ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Προφανώς και όταν υπηρέτησες στις Ελληνικές Ε.Δ. σου μαγείρευαν υπό την επίβλεψη "σεφ" θεϊκές θηλυκές υπάρξεις και όχι νταβραντιζμένοι τριχωτοί νεαροί - εν ολίγοις αυτοαποκληθέντες - "μάγειροι"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 19:57:36  Εμφάνιση Προφίλ
>>Προφανώς και όταν υπηρέτησες στις Ελληνικές Ε.Δ. σου μαγείρευαν υπό την επίβλεψη "σεφ" θεϊκές θηλυκές υπάρξεις και όχι νταβραντιζμένοι τριχωτοί νεαροί - εν ολίγοις αυτοαποκληθέντες - "μάγειροι"...<<

Είμαι υπέρ του Ισραηλινού μοντέλου.

>>Κοινώς, κοπτοράπτες...<<

Οι κβαντικοί φυσικοί ασχολούνται με την κοπτοραπτική. Στο σημείο αυτό θα παραθέσω μόνο την κοπτική εξίσωση στο Βοιωτικό αλφάβητο:

ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΟΣ = ΥΨΟΣ = ΚΟΠΤΩ = 1370

10/α = 1370,3599911


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ώγυγος:
Ας σε ορισμένους δεν αρέσει να χρησιμοποιούν το μέτρο γιά την αρχαία Ελλάδα μπορούν να χρησιμοποιούν το Φειδώνειο βήμα, μήκος περίπου 0,999 σημερινά μέτρα. Ειπώθηκε από ορισμένους ότι δεν μετρούσαν σε βήματα (γιάρδες) στην Αρχαία Ελλάδα μέχρι που εμφανίστηκε ο Ησίοδος.

Φειδώνια βήμα, Φειδώνια γυάρδα και Φειδώνιο πόδι σε ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αρχαίο βιβλίο αναφέρονται;
Έχεις αναφέρει μέχρι τώρα καμιά εικοσαριά τρόπους μέτρησης των αρχαίων. Όταν αποφασίσεις ποιόν θέλεις να χρησιμοποιήσεις, σφύρα μας. Και εγώ δεν έχω πρόβλημα, αν θέλεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μέτρο, την Φειδώνια γυάρδα ή το άγκστρεμ. Εγώ, για παράδειγμα, από εδώ και μπρος θα αρχίσω να χρησιμοποιώ την ανοιχτή παλάμη.

Medtech, καλή μου, γιατί να λιποθυμήσω, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Α, ναι να μην φύγουμε απ'το θέμα:
ΜΕΤΡΟΠΟΝΤΙΚΑΣ=ΕΡΓΑΛΕΙ ΑΝΑΣΚΑΠΤΟΝ ΤΗ ΓΗ=1246. Κουφάλες Ολύμπιοι, όχι το μέτρο, μέχρι και μετρό είχαν φτιάξει.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 04:58:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αν κατάλαβα σωστα το όλο ζητημα είναι το όνομα της μονάδας μέτρησης και το μήκος που ορίζει αυτή.

Θα σταθώ στο ερώτημα του kondora

quote:
Φειδώνια βήμα, Φειδώνια γυάρδα και Φειδώνιο πόδι σε ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αρχαίο βιβλίο αναφέρονται;
. Και συμπληρώνω : τελικά τί μονάδα χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι, ποιό ήταν το μήκος της (το πλησιέστερο στην μονάδα του S.I, το μέτρο) και κατά πόσο κοινή ήταν στους Έλληνες η χρήση της, ώστε να στηρίζεσαι πάνω της για τα λεξαριθμητικά αποτελέσματά σου;

Περιμένω ακόμα αυτό το απόσπασμα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που να αναφέρει το μέτρο ως μονάδα μέτρησης (εκτός και αν εννοούσες κάτι άλλο).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 08:25:01  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν,

Tο Φειδώνιο μέτρο οφείλει την ονομασία του στον βασιλεία του Άργους Φείδων τον Β’ ο οποίος καθόρισε νέα μέτρα και σταθμά, ίδρυσε το πρώτο (αν και οι σύγχρονοι μελετητές αμφιβάλλουν αν ήταν όντως το πρώτο) αρχαίο ελληνικό νομισματοκοπείο στην Αίγινα και γενικότερα προέβη σε γενναία νομισματική μεταρρύθμιση.

Τα Φειδώνια μέτρα και σταθμά χρησιμοποιήθηκαν για καιρό μετά τον θάνατο του Φείδων στην Πελοπόννησο ενώ στην Αθήνα εγκαταλείφθηκαν ύστερα από την μεταρρύθμιση του Σόλωνα.

Στα δε φιλοσοφικά του Αριστοτέλη μαθαίνουμε πως η μεταρρύθμιση του Σόλωνα αντικατέστησε το Φειδώνιο μέτρο με μεγαλύτερη μονάδα μέτρησης («τα μέτρα μείζω των Φειδωνείων» 10,2:2) ενώ όσον αφορά τα Φειδώνια σταθμά ο φιλόσοφος επεξηγεί την νέα ισοτιμία της αττικής μνας («και η μνα πρότερον έχουσα[..]» 10,2:2-3+) -Αριστοτέλη Αθηναίων Πολιτεία.

Πηγές, Πάπυρος Λαρούς, Britannica 2004, TLG E.

Υ.Γ.
Δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρη την συζήτηση (οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση) αλλά μιας και εκφράσθηκαν ορισμένες απορίες σχετικά με το Φειδώνιο μέτρο είπα να ψάξω λίγο την υπόθεση.

Edited by - XD on 17/08/2006 09:48:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 16:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΛ ΚΑΙ ΑΖΑΧ ΧΑΖΑ:


και αυτη προς semiramis1984

quote:

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΕ?


Θα μας δωσεις την αδεια να μπαινουμε ?

quote:

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΤΈΛΕΙΩΣ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ.


εχεις πτυχιο η πιστοποιητικιο οτι εχεις ανοιχτο μυαλο και οχι αλλος κανεις ?

quote:

ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟ SITE.


χα χα χα

quote:

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΧΥΔΑΙΟ ΤΡΟΠΟ.


εσυ εισαι ευγενικη ? εσυ εισαι διακριτικη ? Προσπαθεις και δεν μπορεις ? Προσπαθησε και αλλο. Εισαι χυδαια και προσβλητικη και προσβαλλεις μελη του φορουμ χωρις επιχειρηματα

quote:

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΝΟΝΤΑΙ?


Θα μας δωσεις την αδεια να μπαινουμε ?

quote:

ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΤΕ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΦΟΙ?


εσυ το παιζεις τωρα δασκαλα και σοφη ?




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 17/08/2006 16:28:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 17:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Medtech, καλή μου, γιατί να λιποθυμήσω, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Δεν ειναι επιλογη.Αλλα χαιρομαι που δεν φρικαρεις.

quote:
Αν κατάλαβα σωστα το όλο ζητημα είναι το όνομα της μονάδας μέτρησης και το μήκος που ορίζει αυτή.

Το ολο θεμα ειναι εαν η αριθμολογικη θεωρια που σερβιρει ο odygos (ισχυριζεται οτι η ελληνικη γλωσσα προβλεπει το υψος των βουνων) ειναι επιστημονικα ορθη.

Δεν ειναι επιστημονικα ορθη γιατι σε καμια επιστημη δεν κοβεις και ραβεις κατα το δοκουν για να σου βγει μια εξισωση.

Δεν ειναι επιστημονικη γιατι δεν κανει ορθες προβλεψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 17:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλησπέρα!

Βρίλη κάτω!!!

Σεμίραμις καλό μικρό κορίτσι...

Έχει πολλά να μάθει...

Εικοσιδύο χρονών είναι...

(semiramis 1984...)

Άλλωστε αυτοσυστήνεται κιόλας:

quote:
Είμαι φοιτήτρια αρχαιολογίας στη Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με τα μεταφυσικά θέματα.

Κάτσε κάτω λοιπόν και έλα να πάρουμε τη Δεσποινίδα με το καλό ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!

Σου απευθύνω δε αγαπητή semiramis και προσωπική πρόσκληση:

http://foscaving.gr/seminaria06.html

Eάν έρθεις θα έχει tour (με δεμένο το Βρίλη και τον Azax-xaza...) και στην Πεντέλη και στο Κωρύκειο...

Κι αφού ενδιαφέρεσαι για το Παρνασσό ρίξε μια ματιά εδώ:

Παρνασσός Tour by ΦΟΣ!!!

quote:

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Το ΣΚ που μας πέρασε περιελάμβανε Παρνασσό. Τελικά λόγω καιρού, μας ψιλοχάλασε το πρόγραμμα αλλά...

Η "tour" μας ξεκίνησε από τον Ορχομενό (στάση για καφέ) όπου δεν παραλείψαμε να επισκεφτούμε τον Άγιο Σώζοντα

Από τον οποίο, στο πίσω μέρος, ξεκινούν διάφορες "στοές" κατά τους γνωστους κουφολόγους ερευνητές... Άσχετο βέβαια ότι ο "δράκων" είναι ένα απλό ανθέμιο...

Το πρόγραμμα προέβλεπε μετά βάραθρο Πολυδρόσου Παρνασσού. Δυστυχώς όμως έβρεχε καταρρακτωδώς... Παρενθετικά, το βουνό, για το συγκεκριμένο βάραθρο μας έλεγε όχι αφού όποτε λέγαμε την λέξη Πολύδροσο άρχισε να βρέχει καταρρακτωδώς.

Έτσι παρατήσαμε το Πολύδροσο και πήγαμε στο Κωρύκειο, να δώσουμε τα "σέβη" μας στις Παρνασσίδες νύμφες, μήπως και μας αφήσουν να κάνουμε τίποτε (όπως λέει κι ο Vril είναι ακριβή η βενζίνη...)

Εκεί διαπιστώσαμε για ακόμη μια φορά, το μέγεθος της βλακείας των κάποιων ανθρώπων... Το σύνθημα είναι γραμμένο στον τοίχο του σπηλαίου με σπραίη...

Αφού είμασταν στο οροπέδιο (κι όποτε λέγαμε την λέξη "Πολύδροσο" ξανάρχιζε να βρέχει) κατευθυνθήκαμε στο Εφτάστομο. Το οποίο Εφτάστομο, είναι όπως πάντα μαγικό...Ένας παραμυθένιος τόπος... Αν υπήρχαν ξωτικά, ένα τέτοιο μέρος θα διάλεγαν για σπίτι τους...

Τα ξωτικά που λέγαμε; ιδού ένα...

Να και τα ξωτικούλια μας από κοντά. Δυο δυο, στα σκοινάκια δυο δυο...

Κι από δύο γίναν τέσσερα! Και σε φάση οργιαστικής δουλειάς....

Για να χαθούν τελικά στα βάθη της γης... ( Το Εφτάστομο από πάνω προς τα κάτω...)

Και να αντικρύσουν αυτή τη μαγεία που κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι είναι εκεί...

Η Κυριακή ξεκίνησε ελπιδοφόρα... Επισκεφτήκαμε (χωρίς να κατεβούμε) το Δρακοκάρκαρο

και το βάραθρο πάνω από το χιονοδρομικό του Γεροντόβραχου

εντοπιζοντας δύο ακόμη, άγνωστα σε μας....

Αδιαφορούμε για τα σκουπίδια. Παρακάτω μπορεί να είναι ενδιαφέρον

Περνάμε από σπηλαιοβάραθρο του "χάσματος των Δελφών" ή "σπήλαιο της σκάλας"

Θα καταλήξουμε για σουβλάκια και επίσκεψη στο Τροφώνειο άντρο

Όπου εντοπίζουμε κι αυτήν την ενδιαφέρουσα σύγχρονη παρέμβαση

Και τελειώνουμε με μια βόλτα στο ξωκλήσι της Ζωωδόχου Πηγής, με όλη τη πόλη στα πόδια μας χτισμένο σε μια μικρή σπηλιά - βραχοσκεπή...

Και εις άλλα με υγεία!!!

Kαι Νταβέλη, οι φωτογραφίες είναι και πάλι καταπληκτικές!!!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky


(από το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1747&whichpage=5 )

Νάσαι καλά!!!

Δημήτρης

ΥΓ Μην μας παρεξηγείς... Μας αγριεύει το βουνό... Αλλά κατά βάθος είμαστε καλά παιδιά...

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 19:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984
Imperator, όπως είπα μπορεί να εκφράζει κάποιος την άποψη του χωρίς να θίγει τον άλλον.
Βριλ μάθε να μην παπαγαλίζεις και αν μπορείς να απαντάς με το δικό σου τρόπο, αλλά τέλος πάντων δε θέλω να έχω καμια αντιπαράθεση μαζί σου,εγώ απλά τη γνώμη μου είπα εντελώς καλοπροαίρετα
dim.kar θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω αλλά όπως ήδη ξέρεις σπουδάζω στη θεσσαλονίκη και θα μου είναι αδύνατον να έρχομαι στα σεμινάρια κάθε εβδομάδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 19:59:17  Εμφάνιση Προφίλ
>>Φειδώνια βήμα, Φειδώνια γυάρδα και Φειδώνιο πόδι σε ΠΟΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αρχαίο βιβλίο ναφέρονται; Έχεις αναφέρει μέχρι τώρα καμιά εικοσαριά τρόπους μέτρησης των αρχαίων.<<

Το τριπλό πόδι - τρίπους οι Βρετανοί τον ονομάζουν γιάρδα(yard). Οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν την λέξη βήμα αλλά δεν γνωρίζω γιά αρχαία αναφορά που να χρησιμοποιέι την λέξη αυτή γιά μονάδα μέτρησης. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι την μονάδα μέτρησης του ποδός την λέγαν πόδι(πούς), και ότι χρησιμιποιούσαν το τριπλό πόδι επίσης το οποίο σύμφωνα με τον Ησίοδο το λέγαν τρίπους. Αφού λοιπόν οι αρχαιολόγοι πιστεύουν ότι ευρεθέν σε αρχαίο Ελληνικό ναυάγιο (400 π.Χ.) Φιλαιτέρειο πόδι(σε χάρακα) ήταν το Φειδώνειο πόδι (670 π.Χ.) και αφού έχει μήκος 0,333 μέτρα τότε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι ο Φειδώνειος τρίπους είχε μήκος περίπου 0,999 μέτρα. Είναι αρκετά πιθανόν το Φειδώνειο πόδι να ήταν εν χρήση πριν το καθιερώσει ως επίσημη μονάδα μέτρησης ο Φείδων έτσι οδηγούμαστε χρονικά στην εποχή της πρώτης ευρεθέντας Ελληνικής αλφαβητικής γραφής (720 π.Χ. περίπου), κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Οι Σουμέριοι τώρα χρησιμοποιούσαν τα χιλιοστά του μέτρου και είχαν ένα πόδι μήκους 0,3 μέτρων και ένα βήμα μήκους 1,0 μέτρα(wikipedia). Έτσι το βήμα είναι 10/3 του ποδός, ενός ο Ελληνικός τρίπους είναι 9/3 του ποδός. Ελπίζω να τα ξεκαθάρισα τα πράγματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 21:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Ξεκαθαρισαμε τα εξης

1.Η θεωρια σου που στηριζεται στην ψευδοεπιστημη της αριθμολογιας ειναι λανθασμενη διοτι:

α)κοβεις και ραβεις για να σου βγει η εξισωση

β)η θεωρια σου δεν μπορει να κανει ορθες προβλεψεις

γ)η θεωρια σου δεν επιβεβαιωνεται πειραματικα

δ)ισχυριζεσαι λανθασμενα οτι οι αρχαιοι Ελληνες χρησιμοποιουσαν το μετρο γιατι εκανες το λαθος την κοπτοραπτικη σου να την εφαρμοσεις σε υψη που αποδιδονται με συγχρονες μοναδες μετρησης (το μετρο των 100 cm που ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με τον ποδα.Σε κανενα σημειο της ελληνικης γραμματειας δεν αναφερεται το μετρο γιατι πολυ απλα ειναι συγχρονη εφευρεση του 18ου αιωνα ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ).

2.Ακομα και εαν ισχυε η θεωρια σου καμια χρησιμοτητα δεν εχει οπως εξηγησε ο Βριλ στην προηγουμενη σελιδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Καλησπέρα!

Βρίλη κάτω!!!

Σεμίραμις καλό μικρό κορίτσι...

Έχει πολλά να μάθει...

Εικοσιδύο χρονών είναι...

(semiramis 1984...)

Άλλωστε αυτοσυστήνεται κιόλας:

quote:
Είμαι φοιτήτρια αρχαιολογίας στη Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι εδώ και αρκετό καιρό με τα μεταφυσικά θέματα.

Κάτσε κάτω λοιπόν και έλα να πάρουμε τη Δεσποινίδα με το καλό ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!

Σου απευθύνω δε αγαπητή semiramis και προσωπική πρόσκληση:



Μπα, δε την ενδιαφερουν αυτες οι εξερευνησεις.
ουτε και νεο μελος ειναι
να τσακωθει με μενα θελει
τυρακι με μουχλα

ρε, θα μπω με αλλο ονομα και θα σου κανω καμακι



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 17/08/2006 22:33:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:36:30  Εμφάνιση Προφίλ
>>α)κοβεις και ραβεις για να σου βγει η εξισωση<<

Ο τρόπος που εξάγεται η σχέση είναι δοσμένος και δεν υπάρχουν αυθαίρετες προσθήκες. Αυτό που πρέπει αν γίνει από τους ειδικούς είναι να ελεγχθεί ο ορθός τρόπος γραφής της κάθε λέξης σε κάθε διάλεκτο/κλίση/πόλη κράτους/αλφάβητο/εποχή κλπ κατά την αρχαιότητα από την εποχή που δημιουργήθηκε η κάθε λέξη - όνομα βουνού και μετέπειτα.

>>β)η θεωρια σου δεν μπορει να κανει ορθες προβλεψεις<<

Το αν μπορεί να κάνει σωστές προβλέψεις θα το δείξει ο χρόνος(π.χ.
μέτρηση ακριβούς ύψος Ολύμπου στον Άρη).

>>γ)η θεωρια σου δεν επιβεβαιωνεται πειραματικα<<

εννοείς με κύκλοτρο;

>>δ)ισχυριζεσαι λανθασμενα οτι οι αρχαιοι Ελληνες χρησιμοποιουσαν το μετρο γιατι εκανες το λαθος την κοπτοραπτικη σου να την εφαρμοσεις σε υψη που αποδιδονται με συγχρονες μοναδες μετρησης (το μετρο των 100 cm που ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με τον ποδα.Σε κανενα σημειο της ελληνικης γραμματειας δεν αναφερεται το μετρο γιατι πολυ απλα ειναι συγχρονη εφευρεση του 18ου αιωνα ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ).<<

Φυσικά και δεν αναφέρεται πουθενά το μέτρο ούτε το φούτ(foot) καθώς δεν χρησιμοποιούσαν μονάδες με αυτά τα ονόματα, τα ονόμαζαν απλά διαφορετικά. Θα ήταν κωμικό να το ονόμαζαν μέτρο την στιγμή που όλοι γνωρίζουμε τι σήμαινε η λέξη αυτή στην αρχαία Ελλάδα. Άρα συμφωνώ μαζί σου δεν χρησιμοποιούσαν το μέτρο. Χρησιμοποιούνταν ο Φειδώνειος τρίπους.

>>2.Ακομα και εαν ισχυε η θεωρια σου καμια χρησιμοτητα δεν εχει οπως εξηγησε ο Βριλ στην προηγουμενη σελιδα.<<

Το να μην γνωρίζεις την χρησιμότητα κάποιου πράγματος δεν σημαίνει ότι δεν έχει χρησιμότητα.


Edited by - Ogygos on 17/08/2006 22:39:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Εγώ έχω μια απορία:

Γιατί άραγε διαφημίζουν τόσο μανιωδώς τις εκδρομές τους;

Σε όλα τα topics, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του topic. Σε όλα τα forums, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του forum.

Μήπως γιατί ελάχιστοι πάνε μαζί τους δεύτερη φορά;

Μήπως γιατί χρησιμοποιούν τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο; Με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν συνεχώς για καινούριους υπηρέτες, αφού όποιος πάει μαζί τους αργά ή γρήγορα καταλαβαίνει με τι έχει να κάνει, και δεν ξαναπάει;

Μήπως γιατί ψάχνουν για κουβαλητές για extra ορειβατικά σύνεργα;

Αλιεία υπηρετών και σαδιστική διασκέδαση, η "Εσωτερική Αναζήτηση" των αχρείων.

Και ο άλλος στόχος, το social bonding μεταξύ τους, όταν τα θύματα αμύνονται.

Αν προσέξεις το 80% των posts τους είναι:

1. σαδιστική διασκέδαση / προσβολές σε συνομιλητές

2. αλιεία υπηρετών για τις εκδρομές τους

3. απίστευτη έλλειψη συμπόνοιας στον ανθρώπινο πόνο. Στα όρια της ψυχοπαθολογίας. Αυτό που είδα σε ένα άλλο topic, ήταν μια απίστευτη αγριότητα πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.

Και μια απίστευτη λοιδωρία στο πρόσωπό μου, όταν τόλμησα να σταματήσω αυτή την αχρειότητα:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855&whichpage=21

Σαδιστική διασκέδαση από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα.

Άσκηση ψυχολογικής βίας, πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Είναι ποινικό το αδίκημα.

Ποιος είναι ο άρρωστος;

- ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι

- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;

Από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα;

Και πόσους άλλους έχει λοιδωρήσει, και εξευτελίσει την αξιοπρέπεια τους.


Στην τηλεόραση θα σ' είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις, δηλωμένε σαδιστή βριλ.


Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.


"ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ". Ωραίος τίτλος για topic.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 01:42:41

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semiramis1984
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 23:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semiramis1984
gentleman, δεν ξέρω τι να πω...χαίρομαι που κάποιος συμφωνεί μαζί μου. και από οτι έχω καταλάβει δεν το κάνει αυτό μόνο ο Βρίλ -με τον οποίο δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ γιατί δεν αξίζει τον κόπο και απορώ τι δουλειά έχει σε αυτό το site. πολλοί επιτίθενται σε άτομα με άσχημο τρόπο λες και βγάζουν τα απωθημένα τους. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να προσβάλλουν τον άλλο με αυτόν τον τρόπο αντί να παραθέτουν απλώς την άποψη τους και να κάνουν εποικοδομητική συζήτηση. οσον αφορά το μέλος pano δεν καταλαβαίνω γιατί λες πως είναι άτομο με ειδικές ανάγκες...πρέπει όλες οι απόψεις να είναι σεβαστές. εξάλλου, όλοι οι άνθρωποι είμαστε τόσο άπειροι που δεν μπορούμε να κρίνουμε τους άλλους. δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι πραγματικά η αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 02:56:51  Εμφάνιση Προφίλ
Λοιπόν! Ο Ogygos μας λέει ότι ο Φειδώνιος τρίπους ισοδυναμεί στο μήκος με το σημερινό μέτρο ( φειδώνιος τρίπους = 0,99 m, 1 μέτρο (1 m) ισοδυναμεί περίπου με 1 φειδώνιο τρίποδα ). Προσωπικά, δέχομαι προς ώρας αυτήν την ισοδυναμία.

Ας πάμε στο κομμάτι της ορθογραφίας. Το ύψος δεν νομίζω ότι μεταγράφεται σε ύπσος. Δεν έχω δει σε κάποια επιγραφή αυτή την ορθογραφία (ύπσος) της λέξης. Φίλε Ogyge μπορείς να μας δώσεις κάποιο στοιχείο που να υποστηρίζει τα γραφόμενά σου σε ότι αφορά την ορθογραφία των ονομάτων H αιτιολογία περί κρυπτογράφησης (ως αναφορά) δεν υφίσταται, αφού μιλάμε για αποδείξεις (ενδείξεις που άπτονται ελέγχου) και όχι απλές ενδείξεις.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 04:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:
πολλοί επιτίθενται σε άτομα με άσχημο τρόπο λες και βγάζουν τα απωθημένα τους. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να προσβάλλουν τον άλλο με αυτόν τον τρόπο αντί να παραθέτουν απλώς την άποψη τους και να κάνουν εποικοδομητική συζήτηση.


Μιλας για τον εαυτο σου, ψυσικα...

Εισαι ενα εριστικο ατομο με πολλα απωθημενα

οσο για τον "τζεντελμαν", μυρισε τεχνητo οφ σαιτ.

αλλου τα τυρακια σου

καρφωνεσαι

παραθεση
"ψάχνεις για ... βεντέτα. Με κάθε τρόπο και με κάθε αφορμή.

Άντε στο καλό άνθρωπέ μου. Και μείνε εκεί."



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 18/08/2006 04:50:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

Αγαπητέ gentleman γράφεις

quote:

Εγώ έχω μια απορία:

Γιατί άραγε διαφημίζουν τόσο μανιωδώς τις εκδρομές τους;

Σε όλα τα topics, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του topic. Σε όλα τα forums, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του forum.


Μα για να έρθετε! Το ότι γίνεται "ανεξάρτητα από το "θέμα" αποδεικνύει το προφανές: διαφήμιση κάνουμε!!! Διαφήμιση βέβαια ενός συλλόγου, ενός ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ στον ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΩΤΕ μπορεί να γίνει μέλος του.

Αλλά ειλικρινή διαφήμιση αφού ό,τι υποσχόμαστε το πραγματοποιούμε!!!

quote:

Μήπως γιατί ελάχιστοι πάνε μαζί τους δεύτερη φορά;

Δυστυχώς ή ευτυχώς ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει έρθει μαζί μας από το χώρο του εσωτερισμού... Αυτό σημαίνει: α. ότι είναι απλά πιστοί και οι πιστοί δεν μετακινούνται με λογικά επιχειρήματα ή β. δεν πουλάμε καλά το "προϊόν" μας.

quote:

Μήπως γιατί χρησιμοποιούν τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο; Με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν συνεχώς για καινούριους υπηρέτες, αφού όποιος πάει μαζί τους αργά ή γρήγορα καταλαβαίνει με τι έχει να κάνει, και δεν ξαναπάει;

Ωπ μας πιάσανε! Παρακαλώ να δω τις καταγγελίες αυτών που "χρησιμοποιήθηκαν"...

Κανείς ρε παιδιά; Μα ούτε ΕΝΑΣ;

(Το ομολογώ: αμοίβομαι από τους ανθρώπους που βγάζω στο βουνό! ΤΟΥΣ ΤΡΩΩ ΤΟ ΦΑΙ!!!)

quote:
Μήπως γιατί ψάχνουν για κουβαλητές για extra ορειβατικά σύνεργα;

Μπα, τα κουβαλάμε μόνοι μας... Άλλωστε: δύο άτομα: υλικά για δύο άτομα. Τρία άτομα: υλικά για τρία άτομα... Κτλ κτλ.

quote:

Αλιεία υπηρετών και σαδιστική διασκέδαση, η "Εσωτερική Αναζήτηση" των αχρείων.

Σωστό. Είμαι αχρείος... πέρα από αλιέας και σαδιστής...

quote:
Και ο άλλος στόχος, το social bonding μεταξύ τους, όταν τα θύματα αμύνονται.

Πάντως λογαριασμοί κλώνοι δεν είμαστε. Τουναντίον είμαστε άνθρωποι που συναντιόμαστε και εκτός net, κάνουμε πράγματα μαζί και όποιος θέλει (μέχρι τώρα κανένας...)έρχεται μαζί μας...

quote:

Αν προσέξεις το 80% των posts τους είναι:

1. σαδιστική διασκέδαση / προσβολές σε συνομιλητές

2. αλιεία υπηρετών για τις εκδρομές τους

3. απίστευτη έλλειψη συμπόνοιας στον ανθρώπινο πόνο.


Καλά τα δύο πρώτα. Το τρίτο;

quote:
Στα όρια της ψυχοπαθολογίας.

Κάτι προφανώς ξέρεις εσύ...

quote:
Αυτό που είδα σε ένα άλλο topic, ήταν μια απίστευτη αγριότητα πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.

Ποιος είναι το άτομο με ειδικές ανάγκες;

quote:
Και μια απίστευτη λοιδωρία στο πρόσωπό μου, όταν τόλμησα να σταματήσω αυτή την αχρειότητα:

Ποιά σταμάτησες;

quote:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855&whichpage=21

Αχ, δε βγάζω άκρη... Κάντο μου λιανά, έστω και με pm

quote:

Σαδιστική διασκέδαση από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα.

Nαι!!! Αχ!!! Βαχ!!! Σ' αρέσει ε; σ' αρέσει;

quote:

Άσκηση ψυχολογικής βίας, πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Είναι ποινικό το αδίκημα.

Στο κελί 33...

quote:
Ποιος είναι ο άρρωστος;

Ειλικρινά θες να σου απαντήσω;

quote:

- ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι

- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;

Από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα;

Και πόσους άλλους έχει λοιδωρήσει, και εξευτελίσει την αξιοπρέπεια τους.


Εκτός από τις διακοπές...

quote:

Στην τηλεόραση θα σ' είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις, δηλωμένε σαδιστή βριλ.

Α, για το Βριλ λες;

quote:

Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.

Να βοηθήσω κι εγώ; Ιστοσελίδα της Σπηλαιολογικής Ομοσπονδίας Ελλάδος. http://www.fhs.gr/gr/speleo/speleo2.htm Ο ΦΟΣ είναι ο έβδομος στη λίστα (η λίστα είναι με αλφαβητική σειρά...)

quote:

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.

Μα δεν κάνουμε διαφήμιση για ορειβατικές εκδρομές! Για σπηλαιολογικά σεμινάρια κάνουμε! Και αφού σπηλαιολογικά σεμινάρια κάνουμε "υπό" κοσμος θα είμαστε...

quote:

"ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ". Ωραίος τίτλος για topic.

Κι εμένα μ' αρέσει!!!


quote:

Dare To Dream

Φτάνει να ξυπνάς που και που...

Φιλικά
Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 11:48:22  Εμφάνιση Προφίλ
Προευκλείδεια αλφάβητα(προ του 403 π.Χ.)
Αττικό ΦΣ
Νησιώτικο ΠΣ
Ιωνικό Ψ
Κορινθιακό Ψ (σε ορισμένες επιγραφές Κορίνθου ΦΣ)
Χαλκιδαϊκό Ψ (σε Κύμη - Αρκαδία ΦΣ)

πηγή: ΕΠΙΓΡΑΦΙΚΗ - Α. Αρβανιτοπούλου

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα με τα νόθα δίφθογγο "ου" και "ει" που αποδίδονταν παλαιά με "ο" και "ε" αντίστοιχα. Το στοιχείο αυτό δημιουργεί πολλά προβλήματα αλλά δεν ακυρώνει την ισχύ του μοντέλου. Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα μας διευκολύνει:

HΥΠΣΟΣ ΠΑΡΝIΘΑΣ Ε = 1414 (πραγματικό: 1413 μ)
ΥΠΣΟΣ ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟ Ε = 1976 (πραγματικό: 1974 μ)

έτσι παραπάνω το Τομάρου γράφεται Τομάρο. Έτσι το όρος και όρους θα γράφεται πάντα όρος, το ίδιο και το ύψος ύψους ή ύπσος ύπσους - θα γράφεται πάντα ύψος ή ύπσος αντίστοιχα.

Κάτι άλλο που πρέπει να διερευνηθεί είναι η χρήση του σαμπί. Στο Ιωνικό αλφάβητο ήταν συχνά εν χρήση ως αποδίδουσα το σσ. Έτσι πρέπει να διερευνηθεί η περίπτωση χρήσης του γιά τις λέξεις Παρνασσός, Βριλησσός, κλπ.


Edited by - Ogygos on 18/08/2006 11:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amfisbitisi
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 13:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amfisbitisi
Μέσα σε ένα κυκεώνα "μπουρδολογίας" βρέθηκαν κάποιοι άνθρωποι που - έστω με κάποιο πιο έντονο ύφος - διαφήμισαν κάποια σεμινάρια σπηλαιολογίας. Και τα διαφήμισαν σε σας, μπας και μερικοί ξυπνήσουν και αποφασίσουν να δουν, να αγγίξουν, να αισθανθούν οι ίδιοι όλα αυτά που διαβάσουν ή ... οραματίζονται. Το έκαναν αυτό γιατί πιστεύουν ότι αρκετοί που επισκέπτονται αυτό το site μπορούν να σκέφτονται από το να παπαγαλίζουν αναμασημένες βλακείες. Οτι έχουν το κουράγιο να αμφισβητούν ό,τι τους πουλάνε και να κάνουν το παραπάνω βήμα. Και αντί να αντιμετωπιστούν με σεβασμό ή έστω με αδιαφορία, αντιμετωπίστηκαν με φανατισμό, κακία και εντελώς αβάσιμες κατηγορίες. Όχι gentleman δεν είναι, αλλά ούτε τα προσχήματα δεν κράτησαν. Τα σεμινάρια γίνονται, αγαπητέ μου, για να μπορείς να συνεχίσεις τις εκδρομές σου και να συνεχίσεις να ψάχνεις με ασφάλεια. Φυσικά για όσους ψάχνουν μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή δεν χρειάζονται.Δεν ψάχνουμε θύματα, ούτε πληρωνώμαστε γι' αυτό που κάνουμε. Φίλους κάνουμε, σπηλαιολογία διδάσκουμε, ώστε κάποιοι από εσάς να μπορέσετε να κατεβείτε εκεί, που τώρα φοβάστε. Για να σταματήσετε να είστε "ανιχνευτές¨ και δέσμιοι των φοβιών σας και "εξερευνητές" των ψυχικών σας σκαμπανεβασμάτων.
Όμως μάλλον κάναμε λάθος. Ρίξαμε μαργαριτάρια σε χοίρους. Γυρίστε λοιπόν, ασφαλείς μπροστά στις εικονικές πραγματικότητες που έχετε δημιουργήσει κι αφήστε σε μας τα ωραία, τα μεγαλειώδη, την έρευνα και τη χαρά της πραγματικής εξερεύνησης.
Παρακαλώ μόνο, όποιος απαντήσει κάτι πάνω στη γνώμη μου, να αναφερθεί μόνο σε αυτά που γράφω, γιατί δεν έχω καμία όρεξη να απαντάω για το αν είμαι σαδίστρια με ψυχολογικά τραύματα κλπ κλπ κλπ
Έχω πιο ουσιώδη πράγματα να κάνω.
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 14:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Ο τρόπος που εξάγεται η σχέση είναι δοσμένος και δεν υπάρχουν αυθαίρετες προσθήκες. Αυτό που πρέπει αν γίνει από τους ειδικούς είναι να ελεγχθεί ο ορθός τρόπος γραφής της κάθε λέξης σε κάθε διάλεκτο/κλίση/πόλη κράτους/αλφάβητο/εποχή κλπ κατά την αρχαιότητα από την εποχή που δημιουργήθηκε η κάθε λέξη - όνομα βουνού και μετέπειτα.

α ναι?τοτε γιατι προσθετεις την λεξη ει,την λεξη ορος και αλλες λεξεις και φρασεις αυθαιρετα για να σου βγει η εξισωση?γιατι χρησιμοποιεις διαφορετικες κλισεις του ονοματος του βουνου με ή χωρις την προηγουμενη προσθαφαιρεση λεξεων κατα βουληση για να σου βγει η εξισωση?Γιατι ψευδως ισχυριζεσαι οτι οι αρχαιοι χρησιμοποιουσαν το μετρο που ειναι προσφατο δημιουργημα και ΔΕΝ αντιστοιχει στις αρχαιες μοναδες μετρησης?

Γιατι η αριθμολογια ειναι κοπτοραπτικη ΚΑΙ ΟΧΙ επιστημη.

Η θεωρια σου ειναι η εξης:

"Η μονάδα μέτρησης του μέτρου ήταν γνωστή στους Ολύμπιους, και λέξεις όπως όρος και ύψος έχουν σχεδιαστεί ώστε να εξάγονται λεξαριθμητικές σχέσεις του ύψους των ελληνικών βουνών και ιδιαίτερα των ψηλών σε μέτρα. Η προβλεπτικότητα της Ελληνικής γλώσσας μας βοηθάει ώστε να έχουμε συσχετίσεις και με σύγχρονες ονομασίες βουνών. Θα βρείτε μία λίστα με συσχετίσεις εδώ:"

Αλλα εσυ γνωριζεις εκ των υστερων το υψος και προσθετεις κατα βουληση λεξεις,χρησιμοποιεις επισης αυθαιρετα διαφορες πτωσεις,κακοποιεις την ελληνικη γραμματικη κτλ για να σου βγει η εξισωση.
Εαν η θεωρια σου ισχυε θα επρεπε ΣΚΕΤΟ το ονομα να δινει το ακριβες υψος.


Επισης δεν χρειαζεται να περιμενω την Nasa να μου δωσει το ακριβες υψος του Ολυμπου του Αρη για να δω εαν εχει προβλεπτικοτητα η θεωρια σου.Την εφαρμοζω και στα βουνα της γης και δη της Ελληνικης ανευ κοπτοραπτικης και βλεπω οτι ΔΕΝ δινει το υψος των βουνων!!!!!!Ουτε καν σε μετρα!

Υπαρχει βεβαια και αλλο προβλημα με την θεωρια σου:το υψος των βουνων δεν παραμενει σταθερο αλλα αλλαζει καθως υποκειται σε γεωλογικες και κλιματικες επιδρασεις (η Αιτνα και αλλα ηφαιστεια πχ αυξομειωνονται απο την λαβα που αναβλυζει και απο κοματια που ανατιναζονται κατα τις εκρηξεις,σε αλλα βουνα η διαδικασια ειναι πολυ πιο αργη κερδιζουν υψος απο την ανοδο των υποκειμενων συγκρουσεων μεταξυ των πλακων του φλοιου και χανουν υψος απο την διαβρωση απο την βροχη,το χιονι,τον ανεμο κτλ).

Και απο που και ως που οι Ολυμπιοι (εννοεις οι Θεοι?) γνωριζαν το μετρο(αν υποθεσουμε οτι ηταν υπαρκτα προσωπα,υπεςρφυσικα οντα ή εξωγηινοι ή δεν ξερω εγω τι)?Γιατι η εξισωση δεν αναφερεται σε ποδια,σταδια ή πηχεις?

Γιατι εκτος των αλλων εκανες και την εξτρα πατατιά να προσπαθησεις να βγαλεις την "εξισωση" σε ΜΕΤΡΑ.lol!


quote:
ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι

- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;


O Panos μπορει να μην εχει προθεση να πειραξει κουνουπι,να εχει καλες προθεσεις αλλα οι ιδεες του ειναι επικινδυνες αν τις ασπαστει κανεις.

Οσο για την εκμεταλευση ο ιδιος ο Panos ομολογησε οτι ξοδεψε πολλες χιλιαδες δολλαρια για να γινει κοινωνος της ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΗΣ του 12κλωνου DNA και της μεγαλης απατης με το Indigo.


(700-800 δολλαρια για σεμιναρια,30 δολλαρια το cd για "να συντονισετε τον εγκεφαλο σας στα 4 hrz και να ενεργοποιησετε τους εξτρα κλωνους DNA σας",20 δολλαρια και πανω το καθε βιβλιο με τις οδηγιες διαφωτισης" ktl ktl)


Πολλα παιδια με ειδικες αναγκες ΕΧΟΥΝ πεσει θυμα των New Age οπαδων της θεωριας περι Indigo οπως αναφερα στο θεμα 12κλωνο DNA.

Για να απολαυσετε το ζητημα διαβαστε το θεμα "12κλωνο DNA " και δειτε ΠΟΙΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ τον αφελη κοσμακη.

Και μαλιστα βρηκε την ευκαιρια και ο φρενοβλαβης οπαδος της θεωριας περι Δρακονιων και Ανδρομεδιων απο τις αποψεις του panos περι matrix και αρχισε να διασπειρει τις επισης επικινδυνες ιδεες του.Αυτος δεν θελει λεφτα αλλα οπαδους στην φρενοβλαβεια του.(ακομα και τον χαμο του Αλεξ στην Βεροια συνεδεσε ο τρελαρας με τους Δρακονιους).

Οι "τυποι που ειρωνευονται" εχουν φαει την λασπη με το κουταλι στα σπηλαια ενω οι δηθεν ερευνητες του μυστηριου κανουν την ερευνα τους για την "κουφια γη" απο τον καναπε και εντυπωσιαζουν τα πληθη των προβατων με αρχαιολατρικες θεωριες περι συνδεσεως της Πεντελης με τους Δελφους με υπογειες στοες που κανεις δεν εχει εντοπισει,θησαυριζουν δε απο την πωληση των βιβλιων τους στα προβατακια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 14:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Λοιπόν τέρμα για μένα το esoterica!

Aπό εδω και μπρός θα με βρίσκετε εδώ:

(για παιδάκια άνω των δεκαοκτώ παρακαλώ...)

http://www.greekbdsmcommunity.com/forums/

A ρε ατιμούλη gentleman... Πως με κατάλαβες...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
Και φτάνουμε στο ανέκδοτο της ημέρας....

Gentleman έφη (το ότι είναι σηκοφάντης και λασπολόγος, το αφήνουμε προς το παρών)

quote:

Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.


Το ανέκδοτο (και συνάμα και αυτογκόλ) του αυτόκλητου κυρίου που θέλει να βάλει τα πράγματα στη "θέση" τους, αναστηλώνοντας "εγώ" του με λοιδωρίες κατά άλλων, προτείνει ... εκδρομές σε βουνά σε φόρουμ Εσωτερισμού, αλλά ταυτόχρονα κατηγορεί άλλους !

Βζούν τριαλαριλαρό....

Εγώ ξαναπροτείνω σε όποιον ή όποιαν "εσωτερίστρια" θέλει, να ακολουθήσει τις μικρές ή μεγάλες αποστολές των δύο Σπηλαιολογικών Συλλόγων (πρόσωπα νομικού δικαίου) που συμμετέχω. Δεν έχουν καμία σχέση με κάτι "ομάδες" και κάτι "εξερυνητές" που θα βρείς στα φόρουμ του "εσωτερισμού" ή της "αναζήτησης".

Όποιος έχει τα κότσια, ακολουθεί. Και πέρα από τον ατομικό του εξοπλισμό δεν έχει κουβαλήσει κάτι κανείς.

*Εκτώς από μένα, που πέρα του βαρύ εξοπλισμού μου, κουβαλάω πολλές φορές και το γιό μου. Ρωτήστε τον Τάσο-Νταβέλη166, τον ΤζώνηΜπηΓκούντ ή ακόμα και την Μπράι-Μπόυ, που της έδωσα το σάκο μου να δεί το βάρος και την πήρε κάτω...

Σηκοφάντες και λασπολόγοι...

Μιλάτε για πράγματα, που επειδή δε τα φτάνει η αλεπού τα κάνει ... κρεμασταρια.

Άνοιξες το στοματάκι σου και βγήκε το αληθινό "εγώ" σου και μίλησε. Στο χωριό μου φωνάζουμε για την εκκαθάριση ανάλογου περιεχομένου του δικού σου τον "Αχόρταγο".




Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 18/08/2006 15:08:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:05:43  Εμφάνιση Προφίλ
>>α ναι?τοτε γιατι προσθετεις την λεξη ει,την λεξη ορος και αλλες λεξεις και φρασεις αυθαιρετα για να σου βγει η εξισωση?<<

Το έχω ήδη εξηγήσει.

>>γιατι χρησιμοποιεις διαφορετικες κλισεις του ονοματος του βουνου με ή χωρις την προηγουμενη προσθαφαιρεση λεξεων κατα βουληση για να σου βγει η εξισωση?<<

Το έχω ήδη εξηγήσει.

>>Γιατι ψευδως ισχυριζεσαι οτι οι αρχαιοι χρησιμοποιουσαν το μετρο που ειναι προσφατο δημιουργημα και ΔΕΝ αντιστοιχει στις αρχαιες μοναδες μετρησης?<<

Φειδώνειος τρίπους

>>Αλλα εσυ γνωριζεις εκ των υστερων το υψος και προσθετεις κατα βουληση λεξεις,χρησιμοποιεις επισης αυθαιρετα διαφορες πτωσεις,κακοποιεις την ελληνικη γραμματικη κτλ για να σου βγει η εξισωση.
Εαν η θεωρια σου ισχυε θα επρεπε ΣΚΕΤΟ το ονομα να δινει το ακριβες υψος.<<

Το έχω ήδη εξηγήσει.

>>Την εφαρμοζω και στα βουνα της γης και δη της Ελληνικης ανευ κοπτοραπτικης και βλεπω οτι ΔΕΝ δινει το υψος των βουνων!!!!!!Ουτε καν σε μετρα!<<

Άρα η δική σου μέθοδος δεν δουλεύει.

>>Υπαρχει βεβαια και αλλο προβλημα με την θεωρια σου:το υψος των βουνων δεν παραμενει σταθερο αλλα αλλαζει καθως υποκειται σε γεωλογικες και κλιματικες επιδρασεις (η Αιτνα και αλλα ηφαιστεια πχ αυξομειωνονται απο την λαβα που αναβλυζει και απο κοματια που ανατιναζονται κατα τις εκρηξεις,σε αλλα βουνα η διαδικασια ειναι πολυ πιο αργη κερδιζουν υψος απο την ανοδο των υποκειμενων συγκρουσεων μεταξυ των πλακων του φλοιου και χανουν υψος απο την διαβρωση απο την βροχη,το χιονι,τον ανεμο κτλ).<<

Τα ηφαίστεια είναι ειδικές περιπτώσεις και στην Ελλάδα δεν έχουμε τέτοιες. Εκεί που έχουμε μπορούμε να βασιστούμε στην συγκεκριμένη μέθοδο γιά να μας δώσει στοιχεία τα οποία η επιστήμη πολλές φορές δεν μπορεί να μας δώσει. Όσο γιά τα άλλα βουνά όπως έχω δείξει δεν μεταβάλλονται αισθητά από την στιγμή που κωδικοποιήθηκαν έως τα σήμερα.

>>Και απο που και ως που οι Ολυμπιοι (εννοεις οι Θεοι?) γνωριζαν το μετρο(αν υποθεσουμε οτι ηταν υπαρκτα προσωπα,υπεςρφυσικα οντα ή εξωγηινοι ή δεν ξερω εγω τι)?Γιατι η εξισωση δεν αναφερεται σε ποδια,σταδια ή πηχεις?<<

Έχει να κάνει με την κατάλληλη επιλογή μονάδας(Φειδώνειος τρίπους) ώστε να επιτευχθεί η κωδικοποίηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
quote:

Έχει να κάνει με την κατάλληλη επιλογή μονάδας(Φειδώνειος τρίπους) ώστε να επιτευχθεί η κωδικοποίηση.


Όχι. Εχει να κάνει με την κατάλληλη επιλογή μαγειρικής συνταγής.

Ωγυγέ, άμα δε σου "βγαίνει" ο αριθμός, τρίψε και βάλε και λίγη ... παρμεζάνα.

Να κοίτα "ΗΥΠΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΟΥΛΥΜΠΟΣ ΣΥΝ ΠΑΡΜΕΖΑΝΑ ΕΙ" = 8834 σε Αιγινίτικα Φυστίκια.

Βγαίνει !

Και κατα το δοκούν, αφού 8834 σε Αιγινίτικα Φυστίκια είναι ΙΣΟ με το ύψος των Υμαλαϊων σε μέτρα, αποδικνύεται ότι η ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ είναι ο ΟΛΥΜΠΟΣ.

Καλά μπάνια....



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ
MedTech έφη
quote:

Οι "τυποι που ειρωνευονται" εχουν φαει την λασπη με το κουταλι στα σπηλαια ενω οι δηθεν ερευνητες του μυστηριου κανουν την ερευνα τους για την "κουφια γη" απο τον καναπε και εντυπωσιαζουν τα πληθη των προβατων με αρχαιολατρικες θεωριες περι συνδεσεως της Πεντελης με τους Δελφους με υπογειες στοες που κανεις δεν εχει εντοπισει,θησαυριζουν δε απο την πωληση των βιβλιων τους στα προβατακια.

Η διαφορά μας είναι, ότι η λάσπη των σπηλαίων είναι πραγματική και ... μοσχοβολάει περιπέτεια, μυστήριο και εξερεύνηση.

Η λάσπη κάποιων τυπάκων βρωμάει, όπως βρωμάνε και ολόκληροι σαπίλα και εκμετάλλευση. Είναι αυτό που είπε ο Dim.Kar "πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες". Δεν έχουμε καμία σχέση με αυτούς.

(μια που είσαι από Χίο, ενημερωτικά είχμε και μια αποστολή κατά κεί. Αν ήμουν μαζί ή την είχα οργανώσει εγώ, θα ψάχναμε και λίγο τα "ιχνη" της βιασμένης "αγίας" και τα "αίματα" που έχουν προσκυνάνε εκεί. Ε, ρε γέλια που θα ρίχναμε... Να, γι αυτό δεν με αφήνουν και με έχουν δεμένο με σπηλαιολογικό σχοινί. Αντοχή: 1,8 ώς 2,2 τόνοι.)



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
>>α ναι?τοτε γιατι προσθετεις την λεξη ει,την λεξη ορος και αλλες λεξεις και φρασεις αυθαιρετα για να σου βγει η εξισωση?<<

Το έχω ήδη εξηγήσει.


Aπο την "εξηγηση" ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι κοβεις και ραβεις αυθαιρετα.

quote:
>>Γιατι ψευδως ισχυριζεσαι οτι οι αρχαιοι χρησιμοποιουσαν το μετρο που ειναι προσφατο δημιουργημα και ΔΕΝ αντιστοιχει στις αρχαιες μοναδες μετρησης?<<

Φειδώνειος τρίπους


Μετρο των 100 cm που καμια σχεση δεν εχει ουτε με τον ορισμο του(ειναι το ds που διανυει το φως σε συγκεκριμενο dt),ουτε με την αριθμητικη του τιμη,ουτε χρονολογικα με τον τριπου!!!!!!
Και εδω μαγειρευεις!!!!!!

quote:
>>Αλλα εσυ γνωριζεις εκ των υστερων το υψος και προσθετεις κατα βουληση λεξεις,χρησιμοποιεις επισης αυθαιρετα διαφορες πτωσεις,κακοποιεις την ελληνικη γραμματικη κτλ για να σου βγει η εξισωση.
Εαν η θεωρια σου ισχυε θα επρεπε ΣΚΕΤΟ το ονομα να δινει το ακριβες υψος.<<

Το έχω ήδη εξηγήσει.


Και παλι η "εξηγηση" γινεται με μπολικη κοπτοραπτικη και αυθαιρεσια.Μονο στον εαυτο σου το εχεις εξηγησει.

quote:
>>Την εφαρμοζω και στα βουνα της γης και δη της Ελληνικης ανευ κοπτοραπτικης και βλεπω οτι ΔΕΝ δινει το υψος των βουνων!!!!!!Ουτε καν σε μετρα!<<

Άρα η δική σου μέθοδος δεν δουλεύει.


Για την ακριβεια δειχνει η ΔΙΚΗ σου μεθοδος ΑΝΕΥ μαγειρεματος ΔΕΝ δουλευει.

Αντιθετα μπορουν να κατασκευαστουν εξισωσεις με βαση γεωλογικα και κλιματικα στοιχεια που να μας δινουν την μεταβολη του υψους ενος ορους με την παροδο του χρονου.

quote:
>>Υπαρχει βεβαια και αλλο προβλημα με την θεωρια σου:το υψος των βουνων δεν παραμενει σταθερο αλλα αλλαζει καθως υποκειται σε γεωλογικες και κλιματικες επιδρασεις (η Αιτνα και αλλα ηφαιστεια πχ αυξομειωνονται απο την λαβα που αναβλυζει και απο κοματια που ανατιναζονται κατα τις εκρηξεις,σε αλλα βουνα η διαδικασια ειναι πολυ πιο αργη κερδιζουν υψος απο την ανοδο των υποκειμενων συγκρουσεων μεταξυ των πλακων του φλοιου και χανουν υψος απο την διαβρωση απο την βροχη,το χιονι,τον ανεμο κτλ).<<

Τα ηφαίστεια είναι ειδικές περιπτώσεις και στην Ελλάδα δεν έχουμε τέτοιες. Εκεί που έχουμε μπορούμε να βασιστούμε στην συγκεκριμένη μέθοδο γιά να μας δώσει στοιχεία τα οποία η επιστήμη πολλές φορές δεν μπορεί να μας δώσει. Όσο γιά τα άλλα βουνά όπως έχω δείξει δεν μεταβάλλονται αισθητά από την στιγμή που κωδικοποιήθηκαν έως τα σήμερα.


1.Εχουμε ηφαιστεια στην Ελλαδα και μαλιστα ενεργα!
2.Τα υπολοιπα βουνα μεταβαλονται αισθητα με την παροδο του χρονου.Εδωσαν οι ολυμπιοι χρονικο οριζοντα στην προβλεπτικοτητα?Μας δινει η θεωρια σου την μεταβολη του υψους σε χ χρονικο διαστημα?Οχι αν δεν κοψεις και ραψεις γνωριζοντας ΕΚ των υστερων το υψος σε δεδομενη χρονικη στιγμη!!!Ξερεις εκ των υστερων το υψος του βουνου και δη σε μετρα και μετα κοβεις και ραβεις για να σου βγει η εξισωση.Αρα δεν εχεις προβλεπτικοτητα αλλα κοπτοραπτικοτητα!!!!!!!1


quote:
>>Και απο που και ως που οι Ολυμπιοι (εννοεις οι Θεοι?) γνωριζαν το μετρο(αν υποθεσουμε οτι ηταν υπαρκτα προσωπα,υπεςρφυσικα οντα ή εξωγηινοι ή δεν ξερω εγω τι)?Γιατι η εξισωση δεν αναφερεται σε ποδια,σταδια ή πηχεις?<<

Έχει να κάνει με την κατάλληλη επιλογή μονάδας(Φειδώνειος τρίπους) ώστε να επιτευχθεί η κωδικοποίηση.


non sequitir ή ελληνιστι αρες μαρες κουκουναρες.


quote:
Όχι. Εχει να κάνει με την κατάλληλη επιλογή μαγειρικής συνταγής.

Ωγυγέ, άμα δε σου "βγαίνει" ο αριθμός, τρίψε και βάλε και λίγη ... παρμεζάνα.

Να κοίτα "ΗΥΠΣΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΟΥΛΥΜΠΟΣ ΣΥΝ ΠΑΡΜΕΖΑΝΑ ΕΙ" = 8834 σε Αιγινίτικα Φυστίκια.

Βγαίνει !


lol!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 20:59:47  Εμφάνιση Προφίλ
>>Aπο την "εξηγηση" ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι κοβεις και ραβεις αυθαιρετα.<<
Άποψή σου.

>>Μετρο των 100 cm που καμια σχεση δεν εχει ουτε με τον ορισμο του(ειναι το ds που διανυει το φως σε συγκεκριμενο dt),ουτε με την αριθμητικη του τιμη,ουτε χρονολογικα με τον τριπου!!!!!!
Και εδω μαγειρευεις!!!!!!<<
Φειδόνειο πόδι = 0,333 μέτρα =>
0,3325 μέτρα < 1 Φειδώειο πόδι < 0,3335 μέτρα =>
0,9975 μέτρα < 3 Φειδωνεια πόδια < 1,0005 μέτρα =>
0,9975 μέτρα < 1 Φειδώνειος τρίπους < 1,0005 μέτρα

Άρα το σημερινό μέτρο σαν μήκος βρίσκεται εντός των παραπάνω τιμών. Με λίγα λόγια επιτρέπεται να πούμε ότι 1 Φειδώνειος τρίπους = 1 μέτρο.

>>Και παλι η "εξηγηση" γινεται με μπολικη κοπτοραπτικη και αυθαιρεσια.Μονο στον εαυτο σου το εχεις εξηγησει.<<
Μάλλον μόνο εσύ δεν το κατάλαβες.

>>Αντιθετα μπορουν να κατασκευαστουν εξισωσεις με βαση γεωλογικα και κλιματικα στοιχεια που να μας δινουν την μεταβολη του υψους ενος ορους με την παροδο του χρονου.<<
Επομένως με τις εξισώσεις αυτές μπορεί να ελεγθεί η ακρίβεια της μεθόδος μου. Άρα τι φοβάσαι;

>>2.Τα υπολοιπα βουνα μεταβαλονται αισθητα με την παροδο του χρονου.Εδωσαν οι ολυμπιοι χρονικο οριζοντα στην προβλεπτικοτητα?Μας δινει η θεωρια σου την μεταβολη του υψους σε χ χρονικο διαστημα?Οχι αν δεν κοψεις και ραψεις γνωριζοντας ΕΚ των υστερων το υψος σε δεδομενη χρονικη στιγμη!!!<<
Τι εννοείς με την λέξη αισθητά, πόσο τις εκατόν του ύψους; Όσο για τον χρονικό ορίζοντα, φάσκεις και αντιφάσκεις. Εσύ πιό πάνω δεν είπες ότι "μπορούν να κατασκευαστούν εξισώσεις με βάση γεωλογικά και κλιματικά στοιχεία που να μας δίνουν την μεταβολή του ύψους ενός όρους με την πάροδο του χρόνου". Άρα δεν χρειάζεται χρονικός ορίζοντας. Η κωδικοποίηση έγινε με το ύψος το αρχικό h0. Το βάζεις αυτό στην εξίσωση και εξάγεις το ύψος σήμερα. Το αποτέλεσμα το συγκρίνεις με το λεξαριθμητικό ύψος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 22:28:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

XD:

Tο Φειδώνιο μέτρο οφείλει την ονομασία του στον βασιλεία του Άργους Φείδων τον Β’ ο οποίος καθόρισε νέα μέτρα και σταθμά[...]
Τα Φειδώνια μέτρα και σταθμά χρησιμοποιήθηκαν για καιρό μετά τον θάνατο του Φείδων στην Πελοπόννησο ενώ στην Αθήνα εγκαταλείφθηκαν ύστερα από την μεταρρύθμιση του Σόλωνα.


Ευχαριστώ πολύ XD.
Ο εν λόγω βασιλιάς έζησε περί το 700 π.Χ. Αν δεχτούμε ότι υπήρχε Φειδώνιο πόδι και κυρίως Φειδώνιος τρίπους (που πολύ αμφιβάλλω) και ακόμη ότι χρησιμοποιήθηκε ευρέως, ποιά είναι τα συμπεράσματά μας;
α) Ο Ώγυγος χρησιμοποιεί ένα μέτρο το οποίο εφαρμόστηκε το 700 π.Χ. Μέχρι τότε όλα τα βουνά του ελλαδικού χώρου ήταν ανώνυμα; Μήπως είχαν άλλα ονόματα, τα οποία μετά την μεταρρύθμιση του Φείδωνος, αντικατέστησαν οι "Ολύμπιοι" έτσι, ώστε να ταιριάζουν με το καινούριο "μέτρο" της εποχής;
β) Και αν έγινε αυτό, δεν είναι μεγάλη ξεφτίλα για σοφούς ανθρώπους (τί λέω; Θεούς!), το "μέτρο" τους να χρησιμοποποιείται για μόλις 100 χρόνια και στην συνέχεια να εξαφανίζεται από προσώπου γης;
γ) Με βάση την απάντηση του θεματοθέτη προς την φίλη (μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ έτσι) Medtech: Γιατί άραγε οι σοφοί αυτοί "Ολύμπιοι" χρησιμοποιούσαν άλλοτε το Ψ και άλλοτε το νησιώτικο "ΠΣ" για να ονομάσουν βουνά που υπήρχαν στην ηπειρωτική Ελλάδα; Γιατί άραγε χρησιμοποίησαν τόσο περίπλοκη μέθοδο ονοματολογίας ώστε να χρειάζονται τα κάθε λογής "ύπσος", "ει" και δεν συμμαζεύεται και δεν χρησιμοποίησαν κάτι πιο λιτό, που θα ταίριαζε και με τον τρόπο σκέψης και ζωής των Ελλήνων; Μήπως γιατί τα ονόματα των βουνών δεν είχαν σχέση με το ύψος αλλά με άλλους παράγοντες (εδώ περιμένουμε μία απάντηση και από τον φίλο OANNHSEA σχετικά με την ονομασία "Όλυμπος");

Φίλε Ώγυγε. Καλοί οι λεξάριθμοι, αλλά μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς κάποια άλλη πιθανή χρησιμότητά τους. Σημαντική η προσπάθειά σου να αποδείξεις πράγματα που δεν αποδεικνύονται, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να διοχετεύσεις το πνέυμα σου κάπου αλλού, όπου θα μπορείς πραγματικά να βγάλεις συμπεράσματα αποδεκτά.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 02:23:59  Εμφάνιση Προφίλ
>>α) Ο Ώγυγος χρησιμοποιεί ένα μέτρο το οποίο εφαρμόστηκε το 700 π.Χ. Μέχρι τότε όλα τα βουνά του ελλαδικού χώρου ήταν ανώνυμα; Μήπως είχαν άλλα ονόματα, τα οποία μετά την μεταρρύθμιση του Φείδωνος, αντικατέστησαν οι "Ολύμπιοι" έτσι, ώστε να ταιριάζουν με το καινούριο "μέτρο" της εποχής;<<

Ξεχνάς ότι εκείνη την εποχή περίπου δημιουργήθηκε το αλφάβητο ή καλύτερα τα αρχαιότερα ευρεθέντα Ελληνικά αλφαβητικά κείμενα είναι του 720 π.Χ. περίπου Μπρούμε λοιπόν να θεωρήσουμε ότι είχαν λάβει υπ' όψιν τους τις κωδικοποιήσεις αυτές όταν σχεδίαζαν το Ελληνικό αλφάβητο. Και υπάρχουν στοιχεία που μας οδηγούν στο συμπέρασμα αυτό. Άρα η αρχική ονομασία των βουνών σε γραμμικές γραφές ήταν ένα προστάδιο - προϋπολογισμένο γιά να οδηγηθούμε όταν ερχόταν η ώρα στις κατάλληλες λεξαριθμητικές σχέσεις σε ένα σοφά σχεδιασμένο αλφάβητο πρώιμο στην αρχή και πιό ολοκληρωμένου αργότερα. Μιλάμε λοιπόν γιά Ολύμπεια διαχρονική πρόνοια.

>>β) Και αν έγινε αυτό, δεν είναι μεγάλη ξεφτίλα για σοφούς ανθρώπους (τί λέω; Θεούς!), το "μέτρο" τους να χρησιμοποποιείται για μόλις 100 χρόνια και στην συνέχεια να εξαφανίζεται από προσώπου γης;<<

Ποια 100 χρόνια; Πρώτο-χρησιμοποιήθηκε το 3200 π.Χ. στην Σουμερία. Πέρασε στην Ελλάδα την Μυκηναϊκή εποχή(αν όχι νωρίτερα) και έπειτα με την μορφή του Φειδώνιου τρίποδα και του Φειδώνιου ποδός στην Ελλάδα του 670 π.Χ. έγινε standard. Έπειτα διατηρήθηκε με την ονομασία Φιλαιτέριο πόδι(εποχή Πτολεμαίων), και κατέληξε στο Drusian ή Καρλομάγνιο πόδι ή στο πόδι της Γαλατικής φυλής Tungri (στο Βέλγιο, το μήκος πάλι ήταν 0,333 μέτρα).

>>Γιατί άραγε οι σοφοί αυτοί "Ολύμπιοι" χρησιμοποιούσαν άλλοτε το Ψ και άλλοτε το νησιώτικο "ΠΣ" για να ονομάσουν βουνά που υπήρχαν στην ηπειρωτική Ελλάδα; Γιατί άραγε χρησιμοποίησαν τόσο περίπλοκη μέθοδο ονοματολογίας ώστε να χρειάζονται τα κάθε λογής "ύπσος", "ει" και δεν συμμαζεύεται και δεν χρησιμοποίησαν κάτι πιο λιτό, που θα ταίριαζε και με τον τρόπο σκέψης και ζωής των Ελλήνων;<<

Καλό το λιτό αλλά όπως είπαμε δεν θα ήταν δυνατόν να τους βοηθήσει να κωδικοποιήσουν το ύψος των βουνών και αυτό λόγω μεγέθους των βουνών. Άρα θα έπρεπε να καταφύγουν στην φράση "το ύψος του βουνού είναι" στα αρχαία Ελληνικά και σε συμπυκνωμένη μορφή(χωρίς το "το" και το "του"). Όσο για το Ψ, το θέμα έχει να κάνει με την εξέλιξη της γλώσσας. Έτσι σημασία έχει στο συγκεκριμένο αλφάβητο πότε εισήγαγαν το Ψ σαν γράμμα. Μαζί με το Χ, και Φ ή μετά; Αν έγινε μετά τότε αναγκαστικά γιά κάποιο διάστημα χρησιμοποιούσαν το ΦΣ ή το ΠΣ για να σημειώσουν το Ψ. Αν τώρα έγινε μαζί, τότε πάλι πριν εισαχθούν τα Φ, Χ, Ψ είχαμε ένα αλφάβητο όπου το τελευταίο γράμμα είναι το Υ. Άρα το Ψ θα μπορούσε να γραφτεί τότε μόνο ΠΣ. Η αλλαγή του ΠΣ σε ΦΣ και συνεπακόλουθα σε Ψ έχει επίπτωση στην αριθμητική αξία των λέξεων ΥΨΟΣ και ΥΠΣΟΣ αλλά αυτό είναι ένα πολύπλοκο θέμα και δεν μπορώ να το αναπτύξω εδώ.

>>Φίλε Ώγυγε. Καλοί οι λεξάριθμοι, αλλά μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς κάποια άλλη πιθανή χρησιμότητά τους. Σημαντική η προσπάθειά σου να αποδείξεις πράγματα που δεν αποδεικνύονται, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να διοχετεύσεις το πνέυμα σου κάπου αλλού, όπου θα μπορείς πραγματικά να βγάλεις συμπεράσματα αποδεκτά.<<
Η κωδικοποίση των υψών των βουνών και δη των Ελληνικών είναι το προστάδιο που μας εισάγει στο "ζουμί" των αχραίων - παγκόσμιων κωδικοποιήσεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy