ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 10:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν είπα να την βοηθήσει κάποιος να υλοποιήσει αυτό που θέλει. Είπα να της πει αν το θεωρεί δυνατόν να συμβαίνει.

Και όχι δεν εννοώ ότι υπάρχει η “animeoytopia”. Την μορφή μπορεί να την επέλεξε η ίδια.

Απλά, ίσως κάποιοι να γνωρίζουν ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι «μεταφυσικό», πέρα από τα «πεζά» που εμείς υποθέτουμε. Και, επειδή, αυτή την άποψη ζητάει, αν υπάρχει, καλό είναι να ακουστεί.

Τώρα για την συνέχεια.... Αν κάποιος γνωρίζει και το τι μπορεί να κάνει, είναι δικιά του η απόφαση να γνωρίσει το κορίτσι, να το ακούσει, να το συμβουλέψει και να το αποτρέψει ή να το βοηθήσει. Και, σίγουρα, όχι εδώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 11:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami παραθέτω μερικά - ουσιώδη για την αναζήτησή σου - αποσπάσματα
απο το δημοσιευμένο στο http://clubs.pathfinder.gr/osho_friends/467906 άρθρο με τίτλο:

The Psychology of Dreams.

We have seven bodies: the physical, the etheric, the astral,
the mental, the spiritual, the cosmic, and the nirvanic.
Each body has its own type of dream.

...................................................................................

The physical body creates its own dreams.
If your stomach is upset, a particular type of dream is created.
If you are unhealthy, feverish, the physical body creates its own type of dream.
One thing is certain: the dream is created out of some dis-ease.


...............................................................................

The etheric body -- the second body -- dreams in its own way.
These etheric dreams have created much confusion in Western psychology.
Freud misunderstood etheric dreams for dreams caused by suppressed desires.
There are dreams that are caused by suppressed desires,
but these dreams belong to the first body, the physical.
If you have suppressed physical desires -- if you have fasted for instance --
then there is every possibility that you will dream of breakfast.
Or, if you have suppressed sex, then there is every possibility that you will have sexual fantasies.
But these dreams belong to the first body. The etheric body is left out of psychological investigation,
so its dreams are interpreted as belonging to the first body, the physical. Then, much confusion is created.

......................................................................................

The etheric body can travel in dreams. There is every possibility of it leaving your body.
When you remember it, it is remembered as a dream, but it is not a dream in the same sense
as the dreams of the physical body. The etheric body can go out of you when you are asleep.
Your physical body will be there, but your etheric body can go out and travel in space.
There is no space limiting it; there is no question of distance for it.
Those who do not understand this, who do not recognize the existence
of the etheric body, may interpret this as the realm of the unconscious.
They divide man's mind into conscious and unconscious.
Then physiological dreaming is called "conscious" and etheric dreaming is called "unconscious."
It is not unconscious. It is as conscious as physiological dreaming, but conscious on another level.
If you become conscious of your etheric body, the dreaming concerned with that realm becomes conscious.

...........................................................................................

Just as physiological dreams can be created from the outside,
so too can etheric dreams be created, stimulated.

...........................................................................................

To say that anything is part of the unconscious is really
just to admit that we do not know anything about it. It is a technicality, a trick.
Nothing is unconscious, but everything that is conscious on a deeper level is unconscious
on the previous level. So for the physical, the etheric is unconscious; for the etheric,
the astral is unconscious; for the astral, the mental is unconscious.
Conscious means that which is known. Unconscious means that which is still not known, the unknown.

......................................................................................

But the dream will not be clear because of barriers that have to be crossed before
the message can become a part of your ordinary dreaming state.
Each barrier eliminates something, transforms something.
Each body has its own symbology so every time a dream passes from one body to another
it is translated into the symbology of that body. Then, everything becomes confused.

.......................................................................................................

So there are seven types of dreams and seven types of realities.
They penetrate one another. Because of this, there is much confusion.
But if you make a distinction between the seven, if you become clear about it, it will help much.
Psychology is still far away from knowing about dreams.
What it knows is only about the physiological, and sometimes the etheric.
But the etheric too is interpreted as the physiological.

...............................................................................................

Jung has penetrated a little deeper than Freud, but his analysis
of the human mind is treated as mythological, religious.
Still, he has the seed. If Western psychology is to develop, it is through Jung not Freud.
Freud was the pioneer, but every pioneer becomes a barrier for further progress
if attachment to his advances becomes an obsession.
Even though Freud is out of date now, Western psychology is still obsessed with
its Freudian beginning. Freud must become part of history now.
Psychology must proceed further.

.......................................................................................

In America, they are trying to learn about dreaming through laboratory methods.
There are many dream laboratories, but the methods used are concerned only with the physiological.
Yoga, tantra and other esoteric training must be introduced if the whole world of dreams is to be known.
Every type of dream has a parallel type of reality and if the whole maya cannot be known,
if the whole world of illusions cannot be known, then it is impossible to know the real.
It is only through the illusory that the real can be known.

............................................................................................


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 19:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου LOGOS

Μην ανήσυχεις.Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με την ερώτηση και θα την απαντήσω απλά.

Λέγοντας " Και είναι και πολύ καλός και στον ερωτικό τομέα.Δεν το συζητάω " εννοώ ότι έχουμε ερωτική επαφή και μ' ευχαριστεί αρκετά..
Μερικές φορές (όταν είμαι συνειδητή) αρχίζουμε με δική μου..προτροπή και άλλες φορές, απο εκείνον.
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάποιες φορές (δυστυχώς αρκετές)
ξυπνάω στη μέση, ή προς το τέλος



Φίλη μας Yami...ευχαριστώ κατ αρχάς που υπομένεις όλες μας τις απορίες (και ειδικά τις δικές μου) και με ευγένεια μας απαντάς,βοήθησε με όμως να καταλάβω κάτι.Η ερωτική επαφή για έναν άνθρωπο ..έχει ένα ψυχικό σκέλος (ιδιαίτερα για μια γυναίκα) αλλά έχει και ένα σωματικό που είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους.Η οντότητα με την οποία επικοινωνείς,άν κατάλαβα καλά, δεν διαθέτει υλικό σώμα...ακόμα τουλάχιστον.Βέβαια...ερωτική διέγερση μπορεί να προκληθεί και απο ψυχικούς παράγοντες...αλλά αυτό δεν είναι ερωτική επαφή.Άρα...ή η οντότητα αυτή είναι τμήμα ερωτικού φαντασιωσικού υλικού ή στην οντότητα αυτή προβάλεις ερωτικές φαντασιώσεις....τουλάχιστον αυτές τις δυο εκδοχές μπορεί να αντιληφθεί η μετριότητα μου.Άν υπάρχει και άλλη εκδοχή....θα χαρώ πολύ να τη διαβάσω....μιας κι εμείς (εγώ τουλάχιστον σίγουρα) είμαστε έξω απ τον χορό και ουσιαστικά εσύ μας διαφωτίζεις γύρω απο κάποια πράγματα.Πάντως ακόμα και άν η οντότητα αυτή είναι μέρος ερωτικού φαντασιωσικού υλικού ή αλληλεπιδρά με τις ερωτικές φαντασιώσεις σου...αφού σε οδηγεί σε ικανοποίηση...είναι μια θετική εμπειρία....αλλά είναι αυτό ερωτική επαφή?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 16:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σααας

Crystal tear απ' ότι καταλαβαίνω έχει προκύψει πρόβλημα πιο σοβαρό απ' το δικό μου


Βizarre, τα περιστατικά που αναφέρω τα συνδέω μ' αυτόν γιατί "τυχαίνει?" να έχουν συμβεί πολύ κοντά στο διάστημα που άρχισε να κάνει τις εμφανίσεις του.Δεν έχω καταφέρει ακόμη να ρωτήσω τον ίδιο και να πάρω απάντηση αν πράγματι ήταν αυτός αλλά απ' την παρατήρησή μου στα όνειρα που έχω μαζί του, έχω αρχίσει πλέον και σιγουρεύομαι.

Παράθεση:
Σημασία έχει ότι εσύ, που το ζεις το θεωρείς πραγματικό. Και, άρα, ο λόγος που το μοιράζεσαι μαζί μας είναι για να βρεις τον τρόπο να έρθεις πιο κοντά του.


Bizarre, ευχαριστώ πολύ.
Έχεις πιάσει την ψυχολογία μου
Αυτό ακριβώς

GWGW,

Παράθεση:
απλα θεωρω αστοχο να ενθαρυνουμε ενα κοριτσι 23 χρονων να συνεχιζει κατι τετοιο (αν και θεωρω οτι ηδη εχει παρει αποφαση να κανει αυτο που θελει)

Μη φοβάσαι.Ισχύει ήδη αυτό που είπες στην παρένθεση. Η απορία μου δεν είναι για τον αν θα συνεχίσω να τον συναντάω ή όχι αλλά αν συνεχίσω να το κάνω αυτό στο αστρικό ή στο δικό μας πεδίο.

Για το animeoytopia δεν ξέρω. Αλλά μάλλον ισχύει αυτό που λέει η Bizarre
"Την μορφή μπορεί να την επέλεξε η ίδια."


Παράθεση απο GWGW:
στερει στον εαυτο της εμπειριες με πραγματικους ανθρωπους, που θα μπορουν να ειναι διπλα της πραγματικα οταν το χρειαστει,


Ήδη ανέφερα δύο περιστατικά που κινδύνεψα και δεν πιστεύω ότι κάποιος φυσιολογικός άνθρωπος θα μπορούσε να με βοηθήσει πιο αποτελεσματικά.

Παράθεση:
τα πραγματα τα κραταμε και τα συντηρουμε μεχρι το σημειο που μας οφελουν..

Πιστεύω ότι για να ωφεληθώ απο κάτι θα πρέπει να είμαι εντελώς ανοιχτή σ' αυτό, όπως λες παρακάτω. Άν δεν μπορείς να βιώσεις κάτι μέχρι τέρμα δεν μπορείς να το γνωρίσεις και να το χαρείς ολοκληρωτικά.Και αυτό ακριβώς κάνω.Είμαι τελείως ανοιχτή σ' αυτήν την εμπειρία.

Παράθεση:
πως να το κανουμε ενας αληθινος ανθρωπος ειναι απαραιτητος
ειτε για εραστης ειτε για συντροφος ειτε για πατερας των παιδιων σου κτλ..

Ως εραστής και σύντροφος με καλύπτει αρκετά, δεν ζητάω κάτι παραπάνω, πιστεψέ με.
Τώρα όσων αφορά τα παιδιά πιστεύω ότι πρώτα θα πρέπει να γνωρίσω κάπως τον εαυτό μου.Αλλά θα έλεγα γενικά ότι δεν είμαι καθόλου ούτε υπερ του γάμου ούτε των παιδιών.Τα οποία σε έναν τέτοιο κόσμο,δεν μπορείς να τα προστατέψεις ποτέ ολοκληρωτικά (και μου φαίνεται ότι μόλις έδωσα και την απάντηση στο αν θα τον υλοποιήσω)

Παράθεση:
Κατι που πιστευω οτι θα το ξεπερασεις, μολις ερωτευτεις εναν υπαρκτο ανθρωπο.Για να γινει ομως αυτο πρεπει να εισαι ανοιχτη σε αυτο..Και εσυ δε μου φαινεσαι ανοιχτη, εμενα μου φαινεσαι οτι εχεις παρει της αποφασεις σου..

GWGW, πες μου ΕΝΑΝ, που ερωτεύεται με σκοπό απ' την αρχή να σταματήσει κάποια στιγμή να είναι ερωτευμένος.Πες μου, ΈΝΑΝ, που ερωτεύεται και δεν έχει σκοπό απ' την αρχή,να μείνει μ' αυτό το άτομο.Είμαι ανοιχτή. Αλλά σ'εκείνον.Δεν μου έχει κάνει κάτι κακό για να αρχίσω να ψάχνω άλλον.Και να παρουσιαστεί πρόβλημα κάποια στιγμή είναι σωστό να τα παρατήσουμε με τη πρώτη δυσκολία? Δεν νομίζω.Οι δυσκολίες αν αντιμετωπιστούν σωστά, μπορούν να φέρουν το ζευγάρι πιο κοντά.


Sarmad, ήδη έχω φωτοτυπίσει το άρθρο και έχω αρχίσει να το διαβάζω.

Παράθεση:
But the dream will not be clear because of barriers that have to be crossed before
the message can become a part of your ordinary dreaming state.
Each barrier eliminates something, transforms something.
Each body has its own symbology so every time a dream passes from one body to another
it is translated into the symbology of that body. Then, everything becomes confused.


Έχει αρκετό ενδιαφέρον.Θα σου απαντήσω μόλις το τελειώσω για τυχόν απορίες, αν ξέρεις


Logos, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, μην ανησυχείς.

Παράθεση:
ερωτική επαφή για έναν άνθρωπο ..έχει ένα ψυχικό σκέλος (ιδιαίτερα για μια γυναίκα) αλλά έχει και ένα σωματικό που είναι άρρηκτα συνδεδεμένα μεταξύ τους.Η οντότητα με την οποία επικοινωνείς,άν κατάλαβα καλά, δεν διαθέτει υλικό σώμα...ακόμα τουλάχιστον


Το ψυχικό σκέλος, υπάρχει.Ιδιαίτερα απ' τη πλευρά μου, σε διαβεβαιώνω.Η οντότητα η συγκεκριμένη, απ 'ότι κατάλαβα και έχει ήδη ειπωθεί, είναι κάτοικος του αστρικού.Έχει μια πιο λεπτοφυή δομή. Και εγώ έχω αστρικό σώμα.Όταν κάνουμε έρωτα, αλληλεπιδρούν τα αστρικά μας σώματα και το δικό μου, μου μεταφέρει απο πρώτο χέρι την εμπειρία.Το συνειδητοποιώ για τα καλά όταν ξυπνάω.

Δεν πιστεύω ότι είναι μόνο μια ερωτική φαντασίωση αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι με εξάπτει πολύ
Κάνουμε και ένα σωρό άλλα πράγματα.Πολλά.

Τον αγαπώ με αγαπάει.Για μένα ΔΕΝ είναι μόνο μια ερωτική φαντασίωση.Είναι πολλά περισσότερα.Γυναίκα είμαι.

Όταν βρω χρόνο θα σου παραθέσω ένα μικρό κομμάτι σχετικά με τα όνειρα και τη χημεία στο σώμα απο ένα βιβλίο που έχω του Stephen La Berge

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 23:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Yami, o Stephen LaBerge αναφέρει:

.........................................
Individuals who experience lucid dreaming develop a framework of knowledge
by which to conceptualize and give meaning to their experiences.
These semantic frameworks affect the consciousness of lucid dreamers in a contextual fashion by providing assumptions,
expectations and beliefs upon which the lucid dreamers interpret their experiences and acts.
Because there is a large diversity of perceptual experience in lucid dreams (to be outlined below),
an equally wide variety of semantic frameworks have developed to give meaning to these experiences.
The knowledge framework used by a given individual does not require that the experiences be conceptualized
by that individual as “a lucid dream”. The semantic framework itself does not even have to be true.
How lucid dreamers conceptualize their “non-waking experience” is a function of their general knowledge.


..................................
“Habitual lucid dreamers almost unanimously stress the importance of emotional detachment
in prolonging the experience and retaining a high degree of lucidity.”

A second problem of emotional involvement is that the lucid dreamer’s consciousness
may be reabsorbed by the dream, and as the lucid dreamer becomes emotionally absorbed,
re-identify with the dream role. This amounts to a displacement of the lucid dream context by
a nonlucid dream context. This is a problem more often encountered by beginners than experienced lucid dreamers,
and through practice and experience, one can learn to maintain lucidity in spite of intense
and emotional involvement with the dream.

.....................................
The thoughts, conceptions, metacognitive reflections and expectations of lucid dreamers
are strongly conditioned by the dreamers’ semantic framework. Within a given semantic framework,
the quality of lucid dreamers’ thinking tends to be consistent.
However, the use of different semantic frameworks results in more or less accurate conceptions
of the lucid dream experience. For example, lucid dreamers who conceptualize their lucid dreams
as out-of-body experiences (OBEs) may tend to confuse physical and dream objects,
and may operate under the assumption that what they perceive in their lucid dreams corresponds
to physical reality (LaBerge, 1985). People who conceive of their lucid dreams as astral
projections may come to similarly flawed conclusions.

........................................................................................................
the astral (;) projector may act as if dream characters are “real” and not mental representations.

.........................................................................................
There is more voluntary choice available to lucid dreamers than to nonlucid dreamers.
The experienced lucid dreamer seems capable of exercising at least as much free choice
while dreaming as waking. However, waking volition is constrained by general knowledge and past experience.
Likewise, volition during lucid dreams is constrained by the dreamer’s semantic framework
and past lucid dream experience. These factors together define to the lucid dreamer what is
and is not possible, and therefore, what voluntary choices are available.
The set of these possible choices are contained in the lucid dreamer’s goal-options context.

.............................................

The actions of lucid dreamers vary from simple to complex.
A lucid dreamer’s actions may be reflexive, as when walking in a lucid dream without losing balance.
Others are instinctive, such as attempting to avoid threatening situations.
Still others are habitual, such as speaking or driving a car or performing other procedural
tasks in a dream. Finally, some of the actions are deliberate and based on volitional choice.
Volitional actions are initiated by the lucid dreamer for any number of reasons: curiosity, desire, etc.


Αποσπάσματα απο το άρθρο: Varieties of Lucid Dreaming Experience
Stephen LaBerge and Donald J. DeGracia

http://www.lucidity.com/VOLDE.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 00:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Logos,

διάβασε τα παρακάτω απόσπάσματα.Είναι απ' το βιβλίο του Stephen LaBerge: "Exploring the world of lucid dreaming".Πιστεύω να σε βοηθήσoυν να καταλάβεις καθώς είναι πιο επιστημονικό απ' τις προσπάθειές μου να περιγράψω την δυναμική αληθινή ένταση της συγκεκριμένης εμπειρίας που για μένα είναι πιο αληθινή και απ' την αληθινή.

GWGW θα ήθελα και συ να το διάβαζες


Why dreams seem real: Mind/brain/body relationships during dreaming


One of the most dramatic demonstrations of the correspondence, between physiology and dream activity came from studies of lucid dream sex...(sexual activity during REM)

Since women report more orgasms in dreams than men do,we began with a female object..

During the fifteen-second section of her physiological record which she signaled as the moment of orgasm, her vaginal muscle activity, vaginal pulse amplitude and respiration rate reached their highest values of the night, and they also were considerably elevated in comparison to the rest of the REM period.


Dreamed action produces real effects on the brain and body


The experiments just reviewed supported the conclusion that the events you experience while asleep and dreaming produce effects on your brain much the same as if you were to experience the corresponding events while awake.Addiotional studies uphold this conclusion.When lucid dreamers hold their breaths or breathe fast in a dream, they really do hold their breaths or pant.

In short, to our brains, dreaming of doing something is equivalent to actually doing it.This finding explains why dreams seem so real.To the brain, they are real.

Indeed, since dream activities produce real physiological effects, lucid dreaming may be useful for facilitating the functioning of the immune system.

Although the tendency of our culture has been to ignore dreams, dream experiences are as real to us as waking life.


(GWGW, σου προτείνω να δοκιμάσεις μια φορά αν κάνεις συνειδητό ονείρεμα και πιστεύω να καταλάβεις.Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο)


Και κάτι που μου ήρθε τώρα:

"Our truest life is when we are in dreams awake"
Thoreau

Οι ανατολικές θρησκείες υποστηρίζουν εδώ και παααααρα πολλά χρόνια, ότι η "πραγματικότητα" που ζούμε δεν είναι παρα ένα όνειρο και ότι η πραγματική πραγματικότητα είναι αυτή που ζούμε στα όνειρα.

Επίσης η νέα φυσική, αστροφυσική, κβαντομηχανική έχουν αρχίσει να καταλήγουν στα ίδια πράγματα. Ότι ο κόσμος δεν είναι αυτό που βλέπουν τα μάτια μας.Όλα είναι ενέργεια.Πειράματα με τα κβάντα (απο τα οποία αποτελούνται τα πάντα), έχουν δείξει ότι τηλεμεταφέρονται στο άσχετο.Πόσο λοιπόν πραγματική και σταθερή είναι η "πραγματικότητα" που ζούμε?

Ίσως τελικά η οντότητα που συναντώ στα όνειρά μου να είναι πραγματική και εγώ να είμαι το όνειρο γι' αυτόν.

Πιστεύω να μη το παράκανα αλλά, πήρα το θάρρος λόγω του ιδιαίτερου αντικειμένου που ερευνά ο χώρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 00:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sarmad μαζί γράφαμε?


Παράθεση:
the astral (;) projector may act as if dream characters are “real” and not mental representations.


Μια απορία. Aυτά που αναφέρει ο Laberge σαν mental representations,δεν είναι και αυτά μια μορφή ενέργειας που μπορούν και χωρίς τη βοήθεια ή την επιπλοκή κανενός παράγοντα του ονειρευτή να έχουν μια συγκεκριμένη δράση? Δηλάδή απο μόνα τους?

Και εμάς τους ανθρώπους πολύ συχνά μας ελέγχει αυτό που αρχικά μας δημιούργησε (οικογένεια, κοινωνία), αλλά υπάρχουν και κάποιες φορές που κάνουμε πραγματικά αυτά που μας εκφράζουν.Καθώς μεγαλώνουμε και ωριμάζουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 01:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bizarre,
βρήκα στο τοπικ με την αστρική προβολή, ένα διαχωρισμό των διαφόρων οντοτήτων που παραθέτει η gretel απο το βιβλίο "αστρικός κόσμος" της Α.Μπεζαντ.

1) Ανθρώπινοι
2) Μη ανθρώπινοι
3) Τεχνητοί

Προσωπικά πιστεύω ότι η οντότητα που συναντώ, ανήκει στη δεύτερη κατηγορία και πιο συγκεκριμένα είναι ή αστρική ουσία ή άγγελος.Το δεύτερο ίσως είναι πιθανότερο, αν το συνδιάσω με τις δύο εμπειρίες που είχα.
Αλλά πάλι, ο τομέας με την ερωτική επαφή με μπερδεύει λίγο (οι άγγελοι δεν κάνουν έρωτα. Ή κάνουν? Μερικοί που αποφασίζουν να ρίξουν το επίπεδο τους για χάρη κάποιου ανθρώπου που ενδιαφέρονται? Αν πάρουμε το the city of angels? Ωραία ταινία, παρεπιπτόντως.)

Θα θέλατε να μου πείτε τη γνώμη σας?

Το link είναι:http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4045
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 09:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα σε ολους..!!

κουκλα δε το διαβασα ακομη αυτο που εγραψες..ειναι και πολλες σελιδες..καποια στιγμη που θα το διαβασω θα σου πω..

παντως η μονη αποψη που μου αρεσε ειναι οτι ισως ο φιλος σου να ειναι μια αστρικη προβολη ενος πραγματικου ανθρωπου, και μακαρι καποτε να γνωριστειτε και εκτος υπνου..

παντως επειδη δε νιωθω οτι μπορω να προσφερω στη συζητηση,αλλωστε οι γνωσεις μου σε αυτα τα θεματα ειναι νηπιαγωγείου, ουτε ειμαι τοσο προοδευτικη σαν ατομο, θα κανω παυση, αλλα θα το παρακολουθω το θεμα γιατι εχει ενδιαφερον..

Σιγουρα ομως φιλη Yami ευχομαι να βρεις την απαντηση που θες..
Ειναι και περίοδος διακοπων, και ισως γιαυτο δεν απαντησαν πολλα μελη που εχουν πολλες γνωσεις σε αυτα τα θεματα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sarmad
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sarmad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami γράφεις:

Sarmad μαζί γράφαμε?

Όχι ακόμα!

Επίσης:

Παράθεση:
the astral (;) projector may act as if dream characters are “real” and not mental representations.


Μια απορία. Aυτά που αναφέρει ο Laberge σαν mental representations,δεν είναι και αυτά μια μορφή ενέργειας
που μπορούν και χωρίς τη βοήθεια ή την επιπλοκή κανενός παράγοντα του ονειρευτή να έχουν μια συγκεκριμένη δράση?
Δηλάδή απο μόνα τους?

Σ' ένα θέατρο σκιών, μπορείς να ταυτιστείς με τον ήρωα, μα σάν σε κουτσουλήσει ένα περιστέρι,
Εσύ θα φέρεις το χέρι στο κεφάλι, όχι ο ήρωας.

.................. ...................... .....................

Και εμάς τους ανθρώπους πολύ συχνά μας ελέγχει αυτό που αρχικά μας δημιούργησε (οικογένεια, κοινωνία),
αλλά υπάρχουν και κάποιες φορές που κάνουμε πραγματικά αυτά που μας εκφράζουν.Καθώς μεγαλώνουμε και ωριμάζουμε.

Kάνουμε πραγματικά αυτά που μας εκφράζουν...; Μεγαλώνουμε κι ωριμάζουμε....; Μάλλον format μας χρειάζεται!

................... ......................... .......................

In short, to our brains, dreaming of doing something is equivalent, to actually doing it.
This finding explains why dreams seem, so real.
To the brain, they are real.


Αγαπητή Yami προσθέτεις:

"Οι ανατολικές θρησκείες υποστηρίζουν εδώ και παρα πολλά χρόνια, ότι η "πραγματικότητα" που ζούμε
δεν είναι παρα ένα όνειρο και ότι η πραγματική πραγματικότητα είναι αυτή που ζούμε στα όνειρα

Εδώ το χαλάς! Πράγματι οι ανατολικές θρησκείες θεωρούν πως αυτό που ζούμε είναι σαν όνειρο
γιατί βρισκόμαστε σε κατάσταση μεταφυσικού ύπνου, όμως καμμιά θρησκεία δεν υποστηρίζει πως
η πραγματικότητα βρίσκεται στα όνειρα. Παραπήρες φόρα.

Και συνεχίζεις:

Ίσως τελικά η οντότητα που συναντώ στα όνειρά μου να είναι πραγματική και εγώ να είμαι το όνειρο γι' αυτόν.

Ο φημισμένος master Chuang-Tzu μπήκε ένα πρωΐ στην κουζίνα του ashram για να πάρει το πρωΐνό του
και έδειχνε βαρύς και σκεπτικός. Ένας μαθητής εξεπλάγη που τον είδε έτσι και τον ρώτησε τί του συνέβη.

Ο Chuang-Tzu άρχισε να λέει με αθώο ύφος πως είχε ένα πολύ περίεργο όνειρο τη νύχτα που τον προβλημάτιζε.
- Τί όνειρο είναι αυτό που μπορεί να σε προβλημάτισε; Λέει ο μαθητής με απορία.
- Κοίταξε, στ' όνειρο ήμουν μια πεταλούδα που πετούσε αμέριμνη εδώ κι εκεί απο λουλούδι σε λουλούδι..
- Έ, και λοιπόν, πού είναι το πρόβλημα; Ωραίο όνειρο φαίνεται.
- Το πρόβλημα είναι ό,τι στ' όνειρο δεν είχα ιδέα για τον Chuang-Tzu, ήμουν απλά μιά πεταλούδα.
Μόλις όμως ξύπνησα, μπερδεύτηκα. Ήμουν άραγε πρίν ο Chuang-Tzu που ονειρεύονταν πως είναι μια πεταλούδα
ή είμαι τώρα μια πεταλούδα που ονειρεύεται πως είναι ο Chuang-Tzu;

Ο μάγειρας που άκουγε την ιστορία, παίρνει αμέσως μιά βρεμμένη πετσέτα
και την κατεβάζει με δύναμη στο κεφάλι του master!

- Τί κάνεις εκεί; Φώναξε ο πρώτος μαθητής, έκπληκτος απ' την ανόσια πράξη του αδελφού του.
- Ήθελα απλά να βεβαιωθώ άν έχουμε μπροστά μας μια πεταλούδα που ονειρεύεται πως είναι ο master μας,
ή είναι ο master μας, που παίζει με τα νεύρα μας πρωινιάτικα.
Άντε, έχουμε και δουλειές να κάνουμε.

.

Edited by - Sarmad on 16/08/2006 14:32:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 21:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, GWGW

Και μένα θα μου άρεσε να υπάρχει στην πραγματικότητα.

Παράθεση:
μακαρι καποτε να γνωριστείτε και εκτος υπνου..
Σιγουρα ομως φιλη Yami ευχομαι να βρεις την απαντηση που θες..

Ευχαριστώ GWGW.
Αν κάποια στιγμή νιώσεις ότι θέλεις να προσθέσεις κάτι, παρακαλώ κάντο.


Γεια σου Sarmad

Παράθεση:
Σ' ένα θέατρο σκιών, μπορείς να ταυτιστείς με τον ήρωα, μα σάν σε κουτσουλήσει ένα περιστέρι,
Εσύ θα φέρεις το χέρι στο κεφάλι, όχι ο ήρωας.


Εκτός και αν ο ήρωας προλάβει και πιάσει την κουτσουλιά στον αέρα με μία αεροβική κίνηση


Παράθεση:
Kάνουμε πραγματικά αυτά που μας εκφράζουν...; Μεγαλώνουμε κι ωριμάζουμε....; Μάλλον format μας χρειάζεται!

Εδώ θα συμφωνήσω κάπως αλλά είπα: κάποιες φορές.(Όχι πάντα)


Παράθεση:
Ο μάγειρας που άκουγε την ιστορία, παίρνει αμέσως μιά βρεμμένη πετσέτα
και την κατεβάζει με δύναμη στο κεφάλι του master!

- Τί κάνεις εκεί; Φώναξε ο πρώτος μαθητής, έκπληκτος απ' την ανόσια πράξη του αδελφού του.
- Ήθελα απλά να βεβαιωθώ άν έχουμε μπροστά μας μια πεταλούδα που ονειρεύεται πως είναι ο master μας,
ή είναι ο master μας, που παίζει με τα νεύρα μας πρωινιάτικα.
Άντε, έχουμε και δουλειές να κάνουμε.


Να υποθέσω ότι το τελευταίο κομμάτι είναι δικό σου και ότι εσύ ήσουν ο μάγειρας?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 14:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη yami

Κάθησα και διάβασα με προσοχή τα διάφορα πόστ σου και αντιλήφθηκα δυστυχώς ότι πρέπει να έχεις πολύ μικρή ή ασαφή γνώση πρακτικού αποκρυφισμού στον τομέα που αποκαλούν οι σοβαρά πρακτικώς ενασχολούμενοι αποκρυφιστές ως ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑΚΟΥ.

Θα μπορούσαμε να γράψουμε τόμους για την συγκεκριμένη τεχνική αλλά θα βάζαμε σε κίνδυνο αρκετούς ανθρώπους και κυρίως τους μικροτερους και επίδοξους πειραματιστές που πιθανά να διαβάζουν το φόρουμ και συνήθως θέλουν αυτό που προστάζει συχνά η ανθρώπινη φύση δηλαδή Αποτελέσματα Δίχως Κάματο.

Η δημιουργια τεχνητού στοιχειακού είναι περίπλοκη και δύσκολη εργασία καθώς χρειάζεται έναν έμπειρο αποκρυφιστή με πολύ καλή γνώση και κατάρτιση του εγχειρήματος.

Γενικά οι αποκρυφιστές έχουν κάποιες τεχνικές δημιουργίας τέτοιων στοιχειακών όπως θα διάβασες και στα εξαιρετα γραπτά της κυρίας Νίλ η οποία επισκέφθηκε την Ανατολή με σκοπό συλλογής γνώσης και περιέγραψε την κατασκευή ενός τούλπα (θιβετανικός όρος για το τεχνητό στοιχειακό).

Συνήθως αυτοί που θέλουν να ενσαρκώσουν κοσμικές ενέργειες σε ανθρωπινη καταληπτη μορφή κατασκευάζουν ένα αστρικό καλούπι π.χ τη σκεπτομορφή ενός άγγελου και αφού προσδώσουν τον κατάλληλο συμβολισμό (χρώμα ρουχισμού, διαδήματα, σκήπτρα κτλ) με κατάλληλες επικλήσεις εμψυχώνουν αυτή την σκεπτομορφή έως ότου την ζωντανέψουν και αυτή μετέπειτα θα αντιπροσωπεύει την αντίστοιχη κοσμική ενέργεια π.χ ο αρχάγγελος Ραφαήλ ο οποίος φέρει τη θεραπεία στα φτερά του κατά το Καββαλιστικό π.χ σύστημα.

Μέσω τυπικών και επικλήσεων συχνά πολύ παλαιών η κατασκευασμένη οντότητα με τον παραπάνω τρόπο υπακούει και την διατηρούμε σε έλεγχο.

Το τεχνητό στοιχειακό για ένα Μάγο (και δεν μιλώ για ταχυδακτυλουργό) μπορεί να κατασκευαστεί με δύο τρόπους. Ο ένας τύπος απαιτεί την ουσία δημιουργίας του απο τον ίδιο το Μάγο , ο άλλος τύπος ο πιό δύσκολος απαιτεί στοιχειακή ενέργεια απο τα τέσσερα στοιχεία καθώς και ζωοποιο πνεύμα απο το Μάγο αλλά του καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια σε σχέση με τον πρώτο τύπο. Εξυπακούεται ότι ο δεύτερος τύπος θέλει πολύ ανεπτυγμένο Μάγο και κύριο των Στοιχείων (που να έχει περάσει και τις αντίστοιχες μυήσεις είτε μόνος είτε σε κάποιο τάγμα) καθώς εάν δεν μπορεί να τιθασεύσει τις ενέργειες των Στοιχείων αυτά θα τον τσακίσουν στην συνέχεια προκαλώντας του πολλά προβλήματα.

Οι περισσότεροι απειροι πειραματιζόμενοι τσαλαβουτούν στην πρώτη έκδοση τεχνητού στοιχειακού, αυτό που είναι κατασκευασμένο απο την ίδια την ζωτική τους ενέργεια και για να μιλήσουμε πιό τεχνικά απο την δική τους αιθερική ουσία. Οπως σωστά ανέφεραν κάποιοι φίλοι πιό πάνω αυτό είναι επικίνδυνο καθώς θα εξαντλήσει τον δημιουργό τους απο ζωτικότητα. Ναι είναι αλήθεια ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος κατ εικόνα και καθ ομοίωση του Θεου και κατά συνέπεια μπορεί να δημιουργήσει, ο Θεός όμως είναι ασύλληπτος ,πάνσοφος και αρτια καταρτισμένος με την τεχνική έννοια του ορου ,τόσο όσο να δημιουργήσει ένα Σύμπαν άκοπα με την υλοποιημένη σκεπτομορφή του. Ο άνθρωπος όμως στερείται εγγενούς σοφίας συνήθως και κατά συνέπεια και τα αποτελέσματα βρίθουν απο προβλήματα όταν εντρυφεί σε τέτοιες πρακτικές.

Ο αρχαίος αλλά και ο σημερινος μυημένος έχει ένα καλό πακέτο γνώσεων αλλά και πρώτων βοηθειών σε περίπτωση στραβής με τα τεχνητά στοιχειακά αλλά και τη γνώση να αποφύγει τη ζημιά, αλλά να δούμε πως δημιουργείται η ζημιά. Θα μιλήσουμε τόσο για τον αρχάριο, τον έμπειρο αποκρυφιστή αλλά και τον απλό άνθρωπο που παρήγαγε μία εκούσια ή ακούσια σκεπτομορφή και άρχισε το παιχνίδι μαζί της στο Αστρικό πεδίο.

Εστω λοιπόν ότι ένας αρχάριος αποκρυφιστής φεύγει για διακοπές και θέλει να προστατεύσει το σπίτι του ή το αυτοκινητο του απο ληστές και κλέφτες. Κατασκευάζει λοιπόν με τη φαντασία του και το ανάλογο συναίσθημα στο Αστρικό πεδίο ,τη μορφή ενός όντος με δαιμονική όψη έτσι ώστε να επιτεθεί σε οποιονδήποτε επίδοξο κλέφτη.
Για να τραφεί η σκεπτομορφή αλλά και για να διατηρείται εν ζωή θα πρέπει ο μάγος να την συνδέσει με ένα λώρο για να τρέφεται συνέχεια αλλά και να την χρησιμοποιεί συχνά και ως παρατηρητή-κάμερα μέσω της οποίας θα μπορεί να παρακολουθεί το σπίτι ή το αυτοκίνητο του εξ αποστάσεως. Οπως σωστά ανέφερε και η Dion Fortune στην Ψυχική Αυτοάμυνα της, αυτά τα τεχνητά στοιχειακά θέλουν περιοδική φόρτιση γιατί ακτνοβολούν ενέργεια και συμπεριφέρονται ως μπαταρίες που με τον καιρό αδειάζουν.
Ο κλέφτης λοιπόν μόλις πλησιάσει τον στόχο η οντότητα-τεχνητό στοιχειακό θα του επιτεθεί νοητικά και θα τον συσκοτίσει, μπορεί να νιώσει αδιαθεσία ή να αισθανθεί ότι δεν αξίζει τον κόπο να κλέψει το συγκεριμένο σπίτι ή αυτοκίνητο και άν έχει και ψυχικές δυνάμεις και δεί νοητικά-αστρικά το τεχνητό στοιχειακό εάν δεν είναι μυημένος σίγουρα θα κόψει λάσπη έντρομος και πανικόβλητος.

Ο εμπειρος μυημένος θα έχει προγραμματίσει εξαρχής το software του τεχνητού στοιχειακού, δηλαδή το πόσο θα ζήσει, το τι θα κάνει και το πώς με ακρίβεια ώρας θα το καταστρέψει. Επίσης το πώς θα κόψει το λώρο που τους συνδέει. Ο άπειρος τα παραβλέπει αυτά και κατά συνέπεια συνήθως την πατάει καθώς είτε ο προγραμματισμός του στοιχειακού ειναι ελλιπής είτε του είναι αδύνατο να κόψει στη συνέχεια το λώρο που τους συνδέει καθώς θα πεθάνει εάν το κάνει απο αστρική-νευρική αιμορραγία ενέργειας. Εκεί ο μόνος τρόπος του να σωθείς είναι να κόψεις ελαφρά το φαί του στοιχειακού και να κατασκευαστεί τελετουργικά –αστρικά μία δικλείδα ροής, κάτι σαν μία βάνα νερού που να επιτρέπει να πηγαίνει μικρή ποσότητα ενέργειας πρός το στοιχειακό και αυτό μετά απο συμφωνία με το στοιχειακό το οποίο έχει πλέον αποκτήσει ημισυνειδητότητα και έχει γίνει και βαμπιράκι. Απο ίδια πείρα κάποτε πάλεψα αρκετά με ένα τέτοιο στοιχειακό το οποίο μου ταξε λαγούς με πετραχήλια να μην το αφανίσω στην δεδομένη στιγμή που θα ερχόταν η καταστροφή του.
Εγινε μάλιστα ο καλύτερος ρουφιάνος λέγοντας μου άπειρα κουτσομπολιά για τον περίγυρο μου τα οποία στη συνέχεια αποδείχθηκαν σωστά.
Το κατέστρεψα όμως σύμφωνα με το πρόγραμμα μετά απο 3 μήνες απο τη δημιουργία του καθώς εάν το άφηνα θα με έτρωγε και αυτό όπως και όλους τους υπόλοιπους που το άφησαν να ζεί ανεξέλεγκτα.

Το μόνο καλό που έχει το παραπάνω pattern είναι ότι το στοιχειακό είναι έτοιμο να δώσει και τον πισινό του για χάρη του μάγου επιτεθέμενο σε οποιονδήποτε του επιτίθεται ή τον κακολογεί καθώς του πειράζει κάποιος τον/την τροφό του. Αυτό πρέπει να το σκεφτεί ιδιαίτερα η φίλη μας Yami σχετικά με τον «προστάτη» της.

Στην περίπτωση του αμύητου τώρα ο οποίος αρχίζει με μία απλή ερωτική ή μη φαντασίωση όπως κάνουμε όλοι συνήθως είτε ονειροπολώντας ερωτικές σκηνές , είτε αυνανιζόμενοι (ακόμα χειρότερα καθώς εκλύεται σημαντική ενέργεια), είτε κάνουμε έρωτα με έναν ενώ σκεφτόμαστε άλλον κτλ. Εκεί ελοχεύουν κίνδυνοι όπως και οι πειρασμοί-θυληκοί δαίμονες που έβλεπε ο Αγιος Αντώνιος κατά την απομονωση του.

Εκεί εάν υπάρχει ο ανάλογος συναισθηματισμός αλλά και η πεντακάθαρη οραματιστικά φαντασίωση τότε έχουμε φτιάξει ένα τεχνητό στοιχειακό χωρίς να το έχουμε καταλάβει. Η μορφή που θα πάρει θα είναι αυτή της φαντασίωσης μας είτε αυτή που θέλαμε να είναι αλλά κρύβεται στο υποσυνείδητο. Η μορφή αυτή είναι απτή και πραγματική ειδικά σε ονειρική κατάσταση μπορούμε να κάνουμε ακόμη και έρωτα μαζί της σε εκείνο το πεδίο και να είναι η αίσθηση πιό δυνατή και απο αυτή του φυσικού πεδίου. Επειδή όμως αυτή η διαδικασία θυμίζει δύο συγκοινωνούντα δοχεία, όταν η εκροή του δημιουργού φτάσει σε επίπεδα τέτοια που του αντλεί υπερβολική ζωτικότητα τότε έχουμε φτάσει στα επίπεδα των incubus και succubus, των αρσενικών ή θυληκών «δαιμονων» του Μεσαίωνα ,οι οποίοι απομυζούσαν την ζωτικότητα απο τα θύματα του μέσω ερωτικών ονείρων.

Σε κάποιο βιβλίο του Stanislas de Guaita , ενός σοβαρότατου Γάλλου αποκρυφιστή και Καββαλιστή και φίλου του Παπύς, αναφερόταν μία περίπτωση όπου κάποιοι ιεραπόστολοι πηγαίνοντας σε κάποια χωριά της Κίνας, είδαν με τα μάτια τους πολλούς κάτισχνους και αποδυναμωμένους Κινέζους σαν τους υποσιτισμένους στην υποανάπτυκτη Αφρική. Ο λόγος ήταν κατά τους Κινέζους η λεγόμενη κατ αυτούς «Αγάπη με τα πνεύματα» και φυσικά εξηγούσαν λεπτομερώς και όλο το σεξουαλικό κομμάτι που συνέβαινε στο αιθερικό επίπεδο. Εκεί και άν φεύγει ενέργεια.

Ενας όχι και τόσο έμπειρος μάγος και μετά δυσκολίας μπορεί να πείσει ένα succubus να δέχεται ένα ποσοστό ενέργειας του γύρω στο 5% ως τροφή, μέσω αυνανισμού-οραματισμού ή τεχνητού οραματισμού-οργασμού απο το succubus. Αυτο γινεται αλλά κρατά το μάγο συνεχώς στην τσίτα και άν πέσει και άρρωστος βαριά ακόμα και αυτό το 5% μπορεί να του φανεί απαραίτητο ή να του αποβεί και μοιραίο.

Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι καθόλου απλά καλή μου φίλη και εάν δεν έχεις εντρυφήσει στα τερτίπια του Αστρικού πεδίου και στο πώς να κόψεις τους λώρους με το τεχνητό στοιχειακό σου πιθανά να έχεις προβλήματα. Εάν θελεις τρόπους για να το κάνεις διάβασε την Ψυχική Αυτοάμυνα της Fortune το οποίο περιγράφει κάποιες τεχνικές μέσα, αλλιώς ο Θεός να σε βοηθήσει.

Σύμφωνα με την παράδοση εάν το στοιχειακό κάποια στιγμή αφεθεί μόνο του και φύγει απο εσένα και πάει αλλού να βαμπιρίσει τότε κάθε πράξη του θα φορτώνει και ένα λιθαράκι στο κάρμα σου, ειδικά εάν το έκανες τεχνιέντως και όχι απο άγνοια.

Η αποψη μου είναι ότι πιθανά να είχες δουλέψει στα Μυστήρια σε παλαιότερη ενσάρκωση και αυτά αναδύθηκαν απο τον υποσυνείδητο νού σου αλλά χωρίς την ανάμνηση της τεχνικής τους (όπως σωστά αναφέρει και σε μία άλλη περίπτωση η Fortune) κατά συνέπεια προσπάθησες να οδηγήσεις αυτοκίνητο χωρίς ούτε ένα μάθημα και αυτό φυσικά ελοχεύει κινδύνους καθώς ο χειρούργος πρώτα μαθαίνει να κόβει στο νεκρό πτώμα πρίν προχωρήσει στον ζωντανό ιστό κάποιου.

Η φαντασία δεν είναι παιχνίδι και εμπλουτίζει ή κατακρεουργει΄τον ψυχισμό μας. Κάποιοι όμως (πολιτικοί,ιερατείο,συμφέροντα) θέλουν να μεγαλώνουμε έτσι ,σαν άβουλα ρομπότ χωρίς γνώση παρά μόνο αυτή του υλικού πεδίου και των απολάυσεων,σκηνών και βιοθεωριών απο τα media κτλ γιατί έχουν συμφέρον απο το να είμαστε άβουλα ρομπότ,θρησκόληπτοι, επιδειξιομανείς, αθεράπευτα εγωιστές κτλ

Για αυτό και οι Αρχαίοι έλεγαν ότι η Ισιδα δεν σηκώνει εύκολα τα πέπλα της σε οποιονδήποτε, τα Μυστήρια του Θεού και τα πνεύματα αποκαλύπτονται σε ανθρώπους με καρδιά παιδιού και αγνό πνεύμα, σε αυτούς που δεν θα συλήσουν τα κρύφια και τα ιερά αλλά θα τα διαφυλάξουν ως πολύτιμο μαργαριτάρι. Εύχομαι την καλύτερη έκβαση στο θέμα σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 17:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην περίπτωση του αμύητου τώρα ο οποίος αρχίζει με μία απλή ερωτική ή μη φαντασίωση όπως κάνουμε όλοι συνήθως είτε ονειροπολώντας ερωτικές σκηνές , είτε αυνανιζόμενοι (ακόμα χειρότερα καθώς εκλύεται σημαντική ενέργεια), είτε κάνουμε έρωτα με έναν ενώ σκεφτόμαστε άλλον κτλ. Εκεί ελοχεύουν κίνδυνοι όπως και οι πειρασμοί-θυληκοί δαίμονες που έβλεπε ο Αγιος Αντώνιος κατά την απομονωση του.

Εκεί εάν υπάρχει ο ανάλογος συναισθηματισμός αλλά και η πεντακάθαρη οραματιστικά φαντασίωση τότε έχουμε φτιάξει ένα τεχνητό στοιχειακό χωρίς να το έχουμε καταλάβει. Η μορφή που θα πάρει θα είναι αυτή της φαντασίωσης μας είτε αυτή που θέλαμε να είναι αλλά κρύβεται στο υποσυνείδητο. Η μορφή αυτή είναι απτή και πραγματική ειδικά σε ονειρική κατάσταση μπορούμε να κάνουμε ακόμη και έρωτα μαζί της σε εκείνο το πεδίο και να είναι η αίσθηση πιό δυνατή και απο αυτή του φυσικού πεδίου. Επειδή όμως αυτή η διαδικασία θυμίζει δύο συγκοινωνούντα δοχεία, όταν η εκροή του δημιουργού φτάσει σε επίπεδα τέτοια που του αντλεί υπερβολική ζωτικότητα τότε έχουμε φτάσει στα επίπεδα των incubus και succubus, των αρσενικών ή θυληκών «δαιμονων» του Μεσαίωνα ,οι οποίοι απομυζούσαν την ζωτικότητα απο τα θύματα του μέσω ερωτικών ονείρων.

Σε κάποιο βιβλίο του Stanislas de Guaita , ενός σοβαρότατου Γάλλου αποκρυφιστή και Καββαλιστή και φίλου του Παπύς, αναφερόταν μία περίπτωση όπου κάποιοι ιεραπόστολοι πηγαίνοντας σε κάποια χωριά της Κίνας, είδαν με τα μάτια τους πολλούς κάτισχνους και αποδυναμωμένους Κινέζους σαν τους υποσιτισμένους στην υποανάπτυκτη Αφρική. Ο λόγος ήταν κατά τους Κινέζους η λεγόμενη κατ αυτούς «Αγάπη με τα πνεύματα» και φυσικά εξηγούσαν λεπτομερώς και όλο το σεξουαλικό κομμάτι που συνέβαινε στο αιθερικό επίπεδο. Εκεί και άν φεύγει ενέργεια.



Αγαπητέ φίλε/φίλη Yngwie...διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα στοιχεία που παρέθεσες...μιας και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα πάνω σε αυτά που αναφέρθηκες.Η αλήθεια είναι...ότι προσωπικά ακόμα και αν είχα τη δύναμη-γνώση να δημιουργήσω μια τέτοια οντότητα δεν θα το έκανα...μιας και μου είναι αρκετό το ότι μαθαίνω και δημιουργώ τον ίδιο μου τον εαυτό.

Αυτό που κάποτε διάβασα...ήταν ότι η καταπιεσμένη σεξουαλικότητα μπορεί να δημιουργήσει φαινόμενα ΠΟΛΤΕΡΓΚΑ'Ι'ΣΤ...αλλά διαβάζοντας σήμερα και τις δικές σου πληροφορίες...δε σου κρύβω ότι μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες (όντας ανίδεος γύρω απο αυτά).Για παράδειγμα ..όλοι περάσαμε ή περνούμε το λούκι της εφηβείας...και ο αυνανισμός με τις έντονες φαντασιώσεις νομίζω ότι είναι μια συνήθης εμπειρία....να υποθέσω οτι οι έφηβοι φορτώνουν τον κόσμο μας με τέτοιες οντότητες (συγχώρα μου την απλο'ι'κότητα της σκέψης μου) ?Και μια ακόμα ερώτηση...στα πλαίσια του έρωτα...άντρες και γυναίκες ..την έχουμε "πατήσει" άγρια με κάποια άτομα και ίσως για κάποια περίοδο της ζωής μας σε επίπεδο σκέψεων και φαντασίας να "κολλήσαμε" μαζί τους (δημιουργήσαμε εμμονές) έστω κι αν ο έρωτας αυτός παρέμεινε ανεκπλήρωτος.Κάτι τέτοιο τι συνέπειες μπορεί να έχει τόσο για το υποκείμενο των σκέψεων αυτών...όσο και για το αντικείμενο (αυτούς προς τους οποίους απευθύνονται οι σκέψεις αυτές)..σε επίπεδο πέραν του φυσικού και του ψυχολογικού..?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή που ίσως επιδείξεις στις ερωτήσεις ενός εντελώς ανίδεου ανθρώπου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 19:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Remember Dr. Frankenstein


Cheers, Angelos.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 22:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε/φίλη Yngwie

Κατ' αρχάς σε ΧΙΛΙΟευχαριστώ για τον κόπο που έκανες γράφοντας για να μου εξηγήσεις κάποια πράγματα όσο μπορούσες καλύτερα και να μου ανοίξεις λίγο τα μάτια.

Ναι,η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου γνώση πρακτικού αποκρυφισμού.Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο θέμα.Τουλάχιστον συνειδητά.

Παράθεση:
Συνήθως αυτοί που θέλουν να ενσαρκώσουν κοσμικές ενέργειες σε ανθρωπινη καταληπτη μορφή κατασκευάζουν ένα αστρικό καλούπι

Η οντότητα που συναντώ στα όνειρά μου, είναι ένα τέτοιο αστρικό καλούπι? Θεωρείται σκεπτομορφή ή κάποιου άλλου είδους αστρική οντότητα? Δημιουργήθηκε απο μένα? Πως μπορώ να το ξέρω?


Παράθεση:
Απο ίδια πείρα κάποτε πάλεψα αρκετά με ένα τέτοιο στοιχειακό το οποίο μου ταξε λαγούς με πετραχήλια να μην το αφανίσω στην δεδομένη στιγμή που θα ερχόταν η καταστροφή του.
Εγινε μάλιστα ο καλύτερος ρουφιάνος λέγοντας μου άπειρα κουτσομπολιά για τον περίγυρο μου τα οποία στη συνέχεια αποδείχθηκαν σωστά.
Το κατέστρεψα όμως σύμφωνα με το πρόγραμμα μετά απο 3 μήνες απο τη δημιουργία του καθώς εάν το άφηνα θα με έτρωγε και αυτό όπως και όλους τους υπόλοιπους που το άφησαν να ζεί ανεξέλεγκτα.


Yngwie, το στοιχειακό αυτό προυπήρχε? Δηλαδή είχε ήδη δημιουργηθεί απο άλλους και συ απλά το πλησίασες ή ήρθε μόνο του σε σένα για κάποιο λόγο? Η δομή του πως ήταν? Ήταν αρκετά υλικό για να γινόταν ορατό απο το ανίδεο μάτι?


Παράθεση:
Εκεί εάν υπάρχει ο ανάλογος συναισθηματισμός αλλά και η πεντακάθαρη οραματιστικά φαντασίωση τότε έχουμε φτιάξει ένα τεχνητό στοιχειακό χωρίς να το έχουμε καταλάβει. Η μορφή που θα πάρει θα είναι αυτή της φαντασίωσης μας είτε αυτή που θέλαμε να είναι αλλά κρύβεται στο υποσυνείδητο. Η μορφή αυτή είναι απτή και πραγματική ειδικά σε ονειρική κατάσταση μπορούμε να κάνουμε ακόμη και έρωτα μαζί της σε εκείνο το πεδίο και να είναι η αίσθηση πιό δυνατή και απο αυτή του φυσικού πεδίου. Επειδή όμως αυτή η διαδικασία θυμίζει δύο συγκοινωνούντα δοχεία, όταν η εκροή του δημιουργού φτάσει σε επίπεδα τέτοια που του αντλεί υπερβολική ζωτικότητα τότε έχουμε φτάσει στα επίπεδα των incubus και succubus, των αρσενικών ή θυληκών «δαιμονων» του Μεσαίωνα ,οι οποίοι απομυζούσαν την ζωτικότητα απο τα θύματα του μέσω ερωτικών ονείρων.


Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το να κάνεις έρωτα ή αυνανισμό και να συγκεντρώνεσαι σε μία σκέψη, είναι ένας αρκετά ισχυρός τρόπος για να της δώσεις ζωή?
Έχω διαβάσει κάποια πράγματα γι' αυτούς τους δαίμονες που απομυζούν ζωτικότητα μέσω ερωτικών ονείρων αλλά δεν πιστεύω προς το παρόν ότι κινδυνεύω άμεσα απο κάτι τέτοιο, λόγω του ότι εκτός απο μια μικρή ταχυκαρδία (και αυτή όχι πάντα) και έντονο λαχάνιασμα, αφού ξυπνάω απο ένα τέτοιο όνειρο,νιώθω ανανεωμένη και γεμάτη ενέργεια (ελπίζω να μη νιώθω λάθος)


Παράθεση:
Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι καθόλου απλά καλή μου φίλη και εάν δεν έχεις εντρυφήσει στα τερτίπια του Αστρικού πεδίου και στο πώς να κόψεις τους λώρους με το τεχνητό στοιχειακό σου πιθανά να έχεις προβλήματα.


Ναι..το ξέρω.Ήδη έχω αποφασίσει να κάτσω να ασχοληθώ με το συνειδητό ονείρεμα και αστρική προβολή προς το παρόν, αλλά μαζεύοντας ταυτόχρονα και πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα που με προβληματίζει.Δηλαδή θα το αφήσω για κάποια χρόνια να δω πως θα εξελιχθεί στον τομέα:αστρικό πρώτα.


Παράθεση:
Η αποψη μου είναι ότι πιθανά να είχες δουλέψει στα Μυστήρια σε παλαιότερη ενσάρκωση και αυτά αναδύθηκαν απο τον υποσυνείδητο νού σου αλλά χωρίς την ανάμνηση της τεχνικής τους (όπως σωστά αναφέρει και σε μία άλλη περίπτωση η Fortune) κατά συνέπεια προσπάθησες να οδηγήσεις αυτοκίνητο χωρίς ούτε ένα μάθημα και αυτό φυσικά ελοχεύει κινδύνους


Θέλεις να πεις ότι κατα τη γνώμη σου, στο παρελθόν ήμουν κάτι σαν αποκρυφιστής?
Δεν θέλω να είμαι εκείνος ο τύπος που οδηγεί αυτοκίνητο χωρίς να έχει κάνει ούτε ένα μάθημα και γι' αυτό θέλω να μάθω πρώτα καλά τη θεωρία πριν περάσω, (αν περάσω) στην πράξη.

Συμφωνώ απόλυτα για την δύναμη που έχει η φαντασία. Ειδικά μάλιστα όταν ενεργοποιείται η δύναμη της θέλησης για να την κατευθύνει.Τότε πραγματικά τα πάντα είναι δυνατά.

Σ'ευχαριστώ ξανα, γιατί πραγματικά οι γνώσεις σου με βοήθησαν πολύ.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες ιστοσελίδες ή βιβλία, σχετικά με την Αλεξανδρα Νταβιντ Νελ, τον πρακτικό αποκρυφισμό,την δημιουργία τεχνητού στοιχειακού, ψυχική προστασία και οτιδήποτε άλλο νομίζεις ότι θα μπορούσε να συμβάλλει στο ξεκίνημά μου?


Αngelos, έγινες κατανοητός


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 00:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi σε όλα τα μέλη του esoterica,
είμαι νέο μέλος
Πρόσφατα διάβασα τις απόψεις σας για το θέμα της yami.Δυστηχώς παιδιά δεν ξέρω πολλά επι του θέματος αλλά πιστεύω ότι το εδώ είναι ιδανικό μέρος για να μάθω.Γι'αυτό θα ήθελα οποιοσδήποτε ενδιαφέρετε να απαντήσει:Δεν καταλαβα ακριβώς τι είναι οι σκεπτομορφές.Απ'ότι κατάλαβα ετυμολογικά προφανώς οι σκεπτομορφές έχουν άμεση σχέση με τις σκέψεις που κάνουμε αλλα δεν καταλαβα ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτών και των υπόλοιπων σκέψεων.Είναι σκέψεις που έχουν κάποιο πιο προταγωνιστικό ρόλο μέσα μας?πέρνουν προτοβουλίες?Διότι η Yami μιλούσε για κάποιον ήρωα απο cartoon η κάτι τέτοιο.Ένα είναι αυτό που θέλω να ρωτίσω,το δεύτερο είναι ποια είναι η διαφορά αστρικής και αιθερικής προβολής και τι κινδυνους εγκυμονούν για τους μη γνώστες του αντικειμένου?αυτα παιδιά και thanx για το support,συνεχίστε έτσι!
Με εκτίμηση
ΠέτροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 04:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Yngwie...διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα στοιχεία που παρέθεσες...μιας και δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα πάνω σε αυτά που αναφέρθηκες.Η αλήθεια είναι...ότι προσωπικά ακόμα και αν είχα τη δύναμη-γνώση να δημιουργήσω μια τέτοια οντότητα δεν θα το έκανα...μιας και μου είναι αρκετό το ότι μαθαίνω και δημιουργώ τον ίδιο μου τον εαυτό.



Εχεις δίκιο καθώς εάν δεν δουλέψουμε με το μέσα μας δεν θα καταλάβουμε ποτέ αυτό που συμβαίνει απέξω απο εμάς και κυριότερα το συνδυασμό και των δύο παραπάνω.

quote:

Αυτό που κάποτε διάβασα...ήταν ότι η καταπιεσμένη σεξουαλικότητα μπορεί να δημιουργήσει φαινόμενα ΠΟΛΤΕΡΓΚΑ'Ι'ΣΤ...

Αυτο αληθεύει καθώς ο άνθρωπος έχει τεράστιες ενέργειες μέσα του αλλά το τυχάρπαστο και χωρίς γνώση ξεκλειδωμα τους έχει σχεδον πάντοτε οδηγήσει την καταστροφή.

quote:

αλλά διαβάζοντας σήμερα και τις δικές σου πληροφορίες...δε σου κρύβω ότι μου δημιουργήθηκαν πολλές απορίες (όντας ανίδεος γύρω απο αυτά).Για παράδειγμα ..όλοι περάσαμε ή περνούμε το λούκι της εφηβείας...και ο αυνανισμός με τις έντονες φαντασιώσεις νομίζω ότι είναι μια συνήθης εμπειρία....να υποθέσω οτι οι έφηβοι φορτώνουν τον κόσμο μας με τέτοιες οντότητες (συγχώρα μου την απλο'ι'κότητα της σκέψης μου)

Ναι σαφώς. Ας μην ξεχνούμε ότι η Δυτική παράδοση κυρίως μετά τα φώτα της ανατολικής εξασκούσε σεξουαλική μαγεία ,κυρίως τα μαυρα (μιλάμε για μαύρους μάγους και όχι απαραίτητα σατανιστές καθώς μαυρος θεωρείται όποιος εκμεταλλεύεται τις κοσμικές δυνάμεις για ίδιον όφελος) ιερατεία για να εκμεταλλευτεί λεπτές πηγές ενέργειας όπως η σεξουαλική. Ο συνεχής οραματισμός μίας γυναίκας απο έναν αυνανιζόμενο άντρα θα δημιουργόύσε ένα πλάσμα στο αστρικό πεδίο με τη μορφή αυτής της γυναίκας το οποίο μετά εάν παρέμεινε ενωμένο μαζί του θα του πινε την ενέργεια με το μπουρί της σόμπας.

Αυτό δεν γίνεται με τη μία θέλει καιρό, αλλά έχω δεί τις περιπτώσεις δύο ανθρώπων μέχρι τώρα που τους συνέβη καθώς ο πόθος τους για μία γυναίκα που δεν ενεδινε στο ερωτικό τους κάλεσμα πυροδότησε τέτοιες καταστάσεις. Είδαν ολοζώντανο και απτό το πλάσμα των ονείρων τους σχεδόν ημιδιάφανο να θέλει να τους κάνει έρωτα. Καλά που προειδοποίηθηκαν και οι δύο και το κοψαν γρήγορα πρίν το πράγμα γίνει χωρίς επιστροφή.

quote:

?Και μια ακόμα ερώτηση...στα πλαίσια του έρωτα...άντρες και γυναίκες ..την έχουμε "πατήσει" άγρια με κάποια άτομα και ίσως για κάποια περίοδο της ζωής μας σε επίπεδο σκέψεων και φαντασίας να "κολλήσαμε" μαζί τους (δημιουργήσαμε εμμονές) έστω κι αν ο έρωτας αυτός παρέμεινε ανεκπλήρωτος.Κάτι τέτοιο τι συνέπειες μπορεί να έχει τόσο για το υποκείμενο των σκέψεων αυτών...όσο και για το αντικείμενο (αυτούς προς τους οποίους απευθύνονται οι σκέψεις αυτές)..σε επίπεδο πέραν του φυσικού και του ψυχολογικού..?


Αυτό θέλει πολλές σελίδες να εξηγηθεί πλήρως αλλά μπορούμε να αναφέρουμε κανά δύο πράγματα. Πρώτα απο όλα κάθε μας σκέψη δημιουργεί κάτι στο πεδίο της (νοητικό). Εάν αυτό γίνει εμμονή π.χ θα παίξω χαρτιά και θα κερδίσω, κατασκευάζει ένα όν στο Αστρικό πεδίο με την ονομασία Θα παίξω χαρτιά και θα κερδίσω.

Το όν με αυτό το όνομα οι αποκρυφιστές το ονομαζαν λάρβα. Η λάρβα αυτή λοιπόν ως είδος τεχνικού στοιχειακού θα έπρεπε να τραφεί με ψυχική ενέργεια για να επιβιώσει. Για να λάβει λοιπόν αυτήν την ενέργεια σκαναδαλίζει συναισθηματικά τον δημιουργό της και του προκαλεί συνεχώς την σκέψη Παίξε να κερδίσεις, ο δημιουργός το σκέφτεται , πορώνεται και παράγει συναισθηματική-Αστρική ενέργεια , ψυχική ενέργεια τρέφοντας με αυτήν την ενέργεια την λάρβα του.

Η λάρβα δεν έχει συνειδητοτητα με τη μορφή ευφυίας, είναι σαν άγριο ζώο, θα τον πιεί μέχρι να τον καταστρέψει μέχρι αυτός π.χ να χρεωθεί μέχρι τον λαιμό και να αυτοκτονήσει ως εγκαταλελλειμένος χαρτοπαίκτης. Για αυτό και σε κάθε ιερατείο της προκοπής οι μυημένοι θα έπρεπε να σβήσουν προσεκτικά τα πάθη τους.

Οι μαύροι μάγοι δεν είχαν τέτοια προβλήματα. Αντί να σβήσουν τα πάθη τους, έτρεφαν με την ενέργεια των μαθητών τους, των κατοικίδιων τους και των φυτών τους τις λάρβες τους μαυρίζοντας το κάρμα τους για αρκετές ενσαρκώσεις προσκείμενοι στο εφήμερο παρά στο διαρκές της εξέλιξης της ψυχής τους.

Οσο για το αντικείμενο των σκέψεων κάποιου τότε πάμε σε άλλα κόλπα. Θα πώ ένα κλασσικό παράδειγμα που το έχω ξαναγράψει επανειλλημένως στα φόρουμ εδώ γύρω και δείχνει με σαφήνεια το τι παίζεται.

Εστω λοιπόν ότι ένας μαύρος μάγος τσακώνεται με το γείτονα του και αποφασίζει να του κάνει κακό. Ο μαγγανευτής λαικός χαμηλής στάθμης μάγος θα του πετάξει νεκρόλαδα στην πόρτα απο καντήλια τάφου,κομποδεμένα ξόρκια στο πατάκι της πόρτας του κτλ κάνοντας του συχνά μεγάλη ζημιά αλλά όχι και τη χειρότερη. Ο μυημένος μαύρος με την ίδια σκληρή και πολύχρονη εκπαίδευση με τον λευκό θα ακολουθήσει την γνώση των δυνάμεων του νού. θα λειτουργήσει με την υποβολή και θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

Κάνει λοιπόν μία αστρική επιδρομή, τρυπάει την αύρα του γείτονα και του φυτεύει μία σκέψη οτι η γυναίκα του τον απατά με άλλον.Εάν η υποβολή βρίσκει γόνιμο έδαφος (άντρας με προβλήματα ανασφαλειών ότι θα του πηδήξουν τη γυναίκα, ζηλιάρης κτλ) θα φυτρώσει ο σπόρος. Εάν όλοι είχαμε υγιείς σκέψεις και μία θετική αύρα η υποβολή θα ήταν σαν ένα μικρό αγριόχορτο σε ένα υγιή κήπο, δεν θα επιζούσε όπως έλεγε και η μακαρίτισσα αποκρυφίστρια βεληνεκούς Dion Fortune.

Ο άντρας λοιπόν θα πάει στη δουλειά του και εκεί ως δια μαγείας (λόγω των κραδασμών του δηλαδή θα ελκύσει την αντίστοιχη κατάσταση) ο συνάδελφος θα τον πλησιάσει και θα του πει εμπιστευτικά π.χ Ξέρεις φίλε έχω τηνεντύπωση ότι η γυναίκα μου έχει σχέση με άλλον. Εκεί ο πρώτος άνδρας θα πεί ά εγώ βάζω το χέρι μου στη φωτιά, η δικιά μου γυναίκα κορώνα στο κεφάλι μου κτλ Θα τα πεί μεν έτσι αλλά κάτι θα τον τρώει μέσα του (υποβολή).
Στο δρο΄μο θα το σκέφτεται έντονα Ρε λές και η δικιά μου να το δίνει αλλού???? Ηδη η υποβολή απο το νοητικό πεδίο θα έχει περάσει στο αστρικό δηλαδή συναισθήματα-επιθυμίες.

Για καιρό λοιπόν ο άντρας θα τσεκάρει τη γυναίκα του να δεί άν τον απατά και οι κραδασμοι υποψίας λόγω του αστρικού λώρου που συνδέει το ζευγάρι θα επηρεάσουν ταχύτατα και τη γυναίκα η οποία ενδέχεται να είναι αμέμπτου ηθικής. Κάποια στιγμή ίσως και να υποκύψει με ένα χαμόγελο στα κοπλιμέντα του γείτονα ή άλλου χωρίς να ξέρει το γιατί, παρασυρόμενη απο μία "μαγική" δύναμη, τον συνδυασμό της υποσυνείδητης φοβίας του άνδρα της και των δικών της απωθημένων πιθανά, πχ ότι δεν έζησε τη ζωή της όπως ήθελε και παντρέυτηκε νωρίς κτλ κτλ
Κάποια στιγμή θα ενδωσει, ο άντρας της θα την πιάσει και είτε θα σηκώσει το χέρι του να τη σπάσει στο ξύλο είτε θα φονεύσει στο κρεβάτι του πόθου και εραστή και αυτήν. Δηλαδή θα παιξει η κλασική τριπλέτα Νοητικό-Αστρικό-Φυσικό πεδίο για να υλοποιηθεί το τελικό Manifestation.

Πιστεύω οτι το παραπάνω παράδειγμα είναι ενδεικτικό του τι μπορεί κανείς να προκαλέσει με τη σκέψη του σε άλλους τεχνιέντως, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όποιος έχει άγνοια ειναι άμοιρος ευθυνών. Οταν π.χ εείς φάμε κόλλημα με έναν άντρα ή μια γυναικα και τον σκεφτόμαστε συνέχεια τρυπάμε την άυρα του, του στέλνουμε υποσυνείδητα μυνήματα, μπορούμε να τον διαμορφώσουμε αρνητικά πρός την υπάρχουσα σχέση του και άλλα πολλά ανάλογα με την ενέργια που εκπέμψαμε. Εάν δε η αύρα του "θύματος" είναι υγιής η λάρβα αυτού που έχει την εμμονή θα τρέφεται συνεχώς απο τον ίδιο , εάν το θύμα έχει και αυτό τα κουσουρια του θα τρέφεται και απο τους δύο.

Π.χ ο άντρας θα είναι κολλημένος , θα κλαίει θα οδύρεται, η λάρβα θα πίνει άνετα ενέργεια και άν και η κοπέλα που δεν ενδίδει είναι ευάλωτη η λάρβα θα την προσβάλλει και αυτή και θα την βάζει να παίρνει τηλέφωνο αυτόν που την σκέφτεται με εμμονή και να του λέει δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένη, σε θέλω αλλά δεν μπορώ και άλλα τέτοια και η λάρβα θα τρέφεται και απο εκει. Εάν δε κάποιος απο τους παραπάνω αυνανιστεί η λάρβα κάνει πάρτυ με τρικούβερτο τραπέζι ενέργειας.

Ολα τα παραπάνω για να τα καταλάβει καλά κανείς πρέπει αφ ενός μεν να τα παρατηρήσει και αφ ετέρου δε να αναπτύξει τις αστρικές του δυνάμεις διόραση στα άλλα πεδία, διαίσθηση κτλ για να τα δεί και ιδίοις όμμασι
Για να αναπτυχθούν όμως αυτά θέλει θυσίες και κάματο. Και κυριως το σβήσιμο του Εγώ και η απόρριψη των άσχετων σκέψεων για τον τάδε τραγουδιστή ή ηθοποιό, την τάδε ομάδα, το τάδε μαγαζί, την τάδε μάρκα κολώνια κτλ Οταν πεταχτούν αυτες οι άχρηστες πληροφοριες τότε ο νούς ξεδιπλώνεται και γεφυρώνεται με τον Ανώτερο εαυτό

Η εμμονή είναι άσχημο πράγμα γενικότερα. ΑΝ ο έρωτας κάποιου δεν ευοδωθεί αμέσως τρελλαίνεται αλλά δεν ξέρει καν την πηγή του. Οταν δύο ψυχές είναι γνώριμες απο παλιά στροβιλίζονται σαν μανιασμένες ενώ τα φυσικά σώματα κάτω κοιτάνε το ένα το άλλο απορημένα για το φλάς που έφαγαν. Οι γνώριμες ψυχές μεν στροβιλίζονται αλλά οι γήινες προσωπικότητες κάτω δεν συνεπάγεται ότι νιώθουν το ίδιο λόγω πολλών παραγόντων και προκαταλήψεων π.χ μου κάνει κλίκ αλλά είναι κοντός ή τι κούκλα θεέ μου αλλά σιγά μη με θέλει εμένα,είναι μεγάλος /μεγάλη για εμένα κτλ κτλ Η γνωριμία δύο ψυχών με μία χ σχέση πρίν δεν συνεπάγεται ότι και στην παρούσα ενσάρκωση θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθηκες να ξαναείναι ζευγάρι, η γονιός παιδί, ή αδερφός/αδερφή κτλ

quote:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή που ίσως επιδείξεις στις ερωτήσεις ενός εντελώς ανίδεου ανθρώπου...

κανείς δεν είναι ανίδεος εγγενως , γινόμαστε όλοι επίκτητα κοιτώντας αποκλειστικά και μόνο το υλικό πεδίο και έχουμε μάθει να κλαιγόμαστε για ότι μας συμβαίνει αδυνατώντας να καταλάβουμε ότι τα πάντα έχουν μία αιτία και ότι η ψυχή μας έχει κρατήσει τεφτέρια απο πρίν, τα οποία πρέπει να αποπληρωθούν ως λογαριασμοί. Κοιτώντας μέσα μας και γύρω μας οι απαντήσεις έρχονται μάλλον εύκολα.

Υ.Γ άν και χρωστάω απάντηση κκαι στη φίλη Yami θα την δώσω όταν ο χρόνος μου το επιτρέψει αλλά μερικές ερωτήσεις δεν απαντώνται ευθέως χωρίς τίμημα. Κάποιες απο τις ερωτήσεις μάλιστα εάν γίνονταν παλαιότερα σε κάποιον μυημένο ενός ιερατείου και τις απαντούσε θα τον διαμέλιζαν στους 4 ανέμους παραδειγματικά καθώς η γνώση τους σε ακαταλληλα χέρια θα κόστιζε ακόμα και ζωές. Θα προσπαθήσω να αποφύγω απευθείας απαντήσεις σε ότι γνωρίζω αλλα περιγραφικά θα δείξω όσο μπορώ και σε ότι γνωρίζω το δρόμο για την απάντηση , στον αγνό και άξιο αναζητητή η απάντηση σε κάθε θέμα θα δοθεί άμεσα ακόμα και με 5λεπτο διαλογισμό, στον δε μαύρο και τρισάθλιο θα του δοθούν απο τις δαιμονικές οντότητες που συναλλάσσεται αλλά το τίμημα θα είναι βαρύ μετά θάνατον καθώς θα τον έχουν δεξί τους χέρι για αιώνες ανθρώπινου χρόνου στο Αστρικό καθώς εκεί δεν υπάρχει χρόνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xspy
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 23:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xspy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie θα ήθελα να σ'ευχαριστήσω γιατί μ'αυτά που έγραψες,μου έλυσες διάφορες απορίες.Δέν έχω πρακτικές γνώσεις,αλλά για αρκετό διάστημα είχα κάποιες εμπειρείες ως θύμα απο ένα άτομο που λειτουργούσε με την υποβολή.Θα ήθελα πολύ να κάνω κάποιες ερωτήσεις αλλα θα ξεφύγω απο το θέμα

-------------------------------------------------------------------------
Πρίν λίγη ώρα,ψάχνοντας κάτι sites,μπήκα σ'ενα link και διάβασα :...Πως μπορούμε να συνδεθούμε με το Αγγελικό μας κομμάτι
'Εχει δοθεί ένας πολύ απλός τρόπος που δίνει την δυνατότητα σε όλους τους ανθρώπους να κάνουν σύνδεση και ένωση.
Τα στάδια της σύνδεσης είναι:
1) Οραματισμός: Οραματιζόμαστε ότι ο Αγγελικός μας εαυτός στέκει απέναντι μας.
2) Επίκληση: Εάν γνωρίζουμε το όνομα του, το οποίο είναι ο κωδικός του τον καλούμε. Εάν όχι τον επικαλούμεθα ως Ανώτερο Αγγελικό Εαυτό.
3) Σύνδεση: Οραματιζόμαστε ότι από την καρδιά μας ξεκινά μια ενεργειακή φωτεινή κορδέλα η οποία πηγαίνει στην δική του και επανέρχεται πάλι στην δική μας σε συνεχή ροή.
Κατά την διάρκεια της ένωσης ζητούμε από εκείνον να μας βοηθήσει, και εάν το θελήσουμε να αναλάβει το πλάνο της ζωής μας και να το διαμορφώσει όπως εκείνος γνωρίζει καλύτερα. Τελειώνουμε τον οραματισμό ευχαριστώντας τον...
(από www.angels.gr) ..

Μου δημιούργησε κάποιες απορίες.Ο τρόπος που εξηγεί για να γίνει αυτή η <σύνδεση>,δεν είναι ίδιος με τον τρόπο δημίουργίας μιας οντότητας?-Ποιά είναι η διαφορά? Άν είναι ο ίδιος τρόπος,δέν θα έπρεπε να υπάρχει στο site αναφορά πως να γίνετε διακοπή της <σύνδεσης>?

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Ολα τα παραπάνω για να τα καταλάβει καλά κανείς πρέπει αφ ενός μεν να τα παρατηρήσει και αφ ετέρου δε να αναπτύξει τις αστρικές του δυνάμεις διόραση στα άλλα πεδία, διαίσθηση κτλ για να τα δεί και ιδίοις όμμασι
Για να αναπτυχθούν όμως αυτά θέλει θυσίες και κάματο. Και κυριως το σβήσιμο του Εγώ και η απόρριψη των άσχετων σκέψεων για τον τάδε τραγουδιστή ή ηθοποιό, την τάδε ομάδα, το τάδε μαγαζί, την τάδε μάρκα κολώνια κτλ Οταν πεταχτούν αυτες οι άχρηστες πληροφοριες τότε ο νούς ξεδιπλώνεται και γεφυρώνεται με τον Ανώτερο εαυτό

Η εμμονή είναι άσχημο πράγμα γενικότερα
--------------------------------------------------------------------------------
Δέν μπορεί να υπάρξει κάποιος συνδιασμός? :) Όταν υπάρχει ένα άτομο που το θαυμάζεις χρόνια,συνεχώς κάνει καινούργια καταπληκτικά πράγματα,σε μαγέυει,σε ενθουσιάζει στιγμιαία και χίλια άλλα..και βλέπωντας ότι υπάρχει μόνο ένα τέτοιο άτομο σ'ολόκληρο τον πλανήτη,πώς είναι δυνατόν να το κόψεις??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 04:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου φίλε Yngwie
Κατ' αρχάς σε ΧΙΛΙΟευχαριστώ για τον κόπο που έκανες γράφοντας για να μου εξηγήσεις κάποια πράγματα όσο μπορούσες καλύτερα και να μου ανοίξεις λίγο τα μάτια.

Εγώ σε ευχαριστώ όπως και όλους τους υπόλοιπους φίλους που μου δόθηκε η ευκαιρία να παραθέσω τις απόψεις μου και όχι μόνο σε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα. Οσο για τα μάτια καλή μου φίλη όλοι τα έχουμε ανοιχτά, απλά οι περισσότεροι απο εμάς τοποθετούμε σχεδόν μόνιμα αδιαφανή γυαλιά έως το τέλος της ζωής μας και εθελοτυφλούμε παρά τα «σημάδια» που μας δείχνονται ακατάπαυστα γύρω μας και μέσα μας. Τα μάτια σε αυτά τα θέματα τα ανοίγει κανείς μόνος του βγάζοντας τα γυαλιά του και κοιτώντας αμεροληπτα και με όσον το δυνατόν αντικειμενικότερη προσέγγιση διαβάζοντας πρώτα τα γραπτά που άφησαν οι πρώτοι πειραματιζόμενοι και τα αποτελέσματα τους για να διαχωρίσει το υποκειμενικό απο το μή.

quote:
Ναι,η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καθόλου γνώση πρακτικού αποκρυφισμού.Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το συγκεκριμένο θέμα.Τουλάχιστον συνειδητά.

Υποσυνείδητα όμως??? Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό που έχεις κάνει ξεπερνά κατά πολύ τη μέση ανθρώπινη ονειροπόληση Ενας μέσος γήινα προσκολλημένος άνθρωπος θα γέλαγε και μόνο με την ιδέα ότι συναλλάσεται με κάτι ή κάποιον στα εσωτερικά του πεδία.
quote:
Παράθεση:
Συνήθως αυτοί που θέλουν να ενσαρκώσουν κοσμικές ενέργειες σε ανθρωπινη καταληπτη μορφή κατασκευάζουν ένα αστρικό καλούπι

Σαφώς. Οταν η μορφή αυτή χτιστεί με επιμέλεια (κάτι που γίνεται κατά κορον στον πραχτικό αποκρυφισμό) και λεπτομέρεια και την βλέπουμε ζωντανή με το εσωτερικό μας μάτι τότε το καλούπι είναι έτοιμο. Εχουμε ήδη φτιάξει το καλούπι και στη συνέχεια συνεχίζουμε με την εμψύχωση του , κάτι το οποίο απαιτεί κάματο και επιδεξιότητα. Οι Αιγύπτιοι π.χ μάγοι και ιερείς ήταν γνωστοί στην αρχαιότητα ως κατασκευαστές Θεών καθώς οι διάφορες εκφάνσεις της μίας και αδιαίρετης ουσίας (Θεός) θεοποιούνταν σε διάφορες θεότητες (Ωρος, Ισιδα,Σετ,Τυφώνας κτλ) τις οποίες τις ζωοποιούσαν στο Αστρικό τελετουργικά και με άλλες μεθόδους.
quote:
Η οντότητα που συναντώ στα όνειρά μου, είναι ένα τέτοιο αστρικό καλούπι? Θεωρείται σκεπτομορφή ή κάποιου άλλου είδους αστρική οντότητα? Δημιουργήθηκε απο μένα? Πως μπορώ να το ξέρω?

Θα απαντήσω με την παράθεση των δικων σου λεγόμενων στο πρώτο σου κιόλας πόστ με το άνοιγμα του θέματος. Εγραψες
quote:
Θέλω να δημιουργήσω/υλοποιήσω μια οντότητα πολύ συγκεκριμένη και σημαντική για μένα (όχι επίκληση ενός προυπάρχοντος πνεύματος).
Αυτό που θέλω να δημιουργήσω βρίσκεται μόνο (προς το παρόν τουλάχιστον) μέσα στα όνειρά μου και τη φαντασία μου.Μια αδύναμη μικρή σκεπτομορφούλα αλλά αρκετά σταθερή.
Πως μπορώ να την υλοποιήσω? Μια οντότητα δημιουργημένη απο τη δική μου αποκλειστικά σκέψη αλλά τόσο συμπαγής που να μπορώ να την αγγίξω?

Νομίζω ότι ήσουν αρκετά σαφής με αυτό που είπες. Φαίνεται απο τα λεγόμενα σου ότι μάλλον εσύ τη δημιούργησες αλλά για να σιγουρευτούμε διπλά θα έπρεπε να ξαναρωτήσεις τον εαυτό σου κάποια πράγματα.Αλλά εδώ ίσως θα έπρεπε να κάνουμε μία κεφαλαιώδους σημασία πολλαπλή ερώτηση. Αυτήν την οντότητα την

1)Κατασκεύασες μόνη σου χτίζοντας την σιγά σιγά???
2) Την πέτυχες στα όνειρα σου ως περαστική???
3) Είναι ενσαρκωμένη εδω κάτω ή απενσαρκωμένη ή κάτοικος άλλου πεδίου γενικότερα???
4) Σου συστήθηκε, σου είναι γνωριμη απο άλλη ζωή , είπε το τι σχέση είχες μαζί της πρίν κτλ????

Εννοείται ότι στο τελευταίο σου ερώτημα θα δίσταζα εξαιρετικά να απαντήσω, θα ήταν σαν να έστηνα το σκηνικό να αυτοκτονήσεις.

Μήπως γνωρίζεις το τι «βλαστήμι» έριχνε ένας μυημένος δάσκαλος εσωτερικών θεμάτων στους μαθητές του να μην μπερδευτούν με τα Στοιχειακά του νερού (γοργόνες κατ άλλους) τα οποία ο μαθητής όταν τα έβλεπε (ειδικά ο άντρας) κόντευε να σαλτάρει καθώς τέτοια εξωτική ομορφιά δεν βρίσκεις εύκολα στο φυσικό πεδίο.

Οταν λοιπόν το Στοιχειακό (το οποίο είναι κατώτερης εξέλιξης και ψυχής απο τη δική μας παρά τις δυνάμεις του που είναι μεγάλες) άφηνε τον μαθητή με κομμένη την ανασα και μετά απο ερωτικές συνευρέσεις μαζί του τον πίεζε για παντρειά (καθώς με αυτήν θα αποκτούσε αθάνατη ψυχή) ο μαθητής ενέδιδε καθώς οι μεγάλες ποσοτητες στοιχείου του νερού του είχαν ανακατέψει τόσο πολύ τον συναισθηματισμό (Νερό) που ήταν χειροτερα απο ερωτευμένο μαθητούδι.

Το στοιχειακό λοιπόν μετά για να συνεχίσει έυρισκε κάποια κοπέλα στη γειτονιά η οποία έπεφτε μυστηριωδως σε κατάσταση ασθένειας. Η κοπέλα έφτανε στο χείλος του θανάτου και η ψυχή της με την ψυχή του στοιχειακού γινόταν σκάντζα. Οι συγγενείς βλέπαν έκπληκτοι την κοπέλα να αναρρώνει πλήρως ως δια μαγείας αλλά η κοπέλα δεν ηταν πιά η ίδια.

Το στοιχειακό είχε καταλάβει το κορμί της. Σύντομα θα έβρισκε τον μυημένο και θα τον παντρευόταν στο υλικό πεδίο και θα του πινε το ζουμί σιγά σιγά, χώρια τα κερατώματα κτλ καθώς τα στοιχειακά πλάσματα δεν γνωρίζουν την ανθρώπινη ηθική και καταστρέφουν τα πάντα γύρω τους οπως ένα άγαρμπο μικρό παιδί.

Η απόκρυφη φιλολογία βρίθει απο τέτοιες περιπτώσεις και όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
Εάν λοιπόν έχεις να κάνεις με ένα ευφυές έξυπνο στοιχειακό και μονο η βούληση σου να υλοποιηθεί και να το χεις δίπλα σου,έχει κινητοποιήσει μία τέτοια διαδικασία εν αγνοία σου.

Και μην μου πείς μα έγινε στην φαντασία μου καθώς και ένα μωρό γνωρίζει πιά ότι η πυκνή και λεπτομερής-εκπαιδευμένη φαντασία είναι η πύλη για τους άλλους κόσμους. Εχεις ευθύνες και άς μην το καταλαβαίνεις πλήρως τώρα καλή μου, δυστυχώς έτσι είναι.

quote:

Παράθεση:Yngwie
Απο ίδια πείρα κάποτε πάλεψα αρκετά με ένα τέτοιο στοιχειακό το οποίο μου ταξε λαγούς με πετραχήλια να μην το αφανίσω στην δεδομένη στιγμή που θα ερχόταν η καταστροφή του.
Εγινε μάλιστα ο καλύτερος ρουφιάνος λέγοντας μου άπειρα κουτσομπολιά για τον περίγυρο μου τα οποία στη συνέχεια αποδείχθηκαν σωστά.
Το κατέστρεψα όμως σύμφωνα με το πρόγραμμα μετά απο 3 μήνες απο τη δημιουργία του καθώς εάν το άφηνα θα με έτρωγε και αυτό όπως και όλους τους υπόλοιπους που το άφησαν να ζεί ανεξέλεγκτα.

Yami: Yngwie, το στοιχειακό αυτό προυπήρχε? Δηλαδή είχε ήδη δημιουργηθεί απο άλλους και συ απλά το πλησίασες ή ήρθε μόνο του σε σένα για κάποιο λόγο? Η δομή του πως ήταν? Ήταν αρκετά υλικό για να γινόταν ορατό απο το ανίδεο μάτι?


Οχι το είχα κατασκευάσει κατ’ ιδίαν. Για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω την μορφή του κτλ Ηταν απλά ένα φύλακας. Μετά απο ένα τρίμηνο ψυχικά ευαίσθητα άτομα το αντιλαμβανονταν δίπλα μου ή λίγα μέτρα πιό πέρα ως παρουσία παρά το ότι είχα πάρει τα μέτρα μου ώστε να παραμείνει αόρατο. Εάν συνέχιζα να το κρατάω όμως θα πύκνωνε και άλλο και θα γινόταν και επικίνδυνο για εμένα αλλά και για άλλους. Κάθε φορά που επιτελεί το σκοπό που του έχει βάλει ο δημιουργός του δυναμώνει και ο έλεγχος του γίνεται δυσκολότερος. Θέλει συνεχή έλεγχο καθώς ή θα σε «φάει» ή θα σου φύγει και ότι κάνει απο κει και πέρα το φορτώθηκες.

quote:
Παράθεση:Yngwie
Εκεί εάν υπάρχει ο ανάλογος συναισθηματισμός αλλά και η πεντακάθαρη οραματιστικά φαντασίωση τότε έχουμε φτιάξει ένα τεχνητό στοιχειακό χωρίς να το έχουμε καταλάβει. Η μορφή που θα πάρει θα είναι αυτή της φαντασίωσης μας είτε αυτή που θέλαμε να είναι αλλά κρύβεται στο υποσυνείδητο. Η μορφή αυτή είναι απτή και πραγματική ειδικά σε ονειρική κατάσταση μπορούμε να κάνουμε ακόμη και έρωτα μαζί της σε εκείνο το πεδίο και να είναι η αίσθηση πιό δυνατή και απο αυτή του φυσικού πεδίου. Επειδή όμως αυτή η διαδικασία θυμίζει δύο συγκοινωνούντα δοχεία, όταν η εκροή του δημιουργού φτάσει σε επίπεδα τέτοια που του αντλεί υπερβολική ζωτικότητα τότε έχουμε φτάσει στα επίπεδα των incubus και succubus, των αρσενικών ή θυληκών «δαιμονων» του Μεσαίωνα ,οι οποίοι απομυζούσαν την ζωτικότητα απο τα θύματα του μέσω ερωτικών ονείρων.

Yami: Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, το να κάνεις έρωτα ή αυνανισμό και να συγκεντρώνεσαι σε μία σκέψη, είναι ένας αρκετά ισχυρός τρόπος για να της δώσεις ζωή?
Έχω διαβάσει κάποια πράγματα γι' αυτούς τους δαίμονες που απομυζούν ζωτικότητα μέσω ερωτικών ονείρων αλλά δεν πιστεύω προς το παρόν ότι κινδυνεύω άμεσα απο κάτι τέτοιο, λόγω του ότι εκτός απο μια μικρή ταχυκαρδία (και αυτή όχι πάντα) και έντονο λαχάνιασμα, αφού ξυπνάω απο ένα τέτοιο όνειρο,νιώθω ανανεωμένη και γεμάτη ενέργεια (ελπίζω να μη νιώθω λάθος)


Χρειάζεται ένα μίγμα παραγόντων που θα ήμουν φυσικά ηλίθιος εάν το ανέφερα εδώ. Τώρα η ταχυκαρδία και το λαχάνιασμα μπορεί να εχουν διάφορες εξηγήσεις π.χ απότομη επιστροφή του αστρικού στο φυσικό λόγω δικής σου συναισθηματικής φόρτισης, προσπάθεια της ψυχής σου να σε επιστρέψει πίσω για να σε προστατέψει απο κάτι κακό κτλ

Η ερωτική επαφή με ένα στοιχειακό, με μία ενσαρκωμένη ψυχή σε προβολή ή με μία οντότητα μίας άλλης εξέλιξης μπορεί να γίνει αλλά ειδικότερα στη δεύτερη περίπτωση ο ενσαρκωμένος κάποια στιγμη ίσως και μετά απο χρόνια θα σε βρεί και στο φυσικό πεδίο. Μία τέτοια επαφή συνήθως γεμίζει με ενέργεια και τα δύο ερωτικά μέλη της συνέυρεσης.

Εάν δεν είναι όμως αυτής της διάστασης τότε η γνώμη μου είναι να περιοριστεί κάποιος στη φιλία και με μεγάλη προσοχή. Γνωρίζεις άραγε ότι ένας που έχει δουλέψει με επικλήσεις πνευμάτων σε προηγούμενη ζωή διατηρεί αυτές τις επαφές και στην επόμενη και στη μεθεπόμενη κ.ο.κ
Τότε η οντότητα αυτή που σε ξέρει σαν κάλπικη δεκάρα μπορεί να σου παρουσιαστεί και σαν τον πάπα , ανάλογα με τα δικά σου ψυχοσυναισθηματικά δρώμενα μπορεί να πάρει ότι μορφή θέλει ή θέλεις. Αυτό εννοεί και συμβολικά ως μία ακόμη απόκρυφη ερμηνεία η Αγία Γραφη ότι ο «Σατανάς» μπορεί να μετασχηματιστεί ώς Αγγελος φωτός. Οι μυημένοι ταγμάτων και τα αρχαία ιερατεια είχαν και έχουν τρόπους για να τσεκάρουν την φύση των όντων που συναντούν στα αόρατα πεδία, δεν ταξιδεύουν χύμα στο κύμα καλή μου φίλη.

quote:
Παράθεση:Yngwie
Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι καθόλου απλά καλή μου φίλη και εάν δεν έχεις εντρυφήσει στα τερτίπια του Αστρικού πεδίου και στο πώς να κόψεις τους λώρους με το τεχνητό στοιχειακό σου πιθανά να έχεις προβλήματα.
Yami: Ναι..το ξέρω.Ήδη έχω αποφασίσει να κάτσω να ασχοληθώ με το συνειδητό ονείρεμα και αστρική προβολή προς το παρόν, αλλά μαζεύοντας ταυτόχρονα και πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα που με προβληματίζει.Δηλαδή θα το αφήσω για κάποια χρόνια να δω πως θα εξελιχθεί στον τομέα:αστρικό πρώτα.

Αφού σε εκείνη την διάσταση δεν υπάρχει χρόνος καλή μου, πως θα κάνεις έτσι απλά διάλλειμα δεν το καταλαβαίνω. Θα συνεχίσει να σε επισκέπτεται αλλά δεν θα το ξέρεις πάντα λόγω έλλειψης πλήρους συνειδητότητας στο Αστρικό, κάτι που απαιτεί πολύχρονο κάματο δηλαδή να θυμάσαι φούλ όλα τα όνειρα σου. Πως τα βλέπεις όλα τόσο απλά.
Θα πώ κάτι και άς με θεωρήσουν κάποιοι τρελό δεν με νοιάζει καθώς δεν διαπραγματεύω το βίωμα μου .

Θα το μοιραστώ όμως για 2η φορά για να σου δείξω τον κίνδυνο.Σε κάποιο τόπικ στο φόρουμ Παράξενο είχα γράψει μία περίπτωση με την κοπέλα μου για την οποία διαπίστωσα ότι σε παλαιότερες ζωές της είχε επαφές με μαυρα ιερατεία (ασχετο εάν η συμπεριφορά της και η εμφάνιση της στην παρούσα φάση δεν δεικνύει κάτι τέτοιο καθώς οι τελευταίες ενσαρκώσεις της δεν είχαν σχέση με αυτην την γραμμή) η οποία έβλεπε όραμα να την καλεί κάποιος και μπήκα εντός του οράματος της αστρικά (ναι γίνεται κανονικότατα εάν υπάρχει σύνδεση δύο ανθρώπων και κατάλληλη εκπαίδευση).

Εκεί πάλεψα με μία επαφή που είχε, με έναν μαύρο μάγο απο άλλη ζωή ο οποίος μου ειπε μάλιστα ότι ήταν πρίν δική τους και γιατί ανακατεύομαι. Το γεγονός ότι είχαμε τέλεια ενθύμηση των γεγονότων που διαδραματιστηκαν εκεί με πλήρη λεπτομερεια μόλις επανήρθαμε στο φυσικό πεδίο, μας απέδειξε την αντικειμενικότητα των καταστάσεων που συνέβησαν.

Την είχα απο κοντά και έμπαινα αστρικά στο υποσυνείδητο της για να δώ εάν θα παρατηρήσω κάτι περίεργο. Ολα καλά. Μετά απο ένα μήνα αρρώστησα με βαρύ κρύωμα και κλείστηκα φυσικά στο σωμάτινο καβούκι μου. Η κοπέλα μου είχε να δώσει κάποιες εξετ΄σεις και ήταν αγχωμένη.Ενα πρωί μου είπε Τον ξαναείδα. Της λέω ΤΙ????? Μου λέει ΝΑΙ, ΤΟΝ ΞΑΝΑΕΙΔΑ, με είχε καθίσει κάτω και μου έδειχνε κάποιες ασκήσεις αναπνοής για να μάθω να χαλαρώνω.
Οταν την ρώτησα τι είδους ασκήσεις και μου τις περιέγραψε αμέσως αναγνώρισα την εσωτερική φύση των αναπνοών που της έδειξε και κατάλαβα ότι αυτός απλώς περίμενε την στιγμή να υποβάλει την κοπέλα μου και να ξαναδημιουργήσει την οποια επαφή είχανε παλιά και φυσικά το πέτυχε στιγμιαία όταν με βρήκε σε αρρώστια που δεν μπορούσα να κάνω τίποτα.

Αυτό δειχνει ότι δεν μπορείς να βάλεις εσύ όρια καλή μου φίλη σε εκεινα τα άχρονα πεδία και ότι εάν αναλάβει ο επισκέπτης σου τα ηνία , κάτι το οποίο μπορεί να έχει ήδη κάνει , μπορεί να σε υποβάλει συνεχώς να τον ξαναβλέπεις και να τον ξαναβλέπεις εκεί πάνω. Βάζω στοίχημα ότι θα σου είναι εξαιρετικά δύσκολο να έκοβες τις επαφές μαζί του έστω και για λίγο γήινο καιρό.

quote:
Δεν θέλω να είμαι εκείνος ο τύπος που οδηγεί αυτοκίνητο χωρίς να έχει κάνει ούτε ένα μάθημα και γι' αυτό θέλω να μάθω πρώτα καλά τη θεωρία πριν περάσω, (αν περάσω) στην πράξη.

Συμφωνώ απόλυτα για την δύναμη που έχει η φαντασία. Ειδικά μάλιστα όταν ενεργοποιείται η δύναμη της θέλησης για να την κατευθύνει.Τότε πραγματικά τα πάντα είναι δυνατά.


Ειδικά για το τελευταίο υπενθυμίζω. Αυτές οι δυνάμεις και πρακτικές είναι για την θεραπεία των ΕΘΝΩΝ, και τη βοήθεια του συνάνθρωπου. Αλλες πράξεις τραβάνε σε μαυρα ή γκρίζα μονοπάτια και έχουν σημαντικό τίμημα τόσο στην εξέλιξη της ψυχής κάποιου και το κάρμα αλλά και στην ψυχή άλλων. Δεν είναι ούτε για διασκέδαση ούτε για χόρταση.

quote:
Σ'ευχαριστώ ξανα, γιατί πραγματικά οι γνώσεις σου με βοήθησαν πολύ.

Δεν χρειάζεται, να ευχαριστήσεις την ψυχή σου ή την Θεική ουσία μέσα σου που πιθανά με διέθεσε προσωρινά ως αγωγό για την παροχή κάποιων πληροφοριών που χρειαζόταν η γηινη προσωπικότητα σου. Αυτο γίνεται καθημερινά με όλους μας και ακόμα και ένα μικρο παιδί μπορεί να μας δώσει την πληροφορία που χρειαζόμαστε σε κάτι. Ολοι γινόμαστε αγωγοί με τον Χ ή Υ τρόπο και μακάρι το μύνημα που θα μεταφέρουμε να είναι για καλό. Οσο για τις γνώσεις να θυμάσαι πάντα ότι εσωτερισμός της προκοπής χωρίς μελέτη και πρακτική δεν γίνεται.

Τώρα όσο για την πληροφορία που θέλεις για να ζωοποιήσεις στο υλικό την όποια οντότητα θεωρώ ευνόητο το γιατί δεν λέγεται και δεν επαναλαμβάνομαι περαιτέρω.

quote:
Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιες ιστοσελίδες ή βιβλία, σχετικά με την Αλεξανδρα Νταβιντ Νελ, τον πρακτικό αποκρυφισμό,την δημιουργία τεχνητού στοιχειακού, ψυχική προστασία και οτιδήποτε άλλο νομίζεις ότι θα μπορούσε να συμβάλλει στο ξεκίνημά μου?


Αυτο είναι σχετικό πάντοτε και σύμφωνα με το ύφος του μονοπατιού που περπατά ο καθένας. Προσωπικά τα γραπτά του μυητικού τάγματος της Golden Dawn με συνάρπαζαν πάντοτε και άς μην ήταν τα μόνα. Είναι όλα σχεδόν διαθέσιμα στο Internet.

Η Dion Fortune Πιστεύω ότι έχει γράψει απο τα καλύτερα συγγράματα στον εσωτερισμό καλύπτοντας μεγάλη γκάμα καταστάσεων βιωμένα απο πρώτο χέρι και μέχρι τώρα και μιλώ πρακτικά την εχω βρεί να βρίθει απο ακριβεια στις αναφορές της. Η σειρά των βιβλίων της υπάρχει πλήρης στις εκδόσεις Ιάμβλιχος και ολα της σχεδόν τα βιβλία υπάρχουν στο Internet στα Αγγλικά free.

Επίσης οι εργασίες του Franz Bardon θα σου φανούν εξαιρετικά εμβριθείς και υπάρχουν επίσης στο net. Βέβαια πολλά απο αυτά που γράφουν μπορεί να μην σου γίνουν αντιληπτά καθώς μιλούνε για τελετουργική Μαγεία Λευκής Φύσης η οποια θέλει γερά κότσια, εκπαίδευση και βιωματική εμπειρία. Αλλά ακόμα και για φιλολογικό διάβασμα θα σου αποκαλύψουν περισσότερα απο ότι περίμενες για αυτά τα πράγματα τα οποία περισσότερο βιωνονται παρά περιγράφονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 07:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie, διαβάζοντας την τελευταία σου τοποθέτηση μου γεννήθηκαν κάποια ερωτήματα οπότε θα ήθελα μερικές απαντήσεις μπας και "ξεμπερδευτώ".

quote:
Οταν λοιπόν το Στοιχειακό (το οποίο είναι κατώτερης εξέλιξης και ψυχής απο τη δική μας παρά τις δυνάμεις του που είναι μεγάλες) άφηνε τον μαθητή με κομμένη την ανασα και μετά απο ερωτικές συνευρέσεις μαζί του τον πίεζε για παντρειά (καθώς με αυτήν θα αποκτούσε αθάνατη ψυχή) ο μαθητής ενέδιδε καθώς οι μεγάλες ποσοτητες στοιχείου του νερού του είχαν ανακατέψει τόσο πολύ τον συναισθηματισμό (Νερό) που ήταν χειροτερα απο ερωτευμένο μαθητούδι.

Η πρόταση που περιέκλεισα στα bolds με μπερδεύει λιγάκι...

Στην συνέχεια, αναφέροντας οτι μια κοπέλα αρρώσταινε κι έφτανε στο χείλος του θανάτου, η ψυχή της χανόταν αφού την θέση της έπαιρνε το στοιχειακό?
Ή μιλάμε απλά για κάποιο είδος κατάληψης?

Το άλλο μου ερώτημα έχει να κάνει με το στοιχειακό το οποίο αναφέρεις οτι δημιούργησες μόνος σου συνειδητά και το οποίο μετά από 3 μήνες κατέστρεψες.
Δεδομένου οτι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι δημιουργούν στοιχειακά (τουλάχιστον ασυνείδητα) πως γίνεται η εξαφάνιση ενός στοιχειακού μας?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 00:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου fafmir

Απ'τις μέχρι τώρα,αναζητήσεις μου και μέχρι εκεί που έχω διαβάσει και καταλαβαίνω, μπορώ να πω ότι όλες οι σκέψεις αποτελούν σκεπτομορφές. Δηλαδή μορφές που παίρνει η σκέψη.Υπάρχουν σκεπτομορφές σχετικά ακίνδυνες, που τη μια στιγμή που δημιουργούνται, την επόμενη στιγμή καταστρέφονται.Αν όμως σκεφτείς κάτι, (οτιδήποτε και αν είναι, συναίσθημα, φαντασίωση) και αρχίζεις είτε αθέλητα είτε ηθελημένα να το τροφοδοτείς με την ενέργεια της θέλησης, επιθυμίας κτλ,τότε η σκέψη θα αρχίσει να σταθεροποιείται, προσελκύοντας ίσως και άλλες σκεπτομορφές παρόμοιου κραδασμού απο ένα σωρό άλλες πηγές. Έτσι αποκτά όλο και περισσότερη δύναμη, επηρεάζοντας τη ζωή σου.
Οι σκεπτομορφές δεν παίρνουν απο μόνες τους πρωτοβουλίες.Δεν έχουν βούληση, θέληση. Χρειάζεται κάποιος ή κάτι για να τις κατευθύνει.

Αυτός που βλέπω στον ύπνο μου, απ' ότι έχω καταλάβει τελικά,δεν πρέπει να' ναι σκεπτομορφή, αλλά κάτοικος του αστρικού.Παίρνει πρωτοβουλίες μόνος του.


Αγαπητέ φίλε Yngwie

Ασφαλώς και δεν περιμένω απο κανέναν να μου απαντήσει όλες μου τις ερωτήσεις.Γνωρίζω τη σοβαρότητα τους και εννοείται πως δεν θα ήθελα με καμία δύναμη να σε διαμέλιζαν στους 4 ανέμους

Αισθάνσου ελεύθερος να μοιραστείς, ότι σου επιτρέπει η συνείδησή σου.Εγώ πάντως είμαι έτοιμη, ν' ακούσω τα πάντα.

Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο σ' αυτό με τα γυαλιά.Δεν υπάρχει χειρότερος τυφλός απ' αυτόν που δεν θέλει να βρει το φως του.


Παράθεση:
Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό που έχεις κάνει ξεπερνά κατά πολύ τη μέση ανθρώπινη ονειροπόληση

Ναι..το υποψιάζομαι.Γι' αυτό και προσπαθώ όσο μπορώ να' μαι προσεκτική και να μη παρασύρομαι.'Οσο μπορώ.Γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένη με την μέχρι τώρα κατάσταση (ελπίζω να μη μου βγει ξυνό)

Παράθεση:
Αυτήν την οντότητα την
1)Κατασκεύασες μόνη σου χτίζοντας την σιγά σιγά???
2) Την πέτυχες στα όνειρα σου ως περαστική???
3) Είναι ενσαρκωμένη εδω κάτω ή απενσαρκωμένη ή κάτοικος άλλου πεδίου γενικότερα???
4) Σου συστήθηκε, σου είναι γνωριμη απο άλλη ζωή , είπε το τι σχέση είχες μαζί της πρίν κτλ????


Νόμιζα ότι τον είχα δημιουργήσει εγώ αλλά τώρα τελευταία έχω αμφιβολίες καθώς δεν τον σκεφτόμουν τόσο έντονα πριν αρχίσει να μου εμφανίζεται απο μόνος του στα όνειρά μου.Τον σκεφτόμουν βέβαια λίγο αλλά όχι τόσο έντονα.
Σε ένα απ' τα πρώτα όνειρα που είχα μ'αυτόν, τον φώναξα με το όνομά του μόλις τον είδα και μου λέει ότι δεν είναι αυτό το όνομά του.Και μου είπε το πραγματικό του όνομα.
Στην αρχή δεν μπορούσε να διατηρήσει σταθερή τη μορφή του.Μου είχε πει ότι δεν γινόταν να είμαστε μαζί γιατί είμαστε απο διαφορετικούς κόσμους και θα υπέφερα.Μου έχει πει ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είμαστε μαζί εκτός απ' το αστρικό πεδίο.
Δεν μου έχει πει τίποτα για το αν τον ξέρω απο προηγούμενη ζωή αλλά μια φορά είχα ένα πολύ έντονο όνειρο που το συνδιάζω με αυτό.Είμασταν μαζί στην Αίγυπτο, ζευγάρι πριν πολλά χρόνια και χωριστήκαμε με μια δίνη που με πήρε μακριά, σε άλλη διάσταση, μπροστά στο χρόνο.Πολύ ζωντανό όνειρο.

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ενσαρκωμένη ψυχή σε προβολή?

Λέγοντας στοιχειακά του νερού, εννοείς αυτα που αναφέρονται στο βιβλίο του carlos castaneda, η τέχνη του συνειδητού ονειρέματος?

Παράθεση:
Αυτό δειχνει ότι δεν μπορείς να βάλεις εσύ όρια καλή μου φίλη σε εκεινα τα άχρονα πεδία και ότι εάν αναλάβει ο επισκέπτης σου τα ηνία , κάτι το οποίο μπορεί να έχει ήδη κάνει , μπορεί να σε υποβάλει συνεχώς να τον ξαναβλέπεις και να τον ξαναβλέπεις εκεί πάνω. Βάζω στοίχημα ότι θα σου είναι εξαιρετικά δύσκολο να έκοβες τις επαφές μαζί του έστω και για λίγο γήινο καιρό.

Τώρα τελευταία δεν τον βλέπω πάλι αν και θυμάμαι όνειρα.Κάνει διαλλείματα που και που.Το συνηθίζει.
Δεν πιστεύω να είναι κακός.Νιώθω ότι μπορώ να τον εμπιστεύομαι.Με προσέχει.Και στο αστρικό και νιώθω ότι και στο φυσικό πεδίο,το ίδιο.

Αυτό που λες για την ανταλλαγή ψυχών σ' ένα σώμα με τη βία (κατάληψη)το έχω διαβάσει.Όπως επίσης και για την ανταλλαγή ψυχών μετά απο συμφωνία μεταξύ της ψυχής χωρίς φυσικό σώμα και του ανθρώπου (αυτό λέγεται κάπως αλλιώς νομίζω).Μετά συμβαίνει κάτι σαν αυτό που ανέφερες.Ένα ατύχημα, μια βαριά αρρώστεια όπου ο ασθενής τη γλιτώνει ως εκ θαύματος αλλά δεν είναι πια ποτέ ο ίδιος.

Τελικά όσον αφορά την κοπέλα σου και αυτόν τον μάγο? Σταμάτησε κάπως, τις επισκέψεις?

Και μια ερώτηση λίγο άσχετη: Ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάποιος που αυνανίζεται ή κάνει έρωτα συχνά πυκνά με έναν ημιπολύτιμο λίθο αιματίτη στο δεξί του χέρι, τη στιγμή της κορύφωσης σκέπτεται, φαντασιώνεται κάτι συγκεκριμένο?

Σ' ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες (Χ και Ψ) που ο χρόνος και η ψυχή σου, επέτρεψαν να μου διαθέσεις για μια ακόμη φορα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 13:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον και προσοχή τα όσα αναφέρετε...αλλά οι απορίες μου τελικά αυξάνονται..όχι τόσο στο βάθος των λεγόμενων σας (διότι δεν έχω το ανάλογο γνωστικό υπόβαθρο) όσο στην "επιφάνεια" τους (στην επιφάνεια επαφής τους με την καθημερινότητα για τον πολύ και αμύητο κόσμο).Για παράδειγμα ...υπαρχούσης αυτής της τάσης ..οι έντονες και καθηλωμένες σκέψεις μας να εξελιχθούν σε οντότητες που δεν θα μπορούμε να τις ελένξουμε...τότε ακόμα και ο δημιουργικός οραματισμός (οραματισμός επίτευξης στόχων που θα μας βοηθήσουν) πόσο ασφαλής μπορεί να είναι...?Υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει κι αυτός ...σε κάποια φάση και να μας "παγιδέψει" έστω μέσα απο μια άλλη διάσταση..?

Το δεύτερο που θέλω να ρωτήσω ίσως και να μην επιδέχεται απάντηση...ίσως να είναι απλώς ένα ρητορικό ερώτημα...ή απλά μια παρατήρηση/προβληματισμός.Ακούμε πολλές φορές (και στην τηλεόραση) ψυχιάτρους,ψυχολόγους...σεξολόγους να μιλούνε για τον ευεργετικό ρόλο των φαντασιώσεων στη σεξουαλική ζωή των ζευγαριών.Ειδικά η σεξουαλική ζωή της γυναίκας (λόγο του "οιστρογονικού" εγκεφάλου της) θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι εμποτισμένη με φαντασιωσικό υλικό (που ποικίλει βέβαια κατα περίπτωση).Όμως ακόμα και στον πιο ζωώδη άντρα....η φαντασίωση (τροφοδοτούμενη απο συζητήσεις..ή ότι άλλο τέλος πάντων...:P ) είναι ένα είδος "μπούσουλα" που μπορεί να κατευθύνει τις σεξουαλικές του ορέξεις-προτιμήσεις.(Άν σε όλα αυτά προσθέσουμε και τον αυνανισμό που έχει ακόμα μεγαλύτερη συγγένεια με τα φαντασιωσικά αποθέματα ενός ανθρώπου...τότε ξεφεύγουμε....τελείως..).Υπάρχει λοιπόν....κάποιο σεξουαλικό μοντέλο που να μας διασφαλίζει έστω και απ το ελάχιστο ενδεχόμενο να δημιουργηθούν ανεξέλεγκτες οντότητες σε άλλα επίπεδα...?

Και πάλι...ζητώ την κατανόηση σας...για την απλο'ι'κότητα με την οποία επεξεργάζομαι θέματα που δεν "σκαμπάζω".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 14:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου και πάλι φίλη Yami kai ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να μου απαντήσεις!
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα απ'όσα μου είπες για τις σκεπτομορφές.Απλά θέλω να ρωτήσω κάτι για μια πιθανή μικρή ασάφεια.Λες πως οι σκεπτομορφές χρειάζονται κάποιον ή κάτι να τις κατευθύνει.Όταν λες κάποιον ή κάτι τι εννοείς?Προσωπικά πιστεύω πως ο μόνος που μπορεί να τις κατευθύνει,είναι το ίδιο το Εγώ αυτού που τις δημιουργεί.

Μου φαίνεται περίεργο να μπορεί κάποιο άλλο πλάσμα του αστρικού ή οποιοδήποτε άλλου πεδίου να μπορεί να επιρρεάσει την σκέψη μας που έχει λάβει μορφή.

Οι σκεπτομορφές,πιστεύω ότι τρέφονται από το ίδιο μας το υποσυνείδητο.Οι βαθύτερες μας επιθυμίες,που πιθανών να μην εκδηλώνονται στην καθημερινή μας ζωή,είναι αυτές που ενδυναμώνουν μία σκεπτομορφή κατά την άποψη μου.(Άμα κάνω λάθος διορθώστε με)
Ευχαριστώ,
ΠέτροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 03:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι κάνεις fafmir?

Εγώ σ' ευχαριστώ για την παρουσία σου εδώ.

Σε μια συζήτηση που είχα πολύ πρόσφατα με κάποιον, μου είπε ότι οι σκέψεις υλοποιούνται απο οτιδήποτε υπάρχει διαθέσιμο στον γύρω,χώρο.Όπως σκέψεις και συναισθήματα που μπορεί να υπήρξαν στο χώρο αυτό. Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι παρ' όλο που η κινητήρια δύναμη της σκεπτομορφής είναι η αρχική σκέψη που τη δημιούργησε (απ΄το Εγώ σου) μπορεί να αλλάξει εντελώς στη συνέχεια με την επίδραση και την ανάμειξη άλλων σκεπτομορφών.

Κάθε φορά που κάποιος σε σκέφτεται, σου στέλνει και μια σκεπτομορφή για παρέα η οποία επηρεάζει εσένα και τις σκεπτομορφές σου ανάλογα.Αν σε σκέφτεται με κακό σκοπό και δεν έχεις καλή άμυνα, θα έχεις πρόβλημα.Δεν το συζητάω αν έχει και γνώση αυτών των θεμάτων.Ο Yngwie, έχει φέρει αρκετά καλά παραδείγματα.

Το ζήτημα των σκεπτομορφών κάνει πολύ περίπλοκο και το πιο απλό πράγμα, όπως για παράδειγμα το να μπεις σε ένα μαγαζί και να ψωνίσεις ένα..σαπούνι,μπαταρίες κτλ.Το χρειαζόσουν πραγματικά ή μήπως σε επηρέασε χωρίς να το συνειδητοποιήσεις μια αδέσποτη γειτονική σκεπτομορφή που έτυχε να περιφέρεται στο κατάστημα (απο κάποιον άνθρωπο ή διαφήμιση σε ραδιόφωνο) και να φέρει τον τίτλο: πάρε σαπούνι, πάρε μπαταρίες (άσχετο αν έχεις ήδη μπόλικα απ' αυτά στο σπίτι)

Προσωπικά πιστεύω βέβαια,ότι όταν η σκεπτομορφή σου έχει την ανάλογη φροντίδα απο σένα με διάφορους τρόπους (η προσευχή για παράδειγμα παράγει πολύ δυνατές σκεπτομορφές, οραματισμός κτλ), είναι μάλλον δύσκολο να επηρεαστεί απο άλλες κατώτερων κραδασμών, οι οποίες και καταστρέφονται όταν έρθουν σε επαφή μαζί της.

Παράθεση:
Οι σκεπτομορφές,πιστεύω ότι τρέφονται από το ίδιο μας το υποσυνείδητο.Οι βαθύτερες μας επιθυμίες,που πιθανών να μην εκδηλώνονται στην καθημερινή μας ζωή,είναι αυτές που ενδυναμώνουν μία σκεπτομορφή κατά την άποψη μου


Fafmir συμφωνώ απόλυτα.Έτσι βρίσκει ενέργεια η σκεπτομορφή και τρέφεται και δυναμώνει.

Και πιθανόν να έχει σχέση και με τη φράση που είχε πει ένας διάσημος ζωγράφος: όταν θέλεις κάτι πολύ, συνωμοτεί ολόκληρο το σύμπαν για να το αποκτήσεις.
(με λίγα λόγια η σκεπτομορφή είναι έτοιμη να την κατευθύνεις στον στόχο σου.Με προσοχή όμως γιατί έχει την τάση να επιστρέφει πάλι πίσω στον νου που αρχικά τη δημιούργησε)

Να πω και γω με τη σειρά μου, αν χρειαστεί να με διορθώσει κάποιος, να το κάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 04:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τα πάρουμε με τη σειρά

Πρός τον φίλο xspy

Οι μέθοδοι της Κας Ζαβού προσωπικά δεν με εκφράζουν απόλυτα. Πιστεύω , πιθανά να είμαι και λάθος αλλά η παράδοση για την επικοινωνία με άλλης ενεργειακής συχνότητας όντα άς πούμε αγγελικά δεν πιστευω ότι είναι τόσο εύκολη.

Κατά την παράδοση τα αγγελικά όντα δεν συνδιαλέγονταν με οποιονδήποτε «μολυσμένο» άνθρωπο για αυτό και οι συχνοί καθαρμοί που περνούσαν οι μυημένοι απο τα διάφορα ιερατεία όλων των εποχών στα οποία δίδονταν η γνώση επικοινωνίας με τον αόρατο κόσμο.

Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι άνθρωποι με καθαρή καρδιά και αγνό νού να έβλεπαν τέτοια όντα στη ζωή τους και μάλιστα συχνά αλλα δεν νομίζω ότι δύναται ο οποιοσδήποτε καθημερινός άνθρωπος με το καλημέρα να το κάνει αυτό.

Φαντάσου μόνο ότι η επαφή με τον Φύλακα Αγγελο ή Ανώτερο εαυτό κατ άλλους έπαιρνε πολύ χρόνο και πολύ δουλειά μέσα σε κάποιο τάγμα το οποίο είχε βαθμούς όχι για ομορφιά αλλά δοκιμασίες που εάν δεν πέρναγε ο μυούμενος δεν προχώραγε παρακάτω και κάθε βαθμίδα (τουλάχιστον στο αποκρυφιστικό μονοπάτι) είχε και εργασίες που έπρεπε να έρθουν εις πέρας, αναπτύσσονταν και κάποιες δυνάμεις κτλ Ο δε μυστικιστικός δρόμος της απευθείας ένωσης με το Θείο γινόταν απο ανθρώπους που ριγούσαν με τις προσευχές τους, άγιους ασκητές κτλ Χρειάζεται και κάποιος κάματος και όχι μία 5λεπτη οραματιστική διαδικασία.

Η Κα Ζαβού γραφει για τη δημιουργία μίας σκεπτομορφής στην οποία περιμένουμε να κατοικήσει ο Αγγελος. Για φαντάσου να ενσαρκωθεί εκεί μέσα κάποιο εσωτερικό μας σύμπλεγμα ή ακόμα χειρότερα να αντιληφθεί κάποιος τη σκεπτομορφή και να κατοικήσει μέσα της κάνοντας πλάκα στην καλύτερη περίπτωση.

Ο τρόπος της Κας Ζαβού θα δουλέψει υπο συνθήκες σε άνθρωπο κατασταλαγμένο,θεοσεβούμενο με την πλατιά έννοια του όρου και σε συνάφεια με τους κοσμικούς νόμους έτσι ώστε να απαντήσει ο φύλακας άγγελος του μέσα απο αυτήν την σκεπτομορφή.
Πιστεύω βέβαια ότι σαν αυθυποβλητική μέθοδος είναι καλή και μπορεί να έχει αποτελέσματα εάν κάποιος ψάχνει τον Ανώτερο του εαυτό απεγνωσμένα. Και στα ταγματα γινόταν ανάλογη εργασία μόνο που ο Αγγελος είχε συγκεριμένα ενδύματα, συμβολισμό, διαδήματα, σκήπτρα ή ξίφη κτλ και αποδιδόταν σε συγκεκριμένη κατηγορία σύμφωνα με την κοσμική δύναμη που του αποδιδόταν απο πολύ παλαιά συχνά προχριστιανικά γραπτά και έπαιρνε αρκετό χρόνο απο την πλευρά του μυημένου να εμψυχώσει την σκεπτομορφή με την συγκεκριμένη κοσμική δύναμη.

Βασικά ο μυούμενος είχε και ένα πακέτο τεχνικών για να τσεκάρει κατά πόσο ήταν υγιής η σκεπτομορφή του και «Αγγελική». Τέτοιες μέθοδοι υπάρχουν αρκετές όπως η προβολή θείων συμβόλων πάνω στο Ον όπως πεντάγραμμα, άστρα του Δαβίδ κτλ γαι να δουν εάν θα διογκωθεί (καλό όν) ή θα συρρικνωθεί, η προβολή εβραικών π.χ γραμμάτων καί αλλες πολυπλοκότερες. Η καλύτερη όμως είναι η διαίσθηση που παίρνουμε απο το όλο γεγονός ή τα μάτια του όντος. Εάν ο άνθρωπος έχει μία καλή σύνδεση με τον Ανώτερο εαυτό του τότε θα ξέρει και τι είναι αυτό που ειναι απέναντι του, για να το πώ σύντομα θα του το σφυρίξει η ίδια του η ψυχή.

quote:
Δέν μπορεί να υπάρξει κάποιος συνδιασμός? :) Όταν υπάρχει ένα άτομο που το θαυμάζεις χρόνια,συνεχώς κάνει καινούργια καταπληκτικά πράγματα,σε μαγέυει,σε ενθουσιάζει στιγμιαία και χίλια άλλα..και βλέπωντας ότι υπάρχει μόνο ένα τέτοιο άτομο σ'ολόκληρο τον πλανήτη,πώς είναι δυνατόν να το κόψεις??

Πρίν καιρό φίλε μου βρέθηκα σε μία πολύ παλιά εκκλησία στην Ηπειρο. Αφού προσευχήθηκα και διαλογίστηκα λίγο εκεί καθώς ήταν άδεια, σηκώθηκα και πήγα στο ψαλτήριο. Ανοιξα κάποιο βιβλίο ξέροντας ότι θα πάρω κάποιο μήνυμα και το ίδιο έκανε και η κοπέλα μου ταυτόχρονα. Και τις τρείς φορές που ανοιξαμε το βιβλίο έγραφε η πρώτη πρόταση Η ΚΟΣΜΙΚΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ. Γράφτηκε μέσα μου με ανεξίτηλα γράμματα, το γνώριζα και το τηρούσα αλλά τότε το κατανόησα.

Ο θάνατος όπως καταλαβαίνεις είναι πνευματικός. Και βέβαια μπορούμε να θαυμάζουμε έναν καλλιτεχνη, ένα ηθοποιό, έναν άνθρωπο γενικότερα για το έργο του αλλά το μη λατρεύσεις είδωλα είχε πολύ βαθιά σημασία και δεν αναφέρεται σε εδώλια σκαλισμένα. Μία Mercedes , το παραλιακό κλάμπ , το κότερο εάν χρησιμοποιηθούν με την εξής λογική α) ένα καλό μέσο μεταφοράς ή αγορά π.χ για ταξί, β)μία μορφή διασκέδασης, γ)ένα μέσο ναυσιπλοίας δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Εάν όμως είναι 1)Απόλυτο όπλο επίδειξης πλούτου και μ..νοπαγίδα, 2)«ναός» για το κάθε Σαββατοκύριακο 3) ότι και το 1 τότε ναι υπάρχει ειδωλοποίηση και πνευματικός θάνατος . Ο πνευματικός θάνατος σε κάνει νεκρό στην προσπάθεια των αγγελικών όντων ή του ίδιου του Ανώτερου σου εαυτού να αναλάβει τα ηνία της ζωής σου. Αυτός που θα κάνει κοσμικές θυσίες εθελούσια θα προοδεύσει 100% ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ και αυτό δεν σημαίνει ότι θα απαρνηθεί τη διασκέδαση,απλά θα αλλάξει σταθμό στο ράδιο του και το σκεπτικό που είχε ώς τώρα θα αλλάξει και δεν θα τον ικανοποιεί τίποτε άλλο. Θα χει πιεί απο «Τα νερά της ζωής» και οτιδήποτε άλλο θα φαίνεται λιγότερο σημαντικό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 04:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Yngwie, διαβάζοντας την τελευταία σου τοποθέτηση μου γεννήθηκαν κάποια ερωτήματα οπότε θα ήθελα μερικές απαντήσεις μπας και "ξεμπερδευτώ".
quote:
________________________________________
Οταν λοιπόν το Στοιχειακό (το οποίο είναι κατώτερης εξέλιξης και ψυχής απο τη δική μας παρά τις δυνάμεις του που είναι μεγάλες) άφηνε τον μαθητή με κομμένη την ανασα και μετά απο ερωτικές συνευρέσεις μαζί του τον πίεζε για παντρειά (καθώς με αυτήν θα αποκτούσε αθάνατη ψυχή) ο μαθητής ενέδιδε καθώς οι μεγάλες ποσοτητες στοιχείου του νερού του είχαν ανακατέψει τόσο πολύ τον συναισθηματισμό (Νερό) που ήταν χειροτερα απο ερωτευμένο μαθητούδι.
________________________________________
Η πρόταση που περιέκλεισα στα bolds με μπερδεύει λιγάκι...
Στην συνέχεια, αναφέροντας οτι μια κοπέλα αρρώσταινε κι έφτανε στο χείλος του θανάτου, η ψυχή της χανόταν αφού την θέση της έπαιρνε το στοιχειακό?
Ή μιλάμε απλά για κάποιο είδος κατάληψης?

Το άλλο μου ερώτημα έχει να κάνει με το στοιχειακό το οποίο αναφέρεις οτι δημιούργησες μόνος σου συνειδητά και το οποίο μετά από 3 μήνες κατέστρεψες.
Δεδομένου οτι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι δημιουργούν στοιχειακά (τουλάχιστον ασυνείδητα) πως γίνεται η εξαφάνιση ενός στοιχειακού μας?


Θα σου απαντήσω καλέ μου φίλε Dying Incubus όσο καλύτερα μπορώ.
Οσον αφορά τα στοιχειακά του Νερού , ο μυούμενος σε οποιαδήποτε σχολή ή τάγμα εσωτερικού χαρακτήρα Δυτικού και όχι μόνο τύπου έπρεπε να περάσει απο τα Στοιχειακά βασίλεια και τις αντίστοιχες μυήσεις που τις συμβόλιζαν.

Στο βασίλειο του Νερού , οι δάσκαλοι ή κατώτεροι μυητές προειδοποιούσαν τον υποψήφιο ότι πάει εκεί για αναγνωριστική βόλτα και για εκπαίδευση και όχι για χόρταση. Τα στοιχειακά του Νερου μοιάζουν πολύ με τον άνθρωπο και είναι απίστευτης υπνωτιστικής ομορφιάς.

Εάν κάποιος μάλιστα είναι σε αστρική προβολή μπορεί να κάνει και έρωτα με αυτά ο οποίος μάλιστα λέγεται ότι παραμένει αξέχαστος. Η συνεχής βόλτα στα βασίλεια του Νερού μπερδεύει την ανακατανομή των στοιχείων ενός ανθρώπου δηλαδή την αναλογία νερού,φωτιάς, αέρα, Γής κτλ

Η συνεχής παραμονή εκεί ανακατεύει το συνασθηματισμό του ατόμου ειδικά εάν δεν έχει περάσει σωστά απο τη Σεληνιακή μύηση (για τους καββαλιστές η σεφίρα του Γεσούντ), ειδικά εάν κάποιος μπεί στην πρίζα και γυροφέρνει εκεί μέσα συνέχεια η κατάσταση είναι επικινδυνη μετά απο λίγο καιρό. Με αυτά έρχονται σε επαφή (συνειδητά ή ασυνείδητα) αυτοί που τρελλαίνονται να κοιτάνε ώρες ατέλειωτες απο την παραλία τη θάλασσα.

Ξέρω άτομο δικό μου το οποίο κόντεψε να πνιγει και το σώσανε. Είχε μπεί στα βασίλεια του Νερού χωρίς να το ξέρει(πιθανά απο παλαιότερη ενσάρκωση είχε ανοιξει τις πύλες για εκεί), κατασκεύασε και 4 πλάσματα-στοιχειακά του νερού με τη φαντασία και αυτά σιγά σιγά ζωντάνεψαν και την πήραν μετά απο καιρό μέσα και ενώ κολυμπούσε τα έβλεπε και βούτηξε για τα καλά,σαν απο γλυκιά ζαλάδα, ευτυχώς μία κολυμβήτρια και φίλη άπλωσε το πόδι της και την έσωσε απο βέβαιο πνιγμό. H Dion Fortune έχει αφιερώσει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για αυτά τα γεγονότα στην Ψυχική της Αυτοάμυνα.

Τώρα πάμε στη σκάντζα ψυχών που λέγαμε. Η παράδοση λοιπόν λέει ότι τα στοιχειακά είναι σαν μικρά παιδιά και κάνουν ότι τους πεί ο Μάγος αλλά εάν κάνουν κάτι κακό αυτό χρεώνεται στο Μάγο και όχι σε αυτά καθώς αυτα είναι άβουλα και παρά τις τρομερές τους δυνάμεις, ο άνθρωπος είναι σε καλύτερη εξελικτική φάση απο αυτά, καθώς είναι πλασμένος απο όλα τα στοιχεία σύν το πνεύμα.

Οατν λοιπόν ο εκκολαπτόμενος και άπειρος μάγος έπεφτε στην παγίδα του μαγνητικού ερωτισμού των θηλυκών στοιχειακών, τότε αυτά τον πίεζαν να μείνουν γαι πάντα μαζί του. Εάν ο Μάγος έμενε όλη μέρα στ άλλα πεδία σύντομα τρελαινόταν.

Εάν όμως του την βάραγε και του λεγε το στοιχειακό πές εσύ το ναί και κάνε αυτό και αυτό και εγώ θα σου ρθω ολοζώντανο τότε εάν ο μάγος έλεγε το Ναί , και χωρίς περιορισμούς (και όταν λέω περιορισμούς ο έμπειρος μάγος βάζει όρους, πώς βλέπουμε στα παλιά Γριμόρια επίκλησης πνευμάτων : Θα εμφανιστείς μπροστά μου με ανθρώπινη μορφή , χωρίς καμία αηδή μυρωδιά, χωρίς να πειράξεις άνθρωπο,φυτό ή ζώο ή κάποιο άλλο πλάσμα κτλ)

Και χωρίς περιορισμούς λοιπόν το στοιχειακό ακολουθούσε τον εξής δρόμο, ή έβρισκε κάποια θνήσκουσα απο ασθένεια όμορφη κοπέλα ή προκαλούσε ασθένεια σε κάποια αλλά προτιμούσε το πρώτο για να μην αλλοιώσει το κάρμα της κοπέλας εκτός εάν ο μάγος είχε πεί στο στοιχειακό : Κάνε ότι θές αρκεί να βρεθούμε μαζί και στη συνέχεια το στοιχειακό έκανε σκάντζα τις ψυχές. Δεν μιλάμε για κατάληψη αλλά για εκτόπιση.

Τώρα όσον αφορά το τελευταίο σου ερώτημα ένας απλός άνθρωπος κατασκευάζει συνήθως σκεπτομορφές και όχι τεχνητά στοιχειακά έτσι εύκολα, οι πιό αδύναμες διαλύονται συνήθως αργά αργά, άλλες που είχαν έντονη συγκινησιακή φόρτιση αντέχουν περισσότερο και πολώνονται με αντίστοιχες άλλες με αυτήν της φύσης τους και εάν η συγκινησιακή φόρτιση είναι πολύ έντονη (δανείζομαι ένα παράδειγμα απο τη Fortune) τότε μία μάνα πεθαίνοντας εάν πεί Θεε μου στείλε ένα άγγελο να φυλά το παιδί μου τότε μπορεί κάποιος να παράγει ακούσια ένα τεχνητό στοιχειακό με αυτή τη μορφή.

Ο αμύητος δεν μπορεί να διαλύσει το στοιχειακό του, η την πολύ πυκνή σκεπτομορφή του, στην καλύτερη αποκόπτεται απο αυτόν και αποκτά με τον καιρό μία ημισυνειδητότητα και στη χειρότερη γίνεται λάρβα (βλέπε προηγούμενα πόστ) και τον τρώει σιγά σιγά τον "δημιουργό" της.

Οσον αφορά τον Μάγο και δημιουργό τεχνητών στοιχειακών ούκ ολίγοι την έχουν πατήσει και παρά το ότι η Τέχνη αυτή ανάγεται στην εποχή της Ατλαντίδας και των μάυρων ιερατείων της. O Franz Bardon περιγράφει μεθόδους με τις οποίες μπορούμε νε εμψυχώσουμε έναν ζωγραφικό πίνακα και να βγαίνουν οι πρωταγωνιστές του έξω (όσο τρελό και άν ακούγεται είναι αληθινό) ή με πήλινο κούφιο εδώλιο-αγαλματάκι το οποιο κρύβει το στοιχειακό εντός του.
Λόγω του ότι ο άνθρωπος είναι ένας μικρός Θεός μπορεί με την κατάλληλη εκπαίδευση να γίνει και δημιουργός και εκεί βασίζεται το όλο σκηνικό. Ο τρόπος καταστροφής του στοιχειακού κατά Bardon είναι πολύπλοκος και απαιτεί τόσο την καταστροφή του εδωλίου, τη χρήση νερού να διασκορπιστούν οι ενέργειες του στοιχειακού κτλ

Εγώ προτίμησα την μέθοδο της τελετουργικής απορρόφησης όπου ρουφας το στοιχειακό μέσα σου αλλά είναι δύσκολη και επικίνδυνη καθως δεν ρουφάς μόνο την αρχική ουσία κατασκευής αλλά και ότι έχει δεί το στοιχειακό, ότι βλαστήμι έφαγε απο κάποιον που το αντιλήφθηκε κτλ αλλά δεν θα αναφερθώ περισσότερο επ αυτού.

Εν τέλει είτε μυημένος είτε αμύητος , ο καθείς απο μάς πρέπει να σκέφτεται και να λογίζει ότι σκέφτεται ,πρίν το σκέφτεται καθώς οι ίδιες μας οι σκεπτομορφές μπορούν να ποικίλλουν απο νέκταρ έως και δηλητήριο είτε γαι εμάς είτε για τους άλλους.


Edited by - Yngwie on 26/08/2006 04:40:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 13:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie με μπέρδεψες και μένα τωρα!!!!
Όταν λες στοιχειακό,εννοείς κάποια οντότητα,που απ'ότι κατάλαβα πρέπει να κατοικεί στο αστρικό πεδίο,η οποία συνδέεται άμεσα με τα 4 στοιχεία?

Από την απάντηση στου στον φίλο Dying Incubus,κατάλαβα ότι είναι αρκετά δυνατά πλάσματα.Είναι σκεπτομορφές?Ή μήπως με την δημιουργία μιας σκεπτομορφής μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα τέτοιο πλάσμα?

Τέλος,ήθελα να ρωτήσω την φίλη Yami αν η δημιουργία μιας σκεπτομορφής μπορεί να γίνει ασυνείδητα χωρις να το καταλάβουμε και αν όντως γίνει κάτι τέτοιο τότε πως μπορούμε να την ξεχωρίσουμε?πχ αν αυτή η σκεπτομορφή έχει πάρει την μορφή ενός γνωστού μας πρόσωπου?
ΠέτροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 16:20:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε fafmir θα προσπαθήσω να απαντήσω σύντομα στο ερώτημα σου.

Τα στοιχειακά πλάσματα (elementals) είναι αυτά που αναγνωρίζουν όλες οι απόκρυφες αλλά και οι λαικές παραδόσεις δηλαδή καλικάντζαροι, νεραιδες, νάνοι,γοργόνες κτλ. Οι ονομασίες και οι μορφές τους είναι πολλές και διαφερουν ανάλογα με τη φιλολογία και την κουλτούρα του κάθε λαού. Σύμφωνα με τις διάφορες παραδόσεις είναι τα πνεύματα της φύσης, αυτά που επικαλούνται οι σαμάνοι ιερείς, οι Κέλτες Δρυίδες, οι αρχαίοι λαοί Αιγύπτιοι,Βαβυλώνιοι κτλ καθώς και τα σημερινά τάγματα που δίνουν κυρίως βάση στις αρχαίες Καββαλιστικές και όχι απαραίτητα Ιουδαικής ρίζας πρακτικές.

Τα πλάσματα λοιπόν αυτά συνήθως διαιρούνται σε 4 μεγάλες κατηγορίες

1)Γνώμες(Gnomes) ή Καταχθόνια - Στοιχειακά της Γής (καλικάντζαροι κτλ)
2)Στοιχειακά του νερού (Undines) -(γοργόνες, νύμφες των λιμνών και των ποταμών κτλ)
3)Σαλαμάνδρες (salamanders) -Στοιχειακά της φωτιάς
4) Συλφίδες (Sylphs)-Στοιχειακά του αέρα (νύμφες αέρα κτλ)

Αυτά τα όντα είναι υπεύθυνα σύμφωνα με την παράδοση όπως και πολλά άλλα (κένταυροι, νεράιδες πηγών, πνεύματα δέντρων κτλ) για την σωστή λειτουργία της Φύσης για αυτο και λατρεύονταν ή επικαλούνταν απο τους αρχαίους ιερείς και μάγους. Απαντώνται σε όλα τα φυσικά πράγματα όπως βασίλεια των βράχων, των βουνών,των ορυκτών , των κρατήρων,των ηφαιστείων , των λιμνών ,των ωκεανών κ.ο.κ

Επειδή δεν είναι ορατα πάντοτε με γυμνό μάτι καθότι ζούν στην αμέσως επόμενη διάσταση και δή στα χαμηλά πεδία του Αστρικού πεδίου , ο αναζητητής θα έρεθι σε επαφή μαζί τους σε εκείνο το πεδίο είτε διαλογιστικά είτε με αστρική προβολή και συχνά θα τα επικαλεστεί με καταλληλες τελετουργίες. Αυτά λοιπόν τα όντα είναι σαν μικρά παιδια και άν δεν τους κάνεις το χατίρι ή δεν είσαι συνέχεια με το μπράβο απεναντι τους σε τσακίζουν και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Το στοιχείο τους όμως είναι ένα π.χ Γή , ή Νερό κάτι που τα κάνει άβουλα ή ανήθικα στα μάτια μας καμιά φορά αλλά είναι τόσο δυνατό το πεδίο τους και αυτό που εκπέμπουν που δεν γυρνάς πάντοτε αλώβητος απο τα πεδία τους π.χ ένας που θα κάτσει καιρό στο βασίλειο του Νερού αποκτά συναισθηματικά μπερδέματα και δεν σκέφτεται λογικά παρά συναισθηματικά συνεχώς καθότι το στοιχέιο του Νερού συμβολίζει το συναισθημα κτλ

Βέβαια μπροστά σε΄έναν μυημένο, σε έναν άγιο ή φτασμένο Μάγο που ξεχειλίζει απο Σοφία και Αγάπη για τη δημιουργία αυτά τα όντα κάθονται "σούζα" και παλεύουν ποιό θα πρωτοκολυμπήσει στην άυρα του και ποιό θα τον πρωτουπηρετήσει καθώς και αυτά επιθυμούν την εξέλιξη τους όντας κατωτερα απο εμάς σε βαθμίδα , οι οποιοι άνθρωποι διαθέτουν και τα 4 στοιχεία σύν το πνεύμα.

Τα στοιχειακά είναι πολύ δυνατά και μπορούν να προκαλέσουν έντονα καιρικά φαινόμενα και άλλα παρ' όλα αυτά ένας εξελιγμένος τύπος ανθρώπου έχει τις ίδιες αλλά και παραπάνω δυνάμεις και ουκ ολίγοι τα αρχαία χρόνια είχαν δυνατότητα να χωρίσουν και τα νερά στα δύο (εκτός του Μωυσή) ή να προκαλέσουν βροχές και αστραπές.

Ο Μάγος που τα χρησιμοποιουσε για ιδιοτελή συμφέροντα είχε βαρύ τίμημα να πληρώσει στο κάρμα του καθώς θεωρούνται άβουλα πλάσματα σαν μικρά παιδιά που θέλουν να παίξουν δίχως να γνωρίζουν το πώς η παρέα τους η οι δυνάμεις τους μπορούν να επηρεάσουν τον καινούργιο τους φίλο, έναν άνθρωπο ο οποίος εισήρθε στο βασίλειο τους.

Τα αρχαία χρόνια εντός των ιερατείων οι μυουμενοι έπρεπε να πάρουν τις αντίστοιχες μυήσεις με δοκιμασίες π.χ να περάσουν μέσα απο μεγέλες φωτιές ή να κολυμπήσουν κοντρα σε ένα ορμητικό ρεύμα νερού για να τους σεβαστούν αυτά τα όντα. Η επιρροή τους επίσης θεωρείται για κάποιους εκείνη η πρωταρχική αρχέγονη δύναμη που σε κάνει να νιώθεις έτσι με δέος για τη μανα Φύση, ή να σκαλίσεις ένα γλυπτό απο ξύλο, ή να πλεύσεις πρός το πουθενά παρασυρμένος απο τα βάθη της θάλασσας. Ελπίζω να σε κάλυψα λίγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 17:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie,
μπορώ να πω ότι με κάλυψες με αυτά που είπες.Άμα γνωρίζεις κάποιο βιβλίο να μου προτείνεις ή site στο internet θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα διότι υπάρχουν ακόμα πολλές απορίες για αυτα.Σ'ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 16:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie, διαβάζοντας το μήνυμα σου στο οποίο απαντάς στα ερωτήματα μου μου γεννιούνται κάποιες καινούριες απορίες!

quote:
Και χωρίς περιορισμούς λοιπόν το στοιχειακό ακολουθούσε τον εξής δρόμο, ή έβρισκε κάποια θνήσκουσα απο ασθένεια όμορφη κοπέλα ή προκαλούσε ασθένεια σε κάποια αλλά προτιμούσε το πρώτο για να μην αλλοιώσει το κάρμα της κοπέλας εκτός εάν ο μάγος είχε πεί στο στοιχειακό : Κάνε ότι θές αρκεί να βρεθούμε μαζί και στη συνέχεια το στοιχειακό έκανε σκάντζα τις ψυχές. Δεν μιλάμε για κατάληψη αλλά για εκτόπιση.

Μετά την εκτόπιση λοιπόν από το στοιχειακό, η ψυχή αυτής της άμοιρης κοπέλας τι γινόταν?

Σε μια συζήτηση με κάποιον φίλο μου πριν λίγο καιρό είχαμε αναφερθεί στα στοιχειακά (αν θες σκεπτομορφές) που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι και τα οποία είναι αρνητικής φύσης.
Ένας τρόπος για να τα εξαλείψεις αυτά, ακόμα κι αμύητος, δεν θα μπορούσε να είναι η δημιουργία από εμάς μια θετικής σκεπτομορφής?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy