ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 τι ειναι αιρεση κατα την ορθοδοξη εκκλησια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 10:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ VELISSARIΕ,

λες:

quote:
Ψηλε δεν θα βγαλεις ακρη αφου βλεπεις οτι δεν θελουν να κανουν διαλογο και να κανουν μια συγκριση γιατι ο σκοπος τους ειναι να κατακεραυνωνουν συνεχως τον χριστιανισμο

Προφανώς εννοείς ότι το μέλος Ψηλός χρησιμοποιώντας ναζιστικές μεθόδους και ισοπεδώνοντας τις απόψεις των άλλων, ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ !

Μπορεί φίλε VELISSARIΕ, το μέλος Ψηλός να κάνει υποθέσεις και βάσει αυτών να χαρακτηρίζει τρίτους και να τους καταδικάζει, αρκεί να υπερασπίζεται την εκκλησία και την ορθοδοξία!

Μπορεί βέβαια μ'αυτόν τον τρόπο να πέφτει λίγο έως πολύ έξω από την πραγματική εικόνα της κοινωνίας. Δεν τον νοιάζει όμως. Έτσι έκαναν οι Χριστιανοί από αρχαιοτάτων χρόνων.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 13:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί βέβαια μ'αυτόν τον τρόπο να πέφτει λίγο έως πολύ έξω από την πραγματική εικόνα της κοινωνίας. Δεν τον νοιάζει όμως. Έτσι έκαναν οι Χριστιανοί από αρχαιοτάτων χρόνων.

Η υπογράμμιση δική μου στο παραπάνω απόσπασμα από τα λεγόμενα του Vasiliscm.

Αγαπητέ Vasiliscm, θυμάμαι πως είχαμε κάνει και πριν κάμποσο καιρό μια συζήτηση γύρω από ένα τέτοιο θέμα.
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο αλλά και την αιτιολόγηση μιας τέτοιας υπόθεσης η οποία ενδεχομένως να πηγάζει από τα προσωπικά σου βιώματα ή από τα δικά σου φίλτρα.
Όμως μια τέτοια γενίκευση θεωρώ πως ούτε συμβάλλει στην αντιμετώπιση ενός θέματος ούτε και στην προσέγγιση της πραγματικότητας.

Εκτός αν έχεις γνωρίσει όλους τους Χριστιανούς του κόσμου από αρχαιοτάτων χρόνων έως σήμερα κι έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο - που και πάλι θα ήταν η δική σου αλήθεια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 14:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι έκαναν οι Χριστιανοί από αρχαιοτάτων χρόνων

Πολύ αφοριστική και ισοπεδωτική η προσέγγιση σου για τους Χριστιανούς.Μην ομαδοποιείται τους ανθρώπους και μην τους βάζετε ταμπέλες.Γιατί αυτό μπορεί να γίνει από άλλους και για εσάς.

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 20:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying,

έχεις δίκιο να ζητάς στοιχεία και αποδείξεις για τα λεγόμενά μου.

Οι πρώτοι λασπολόγοι και σφαγείς των ελλήνων ήταν οι Άγιοι Πατέρες της εκκλησίας μας.
Δεν έπαιρναν πάντοτε το σπαθί αλλά ήταν οι ηθικοί αυτουργοί των σφαγών και των διωγμών των Ελλήνων από τους Αυτοκράτορες της Ανατολικής Ρωμαικής Αυτοκρατορίας.
Παραθέτω απόσπασμα από παλαιότερο post μου σχετικά με το θέμα:


quote:
Οι διάφοροι Άγιοι της εκκλησίας ήταν μεγάλοι απατεώνες της εποχής τους και υπεύθυνοι για διωγμούς και σφαγές αλλοθρήσκων και κυρίως ελλήνων εθνικών.

Ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος:

quote:Ο. Ι ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ

«Κανείς δεν πρέπει στα παιδιά του, των (Ελλήνων) προγονών να καλεί τα ονόματα, του πατέρα, της μητέρας, του παππού και του προπάππου, αλλά (μόνο) αυτά των δικαίων, (της Π. Διαθήκης)» Ι. Χρυσ/μος περί κενοδοξίας και πως δει τους γονείς ανατρέφει τα τεκνά (690) 641.65 -

Ο Ι. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΕ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ:

«Ο δε μέγας Ιωάννης (ο Χρυσόστομος) ασκητάς πυρπο­λούμενους από ζήλον θεού (φανατισμένους καλόγερους) συνέλεξε, με βασιλικούς δε νόμους αυτούς οπλίσας, κατά των ειδωλικών (ελληνικών) έπεμψε τεμενών, τα δε χρήματα για τους κατεδαφιστές και τους βοηθούς, δεν έλαβε απ’ τα βασιλικά ταμεία (!) αλλά από πλού­σιες γυναίκες που φιλοτίμως να παρέχουν κατέπειθε, ώστε με την λαμπρή τους πίστη να κερδίσουν την ευλογία. Έτσι με τον τρόπο αυτόν τους υπολει­πό­μενους Σηκούς (ελληνικούς ναούς) με τούτον τον τρόπον εκ βάθρων ανέσπασεν». Θεοδώρητου εκκλησιαστική ιστορία επιστολή Δαμάσου (Τομ. 5ος 329/ 8-330/8).

Παρά τους ατελείωτους ισχυρισμούς περί θεοπνευστίας και αγάπης, ο Ιουδαιο-Χριστιανισμός δυστυχώς χρεώνεται ιστορικά τον αφανισμό και όχι την διάσωση του ελληνικού πολιτισμού. Ο «Ελληνισμός», ο σημαντικότερος πολιτισμός της ανθρώπινης ιστορίας, υπήρξε επί αιώνες θύμα της φοβερότερης θρησκευτικής μισαλλοδοξίας και δυστυχώς εξακολουθεί εισέτι πάσχων! (1/6/2000)

Τα παραπάνω αποσπάσματα είναι παρμένα από τα βιβλία του Μ. Θ. Καλόπουλου, απ’ την σειρά ΒΙΒΛΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ: «Το μεγάλο ψέμα», «Ο ένοπλος δόλος» και «Αβραάμ ο Μάγος»,

Εκτός του "Άγιου" χρυσόστομου υπάρχουν πολλοί άλλοι μισέλληνες Άγιοι της δήθεν ελληνορθοδόξου εκκλησίας:

Βασίλειος, Γρηγόριος, Αθανάσιος, Αντώνιος κλπ. ο ένας πιό μισέλλην απ'τον άλλο!
Διώκτες των αλλοθρήσκων και των ελλήνων. Ενίοτε ηθικοί αυτουργοί σφαγών των Βυζαντινών Αυτοκρατόρων εις βάρος των εθνικών και των ειδωλολατρών.

Οι δε σύγχρονοι Άγιοί σας δεν έκαναν διωγμούς και άλλες "ιερές" πράξεις λόγω αλλείψεως ισχύως και εξουσίας της εκκλησίας.


Στηριζόταν ανέκαθεν το παπαδαριό στο ψέμα και την συκοφαντία για να αρχίσει τους διωγμούς και τις σφαγές του. Έλεγε ο κάθε πατέρας Χρυσόστομος στο χριστεπώνυμο πλήθος:" Οι Έλληνες είναι αντίχριστοι και πολεμούν τον Χριστό !". Βουρ οι αυτοκράτορες να ακολουθήσουν τις προτροπές του Αγίου Πατέρα !
---------------------------------

Φανταστείτε φίλοι μου ότι το μέλος Ψηλός σήμερα δεν διστάζει να λασπολογήσει και να βάλει στο στόμα των άλλων φράσεις και απόψεις που δεν τους εκφράζουν.
Τι μπορούσαν να κάνουν οι δύστυχοι πρόγονοί μας απέναντι στην εξουσία της εκκλησίας που ήταν κράτος εν κράτει?
----------------------------------
Φίλε Dying δεν σε είδα να κάνεις κάποια παρέμβαση απί της ουσίας για το μέλος Ψηλός που χρησιμοποιεί ναζιστικό τρόπο ισοπέδωσης των απόψεων των άλλων. Αντιθέτως όταν ο Ψηλός σε καλεί τρέχεις να απαντήσεις μήπως σε κακοχαρακτηρήσει.

Επί της ουσίας φίλτατε Dying τι έχεις να πεις?

Βασίλης

Edited by - Vasiliscm on 21/10/2006 20:54:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 22:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπίλυ,
Συνεχίζεις να κράζεις και να προκαλείς!!

Δεν θα σε ακολουθήσω, θέλω μόνο να σου πω δυο πράγματα.

Μην ασχολείσαι με τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι άνθρωπος ήταν και τι είπε.
Μην αρκείσαι βρε φίλε στα επικριτικά σχόλια που βρίσκεις στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών, είναι ντροπή να γίνεσαι το φερέφωνο του Καλόπουλου.
Μην αρπάζεις δυο τρεις φράσεις, έτσι ξεκάρφωτα, και λασπολογείς εναντίων των Αγίων Πατέρων της Εκκλησία μας.

Εν ολίγοις, για ακόμη μια φορά, μας λες ότι οι «Έλληνες» ήταν τόσο ηλίθιοι, χωρίς καθόλου μυαλό, έτσι ώστε έχαφταν «τα ψέματα και τη συκοφαντία» του «κάθε πατέρα Χρυσόστομου» και ξεκίναγαν τις σφαγές;;
Καλά βρε Μπίλυ, εγώ νόμιζα ότι η κρίση και τα επιχειρήματά σου ήταν ανώτερα από εκείνα ενός μικρού παιδιού!!!

Με τέτοια φτηνιάρικα κόλπα σας καταφέρνουν και σας σέρνουν από τη μύτη;;

Δεν ξέρω τι έκαναν οι δικοί σου οι πρόγονοι, οι δικοί μου όμως, εδώ και 2000 χρόνια, ζουν εν αγάπη και ειρήνη στην αγκαλιά της Εκκλησίας του Χριστού.

Να είσαι καλά φίλε μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 22:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μην ασχολείσαι με τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι άνθρωπος ήταν και τι είπε.»

Επειδή τον συγκεκριμένο τον έχω μελετήσει φίλτατε πολύ καλά, θα ήθελα να μας περιγράψεις το τι εννοείς....

Ψηλός:
«Μην αρκείσαι βρε φίλε στα επικριτικά σχόλια που βρίσκεις στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών, είναι ντροπή να γίνεσαι το φερέφωνο του Καλόπουλου.»

Νομίζεις ότι ως φερέφωνο του Απολογητή, εμφορείσαι «άκρας αξιοπιστίας»?

Ψηλός:
«Εν ολίγοις, για ακόμη μια φορά, μας λες ότι οι «Έλληνες» ήταν τόσο ηλίθιοι, χωρίς καθόλου μυαλό, έτσι ώστε έχαφταν «τα ψέματα και τη συκοφαντία» του «κάθε πατέρα Χρυσόστομου» και ξεκίναγαν τις σφαγές;;»

Ο υπεραπλουστευμένος τρόπος που προσεγγίζεις το ερώτημα, είναι αναμενόμενο να σε οδηγήσει σε τόσο «άμεσες διαπιστώσεις».

Οι Έλληνες που ομιλείς, είναι ένα μύθευμα κατ αρχάς. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η σταδιακή επιβολή του δόγματος και στα κεφάλια των ελλήνων, υπήρξε μια δυσώδη και αιματηρή διαδικασία.

Κανείς πιστός της όποιας θρησκείας, δεν απαρνιέται την παράδοση του, τις συνήθειες των γονιών του, την γενικότερη του στάση απέναντι στα επέκεινα, μόνο και μόνο επειδή ένας Χρυσόστομος θα του πει πως......οι θεοί σου είναι ψεύτικοι και ο δικός μας γνήσιος!

Εξάλλου, μέσα απο τα πύρινα λόγια των διαφόρων «Πατέρων», μέσα απο τους αναθεματισμούς τους και τις ύβρεις, μπορούμε κάλλιστα να διακρίνουμε κατα πόσο «έχαφταν» οι έλληνες ή όχι......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 22:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι έκαναν οι δικοί σου οι πρόγονοι, οι δικοί μου όμως, εδώ και 2000 χρόνια, ζουν εν αγάπη και ειρήνη στην αγκαλιά της Εκκλησίας του Χριστού.

ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΡΕ ΨΗΛΕ
ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΣΟΥ????????????????????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 23:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Μην ασχολείσαι με τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι άνθρωπος ήταν και τι είπε.»

Επειδή τον συγκεκριμένο τον έχω μελετήσει φίλτατε πολύ καλά, θα ήθελα να μας περιγράψεις το τι εννοείς....



Να υποθέσω ότι τον έχεις μελετήσει και εσύ όπως ο Καλόπουλος;;

quote:

Ψηλός:
«Μην αρκείσαι βρε φίλε στα επικριτικά σχόλια που βρίσκεις στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών, είναι ντροπή να γίνεσαι το φερέφωνο του Καλόπουλου.»

Νομίζεις ότι ως φερέφωνο του Απολογητή, εμφορείσαι «άκρας αξιοπιστίας»?



Αυτό το «εμφορείσαι» δεν κατάλαβα που κολλά σε αυτό που λες, αλλά δεν πειράζει, δέχομαι να ζήσω, έστω και με αυτό το «βασανιστικό ερώτημα».


quote:

Ψηλός:
«Εν ολίγοις, για ακόμη μια φορά, μας λες ότι οι «Έλληνες» ήταν τόσο ηλίθιοι, χωρίς καθόλου μυαλό, έτσι ώστε έχαφταν «τα ψέματα και τη συκοφαντία» του «κάθε πατέρα Χρυσόστομου» και ξεκίναγαν τις σφαγές;;»

Ο υπεραπλουστευμένος τρόπος που προσεγγίζεις το ερώτημα, είναι αναμενόμενο να σε οδηγήσει σε τόσο «άμεσες διαπιστώσεις».



Όταν μου λες ότι ένας άνθρωπος έλεγε σε ένα πλήθος «αμολάτε και σφάξτε» και το πλήθος υπάκουγε, τι θες να σου πω και εγώ βρε Σβάμπε; Τα μικρά παιδιά μόνο έτσι καταλαβαίνουν!


quote:
Οι Έλληνες που ομιλείς, είναι ένα μύθευμα κατ αρχάς. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι η σταδιακή επιβολή του δόγματος και στα κεφάλια των ελλήνων, υπήρξε μια δυσώδη και αιματηρή διαδικασία.

Σώπα βρε Σβάμπε;; «Δυσώδης και αιματηρή διαδικασία»;; Τι ωραία που τα λες.
Το πώς όμως έγινε δεν μας λες;
Μήπως θες να μας πεις και εσύ, όπως και ο Μπίλυς, ότι «κάτι πατέρες σαν και τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο» έλεγαν «σφάξτε τον κοσμάκη» και άρχοντες και πλήθος υπάκουγε;
Τι ωραία τι καλά!!!

quote:

Κανείς πιστός της όποιας θρησκείας, δεν απαρνιέται την παράδοση του, τις συνήθειες των γονιών του, την γενικότερη του στάση απέναντι στα επέκεινα, μόνο και μόνο επειδή ένας Χρυσόστομος θα του πει πως......οι θεοί σου είναι ψεύτικοι και ο δικός μας γνήσιος!

Να που για μια φορά συμφωνούμε!!! Να το πεις και στο Μπίλη για να το μάθει!

quote:

Εξάλλου, μέσα απο τα πύρινα λόγια των διαφόρων «Πατέρων», μέσα απο τους αναθεματισμούς τους και τις ύβρεις, μπορούμε κάλλιστα να διακρίνουμε κατα πόσο «έχαφταν» οι έλληνες ή όχι......

Έλα ντε!! Αυτό λέω και εγώ!! Να το πεις και αυτό στο Μπίλυ!!
Οι Έλληνες, εν τη ελευθερία τους και συνειδητά, επέλεξαν να ακολουθήσουν τη θρησκεία της Αγάπης.
Κανείς και ποτέ δεν τους εξανάγκασε να δεχτούν κάτι, αν δεν το ήθελαν. Αλλά, κι αν δεχθούμε ότι εξαναγκάστηκαν, 2000 χρόνια περίφημης συμβίωσης αρκούν για να διαψεύσουν την υπόθεσή μας αυτή!
Κοίτα τους Κρήτες, 400 χρόνια οι Ενετοί τους επιβλήθηκαν αλλά δεν κατάφεραν να τους λυγίσουν.
Οι γείτονες και φίλοι μας Τούρκοι, 400 χρόνια απάνθρωπης σκλαβιάς και δεν κατάφεραν τίποτα!!!

Με πιάνεις, έτσι Σβάμπε;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2006, 23:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς και ποτέ δεν τους εξανάγκασε να δεχτούν κάτι, αν δεν το ήθελαν. Αλλά, κι αν δεχθούμε ότι εξαναγκάστηκαν, 2000 χρόνια περίφημης συμβίωσης αρκούν για να διαψεύσουν την υπόθεσή μας αυτή!
Κοίτα τους Κρήτες, 400 χρόνια οι Ενετοί τους επιβλήθηκαν αλλά δεν κατάφεραν να τους λυγίσουν.
Οι γείτονες και φίλοι μας Τούρκοι, 400 χρόνια απάνθρωπης σκλαβιάς και δεν κατάφεραν τίποτα!!!

ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜΙΣΜΟΥ
ΕΙΡΗΝΙΚΟΤΑΤΑ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΟΛΑ ΤΑ ΙΣΛΑΜΙΚΑ ΕΘΝΗ
ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ 1500 ΕΤΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

ΠΑΡΑΝΟΙΑ
ΠΛΗΡΗΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 00:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΥΜΦΩΝΩΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜΙΣΜΟΥ
ΕΙΡΗΝΙΚΟΤΑΤΑ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΟΛΑ ΤΑ ΙΣΛΑΜΙΚΑ ΕΘΝΗ
ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ 1500 ΕΤΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

ΠΑΡΑΝΟΙΑ
ΠΛΗΡΗΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑ



Και "συμφώνως της δικής σου λογικής",

εξισώνεις την ελευθερία έκφρασης και την πρόοδο κρατών, με "Χριστιανική παράδοση" όπως της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Αγγλίας, της Γαλλίας, της Ρωσίας, της χώρας μας ..... με την πραγματικότητα που ζουν ακόμη και σήμερα τα διάφορα ισλαμικά κράτη όπως το Αφγανιστάν, η Σαουδηική Αραβία, το Ιράκ, όπως το γνωρίζουμε σήμερα, η Τουρκία ......;;

Μωρέ καλά το υποψιάζομαι ότι προέρχεστε από άλλο πλανήτη, όπου ζούσατε σε άλλη πραγματικότητα που καμιά σχέση δεν έχει με τη δική μας!!!!

******Θα αρχίσω να πιστεύω αυτά που λέει ο Δημοσθένης για το Σείριο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νέαρχος
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 00:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νέαρχος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και είπεν ο Ψηλός :

Μην ασχολείσαι με τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι άνθρωπος ήταν και τι είπε.

Απαντάει ο Έλληνας :

Σαφώς και δεν ασχολούμαι με τον ανωτέρω Ανθέλληνα Κοπρόστομο. Ξέρω πολύ καλά τι είδους άνθρωπος ήταν και, όσο για το τι είπε, ας το αφήσουμε καλύτερα... Το ότι το γένος των Ελλήνων ξεφεύγει αργά αλλά σταθερά (τελευταίως μάλιστα με καλπασμό) από τα νύχια εκείνων που τήρησαν και τηρούν τους ασεβείς λόγους του Κοπρόστομου, είναι κάτι που υποδεχόμεθα όλοι εν χορδαίς και οργάνοις, εορτάζεται δε παντοιοτρόπως από τον επί 20 αιώνες πολύπαθο Έλληνα..!

Και συνέχισεν ο Ψηλός :

Μην αρκείσαι βρε φίλε στα επικριτικά σχόλια που βρίσκεις στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών, είναι ντροπή να γίνεσαι το φερέφωνο του Καλόπουλου.

Απαντάει ο Έλληνας :

Τα επικριτικά σχόλια είναι αποτέλεσμα μιας πολιτικής της εκκλησίας που τυφλώνει συνειδητά τον κόσμο από αιώνες, όσο για τον κ.Καλόπουλο, είναι η ακτίνα του φωτός που διαλύει τα σκότη και διεγείρει τις υψηλές συχνότητες του ανθρωπίνου νοός, οι δε λόγοι του αποτελούν αληθώς βάλσαμο ψυχής..!

Και συνέχισεν ο Ψηλός :

Μην αρπάζεις δυο τρεις φράσεις, έτσι ξεκάρφωτα, και λασπολογείς εναντίων των Αγίων Πατέρων της Εκκλησία μας.

Απαντά ο ΈΛληνας :

Προφανώς θεωρείς τη λάσπη αποκλειστικό όπλο των Χριστιανών ; Ηρέμησε καλέ μου φίλε και δεν σου την αφαιρούμε. Ο Ελληνισμός δεν εχρησιμοποίησε ποτέ τέτοιου είδους όπλα. Ούτε καν κατά των "αγίων πατέρων της εκκλησίας" σου. Γνώριζε όμως ότι οι καιροί ου μενετοί πλέον. Προβλέπω να γκρεμίζονται οι ναοί σας, όχι βέβαια λόγω καταστρεπτικής μανίας των Ελλήνων (ποτέ άλλωστε οι Έλληνες δεν έδρασαν τοιουτοτρόπως) αλλά λόγω απλής ... αχρησίας..!

Και συνέχισεν ο Ψηλός :

Εν ολίγοις, για ακόμη μια φορά, μας λες ότι οι «Έλληνες» ήταν τόσο ηλίθιοι, χωρίς καθόλου μυαλό, έτσι ώστε έχαφταν «τα ψέματα και τη συκοφαντία» του «κάθε πατέρα Χρυσόστομου» και ξεκίναγαν τις σφαγές;;
Καλά βρε Μπίλυ, εγώ νόμιζα ότι η κρίση και τα επιχειρήματά σου ήταν ανώτερα από εκείνα ενός μικρού παιδιού!!!
Με τέτοια φτηνιάρικα κόλπα σας καταφέρνουν και σας σέρνουν από τη μύτη;;

Απαντάει ο Έλληνας :

Δεν σου μίλησε για τους Έλληνες αλλά για τους αυτοκράτορες. Πριν μιλήσεις για "μύτες" κοίτα λίγο πέρα από τη δική σου και διάβαζε προσεκτικά όσα γράφονται εδώ.

Τελειώνοντας δε, είπεν ο Ψηλός :

Δεν ξέρω τι έκαναν οι δικοί σου οι πρόγονοι, οι δικοί μου όμως, εδώ και 2000 χρόνια, ζουν εν αγάπη και ειρήνη στην αγκαλιά της Εκκλησίας του Χριστού.

Απαντάει ο Έλληνας :

Οι δικοί μου, ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ..! Ζουν εν αρμονία με τη φιλοσοφία και τη φύση, μακριά από κάθε αποπνικτική αγκαλιά οιουδήποτε δόγματος..!

Να'σαι και συ πάντα καλά και να ανοιχτεί κάποια μέρα το πνεύμα σου στο φωτεινό πέλαγος της υγιούς σκέψης, πέρα από τους κόσμους του δογματικού σκότους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 00:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εξισώνεις την ελευθερία έκφρασης και την πρόοδο κρατών, με "Χριστιανική παράδοση"

ΣΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ,ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΒΟΜΒΩΝ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ
ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΣΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ Νομιμοποίηση του Κόμματος των Παιδοφίλων (PNVD)
ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΩΝ
ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΞΟΝΤΩΣΕΩΝ
ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ
ΤΙΣ ΛΑΤΙΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ,ΠΟΥ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΥΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ «ΘΑΥΜΑ»

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΨΗΛΕ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 01:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες Νέαρχε!
Οι δικοί σου αναστέναξαν από ανακούφιση και τους άκουσα να λένε «ουφ! ευτυχώς, έφτασαν ενισχύσεις!»

Δε μου λες βρε φίλε, σε ποιον πλανήτη κατοικούν οι Έλληνες που αναφέρεις στο λόγο σου;;

Όχι τίποτα άλλο, αλλά εγώ, όταν έρχομαι στην Ελλάδα, οι νεοΈλληνεςόλο για κομπίνες, ρουσφέτια και μπαξίσι μου μιλούν (σου θυμίζει τίποτα από «τουρκόσπορους» αυτό;).
Συναντώ στο δρόμο μου το Μέγα Ωχαδερφισμό και επιμένει και αυτός ότι είναι γέννημα-θρέμμα Έλληνας!!! Την αδικία αντικρίζω και μερικές φορές γίνομαι και εγώ θύμα της από τους Έλληνές σου!!
Καταντώ να μαλώνω, ακόμη και με τα δικά μου πρόσωπα, γιατί ψάχνω να βρω την Ελλάδα που άφησα 20 χρόνια πριν και δεν τη βρίσκω πουθενά!!!!
Αλήθεια βρε φίλε, τέτοιοι ήταν και οι Έλληνες της αρχαιότητας;
Σαν και του λόγου μας σήμερα;;
Από αυτούς πήραμε παραδείγματα και τους μιμούμαστε;
****Δεν ντρέπεσαι να προσβάλλεις τη μνήμη τους;

Αλήθεια, για ποιους καιρούς που έρχονται μιλάς;
Δηλαδή, θα δουν πολλά ακόμη τα μάτια μας;

Πες μου βρε συνΈλληνα για να ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να γελώ ή να ετοιμαστώ να κλάψω ακόμη περισσότερο;

*****Μήπως, κατά τύχη, μας ήρθες από το Σείριο και εσύ;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 01:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εξισώνεις την ελευθερία έκφρασης και την πρόοδο κρατών, με "Χριστιανική παράδοση"

ΣΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ,ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΒΟΜΒΩΝ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ
ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΣΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ Νομιμοποίηση του Κόμματος των Παιδοφίλων (PNVD)
ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΩΝ
ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΞΟΝΤΩΣΕΩΝ
ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ
ΤΙΣ ΛΑΤΙΝΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ,ΠΟΥ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΥΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ «ΘΑΥΜΑ»

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΨΗΛΕ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ



Ξέχασες να μας πεις και για τα καθημερινά εγκλήματα μελών της Ελληνικής φυλής, τα οποία, σύμφωνα με τον τρόπο σκέψης σου, πρέπει να είναι το προϊόν των ελληνικών γραμμάτων που σπούδασαν και, η εφαρμογή στην πράξη των παραδειγμάτων που άντλησαν από τον ελληνικό πολιτισμό!

Να λοιπόν που, σύμφωνα με τη λογική του Νικ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως η κομπίνα, η λούφα, οι αρπαχτές, το λάδωμα, η ρουφιανιά ....... τα καθημερινά εγκλήματα των Ελλήνων πολιτών, αποτελούν όλα συνήθειες που προέρχονται από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

Ξέχασες, λοιπόν, να μας πεις πως Ελληνικά καράβια συμμετείχαν στο εμπάργκο που είχε επιβληθεί κατά της έρμης της Σερβίας που βομβαρδιζόταν ανηλεώς από τους συμμάχους των Ελλήνων!

Ξέχασες να μας πεις ότι οι Έλληνες πολίτες, με την παιδία και τον πολιτισμό που τους χαρακτηρίζει, κατέδωσαν στους Τούρκους τον Οτσαλάν!

Ξέχασες να μας πεις πως άτομα με Ελληνική παιδία και πολιτισμό, κάνουν τεμενάδες (και καμιά ζεμπεκιά) τώρα στους Τούρκους και τους ικετεύουν για να μπουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ξέχασες να μας πεις πως και Έλληνες πολιτικοί, αλλά και Έλληνες στρατιώτες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, συμμετέχουν στην εφαρμογή της επεκτατικής πολιτικής των ΗΠΑ.

Ξέχασες να μας πεις πως Έλληνες πολίτες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, κατέδιδαν «αλλόφυλους» και έστελναν στα εκτελεστικά αποσπάσματα ακόμη και τους ίδιους τους «ομόφυλους»!

Ξέχασες να μας πεις πως οι Έλληνες τους γλύφουν τους Άγγλους και θέλουν να τους μοιάσουν!!

Ξέχασες να μας πεις πως για κάποιους Έλληνες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, αυτό που συνέβη στην Ολλανδία, μπορεί να τους θυμίζει κάποιες «ένδοξες» εποχές της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ.

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΙΚ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.


Ξέχασες, στο τέλος, να μιλήσεις γι’ αυτό που σε ρώτησα και έσπευσες να στρέψεις αλλού τη συζήτηση.

Δεν πειράζει, γνωστή η τακτική σου.


Edited by - Ψηλός on 22/10/2006 02:07:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 02:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικ,
επειδή βαριέμαι να φτιάχνω επιχειρήματα σαν και τα δικά σου, προκειμένου να αναπαράγω το δικό σου τρόπο σκέψης αλλά υποδυόμενος στρατιώτη άλλου στρατοπέδου,

αν επισκεφτείς τις γνωστές σκοπιανές και βουλγάρικες ανθελληνικές ιστοσελίδες, θα διαπιστώσεις πως και αυτοί, παραπλήσιο τρόπο σκέψης με το δικό σου χρησιμοποιούν, μόνο που αυτοί έχουν στο στόχαστρό τους τον Ελληνισμό, ενώ εσύ έχεις το Χριστιανισμό!!

Κάνε τον κόπο και πήγαινε να δεις πόσο «ωραία» τα λένε και αυτοί!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 03:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και είπεν ο Ψηλός :

Μην ασχολείσαι με τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι άνθρωπος ήταν και τι είπε.

Απαντάει ο Έλληνας :

Σαφώς και δεν ασχολούμαι με τον ανωτέρω Ανθέλληνα Κοπρόστομο. Ξέρω πολύ καλά τι είδους άνθρωπος ήταν και, όσο για το τι είπε, ας το αφήσουμε καλύτερα... Το ότι το γένος των Ελλήνων ξεφεύγει αργά αλλά σταθερά (τελευταίως μάλιστα με καλπασμό) από τα νύχια εκείνων που τήρησαν και τηρούν τους ασεβείς λόγους του Κοπρόστομου, είναι κάτι που υποδεχόμεθα όλοι εν χορδαίς και οργάνοις, εορτάζεται δε παντοιοτρόπως από τον επί 20 αιώνες πολύπαθο Έλληνα..!



Νέαρχε,
Αυτό το όλοι μου άρεσε! Πόσοι είστε εσείς οι «όλοι»; Γεμίζετε ένα λεωφορείο;;
Θα μου πεις γιατί σε ρωτάω για το λεωφορείο;;
Λοιπόν, είχα ακούσει ή διαβάσει (δεν θυμάμαι), ότι κάποιος ή κάποιοι σύλλογοι που τους αρέσει να περιφέρονται στους τόπους όπου υπάρχουν αρχαία ιερά και να επιδίδονται σε τελετές χλαμυδοφορεμένοι, αντιμετώπιζαν πρόβλημα γιατί δεν συγκέντρωναν κόσμο ούτε για ένα λεωφορείο.
Είχε ειπωθεί, επίσης, πως, λίγο πριν την ημερομηνία αναχώρησης, κατέβαζαν τις τιμές προκειμένου να προσελκύσουν περισσότερο κόσμο. Να αληθεύει άραγε;

quote:
Και συνέχισεν ο Ψηλός :

Μην αρκείσαι βρε φίλε στα επικριτικά σχόλια που βρίσκεις στις ιστοσελίδες των νεοπαγανιστών, είναι ντροπή να γίνεσαι το φερέφωνο του Καλόπουλου.

Απαντάει ο Έλληνας :

Τα επικριτικά σχόλια είναι αποτέλεσμα μιας πολιτικής της εκκλησίας που τυφλώνει συνειδητά τον κόσμο από αιώνες, όσο για τον κ.Καλόπουλο, είναι η ακτίνα του φωτός που διαλύει τα σκότη και διεγείρει τις υψηλές συχνότητες του ανθρωπίνου νοός, οι δε λόγοι του αποτελούν αληθώς βάλσαμο ψυχής..!



Άιντε η Εκκλησία τον τυφλώνει τον κόσμο, αυτός ο κόσμος ντιπ ζώα είναι που κάθεται και τυφλώνεται 2000 χρόνια τώρα;
Δηλαδή, μόνο όσοι διάβασαν Καλόπουλο ανέβλεψαν;

Τόσο λαμπερός φωστήρας είναι ο κος Καλόπουλος;

quote:

Και συνέχισεν ο Ψηλός :

Εν ολίγοις, για ακόμη μια φορά, μας λες ότι οι «Έλληνες» ήταν τόσο ηλίθιοι, χωρίς καθόλου μυαλό, έτσι ώστε έχαφταν «τα ψέματα και τη συκοφαντία» του «κάθε πατέρα Χρυσόστομου» και ξεκίναγαν τις σφαγές;;
Καλά βρε Μπίλυ, εγώ νόμιζα ότι η κρίση και τα επιχειρήματά σου ήταν ανώτερα από εκείνα ενός μικρού παιδιού!!!
Με τέτοια φτηνιάρικα κόλπα σας καταφέρνουν και σας σέρνουν από τη μύτη;;

Απαντάει ο Έλληνας :

Δεν σου μίλησε για τους Έλληνες αλλά για τους αυτοκράτορες. Πριν μιλήσεις για "μύτες" κοίτα λίγο πέρα από τη δική σου και διάβαζε προσεκτικά όσα γράφονται εδώ.



Δηλαδή, οι αυτοκράτορες, μόνοι τους, «πήγαιναν και έσφαζαν τόσο πλήθος κόσμου»; Πώς τα κατάφερναν ένας εναντίων τόσων;;

quote:

Τελειώνοντας δε, είπεν ο Ψηλός :

Δεν ξέρω τι έκαναν οι δικοί σου οι πρόγονοι, οι δικοί μου όμως, εδώ και 2000 χρόνια, ζουν εν αγάπη και ειρήνη στην αγκαλιά της Εκκλησίας του Χριστού.

Απαντάει ο Έλληνας :

Οι δικοί μου, ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ..! Ζουν εν αρμονία με τη φιλοσοφία και τη φύση, μακριά από κάθε αποπνικτική αγκαλιά οιουδήποτε δόγματος..!

Να'σαι και συ πάντα καλά και να ανοιχτεί κάποια μέρα το πνεύμα σου στο φωτεινό πέλαγος της υγιούς σκέψης, πέρα από τους κόσμους του δογματικού σκότους.



Είμαι περίεργος να μάθω σε ποιον τόπο κατοικούν οι πρόγονοί σου που ζουν σε αρμονία με τη φύση και τη φιλοσοφία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 06:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, είναι απίθανος ο λόγος σου να κατεβάζεις μια σελίδα κείμενο και στο τέλος να μην έχεις πει τίποτε. Το ίδιο είχα παρατηρήσει (παιδάκι ακόμα) όταν μιλούσε ο Παπαδόπουλος στην τηλεόραση και στο τέλος της δίωρης ομιλίας του κανείς δεν είχει καταλάβει για τι πράγμα μιλούσε.

quote:
Ψηλός
Δηλαδή, οι αυτοκράτορες, μόνοι τους, «πήγαιναν και έσφαζαν τόσο πλήθος κόσμου»; Πώς τα κατάφερναν ένας εναντίων τόσων;;

Ο χριστιανισμός έγινε υποχρεωτικός στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία, όπως αναφέρεται τόσο στον Θεοδοσιανό όσο και στον Ιουστινιάνειο Κώδικα. Από τον Κωνσταντίνο μέχρι και το Βουλγαροκτόνο, οπότε εκχριστιανίστηκαν με τη βία οι τελευταίοι κάτοικοι της Λακωνικής (ένα διάστημα περίπου 620 χρόνων) ο ελληνισμός υπέφερε πλήθος διωγμών, όπως μαρτυρούν τα ιστορικά κείμενα ώστε να εκχριστιανιστούν. Στο διωγμό αυτόν του μη χριστιανικού ελληνισμού οι Ρωμαίοι χριστιανοί δεν δίστασαν να κατεβάσουν τους Γότθους του εκχριστιανισμένου Αλάριχου που επί σειρά ετών ρήμαζαν τον ελληνικό χώρο "για του Χριστού την πίστη την Αγία".

Αν σκεφτούμε πως ο χριστιανισμός απέκλεισε από δημόσιες θέσεις τους μη χριστιανούς μέχρι ακόμη και σήμερα (για παράδειγμα, μέχρι το 1986 οι εκπαιδευτικοί έπρεπε να είναι υποχρεωτικά ορθόδοξοι χριστιανοί) μπορούμε να καταλάβουμε πώς επικράτησε ο χριστιανισμός στα σκοτεινά χρόνια του ρωμαϊκού-βυζαντινού σκοταδισμού.

Το να αγνοείς την ιστορία Ψηλέ είναι δικαίωμά σου. Ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Χιλιάδες χριστιανοί στην Ελλάδα στην ίδια άγνοια πλέουν.

Το να εκτίθεσαι και να διασκεδάζεις τον κόσμο με την άγνοιά σου είναι επίσης δικαίωμά σου.

Δεν είναι δικαίωμά σου όμως ούτε να λασπολογείς, ούτε να χαρακτηρίζεις ανθρώπους και καταστάσεις που ούτε γνωρίζεις ούτε μπορείς να καταλάβεις, όταν ξεμένεις από επιχειρήματα και κυρίως όταν αγνοείς το αντικείμενο.

Όσο για τις βουλγάρικες και σκοπιανές σελίδες που αναφέρεις, οι μόνοι που γνωρίζω γνωρίζω να έχουν ξεσηκώσει κείμενα ΑΥΤΟΥΣΙΑ από κει είσαι εσύ, και ο ομογάλακτος Κηπουρός όταν προσπαθούσατε να παρουσιάσετε το Μεγάλο Στρατηλάτη σαν σφαγέα των λαών. Αλλά θα μου πεις, εδώ οι χριστιανοί είχαν συμμαχήσει με τους Γότθους εναντίον του ελληνισμού, στους Σκοπιανούς θα κόλλαγαν που είναι και γειτόνοι;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 07:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό το όλοι μου άρεσε! Πόσοι είστε εσείς οι «όλοι»; Γεμίζετε ένα λεωφορείο;
ΨΙΛΕ ΩΡΑΙΟΣ

Φιλε ψηλε πεστα τους μπας και ξυπνησουν. Διοτι ειναι σε δημοσιο χορο
και τους διαβαζη ο καθενας. Το μονο που κατορθονουν με ολλα τα επιχειρηματα τους. ΝΑ ειναι για γελια. Τελικα τι πιστευουν οτι θα σοσουν την ελλαδα. Ειναι στα καλλα θελουν να φερουν το σκοτος πισω

ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 11:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Να υποθέσω ότι τον έχεις μελετήσει και εσύ όπως ο Καλόπουλος;;»

Να υποθέσεις ότι έχω καλή βιβλιογραφία στα χέρια μου, και επίσης να υποθέσεις ότι....απο χιούμορ τα πας χάλια!!

Ψηλός:
«Αυτό το «εμφορείσαι» δεν κατάλαβα που κολλά σε αυτό που λες, αλλά δεν πειράζει, δέχομαι να ζήσω, έστω και με αυτό το «βασανιστικό ερώτημα».»

Δεν κατάλαβες ε? Δεν πειράζει, δεν είναι η πρώτη φορά....

Ψηλός:
«Σώπα βρε Σβάμπε;; «Δυσώδης και αιματηρή διαδικασία»;; Τι ωραία που τα λες.
Το πώς όμως έγινε δεν μας λες;»

Ο macedon για παράδειγμα, έδωσε ορισμένα στοιχεία της χριστιανικής λαίλαπας. Τάχα δεν γνωρίζεις τα χάλια και τις αθλιότητες των αυτόκλητων «Σωτήρων» ε?

Ψηλός:
«Οι Έλληνες, εν τη ελευθερία τους και συνειδητά, επέλεξαν να ακολουθήσουν τη θρησκεία της Αγάπης.»

Ποιά «ελευθερία» τους βρε??

Οι νόμοι και τα διάφορα έδικτα ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ήτανε η «ελευθερία» που εσείς αντιλαμβάνεστε??

Ο χριστιανισμός ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ στη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και όχι «ελεύθερη επιλογή», όπως επιβεβαιώνεται στον Θεοδοσιανό αλλά και στον Ιουστινιάνειο Κώδικα.

Επίσης, εάν δούμε και ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΩΝ που έστησαν οι χριστιανοί τον 4ο αιώνα στην Σκυθούπολη, τότε αντιλαμβανόμαστε πολύ εύκολα πόσο «ελεύθερα» επέλεξαν οι έλληνες την Ασιατική θρησκεία της «αγάπης»!!!

Ρε Ψηλέ, με αυτά τα παραμύθια ακόμη σας ξεγελάνε?

Ψηλός:
«Οι γείτονες και φίλοι μας Τούρκοι, 400 χρόνια απάνθρωπης σκλαβιάς και δεν κατάφεραν τίποτα!!!»

Έτσι νομίζεις!!!

Γνωρίζεις σε ΠΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ υπολογίζονται οι ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΘΕΝΤΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΙΩΝΙΑΣ?????

Γνωρίζεις πόσοι έλληνες απο την Κρήτη ασπάστηκαν το Ισλάμ απλά για να ζήσουν καλύτερα?

Και αλήθεια, οι Τούρκοι τι τάχα να «κατάφερναν» εφόσον οι χριστιανοί ζούσαν στην ηρεμία τους και το παπαδαριό ήταν ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ των Τούρκων??

ΠΟΙΟΣ σου είπε ότι «απειλήθηκαν» οι χριστιανοί απο τους Τούρκους?

Ψηλέ, ξύπνα επιτέλους....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 15:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Vasiliscm, αυτό που ζήτησα ήταν μια περαιτέρω διευκρίνηση από την πλευρά σου όσον αφορά μια δήλωση σου.
Ο Ψηλός δεν έχει καμία σχέση με τα ερωτήματα μου, οπότε δεν βρίσκω και το λόγο ανάμειξης του από μέρους σου στην προκειμένη περίπτωση.
Για αυτό λοιπόν περιμένω μια διευκρίνηση σου ως προς το:

quote:
Αγαπητέ Vasiliscm, θυμάμαι πως είχαμε κάνει και πριν κάμποσο καιρό μια συζήτηση γύρω από ένα τέτοιο θέμα.
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο αλλά και την αιτιολόγηση μιας τέτοιας υπόθεσης η οποία ενδεχομένως να πηγάζει από τα προσωπικά σου βιώματα ή από τα δικά σου φίλτρα.
Όμως μια τέτοια γενίκευση θεωρώ πως ούτε συμβάλλει στην αντιμετώπιση ενός θέματος ούτε και στην προσέγγιση της πραγματικότητας.

Εκτός αν έχεις γνωρίσει όλους τους Χριστιανούς του κόσμου από αρχαιοτάτων χρόνων έως σήμερα κι έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο - που και πάλι θα ήταν η δική σου αλήθεια.


Υ.Γ. Κάντε μου την χάρη μόνο, συνεννοηθείτε πρώτα μεταξύ σας ποιόν υποστηρίζω επιτέλους για να το γνωρίζω κι εγώ ο άμοιρος.
Έλεος πιά!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2006, 16:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασες να μας πεις και για τα καθημερινά εγκλήματα μελών της Ελληνικής φυλής, τα οποία, σύμφωνα με τον τρόπο σκέψης σου, πρέπει να είναι το προϊόν των ελληνικών γραμμάτων που σπούδασαν και, η εφαρμογή στην πράξη των παραδειγμάτων που άντλησαν από τον ελληνικό πολιτισμό!
Να λοιπόν που, σύμφωνα με τη λογική του Νικ, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως η κομπίνα, η λούφα, οι αρπαχτές, το λάδωμα, η ρουφιανιά ....... τα καθημερινά εγκλήματα των Ελλήνων πολιτών, αποτελούν όλα συνήθειες που προέρχονται από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.
Ξέχασες, λοιπόν, να μας πεις πως Ελληνικά καράβια συμμετείχαν στο εμπάργκο που είχε επιβληθεί κατά της έρμης της Σερβίας που βομβαρδιζόταν ανηλεώς από τους συμμάχους των Ελλήνων!
Ξέχασες να μας πεις ότι οι Έλληνες πολίτες, με την παιδία και τον πολιτισμό που τους χαρακτηρίζει, κατέδωσαν στους Τούρκους τον Οτσαλάν!
Ξέχασες να μας πεις πως άτομα με Ελληνική παιδία και πολιτισμό, κάνουν τεμενάδες (και καμιά ζεμπεκιά) τώρα στους Τούρκους και τους ικετεύουν για να μπουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Ξέχασες να μας πεις πως και Έλληνες πολιτικοί, αλλά και Έλληνες στρατιώτες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, συμμετέχουν στην εφαρμογή της επεκτατικής πολιτικής των ΗΠΑ.
Ξέχασες να μας πεις πως Έλληνες πολίτες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, κατέδιδαν «αλλόφυλους» και έστελναν στα εκτελεστικά αποσπάσματα ακόμη και τους ίδιους τους «ομόφυλους»!
Ξέχασες να μας πεις πως οι Έλληνες τους γλύφουν τους Άγγλους και θέλουν να τους μοιάσουν!!
Ξέχασες να μας πεις πως για κάποιους Έλληνες, με ελληνική παιδία και πολιτισμό, αυτό που συνέβη στην Ολλανδία, μπορεί να τους θυμίζει κάποιες «ένδοξες» εποχές της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ.
-----------------------------------------------------------------------------------------
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ 2000 ΧΡΟΝΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΛΑΙΛΑΠΑΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΗΨΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ Η «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΓΑΠΗ» (ΟΠΩΣ ΛΕΣ) ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΡΙΖΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΣΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΕΝΩ ΤΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΡΑΤΗ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ.
ΣΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΠΟ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΥΣ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΗΨΗ ΤΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ????????????????
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 10:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΕ οι ανθρωποι αυτοι θαρρεις πως κατεβηκαν απο αλλο πλανητη!!!!!Ευτηχως που η πλειοψηφεια των Ελληνων δεν ειναι σαν του λογου τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 13:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS:
«ΨΗΛΕ οι ανθρωποι αυτοι θαρρεις πως κατεβηκαν απο αλλο πλανητη!!!!!Ευτηχως που η πλειοψηφεια των Ελληνων δεν ειναι σαν του λογου τους.»

Ώστε οι άνθρωποι που δεν ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ ΑΜΑΣΗΤΗ την εκδοχή του (ατεκμηρίωτου..) «Δημιουργού» και «προσωπικού θεού» είναι......απο άλλο πλανήτη έ?

Ε τότε, καλύτερα απο άλλο πλανήτη παρά......απο τον πλανήτη της φαντασίας!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 21:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ε τότε, καλύτερα απο άλλο πλανήτη παρά......απο τον πλανήτη της φαντασίας!!
[/quote]

Φιλε schwabe διαβαζω ολλο τον διαλογο και καθε απαντηση που δινης πραγματικα εχεις χιουμορ. Αλλα και εμεις οι χριστινοι ξερα κεφαλια

δεν αλαζουμε. Η αλλαγη θα ρθη και σενα δεν ηρθε ο κεροσου[:)

καλλι φωτιση ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 22:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλλι φωτιση ανδρεας
------
ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΡΕΣΕΙ Η ΘΕΑ ΚΑΛΛΙ
-----

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΕ οι ανθρωποι αυτοι θαρρεις πως κατεβηκαν απο αλλο πλανητη!!!!!Ευτηχως που η πλειοψηφεια των Ελληνων δεν ειναι σαν του λογου τους.»

ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ,ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 22:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

ας τα πάρουμε απ'την αρχή:

1. Λέει το μέλος Ψηλός:

quote:
Μπίλυ,
Αν δεν ήταν αυτοί οι 12 φτωχοί ψαράδες, σήμερα, εσύ θα ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις ακόμη θυσίες στο θεό ήλιο και στη θεά σελήνη.
Μπορεί να ήσουν και κάπου σκλάβος και να σε πουλάγανε στα, σύγχρονα πλέον, σκλαβοπάζαρα!!


Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά αυτό θέλουν να αναβιώσουν οι σύγχρονοι παγανιστές. Ίσως να είσαι και εσύ μέλος τους.

Αν ναι, τότε φίλε μου, κρατήστε το σκοταδισμό για εσάς, είναι όλος δικός σας, σας τον χαρίζουμε!
Εμείς δεν θα πάρουμε!!!
Για εμάς επιλέξανε οι παππούδες και οι πατεράδες μας πολλά χρόνια πριν και χύσαν πολύ αίμα. Λέμε να τους τιμήσουμε και όχι να τους φτύσουμε κατάμουτρα όπως κάνετε εσείς!!!!

Άντε σύρε για καμιά σπονδή τώρα μπας και εξιλεώσεις τους θεούς σου που τρώνε και πίνουν στην υγεία των κατώτατων πλασμάτων, όπως σας θεωρούνε!!


του απαντώ με 2 -3 post, ένα εκ των οποίων θέτει θέμα ναζιστικής ισοπέδωσης των απόψεων των άλλων και Γκεμπελικής μεθόδου από τον Ψηλό:

Βασίλης:


quote:
Το θέμα εδώ δεν είναι οι νεοπαγανιστές και οι θυσίες τους.

Είναι ότι εσύ ισοπεδώνεις τις απόψεις όσων δεν πιστεύουν στον χριστιανισμό.

Χρησιμοποιείς ναζιστικές μεθόδους για να αντιπαλέψεις τους αρνητές του Χριστιανισμού.

Με λίγα λόγια βάζεις στο στόμα τους φράσεις που δεν είπαν, γενικεύεις και βάσει όσα δεν έχουν πει τους καταδικάζεις στο πυρ το εξώτερο.

Δες το πιό πάνω μήνυμά μου και θα καταλάβεις.

Κάπως έτσι δεν δρούσαν και οι φανατισμένοι χριστιανοί πατέρες κατά τους πρώτους μ.Χ. αιώνες;

Εάν και τώρα δεν καταλαβαίνεις δεν πειράζει!


Όλα αυτά τα λέω διότι ο Ψηλός ξεκινώντας από μια υπόθεση, περνάει ακολούθως σε μια ξένη με μένα θέση και στην συνέχεια με καταδικάζει βάσει αυτής της θέσης.

2. Ο Συντονιστής Dying με εγκαλεί διότι δεν τεκμηριώνω επαρκώς ότι:

quote:
Βασίλης: Κάπως έτσι (σαν τον Ψηλό που συλοφαντεί διαρκώς)δεν δρούσαν και οι φανατισμένοι χριστιανοί πατέρες κατά τους πρώτους μ.Χ. αιώνες;

Ας το δούμε κι αυτό:

2ος μ.Χ. αιώνας, ο εκκλησιαστικός Πατέρας Αρνόβιος από την Σίκκα και δάσκαλος του Λακτάντιου γράφει στα 7 βιβλία του κατά των εθνικών: "Οι θεοί των εθνικών είανι σκυλιά και γουρούνια και τόσο ξεδιάντροποι που ντρέπεται κανείς να τους βάλει στο στόμα, ζευγαρώνουν όπως τα άγρια ζώα με λύσσα κυλιούνται στην βρώμα......."(Αρνόβιος, Adversus nationes)

Ο εκκλησιαστικός Πατέρας Τερτυλλιανός θεωρεί ότι εξίσου τρομακτική με την φύση των θεών είναι και η κατασκευή των αγαλμάτων των Ελλήνων. Την θεωρεί πράξη αντάξια της πορνείας και της μοιχείας. (Τερτιλλιανός, De pudicida)

Ο εκκλησιαστικός Πατέρας Αθηναγόρας υποστηρίζει πως οι κατασκευαστές των θεών ήταν ξεπεσμένοι καλλιτέχνες (!)(Αθηναγόρας, Πρεσβεία περί Χριστιανών)

Ο εκκλησιαστικός Πατέρας Ωριγένης τους παρομοιάζει με απατεώνες και φαρμακοτρίφτες (!)(Ωριγένης, Κατά Κέλσου)

ο εκκλησιαστικός Πατέρας Τατιανός θεωρεί τους εθνικούς υπερόπτες, αλαζόνες φιλήδονους και ψεύτες (!) Οι θεσμοί τους τα ήθη τους η θρησκεία τους και η επιστήμη τους είναι όλα γελοία, ανόητα, παράλογα.(Τατιανός, Προς Έλληνας)

Όλοι αυτοί οι ο εκκλησιαστικοί Πατέρες θεμελίωσαν την συκοφαντία του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Βάσει αυτών ακολούθησαν με διωγμούς και σφαγές οι Πρώτοι Χριστιανοί αυτοκράτορες και οι συν αυτοίς εκκλησιαστικοί Πατέρες του 3 ου και του 4ου μ.Χ. αιώνα : Ιωάννης Χρυσόστομος, Αμβρόσιος, Αθανάσιος ......

Αυτές είναι οι συκοφαντίες και λασπολογίες των Χριστιανών από αρχαιοτάτων χρόνων, που συνεχίζονται μέχρι τις μέρες μας από διάφορους Ψηλούς.

That's all Dying

Βασίλης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2006, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vasiliscm, ο Συντονιστής Dying_Incubus στο μήνυμα που έστειλε στις 21/10/2006, 13:11:45 σε κάλεσε να τεκμηριώσεις την παρακάτω πρόταση:

quote:
Μπορεί βέβαια μ'αυτόν τον τρόπο να πέφτει λίγο έως πολύ έξω από την πραγματική εικόνα της κοινωνίας. Δεν τον νοιάζει όμως. Έτσι έκαναν οι Χριστιανοί από αρχαιοτάτων χρόνων.

κι όχι την πρόταση:

quote:
Βασίλης: Κάπως έτσι (σαν τον Ψηλό που συλοφαντεί διαρκώς)δεν δρούσαν και οι φανατισμένοι χριστιανοί πατέρες κατά τους πρώτους μ.Χ. αιώνες;

Όπως καταλαβαίνεις, αυτές οι 2 προτάσεις έχουν πολύ μεγάλη διαφορά, φίλε μου!
Στο μήνυμα μου δεν αναφέρθηκα καθόλου στους Χριστιανούς Πατέρες των πρώτων αιώνων μ.Χ. και κατανοώ απόλυτα τα επιχειρήματα σου στο προηγούμενο μήνυμα σου και δεν διαφωνώ καθόλου.
Έχουν γίνει αρκετά λάθη, τεράστια λάθη...

Η ερώτηση μου είναι πως τεκμηριώνεται ο ισχυρισμός σου πως όλοι οι Χριστιανοί (όπως υποδηλώνεται από την πρώτη πρόταση στα quotes) έχουν μια συγκεκριμένη συμπεριφορά Χ.
Μια τέτοια κατηγοριοποίηση που αναφέρεται σε Ανθρώπους που έζησαν τόσους αιώνες πριν, ζουν τώρα ανάμεσα μας και θα ζήσουν ενδεχομένως στο μέλλον μου φαίνεται λανθασμένη αλλά και μη βασισμένη σε αντικειμενικά κριτήρια.

Ο κάθε άνθρωπος, φίλε μου, είναι τόσο όμοιος και συνάμα τόσο διαφορετικός από έναν άλλον άνθρωπο.
Μην το ξεχνάμε αυτό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 00:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπίλυ,
δεν θα ασχοληθώ με τις γνωστές καραμελίτσες που σας κερνάνε οι Καλόπουλος, Ρασιάς, και ......

Θα ήθελα να πως όμως κάτι σχετικά με την εσκεμμένη προσπάθεια που κάνετε και βιαιοπραγείτε κατά του αρχαίου μας πολιτισμού, θέλοντας ντε και καλά να τον "παντρέψετε" με την ειδωλολατρική και αρκετές φορές αιμοβόρα θρησκεία που κυνηγούσε οποιονδήποτε παρήγαγε πολιτισμό.

Ας μην αναφέρουμε πάλι τους αρχαίους μας άνδρες που κυνηγήθηκαν ή και βρήκαν μαρτυρικό θάνατο επειδή τόλμησαν να μιλήσουν για πράγματα που το τότε θρησκευτικό κατεστημένο είχε απαγορέψει αυστηρώς και δια ροπάλου!

Έλα λοιπόν, παρακάλα τον Ντάινγκ να μου τραβήξει το αυτί γιατί λέω πράγματα που δεν σου αρέσουν καλέ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2006, 00:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μπίλυ, δεν θα ασχοληθώ με τις γνωστές καραμελίτσες που σας κερνάνε οι Καλόπουλος, Ρασιάς, και ..»

Βρε τι κερνάει ο Απολογητής, τι κερνάει......Μήπως....νεραντζάκι κουταλιού!!

Ψηλός:
«θέλοντας ντε και καλά να τον "παντρέψετε" με την ειδωλολατρική και αρκετές φορές αιμοβόρα θρησκεία που κυνηγούσε οποιονδήποτε παρήγαγε πολιτισμό.»

Ψηλέ, αναρωτιέμαι, πριν να....εντρυφήσεις (!) στη θεολογική σχολή του Απολογητή, είχες άραγε ποτέ σου πιάσει κανένα αρχαίο κείμενο στα χέρια σου?

ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΣΦΟΔΡΑ!!

Διότι εάν το είχες πράξει, δεν θα έλεγες αυτές τις ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ, δεν θα μάσαγες ξανά και ξανά τις ίδιες εγκιβωτισμένες απόψεις που έσπερνε και σπέρνει η στείρα χριστιανική απολογητική.

Έναν πρωτοετή φοιτητή της φιλοσοφικής να είχες ρωτήσει, θα σου έλεγε τα αυτονόητα Ψηλέ, θα σου έλεγε ότι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ, αλλά τα θεωρούσαν ΩΣ ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΙΟ.

Εσείς όμως?

Σε δύο Γαλλικές πόλεις παλαιότερα, η Κλερμόν και η Σαλόν, επεδείκνυαν με άκρατη ιεροπρέπεια στους πιστούς από έναν…«άγιο ομφαλό» του Ιησού! Ο τρίτος (κομμένος στα δύο…) φυλάσσεται ΑΚΟΜΗ στον καθεδρικό ναό της Ρώμης Λατεράν το ένα κομμάτι, και στη Σάντα Μαρία ο άλλος!!!

Στην Εκκλησία του Αγίου Παύλου της Ρώμης υπάρχουνε τα…«άγια σπάργανα» του Ιησού!! Μία ακόμη αλλαξιά (αμ τι νομίζετε με μία ήταν?) «διατηρείται» στον καθεδρικό ναό της πόλης Ααχεν της Γερμανίας….

Κάποιοι άλλοι που…δεν πρόλαβαν την μοιρασιά (!) έπρεπε να «αρκεστούνε» ΜΕ ΑΧΥΡΑ! Και να που υπάρχουνε ορισμένες Εκκλησίες στην Λωραίνη όπως και στην Γένουα όπου οι παπάδες με κατάνυξη επιδεικνύουν τα….άχυρα που ξάπλωσαν το βρέφος Ιησού!!!

Όοοοομως, υπάρχουνε και άλλα πιο βαρυσήμαντα «αποδεικτικά στοιχεία»:

Επειδή ο Ιησούς της περιγραφής ήτανε Εβραίος φυσικά και υπέστη την περιτομή. Αυτό το μικρό τεμάχιο του δέρματος λοιπόν που ενώνει την πόσθη με τη βάλανο έχει μοιραστεί σε….δεκαεπτά διαφορετικές Εκκλησίες ανά την Ευρώπη!! Είπατε τίποτα?

ΕΠΙΣΗΣ: ( κατάλογος των «αποδείξεων» έχει και συνέχεια)

Από το περίφημο θαύμα της Κανά υπάρχουνε 14 (!) στάμνες μοιρασμένες στην Ραβένα, στη Βενετία, Μπολώνια, Παρίσι, Πίζα κ.α.

Αφού όμως όλα μοιράστηκαν, κάποιοι απέμειναν με…ΤΡΙΧΕΣ! Ναι, ΤΡΙΧΕΣ! Στην Εκκλησία Ευαγγελισμός της Μόσχας φυλάσσονται…..ΤΡΙΧΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ!!!
Επίσης στον ίδιο ναό φυλάσσονται και σταγόνες αίμα από το τρυπημένο πλευρό Του…

Αφού τελείωσαν ΚΑΙ οι τρίχες (!) τότε άρχισαν….ΤΟ ΞΕΔΟΝΤΙΑΣΜΑ. Στο μοναστήρι του Αγίου Μπερνάρ φυλάσσεται ένα…«δόντι γάλακτος» του βρέφους!!!

Τρία ΚΟΥΜΠΙΑ από το…πέπλο της Παναγίας δωρήθηκαν το 1588 στον Τσάρο Θεόδωρο από τον Πατριάρχη Ιερεμία, καθώς και ένα…ακάνθινο στεφάνι!!!!
Σήμερα υπάρχουνε αγκάθια του στεφανιού σε περίπου 800 Εκκλησίες ανά τον κόσμο…….

Τα σχετικά «στοιχεία» που περιοδεύουν κατά καιρούς στις Ορθόδοξες Εκκλησίες είναι γνωστά και δεν νομίζω να χρειάζονται σχολιασμό. Δεν υστερούν σε τίποτα πάντως!!

«Άγια σπάργανα» οι Δυτικοί? Τα δοχεία από τα δώρα των τριών μάγων οι Ορθόδοξοι!

«Άγιο ομφαλό» οι Δυτικοί? Το «Τίμιο ξύλο» οι Ορθόδοξοι!

Η στάμνα της Κανάν οι Δυτικοί? Η κουρδιστή αυτανάφλεξη του Πάσχα οι Ορθόδοξοι!

Και ο κατάλογος της κόντρας δεν έχει τελειωμό! Όπως και η εκμετάλλευση του κοσμάκη……

Και σε όλη αυτή την ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΩΛΩΝ επιδίδονται οι χριστιανοί όταν:

«ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα όσα εν τω ουρανώ άνω, όσα έν τη γη κάτω και όσα έν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. Ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς. Εγώ γάρ ειμί Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής αποδίδους αμαρτίας γονέων επί τέκνα έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοίς μισούσι με» (Έξοδος, κεφάλαιο Κ’, εδάφια 4-6)

ΣΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ:

«Δεν θα κάνεις για τον εαυτό σου άγαλμα ούτε κανένα ομοίωμα (εικόνα ή ξόανο), από όσα υπάρχουν ψηλά στον ουρανό, κάτω στην γη και όσα βρίσκονται μέσα στα νερά κάτω από την γη. Δεν θα τα προσκυνήσεις ούτε θα τα λατρεύσεις. Διότι εγώ είναι ο Κύριος ο Θεός σου, ζηλιάρης, τιμωρώντας τις αμαρτίες των γονέων με ανταπόδοση στα παιδιά τους μέχρι της τρίτης και τέταρτης γενιάς σε κείνους που με μισούν».

Συμπέρασμα: με την εικονολατρία και τις γονυκλισίες προς χάριν των ειδώλων, έγιναν όλοι οι χριστιανοί, ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΙΕΡΑΤΕΙΟΥ, ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ, σύμφωνα ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ.

Ψηλέ, μετεξεταστέος και εσύ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy