ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 01:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
εγω δεν βαριεμαι, αλλά κανω αντιεπανασταση!

Επαναστατη μου εσυ!!!


quote:
Δε μου λες ρε medtech και οι άλλοι.

Άμα συνεχίσει να σας κοροϊδεύει για άλλες 50 σελίδες, θα κάτσετε να του μιλάτε για άλλες 50 σελίδες;

Η ζωή είναι πολύ μικρή.

Πολύ μικρή για να τη ξοδεύεις σε ατέλειωτες λογομαχίες με ένα άτομο που σε δουλεύει ψυχρά.

Συγνώμη για την αγένεια, αλλά δεν αντέχω άλλο, medtech. Θα το πω...

Get a life!


1.Μα το ξερουμε οτι δεν αλλαζει γνωμη.Εγω το κανω για τους αναγνωστες για να μαθουν να μην ειναι μπεεεεεε!!!

2.Το γεγονος οτι ασχολουμαστε με ενα ζητημα δεν σημαινει οτι δεν εχουμε και προσωπικη ζωη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 01:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Μπήκα στο πειρασμό και το έψαξα στο Google. Έτσι βρήκα από διαφορικές σελίδες δύο τιμές γιά το Ελλάνιον όρος της Αίγινας. Η μια τιμή είναι 532 μέτρα και η άλλη είναι 539 μέτρα. Δεν γνωρίζω ποιο είναι η πιό ακριβής. Πάμε τώρα στους λεξάριθμους. Λόγω του μικρού του ύψους δεν είναι δυνατόν να έχουμε στην κωδικοποίηση τις λέξεις όρος ή ύψος. Έτσι μπορούμε να έχουμε μόνο το όνομα του βουνού με πιθανή χρήση του Ε(είναι). Βλέπουμε λοιπόν ότι:

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΔΙΟΣ = 530
ΟΡΟΣ ΑΙΓΙΝΗΙ = 532
ΗΕΛΛΑΝΙΟΝ ΑΙΓΙΝΑΣ Ε = 534
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΔΙΟΣ Ε = 535
ΗΕΛΛΑΝΙΟΝ ΔΙΟΣ = 538



Για αλλη μια φορα ο Odygos επιβεβαιωνει οσα επισημαναμε:

α)βρισκει το υψος ενος ορους που εχει μετρηθει φυσικα με συμβατικα μεσα (δηλ με επιστημονικες μεθοδους) απο καποια πηγη:

β)κοβει και ραβει για να του βγει η "εξισωση".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 01:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator
Ogyge άσε τα βουνά και άρχισε να υπολογίζεις πόσα θα εισπράξεις από τον Κακά την Τετάρτη στο Μεάτσα! Ειδικά αν ο Φερρέρ παίξει με δύο σέντερ μπακ στην ευθεία, τότε θα χάσεις τα αυγά και τα πασχάλια !

Α και για ρίξε πρόβλεψη πότε θα κάνει το αεκάκι καμιά νίκη στο τσάμπιονς λιγκ? ( εντός λέμε, τουλάχιστον ο ολυμπιλαγός για εκτός το έχει καημό ) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 16:15:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ogygos
Αν δεν είχες γράψει ότι βρήκες το ύψος από τα site στο internet,πραγματικά θα ήσουν πιο πιστευτός.Τώρα δυστυχώς συνεχίζω να έχω αμφιβολίες για την αξιοπιστία σου.Τουλάχιστον πές μου,πόσες προσπάθειες έκανες για να φτάσεις σε αυτά τα νούμερα?
ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου
ΣταμάτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ
προς: gigenis

>>εψαξα και ο μονος που κανει αναφορα για(Φειδώνειος τρίπους=1μ)εισαι εσυ<<

Ναι ανάμεσα σε αξιόλογα site που στηρίζονται σε επιστημονικά στοιχεία της μορφής:

Από:

http://www.eim.org.gr/html/greek/metrology/istoria/istoria_anc_gr.html

>>Στην Ελλάδα βασική μονάδα μέτρησης κατά τους αρχαίους χρόνους, ήταν ο πους. Το μέγεθος δεν ήταν σταθερό αλλά εξαρτιόταν από το σημείο όπου γινόταν η μέτρηση στο Εκατόμπεδο του Παρθενώνος. Έτσι το μήκος του κυμαινόταν από 0,3083 και 0,2970 μέτρα.<<

δεν διάβασες τίποτα γιά το Φειδώνειο τρίποδα ή και Φειδώνειο πόδι. Αναρωτιέμαι γιατί αφού η εγκυρότητα τους είναι αναμφισβήτητη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 20:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
1)σου εχω δωσει σελιδες με τα μετρα και τα σταθμα που ηταν σε χρηση στην ελλαδα

2)η σελιδα που δινεις δεν αναφερει
<<Φειδώνειος τρίπους=1μ>>
γραφει πους= μεταξυ 0,2970 και 0,3083
αρα αυτο μας κανει η 0,2970=0,891 η 0,3083*3=0,9249 και οχι 1μετρο

οποτε αν καταλαβα καλα και εσυ επιβεβαιωνεις οτι
ο μονος που κανει αναφορα για τριπους=1μετρο εισαι εσυ

το 0.9249(που ειναι και η μεγαλυτερη τιμη που δινετε)ειναι πολυ μακρυα απο το 0,999 που εσυ ελεγες

στο μετρο εσυ μας δινεις μια αποκληση των0,001 του μετρου ενω στην πραγματικοτητα
(αν λαβουμε παντα την μεγαλυτερη τιμη)η διαφορα ειναι 0,0751 του μετρου 7,5 ποντοι

αν λαβουμε την μικροτερη τιμη τοτε η διαφορα ειναι 0,109
11 ποντοι

μεσος ορος 9,3ποντοι στο μετρο
93 ποντοι στα 10 μετρα
9,3μετρα στα εκατο
93 μετρα στα χιλια
αρα στο υψος/υπσοσ/υφσος ολυμπου εχουμε διαφορα 270,6951μετρα


quote:
δεν διάβασες τίποτα γιά το Φειδώνειο τρίποδα ή και Φειδώνειο πόδι. Αναρωτιέμαι γιατί αφού η εγκυρότητα τους είναι αναμφισβήτητη.

το γραφει καπου και δεν το ειδα;;
αν υπαρχει σελιδα θα σου ημουν υποχρεως αν την εδινες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2006, 22:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Στην ΑΜΕΣΩΣ πρηγουμενη σελιδα του παροντος θεματος το μελος ΗλιαςP μας διαφωτιζει αναλύτικοτοτατα για τον Φειδωνιο Τριποδα:

"Μερικά απλά πράγματα:

* Αν ο Φειδώνιος τριπους για σένα ήταν βασική μονάδα μέτρησης, τότε δε θα έκανες αλχημείες και επεξεργασία μερικών προτάσεων από αρχαία κείμενα για να μας πεισεις πως ήταν η πιο κοινή μονάδα... Στα περισσότερα αρχαία κείμενα οι μονάδες που αναφέρονται είναι αυτές που μπορεις να δεις εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Greek_weights_and_measures

Καλή αναγνωση...

* Ο Φέιδωνας που λες πως όρισε τον Φειδώνιο τριπους έζησε περίπου το 700 πΧ. Πολλά από τα ελληνικά βουνα πήραν τα ονοματά τους πολύ πριν το 700 πΧ. Για να είναι η δικιά σου "θεωρία" σωστή, τα βουνά πρεπει να έχουν ονομαστεί μετά τον όρισμο του "τρίπου"

* Ο Φειδώνιος τριπους δεν είναι 0.999 μέτρα όπως μας παρουσιάζεις (κι άλλο μαγείρεμα) αλλά 0.924 μέτρα. Συνεπώς στα 1000 μέτρα αυτό δίνει σφάλμα όχι 1 μέτρο, αλλά 76 μέτρα, πολύ μεγαλύτερο σφάλμα από τα 3 μέτρα ακρίβεια με τα οποια υποστηρίζεις πως οι λεξάριθμοι δίνουν το ύψος... Στον Όλυμπο που είναι ~2.8 χλμ ύψος, ακόμα και αν ο Φειδώνιος τριπους ήταν η βασική μονάδα μέτρησης, το γεγονος πως είναι 0.924 μέτρα και όχι 0.999, σου δίνει αποκλιση (λάθος) μεγαλύτερο των 200 μέτρων! Αυτό και αν είναι λάθος... Και φαντάσου, οι αρχαίοι Έλληνες να μην καταφέρναν να προσαρμόσουν το λεξάριθμο για το πιο ιερό βουνό απ' ολα! Άρα το χειροτερο είναι πως δε μαγειρευεις μόνο τους λεξάριθμους για να φτιάξεις το σωστό άθροισμα, μαγειρεύεις και τον ορισμο του ποδος (λες πως είναι ίσο με 0.333 μέτρα, ενώ έιναι 0.308 μέτρα), για να βγάλεις αυτό που θές.


Επισης μας δινει πληροφοριες για την αληθινη διαδικασια με την οποια πηραν τα διαφορα ορη τις ονομασιες τους:

* Τέλος, αν ψάξεις στα αρχαία κείμενα θα βρεις πολλές αναφορές που εξηγουν **άμεσα** την ετυμολογική προέλευση ονοματος βουνών, κάτι που χωρίς δεύτερη κουβέντα απορρίπτει την θεωρία πως το βουνό ονομάστηκε με τεχνική που να συμφωνεί με το άθροισμα μερικών γραμμάτων... Πχ. υπάρχουν δεκάδες βουνά στην αρχαία Ελλάδα και Τουρκία που ονομαζονται Ολυμπος , γιατι ετυμολογικα, το Όλυμπος είχε την έννοια της κορυφής, του ύψους ή κάτι τέτοιο σχετικο... Υπάρχουν καμμιά δεκαρια Όλυμποι με δέκα διαφορετικα ύψη...

* Όλα αυτά ας προστεθούν στα δεδάδες επιχειρήματα που έχουν παρατεθεί από άλλους συμμετέχοντες στην κουβέντα..."

Edited by - ΗλίαςΡ on 07/09/2006 21:42:07

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 01:39:09  Εμφάνιση Προφίλ
>>1)σου εχω δωσει σελιδες με τα μετρα και τα σταθμα που ηταν σε χρηση στην ελλαδα<<
Μπορείς να μου δώσεις και την λίστα με τα ψώνια σου αλλά δεν σημαίνει ότι αυτή έχει κάποια αξία.

>>2) ...γραφει πους= μεταξυ 0,2970 και 0,3083<<

(μπαρούφα^n) όπου n=> άπειρο

πόδι Παρθενώνα = φωτονικό πόδι = 0,3088 μέτρα
αγωνιστικό πόδι Αθηνών = 0,3083 μέτρα

Η ύπαρξη των μονάδων αυτών δεν προϋποθέτει την μη ύπαρξη του Φειδόνειου ποδός των 0,333 μέτρων. Εξάλου όπως είναι γνωστό υπήρχαν διάφορες ιερές μονάδες στην αρχαία Ελλάδα.

>>* Τέλος, αν ψάξεις στα αρχαία κείμενα θα βρεις πολλές αναφορές που εξηγουν **άμεσα** την ετυμολογική προέλευση ονοματος βουνών, κάτι που χωρίς δεύτερη κουβέντα απορρίπτει την θεωρία πως το βουνό ονομάστηκε με τεχνική που να συμφωνεί με το άθροισμα μερικών γραμμάτων... Πχ. υπάρχουν δεκάδες βουνά στην αρχαία Ελλάδα και Τουρκία που ονομαζονται Ολυμπος , γιατι ετυμολογικα, το Όλυμπος είχε την έννοια της κορυφής, του ύψους ή κάτι τέτοιο σχετικο... Υπάρχουν καμμιά δεκαρια Όλυμποι με δέκα διαφορετικα ύψη...<<

Δεν αποδεικνύουν τίποτα οι αναφορές αυτές, καθώς ο συνγράψας την αναφορά αυτή δεν ήταν εκεί όταν πρώτο-χρησιμοποιούνταν η ονομασία ενός βουνού. Επίσης το ότι η ονομασία είναι παλαιότερη του 700 π.Χ. δεν αποδεικνύει τίποτα διότι υπήρχε ένα διαχρονικό σχέδιο από τους Ολύμπιους και αυτοί κινούσαν τα εξελικτικά γλωσσολογικά κλπ νήματα.

Επειδή το esoterica γιά εμένα είναι πολύ αργό phorum - δεν ξέρω που οφείλεται - και επειδή ο ελεύθερός μου χρόνος είναι περιορισμένος, δεν θα συμμετέχω άλλο στις συζητήσεις εδώ. Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντας γιά την συμμετοχή τους, και τους εύχομαι καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 09:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Παραδόπιστος εκδότης βιβλίων μεταφυσικού καλεί συγγραφέα του "παράξενου" και το κράζει: "Βρε άχρηστε έχουμε έτοιμο το βιβλίο και εσύ πας και γράφεις στα forums τι θα έχει μέσα... Αφού γράφουμε μλκς δεν καταλαβαίνεις πως θα μας κράξουν και δεν θα πουλήσουμε! Άσε να το βγάλουμε πρώτα!"

Φυσικά το παραπάνω δεν έχει καμμιά μα καμμιά σχέση με τη πραγματικότητα και η οποιαδήποτε σχέση με πρόσωπα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική!

Προς Οgygo:

Αντε γεια!!! άντε γειαααα!!!

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 09:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
quote:

αγωνιστικό πόδι Αθηνών

Τελική πόσο είχε δηλαδή;

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 09:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Μπορείς να μου δώσεις και την λίστα με τα ψώνια σου αλλά δεν σημαίνει ότι αυτή έχει κάποια αξία.

μαλιστα δεν εχει αξια για σενα οι σελιδες με τα μετρα και σταθμα των ελληνων γιατι δεν γραφουν για τριπους =με ενα μετρο

δεν πειραζει βρε

quote:
...γραφει πους= μεταξυ 0,2970 και 0,3083<<

(μπαρούφα^n) όπου n=> άπειρο


γραφει Έτσι το μήκος του κυμαινόταν από 0,3083 και 0,2970 μέτρα.

απο εως

δεν δινει απειρο μονο εσυ το βλεπεις


quote:
Η ύπαρξη των μονάδων αυτών δεν προϋποθέτει την μη ύπαρξη του Φειδόνειου ποδός των 0,333 μέτρων. Εξάλου όπως είναι γνωστό υπήρχαν διάφορες ιερές μονάδες στην αρχαία Ελλάδα.


βρε ενταξει πιθανον να μετραγαν και σε αποσταση που καλυπτει ο
βιασθεντας απο τις εξωγηινες βζιν βζουν οταν εβλεπε φωτα στον ουρανο

το θεμα ειναι οτι ενω σου εχω ζητησει να μου παραθεσεις σελιδα που αναφερει τριπους=0,999 μ
εσυ δεν το εχεις κανει


quote:
Επειδή το esoterica γιά εμένα είναι πολύ αργό phorum - δεν ξέρω που οφείλεται - και επειδή ο ελεύθερός μου χρόνος είναι περιορισμένος, δεν θα συμμετέχω άλλο στις συζητήσεις εδώ. Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντας γιά την συμμετοχή τους, και τους εύχομαι καλή συνέχεια.


οχι μην μας το κανεις αυτο και τωρα πως θα μαθουμε
να μετραμε το υψος κτηριου απο τα νιαουρισματα των γατων που ειναι στην ταρατσα του;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 09:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Ogygos λέει....

Επειδή το esoterica γιά εμένα είναι πολύ αργό phorum - δεν ξέρω που οφείλεται - και επειδή ο ελεύθερός μου χρόνος είναι περιορισμένος, δεν θα συμμετέχω άλλο στις συζητήσεις εδώ. Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντας γιά την συμμετοχή τους, και τους εύχομαι καλή συνέχεια.



ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ = 339
ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΟΥ = 3990

ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ = 3990/339 = 11.76 ΠΕΣ 12

ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ = 12-1 = 11

ΑΖΑΧ, ΜΕΝΤΤΕΚ, ΓΙΓΙΝΗΣ, ΤΖΟΝΥ, ΝΤΙΜ.ΚΑΡ, ΒΡΙΛ, ΣΤΑΝΦΡΟΜΓΚΡΕΙΣ, ΒΕΛΙΑΛ, ΧΟΜΟ, ΓΟΥΕΝΤΙΓΚΟ, ΣΤΕΜΙΞ

11 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ....

ΑΡΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΚΕΙ = 11-11 = 0

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...

ΒΙΒΛΙΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ....
12 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ΤΙΠΟΤΕ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ...
ΑΡΑ ... ΝΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΣΟΥ..ΟΧΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΤΑΣ....

ΑΡΕ ΟΓΥΓΕ ...ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ.....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ.....;;;

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...



---------------------------------------------------
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ
pyramid
---------------------------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 10:27:00  Εμφάνιση Προφίλ
πες'τα βρε ασπρε σίφουνα! και απ'οτι είδα δεν είμαστε μόνο εμείς εδώ που τον κράζουμε,αλλά σε όποιο forum έχει μπεί,τα ίδια ακούει! Μήπως και εκείνα είναι αργα???
ακου εκεί φειδώνιος τρίπους!!! δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ αυτό το πράγμα!!! μόνο ο ίδιος το αναφέρει!
Ωγυγε ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 14:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Α να χαθείτε αρνητές του ogygou.
Για αυτό μπήκα σε αυτό το forum; Για να ξεραίνομαι στα γέλια κάθε φορά που κάποιος "περίεργος" φτιάχνει θεωρίες και τις εκδίδει σε βιβλίο;
Σας καθιστώ υπεύθυνους στην περίπτωση μου πάθω κάτι από τα ακράτητα γέλια.

οχι μην μας το κανεις αυτο και τωρα πως θα μαθουμε
να μετραμε το υψος κτηριου απο τα νιαουρισματα των γατων που ειναι στην ταρατσα του;;;
"BY GIGENIS"

Ώχ η κοιλιά μου από γέλια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 16:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Ogygos

Επειδή το esoterica γιά εμένα είναι πολύ αργό phorum - δεν ξέρω που οφείλεται - και επειδή ο ελεύθερός μου χρόνος είναι περιορισμένος, δεν θα συμμετέχω άλλο στις συζητήσεις εδώ.



βρε Κυρα μας των Κλειδιωνε, να γιατι ενιωθε αβολα ο ανθρωπος: ειναι αργο το φορουμ!

και πηγες να το φορτωσεις σε μας!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 18:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
οχι μην μας το κανεις αυτο και τωρα πως θα μαθουμε
να μετραμε το υψος κτηριου απο τα νιαουρισματα των γατων που ειναι στην ταρατσα του;;;;


Βασικα αυτό έχει λογική βάση.

O ΗΧΟΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΤΣΙ?

Ανεβαινει ενας από μας στην ταράτσα με ένα γατί και ένα φακό και ο άλλος μένει κάτω στο δρομο,με ένα χρονόμετρο.

Μολις η γατα νιαουρίσει ανάβει έναν φακό για να το δει ο άλλος κάτω και να πατήσει το χρονομετρο το οποιο κλείνει μολις ακούσει το νιαούρισμα.

V=ds/dt=>ds=V.dt οπου v= η ταχυτητα του ηχου στον αερα και dt η ενδειξη του χρονομετρου.

Η μεθοδος αυτη εχει βεβαια σφαλματα (οι καθυστερησεις μεχρι να φτασει ο ηχος του νιαουρισματος στο αυτι εκεινου που κανει το σημα με τον φακο ή η καθυστερηση που μεσολαβει απο την στιγμη που ακουει ο χρονομετρων το νιαου μεχρι να πατησει το stop στο χρονομετρο κτλ) και προβληματα στην εκτελεση (πχ.πως να μην σε ξεσκισει το γατι)

Υποψιαζομαι επισης οτι θα υπαρχει καποιο προβλημα λογω της μορφης των ηχητικων κυματων.

Και αλλα πιθανα σφαλματα και ελλειψεις που δεν εχω γνωσεις για να τα εντοπισω.

ΥΓ Επειδη εχει πλακα και εσεις παληκαρια ξερετε απο αυτα καλυτερα απο μενα,περιμενω διορθωσεις στην μεθοδο.Που ξερεις ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟ:ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Ogygos Απεστάλη: 28/07/2006, 19:21:30


Ogygos Απεστάλη: 09/09/2006, 01:39:09

χρονος που χρειαστικε να καταλαβει οτι το φορουμ ειναι πολυ αργο

42 μερες

χρονος που χρειαζεται για να μας πεισει οτι εχει δικιο

ως το τελος της ανθρωποτητας


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2006, 19:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
λογο του οτι η αποσταση ειναι μικρη δεν θα μπορεσουμε να πετυχουμε την μετρηση
βεβεα εχουμε κα ιαλλα προβληματα στην πρακτικη σου
μας βαζεις να κανουμε χρηση συμβατικων πραγματων
(χρονομετρο)

μπορουμε ομως να το πετυχουμε αλλα θα πρεπει να θυσιασουμε μερικες γατες

ανα οροφο θα εχουμε
και εναν με ροπαλο

θα αφησουμε απο την ταρατσα 100 γατες
οι γατες θα αρχισουν να κατεβενουν τους οροφους

ο καθε ροπαλοφορος θα εχει το δικαιωμα και την υποχρεωση
να χτυπησει μια γατα

ενας θα καταγραφει τα νιαουρισματα
(ενα ανα οροφο) οταν σταματησουν τα νιαουρισματα
θα τα αθρισουμε και θα τα πολαπασιασουμε με το υψος του οροφου

το υψος του οροφου ειναι μεταξυ 3,2 και 2,9 μετρα

πως σας φαινετε;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chianti
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Italy
102 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 00:56:42  Εμφάνιση Προφίλ
Άριστο... θα μπορούσε να εξελιχτεί κ σε πρωτάθλημα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 03:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
λογο του οτι η αποσταση ειναι μικρη δεν θα μπορεσουμε να πετυχουμε την μετρηση

Nαι το σκεφτηκα οτι απο ενα υψος και κατω θα ειναι πρακτικα αδυνατο να πετυχουμε την μετρηση.

Αλλες ιδεες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 04:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
ΥΓ Επειδη εχει πλακα και εσεις παληκαρια ξερετε απο αυτα καλυτερα απο μενα,περιμενω διορθωσεις στην μεθοδο.Που ξερεις ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟ:ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ.

"Ο σπουδαίος νεοζηλανδός πυρηνικός φυσικός Έρνεστ Ράδερφορντ είναι γνωστός ως ο πατέρας της πυρηνικής φυσικής. Έκανε καριέρα στην Αγγλία, δίδαξε στο Κέιμπριτζ και πήρε το Νόμπελ χημείας (!) το 1908.

Όταν ήταν καθηγητής στο πανεπιστήμιο, του τηλεφώνησε ένας συνάδελφός του και τον ρώτησε αν ήθελε να διαιτητεύσει στο ζήτημα που είχε προκύψει με τη βαθμολόγηση ενός γραπτού Φυσικής. Ο συνάδελφός του ήταν αποφασισμένος να μηδενίσει το γραπτό ενώ ο φοιτητής ισχυριζόταν ότι θα έπρεπε να πάρει άριστα. Στο τέλος, συμφώνησαν να δεχτούν τη λύση που θα έδινε ένας ουδέτερος επιδιαιτητής και διάλεξαν τον Ράδερφορντ.

Ο Ράδερφορντ δέχτηκε να αναλάβει το ρόλο που του ανέθεσαν, πήγε στο γραφείο του συναδέλφου του και διάβασε την ερώτηση του διαγωνίσματος: "Δείξτε πώς μπορούμε να βρούμε το ύψος ενός ψηλού κτιρίου χρησιμοποιώντας ένα βαρόμετρο." Η απάντηση του φοιτητή ήταν: "Παίρνουμε το βαρόμετρο και το ανεβάζουμε στο υψηλότερο σημείο του κτιρίου, το δένουμε στην άκρη ενός νήματος, το κατεβάζουμε μέχρι το επίπεδο του δρόμου, μετά το ξανανεβάζουμε και μετράμε το μήκος του νήματος. Το μήκος του νήματος από το δρόμο ως την κορυφή του κτιρίου είναι το ύψος του κτιρίου".

Ο Ράδερφορντ είπε, πρώτα απ' όλα, ότι ο φοιτητής είχε κάποιο δίκιο να ζητά να πάρει άριστα αφού ουσιαστικά είχε δώσει μια σωστή και πλήρη απάντηση στην ερώτηση. Από την άλλη, αν έπαιρνε άριστα για το γραπτό του, θα του ανέβαζε το συνολικό του βαθμό στη Φυσική. Ένας τέτοιος υψηλός βαθμός θα πιστοποιούσε αντίστοιχη γνώση του αντικειμένου, πράγμα που δεν αποδεικνυόταν από την απάντηση που είχε δώσει. Γι' αυτό, λοιπόν, ο Ράδερφορντ πρότεινε να δοθεί στο φοιτητή η ευκαιρία να δώσει άλλη μια
απάντηση. Όπως περίμενε, ο συνάδελφός του δέχτηκε αυτή τη λύση, τον εξέπληξε όμως που τη δέχτηκε κι ο φοιτητής.

Ο Ράδερφορντ έδωσε στο φοιτητή έξι λεπτά να γράψει την απάντησή του στην ερώτηση, προειδοποιώντας τον ταυτόχρονα ότι η απάντησή του θα έπρεπε να πιστοποιεί γνώση της Φυσικής. Πέρασαν πέντε λεπτά και ο φοιτητής δεν είχε γράψει ούτε μια λέξη. Ο Ράδερφορντ τον ρώτησε αν σκόπευε να εγκαταλείψει την προσπάθεια αλλά ο φοιτητής τού απάντησε: "Όχι, απλώς έχω πολλές απαντήσεις και προσπαθώ να σκεφτώ ποια είναι η καλύτερη". Ο Ράδερφορντ ζήτησε συγγνώμη για τη διακοπή και παρακάλεσε το φοιτητή να συνεχίσει. Μέσα στο επόμενο λεπτό, ο φοιτητής ξεπέταξε μια απάντηση που έλεγε:
"Παίρνω το βαρόμετρο στην κορυφή του κτιρίου και σκύβω πάνω από το κενό. Αφήνω το βαρόμετρο να πέσει και χρονομετρώ την πτώση του. Στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας τον τύπο x=0.5*a*t^2, υπολογίζω το ύψος του κτιρίου". Αφού διάβασαν την απάντηση, ο Ράδερφορντ είπε ότι ο ίδιος θα ήταν διατεθειμένος να τη βαθμολογήσει με άριστα και ο συνάδελφός του συμφώνησε.

Καθώς έφευγε από το γραφείο του άλλου καθηγητή, ο Ράδερφορντ θυμήθηκε που ο φοιτητής είχε πει ότι προβληματιζόταν ποια απάντηση να διαλέξει, οπότε τον ρώτησε ποιες ήταν οι άλλες απαντήσεις που θα έδινε στο πρόβλημα.


"Να σας πω", απάντησε ο φοιτητής. "Υπάρχουν πολλοί τρόποι να μετρήσεις το ύψος ενός κτιρίου χρησιμοποιώντας ένα βαρόμετρο. Για παράδειγμα, αν λάμπει ο ήλιος, παίρνεις το βαρόμετρο, μετράς το ύψος του, το μήκος της σκιάς του και το μήκος της σκιάς του κτιρίου και με απλή μέθοδο των τριών βρίσκεις το ύψος του κτιρίου". [Σ.Σ. Είναι περίπου η μέθοδος που λέγεται ότι χρησιμοποίησε ο Θαλής για να μετρήσει το ύψος της πυραμίδας του Χέοπα -- όχι βέβαια με βαρόμετρο, αλλά με ανθρώπινη σκιά.]

"Εντάξει", είπε ο Ράδερφορντ. "Και οι άλλες λύσεις;"

"Να", είπε ο φοιτητής, "υπάρχει μια πολύ στοιχειώδης μέθοδος που θα σας αρέσει. Παίρνουμε το βαρόμετρο κι αρχίζουμε να ανεβαίνουμε τα σκαλιά. Καθώς ανεβαίνουμε, χρησιμοποιούμε το βαρόμετρο σαν υποδεκάμετρο και σημαδεύουμε στον τοίχο κάθε φορά το μήκος του βαρόμετρου. Όταν θα έχουμε φτάσει στην κορυφή, μετράμε τα σημάδια και έχουμε το ύψος σε x μήκη βαρομέτρου".

"Μια πολύ άμεση και μάλλον επίπονη μέθοδος", σχολίασε ο Ράδερφορντ.

"Βεβαίως. Αν θέλετε μια πιο εξεζητημένη μέθοδο, μπορείτε να δέσετε το βαρόμετρο στην άκρη ενός νήματος, να το βάλετε να ταλαντεύεται σαν εκκρεμές και να μετρήσετε την τιμή του g [επιτάχυνση βαρύτητας] στο επίπεδο του δρόμου και στην κορυφή του κτιρίου. Από τη διαφορά των δύο τιμών του g, μπορείτε θεωρητικά να υπολογίσετε το ύψος του κτιρίου. Επίσης, θα μπορούσατε να πάρετε το βαρόμετρο στο ψηλότερο σημείο του κτιρίου, και δεμένο όπως πριν στην άκρη ενός νήματος να το χαμηλώσετε μέχρι το επίπεδο του δρόμου και να το βάλετε να ταλαντεύεται σαν εκκρεμές, οπότε μπορείτε να υπολογίσετε το ύψος του κτιρίου από την περίοδο της μετατόπισης".

Ο Ράδερφορντ δεν μπορούσε παρά να συμφωνήσει με τις απαντήσεις του φοιτητή.

"Βεβαίως", συνέχισε ο φοιτητής, "υπάρχουν και διάφοροι εναλλακτικοί τρόποι να μάθεις το ύψος του κτιρίου με ένα βαρόμετρο. Ίσως ο καλύτερος είναι να πάρεις το βαρόμετρο στο υπόγειο, να χτυπήσεις την πόρτα του επιστάτη και, όταν σου ανοίξει, να του πεις: Αγαπητέ κύριε, ορίστε ένα καταπληκτικό βαρόμετρο. Θα σας το κάνω δώρο, αν μου πείτε ακριβώς το ύψος αυτού του κτιρίου".

Σ' αυτό πια το σημείο ο Ράδερφορντ ρώτησε το φοιτητή αν ήξερε τη συμβατική λύση του προβλήματος. "Και βέβαια τη γνωρίζω", του απάντησε ο φοιτητής. "Απλώς βαρέθηκα στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο να μου λένε συνέχεια οι καθηγητές πώς θα πρέπει να σκέφτομαι".

Αυτή η συνάντηση σηματοδότησε την αρχή μιας γόνιμης επαγγελματικής συνεργασίας ανάμεσα στον Ράδερφορντ και το φοιτητή. Το όνομα του φοιτητή; Νιλς Μπορ, ο Δανός που στη συνέχεια της καριέρας του απέδειξε τις θεωρίες του Ράδερφορντ για τα ηλεκτρόνια και έδωσε σημαντική ώθηση στην ανάπτυξη της κβαντικής φυσικής."

____________________________________________________________
πηγή:
κυκλοφορεί ως επιστημονικό ανέκδοτο,
το copy-paste προέρχεται από την ιστοσελίδα
http://www.urbanlegends.gr/modules/news/article.php?storyid=268


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 11:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
"Bαρέθηκα να μου λένε οι καθηγητές πώς θα πρέπει να σκέφτομαι": αυτό το mindset αν αποκτήσουμε όλοι, θα γίνει και γ..ώ τα forums, για εσωτερική έρευνα.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 22:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
Mόνο που ο Μπορ χρησιμοποίησε επιστημονική μεθοδολογία για το έργο του...

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 23:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Κι εμείς τι λέμε nomad?

Είναι ξεκάθαρο το κείμενο της αμαλίας: επιστημονική μέθοδος δεν πάει να πει δουλικότητα σκέψης. Δεν πάει να πει υποταγή στην εκάστοτε καθεστηκυία τάξη. Το λέει πολύ όμορφα και εύστοχα.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 23:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Δεν το έχω πει καν εγώ.
Απλά το μετέφερα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 00:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Sorry για τη διατύπωση, δεν ήθελα να υπαινιχθώ ότι είναι δικά σου λόγια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 11:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Mόνο που ο Μπορ χρησιμοποίησε επιστημονική μεθοδολογία για το έργο του...


Ακριβως!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 02:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Ενώ το ανέκδοτο αναφέρεται σε τσαρλατάνους.

Διάβασε το ανέκδοτο καλή μου. Μπες στο νόημα επιτέλους.

Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

radioactive toy
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 06:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radioactive toy
Εγω παντως ανησυχω.Εχω να μπω αρκετες μερες στο φορουμ και δεν βλεπω να απαντα πια ο Ogygos.Ισως τον πηραν κοντα τους οι Ολυμπιοι για φροντιστηριο μιας και τα χε κανει λιγο σαλατα τελευταια με τα τα φειδονια ποδια ,μετρα και τα λοιπα .
Ηταν το αγαπημενο μου τοπικ ...δωρεαν γελιο για ολους.

Γυρνα πισω Ogyge ,εχεις οπαδους!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 07:59:22  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν γυρνάει φίλε radioactive... είναι λέει αργό το forum... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy