ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ύψος βουνών και λεξάριθμοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 10:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
quote:
Ενώ το ανέκδοτο αναφέρεται σε τσαρλατάνους.

Διάβασε το ανέκδοτο καλή μου. Μπες στο νόημα επιτέλους.


Καταλαβα πολυ καλα το νοημα του ανεκδοτου.

Αλλα το ανεκδοτο ΔΕΝ ΑΚΥΡΩΝΕΙ την επιστημονικη μεθοδο καλε μου.

Ο νεαρος φοιτητης δεν το εριξε στο μυστικισμο για να υπολογισει αυτο που του ζητηθηκε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 10:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Επειδή κάποιοι έχουν κάτι παράξενα κολλήματα ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.fhs.gr/gr/forum/viewtopic.php?t=785

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 11:16:33  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε φίλε dim.kar...τί μου θυμίζουν αυτά που διάβασα εκεί... τί μου θυμίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 11:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Yπ'΄όψιν ότι στη σπηλαιολογία χρησιμοποιούμε σχεδόν όλους τους τρόπους που πρότεινε ο Ράδερφορντ... για τον υπολογισμό του βάθους ενός βαράθρου... αλλά και άλλους... τουτέστιν:

Χρησιμοποιούμε βαρόμετρα, είτε αλτίμετρα, υδραυλικά ή ηλεκτρονικά... Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσαμε τη πρόχειρη μέθοδο της πέτρας και του μετρήματος των δευτερολέπτων, τώρα πια υπάρχει και σε έκδοση πάλμ... αφήνουμε κορδονέτα με κάποιο βάρος και μετά μετράμε το μήκος τους... χρησιμοποιούμε ηχοβολιστικά... χρησιμοποιούμε λεήζερ αποστασιόμετρα

Υπολογισμό με σκιά δεν μπορούμε να κάνουμε... υπολογισμό με εκκρεμές... χμ είναι πρακτικά εύκολο;

Αλλά υπολογισμό με λεξάριθμο δεν κάνουμε...

Δημήτρης

______
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Edited by - dim.kar on 14/09/2006 11:55:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 12:00:22  Εμφάνιση Προφίλ
Κρίμα φίλε Dim.kar,δεν χρησιμοποιείτε την πιο εύκολη μέθοδο...
απλά θα μπαίνατε στο internet και θα βλέπατε από εκεί πόσο έχει υπολογιστεί το βάθος από κάποιον άλλο και μετά θα παίρνατε το όνομα του σπηλαίου,και θα προσπαθούσατε να το ταιριάξετε λεξαριθμητικά με το βάθος που έχετε βρει! Δεν είναι πιό εύκολο? πού να τρέχετε τώρα από εδώ και από εκεί... είναι και επικίνδυνο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
radioactive toy
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 20:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους radioactive toy
quote:

Δεν γυρνάει φίλε radioactive... είναι λέει αργό το forum...

Κριμα...ισως αν του ζητουσαμε να παισει τους Ολυμπιους να βοηθησουν λιγο με την υπερτεχνολογια τους να γινει πιο γρηγορο το φορουμ ?
Αλλα τι λεω , τωρα πρεπει να ναι τιμωρια με φατσα στον τοιχο τωρα και στο ενα ποδι.

Α ρε Ogyge ,κριμα...κριμα. Σε φαγανε τα φειδονια ποδια ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 08:53:02  Εμφάνιση Προφίλ
σε εμάς είπε αυτή την δικαιολογία... στα άλλα forums άλλων site που έμπαινε και έτρωγε τα ίδια στην μάπα... άραγε τί δικαιολογία να βρήκε για να την σκαπουλάρει? γιατί όπου έμπαινε τα ίδια άκουγε! κανείς μα κανείς δεν τον πήρε ποτέ στα σοβαρά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 09:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Καλημέρα σε όλους !

Αν και δε μου πέφτει λόγος...δεν είναι λίγο άκομψο να σχολιάζουμε ακόμα τον άνθρωπο, ενώ έχει σταματήσει να γράφει στο forum

Να με συμπαθάτε κιόλας !!

Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 10:02:06  Εμφάνιση Προφίλ
μπορεί να έφυγε... άφησε όμως ανεξίτιλα σημάδια...
φεύγωωωω... και αφηνω πίσω μου συντρίμιααααα....
κτλ κτλ
φιλικά μιλάμε, και κάνουμε και την πλακίτσα μας... εξ'άλλου και στις παρέες μας εκτός δικτύου συμβαίνει πολλές φορές το ίδιο πράγμα... εδώ όμως είναι διαφορετικά...μπορεί να μπεί όποτε θέλει, να δεί τι έχουμε γράψει και να απαντήσει! Αλήθεια...πιστεύεις ότι από περιέργεια δεν μπαίνει να δεί τί γράφουμε ακόμα για αυτόν???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 10:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Είναι πολύ πιθανό, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Μέχρι να δώσει σημεία ζωής βέβαια.


Να 'στε όλοι καλά...

Στράτος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 15:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad
quote:

Κι εμείς τι λέμε nomad?

Είναι ξεκάθαρο το κείμενο της αμαλίας: επιστημονική μέθοδος δεν πάει να πει δουλικότητα σκέψης. Δεν πάει να πει υποταγή στην εκάστοτε καθεστηκυία τάξη. Το λέει πολύ όμορφα και εύστοχα.


Dare To Dream



Συνήθως όμως γίνεται μια επιστημονικοφανής αρλουμπα. Σε αυτό επικεντρώνομαι φίλε μου.

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 08:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα!!!

Eπαναφέρω το θέμα από την ναφθαλίνη για να πω τον πόνο μου...

Στις 17/08/2006 ο genteman έγραψε:

quote:

Εγώ έχω μια απορία:

Γιατί άραγε διαφημίζουν τόσο μανιωδώς τις εκδρομές τους;

Σε όλα τα topics, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του topic. Σε όλα τα forums, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του forum.

Μήπως γιατί ελάχιστοι πάνε μαζί τους δεύτερη φορά;


Για να δούμε λοιπόν... Εφέτος στα σεμινάρια συμμετείχαν 13 άτομα... Από αυτά ένα απέτυχε στις εξετάσεις κι ένα άλλο ακολούθιησε το πρώτο, καθότι ζευγάρι...

Και συνεχίζει...

quote:
Μήπως γιατί χρησιμοποιούν τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο; Με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν συνεχώς για καινούριους υπηρέτες, αφού όποιος πάει μαζί τους αργά ή γρήγορα καταλαβαίνει με τι έχει να κάνει, και δεν ξαναπάει;

Από τους 13 λοιπόν οι 11 συνεχίζουν, ενώ ένας φέρνει πλέον στις "δράσεις" μας και ό,τι πολυτιμότερο έχει: τις δύο του κόρες. Προφανώς τις προορίζει για υπηρέτριες...

quote:
Μήπως γιατί ψάχνουν για κουβαλητές για extra ορειβατικά σύνεργα;

Μπα... Κάνα λάστιχο, άντε βαρέλι κουβαλάνε...

http://www.foscaving.gr/smf/index.php?topic=74.msg691#msg691

quote:
Αλιεία υπηρετών και σαδιστική διασκέδαση, η "Εσωτερική Αναζήτηση" των αχρείων.

Αχρείοι λοιπόν... Βαριά κουβέντα για μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων...

quote:
Και ο άλλος στόχος, το social bonding μεταξύ τους, όταν τα θύματα αμύνονται.

Καλά τώρα...

quote:
Αν προσέξεις το 80% των posts τους είναι:

1. σαδιστική διασκέδαση / προσβολές σε συνομιλητές

2. αλιεία υπηρετών για τις εκδρομές τους


Α. μας βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι, πράγμα παράλογο...

quote:
3. απίστευτη έλλειψη συμπόνοιας στον ανθρώπινο πόνο.

Σωστά.

http://www.foscaving.gr/smf/index.php?topic=40.msg239#msg239

quote:
Στα όρια της ψυχοπαθολογίας. Αυτό που είδα σε ένα άλλο topic, ήταν μια απίστευτη αγριότητα πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.].

Τόσα ξέρεις τόσα λες... Αλλά δεν πειράζει...

quote:
Και μια απίστευτη λοιδωρία στο πρόσωπό μου, όταν τόλμησα να σταματήσω αυτή την αχρειότητα:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855&whichpage=21

Σαδιστική διασκέδαση από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα.

Άσκηση ψυχολογικής βίας, πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Είναι ποινικό το αδίκημα.


Να ασκηθούν μηνύσεις: Δημήτρης Καραγιάννης λέγομαι. Στείλε μου pm για τα υπόλοιπα στοιχεία μου... Δυστυχώς για σένα, ανώνυμες μηνύσεις ΔΕΝ κατατίθενται...

quote:
Ποιος είναι ο άρρωστος;

Να απαντήσω;

quote:
- ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι

Αλλά προωθεί τις "απόψεις" μιας νεοποχίτικης παρανοϊκής σέκτας...

quote:
- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;

Είπαμε: ρίξε μηνύσεις!!!

quote:
Από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα;

Και πόσους άλλους έχει λοιδωρήσει, και εξευτελίσει την αξιοπρέπεια τους.

Στην τηλεόραση θα σ' είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις, δηλωμένε σαδιστή βριλ.

Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.

"ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ". Ωραίος τίτλος για topic.


Παραληρείς αγαπητέ μου. Χρειάζεσαι βοήθεια επειγόντως!!!

quote:
Dare To Dream

Άλλα όπως λέγεται στην σπηλαιολογική κοινότητα: Cavedivers dreams are other people's nightmares...

quote:
Edited by - gentleman on 18/08/2006 01:42:41

Για του λόγου το αληθές...

Εν ολίγοις μια συγνώμη νομίζω πως επιβάλεται... Κι αν δεν το κάνεις εσύ, κάτι θα πρέπει να γίνει από τους διαχειριστές... Από τους οποίους σημειωτέων πως ποτέ δεν ζήτησα κάτι...

Τόσοι άνθρωποι είμαστε...

Από το μπλογκάκιον του vrilakou http://vrilakos.blogspot.com/

Αυτά και αναμένω...

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 22:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Πες εσύ συγνώμη στον PaNo και όσους έχεις προσβάλλει,

ας πει κι ο βριλ μια μεγάλη συγνώμη στον PaNo,

ας πει κι από μία στους υπόλοιπους εκατόν ογδόντα επτά που έχει προσβάλλει/εξευτελίσει για διασκέδαση,

και μετά βλέπουμε αν ήταν δικαιολογημένα τα γραπτά μου ή όχι.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 22:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=5&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8388
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:55:39
gentleman:
________________________________________________________________________

quote:
Εγώ έχω μια απορία:

Γιατί άραγε διαφημίζουν τόσο μανιωδώς τις εκδρομές τους;

Σε όλα τα topics, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του topic. Σε όλα τα forums, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του forum.

Μήπως γιατί ελάχιστοι πάνε μαζί τους δεύτερη φορά;

Μήπως γιατί χρησιμοποιούν τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο; Με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν συνεχώς για καινούριους υπηρέτες, αφού όποιος πάει μαζί τους αργά ή γρήγορα καταλαβαίνει με τι έχει να κάνει, και δεν ξαναπάει;

Μήπως γιατί ψάχνουν για κουβαλητές για extra ορειβατικά σύνεργα;

Αλιεία υπηρετών και σαδιστική διασκέδαση, η "Εσωτερική Αναζήτηση" των αχρείων.

Και ο άλλος στόχος, το social bonding μεταξύ τους, όταν τα θύματα αμύνονται.

Αν προσέξεις το 80% των posts τους είναι:

1. σαδιστική διασκέδαση / προσβολές σε συνομιλητές

2. αλιεία υπηρετών για τις εκδρομές τους

3. απίστευτη έλλειψη συμπόνοιας στον ανθρώπινο πόνο. Στα όρια της ψυχοπαθολογίας. Αυτό που είδα σε ένα άλλο topic, ήταν μια απίστευτη αγριότητα πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.

Και μια απίστευτη λοιδωρία στο πρόσωπό μου, όταν τόλμησα να σταματήσω αυτή την αχρειότητα:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7855&whichpage=21

Σαδιστική διασκέδαση από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα.

Άσκηση ψυχολογικής βίας, πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Είναι ποινικό το αδίκημα.

Ποιος είναι ο άρρωστος;

- ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι

- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;

Από το πρωί ως το βράδυ, πόσα posts την ημέρα;

Και πόσους άλλους έχει λοιδωρήσει, και εξευτελίσει την αξιοπρέπεια τους.


Στην τηλεόραση θα σ' είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις, δηλωμένε σαδιστή βριλ.


Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.


"ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ". Ωραίος τίτλος για topic.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 18/08/2006 01:42:41

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
_____________________________________


dim.kar, μετά από 4 μήνες και εφόσον είχες ήδη απαντήσει στο μήνυμα αυτό, τι σε έκανε να θυμηθείς τώρα να ζητήσεις μία συγνώμη;

Γράφεις:
"Εν ολίγοις μια συγνώμη νομίζω πως επιβάλεται... Κι αν δεν το κάνεις εσύ, κάτι θα πρέπει να γίνει από τους διαχειριστές... Από τους οποίους σημειωτέων πως ποτέ δεν ζήτησα κάτι..."

Τι σημασία έχει άραγε αν ζητήσεις μία ή χίλιες φορές να γίνει μια δίκαιη επέμβαση; Εάν έχεις δίκαιο λόγο δεν μετράει ο αριθμός!

Στην προκειμένη περίπτωση, κάποιες από τις λέξεις που χρησιμοποίησε ο gentleman ήταν προσβλητικές και αφορούσαν μέλη μιας ευρύτερης ομάδας ανθρώπων (διότι δεν αναφέρθηκε σε όλους τους σπηλαιολόγους) και ένα μέλος προσωπικά - τον Βρίλ. Επίσης συμπεριέλαβε στα αρνητικά σχόλιά του κάποια πράγματα (όπως τα σεμινάρια σπηλαιολογίας) που δεν ήταν δίκαιο να τα συμπεριλάβει, εφόσον σαφέστατα δεν βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.

Δεδομένου ότι θεωρούμε πως πρέπει να αποφεύγονται να δίνονται χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους σε ανθρώπους και ομάδες, αλλά σε συμπεριφορές, όπως θα είδες έγινε επέμβαση στις λέξεις αυτές που αφορούσαν προσωπικούς και ομαδικούς χαρακτηρισμούς. Δεν έγινε επέμβαση στον χαρακτηρισμό του για κάποιες συμπεριφορές.

Θέλεις τη γνώμη μου;
Και θα σε παρακαλούσα να τη σκεφτείς πριν ίσως βιαστείς να αντιδράσεις.
Πιστεύω πως ο gentleman είχε δίκιο για την αγανάκτηση που εξέφρασε, σχετικά με τη συμπεριφορά κάποιων μελών απέναντι σε κάποιο άλλο μέλος ή μέλη. Και κατά τη γνώμη μου, αν και οι λέξεις και ο γενικότερος τρόπος που επέλεξε να χρησιμοποιήσει δεν ήταν η σωστότερη επιλογή, είχε ωστόσο το θάρρος και το ευγενές κίνητρο να αντιδράσει σε κάτι το οποίο δεν ήταν καθόλου δίκαιο: Εννοώ το "δούλεμα" και την υποτίμηση προς κάποιους ανθρώπους που έχουν απόψεις, οι οποίες για μερικούς μπορεί να φαντάζουν εξωφρενικές για τη δική τους κοσμοαντίληψη.

Όσον αφορά τις νύξεις του περί των σεμιναρίων σπηλαιολογίας, είναι κρίμα που "πήρε η μπάλα" και την σπηλαιολογία μαζί με όλα τα άλλα. Είναι περισσότερο κρίμα όμως, κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι δηλώνουν ότι ασχολούνται σ' αυτόν τον τόσο ενδιαφέροντα κλάδο, να τον χρησιμοποιούν ως σημαία, για να προσβάλλουν και να υποτιμήσουν άλλους ανθρώπους. Αν δεν ήξερα, αλήθεια στο λέω, με τα τόσα που έχω δει να γράφονται εδώ από κάποιους ανθρώπους (τα οποία συνοδεύονται από ένα σπηλαιολογικό περιτύλιγμα) θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά να περάσω ακόμα και έξω από έναν σπηλαιολογικό σύλογο!
Φαντάζομαι το ίδιο θα ένιωθε και κάποιος, εάν γνώριζε κάποιους λίγους εσωτεριστές, που ειρωνευόντουσαν και υποτιμούσαν άλλους ανθρώπους: Θα έκανε τη σκέψη, τι είδους άνθρωποι είναι αυτοί οι εσωτεριστές;
Ευτυχώς dim.kar, καταλαβαίνω πως η συμπεριφορά αυτή της υποτίμησης δε υοθετείται από όλους όσους ασχολούνται με τον κλάδο της σπηλαιολογίας.

Κάτι άλλο:
Δεκτό, αν και με 4 μήνες καθυστέρηση, ζητάς να γίνει επέμβαση σε κάποιους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Θα περίμενα όμως να υπάρχει η ίδια ευαισθησία και όταν αποδίδονται ομαδικές προσβολές και ακραίες υποτιμήσεις προς εσωτεριστές, προς ανθρώπους της μελέτης του μεταφυσικού και ανθρώπους της έρευνας του παράξενου, κάποιες από τις οποίες έγιναν και από ανθρώπους που... δηλώνουν σπηλαιολόγοι.

Κάποιες φορές μπορεί να μας ενοχλεί αυτός που "κάθεται μπροστά μας και μας κόβει τη θέα", χωρίς να διανοηθούμε να στρίψουμε το κεφάλι μας για να δούμε, μήπως κάνουμε κι εμείς το ίδιο (μην το πάρεις προσωπικά αυτό, τουλάχιστον όχι περισσότερο από όσο θα μπορούσε να σου επιβάλλει η δική σου συνείδηση )

Όσον αφορά λοιπόν τις οποιεσδήποτε ομαδικές ή ατομικές προσβολές και υποτιμήσεις, καλά έκανες και ζήτησες να γίνει επέμβαση. Όπου χρειαζόταν έγινε. Και όπως το έχουμε δηλώσει πολλές φορές, οποιοσδήποτε θεωρήσει κάτι πως εμπίπτει στην πιο πάνω κατηγορία, μπορεί να μας ειδοποιήσει. Να είσαι σίγουρος πως τουλάχιστον θα το εξετάσουμε με προσοχή και αίσθηση δικαίου - όπως έχουμε κάνει πλήστες άλλες φορές.

Καλό βράδυ σου εύχομαι και καλές γιορτές!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 23:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Ευχαριστώ Αmalia...

Και να κλείσω με μια παροιμία: η καμήλα δεν βλέπι ποτέ τη δική της καμπούρα...

(Φυσικά κι εγώ δεν βλέπω τη δική μου... Αλλά όταν μου υπενθυμίσουν την ύπαρξη της, το ...δέχομαι.)

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 23:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Εγώ πάντως αναφερόμουν αποκλειστικά στα 3 άτομα που πόσταραν διαφημίσεις.

Ο βριλ κι οι 2 κολλητοί του, δεν είναι η σπηλαιολογία στην Ελλάδα.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 02:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

gentleman:

Εγώ έχω μια απορία:

Γιατί άραγε διαφημίζουν τόσο μανιωδώς τις εκδρομές τους;



αυτο ειναι κοαν για σενα, ε?

και αντε να βρεις μονος σου την απαντηση...

μηπως γιατι περναμε καλα και θελουμε να το μεταδωσουμε?

μηπως γιατι η αληθινη μαγεια ειναι εκει εξω στην Φυση και οχι σε βιβλια, τελετουργικα, δαιμονες και αστρικες προβολες?

μηπως γιατι ειναι προτιμοτερο για την αυτοβελτιωση και την αναζητηση του εσωτερικου εαυτου να αντιμετωπισεις τους φοβους και τις φοβιες σου αντι να προσπαθεις να αντιμετωπισεις ανυπαρκτους δαιμονες?

μηπως γιατι εχουμε βαλει στοχο ΕΣΕΝΑ και θελουμε να σε βαλουμε στον ΦΟΣ? (θα κανουμε ερανο για να κανεις τα σεμιναρια τζαμπα)


quote:

Σε όλα τα topics, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του topic. Σε όλα τα forums, ανεξαρτήτως ποιο είναι το θέμα του forum.


για ποιους μιλας?

το λες μονος σου παρακατω: "Εγώ πάντως αναφερόμουν αποκλειστικά στα 3 άτομα που πόσταραν διαφημίσεις. Ο βριλ κι οι 2 κολλητοί του, δεν είναι η σπηλαιολογία στην Ελλάδα"

πότε εγω διαφημισα την σπηλαιολογια σε ασχετα τοπικ???
τελειωσα τα σεμιναρια και δεν το γνωριζε κανεις - ουτε στα ιερα Ελληνικα βουνα δεν τοχα γραψει

μηπως τα βλεπεις ολα μονοχρωμα? (οπως λεμε ροζ ελεφαντες? )

οσο για τους κολλητους, ειναι πολλοι αγορι μου, αλλά ειναι κολλητοι στην πραγματικη ζωη και οχι στις ιντερνετικες φαντασιωσεις - εδω ο καθενας γραφει για την παρτη του


quote:

Μήπως γιατί ελάχιστοι πάνε μαζί τους δεύτερη φορά;



αυτο το βρηκες στην γουικιπεντια?


quote:

Μήπως γιατί χρησιμοποιούν τους ανθρώπους με κάποιο τρόπο;


τι υποθετεις εσυ δηλαδη?

ριξε λεπτομερειες απο το τι φανταζεσαι να γελασουμε


quote:

Με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένοι να ψάχνουν συνεχώς για καινούριους υπηρέτες,


τωρα βρηκαμε ακρη για λαθρομεταναστες και δεν εχουμε αναγκη


quote:

αφού όποιος πάει μαζί τους αργά ή γρήγορα καταλαβαίνει με τι έχει να κάνει, και δεν ξαναπάει;


αυτο πρεπει να ειναι απο το εγκριτο και εγκυρο περιοδικο ΑΚΛΑΥΤΟΝ


quote:

Μήπως γιατί ψάχνουν για κουβαλητές για extra ορειβατικά σύνεργα;


βρηκαμε ακρη για λαθρομεταναστες σου λεω - Πακιστανους


quote:

Αλιεία υπηρετών και σαδιστική διασκέδαση, η "Εσωτερική Αναζήτηση" των αχρείων.


α, ειναι απολαυση να μαστιγωνεις τους Πακιστανους στις πλαγιες!

αλλά απο εσωτερικη αναζητηση εσυ πως πας?

πως την εννοεις?

ξαπλα στον καναπε?


τιμη μου παντως να με αποκαλεις αχρειο εσυ!

σε Ευχαριστω!!!


quote:

Και ο άλλος στόχος, το social bonding μεταξύ τους, όταν τα θύματα αμύνονται.


απλα στα θεματα που εχουν πλακα μαζευεται πολυς κοσμος καλε μου


quote:

Αν προσέξεις το 80% των posts τους είναι:

1. σαδιστική διασκέδαση / προσβολές σε συνομιλητές
2. αλιεία υπηρετών για τις εκδρομές τους
3. απίστευτη έλλειψη συμπόνοιας στον ανθρώπινο πόνο. Στα όρια της ψυχοπαθολογίας. Αυτό που είδα σε ένα άλλο topic, ήταν μια απίστευτη αγριότητα πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.


ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΛΙΝΚΣ, ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ

ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΩ ΑΧΡΕΙΟ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ


quote:

Και μια απίστευτη λοιδωρία στο πρόσωπό μου, όταν τόλμησα να σταματήσω αυτή την αχρειότητα:


γιατι δεν φοραγες πιο πριν την στολη του σουπερ ηρωα, να με γλυτωνες και μενα απο τα σπηλαιολογικα τους νυχια?


quote:

Άσκηση ψυχολογικής βίας, πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Είναι ποινικό το αδίκημα.


τον παΝο θεωρεις ατομο με ειδικες αναγκες? (αυτος τι λεει για την γνωμη σου? )

η προσβολη δεν ειναι ποινικο αδικημα?


quote:

Ποιος είναι ο άρρωστος;


εσυ ξερεις - πως νιωθεις τελευταια?


quote:

- ο καημένος ο PaNo που δεν πειράζει ούτε κουνούπι



ο παΝο εχει μυαλο και ξερει πώς εφτασε τις 50τοσες σελιδες το τοπικ και γιατι ειχε αναγνωσιμοτητα

μην το παρεις σαν προσβολη, αλλά ο παΝο ειναι πιο εξυπνος απο σενα


quote:

- το τέρας που ασκεί ψυχολογική βία πάνω σε ένα άτομο με ειδικές ανάγκες;


το αυθεντικο τερας της σπηλιας της Πεντελης ειμαι εγω - ο βριλ ειναι απομιμηση


quote:

Στην τηλεόραση θα σ' είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις, δηλωμένε σαδιστή βριλ.


μ αρεσει που διατηρουμε την ψυχραιμια μας και το επιπεδο μας!


quote:

Σεμιραμις, αν θέλεις να εξερευνήσεις βουνά, υπάρχουν ομάδες με αυτό το σκοπό. Αν δεν βρεις τίποτα στο google, να βοηθήσω εγώ, κάτι έχει στη λίστα της forthnet.gr νομίζω.


μεσω γκουγκλ ερθ θα την περπατησεις?


quote:

Από το σαδιστικό υπόκοσμο που έχει γεμίσει τα forums Εσωτερισμού με διαφημίσεις για τις ορειβατικές εκδρομές του, μακρυά.


αποκαλεις σαδιστικο υποκοσμο ανθρωπους που μπαινουν με τα στοιχεια τους, εχουν οικογενειες και ειναι Φυσιολατρες

εσυ ο ανωνυμος αποκαλεις υποκοσμο τις δυο μου κορες?


quote:

"ΣΑΔΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΧΡΕΙΩΝ". Ωραίος τίτλος για topic.


και για σκυλαδικο!!!


quote:

Dare To Dream


dare to live your dreams

and please mind the mind's gaps


quote:

amalia

Στην προκειμένη περίπτωση, κάποιες από τις λέξεις που χρησιμοποίησε ο gentleman ήταν προσβλητικές και αφορούσαν μέλη μιας ευρύτερης ομάδας ανθρώπων (διότι δεν αναφέρθηκε σε όλους τους σπηλαιολόγους) και ένα μέλος προσωπικά - τον Βρίλ.


αφορουσε μελη ή μελος τελικα?

και στις δυο περιπτωσεις ειναι προσβλητικο το μηνυμα του


quote:

Επίσης συμπεριέλαβε στα αρνητικά σχόλιά του κάποια πράγματα (όπως τα σεμινάρια σπηλαιολογίας) που δεν ήταν δίκαιο να τα συμπεριλάβει, εφόσον σαφέστατα δεν βρίσκεται εκεί το πρόβλημα.


και αυτο το εκανε με εμπαθεια

εσεις τι κανατε αμαλια μου περα απο το να κοκκινησετε μερικες λεξεις?


quote:

Δεδομένου ότι θεωρούμε πως πρέπει να αποφεύγονται να δίνονται χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους σε ανθρώπους και ομάδες, αλλά σε συμπεριφορές, όπως θα είδες έγινε επέμβαση στις λέξεις αυτές που αφορούσαν προσωπικούς και ομαδικούς χαρακτηρισμούς.


διαβαζονται πανευκολα οι λεξεις - εχουν ενα κοκκινο αξαν, αλλά τους παει


quote:

Πιστεύω πως ο gentleman είχε δίκιο για την αγανάκτηση που εξέφρασε, σχετικά με τη συμπεριφορά κάποιων μελών απέναντι σε κάποιο άλλο μέλος ή μέλη.


ο παΝο δεν ειδα να διαμαρτυρεται ομως

ουτε καποια άλλα μελη με πρωτο μηνυμα το βζιν βζουν

ποιος ενοχλειται τελικα και γιατι?


quote:

Και κατά τη γνώμη μου, αν και οι λέξεις και ο γενικότερος τρόπος που επέλεξε να χρησιμοποιήσει δεν ήταν η σωστότερη επιλογή,



λαθος επιλογη λεξεων λεγονται οι προσβολες?

δεν το γνωριζα


quote:

είχε ωστόσο το θάρρος και το ευγενές κίνητρο


ρε αμαλια, κρυμενος πισω απο το νικ του προσβαλει ατομα, συλλογους, μελη του φορουμ, και αυτο χρειαζεται θαρρος κατα την γνωμη σου και δικαιολογειται απο το δονκιχωτικο "ευγενες κινητρο"???


quote:

να αντιδράσει σε κάτι το οποίο δεν ήταν καθόλου δίκαιο: Εννοώ το "δούλεμα" και την υποτίμηση προς κάποιους ανθρώπους που έχουν απόψεις, οι οποίες για μερικούς μπορεί να φαντάζουν εξωφρενικές για τη δική τους κοσμοαντίληψη.


παρακαλω να αναφερεις συγκεκριμενες περιπτωσεις και να παψουμε να μιλαμε αοριστα

να δουμε ολοι μαζι ξανα αν σηκωνε δουλεμα η προφητεια για πολεμο περσυ τον νοεμβρη ή και το συγκεκριμενο τοπικ που γραφουμε τωρα


quote:

Όσον αφορά τις νύξεις του περί των σεμιναρίων σπηλαιολογίας, είναι κρίμα που "πήρε η μπάλα" και την σπηλαιολογία μαζί με όλα τα άλλα.


"νυξεις"

"κριμα"

βαριες κουβεντες!

τωρα στενοχωρηθηκε ο τζεντλεμαν...


quote:

Είναι περισσότερο κρίμα όμως, κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι δηλώνουν ότι ασχολούνται σ' αυτόν τον τόσο ενδιαφέροντα κλάδο, να τον χρησιμοποιούν ως σημαία, για να προσβάλλουν και να υποτιμήσουν άλλους ανθρώπους.


ειπες και εσυ "καποιοι"

ο ενας ειναι ο γνωστος βιετκονγκ-κομιτατζης ο βριλ, υποθετω

οι αλλοι ποιοι ειναι?


quote:

Αν δεν ήξερα, αλήθεια στο λέω, με τα τόσα που έχω δει να γράφονται εδώ από κάποιους ανθρώπους (τα οποία συνοδεύονται από ένα σπηλαιολογικό περιτύλιγμα) θα το σκεφτόμουν δεύτερη φορά να περάσω ακόμα και έξω από έναν σπηλαιολογικό σύλογο!


τι ακριβως θα σε απωθουσε?

τι θα φοβοσουν?

κατι εχασα...


quote:

Θα έκανε τη σκέψη, τι είδους άνθρωποι είναι αυτοί οι εσωτεριστές;



εγω θα το κανω ερωτηση: ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ?

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΟΥΣ?

ΠΩΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΙΖΟΝΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ?


quote:

Ευτυχώς dim.kar, καταλαβαίνω πως η συμπεριφορά αυτή της υποτίμησης δε υοθετείται από όλους όσους ασχολούνται με τον κλάδο της σπηλαιολογίας.


μονο απο τους σπηλαιολογους του ΦΟΣ που γραφουν στο εσωτερικα υιοθετειται

οι υπολοιποι σπηλαιολογοι θα ανελυαν σοβαρα το ΧΥΠΣΟΥΣ ΠΕΛΑΓΟΥ, την κουφια γη, και το βζιν βζουν

quote:

Θα περίμενα όμως να υπάρχει η ίδια ευαισθησία και όταν αποδίδονται ομαδικές προσβολές και ακραίες υποτιμήσεις προς εσωτεριστές


ποιους εσωτεριστες συγκεκριμενα?

μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι


quote:

Να είσαι σίγουρος πως τουλάχιστον θα το εξετάσουμε με προσοχή και αίσθηση δικαίου - όπως έχουμε κάνει πλήστες άλλες φορές.


ησουν δικαιη και αυστηρη με τον τζεντλεμαν - ειμαι σιγουρος πως θα συμμορφωθει


*
*
*


ακολουθει διαφημιστικο μηνυμα


ΠΡΩΤΟΣ Ο ΦΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ!

καθεστε στον καναπε σας και ανεβαινετε στο Κ2!

πληροφοριες κυριο Γιαννη


***


ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑΧΟΥΜΕ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 02:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ας πει κι από μία στους υπόλοιπους εκατόν ογδόντα επτά που έχει προσβάλλει/εξευτελίσει για διασκέδαση


συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη
συγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμησυγνώμη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 16/12/2006 02:36:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 03:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Κρίμα Jonnie...
Και στο λέω από καρδιάς.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 04:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Σαλάτα τα έκανες jbg.

Πόσταρες καμία διαφήμιση; Φυσικά και δεν εννοούσα εσένα, ούτε βέβαια τη σπηλαιολογική εταιρεία που πάνε να μου προσάψουν, αν είναι δυνατόν.

Οι 3 κολλητοί που πόσταραν διαφημίσεις από δω κι από κει, και ήταν η αιτία να ξεχειλίσει το ποτήρι απ' όσα τους είχα μαζεμένα, και ήταν οι βριλ, dim-kar και azax xaza.

Τώρα για τους βρυκόλακες, τον προφήτη 22, και τον hendrix, έχει πολύ περιεχόμενο. Ίσως αύριο, και πιστεύω θα λυθεί η παρεξήγηση.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 10:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

Κρίμα Jonnie...
Και στο λέω από καρδιάς.



πουτ δε μπλεϊμ ον μι καλη μου

δεν ειμαι πολιτικος για να προσπαθω να αρεσω σε ολους - ειμαι απλα ο τζωνης


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2006, 11:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

Οι 3 κολλητοί που πόσταραν διαφημίσεις από δω κι από κει, και ήταν η αιτία να ξεχειλίσει το ποτήρι απ' όσα τους είχα μαζεμένα, και ήταν οι βριλ, dim-kar και azax xaza.

Ωπά....για πες και άλλα ...για πές και άλλα....τι μαζεμένο μου έιχες ???
Αν δε τα πείς θα έρθω και θα σε μαστιγωσω με την μακριά λανιέρα...

quote:

Dare To Dream

That is the only way you will ever be able to see the OUTSIDE WORLD...Dream about it !


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 01:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
> Όσον αφορά τις νύξεις του περί των σεμιναρίων σπηλαιολογίας, είναι κρίμα που "πήρε η μπάλα" και την σπηλαιολογία

Αμαλία για βρες μου, που λέω εγώ για "σεμινάρια σπηλαιολογίας"; Όπως ψευδώς διαδίδουν οι βριλ και dim-kar, και λέγε-λέγε φτάσαν να πιστεύουν τα ίδια τους τα ψέματα, ότι δήθεν έχω κανένα άχτι με τους σπηλαιολόγους, δηλαδή και με τις... κόρες του jbg.


Τι έκαναν οι 3 σωματοφύλακες της σπηλαιολογίας και ξεχείλισε το ποτήρι; Παραπλανητικά διαφήμιζαν το εμπόρευμά τους σαν να ήταν φιλικές εκδρομούλες, του στυλ "πάμε στην σπηλιά του Νταβέλη", και όχι σεμινάρια 30 ευρώ το κεφάλι. Οι "κοινωνικές εκδηλώσεις" προμοτάρονταν αδιακρίτως σε διάφορα topics, ανεξαρτήτως θέματος χωρίς κανένα σεβασμό στα στοιχειώδη του διαλόγου (ετικέτα; τι είναι αυτό; αυτοκόλλητη ή απλή;) γεννώντας ερωτήματα για το τι πάνε να αποκομίσουν τα παλικάρια μας από την παρουσία τους στο forum και τα διαφημιστικά κατεβατά. Για εσωτερική γνώση πάντως, δεν ήρθαν.

Αν σέβονταν τη συζήτηση και φιλοξενούσαν ακόμα και τις ιδέες που δεν πιστεύουν, θα έλεγα πάει στο διάολο ας γεμίσουν το forum διαφημίσεις.

Αλλά αυτοί δεν κάναν άλλη δουλειά από το να περιφέρονται από topic σε topic προσβάλλοντας δικαίους και αδίκους. Όλοι ρόμπες.

Εκτός βέβαια από τον jbg, αυτός εξαιρείται των στόχων, γιατί με την αδιάβλητη επιστημονική μέθοδο των 3 σκεπτικιστών μας (το γαλλικό κίνημα του σκεπτικισμού δηλαδή της αμφισβήτησης των πάντων και ιδιαίτερα της καθεστηκύιας τάξης, έχει με τους 3 αυτοαποκαλούμενους σκεπτικιστές μας ότι σχέση έχει η βούρτσα με τη π..τσα),

μέθοδος:

"άμα το λέει ο φίλος μου είναι σωστό, άμα το λένε άλλοι είναι γελοίο".

Σοβαρή η παγκόσμια συνείδηση, γελοία όλα τα άλλα.

Σοβαρά τα μορφογενετικά πεδία, γελοία όλα τα άλλα.

Σοβαρή η νόηση της πεντέλης, γελοία τα ποτηράκια και οι επικλήσεις


Να μη ξαναπώ τι τράβηξε και ο καημένος ο PaNo για ένα φεγγάρι, απορώ πως είναι δυνατό να το αμφισβητεί κανείς αυτό, έλεος. Πως αποκαλείται κάποιος που λέει ότι είναι ομοφυλόφιλος; Δηλωμένος ομοφυλόφιλος. Πως αποκαλούμε κάποιον που χωρίς ντροπή δηλώνει στη σελίδα 22 του 12 strand dna ότι "Είμαστε σαδιστές";

Το διέψευσε; Το πήρε πίσω;

Να μην το λέμε;

Ότι δηλώνει σαδιστής και δεν ντρέπεται, να μη το λέμε;

Ότι ποτέ δεν ζήτησε συγνώμη, να μη το λέμε, μην τον προσβάλλουμε;

Τι τον υποστηρίζεις jbg; Έπαιζε το ρόλο του κακίστου με φυσικό ταλέντο και αστείρευτη πειστικότητα, ή όχι;

Είναι δυνατό να είσαι συνήγορος σε τέτοιες αγριότητες σαν να μη τρέχει τίποτα, και να σου φταίω εγώ μετά από 4 μήνες;


Δεν ξέρω τι παρελθόν έχετε με τον hendrix, αυτό που ξέρω είναι ότι το επιθετικό χιούμορ είναι μία μορφή συνηγορίας. Είναι δικηγοριλίκι το χιούμορ. Μπορείς να πιάσεις οποιοδήποτε άνθρωπο και να τον βγάλεις γελοίο, "take the mickey out of him”.

Έχεις καμία αμφιβολία πόσες εκμπομπές Μητσικώστα φτιάχνει το topic σου; Πάει να πει ότι είναι γελοίο;

Είναι δυνατόν ο ίδιος άνθρωπος που λέει ότι, στην περιοχή του σπηλαίου υπάρχει νόηση που επουλώνει της πληγές της, ο ίδιος άνθρωπος να γελοιοποιεί ιδέες όπως ότι το σύμπαν είναι οργανισμός με κύτταρα και νόηση;

Ότι πιστεύεις εσύ είναι σοβαρό, ότι δεν πιστεύεις πρέπει να γελοιοποιηθεί;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 17/12/2006 01:21:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 03:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

τζεντλυ μαν

ότι δήθεν έχω κανένα άχτι με τους σπηλαιολόγους, δηλαδή και με τις... κόρες του jbg.



εχεις αχτι, αλλά με τον εαυτο σου καλέ μου


quote:

Τι έκαναν οι 3 σωματοφύλακες της σπηλαιολογίας και ξεχείλισε το ποτήρι;
Παραπλανητικά διαφήμιζαν το εμπόρευμά τους σαν να ήταν φιλικές εκδρομούλες, του στυλ "πάμε στην σπηλιά του Νταβέλη", και όχι σεμινάρια 30 ευρώ το κεφάλι.



τα εχεις μπερδεψει - η τροϊκα της Πεντελης ειναι άλλη και φυσικα ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΟΥΜΕ τις εκδρομες μας - απλα σας βαζουμε να κουβαλατε τα υλικα μας

αλλά ειμαστε πολυ επιφυλακτικοι στο ποιον θα καλεσουμε σε αυτες (προτιμαμε τους καρδαμωμενους), σε αντιθεση με τους σπηλαιολογους που ειναι καλοί ανθρωποι και ανεχονται τον καθενα


quote:

Οι "κοινωνικές εκδηλώσεις" προμοτάρονταν αδιακρίτως σε διάφορα topics, ανεξαρτήτως θέματος χωρίς κανένα σεβασμό στα στοιχειώδη του διαλόγου (ετικέτα; τι είναι αυτό; αυτοκόλλητη ή απλή;) γεννώντας ερωτήματα για το τι πάνε να αποκομίσουν τα παλικάρια μας από την παρουσία τους στο forum και τα διαφημιστικά κατεβατά.



λες να πανε να βγαλουν λεφτα οι αλητες???

τζεντλυ μαν, εχεις συνειδηση του τι λες?

ανησυχω για σενα...


quote:

Για εσωτερική γνώση πάντως, δεν ήρθαν.



εσυ δηλαδη ηρθες για εσωτερικη αναζητηση στο φορουμ?

"ενδον σκαπτε και οξω περπατα"

σαν ανθρωπος που επι 47 χρονια ασκει την εσωτερικη αναζητηση σου λεω οτι εισαι βαθια νυχτωμενος και κοιτας αλλά ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ

τι βλεπεις στην υπογραφη του ντιμ.καρ. και τι στην δικη μου?

καταλαβαινω οτι σου αρεσουν οι πολλες λεξεις γυρω απο το νοημα, αλλά δεν ειναι αυτος ο σωστος τροπος μεταδωσης της γνωσης - πολλα λενε αυτοι που δεν ξερουν για τι μιλανε


πχ στο τοπικ "αντικειμενικη αληθεια" εγραψα οτι "για να βιωθει η αντικειμενικη αληθεια πρεπει να παψει να υπαρχει η υποκειμενικη αληθεια"

σε μια προταση ολο το νοημα του τοπικ και δεν υπαρχει λογος να ξαναγραψω (εσυ σαν εσωτεριστης το καταλαβες?)


quote:

Αν σέβονταν τη συζήτηση και φιλοξενούσαν ακόμα και τις ιδέες που δεν πιστεύουν, θα έλεγα πάει στο διάολο ας γεμίσουν το forum διαφημίσεις.



η μονη διαφημιση ειναι αυτη και ειναι δικη μου καταχωρηση:

Ο ΦΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΗΛΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ!

ΚΑΘΕΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ Κ2!!!


quote:

Αλλά αυτοί δεν κάναν άλλη δουλειά από το να περιφέρονται από topic σε topic προσβάλλοντας δικαίους και αδίκους.



εσενα που σε κατατασεις?

σαν σουπερ ηρωας πρεπει να εισαι δικαιος, ε?

σωστε τον γουιλι-παΝο


quote:

Όλοι ρόμπες.



και ξεκουμπωτες, γιατι δεν εχουμε τιποτα να κρυψουμε


quote:

Εκτός βέβαια από τον jbg, αυτός εξαιρείται των στόχων



βρε τζεντλυ (μου θυμιζεις τον ολιστικο ντετεκτιβ Ντερκ Τζεντλυ αλλά μονο στο ονομα ) σου διαφευγει οτι με τον βριλ διαφωνουμε σε πολλα και εχουμε γεμισει σελιδες αντιπαραθεσης καποτε?


quote:

το γαλλικό κίνημα του σκεπτικισμού δηλαδή της αμφισβήτησης των πάντων και ιδιαίτερα της καθεστηκύιας τάξης, έχει με τους 3 αυτοαποκαλούμενους σκεπτικιστές μας ότι σχέση έχει η βούρτσα με τη π..τσα



αμαλια, αυτος ειπε βουρτσα!!!


quote:

μέθοδος:

"άμα το λέει ο φίλος μου είναι σωστό, άμα το λένε άλλοι είναι γελοίο".



επειδη υποννοεις εμενα, γιατι δεν αρχιζεις εσυ να αναδεικνυεις τις γελοιοτητες μου που δεν δηλωνεις φιλος μου?


quote:

Σοβαρή η παγκόσμια συνείδηση, γελοία όλα τα άλλα.



εγω την υποστηριζω την θεωρια, και εχουν διαφωνησει μαζι μου σχεδον ολοι αυτοι που θεωρεις οτι με "καλυπτουν" (ανενημερωτο σε βρισκω - διαβαζε ΑΚΛΑΥΤΟΝ, κανει καλο! )


quote:

Σοβαρά τα μορφογενετικά πεδία, γελοία όλα τα άλλα.



ειδες τις αντιπαραθεσεις μου με την μεντεκ?

ειδες το κοραλι μου?

και οκ, εκεινη δεν καταλαβε γιατι ειναι σκεπτικιστρια, εσυ τι καταλαβες σαν εσωτεριστης?


quote:

Σοβαρή η νόηση της πεντέλης, γελοία τα ποτηράκια και οι επικλήσεις



ναι ειναι γελοια τα ποτηρακια και οι επικλησεις

ειναι η γνωμη μου και θα την λεω ελευθερα

αν μπορεις να μου αποδειξεις οτι δεν ειναι γελοια με πρακτικο τροπο, εγω ειμαι μεσα στο πειραμα

μετα ομως θα ερθεις να περπατησεις (μονο να περπατησεις ) μαζι μου στο βουνο


quote:

Να μη ξαναπώ τι τράβηξε και ο καημένος ο PaNo για ένα φεγγάρι, απορώ πως είναι δυνατό να το αμφισβητεί κανείς αυτό, έλεος.



ο παΝο στενοχωριεται οταν δεν γραφουμε γιατι παει στον πατο το τοπικ του

τα ατελειωτα λινκ του, ΜΟΝΟ αυτοι που κατηγορεις τα διαβασαν


quote:


Ότι δηλώνει σαδιστής και δεν ντρέπεται, να μη το λέμε;



αυτος ειναι και σε οποιον αρεσει - αλλιως τον μπαναρουν οπως και εχουν κανει παλι

αλλά αν δεν γινεται ανεκτος ενας κυνικος τυπος, τοτε πως γινονται ανεκτες οι "κατινες" στο φορουμ?


quote:

Ότι ποτέ δεν ζήτησε συγνώμη, να μη το λέμε, μην τον προσβάλλουμε;



μπαναρισμενος ειναι και εβαλε εμενα, τον σπηλαιολογικο υπηρετη του, να ζητησω 187 συγνωμες


quote:

Τι τον υποστηρίζεις jbg;



δεν υποστηριζω κανεναν ουτε ζητησα υποστηριξη ποτε απο κανεναν - οι φιλοι μου ειναι φιλοι μου εκτος φορουμ (στους συγκεκριμενους μαλιστα που εσυ υποτιμας, εγω εμπιστευομαι την ζωη μου στα σπηλαια)

εδω μεσα ολοι κρινομαστε απο αυτο που επιλεγουμε να εκφρασουμε και εγω προσωπικα απαντω αυθορμητα σε ο,τι διαβαζω, ασχετως του ποιος το εγραψε


quote:

Έπαιζε το ρόλο του κακίστου με φυσικό ταλέντο και αστείρευτη πειστικότητα, ή όχι;



αυτο ακριβως εκανε - επαιζε τον ρολο του κακιστου κατ επιλογην του και με μεγαλη επιτυχια

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ - δεν διαμαρτυρηθηκε ποτε για τα μπαναρισματα αν προσεξες

ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ


quote:

Είναι δυνατό να είσαι συνήγορος σε τέτοιες αγριότητες σαν να μη τρέχει τίποτα, και να σου φταίω εγώ μετά από 4 μήνες;



προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις, που ομως ειναι σαθρες γιατι τα γραπτα μενουν στο δικτυο - το ποστ σου δειχνει ξεκαθαρη εμπαθεια για την σπηλαιολογια

απο την αλλη, ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ? (μηπως εννοεις την περιπτωση βριλακος? δικος μας ειναι βρε, και τον βαζουμε επιτηδες να μας ειρωνευεται για να ασχολεισαι ΕΣΥ μαζι μας )


quote:

Δεν ξέρω τι παρελθόν έχετε με τον hendrix



παιξαμε καποτε μαζι στο ρεϊνμποου μπριτζ


quote:

αυτό που ξέρω είναι ότι το επιθετικό χιούμορ είναι μία μορφή συνηγορίας



αρνητικη διαφημιση, αρα διαφημιση, λεω εγω


quote:

Είναι δικηγοριλίκι το χιούμορ



αν ειναι ετσι, τυφλα ναχουν οι Κουγιες μπροστα μου


quote:

Μπορείς να πιάσεις οποιοδήποτε άνθρωπο και να τον βγάλεις γελοίο, "take the mickey out of him”



ΛΑΘΟΣ!!!

ο,τι και να λες, οσο και να ειρωνευτεις, ακομη και λασπη να ριξεις, αν ο αλλος ειναι συνεπης και ειλικρινης, στο τελος θα φανει η αληθεια


οσο για τον μικυ, στ αυτια του βασιζουμε την ασφαλεια μας στα σπηλαια (τοξερες? )


quote:

Έχεις καμία αμφιβολία πόσες εκμπομπές Μητσικώστα φτιάχνει το topic σου;



ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ Ο ΜΗΤΣΙΚΩΣΤΑΣ

ασχοληθηκε ομως ηδη ο Θεμος (ουτε αυτο τοξερες? )


quote:

Πάει να πει ότι είναι γελοίο;



εντελως γελοιο!!!

γιατι δεν κοπιαζεις απο κειθε να αναπτυξεις τα επιχειρηματα σου?

μηπως εισαι και εσυ κολλητος μου και με καλυπτεις?


quote:

Είναι δυνατόν ο ίδιος άνθρωπος που λέει ότι, στην περιοχή του σπηλαίου υπάρχει νόηση που επουλώνει της πληγές της, ο ίδιος άνθρωπος να γελοιοποιεί ιδέες όπως ότι το σύμπαν είναι οργανισμός με κύτταρα και νόηση;



δεν θελω να σε στενοχωρω, αλλά σε θεματα που εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ μην ανακατευεσαι γιατι θα εκτεθεις (το εκανες και με την ανιμιστικη αντιληψη και την ΟΕΑ, αλλά δεν ειδα επιχειρηματα γιατι απλα δεν γνωριζεις τι ειναι η ανιμιστικη αντιληψη)


τι δουλεια εχουν τα κυτταρα και οι οργανισμοι με την ανοργανη Νοηση?


στο ξαναειπα, ειναι ανθρωποκεντρικης αντιληψης θεωρια και μαλιστα αφελης: "αφου ειμαστε εμεις οργανισμος με κυτταρα, ετσι θα ειναι ολο το συμπαν" - ε, δεν ειναι ετσι τα πραγματα επειδη ετσι θελουμε να ειναι


quote:

Ότι πιστεύεις εσύ είναι σοβαρό, ότι δεν πιστεύεις πρέπει να γελοιοποιηθεί;



εγω γραφω δημοσια επι τρια χρονια και επωνυμα

τις δε αποψεις μου τις θετω υπο κριση και εισαι ελευθερος να τις αντικρουσεις (γκελ μπουρντα στο τοπικ μου )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 06:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
jonniebegood

Ο gentleman εξέφρασε την αντίθεσή του στο χλευασμό που δέχτηκαν κάποιοι άνθρωποι για τις απόψεις τους.
Πολύ σωστά έκανε και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που τόλμησε και το είπε.
Μην ξεχνάς, ότι κι εσύ ο ίδιος και ο κάθε ένας από εμάς, θα μπορούσε να βρεθεί στη μέση μία μικρής ομάδας ανθρώπων και όλοι να γελάνε μαζί του. Θα ήθελες τότε να υπάρχει ένας gentleman, που να τολμήσει να διαμαρτυρηθεί για σένα, ακόμα κι αν δεν συμφωνούσε για τις απόψεις σου, ένιωθε όμως το χρέος να μην σε αφήσει μοναχό σου ανάμεσα στην τρομοκρατία ανθρώπων, που δεν τους κοστίζει τίποτε να πονούν τον άλλον.

Εσύ ο ίδιος όμως, απαντώντας στα γραφόμενά του, γελάς δυνατά (δεν ξέρω πως να το πάρω αυτό, θα ήθελα να το δω ως χιούμορ, αλλά παραείναι ειρωνικές οι εκφράσεις που συνοδεύουν τα καλογυαλισμένα δόντια από τα χαμόγελα ) και απαξιώνεις ακόμα και τη διάθεσή του να καταδείξει κάτι, που είναι καταφανώς άδικο: Το δούλεμα! Το "ψιλό γαζί" που για πολλές σελίδες έχουν δεχτεί κάποιοι άνθρωποι, επειδή πιστεύουν σε κάτι, που για κάποιους θεωρείται υπερβολικό.
Δικαίωμά τους να το πιστεύουν Jonnie! Αξίζει αυτό το χλευασμό;

Υποστήριξε Jonnie αυτά που πραγματικά είναι άδικα.
Αλλά μην τα βάζεις όλα στο ίδιο καλάθι. Αλλιώς με τη στάση σου θυσιάζεις οποιαδήποτε αλήθεια θέλει να σου πει ο άλλος, ακόμα και ότι καλό θα μπορούσες να πάρεις από αυτήν.
Αιχμηρός ο λόγος σου. Μην τον στρέφεις όμως τυφλά σε ότι θεωρείς ότι βρίσκεται απέναντί σου. Γιατί μπορεί απέναντί σου να είσαι εσύ...



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 06:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Το θέμα αυτό θα απενεργοποιηθεί μέχρι το βράδυ.

Μέσα σε λίγες ώρες υπάρχει η δυνατότητα να βγει από τη διαφωνία αυτή κάτι το δημιουργικό.
Εύχομαι οι συμμετέχοντες να επιλέξουν αυτήν την δυνατότητα...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 10:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Ο gentleman εξέφρασε την αντίθεσή του στο χλευασμό που δέχτηκαν κάποιοι άνθρωποι για τις απόψεις τους.
Πολύ σωστά έκανε και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που τόλμησε και το είπε.
Μην ξεχνάς, ότι κι εσύ ο ίδιος και ο κάθε ένας από εμάς, θα μπορούσε να βρεθεί στη μέση μία μικρής ομάδας ανθρώπων και όλοι να γελάνε μαζί του. Θα ήθελες τότε να υπάρχει ένας gentleman, που να τολμήσει να διαμαρτυρηθεί για σένα, ακόμα κι αν δεν συμφωνούσε για τις απόψεις σου, ένιωθε όμως το χρέος να μην σε αφήσει μοναχό σου ανάμεσα στην τρομοκρατία ανθρώπων, που δεν τους κοστίζει τίποτε να πονούν τον άλλον.

ποιος πονεσε ποιον βρε αμαλια, μας δουλευεις τωρα;

εχει διαφορετικες αποψεις;

ωραια τοτε θα ηθελα να γραψω την αποψη μου


κυριες και κυριοι η γη ειναι επιπεδη

ναι ναι ειναι επιπεδη

στην περιμετρο της γης υπαρχουν αστρικες πυλες που σε μεταφερουν στην απεναντι μερια

η διαθλαση που δημιουργητε κοντα στις αστρικες πυλες κανουν τον ταξιδιωτη να νομηζη οτι βλεπε ιμπροστα του γη το ιδιο προβλημα δημιουργητε και βλεποντας την γη απο το διαστημα

η αληθεια ειναι κρυμενη απο τους σκουλικιους

μια εξωγηινη φυλη που θελει να κατακτησει τον κοσμο

ελεγχει τους ανθρωπους απο την σκωληκοειδης αποφυση
πρεπει ολοι να την βγαλουν
αλλα οχι με την συμβατικη ιατρικη γιατι αυτη ελεγχεται απο τους κακους
και κατα την διαρκεια της επεμβασεις τα ραματα που χρησημοποιουν
ειναι απο υλικο που αντικαθηστουν την απωλεια της αποφυσης

αυτα γι αρχη αν προλαβω θα γραψω και αλλα


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 11:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix
Η απόψεις τού gigenis περί Επίπεδης Γης είναι εντελώς λανθασμένες διότι είμαι μέλος τού Πανελληνίου Σκακιστικού Συλλόγου.

Κι άμα επιμένει, να έρθει στο Καβούρι να παίξουμε τάβλι να τού αποδείξω άπαξ δια παντός ότι είναι ανορθόγραφος και δεν ξέρει τέννις.

Επίσης δηλώνω πως, ως ποδηλατιστής, δεν εννοώ να μού φέρουν αντιρρήσεις για την ανηφόρα τής πεντέλης: αρχηγού παρόντος πάσα αρχή παυσάτω λέμε!

...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 12:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
το ονομα μου το λεει ξεκαθαρα ΕΓΩ και μονο ΕΓΩ ξερω τα περισοτερα για την γη

οσο για την πεντελη ειναι γνωστο στους ελευθερα σκεπτομενους οτι εκει παλια υπηρχαν
πεντε-ελη των οποιων οι αναθυμιασεις εμποδιζαν τους σκουλικιους να εισβαλουν στην γη
οι δουλοι των σκουλικιους ομως εριξαν τονους χωμα στα ελη αυτα και ετσι εγινε η πεντελη

εχθρος των σκουλικιους ειναι τα ψαρια
ριχτε ενα σκουλικι σε ενα ψαρι και θα δειτε με τη μανια θα του επιτεθει
θα το κατασπαραξει

αν προλαβω θα γραψω και αλλα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2006, 12:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
>> Για εσωτερική γνώση πάντως, δεν ήρθαν.

> εσυ δηλαδη ηρθες για εσωτερικη αναζητηση στο φορουμ?

Δεν ξέρω τι είναι η εσωτερική αναζήτηση. Εγώ για έρευνα στο υπερφυσικό και τη θρησκειολογία ήρθα. Όχι για σαδιστική διασκέδαση.


> σαν ανθρωπος που επι 47 χρονια ασκει την εσωτερικη αναζητηση

Από την κούνια στο κουρβέτι. Τους 9 μήνες στην κοιλιά της μάνας σου τους έβαλες;


> εσυ σαν εσωτεριστης το καταλαβες?

Δεν το 'ξερα πως εκτός από σπηλαιολογο-φάγος στη φαντασίωσή σου είμαι και "εσωτεριστής", ή μάλλον το παίζω και εσωτεριστής. Αλήθεια όσοι διαβάζουν "Strange" και "Τρίτο Μάτι" και τα άρθρα του esoterica, είναι εσωτεριστές; O OANNHSEA πχ;


> ειδες τις αντιπαραθεσεις μου με την μεντεκ?

Ποια μέντεκ, εδώ λέμε για τους 3 σωματοφύλακες των διαφημίσεων και της ανεγκέφαλης απόρριψης πάσας μη-συμβατικής ιδέας. Αυτούς που νομίζουν πως ότι λέγεται γι αυτούς λέγεται για τη σπηλαιολογία στην Ελλάδα, κι άντε τώρα να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας.


> τα ατελειωτα λινκ του PaNo, ΜΟΝΟ αυτοι που κατηγορεις τα διαβασαν

Εγώ τα διάβασα τα links του PaNo. Που σου μπήκε η ιδέα ότι μόνο οι 3 σωματοφύλακες με τα διαφημιστικά κατεβατά τα διάβασαν; Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.


>> αδιάβλητη επιστημονική μέθοδος: "άμα το λέει ο φίλος μου είναι σωστό, άμα το λένε άλλοι είναι γελοίο".

> γιατι δεν αρχιζεις εσυ να αναδεικνυεις τις γελοιοτητες μου που δεν δηλωνεις φιλος μου?

Εγώ δεν αναδεικνύω γελοιότητες, η γελοιοποίηση είναι μορφή σοφισμού είπαμε. Εγώ έδωσα παραδείγματα 3 αντισυμβατικών ιδεών που γράφεις και ξαναγράφεις (και τις ψιλο-πιστεύω κι εγώ), για τις οποίες οι 3 σωματοφύλακες των διαφημιστικών κατεβατών τουπεκί ψιλοκομμένο, κι ας επαναλαμβάνονται πρωί-μεσημέρι-βράδυ.


> ειναι γελοια τα ποτηρακια και οι επικλησεις, αν μπορεις να μου αποδειξεις οτι δεν ειναι γελοια με πρακτικο τροπο

Τράβα σε κάναν Yngwie για πρακτικές αποδείξεις, εγώ δε ρισκάρω τη ζωή μου.


>> αυτόν που χωρίς ντροπή δηλώνει σαδιστής, τι τον υποστηρίζεις jbg;

> δεν υποστηριζω κανεναν

Σοβαρά; Η συνέχεια:

> αυτος ειναι και σε οποιον αρεσει
> αν δεν γινεται ανεκτος ενας κυνικος τυπος, τοτε πως γινονται ανεκτες οι "κατινες"
> επαιζε τον ρολο του κακιστου ... ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ
> δεν διαμαρτυρηθηκε ποτε για τα μπαναρισματα

Κατά τ' άλλα δεν υποστηρίζεις κανέναν.

Σαν τα παραπάνω έχεις γράψει πολλές φορές για τον βριλ. Μη μας κάνεις τον ανήξερο, "ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ?"


>> Είναι δυνατό να είσαι συνήγορος σε τέτοιες αγριότητες σαν να μη τρέχει τίποτα, και να σου φταίω εγώ μετά από 4 μήνες;

> το ποστ σου δειχνει ξεκαθαρη εμπαθεια για την σπηλαιολογια

Το κοινό του esoterica δεν είναι χαζοί. Είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρομαι στην αλιεία ατόμων από τους γνωστούς και μη εξαιρετέους που πόσταραν διαφημιστικά κατεβατά, σε όλα τα topics ανεξαρτήτως θέματος, σε όλα τα forums ανεξαρτήτως θεματολογίας. Δεν θα αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας.


Αμαλία είπε:
> παραείναι ειρωνικές οι εκφράσεις που συνοδεύουν τα καλογυαλισμένα δόντια από τα χαμόγελα

Μια παροιμία λέει, δεν μπορείς να μάθεις καινούριο κόλπο σε παλιό σκυλί. Φιλοξενία στην ιδέα που δεν πιστεύεις; Ευγένεια; Τι 'ν' τούτο;


> τι δουλεια εχουν τα κυτταρα και οι οργανισμοι με την ανοργανη Νοηση?

> ειναι ανθρωποκεντρικης αντιληψης θεωρια και μαλιστα αφελης: "αφου ειμαστε εμεις οργανισμος με κυτταρα, ετσι θα ειναι ολο το συμπαν"

Μάλλον δεν διάβασες τη συνέχεια.

Δεν είναι καθόλου ανθρωποκεντρικής αντίληψης. Οργανισμό έχει και ο σκύλος, οργανισμό έχει και το σκουλήκι, οργανισμό έχουν όλες οι μορφές ζωής, από την αμοιβάδα ως τη φάλαινα, τμήματα ενός μεγαλύτερου οικολογικού συστήματος, το οποίο είναι τμήμα ενός πλανητικού συστήματος, της γαίας, κι αυτή είναι με τη σειρά της τμήμα μεγαλύτερων συστημάτων και ούτω καθ εξής μέχρι τον υπερσυμπαντικό "οργανισμό". Νόηση έχουν όλες οι υποδιαιρέσεις της ύλης, ορατής και αόρατης, από τον κρύσταλλο που σχηματίζεται δύσκολα ή εύκολα, διάβαζε μορφογενετικά πεδία, μέχρι το σύμπαν σαν ολότητα. Αυτές είναι οι αντιλήψεις της ΟΕΑ.

Θα μπορούσα να πιάσω τις προτάσεις που έχεις γράψει εδώ και στο βιβλίο και να τις βάλω δίπλα δίπλα σε φράσεις ΟΕΑ, κι όλοι να συμφωνήσουν μαζί μου ότι υπάρχει overlap. Αλλά το θέμα δεν είναι τι θα πιστέψουν οι άλλοι. Το θέμα είναι εσύ να δεις τι παίζεται. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ότι πιο ευχάριστο να σε συγκρίνουν με άτομα που θεωρείς πολύ βλάκες ή ψυχάκηδες, όσο κι αν η σύγκριση περιορίζεται μόνο στη θρησκεία. Αλλά στην αστρική προβολή, και στην εξέλιξη από "νετρονιακή φάση" σε "αεριώδη φάση" κλπ, και στη μετεμψύχωση, και στο "νόα" και την "ψυχή", και στα "ακασικά αρχεία", εκτός από την ΟΕΑ σ' αυτά πιστεύουν και οι θεοσοφιστές.

Αν θεωρείς και τους θεοσοφιστές βλάκες ή ψυχάκηδες, τι να πω.

Δεν ταιριάζει στην Ελληνική θέαση του κόσμου, η περιφρόνηση για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των άλλων. Κι ο Μέγας Αλέξανδρος με την Αριστοτελική παιδεία, έλεγε "ότι θεούς θέλει ας πιστεύει ο καθένας", γιατί είχε την πλήρη επίγνωση ότι κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια σε αυτά τα θέματα, και είναι ασεβής η έπαρση, είναι ύβρις η χλεύη στους θεούς των άλλων. H γνώση προκύπτει με την "επιστήμη" του κόσμου όπως την εννοούσαν οι φιλόσοφοι, η γνώση χτίζεται, δεν χαρίζεται.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 17/12/2006 12:44:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy