ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ας γίνει μιά καλή αρχή...Πρόταση ψυχής...Κι αν κλειδωθεί το θέμα χαλάλι...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ.

Δεν πηγαίνω κόντρα στο esoterica.gr. Με τίποτα. ΄Εχω εισέλθει εδώ και επί έτη αρκετά δέχομαι μοιράζω χαμογελώ θυμώνω ζω γελώ διδάσκομαι ελπίζω...Προχωρώ...Βοηθώ επιτρέπω επιστρέφω...Απλά θα σιωπήσω σαν τρυφερή ένδειξη διαμαρτυρίας, μέχρις ότου επιστρέψουν δύο άτομα. Το ένα άτομο το αγαπώ, το άλλο το λατρεύω. Επιθυμώ να γυρίσει ο Pixeldream που είναι η ζωή μου,το γέλιο μου, ανάμεσά μας, και η ATMA που με έμαθε με το δικό της μαγικό τρόπο να επαναλάμπω...
Συγχωρείστε μου τη σιωπή, αλλά μου λείπουν κι οι δύο σε ότι αφορά το φόρουμ.
Είθε αγαπητοί σοφοί δίκαιοι κι εκλεκτοί μου συντονιστές να πραγματοποιηθούν άμεσα οι συννενοήσεις και να τους έχουμε κοντά μας. Πάντως είδατε πόσο πως, το συναίσθημα πρωτοτυπεί; Υπάρχει κάποιος που έχει σιωπήσει κι απενεργοποιήθηκε μόνος του, με στόχο την επιστροφή ενός δύο ή τριών αγαπημένων μελών. Νιώθω πως αυτό πρέπει να κάνω. Νίκη του συναισθήματος πάνω στην λογική; ΄Ισως. Ακούω την καρδιά μου όπως λέει και το άσμα.
Να είστε καλά. Η ειρήνη ξεκινά από εμένα και τις πράξεις μου προς τους άλλους.

Δεν μπορείς να αγγίξεις την καρδιά του συνανθρώπου σου με τίποτε άλλο παρά με τη δική σου καρδιά...


ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΙΧΟ...

ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.


Δ ΕΧΟΜΑΙ Τ΄ΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

Ρ ΟΕΣ ΠΙΣΤΩΝ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ

Α ΝΑΣΕΣ ΑΘΑΝΑΤΩΝ

Κ ΑΘΕ ΑΝΑΣΑΣΜΑ ΨΥΧΗΣ

Ο ΣΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ

Ν ΙΒΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΣΟΥ

Τ΄ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΝΕΤ΄ΟΡΑΤΟ

Α ΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΚΡΑΥΓΗ ΣΟΥ.

Σ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΑΦΗΣ ΣΟΥ. ΣΤ΄ΑΥΡΙΟ...


Είπαμε κι αν κλειδωθεί το θέμα χαλάλι. Εγώ έδειξα την πραγματική φιλία με την αποχή μου, και αγάπη σε δύο άτομα. Στην ΑΤΜΑ μου, που λείπει η σοφία της κι εκείνη, και στον Pixeldream τον λαμπερό δράκοντα και ειρηνικό άνθρωπο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 13/01/2006 10:12:08

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Pixeldream...

ΑΙΩΝΙΟΣ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ
ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΝΩΝ ΔΙΑΦΑΝΕΙΩΝ
ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΜΟΥ ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΣ
Μ΄ΕΧΕΙΣ ΒΥΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ
ΣΩΜΑ ΨΥΧΗ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΚΟΡΠΙΖΟΝΤΑΣ
ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ...


ΣΑΣ ΦΙΛΩ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, Αφροδίτη!
Χμμμ!
Ανοίγουμε πάλι ένα θέμα που τείνει να επαναλαμβάνεται.
Μιλάμε για 2 αξιόλογα μέλη των forums τα οποία όμως απουσιάζουν.
Μήπως δεν θα έπρεπε να ανοίξουμε λοιπόν αυτή την συζήτηση?
Μήπως είναι και στο χέρι του καθενός να επανενεργοποιηθεί όπως έχουν οριστεί οι διαδικασίες για κάτι τέτοιο?
Δεν θα ήταν λοιπόν καλύτερο να αφήσουμε να λυθεί αυτό το θέμα μεταξύ των ίδιων των ατόμων?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να αποδεχθείς καλέ μου φίλε τις λαμπερές μου προθέσεις να δημιουργήσω ένα θετικό κλίμα, και τα δυό αξιόλογα τούτα άτομα να βρεθούν άμεσα κοντά μας. Είμαι η μέλισσα που τριγυρίζει γύρω από το μέλι; Χμμ!!! Κάπως έτσι...
Ειρηνικά όμως. Οφείλεις να το παραδεχθείς.
΄Οτι κάνω είναι γιά καλό...

Μιά θεά Αφροδίτη τι άλλο;

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 10:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς για να γυρίσουν αυτά τα μέλη κοντά μας?
Νομίζω ότι η απάντηση βρίσκεται στα δικά τους χέρια.
Δεν μπορούμε λοιπόν παρά να περιμένουμε... και ως γνωστόν "έχει και η αναμονή τη γλύκα της"


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 11:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά θα σιωπήσω σαν τρυφερή ένδειξη διαμαρτυρίας, μέχρις ότου επιστρέψουν δύο άτομα

αυτό είναι δέσμευση ή "μακέτο"?--μου έλειψε ο Σημίτης...

Λοιπόν... ξαναδιαμαρτύρομαι!!! Για τα 500χλμ ταξίδι που πρέπει να κάνει η Άτμα
γιατί... γιατί είπαμε??? Δεν θυμάμαι καν γιατί απενεργοποιήθηκε!
Για να συμμετέχει κάποιος σε ένα φόρουμ πρέπει να αλλάξει την καθημερινότητά του?
Να ρυθμίσει τις όποιες υποχρεώσεις έχει, για να παραστεί σε μια συνάντηση που από την αρχή δήλωσα ότι δεν καταλαβαίνω το σκοπό της....

Μήπως να μας διαφωτίσεις Αφροδίτη? Γιατί εσύ πήγες...

Για τον ίδιο λόγο ακριβώς, διαμαρτύρομαι κ για τον pix, παρόλο που προσωπικά
πιστεύω ότι κάποιες φορές "ξέφυγε"...

Αυτά....

*Αφροδίτη σε παρακαλώ.. άσε τα ποιήματα κ τους δράκοντες απέξω
εμένα τουλάχιστον μου διακόπτουν τον ειρμό των σκέψεών μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιτρέψτε μου.....
εγω που είμαι άσχετη και μτ ο γιατι,
και φυσικ΄ακατανοώ πως αν κανεις αποφασιεσει για τους όποιους δικούς του λογους να απεχει,θεωρω΄ότι έχω υποχρεώσηνα καταθεσω...οτι διαβαζα τα όσα έγραφαν,ανασκαλευω το συναισθημα,το μελος pix μουδημιουργουσε ευφορία και η ΑΤΜΑ με γιέμιζε φως...
Τα καταθετω γιατι πιστευω ότι η δικη μου σκεψη ,η δικη μου επιθυμία για επιστροφή ,μαζι με ολων των άλλων αν κατατεθεί,και αυτο αφορα ολους τους τομεις της ζωής μας,θα προσθεσει ένα λιθαράκι στον τροπο σκεψης τους για να αποφασισουν.
Εμένα δε η ποίηση ποτε δεν μπορουσε να με κανει να χασω τον ειρμο μου γιατι πάντα μου δημιουργει συναίσθημα ανάτασης,λες και με εφερνε σε μια πηγη που κελαρυζε,οπότε σε ευχαρσιτω Αφροδίτη μου.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 13:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως να μας διαφωτίσεις Αφροδίτη? Γιατί εσύ πήγες...
*Αφροδίτη σε παρακαλώ.. άσε τα ποιήματα κ τους δράκοντες απέξω
εμένα τουλάχιστον μου διακόπτουν τον ειρμό των σκέψεών μου...


Σε συμπαθώ πολύ και το ξέρεις καλή μου...

Πήγα γιατί έπρεπε... Διαφωτίστηκες άραγε; Και πόσο;
΄Οσο γιά τους δράκοντες δεν βλάπτουν καλή μου, κυρίως οι σύγχρονοι...Είναι καλοπροαίρετα όντα. Μοιάζουν με τους κατεξοχήν ουράνιους πολεμιστές τους Αρχαγγέλους, υπερασπιζόμενοι το ανθρώπινο είδος. Κρατούν γαλήνη αλήθεια κι αγάπη...Βιώνοντας πανδαισία χρωμάτων...
Δεν ενοχλούνται δεν ενοχλούν. Δεν εμποδίζονται από τα προβλήματα του εδώ κόσμου...
΄Οσο γιά τους ποιητές...Κρατούν απλά ζεστά πιστά και θαρρετά, το χέρι του αθέατου Θεού.΄Εξω από την γήινη σφαίρα. Ο ποιητής φιλάει στα χείλη το νόημα της πίστης και της θείας καθοδήγησης. Φυσικά παρεκτρέπεται. Αλλά ίσως να του επιτρέπεται...Αγγελιοφόροι των Θεών διάμεσοι μεταξύ του Πλάστη και του φίλτατου ανθρωπίνου γένους. Δεν το λέω εγώ...Οι ποιητές είναι αγνοί καλόκαρδοι κι ειρηνικοί.Γνώστες της μεγάλης ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
΄Αλλωστε σε κάθε ταπεινό ποιητή την πρώτη λέξη τη δίνει ο Θεός.
΄Αμεμπτη η θεική φύση.
Ατόφια η ποιητική θέση...
Δυό άνθρωποι κυττάνε κάτω: Ο ένας βλέπει νερόλακκο ο άλλος τον έναστρο ουρανό. Ο δεύτερος είναι ποιητής...Κανείς δεν μπορεί να του κλείσει το στόμα, να του κόψει τα χέρια να μην γράφει...Να μην οραματίζεται το φως...΄Η τις σκιές...Του κόσμου...



Χαμόγελο δρακόντων.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 15/01/2006 13:56:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 13:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eπιτρέψτε μου.....
εγω που είμαι άσχετη και μτ ο γιατι,
και φυσικ΄ακατανοώ πως αν κανεις αποφασιεσει για τους όποιους δικούς του λογους να απεχει,θεωρω΄ότι έχω υποχρεώσηνα καταθεσω...οτι διαβαζα τα όσα έγραφαν,ανασκαλευω το συναισθημα,το μελος pix μουδημιουργουσε ευφορία και η ΑΤΜΑ με γιέμιζε φως...
Τα καταθετω γιατι πιστευω ότι η δικη μου σκεψη ,η δικη μου επιθυμία για επιστροφή ,μαζι με ολων των άλλων αν κατατεθεί,και αυτο αφορα ολους τους τομεις της ζωής μας,θα προσθεσει ένα λιθαράκι στον τροπο σκεψης τους για να αποφασισουν.
Εμένα δε η ποίηση ποτε δεν μπορουσε να με κανει να χασω τον ειρμο μου γιατι πάντα μου δημιουργει συναίσθημα ανάτασης,λες και με εφερνε σε μια πηγη που κελαρυζε,οπότε σε ευχαρσιτω Αφροδίτη μου.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"


Σε ευχαριστώ πολύ για την δική σου φωτεινότητα.
΄Εχεις κι εσύ το χρώμα του ουρανού...
Τραγούδια αιωνιότητας είμαστε ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΜΟΥ, απλά η ζωή μας κάνει που και που να τραγουδάμε φάλτσα...
Επανερχόμαστε όμως.Επαναλάμποντας όπως λέει η αγαπημένη, πολυαγαπημένη μου ΑΤΜΑ...
Σε ευχαριστώ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 03:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Can you Tell me?
Can you see it?
My eyes dreamt it
My eyes sent it a thousand pieces
'Course I love it
It makes me cold
Amongst the ashes
Drinking the rainbow

Can you tell me?
How to turn?
The very feelings, the very feelingd
That make me burn
The very music I have heard
Inside your heart
To drink the rainbow - I try very hard
To drink the rainbow - I try very hard

You should want me
To take along
The very seasons, the very seasons
I've waited on
The very music I have heard
Inside your heart
To drink the rainbow
I try very hard
To drink the rainbow
I try very hard

Can you show me?
Where it leads?
The very feelings, the very feelings
That make me bleed
The very music I have heard
Inside your heart
To drink the rainbow - I try very hard
To drink the rainbow - I try very hard
To drink the rainbow - I try very hard

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 16:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πήγα γιατί έπρεπε... Διαφωτίστηκες άραγε; Και πόσο;

όχι, καθόλου... Τον σκοπό της συνάντησης δεν καταλαβαίνω// τι κάνατε δηλ.
που δεν μπορούσε να γίνει από το τηλέφωνο ή μέσω mail??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 18:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και να που έρχονται εκείνες οι στιγμές στη ζωή μας που φτάνουμε σε αδιέξοδο! Αδιέξοδο επαγγελματικό , συναισθηματικό , αδιέξοδο στα πάντα. Για κάποιο περίεργο λόγω δεν μπορούμε να ξεκολλήσουμε από την κατάθλιψη ή τον θυμό που το δικό μας αδιέξοδο μας προκαλεί και συνεχίζουμε να θυμώνουμε και να τα βάζουμε με τον εαυτό μας , με τον κόσμο γύρω μας , με την ατυχία μας , με τα λάθη μας , με τα πάντα. Θέλετε να ξεκολλήσετε και να χαράξετε μια καινούργια πορεία που θα σας βγάλει από τον όποιο φαύλο κύκλο έχετε μπει ή θα σας δώσει μια διέξοδο...στο δικό σας αδιέξοδο; Είναι απλό. Βαθιά αναπνοή και πάμε.....

Τι σας λείπει και έχετε κολλήσει; Το έχετε σκεφτεί ποτέ; Η έμπνευση σας λείπει! Ναι η έμπνευση. Για κάποιο λόγο το μυαλουδάκι σας δεν κατεβάζει πια ιδέες και δεν μπορεί να σας δώσει λύσεις πράγμα που σας στεναχωρεί και σας αγχώνει. Μπορεί να έχετε κουραστεί σωματικά ή να έχετε πληγωθεί συναισθηματικά τόσο πολύ που δεν έχετε πια το κουράγιο να αντιδράσετε. Το πρώτο βήμα σας προς την λύση του αδιεξόδου είναι η ξεκούραση. Αφιερώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας για να κοιμηθείτε και να ξεκουραστείτε. Ο ύπνος είναι ο καλύτερος γιατρός και για το κουρασμένο μυαλό αλλά και για την κουρασμένη ψυχή. Με ένα ξεκούραστο κεφάλι σκέφτεστε καλύτερα και με ένα ξεκούραστο σώμα ακόμα και οι ψυχικές ταλαιπωρίες σας καταπονούν λιγότερο.

Η ξεκούραση θα σας βοηθήσει να ελέγξετε και το άγχος σας και θα σας απαλλάξει από την συνεχή γκρίνια που πιθανό να έχετε για το πόσο πολύ δεν προλαβαίνετε τις δουλειές σας ή για το πόσο περιορισμένος είναι ο χρόνος σας κλπ. Προσπαθήστε να καθαρίσετε το μυαλό σας από τα προβλήματα και τις σκέψεις που σας βασανίζουν έστω και για λίγο για να μπορέσετε να αποστασιοποιηθείτε και να τα δείτε με ένα άλλο μάτι. Ξεχάστε όλα τα «πρέπει» και τα «θα έπρεπε» που έχετε στο μυαλό σας και απλά χαλαρώστε!

Επόμενο βήμα στη λίστα σας : αναρωτηθείτε τι είναι αυτό που σας «κολλάει» και δεν σας αφήνει να προχωρήσετε μπροστά και να βγείτε από το αδιέξοδο. Τι σας «μπλοκάρει» τελικά; Τα συναισθήματα σας; Ο ίδιος σας ο εαυτός; Κάποιες λανθασμένες επιλογές που έχετε κάνει ή κάποιο άλλο άτομο; Μια κατάσταση ίσως; Εάν καταλάβετε ποιος είναι αυτός ο παράγοντας ή οι παράγοντες που δεν σας αφήνουν να προχωρήσετε τότε θα μπορέσετε να τους επιτεθείτε με όλη σας τη δύναμη και να τους νικήσετε! Μην προσπαθήσετε να επιβληθείτε ή να ελέγξετε όλους αυτούς τους παράγοντες που δεν εξαρτώνται από εσάς. Αυτούς τους εξωγενείς παράγοντες προσπαθήστε μόνο να τους εντοπίσετε και να τους έχετε υπόψη σας ως αναπόσπαστο κομμάτι του προβλήματος σας αλλά αποδεχτείτε ότι δεν μπορείτε να τους επηρεάσετε. Εάν προσπαθήσετε να πολεμήσετε όλα αυτά που δεν μπορείτε να επηρεάσετε το μόνο που θα καταφέρετε είναι να απογοητευτείτε και να κολλήσετε στο πρόβλημα σας ακόμα περισσότερο.

Πολεμείστε αυτά τα κομμάτια του προβλήματος που μπορείτε πραγματικά να αλλάξετε όπως την αρνητική σας διάθεση, την κατάθλιψη που αισθάνεστε , την απελπισία που σας έχει κυριεύσει , την αποθάρρυνση και την παραίτηση κλπ. Βάλτε όλη σας την ενέργεια στο να καταπολεμήσετε την άρνηση που αποτελεί τροχοπέδη στα πάντα στη ζωή σας. Μαζέψτε όλες σας τις δυνάμεις και αντισταθείτε στο πρόβλημα....

Να θέτετε πάντα πολλούς και μικρούς στόχους! Οι πυραμίδες χτίστηκαν πέτρα προς πέτρα. Σπάστε το πρόβλημα σας σε μικρά κομματάκια και προσπαθήστε να ξεπερνάτε ένα κομμάτι του προβλήματος την κάθε φορά και ποτέ όλα μαζί γιατί δεν πρόκειται ποτέ να τα καταφέρετε. Οργάνωση, οργάνωση και πάλι οργάνωση. Κάντε ένα βήμα τη φορά και χαρείτε με τις μικρές σας νίκες. Η κάθε νίκη θα σας φέρει πίσω την χαμένη σας έμπνευση και την αισιοδοξία.

Διαφωνήστε με... τον εαυτό σας! Ναι , μπορεί να φαίνεται παράλογο αλλά δεν σημαίνει ότι έχετε σκεφτεί και έχετε πράξει μέχρι τώρα είναι σωστό. Αναλογιστείτε τις κινήσεις σας και αναθεωρείστε όλα αυτά τα οποία θα κρίνετε ότι τα κάνετε με τον λανθασμένο τρόπο. Οι αποφάσεις σας μπορούν να αλλάξουν , δεν είναι κακό. Με το να αμφισβητήσετε τον εαυτό σας και να καταλήξετε στο αν οι κινήσεις σας μέχρι τώρα ήταν σωστές ή λανθασμένες θα σας κάνει καλό και θα σας αναγκάσει να γίνετε πιο δημιουργικοί. Σκεφτείτε ποια πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν διαφορετικά και τι επιπτώσεις θα είχαν στη ζωή σας. Κατεβάστε καινούργιες ιδέες και ζορίστε το μυαλό σας μέχρι να φτάσει στα άκρα…όλο και κάτι καινούργιο θα βρείτε που θα σας ενθουσιάσει!

Για να αλλάξετε την ροή των πραγμάτων...αλλάξτε πρώτα από όλα την ρουτίνα σας! Ναι , καλά διαβάσατε! Κάντε κάτι διαφορετικό...μιας και αυτό που χρειάζεστε είναι μια μεγάλη αλλαγή στην οπτική γωνία από την οποία βλέπετε τα πράγματα. Πολλές φορές οι ρυθμοί και οι κανόνες με τους οποίους εμείς οι ίδιοι πλαισιώνουμε την ζωή μας δεν μας αφήνουν να λειτουργήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γι αυτό πρέπει να τολμήσουμε να τους αλλάξουμε. Τολμήστε να κάνετε τα πράγματα που ήδη κάνετε με έναν άλλο τρόπο , διαφορετικό από τον γνώριμο. Ελευθερώστε το μυαλό σας από τα δεσμά που εσείς οι ίδιοι του έχετε βάλει και αφήστε το να λειτουργήσει και να δημιουργήσει ανεπηρέαστα και όχι μηχανικά, σύμφωνα με τους δικούς του ρυθμούς. Θα εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα.

Αυτό που πιθανό να μην έχετε σκεφτεί αλλά σας «κολλάει» στο ίδιο σημείο είναι το περιβάλλον στο οποίο ζείτε ή εργάζεστε. Μια αλλαγή στο χώρο σας στο σπίτι ή στη δουλειά είναι ικανή να σας αλλάξει την διάθεση όσο δεν φαντάζεστε και να σας γεμίζει με καινούργιες ιδέες , ενθουσιασμό , όρεξη και κουράγιο. Αλλάξετε απλά τις κουρτίνες σας στο σπίτι ή πάρτε μερικά χρωματιστά μαξιλάρια που θα κάνουν τον χώρο σας να φαντάζει διαφορετικός χωρίς ουσιαστικά να έχει αλλάξει. Βάλτε ένα φυτό στο γραφείο σας ή αλλάξτε θέση στα πράγματα σας. Μην αποκοιμίζετε το μυαλό σας με τις ίδιες εικόνες. Δώστε του καινούργια ερεθίσματα. Πηγαίνετε μια εκδρομή για να ανανεωθείτε και θα δείτε ότι μια απλή αλλαγή στο περιβάλλον σας θα σας αλλάξει τον τρόπο σκέψης και θα σας βοηθήσει να ξεφύγετε από τα τετριμμένα βρίσκοντας έτσι διεξόδους στα ενοχλητικά αδιέξοδα.

Εάν το αδιέξοδο σας είναι καθαρά συναισθηματικό και οφείλεται σε ένα χωρισμό ή σε ένα τσακωμό με κάποιους ανθρώπους που σημαίνουν πολλά για σας , προσπαθήστε για ακόμα μια φορά να ξεχαστείτε από τον θυμό ή την στεναχώρια κάνοντας κάτι άλλο. Απασχολήστε τον εαυτό σας για ένα διάστημα με την δουλειά σας ή με ένα καινούργιο χόμπι ή βγαίνοντας με φίλους που σας φτιάχνουν την διάθεση. Εάν έχετε την δυνατότητα να προσεγγίσετε το άτομο που σας προκαλεί αυτή την συναισθηματική ένταση και να συζητήσετε την κατάσταση μαζί του , κάντε το γιατί η συζήτηση θα σας κάνει καλό και θα σας βοηθήσει σημαντικά στο να προχωρήσετε μπροστά αφού θα ξέρετε πια ότι έχετε κάνει τα πάντα από πλευράς σας για να διορθώσετε το πρόβλημα. Είναι βασικό να έχετε ήσυχη συνείδηση και να μην αναρωτιέστε και να βασανίζεστε με το «τι θα γινόταν αν....». Εάν δείτε ότι δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα σας μπορείτε να ζητήσετε τη βοήθεια κάποιου ειδικού που θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την κατάσταση, να βρείτε ξανά τον εαυτό σας και να πατήσετε στα πόδια σας.

Εάν έχετε πέσει σε ένα φαύλο κύκλο στην ζωή σας και αισθάνεστε δυστυχισμένοι μην απελπίζεστε και προ πάντων μην εγκαταλείπετε τον αγώνα για να ξεφύγετε από όλα αυτά που σας βασανίζουν. Χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια για να καταφέρετε. Μην περιμένετε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν από την μια μέρα στην άλλη , δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας για να οργανωθείτε και να ανασυντάξετε τις δυνάμεις σας. Μη χάνετε το κουράγιο σας και σε καμία περίπτωση μην απελπίζεστε! Χαμογελάστε στη ζωή και αυτή θα σας χαμογελάσει...αργά ή γρήγορα! Γι αυτό την επόμενη φορά που θα βρεθείτε σε αδιέξοδο , δείξτε πίστη στον εαυτό σας. Όλοι έχουμε βρεθεί σε αυτή τη θέση , δεν είστε οι μόνοι. Μπορείτε να ξεπεράσετε τα πάντα αρκεί να πιστέψετε στις δικές σας δυνάμεις! Μην το αναβάλλετε....

Ξεκόλλα!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 19:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει κάποιος που έχει σιωπήσει κι απενεργοποιήθηκε μόνος του, με στόχο την επιστροφή ενός δύο ή τριών αγαπημένων μελών. Νιώθω πως αυτό πρέπει να κάνω.

Το εφαρμοσες τελικα;
Στις 13/1 που ανοιξες το θεμα ή στις 15/1 που εγω προσωπικα ειδα καποιο δικο σου ποστ;
Βρε Αφροδιτη, τα ιδια θ΄αρχισουμε παλι;
Δηλωσες οτι εισαι γεννημενη να πηγαινεις μπροστα!!!
Με δεκανικια, δεν πηγαινεις μπροστα Αφροδιτη!
Φαντασου τι θα γινει εδω μεσα, εαν αρχισουμε και δημοσιοποιουμε ολοι μας, τους ερωτες μας και τα συναισθηματα που νιωθουμε την καθε φορα!
Λες κι εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι και δεν εχουμε ερωτευτει!!
Και στο κατω-κατω, αφου τον εχεις διπλα σου και εισαι ευτυχισμενη,
γιατι πρεπει να τον συναντας και στο διαδυκτιο!
Στην περιπτωση που ζητε μακρια, υπαρχουν και τα τηλεφωνα ή τα προσωπικα e-mail.
Σε αλλη περιπτωση, θα μπορουσα να φανταστω, οτι ειστε καθησμενοι σ΄ενα τραπεζι, ο ενας απεναντι απο τον αλλον, με τον δικο του υπολογιστη και μας κανετε πλακα!!!
Κι υστερα μου μιλας για...δρακοντες...

Ποιον προσπαθεις να πεισεις τελικα...
Εμας ή τον εαυτο σου...


www.myhoroscope.gr

Edited by - angi on 16/01/2006 19:51:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 21:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lorenzo για πρόεδρος

Καλή μου Άντζι σε παρακαλώ ηρέμησε, άσε τις περιπτωσάρες να ηρεμήσουν λιγάκι μπάς και συνέλθουν.... (αν και δεν το βλέπω, θα είχε συμβεί ήδη...)


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 01:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη χάνετε το κουράγιο σας και σε καμία περίπτωση μην απελπίζεστε! Χαμογελάστε στη ζωή και αυτή θα σας χαμογελάσει...αργά ή γρήγορα

quote:
http://scd.mm-b1.yimg.com/image/905634008
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 02:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας δημοσιοποιεί αυτό που αισθάνεται και σκέφτεται.
Εσύ τι αισθάνεσαι και σκέφτεσαι;
Πως πρέπει να κρίνεις όμορφα συναισθήματα;
Πως πρέπει να κρίνεις την αγνή και ανθρώπινη συμπεριφορά;

Ο καθένας πορεύεται όπως νομίζει.
Οποίος πορεύεται πάει μπροστά.
Τουλάχιστον κάποιοι προτιμούν να περπατάνε όρθιοι από το να σέρνονται έστω και με δεκανίκια.

Σε ενόχλησε η δημοσίευση των ανθρώπινων συναισθημάτων που είναι και μέσα στην θεματολογία του forum όμως δεν σε ενοχλούν βασικά πράγματα και δεν αναφέρομαι στο πρόσωπο μου.

Κατευθυνόμενες ενοχλήσεις με σκοπό το προσωπικό συμφέρων.
Γιατί έχεις συμφέρων.

Δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα για τον τρόπο και το ποτέ και θα συναντιούνται δυο άνθρωποι.
Το πήρες με την βία.

Όταν μιλάμε για δράκοντες δεν περιμένουμε να καταλάβεις το νόημα.
Δεν είναι θέμα νοημοσύνης.
Είναι ένα θέμα πιο δύσκολο και από την ίδια την κατανόηση.

Όταν αυτό που πρέπει να κατανοήσεις πονάει και ενοχλεί τότε δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσεις τίποτα.
Αυτό που δεν κατανοείς προσπαθείς να το εξευτελίσεις για να μειώσεις την ουσία του και να το προσπεράσεις ως ανούσιο.

Εσύ για ποιο πράγμα έχεις πείσει τον εαυτό σου;
Πες μου και εγώ θα σου αποδείξω αυτό που δεν τολμάς να περάσεις από το μυαλό σου.

Εγώ τολμώ να περάσω πολλά πράγματα από το μυαλό μου γιατί αυτό που κοροϊδεύεις υπάρχει και δεν είναι ψευδαίσθηση.
Αν και ψευδαίσθηση με διαβάζεις.

Τολμώ γιατί προστατεύομαι από αυτό που δεν μπορείς να διανοηθείς.

Περονόσπορε η ηρεμία είναι προσωπικό θέμα.
Να συνέλθουν από τι;
Μήπως έχουν συνέλθει από το ανθρώπινο κώμα ενώ κάποιοι άλλοι νομίζουν πως είναι ξύπνιοι ενώ βιώνουν αυτό που νομίζουν πως βλέπουν στα πρόσωπα των άλλων;

Με φώναξαν για να αποδείξω την άξια μου να υπάρχω μέσα στο forum ενώ κάθε μέρα υπάρχουν μέλη που αποδεικνύουν πως δεν έχουν καμία θέση μέσα στο forum.

Αναφέρομαι σε αυτούς που θα ενοχληθούν γιατί αυτά που λέω έχουν πάντα στόχο αυτούς που θα ενοχληθούν.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΧΑΡΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ.
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 10:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όχι, καθόλου... Τον σκοπό της συνάντησης δεν καταλαβαίνω// τι κάνατε δηλ. που δεν μπορούσε να γίνει από το τηλέφωνο ή μέσω mail??

Καλά Valnta θες και τα λες ή μας δουλεύεις?
Εσύ δηλαδή όταν παρεξηγήσε με κάποιον του στέλνεις SMS και mail για να λύσεις την παρεξήγηση ή επιδιώκεις να τον δεις από κοντά?
Είναι το ίδιο η απευθείας επαφή με την έμμεση και ψυχρή επαφή του mail? Είναι το ίδιο να διαβάζεις τα "κενά" γράμματα με το να βλέπεις τα "γεμάτα" μάτια του άλλου την ώρα που του μιλάς?

quote:
Φαντασου τι θα γινει εδω μεσα, εαν αρχισουμε και δημοσιοποιουμε ολοι μας, τους ερωτες μας και τα συναισθηματα που νιωθουμε την καθε φορα!

Δε φαντάζομαι να γίνει η Δευτέρα Παρουσία αν αυτό εννοείς...
Δεν υπάρχει τίποτα κακό στους έρωτες και τίποτα μεμτό στην δημοσιοποίηση συναισθημάτων... αν όντως έχεις ερωτευθεί όπως ισχυρίζεσαι θα το ήξερες πολύ καλά!

Κapodistria - Masvidal
Ramoglou - elpida
Ryche -Atma
Deva parinito - Galadriel
AΦΡΟΔΙΤΗ - pixeldream
και πολλοί ακόμη που δεν ξέρουμε και πιθανόν ούτε θα μάθουμε ποτέ...
ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ! (ακόμη και αν δεν είναι αυτός ο στόχος του esoterica) Tα προβλήματα αρχίζουν μόνον όταν αρχίζουν τα ζευγάρια και κάνουν κόμμα αλλά αυτό συμβαίνει ούτως ή άλλως γενικότερα... αφού λειτουργούμε ως αγελαία ζώα και πολλές φορές όταν οργανώνουμε "επίθεση" την κάνουμε σε αγέλες...
Οπότε που είναι το πρόβλημα με τους έρωτες και τη δημοσιοποίησή τους ακόμη δε το κατάλαβα...


Οσο για τα υπόλοιπα... sorry ΑΦΡΟΔΙΤΗ αλλά θα συμφωνήσω με την angi.
Tα λόγια δεν έχουν αξία αν δεν συνοδεύονται από πράξεις...
Ναι εγώ το λέω αυτό...εγώ που σου έστειλα μήνυμα να ξανασυμμετάσχεις τότε που δεν έμπαινες... θυμάσαι? (αυτό να το θυμούνται και κάποιοι άλλοι που φαγώθηκαν να λένε ότι με νοιάζει ο αριθμός μηνυμάτων, πράγμα άτοπο αφού η ΑΦΡΟΔΙΤΗ τείνει να με πλησιάσει σε μηνύματα και γω όμως την παρότρυνα να ξαναμπει!)

Νομίζω όμως ότι το κουράσαμε το θέμα.
lorenzo... συγχαρητήρια για το λογίδριο όσο παράξενο και να σου φαίνεται... μου άρεσε....


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 17/01/2006 10:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 11:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά Valnta θες και τα λες ή μας δουλεύεις?
Εσύ δηλαδή όταν παρεξηγήσε με κάποιον του στέλνεις SMS και mail για να λύσεις την παρεξήγηση ή επιδιώκεις να τον δεις από κοντά?
Είναι το ίδιο η απευθείας επαφή με την έμμεση και ψυχρή επαφή του mail? Είναι το ίδιο να διαβάζεις τα "κενά" γράμματα με το να βλέπεις τα "γεμάτα" μάτια του άλλου την ώρα που του μιλάς?

Δεν ξέρω αν έχεις δημιουργήσει την εντύπωση ότι είμαι βλήμα... σου'χω νέα! ΔΕΝ είμαι!
Φυσικά κ θέλω κ τα λέω/αν δεν ήθελα θα έπαιζα tetris...
Συμφωνώ κ γω με όλους όσους είπαν το "ότι αρχίζει δημόσια, τελειώνει κ δημόσια".
Με αυτή τη λογική που μας παρουσιάζεις, να υποθέσω ότι έχεις βρεθεί με τη Zadok, με την Άτμα κ τελοσπάντων, με όλους όσους είχες ποτέ κόντρα εδώ μέσα??

Αγαπητή μου, το esoterica είναι ένα μέρος στο net. Από τα 100 άτομα που διαβάζεις
πχ. κάθε μέρα, πόσα μπορείς να φέρεις στο μυαλό σου σαν εικόνα? 10?
Τους υπόλοιπους ούτε τους ξέρεις κ ούτε κ πρόκειται να τους γνωρίσεις ποτέ.
Κ αν τους γνωρίσεις τι θα καταλάβεις?? Αν δεν ξέρεις ήδη κάποιον άνθρωπο μπορείς
να "διαβάσεις" τα "γεμάτα" μάτια του?

Πιθανότατα δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.Ίσως φταίει το ότι αρπάζεσαι στα
καλά καθούμενα/ κ δεν ασχολείσαι με το να δεις την "οπτική γωνία" του άλλου...

για αυτό το λόγο κ γω θεωρώ ότι έγραψα ήδη αρκετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 11:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περονόσπορε η ηρεμία είναι προσωπικό θέμα.
Να συνέλθουν από τι;
Μήπως έχουν συνέλθει από το ανθρώπινο κώμα ενώ κάποιοι άλλοι νομίζουν πως είναι ξύπνιοι ενώ βιώνουν αυτό που νομίζουν πως βλέπουν στα πρόσωπα των άλλων;
Σε μένα απευθύνεται και το υπόλοιπο μήνυμα ή μονο αυτό το σημείο


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 11:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lorenzo... συγχαρητήρια για το λογίδριο όσο παράξενο και να σου φαίνεται... μου άρεσε....

Καθόλου παράξενο αγαπητή μου Avallon, τουναντίον μάλιστα! Αυτή την συμπεριφορά θα προτιμούσα να επιδεικνύεται – εσείς ένα από τα παλαιότερα των μελών.
Θεωρώ ότι η συμπεριφορά ενός μέλους με τόσο μεγάλο αριθμό μηνυμάτων {3936!!!} έχει άλλη βαρύτητα απ' ότι ενός νέου μέλους του οποίου αποτελείται ηθελημένα ή όχι πρότυπα..
Υπ' αυτήν την έννοια λοιπόν και η ευθύνη των λόγων, θα πρέπει να βαρύνει τους ώμους του και να το καθιστά ιδιαίτερα προσεκτικό στις τοποθετήσεις του. Ο ρόλος του στις κατά καιρούς προκύπτουσες διενέξεις, θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι πυροσβεστικός κι όχι εμπρηστικός. Η εν θερμώ αντιμετώπιση ενός προβλήματος μοιραία θα επιφέρει και ανάλογη αντίδραση, πράγμα που θα το επιτείνει παρά θα το επιλύσει που νομίζω ότι εν προκειμένω είναι το ζητούμενο αγαπητή μου φίλη..

Νάσε καλά

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 12:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν έχεις δημιουργήσει την εντύπωση ότι είμαι βλήμα... σου'χω νέα! ΔΕΝ είμαι!

Και πάλι:"Θες και τα λες?"
Από που σου ήρθε κάτι τέτοιο στο μυαλό

Λυπάμαι αν από μια φράση μου κατάφερες και ζύγισες την άποψη που έχω δημιουργήσει για σένα...

quote:
Με αυτή τη λογική που μας παρουσιάζεις, να υποθέσω ότι έχεις βρεθεί με τη Zadok, με την Άτμα κ τελοσπάντων, με όλους όσους είχες ποτέ κόντρα εδώ μέσα??

Να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχουν παρεξηγήσεις και "παρεξηγήσεις".
Τις πρώτες αυτές δηλαδή που με ενδιαφέρουν προσπαθώ να τις λύνω... για τις υπόλοιπες αδιαφορώ!

quote:
Πιθανότατα δεν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ.Ίσως φταίει το ότι αρπάζεσαι στα καλά καθούμενα/ κ δεν ασχολείσαι με το να δεις την "οπτική γωνία" του άλλου...

Είναι κι αυτό μια άποψη... Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ! και είναι απόλυτα σεβαστή...
Πως το είπαμε? Οτι δεν ασχολούμαι να δω την οπτική γωνία του άλλου?
Τhink again! Δε μπορώ όμως να βλέπω ΠΑΝΤΑ τις οπτικές των άλλων... τη στιγμή που οι "άλλοι" δε βλέπουν την δική μου οπτική.

Καλή σου μέρα!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 12:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ρόλος του στις κατά καιρούς προκύπτουσες διενέξεις, θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι πυροσβεστικός κι όχι εμπρηστικός.

Τι λες καλέ? Τον Duying Incubus τον περάσανε για τον admin...τώρα αν συνεχίσω εγώ τη δική του πυροσβεστική γραμμή θα με περάσουν για την amalia και δε το θέλω... ,

Εν γένει η άποψή σου όμως είναι σωστή...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 13:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι λες καλέ? Τον Duying Incubus τον περάσανε για τον admin...τώρα αν συνεχίσω εγώ τη δική του πυροσβεστική γραμμή θα με περάσουν για την amalia και δε το θέλω... ,


Αγαπητή μου Avallon, επειδή δεν θυμάμαι να έχει γίνει στο forum παραλληλισμός εμού και του admin, θα μπορούσες να μου πείς πότε συνέβη κάτι τέτοιο?
Εν πάσει περιπτώσει!
Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι στο οποίο θα ήθελα να τοποθετηθώ.
Πιστεύω πως ο "πυροσβεστικός" (όπως ειπώθηκε) ρόλος ενός μέλους δεν συνάδει απόλυτα με τον αριθμό των μηνυμάτων του ή με το χρονικό διάστημα που συμμετέχει στις συζητήσεις των forums.
Ίσως μια τέτοια συμπεριφορά θα ήταν πιο πιθανό να αναπτυχθεί σε ένα μέλος που γνωρίζει καλύτερα μερικά πράγματα.
Κύριο ρόλο διαδραματίζει η διάθεση ενός ατόμου, κατά τη γνώμη μου.
Μια σωστή τοποθέτηση, η θέληση για υγιή κι εποικοδομητικό διάλογο, η διάθεση για αποφυγή συγκρούσεων (είτε μας αφορούν είτε όχι), ο σεβασμός στον συνομιλητή του και στις απόψεις του (ακόμη κι αν αυτές έρχονται σε πλήρη ρήξη με τις δικές μας), νομίζω οτι είναι χαρακτηριστικά, όχι μόνο θεμιτά, αλλά κι εν δυνάμει πρός πραγμάτωση από όλους μας.


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Υπάρχει κάποιος που έχει σιωπήσει κι απενεργοποιήθηκε μόνος του, με στόχο την επιστροφή ενός δύο ή τριών αγαπημένων μελών. Νιώθω πως αυτό πρέπει να κάνω.

Το εφαρμοσες τελικα;
Στις 13/1 που ανοιξες το θεμα ή στις 15/1 που εγω προσωπικα ειδα καποιο δικο σου ποστ;
Βρε Αφροδιτη, τα ιδια θ΄αρχισουμε παλι;
Δηλωσες οτι εισαι γεννημενη να πηγαινεις μπροστα!!!
Με δεκανικια, δεν πηγαινεις μπροστα Αφροδιτη!
Φαντασου τι θα γινει εδω μεσα, εαν αρχισουμε και δημοσιοποιουμε ολοι μας, τους ερωτες μας και τα συναισθηματα που νιωθουμε την καθε φορα!
Λες κι εμεις δεν ειμαστε ανθρωποι και δεν εχουμε ερωτευτει!!
Και στο κατω-κατω, αφου τον εχεις διπλα σου και εισαι ευτυχισμενη,
γιατι πρεπει να τον συναντας και στο διαδυκτιο!
Στην περιπτωση που ζητε μακρια, υπαρχουν και τα τηλεφωνα ή τα προσωπικα e-mail.
Σε αλλη περιπτωση, θα μπορουσα να φανταστω, οτι ειστε καθησμενοι σ΄ενα τραπεζι, ο ενας απεναντι απο τον αλλον, με τον δικο του υπολογιστη και μας κανετε πλακα!!!
Κι υστερα μου μιλας για...δρακοντες...

Ποιον προσπαθεις να πεισεις τελικα...
Εμας ή τον εαυτο σου...


www.myhoroscope.gr

Edited by - angi on 16/01/2006 19:51:38



Μου είσαι ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ αντιπαθής angi. Αδιάφορη και ανύπαρκτη...
Δεν βρίσκω σε σένα ούτε στοχαστική διάθεση, ούτε βαθύτατη υπαρξιακή αναζήτηση και τάση, ούτε λυρισμό, ούτε εκφραστική καλλιέργεια και συνέπεια. Δεν έχεις σε μένα ευρύτατη ανταπόκριση και ποιητική εμβέλεια. Δεν υπάρχεις. Χαίρομαι που λίγα άτομα εδώ μέσα με εμπνέουν και με ηρεμούν. Εκτός από τον Pix, ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ LORENZO, AYTOY TOY ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΙΗΤΗ ΦΩΤΟΣ, ΠΟΥ ΓΑΛΗΝΕΥΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Την πραότητα της Αvallon,και φυσικά την εξαίσια φίλη μου NST. ΄Ενα λαμπερό πλάσμα που είμαι περήφανη που το γνώρισα, και μέσα από ατέλειωτες συζητήσεις μαζί της προβληματίστηκα και λυτρώθηκα.
Ποτέ κυρία angi δεν θα ακολουθήσεις τη φωνή της καρδιάς, και μάλιστα με αγάπη γιά τον άνθρωπο. Στο έγραψα ξανά, διορθώνεις συντονιστές ενώ κάνεις τα μύρια ορθογραφικά λάθη, μάθε να τονίζεις σωστά, θέλει κόπο τρόπο και γνώση αυτό, και μετά μίλα. Μάθε να μην είσαι μιά θλιβερή ενοχλητική μύγα, και ίσως γίνεις συμπαθέστερη.
Είναι δύσκολη η λυρική επένδυση της ψυχής μου είπε κάποτε ο αγαπημένος σοφός πάνσοφος -τι λέω- Λιαντίνης που είναι πάντα ανάμεσά μας.Ακριβολογώ. Σχεδόν ακούω τη φωνή του.
Αδιαφόρησε παιδί μου γιά τους φτηνούς και παρουσίασε γλαφυρά τη δική σου πορεία. Εικονογράφησε με ποιητική συνέπεια τη ζωή σου και χαμογέλα στους εχθρούς σου. Τους σκοτώνεις. Μην επιτίθεσαι σε νεκρούς. Παράξενα λόγια τότε γελούσα τα θεωρούσα υπερβολικά. Τώρα ξέρω...
Λόγια φωτισμένα και διαυγέστατα.Χαίρομαι γιά κάποιους ανθρώπους που γνώρισα και αγάπησα, και λυπάμαι γιά κάποιους που γεννιούνται γιά να πεθάνουν. Πεζοί κενοί φτηνοί αδιάφοροι νωθροί...΄Ετσι απλά...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 13:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λόγια ψυχής...Δικά του...
Ανάμεσα στο κυκλάμινο από δω και στον γαλαξία της Ανδρομέδας από κει, το φως είναι ο διευθέτης και ο κοσμήτορας.
Δημήτρης Λιαντίνης...
Σ΄ευχαριστώ όπου και να είσαι...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 13:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφροδίτη και Pixel σας το αφιερώνω μιας και σας αρέσει η ποίηση...
quote:
Αλέξανδρος Ιανναίος, και Αλεξάνδρα
Επιτυχείς και πλήρως ικανοποιημένοι,
ο βασιλεύς Αλέξανδρος Ιανναίος,
κ' η σύζυγός του η βασίλισσα Αλεξάνδρα
περνούν με προπορευομένην μουσικήν
και με παντοίαν μεγαλοπρέπειαν και χλιδήν,
περνούν απ' τες οδούς της Ιερουσαλήμ.
Ετελεσφόρησε λαμπρώς το έργον
που άρχισαν ο μέγας Ιούδας Μακκαβαίος
κ' οι τέσσαρες περιώνυμοι αδελφοί του·
και που μετά ανενδότως συνεχίσθη εν μέσω
πολλών κινδύνων και πολλών δυσχερειών.
Τώρα δεν έμεινε τίποτε το ανοίκειον.
Έπαυσε κάθε υποταγή στους αλαζόνας
μονάρχας της Αντιοχείας. Ιδού
ο βασιλεύς Αλέξανδρος Ιανναίος,
κ' η σύζυγός του η βασίλισσα Αλεξάνδρα
καθ' όλα ίσοι προς τους Σελευκίδας.
Ιουδαίοι καλοί, Ιουδαίοι αγνοί, Ιουδαίοι πιστοί - προ πάντων.
Αλλά, καθώς που το απαιτούν η περιστάσεις,
και της ελληνικής λαλιάς ειδήμονες·
και μ' Έλληνας και μ' ελληνίζοντας
μονάρχας σχετισμένοι - πλην σαν ίσοι, και ν' ακούεται.
Τωόντι ετελεσφόρησε λαμπρώς,
ετελεσφόρησε περιφανώς
το έργον που άρχισαν ο μέγας Ιούδας Μακκαβαίος
κ' οι τέσσαρες περιώνυμοι αδελφοί του.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης



I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 15:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας

Αγαπητή Valnta

Οσο και να ψάξεις δεν υπάρχει Επίσιμη αιτιολόγιση για ποιόν λόγο κλειδώθηκε η ΑΤΜΑ.Το μόνο που υπάρχει ειναι η Ανακοίνωση της Απενεργοποιήσης της και η σχετική διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει για τυχόν επανενεργοποιηση του λογαριασμού της.
Προσωπικά μου έγινε γνωστή η αφορμή της απενεργοποίησης της από τους συντονιστικούς παράγοντες.Αφορμή λοιπόν στάθηκε το Μοναδικό προσβλητικό post που έκανε η ΑΤΜΑ στο θέμα "Το Αχαλίνωτο,ο
κακός Vril και η εισβολή των Ελ απο το Νι-Λα Γου,με το οποίο απαντούσε στις ανυπόστατες κατηγορίες μέλους που την ενέπλεκε τόσο σε (τεχνητές κατα την αποψή μου) διαπλοκές με άλλο forum εσωτερικής αναζήτησης όσο και με την κατοχή ενός κωδικού που ποτέ δεν είχε στην κατοχή της.

Στο εν λόγω ποστ η ΑΤΜΑ χρησιμοποιησε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς στο μέλος που την κατηγορούσε και γι αυτό κλειδώθηκε.Σημείωσε οτι η ΑΤΜΑ ολον αυτόν τον καιρό που διαδραματίστηκαν ουκ ολίγα τραγελαφικά,όσο και αν δεχόταν απαξιωτικές επιθέσεις δεν απάντησε σε καμμία,παρα μόνο όταν την μπλέξανε σε τόσο σοβαρές υποθέσεις.
Καταλαβαίνεις οτι όλα έχουν ένα Όριο και απο ενα σημείο και μετά όταν δεν απαντάς στις προκλήσεις θεωρήσε Ενοχος.

Καλώς ή κακώς η ΑΤΜΑ απάντησε έχοντας και την άδεια του Μystica (μιας και οι κατηγορίες ενέπλεκαν και αυτό)
και ξεδιάλυνε κατ εμέ οχι μόνο το κίνητρο που πυροδωτούσε το μέλος εκείνο να εκτοξέυει κατηγορίες αλλά και αποκατέστησε την αλήθεια που διαστρεβλωνόταν στην προσπάθεια του μέλους να αποδώσει δικές του πράξεις οχι μόνο στην ΑΤΜΑ αλλά και σε άλλο forum.Η ΑΤΜΑ δέχτηκε την ποινή της και μάλιστα αποδέχτηκε και το ποστ του Αdmin στο Κυτίο Παραπόνων,ούτε μπήκε με νέο κωδικό,ούτε εβγαλε χωλή πουθενά για την "αδικη" ποινή της.

Valnta
δεν είναι ουσιαστικά 504χλμ αλλά 1000χλμ!!!
Μόνο μέσα σε μία μέρα!!!
Γιατί μόνο μια μέρα δεν εργάζεται η ΑΤΜΑ.
Αν και το έχει γνωστοποιήσει τηλεφωνικά στην Διαχειρίστρια του Forum
δεν φάνηκε να αλλάζει η στάση τους.

Ελπίζω όμως οτι ο παραλογισμός αυτός (ενα τέτοιο ταξίδι) θα γίνει κάποια στιγμή κατανοητός και με το Πνεύμα Δικαιοσύνης αλλά και Αγάπης που σύμφωνα με τις αρμόδιες αρχές διαπνέεται ο χώρος των forums η στάση αυτή θα αλλάξει ωστε να βρεθεί μια Χρυσή Τομή
για επικοδομητικό διάλογο αφού άλλωστε καλή πρόθεση υπάρχει και από τις δύο πλευρές απ οσο γνωρίζω.

Εν τέλει θεωρώ υπεραρκετή την τιμωρία η οποία της επιβλήθηκε
που στην αρχή ηταν δυο εβδομάδες και εχει φτάσει να είναι ενας μήνας.
Και γω θεωρώ οτι ξεκινά δημόσια να τελείωνει δημόσια αλλά
απο την άλλη οι διαχειριστές εχουν διαφορετική άποψη και δεν φαίνεται
να την αλλάζουν.Αλλά δυστηχώς δεν μένουμε Αθήνα.
Τι αλλο να πω;

Πιστέυω όμως οτι αργα ή γρήγορα θα Εισακουστούμε γιατι βαρέθηκα
και γω να κάνω όλα αυτά τα κατεβατά,ενώ με ενα,δυό,δέκα,σαράντα τηλέφωνα το θέμα μπορεί να λυθεί άμεσα και χωρίς πολλά λόγια.
Έυχομαι να επικρατήσει η Λογική και πολύ συντομα να εχουμε
κοντά μας και τα δύο αυτά μέλη.

Αλλιώς θα πρέπει να υποθέσω οτι υπάρχουν άλλα συμφέροντα
και ειλικρινά δεν θέλω να μπώ καν σε αυτήν την διαδικασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ...

Θα ‘θελα να πω ορισμένα πράγματα, λαμβάνοντας αφορμή από το πρόσφατο θέμα που δημιουργήθηκε από το μέλος Pixeldream κι από το ότι το θέμα των πρόσφατων απενεργοποιήσεων και της πιθανής επανενεργοποίησης των διαγραφέντων μελών συνεχίζει να απασχολεί την κοινότητα του Esoterica—και καλά κάνει, κατά τη γνώμη μου. Επειδή λοιπόν, όπως δήλωσα και στο άλλο θέμα άλλωστε, είμαι κι εγώ υπέρ του δημόσιου διαλόγου και της δημόσιας κριτικής των όσων κατά καιρούς απασχολούν μια κοινότητα όπως είναι το Esoterica, θέλω απλά και μόνο να πω την άποψή μου με ειλικρίνεια και αντικειμενικότητα. Γνωρίζω δε ότι μπορεί να γίνω δυσάρεστος, όπως κι ότι τα λόγια μου μπορεί να γίνουν αντικείμενο παρεξηγήσεων, παρερμηνειών κοκ, κάτι που όμως ουδόλως μ’ ενδιαφέρει. Θα προσπαθήσω να είμαι σαφής κι ευχαρίστως να δώσω τις όποιες διευκρινίσεις εκ των υστέρων...

Αρκετά όμως με τους προλόγους! Επί του θέματος προχωρώ...

Όπως έχω ξαναπεί, για λόγους που άλλοι είναι γνωστοί και άλλοι όχι—μια και αφορούσαν και στην προσωπική ζωή ορισμένων μελών—το κλίμα μέσα στο φόρουμ ήταν ιδιαίτερα τεταμένο, όχι μόνο το τελευταίο αυτό διάστημα, αλλά και τους μήνες που προηγήθηκαν αυτού. Η καθόλου ευχάριστη αυτή ατμόσφαιρα, μπορεί σε τελική ανάλυση να μην επηρέασε τη ροή των περισσοτέρων συζητήσεων στο φόρουμ, ήταν όμως έκδηλη σε μια σειρά εξ αυτών, οι οποίες αναλώθηκαν τελικά σε αντιπαραθέσεις επί προσωπικού, σε εκτόξευση χαρακτηρισμών εκατέρωθεν κι άλλα τέτοια «όμορφα» φαινόμενα. Το ΠΟΙΟΣ έκανε την αρχή αλλά και το ΠΩΣ έγινε η αρχή αυτού του φαινομένου, ούτε είμαι σε θέση να το γνωρίζω, ούτε και μ’ ενδιαφέρει! Αυτό που εγώ είδα—και γνωρίζω ότι θα συμφωνήσουν και πολλοί άλλοι σ’ αυτό μαζί μου—ήταν μια πρωτοφανής απώλεια κάθε έννοιας εγκράτειας και μέτρου...Είδα ανθρώπους να «αρπάζονται» απ’ το παραμικρό, ανθρώπους να ηδονίζονται από απαντήσεις του επιπέδου «και τώρα του την είπα του παλιοπ***» κλπ κλπ. Είναι λογικό λοιπόν, εφόσον δεν υπήρχε η διάθεση, παρά τις περί του αντιθέτου «διακηρύξεις», να γίνει κάποιο βήμα προσέγγισης ή έστω αυτοκριτικής και καλής πρόθεσης, η όλη κατάσταση να οδηγηθεί σε αδιέξοδο και τελικά στην «έκρηξη», υπό τη μορφή των απενεργοποιήσεων. Βλέπω ότι πολύς λόγος γίνεται για τους ακριβείς λόγους απενεργοποίησης κάποιων μελών. Αλλά κατά βάθος νομίζω γνωρίζουμε όλοι—και τα ίδια τα απενεργοποιημένα μέλη—ποιοι ήταν οι λόγοι αυτοί. Οι λόγοι ήταν πολύ απλά ότι η κατάσταση που είχε δημιουργηθεί ΔΕΝ μπορούσε άλλο να συνεχιστεί! Τόσο απλά!

Καλώς ή κακώς λοιπόν φτάσαμε ως εκεί...Οι απενεργοποιήσεις έγιναν και η κατάσταση εκτονώθηκε κάπως. Και είμαι σίγουρος ότι αν οι απενεργοποιήσεις δεν συνοδεύονταν από την πρωτότυπη, ομολογουμένως, απόφαση της συντονιστικής ομάδας περί επανενεργοποίησης υπό την προϋπόθεση των ιδιωτικών συναντήσεων, τώρα το θέμα θα είχε ίσως λυθεί...Θέλω να πιστεύω ότι όλοι οι συμμετέχοντες στα τελευταία γεγονότα έκαναν την αυτοκριτική τους, συνειδητοποίησαν τα λάθη τους—και τα δικά τους, όχι μόνο των άλλων—και ήταν έτοιμοι για την επιστροφή τους στο φόρουμ, στο οποίο και πρόσφεραν πολλά, ο καθένας με τον τρόπο του. Το θέμα των συναντήσεων ήταν μια λανθασμένη κίνηση από την πλευρά των συντονιστών και θα επιμείνω σ’ αυτό! Και τη θεωρώ «κακή» ως κίνηση όχι από τη σκοπιά των κινήτρων αυτής, αλλά απλά πιστεύω πως αυτοί δεν προέβλεψαν τις επιπτώσεις που θα μπορούσε να είχε αυτή, αλλά και αυτήν καθαυτήν τη δυσκολία εφαρμογής της. Καταλαβαίνω δε ότι μία συντονιστική απόφαση, έχοντας ένα άλλο ειδικό βάρος από μόνη της, κακά τα ψέματα, είναι δύσκολο να ανακληθεί. Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο...όπως άλλωστε και η συγχώρεση...

Τι θέλω να πω μ’ όλα αυτά; Αφού το θέμα σαφώς και είναι ανοιχτό ακόμη, ας γίνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια προσπάθεια ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ να επικρατήσει η λογική και οι καλές προθέσεις και θα ‘θελα να σταθώ και σε μια φράση του αγαπητού TheChosenNone :

quote:
Έυχομαι να επικρατήσει η Λογική

Πρόσεξα επίσης και κάτι άλλο στα λόγια του, το εξής :

quote:
πολύ συντομα να εχουμε
κοντά μας και τα δύο αυτά μέλη.

Και θα ‘θελα να υπενθυμίσω σε όλους ότι τα απενεργοποιημένα, με βάση την ανακοίνωση του Admin στην οποία αναφέρεται ο TheChosenNone, μέλη δεν είναι μόνο δύο, αλλά τέσσερα (εφόσον επανενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός της Αφροδίτης) και αν προσθέσουμε και το λογαριασμό του Pixeldream, του οποίου η απενεργοποίηση έγινε μετά, πέντε. Δηλαδή οι λογαριασμοί Ryche, Deva_Parinito, ATMA, Galadriel και Pixeldream.

Από τη μια λοιπόν καλώ κι εγώ με τη σειρά μου τη συντονιστική ομάδα να κάνει ένα βήμα καλής θέλησης προς όλους, μην επιμένοντας στην απόφασή της περί συναντήσεων, αφού οι όποιες συνεννοήσεις μπορούν να γίνουν πανεύκολα και με τη χρήση άλλων μέσων...Θα το γνωρίζετε καλύτερα από μένα άλλωστε ότι ο,τιδήποτε κι αν ειπωθεί σε μια τέτοια συνάντηση, οποιεσδήποτε διαβεβαιώσεις και να δοθούν, εάν η καλή πρόσθεση δεν αποδειχτεί ΕΜΠΡΑΚΤΑ και στη συνέχεια, τότε όλ’ αυτά είναι «άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε»! Μικρή σημασία έχει κατ’ εμέ το αν οι διαβεβαιώσεις θα δοθούν «live» ή με όποιον άλλο τρόπο.

Από την άλλη πλευρά καλώ τα μέλη που εμπλέκονται να κάνουν—αν δεν την έχουν κάνει ήδη—την αυτοκριτική τους και να δηλώσουν ότι είναι πράγματι ΕΤΟΙΜΑ ν’ αφήσουν πίσω τις διαμάχες και το παρελθόν και να κάνουν μια νέα αρχή. Παρατηρώ ότι υπάρχει μια διάθεση να δικαιολογηθούν λόγια που ειπώθηκαν στο παρελθόν, να εξηγηθούν, να αναλυθούν κοκ, να βρεθούν εκ νέου οι «αθώοι» και οι «ένοχοι» σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο προ πολλού έχει «χαθεί η μπάλα»! Αναφέρομαι στα λόγια σου, TheChosenOne, στο προηγούμενο ποστ σου, με τα οποία προσπαθείς να δικαιολογήσεις ένα συγκεκριμένο ποστ και το τί και γιατί ειπώθηκε εκεί! Πιστεύεις ότι αυτό βοηθά αυτή τη στιγμή; Πιστεύεις ότι πρέπει να αρχίσουμε και πάλι ένα κυνήγι του τι είπε ο καθένας και πως ακριβώς το είπε, ένα κυνήγι του ποιος και γιατί έκανε την αρχή, ότι θα πρέπει καθένας εδώ μέσα να αποδεικνύει ότι δεν είναι "ελέφαντας"; Δεν έχει πλέον σημασία...ΚΑΜΙΑ! Τα μέλη του Esoterica θέλω να πιστεύω ότι και κρίση έχουν και σκέπτονται και μπορούν και μόνα τους να βγάλουν συμπεράσματα. Είστε έτοιμοι—και αναφέρομαι και πάλι σε ΟΛΟΥΣ—να τα αφήσετε όλα πίσω, όχι στα λόγια, αλλά ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ; Αποδείξτε το αυτό με τη στάση σας, με το Λόγο σας, τον οποίο γνωρίζω ότι έχετε και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ως δώρο κι όχι μόνον ως όπλο! Προσωπικά θα χαρώ—και πολλοί άλλοι μαζί με μένα—να σας έχουμε και πάλι ΟΛΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ κοντά μας, όχι ως «άσωτους» και «μετανιωμένους υιούς», αλλά ως ζωντανές προσωπικότητες με Λόγο και Άποψη—για να αντιγράψω κάτι που είπα στον ίδιο τον Pixeldream κάποια στιγμή!

Ελπίζω και πάλι η παρέμβασή μου να μην παρεξηγηθεί...Τα λέω όλ’ αυτά επειδή πραγματικά λυπάμαι όταν βλέπω ανθρώπους που μπορούν να προσφέρουν να αναλώνονται σε τέτοιες ανούσιες διαμάχες. Ας πρυτανεύσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ρημάδα η Λογική ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...Ούτε δικαστήριο είναι εδώ να βρίσκουμε τον ένοχο, ούτε και χωράφι είναι για να το μοιράσουμε όπως μας βολεύει! Απ’ το χώρο αυτό ας πάρουμε ό,τι μπορούσε κι ας δώσουμε όσα μπορούμε ο καθένας...Όλα τ’ άλλα είναι περιττά!

Edited by - durden_alie on 17/01/2006 19:15:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 21:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου Avallon, επειδή δεν θυμάμαι να έχει γίνει στο forum παραλληλισμός εμού και του admin, θα μπορούσες να μου πείς πότε συνέβη κάτι τέτοιο?
Εν πάσει περιπτώσει!
Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι στο οποίο θα ήθελα να τοποθετηθώ.
Πιστεύω πως ο "πυροσβεστικός" (όπως ειπώθηκε) ρόλος ενός μέλους δεν συνάδει απόλυτα με τον αριθμό των μηνυμάτων του ή με το χρονικό διάστημα που συμμετέχει στις συζητήσεις των forums

Aει γειά σου!
Αξιος! Αξιος! ο συντονιστής...

quote:
Ας πρυτανεύσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η ρημάδα η Λογική ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ...Ούτε δικαστήριο είναι εδώ να βρίσκουμε τον ένοχο, ούτε και χωράφι είναι για να το μοιράσουμε όπως μας βολεύει! Απ’ το χώρο αυτό ας πάρουμε ό,τι μπορούσε κι ας δώσουμε όσα μπορούμε ο καθένας...Όλα τ’ άλλα είναι περιττά!

Χαίρομαι που υπάρχει έστω και ένα άτομο εδώ μέσα με ΛΟΓΙΚΗ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 07:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητή μου Avallon, επειδή δεν θυμάμαι να έχει γίνει στο forum παραλληλισμός εμού και του admin, θα μπορούσες να μου πείς πότε συνέβη κάτι τέτοιο?
Εν πάσει περιπτώσει!
Θα ήθελα να σταθώ σε κάτι στο οποίο θα ήθελα να τοποθετηθώ.
Πιστεύω πως ο "πυροσβεστικός" (όπως ειπώθηκε) ρόλος ενός μέλους δεν συνάδει απόλυτα με τον αριθμό των μηνυμάτων του ή με το χρονικό διάστημα που συμμετέχει στις συζητήσεις των forums
--------------------------------------------------------------------------------


Aει γειά σου!
Αξιος! Αξιος! ο συντονιστής...


Αγαπητή μου Avallon, σ' ευχαριστώ για τις "επευφημίες" σου...
Παρόλα αυτά, δε μου απάντησες στο ερώτημα που σου έθεσα οπότε θα περίμενα να λάβω μια απάντηση.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 08:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ Αφροδίτη.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να σου γράψω ένα ποιήμα σαν τα δικά σου...
Προχωράμε...

Λοιπόν προτείνω να ακολουθήσουμε τις παραπάνω προτάσεις του σοφού φίλου, και να ξεκινήσουμε την ανασύνταξη με αλλαγή στην διακόσμηση και με εκείνη την επιδρομή στη θάλασσα...
Είναι πολύ πιο γρήγορο, αποτελεσματικό και ακίνδυνο.
Και βλέπουμε...

Ετσι και αλλιώς τα υπόλοιπα απ' οτι αντιλαμβάνομαι έχουμε άπειρο χρόνο να τα κυνηγάμε...και να φιλοσοφούμε...

Με πολλή αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy