ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 09:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι σε αντίθετο στρατόπεδο σχετικά με ΕΣΕΝΑ, αλλά σχετικά με την ΟΝΤΟΤΗΤΑ- και επίτρεψέ μου να με ανησυχεί έτι περαιτέρω το ότι δεν διακρίνεις με τη μία τη διαφορά.

quote:
Είμαι στο ίδιο στρατόπεδο με την οντότητα..

This is hopeless, I'm giving up...

Verba vollant, scripta manent, στην περίπτωση που αποφασίσεις να ξανακοιτάξεις τις απόψεις των άλλων πριν προχωρήσεις.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 10:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν λέω να αποσυρθούμε απο τον κόσμο όπως κάνουν πολλοί μοναχοί.Αυτό, για μένα είναι η άλλη λανθασμένη πλευρά του νομίσματος.

Yami, μπορεί να είναι λάθος για σένα, υποκειμενικό είναι το σωστό και το λάθος έτσι κι αλλιώς. Αλλά αυτοί σίγουρα δεν παρασύρονται από ανούσια πάθη και υλικές εμμονές, μπορούν και καταλαβαίνουν απόλυτα τι συμβαίνει πέρα από το φυσικό/υλικό πεδίο χώρις να κάνουν άτοπους παραλληλισμούς, δεν νοιώθουν την ανάγκη να υλοποιήσουν κάτι επειδή μπορούν να αναγνωρίσουν πως το να αναζητάς ευτυχία στην ύλη είναι άκυρο (στην προσωρινή ύλη που σήμερα υπάρχει αύριο δεν υπάρχει και σου δίνει 5% χαρά 95% λύπη, με σκοπό να σου δώσει μαθήματα και όχι να σε κάνει δέσμιο της).

Δηλαδή θες να τον υλοποιήσεις για να τον χαϊδεύεις να τον αγκαλιάζεις να τον φιλάς κτλ? Τέτοιες σκέψεις δεν βοηθάνε στην προσέγγιση του εσωτερισμού και τέτοιες πράξεις μας απομακρύνουν πιο πολύ από την εσωτερική αναζήτηση την προσέγγιση του θείου (αν και δεν είναι αυτό που ζητάς σωστά?) και μας προσκολλάνε πιο πολύ στην ύλη…στην σχιζοφρένια. (Σχιζοφρένια του πνεύματος ίσως, δεν μπορώ να τεκμηριώσω με λόγια αυτό που σκέφτομαι).

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλή η κακή η οντότητα, εσύ είσαι από μόνη σου «κακή» που προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις και πρακτικό εσωτερισμό και την ίδια την άϋλη οντότητα για τις προσωπικές σου υλικές απολαύσεις επιθυμίες πόθους (εμμονές με λίγα λόγια).

Τέλος πάντων ζητώ συγνώμη ξανά που επεμβαίνω και που εκφέρω αντίθετες απόψεις, είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις μπορεί να είμαι και «λάθος».

(Επίσης μια ανάγνωση βιβλίων σχετικά με Πυθαγόρειους, Πλάτωνα, Αιγυπτιακή Μύηση, Κρίσνα, Ερμή Τρισμέγιστο…ίσως να σε βοηθούσε να καταλάβεις πως αυτό που ζητάς δεν έχει νόημα)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 12:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως με την ίδια λογική κάποιοι βλέπουν την κακή πλευρά που θέλουν να δουν? Και επειδή περιμένουν να τη δουν, την προκαλούν οι ίδιοι?

ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!

quote:
Αναζητητή δεν είναι θέμα αν χρειάζεσαι ή όχι.Το ωραίο πολλές φορές
είναι να κάνεις κάτι επειδή απλά το θέλεις.Έτσι.Και τότε είναι που έχει μεγαλύτερη αξία κάτι.Όταν κάνεις κάτι με τη θελησή σου και όχι γιατί έτσι πρέπει να γίνει.Να μαζεύεις κοχύλια σε μία παραλία χωρίς να κάνεις συλλογή.Να ακούσεις ένα είδος μουσικής που δεν ακούς
συνήθως.

ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΚΟΧΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ. ΟΠΩς ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΕς ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΦΙΛΟΙ.

quote:
Πάντως, καλό θα είναι (και εδώ απευθύνομαι σε όλους), εφόσον η Yami έχει ήδη κάνει την επιλογή της και όπως λέει , είναι ανώφελο να προσπαθούμε να την πείσουμε για το αντίθετο, να παραθέσουν όσοι γνωρίζουν κάποιες τεχνικές ή τρόπους για να προστατευτεί από ενδεχόμενες αρνητικές συνέπειες της επιλογής αυτής.
--------------------------------------------------------------------------------


Ευχαριστώ


ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ LBRP ΓΙΑ ΑΡΧΗ... ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ... ΣΩΣΤΑ? ΓΙΑΤΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ...

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ... ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ , ΜΕΤΑ ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΥΕΣΕ, ΜΑΘΕΝΕΙΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ... ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΑΣ ΑΜΕΣΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ? ΕΛΕΟΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ... ΑΚΟΛΥΘΑ ΤΟ ΝΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΘΕΙΣ... ΤΙ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΕ ΣΕ 7 ΣΕΛΙΔΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ Yami ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 15:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω OKTINOMOΣ γιατί, ο μαθητής πρέπει να αντιληφθεί ότι οι διδασκαλίες είναι η μέθοδος όχι η αλήθεια και μετά ξαναγυρίζει στην μέθοδο για να οδηγηθεί στην αλήθεια.

Για τα τάλισμαν δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, δεν μου χρειάζονται και δεν έχω κανένα λόγο να τα δημιουργήσω. Μου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις, ευθέως θα σου πω ότι θεωρώ πως είναι βιαστική εκτίμηση, ξέρω ότι δεν είχες την δυνατότητα λόγω περιστάσεων να ελέγξεις τις πιθανές αλλοιώσεις του χαρτιού που εμπόδιζαν την καύση του. Βέβαια αυτό που λέω πιθανόν να είναι μιά αρλούμπα.

Όμως μιά πληροφορία εάν δεν την ερευνήσεις και δεν την σκεφτείς είναι κάτι άχρηστο που πιάνει χώρο στο μυαλό σου, οπότε και εγώ θα το ερευνήσω, θα το σκεφτώ, και εάν βγάλω κάποια άκρη θα σου πω.


Yami μου όταν λέμε φυσικό και αστρικό μην τα σκέφτεσαι ως μεταφορά στο χώρο αλλά ως μεταφορά της συνείδησης. Δεν γνωρίζω τι βλέπεις, εγώ δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι βλέπω γιατί αυτό που συμβαίνει δεν περιγράφεται. Δεν είναι εικόνα και συγχρόνως είναι, δεν είναι αίσθηση και συγχρόνως είναι, δεν υπάρχουν λέξεις για να στο εξηγήσω.

Για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις θα σου πω γενικά την άποψή μου, ούτως ή άλλως δεν είναι συγκεκριμενοποιημένη.
Οι καταγραφές είναι απλά καταγραφές, δίνουν μιά πληροφόρηση, ο καθένας από εμάς πρέπει να επιλέξει ότι του χρειάζεται και να το κάνει γνώση.
Οι καταγραφές των άλλων δεν χρησιμεύουν σε κανέναν αυτούσιες και σε οδηγούν σε λάθος δρόμους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 16:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οι αλλοιώσεις του χαρτιού", χμμ... ενδιαφέρον. Μάλλον στον ύπνο μου θα το πότισα με κάποια χημική ουσία (δεν ξέρω καν αν υπάρχει τέτοια ουσία).

Pyramid δεν σου το ανέφερα για να πειστείς εσύ. Η δική μου μαρτυρία αρκεί σε μένα. Χαίρομαι που είσαι τόσο δυνατή που δεν χρειάζεσαι τελέσματα για να έχεις αποτελέσματα.

Αυτός που βιώνει δεν αμφιβάλλει.


Υ.Γ. Δεν πιστεύω να θεωρείς αυτή τη συζήτηση σαν κόντρα μεταξύ μας. Δεν έχω τέτοια πρόθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 18:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OKTΙNOMOΣ ούτε να το συζητάς, αυτό έλειπε να κοντραριζόμαστε.

Δεν είπα ότι είναι αυτό που λέω, πέταξα μιά πιθανή αρλούμπα για να σου δείξω ότι πρέπει να εξετάζουμε όλες τις εκδοχές πριν καταλήξουμε. Δεν λέω ότι μου το είπες για να πειστώ δεν έχει αξία για σένα η δική μου πίστη, για μένα όμως έχει αξία να το εξετάσω.

Δεν ξέρω εάν είμαι δυνατή σου λέω μόνο αυτό που συμβαίνει. Πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα εάν δοκιμάσεις να φέρεις αποτέλεσμα χωρίς αυτά, το πολύ να μην έχεις αποτέλεσμα.

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς όταν λες "όποιος βιώνει δεν αμφιβάλλει", εγώ παρόλη την σιγουριά σου θα σου προτείνω να εξετάζεις τα βιώματά σου. Όταν το βίωμα αντέξει στην εξέταση έχει ένα μεγάλο ποσοστό να είναι αληθινό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 19:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Protector,
quote:
Αλλά αυτοί σίγουρα δεν παρασύρονται από ανούσια πάθη και υλικές εμμονές, μπορούν και καταλαβαίνουν απόλυτα τι συμβαίνει πέρα από το φυσικό/υλικό πεδίο χώρις να κάνουν άτοπους παραλληλισμούς, δεν νοιώθουν την ανάγκη να υλοποιήσουν κάτι επειδή μπορούν να αναγνωρίσουν πως το να αναζητάς ευτυχία στην ύλη είναι άκυρο (στην προσωρινή ύλη που σήμερα υπάρχει αύριο δεν υπάρχει και σου δίνει 5% χαρά 95% λύπη, με σκοπό να σου δώσει μαθήματα και όχι να σε κάνει δέσμιο της).

Αν ισχύει αυτό, τότε γιατί δεν έρχονται σε επαφή με τον κόσμο? Πριν προχωρήσουν σε άλλα πεδία δεν θα πρέπει να μάθουν να ζουν σε αυτό πρώτα? Γιατί το απαρνιούνται?
quote:
Δηλαδή θες να τον υλοποιήσεις για να τον χαϊδεύεις να τον αγκαλιάζεις να τον φιλάς κτλ?


quote:
Τέτοιες σκέψεις δεν βοηθάνε στην προσέγγιση του εσωτερισμού και τέτοιες πράξεις μας απομακρύνουν πιο πολύ από την εσωτερική αναζήτηση την προσέγγιση του θείου (αν και δεν είναι αυτό που ζητάς σωστά?)

Η αναζήτηση του εαυτού πρώτα μετράει για μένα (που ξέρεις όμως μπορεί να μη διαφέρει και πολύ).Να καταλαβαίνουμε γιατί κάνουμε ότι κάνουμε.Και αν αποφεύγω να κάνω κάτι επειδή είναι λάθος για όλους τους άλλους, δεν πάει να πει ότι καταλαβαίνω κιόλας.
quote:
ίσως να σε βοηθούσε να καταλάβεις πως αυτό που ζητάς δεν έχει νόημα)

Έχει για μένα.

Crystal tear..
quote:
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟ LBRP ΓΙΑ ΑΡΧΗ... ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ... ΣΩΣΤΑ? ΓΙΑΤΙ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ...

Έχω εξετάσεις και διαβάζω.Μου έχουν πέσει μαζεμένα.
Δεν γίνεσαι καθόλου σκληρός μην ανησυχείς.Μόλις τελειώσω και το κάνω θα σου στείλω email
quote:
ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΑΣ ΑΜΕΣΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?

Δεν πήγα εντελώς μόνη μου.Πρώτα συνέβη αυτό και γι'αυτό άρχισα να ψάχνομαι.Μου έτυχε απλά το πρακτικό κομμάτι.Και είπα να το συνεχίσω λίγο καθώς ταυτόχρονα να μαθαίνω και κάποια πράγματα θεωρητικά.

Pyramid,
quote:
Οι καταγραφές είναι απλά καταγραφές, δίνουν μιά πληροφόρηση, ο καθένας από εμάς πρέπει να επιλέξει ότι του χρειάζεται και να το κάνει γνώση.
Οι καταγραφές των άλλων δεν χρησιμεύουν σε κανέναν αυτούσιες και σε οδηγούν σε λάθος δρόμους.

Έτσι πιστεύω και γω.Γι'αυτό και έχω ξεκινήσει κάτι στο οποίο θα κάνω τη δικιά μου καταγραφή
Να δω τι θα βγεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 20:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Pyramid

Είπα: "χαίρομαι που δεν τα χρειάζεσαι"
Ούτε εγώ τα χρειάζομαι. Πλέον..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2006, 21:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OKTINOMOΣ σωστή η παρατήρησή σου.
Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 18:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami.

Το Γκόλεμ είναι ένα πλάσμα φτιαγμένο από ανθρώπινα χέρια, και ζωοποιημένο με μέσω της μαγικής δύναμης. Η λέξη σημαίνει άμορφο-ατελές γιατί έχει μόνο χιγιούτ (ζωντάνια) και όχι ζωή(νεφές). Τα τεραφείμ είναι κάτι παρόμοιο, αλλά κατασκευασμένα με μάλλον «ανορθόδοξες» τεχνικές. Για όσους σπεύσουν να πουν ότι αυτά ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας, να τους υπενθυμίσουμε ότι η κατοχή του Θείου Ονόματος από τους ραβίνους θεωρούταν μύθος, εως ότου ο αρχιραβίνος του Ισραήλ το πρόφερε στις 30 Ιανουαρίου 1995 κατά τη διάρκεια ενός τικούν (μιας καβαλιστικής προσευχής). Τα παραπάνω απλώς αναφέρονται για λόγους πληρότητας των μεθόδων.

1) Αγόρασε καταρχήν το «Ο Μάγος» του Φρανσις Μπάρετ. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις δίδυμοι

http://www.didimoi.gr/index.php?cPath=21_36&osCsid=b62e3015c83da56ddcff85923c6ae0b4.

Εκεί θα πάρεις μια πρώτη ιδέα. Μην επιχειρήσεις όμως απευθείας επίκληση από το βιβλίο γιατί είναι ατελές. Το αναφέρω γιατί κυκλοφορεί ευρέως και είναι εύκολα προσβάσιμο. Στο τέλος του θα βρεις το κείμενο του Αβά Τριθέμιου για την επίκληση σε κρύσταλλο. Το κείμενο στα Αγγλικά μπορείς να το διαβάσεις κι εδώ:

http://www.esotericarchives.com/tritheim/trchryst.htm

2) Στο ίδιο site θα βρεις πολλά από τα κλασικά έργα του δυτικού αποκρυφισμού. Ρίξε τους καμμιά ματιά όταν θα έχεις χρόνο. Ιδιαίτερα θέλω να δεις αυτό:

http://www.esotericarchives.com/solomon/almadel.htm
για την τέχνη του Αλμαδήλ.

3)Από το παραπάνω link των εκδόσεων Δίδυμοι αγόρασε το «Τα μαγικά Φυλακτά και χαϊμαλιά».
Το βιβλίο είναι του κ@λου αλλά… Αποτελεί συρραφή δύο βιβλίων. Πέτα το πρώτο μέρος που αναφέρεται σε χαϊμαλιά και αηδίες και κράτα το εξαιρετικό δεύτερο μέρος: Ο μαγικός καθρέφτης του Nigel R. Glough. Εκεί περιγράφει και την χρήση του για εύκολη Αστρική Προβολή.

Προσπαθώ να σου δείξω εύκολα προσβάσιμη βιβλιογραφία, αλλά αν μπορείς παρήγγειλε κάποιο από τα βιβλία του Franz Bardon από το Amazon.com. Είναι ιδανικά για αρχάριους και με συγκεκριμένη μεθοδολογία (η οποία όμως θέλει υπομονή).

Τον «Μάγο» μπορείς να τον διαβάσεις εδώ, όμως θα προτιμούσα να αγοράσεις την έντυπη έκδοση:

http://www.sacred-texts.com/grim/magus/

Τα βιβλία του Bardon εδώ:

http://www.sacred-magick.com/pdf/Best%20Known%20Authors.html

Αγόρασε το "Ο Μάγος" και τα λέμε...

Υ.Γ. Για αυτούς που θα αρχίσουν να μουρμουρίζουν, να πω ότι πριν γράψω το παρόν «χτύπησα» στο Google τα εξής:

"Εvocation of a spirit" με αποτέλεσμα 1.360 ευρέσεις και
"How to call a spirit" με αποτέλεσμα 1.010 ευρέσεις


Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 22/09/2006 18:53:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 19:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω που έχω το βιβλίο Initietion Into Hermetics του Bardon σε ενα ράφι πανω απο χρόνο και δε το εχω διαβάσει εχω κάνει εγκλιμα? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 21:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα κανένα έγκλημα...
Κάποτε εγώ έσκισα και πέταξα στα σκουπίδια εκνευρισμένος, ένα πολύ σπάνιο βιβλίο. 15 μέρες μετά ανοίγοντας ένα συρτάρι σε κάποιο άσχετο μέρος, βρήκα ένα άλλο αντίτυπο να με περιμένει.
Όταν θα είσαι έτοιμος, διάβασέ το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 23:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκτίνομε, σ' ευχαριστώ πολύ
quote:
Αγόρασε καταρχήν το «Ο Μάγος» του Φρανσις Μπάρετ. Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις δίδυμοι

quote:
Από το παραπάνω link των εκδόσεων Δίδυμοι αγόρασε το «Τα μαγικά Φυλακτά και χαϊμαλιά».

Οκ.Και είδα και αυτό με την αιγυπτιακή μαγεία.Μου φαίνεται θα το πάρω και αυτό να του ρίξω μια ματιά.
quote:
Μην επιχειρήσεις όμως απευθείας επίκληση από το βιβλίο γιατί είναι ατελές.

Οκτίνομε, σχετικά με την επίκληση και την υλοποίηση, αφορά μόνο οντότητες συγκεκριμένες που προυπάρχουν?(αγγελικές-δαιμονικές κτλ).Μπορείς να κάνεις επίκληση-υλοποίηση μία δική σου οντότητα?Δηλαδή να δημιουργήσεις εσύ μια εντελώς καινούργια? Σαν την περίπτωσή μου εννοώ.(συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση)
quote:
Υ.Γ. Για αυτούς που θα αρχίσουν να μουρμουρίζουν, να πω ότι πριν γράψω το παρόν «χτύπησα» στο Google τα εξής:
"Εvocation of a spirit" με αποτέλεσμα 1.360 ευρέσεις και
"How to call a spirit" με αποτέλεσμα 1.010 ευρέσεις

Να προσθέσω ότι πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να προσπαθούν οι γνώστες του αντικειμένου να δώσουν κάποιες σωστές πληροφορίες καθώς αν κάποιος θέλει, μπορεί να βρει ένα σωρό πληροφορίες απο διάφορα αγνώστου προελεύσεως site, που μπορεί να μην είναι και τόσο σωστές και να τους οδηγήσουν σε άσχημα μονοπάτια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 02:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να προσθέσω ότι πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να προσπαθούν οι γνώστες του αντικειμένου να δώσουν κάποιες σωστές πληροφορίες καθώς αν κάποιος θέλει, μπορεί να βρει ένα σωρό πληροφορίες απο διάφορα αγνώστου προελεύσεως site, που μπορεί να μην είναι και τόσο σωστές και να τους οδηγήσουν σε άσχημα μονοπάτια.

Ο ΣΚΟΠΟΣ σου είναι εξ' ορισμού τα "άσχημα μονοπάτια"!
Αυτά.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 22:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami διάβασα ολόκληρο το θέμα μονοκοπανιά σε 7 ώρες!!!


Πιστεύω ότι όταν διαβάζεις ένα βιβλίο μια σελίδα κάθε δύο μέρες δεν είναι το ίδιο όπως όταν το διαβάζεις ολόκληρο με τη μία.

Θα σου πω τα συμπεράσματά μου.

1. Αρχικά, όπως κατάλαβα, "έζησες" με τον αστρικό σου φίλο περίπου 3 χρόνια αρμονικά και ευτυχισμένη γεμάτη ενέργεια μετά από κάθε συνεύρεσή σας.

2. Κάποια στιγμή σκέφτηκες πώς θα μπορούσες να τον μεταφέρεις στην δική σου διάσταση ώστε να είστε και "πραγματικά" μαζί.

3. Αρχισες να ψάχνεις πώς να το πετύχεις αυτό και έτσι -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- βρέθηκες και στην οικογένεια του Εσωτέρικα.

4. Αρχικά αναρωτιόσουνα πώς μπορείς να υλοποιήσεις την οντότητα και αν υπάρχουν κάποιες πρακτικές. Θεωρούσες αξιωματικά ότι ο αστρικός σου φίλος σε προστατεύει και έχει δική του βούληση.

Εχω παρατηρήσει ότι από τη στιγμή που σε παρακίνησαν οι γνώστες του αστρικού και γενικά άτομα μέσα από το φόρουμ που έχουν ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό να χρησιμοποιήσεις κάποιες δικλίδες ασφαλείας και ελέγχου για το αν ο φίλος είναι αυτό που φαίνεται ή κάτι άλλο, τη μία φορά που προσπάθησες να το κάνεις το είχε καταλάβει μέν, αλλά εσύ ξύπνησες δε, πριν προλάβεις να προβάλεις επάνω του κάποιο σύμβολο,
και τη δεύτερη χωρίστηκε στα δύο ένας αρνητικός και ο γνωστός σου φίλος.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 22:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατήρησα ότι κάποια στιγμή είπες ότι "δεν σκέφτομαι πια να τον τεστάρω άλλοστε πιστεύω ότι το ήξερε και το περίμενε..." τελικά το τέστ απ'ότι κατάλαβα δεν έγινε ολοκληρωμένο.

Τη στιγμή που με κάποιον τρόπο τον τσέκαρες διαιρέθηκε σε 2 οντότητες μιά θετική και μία αρνητική.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης σε πήρε από το χέρι πηγαίνοντας σε κάπου σαν Αίγυπτο -μια και είδες τον Ανουβι- και προσπάθησε να σου δώσει ένα φυλαχτό-τάλισμαν, που κατά τη γνώμη μου, πολύ σωστά σου είπαν οι συνοδοιπόροι, να μην πάρεις τίποτα από τα χέρια του πριν ελέγξεις τί και ποιός είναι.

Η γνώμη μου είναι ότι αν και μάλλον δημιούγρησες ένα αστρικό καλούπι με μία μορφή που συμπαθούσες, αυτό κατοικήθηκε από μία οντότητα που θα κάνει τα πάντα για να σε χειραγωγήσει και να σε πείσει ότι είναι θέτική και σε προστατεύει.

Το ότι αισθάνεσαι ευχάριστα και γεμάτη ενέργεια μετά από κάθε επικοινωνία μαζί του, δε θα έπρεπε να σου λέει και πολλά γιατί υπάρχουν αρνητικές οντότητες που θέλουν κάτι να πάρουν "εφάπαξ" οπότε δεν τις ενδιαφέρει η συνέχεια, "ότι αρπάξει ο κ...ς μας" που λένε, αλλά υπάρχουν και άλλες που όπως τόνισε ο YGWIE θα δίνανε τα πάντα για να μην κόψεις τον ομφάλιο λώρο που σε ενώνει με αυτές.

Για μένα το πιο ύποπτο είναι τα γεγονότα που συνεβαιναν κάθε φορά που θα προσπαθούσες να τον τεστάρεις.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 22:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον αστρικό κόσμο κυκλοφορούν -όπως έχεις καταλάβει- διάφορες οντότητες.

Το να μας πείσουν για την αγαθότητα των προθέσεών τους είναι το πιο απλό, γιατί κάθε αμύητος παρασύρεται από την επικοινωνία και την ηδονή που του προσφέρουν.

Έχουν την ικανότητα ακόμα και να σε πείσουν ότι εσύ είσαι ένας κυνηγός στο αστρικό πεδίο και αφού τους κυνήγησες τους συνέλαβες και τους υπέταξες στις επιθυμίες σου, ενώ στην πραγματικότητα σε παγίδευσαν χωρίς να το καταλάβεις καθοδηγώντας σε να κάνεις αυτό που εκείνες -οι οντότητες- ήθελαν -το δεύτερο ενικό δεν απευθύνεται σε σενα προσωπικά είναι γενικό-.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 22:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε συνάντησα στο αστρικο-νοητικό πεδίο μέσω ονειρέματος μια οντότητα.

Καμία σχέση με τη δική σου, ήταν σαν δάσκαλος-οδηγός.

Εμφανιζόταν περιοδικά στα όνειρά μου και μου έλεγε πράγματα που δεν είναι του παρόντος τόπικ να αναφέρω, αλλά είχαν σχέση με την απόκρυφη εξέλιξη της ανθρωπότητας και δεν αναφέρονται σε κανένα βιβλίο.

Δεν υπήρχε κανενός είδους ερωτική σχέση μεταξύ μας, εμφανιζόταν πάντα ψηλότερα και μακριά από μένα.

Για να κάνω μία παρένθεση, όταν έρχεσε σε επαφή με κάποιο ον σε άλλη διάσταση, και υπάρχει ερωτικο-σεξουαλική σχέση αυτό από μόνο του είναι δείγμα κατώτερης αστρικής οντότητας που εξ ορισμού ελοχεύει κινδύνους ακόμα και αν αυτό δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Να συνεχίσω με την εμπειρία μου, κάποια στιγμή -λόγω του ότι οι εμφανίσεις του εν λόγω "οδηγού-δασκάλου" ήταν πολύ αραιές -1 κάθε 2 χρόνια θα έλεγα γενικά σε σημαντικές στιγμές εσωψαξίματος- άρχισα να επιθυμώ να παίρνω τις οδηγίες του συχνότερα και να προσπαθώ να προσελκύσω την οντότητα να με επισκευτεί.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή λοιπόν τον βλέπω σε ονείρεμα να έρχεται εν μέσω ερήμου που θύμιζε Αίγυπτο -τί κοινό σκηνικό τελικά αυτό μάλλον χρησιμεύει σε πολλές οντότητες που θέλουν να μας πείσουν για την αυθεντικότητά τους. Χειραγώγηση- να έρχεται προς το μέρος μου και να μου πιάνει τα χέρια λέγοντας μου "μην ανησυχείς για τίποτα εγώ είμαι πάντα εδώ και σε προστατεύω".

Έφαγα ένα φλας τη στιγμή εκείνη γιατί το συγκεκριμένο ον μέχρι τότε ήταν μάλλον αυστηρό μαζί μου, και όχι προστατευτικό, και συναισθηματικού τύπου κάλυψης του στυλ "σε προστατεύω" και άλλα παρόμοια... αστρικού τύπου κάλυψη ανασφάλειας.

Όποτε "επι του πιεστηρίου" ψιλιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά και του πέταξα ένα σύμβολο προστασίας και τον είδα να "μαζεύει" σα σκουλίκι.

Πολύ απλά από την επιθυμία μου να τον καλέσω κάλεσα απλά την αστρική μορφή, εμψυχωμένη με κάποιον άλλο μέσα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mετά από καιρό τον ξαναείδα όπως παλιά, και το μόνο που μου είπε ήταν:

"Μόνο όταν τα αυτιά του μαθητή είναι ανοιχτά
έρχονται τα λόγια του δάσκαλου να του ψιθυρίσουν
κομμάτια της γνώσης.

Ο δάσκαλος δεν έρχεται όταν τον καλείς ή όταν "νομίζεις" ότι
τον χρειάζεσαι, για τις περιπτώσεις αυτές άνοιξε καλύτερα ένα
αγαπημένο βιβλίο και θα σου δώσει την απάντηση που ψάχνεις,
αν "μπορείς να την ακούσεις".

Έρχεται όταν εκείνος πιστεύει ότι είναι απαραίτητο για την
εξέλιξη σου μέσα στο σύνολο της ανθρωπότητας και ΠΑΝΤΑ ΟΙ
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ
ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ....... ΓΚΡΕΤΕΛ???"

Αυτά μου είπε και έκτοτε δεν τον ξανασυνάντησα, παρα μόνο σαν αίσθηση -ανάμνηση στον ονειρικό μου κόσμο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami δεν ξέρω αν επιθυμείς ακόμα, να υλοποιήσεις το "αστρικό σου φίλο" αν και πιστεύω ότι αυτός το επιθυμεί και σε έχει καθοδηγήσει στην επιθυμία αυτή.

Πιστεύω ότι τα προβλήματα θα αρχίσουν απο τη στιγμή που θα θέλεις να τον ξεφορτωθείς, είτε γιατί γνώρισες κάποιον πιο "γήινο" είτε γιατί πείστηκες ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως σου τα παρουσίασε στην αρχή.

Αν εξακολουθείς και το επιθυμείς, είναι φυσικό, κι εμένα μου τόνιζαν τους κινδύνους για πράγματα που τελικά έκανα, και που όπως έλεγε η γιαγιά μου "κάθε αρνάκι από το ποδαράκι του κρέμεται".

Στο Εσωτέρικα έχω δει άτομα που ήθελαν να ασχοληθούν με Μαγεία, και όταν γραφόταν μηνύματα του στυλ "δεν είναι ο τσελεμεντες του Μαμαλάκη" μου έστελναν μέιλ ρωτώντας με, "ναι καλά που μπορώ να τη βρώ όμως, και πως μπορώ να κάνω την τάδε επίκληση?"

Όποτε ότι και να έχουν γραφτεί σε 7 σελίδες εσύ θα κάνεις αυτό που επιθυμείς.

Το θέμα είναι, τί μπορεί να γίνει, όχι μόνο για να μην επιθυμείς να τον υλοποιήσεις, αλλά να μην επιθυμείς καν να έρχεσαι σε επαφή μαζί του στον ονειρικό σου κόσμο.

Well δικός σου ο σταυρός δικός σου και ο ώμος. Αλλλααα...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
[/b]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2006, 23:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κόλπο "σε προστατεύω από σκιές και τέρατα" είναι τόσο παλιό για να νιώσει κάποιος ασφάλεια και να εμπιστευτεί.

Είσαι νεαρή σε ηλικία αλλά αν θυμάσαι την ταινία "Ο Γοης" με Βουτσά Ξαρχάκο ήταν τελικά διδακτική.

Μια και εν αγνοία της πρωταγωνίστριας, ήξεραν οι μάγκες τί ήθελε, και την οδήγησαν ακριβώς εκεί που της άρεσε και πίστεψε κιόλας η ίδια ότι είχε βρει και τον ιδανικό πρίγκηπα όπως τον φανταζόταν ενώ, της είχαν κλέψει - κρυφακούσει απλά το όνειρό της.

Το σίγουρο και το πιο ανησυχητικό είναι ότι ξέρει -και θα αντιλαμβάνεται- ακριβώς τί θέλεις να κάνεις για να δοκιμάσεις την αξιοπιστία του, αφού είναι συνδεδεμένος μαζί σου ακόμα και όταν είσαι σε εγρηγορση δηλ. ξύπνια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2006, 00:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μη ξεχάσεις ποτέ ότι η ερωτική επαφή στο αστρικό πεδίο -όσο καλή και αν ειναι ή φαίνεται- είναι παντα ύποπτη.

Εδώ άτομα-οντότητες που υποτίθεται ότι σου προσφέρουν γνώση και ενδέχεται να θέλουν να σε παγιδεύσουν για να τις περάσεις για διδασκαλους, όχι οντότητες που έχουν καθαρά χαρακτήρα κατώτερου αστρικού πεδίου.

Βέβαια οι "υψηλοτεροι" είναι πιο επικίνδυνοι γιατί μπορούν να ξεγελάσουν ακόμη και μυημένα άτομα που έχουν προ πολλού ξεπεράσει την παγίδα της γοητείας της ηδονής.

Η πνευματική "ηδονή" αν και σε άλλο επίπεδο ελοχεύει και αυτή κινδύνους και μεγαλύτερους.

Οπότε προσοχή σε όλα μας τα ρούχα γιατί στην περίπτωση αυτή τα μισά μάλλον δεν μετράνε...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 09:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gretel μου νομίζω ότι τα έγραψες πολύ καλά

Η αγαπητή Yami, είναι δικό της θέμα όπως είπες και συ, να κάνει ότι θέλει. Και όσο να προσπαθήσουμε να της αλλάξουμε γνώμη θα κάνει αυτό που επιθυμεί τελικά απ' ότι φαίνεται.

Yami, πρέπει όμως να παραδεχθείς ότι όταν πας να επιβεβαιώνεις με σύμβολα ή "λόγια" αυτό που βλέπεις κάτι στραβό γίνεται, όπως ότι εμφανίστηκαν 2. Αυτό δεν θα έπρεπε να σε υποψιάζει ότι κάτι πάει στραβά ανεξάρτητα από το πως εσύ συναισθηματικά βλέπεις τα πράγματα? Σου το έχω ξαναπεί αυτό.
Είναι πολύ όμορφο αυτό που ζεις αγαπητή Yami. Αλλά γιατί δεν σου αρκεί αυτή η σχέση μια που έτσι και αλλιώς ασχολείσαι με το πνεύμα από τη στιγμή που βρίσκεσαι εδώ μέσα, οπότε γιατί δεν σε καλύπτει μία καθαρά πνευματική σχέση με αυτό το "ον"?

Ξαναλέω ότι εγώ δεν θα είμαι αυτή που θα σου πω αν θα το κάνεις αυτό που θες ή όχι. Ετσι και αλλιώς και γω είμαι πολύ ξεροκέφαλη γενικά σαν άνθρωπος. Αλλά τουλάχιστον όταν βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά μετά από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει, εκεί προσπαθώ να δω τι μπορώ να κάνω για να το διορθώσω ή να το σταματήσω. Και εδώ δεν είναι να γράψεις κάτι με το μολύβι και να πάρεις μία σβήστρα και να το σβήσεις. Και όχι τίποτα άλλο ποτέ δεν σβήνει και καλά. Φαντάσου όταν έχεις να "παίξεις" με τέτοια πράγματα, και δεν μπορείς να κάνεις πίσω, αν δεν έχεις πολύ πολύ καλές γνώσεις.
Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σου πω κάτι άλλο. Προσωπικά νομίζω ότι είναι λάθος αυτό που πας να κάνεις, αλλά ξαναλέω ότι δεν είσαι μικρό παιδί σαν τον γιο μου για να σε μαλώσω.

Το μόνο που σου εύχομαι είναι όχι καλή επιτυχία αλλά καλή προστασία.

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2006, 13:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και δεν μπορείς να κάνεις πίσω, αν δεν έχεις πολύ πολύ καλές γνώσεις

η γνώσει έγκειται στο να καταλάβει οτι δεν πρέπει να το κάνει... Η μαγεία είναι σε θέσει να προσφέρει δυνάμεις που μοιάζουν βγαλμένες απο παραμύθια, οπως να κανουν καποιον αόρατο , η να προκαλέσουν μια κατεγίδα... να δημηουργισουν μια οντότιτα και να κανουν καποιο πλουσιο... γιατι αραγε αυτοι που γνωριζουν τον τρόπο δεν ειναι ολοι πλουσιοι και γιατι δεν πετανε πανω σε ενα μαγικο χαλι?
Νομιζω οτι οι περισότεροι γράφουν για να τις διξουν οτι δε θα τα καταφερει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 18:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχάς να ζητήσω συγνώμη για την αργοπορία
Πήρα το βιβλίο: ο Μάγος, του Francis Barrett.Έχω αρχίσει και το διαβάζω.Αρκετά ενδιαφέρον.Το επόμενο που θα πάρω θα είναι μάλλον:η ψυχική αυτοάμυνα της Dion Fortune.

Γεια σου Gretel

quote:
3. Αρχισες να ψάχνεις πώς να το πετύχεις αυτό και έτσι -διόρθωσέ με αν κάνω λάθος- βρέθηκες και στην οικογένεια του Εσωτέρικα.

Αν εννοείς, σαν ενεργό μέλος ναι.Παρακολουθούσα τις συζητήσεις του esoterica,αρκετό καιρό.2 χρόνια σίγουρα.Απλά το συγκεκριμένο περιστατικό με έσπρωξε να μπω ενεργά στον χώρο.
quote:
Θεωρούσες αξιωματικά ότι ο αστρικός σου φίλος σε προστατεύει και έχει δική του βούληση.

Και θεωρώ ακόμη.(Χωρίστηκε στα δύο.Η μία ήταν κακή οντότητα.Ο άλλος όμως? Μαζί με τα ξερά πρέπει να καίγονται πάντα και τα χλωρά? Εξάλλου και οι άνθρωποι πιστεύω ότι έχουμε μέσα μας και το καλό και το κακό.Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε κακοί,σκέτα και ψυχρά)
quote:
τη μία φορά που προσπάθησες να το κάνεις το είχε καταλάβει μέν, αλλά εσύ ξύπνησες δε, πριν προλάβεις να προβάλεις επάνω του κάποιο σύμβολο,
και τη δεύτερη χωρίστηκε στα δύο ένας αρνητικός και ο γνωστός σου φίλος.

quote:
Τη στιγμή που με κάποιον τρόπο τον τσέκαρες διαιρέθηκε σε 2 οντότητες μιά θετική και μία αρνητική.

Έτσι είναι.
quote:
Η γνώμη μου είναι ότι αν και μάλλον δημιούγρησες ένα αστρικό καλούπι με μία μορφή που συμπαθούσες, αυτό κατοικήθηκε από μία οντότητα που θα κάνει τα πάντα για να σε χειραγωγήσει και να σε πείσει ότι είναι θέτική και σε προστατεύει.

Πιθανότατα να έχεις δίκιο.Αλλά να προσθέσω ότι εμφανίστηκαν δύο.Ο ΕΝΑΣ είναι η αρνητική οντότητα.
quote:
Στον αστρικό κόσμο κυκλοφορούν -όπως έχεις καταλάβει- διάφορες οντότητες

Ναι και διάβασα και αυτά που έγραψες στην αστρική προβολή και μου φαίνεται ότι θα πάρω και το βιβλίο της Α.Μπεζαντ:Αστρικός κόσμος.Πιστέυω να βοηθηθώ
quote:
Για να κάνω μία παρένθεση, όταν έρχεσε σε επαφή με κάποιο ον σε άλλη διάσταση, και υπάρχει ερωτικο-σεξουαλική σχέση αυτό από μόνο του είναι δείγμα κατώτερης αστρικής οντότητας που εξ ορισμού ελοχεύει κινδύνους ακόμα και αν αυτό δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Ο έρωτας και η αγάπη δεν είναι θετικά συναισθήματα,που αν συνδιαστούν σε εξυψώνουν και σε βοηθάνε να εξελιχτείς? Δεν είπα βλακεία ε?
quote:
Κάποια στιγμή λοιπόν τον βλέπω σε ονείρεμα να έρχεται εν μέσω ερήμου που θύμιζε Αίγυπτο -τί κοινό σκηνικό τελικά αυτό μάλλον χρησιμεύει σε πολλές οντότητες που θέλουν να μας πείσουν για την αυθεντικότητά τους.

Όνειρα με έρημο (δεν ξέρω αν ήταν η Αίγυπτο), έβλεπα πολύ πιο πριν απο την εμφάνιση της οντότητας.Εκτός αν..με είχαν βάλει και άλλοι στο μάτι?
quote:
Πολύ απλά από την επιθυμία μου να τον καλέσω κάλεσα απλά την αστρική μορφή, εμψυχωμένη με κάποιον άλλο μέσα.

Αυτό δεν μπορούμε κάπως να το εμποδίσουμε απ΄την αρχή? Όχι με εξορκισμό.ΠΡΙΝ συμβεί.Να είμαστε σίγουροι ότι είμαστε μ'αυτόν που θέλουμε να είμαστε.
quote:
Αγαπητή Yami δεν ξέρω αν επιθυμείς ακόμα, να υλοποιήσεις το "αστρικό σου φίλο" αν και πιστεύω ότι αυτός το επιθυμεί και σε έχει καθοδηγήσει στην επιθυμία αυτή.

Προς το παρόν, θέλω απλά να ρίξω λίγο περισσότερη βάση στο αστρικό και να είμαι σίγουρη για κάποια πράγματα εκεί.Να αποκτήσω σταθερές βάσεις.Αργότερα δεν ξέρω.Εξάλλου και αυτός ήταν αρνητικός.Μου έχει πει ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είμαστε μαζί.Μόνο στο αστρικό..οπότε..
quote:
Το θέμα είναι, τί μπορεί να γίνει, όχι μόνο για να μην επιθυμείς να τον υλοποιήσεις, αλλά να μην επιθυμείς καν να έρχεσαι σε επαφή μαζί του στον ονειρικό σου κόσμο.

Είμαι μακριά αρκετά απ'το πρώτο.
Για το δεύτερο..θα πρέπει γενικά να πάψω να επιθυμώ, οτιδήποτε.Η επιθυμία προκαλεί και τον πόνο.Η ανεκπλήρωτη επιθυμία.Άρα θα πρέπει να σταματήσω να επιθυμώ οτιδήποτε για να φτάσω και σ'αυτό.
quote:
Οπότε προσοχή σε όλα μας τα ρούχα γιατί στην περίπτωση αυτή τα μισά μάλλον δεν μετράνε...

Το 1/4?

Γεια σου Another star

quote:
Yami, πρέπει όμως να παραδεχθείς ότι όταν πας να επιβεβαιώνεις με σύμβολα ή "λόγια" αυτό που βλέπεις κάτι στραβό γίνεται, όπως ότι εμφανίστηκαν 2. Αυτό δεν θα έπρεπε να σε υποψιάζει ότι κάτι πάει στραβά ανεξάρτητα από το πως εσύ συναισθηματικά βλέπεις τα πράγματα? Σου το έχω ξαναπεί αυτό.

Δεν το παραδέχομαι απλά.Είμαι απόλυτα σύμφωνη
Απλά εμφανίστηκαν δύο.ΔΥΟ.Ο ένας είναι κακός.Ο άλλος? Ανησυχώ.Και όχι για μένα.
quote:
Αλλά γιατί δεν σου αρκεί αυτή η σχέση μια που έτσι και αλλιώς ασχολείσαι με το πνεύμα από τη στιγμή που βρίσκεσαι εδώ μέσα, οπότε γιατί δεν σε καλύπτει μία καθαρά πνευματική σχέση με αυτό το "ον"?

Another star,ασχολιόμουν μαζί του ακόμη και όταν δεν το συζητούσα με κανέναν.Και απο εδώ αν σταματήσω πάλι θα ασχολιέμαι.Μάλλον με καλύπτει θα έλεγα.Αλλιώς θα είχα βρει ήδη κάποιον άλλο απο τον φυσικό κόσμο
Απλά έχω την περιέργεια να τον δω πως θα είναι στη δική μου διάσταση.Πως θα φέρεται, τι θα κάνει, τι θα λέει..

Γεια σου, Crystal tear

quote:
η γνώσει έγκειται στο να καταλάβει οτι δεν πρέπει να το κάνει...

Είμαι υπερ της βιωματικής γνώσης.Εγώ ο παρατηρητής,εγώ και το πείραμα
quote:
Νομιζω οτι οι περισότεροι γράφουν για να τις διξουν οτι δε θα τα καταφερει...

ΑΝ,είναι έτσι ίσως είναι καλύτερα να μου το ΑΠΟ-δείξω η ίδια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 19:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το δεύτερο..θα πρέπει γενικά να πάψω να επιθυμώ, οτιδήποτε.Η επιθυμία προκαλεί και τον πόνο.Η ανεκπλήρωτη επιθυμία.Άρα θα πρέπει να σταματήσω να επιθυμώ οτιδήποτε για να φτάσω και σ'αυτό.

Διαφωνώ ριζικά, γιατί δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε εντελώς σίγουροι, ότι δεν είναι δικό σου δημιούργημα, οπότε είναι σαν να επιθυμείς να έρθεις σε επαφή με κάτι εντελώς φανταστικό, εντελώς δικό σου.

Οπότε τσάμπα πόνος.


quote:
Και θεωρώ ακόμη.(Χωρίστηκε στα δύο.Η μία ήταν κακή οντότητα.Ο άλλος όμως? Μαζί με τα ξερά πρέπει να καίγονται πάντα και τα χλωρά? Εξάλλου και οι άνθρωποι πιστεύω ότι έχουμε μέσα μας και το καλό και το κακό.Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε κακοί,σκέτα και ψυχρά)

Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν είναι δύο, ΕΝΑΣ είναι.

quote:
Ο έρωτας και η αγάπη δεν είναι θετικά συναισθήματα,που αν συνδιαστούν σε εξυψώνουν και σε βοηθάνε να εξελιχτείς? Δεν είπα βλακεία ε?

Ναι ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ. Στον Αστρικό οι Νόμοι διαφέρουν γιατί είναι ένας άλλος κόσμος.

Εκεί τα γεγονότα της περίπτωσής σου δείχνουν ότι τα πράγματα, είναι πολύ διαφορετικά απ'ότι πιστεύεις.



quote:
Αυτό δεν μπορούμε κάπως να το εμποδίσουμε απ΄την αρχή? Όχι με εξορκισμό.ΠΡΙΝ συμβεί.Να είμαστε σίγουροι ότι είμαστε μ'αυτόν που θέλουμε να είμαστε.

Σίγουροι δεν μπορούμε να είμαστε ποτέ και για τίποτα.
Εδώ μύστες με περγαμηνές και την πατήσανε.

quote:
Another star,ασχολιόμουν μαζί του ακόμη και όταν δεν το συζητούσα με κανέναν.Και απο εδώ αν σταματήσω πάλι θα ασχολιέμαι.Μάλλον με καλύπτει θα έλεγα.Αλλιώς θα είχα βρει ήδη κάποιον άλλο απο τον φυσικό κόσμο
Απλά έχω την περιέργεια να τον δω πως θα είναι στη δική μου διάσταση.Πως θα φέρεται, τι θα κάνει, τι θα λέει..

Ξέρεις τί λένε για την περιέργεια...
Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να περπατήσεις λίγο στον φυσικό κόσμο, να δεις τί θα συμβεί.
Από περιέργεια βρε αδερφέ.

quote:
ΑΝ,είναι έτσι ίσως είναι καλύτερα να μου το ΑΠΟ-δείξω η ίδια.

Μετά τη "Λόλα απ'τη φωτιά ποιός θα τη βγάλει" δεν έχουμε πρόχειρο και τον Carnation.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2006, 22:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανησυχώ.Και όχι για μένα.

Αυτό ειναι και το πρόβλημα Ανησυχείς αλλα όχι για αυτό που πρέπει. Ο φίλος σου καλή μου Yami είναι μια χαρά εκεί που είναι και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για αυτόν. Δε φένετε να θέλει να έρθει στο Φυσικό σαν κάτοικος και στο έχει πεί. Κάτι άλλο θέλει...

quote:
Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν είναι δύο, ΕΝΑΣ είναι.

Δεν γνωρίζω αν είναι 2 η 1 ίσως η φίλη gretel βλέπει κατι που εγω χάνω... αυτο που μπορώ να πω με συγουρία όμως είναι οτι δεν είναι ασφαλής για τι Yami. Καλή μου Yami δεν την ταινία το Μυστικό κλειδί. Σε ευτη την ταινία ενας μάγος και μία μάγισσα κρατάν τα υποψίφια θύματα τους κοντά τους και τα προσέχουν μέχρι να βρουν την κατάληλη στιγμή για να τα κάνουν μια χαψιά! Δεν ξέρω αν απέχεις και πολύ απο αυτο!

quote:
Είμαι υπερ της βιωματικής γνώσης.Εγώ ο παρατηρητής,εγώ και το πείραμα

Υποθέτω οτι δε θα έκανες μια ελέυθερη πτώση χωρίς αλεξιπτωτο για να δεις τι θα γίνει οταν θα φτάσεις στο εδαφος... σωστά?
Μην στρουθοκαμιλίζεις καλη μου, το γεγονός οτι δε θές να δεις τους κυνδίνους που υπάρχουν δεν τους κανει και να μην υπάρχουν.
Θα φάς το κεφάλι σουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ! Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.

quote:
Η μαγεία είναι σε θέσει να προσφέρει δυνάμεις που μοιάζουν βγαλμένες απο παραμύθια, οπως να κανουν καποιον αόρατο , η να προκαλέσουν μια κατεγίδα... να δημηουργισουν μια οντότιτα και να κανουν καποιο πλουσιο... γιατι αραγε αυτοι που γνωριζουν τον τρόπο δεν ειναι ολοι πλουσιοι και γιατι δεν πετανε πανω σε ενα μαγικο χαλι?

Αν θές πες μου τι γνώμη σου! Συγνώμη αν σε πιέζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 01:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gretel,
quote:
Διαφωνώ ριζικά, γιατί δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε εντελώς σίγουροι, ότι δεν είναι δικό σου δημιούργημα, οπότε είναι σαν να επιθυμείς να έρθεις σε επαφή με κάτι εντελώς φανταστικό, εντελώς δικό σου.
Οπότε τσάμπα πόνος.

Δηλαδή αν πονάς για κάτι που ισχύει και είναι αληθινό μόνο για σένα,είναι τσάμπα πόνος? Γιατι?
quote:
Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν είναι δύο, ΕΝΑΣ είναι.

ΈΝΑΣ? ΟΚ.Και έτσι να΄ναι.Δεν είναι δυνατόν να έχει μέσα του και καλό και κακό? Όπως εμείς.Δηλαδή επειδή πολλές φορές κάνουμε πράγματα κακά,θα πρέπει να καταδικαζόμαστε ως κακοί λόγω αυτής μας της αδυναμίας? Γιατί ουσιαστικά για μένα η κακία στην πραγματικότητα σημαίνει αδυναμία.Σε πολλά.
quote:
Στον Αστρικό οι Νόμοι διαφέρουν γιατί είναι ένας άλλος κόσμος.
Εκεί τα γεγονότα της περίπτωσής σου δείχνουν ότι τα πράγματα, είναι πολύ διαφορετικά απ'ότι πιστεύεις.

Θέλω να μάθω λοιπόν τι ισχύει.
quote:
Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα να περπατήσεις λίγο στον φυσικό κόσμο, να δεις τί θα συμβεί.
Από περιέργεια βρε αδερφέ.

Απο περιέργεια δική μου??
Περπατάω ήδη και πολλά συμβαίνουν.Αλλά αν δεν πάθω blackout με την πρώτη χάνω το ενδιαφέρον μου

Crystal tear,

quote:
Αυτό ειναι και το πρόβλημα Ανησυχείς αλλα όχι για αυτό που πρέπει.

Πολλές φορές οι άνθρωποι ανησυχούμε για πράγματα που δεν πρέπει ή όταν δεν πρέπει.Συμβαίνει συχνά, άρα αν το πάρουμε έτσι είμαι και γω σε φυσιολογικά επίπεδα
quote:
Καλή μου Yami δεν την ταινία το Μυστικό κλειδί

οοκ.
quote:
Υποθέτω οτι δε θα έκανες μια ελέυθερη πτώση χωρίς αλεξιπτωτο για να δεις τι θα γίνει οταν θα φτάσεις στο εδαφος... σωστά?

Σωστά.Λαμβάνοντας βέβαια τις πάμπολλες απτές αποδείξεις επικινδυνότητας.Που και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα συνέβαινε στο τέλος.Μπορεί να περνούσε ένας δράκος και να πεφτες πάνω του και να σωζώσουν.
quote:
Μην στρουθοκαμιλίζεις καλη μου, το γεγονός οτι δε θές να δεις τους κυνδίνους που υπάρχουν δεν τους κανει και να μην υπάρχουν.

Αν δεν ήθελα να τους δω τους κινδύνους δεν θα'μουν ακόμη εδώ ούτε θα ρωτούσα για εξορκισμούς κλπ κλπ
Και το κεφαλάκι μου το κρατάω πάντα ψηλά.Μόνο αν βρεθεί κάποιος και το κόψει θα πέσει να κρυφτεί σε καμιά τρύπα
quote:
Θα φάς το κεφάλι σουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!


quote:
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ! Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.

Θα την αποκτήσω.Με την εμπειρία.Ο τρόπος ο πιο πικρός αλλά και ο πιο αποτελεσματικός.Το διάβασμα είναι ο τρόπος ο πιο εύκολος.
Αν ήταν η μαγεία μαθηματικά θα τα είχα ήδη παρατήσει
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η μαγεία είναι σε θέσει να προσφέρει δυνάμεις που μοιάζουν βγαλμένες απο παραμύθια, οπως να κανουν καποιον αόρατο , η να προκαλέσουν μια κατεγίδα... να δημηουργισουν μια οντότιτα και να κανουν καποιο πλουσιο... γιατι αραγε αυτοι που γνωριζουν τον τρόπο δεν ειναι ολοι πλουσιοι και γιατι δεν πετανε πανω σε ενα μαγικο χαλι?
--------------------------------------------------------------------------------
Αν θές πες μου τι γνώμη σου! Συγνώμη αν σε πιέζω...

Μην ανησυχείς.Δεν με πιέζεις καθόλου.Θα σου απαντήσω.
Σύμφωνα με την πιο διαδεδομένη και αποδεκτή άποψη υποθέτω πως έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο που δεν έχουν ανάγκη και πιστεύουν ότι δεν κερδίζουν τίποτα μ'αυτά τα πράγματα.Και δεν χρειάζονται να κάνουν τέτοια πράγματα.
Προσθέτω και μια δική μου άποψη: Ίσως να φοβούνται μη τους πάρουν χαμπάρι και τους κλείσουν σε κανένα εργαστήριο για πειράματα.Γι'αυτό και είναι προσεκτικοί.Και τα κάνουν κρυφά.
Στο βιβλίο:ο Μάγος, έχει κάποιες τεχνικές για να κάνεις κακό.Αυτό? Πως εξηγείται όταν υποτίθεται ότι οι τεχνικές μαγείας είναι για το καλό των συνανθρώπων σου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy