟΡΘΟΤΑΤΑ υπογράμμισες την εν λόγω φράση.

Θυμάμαι κάτι αντίστοιχο στο άλμα εις μήκος.Το 1968 στο Μεξικό ο Μπίμον είχε κάνει ένα ασύλληπτο ρεκόρ πετώντας στα 8.90.Η αλήθεια είναι ότι τον είχε βοηθήσει λιγάκι και το μεγάλο υψόμετρο όπου βρισκόταν το στάδιο μιας και του έδινε ένα μικρό πλεονέκτημα λόγω της μειωμένης πυκνότητας του αέρα και της ελάχιστα μειωμένης βαρύτητας.Όπως και να'χει το ρεκόρ ήταν εξωπραγματικό για την εποχή και παρέμενε ακλόνητο για 33 χρόνια.Κανένας άλτης δεν μπορούσε να ξεπεράσει τα 8.70.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του '91 που έγινε στο Τόκυο ήρθε η ώρα να σπάσει το ρεκόρ.Ο Πάουελ με ένα φοβερό άλμα έφτασε τα 8.95.Αυτό που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση δεν ήταν το ρεκόρ του αθλητή.Το πιο αξιοσημείωτο ήταν ότι ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΓΩΝΑ ο Καρλ Λιούις ξεπέρασε και αυτός τα 8.90 κατά ένα εκατοστό(8.91).

Πρώτα πήδηξε ο Λιούις και μετά ο Πάουελ.Πρώτα έγινε το 8.91 και μετά το 8.95.Εάν το σκεφτούμε είναι φοβερό.Το ρεκόρ του Μπίμον ξεπεράστηκε ύστερα από 33 χρόνια από τον Λιούις και το ρεκόρ του Λιούις ξεπεράστηκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ από τον Πάουελ.

ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΩΤΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ.

Έχω αρχίσει να φλυαρώ και γι'αυτό θα πώ τί εννοώ.Υπάρχουν 2 εξηγήσεις.Η πρώτη έχει το όνομα ΑΛΥΣΙΔΩΤΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ.Πχ. το τηλέφωνο δεν χτυπάει για 6 ώρες και μόλις χτυπήσει για πρώτη φορά αρχίζει να χτυπάει συνέχεια.Ο Ολυμπιακός κάνει να πάρει πρωτάθλημα 7 χρόνια αλλά μόλις πάρει το πρώτο σαρώνει όλα τα υπόλοιπα.Είναι ο νόμος της ΚΕΚΤΗΜΕΝΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ.Δεν θα μας απασχολήσει εδώ.

Η δεύτερη εξήγηση είναι η πιο ουσιαστική(και συνδέεται εν μέρει με την πρώτη).

Δισεκατομμύρια σελίδες έχουν γραφτεί και άλλες τόσες λέξεις έχουν ειπωθεί για την περιβόητη δύναμη της Θέλησης και τη δύναμη της Πίστης.

Έχουμε μπροστά μας ένα εμπόδιο.Ο καθένας ας φανταστεί οτιδήποτε ως εμπόδιο.Αυτό το εμπόδιο δεν έχει ξεπεραστεί από κανέναν.Πάρα πολλοί έχουν δοκιμάσει να το ξεπεράσουν και έχουν γκρεμοτσακιστεί.Όλοι τείνουν να πιστέψουν ότι αυτό το εμπόδιο ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ.Μέχρι που έρχεται κάποια στιγμή που κάποιος καταφέρνει και το ξεπερνά.Ενδεχομένως να το κατάφερε μέσω της δυνατής πίστης και θέλησής του,ενδεχομένως να ήταν ντοπαρισμένος(!),ενδεχομένως να είχε τα μέσα!!!!Δεν έχει σημασία,σημασία έχει ότι το κατάφερε.

Εκείνη τη στιγμή δημιουργείται ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Όλοι βλέπουν ότι το εμπόδιο ΜΠΟΡΕΙ να ξεπεραστεί.Σιγά-σιγά αρκετοί δοκιμάζουν να το ξεπεράσουν και όντως ορισμένοι κατορθώνουν να το υπερβούν.Αρκετοί από αυτούς είχαν αποτύχει άπειρες φορές στο παρελθόν.

Συμπέρασμα:Όταν θεωρούμε κάτι αδύνατο τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα το πετύχουμε,όταν όμως το θεωρήσουμε ως δυνατό τότε οι πιθανότητές μας αυξάνονται να το υπερβούμε(όσο δύσκολο κι αν είναι).Σημασία λοιπόν έχει το πώς αντιλαμβανόμαστε εμείς τον κόσμο.Ο θρίαμβος του Εγώ.

Το έχει πει ο Ηράκλειτος,αυτός ο αρχαίος Τιτάνας!

θυμάμαι μικρός στο στίβο έβλεπα κάτι τεράστια εμπόδια και σκιαζόμουν.Ήμουν απολύτως βέβαιος ότι δεν μπορούσα να πηδήξω από πάνω τους.Έβλεπα όμως ότι οι περισσότεροι μπορούσαν και έπαιρνα θάρρος και τελικά κατάφερνα και εγώ να τα περάσω(αν και μερικές φορές γκρεμοτσακιζόμουνα).


Το θέμα μας είναι το ΔΟΓΜΑ.Η κοινωνία μας είναι χτισμένη πάνω σε Δόγματα.Ο ίδιος ο εαυτός μας είναι χτισμένος πάνω σε δόγματα.Έχουμε ανάγκη από δόγματα διότι εάν δεν φτιάχναμε δόγματα θα οδηγούμασταν στην παράνοια.Έχουμε ανάγκη από σίγουρα,ασφαλή και ακλόνητα συμπεράσματα διότι μόνο έτσι μπορούμε να πορευτούμε λογικά και μετρημένα.

Και σε συλλογικό επίπεδο τα Δόγματα είναι αναγκαία διότι είναι από τη φύση τους περιοριστικά και δίχως αυτά ο κόσμος θα ήταν ένα ξέφραγο αμπέλι.Το καθολικό Δόγμα είναι αυτό που περιορίζει και χαλιναγωγεί το προσωπικό Δόγμα του καθενός.

Υπάρχει όμως και ο αντίλογος.Ορθώς δίνουμε στη λέξη "δόγμα" αρνητική χροιά προφανώς διότι οι άνθρωποι που έκαναν το μεγαλύτερο Κακό στην ανθρωπότητα ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΙ.

Μήπως όμως και οι άνθρωποι που έκαναν το μεγαλύτερο Καλό δεν ήταν και αυτοί άνθρωποι δογματικοί?Για φανταστείτε ο Γαλιλαίος,ο Νεύτων,ο Αινστάιν να μην είχαν πιστέψει στο προσωπικό Δόγμα τους και να είχαν πειστεί από το καθολικό Δόγμα ότι κάνουν λάθος.Μήπως ο Χριστός,ο Βούδδας και λοιποί δεν ήταν δογματικοί?Ίσα-ίσα αυτοί ήταν οι πλέον δογματικοί όλων.

Θεωρώ λοιπόν ότι η λέξη Δόγμα μπορεί να φορτιστεί τόσο θετικά όσο και αρνητικά.Εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα!Όμως η τραγική αλήθεια είναι ότι όσο πιο Υψηλό είναι ένα δόγμα,όσο πιο κοντά είναι στην Ιδέα,τόσο μεγαλύτερες αλυσιδωτές αντιδράσεις προκαλεί και τόσο μεγαλύτερο Χάος!Ένα θεικό κήρυγμα Αγάπης προκαλεί αιώνες Μίσους.Όπως και το αντίστροφο,ένα κτηνώδες δόγμα όπως αυτό του Χίτλερ δημιουργεί μία μακροχρόνια απέχθεια για το εν λόγω Δόγμα!Πολικότητα δεν το λένε?


Ζητώ συγγνώμη για τη φλυαρία αλλά το θέμα με κέντρισε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΟ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
504 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 10:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΟ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι λίγο εώς πολύ,όλοι μπορούμε να αντιληφθούμε τι σημαίνει δόγμα και πιθανότατα αρκετοί να έχουμε έλθει αντιμέτωποι με την κατάργηση ενός τέτοιου ή την αντίδραση σε αυτό, σε προσωπικό τουλάχιστον επίπεδο,ορμώμενοι πάντα από μία ανάγκη -κι αυτό ας μην το ξεχνάμε.Ίσως λοιπόν να μην υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να ξεκαθαρίσουμε την έννοια που μπορεί να προσλαμβάνει για τον καθένα.
(εκτός κι αν ..αντιδογματικά επιχειρήσουμε να φτιάξουμε ένα νέο ορισμό!)

Είναι σημαντικό να σταθούμε λίγο σε δύο λέξεις που ο Kost σημείωσε στην τελευταία καταχώρηση του.
ΘΕΛΗΣΗ και ΠΙΣΤΗ.
Πίστη στον εαυτό μας και σε ό,τι δυνάμεθα να πραγματοποιήσουμε.(συνοδευόμενη από μια μεγάλη ιδέα για ό,τι 'μελλοντικά' μπορούμε να γίνουμε).
Θέληση.Κινητήρια δύναμη ,καύσιμο...
Έτσι γίνεται η "ενηλικίωση",έτσι ξεκινά η κατάρριψη όσων ήδη έχουμε αρχίσει να αμφισβητούμε και που αν απωθήσουμε βαθιά στο υποσυνείδητο μας ή απλά,δουλικά τους υποταχθούμε ,θα αρχίσουν να μας πνίγουν!
Αρκεί να το πάρουμε απόφαση και ο πήχυς να μη μένει στάσιμος...


Ελπίζω να μη διέκοψα τον ειρμό σας ,καλημερίζω με κρύο πολύ και χιόνι.

Υγ.Κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη ,τουλάχιστον η στοιχειώδης, γνώση της ψυχολογίας προκειμένου να μπορέσει το άτομο ωριμάζοντας να 'διαλύσει' τα πρότυπα του ,δημιουργώντας νέα ,διαρκώς αυτοκαταργούμενα.Να γίνει κύριος του εαυτού του,ελεύθερος.Ασφαλώς θα έπρεπε να έχει την ανάλογη θέση σε ένα άλλο εκπαιδευτικό σύστημα ,μα αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Όμως ....από την κούνια ξεκινούν όλα!

Edited by - ΤΑΟ on 07/02/2005 10:10:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 10:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Deva_Parinito ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ STEPHEN HAWKING.

ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ..
ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΣ...

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΑΠΟΡΡΟΦΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟΥΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ..

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΠΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ...

ΑΛΛΑ ΑΣ ΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ ΜΑΣ....

ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΑΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ??????
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΑΝΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 16:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ακολουθήσουμε τους ορισμούς του δόγματος,
σύμφωνα με τα λεξικά των zadok και gothic,τότε τα δόγματα είναι μάλλον καλά και πρέπει να υπάρχουν.
Αν ακολουθήσουμε τον ορισμό του Δημήτρη,τότε μάλλον δεν είναι και τόσο καλά.
Διότι-σύμφωνα με τον ορισμό του λεξικού του Δημήτρη-τα δόγματα εκπορεύονται από κάποια αυθεντία,άρα είμαστε σε φάση να αρχίσουμε να αναλύουμε αν θα έπρεπε να υπάρχουν αυθεντίες,αν είναι καλές ή κακές κλπ,
κι έπειτα, να ασχοληθούμε και με τα δόγματα.
Εγώ zadok νομίζω ότι δεν είναι και τόσο εύκολο το ζήτημα που θέτεις και τα ερωτήματα που το συνοδεύουν.
Είμαστε όλοι μας δογματικοί,δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο μη δογματικό
και άλλωστε,ο άνθρωπος,πέρα από το πιο αυτο-προγραμματιζόμενο ον στον κόσμο,είναι και το πιο ανασφαλές ταυτόχρονα.
Ένα δόγμα που βολεύει τον κάθε ένα ξεχωριστά,είναι ό,τι καλύτερο για να πορευθεί στη ζωή του.
Άρα...όχι,έτσι λέω εγώ δηλαδή,όχι,ο άνθρωπος δε θα μπορέσει να αποβάλλει τα κόμπλεξ του και τα εγώ του και όλα του τα δόγματα και να σταθεί αγνός μπροστά στην πύλη της σοφίας,
όπως κάπως έτσι το έθεσες κι εσύ zadok,διότι το δόγμα θα είναι πάντα και παντού,πάνω από τον άνθρωπο.
Κοίτα μόνο σε τι πλάνη βρίσκεται ο κάθε ένας ξεχωριστά από εμάς,σ'αυτό το φόρουμ.
Είναι δυνατόν ποτέ να ξεκολλήσει ο κάθε ένας από το δόγμα πάνω στο οποίο έχει κολλήσει και ζει με βάση αυτό ??
ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ !!!!!!!!
Απλά σου λέω να κάνεις ένα πείραμα:δοκίμασε να πείσεις έναν οπαδό μιας Χ ποδοσφαιρικής ομάδας,να υποστηρίξει την αντίθετη....
Και μιλάμε για απλά πράγματα...όχι για το νόημα της ζωής !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ αγνοών,

χαίρομαι ιδιαίτερα με την τοποθέτησή σου διότι "θέτεις δάκτυλον επί των τύπων των ήλων".

Επιτέλους, αγγίζουμε την ουσία του θέματος τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη!

quote:
αρχίσουμε να αναλύουμε αν θα έπρεπε να υπάρχουν αυθεντίες,αν είναι καλές ή κακές κλπ,

Θυμάσαι, αγαπητέ φίλε, τη συζήτηση την οποία είχαμε κάνει στο θέμα Ροκ μουσική και σατανάς?, που συζητήσαμε το θέμα των προτύπων και της νεολαίας;

Ακριβώς αυτό το θέμα είναι η συνέχεια της εκεί συζήτησης, όπου είχαμε αναφέρει:

quote:
Η έννοια του προσωπικού προτύπου είναι η έκφραση ενός μειονεκτήματος.
Του μειονεκτήματος της έλλειψης προσωπικής, αυθεντικής ταυτότητας και πρωτοτυπίας και ακόμη, η αδυναμία αναζήτησής τους.

και

quote:
Τί μας εμποδίζει να ανακαλύψουμε και να προβάλλουμε τη μοναδικότητά μας, αντί να προσπαθούμε να μοιάσουμε σε κάποιον άλλο;
Εκείνος έγινε αυτό που θαυμάζουμε, γιατί κυνήγησε το δικό του μύθο και δε μιμήθηκε κανέναν.

και

quote:
(...) η καλλιέργεια προτύπων είναι μία φυσιολογική διαδικασία για κάποιες νεαρές ηλικίες, ενώ η ανάπτυξη μίας σωστής ατομικότητας είναι προϊόν μάλλον ενός σωστού απογαλακτισμού και δημιουργικής ωριμότητας.

Εδώ ακριβώς προσεγγίζουμε και την αγαπητή TAO, η οποία πολύ σωστά μας αναφέρει:

quote:
Κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη ,τουλάχιστον η στοιχειώδης, γνώση της ψυχολογίας προκειμένου να μπορέσει το άτομο ωριμάζοντας να 'διαλύσει' τα πρότυπα του ,δημιουργώντας νέα ,διαρκώς αυτοκαταργούμενα.Να γίνει κύριος του εαυτού του,ελεύθερος.

Ο φίλος kost έχει εντοπίσει τον άξονα στον οποίο περιστρέφεται η εισήγησή μου (καλώς ή κακώς).

Θα σταθώ σε ένα καίριο σημείο:

quote:
Εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλα!

ΑΚΡΙΒΩΣ!

Το ζήτημα δεν είναι να είμαστε "άδειοι" από παραδοχές μόνιμα, γιατί αυτό θα οδηγούσε πιθανά σε πνευματική απραξία, αλλά να μπορούμε να αδειάσουμε όταν αυτό καθίσταται απαραίτητο.

Τί σημαίνει απαραίτητο;

Όταν συναντάμε τον "τοίχο" μπροστά μας, είναι ανόητο απλά να κουτουλάμε πάνω του.

Πρέπει να έχουμε την ευελιξία ή να τον υπερπηδήσουμε ή να τον παρακάμψουμε.

Όταν οι πεποιθήσεις μας οδηγούν μόνο σε στείρες αντιπαραθέσεις και δεν έχουν κάτι το δημιουργικό να προσφέρουν, θα πρέπει να έχουμε την ικανότητα να τις ξεπεράσουμε. Κι αυτό δεν είναι προδοσία, είναι οξυδέρκεια.

quote:
Κοίτα μόνο σε τι πλάνη βρίσκεται ο κάθε ένας ξεχωριστά από εμάς,σ'αυτό το φόρουμ.
Είναι δυνατόν ποτέ να ξεκολλήσει ο κάθε ένας από το δόγμα πάνω στο οποίο έχει κολλήσει και ζει με βάση αυτό ??
ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ !!!!!!!!

Πολύ σωστά, δυστυχώς!

Όμως, δεν πρέπει να κάνουμε κάτι για ν' αναζητήσουμε τα αίτια αυτού του κακού;

Δεν είναι ντροπή μας και δείγμα ύψιστης πνευματικής ανελευθερίας το γεγονός ότι έχουμε βάλει τα δόγματα πάνω από τον Άνθρωπο

Όπως σωστά ρώτησε ο φίλτατος AVATARGR:

quote:
ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΡΜΑΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ??????
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΑΝΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ..

ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ????


Επιτρέψτε μου να παραθέσω τα λόγια του μεγάλου Έλληνα συγγραφέα και διανοούμενου Νικ. Καζαντζάκη:

Για να λυτρωθείς, θα πρέπει πρώτα να λυτρωθείς από την ιδέα της λύτρωσης.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι αρχές στις οποίες αναφέρεσαι, είναι ΓΕΝΙΚΑ δόγματα,

Ok, Zadok, κατάλαβα. Αν η αρχή της διατήρησης της ενέργειας για σένα ένα είναι γενικό δόγμα, και δεν είναι η αλήθεια, τότε εντάξει, σ' ευχαριστώ.

Πάντως καλό θα ήταν να γνωρίζεις, πως τούτη η αρχή διέπει το σύμπαν και αποδεικνύεται ακόμη κι όταν πίνεις νερό...

Δεν έχω κάτι άλλο να πω...

Τα δέοντα,

Deva Parinito.

Edited by - Deva_Parinito on 07/02/2005 20:43:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 20:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φύση δεν έχει αξιώματα.

Η φύση αξιώνει να την σέβεσαι. Αν δεν το κάνεις, σου στέλνει τσουνάμια... Έχει νόμους, φυσικού νόμους, κανόνες, αρχές και αξιώματα, αξιώνει και αξιώνεται μέσα από τον άνθρωπο.

Γνωρίζεις την αρχή δράσης - αντίδρασης ? Προσπάθησε να σπρώξεις ένα τοίχο. Ο τόιχος αντιδρά, αλλά επειδή είναι τοίχος, παραμένει εκεί που είναι. Ψάξε για τον Superman λοιπόν, αν και τούτη η αρχή είναι για σένα "γενικό" δόγμα, γιατί όχι ?, ε, αυτός ίσως κάτι μπορεί να κάνει για να σου αποδείξει πως έχεις δίκιο...

Σας ευχαριστώ, Τα δέοντα,

Deva Parinito.

Edited by - Deva_Parinito on 07/02/2005 21:02:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy