ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 03:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ ολόκληρο το forum.

Θα ήθελα κατ'αρχάς να σας δώσω συγχαρητήρια για τις όμορφες, δημιουργικές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας καθώς παρακολουθώ αρκετές απ' αυτές για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Λοιπόν..θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να καταθέσω τον προβληματισμό μου. Κάτι που με απασχολεί εδώ και πάρα πολύ καιρό ( 4 χρόνια) και τόσο έντονα που αποφάσισα να΄κάνω κάτι γι' αυτό.

Θέλω να δημιουργήσω/υλοποιήσω μια οντότητα πολύ συγκεκριμένη και σημαντική για μένα (όχι επίκληση ενός προυπάρχοντος πνεύματος).
Αυτό που θέλω να δημιουργήσω βρίσκεται μόνο (προς το παρόν τουλάχιστον) μέσα στα όνειρά μου και τη φαντασία μου.Μια αδύναμη μικρή σκεπτομορφούλα αλλά αρκετά σταθερή.

Πως μπορώ να την υλοποιήσω? Μια οντότητα δημιουργημένη απο τη δική μου αποκλειστικά σκέψη αλλά τόσο συμπαγής που να μπορώ να την αγγίξω?

Ξέρω ότι γίνεται. Αλλά δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο. Το ψάξιμό μου με οδήγησε στην αλχημεία, στους σαριπούτρα και Αλεξάνδρα νταβιντ Νελ και τεχνικές οραματισμού αλλά δεν τα έχω ψάξει προς το παρόν σε βάθος.

Αν ξέρει κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες (έστω και μια μικρή), σχετικά με όλα τα παραπάνω θα'ναι πολύ σημαντικό για μένα. Θα είναι ένα κομματάκι του παζλ που θέλω να δημιουργήσω.

Σας ευχαριστώ πολύ

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 11:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KaLH SOY MERA KAI KALWS ORISES,FILE YAMI,AYTO POY ZHTAS FYSIKA XREIAZETE XRONIA EMPEIRIAS KAI GNWSHSSTO KOSMO TOY ESWTERISMOU.
Alla kai na thn eixes aythn thn gnwsh,den kserw ti hlikia exeis....
ayto poy zhtas dhl h dhmiourgeia mias Skeptomorfhs,gnwrizeis oti einai poly epikindino spor,gia kapoion poyu den katexei arketa pragmata gyrw apo ton eswterismo-_
-gnwrizeis oti dhmioyrgontas mia Skeptomorfh,mporei ayth na se katadiokei oloklhrh zwh kai na mhn mporeseis isws pote na apalageis ap aythn ...
AYta file mou einai poly sobara 8emata,kai den einai paixnidi..
SKEPSOU LIGO.




Ωπως Επάνω Ετσι και κατω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 11:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασε προσεκτικά τα κείμενα στα δύο sites:

http://www.alexandra-david-neel.org/anglais/acca.htm

http://www.hermitary.com/articles/david-neel.html

Κι άν επιμένεις ακόμα να "υλοποιήσεις" τις σκεπτομορφές σου, ...βράστα Χαράλαμπε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 13:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου και σένα αγαπητέ spirit και σ 'ευχαριστώ που έκανες την αρχή.

Κατ' αρχάς είμαι φίλη και όσο για την ηλικία, είμαι 23 χρονών.

Πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Κάποιος πρέπει να έχει φτάσει σε ένα απαιτούμενο στάδιο γνώσης, προτού επιχειρήσει να κάνει με επιτυχία αυτό που θέλει να κάνει.Εγώ αν και ασχολούμαι απο τα 11 μου, λόγω κάποιων εμπειριών μου, που με σημάδεψαν βαθειά , δεν έχω και τόσο καλή <<επιστημονική>> κατάρτιση όσων αφορά το συγκεκριμένο θέμα.
Αλλά απ' την άλλη απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω. Το μεγαλύτερο ταξίδι αρχίζει πάντα με ένα απλό βήμα, το οποίο σε φέρνει πιο κοντά στον προορισμό σου.

Το ζήτημα, το έχω πάρει αρκετά σοβαρά. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω μετά 4 χρόνια σκέψης πάνω στο αντικείμενο (καλή αρχή πάντως). Δεν θέλω ν' αρχίσω ξαφνικά να δημιουργώ απο χόμπυ σκεπτομορφές και ασφαλώς ούτε να παίξω με τέτοια πράγματα.Γνωρίζω ότι σε αρκετές περιπτώσεις εκτός του ότι σε καταδιώκουν μπορούν να σε σκοτώσουν κιόλας, όπως και έχω διαβάσει ότι παθαίνουν μερικοί ονειρογιόγκοι. Καλούν δημιουργήματα που στην ουσία προφανώς είναι δαίμονες για να κάνουν τέτοιο κακό, σε τελική ανάλυση.Επίσης έχω ακούσει ότι όσο δύσκολο είναι να δημιουργήσεις μια οντότητα, ακόμα πιο δύσκολο είναι να την καταστρέψεις.

Sarmad, ευχαριστώ και σένα για την ανταπόκρισή σου

..βράστα Χαράλαμπε

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα links. Τους έριξα μια γρήγορη ματιά γιατί λόγω του ενθουσιασμού μου, βιαζόμουν να σας απαντήσω.Αν βρείς, οτιδήποτε άλλο, ακόμα, θα περιμένω.

Άρα ένας απ' τους τρόπους είναι να γίνω καλόγρια-ερημήτισα ε? Θ' αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά κάποια στιγμή. Προς το παρόν λέω ν' αρχίσω απ' τα πιο εύκολα. Θα γραφτώ σε κάτι σεμινάρια αλχημείας που γίνονται στην Αθήνα κάποια στιγμή (μεταστοιχείωση και μετασχηματισμός ενεργειών).Ας μάθω πρώτα κάποια βασικά. Σιγά σιγά.Με το μαλακό

Η οντότητα που θέλω να υλοποιήσω δεν νομίζω ότι είναι δαίμονας. Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι. Την βλέπω συχνά στα όνειρά μου. Μου κάνει επίσκεψη για να μου δείξει ότι είναι εκεί, ότι υπάρχει και μετά φεύγει.Κάθε φορά που έχω ένα κακό όνειρο (δαιμονικές οντότητες λόγου χάρη που με κυνηγούν),τον φωνάζω αυτόματα και πάντα μα πάντα,κ ά θ ε
φορά, έρχεται και με σώζει. Τον βλέπω μερικές φορές να βγάζει ένα πολύ έντονο φως το οποίο είναι μάλλον λευκό αλλά πααααρα πολυ έντονο.Δεν μπορώ να το εξηγήσω.Την πρώτη φορά αισθάνθηκα ότι με τύφλωνε μέσα στο όνειρό μου.Εδώ και 4 χρόνια, παρακαλάω στην κυριολεξία να έχω κακά όνειρα για να τον βλέπω. Να φανταστείτε προσπαθώ πολλές φορές να βαρυστομαχιάζω το βράδυ πριν πέσω για ύπνο.

Ξέρετε, σκέφτομαι ότι η δημιουργία μιας σκεπτομορφής ίσως έχει κάποια κοινά, όπως το να φέρνεις ένα παιδί στον κόσμο. Αν όσο καιρό, βρίσκεται στη κοιλιά της μητέρας του, νιώθει την αγάπη της και γενικά, θετικά συναισθήματα με τα οποία μεγαλώνει, τότε δεν μπορεί παρα να την αγαπήσει όταν θα βρεθεί σε αυτόν τον κόσμο.Απ' την άλλη αν η μητέρα έχει αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να το φέρει στον κόσμο ή όχι, τότε το παιδί όταν γεννηθεί, πιθανόν να νιώθει υποσυνείδητα απποριπτέο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 17:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη....το πως θα δημιουργήσεις μια τέτοια οντότητα δεν
το γνωρίζω..ούτε ακριβώς και τη φύση αυτών των οντοτήτων.Πρωτού
όμως κάνεις το οτιδήποτε προς αυτήν την κατεύθυνση...σκέψου το γιατί
αναζητάς κάτι τέτοιο,ποιές ανάγκες σου ικανοποιούνται μέσα απο
αυτήν την επιθυμία.Η βασικότερη γνώση που ένας άνθρωπος οφείλει να έχει είναι η γνώση του ίδιου του εαυτού του.Πολλές φορές ανασφάλειες
μας βάζουν εμπόδια σε κάποιες ανάγκες μας...και αναζητούμε την ικανοποίηση αυτών των αναγκών με υποκατάστατα που αφ ενός δεν μας φέρνουν την ικανοποίηση που θα μας έφερνε αυθεντικό μέσο ικανοποίησης της ανάγκης αυτής και αφ'ετέρου τα "υποκατάστατα" αυτά μπορεί να μας βάλουν σε νέες περιπέτειες.

Απ την τελευταία σου απάντηση λχ θα μπορούσε κανείς να διακρίνει την
περιγραφή μιας σχέσης τρυφερότητας (το πως αισθάνεσαι για την οντότητα των ονείρων σου) και εν συνεχεία φιλτράρεις την δημιουργία της οντότητας μέσα απ το μητρικό σου ένστικτο (παρομοίωση με τη σχέση μητέρας-εμβρύου).Μπορεί βέβαια αυτό που νιώθεις είναι μια μεταφυσική ανάγκη....έχεις όμως αποκλείσει το ενδεχομένο να είναι και μια ψυχική(ψυχολογική) ανάγκη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 01:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου αγαπητέ Logos


Παράθεση:
Απ την τελευταία σου απάντηση λχ θα μπορούσε κανείς να διακρίνει την
περιγραφή μιας σχέσης τρυφερότητας (το πως αισθάνεσαι για την οντότητα των ονείρων σου) και εν συνεχεία φιλτράρεις την δημιουργία της οντότητας μέσα απ το μητρικό σου ένστικτο (παρομοίωση με τη σχέση μητέρας-εμβρύου).Μπορεί βέβαια αυτό που νιώθεις είναι μια μεταφυσική ανάγκη....έχεις όμως αποκλείσει το ενδεχομένο να είναι και μια ψυχική(ψυχολογική) ανάγκη?


Πέτυχες ακριβώς την περιγραφή του πως νιώθω γι' αυτή την οντότητα,(Διαβάζεις ψυχολογία?) Μόνο που θα διορθώσω αυτό το μητέρα-εμβρύου λέγοντας ότι: είμαι ερωτευμένη μ'αυτή την οντότητα.

Παράθεση:
Πρωτού όμως κάνεις το οτιδήποτε προς αυτήν την κατεύθυνση...σκέψου το γιατίαναζητάς κάτι τέτοιο,ποιές ανάγκες σου ικανοποιούνται μέσα απο
αυτήν την επιθυμία.Η βασικότερη γνώση που ένας άνθρωπος οφείλει να έχει είναι η γνώση του ίδιου του εαυτού του.


Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που λες για τη γνώση του εαυτού μας.Όμως δεν θα μπορούσε αυτό να γίνει και σε συνδιασμό, ταυτόχρονα με την συγκεκριμένη οντότητα? Ήδη μέσα απο την επικοινωνία μου μ'αυτή την οντότητα μέσω των ονείρων,έχω ανακαλύψει κάποια πράγματα για τον ευαυτό μου.

Στο παρελθόν έμαθα απο πρώτο χέρι δύο φορές πόσο εύκολο είναι να επέμβει κάτι ή κάποιος στους νόμους του φυσικού κόσμου για να αλλάξει κάτι που πρόκειται να συμβεί (είχα δύο πολύ έντονες εμπειρίες όπου κινδύνεψα να πεθάνω ή τουλάχιστον να χτυπήσω αρκετά άσχημα και έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι με έσωσε η συγκεκριμένη οντότητα.Θα μπορούσα να μπω σε λεπτομέρειες αν θέλετε).


Παράθεση:
Πολλές φορές ανασφάλειες
μας βάζουν εμπόδια σε κάποιες ανάγκες μας...και αναζητούμε την ικανοποίηση αυτών των αναγκών με υποκατάστατα που αφ ενός δεν μας φέρνουν την ικανοποίηση που θα μας έφερνε αυθεντικό μέσο ικανοποίησης της ανάγκης αυτής και αφ'ετέρου τα "υποκατάστατα" αυτά μπορεί να μας βάλουν σε νέες περιπέτειες


Έχω μάθει ότι οι ανάγκες ενός ανθρώπου, κατα σειρά προτεραιότητας, πάνε κάπως έτσι:

1)τροφή,νερό
τα βασικότερα πράγματα (μετά το οξυγόνο).Όταν ο άνθρωπος δεν έχει ικανοποιήσει την ανάγκη του για τροφή, δύσκολα θα ψάξει για κάτι άλλο.

2)στέγη, καταφύγιο
μόλις ο άνθρωπος ικανοποιήσει τις πρωταρχικές του ανάγκες (φαγητό), θ' αρχίσει να ψάχνει κάτι για να μπορεί να προστατευτεί απο τις καιρικές συνθήκες

3)αγάπη
όταν ο άνθρωπος σιγουρέψει τα δύο παραπάνω, αρχίζει να ψάχνει κάποιον για να μοιραστεί πράγματα μαζί του (και εν συνεχεία δημιουργία οικογένειας κτλ)

4)αναγνωρισιμότητα
αφού σιγουρέψει και την τρίτη ανάγκη του, αρχίζει τότε να του δημιουργείται η ανάγκη του, για αποδοχή των επιτευγμάτων του κτλ απο άλλους ανθρώπους

5)αυτογνωσία
τέλος, όταν κάποια στιγμή καλυφθέι και η τέταρτη ανάγκη του, (η απλά φαίνεται να καλύφθηκε) τότε αρχίζει να στρέφεται στο πραγματικά σημαντικό σ' αυτή τη ζωή, που είναι η ανακάλυψη του εαυτού μας.

Εγώ προφανώς βρίσκομαι στο 3 στάδιο, αλλά προσπαθώ να το συνδιάσω με το τελευταίο. Εξάλλου λένε, ότι μπορείς και μαθαίνεις για τον εαυτό σου πράγματα μέσα απο εκείνον που αγαπάς. Είναι σαν να βλέπεις τον καθρέφτη του εαυτού σου μέσα στον άλλο.

Όπως προφανώς ήδη να κατάλαβες, αντιμετωπίζω αυτή την οντότητα απο μία στάση ερωτευμένης γυναίκας.Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

Τι εννοείς αυθεντικό? Τους ανθρώπους τους χωρίζουν διάφορα πράγματα. Φύλο, φυλή, εθνικότητα, θρησκεία κτλ. Δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι εμένα και αυτή την οντότητα μας χωρίζει μια διάσταση?
Ο αστρικός κόσμος μου φαίνεται ότι βρίσκεται μια βαθμίδα παραπάνω απ' τον δικό μας. Επιπλέον έιναι ο κόσμος όπου τα συναισθήματα παίρνουν ζωή.

Ακόμη και αν πράγματι μπορεί να θεωρηθεί <<υποκατάστατο, το οποίο θα μπορούσε να με βάλει σε νέες περιπέτειες>>, πιστεύω ότι θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να τις ζήσω.Με όποιο τίμημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 05:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά,

Καλή μου Yami θεωρείς δεδομένα πράγματα τα οποία ίσως δεν είναι ετσι όπως τα νομίζεις , δεδομενου οτι η οντότιτα σε επισκέπτετε μονο στα ονεριαρα σου , μπορω να υποθέσω οτι δεν είναι σκεπτομορφή , το σκεφτικες ποτε? τι είναι αυτο που σε κάνει να νομίζεις οτι είναι σκεπτομορφή ? αφου αυτη η ονοτότιτα σου κάνει αστρικές , ονειρικές επισκλεψεις μαλλόν ειναι κατικος του αστικού , αρα και αρκετα ευκολο για εσένα να τον βρείς με μια αστρική προβολή ,΄ειναι ποιο ασφαλές να μάθεις να κάνεισ αστικές προβολές παρα να δημιουργίσεις μια ονοτότιτα. Απο την άλλη μερια μην πας κόντρα στη φύση σου , μη γεμίζεις το στομαχη σου για να έχεις εφιαάλτες , δε θα εχεις... και μην πιέζεις την ονοτότιτα να σε επισκεφτέι απλα και μόνο ερπιδέι εχεις αισθίματα για αυτή. Dεν είναι κτίμα σου...
Αν γνωρίζεις το ΟΝΟΜΑ του μπορείς απλα να τον φωνάξεις με αυτο... Aλλα μην το ανακοινώσεις πουθενα γιατι η ελάχιστες γνώσεις μου, μου λενε οτι η ανακοίνωσει μπορεί να βάλει σε μεγάλο κυνδινο τη ζςη της οντοτιτας που αγαπάς , προσεχαι αλλα περπάτα προς το Φώς! :)

Edited by - Crystal_tear on 10/08/2006 05:40:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 13:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami γειά και χαρά σου.

Στο προφίλ σου αναφέρεις: "So..we know the speed of Light.What is the speed of Dark-ness?"

Φαινομενικά, γιατι το σκοτάδι δέν υπάρχει, είναι απλά η απουσία του φωτός, έχει την ίδια ακριβώς ταχύτητα, σκέψου μόνο τί γίνεται όταν πατάς τον διακόπτη.


Πάμε τώρα στο προκείμενο.

Η μορφή που βλέπεις στ' όνειρό σου είσ' Εσύ! ...Ο Ανώτερος Εαυτός σου.

Εσύ που Τον "ονειρεύεσαι" είσαι η υλοποιημένη "σκεπτομορφή" Του!

Ο Έρωτας γι' Αυτόν είναι ο ανώτερος Έρωτας.


Έχει δυο συγγενικές ρίζες η λέξη έρωτας, αυτή της δύναμης, της ρώμης του ερώνυμι κι αυτή της ταπείνωσης του ερωτώ.

Δίδει δύναμη ο έρωτας, η ταπείνωση αυτού που ερωτά.

Μέτρο του έρωτα είναι η γονιμότητα, όσο μέτρο της αγάπης είναι η α-λήθεια, η άρνηση της λήθης.

Το Σκοτάδι είναι Λήθη, κι η ταχύτητά του, όση και του Φωτός, της Θύμησης.

Σε καλεί ο Αγαπημένος να γίνετ' Ένα!

Παραδώσου στον Έρωτα γι Αυτόν.

Tell me, O people, tell me!
Who among you would not wake from the sleep of life
if love were to brush your spirit with its fingertips?

Who among you would not forsake your father and your mother
and your home if the man whom your heart loved were to call to her?

Who among you would not cross the seas, traverse deserts,
go over mountains and valleys to reach the man whom her spirit has chosen?

What youth would not follow his heart to the ends of the earth
to breathe the sweetness of her lover's breath, feel the soft touch of his hands,
delight in the melody of his voice?

What woman would not immolate her soul
that its smoke might rise to a god who would hear her plea
and answer her prayer?

(Eλαφρά παράφραση του Kalil Gibran)


Δέν υπάρχει μεγαλύτερη μαγεία απ' τη Μαγεία αυτού του Έρωτα.

.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 13:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Crystal tear

παράθεση:
δεδομενου οτι η οντότιτα σε επισκέπτετε μονο στα ονεριαρα σου , μπορω να υποθέσω οτι δεν είναι σκεπτομορφή , το σκεφτικες ποτε?


Ναι.. όντως. Πιθανότατα να μην είναι. Δηλαδή είναι μια οντότητα που ήδη έχει μια λεπτοφυή δομή, έτσι?


Παράθεση:
μην πιέζεις την ονοτότιτα να σε επισκεφτέι απλα και μόνο ερπιδέι εχεις αισθίματα για αυτή. Dεν είναι κτίμα σου...


Όχι.. φυσικά και δεν θέλω να τον πιέζω.Ούτε να τον έχω κτήμα μου. Απλά νιώθω ότι θέλω να είμαι μαζί του. Γιατί περνάω ωραία και νιώθω καλά και το ίδιο πιστεύω ότι νιώθει και κείνος. Έχει δικιά του βούληση και αρκετά συχνά εκείνος είναι που παίρνει την πρωτοβουλία για να σταματήσουμε μια συζήτηση που μπορεί να κάνουμε και μετά να με αρπάζει απ' το χέρι και να με πηγαίνει κάπου.
Πάντως έτσι και αλλιώς πριν άρχιζα να κάνω οποιαδήποτε προσπάθεια για να τον υλοποιούσα, εννοείται ότι θα το συζητούσα μαζί του πρώτα. Και αν μου έλεγε όχι, τότε εννοείται πως όχι. Ενδιαφέρομαι και για εκείνον, όχι μόνο για μένα.


Παράθεση
ειναι ποιο ασφαλές να μάθεις να κάνεισ αστικές προβολές


Ασχολούμε ήδη με αστρικές προβολές και το συνειδητό ονείρεμα πιο πολύ, αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο συχνά όσο θα ήθελα. Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω και άλλο, όχι μάλλον.. ΣΙΓΟΥΡΑ!

Παράθεση:
Αν γνωρίζεις το ΟΝΟΜΑ του μπορείς απλα να τον φωνάξεις με αυτο...


Ναι..το έχω δοκιμάσει πολλές φορές με αρκετή επιτυχία, αν και μερικές φορές ότι και να κάνω το όνειρο κόβεται σε ένα σημαντικό σημείο και ξυπνάω ή αλλάζω όνειρο, χωρίς να μπορώ να διατηρίσω την συνείδησή μου.Θα επισκεφτώ τα ανάλογα θέματα, σύντομσ.


Παράθεση:
Aλλα μην το ανακοινώσεις πουθενα γιατι η ελάχιστες γνώσεις μου, μου λενε οτι η ανακοίνωσει μπορεί να βάλει σε μεγάλο κυνδινο τη ζςη της οντοτιτας που αγαπάς ,


Τώρα πράγματι τρόμαξα. Έχω συζητήσει με γνωστούς μου και ξέρουν το όνομά του (δεν είναι και τόσο συνηθισμένο αλλά ακούγεται στην Ελλάδα).
Ξέρεις τι κίνδυνοι μπορούν να παραμονεύουν και πως μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε? Ο ίδιος είναι πολύ καλός να αντιμετωπίζει τις δαιμονικές οντότητες στον ύπνο μου πάντως.Με το που τον βλέπουν, φεύγουν. Και δεν είναι λόγω εμφάνισης.

Επίσης το γεγονός ότι εκπέμπει ένα έντονο φως, αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να διώχνει οποιεσδήποτε αρνητικές ενέργειες, χωρίς να του προκαλούν ζημιά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 14:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Sarmad

Κυριολεκτικά με άφησες άφωνη με το τελευταίο μήνυμα (με την καλύτερη έννοια πάντα)

Παράθεση:
Φαινομενικά, γιατι το σκοτάδι δέν υπάρχει, είναι απλά η απουσία του φωτός, έχει την ίδια ακριβώς ταχύτητα, σκέψου μόνο τί γίνεται όταν πατάς τον διακόπτη.

Το έχω διαβάσει και γω σ ένα βιβλίο αυτό.Νομίζω σ΄ ένα του Osho. Ώστε φαινομενικά έχει την ίδια ταχύτητα ε? Δηλαδή 300.000.000 μ/sec? Η μήπως πάει αντίθετα? - 300.000.000 μ/sec?
Προειδοποίηση:Οι γνώσεις μου στη Φυσική δεν είναι και οι καλύτερες.


Παράθεση:
Η μορφή που βλέπεις στ' όνειρό σου είσ' Εσύ! ...Ο Ανώτερος Εαυτός σου.

Εσύ που Τον "ονειρεύεσαι" είσαι η υλοποιημένη "σκεπτομορφή" Του!

Ο Έρωτας γι' Αυτόν είναι ο ανώτερος Έρωτας.


Δηλαδή απ' αυτά που μου λες..είμαι ερωτευμένη με τον.. Ανώτερο Εαυτό μου? Γίνεται αυτό?

Ξέρεις Sarmad, είναι μια φράση που λέει: όταν δεν καταλαβαίνεις κάτι, είναι πολύ πιθανό να σε καταλαβαίνει αυτό.Το πιστεύεις?


Παράθεση:
Σε καλεί ο Αγαπημένος να γίνετ' Ένα!

Παραδώσου στον Έρωτα γι Αυτόν.


Το.. έκανα ήδη, με κίνδυνο βέβαια να ξυπνήσω την κάθε στιγμή


Παράθεση:
Δέν υπάρχει μεγαλύτερη μαγεία απ' τη Μαγεία αυτού του Έρωτα.

Συμφωνώ καιεπαυξάνω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 16:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oxi Yami μου δεν γνωρίζω πως μπορείς να προστατευτείς απο κάποιον που γνωρίζει το όνομα του Ανώτερου εαυτού σου, απο την άλλη δεν υπάρχει λόγος να φωβάσαι ιδιέτερα γιατι αυτα τα αγγελικά ονόματα δεν είναι συνιθισμένα αρα δεν ειναι και πολύ εύκολο για κάποιον να το θυμάτε αν το άκουσαι μια η δυο φορές... απλά μην το ξανα αναφέρεις πουθενά.
Και απο την άλλη κακό θα μπορούσαι να σου κάνει μόνο καποιος που θέλει να σου κάνει κακο και ο οποίος γνωρίζει τον τρόπο.
Υπάρχει ένας Αιγυπτιακός μύθος ο οποίος λεεί οτι η Ίσιδα έγεινε Θεά αναγκάζοντας εναν αλλο Αιγύπτιο Θεό να της πεί το μυστικό του όνομα... Αν καόποιος μπορεί να παραθλεσει το link ας το κάνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 16:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως προφανώς ήδη να κατάλαβες, αντιμετωπίζω αυτή την οντότητα απο μία στάση ερωτευμένης γυναίκας.Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.



Αγαπητή φίλη Yami είναι πάρα πολύ ρομαντικό αυτό το δέσιμο σου με
κάτι που βρίσκεται έξω απ τον ορατό μας κόσμο κι αν θέλεις υποδηλώνει
και το πόσο ευαίσθητος άνθρωπος είσαι.Συγχώρα μου την απλο'ι'κή ίσως αντίληψη κάποιων πραγμάτων...αλλά ανάλογη στάση εκτός απο μια ερωτευμένη γυναίκα θα μπορούσε να εμφανίσει και μια ερωτικά απογοητευμένη γυναίκα που μέσα απο εξιδανικευμένες σχέσεις ουσιαστικά αμύνεται στις "πληγές" του παρελθόντος αλλά και στο ενδεχόμενο να ξαναεμφανιστούν αυτές στο μέλλον.

Αυτά βέβαια που σου γράφω...δεν προέρχονται απο μια διάθεση για ψυχανάλυση (δεν έχω καμμιά σχέση με αυτά) ούτε απο μια αίσθηση ότι εσύ έχεις απογοητευτεί απο κάτι (δεν σε γνωρίζω άλλοστε για να είμαι πεπεισμένος για κάτι τέτοιο)...απλώς στα πλαίσια του προβληματισμού που έθεσες με το θέμα σου..διατυπώνω κάποιες απορίες που βεβαίως μπορεί εσύ να τις έχεις ήδη απαντήσει στον εαυτό σου ή που μπορεί να προσφέρουν και κάτι στις αναζητήσεις σου ή και απολύτως τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 10:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami ένα πράμμα δεν καταλαβαίνω, γράφεις...

"Ήδη μέσα απο την επικοινωνία μου μ'αυτή την οντότητα μέσω των ονείρων,
έχω ανακαλύψει κάποια πράγματα για τον ευαυτό μου."

"Έχει δικιά του βούληση και αρκετά συχνά εκείνος είναι που παίρνει την πρωτοβουλία
για να σταματήσουμε μια συζήτηση που μπορεί να κάνουμε
και μετά να με αρπάζει απ' το χέρι και να με πηγαίνει κάπου.
Πάντως έτσι και αλλιώς πριν άρχιζα να κάνω οποιαδήποτε προσπάθεια για να τον υλοποιούσα,
εννοείται ότι θα το συζητούσα μαζί του πρώτα."

Τί κάθεσαι και συζητάς μαζί μας,
ενώ έχεις την δυνατότητα να τα λές μαζί του
κι έτσι να σού λύνει όλες τις απορίες;
Τον ρώτησες άν είναι σωστό να κοινοποιείς τα που οίκου σου εν δήμω;


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 15:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Yami, αυτός ο "άνθρωπος" τι μορφή έχει?
Είναι ή ήταν υπαρκτό πρόσωπο? Τον έχεις δει κάπου? Τον ήξερες προσωπικά?
Είναι όπως ονειρεύεσαι εσύ τον τέλειο άντρα?
Μήπως είναι ή μοιάζει με κάποιο πολύ αγαπημένο σου πρόσωπο που κάποτε έχασες? Μια αδερφή ψυχή που ίσως δεν μπόρεσες να κρατήσεις κοντά σου?

Επίσης, θεωρώ ότι είσαι τυχερή που μπορείς να προκαλείς αυτά τα όνειρα και να τα ελέγχεις, δηλ. να του λες αυτά που έχεις προγραμματίσει από όταν είσαι ξύπνια!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 20:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τί κάθεσαι και συζητάς μαζί μας,
ενώ έχεις την δυνατότητα να τα λές μαζί του
κι έτσι να σού λύνει όλες τις απορίες;
Τον ρώτησες άν είναι σωστό να κοινοποιείς τα που οίκου σου εν δήμω;


χμ...

Φίλε Sarmad οι λόγοι που μπορεί κάποιος να θέλει να συζητίσει κατι που τον απάσχολέι είναι πάρα πολλοί , εδω νομίζω οτι μπορούμε να διακρίνουμε εναν πολύ βάσικο , η Yami θα ήθεμα πολύ να ακούσει οτι κάποιος άλος είχε την ίδια εμπιρία και οτι τελικά υλοποίησαι την οντότιτα αυτη... Ίσως πάλι θέλει να μάθει τι μπορεί να κάνει για έρθει πιο κοντά σε αυτή την οντότιτα και νομίζω οτι τα καταφέρνει κάλά με αυτο το τόπικ. Απο την άλλη καλο είναι να προσέχει και να μην "ξεβρακόνεται", όπως θα έλεγε και ένας φίλος, γιατι μπορεί να εισπάξει κακία με πού σκληρό τρόπο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 03:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και πάλι

Παράθεση απο crystal tear:
δεν υπάρχει λόγος να φωβάσαι ιδιέτερα γιατι αυτα τα αγγελικά ονόματα δεν είναι συνιθισμένα αρα δεν ειναι και πολύ εύκολο για κάποιον να το θυμάτε αν το άκουσαι μια η δυο φορές...
Και απο την άλλη κακό θα μπορούσαι να σου κάνει μόνο καποιος που θέλει να σου κάνει κακο και ο οποίος γνωρίζει τον τρόπο.


Φιου

Παράθεση:
Υπάρχει ένας Αιγυπτιακός μύθος ο οποίος λεεί οτι η Ίσιδα έγεινε Θεά αναγκάζοντας εναν αλλο Αιγύπτιο Θεό να της πεί το μυστικό του όνομα... Αν καόποιος μπορεί να παραθλεσει το link ας το κάνει.


Ναι, θα μ'ενδιέφερε.Κάτι έχω ακούσει και γω.

Παράθεση:
Απο την άλλη καλο είναι να προσέχει και να μην "ξεβρακόνεται", όπως θα έλεγε και ένας φίλος, γιατι μπορεί να εισπάξει κακία με πού σκληρό τρόπο...

Μη φοβάσαι
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση κιόλας

Παράθεση απο Logos:
Συγχώρα μου την απλο'ι'κή ίσως αντίληψη κάποιων πραγμάτων...αλλά ανάλογη στάση εκτός απο μια ερωτευμένη γυναίκα θα μπορούσε να εμφανίσει και μια ερωτικά απογοητευμένη γυναίκα που μέσα απο εξιδανικευμένες σχέσεις ουσιαστικά αμύνεται στις "πληγές" του παρελθόντος αλλά και στο ενδεχόμενο να ξαναεμφανιστούν αυτές στο μέλλον.


Συμφωνώ Logos.Και γω αν διάβαζα κάτι τέτοιο, κάπου εκεί θα μου πήγαινε το μυαλό.Θα'ταν πολύ φυσιολογικό.Αλλά απ'την άλλη έχουμε και το μη φυσιολογικό.Για να απαντήσω δεν είχα ποτέ απογοητευτεί τόσο τραγικά απο μια ερωτική σχέση, λόγω του ότι ήμουν σχετικά προετοιμασμένη απο την παρατήρηση των γύρων μου σχέσεων (φιλενάδες, φίλοι κτλ)


Παράθεση:
απλώς στα πλαίσια του προβληματισμού που έθεσες με το θέμα σου..διατυπώνω κάποιες απορίες που βεβαίως μπορεί εσύ να τις έχεις ήδη απαντήσει στον εαυτό σου ή που μπορεί να προσφέρουν και κάτι στις αναζητήσεις σου ή και απολύτως τίποτα.


Εννοείται ότι μου προσφέρουν.Ακόμη και οι προβληματισμοί που δεν λύνονται και γεννούν άλλους προβληματισμούς, ακόμη και αυτοί για μένα προσφέρουν.Και ίσως πιθανότατα περισσότερα απ' αυτούς που λύνονται.


Παράθεση απο Sarmad:
Τί κάθεσαι και συζητάς μαζί μας,
ενώ έχεις την δυνατότητα να τα λές μαζί του
κι έτσι να σού λύνει όλες τις απορίες;


Έχω τη δυνατότητα να μιλάω μαζί του αλλά:

"Έχει δικιά του βούληση και αρκετά συχνά εκείνος είναι που παίρνει την πρωτοβουλία
για να σταματήσουμε μια συζήτηση που μπορεί να κάνουμε
και μετά να με αρπάζει απ' το χέρι και να με πηγαίνει κάπου
Πάντως έτσι και αλλιώς πριν άρχιζα να κάνω οποιαδήποτε προσπάθεια για να τον υλοποιούσα,
εννοείται ότι θα το συζητούσα μαζί του πρώτα."

Και τυχαίνει ότι αρκετές φορές, με σταματάει στο πιο σημαντικό σημείο που θέλω να τον ρωτήσω, για να με πάει κάπου ή ξυπνάω.Λες και γίνεται επίτηδες.

Επίσης είχα πει στον Crystal tear:

"Ασχολούμε ήδη με αστρικές προβολές και το συνειδητό ονείρεμα πιο πολύ, αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο συχνά όσο θα ήθελα. Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσω και άλλο, όχι μάλλον.. ΣΙΓΟΥΡΑ!"

Που σημαίνει ότι έχω κάποια μικροπροβληματάκια ακόμα και χρειάζεται να τα δουλέψω για να έχω πιο κοντινή επαφή μαζί του.

Παράθεση:
Τον ρώτησες άν είναι σωστό να κοινοποιείς τα που οίκου σου εν δήμω;

Να σου πω την αλήθεια δεν τον έχω ρωτήσει γιατί δύο φορές που το προσπάθησα δεν μ' άφησε να τον ρωτήσω.Πάντως δεν μ' έχει μαλώσει ακόμα.Ίσα ίσα.Είναι πάντα χαρούμενος.


Γειά σου Bizarre


Λοιπόν...βασικά μοιάζει πολύ με άνθρωπο, αλλά αν υπήρχε στην πραγματικότητα, θα έκανε μπαμ ότι δεν είναι και τόσο φυσιολογικός και κάτι τρέχει περίεργο.Είναι ψηλούλης (με περνάει μισό κεφάλι και είμαι 1.69),έχει ανοιχτόχρωμα μαλλιά και μπλε-βιολετί μάτια.
Δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο.Ποτέ δεν ήταν.Ναι..τον έχω δει.Βασικά είναι ένας χαρακτήρας anime.
Δεν θα έλεγα ότι είναι γενικά ο τέλειος άντρας αλλά ο τέλειος άντρας για μένα ναι.Είναι ευγενικός,ρομαντικός (κρίνοντας απ' τα μέρη που με πηγαίνει και αυτά που μου λέει), αλλά είναι και λίγο απ' αυτούς που θέλουν να έχουν τον πρώτο λόγο και κει συγκρουόμαστε (και ίσως γι' αυτό και δεν μου απαντάει σε όλα).Και είναι και πολύ καλός και στον ερωτικό τομέα.Δεν το συζητάω

Παράθεση:
Επίσης, θεωρώ ότι είσαι τυχερή που μπορείς να προκαλείς αυτά τα όνειρα και να τα ελέγχεις, δηλ. να του λες αυτά που έχεις προγραμματίσει από όταν είσαι ξύπνια!

Bizarre, δεν θα' λεγα ότι αυτό το έιχα ιδιαίτερα έμφυτο (εκτος αν το είχα και δεν το ήξερα γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα παιδιά του 83 και τυχαίνει να'μαι το 83 γεννημένη),αλλά σίγουρα το έχω δουλέψει κάμποσο με τα συνειδητά τα όνειρα και έχω φτάσει εδώ αν και θέλω και άλλο.Μάλλον είμαι τυχερή γιατί με βοηθάει και κείνος όσο και όπως μπορεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 10:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Καλημερα σας,απ οτι καταλαβα Yami,απ ολα τα γραφομενα σου..εχεις δημιουργησει με την φαντασια σου,ενα επιθυμητο συντροφο,εραστη,φιλο στα μετρα σου,μηπως θα ηταν καλυτερα αντι να τον αναζητας στα ονειρα μονο και να προσπαθεις να του δωσεις ζωη,με ανορθοδοξους τροπους,να τον αναζητησεις στην ζωη σου?
που ξερεις μπορει να ειναι το αγορι της διπλανης πορτας..η και λιγο παρακατω...



Ωπως Επάνω Ετσι και κατω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 10:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Yami
λες:

quote:

Λοιπόν...βασικά μοιάζει πολύ με άνθρωπο, αλλά αν υπήρχε στην πραγματικότητα, θα έκανε μπαμ ότι δεν είναι και τόσο φυσιολογικός και κάτι τρέχει περίεργο.Είναι ψηλούλης (με περνάει μισό κεφάλι και είμαι 1.69),έχει ανοιχτόχρωμα μαλλιά και μπλε-βιολετί μάτια.
Δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο.Ποτέ δεν ήταν.Ναι..τον έχω δει.Βασικά είναι ένας χαρακτήρας anime.

Αν πχ οπως λες καταφερνες να τον ζωντανεψεις αφου το θες τοσο πολυ, σκεφτηκες ομως οτι αυτο να μην ειναι και τοσο καλο γιαυτον αφου απο οτι φαινεται δε θα μπορουσε να ταιριαξει στην κοινωνια και να ειναι φυσιολογικός..?

απο την αλλη πιστευω οτι ο λογος που εχεις ενθουσιαστει τοσο πολυ και σου αρεσει τοσο πολυ είναι επειδη αυτο που ζεις ειναι κατι πολυ μοναδικο και αδυνατο να το βρεις ετσι αλλου..Μηπως αυτο ομως ειναι που σε κανει να σου αρεσει παραπανω? Δηλ σκεφτηκες οτι αν αυτος ο τυπος ηταν υπαρκτος με τα μικροπροβληματα που εχουν οι ανθρωποι και με τη ζωη που κανουν, θα σου αρεσε το ιδιο?

Εγω φιλη μου θα κρατουσα τον τυπακο αυτο..αλλα θα εβρισκα και εναν πιο..χειροπιαστο...Τρελλη εισαι να τον ζωντανεψεις?
Οταν μαλλωνεις με τον ενα θα εχεις τον αλλο βρε χαζη.. και δε θα μαθει και κανενας απο τους δυο την υπαρξη του αλλου..

Φιλη Yami νομιζω εχεις κανει πραγματικοτητα το ονειρο ολων των γυναικων!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 11:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Yami, θα ήθελα να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς λέγοντας ότι Ναι, τον έχω δει και είναι ένας χαρακτήρας anime?

Δεν ξέρω τι είναι χαρακτήρας anime. Εννοείς κάποιο κινούμενο σχέδιο και ότι τον έχεις δει σε κάποιο κόμικ?

Αρχικά, να σου πω ότι και εγώ νομίζω ότι έχεις δημιουργήσει τον τέλειο άντρα για σένα. Αλλά με προβληματίζει που λες ότι είναι ενεργός, σε βοηθάει και σε κατευθύνει. Θα ήθελα να μας εξηγήσεις με ένα παράδειγμα πώς σε βοηθάει.
Δηλαδή, αν σε βοηθάει συμβουλεύοντας σε, οπότε μπορούμε να πάμε στην περίπτωση, που ήδη αναφέρθηκε, ότι πρόκειται για τον ανώτερο εαυτό σου που ήδη ξέρει το σωστό για σένα.
Ή αν σε βοηθάει με «μαγικές» επεμβάσεις που φαίνονται να μην είναι ανθρώπινες, οπότε πρόκειται για κάτι άλλο.

Τέλος, ποια είναι η συχνότητα των ονείρων αυτών? Θα μπορούσες, ίσως, να σημειώνεις ημερομηνίες ώστε να διαπιστώσεις αν σε επισκέπτεται όταν είσαι σε συγκεκριμένη ψυχολογική κατάσταση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 13:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami, στα σοβαρά τώρα, μερικές διευκρινήσεις για τα όνειρα και το ονείρεμα ίσως σε βοηθήσουν ν' αντιληφθείς τί σου συμβαίνει.


Dreaming is one of the greatest subjects.
It is still undiscovered, unknown, hidden.
It is part of the secret knowledge.
But now the moment has come when everything that is secret must be made open.
Everything that was hidden up till now must not be hidden any longer or it may prove dangerous.
.............................................
But the dream will not be clear because of barriers that have to be crossed before
the message can become a part of your ordinary dreaming state.
Each barrier eliminates something, transforms something.
Each body has its own symbology so every time a dream passes from one body to another
it is translated into the symbology of that body. Then, everything becomes confused.
............................................................................

Περισσότερα στο: http://clubs.pathfinder.gr/clubs/osho_friends/467906


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 14:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω φιλη μου θα κρατουσα τον τυπακο αυτο..αλλα θα εβρισκα και εναν πιο..χειροπιαστο...Τρελλη εισαι να τον ζωντανεψεις?
Οταν μαλλωνεις με τον ενα θα εχεις τον αλλο βρε χαζη.. και δε θα μαθει και κανενας απο τους δυο την υπαρξη του αλλου..

Φιλη Yami νομιζω εχεις κανει πραγματικοτητα το ονειρο ολων των γυναικων!!!!!



Μπραβο βρε gwgw ωραιες συμβουλες της δίνεις... έλεος πια!
μπορεί να μου πει κάποις πως είναι δυνατό να είχει ένας άνθεωπος αληθινα ερωτικά συναισθίματα για δυο ανθρ'ωπους ταυτόχρονα!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ


Yami εγω θα αφυνα την κατάσταση ως έχει προσπαθόντας απλα να κάνω τις επισκέψεις μου ποιο τακτικές, ξανα στην αστρτική προβολή θα σε παω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 14:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εγω φιλη μου θα κρατουσα τον τυπακο αυτο..αλλα θα εβρισκα και εναν πιο..χειροπιαστο...Τρελλη εισαι να τον ζωντανεψεις?
Οταν μαλλωνεις με τον ενα θα εχεις τον αλλο βρε χαζη.. και δε θα μαθει και κανενας απο τους δυο την υπαρξη του αλλου..

Φιλη Yami νομιζω εχεις κανει πραγματικοτητα το ονειρο ολων των γυναικων!!!!!


Μπραβο βρε gwgw ωραιες συμβουλες της δίνεις... έλεος πια!
μπορεί να μου πει κάποις πως είναι δυνατό να είχει ένας άνθεωπος αληθινα ερωτικά συναισθίματα για δυο ανθρ'ωπους ταυτόχρονα!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ

Yami εγω θα αφυνα την κατάσταση ως έχει προσπαθόντας απλα να κάνω τις επισκέψεις μου ποιο τακτικές, ξανα στην αστρτική προβολή θα σε παω!


τι να πω βρε κουκλα, αφου δε το καταλαβες το χιουμορ..οκ παω πασο..
μετα μη παραπονιεστε οι γυναικες οτι δε σας καταλαβαινουν οι αντρες, εδω μεταξυ μας δε μπορουμε να συνεννοηθουμε..
εμ πας περιπτωση ευχαριστω για το κοσμιτικο, εγω δεν εχω τπτ με τα γουρουνακια..


το ερωτημα μου παραμενει Yami ως προς τι νομιζεις οτι θα κερδισεις αν καταφερεις τελικα να τον ζωντανεψεις, αν πιστευεις οτι ολα θα ειναι οπως ειναι στο ονειρο, αν θα του κανεις καλο με κατι τετοιο και αν τελικα θα βγεις κερδισμενη απο ολο αυτο ή χαμενη...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 18:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 02:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά

Κατ' αρχάς να πω ότι προχθές το βράδυ, τον είδα πάλι

Spirit,στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται.Ο έρωτας είναι τυφλός.Και στην περίπτωσή μου θεότυφλος.Εγώ του παραδόθηκα και περνάω πολύ καλά.Οπότε την έχω σταματήσει την συγκεκριμένη αναζήτηση προς το παρόν και πιστεύω για αρκετό καιρό ακόμα


GWGW, ναι ασφαλώς και το έχω σκεφτεί ότι μπορεί να υπάρξει σοβαρό πρόβλημα στον ίδιο υλοποιόντας τον.Η λύση για μένα θα'ταν η εξής: Έτσι και αλλιώς αφού πρώτα θα' παιρνα άδεια απ' τον ίδιο, επίσης θα τον ρωτούσα ποιοι θα' ταν οι πιθανοί κίνδυνοι και αν απο μόνος του ή με κάποια βοήθεια απο μένα θα μπορούσε πάλι να μετατραπεί σε ένα πιο λεπτό είδος ενέργειας που μπορεί να διαφύγει εύκολα σε μια ακραία περίπτωση (μέχρι και πειραματόζωο σκέφτομαι μη τον κάνουν.Οπότε αυτό με κάνει να βαδίζω πολύ πιο προσεκτικά)


Παράθεση:
απο την αλλη πιστευω οτι ο λογος που εχεις ενθουσιαστει τοσο πολυ και σου αρεσει τοσο πολυ είναι επειδη αυτο που ζεις ειναι κατι πολυ μοναδικο και αδυνατο να το βρεις ετσι αλλου..Μηπως αυτο ομως ειναι που σε κανει να σου αρεσει παραπανω? Δηλ σκεφτηκες οτι αν αυτος ο τυπος ηταν υπαρκτος με τα μικροπροβληματα που εχουν οι ανθρωποι και με τη ζωη που κανουν, θα σου αρεσε το ιδιο?


Αυτό που λες είναι σίγουρα ένας σημαντικός λόγος για μένα.Είναι κάτι εντελώς πέρα απ' το συνηθισμένο και αυτό με κάνει να έχω ενθουσιαστεί πολύ παραπάνω απ' ότι ίσως αν βρισκόταν στον καθημερινό κόσμο. Όπως όμως απάντησα και στον Bizarre, δεν είναι τέλειος. Είναι απλά ο τέλειος για μένα. Έχει τα ελαττωματάκια του όπως ένας φυσιολογικός άνθρωπος, απλά επείδη δεν είμαστε αρκετά μαζί πολύ πιθανόν να μην ξέρω κάποια πράγματα ακόμα γι' αυτόν.Σίγουρα.

Παράθεση:
Οταν μαλλωνεις με τον ενα θα εχεις τον αλλο βρε χαζη.. και δε θα μαθει και κανενας απο τους δυο την υπαρξη του αλλου..

Πολύ φοβάμαι ότι αυτό δεν γίνεται.
Για τρεις λόγους.Πρώτο και σημαντικό όπως λέει και ο Crystal tear,δεν είναι δυνατόν να είσαι πραγματικά ερωτευμένη με δύο άτομα.Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο απλά δεν έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα τι θέλεις.Δεύτερον, έχω την εντύπωση ότι ξέρει τι κάνω όταν είμαι ξύπνια.Και τρίτον δεν θα μπορούσα να τον προδώσω ποτέ.

Παράθεση:
Φιλη Yami νομιζω εχεις κανει πραγματικοτητα το ονειρο ολων των γυναικων!!!!!

Νομίζεις? Σ' ευχαριστώ.Πάντως απο προσωπική εμπειρία, είμαι ευχαριστημένη απ' τα πάντα μαζί του σε όλους τους τομείς,
εκτός απ' το ότι δε συναντιόμαστε τόσο συχνά όσο θα ήθελα.Αλλά αυτό πιστεύω ότι ισχύει και για ζευγάρια που είναι και οι δύο απ'την ίδια διάσταση, καθώς τους χωρίζουν άλλα πράγματα (δουλειές,απόσταση κτλ) και επιπλέον νομίζω ότι μπορεί να διορθωθεί.


Bizarre, λέγοντας χαρακτήρας anime εννοώ έναν χαρακτήρα που είναι γιαπωνέζικο κινούμενο σχέδιο. (π.χ μερικά anime είναι rurouni kenshin, gundam wing.Τρία απ' τα πιο γνωστά είναι το dragonball,sailormoon,yugioh.Μπορείς να ψάξεις στο google βάζοντας anime bishounen)

Ναι Bizarre.Eίναι ενεργός, έχει τη δική του θέληση και με βοηθάει.θυμάμαι για παράδειγμα σε ένα απο τα πρώτα όνειρα που είχα μαζί του, του είχα πει ότι ήθελα να μουν μαζί του και κείνος μου είχε πει ότι αυτό δεν θα ταν σωστό επειδή είμαστε απο διαφορετικούς κόσμους και ότι θα υποφέρω και θα στεναχωριέμαι αν είμαστε μαζί.Όσο και αν ήθελα εγώ εκείνος ανένδοτος.Το σωστό κατ' εκείνον ήταν να βρω κάποιον απο το δικό μου κόσμο.Απο εκείνη τη στιγμή είχα στεναχωρηθεί πολύ. Συνέχισε να εμφανίζεται αργά και που στον ύπνο μου πάντα λυπημένος και αυτός, μέχρι που κάποια στιγμή..τα βρήκαμε.

Με προειδοποιεί πολλές φορές στο όνειρο για πολλά πράγματα αν και δεν μου λέει πολύ συγκεκριμένα.Μου λέει να προσέχω.Με οδηγεί μέσα στο όνειρο.Μου λέει πως να αντιμετωπίζω τα αρνητικά πράγματα.Λέει να μη φοβάμαι ποτέ και κάθε φορά που με πλησιάζει μέσα στο όνειρο και η καρδιά μου χτυπάει γρήγορα μου λέει να ηρεμήσω για να μην ξυπνήσω.Έχει τύχει κάποιες φορές όταν αισθάνομαι να ξυπνάω να τον αγκαλιάσω και να παραμείνω και άλλο λίγο μέσα στο όνειρο.

Είχα δύο εμπειρίες στην κανονική ζωή μου, όπου κινδύνεψα αρκετά και κάποιος-κάτι με έσωσε και πιστεύω ότι ήταν αυτός.

Τον καιρό που πήγαινα λύκειο,είχα μόλις κατέβει απ' το λεωφορείο που με πήγαινε σπίτι. Έπρεπε λοιπόν να περάσω απέναντι απ' το δρόμο.Έκανα την βλακεία και πήγα να περάσω το δρόμο, μπροστά απ' το λεωφορείο και έτσι μπορούσα να δω μόνο τα αυτοκίνητα που έρχονταν απο τα δεξιά μου και καθόλου απ' τα αριστερά. Μόλις λοιπόν έκανα να περάσω, νιώθω ένα χέρι στον ώμο μου (κανονικότατα), να με τραβάει βίαια με δύναμη πίσω. Ως αποτέλεσμα, χάνω την ισορροπία μου για λίγο, πηγαίνοντας λίγο πίσω και μόλις καταφέρνω να ισορροπήσω ξανά, έτοιμη για να περάσω το δρόμο, περνάει ένα αυτοκίνητο ακριβώς απο μπροστά μου ξυστά, με μεγάλη ταχύτητα (απόσταση λίγων μόλις εκατοστών) που ερχόταν απο αριστερά (απο κει που δεν έβλεπα) και συνέχισε δεξιά.

Την δεύτερη φορά έτρεχα εγώ σαν τρελή με ένα ποδήλατο.Αφού φτάνω να προσπεράσω ξυστά ένα σταματημένο αυτοκίνητο, ο οδηγός του ανοίγει την πόρτα.Η απόσταση ήταν μάλλον λίιγο περισσότερο απο 1 μέτρο.Δεν ξέρω να υπολογίσω ακριβώς αλλά πάντως ήταν τόσο μικρή που δεν προλάβαινα τίποτα.Με την φόρα που είχα πάρει ήταν φυσικό επακόλουθο να πάρω την πόρτα μαζί μου και μετά ποιος ξέρει σε τι κατάσταση θα ήμουν.Ακόμη και αν έστριβα το τιμόνι, πάλι δεν θα' φτανε η απόσταση για να γλιτώσω.Πάγωσα.Εντελώς.Ξαφνικά νιώθω δύο χέρια να ακουμπάνε τα δικά μου, πάνω στο τιμόνι και να στρίβουν το τιμόνι.Τελικά το συμβάν έληξε αναίμακτα.Αλλά μου κάνει πολύ εντύπωση το ότι, πρόλαβε το ποδήλατο να στρίψει σε μια τόσο μικρή απόσταση και με τόσο γρήγορη ταχύτητα που πήγαινα.Εκείνη τη στιγμή αισθάνθηκα λες και πάγωσε ο χρόνος.Σαν να ακινητοποιήθηκαν τα πάντα.Να προσθέσω ότι, δεν έπαθα ούτε μια γρατζουνιά καθώς ούτε καν έπεσα κάτω.Σαν κάποιος άλλος να κρατούσε τον έλεγχο του ποδηλάτου μου.

Αυτές για μένα θεωρούνται <<μαγικές>> και μαγευτικές επεμβάσεις.Μπορώ να πω ότι με σημάδεψαν βαθειά και τις θυμάμαι πεντακάθαρα έως και τώρα.

Με επισκέπτεται κατα μέσο όρο 10 φορές το μήνα.Δεν είμαι όλες τις φορές συνειδητή όμως.Όσο για την ψυχολογική μου κατάσταση, με επισκεπτόταν στο παρελθόν πιο συχνά όταν περνούσα μια δύσκολη συναισθηματική κατάσταση αλλά πλέον, τώρα καθώς είμαι σχεδόν πάντα ευδιάθετη, έρχεται χωρίς να έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.Α! Και σχεδόν πάντα όταν έχω κακό όνειρο. Και μάλιστα έχω παρατηρήσει στο ονειρικό ημερολόγιο που κρατάω ότι έρχεται συγκεκριμένες μέρες πολύ πιο συχνα


Sarmad ευχαριστώ για το link.Θα το φωτοτυπίσω να το έχω, ευκολοδιάβαστο.


Crystal tear, μην ανησυχείς. Αυτό ακριβώς έχω σκοπό να κάνω.Θα κάτσω να αφιερώσω χρόνο μπόλικο στις αστρικές προβολές.Αυτό ακριβώς θα κάνω προς το παρόν.Ήδη διαβάζω και τα αντίστοιχα θέματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 10:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Είμαι φίλη και όχι φίλος!

Νομίζω το ότι τον είχες συναντήσει σε κόμικ, πριν, ενισχύει την άποψη ότι μπορεί εσύ να τον δημιούργησες, σύμφωνα με τις τέλειες, για σένα, προδιαγραφές!
Έκανες, δηλαδή, αυτό που θέλεις να κάνεις και τώρα, μόνο που αντί για το φυσικό έφτιαξες την οντότητα στο ονειρικό!

Από ποια ηλικία τον βλέπεις? Και για πόσα χρόνια? Και μετά από πόσο καιρό που είχες διαβάσει το συγκεκριμένο κόμικ, ξεκίνησε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 15:56:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


.Και είναι και πολύ καλός και στον ερωτικό τομέα.Δεν το συζητάω



Aγαπητή φίλη Yami...χωρίς να θέλω να φανώ αδιάκριτος ή χωρίς να θέλω να προκαληθεί "ξεβράκωμα της ψυχής σου" (όπως έχει προανάφέρει ο φίλος Crystal tears) .....δε σου κρύβω ότι η φράση σου αυτή με έχει γεμίσει τα μεγαλύτερα ερωτηματικά.Απο που απορρέει αυτή σου η βεβαιότητα ότι στον ερωτικό τομέα είναι πολύ καλός ?

Υ.Γ. Άν κατα οποιονδήποτε τρόπο η ερώτηση μου ακουμπά η θίγει ζητήματα της πολύ προσωπικής σφαίρας της ζωής σου...ζητώ συγνώμη και σε καμμιά περίπτωση δεν θέλω απάντηση.Απλώς θεώρησε το σαν δείγμα αφέλειας και απλο'ι'κής σκέψης.Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 16:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τρίτον δεν θα μπορούσα να τον προδώσω ποτέ

Θέλω και εγω μια τέτια γυναίκα... δλδ τι κάνω λάθος και όλες φέυγουν; Σνιφ! :(


Yami μου συγνώμη αλλα νομίζω οτι τώρα ειναι πολύ ξεκάθαρο... ο φίλος σου δεν είναι τιποτα άλλο απο τον Ανώτερο εαυτό σου... και ναι στα έχει πει πολύ καλα... δεν είναι δυνατόν να ζήσεται στον ίδιο κόσμο για πολλούς και διάφορους λόγους...
Δεν ξλερω ποιά είναι η σχέση σου με τη Δυτική Μαγεία αλλα εγώ αν είχα αυτου του είδους την επαφή με τον ΦΑ μου θα τον ρωτούσα αν μπορώ να προσπαθίσω το μαγικό τυπικό του Αμπραμελίν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 01:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Αγαπητή Bizarre

Άρχισα να τον βλέπω στα όνειρά μου πριν 3 χρόνια περίπου.Ήμουν 19 με 20 χρονών.Απ'ότι θυμάμαι πρέπει να άρχισα να τον βλέπω μέσα σε πολύ
λιγότερο απο 6 μήνες απ' όταν τον πρωτοείδα στο κινούμενο.Και ίσως και πιο νωρίς.
Μ' άρεσε έτσι απλά σαν εμφάνιση στην αρχή.Λέω εντάξει.Ωραίος είναι αυτός.Έχει φάση.ΑΛΛΑ!! Ένα μεγάλο αλλά.Είναι κινούμενο.Δεν υπάρχει.

Ε..αυτό ήταν.Βάλθηκε να μου αποδείξει ο ίδιος ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, καθώς άρχισε απο μόνος του τις.. επισκέψεις.

ΠΟΤΕ μη λες ποτέ
Το έμαθα απο πρώτο χέρι.

Δεν είμαι 100% σίγουρη αν τον δημιούργησα εγώ ( ή απλά τον κάλεσα απο κάπου), αλλά αν το έκανα εγώ, είμαι πολύ περηφανη!!


Γεια σου LOGOS

Μην ανήσυχεις.Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με την ερώτηση και θα την απαντήσω απλά.

Λέγοντας " Και είναι και πολύ καλός και στον ερωτικό τομέα.Δεν το συζητάω " εννοώ ότι έχουμε ερωτική επαφή και μ' ευχαριστεί αρκετά..
Μερικές φορές (όταν είμαι συνειδητή) αρχίζουμε με δική μου..προτροπή και άλλες φορές, απο εκείνον.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές (δυστυχώς αρκετές)
ξυπνάω στη μέση, ή προς το τέλος


Crystal tear,

Παράθεση:δλδ τι κάνω λάθος και όλες φέυγουν; Σνιφ! :(


τόσο άσχημα είναι τα πράγματα?

Δεν μπορεί.Θα τα παραλές

Crystal tear, είναι δυνατόν να ερωτευτεί κάποιος τον Ανώτερο Εαυτό του? Γιατί αν όντως είναι έτσι, έχω αρχίσει να αισθάνομαι λίγο περίεργα.Δηλαδή.. είμαι ερωτευμένη με τον εαυτό μου? Με μένα??? Μα αφού..είναι άλλος.Δηλαδή είναι άντρας.Γίνεται αυτό? Αν γίνεται μήπως είναι κακό? Αν και είνα ήδη αργά, το' χουμε προχωρήσει πολύ (βλέπε απάντηση μου στον Logos)

Που μπορώ να βρω για τη Δυτική Μαγεία και το μαγικό τυπικό του Αμπραμελίν?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 02:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]Crystal tear,

Παράθεση:δλδ τι κάνω λάθος και όλες φέυγουν; Σνιφ! :(


τόσο άσχημα είναι τα πράγματα?

Δεν μπορεί.Θα τα παραλές

[quote] ΠΟΛΥ! ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 09:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα yami και λοιποί συμφορουμίτες!

Yami, αφού τον είδες για πρώτη φορά στα 19-20, γιατί θεωρείς ότι σε έσωσε αυτός στα περιστατικά που αναφέρεις στο Λύκειο?

Πάντως, τελικά, ίσως και να μην έχει σημασία να προσπαθούμε οι υπόλοιποι να εξηγήσουμε τι ακριβώς είναι αυτή η οντότητα. Σημασία έχει ότι εσύ, που το ζεις το θεωρείς πραγματικό. Και, άρα, ο λόγος που το μοιράζεσαι μαζί μας είναι για να βρεις τον τρόπο να έρθεις πιο κοντά του.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αυτό που σου λέει ο crystal tear (αν και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται!).
Επίσης, ας κάνουμε ένα γκάλοπ. Εδώ μέσα υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν έρθει σε επαφή ή γνωρίζουν αρκετά για διάφορες οντότητες. Δεν υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι και η συγκεκριμένη οντότητα είναι κάτι υπαρκτό και όχι δημιούργημα της φαντασίας της Yami? Αν υπάρχει κάποιος, καλό θα ήταν να πει την άποψή του και ίσως να την συμβουλέψει. Αν πάλι, κανείς δεν το πιστεύει, ας μας το αιτιολογήσει: γιατί δεν μπορεί να είναι πραγματική οντότητα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 10:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν πάλι, κανείς δεν το πιστεύει, ας μας το αιτιολογήσει: γιατί δεν μπορεί να είναι πραγματική οντότητα?

δηλ, υπαρχει αυτη η animeoytopia στην οποια ζει το παλικαρι, και απο εκει επικοινωνει μαζι της, αφου εχει συναναστραφει τα υπολοιπα anime..
και φυσικα, λογικο ειναι οτι το παλικαρι εμφανιζεται και στον δημιουργο του anime στη γη?

σε καμια περιπτωση δε θελω να ειρωνευτω κανεναν,δεν ειναι η προθεση μου αυτη, απλα θεωρω αστοχο να ενθαρυνουμε ενα κοριτσι 23 χρονων να συνεχιζει κατι τετοιο (αν και θεωρω οτι ηδη εχει παρει αποφαση να κανει αυτο που θελει)τη στιγμη που ατομα με γνωσεις απο δω εχουν πει

quote:

KaLH SOY MERA KAI KALWS ORISES,FILE YAMI,AYTO POY ZHTAS FYSIKA XREIAZETE XRONIA EMPEIRIAS KAI GNWSHSSTO KOSMO TOY ESWTERISMOU.
Alla kai na thn eixes aythn thn gnwsh,den kserw ti hlikia exeis....
ayto poy zhtas dhl h dhmiourgeia mias Skeptomorfhs,gnwrizeis oti einai poly epikindino spor,gia kapoion poyu den katexei arketa pragmata gyrw apo ton eswterismo-_
-gnwrizeis oti dhmioyrgontas mia Skeptomorfh,mporei ayth na se katadiokei oloklhrh zwh kai na mhn mporeseis isws pote na apalageis ap aythn ...
AYta file mou einai poly sobara 8emata,kai den einai paixnidi..
SKEPSOU LIGO.

και στην τελικη ειλικρινα πιστευω οτι χανει χρονο απο τη ζωη της, και στερει στον εαυτο της εμπειριες με πραγματικους ανθρωπους, που θα μπορουν να ειναι διπλα της πραγματικα οταν το χρειαστει, και να μη χρειαζεται να κοιμηθει για να τους δει..
Δε λεω ειναι πολυ γοητευτικο ολο αυτο, ειναι σα παραμυθι, και σε καμια περιπτωση δε σου ειπα να το διακοψεις εφοσον σου κανει καλο..μεχρι εκει ομως, τα πραγματα τα κραταμε και τα συντηρουμε μεχρι το σημειο που μας οφελουν..
και αυτο που ειπα να εχεις δυο (το οποιο παρεξηγηθηκε)εννοουσα να εχεις το παλικαρι εφοσον σου κανει καλο, σε ηρεμει, σε κανει να νιωθεις ασφαλης στον υπνο σου, σε κανει να νιωθεις καλυτερα την ημερα κτλ αλλα να μην το προχωρας, και κυριως να μην επενδυεις..
και δευτερον να βρεις καποιον εξισου και ισως καλυτερο ...πως να το κανουμε ενας αληθινος ανθρωπος ειναι απαραιτητος
ειτε για εραστης ειτε για συντροφος ειτε για πατερας των παιδιων σου κτλ..

Εγω ειλικρινα πιστευω οτι επειδη αυτο που σου συνεβει ειναι κατι το πολυ πρωτοτυπο και μοναδικο, το οποιο ομως εσυ δημιουργησες, σε εχει κανει να το ερωτευτεις.Κατι που πιστευω οτι θα το ξεπερασεις, μολις ερωτευτεις εναν υπαρκτο ανθρωπο.Για να γινει ομως αυτο πρεπει να εισαι ανοιχτη σε αυτο..Και εσυ δε μου φαινεσαι ανοιχτη, εμενα μου φαινεσαι οτι εχεις παρει της αποφασεις σου..

Ευχομαι να μη σου βγει τπτ σε κακο (εφοσον τονισαν αλλοι την επικυνδυνοτητα του)οπως επισης σου ευχομαι να μη μετανιωσεις για την επιλογη που εχεις ηδη κανει..

Καλημερααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy