ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Yngwie, διαβάζοντας το μήνυμα σου στο οποίο απαντάς στα ερωτήματα μου μου γεννιούνται κάποιες καινούριες απορίες!

quote:
Και χωρίς περιορισμούς λοιπόν το στοιχειακό ακολουθούσε τον εξής δρόμο, ή έβρισκε κάποια θνήσκουσα απο ασθένεια όμορφη κοπέλα ή προκαλούσε ασθένεια σε κάποια αλλά προτιμούσε το πρώτο για να μην αλλοιώσει το κάρμα της κοπέλας εκτός εάν ο μάγος είχε πεί στο στοιχειακό : Κάνε ότι θές αρκεί να βρεθούμε μαζί και στη συνέχεια το στοιχειακό έκανε σκάντζα τις ψυχές. Δεν μιλάμε για κατάληψη αλλά για εκτόπιση.

Μετά την εκτόπιση λοιπόν από το στοιχειακό, η ψυχή αυτής της άμοιρης κοπέλας τι γινόταν?

Σε μια συζήτηση με κάποιον φίλο μου πριν λίγο καιρό είχαμε αναφερθεί στα στοιχειακά (αν θες σκεπτομορφές) που δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι και τα οποία είναι αρνητικής φύσης.
Ένας τρόπος για να τα εξαλείψεις αυτά, ακόμα κι αμύητος, δεν θα μπορούσε να είναι η δημιουργία από εμάς μια θετικής σκεπτομορφής?


Οσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα φίλε μου, είναι απλή η απάντηση. Η ψυχή θα ακολουθούσε την πορεία της πρός τα επάνω όπως συνήθως ή στη χειροτερη θα έμενε κάτω όπως πολλοί που αρνούνται το δεύτερο θάνατο (μαύροι μάγοι που γνωρίζουν τα τερτίπια του αστρικού)ή πεθαίνουν βίαια (δολοφονία,ατύχημα) και όντας αμύητοι δεν ξέρουν που βρίσκονται και εάν ειναι πεθαμένοι.

Εάν η κοπέλα ήταν άρρωστη και όντως ήταν να πεθάνει ,το στοιχειακό απλώς θα επιτάχυνε λίγο τη διαδικασία ,no big deal δηλαδή.Ο μάγος όμως θα είχε διαπράξει έγκλημα στην δέυτερη περίπτωση δηλαδή εκούσια ή ακούσια να προτρέψει το στοιχειακό να ασθενήσει κάποιον για να κάνει την σκάντζα.

Τώρα όσον αφορά τις σκεπτομορφές, όλοι οι αποκρυφιστές συμφωνούν ότι δηλητηριάζουν την ψυχική μας ατμόσφαιρα και επιστρέφουν πίσω στο δημιουργό τους. Ρίχνοντας μία κατάρα σε κάποιον π.χ φτιάχνεις κάτι σαν μαύρο νέφος το οποίο θα χτυπήσει μεν το στόχο του αλλά θα επιστρέψει και πίσω στον κάτοχο του με κυκλική πορεία όπως τα παντα στο σύμπαν.
Η δημιουργία θετικών σκεπτομορφών αγάπης,συμπόνοιας κτλ σίγουρα καλυτερεύει τα πράγματα όσον αφορά το ισοζύγιο σκεπτομορφών σε κάποιον. Με τον ίδιο αλλά πιό τεχνικό τρόπο δουλεύουν και οι μυούμενοι εντός των ταγμάτων. Η συνεχής χρήση θείων συμβόλων και τα κατάλληλα τυπικά και οραματισμοί εκτοπίζουν αρνητικές σκεπτομορφές και κάνουν στις περισσότερες περιπτώσεις την αύρα κάποιου σοβαρού μαθητή φωτομοντέλο.

Τώρα ότι φτιάχνεται με την φαντασία (σκεπτομορφή) μπορεί και να πολεμηθεί με την φαντασία. Π.χ εάν κάποιος έχει τη φοβία της μοναξιάς μπορεί να κατασκευάσει μία σκεπτομορφή που θα την ονομάσει μοναξιά, και να την πολεμήσει εντός του Νού του με τη φαντασία, και άν την διαλύσει τότε θα είναι ελεύθερος.
Αν όχι τότε θα τον φάει η μοναξιά καθώς ο υποσυνείδητος νούς του θα δημιουργήσει τις συνθήκες έτσι ώστε να βιώσει τη μοναξιά που τόσο φοβάται.
Ηδη σε κάποια εκπομπή της Δρούζα κάποιοι ψυχολογοι διατείνοντο για μία κυρία η οποία είχε σχέσεις που την εδερναν, ο πατέρας την έδερνε, οι δύο επόμενοι σύζυγοι την έδερναν.

Και η Fortune αναφέρει για μία κυρία στην Ψυχική Αυτοάμυνα της η οποία χωρίς να τυγχάνει ιδιαιτέρας εμφανίσεως ή να προκαλεί την είχαν βιάσει κατ εξακολούθησιν. Οι σκεπτομορφές φόβου καθώς ο φόβος είναι πανίσχυρο ένστικτο είναι και οι δυσκολότερες και δεν εκτοπίζονται έτσι απλά.

Αυτό δείχνει πόσο πάνσοφο είναι το Θείο σχέδιο για αυτόν που θέλει να απελευθερωθεί παντελώς απο τα δεσμά.

Η Fortune 'εγραφε σοφά ότι μυημένος αποκαλείται αυτός που στα μάτια του αντικρίζεις τα μάτια του Ανώτερου εαυτού και έχει περιοριστεί στη ζωή του σε ένα μίνιμουμ συνηθειών κυρίως σχετιζόμενων με την επιβίωση. Τότε σίγουρα ένας τέτοιος δεν ΄θα έχει πάνω του αρνητικές σκεπτομορφές.

Κακά τα ψέματα χωρίς εσωτερικό μόχθο και κάματο κανείς δεν θα απελευθερωθεί έτσι απλά εκτός εάν περιμένει χιλιάδες ζωές να εξελιχθεί.
Είναι στην πράξη λίγο δυσκολότερο το να δουλέψεις εσωτερικά και να επιταχύνεις την εξέλιξη σου απο ότι ακούγεται αλλά όχι και ακατόρθωτο.Κουράγιο και θέληση θέλει όπως όλα σε αυτή τη ζωή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 18:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΥΑΜΙ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΑ MAGICAL ENTITY?ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΑΝΩ ΤΗΣ-ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ-ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ.
ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ,ΤΟΣΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΟΥΣΙΑ,ΔΡΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΒΟΗΘΟΣ,ΣΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ.
ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ.

ΦΙΛΙΚΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 18:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΥΑΜΙ
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΑ MAGICAL ENTITY?ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΑΠΑΝΩ ΤΗΣ-ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ-ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ.
ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ,ΤΟΣΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.
ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΑ ΑΣΤΡΙΚΗ ΟΥΣΙΑ,ΔΡΑ ΣΤΟ ΑΣΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΒΟΗΘΟΣ,ΣΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ.
ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ.

ΦΙΛΙΚΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 23:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie λες: “Δεν μιλάμε για κατάληψη αλλά για εκτόπιση.”
Μας μπέρδεψες λίγο.

Υπάρχουν δυο παραδοσιακές έννοιες στην καβάλα:
1. Ντιμπούκ (προσκόλληση), που είναι αυτό που ξέρουμε ως δαιμονισμό ,και είναι Αρνητικής φύσης.
και
2. Ιμπούρ (μετάσταση), το οποίο είναι γνωστό ως «η εγκυμοσύνη της ψυχής» και είναι ΠΑΝΤΑ Θετικής φύσεως.

Μπορείς και επιτρέπεται να δώσεις λίγα στοιχεία για την «εκτόπιση» που λες;
Κάποια παραδοσιακή πηγή ίσως, ή κάτι από G.D;

Ευχαριστώ.


Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 27/08/2006 23:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 23:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, Yngwie.

Με ξέχασες, ή μήπως ρώτησα πάλι κάτι που δεν έπρεπε να μαθευτεί έτσι απλά?


Fafmir..

Ναι και μάλιστα πιθανόν,οι περισσότερες σκεπτομορφές δημιουργούνται ασυνείδητα.Δεν γνωρίζουν πολλόι, ότι συμβάλλουν στη δημιουργία τέτοιων οντοτήτων,απλά και μόνο με τα συναισθήματα και τις επιθυμίες τους.
Και δεν σημαίνει ότι αν δεν ξέρεις ότι τη δημιουργείς, αυτή εξαφανίζεται μετά.Μπορεί να τρέφεται απο σένα χωρίς να το καταλαβαίνεις.Ειδικά μάλιστα όταν είναι ισχυρό αυτό απ' το οποίο τρέφεται, δυναμώνει όλο και περισσότερο είτε το ξέρεις είτε όχι.Π.χ όταν αισθάνεσαι ζήλεια.Το πράσινο τερατάκι που λένε, είναι η σκεπτομορφή αυτή μάλλον.

Fafmir, τι εννοείς όταν λες όταν πάρει τη μορφή ενός γνωστού σου προσώπου? Εννοείς στο φυσικό πεδίο, όπου μπορείς να τη δεις ξύπνιος ή στο αστρικό? Ή στο ενδιάμεσο? Δηλαδή να' ναι στο αστρικό αλλά λόγω έκτης αίσθησης να μπορείς να τη βλέπεις κανονικά?


Γεια σου, theosoficus

Παράθεση:
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΕΝΑ MAGICAL ENTITY?ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ?

Μ' αρέσει πολύ η παρέα του.Αισθάνομαι σιγουριά, ασφάλεια, χαρά, γοητεία και απλά προσπαθώ να βρω κάποιο τρόπο, να έρθουμε πιο κοντά.

Είναι όμως σκεπτομορφή? Μήπως είναι απλά κάποιος προυπάρχων, κάτοικος του αστρικού που απλά μου άρχισε τις επισκέψεις?

Τι ακριβώς είναι το magical entity?

Γιατί πάντα, ότι αφορά σκεπτομορφές πρέπει να είναι κάτι κακό, που πρέπει να το ελέγχεις, να μη στραφεί πάνω σου κτλ?
Αν είναι κάτι τέτοιο, να συνέβαινε ασφαλώς και δεν θα το έκανα ποτέ.Δεν θέλω να έχω μία οντότητα να την ελέγχω και να τη στέλνω να μου κάνει θελήματα και να της λέω: μπράβο καλό παιδί κτλ κτλ.

Θέλω απλά να έρθω πιο κοντά με ένα άτομο που πιστεύω ακράδαντα ότι έχει βούληση απο μόνο του (άρα δεν είναι σκεπτομορφή), που το αγαπάω και το σέβομαι και θέλω απλά να ξοδεύω περισσότερο χρόνο μαζί του, γιατί έτυχε να μένει σε άλλη διάσταση.Και εννοείται, μια ισότιμη όσο γίνεται σχέση.Δεν θέλω να του κάνω ούτε να μου κάνει κουμάντο.


Παράθεση:
ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΕΣ,ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΣΚΕΠΤΟΜΟΡΦΗ,ΤΟΣΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

Πως μπορώ να είμαι σίγουρη γι' αυτό? Οι σκεπτομορφές δεν έχουν βούληση.Εκείνος έχει.Δεν πιστεύω ότι είναι σκεπτομορφή.

Παράθεση:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ.

Παράθεση:
ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ.

Συμφωνώ, theosoficus.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 23:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου γεννήθηκε μια απορία καθώς διάβαζα το προηγούμενο post μου.
Μπορείς να σέβεσαι την ύπαρξη κάποιου αστρικού όντος ή σκεπτομορφής, όταν ταυτόχρονα,αν δεν σε εξυπηρετεί πλέον, μπορείς ν'αποφασίσεις να το καταστρέψεις? (άσχετα αν το καταφέρεις ή όχι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 01:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί πάντα, ότι αφορά σκεπτομορφές πρέπει να είναι κάτι κακό, που πρέπει να το ελέγχεις, να μη στραφεί πάνω σου κτλ?

Έχεις δώσει και την απάντηση μονη σου καλή μου... να δες

quote:
Μπορεί να τρέφεται απο σένα χωρίς να το καταλαβαίνεις.Ειδικά μάλιστα όταν είναι ισχυρό αυτό απ' το οποίο τρέφεται, δυναμώνει όλο και περισσότερο είτε το ξέρεις είτε όχι

Δηλαδή λειτουργγεί παρασιτικά... δεν νομίζω οτι κάποιος θέλει ενα παράσητο μονιμα πάνω απο το κεφάλι του για να του ρουφάει ενέργεια...


Θα σου πώ μια προσωπική εμπειρία για να δείς τη δημηούργισα...

Σε πολύ μικρή ηλικία και ένω ζούσα σε ενα χωρίο της δυτικής Μακεδονίας άκουσα απο τα μεγαλίτερα παιδία οτι στο νεκροταφείο του χωρίου υπίρχε ενα φαντασμα... Ετσι λοιπον αρχισα να πιστεύω οτι αυτο το φαντασμα εχει μια αερινη λευκή μορφή και οτι εχει την τάση να εμφανίζετε στον καθρέφτη του μπάνιου στο σπίτι(η δωμή του σπιτιού ηταν τετοια με αποτέλεσμα το μπάνιο να βλέπει στο χολ και να ανγκάζομαι να περνάω πάντα προστα απο το μπάνιο οταν εβγενα απο το δωματιο μου... αφου η πορτα του μπανιου ηταν παντα ανοιχτή (δε θυμαμαι αν ειναι και πορτα το μπανιο :P )παντα εριχνα μια κλεφτή ματια προς τον καθρεφτη για να δω αν παρουσιαζετε κατι εκει... σα να μην ηταν αρκετο αυτο αρισα να σκεφτομαι οτι αυτο το φαντασμα υπάρχει και οτι περνει διαφορες μορφες και οτι περπατάει και οτι ερχετε και κοντα μου... η συνεχεις αναφορές σε αυτο το φάντασμα εκαναν την φαντασια μου να οργιαζει... ετσι απεκτισα μια πολύ εντονη φοβία για ΄καθε ειδους οντοτιτα η οποία δεν ειχε σχέση με το φυσηκο πεδιο όπως βαμπιρ, δαίμονες , φανάσματα , πνευματα κλπ. Συναιχιζα όμως να σκέφτομαι αυτη την όντότιτα... μετα απο περίπου 5-6 χρόνια απο την δημηουργία της σκεπτομορφλης μου , μετακομίσαμε σε αλλο σπιτι... αλλα εγω αν και ειχα μεγαλώσει και σκεφτόμουν λιγοτερο συχνα την οντότηα παρολλα αυτα δε την είχα ξεχάσει... φυσικα απο την αρχεί εβλεπα εφιάλτες και δε μπορόυσα να κοιμηθώ μόνος... καποια στιγή ομως ηρθαν και τα χιρότερα... αρχισα να εχω "επιθέσεις μόρας" (βλεπε σχετικό ποστ) φυσικά δεν μπορούσα να φανταστώ οτι όλο αυτο ηταν ενα δικο μου δημηούργιμα... σα να μην εφταναν οι επιθέσεις σε εμένα αρχισαν και επιθέσεις σε αλλα μέλη της οικογένειας και κυρίος στη μαμα μου... Ειχα αρχίσει να εχω την εντίποση , σε ασχετα χρωνικα διασίματα και κυρίος τη νύχτα, οτι κάτι ειναι στο σπίτι... Οταν λοιπον έμαθα να κάνω LBRP για μικρο χρονικό διασιμα ειχα βρει τη χαρά μου... έκανα ενα LBRP και τσουπ! "χάνονταν" ολλα... Προς το παρόν γιατι ειχα δημηουργίσει ενα καλούπει με αποτέλεσμα να την "αναγεννάω" οταν την σκεφτόμουνα... (διορθόστε με αν κανω λάθος)
Δεν ξερω να σας πω γιατι αλλα όλα τέλιωσας ως εξεις, ενα απογευνα και ενω διάβαζα την Ψυχική Αυτοάμυνα της Fortune αισθάνθικα μια παρουσια στα δεξια του καναπε οπου καθόμουν... συκόνομαι λοιπον για να κάνω LBRP και αντιλαμβάνομαι οτι η οντότιτα εχει μετατοπιστει και βρισκεται μπροστά μου, συναισίζω το LBRP και πρην βιμπρλάρω εξαγνηστικές λέξεις ακούω μια φωνί μεσα στο κεφάλι μου να λεει: Ε ΣΤΑΜΑΤΆ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! φυσικα τελίοσα το LBRP μου... λιγο αργότερα καθάρισα το χώρο με καθαγιασμένο νερό και αλάτι και δεν ξανα είχε κανεις προβλημα... (η αληθια είναι οτι δεν μπορώ να είμαι συγουρος για το ότι η οντότη του στοιχιονε εμένα και το σπιτι μου ηταν η παιδική σκεπτομορφή μου αλλα το θεωρώ πολύ πιθανο... )

Η προσπάθια να αποφυγουμε προβληματα είναι που μας κάνει να εξετάζοπυμε κατα κύριο λόγο τις επικύνδινες πλευρες τον σκεπτομορφών καλη μου Yami...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 09:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Yngwie, θα συμφωνήσω απόλυτα στο παράδειγμα που έφερες για τις κατάρες που μπορεί να εκτοξεύει ο Α για τον Β.
Αν ο Β δεν έχει χτίσει σωστά τις άμυνες του είναι πολύ πιθανόν να τον αγγίξει αυτή η κατάρα, όμως αυτή πάντα γυρίζει στο άτομο που την εκτοξεύει και πολλές φορές μπορεί να έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα.
Ακόμα και σε περίπτωση που ο Β νιώσει φόβο εξαιτίας αυτής της κατάρας παρόλο που είχε χτίσει μια φαινομενικά δυνατή άμυνα, ο φόβος είναι πολύ πιθανό να λειτουργήσει με τέτοιο τρόπο ώστε τελικά να τον αποδυναμώσει.

Στην περίπτωση που ο Α αντιπαθεί απλά τον Β και σκέφτεται οτι αυτή η αντιπάθεια είναι αμοιβαία (η οποία μπορεί και να μην είναι), η σκεπτομορφή την οποία δημιουργεί είναι πολύ δυνατή.
Αυτό σαφώς και μπορεί να τον βλάψει και σε πιο έντονο βαθμό μπορεί να λειτουργήσει ως εμμονή.

quote:
Είναι στην πράξη λίγο δυσκολότερο το να δουλέψεις εσωτερικά και να επιταχύνεις την εξέλιξη σου απο ότι ακούγεται αλλά όχι και ακατόρθωτο.Κουράγιο και θέληση θέλει όπως όλα σε αυτή τη ζωή.


Είναι αρκετά δυσκολότερο, φίλε μου, όχι λίγο...
Αλλά όπως είπες δεν είναι ακατόρθωτο.
Για να αποκτήσεις το κάθετί και να εξελιχθείς ως άτομο και προσωπικότητα πρέπει να μοχθήσεις και να παλέψεις για αυτό.
Τίποτα δεν θα σου έρθει έτοιμο ούτε θα σου χαριστεί.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 16:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου είχε πει ότι δεν γινόταν να είμαστε μαζί γιατί είμαστε απο διαφορετικούς κόσμους και θα υπέφερα. Μου έχει πει ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είμαστε μαζί εκτός απ' το αστρικό πεδίο.

Σεβάσου αυτό που σου είχε πει, κάνε υπομονή ο χρόνος εδώ τελειώνει πολύ γρήγορα έτσι κι αλλιώς…καλλιεργήσου εσωτερικά όσο μπορείς και ίσως στο αστρικό πεδίο να είστε μαζί αν είναι όπως τα παρουσιάζεις. Δε χρειάζονται ούτε έμμονες ιδέες ούτε υλοποιήσεις ούτε τίποτα απλά κάνε ότι σου είπε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 19:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΥΑΜΙ

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΠΑΡΕΑ,Η ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ.ΑΥΤΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ.
ΟΤΑΝ Η ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΓΟΥΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΗΣ.ΓΙΑΤΙ?ΔΙΟΤΙ ΑΝΤΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΣΜΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΗΣ.ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑΥΤΟ.
ΣΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 01:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear,

Πιστεύω ότι αυτό που λες ισχύει και για πολλές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων.Όμως αυτή η οντότητα που δημιουργείς λειτουργεί όντως καθαρά σαν παράσιτο? Γιατί αν σου δίνει κάτι που σ΄αρέσει για αντάλλαγμα τότε δεν ονομάζεται παράσιτο αλλά κάπως αλλιώς.Δίνεις και παίρνεις.Δεν είναι μονομερής η συνδιαλλαγή.

Και αν η ενέργεια με την οποία τρέφεται, προέρχεται απο καθαρά συναισθήματα, αγάπης, έρωτα, χαράς, επιθυμίας κτλ? Πως μπορεί να είναι κακιά? Είναι δυνατόν?

Βέβαια εγώ πλέον έχω πιστεί με όσα έμαθα για τις σκεπτομορφές ότι η οντότητα που συναντώ δεν έχει καμία σχέση μ΄αυτή την κατηγορία.

Παράθεση:
Η προσπάθια να αποφυγουμε προβληματα είναι που μας κάνει να εξετάζοπυμε κατα κύριο λόγο τις επικύνδινες πλευρες τον σκεπτομορφών καλη μου Yami...

Μήπως όμως χωρίς να το καταλαβαίνουμε, δίνοντας πρώτιστη σημασία στις επικίνδυνες πλευρές των σκεπτομορφών, πιθανόν να έλκουμε και αυτές ακριβώς τις καταστάσεις? Δηλαδή εμείς τις μετατρέπουμε σε επικίνδυνες, σκεπτόμενοι έτσι?

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου Crystal tear

Με βοήθησες να θυμηθώ και να καταλάβω κάποιες παρόμοιες εμπειρίες μου.

Παράθεση:
5-6 χρόνια απο την δημηουργία της σκεπτομορφλης μου , μετακομίσαμε σε αλλο σπιτι...

Εννοείς εξαιτίας της? Ή απλά μετακομίζατε, λόγω άλλων παραγόντων?
Και τι είναι το LBRP?


Γεια σου, Protector

Ναι,αυτό ακριβώς έχω αποφασίσει να κάνω.Ήδη διαβάζω κάποια θέματα σχετικά με το αστρικό.Αυτό το βλέπω πιο σωστό.Και για τους δυο μας.
Απλά τώρα έχουν προκύψει και άλλα ενδιαφέροντα πράγματα στη συζήτηση που ενδιαφέρομαι να μάθω.
(όπως αυτό που ζωντανεύουν οι πίνακες)


Theosoficus,

Το να μας κρατάει παρέα, δεν είναι και αυτός ένας σκοπός? Ίσως να μη φαίνεται τίποτα ιδιαίτερο αλλά για μένα είναι αρκετά σημαντικό.
Πιο σημαντικό απ' οποιονδήποτε άλλο λόγο για τον οποίο θα μπορούσε κάποιος να δημιουργήσει μια τέτοια οντότητα.

Το να αισθάνομαι πιο κοντά του, δεν το βλέπω ότι είναι για χάρη γούστου.Ίσως να είναι μια ανάγκη που μου δημιουργήθηκε σιγά σιγά απ' όταν άρχισε να μου πρωτοεμφανίζεται.Δεν θέλεις να είσαι κοντά με ένα άτομο που αγαπάς για χάρη γούστου, αλλά επέιδή απλά έτσι νιώθεις.Και να ξέρεις ότι είναι ρίσκο, εσύ θα το διακινδυνεύσεις.Γιατί νιώθεις ότι αξίζει.

Ακόμη και αν στρεφόταν εναντίον μου, και πάλι άξιζε τον κόπο.Δεν έχω αισθανθεί ποτέ τέτοια αγαλλίαση, χαρά, έκσταση, ηδονή, όλα την ίδια στιγμή με κανέναν και τίποτα. Και δεν είμαι καθόλου υπερβολική.

Όμως επαναλαμβάνω.Δεν πιστεύω πια ότι είναι σκεπτομορφή.Είναι κάτι άλλο.Που μπορώ να ψάξω να βρω ακριβώς τι είναι? Εκτος απ' το να τον ρωτήσω ευθέως.Δεν είχα την ευκαιρία ακόμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 02:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mόλις διάβασα κάπου, ότι μόνο οι οντότητες με συνείδηση εκπέμπουν ενέργεια μέσα στα όνειρα.Και ο δικός μου, φωτίζει και μερικές φορές τόσο έντονα που με τυφλώνει.Οι σκεπτομορφές δεν νομίζω ότι έχουν συνείδηση.Εχουν?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 08:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παράθεση:
5-6 χρόνια απο την δημηουργία της σκεπτομορφλης μου , μετακομίσαμε σε αλλο σπιτι...

Εννοείς εξαιτίας της? Ή απλά μετακομίζατε, λόγω άλλων παραγόντων?
Και τι είναι το LBRP?


Μετακομίσαμε λογω άλλων παραγόντων, αλλα το αναφέρω για να γίνει ξεκάθαρο οτι αυτή η οντότιτα ακολουθούσε εμένα!

LBRP=Lesser Banishing Ritual of Pentagram

Το LBRP είναι ενα εξαγνιστικό τυπικό, Η χρήση του "καθαρίζει" το χρώρο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fafmir
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 11:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fafmir  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hi Παιδιά!,
Καλά τι είναι αυτό το πράμα!Λίγο έλειψα και γράψατε 3η σελίδα!!!
Γεια σου Yami!Μου έκανες μια ερώτηση σχετικά με την αναφορά μου για το αν μπορεί μια σκεπτομορφή να μοιάζει με κάποιο γνωστό μας πρόσωπο.Η αλήθεια είναι πως δεν το σκεύτηκα..Αλλά φαντάζομαι το να συναντήσεις στον φυσικό κόσμο σκεπτομορφή που να μοιάζει με γνωστά σου πρόσωπα πρέπει να είναι κάτι το εξαιρετικά σπάνιο και δύσκολο!!!Οπότε ας πούμε πως την σκεπτομορφή την συναντάς στο ατρικό πεδίο ή ακόμα και ενδιάμεσα όπως είπες.Πως μπορούμε να την ξεχωρίσουμε?

Οι άνθρωποι και οι μορφές γενικότερα που βλέπουμε στα όνειρα μας είναι σκεπτομορφές?

Τέλος,κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω:Πως μπορεί να μάθει κανείς αν έχει δημιουργήσει κάποια σκεπτομορφή?Για πχ,όταν ήμουν μικρός και για πολλά χρόνια είχα μεγάλες φοβίες να κοιμάμε μόνος,έβλεπα εφιάλτες για μία περίοδο κάθε μέρα και φοβόμουν γενικότερα ότι κάποιά οντότητα θα μπορούσε να μου κάνει κακκό.Αυτά τα 'συμπτώματα' δείχνουν ότι έργο κάποιας σκεπτομορφής?Αν ναι,τι πρέπει να κάνω?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 23:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως γνωρίζεις το τι «βλαστήμι» έριχνε ένας μυημένος δάσκαλος εσωτερικών θεμάτων στους μαθητές του να μην μπερδευτούν με τα Στοιχειακά του νερού (γοργόνες κατ άλλους) τα οποία ο μαθητής όταν τα έβλεπε (ειδικά ο άντρας) κόντευε να σαλτάρει καθώς τέτοια εξωτική ομορφιά δεν βρίσκεις εύκολα στο φυσικό πεδίο.


χμ... αυτή η αναφορά μου θυμίζει αυτο το κομμάτι την Οδύσσειας κατα το οποίο ο Οδυσσεας δαιθικαι στο κατάρτι του καραβιού για να ακούσει το τραγούδι τον συρίνων...

Που είσαι ΑΤΜΑ...? :( KATI ΘA EIXE NA ΠΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 23:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, crystal tear

ΑΤΜΑ, κάνω και γω έκληση.Θέλω και γω να ακούσω αυτά που έχεις να πεις.
Πάντως η μάγισσα Κίρκη θα τις έπαιζε στα δάχτυλα τέτοιες οντότητες.


Παράθεση:
Μετακομίσαμε λογω άλλων παραγόντων, αλλα το αναφέρω για να γίνει ξεκάθαρο οτι αυτή η οντότιτα ακολουθούσε εμένα!

Ξέρεις μήπως αν υπήρχε κάποιος σκοπός που σε ακολούθησε? Εκτός απ' το ότι εσύ ήσουν ο δημιουργός της.


Παράθεση:
LBRP=Lesser Banishing Ritual of Pentagram

Το LBRP είναι ενα εξαγνιστικό τυπικό, Η χρήση του "καθαρίζει" το χρώρο.

Θα μπορούσες να μου περιγράψεις μήπως την διαδικασία? Ή κάποια ιστοσελίδα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 00:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami.
Είναι εύκολα κατανοητό το ότι θέλεις να τα μάθεις όλα με μιας, θα ήταν όμως φρόνιμο να προχωρήσεις με κάποια μικρά βασικά βήματα, πρώτα.
Έτσι ας πούμε το LBRP που αναφέρει ο crystal_tear είναι μια προχωρημένη άσκηση και σαν τέτοια έχει κάποιες παρενέργειες. Δεν θα ήθελες ας πούμε , προσπαθώντας να ξεφορτωθείς την σκεπτομορφή σου, να αρχίσεις να «βλέπεις» άλλα πράγματα (όσοι την έχουν εφαρμόσει συστηματικά, ξέρουν τι εννοώ…).
Στο θέμα μας λοιπόν.
Καταρχήν ο κάθε σοβαρός αποκρυφιστής θα φρόντιζε πρώτα να σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει κάποια φυσική αιτία του φαινομένου. Ότι δηλαδή έχει να κάνει με ένα άτομο σωματικά και ψυχικά υγιές (μην με παρεξηγήσεις, δεν υπαινίσσομαι τίποτα), και ότι δεν είναι μια απλή φαντασίωση ενός καταπιεσμένου και μη ενεργά σεξουαλικά ατόμου.
Οκ, ας πούμε ότι τα έχουμε αποκλείσει αυτά και ψάχνουμε τον τομέα του υπερφυσικού:
Δεν μας είπες αν έχεις τις συναντήσεις αυτές σε συγκεκριμένο χώρο… Συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο σπίτι; Αν ναι, τότε είσαι/είστε οι πρώτοι κάτοικοί του; Γνωρίζεις τίποτε για το ιστορικό του; Βρίσκεται σε κάποια χαρακτηριστική τοποθεσία, π.χ κοντά σε νερό ή σε κορυφή λόφου ή δίπλα σε παλιά εκκλησία;
Αυτά είναι σημαντικά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν, αλλιώς θα ήταν πολύ εύκολο για μένα να σου πω ότι είναι επί παραδείγματι ένας incubus και πρόσεχε.
Ελπίζω να πρόκειται για μια απλή φαντασίωση, παίρνοντας όμως την χείριστη των περιπτώσεων πρέπει να σου αναφέρω (με την προτροπή να προσέχεις) έναν στίχο πολύ γνωστό στους εσωτεριστές, βγαλμένο από τα χείλη ενός τέτοιου πλάσματος:

«If you are ask us how we live,
Lovers all essentials give…»

Καλή σου νύχτα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 04:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθησω να απαντήσω σε αυτή τη φαση στη φίλη Yami που την έχω ξεχάσει και παραπονέθηκε με το δίκιο της.

quote:
Οι σκεπτομορφές δεν παίρνουν απο μόνες τους πρωτοβουλίες.Δεν έχουν βούληση, θέληση. Χρειάζεται κάποιος ή κάτι για να τις κατευθύνει.

Αυτό γίνεται καλή μου στα αρχικα στάδια κατασκευής, μετά μαζί με την ουσία σου μεταφέρεται και κομμάτι της συνειδητότητας σου. Και να σου πώ και το χειρότερο, εάν κάποιος την κατέστρεφε (έτσι και ήταν σκεπτομορφή ή πυκνός servitor-υπηρετικό τεχνητό στοιχειακό) μπορεί και να λαλούσες λίγο καθώς σημαντικό κομμάτι του μυαλού σου-συνειδητότητας σου θα έφευγε με αυτό.

Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα ο servitor αποκτά ημισυνειδητότητα και εμφανίζεται με μία σχετική ικανοτητα βασικής επικοινωνίας ,υπάκουος όπως ένας καλός μπάτλερ αλλά όχι για πολύ.

quote:
Αυτός που βλέπω στον ύπνο μου, απ' ότι έχω καταλάβει τελικά,δεν πρέπει να' ναι σκεπτομορφή, αλλά κάτοικος του αστρικού.Παίρνει πρωτοβουλίες μόνος του.

Βάσει ποιού κριτηρίου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση που δεν είπαμε, να είδε το αστρικό καλούπι που εφτιαξες κάποιος ή κάτι και να μπήκε μέσα του ως εμψυχωτική ενέργεια.

Θα μπορούσε να είναι ένας πνευματικός οδηγός, κάποιο φίλιο πνεύμα απο τα παλιά, κτλ αλλά και μία ανεπτυγμένη λάρβα,ένα incubus, μία δαιμονικη οντότητα επικαλούμενη απο τα παλιά (προηγούμενη ενσάρκωση), κάτι μη φιλικό πρός εσένα τέλος πάντων. Προσωπικά εάν ήθελα να σου κάνω κακό και ήμουν στην φάση των παραπάνω και σε ήθελα είτε ως τροφή είτε ως όργανο επίγειας εκπεφρασμένης βούλησης κτλ δεν θα δίσταζα να μπώ μέσα στο καλούπι.

Ηδη φαίνεται απο τα λεγόμενα σου ο ακράτητος ενθουσιασμός σου και η μαγνητική επιρροή που έχει το ον πάνω σου. Ακόμα και καλό να ειναι δεν θα πρεπε να σαι τόσο ενθουσιώδης, φυσικά και κάνουμε επαφές και φιλίες στα πεδία αλλά κάτω απο διαφορετικό οπτικό πρίσμα απο ότι οι γήινες και αυτό για πολλούς λόγους.

Εγώ θα σου συστησω να τσεκάρεις το ον ανελλιπώς,δημιούργησε και πέτα επάνω του ένα πυκνό φωτεινό πεντάγραμμο απο αστρική ύλη,ή άλλο σύμβολο ιερό και δες τις αντιδράσεις του.

Εάν γιγαντωθεί τότε είναι κάτι σύμφωνο με τους κοσμικούς νόμους (καλό άς πούμε) ειδάλλως εάν συρρικνωθεί τότε δεν είναι και ότι καλύτερο. Μην φοβάσαι ότι θα το προσβάλλεις , έχω δεί αρκετά όντα που δεν προσβλήθηκαν αλλά χαιρέτησαν και αυτά με αντίστοιχα σύμβολα.

Επίσης όρκισε το σε ότι πιστεύεις να σου δώσει το πραγματικό του όνομα, σε όποια οντότητα έχουμε το πραγματικό της όνομα τότε έχουμε εξουσια πάνω της, αυτό θα σου ξεκαθαρίσει εάν είναι νοήμων «δαιμονική» ή άλλης φύσης οντότητα. Μπορεί να σου πεί ότι όνομα θέλει αλλά η αστρική του υπογραφή θα είναι μόνο μία και το χω δεί να συμβαίνει συνέχεια το παραπάνω.

Επίσης βάλτο να πεί ιερά θεία ονόματα απο την Αγία Γραφή π.χ όπως Σαβαώθ, Αδωνάι κτλ και να σχεδιάσει ιερά σύμβολα όπως αυτό του πενταγράμμου,του εξαγράμμου, κέλτικο σταυρό,ισοσκελή σταυρό (των στοιχείων) ,ή σταυρό της θυσίας ή επικαλέσου τον Ιησού ή οτιδήποτε άλλο θεωρείς ανώτερο απο αυτόν που βλέπεις κτλ. Αν σε αγαπά όπως λές θα το κάνει , έτσι δεν είναι???

quote:
Αγαπητέ φίλε Yngwie
Ασφαλώς και δεν περιμένω απο κανέναν να μου απαντήσει όλες μου τις ερωτήσεις.Γνωρίζω τη σοβαρότητα τους και εννοείται πως δεν θα ήθελα με καμία δύναμη να σε διαμέλιζαν στους 4 ανέμους

Αυτά γίνονταν παλιά καλή μου, δεν είμαι σε τάγμα για να έχω δεθεί με όρκους και να μου ζητήσουν μετά το ψαρονέφρι. Φαντάζομαι ότι όλοι θα σου απαντήσουν όσο και όπως μπορούνε αρκεί να μην χρησιμοποιησεις τις συμβουλές τους για χειρότερο σκοπό, γιατί εάν παρατηρήσεια τα λόγια σου θα διακρίνεις μία εμμονή (το λέω με αγάπη και χωρίς κριτική διάθεση) η οποία θα μπορούσε να σου κοστίσει. Το πάθος δεν είναι καλό πράγμα καλή μου.

quote:
Αισθάνσου ελεύθερος να μοιραστείς, ότι σου επιτρέπει η συνείδησή σου.Εγώ πάντως είμαι έτοιμη, ν' ακούσω τα πάντα.

Προσπαθούμε όλοι όπως βλέπεις

quote:
Η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο σ' αυτό με τα γυαλιά.Δεν υπάρχει χειρότερος τυφλός απ' αυτόν που δεν θέλει να βρει το φως του.

H ταπεινή μου γνώμη είναι ότι θα έπρεπε να διαλογιστείς σε αυτό.

quote:
Παράθεση:
Yngwie: Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις ότι αυτό που έχεις κάνει ξεπερνά κατά πολύ τη μέση ανθρώπινη ονειροπόληση

Yami: Ναι..το υποψιάζομαι.Γι' αυτό και προσπαθώ όσο μπορώ να' μαι προσεκτική και να μη παρασύρομαι.'Οσο μπορώ.Γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένη με την μέχρι τώρα κατάσταση (ελπίζω να μη μου βγει ξυνό)


quote:
Παράθεση:
Yngwie:
Αυτήν την οντότητα την
1)Κατασκεύασες μόνη σου χτίζοντας την σιγά σιγά???
2) Την πέτυχες στα όνειρα σου ως περαστική???
3) Είναι ενσαρκωμένη εδω κάτω ή απενσαρκωμένη ή κάτοικος άλλου πεδίου γενικότερα???
4) Σου συστήθηκε, σου είναι γνωριμη απο άλλη ζωή , είπε το τι σχέση είχες μαζί της πρίν κτλ????

Yami: Νόμιζα ότι τον είχα δημιουργήσει εγώ αλλά τώρα τελευταία έχω αμφιβολίες καθώς δεν τον σκεφτόμουν τόσο έντονα πριν αρχίσει να μου εμφανίζεται απο μόνος του στα όνειρά μου.Τον σκεφτόμουν βέβαια λίγο αλλά όχι τόσο έντονα.

Σε ένα απ' τα πρώτα όνειρα που είχα μ'αυτόν, τον φώναξα με το όνομά του μόλις τον είδα και μου λέει ότι δεν είναι αυτό το όνομά του.Και μου είπε το πραγματικό του όνομα.

Στην αρχή δεν μπορούσε να διατηρήσει σταθερή τη μορφή του.Μου είχε πει ότι δεν γινόταν να είμαστε μαζί γιατί είμαστε απο διαφορετικούς κόσμους και θα υπέφερα.Μου έχει πει ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είμαστε μαζί εκτός απ' το αστρικό πεδίο.

Δεν μου έχει πει τίποτα για το αν τον ξέρω απο προηγούμενη ζωή αλλά μια φορά είχα ένα πολύ έντονο όνειρο που το συνδιάζω με αυτό.Είμασταν μαζί στην Αίγυπτο, ζευγάρι πριν πολλά χρόνια και χωριστήκαμε με μια δίνη που με πήρε μακριά, σε άλλη διάσταση, μπροστά στο χρόνο.Πολύ ζωντανό όνειρο.


Ενα ον είτε ανθρωπινο είτε όχι που ενυπάρχει με τον Χ ή Υ τρόπο σε εκείνα τα πεδία ξέρει να σταθεροποιησει τους κραδασμούς του ειδικά εάν είναι τόσο φωτεινό όπως αναφέρεις. Το όνειρο που είδες πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά καθώς μπορεί να ειναι μία σκηνή απο πρίν. Για ρώτησε τον.

quote:
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ενσαρκωμένη ψυχή σε προβολή?

Ανθρωπος που ζεί εδώ κάτω στη Γή αλλά γνωρίζει την τέχνη της astral προβολής, είναι ενσαρκωμένος όπως το λέει η λέξη. Η απενσαρκωμένη ψυχή θα ήταν π.χ αυτή ενός νεκρού.

Αν σε γνώριζα π.χ και είχα κακές προθεσεις θα μπορούσα να ειχα τρυπήσει την μεμβράνη του υποσυνειδήτου σου και να μπώ ουσιαστικά στον αστρικό σου κόσμο. Ενας χαμηλού επιπέδου μυούμενος ήταν υποχρεωμένος σε διάφορα μαγικά τάγματα να μαθει να παίρνει διάφορες μορφές εντός του αστρικού (Τεχνική υιοθέτησης μίας θεικής μορφής- Assumption of a Godform).

Οταν κάποιος μπορεί να γίνει σαν τον Ανουβι και τον Οσιρι γιατί να μην γίνει και σαν τον Antonio Panteras π.χ στο ονειρο σου και να σου πίνει το «αιμα»-ζωτική σου ενέργεια άμα εσύ χαίρεσαι που έχεις τον Panteras τζάμπα στο όνειρο σου.

quote:
Λέγοντας στοιχειακά του νερού, εννοείς αυτα που αναφέρονται στο βιβλίο του carlos castaneda, η τέχνη του συνειδητού ονειρέματος?

Δεν ασχολούμαι με τον σαμανισμό σε βαθμό που να έχω διαβάσει όλες τις δουλειές του Carlos αλλά φαντάζομαι ότι και ο Δον Χουάν θα είχε την ίδια αντίληψη για τα στοιχειακά του Νερού όπως και οι Δυτικοί μάγοι.

quote:

Yngwie-Παράθεση:
Αυτό δειχνει ότι δεν μπορείς να βάλεις εσύ όρια καλή μου φίλη σε εκεινα τα άχρονα πεδία και ότι εάν αναλάβει ο επισκέπτης σου τα ηνία , κάτι το οποίο μπορεί να έχει ήδη κάνει , μπορεί να σε υποβάλει συνεχώς να τον ξαναβλέπεις και να τον ξαναβλέπεις εκεί πάνω. Βάζω στοίχημα ότι θα σου είναι εξαιρετικά δύσκολο να έκοβες τις επαφές μαζί του έστω και για λίγο γήινο καιρό.

Yami-Τώρα τελευταία δεν τον βλέπω πάλι αν και θυμάμαι όνειρα.Κάνει διαλλείματα που και που.Το συνηθίζει.
Δεν πιστεύω να είναι κακός.Νιώθω ότι μπορώ να τον εμπιστεύομαι.Με προσέχει.Και στο αστρικό και νιώθω ότι και στο φυσικό πεδίο,το ίδιο.

Eδώ στο φυσικό πεδίο ο ένας κοροιδεύει τον άλλο και καπηλεύεται την καλοσύνη του συνεχώς σχεδόν, τι σε κάνει να νομίζεις ότι τα όντα άλλων επιπέδων δεν έχουν αυτήν την δυνατότητα , το κουνούπι κάνει γλυκό τσίμπημα και το σάλιο του ναρκώνει τοπικά το δέρμα για να μην το παίρνεις χαμπάρι. Θ’ελει τσεκάρισμα.

quote:
Αυτό που λες για την ανταλλαγή ψυχών σ' ένα σώμα με τη βία (κατάληψη)το έχω διαβάσει.Όπως επίσης και για την ανταλλαγή ψυχών μετά απο συμφωνία μεταξύ της ψυχής χωρίς φυσικό σώμα και του ανθρώπου (αυτό λέγεται κάπως αλλιώς νομίζω).Μετά συμβαίνει κάτι σαν αυτό που ανέφερες.Ένα ατύχημα, μια βαριά αρρώστεια όπου ο ασθενής τη γλιτώνει ως εκ θαύματος αλλά δεν είναι πια ποτέ ο ίδιος.

Για να απαντήσω και στον φίλο ΟΚΤΙΝΟΜΟ (χαίρε συνοδοιπόρε) η φιλολογία των στοιχειακών είναι εκτενής αλλά τα έργα του Αγριππα, Παράκελσου, Dion Fortune, W. Yeats και Franz Bardon γράφουν πολλά. Ειδικότερα ο Παράκελσος. Στο βιβλίο The practice of Magickal Evocation o Bardon γράφει επακριβώς για τη σκάντζα ψυχής αλλά στο μεταίχμιο που πεθαίνει η κοπέλα και εισέρχεται το στοιχειακό στο τσάκ και σε σώμα που πεθαίνει χωρίς φυσικές αλλοιώσεις π.χ λέπρα.

Οσον αφορά την εκτόπιση ψυχής που όντως φαίνεται αδύνατη και καλά ρωτάει ο φίλος Οκτίνομος καθώς η κάθε ψυχή έχει τη φυσική της προστασία , κάτι που το λέω απο προσωπική αστρική εμπειρία και δεν γράφεται πουθενά είναι ότι ένας μάυρος μάγος για να κάνει το καπρίτσιο του μπορεί να σκοτώσει μέσω ενός στοιχειακού (κανονικη δολοφονία που δεν χρεώνεται όμως στο στοιχειακό) και να γλεντήσει και το σώμα της κοπέλας με την ψυχή του στοιχειακού μετά. Εάν όμως κάνει το λάθος και παίξει και αλλού μπάλα με αλλη γυναίκα την πάτησε και το στοιχειακό θα τον φάει ζωντανό.

quote:
Τελικά όσον αφορά την κοπέλα σου και αυτόν τον μάγο? Σταμάτησε κάπως, τις επισκέψεις?

Δεν ξέρω αλλά βαραω σκοπιά στο υποσυνείδητο της κάργα και δεν έχω δει τίποτα απο τότε.Σίγουρα ξέρει τα κόλπα της δουλειάς. Ούφ. Το μόνο που αποδίδει ειναι η δημιουργία αστρικών κύκλων γύρω της με σύμβολα τα οποία όμως θέλουν αστρική φόρτιση συχνά και αυτό καταντά κουραστικό. Αμα μπλέξει κανείς και με τα πάνω και τραβαει και ζόρια κάτω αχ και βάχ , αχ και βάχ.

quote:
Και μια ερώτηση λίγο άσχετη: Ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάποιος που αυνανίζεται ή κάνει έρωτα συχνά πυκνά με έναν ημιπολύτιμο λίθο αιματίτη στο δεξί του χέρι, τη στιγμή της κορύφωσης σκέπτεται, φαντασιώνεται κάτι συγκεκριμένο?

Καλά που το πέτυχες αυτό πάλι. Αιματιτης-Αρης-στοιχείο της φωτιάς-ζωική ενέργεια +δεξί χέρι ηλεκτρικό+..............+..........+............(την εξίσωση βρες τη μόνη σου). Ετσι όπως το είδες εκεί που το πέτυχες είναι σίγουρα ημιτελές. Τι θέλεις να μετατρέψεις τον «δικό» σου σε σαλαμάνδρα της Φωτιάς. Δεν σε συμφέρει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 14:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, Fafmir

Χεχε όντως ναι

Θα σου απαντήσω, αν και δεν είμαι 100% σίγουρη.

Έχω διαβάσει περιπτώσεις που κάποια μητέρα για παράδειγμα (σε περίοδο πολέμου), την επισκέφτηκε ο γιος της (κανονικότατα στο φυσικό πεδίο, ο σκύλος του σπιτιού να έχει φοβηθεί και να μη βγάζει άχνα)για να την πληροφορήσει για κάτι και μετά απο λίγη ώρα, η μητέρα μαθαίνει απο κάποιον φίλο του γιού της ότι ο γιος της είναι νεκρός.Και παραδόξως ότι είχε σκοτωθεί πριν εμφανιστεί, στο σπίτι. Καταλαβαίνεις το σοκ μετά.
Κάτι τέτοιο λοιπόν, ίσως θα μπορούσε να ήταν μια σκεπτομορφή αλλά ακούγεται πιο συχνά ότι είναι το dobelganger του ανθρώπου ή αστρικό διπλό.Η ίδια η ψυχή του ατόμου που υλοποιείται στο φυσικό πεδίο με τη δυνατή θέληση.Τώρα πως τα ξεχωρίζεις δεν ξέρω και θα παρακαλούσα και γω όποιος ξέρει να μας πει.Αλλά φαντάζομαι ότι πιθανόν να μπορείς να το νιώσεις.

Στο αστρικό πεδίο είναι πιο εύκολο να μπερδευτούμε.Ειδικά όταν δεν έχουμε και τόσο καθαρή συνείδηση.Υπάρχουν παραπάνω απο 2 κατηγορίες όντων εκεί και είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις.Θέλει εκπαίδευση τακτική για να μπορείς να αναγνωρίσεις την αληθινή φύση των κατοίκων του αστρικού.


Για τα είδη των οντοτήτων στο αστρικό: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4045&whichpage=1&ARCHIVE=

Ο φόβος αναμφίβολα, είναι καλή πηγή για τη δημιουργία και συντήρηση μιας σκεπτομορφής. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κάτι δημιούργησες.Και πιθανόν γι΄αυτό ο άνθρωπος που φοβάται, αισθάνεται αρκετά αδύναμος τις περισσότερες φορές. Ταίζει πολύ καλά την οντότητα που τον τρομάζει.Γίνεται κύκλος δηλαδή. Τρέφεις την οντότητα με φόβο και αυτή δυναμώνει και σου προκαλεί πιο πολύ φόβο και πιο πολύ τροφή κτλ.

Αυτό κάνει μπαμ,στο αστρικό πεδίο, όνειρα.Οταν φοβάσαι κάτι,τότε αυτό δυναμώνει και γίνεται ακόμη πιο τρομακτικό κτλ κτλ.Ο Yngwie, έχει αναφερθεί σε κάτι τέτοιο και το έχει αναλύσει καλά.Γι' αυτό λένε, ότι ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσεις ένα κακό όνειρο, τέρας είναι να μη φοβάσαι και να γελάς.Τότε το τέρας χάνει δύναμη και δίαλύεται.

Αν αρχίσει και γίνεται ενοχλητική, τότε μάλλον (απ' ότι έχω ακούσει εδώ) το σωστό θα ήταν να τη διαλύσεις με μία τεχνική ίσως σαν αυτή του crystal tear, LBRP ή απο την Ψυχική αυτοάμυνα της Dion Fortune που λέει ο Yngwie.

Για τις σκεπτομορφές υπάρχει και ένα ωραίο βιβλίο απ' τις εκδόσεις Ιάμβλιχος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 18:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΤΜΑ, κάνω και γω έκληση.Θέλω και γω να ακούσω αυτά που έχεις να πεις.

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΤΜΑ ΔΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ... ΔΕΣ ΤΟ POST ΜΟΥ ΣΤΟ LINK Μεταξύ τυρού και αχλαδιου με τίτλο 06/12/2005

Σχετικά με το LBRP μπορώ να σου πω οτι γνωρίζω αλλα μόνο μεσω mail οχι εδω...

quote:
Έτσι ας πούμε το LBRP που αναφέρει ο crystal_tear είναι μια προχωρημένη άσκηση και σαν τέτοια έχει κάποιες παρενέργειες. Δεν θα ήθελες ας πούμε , προσπαθώντας να ξεφορτωθείς την σκεπτομορφή σου, να αρχίσεις να «βλέπεις» άλλα πράγματα (όσοι την έχουν εφαρμόσει συστηματικά, ξέρουν τι εννοώ…).

Νομίζω το LBRP απο μόνο του δε θα δημιουργούσαι προβληματα... Ισως να είxαι παρενέργειες οπως λες φίλε μου, αν γινόταν εντατικά 2 φορες τη μέρα ας πούμε και αν συνδιαζόταν απο Middle Pillar... Η χρήση του LBRP 2-3 φορές την εβρομάδα νομίζω οτι θα βοηθούσαι...

Edited by - Crystal_tear on 30/08/2006 18:08:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 18:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αρχίσει και γίνεται ενοχλητική, τότε μάλλον (απ' ότι έχω ακούσει εδώ) το σωστό θα ήταν να τη διαλύσεις με μία τεχνική ίσως σαν αυτή του crystal tear, LBRP ή απο την Ψυχική αυτοάμυνα της Dion Fortune που λέει ο Yngwie.


Yami μου δεν γνωριζω αν το LBRP μπορεί να καταστρέψει κάτι σαν τον επισκεπτη σου... η πιο αποτελεσματική μέθοδος καταστροφής οντοτίτων είναι αυτη την απορόφισεις όπως ειναι και ο φιλος Ynqwie, αυτη η μέθοδος μπορει να ευαμοστέι και απο κάποιον άλλο οχι μόνο απο το δημηουργό της οντότιτας , μπορει δλδ καποιος 3ος να αποροφίσει την οντότια μέσα του... Θα πρέπει όμως να είναι υψιλού Βαθμού Μύστης όπως λεει και η Dion Fortune στην Ψυχική Αυτοάμυνα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 23:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, Οκτίνομε

Είναι αλήθεια, ότι γενικά είμαι αρκετά ενθουσιώδης, δεν το κρύβω. (ακόμη και να΄θελα δεν μπορώ)

Παρολ'αυτά, προσπαθώ να κάνω μικρά βασικά βήματα και θεωρώ το γεγονός ότι βρίσκω τον εαυτό μου εδώ, μαθαίνοντας πράγματα, ότι είναι ένα τέτοιο βήμα.Δεν είπα ότι θα τα εφαρμόσω μεμιάς όλα μαζί.Αλλά θα ήθελα να ξέρω πρώτα το θεωρητικό υπόβαθρο, πριν προχωρήσω στο πρακτικό. Είπες π.χ για το LBRP, ότι είναι μια προχωρημένη άσκηση και ότι μπορεί να έχει παρενέργειες.Αν δεν ρωτούσα πως θα το μάθαινα, για να προσέχω και να τη προσεγγίσω με σεβασμό αν αποφάσιζα να πάρω το ρίσκο τελικά να την εφαρμόσω?

Παράθεση:
Καταρχήν ο κάθε σοβαρός αποκρυφιστής θα φρόντιζε πρώτα να σιγουρευτεί ότι δεν υπάρχει κάποια φυσική αιτία του φαινομένου. Ότι δηλαδή έχει να κάνει με ένα άτομο σωματικά και ψυχικά υγιές

Πολύ δύσκολο κατα τη γνώμη μου ένα άτομο να είναι απόλυτα υγιές, σωματικά και ψυχικά.Ακόμη και να ήταν, το ίδιο πως θα μπορούσε να είναι εντελώς σίγουρο? Όλοι έχουν μια φοβία, ή κάτι που τους προκαλεί κάπου μία ανισορροπία.

Παράθεση:
Δεν μας είπες αν έχεις τις συναντήσεις αυτές σε συγκεκριμένο χώρο… Συμβαίνει μόνο στο συγκεκριμένο σπίτι; Αν ναι, τότε είσαι/είστε οι πρώτοι κάτοικοί του; Γνωρίζεις τίποτε για το ιστορικό του;.....


Οι εμφανίσεις του άρχισαν πάνω κάτω την εποχή που άρχισα να σπουδάζω.Είχα αλλάξει δύο σπίτια στην περιοχή, στη συνέχεια έχω μείνει αρκετό διάστημα σε δύο διαφορετικά σπίτια στην Αθήνα και τώρα είμαι στο κανονικό μου σπίτι, σε νησί.
Παντού, σε όλα τα σπίτια συναντιόμουν μαζί του χωρίς κανένα πρόβλημα.Μόνο τη περίοδο που έχω άγχος έχω παρατηρήσει μείωση των εμφανίσεων.Ίσως λόγω του ότι δε θυμάμαι τα πάντα που ονειρεύομαι.

Παράθεση:
..θα ήταν πολύ εύκολο για μένα να σου πω ότι είναι επί παραδείγματι ένας incubus και πρόσεχε.

Δεν είναι incubus, Οκτίνομε. Μετά απο κάθε μας επαφή, ξυπνάω γεμάτη ενέργεια και μια υπερφυσική ζωντάνια και χαρά.Χαιρετάω τους πάντες στον δρόμο με ένα υπερχαμόγελο και δεν περπατάω...πετάω!
Κάθε άλλο παρα να με απομυζεί νιώθω.
Μήπως κινδυνεύει αυτός?
Θα αρχίσω να ψάχνω αυτό μου φαίνεται


Παράθεση:
Ελπίζω να πρόκειται για μια απλή φαντασίωση,

Ελπίζω πως όχι..


Γεια σου, Yngwie

Το ξέρω ότι βομβαρδίζεσαι απο ερωτήσεις και στην προσπάθειά σου να μας καλύψεις όσο μπορείς καλύτερα, είναι φυσικό να σου ξέφυγε και κάτι.Δεν παραπονέθηκα απλά αναρωτήθηκα μην έκανα πάλι καμιά περίεργη ερώτηση..παρατραβηγμένη


Παράθεση Yami:
Αυτός που βλέπω στον ύπνο μου, απ' ότι έχω καταλάβει τελικά,δεν πρέπει να' ναι σκεπτομορφή, αλλά κάτοικος του αστρικού.Παίρνει πρωτοβουλίες μόνος του.

Παράθεση Yngwie:
Βάσει ποιού κριτηρίου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση που δεν είπαμε, να είδε το αστρικό καλούπι που εφτιαξες κάποιος ή κάτι και να μπήκε μέσα του ως εμψυχωτική ενέργεια.

Θα μπορούσε να είναι ένας πνευματικός οδηγός, κάποιο φίλιο πνεύμα απο τα παλιά, κτλ αλλά και μία ανεπτυγμένη λάρβα,ένα incubus, μία δαιμονικη οντότητα επικαλούμενη απο τα παλιά (προηγούμενη ενσάρκωση), κάτι μη φιλικό πρός εσένα τέλος πάντων.


Υngwie, αν είναι φιλικό τι αντίδραση, τι άλλο θα έπρεπε να κάνει παραπάνω ή να νιώσω εγώ για να ισχύει αυτό?


Παράθεση:
Προσωπικά εάν ήθελα να σου κάνω κακό και ήμουν στην φάση των παραπάνω και σε ήθελα είτε ως τροφή είτε ως όργανο επίγειας εκπεφρασμένης βούλησης κτλ δεν θα δίσταζα να μπώ μέσα στο καλούπι.

Τώρα δε γίνεται πια.Είναι πιασμένο απο άλλον.
Και είναι αρκετά καλός στην αντιμετώπιση εισβολέων.
Πέρα απ' το αστείο, ναι κατάλαβα τι θες να πεις.


Παράθεση:
Ηδη φαίνεται απο τα λεγόμενα σου ο ακράτητος ενθουσιασμός σου και η μαγνητική επιρροή που έχει το ον πάνω σου. Ακόμα και καλό να ειναι δεν θα πρεπε να σαι τόσο ενθουσιώδης, φυσικά και κάνουμε επαφές και φιλίες στα πεδία αλλά κάτω απο διαφορετικό οπτικό πρίσμα απο ότι οι γήινες και αυτό για πολλούς λόγους.


Yngwie, σε διαβεβαιώνω ότι ο ακράτητος ενθουσιασμός και η μαγνητική επιρροή που μου προκαλείται όταν έρχομαι σε επαφή με διάφορα πράγματα και καταστάσεις είναι στοιχεία που με συνοδεύουν απο τη γέννησή μου.Πάντα τα είχα.Και τώρα ειδικά μ'αυτό, δεν γινόταν να τ' αφήσω πίσω.
Θεωρώ ότι όντως καλό είναι να προσέχουμε αλλά όταν ο άλλος δεν μας έχει δώσει κακά δείγματα, είναι αδικία να τον αντιμετωπίζουμε σαν κάτι κακό απ΄την αρχή.Μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα.3 χρόνια περίπου.Ίσα ίσα, με βοηθάει και έχω παρατηρήσει θετικότατες αλλαγές στον εαυτό μου.Και ο περιγυρός μου το ίδιο.

Αυτά που λες θα τα δοκιμάσω οπωσδήποτε με την πρώτη ευκαιρία.(μου έχουν πέσει πολλά μαζεμένα και δεν έχουμε τόσο συχνή επαφή αν και αρχίζω να το δουλεύω πάλι).Θα το τσεκάρω λοιπόν όταν μπορέσω και θα αναφέρω αποτελέσματα.


Παράθεση:
Αν σε αγαπά όπως λές θα το κάνει , έτσι δεν είναι???


Α Σ Φ Α Λ Ω Σ!!
Και είμαι σίγουρη ότι δεν θα προσβληθεί, κάθε άλλο. Ευχαριστώ Yngwie, γιατί το ήθελα ν' ακούσω κάποιες τεχνικές για να σιγουρευτώ για τη φύση του.


Παράθεση:
εάν παρατηρήσεια τα λόγια σου θα διακρίνεις μία εμμονή (το λέω με αγάπη και χωρίς κριτική διάθεση) η οποία θα μπορούσε να σου κοστίσει. Το πάθος δεν είναι καλό πράγμα καλή μου.

Εμμονή δεν είναι όταν παραμένεις αμετάκίνητος σε μια θέση παρά τις αρνητικές συνθήκες? Εγώ βρε παιδιά δεν έχω βιώσει ούτε στο ελάχιστο μια τέτοια αρνητική συνθήκη.Μόνο θεωρητικά ότι έχω ακούσει απο δω ή ότι έχω διαβάσει σε βιβλία.Οπότε..

Συμφωνώ για το πάθος, αλλά ίσως κάπου κάπου χρειάζεται για να σε βγάζει απ' τα νερά σου και να δεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις.Μπορείς χωρίς πάθος να κάνεις/δημιουργήσεις κάτι τόσο καλά όσο αν υπήρχε πάθος? ( είτε είναι ένας πίνακας, άγαλμα, ποίημα, είτε sex )
Εντάξει εγώ ίσως λόγω ενθουσιασμού, όντως να το χω παρακάνει.Θα προσπαθήσω να ελαττώσω ταχύτητα.


Παράθεση:
Το όνειρο που είδες πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά καθώς μπορεί να ειναι μία σκηνή απο πρίν. Για ρώτησε τον.

ΟΚ.Θα το κάνω και αυτό.


Παράθεση:
Eδώ στο φυσικό πεδίο ο ένας κοροιδεύει τον άλλο και καπηλεύεται την καλοσύνη του συνεχώς σχεδόν, τι σε κάνει να νομίζεις ότι τα όντα άλλων επιπέδων δεν έχουν αυτήν την δυνατότητα , το κουνούπι κάνει γλυκό τσίμπημα και το σάλιο του ναρκώνει τοπικά το δέρμα για να μην το παίρνεις χαμπάρι. Θ’ελει τσεκάρισμα.


Τα όντα των άλλων επιπέδων σίγουρα θα έχουν αυτή την δυνατότητα.Ο δικός μου προς το παρόν τουλάχιστον δεν μου έχει δείξει το παραμικρό δείγμα γι' αυτό.Ειλικρινά.
Το τσεκάρισμα θα το κάνω όταν βρω την ευκαιρία.Γιατί θέλω να ξέρω.Όχι μόνο να ελπίζω και να πιστεύω.


Παράθεση:
Δεν ξέρω αλλά βαραω σκοπιά στο υποσυνείδητο της κάργα και δεν έχω δει τίποτα απο τότε.Σίγουρα ξέρει τα κόλπα της δουλειάς. Ούφ. Το μόνο που αποδίδει ειναι η δημιουργία αστρικών κύκλων γύρω της με σύμβολα τα οποία όμως θέλουν αστρική φόρτιση συχνά και αυτό καταντά κουραστικό. Αμα μπλέξει κανείς και με τα πάνω και τραβαει και ζόρια κάτω αχ και βάχ , αχ και βάχ.

Yngwie, φαντάζομαι την ταλαιπωρία σου.Δεν ξέρεις αν υπάρχει κάτι πιο μακροχρόνια αποτελεσματικό?
Εμ, η αστρική φόρτιση είναι προχωρημένη τεχνική και αυτή? (έχω τρομάξει, δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω και εγώ?)


Παράθεση:
Καλά που το πέτυχες αυτό πάλι. Αιματιτης-Αρης-στοιχείο της φωτιάς-ζωική ενέργεια +δεξί χέρι ηλεκτρικό+..............+..........+............(την εξίσωση βρες τη μόνη σου). Ετσι όπως το είδες εκεί που το πέτυχες είναι σίγουρα ημιτελές. Τι θέλεις να μετατρέψεις τον «δικό» σου σε σαλαμάνδρα της Φωτιάς. Δεν σε συμφέρει

Αν άλλαζα τον αιματίτη με φεγγαρόπετρα. Καλύτερα ή χειρότερα?

Ευχαριστώ για την υπομονή σου.

Πραγματικά..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 02:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crysta tear

Το είδα το post σου.
Αν μάθω τίποτα..


Παράθεση:
Σχετικά με το LBRP μπορώ να σου πω οτι γνωρίζω αλλα μόνο μεσω mail οχι εδω...

Να στο γράψω εδώ?


Παράθεση:
Yami μου δεν γνωριζω αν το LBRP μπορεί να καταστρέψει κάτι σαν τον επισκεπτη σου...

Παρεξήγηση.Δεν θέλω να τον καταστρέψω.
Αλλά σκέφτομαι για μόρα γιατί έχω γνωστούς με τέτοια προβλήματα.
Και γενικά θα ήθελα να γνωρίζω τη διαδικασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 07:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami, θα σε συμβούλευα όταν θέλεις να κάνεις παράθεση κάποιων γραφομένων ενός συνομιλητή σου να το κάνεις χρησιμοποιώντας τα quotes.

Όταν έχεις ανοίξει την φόρμα για την συμπλήρωση μιας νέας απάντησης, θα δεις από πάνω μερικά εικονιδιάκια.
Αν επιλέξεις το θα σου εμφανιστεί στην φόρμα ο κώδικας:

[quote] [/quote]

Μέσα σε αυτόν τον κώδικα μπορείς να περικλείσεις τα γραφόμενα του μέλους που επιθυμείς να παραθέσεις στην απάντηση σου.

Παράδειγμα:

[quote] μπλα μπλα [/quote]

Είναι καλύτερα έτσι κι αποφεύγονται παρανοήσεις στην ανάγνωση αφού καταλαβαίνεις καλύτερα ποιός είπε τι...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 08:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμ, η αστρική φόρτιση είναι προχωρημένη τεχνική και αυτή? (έχω τρομάξει, δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω και εγώ?)

Yami μου το LBRP ειναι μια τεχνική η οποία προτίνετε στην αρχή απο του περισότερους αποκρυφιστές,π.χ. ο Donald Michael Kraig ,συνγραφέας του βιβλίου MODERN MAGICK Eleven lessons in the High Magickal Arts, το παραθέτει στην 29η σελίδα... ολο το βιβλίο είναι περίπου 600.
Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να τα κάνεισς και εσυ και όλοι... ολοι εμεις που κάνουμε LBRP δεν είχαμε κάτι περισότερο απο εσένα πριν ξεκινήσουμε...
Εχω σκοπό να σου στέιλω μια Ελληνική εκδοχή του LBRP, (δεν ενοώ αυτη με τους Ολύμπιους Θεούς) αλλα μία στην οποία τα Ονόματα Δύναμης προφέρονται στα ελληνικά, έτσι ξεκίνησα και εγω. Τα γράφω όλα αυτα εδω για να έίναι διαθέσιμα στο κοινό και έτσι να μπορούμε να ακούμε τις γνώμες των άλλων για να αισθάνεσαι μια ασφάλια σχετικά με την ορθότιτα των όσων σου λεω!
Yami το μαιλ που εχεις δωσει στο forum ειναι πργματικό μπορώ να σου στείλω εκει ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 16:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Yngwie καιρό έχουμε να μιλήσουμε, ελπίζω να είσαι καλά. Εάν μου επιτρέπεις στο θέμα της κοπέλας σου θεωρώ ότι δεν είναι ότι καλύτερο να συνεχίσεις αυτή την κατάσταση. Καταλαβαίνω βέβαια ότι θέλεις να την βοηθήσεις αλλά με το ζόρι παντρειά δεν γίνεται, κάποια πράγματα εξαρτώνται από τους άλλους.

Οι οντότητες παιδιά δεν νομίζω πως γίνεται να απορροφηθούν, δεν ξέρω και πολλά πράγματα σε όλα αυτά που συζητάτε, Yngwie τι λες και εσύ σε αυτό το θέμα?

Yami υπάρχει λόγος που η συνείδησή μας βρίσκεται εδώ και όχι στο αστρικό ή οπουδήποτε αλλού, από εδώ θα προχωρήσουμε προς τα επάνω. Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά σε έχουν ενθουσιάσει αλλά μην ξεχνάς την φαντασία μας.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να τον ρωτήσεις ποιός είναι, προσπάθησε όμως να καταγράψεις μόλις σηκωθείς ότι θυμάσαι από την απάντηση, επίσης και αυτό που είχες στο μυαλό σου την στιγμή της ερώτησης. Το πιό πιθανό είναι να πάρεις απάντηση στην απευθείας ερώτηση καθώς και σε αυτό που σε προβληματίζει έντονα εδώ και καιρό.
Στο θέμα των συμβόλων ή των λόγων δύναμης, θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση τους, τουλάχιστον για πρώτη φορά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 18:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο θέμα των συμβόλων ή των λόγων δύναμης, θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση τους, τουλάχιστον για πρώτη φορά

Υποθέτω οτι ενοείς πως η οντότιτα ειναι φιλική αρα δεν είναι απαρετιτο να γινει αναγνώρισει, εγω νομίζω οτι ειδικά στο αστρικο πεδίο ειναι απαρέτιτη η αναγνώρισει ακομη και αν η αντότιτα που μας παρουσιάστεί είναι ο Ίδιος ο Κύριος...

quote:
Οι οντότητες παιδιά δεν νομίζω πως γίνεται να απορροφηθούν

Δεν έχω απορροφίσει κάποια, αλλα η Dion Fortune αναφέρει λεπτομερος ενα περιστατικό και δεν είναι η μόνη... αναφέρει τιν απορρόφιση μια βαμπιρικής οντότιας απο κάποιον Μυστη Υψιλού Βαθμου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 22:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying incubus, ευχαριστώ!!

quote:
Παράθεση απο crystal tear:
Εχω σκοπό να σου στέιλω μια Ελληνική εκδοχή του LBRP, (δεν ενοώ αυτη με τους Ολύμπιους Θεούς) αλλα μία στην οποία τα Ονόματα Δύναμης προφέρονται στα ελληνικά, έτσι ξεκίνησα και εγω. Τα γράφω όλα αυτα εδω για να έίναι διαθέσιμα στο κοινό και έτσι να μπορούμε να ακούμε τις γνώμες των άλλων για να αισθάνεσαι μια ασφάλια σχετικά με την ορθότιτα των όσων σου λεω!



quote:
Παράθεση απο crystal tear:
Yami το μαιλ που εχεις δωσει στο forum ειναι πργματικό μπορώ να σου στείλω εκει ?

Ναι!!

Γεια σου, pyramid

quote:
Παράθεση απο Pyramid:
Yami υπάρχει λόγος που η συνείδησή μας βρίσκεται εδώ και όχι στο αστρικό ή οπουδήποτε αλλού, από εδώ θα προχωρήσουμε προς τα επάνω.

Υπάρχει περίπτωση όταν ανέβει η δικιά μου συνείδηση στο αστρικό, να έχει ανέβει και εκείνος επίπεδο και να είμαστε πάλι, μια διάσταση διαφορά?

quote:
Καταλαβαίνω ότι όλα αυτά σε έχουν ενθουσιάσει


quote:
...αλλά μην ξεχνάς την φαντασία μας.

Και βέβαια όχι!
Αλλά τι εννοείς ακριβώς?


quote:
Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να τον ρωτήσεις ποιός είναι, προσπάθησε όμως να καταγράψεις μόλις σηκωθείς ότι θυμάσαι από την απάντηση, επίσης και αυτό που είχες στο μυαλό σου την στιγμή της ερώτησης. Το πιό πιθανό είναι να πάρεις απάντηση στην απευθείας ερώτηση καθώς και σε αυτό που σε προβληματίζει έντονα εδώ και καιρό.

ΟΚ pyramid

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Στο θέμα των συμβόλων ή των λόγων δύναμης, θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση τους, τουλάχιστον για πρώτη φορά
--------------------------------------------------------------------------------


Υποθέτω οτι ενοείς πως η οντότιτα ειναι φιλική αρα δεν είναι απαρετιτο να γινει αναγνώρισει,



Pyramid, έχω και γω την ίδια απορία με τον Crystal tear.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 04:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο θέμα των συμβόλων ή των λόγων δύναμης, θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητη η χρήση τους, τουλάχιστον για πρώτη φορά

Φίλη pyramid (δόξα σοι ο Κύριος είμαι καλά, ευχαριστώ και ανταποδίδω) θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου και το κάνω εκ πείρας.

Η πείρα τόσο απο την παράδοση των αρχαιοτερων μυημένων όσο και των νεότερων ταγμάτων επιβάλλουν για λόγους ασφαλείας το τσεκάρισμα των οντων που βρίσκουμε στο Αστρικό και απο την πρώτη φορά μάλιστα πριν εδραιωθεί δέυτερη επαφή. Ακόμα και προβολή του υποσυνειδητου μας να είναι το όποιο όν συναντήσουμε ο "εξορκισμός" του αντιστοιχεί με το ξερίζωμα μίας παραφυάδας αγριόχορτου απο ένα υγιή κήπο (το πόσο υγιές τώρα είναι το υποσυνείδητο μας αυτό είναι άλλη ιστορία.

Επειδή ο δρόμος των μυημένων κάθε σχολής είναι χιλιοπερπατημενος στο Αστρικό, τα προβλήματα και οι λύσεις τους έχουν καταγραφεί πολύ παλαιότερα και απο την καταγεγγραμένη ιστορία.

Πρίν λίγα χρόνια αποφάσισα να μπώ στο Βασίλειο της φωτιάς αστρικά. Ο τυπικός τρόπος θα ήταν αφού δημιουργήσω μία κατάλληλη πύλη αστρικά, να μπώ εντός της και να βγώ στο βασίλειο. Εκεί έπρεπε να περιμένω για κάποιον οδηγό και να τον τσεκάρω με κάποια συνθηματικά. Επειδή αυτά τα πεδία είναι σαν λαβύρινθοι και αλλοπρόσαλα όσον αφορά την δόμηση τους και την χωροταξία τους ο οδηγός ειναι απαραίτητος για να σε γυρίσει στην πύλη.

Αψήφησα όμως τους κανόνες και μπήκα μέσα χύμα στο βασίλειο χωρίς να τηρήσω διαδικασίες και άρχισα να το εξερευνώ μόνος μου σε νοητική προβολή λίγο παραπάνω απο την αστρική συχνότητα του βασίλειου για να μην γίνω αντιληπτός. Εκεί πρέπει κανείς να μην νιώσει κανένα συναίσθημα ούτε έκπληξη ούτε θαυμασμό για κάτι για να μην πεταχτεί έξω και γυρίσει στο σώμα του ή τον πάρουν χαμπάρι στο βασίλειο.

Εχασα την πύλη που μπήκα και υποτίθεται ότι θα έπρεπε να ξαναγυρίσω απο εκεί πίσω (αυτό γίνεται για να μην διασπαστεί ο νούς) με αποτέλεσμα να ψάχνω αρκετές ώρες γήινου χρόνου, να παραγεμίσω με στοιχείο φωτιάς μέχρι να βρώ την έξοδο και όταν την βρήκα και γύρισα πίσω έκανα ώρες να συνέλθω καθώς είχα υπερκινητικότητα και δράση μαζί με όρεξη για καβγά και θυμό (στοιχείο της φωτιάς).

Το παραπάνω δεικνύει ότι άν μη τι άλλο όλοι αυτοί που περπάτησαν αυτά τα μονοπάτια, τουλάχιστον αυτοί που δεν ήταν θεωρητικολόγοι και προσέφεραν την γνώση τους με σαφήνεια και ακρίβεια για του ς επόμενους ήξεραν πολύ καλά τι έλεγαν και κυρίως βιώματα βγαλμένα με κόπο και κίνδυνο πολλές φορές.

Δεν χρειάζεται να καεί όμως κάποιος στην φωτιά για να μάθει πάντα. Μπορεί να βασιστεί και στην πείρα των παλαιότερων.

Τώρα όσον αφορά την κοπέλα μου γήινα προβλήματα επαγγελματικής σταδιοδρομίας , ηλικίας κτλ δεν της επιτρέπουν στην παρούσα φαση να ασχοληθεί τόσο ώστε να τα καταφέρει να αμυνθεί μόνη της, άν και η θεωρία λεει ότι δύσκολα ξεριζώνονται τέτοιες επαφές όταν κάποιος έχει το κλειδί της πίσω πόρτας της ψυχής απο άλλη ζωή και χρειάζεται τρίτος να αναλάβει τη δουλειά (Fortune).

Κατάφερα όμως να βρώ το λημέρι του τύπου (μετά απο ψάξιμο μηνών και αυπνίες τεράστιες για να κοιμηθεί η κοπέλα μου για να καταφέρω να μπώ ως πλατφόρμα στο υποσυνείδητο της και την δική της αστρική περιοχή για να βρώ τις πατημασιές -ίχνη μεταφορικα μιλώντας του τύπου που έκανε τις επισκέψεις) και να καταφέρω και να πούμε δύο λογάκια με το τύπο και πώς ένα μαύρο μαντρί διαλύεται με την φωτοβόλα δύναμη της αγάπης.Ετσι επιτεθέμενος προχτές κιόλας κέρδισα χρόνο.
Επιπλέον παρατήρησα πως δεν μπορεί να με δεί καθώς κινείται κάποιες συχνότητες χαμηλότερα, απλά με αντιλαμβάνεται ως παρουσία και αυτο μου έδωσε την σιγουριά ότι είναι του χεριού μου εάν δεν φερθώ συναισθηματικά αλλά με απόλυτο έλεγχο.

Οποτε δείτε κανέναν μουράτο στηλιζαρισμένο μαύρο μάγο στο αστρικό , ανοίχτε τα χέρια με αγάπη και προσπαθήστε να τον αγκαλιάσετε. Η συνέχεια αξίζει τον κόπο να την δείτε και έχει πλάκα.

Ενα άλλο ισχυρό μέσο που αποδίδει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η κατασκευή ενός τάλισμαν με κατάλληλα σύμβολα αλλά αυτό απαιτεί ακριβείς αστρολογικές όψεις που δεν έρχονται όποτε τις θές καθώς κάποιοι πλανήτες έχουν αργή περιφορά και η λεπτομέρεια κατασκευής είναι επίπονο έργο.

Επίσης για το θέμα του LBRP όσον αφορά το σχόλιο του φίλου Crystal Tear για LBRP δύο τρείς φορές την εβδομάδα θα ήθελα να πώ πως χρειάζεται τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον καθημερινή τελετουργική εργασία αλλιώς όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Regardie στην Μεσαία Στήλη του (εκδόσεις Ιάμβλιχος) ο μαθητής και περιστασιακός χρηστης του LBRP ποτέ δεν θα νιώσει τον καββαλιστικό σταυρό να δονείται μέσα του.
Και έχει δικιο, περνάει καιρός και θέλει υπομονή και επιμονή να τον νιώσει κανείς. επίσης ο νεόφοιτος δεν πρέπει να χάνει ουτε ευκαιρία για τελετουργική διαδικασία στην αρχή ειδάλλως αφήνει το Εγώ του και πάλι να πάρει τα ηνια, άρα φτού και απο την αρχή καθώς δεν μπορεί να του επιβληθεί.

ΑΥτάαααα

Υ.Γ δεν ξέχασα τους υπόλοιπους φίλους και τη Yami, θα επανέρθω στον όμορφο διάλογο του και την ανάλυση των δεδομένων που εκθέτουν. Οι παρατηρήσεις βέβαια του φίλου Οκτίνομου ήταν σωστότατες όσον αφορά την λήψη ιστορικού και όχι μόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 00:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα η πιο διάσημη και πιο διαδεδομένη τελετή της τελετουργικής μαγείας είναι η LBRP. Και όχι άδικα. Η τελετή LBRP χρησιμοποιείται κυρίως για τους εξής σκοπούς: α) την εκδίωξη βλαπτικών ενεργειών, δυνάμεων, πνευμάτων κ.τ.λ. β) σαν εργαλείο συγκέντρωσης για εξάσκηση και γ) πριν από την τέλεση κάποιας μαγικής εργασίας. Είναι μια απλή κατά βάση τελετή η οποία όμως βασίζεται σε γερά θεμελιωμένες παραδόσεις. Εξαιτίας δε του φαινομένου ότι εξασκείται για χρόνια και από πολλούς, φαίνεται πως έχει αποκτήσει μια «δική της» δύναμη η οποία την κάνει ιδιαίτeρα αποτελεσματική. Εκτός από την LBRP υπάρχει και η "Greater Ritual of the Pentagram" η οποία όμως χρησιμοποιείται σπάνια και κυρίως για τις επικλήσεις των στοιχείων. Από τα πεντάγραμμα των στοιχείων, η τελετή lbrp χρησιμοποιεί μόνο το πεντάγραμμο της γης, το πεντάγραμμο δηλαδή του ανθρώπινου βασιλείου Μαλκούθ. Εδώ θα δώσουμε την πιο απλοποιημένη της μορφή, που δεν περιλαμβάνει το διαλογισμό του καβαλιστικού σταυρού (σύμφωνα με αυτόν ο τελετουργός οραματίζεται ότι ψηλώνει ως τα άστρα, κ.τ.λ…).
Οι απαραίτητες προφυλάξεις είναι: καθαρός και ήρεμος νους, αποφυγή σεξουαλικής δραστηριότητας την τρέχουσα μέρα, σωματική καθαριότητα, αποφυγή αλκοόλ.

Lesser Banishing Ritual of the Pentagram


1. Σταθείτε στο μέσον της περιοχής που θέλετε να εξορκίσετε. Κοιτάξτε την ανατολή. Πάρτε μερικές βαθιές ανάσες και χαλαρώστε.
2. Με το δείκτη του δεξιού σας χεριού δείξτε το μέτωπο σας και δονείστε τη λέξη ΑΤΑ
3. Με το δεξί σας χέρι, δείξτε το έδαφος. Δονήστε τη λέξη ΜΑΛΚΟΥΤ
4. Με το δεξί σας χέρι, αγγίξτε τον δεξί σας ώμο. Δονήστε τη λέξη ΒΑ’ΓΚΕΜΠΟΥΡΑ
5. Με το δεξί σας χέρι αγγίξτε τον αριστερό σας ώμο. Δονήστε τη λέξη ΒΑ’ΓΚΕΝΤΟΥΛΑ.
6. Διπλώστε τα χέρια σας στο στήθος σαν να προσεύχεστε και δονήστε ΛΕ ΟΛΑΜ. ΑΜΕΝ
7. Με τον δείκτη του δεξιού σας χεριού σχεδιάστε ένα πεντάγραμμο στον αέρα μπροστά σας με τον ακόλουθο τρόπο: Από τον αριστερό σας γοφό τραβήξτε μια γραμμή στον αέρα σε ένα σημείο πάνω από το κεφάλι σας. Από εκεί στον δεξιό σας γοφό, τον αριστερό σας ώμο, τον δεξί σας ώμο, και καταλήξτε πίσω προσέχοντας να γυρίσετε στο σημείο εκκίνησης. Την ώρα που σχεδιάζετε στον αέρα, φανταστείτε ότι τραβάτε γραμμές φτιαγμένες από φωτεινό μπλε χρώμα . Δείξτε το κέντρο του πενταγράμμου και δονήστε το Θείο όνομα Ιόδ-Χε-Βαβ_χε.
8. Στραφείτε 90 μοίρες δεξιόστροφα (στη φορά του ρολογιού). Τη στιγμή που το κάνετε χρησιμοποιήστε το δεξί σας χέρι για να σχεδιάσετε μια γραμμή στον αέρα από το κέντρο του πρώτου πενταγράμμου στο κέντρο της νέας περιοχής. Φανταστείτε αυτό το τόξο, σαν φωτεινό λευκό. Σχεδιάστε ένα νέο μπλε πεντάγραμμο παρόμοιο με το πρώτο. Δείξτε το κέντρο του και δονήστε Αδωνάϊ.
9. Επαναλάβετε την διαδικασία στρεφόμενοι άλλες 90 μοίρες δεξιά. Αφού δημιουργήσετε το πεντάγραμμο, δείξτε το κέντρο και δονήστε Εχεγιέ
10. Επαναλάβετε για τελευταία φορά τη στροφή, βλέποντας πάλι ανατολικά και αφού φτιάξετε τη γραμμή που τώρα συνδέει όλα τα κέντρα μεταξύ τους, δονήστε Άγλα.
11. Φανταστείτε τώρα τη λευκή γραμμή φωτός που συνδέει τα 4 πεντάγραμμα, να γίνεται ένας κύκλος φωτιάς, να επεκτείνεται και να γίνεται σαν σφαίρα γύρω σας. Τώρα εκτείνετε τα χέρια σας στο πλάι και πείτε τα ονόματα των αρχαγγέλων:

Εμπρός μου Ραφαήλ
Πίσω μου Γαβριήλ
Στο δεξί μου χέρι Μιχαήλ
Στο αριστερό μου χέρι Ουριήλ.

Εμπρός μου φλέγεται το πεντάγραμμο και εντός μου λάμπει ο εξάκτινος αστέρας

Επαναλάβετε την όλη διαδικασία.
Κάποιες διευκρινήσεις:
1. Η λέξη Άγλα είναι ακροστοιχίδα της φράσης Ατα Γκιμπόρ Λεολάμ Αδωνάι= Εσύ Κύριε Ισχυρός για πάντα.
2. Μαλκούθ, Γκέμπουρα, και Γκέντουλα προέρχονται φυσικά από το Δέντρο.
3. Εχεγιέ = Ύψιστος Η όλη τελετή μπορεί να μοιάζει περίεργη αλλά θυμίζει σε πολλά το Πάτερ ημών. Πράγματι το τέλος του είναι: Ότι σου εστίν η Βασιλεία και η Δύναμις και η Δόξα, εις τους αιώνας. Αμήν.

Ξέρω ότι κάποιοι θα γκρινιάξουν ότι δίνω πληροφορίες που δεν πρέπει και άλλα τέτοια. Σε αυτούς έχω να πω ότι τα παραπάνω υπάρχουν και κυκλοφορούν ελεύθερα στο internet εδώ και χρόνια. Για όσους ενδιαφερθούν, πληροφορίες υπάρχουν, ζητήστε τες.
Τέλος ένα μικρό δωράκι. Επειδή για τους αρχάριους υπάρχει έντονο το πρόβλημα της προφοράς, ακούστε την τελετή από τον κατεξοχήν ειδικό:
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=89305642

(πατήστε στον Player που θα εμφανιστεί την επιλογή lbrp).

Bye
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2578125
Maintained by Digital Alchemy