ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 08:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναδική που ίσως γκρινίαξει είναι η Yami, αν εξακολουθούμαι να ασχολούμαστε με το LBRP σε αυτο το topic και ξεχάσουμε οτι το θέμα είναι άλο...
Το βάρος μάλλον βαρένει εμένα μια και εγω έκανα την πρώτη αναφορα στο LBRP. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 12:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Μα αγαπητέ Crystal_Tear, από την Yami περιμένουμε να μας πει αν εφάρμοσε τις (πλήρεις κατά τη γνώμη μου) συμβουλές του Yngwie, για το τσεκάρισμα της οντότητας. Αν θελήσει να μας πει τα αποτελέσματα, τότε θα μιλήσουμε σχετικά. Στο μεταξύ όμως πιστεύω ότι μπορούμε να μιλήσουμε για τους τρόπους "υλοποίησης". Ο καθένας ας παραθέσει (εκλαϊκευμένα) τις γνώσεις του.

Τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 19:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Ynqwie το ξέρω πως η πρόθεσή σου είναι να προστατεύσεις τον άλλον και γι΄αυτό επισημαίνεις το θέμα του τσεκαρίσματος. Δεν διαφωνώ, απλά λέω ότι θα κάνει μιά ερώτηση μόνο, δεν θα κινδυνεύσει.
Η Yami δεν ασχολείται με κάποιο έργο ώστε να χρειάζεται να παρθούν προφυλάξεις, αυτό όμως είναι δική μου άποψη και ξέρω ότι έρχεται σε κάποια αντίθεση με τις καταγραφές.

Εύχομαι ότι καλύτερο για την κοπέλα σου.

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις των Yami & Crystal tear θα πω πως ο λόγος που πρότεινα να μην χρησιμοποιηθούν σύμβολα ή λέξεις δύναμης δεν είναι πως πιστεύω ότι η οντότητα είναι φιλική. Θα μας πει όμως η Yami τι είναι όταν θα ρωτήσει, ότι και να πω εγώ δεν έχει αξία γιατί είναι μόνο δική της η εμπειρία.

Crystal tear
Έχω υπ΄όψη μου τις αναφορές της Fortune και έχεις ένα δίκιο, όντως χρησιμοποιεί την λέξη οντότητα. Θα σου πρότεινα εάν έχεις χρόνο, να ξαναδιαβάσεις το κείμενό της και πιστεύω πως θα διαπιστώσεις τι εννοεί.

Yami σχετικά με τη φαντασία που ρωτάς, εννοώ ότι το αστρικό είναι φαντασία και ως φαντασία δεν υπάρχει αλλά και υπάρχει συγχρόνως, θα το καταλάβεις με τον καιρό και μόνη σου.
Όταν λες να ανέβει η συνείδησή σου στο αστρικό προφανώς εννοείς να θυμάσαι ότι «ονειρεύεσαι». Εάν λοιπόν εννοείς αυτό είναι πολύ εύκολο, απλά πριν κοιμηθείς την στιγμή που είσαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου σκέψου το, το πρωί θα θυμάσαι αρκετά, τα οποία όμως πρέπει να καταγράψεις. Με τον καιρό θα θυμάσαι όλο και περισσότερα.
Δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί εάν τρομάξεις από κάτι αμέσως ξυπνάς, είναι μιά λειτουργία του οργανισμού μας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 02:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκτίνομε σ' ευχαριστώ πολύ για την παράθεση της τεχνικής LBRP

Crystal tear, μην ανησυχείς δεν θα γκρινιάξω ούτε θα παραπονεθώ.

Το θέμα που είναι η υλοποίηση, κατάλαβα ότι θα πρέπει ν αρχίσω ν' ασχολούμαι σοβαρά με τον πρακτικό αποκρυφισμό για να το καταφέρω καθώς πρέπει.Πράγμα που θέλω να κάνω, ακόμα και αν δεν προχωρήσω στην υλοποίησή του.

Δεν σε βαραίνει καμία ευθύνη.Μη το παίρνεις έτσι.
Εμένα μ 'ενδιαφέρει ότι έχει να πει ο καθένας, έστω και αν έχει έμμεση σχέση με το θέμα.


Γεια σου, Pyramid.

Βασικά όταν έλεγα ν' ανέβει η συνείδησή μου στο αστρικό, εννοούσα μόνιμα.Δηλαδή όταν πεθάνω και μεταφερθεί ότι μείνει απο μένα στην άλλη διάσταση.Θα είμαι μαζί του ή θα ανέβει και εκείνος στην πιο πάνω διάσταση?

Ναι, αυτό που λες έχω αρχίσει ήδη να το κάνω πάλι εντατικά καθώς λόγω άγχους δεν θυμάμαι τόσα όνειρα, όσα παλιά.Τώρα θυμάμαι το λιγότερο 2-3 τη νύχτα ενώ σε κατάσταση μη stress, τουλάχιστον 5-6.


quote:
Δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί εάν τρομάξεις από κάτι αμέσως ξυπνάς, είναι μιά λειτουργία του οργανισμού μας.


Pyramid, σπάνια θα φοβηθώ πια σε όνειρο.Με το που συμβεί κάτι που μπορεί να με τρομάξει, καταλαβαίνω κατευθείαν ότι ονειρεύομαι.Αυτή η αντίδραση απ' τον οργανισμό μου έχει γίνει αυτόματη.Κάθε φορά που πάω να τρομάξω, θα καταλάβω ότι ονειρεύομαι ή το χειρότερο που θα συμβεί είναι να αλλάξω όνειρο.Αλλά πολύ σπάνια θα ξυπνήσω

Απ' την άλλη ξυπνάω όταν χαρώ πάαρα πολύ ή γενικά είμαι σε έντονη κατάσταση ευδαιμονίας μέσα στο όνειρο.
Κάνω ότι μπορώ για να το καθυστερήσω βέβαια.Έχει τύχει να με βοηθήσει και αυτός, να μείνω λίγο περισσότερο μέσα στο όνειρο.


Και μια που τον ανέφερα να σας πω ότι τον είδα τη νύχτα που μας πέρασε επιτέλους, για να έκανα και αυτό που μου πρότεινε ο Yngwie

Ήμουν σε μια τοποθεσία με καταρράκτες.Δεν θυμάμαι τι έκανα πριν. Ξαφνικά τον βλέπω να με πλησιάζει απο μακριά.Αρχίζω να τρίβω τα χέρια μου (τεχνική για να μη ξυπνήσω, μη γελάτε).Πλησιάζει πιο πολύ μέχρι που σταματάει μπροστά μου σε απόσταση αναπνοής.Σοβαρός και αμίλητος.Με κοιτάζει.Εγώ συνεχίζω να τρίβω τα χέρια μου ενώ σκέφτομαι να κάνω κάτι για να τον τσεκάρω.Εκείνος περιμένει, κοιτάζοντάς με.Πολύ κοντά.Εγώ σκέφτομαι μη τυχόν και ξυπνήσω αν σταματήσω να τρίβω τα χέρια μου.Αφού περιμένει λίγο ακόμα, μου πιάνει τα χέρια και τα βάζει μέσα στα δικά του.Μου λέει: Θα σε διευκολύνω.
Στη συνέχεια με τραβάει απ' το χέρι να τον ακολουθήσω.Δεν θυμάμαι καλά αλλά πρέπει να περνούσαμε απο κάτι σαν έρημο (άτιμο άγχος τι μου κάνεις).Μου λέει: Τάλισμαν.Θα σου δώσω κάτι, δικό μου.Θα προστατεύεσαι μ΄αυτό.
Και ξαφνικά βρισκόμαστε μέσα σε κάτι σαν ναό, με αγάλματα και τοιχογραφίες.Μάλλον κάτι σαν Αίγυπτο μου έκανε καθώς αναγνώρισα ένα άγαλμα του Anubis.Mε άφησε, να τον περιμένω και προχώρησε μπροστά.Άνοιξε κάτι στη βάση ενός αγάλματος (δεν θυμάμαι τι άγαλμα),σαν κρυφή κρύπτη και άρχισε να ψάχνει να μου δώσει κάτι.Βιαζόταν πολύ και νόμιζα ότι θα ερχόντουσαν παλι, να μας ενοχλήσουν (κάποιες φορές όταν είμαστε μαζί για πολύ ώρα, έρχονται κάτι όντα και μας ενοχλούν.Δεν είναι σαν τα άλλα τέρατα.Είναι σαν σκιές.Μαύρα).Αλλά αργότερα κατάλαβα ότι δεν βιαζόταν γι'αυτό αλλά γιατί χτύπησε το ξυπνητήρι και ξύπνησα.
Ατυχία!!

Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να το ξαναδοκιμάσω.Αν και τώρα, δεν μου βγαίνει να τον τσεκάρω πια.Θα τον ρωτήσω πρώτα.Και ξέρω ότι θα το δεχτεί.Ήδη το περίμενε, πιστεύω.

Να συμπληρώσω, ότι τη λέξη τάλισμαν την είχα απλά ακούσει πριν δω το όνειρο αυτό αλλά δεν ήξερα καθόλου τι ήταν.Αλήθεια! Σήμερα που την έψαξα στο internet, βρήκα ότι είναι κάτι σαν φυλακτό.Μπορώ να πω ότι μου προξένησε μεγάλη εντύπωση.

Περιμένω να μου πει όποιος θέλει τη γνώμη του, για τη συμπεριφορά του αστρικού μου φίλου (θα τον λέω έτσι.Το αισθάνομαι πιο οικείο.Δεν μ' αρέσει να τον λέω οντότητα.Μου ακούγεται σαν κάτι ξένο)

Επίσης..ξέρετε, κάτι παραπάνω για το τάλισμαν? Κάποιες πληροφορίες? Μήπως έχει να κάνει και αυτό με την Αίγυπτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 02:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami.

Επειδή το νέο σου όνειρο σημαίνει μια σειρά πράγματα, θα σε παρακαλούσα να μην πάρεις ΤΙΠΟΤΑ από τα χέρια του, τάλισμαν ή άλλο, πριν τον υποβάλεις στη δοκιμασία που σου προτάθηκε. Οι όποιες επιλογές είναι φυσικά δικές σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 11:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok Οκτίνομε.Θα προσπαθήσω

Χαρά στην υπομονή του.Αν ήταν άλλος, αλίμονό μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 04:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ μου το πήρες απ το στόμα, έχεις απόλυτο δίκιο και κατάλαβα τι κατάλαβες και διαισθάνθηκες όντας στην ίδια κατάσταση παρατηρώντας τα λεγόμενα της Yami. Θα κάνω την αρχή πάντως μετά απο την δική σου προτροπή να περιγράψω μία εμπειρία σχετική με οντότητα και ακούσια υλοποίηση της στο Αστρικό.

Φίλη Yami , η σοβαρή εμφάνιση του αστρικού σου φίλου, οι μαύρες σκιές, κτλ δεν είναι καλό σημάδι. Μην λάβεις τίποτε απ αυτόν εάν δεν τον τσεκάρεις πρώτα με κάποιον απο τους τρόπους που είπαμε πρίν. Ξανατονίζω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να προσβληθεί και όλοι όσοι περιδιαβαίνουν στο αστρικό (και έχουν αναγνωρίσει το πεδιο στο οποίο κινούνται) γνωρίζουν ότι οι διάφοροι ταξιδιώτες κτλ χρησιμοποιούν διάφορα συνθηματικά ελέγχου.

Θα αναφέρω λοιπόν και μία πραγματική ιστορία υλοποίησης μίας οντότητας στο Αστρικό την οποία κατασκέυασα άπειρος πρίν χρονια και το ανακάλυψα στην πορεία και έτσι ίσως ριχτεί κάποιο φώς στην υπόθεση.Μαζί θα αναφέρω και τη περίπτωση μία θεραπείας η οποία παραλίγο να μου κοστίσει τη ζωή.

Είχα παλαιότερα κάποια φίλη την οποία την είχε πλησιάσει κάποιος τύπος με εμφάνιση Μωυσή (μαλλιά και μούσια ) και της είπε ξεκάρφωτα ότι ήταν ενσάρκωση μίας σεληνιακής θεότητας με το όνομα ας πούμε Αφάσμ (δεν αναφέρω το πραγματικό ,συγνώμη) και διάφορα άλλα.Τα άλλα που της είπε έριξαν αρκετό φώς για να καταλάβω ότι ο τύπος είχε βαθιά εσωτερική γνώση anyway Το όνομα μου έκανε εντύπωση, και μετά απο αρκετό ψάξιμο δεν το βρήκα πουθενά ούτε στην πλούσια βιβλιογραφία που διαθέτω, ούτε στο Ιντερνετ, ούτε αλλού.

Εστησα λοιπόν ένα σεληνιακό καββαλιστικό τελετουργικό και την επικαλέστηκα αστρικά σέ έναν τόπο που έχω φτιάξει πετραδακι πετραδάκι ως ναό αστρικά. Η οντότητα εμφανίστηκε υπέρλαμπρη,ημιδιάφανη με σεληνιακά χαρακτηριστικά (ασημί ρούχα, ημισέληνο στο κεφάλι ως διάδημα κτλ) Ηταν φιλική και αφού την τσεκαρα με διάφορους τρόπους δεν μάσαγε. Την παρακάλεσα να με διδάξει για την σελήνη. Μου ειπε αξιόλογα πράγματα άν και δεν τα θυμόμουν πάντοτε όλα όσα μου έλεγε γυρνώντας πίσω στη φυσιολογική κατάσταση συνείδησης , και κάποια απο αυτά τα βρηκα αργότερα σε βιβλία αναγνωρίζοντας την ομοιότητα των διδαγμάτων.

Την έβλεπα τουλάχιστον μία φορά το μήνα στα τελετουργικά της Πανσελήνου με την ίδια ακριβώς μορφή. Αναγνωριζοντας σε αυτήν έναν πνευματικό οδηγό μου την παρακάλεσα να με πάει κάπου όπου θα μπορούσα να δώ σκηνές απο το παρελθόν, είτε δικών μου ενσαρκώσεων είτε άλλων,σκηνών απο την ιστορία κτλ

Με έπαιρνε απο το χέρι και πετούσαμε μαζί, περνώντας διάφορα άστρα και πλανήτες με ταχύτητα (έβλεπα τον εαυτό μου και αυτή απο πάνω καθώς πετούσαμε λες και ήμουν μία μικρή κάμερα) και μετά απο λίγο με κατέβαζε σε κάποιο αμμώδη πλανήτη στον οποιο υπήρχε ένας ναός περίεργου αρχιτεκτονικού κράματος, στον οποίο έμπαινα μόνος μου μέσα και σε κάποια αίθουσα του καθόμουνα κάπου και σε μία οθόνη προβολής έβλεπα αυτά που ανέφερα παραπάνω δηλαδή προηγούμενες σκηνές απο παλιότερες ενσαρκώσεις κτλ Οταν τελείωνα με συνόδευε πάλι πίσω στο ναό μου, την αποχαιρετούσα και όλα καλά.

Κάποια στιγμη αναγκάστηκα όμως να την καλέσω σε χάση φεγγαριού, να με πάει στον αμμώδη πλανήτη και πετώντας δεχτήκαμε κάποια επίθεση (σε χάση φεγγαριού τι περιμένεις) απο μάυρες σφαίρες που μας χτυπούσαν απο ψηλά. Τότε πάλι σαν μικρή κάμερα βλέποντας μας απο ψηλά παρατήρησα το απίστευτο (για τη δική μου φτωχή λογική) ότι οι σφαίρες με χτυπούσαν και η φωτεινότητα της μορφής μου μειωνόταν τραγικά αλλά τα ίδια και χειρότερα και σε αυτήν και τότε αναρωτήθηκα : Καλά μαυρίζω όντας ένας θνητός μαθητής των Μυστηρίων αλλα αυτή, ολόκληρη σεληνιακή Θεά, γιατί???

Δεν μου πήρε πολύ να το καταλάβω, εγώ την είχα δημιουργήσει, είχα φτιάξει εξαρχής μέσα στον ενθουσιασμό μου μία οντότητα. Τώρα αυτά που μου έλεγε ήταν ή η υποσυνείδητη δική μου γνώση απο παλαιότερες ενσαρκώσεις που ερχόταν στην επιφάνεια, ή κοσμική γνώση που αποφάσισε κάποιος φίλιος οδηγός να μου δώσει μέσα απο το αστρικό καλούπι που είχα φτιάξει. Παρ όλα αυτά πρίν συμβεί αυτό η παραπάνω οντότητα κατά κάποιο τρόπο μου είχε σώσει τη ζωή και θα αναφέρω το πώς.

Μία συγγενής μου ήταν άρρωστη και με πολλά προβλήματα υγείας και έπρεπε να εγχειριστεί. Η αστρική διάγνωση που έγινε αποκάλυψε μία βουλωμένη αρτηρία πρός τον εγκέφαλο σε σχήμα Υ η οποία ήταν και υπεύθυνη για διάφορα μικροεγκεφαλικά. Η Ιατρική διάγνωση συνέπιπτε και μετά απο συγκατάβαση του ασθενούς αποφασίσαμε (εγώ και ο γιός της συγγενούς) να συνδράμουμε. Ο γιός της συγγενούς σε παλαιότερες ζωές είχε εργαστεί εσωτερικά και είχε τη δύναμη απλά έλειπε η τεχνική και η θεωρητική υποδομή σε αυτη την ενσάρκωση. Αναγνωρίζοντας αυτά τα στοιχεία σε αυτήν την ψυχή έδωσα σχεδόν ότι ήξερα σε κείνο το στάδιο (τυφλός οδηγός τυφλών όπως έλεγε και η μακαρίτισσα η Fortune) και εργαζόμασταν συχνά μαζί καθώς μας συνέδεε και γήινη φιλία πολύ δυνατή απο πολύ μικρή ηλικία.

Εδώ έκανα μία σειρά απο λάθη ως εξής. Με τη βοήθεια κεριών και μιας φωτογραφίας δημιούργησα ένα link με την ασθενή. Αυτο το είχα συζητήσει με τον γιό της ο οποίος είχε αντίθετη άποψη και ήθελε να βοηθήσει αποκλειστικά μόνος του την μητέρα του και να μην μπλεχτεί κανείς άλλος. Παρά το ότι μου το είπε τον θεώρησα συναισθηματικά φορτισμένο (ότιχειρότερο για αυτες τις καταστάσεις) και ταυτόχρονα άπειρο για θεραπευτική μεταβίβαση ενέργειας και συνέχισα να κάνω τις εργασίες μου αγνοώντας εάν αυτός έκανε κάτι ή όχι.

Απο την άλλη έκανε και ο γιός της μία αντίστοιχη εργασία και έτσι δημιουργήθηκε διπλό λίνκ το οποίο κόντεψε να μου κοστίσει τη ζωή όπως θα δούμε στη συνέχεια.

Αφού χειρουργήθηκε η συγγενής πήγα στο νοσοκομείο , της έπιασα το χέρι και άρχισα να της βάζω χωρίς μέτρο απο την δική μου ενέργεια. Κάποια στιγμή το χερι μου ζεστάθηκε και σταμάτησα. Σε λίγη ώρα η συγγενής σηκώθηκε φρέσκια και έδιωξε μέχρι και εμάς και την αποκλειστική παρά το ότι ήταν φρεσκοχειρουργημένη. Ενιωθε περίφημα.

Γυρνωντας σπίτι το ανέφερα τηλεφωνικώς σέ κάποιον που τότε θεωρουσα δάσκαλο μου (άν και δεν τα βρήκαμε στην πορεία) αλλά δεν φάνηκε να του άρεσε το ότι ζεστάθηκε το χέρι μου καθόλου και ήταν λιγόλογος και μαζεμένος αισθανόμενος ότι είχα βάλει πολύ ενέργεια.

Το βράδυ έμαθα (αφού επικοινώνησε τηλεφωνικά η μητέρα μου με την συγγενή μου, ότι ήταν μία χαρά όπως και ο γιός της και μάλιστα προσπαθούσε να κάνει και δουλειές στο σπίτι. Σε λίγη ωρα έπεσα στο κρεβάτι ασθμαίνοντας με πυρετό και συμπτωματα πνευμονίας (έχω ήδη χρόνια βρογχίτιδα όπως όλοι οι καπνιστές που καπνίζουν χρόνια) και δεν μπορούσα να ανασάνω.

Ημουν τόσο χάλια που σε μία φάση ήμουν μισός στο αστρικό πεδίο και μισός στο φυσικό. Εκεί είδα το αιθερικό μου σώμα χρώματος μπλέ να είναι συνδεδεμένο με ένα χοντρό λώρο με την χειρουργημένη συγγενή μου, και έναν άλλο χοντρό λώρο μεταξύ αυτής και του γιού της. Ζωτική ενέργεια έρεε πρός τους δύο τους και εγώ στράγγιζα τάβλα στο κρεβάτι.

Οι γονείς μου είχαν φρικάρει και είχα φτάσει να τους παρακαλώ να οραματιστούν ότι μου στέλνουν φώς για να πάρω μία ανάσα και αυτοί με κοιτουσαν απορημένοι και έντρομοι μη ξέροντας τι να κάνουν και ήθελαν να με πάνε νοσοκομείο αλλά ήξερα ότι θα πέθαινα στο δρόμο, τόσο χάλια ήμουν και τους απέτρεπα.

Εστειλα ένα μήνυμα στο "δάσκαλο" λέγοντας του Βγές απο το σώμα και δες με στο αστρικό και πάρε με τηλ.

Μετά απο ώρα μου τηλ και μου είπε είσαι συνδεδεμένος με τον τάδε (τον ήξερε) και τη μητέρα του νομίζω , απο τη μορφή του λωρου που βλέπω. Δεν μπορώ να κόψω τον λώρο μεταξύ σας γιατί θα πεθάνεις, είναι πολύ χοντρός και η εκροή της ζωτικής ενέργειας πολύ μεγαλη. Πρέπει να βρείς χρόνο και να κόψεις μόνος σου με σπαθι τα λίνκς και με τρόπο ώστε η απώλεια να είναι μηδαμινή για να γλυτώσεις.

Το σπαθί θα στο δώσει κάποια οντότητα ή οδηγός σου στο Αστρικό, ζήτησε το και θα το πάρεις. Σκότωσα κάποια παράσιτα σαν βδέλες τα οποία ήταν επάνω στους λώρους, δεν ξερω τι ήταν και αυτό θα σε ανακουφίσει λίγο για να βρείς τη δυναμη να κόψεις τους λώρους αστρικά.

Εντωμεταξύ μισός μέσα στο σώμα μου μισός έξω απο αυτό, έβλεπα Αιγύπτιους ιερείς (έχω πάμπολλες φορές πάρει σκηνές απο παλαιότερη επιβεβαιωμένη ζωή στην Αρχαία Αίγυπτο με μυήσεις εντός ιερατείων) να με πηγαίνουν εντός ενός αιγυπτιακού τεράστιου σαν γήπεδο ναού στο βάθος του οποίου υπήρχε μία προβλήτα λουσμένη στο φώς . που απο κάτω της υπήρχε λαός με ακαθόριστη μορφή και εκεί στο φώς κατάλαβα ότι ήταν το τέλος της τωρινής μου ζωής.

Του λέω ασθμαίνοντας Με παίρνουν οι Αιγύπτιοι,πεθαίνω, σώσε με, και εκεί μετα απο λίγο αρχισα να βλέπω κάποια όμορφα λιβάδια κοντά στην Σκωτία και Κέλτες ιερείς να με μαζεύουν και κατάλαβα ότι ο "δάσκαλος" είχε καταφέρει να μεταφερει αλλού την ψυχή μου. Ημουν ακόμα χάλια και με τραγική δύσπνοια αλλά λίγο καλύτερα απο πρίν. λίγο λίγο συνήρθα (χρησιμοποιώντας και κάποια ποσά ενέργειας απο κάτι "αστρικές μπαταρίες" που είχα φτιάξει παλαιότερα για ώρα ανάγκης) και μετά απο κάποια ώρα κλείδωσα την πόρτα του δωματίου, πήρα τα σύνεργα, άνοιξα το βωμό και άρχισα με κόπο να τελετουργώ επικαλούμενος την σεληνιακή Θεά -οντότητα.

Ηρθε με το σπαθί της και της το ζήτησα. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια μεταλλική λάμψη ποτε όσο ζώ, η λάμα ήταν σαν σεληνιακό φώς σαν το σπαθί των Τζεντάι. Το πέρασα μέσα απο τον αστρικό κύκλο τον οποίο είχα ήδη φτιάξει και άρχισα να τραβάω μέσα απο τον λώρο το δικό μου ρευστό που το έβλεπα φωτεινό μπλέ ελεκτρίκ.

Οταν άρχισα να βλέπω άλλα χρώματα γκριζοπράσινο κτλ σταμάτησα. Πίεσα τον λώρο που με συνέδεε με την συγγενή σαν ρευστό γυαλί μέχρι που να γίνει λεπτός σαν καλαμάκι και τον έκοψα με το σπαθί ακριβώς πάνω στην οριογραμμή του κύκλου. Το πλοκάμι που έμεινε έξω απο τον κύκλο χτυπιόταν με λύσσα να ξαναενωθεί αλλά δεν μπορούσε καθότι ήμουν σφραγισμένος.

Επέστρεψα πάλι το σπαθί στην οντότητα, την ευχαρίστησα και γύρισα πίσω στο σώμα μου. Αισθάνθηκα τόσο καλά λες και μου είχαν κάνει ένεση αδρεναλίνης. Εβαλα την μητέρα μου να πάρει τηλέφωνο την συγγενή να δεί υποτίθεται πως είναι για δεύτερη φορά. Ηταν και η συγγενής και ο γιός της ξαφνικά και χωρίς λόγο πεσμένοι και χάλια, λογικό καθώς η εξτρά μπαταρία (του εαυτού μου δηλαδή)έκοψε την σύνδεση και μάλιστα βίαια.

Τι είχε συμβεί λοιπόν. Εγώ με την ηλιθιότητα μου και την απειρία μου είχα δημιουργήσει ένα λίνκ με την συγγενή μου. Ο γιός της με αντίστοιχη πρακτική μεγάλωσε σε διάμετρο τον ήδη μεγάλο αστρικό λώρο (εκ φύσεως) μεταξύ μάνας παιδιού. Λειτουργήσαμε λοιπόν ως συγκοινωνούντα δοχεία.
Ο δε γιός καταταλαιπωρημένος, άυπνος,με θυμό και γκρινια για γιατρούς,νοσοκομεία μέσα στην αγωνία και το άγχος για τη μάνα του (με την οποία μένει μονος αρκετά χρόνια και την φροντίζει καθότι και ανάπηρη αρκετά)λόγω των παραπανω έτρωγε μεγάλα ποσά ενέργειας, η δέ μάνα ασθενής ήταν άδεια και εγώ προσθέτοντας το ζωτικό μου ρευστό το οποίο παρότι μπόλικο λόγω τελετουργιών και ασκήσεων ,εξανεμίστηκε πάραυτα καθώς η ζήτηση ήταν μεγάλη και απουσία δικλείδων με χτύπησε και στο αδύνατο μου σημείο τους πνεύμονες λόγω χρόνιου καπνίσματος.Αν ήμουν απόλυτα υγιής ίσως να άντεχα (που πας ρε Καραμήτρο) και άν είχα διαβάσει πιό προσεκτικά στο σχετικό κεφάλαιο περί θεραπείας που εξηγεί αναλυτικότατα ο μύστης Franz Bardon στο μνημειωδες έργο του Initiation into Hermetics ίσως να μην αναλάμβανα το όλο εγχείρημα.

Εννοείται ότι και το όλο σκηνικό με την οντότητα τράβαγε ενέργεια αλλά τόσο γλυκά που δεν γινόταν αντιληπτή. Απο την άλλη μου έδωσε όμως το σπαθι θα μου πείτε και σώθηκα. Παρ ολα αυτά στην πορεία ανακάλυψα ότι ήταν κομμάτι του εαυτού μου, ελεγχόμενο όμως μεν καθώς η τελετουργική διαδικασία κάνει γερές δικλείδες σε σχέση με την χύμα υλοποίηση απο έναν άπειρο. Τώρα αυτή η οντότητα είναι σε αστρική καραντίνα και την χρησιμοποιώ μονο όταν χρειάζομαι και σπανιότατα καθώς πολλά απο αυτά που με βοηθούσε μπορώ να τα κάνω και μόνος μου.

Σημασία έχει ότι το αντιλήφθηκα μόνος μου ότι επρόκειτο για τεχνητό απο άγνοια στοιχειακό και εδω θα το παραλληλίσω με κάτι που διάβασα στα αρχικά μαθηματα του τάγματος Aurum Solis, ότι εκεί δίδονται στο μαθητή οι αρχές και ότι αυτός μέσα απο τον υπεύθυνο πειραματισμό του θα αποδείξει στον εαυτό του πρακτικά ότι η αρχή που του δίδαξαν ξερά ισχύει,αλλιώς δεν έχει νοημα γιατί μετά θα μιλάγαμε για δογματική -θεωρητική γνώση. Εξάλλου στο 99% των περιπτώσεων η Θεωρία απο την πράξη βγαίνει.

Ο καθένας μπορεί να φτιάξει τους άγγελους του ή τους δαίμονες του εύκολα αλλά ο έλεγχος τους είναι άλλο πράγμα και αποτελεί σημαντικό κεφάλαιο στον πρακτικό εσωτερισμό και λίαν επικίνδυνο. Το παραπάνω παράδειγμα ίσως να αποθαρρύνει τους εκκολαπτόμενους Χαρυποτεράδες που θέλουν σώνει και καλά να εντρυφήσουν στα Αδυτα των Μυστηρίων του Θεού σε ένα Σαββατοκύριακο .

Οπως έλεγε και η αείμνηστη Dion Fortune άλλο να διαβάζεις το χάρτη δίπλα στο τζάκι και άλλο να περπατάς γυμνός στα παγωμένα μονοπάτια της ψυχής. Εχει διαφορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 22:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie διάβασα το ποστ σου και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Θα το σχολιάσω κάποια στιγμή. Θα σου πω όμως κάτι που επισήμανα. Σκεφτόμενος το πρόβλημα της Yami, έπιασα τον εαυτό μου να σκέφτεται με ποιόν τρόπο θα αντιμετώπιζα εγώ την οντότητα. Ενώ λοιπόν σκεφτόμουν κύκλους ,επικλήσεις και εξορκισμούς, κατάλαβα κάτι:
Η Yami δεν θέλει να απαλλαγεί από αυτόν!!
Γι’ αυτήν είναι ο τέλειος φίλος, σύντροφος και εραστής. Γιατί λοιπόν να θέλει να τον στείλει από εκεί που ήρθε, μόνο και μόνο γιατί αυτό πρεσβεύει η δική μας πνευματική ηθική;
Μήπως λοιπόν αναρωτιέμαι θα πρέπει να το δούμε και απ’ αυτή την οπτική γωνία; Εν τέλει μήπως η χειραγώγηση του και ο έλεγχος θα ήταν καλύτερος από την απώθηση και την εξόντωση;
Δύσκολα πράγματα βέβαια…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 23:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και για να μην κάνουμε τα πράγματα πολύπλοκα, τι θα έλεγες για μια απλή μαγική πραξούλα Yami;
υποθέτοντας ότι θα έχεις μερική συνείδηση (και ότι ανήκεις στο χριστιανικό δόγμα), ρώτησε τον το εξής:
"ορκίζεσαι τάδε στο Όνομα του Ιησού Χριστού του Υιού του Θεού ότι αυτό είναι το όνομά σου;
ορκίζεσαι στο Όνομα του Ιησού Χριστού που έγινε άνθρωπος, πέθανε και αναστήθηκε, ότι θα υποτάσσεσαι πάντα στη Θέληση μου και στους Λόγους μου;"
έτσι απλά...

Αν είναι σκοτεινή οντότητα "θα τα πάρει στο κρανίο", γιατί έχουν μια αποδεδειγμένη "αλλεργία" με το θέμα της ενανθρώπισης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 14:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είναι σκοτεινή οντότητα "θα τα πάρει στο κρανίο", γιατί έχουν μια αποδεδειγμένη "αλλεργία" με το θέμα της ενανθρώπισης.

χμ... Πολυ ενδιαφεροντα όλα!
Ο΄μως τι θα γίνει αν τα παρει κρανίο ? Μπορει να της κάνει κακό ? Ελπίζω πως όχι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 22:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορει να της κάνει κακό ? Ελπίζω πως όχι!

Σε τόσο χαμηλό Level, και με επίκληση του Ονόματός Του;
Το πολύ- πολύ να ξυπνήσει...

Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 07/09/2006 22:59:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 00:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά και συγνώμη για την αργοπορία

Yngwie,

quote:
Φίλη Yami , η σοβαρή εμφάνιση του αστρικού σου φίλου, οι μαύρες σκιές, κτλ δεν είναι καλό σημάδι.

quote:
Κάποια στιγμη αναγκάστηκα όμως να την καλέσω σε χάση φεγγαριού, να με πάει στον αμμώδη πλανήτη και πετώντας δεχτήκαμε κάποια επίθεση (σε χάση φεγγαριού τι περιμένεις) απο μάυρες σφαίρες που μας χτυπούσαν απο ψηλά. Τότε πάλι σαν μικρή κάμερα βλέποντας μας απο ψηλά παρατήρησα το απίστευτο (για τη δική μου φτωχή λογική) ότι οι σφαίρες με χτυπούσαν και η φωτεινότητα της μορφής μου μειωνόταν τραγικά αλλά τα ίδια και χειρότερα και σε αυτήν και τότε αναρωτήθηκα : Καλά μαυρίζω όντας ένας θνητός μαθητής των Μυστηρίων αλλα αυτή, ολόκληρη σεληνιακή Θεά, γιατί???

Ο αστρικός μου φίλος είναι γενικά σοβαρός και συγκρατημένος σχετικά.Αν και ρίχνει αρκετά χαμόγελα.Δεν νομίζω ότι αυτές οι μαύρες σκιές έχουν να κάνουν κάτι κακό με τον αστρικό μου φίλο. Θυμάμαι μια φορά , όπου βρισκόμασταν μέσα σε μια αίθουσα (στη μέση της ερήμου) και μας περικύκλωσαν μαύρες σκιές. Σηκώθηκε από πάνω μου και τέντωσε τα χέρια του δεξιά και αριστερά. Εγώ δεν φοβόμουν. Τον χάζευα από πίσω του, στο μπλε σακάκι. Γυρνάει και μου λέει: ξύπνα! Και άρχισαν να θολώνουν τα πάντα μέχρι που ξύπνησα Δεν έκαναν κακό σε κανέναν απ’ τους δυο μας.


quote:
Ο καθένας μπορεί να φτιάξει τους άγγελους του ή τους δαίμονες του εύκολα αλλά ο έλεγχος τους είναι άλλο πράγμα και αποτελεί σημαντικό κεφάλαιο στον πρακτικό εσωτερισμό και λίαν επικίνδυνο.

Αν υποθέσουμε ότι οι άγγελοι είναι αγαθοποιά πνεύματα γιατί να χρειάζονται έλεγχο? Και οι δαίμονες, μπορούν πράγματι να ελεγχθούν?

Yngwie, θα ήθελα να ρωτήσω πως φτιάχνονται οι αστρικές μπαταρίες και ο αστρικός ναός, καθώς και το λόγο και τον τρόπο που χρησιμοποιούνται.
Αλλά να υποθέσω ότι πρέπει κάποιος να κατέχει πολύ πιο στοιχειώδης γνώσεις στο πρακτικό αποκρυφισμό για να καταλάβει αυτά?

Η διήγησή σου, μου προκάλεσε ένα σωρό ερωτηματικά τα οποία όμως αν αρχίσω να απαριθμώ θα ξεφύγω απ’ το αρχικό θέμα. Θα πω μόνο ότι ελπίζω να μη πάθω και γω κάποια στιγμή αστρική αιμορραγία.


Οκτίνομε,

quote:
Ενώ λοιπόν σκεφτόμουν κύκλους ,επικλήσεις και εξορκισμούς, κατάλαβα κάτι:
Η Yami δεν θέλει να απαλλαγεί από αυτόν!!
Γι’ αυτήν είναι ο τέλειος φίλος, σύντροφος και εραστής. Γιατί λοιπόν να θέλει να τον στείλει από εκεί που ήρθε, μόνο και μόνο γιατί αυτό πρεσβεύει η δική μας πνευματική ηθική;

Μόλις με κατάλαβες.Απόλυτα!

quote:
Εν τέλει μήπως η χειραγώγηση του και ο έλεγχος θα ήταν καλύτερος από την απώθηση και την εξόντωση;

Εννοείται ότι ούτε καν το σκέφτομαι να τον απωθήσω.Αλλά και να τον ελέγξω δεν μου φαίνεται και τόσο σωστό, ούτε θέλω βέβαια.

quote:
"ορκίζεσαι τάδε στο Όνομα του Ιησού Χριστού του Υιού του Θεού ότι αυτό είναι το όνομά σου;

Αυτό θα το κάνω ευχαρίστως.

quote:
ορκίζεσαι στο Όνομα του Ιησού Χριστού που έγινε άνθρωπος, πέθανε και αναστήθηκε, ότι θα υποτάσσεσαι πάντα στη Θέληση μου και στους Λόγους μου;"

Αυτό δεν θα το κάνω.

quote:
Αν είναι σκοτεινή οντότητα "θα τα πάρει στο κρανίο", γιατί έχουν μια αποδεδειγμένη "αλλεργία" με το θέμα της ενανθρώπισης.

Οκτίνομε,δεν θα το κάνω, όχι γιατί φοβάμαι αλλά γιατί δεν το θεωρώ καθόλου σωστό.Αν κάποιος μου έλεγε εμένα κάτι τέτοιο, να υποτάσσομαι στη θέλησή του και στους λόγους του, είναι σίγουρο ότι θα τα' παιρνα άγρια.Και είμαι πολύ φιλήσυχος άνθρωπος.Αν όχι να θύμωνα τότε τουλάχιστον θα στεναχωριόμουν αφάνταστα.Δεν κάνεις τέτοιο πράγμα σ΄αυτόν που αγαπάς.

Δεν έχω γνώσεις πρακτικού αποκρυφισμού και πολύ πιθανόν να ακούγονται πολύ αθώες και αγαθές οι απόψεις μου.Παρ' όλα αυτά εδώ και τόσο καιρό δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί του.Δεν μου έχει δώσει το δικαίωμα ούτε καν να υποπτευθώ ότι θα πρέπει να τον ελέγξω.

Πιστεύω ότι ο λόγος για να ελέγξει κάποιος κάτι, είναι όταν πιστεύεις ότι θα σου κάνει κακό αν το αφήσεις ελέυθερο και μ' αυτόν τον τρόπο θέλεις να προστατευτείς.
Δεν είχα ποτέ μια αρνητική εμπειρία μαζί του στο αστρικό για να με κάνει να προσέχω.Και πιστεύω ότι θα' ταν αδικία γι' αυτόν.

Νομίζω, χωρίς να΄μαι απόλυτη, ότι προσπαθώντας να ελέγξουμε κάτι επειδή φοβόμαστε, στην ουσία με τον τρόπο μας, εμείς οι ίδιοι το στρέφουμε εναντίον μας.
Στην συγκεκριμένη αστρική οντότητα, θέλω να φαίρομαι ως ίσο προς ίσο.Όπως αν είχα ερωτευτεί έναν άνθρωπο.Ο αστρικός μου φίλος έτσι μου φαίρεται.Έτσι θέλω και γω.


Crystal tear..

quote:
Ο΄μως τι θα γίνει αν τα παρει κρανίο ? Μπορει να της κάνει κακό ? Ελπίζω πως όχι!

Mην ανησυχείς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 15:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά s o s

Την νύχτα που μας πέρασε είχα την εξης εμπειρία στο αστρικό:

Τον είχα φέρει μέσα στο σπίτι να τον γνωρίσω στους γονείς μου.Τον είχα αγκαλιάσει και τους έλεγα ότι είμαι σε μια αποστολή μαζί του.Ξαφνικά αποκτάω συνείδηση.Βρισκόμαστε σε μια άλλη περιοχή.Σαν σε έρημο πάλι.Προχωράει μπροστά μου και σταματάει και με κοιτάει ανοίγοντας τα χέρια του.Η μορφή του άρχισε να μην είναι σταθερή.Μου λέει, χωρίς να του πω εγώ τίποτα: κάνε μου ότι θέλεις.Δοκίμασέ με όσο θες.

Και τότε κάνω το εξής.Του λέω: Ορκίσου στο όνομα του Πατρός,του Υιού και του Αγ πνεύματος Αμην και πες μου το πραγματικό σου όνομα!

Και τότε αμέσως, πέφτει κάτω και γονατίζει και μου λέει το πραγματικό του όνομα, με άλλη μορφή την οποία δεν θυμάμαι.Τα ρούχα του επίσης ήταν διαφορετικά.Ταυτόχρονα, βγαίνει απο μέσα του, διάφανος ο γνώριμος αστρικός μου φίλος και στέκεται δίπλα μου, ενώ ο άλλος που είναι πια άγνωστος είναι γονατιστός και πιο στέρεος.

Να πω ότι με το που μου είπε το πραγματικό του όνομα,μου ήρθε αυτόματα και ένα άλλο όνομα στο μυαλό και μούδιασα αυτόματα γιατί αισθάνθηκα ότι ήταν κακό.Το έψαξα στο αγγλικό λεξικό αμέσως μόλις ξύπνησα και όντως σημαίνει κάτι κακό.

Μου δημιουργήθηκαν αρκετές απορίες, μ' αυτό το όνειρο.

Κατ' αρχάς, μόλις μου είπε το πραγματικό του όνομα (κακό επαναλαμβάνω), άλλαξε μορφή και τίναξε έξω σε διάφανη μορφή τον γνωστό αστρικό μου φίλο.Ξέρετε τι συνέβη?

Και άλλη μια ερώτηση..

Yngwie, γίνεται να υπάρχουν 2 ψυχές-χαρακτήρες?.. σε ένα αστρικό καλούπι οι οποίες είναι άκρως αντίθετες - και παλεύει η μία να διώξει την άλλη? Γιατί εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα.
Και πως μπορώ να βοηθήσω εγώ απ' την πλευρά μου? Να ξορκίσω κάπως το κακό που υπάρχει μέσα στο αστρικό καλούπι για να βοηθήσω τον αστρικό μου φίλο να ξαναμπεί εκεί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 17:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πως μπορώ να βοηθήσω εγώ απ' την πλευρά μου? Να ξορκίσω κάπως το κακό που υπάρχει μέσα στο αστρικό καλούπι για να βοηθήσω τον αστρικό μου φίλο να ξαναμπεί εκεί?

ορκίζεσαι στο Όνομα του Ιησού Χριστού που έγινε άνθρωπος, πέθανε και αναστήθηκε, ότι θα υποτάσσεσαι πάντα στη Θέληση μου και στους Λόγους μου;

Αν είμουν στη θέση σου θα συναίχιζα με τον τρόπο που παραθέτει ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ...
Ετσι λοιπον θα είχες τον έλεγχω και των δυο. Και μη το βέπεις αρνητικά μπορείς πάντα να άρεις εσυ τον όρκο που σου έχει δώσει και να τον ελεφθερώσεις απο την δεσμευση που θα έχει δημηουργίσει ο όρκοσ του...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 20:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear,

quote:
ορκίζεσαι στο Όνομα του Ιησού Χριστού που έγινε άνθρωπος, πέθανε και αναστήθηκε, ότι θα υποτάσσεσαι πάντα στη Θέληση μου και στους Λόγους μου;

quote:
Ετσι λοιπον θα είχες τον έλεγχω και των δυο.

Μάλλον θα πρέπει να αναγκαστώ να το κάνω τελικά.Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ λεπτές οι ισσοροπίες στο αστρικό.
Δεν θέλω με τίποτα να υπάρχει κάποιος τρίτος ανάμεσά μας, πολύ περισσότερο αν είναι και κάτι κακό.

Θα το κάνω για να βοηθήσω και τους δυο μας.

Να ρωτήσω κάτι άλλο? Αν ορκιστεί αυτή η κακή οντότητα να υποτάσσεται σε μένα, μπορώ να τη διατάξω να εξαφανιστεί για πάντα απο το αστρικό καλούπι του αστρικού μου φίλου και να υπάρχει μόνο αυτός πλέον ή κάτι τέτοιο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 05:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ορκιστεί αυτή η κακή οντότητα να υποτάσσεται σε μένα, μπορώ να τη διατάξω να εξαφανιστεί για πάντα απο το αστρικό καλούπι του αστρικού μου φίλου και να υπάρχει μόνο αυτός πλέον ή κάτι τέτοιο?


Το Μαγικό Τυπικό του Αμπραμελίν ειναι ενα τυπικό στο οποίο καλέις όλους τους κατοίκους της κολάσεος να περάσουν απο το μπαλκόνι σου και να σου ορκιστούν οτι θα υπακούουν στο λόγο σου. Οταν λέω ολη ενοω η πάντες απο τους Πρίγγκιπες της Κόλασης μέχρι τους πιο απλούς υπιρέτες τους.

Νομίζω οτι αυτό που σου λέω απαντάει στην ερώτηση που κάνεις...

Βάλε ΚΑΙ ΤΙΣ 2 οντότιτες να ορικιστούν, ΚΑΙ ΤΙΣ 2!

Όλα θα πάνε καλά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 05:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΡΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΤΑΓΗ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΝΑΙΠΙΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΟ ΣΟΥ , ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑΣ ΛΕΞΗΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΗ ΣΥΝΑΣΙΑ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΛΗΡΟΣ...

ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ Yngwie K ΤΟΥ ΟΚΤΙΝΟΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 15:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Crystal tear

quote:
Το Μαγικό Τυπικό του Αμπραμελίν ειναι ενα τυπικό στο οποίο καλέις όλους τους κατοίκους της κολάσεος να περάσουν απο το μπαλκόνι σου και να σου ορκιστούν οτι θα υπακούουν στο λόγο σου. Οταν λέω ολη ενοω η πάντες απο τους Πρίγγκιπες της Κόλασης μέχρι τους πιο απλούς υπιρέτες τους.

Πως θα τους κάνω καλά όλους αυτους??
Εγω η καημένη, μόνο τον δικό μου θέλω να έχω κοντά σώο και ασφαλή απο δαίμονες και τα σχετικά.
Δηλαδή μ' αυτό το Τυπικό, μπορώ να τους διατάξω να μας αφήσουν ήσυχους?? Εε?


quote:
Βάλε ΚΑΙ ΤΙΣ 2 οντότιτες να ορικιστούν, ΚΑΙ ΤΙΣ 2!

Αναγκαστικά για να είμαι σίγουρη, για την ασφάλειά μας θα το κάνω και αυτό.Θα καταλάβει ο δεύτερος.Σκέφτηκα ότι όρκους δίνεις και στην εκκλησία, οπότε..δεν θα παρεξηγήσει.

Και μην ανησυχείς.Θα περιμένω τον Yngwie και τον Οκτίνομο.Δεν θα δώσω καμία διαταγή (αν και μπορώ να τη αναιρέσω μετά, αφού θα υπακούν έτσι και αλλιώς).
Αλλά μην ανησυχείς.Θα περιμένω.Θα τους βάλω να ορκιστούν για αρχή.


quote:
Όλα θα πάνε καλά

Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 19:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yami
quote:
Δεν έχω γνώσεις πρακτικού αποκρυφισμού

από αυτό που είπες και μόνο νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να πιαστείς να κάνεις αυτό που θες.

Όσο για το τυπικό του Αμπραμέλιν, απ' ότι ξέρω χρειάζεται και μία προετοιμασία γερή πολλών μηνών στην οποία καθημερινά πρέπει να γίνονται πολλά τυπικά. Αμα πιαστείς όμως με αυτό και μετά το παρατήσεις νομίζω πως μετά είναι σαν να έχει φύγει ο βοσκός και τα πρόβατα είναι έτοιμα να τα φάνε οι λύκοι. Πως όταν έχεις ένα στρατό και χωρίς αξιωματικούς είναι μια διαλυμένη διαδήλωση?? αν το αρχίσεις θα πρέπει να το κρατήσεις γιατί μετά ο στρατός θα σε κάνει ότι γουστάρει. Αλλά τέλος πάντων αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα.

Αγαπητή μου, δεν θα ορίσω εγώ το τι θέλεις και τι όχι, μήπως όπως θα έπρεπε να διαβάσεις πάρα πολλά περισσότερα από αυτά που ξέρεις για να καταπιαστείς με κάτι τέτοιο? Δεν είναι ένα μπουγιούμι για να φέρεις τον γκόμενο πίσω.

Ενώ όλα ήταν καλά στο μυαλό σου και ο "φίλος" σου ήταν εντάξει, όπως έγραφες, ξαφνικά μόλις ζητήθηκε επιβεβαίωση εμφανίστηκαν 2. Εκτός από την επιβεβαίωση που σου είπαν τα παιδιά να ζητήσεις να "πετάξεις" ένα ιερό συμβολο επάνω τους. Αυτό μπορεί να είναι σταυρός. Αν αντέξουν σε αυτό τότε οκ (νομίζω για το σύμβολο σου το έχουν ξαναπεί). Και τότε ζητάς και την άλλη επιβεβαίωση. Αλλά μου λες ότι ένιωσες κακό όταν άκουσες το άλλο όνομα. Τι γινεται τελικά? είναι παγίδα ή όχι? Το ότι αισθάνθηκες κακό, αυτό ήταν πολύ καλό. Γιατί μπόρεσε να δουλέψει η διαίσθησή σου. Να την εμπιστεύεσαι.

Στέκομαι σε αυτό που είπες ότι δεν γνωρίζεις πολλά στον πρακτικό αποκρυφισμό. Βέβαια θα μου πεις και ποιος είναι ο φωστήρας? κανεις θα σου πω εγώ. Αλλά υπάρχουν άτομα πολύ πιο έμπειρα από σένα που μπορείς να εμπιστευτείς αν τόσο πια το θες, και να σε καθοδηγήσουν στη Γνώση πρώτα και μετά στη πράξη.
Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις πρώτα τους κινδύνους πολύ πολύ προσεκτικά και μετά τα οφέλη.

Ευχαριστώ



**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 20:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς θέου , δεν έκανα την αναφωρα στο Τυπικό του Αμπραμελιν για να το εφαρμόσει η Yami , αλλα για να είναι ξεκάθαρο το οτι μπορεί να ορκίσει οποια οντότιτα θέλει οσο καλή η κακία ειναι αυτη.

Το Τυπικό του Αμπραμελίν ειναι ΄πολύ δισκολο και δε μπορούν να το κάνουν όλοι , καποιοι στην προσπάθια τους αυτοκτόνισαν και ο Αλιστερ Κροούλι, όταν το προσπάθισαι , εφυγε απο το σπίτι τρέχοντας ενα βράδυ.

Yami συγουρα το Μαγικό Τυπικό Του Αμπραμελίν δεν αναφέρεται σε ανθρόπους με τη δική σου και τι δική μου αποκριφιστική γνώση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 21:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προς θέου , δεν έκανα την αναφωρα στο Τυπικό του Αμπραμελιν για να το εφαρμόσει η Yami , αλλα για να είναι ξεκάθαρο το οτι μπορεί να ορκίσει οποια οντότιτα θέλει οσο καλή η κακία ειναι αυτη.

ok, απλά το είπα μήπως η αγαπητή yami κατάλαβε κάτι τέτοιο. Τζιζ, κακό

quote:
και ο Αλιστερ Κροούλι, όταν το προσπάθισαι , εφυγε απο το σπίτι τρέχοντας ενα βράδυ.

μέχρι και το θηρίο πήρε τους δρόμους???? φαντάσου


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 21:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, another star

quote:
μήπως όπως θα έπρεπε να διαβάσεις πάρα πολλά περισσότερα από αυτά που ξέρεις για να καταπιαστείς με κάτι τέτοιο?

Έχεις απόλυτο δίκιο.Σίγουρα θα πρέπει να διαβάσω πολλά περισσότερα που και πάλι αρκετά δεν θα είναι.Δεν είπα ότι θ' αρχίσω την διαδικασία υλοποίησης αύριο ούτε είμαι σίγουρη αν θα το κάνω.Και επίσης να αρχίσω να έχω περισσότερες εμπειρίες σχετικά με το θέμα για να μάθω ακριβώς προς τα που να στραφώ για να πάρω πληροφορίες που θα με βοηθήσουν άμεσα.

quote:
Δεν είναι ένα μπουγιούμι για να φέρεις τον γκόμενο πίσω. /quote]

[quote]Αλλά μου λες ότι ένιωσες κακό όταν άκουσες το άλλο όνομα. Τι γινεται τελικά? είναι παγίδα ή όχι? Το ότι αισθάνθηκες κακό, αυτό ήταν πολύ καλό. Γιατί μπόρεσε να δουλέψει η διαίσθησή σου. Να την εμπιστεύεσαι.


Another star, όντως αισθάνθηκα ότι ήταν κάτι πολύ κακό το όνομα που άκουσα και αυτόματα μέσα στο όνειρο το συνδίασα με ένα άλλο κακό όνομα πιο γνώριμο και στη συνέχεια μούδιασα αυτόματα και μετά ξύπνησα.Οπότε ναι, μάλλον η διαίσθησή μου λειτουργεί καλα ακόμα (παρ' ότι είμαι εντελώς ερωτοχτυπημένη)
Θα την εμπιστεύομαι
Όταν χωρίστηκαν, ο..κακός είχε γονατίσει κάτω, με αλλαγμένη μορφή και ρούχα (ένα τελείως διαφορετικό άτομο) και ο αστρικός μου φίλος, ημιδιάφανος στεκόταν δίπλα μου, κοντά μου.Τι είδους παγίδα θα μπορούσε να' ταν?

Εννοείται ότι θέλω να πάρω Γνώσεις πριν προχωρήσω στην πράξη.Ακόμη, εκτός απο το να τον τσεκάρω και τα συνηθισμένα που κάνουμε όταν είμαστε μαζί στο αστρικό, δεν έχω κάνει τίποτα άλλο που μπορεί να θεωρηθεί επικίνδυνο ακόμα.
Απ όσο γνωρίζω βέβαια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 21:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear..

quote:
Yami συγουρα το Μαγικό Τυπικό Του Αμπραμελίν δεν αναφέρεται σε ανθρόπους με τη δική σου και τι δική μου αποκριφιστική γνώση...

Το ψιλοφαντάστηκα και μόνο ακούγοντας τον τίτλο


quote:
καποιοι στην προσπάθια τους αυτοκτόνισαν και ο Αλιστερ Κροούλι, όταν το προσπάθισαι , εφυγε απο το σπίτι τρέχοντας ενα βράδυ.


quote:
Αnother star:μέχρι και το θηρίο πήρε τους δρόμους???? φαντάσου

Αλλά μπήκα σε μεγάλες σκέψεις και περιέργεια τώρα.
Όχι για να το κάνω προς θεού.Κατέχω αρκετό απ' το μέγεθος της άγνοιάς μου, για να μη περπατώ ξυπόλητη στα αγκάθια.Αλλά έστω θεωρητικά.Τι συνέβη σε αυτούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 21:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εκτός απο το να τον τσεκάρω και τα συνηθισμένα που κάνουμε όταν είμαστε μαζί στο αστρικό, δεν έχω κάνει τίποτα άλλο που μπορεί να θεωρηθεί επικίνδυνο ακόμα.
Απ όσο γνωρίζω βέβαια

Δεν κατάλαβα! Τι θα μπορούσες να κάνεις και να το θεωρείς επικίνδυνο? Και μόνο η παραμονή σου στο αστρικό μπορει να κρίβει κινδύνους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 21:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα μπορούσες να κάνεις και να το θεωρείς επικίνδυνο?

Να..για παράδειγμα, την ερωτική συνεύρεση.Θα μπορούσαν να παραφυλάνε κίνδυνοι όπως incubi, για παράδειγμα αλλά δεν νομίζω να κινδυνεύω λόγω του ότι αυτό γίνεται πάνω απο 2 χρόνια χώρις να έχω πρόβλημα.

quote:
Και μόνο η παραμονή σου στο αστρικό μπορει να κρίβει κινδύνους!

Εννοείς με την παραμονή μου στο αστρικό γενικά ή όταν έχω συνείδηση? Γιατί για να πω την αλήθεια, όλα τα περίεργα μου συμβαίνουν όταν έχω συνείδηση

Σαν τι κινδύνους εννοείς εσύ, Crystal tear?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 22:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεδομένου του οτι προβάλεσαι στα κατώτερα στρόματα του Αστρικου θα πρέπει να ξέρεις οτι εκει συγκεντόνονται τα κατακάθια...(Όπως ο καφες) τα αρνιτικά κομμάτια ανθρώπων που πέθαναν και προσπαθούν να ανεβουν προς τα πάνω , Βαμπιράκια που ψαχνουν για αδαείς νεους περπατιτές του Αστρικού, Μαυρη Μάγοι Incubi κλπ,

Αυτά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 23:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear κατάλαβα.

Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω το θέμα της αστρικής προβολής και έχει πέσει το μάτι μου, σ' εκείνο το βιβλίο της Μπεζαντ που διαχωρίζει τους κάτοικους του αστρικού.Πιστεύω να με βοηθήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 23:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami.

Αυτόν τον καιρό με έχουν απορροφήσει (δυστυχώς) κάποιες συμβατικές υποχρεώσεις και γι’ αυτό άργησα να σου απαντήσω.
Καταρχήν μια μικρή παρένθεση για το τυπικό του Αβραμελίν. Ο Crystal_Tear πιστεύω πως σου ανέφερε το παράδειγμα αυτού του τυπικού, για να σου δείξει τη δύναμη αυτών των επικλήσεων πάνω στις οντότητες αυτές. Οι παρατηρήσεις όμως της Another Star, είναι σωστές. Πρόκειται για ένα εξαιρετικά επίπονο τυπικό που περιλαμβάνει πολύμηνη προετοιμασία, και σύμφωνα με εμπειρίες ακόμη και έμπειρων αποκρυφιστών, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο. Δεν συνιστάται λοιπόν η χρήση του…
Άλλωστε μην νομίζεις ότι η απλή απαγγελία, κάποιου τυπικού που δεν γνωρίζουμε τη σημασία του, ωφελεί. Η διαίσθησή σου και η εσωτερική σου ανάγκη έκαναν τον απλό εξορκισμό σου αποτελεσματικό.
Τώρα για τον φίλο σου. Τα γεγονότα δείχνουν δύο υποθέσεις. Η πρώτη είναι ότι πρόκειται για ένα δικό σου δημιούργημα, μια εξωτερίκευση δηλαδή της εσωτερικής σου επιθυμίας για τον ιδανικό σου σύντροφο (εξ ου και το διάφανο της κατάστασής του). Σε αυτή την υλοποίηση, προσκολλήθηκε (ή την χρησιμοποίησε εκ των υστέρων) μια αρνητική οντότητα. Στην περίπτωση αυτή, αυτό που προστάζει η λογική (την οποία δεν ακολουθούμε πάντα), είναι να σταματήσεις κάθε επαφή και προσπάθεια επικοινωνίας.
Η δεύτερη περίπτωση είναι ο φίλος σου να έχει αντικειμενική ύπαρξη, αλλά να πρόκειται απλά για μια χαμένη ψυχή. Ψυχές προσκολλημένες στον υλικό κόσμο, δέσμιες των παθών τους. Μια τέτοια ψυχή, εμποτισμένη από την λαγνεία της σταματά την μεταθανάτια πορεία της προς τα πάνω, και παραμένει περιπλανώμενη. Αυτό το φαινόμενο είναι πιο συχνό όταν στην γήινη ζωή της έχει λάβει αποκρυφιστική εκπαίδευση (ίσως η ιστορία με την Αίγυπτο να υπονοεί κάτι τέτοιο).
Είναι επίσης πιθανό ότι παρόλο που εσύ θα σταματήσεις την αναζήτηση του, «αυτός» να εξακολουθεί να θέλει αυτό που έπαιρνε από σένα. Η μόνη λύση τότε είναι η ψυχική άμυνα και μια μορφή της είναι το LBRP που αναφέραμε παραπάνω.
Δεν θα σου συνιστούσα να συνεχίσεις τις όποιες επαφές μαζί του. Αν παρόλα αυτά επιμένεις, εκπαίδευσε πρώτα λίγο τις άμυνες σου για το κάθε ενδεχόμενο . Αν θελήσεις να ασχοληθείς πάντως με την πρακτική όψη του εσωτερισμού θα σου έλεγα να κοιτάξεις με μια αναδρομή, τυχόν προηγούμενες ζωές σου. Ίσως και να εκπλαγείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 00:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θελήσεις να ασχοληθείς πάντως με την πρακτική όψη του εσωτερισμού θα σου έλεγα να κοιτάξεις με μια αναδρομή, τυχόν προηγούμενες ζωές σου

χμ... Αν θες πες μας περισότερα για αυτο... ποιο τρόπο εχεις να προτίνεις? Γιατι νομίζεις οτι θα βοηθίσει? Γιατι να εκπλαγεί? Αν καποιος κανει μια αναδρομή πως θα ξερει οτι αυτο που βλεπει ειναι ανδρομη και οχι δημιουργιμα της φαντασιας του ?
Αν θεωρει καποιος οτι θα ξεφυγουμε απο το θέμα ας ανοιξει ενα αλο τοπικ.

Περιμένω με αγωνία!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 00:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Οκτίνομε

Σε περίμενα με ανυπομονησία.
Μην ανησυχείς, εξάλλου και γω αν θυμάσαι είχα αργήσει να απαντήσω λόγω ακριβώς όπως το'πες: συμβατικών υποχρεώσεων.

Για το Τυπικό του Αβραμελίν.Όλα κατανοητά.

quote:
Η διαίσθησή σου και η εσωτερική σου ανάγκη έκαναν τον απλό εξορκισμό σου αποτελεσματικό.

Χαίρομαι πολύ που η διαίσθησή μου, εξακολουθεί να λειτουργεί παρ' όλο τον ενθουσιασμό μου.Αλλά μαζί και με την εσωτερική μου ανάγκη, μου λέει επίσης να το συνεχίσω μέχρι τέλος, ότι και αν χρειάζεται να αντιμετωπίσω

quote:
Η πρώτη είναι ότι πρόκειται για ένα δικό σου δημιούργημα, μια εξωτερίκευση δηλαδή της εσωτερικής σου επιθυμίας για τον ιδανικό σου σύντροφο (εξ ου και το διάφανο της κατάστασής του). Σε αυτή την υλοποίηση, προσκολλήθηκε (ή την χρησιμοποίησε εκ των υστέρων) μια αρνητική οντότητα.

Οκτίνομε, αν ισχύει αυτή η εκδοχή,δεν μπορώ να ξορκίσω και να διώξω ΜΟΝΟ την αρνητική οντότητα και να συνεχίσω να είμαι μαζί με αυτόν που δημιούργησα εγώ καθαρά?

quote:
Στην περίπτωση αυτή, αυτό που προστάζει η λογική (την οποία δεν ακολουθούμε πάντα), είναι να σταματήσεις κάθε επαφή και προσπάθεια επικοινωνίας.

εμ..πάλι μ' έπιασες.. (στην παρένθεση)

quote:
Η δεύτερη περίπτωση είναι ο φίλος σου να έχει αντικειμενική ύπαρξη, αλλά να πρόκειται απλά για μια χαμένη ψυχή. Ψυχές προσκολλημένες στον υλικό κόσμο, δέσμιες των παθών τους. Μια τέτοια ψυχή, εμποτισμένη από την λαγνεία της σταματά την μεταθανάτια πορεία της προς τα πάνω, και παραμένει περιπλανώμενη.

Αυτό το βρίσκω λίγο πιο απίθανο.Αλλά αν ισχύει, δεν μπορώ να τον βοηθήσω κάπως?

Υπάρχει περίπτωση και να ισχύει κάποια τρίτη εκδοχή που δεν μας περνάει απ' το μυαλό? Και υπάρχει κάποιος τρόπος για να σιγουρευτώ ΑΚΡΙΒΩΣ απο που προέρχεται? Να τον ρωτήσω? Στα ίσια.Όχι τον κακό.Τον άλλο.

quote:
Αυτό το φαινόμενο είναι πιο συχνό όταν στην γήινη ζωή της έχει λάβει αποκρυφιστική εκπαίδευση (ίσως η ιστορία με την Αίγυπτο να υπονοεί κάτι τέτοιο).

Οκτίνομε, τώρα που το θυμάμαι, πρέπει να είχα όνειρα με έρημο και περιοχές που μου θύμιζαν Αίγυπτο και πριν τον γνωρίσω.

quote:
Δεν θα σου συνιστούσα να συνεχίσεις τις όποιες επαφές μαζί του. Αν παρόλα αυτά επιμένεις, εκπαίδευσε πρώτα λίγο τις άμυνες σου για το κάθε ενδεχόμενο.

Θα εκπαιδεύσω τις άμυνές μου!! Πως μπορώ να αρχίσω να το κάνω?

quote:
Αν θελήσεις να ασχοληθείς πάντως με την πρακτική όψη του εσωτερισμού θα σου έλεγα να κοιτάξεις με μια αναδρομή, τυχόν προηγούμενες ζωές σου. Ίσως και να εκπλαγείς.

Οκτίνομε, έγινες κατανοητός
Και ναι, θα ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με τον πρακτικό αποκρυφισμό.Θα αρχίσω διαβάζοντας κάποια σχετική βιβλιογραφία, που μου έχετε προτείνει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy