ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 15:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1/ Πιστεύω ότι ψιλοέπιασα αυτό με τις σκεπτομορφές που αναφέρεις αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: ας πάρουμε έναν συγγραφέα που τον γνωρίζουν όλοι, τον Τόλκιν. Όταν ο Τόλκιν έγραψε τον Άρχοντα, φαντάστηκε κάποια πλάσματα, εμπνευσμένος από μυθολογίες. Υπάρχει περίπτωση τα πλάσματα αυτά, επειδή τα φαντάστηκε ο Τόλκιν και στη συνέχεια διαβάστηκαν από εκατομμύρια ανθρώπους, που σε μερικούς έγιναν εμμονή, να απέκτησαν υπόσταση στο αστρικό πεδίο; Με άλλα λόγια, είναι δυνατόν η φαντασία να δημιουργήσει σκεπτομορφές; Και αν ναί, δηλαδή όλοι οι χαρακτήρες, όλων των βιβλίων, υπάρχουν στο αστρικό πεδίο;


O Άρχοντας δεν είχε Παγκόσμια Πρώτη προβολή Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 19:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie,

κατ' αρχάς να πω ότι σχετικά με το θέμα της βιβλιογραφίας με ΥΠΕΡκάλυψες και σ' ευχαριστώ πολύ.

Ελπίζω να μη πάθω καμία πληροφοριονεύρωση στη πορεία

quote:
Εργα όπως οι Αιγυπτιακές και Θιβετανικές Βίβλοι των Νεκρών είναι must

quote:
Φυσικά μη ξεχνώντας την Ελλαδίτσα μας και όσους έγραψαν μνημειώδη έργα σε αυτήν την γλώσσα και όχι μόνο. Μπορείς να διαβάσεις αργότερα Πλατωνική και Νεοπλατωνική Φιλοσοφία, Σωκράτη,Ηρόδοτο,κτλ καθώς και Ιάμβλιχο, Απουλήιο,Φιλόστρατο κτλ

Όσον αφορά τις γρατζουνιές, μόνο 2 φορές το έπαθα και εδώ και καιρό (2 χρόνια περίπου) δεν έχω παρατηρήσει τίποτα παρόμοιο ξανά.Το κρεββάτι είναι τέτοιο που είναι αδύνατο να χτύπησα απο εκεί.Είναι παντού καλυμένο με στρώμα.Το μαξιλάρι καινούργιο, νύχια δεν έχω, τα κόβω.Το είχα συζητήσει με τη μαμά μου, η οποία μου τα έθιξε όλα αυτά και τα απέκλεισα όλα ένα ένα.

Crystal tear,

quote:
ΔΕΝ την εκανα εγω και την έκανες εσυ καλη μου Yami την αναφορά στις γρατζουνίες... Εχω και εγώ 2 στο αριστερό χέρι , δημηουργλιθικαν κατα τη διλαρκια του τελεφτέου συνηδιτού μου ονείρου (αυτο που αναφέρω παραπάνω). Και δεν είναι η πρώτη φορα...



quote:
Σε ευχαριστώ πολυ πολυ καλη μου Yami!

quote:
Μετα απο ολα αυτα αισθάνομαι την ανάγκη να ανοιξω ενα αλο θέμα ΄προς συζητηση... Ενα θέμα μάλλον πολύ ποιο επικύνδινο και πολύ πιο Μαύρο...

Θα είμαι και γω εκεί..

Γεια σου αναζητητή..

Είσαι πολύ καλός στις τοποθετήσεις σου και εγώ πρέπει να'μαι αυτή που σε ευχαριστεί για το χρόνο σου, προκειμένου να γράψεις αυτές τις γραμμές.

Συμφωνώ ότι κανένας δεν είναι τέλειος.Όλοι έχουν τα ελαττώματά τους.Απλά σε άλλους φαίνονται πιο πολύ, άλλοι ξέρουν να τα κρύβουν, άλλοι τα παραδέχονται και άλλοι όχι.

Έτσι λοιπόν είμαι και εγώ.Στα ελαττώματά μου λοιπόν,συγκαταλέγεται και η πεποίθηση ότι: εδώ δεν μπορώ εμένα να "αντέξω" και να κοντρολάρω και βγάζω συμπεριφορές που δεν μπορώ να χειριστώ και να καταλάβω εγώ.Απο κει και πέρα.. γιατί να "φορτωθώ" κάποιον ή εγώ να "φορτωθώ" σε κάποιον που έχει και αυτός τα δικά του?

Ξέρω την επόμενη απάντησή σου σ' αυτό: Ναι..αλλά με αυτή τη λογική ποτέ δεν θα έρχονταν κοντά 2 άτομα, να αγαπηθούν, να κάνουν οικογένεια, να γεράσουν μαζί κτλ.Ούτε βέβαια να ωριμάσουν μέσα απο την αντιμετώπιση των προβλημάτων τους αυτών.
Και ρωτάω.Όλοι οι άνθρωποι που έρχονται κοντά πάει να πει ότι ξέρουν πως να χειριστούν την κατάσταση πάντα για την εξελιξή τους και για το καλύτερο? Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτη ότι οι περισσότεροι χάνονται μέσα σε συναισθηματικές εκρήξεις, εμμονές κτλ.
Αυτό πολύ πιθανόν να ισχύει και για μένα.Ήδη το ανέφερε κάποιος που παρατήρησε τον εγωισμό μου κτλ κτλ θέλοντας να υλοποιήσω αυτή την οντότητα.
Τουλάχιστον όμως αυτός που είμαι μαζί στο αστρικό, νομίζοντας και πιστεύοντας ότι είναι τέλειος, του έχω εμπιστοσύνη να αφεθώ τελείως για να προσπαθήσω να επικεντρωθώ και να διορθώσω τα δικά μου ελαττώματα με τη βοήθειά του, που απ'ότι φαίνεται προς τα έξω μάλλον και μόνο η επιθυμία μου να είμαι μαζί με αυτό το άτομο, πυροδοτεί μία αλυσιδωτή σειρά απο άλλα ελαττώματα, φέρνοντας με πάντα στην αρχή αναγκάζοντάς με να κάνω ένα φαύλο κύκλο.

quote:
Σε ερωτώ λοιπόν: στο παράδειγμα αυτό, σε βίασα συναισθηματικά ή όχι; Δηλαδή, σε ανάγκασα να με ερωτευτείς ή όχι; Η απάντηση είναι : ΝΑΙ!!! Και ξέρεις ποιό είναι το αστείο: ότι εσύ θα πέταγες στα σύννεφα, ανίδεη, ενώ εγώ θα γέλαγα για το πόσο έυκολα σε χρησιμοποίησα...

quote:
ή μάλλον εξαναγκάστηκες από τον ίδιο σου τον εαυτό να τον ερωτευτείς γιατί απλά ήταν τέλειος...

Θα συμφωνήσω και θα πω και γω, ναι.Αλλά με μία διαφορά.Εδώ θα με βίαζες συναισθηματικά με δική σου πρωτοβουλία.Αλλά αν όντως ισχύει και είναι πράγματι ο αστρικός μου φίλος δικό μου δημιούργημα τότε ο όρος βιασμός αναιρείται καθώς όταν θέλεις και επιθυμείς κάτι να γίνει τότε δεν σε βιάζει κανείς.

quote:
Να υποθέσω ότι και ο χαρακτήρας anime του οποίου τη μορφή έχει η οντότητα σου είναι και ο χαρακτήρας της αγαπημένης σου σειράς; Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Έχω 3 αγαπημένες σειρές.Και ναι είναι ένας απο τους κύριους χαρακτήρες μιας απο αυτές.Πήρες είδηση το ψευδόνυμο φαντάζομαι

Αναγνωρίζω και καταλαβαίνω δεν σημαίνει ότι είμαι αναγκασμένη να αποδέχομαι κιόλας.Ειδικά όταν έχεις ο ίδιος και ένα σωρό ελαττώματα που βασικά πιστεύω ότι σε μία σχέση δεν είναι τόσο τα ελαττώματα του άλλου που την επηρεάζουν αλλά οι αδυναμίες οι δικές σου.
Κάνω ήδη αρκετά λάθη απο μόνη μου (δεν χρειάζομαι βοήθεια) και αν τα συνδιάσω με κάποιου άλλου, δεν μας βλέπω καλά.

quote:
Και αν ατύχησες ερωτικά ως τώρα στη ζωή σου, μην απογοητεύεσαι και μην καταφεύγεις στον εύκολο δρόμο. Είναι πλατύς και ευκολοδιάβατος ο δρόμος που οδηγεί προς την καταστροφή.

Δεν έχω ατυχήσει για το λόγο ότι δεν έχω ερωτευτεί (δεν μπορώ να ερωτευτώ με το ζόρι κανέναν)
Όσο για τον ευκολοδιάβατο δρόμο, δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν ισχύει αυτό για το αστρικό.Μάλλον θα΄λεγα ότι είναι ακριβώς το αντίθετο, αφού όλοι οι φόβοι και τα ελαττώματά μας εκεί παίρνουν άλλη διάσταση.

quote:
Ακολούθησε τις συμβουλές των φίλων που δείχνουν ότι ξέρουν περί του θέματος και κοίτα να βρεις έναν αληθινό σύντροφο.

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας αληθινό, αναζητητή? Είναι σχετικό.Κάτι που για μένα είναι πέρα για πέρα πραγματικό για τον άλλο μπορεί να είναι τίποτα παραπάνω απο μία ουτοπία.

quote:
Κανένας οργασμός σε όνειρο, κανένα παθιασμένο φιλί στη φαντασία σου, δε συγκρίνεται με το χάδι ενός υπαρκτού άντρα, με τη σκέψη ότι υπάρχει πράγματι κάποιος εκεί έξω που νοιάζεται για σένα.


Ας αφήσουμε τις έρευνες που αποδεικνύουν το αντίθετο.Ας αφήσουμε τη νέα φυσική, κβαντομηχανική και αστροφυσική που αναδιαπραγματεύονται το τι ισχύει ακριβώς για το πραγματικό.
Ας μείνουμε σ΄αυτό που βιώνω.Και κάτι που βιώνεις δεν μπορεί κανένας με καμία γνώμη,απόδειξη,θεωρία, φιλοσοφία, θρησκεία,επιστήμη να στο αναιρέσει.Είναι η αλήθεια.Η αλήθεια η δικιά σου και κανενός άλλου.Και δεν την διαπραγματεύεσαι (όπως έχει πει και ένας απ' τους φίλους εδώ).Αν το έκανες θα πρόδιδες απλά τον εαυτό σου και τότε είναι που θα ζούσες ένα ψέμα.

quote:
Μη σκέφτεσάι ότι "σας χωρίζει μια διάσταση". Σκέψου ότι σας ενώνει ένα ψέμα. Μια δική σου επινόηση, ένα δικό οσυ δημιούργημα. Θα ήθελες να ζείς με ένα ψέμα για την υπόλοιπη ζωή σου; Όσο τέλειο και αν ήταν και όσο "ευτυχισμένη" και αν σε έκανε.

Για μένα το μόνο ψέμα που υπάρχει είναι η συμβατική πραγματικότητα μέσα στην οποία έχουμε μάθει να επιβιώνουμε και να ζούμε απλά μηχανικά.Ερωτευόμαστε, κάνουμε οικογένεια και σταματάμε εκεί και νομίζουμε ότι αυτός είναι ο σκοπός του ανθρώπου.Άντε και λίγο εκκλησία το Πάσχα ή δεν ξέρω και γω τι.
Ας μη ξεχνάμε ότι και το ζωικό βασίλειο αναπαράγεται και πολλ/ται.Άρα ο άνθρωπος πρέπει να είναι φτιαγμένος για κάτι παραπάνω.Αυτό το κάτι πρέπει να προσπαθούμε να βρούμε.
Είναι καλό να επιβιώνεις, να ερωτεύεσαι, να κάνεις οικογένεια αλλά δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό.Αν πιστεύεις αυτό, τότε αυτό για μένα είναι το ψέμα.
Ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι που αυτό το έχουν ανακαλύψει και προσπαθούν να κάνουν κάτι γι' αυτό.
Οι σχέσεις τόσων ανθρώπων μπορεί να βασίζονται σ' αυτό που εσύ αποκαλείς ψέμα.Μία κοπέλα τα έχει με έναν ναρκομανή.Γιατί? Γιατί τον αγαπάει και πιστεύει ότι κάποια μέρα μπορεί ν' αλλάξει.Ίσως οι άλλοι να το βλέπουν ψέμα,ίσως και να'ναι αλλά για εκείνη είναι ελπίδα και πίστη.

quote:
Άσε αυτούς που σε πλήγωσαν στο παρελθόν και κοίτα το μέλλον.

Βρε παιδιά γιατί ντε και καλά πρέπει να έχω πληγωθεί? Δεν έχει συμβεί τίποτα τέτοιο, δόξα το θεό.
Αν και με τόσες σκεπτομορφές αυτού του τύπου απο εδώ να με κατακλύζουν, το περιμένω να ακούσω απ' τον αστρικό μου φίλο: δεν σε θέλω πια.Άντε βρες κανέναν άλλο

quote:
Κάποια στιγμή θα γνωρίσεις κάποιον (εδώ ο Yngwie θα μας διασαφήνιζε αν υπάρχουν αδελφές ψυχές), που θα σε αγγίξει και θα σε κάνει να τον ερωτεύτείς για ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

Κάποιος είχε πει κάπου εδώ (δεν θυμάμαι ποιος), ότι οι αδερφές ψυχές μας είναι πολύ πιθανόν να βρίσκονται στο αστρικό.
Αλλά και εδώ να βρίσκονται πόσες πιθανότητες υπάρχουν να την βρεις? Και πες ότι την βρίσκεις.Πως μπορείς να είσαι σίγουρος? Μπορεί να βρίσκεται σε άλλη χώρα, άλλη φυλή, άλλη θρησκεία.

Αναζητητή..υπάρχει και άλλη μία περίπτωση.Να ερωτευτείς κάποιον επειδή τυχαίνει πραγματικά να είναι αυτό που θέλεις εσύ πραγματικά να είναι.

Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ.Βγήκα και εκτος θέματος παραθέτοντας ένα μικρό μέρος απο την κοσμοθεωρία μου που δεν περιμένω απο κανέναν να συμβαδίσει μαζί της, ούτε στη θεωρία, ούτε στην πράξη προς θεού.
Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω όσο μπορούσα τη θέση μου.
Αν έκανα αυτό που μου πρότεινες αναζητητή, θα αποδεχόμουν την δικιά σου αλήθεια (όπως και για αρκετούς άλλους ανθρώπους), αλλά επίσης θα αποδεχόμουν κάτι που δεν το πιστεύω.Πράγμα ακόμη χειρότερο.

Για σένα ίσως είναι ευκαιρίες που έχασα όλα αυτά τα χρόνια αλλά έγώ δεν το βλέπω έτσι

Ας μείνουμε εδώ γιατί ο καθένας εμμένοντας στην θέση του και στα πιστεύω του θα προσπαθεί να πείσει τον άλλο για τα δικά του.Άσχετα αν οι υποστηρικτές των δικών σου πιστεύω ανέρχονται σε εκατομμύρια ανα τον κόσμο και οι υποστηρικτές των δικών μου σε 1 (χαρά στο κουράγιο μου )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 20:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη Yami καλησπέρα,
διαβάζω το θέμα σου από την αρχή που το έθεσες αλλά δυστηχώς δεν έχω ασχοληθεί ΚΑΘΟΛΟΥ με σκεπτομορφές, αστρικό πεδίο κλπ, οπότε δεν είχα γνώσεις να μοιραστώ μαζί σου.
σήμερα θέλω να μοιραστώ όμως λίγο από ότι έμαθα αυτά τα 35 χρονάκια που κατοικοεδρέυω στο γήινο επίπεδο. ΥΠΟΜΟΝΗ.
κάνε υπομονή κοριτσάκι, μη βιάζεις τα πράγματα. καταλαβαίνω την αγωνία σου και την επιθημία σου να υλοποιήσεις τον σκοπό σου αλλά σιγά - σιγά.
διάβασε τα βιβλία που σου υπόδειξαν οι φίλοι μας, ΜΕΛΕΤΗΣΕ τα προσεκτηκά, λάβε σοβαρά υπόψην σου τις σημβουλές και επιφειλάξεις τους και προχώρα.
δεν γνωρίζω αν αυτό που βλέπεις είναι αυτό που θέλεις να πιστεύεις πως είναι, αλλά στο έυχομαι. πρόσεχε όμως γιατί από όσα διαβάζω ο χώρος του αστρικού δεν είναι για πρωτάρηδες. μην βιαστείς να βάλεις σε εφαρμογή όσα μισοξέρεις. ΜΕΛΕΤΑ.
που ξέρεις το μάθημα που ίσως πρέπει να μάθεις από την όλη ιστορία είναι η υπομονή και η επιμονή. έτσι και αλλιώς αν το αγόρι σου είναι αυτός που υποθέτεις θα περιμένει.
φιλιά και να προσέχεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Yami , (ελπίζω οτι μπορώ να σε λέω ετσι)

Θες ακόμη να Δημιουργίσεις τον Αστρικό σου φίλο ? Θες ακόμη να τον φέρεις στο φυσικό η εχουμε μεταφέρει την κουβέντα στο τι αλλο μπορεις να κάνεις με και για το φιλο σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 21:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου MaraT

quote:
διάβασε τα βιβλία που σου υπόδειξαν οι φίλοι μας, ΜΕΛΕΤΗΣΕ τα προσεκτηκά, λάβε σοβαρά υπόψην σου τις σημβουλές και επιφειλάξεις τους και προχώρα.

Σίγουρα αυτό θα κάνω.Σκοπεύω να "ριζώσω" διαβάζοντας και μελετώντας για ένα χρονικό διάστημα, χωρίς βέβαια να παραμελήσω και τις συνειδητές επισκέψεις μου στο αστρικό

Σ'ευχαριστώ πολύ..

Crystal tear, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

quote:
Θες ακόμη να Δημιουργίσεις τον Αστρικό σου φίλο ? Θες ακόμη να τον φέρεις στο φυσικό η εχουμε μεταφέρει την κουβέντα στο τι αλλο μπορεις να κάνεις με και για το φιλο σου?

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αλλά μάλλον η απάντηση είναι όχι προς το παρόν.Εξάλλου μου είχε πει ο ίδιος ότι δεν γίνεται να είμαστε μαζί με άλλο τρόπο.Ίσως να εννοούσε ότι δεν πρέπει να προσπαθήσω να τον υλοποιήσω.

Θέλω απλά να εξασκηθώ τόσο ώστε να έχω περισσότερες συνειδητές εμπειρίες και περισσότερο χρόνο στο αστρικό, οπότε και μπορεί η απάντηση κάποια στιγμή να μου έρθει απο εκεί.
Μέχρι τότε, θα διαβάσω κάποια βιβλιογραφία που μου παραθέσατε κατα καιρούς και φυσικά θα προσπαθήσω να αφοσιωθώ πιο πολύ σε μεθόδους προστασίας και εξορκισμού.Θα τις χρειαστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 21:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω 3 αγαπημένες σειρές.Και ναι είναι ένας απο τους κύριους χαρακτήρες μιας απο αυτές.Πήρες είδηση το ψευδόνυμο φαντάζομαι

Αγαπητή Yami

Η όλη κουβέντα που κάνουμε εδώ είναι για να υλοποιήσεις αυτόν;;;!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 21:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Yngwie

Άκουσα για πρώτη φορά για το "scala amoris" στο occultforums. Δεν ξέρω πολλά. Η συζήτηση ήταν για την ανάλυση του Πλατωνικού διαλόγου «συμπόσιο», όπου η Διοτίμα εξηγεί στον Σωκράτη τη Θεία φύση της συνουσίας και την επαφή δαιμόνων (θεών-ημιθέων) με τους ανθρώπους. Σε κάτι τέτοιες συζητήσεις όπου η ξένοι γνωρίζουν την δική μας γραμματεία καλύτερα από εμάς, η καλύτερη λύση είναι να κάνεις την πάπια και να σιωπάς. Απλά η αναφορά του Amoris μου το θύμησε.
Θα χαρώ να μου στείλεις το email που αναφέρεις. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το mail του προφίλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 22:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami,

Γειά χαρά και πάλι!

quote:
Έχω 3 αγαπημένες σειρές.Και ναι είναι ένας απο τους κύριους χαρακτήρες μιας απο αυτές.Πήρες είδηση το ψευδόνυμο φαντάζομαι

Η αλήθεια είναι ότι δεν πήρα είδηση τίποτα, από αυτά που έγραφες το υπέθεσα και είχα δίκιο. Δεν παρακολουθώ anime σειρές βλέπεις, οπότε δε θα μπορούσα να ξέρω. Τώρα με έναν απλό τρόπο νομίζω ότι κατάλαβα ποιά σειρά και ποιόν χαρακτήρα εννοείς... Δεν έχει νόημα να αναφέρω τι κατάλαβα όμως, αν ήθελες θα το είχες αποκαλύψει εσύ, πολύ πριν.

Θα απαντήσω στο ποστ σου, όχι για να σε πείσω πλέον, αλλά από καθαρό ενδιαφέρον, κάνοντας μια προσπάθεια να σε καταλάβω καλύτερα.

Καταρχάς, έχω την εξής απορία : εντάξει, προφανώς πριν 4-5 χρόνια είχες κόλλημα με μια συγκεκριμένη σειρά anime και από ότι φαίνεται, μέ έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα. Πώς έφτασες όμως στη δημιουργία μιας σκεπτομορφής; Σκεφτόσουν συνεχώς έναν anime χαρακτήρα; Φανταζόσουν ότι είσαι μαζί του; Τον ταύτισες στον εαυτό σου με τον ιδανικό άντρα; Μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως είναι δυνατόν ο ιδανικός άντρας για το υποσυνείδητο σου να είναι anime! Γιατί ας πούμε, δεν ταύτισες τον ιδανικό άντρα με τον Bradd Pitt, ή κάποιον άλλον αγαπημένο σου, αληθινό ηθοποιό;

quote:
Για μένα το μόνο ψέμα που υπάρχει είναι η συμβατική πραγματικότητα μέσα στην οποία έχουμε μάθει να επιβιώνουμε και να ζούμε απλά μηχανικά.Ερωτευόμαστε, κάνουμε οικογένεια και σταματάμε εκεί και νομίζουμε ότι αυτός είναι ο σκοπός του ανθρώπου.Άντε και λίγο εκκλησία το Πάσχα ή δεν ξέρω και γω τι

Εδώ μπαίνεις σε μεγάλο θέμα οπότε πολύ συνοπτικά θα σου πω το εξής: για μένα, σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνει καλύτερος. Πολύ γενικό ε; Ωραίο, θα το κάνω πιο συγκεκριμένο: βλέπω τη ζωή σαν ένα σχολείο με πολλές τάξεις (ίσως χιλιάδες, όσες και οι ζωές που ζούμε σύμφωνα με την μετεμψύχωση) και εξετάσεις στο τέλος της κάθε τάξης. Με άλλα λόγια, πιστεύω ότι είμαστε εδώ για να ζήσουμε κάποιες καταστάσεις, να μάθουμε κάποια πράγματα και σαν αποτέλεσμα να φτάσουμε ένα βήμα πιο κοντά στη θέωση. Φυσικά αυτό είναι η άποψη μου, ένας υλιστής θα σου πει ότι σκοπός της ζωής είναι η συσσώρευση υλικών αγαθών, ένας τυπικός άνθρωπος θα σου πει ότι σκοπός της ζωής είναι να περνάμε καλά.

quote:
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας αληθινό, αναζητητή? Είναι σχετικό.Κάτι που για μένα είναι πέρα για πέρα πραγματικό για τον άλλο μπορεί να είναι τίποτα παραπάνω απο μία ουτοπία

Εννοώ έναν αληθινό, χειροπιαστό σύντροφο. Τώρα όσον αφορά αυτό που λες, πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές πραγματικότητες (η δικιά μου, η δικιά σου, του κυρ Μπάμπη κτλ) αλλά μια, μόνο μια αλήθεια. Οι πραγματικότητες για μένα είναι σχετικές, γιατί ο καθένας βιώνει τη δικιά του, αλλά η αλήθεια είναι μια και ενιαία.

quote:
Κάποιος είχε πει κάπου εδώ (δεν θυμάμαι ποιος), ότι οι αδερφές ψυχές μας είναι πολύ πιθανόν να βρίσκονται στο αστρικό.
Αλλά και εδώ να βρίσκονται πόσες πιθανότητες υπάρχουν να την βρεις? Και πες ότι την βρίσκεις.Πως μπορείς να είσαι σίγουρος? Μπορεί να βρίσκεται σε άλλη χώρα, άλλη φυλή, άλλη θρησκεία.

Υπάρχουν πολλοί πιο κατάλληλοι από μένα για να εξηγήσουν τα περί αδελφών ψυχών. Αν δε κάνω λάθος όμως, υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι οι ψυχές αναγεννώνται πάντα σε ομάδες : έτσι ο μπαμπάς σου στην προηγούμενη ζωή μπορεί στην επόμενη να είναι αδερφός σου, η γιαγιά σου να είναι μαμά σου κτλ. Όσον αφορά τους ερωτικούς συντρόφους, πάλι αν δε κάνω λάθος, μια άλλη θεωρία λέει ότι αναγεννώνται μαζί, μαθαίνοντας η μια ψυχή από την άλλη, γιατί η ολότητα κατακτάται με την ένωση δύο μισών. Δε ξέρω, αερολογίες, καλύτερα να μιλήσει κάποιος που γνωρίζει.

quote:
Αναζητητή..υπάρχει και άλλη μία περίπτωση.Να ερωτευτείς κάποιον επειδή τυχαίνει πραγματικά να είναι αυτό που θέλεις εσύ πραγματικά να είναι

Γιατί χρησιμοποιείς τη λέξη "τυχαίνει" εδώ; Αν όντως μιλάμε για μια σκεπτομορφή που εσύ δημιούργησες, δεν είναι καθόλο τυχαίο. Ίσα ίσα, μιλάμε για ένα σίγουρο και δεδομένο γεγονός. Τελοσπάντων, δε θα το κουράσω περισσότερο γιατί όπως σου είπα, δε θέλω να σε ππείσω πλέον. Έχεις πάρει κάποιες αποφάσεις και δε θα τις αλλάξεις.

quote:
Αν έκανα αυτό που μου πρότεινες αναζητητή, θα αποδεχόμουν την δικιά σου αλήθεια (όπως και για αρκετούς άλλους ανθρώπους), αλλά επίσης θα αποδεχόμουν κάτι που δεν το πιστεύω.Πράγμα ακόμη χειρότερο.

Θα αποδεχόσουν τη δικιά μου πραγματικότητα (το ανέλυσα πριν αυτό). Κανείς δεν είπε να αποδεχτείς κάτι που δεν πιστεύεις, απλά κάνουμε συζήτηση!


quote:
Οι σχέσεις τόσων ανθρώπων μπορεί να βασίζονται σ' αυτό που εσύ αποκαλείς ψέμα.Μία κοπέλα τα έχει με έναν ναρκομανή.Γιατί? Γιατί τον αγαπάει και πιστεύει ότι κάποια μέρα μπορεί ν' αλλάξει.Ίσως οι άλλοι να το βλέπουν ψέμα,ίσως και να'ναι αλλά για εκείνη είναι ελπίδα και πίστη.

Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι όπως λες ελπίδα, όχι ψέμα. Απλά είναι το πως το βλέπει ο καθένας. Και η ελπίδα όμως έχει όρια: π.χ ξέρεις κανέναν που έχει σχέση με κοπέλα με κομμένο πόδι και ελπίζει ότι η κοπέλα θα ξαναφυτρώσει το κομμένο της πόδι; Όχι βέβαια! Αυτή είναι και η ουσία σε μια σχέση, να αποδέχεσαι τον άλλον όπως είναι, να σε αποδέχεται εκείνος όπως είσαι και ο ένας να βοηθάει τον άλλον να γίνει καλύτερος. Σχέσεις που βασίζονται σε σκεπτικά τύπου "μωρό μου θέλω να χάσεις 15 κιλά για να γίνεις μοντέλο", δηλαδή να ερωτεύεσαι τον άλλον όχι για αυτό που είναι, αλλά για αυτό που θέλεις εσύ να είναι και για αυτό που μπορεί να γίνει, δεν είναι σχέσεις αλλά αποθέωση εγωισμού... Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά, έτσι; Μη τα πάρεις προσωπικά...

Τελοσπάντων, είσαι ενήλικη γυναίκα, με πλήρη συνείδηση και το τι θα κάνεις είναι καθαρά θέμα δικό σου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 22:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Yami

Η όλη κουβέντα που κάνουμε εδώ είναι για να υλοποιήσεις αυτόν;;;!!!!!!


Κάτσε Οκτίνομε γιατί θα τρομάξεις και μένα έτσι.Τι ακριβώς κατάλαβες? Στην πρώτη σελίδα είχα απαντήσει στη Bizarre:

quote:
Δεν είναι υπαρκτό πρόσωπο.Ποτέ δεν ήταν.Ναι..τον έχω δει.Βασικά είναι ένας χαρακτήρας anime.

Bizarre, λέγοντας χαρακτήρας anime εννοώ έναν χαρακτήρα που είναι γιαπωνέζικο κινούμενο σχέδιο. (π.χ μερικά anime είναι rurouni kenshin, gundam wing.Τρία απ' τα πιο γνωστά είναι το dragonball,sailormoon,yugioh.Μπορείς να ψάξεις στο google βάζοντας anime bishounen)

Άρχισα να τον βλέπω στα όνειρά μου πριν 3 χρόνια περίπου.Ήμουν 19 με 20 χρονών.Απ'ότι θυμάμαι πρέπει να άρχισα να τον βλέπω μέσα σε πολύ
λιγότερο απο 6 μήνες απ' όταν τον πρωτοείδα στο κινούμενο.Και ίσως και πιο νωρίς.
Μ' άρεσε έτσι απλά σαν εμφάνιση στην αρχή.Λέω εντάξει.Ωραίος είναι αυτός.Έχει φάση.ΑΛΛΑ!! Ένα μεγάλο αλλά.Είναι κινούμενο.Δεν υπάρχει.

Ε..αυτό ήταν.Βάλθηκε να μου αποδείξει ο ίδιος ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, καθώς άρχισε απο μόνος του τις.. επισκέψεις.

ΠΟΤΕ μη λες ποτέ
Το έμαθα απο πρώτο χέρι.

Δεν είμαι 100% σίγουρη αν τον δημιούργησα εγώ ( ή απλά τον κάλεσα απο κάπου), αλλά αν το έκανα εγώ, είμαι πολύ περηφανη!!


Ένας αστρικός φίλος με την μορφή ενός anime character.
Τι κατάλαβες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 23:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου αναζητητή

quote:
Δεν έχει νόημα να αναφέρω τι κατάλαβα όμως, αν ήθελες θα το είχες αποκαλύψει εσύ, πολύ πριν.

Δεν το έκανα γιατί πρώτον πιστεύω ότι δεν έχει σημασία ποιος χαρακτήρας είναι και δεύτερον θα ακουστεί..πολύ περίεργο και αστείο.Ακόμη και για αυτό το Forum.

quote:
Καταρχάς, έχω την εξής απορία : εντάξει, προφανώς πριν 4-5 χρόνια είχες κόλλημα με μια συγκεκριμένη σειρά anime και από ότι φαίνεται, μέ έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα. Πώς έφτασες όμως στη δημιουργία μιας σκεπτομορφής; Σκεφτόσουν συνεχώς έναν anime χαρακτήρα; Φανταζόσουν ότι είσαι μαζί του; Τον ταύτισες στον εαυτό σου με τον ιδανικό άντρα; Μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως είναι δυνατόν ο ιδανικός άντρας για το υποσυνείδητο σου να είναι anime! Γιατί ας πούμε, δεν ταύτισες τον ιδανικό άντρα με τον Bradd Pitt, ή κάποιον άλλον αγαπημένο σου, αληθινό ηθοποιό;

Έβλεπα σειρές anime, αλλά δεν ήμουν και εντελώς κολλημένη.Απλά μου αρέσουν και έχω και αυτόν τον ακράτητο ενθουσιασμό.Αν εννοείς αυτό κόλλημα,οκ σύμφωνοι.Προχωράω..
Το περίεργο είναι ότι Δεν, τον πολυσκεφτόμουν.Και για το αν τον δημιούργησα εγώ, έχω ακόμη τις επιφυλάξεις μου καθώς δεν έκανα εν συνείδηση ΤΙΠΟΤΑ, απολύτως.
Ακόμη και αυτό που λες για τον ιδανικό άντρα.Ολά αυτά ήρθαν αφού είχε ΗΔΗ αρχίσει τις επισκέψεις.Μετά άρχισα να σκέφτομαι.
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι ο ιδανικός άντρας για μένα είναι έτσι και έτσι.Δεν με απασχολούσε ποτέ αυτό.Όλα άρχισαν μετά.
(Αισθάνομαι λες και είμαι σε επίσκεψη στη Τένια Μακρή)

quote:
για μένα, σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνει καλύτερος. Πολύ γενικό ε; Ωραίο, θα το κάνω πιο συγκεκριμένο: βλέπω τη ζωή σαν ένα σχολείο με πολλές τάξεις (ίσως χιλιάδες, όσες και οι ζωές που ζούμε σύμφωνα με την μετεμψύχωση) και εξετάσεις στο τέλος της κάθε τάξης. Με άλλα λόγια, πιστεύω ότι είμαστε εδώ για να ζήσουμε κάποιες καταστάσεις, να μάθουμε κάποια πράγματα και σαν αποτέλεσμα να φτάσουμε ένα βήμα πιο κοντά στη θέωση.

Συμφωνώ και συμμερίζομαι την άποψή σου.Έτσι είναι.

quote:
Οι πραγματικότητες για μένα είναι σχετικές, γιατί ο καθένας βιώνει τη δικιά του, αλλά η αλήθεια είναι μια και ενιαία.

Η αλήθεια ναι, είναι μία και ενιαία αλλά κανένας σχεδόν δεν την ξέρει.Γι' αυτό και ψάχνουμε.Ο καθένας με τον τρόπο του.
Για τις αδερφές ψυχές ούτε εγώ ξέρω τι συμβαίνει ακριβώς και ευχαριστώ που μου το επισήμανες γιατί μπήκα στην περιέργεια να αρχίσω να το ψάχνω.

quote:
Γιατί χρησιμοποιείς τη λέξη "τυχαίνει" εδώ; Αν όντως μιλάμε για μια σκεπτομορφή που εσύ δημιούργησες, δεν είναι καθόλο τυχαίο. Ίσα ίσα, μιλάμε για ένα σίγουρο και δεδομένο γεγονός.

Χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη γιατί δεν είμαι ακόμη σίγουρη αν είναι δική μου δημιουργία 100%.Πρώτα ήρθε στα όνειρά μου και μετά άρχισα να τον σκέφτομαι.

quote:
Και η ελπίδα όμως έχει όρια:

Τα όρια είναι πάλι διαφορετικά για τον καθένα μας.Άσχετα ποια είναι τα κοινά αποδεκτά.Πολλοί είναι εκείνοι που πετυχαίνουν κάτι σημαντικό επειδή συνέχιζαν να πιστεύουν σε κάτι τη στιγμή που όλοι οι άλλοι ήταν εναντίον.

quote:
Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά, έτσι; Μη τα πάρεις προσωπικά...

Μην ανησυχείς

quote:
είσαι ενήλικη γυναίκα, με πλήρη συνείδηση και το τι θα κάνεις είναι καθαρά θέμα δικό σου!


Τώρα μου χτύπησες ευαίσθητο σημείο
Μακάρι να μπορούσα πράγματι να έχω πλήρη συνείδηση, για αρκετό χρονικό διάστημα μέσα σε μια μέρα.
Ενήλικη εννοείς ώριμη? Τα διαχωρίζω αυτά.Ενήλικη είμαι.Ώριμη..δεν ξέρω..(σκέφτομαι ότι μετά το ώριμο έρχεται το σάπιο και δεν μ' αρέσει η ιδέα)

Αααχ.. βλέπω ν' ανοίγει καινούργιο θέμα, μόνο με μας τους 2
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 23:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Yami,

για να σεβαστούμε τα μέλη του forum και να μην μονοπωλούμε άλλο τη συζήτηση, σου έστειλα ένα mail στο mail που έχεις στο προφιλ σου. Αν θέλεις απάντησε μου εκεί!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 01:51:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λυπάμαι παιδιά, δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ.

Φίλη Yami.

Μιλάς για αγάπη.

Τί ακριβώς αγαπάς, τη μαυροονόματη, ξένη και κακόβουλη μαυρίλα μέσα ή το διάφανο φάσμα απ'έξω, το κολάζ των μεμονωμένων επιθυμιών σου?

Σου θυμίζω τα λόγια σου:
---------
Ε..ΌΧΙ!! Yngwie, πως μπορώ να τον διώξω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Ελπίζω να γίνεται! Έτσι και τον πιασω! Μαύρος μάγος ή όχι, θα τον κάνω να αφήσει το αστρικο μου καλούπι ήσυχο, αλλιώς.. Αντε!!
Πως μπορώ να τον διώξω??
--------------
--------------
[...], είναι ο τέλειος για μένα.
----------------


Και επιμένεις. Επειδή πιστεύεις πως η υλοποίηση του "φίλου" ή το να κρατήσεις αυτόν τον "φίλο" να κυβερνά, τώρα ή σε λίγο, τη ζωή σου αποτελεί για σένα την κατάκτηση της ευτυχίας.

Δε βλέπεις πως ένας τέτοιος συλλογισμός δεν καθοδηγείται από τη λογική αλλά ότι αποτελεί αποτέλεσμα μιας κατευθυνόμενης εμμονής???

Αν πάλι λες ότι βασίζεσαι στο συναίσθημα, έχουμε να κάνουμε με κάτι αμοιβαίο ή με μια σχέση εκμετάλλευσής σου??? Στην περίπτωση του μαύρου μάγου, ουδέν σχόλιον. Στην περίπτωση του φάσματος/σκεπτομορφής, αναγνωρίζεις το ότι η "αγάπη" είναι κάτι το οποίο δεν "προβλέπεται στο λογισμικό" τέτοιων κατασκευών, σε αντίθεση με το ένστικτο επιβίωσης και την επιθυμία τελειοποίησης, με το αζημίωτο όμως???

Η επιρροή του πάνω σου είχε ως αποτέλεσμα ουσιαστικά την πανεύκολη απόκρουση όλων αυτών των μακροσκελών συζητήσεων. Πόσο μεγάλη είναι η επιρροή που μπορεί να ασκήσει τώρα στη ζωή σου? Πόσο μεγαλύτερη γίνεται όσο περνάει ο χρόνος?

Και μια ιδιαίτερα σημαντική ερώτηση κατά τη γνώμη μου:

Αν υποθέσουμε πως μιλάμε για κατήφορο, πιστεύεις ότι έχεις κάτι το οποίο "κρατάει τα μπόσικα" και θα σταματήσει την πτώση σου??? Κάτι προφανώς πιο δυνατό??? Αν έχεις, πού εντοπίζεται αυτό στην εξασέλιδη συζήτηση, όπου ακόμα ρέπεις στο να τον κρατήσεις?

Κάθε άντρας και κάθε γυναίκα είναι ένα άστρο.
Ο καθένας έχει τη μοίρα που του ταιριάζει.
Ποιά μοίρα πιστεύεις ότι σου ταιριάζει?
Ποιά μοίρα θες να σου ταιριάζει?
Ποιά μοίρα ελπίζεις να σου ταιριάζει?


""Από πού μπορώ να αντλήσω ψυχικό σθένος γι' αυτόν τον αγώνα?
Τί είναι πιο σημαντικό από αυτά που βλέπω στα όνειρα?
(Γιατί ήρθα σε αυτή τη διάσταση, για να θέλω να την απαρνηθώ?)""


@ Όλα τα μέλη:

Έχουμε την τύχη να βρίσκονται μεταξύ μας πεπειραμένα μέλη (Yngwie, Theosophicus, Οκτίνομος, Thoth κ.ά.), που μπορούν (1) να προσφέρουν μια "διάγνωση" όχι τυχαία και (2) να δουν πέρα από τις δοσμένες πληροφορίες.
Κάποια στιγμή γράφτηκε από αυτά τα μέλη η, επιβεβαιωμένη τώρα, υποψία ότι αυτός ο "φίλος" είναι αφ' ενός κατώτερος και μονοδιάστατος και αφ' ετέρου πιθανότατα κακόβουλος, ενώ ίσως να κρύβεται κάποιος μαύρος μάγος από πίσω, κάτι που κάνει τα πράγματα ιδιαίτερα σκούρα δεδομένης της επιρροής που πεισματικά έχει στη Yami.
Πριν από αυτή τη στιγμή, η άποψη που επικρατούσε έντονα στο τόπικ είναι ότι αυτός ο "φίλος" είναι ο Ανώτερος Εαυτός της κοπέλας.
Λίγο ακόμα και θα την πείθαμε πως πρέπει να αφιερώσει τη ζωή της σ' αυτόν (αφού είναι Αυτός)! Πως είναι ό,τι πιο ανώτερο έχει, πως είναι ο Θεός της (διότι αυτό είναι ο Φύλακας Άγγελος, που αναφέρθηκε πολλάκις)! Φυσικά η Yami άλλο που δεν θα ήθελε.Διανοείστε τις συνέπειες μιας τέτοιας παραίνεσης??? Η οποία θα κυριαρχούσε αν δεν ερχόντουσαν οι έμπειροι στο τόπικ?

Πρέπει να προσέχουμε τι συμβουλεύουμε. Και να σκεφτόμαστε ΕΝΤΟΝΑ με τί φόντα συμβουλεύουμε αυτό που ασυμβουλεύουμε, πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με εσωτερικά πεδία.


Παρεμπιπτόντως, αυτή η ιστορία μου ακούγεται γνώριμη. Μια γνωστή μου είχε μια παρόμοια οντότητα ονόματι Ουρανός ως καταναγκαστικό lover, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να κάνει σεξ με ανθρώπους. 27 ετών. Παρθένα λόγω της εμμονής της με μια σκεπτομορφή. Αυτό, όπως καταλαβαίνετε, είναι ξεκάθαρα παθολογικό. Η εν λόγω επισκεπτόταν ψυχίατρο για το πρόβλημα, ο οποίος απέτυχε παταγωδώς. Δε θα ήθελα να συνεχίσω την ιστορία δεδομένου του τόπικ.

@ Yngwie:
Δεν είναι ρητορική η ερώτηση, σε παρακαλώ απάντησέ μου, γιατί παρουσιάζεις έμμεσα τη Θελημική μαγεία ως κάτι εξ' ορισμού "μαυρίζον" στα λεγόμενά σου για τον Αυστραλό μάγο?

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 03:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αναζητητή θα προσπαθήσω να σου απαντήσω ως ένας ταπεινός αναζητητής όπως και εσύ. Σε ευχαριστώ για τα κοπλιμέντα αλλά δεν γνωρίζω τίποτα ιδιαίτερο και έχω την εντύπωση όπως έχω ξαναδηλωσει και παλιότερα ότι άν κάποιος θυσίαζε ελάχιστα απο τη ζωή του και τις επιθυμίες του και διέθετε κάποιο χρόνο για την πνευματική του εξέλιξη όπως διέθεσα προσωπικά, τότε θα χε κάνει και θα γνώριζε πολλαπλά και περισσότερα απο μένα.

Ολα αυτά που γίνονται κτήση ως Γνώση θα έπρεπε να υπάρχουν και να διατίθενται για ένα και μόνο σκοπό. Να υπηρετήσει κανείς τον συνάνθρωπο και ειδικά τον αναξιοπαθούντα και να μοιραστεί αυτή τη γνώση σε άλλους «θεματοφύλακες» που θα τη χρησιμοποιήσουν για ένα καλύτερο αυριο αυτού του ταλαίπωρου ανθρώπινου γένους.

quote:
1/ Πιστεύω ότι ψιλοέπιασα αυτό με τις σκεπτομορφές που αναφέρεις αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: ας πάρουμε έναν συγγραφέα που τον γνωρίζουν όλοι, τον Τόλκιν.

Όταν ο Τόλκιν έγραψε τον Άρχοντα, φαντάστηκε κάποια πλάσματα, εμπνευσμένος από μυθολογίες. Υπάρχει περίπτωση τα πλάσματα αυτά, επειδή τα φαντάστηκε ο Τόλκιν και στη συνέχεια διαβάστηκαν από εκατομμύρια ανθρώπους, που σε μερικούς έγιναν εμμονή, να απέκτησαν υπόσταση στο αστρικό πεδίο;
Με άλλα λόγια, είναι δυνατόν η φαντασία να δημιουργήσει σκεπτομορφές; Και αν ναί, δηλαδή όλοι οι χαρακτήρες, όλων των βιβλίων, υπάρχουν στο αστρικό πεδίο;


Σαφώς και πολύ εύστοχα το έθεσες. Με τον ίδιο τρόπο έχει βουίξει το Ιντερνετ με τις οντότητες του Νεκρονόμικον το οποίο απο Occult Fiction εχει γίνει κανονικό Γριμόριο Επικλήσεων των οντοτήτων που περιγράφονται εκεί μέσα και όλοι συμφωνούν ότι δουλεύει και ότι ζήτησαν απο τις οντότητες το πήραν.

Σαφώς καθώς εκατομμύρια άνθρωποι και μπόλικοι πιτσιρικάδες το πήραν στα σοβαρά και του έδωσαν ισχύ στο Συλλογικό ασυνείδητο με τις φαντασιοσκεπτομορφές που έφτιαξαν. Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο πολύς κόσμος είναι η δύναμη της φαντασίας καθώς ο Καρτέσιος μας την έκανε την ζημιά και είπε άλλο η ύλη και άλλο η φαντασία του μυαλού πηγαίνοντας στην απόλυτα λογική ανάλυση τν πραγμάτων (ρασιοναλισμός).

Η εκπαιδευμένη βεβαια φαντασία με την τέλεια οραματιστική ικανότητα μπορεί να δημιουργήσει αλλά τέτοια σπάνια υπάρχει εγγενής σε άνθρωπο (εκτός εάν ήταν αποκρυφιστής σε άλλη ζωή). Χρειάζεται αρκετή εκπαίδευση ετών για να φτιάξεις απολυτα ελεγχομενες ως πρός την κατασκευή και διατήρηση σκεπτομορφές.

quote:
2/ Ο Rampa αναφέρει ότι στην αστρική προβολή, δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος εαν δεν νιώθεις φόβο. Ισχύει αυτό;

Ο Βρετανός Σύριλ Χόσκινς με το ψευδώνυμο του «Θιβετιανού» Λόμπσανγκ Ράμπα και τα παραμύθια του πλούτισε απο εμάς τους ΜΛΚΕΣ που τον διαβάζαμε και τον πιστεύαμε και όντως τα γράφει ωραία ο άτιμος αλλά άλλο ο αποκρυφίζων και άλλο ο πρακτικός αποκρυφιστής. Να και μία προταση που ψάρεψα απο κάποιον στο Νετ επ αυτού. Αναξιόπιστη πηγή ο τύπος.
Tibet remained a Forbidden Land for the first half of the 20th century and this restriction on entry of foreigners (Westerners specifically) into Tibet gave an aura of mystery and mystique to Tibet. This further led to writing of imaginative fiction books such as "Shangri-la" and the Lobsang Ramba series which were misleading and distorted Tibetan culture and religion.
Η Αστρική προβολή έχει και κάποιους κινδύνους. Οι γρατζουνιές που έχουν οι φίλοι μας παραπάνω είναι πιθανά ένας απο αυτούς. Οι περισσότεροι απο τους συγγραφείς έξω που γράφουν για Αστρικό ή γνωρίζουν και δεν λένε ή έχουν προβληθεί μέχρι το υποσυνείδητο τους και νομίζουν ότι όλα τα πεδία είναι έτσι.

Οι Αρχαίοι δεν ήταν μλκες, μπορεί να μην είχαν τα σημερινά gadgets αλλά σε θέματα ψυχής και γνώσης ήταν έτη φωτός μπροστά και όλοι παίρνανε προφυλάξεις. Ο γνωστός παγκοσμίως Robert Bruce που ακολούθησε μετά απο τον Μονρόε το Αστρικό ψάξιμο παραδέχεται με όλα αυτά που είδε τώρα πιά ότι νιώθει χαμένος, αναγνώρισε τη δύναμη της Καββαλιστικής Μαγείας σε ένα απο τα βιβλία του (Πρακτική Ψυχική Αυτοάμυνα) και θεωρησε το LBRP όπλο για την εκδίωξη οντοτήτων. Κακά τα ψέματα μόνο ο μυημένος Μάγος, ο Αγιος και ο ιερέας θα διεισδύσουν στο Αόρατο.

Οι υπόλοιποι του στύλ Μπορείς και εσύ τώρα, υπνώτισε, πέταξε, επιστημονικες έρευνες κτλ δεν θα αποδώσουν καθώς το μη λογικό δεν εξηγείται με το παράλογο. Δεν μπορούμε να εξηγήσουμε με τους νόμους που διέπουν την ύλη αυτά που συμβαίνουν σε ένα επίπεδο παραπάνω.
Για αυτό και φωνάζω στη Yami. Γιατί κάνει το κλασσικό λάθος να κρινει τα του ενός πεδίου με του άλλου και οσοι τα μπέρδεψαν έχασαν. Για αυτό και στο βιβλίο του Αμπραμελιν έχει κάποιο τετράγωνο μαγικό με το οποίο μπορείς να εμφανίσεις απο το πουθενά φαγητό αλλά αυτό δεν μπορεί να σε θρέψει και το τονίζει ο Αβραάμ ο Εβραίος που το γράφει. Ο νοών νοήτω.

quote:
3/ Τι ακριβώς συμβαίνει με τις σκεπτομορφές όταν σου γίνεται εμμονή κάτι που δε μπορεί να συμβεί; Ας πούμε ότι σου γίνεται εμμονή να ξυπνήσεις ένα πρωί και να γίνεσαι αόρατος κατά βούληση. Ή να μπορείς να πετάς. Φαντάζεσαι συνέχεια τον εαυτό σου να πετάει, να βγάζει φτερά κτλ. Τι γίνεται; Απλώς δε συμβαίνει ή η σκεπτομορφή επιφέρει και πιο αρνητικά αποτελέσματα (ψυχασθένεια π.χ)

Ο αμύητος γεμίζει το υποσυνείδητο του με σκουπιδια και εξ ου όλες οι ψυχικές παθησεις, οι νευρωσεις κτλ και οι σκεπτομορφές παίρνουν μετά αρκετά συμπαγή μορφή ,(μπορεί να τρυπώσει και κανείς μέσα τους)για να αρχίσουν τα παιχνιδάκια (sorry που τους σκότωσα, μιά φωνή μου το είπε κτλ κτλ).

H Dion Fortune το γράφει υπέροχα στο βιβλίο της Ψυχική Αυτοάμυνα για τους τρελλούς ότι παράγουν συνεχώς σκεπτομορφές και μάλιστα ζόρικες, οι οποίες είναι και ορατές στον διορατικό. Είχα παλιότερα ένα θείο ο οποίος είχε τέτοια προβλήματα και ενώ η γυναίκα του έπινε καφέ στην κουζίνα την έβλεπε να πηδιέται με το γείτονα ολοζώντανα και κάναμε αμάν να την γλυτώσουμε απο τα χέρια του.

Ο γνώστης εάν το προσπαθήσει να γίνει π.χ αόρατος ξέρει ότι η σειρά είναι νοητικό,αστρικό,φυσικό. Εκει πάτησε και η yami και θελει να τον υλοποιήσει στο φυσικό αλλά μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να περάσεις απο τα πεδία έτσι βολτάροντας και να δημιουργήσεις κάτι. Δεν είναι τόσο απλό.

Πρώτα απο όλα θα ακολουθηθεί η σειρά των επιπέδων. Το να γίνεις π.χ αόρατος υπάρχει στο γριμόριο της Goetia και αποδίδεται στην οντότητα τάδε . Η οντότητα τώρα τάδε εάν την επικαλεστείς (προσοχή καθώς αυτα τα πνεύματα θεωρούνται για πολλούς δαίμονες αλλά δεν είναι όλα τους έτσι κατά την προσωπικη μου γνώμη) θα σου διδάξει το πώς και και θα σου πεί τα γνωστα.

Π.χ πως να γίνεις αόρατος στο νοητικό πεδίο δηλαδή να μου χρωστάς π.χ λεφτά και να με κάνεις να σε ξεχνάω και να μην σε ψάχνω (νοητικό πεδίο) , μετά πως να γίνεις στο Αστρικό και όχι μόνο να μην σε βλέπουν εκεί αλλά να μην πολώνεσαι απο τα συναισθήματα και τις επιθυμίες να είσαι σαν μονωμένος, αλλά χωρίς εσωτερική ζημιά που παθαίνει ο κοινός άνθρωπος που κρυβει τα συναισθήματα του μονίμως.
Τέλος η παραπάνω οντότητα λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολος να γίνεσαι αόρατος στο φυσικό και θέλει πολλά χρόνια εξάσκησης για τελειοποίηση .

Ο Γάλλος μύστης Φάμπρ Ντ Ολιβέ την έσπασε αρκετές φορές στον τρομερά σκεπτικιστή και υλιστή Ναπολέοντα , επειδή δεν τον δεχόταν σε ραντεβού, και πέρασε όλη την φρουρά του αόρατος και του γραψε ολοζώντανο γράμμα στο γραφείο του, μέχρι που απο τα πολλά εξεδόθη το έργο του Ολιβέ «Η εβραική Γλώσσα αποκεκατεστημένη» με έξοδα του Γαλλικού κράτους. (Βρέ τον κοντό πείσμα που το χε).

Υ.Γ 1 Φίλε αναζητητή πολύ καλά τα ανέλυσες και απ ότι φαίνεται γνωρίζεις περισσότερα απο όσα αναγνωρίζεις στον εαυτό σου. Τα αυθόρμητα λόγια βγαίνουν μέσα απ την ψυχή.

Υ.Γ 2 Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ έχεις απόλυτο δίκιο. Εχω παρατηρήσει συχνά παρομοίως συζήτηση στο Occult Forums ειδικά στο πεδίο Ceremonial Magick. Ειδες διαφορά με εδώ, όχι ότι φταίει το esoterica αλλά σαν λαός είμαστε έτη φωτός πίσω στην ελευθερία έκφρασης. Δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου όταν με τη χάρη του Θεού βοήθησα σε μία θεραπεία κάποιου και αμέσως έπεσαν οι γνωστές ερωτήσεις της άπληστης φύσης , μπορούμε να μάθουμε το ΛΟΤΤΟ, να βρούμε ένα κιούπι λίρες, να γνωρίσουμε γκόμενες κτλ Ρεζίλι του λαού μας , ντροπή. Και εκεί συζητούν άνετα και λέει ο άλλος εγώ χτές έκανα το τάδε evocation λες και έλεγε για το φραπέ που ήπιε με το φίλο του.

Υ.Γ 3 Φίλε Crystal Tear το άλλο που έγραψες ήταν πολύ σοβαρό με το Τάλισμαν. Αν υπάρχουν διατιθέμενοι να το ψάξουμε καθώς το μονος μου και όλοι σας δεν παίζει μέ ένα τάγμα εύκολα (μονο ο Crowley τόκανε στο Παρίσι για να προστατέψει κάποια κυρία).

Υ.Γ 4. Sot τι κάνεις φιλαράκι. Καιρό έχεις να φανείς.(δεν σε γράφω με το άλλο nick γιατί πλένω τα χέρια μου με σαπούνι και νερό πρίν το γράψω σε τάλισμαν). Με παρεξήγησες και άναψες σαν δάδα νομίζοντας ότι σπιλώνουμε τον γκουρού. Μην ξεχνάς ότι πρίν πολύ καιρό σου είχα συστήσει Crowley και σου είχα πεί παρά το αλλοπρόσαλο ποιόν του βίου του με το οποίο διαφωνώ το τεχνικό του επίπεδο ως Μάγου δύσκολα φτάνεται. Ο amoris μάλιστα στο site του είχε το τελετουργικό LBRH - Golden Dawn Version και Thelemic (Crowley) Version. Η νύξη πήγαινε στο πώς παρουσιαζότανε ο τύπος στον amoris. H Θελημική Μαγεία δεν είναι μαυρίζουσα, ο άνθρωπος που την εξασκεί παίζει ρόλο.Συγχαρητήρια για το πόστ σου που έβαλε και την τελική νότα στην μαλλιασμένη γλώσσα μας τόσες ημέρες που προσπαθουμε να πούμε δυό πράγματα στη Yami.

Οσο για τη φίλη σου μην ξεχνάς ότι η σεξουαλική ενέργεια είναι απλά μία μορφή της ζωτικής μας ενέργειας. Αφού την στην τρώει λοιπόν η οντότητα-σκεπτομορφή Ουρανός που να την βρεί για να την διαθέσει σε φυσικό άντρα.Αμα κάτσει έτσι λίγο ακόμα θα κάνει και δεύτερη παρθενιά και θα χρειαστεί κομπρεσέρ μετά αμα αποφασίσει να ακολουθήσει την φυσική πορεία των πραγμάτων.

Οσο για την σεξουαλική μαγεία που ψαχνεται η Yami συνιστώ προσοχή, μεγάλη μάλιστα. Πριν αρκετό καιρό μπορεί να είναι και 3-4 χρόνια σε μία τέτοια φάση με τη σύντροφο μου, πέρασε (ενώ διαλογιζόμουν σε συγκεκριμένα σύμβολα λαι χρώματα κατά τη διάρκεια της πράξης και σε χώρο καθαγιασμένο και σφραγισμένο) κάτι περαστικό μου κοψε τη χολή και πλημμύρισε το πεδίο απο το εσωτερικό μου μάτι.

Ενα τρίγωνο χρυσό και φλεγόμενο με το μάτι μέσα , θεόρατο μάτι όπως περίπου φαίνεται και στο Αμερικανικό Δολλαριο. Δεν κάνω εδώ πρόχειρους συνειρμούς για το τι ήταν, θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, αλλά κοπήκαμε και οι δύο σαν αυγολέμονο.

Ανοιξα τα μάτια ταυτόχρονα με τη σύντροφο μου και είπαμε ταυτόχρονα ο ένας στον άλλον. ΤΟ ΕΙΔΕΣ????? Μόνο που έσπασε τα φράγματα μου με έβαλε σε απίστευτες σκέψεις και ανασφάλειες. Δεν το ξαναείδα απο τότε αλλά εξέπεμπε τρομερή δύναμη. Ο αόρατος κόσμος και οι διάφορες πρακτικές συχνά σου κόβουν το αίμα αλλά άν δεν βρέξεις κόλο δεν τρώς ψάρι όπως έλεγαν σοφά οι παλιοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 05:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ 3 Φίλε Crystal Tear το άλλο που έγραψες ήταν πολύ σοβαρό με το Τάλισμαν. Αν υπάρχουν διατιθέμενοι να το ψάξουμε καθώς το μονος μου και όλοι σας δεν παίζει μέ ένα τάγμα εύκολα (μονο ο Crowley τόκανε στο Παρίσι για να προστατέψει κάποια κυρία).


Αγαπητέ Ynqwie εγω δεν έχω καν τι γνωση να κοιταξω και να καταλάβω αν υπάρχει "κατι" , γνωρίζω οτι δε μπορω να κάνω κάτι μόνος μου πρακτικά...
Σας παρακλαώ λοιπον να μου δοσεται τα φώτα σας ανοιχτά η και με το mail του προφιλ μου. Θα χερόμουν αν λαμβανα απαντηση στο άλλο θέμα.

quote:
Έχουμε την τύχη να βρίσκονται μεταξύ μας πεπειραμένα μέλη (Yngwie, Theosophicus, Οκτίνομος, Thoth κ.ά.), που μπορούν (1) να προσφέρουν μια "διάγνωση" όχι τυχαία και (2) να δουν πέρα από τις δοσμένες πληροφορίες.

Ευχαριστώ που ήρθες όπως μου υποσχέθικες χερομαι πολύ που σε βλέπω εδω...

Συγνωμη που δε μπορώ να γραψω αλλα , λιγο η κουραση λίγο η βραδινή εξοδος... Θα διαβάσω και θα απαντίσω το συντομότερο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 05:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie,

Σε ευχαριστώ για τις ολοκληρωμένες και τεκμηριωμένες απαντήσεις σου. Έχω να σχολιάσω μόνο το εξής:

Για τον Rampa, γνωρίζω τα περί του Συριλ Χοσκινς, όπως όμως γνωρίζω και το τι υποστήριζε ο ίδιος περί του θέματος: ότι δηλαδή κατέλαβε το σώμα του Συριλ Χοσκινς γιατί το δικό του είχε υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά. Εντάξει, κουλό ακούγεται (και μάλλον είναι) αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφει. Πιστεύω ότι για ένα ξεκίνημα στον εσωτερισμό είναι εξαιρετικός.


Λοιπόν και μερικές ερωτησούλες ακόμα αμα δε βαριέσαι (τι να κάνω... Περιέργεια! Ποιός ξέρει τι ήμουν στη προηγούμενη ζωή μου!!)

- Ανέλυσες πολύ ωραία αυτό με τον Τολκιν. Μου δημιουργήθηκε όμως η εξής απορία : οι σκεπτομορφές, υπάρχουν μόνο για αυτόν που τις "δημιούργησε" ή για όλους; Δηλαδή, ας πούμε στην περίπτωση της Yami: εφόσον δημιούργησε αυτή τη σκπτομορφή υπάρχει μόνο για κείνη ή για όλους;

Κάνω την υπόθεση ότι αν οι σκεπτομορφές μεμονωμένων ατόμων υφίστανται για όλους, τότε τα πράγματα είναι πολύ μυστήρια. Δε θα μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τι είναι πραγματικό και τι όχι! Και τελοσπάντων (αυτή είναι η ερώτηση των 50.000.000 ευρώ και θέμα για φοβερό μυθιστόρημα) γιατί να μην είμαστε ΕΜΕΙΣ σκεπτομορφές κάποιου;;;;

Τώρα που το σκέφτομαι πάει πολύ μακριά... Αυτοί που πιστεύουν στην κόλαση πάνε όντως στην κόλαση έτσι δεν είναι; Στφην κόλαση που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι; Κι αυτοί που πίστεψαν στον άγιο τάδε επειδή έτυχε από το έδαφος να μην λιώσει το σώμα του, στην ουσία τον δημιούργησαν και κείνος άρχισε να κάνει και θαύματα... Αυτό θα πει χειραγώγηση... Καλά, επειδή μου έρχεται καταιγισμός ερωτήσεων, κόβω εδώ το ζήτημα αυτό!

- Μια δύσκολη ερώτηση τώρα για σένα φίλε... Ξεκίνησες να ασχολείσαι με τον εσωτερισμό πριν πολλά χρόνια φαντάζομαι. Κέρδισες κάποια πράγματα, έχασες κάποια άλλα. Το ερώτημα είναι: πώς ξέρεις ότι όλα όσα βίωσες είναι αληθινά και όχι σκεπτομορφές δικές σου; Δηλαδή, πως είσαι σίγουρος ότι δεν είδες αυτό που ήθελες (και προσδοκούσες) να δεις;

Αυτά για τώρα... Δε θέλω να κουράσω τα υπόλοιπα μέλη με ερωτήσεις, των οποίων τις απαντήσεις μπορεί να γνωρίζουν. Άλλωστε είναι και κάπως άσχετες με το άρχικο θέμα της Yami.

ΥΓ: Φίλε YHVH (ότι κι αν σημαίνει αυτό παρότι έχω την αίσθηση ότι είναι κάτι απαγορευμένο αν και δε ξέρω γιατί) έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Συμφωνώ και επαυξάνω.

ΥΓ 2 προς Yngwie και υπόλοιπους γνώστες: ήξερα έναν τύπο, φανατικό με Manowar (μη γελάτε δεν είναι άσχετο), ο οποίος υποστήριζε ότι του μιλούσαν οι αρχαίοι Σκανδιναβικοί Θεοί (Thor, Odin κτλ). Είχε φτάσει μάλιστα στο σημείο να κάνει χαρακιές στο σώμα του για να προσφέρει το αίμα στους θεούς. Τότε υπέθετα ότι έχει λαλήσει πλήρως από τους Manowar, καθώς έχουν τέτοια θεματολογία. Μήπως συνέβαινε κάτι άλλο όμως τελικά; Κάποια σκεπτομορφή ή κάποια όντα; Τώρα είμαι σίγουρος ότι ο Yngwie θα σχολιάσει ότι η προσφορά του αίματος είναι η υπέρτατη θυσία και δεν πρέπει να γίνεται σε καμιά περίπτωση :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 12:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ 2 προς Yngwie και υπόλοιπους γνώστες: ήξερα έναν τύπο, φανατικό με Manowar (μη γελάτε δεν είναι άσχετο), ο οποίος υποστήριζε ότι του μιλούσαν οι αρχαίοι Σκανδιναβικοί Θεοί (Thor, Odin κτλ). Είχε φτάσει μάλιστα στο σημείο να κάνει χαρακιές στο σώμα του για να προσφέρει το αίμα στους θεούς. Τότε υπέθετα ότι έχει λαλήσει πλήρως από τους Manowar, καθώς έχουν τέτοια θεματολογία. Μήπως συνέβαινε κάτι άλλο όμως τελικά; Κάποια σκεπτομορφή ή κάποια όντα; Τώρα είμαι σίγουρος ότι ο Yngwie θα σχολιάσει ότι η προσφορά του αίματος είναι η υπέρτατη θυσία και δεν πρέπει να γίνεται σε καμιά περίπτωση :)

Φίλε Αναζητητη φυσικα δε θα αποκλείσω το ενδεχόμενο αυτο , αλλα καλύτερα να μην πάθουμε οτι έπαθε ο κυριος που αναφέρετε απο τη Dion Fortune στην ψυχική αυτοαμυνα, ο οπίος διαβάζοντας ενα Ιατρικό εγχηρίδειο στο τέλος νόμιζε οτι πάσχει απο όλες τις ασθένιες που αναφέρονταν εκει εκτόσ απο κάτι γυναικολογικό!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 12:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα τρίγωνο χρυσό και φλεγόμενο με το μάτι μέσα , θεόρατο μάτι όπως περίπου φαίνεται και στο Αμερικανικό Δολλαριο. Δεν κάνω εδώ πρόχειρους συνειρμούς για το τι ήταν, θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, αλλά κοπήκαμε και οι δύο σαν αυγολέμονο.

Ανοιξα τα μάτια ταυτόχρονα με τη σύντροφο μου και είπαμε ταυτόχρονα ο ένας στον άλλον. ΤΟ ΕΙΔΕΣ????? Μόνο που έσπασε τα φράγματα μου με έβαλε σε απίστευτες σκέψεις και ανασφάλειες. Δεν το ξαναείδα απο τότε αλλά εξέπεμπε τρομερή δύναμη. Ο αόρατος κόσμος και οι διάφορες πρακτικές συχνά σου κόβουν το αίμα αλλά άν δεν βρέξεις κόλο δεν τρώς ψάρι όπως έλεγαν σοφά οι παλιοί.


Μήπως για μια ακόμα φορά πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο ΑLέξης???


Μπα, μην ανησυχείς, κάνα Παιδί θα είναι...

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 15:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά, βλέπω χαμός έγινε από μηνύματα.

quote:
Θα ήθελα να ρωτήσω καλή μου φίλη πραγματικά πιστεύεις καθ ολοκληρία ότι τα πάθη, τα ελλατώματα και τα συναφή είναι απαραίτητα για την εξέλιξη κάποιου? Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα το αναλύσω κιόλας περαιτέρω. Ναι , είναι δεδομένο ότι κάποιος άνθρωπος μέσω αυτών θα φάει τα μούτρα του και θα μάθει. Είναι αυτό που έλεγε η παράδοση για την αργή σπειροειδή εξέλιξη μέσα απο χιλιάδες ενσαρκώσεις ενός ανθρώπου.
Για ποιό λόγο όμως εντός των ιερατείων και των μυητικών ταγμάτων γινόταν τρομερή προσπάθεια να εξαλειφθούν??? Για να επιταχυνθεί η εξέλιξη κάποιου, να τουρμπίσει.

Yngwie μου εάν κάτι δεν ήταν χρήσιμο στον κόσμο δεν θα υπήρχε κιόλας.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά γιατί πρέπει να περάσουμε αυτές τις βαθμίδες εξέλιξης, γιατί πρέπει να παλέψουμε με τα πάθη μας και δεν μας δώθηκε από την αρχή η φώτιση.
Ίσως να μας είχε δωθεί στο παρελθόν και να την χρησιμοποιήσαμε με λάθος τρόπο οπότε είμαστε αναγκασμένοι να περάσουμε κάποια μαθήματα για να την ξαναέχουμε. Ίσως να μην είχε δωθεί ποτέ και από την αρχή του κόσμου να ρυθμίστηκαν έτσι τα πράγματα εξυπηρετώντας κάποιο σκοπό που δεν γνωρίζουμε ακόμα.

quote:
Εδώ καλή μου φίλη Pyramid δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς??? Δηλαδή εάν τον ρωτούσε (ποιόν??? Τι???) θα απαντούσε το αστρικό καλούπι ή ο εσωτερικός του επισκέπτης, την αλήθεια?????.

Δεν έχω την δυνατότητα να απαντήσω με σιγουριά 100%.
Θα πω όμως και ότι έχω ξαναπεί, μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα, υπάρχει μιά διαδικασία που ακολουθούμε και εάν παρεκλίνουμε μπλέκουμε σε κυκεώνα.
Πολλές φορές χωρίς να το θέλουμε οδηγούμε την σκέψη μας σε αυτό που θέλουμε να ισχύει και όχι σε αυτό που ισχύει.

Για σκέψου πρώτα απ΄όλα πόσες πιθανότητες υπήρχαν να λειτουργήσουν τα ονόματα δύναμης, κατά την γνώμη μου καμμία αλλά δες το και εσύ.
Εάν λοιπόν δεχτούμε ότι δεν λειτούργησαν, πως χωρίστηκε η 1 παρουσία σε 2, τι πιθανόν να λειτούργησε ή πιό σωστά τι πιθανόν να ισχύει.
Γιατί υπήρξε μιά παρουσία την συγκεκριμένη στιγμή της ζωής ενός ανθρώπου, ας μην σκεφτούμε προς το παρόν την σκεπτομορφή.

quote:
Εδω καλή μου φίλη έχω την εντύπωση ότι δίνεις ρεαλιστική –λογική- φυσική διάσταση ανάλυσης σε κάτι που δεν λειτουργεί με όρους του φυσικού πεδίου

Μα φυσικά θα προτάξω την λογική, δεν μας προστατεύει τίποτε άλλο αποτελεσματικά.

Δεν διαφωνώ για την Εμπειρία και την Παράδοση.

quote:
διαισθάνομαι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στην περίπτωση της και έχω δεί αρκετά για να το βεβαιώσω και πρακτικά ως πρός την έκβαση του.

Δεν είπα ότι είναι απλά τα πράγματα είπα να ακολουθούμε μια διαδικασία. Γνωρίζω ότι έχεις την εμπειρία να κρίνεις και να μην πέσεις πολύ έξω στο συμπέρασμα που θα βγάλεις.
Εάν είχες ακριβώς την ίδια εμπειρία πιθανόν και να το σκεφτόσουν διαφορετικά, δεν μπορείς να πεις ότι δεν είναι μιά πιθανότητα, έτσι δεν είναι?

Μην ζητάς συγγνώμη δεν τίθεται θέμα, πως αλλιώς θα σχολίαζες επί των απόψεών μου.


Protector συμφωνώ με τις επισημάνσεις στο δεύτερο μήνυμά σου.


ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ πραγματικά δεν ξέρω να σου πω εάν υπάρχει αυθύπαρκτο κακό. Σχετικά με τις οντότητες θα έλεγα ότι είναι μιάς άλλης εξέλιξης. Η τοποθέτησή μου δεν έχει σχέση με το positive thinking, εάν το εννοείς ως: δεν ξέρω τι είναι όλα αυτά, αλλά εγώ θα σκέφτομαι πως όλα θα πάνε καλά και θα πάνε.


Yami μου με την λέξη ανισορροπία δεν εννοώ ότι δεν ζεις φυσιολογικά, εννοώ ότι δίνεις μεγαλύτερο χώρο από ότι χρειάζεται σε όσα ζεις στο αστρικό.
Η δική μου προσέγγιση σε όλα είναι η εξής
Π.χ. βλέπω κάτι στον ύπνο μου, μου δίνει ένα μήνυμα, ξυπνάω, εξετάζω εάν είναι λογικό, εξετάζω πως μπορεί να μου χρησιμεύσει πρακτικά στην καθημερινή μου ζωή.
Εάν περάσει το crash test είναι καλοδεχούμενο, εάν δεν το περάσει έξω από την πόρτα. So simple.

quote:
γιατί να μην είμαστε ΕΜΕΙΣ σκεπτομορφές κάποιου;;;;

Αναζητητή εξαιρετικός προβληματισμός, Join the clubΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 16:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί να μην είμαστε ΕΜΕΙΣ σκεπτομορφές κάποιου;;;;

Και δεν είμαστε? οχι μονο εμεις αλλα τα πάντα γυρο μας, καπως ετσι δε θα πρέπει να εγινε? Θεωρει καποιος οτι ο Θεός μας έπλασε απο πυλό?
Απο την άλλη αφου η σκεπτομορφες μας μπορουν να αποκτισουν βούλιση και να κανουν και αυτές σκέψεις δημηουργουν και αυτές σκεπτομορφες?
Ξεφευγω απο το θέμα όμως!

Edited by - Crystal_tear on 19/09/2006 16:58:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 22:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή pyramid. Λες:

“Για σκέψου πρώτα απ΄όλα πόσες πιθανότητες υπήρχαν να λειτουργήσουν τα ονόματα δύναμης, κατά την γνώμη μου καμμία αλλά δες το και εσύ.”

Εγώ όμως ,αν θυμάσαι είχα πει:
«υποθέτοντας ότι θα έχεις μερική συνείδηση (και ότι ανήκεις στο χριστιανικό δόγμα), ρώτησε τον το εξής;»
Γιατί λες ότι το είπα? Αν ήταν άθεη ή αγνωστικίστρια, τότε δεν θα λειτουργούσε έτσι δεν νομίζεις;
Σου απαντώ και μαζί με σένα και στον Αναζητητή που ρωτά τον Yngwie:

«Το ερώτημα είναι: πώς ξέρεις ότι όλα όσα βίωσες είναι αληθινά και όχι σκεπτομορφές δικές σου; Δηλαδή, πως είσαι σίγουρος ότι δεν είδες αυτό που ήθελες (και προσδοκούσες) να δεις;»

«Το βιβλίο αυτό μιλάει για Σεφιρώθ, και Ατραπούς, Πνεύματα κι Επικλήσεις, Θεούς, Σφαίρες και Πλανήτες και πολλά άλλα πράγματα τα οποία μπορεί να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν. Δεν είναι ουσιώδες αν υπάρχουν ή όχι. Κάνοντας συγκεκριμένα πράγματα, ακολουθούν συγκεκριμένα αποτελέσματα. Οι σπουδαστές προειδοποιούνται ιδιαίτερα να μην αποδώσουν αντικειμενική αλήθεια ή φιλοσοφική αξία σε κανένα από αυτά»

Aleister Crowley (1875—1947)

Yngwie ευχαριστώ πολύ για το email!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 01:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YHVH,

Αδυνατώ να εκφράσω ακριβώς αυτό που νιώθω.Ούτε και θέλω να συνεχίσω να προσπαθώ.Είναι το ίδιο ανώφελο με το να προσπαθείτε να με πείσετε ότι είναι κάτι κακό.
Για μένα αυτή είναι μια απ' τις κυριότερες αδυναμίες του ανθρώπινου λόγου.Δεν μπορεί κανένας να έρθει στη θέση κανενός και να καταλάβει εκτός απο τους ίδιους τους εμπλεκόμενους.Αλλά δεν έχω τέτοια απαίτηση και ακριβώς γι' αυτό δεν συνεχίζω κάτι άσκοπο, όπως το να συνεχίσω να παραθέτω το πως νιώθω και να δέχομαι γνώμες που θέλουν να το καταρρίπτουν.

quote:
Δε βλέπεις πως ένας τέτοιος συλλογισμός δεν καθοδηγείται από τη λογική αλλά ότι αποτελεί αποτέλεσμα μιας κατευθυνόμενης εμμονής???

Ότι δεν ανήκει στη σφαίρα της λογικής, συγκαταλέγεται αυτόματα σ' αυτή της εμμονής? (αλλά αφού αντικρούω χωρίς να δέχομαι αυτό που λες να υποθέσω ότι συνεχίζει να με ελέγχει η εμμονή μου)

quote:
Αν υποθέσουμε πως μιλάμε για κατήφορο, πιστεύεις ότι έχεις κάτι το οποίο "κρατάει τα μπόσικα" και θα σταματήσει την πτώση σου??? Κάτι προφανώς πιο δυνατό??? Αν έχεις, πού εντοπίζεται αυτό στην εξασέλιδη συζήτηση, όπου ακόμα ρέπεις στο να τον κρατήσεις?

Αν υποθέσουμε ότι βρίσκομαι σε κατήφορο (αν και κάτι μου λέει ότι κάποιοι το έχουν σιγουρέψει), τότε θα φτάσω στο τέρμα του, να δω τι υπάρχει.Και μετά θα δω τι θα κάνω.Μόνη μου.

quote:
Πρέπει να προσέχουμε τι συμβουλεύουμε. Και να σκεφτόμαστε ΕΝΤΟΝΑ με τί φόντα συμβουλεύουμε αυτό που ασυμβουλεύουμε, πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με εσωτερικά πεδία.

Συμφώνω.Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αυστηρός και απόλυτος. Δεν είναι πάντα οι άλλοι υπεύθυνοι για τις τελικές πράξεις των άλλων.

quote:
Λίγο ακόμα και θα την πείθαμε πως πρέπει να αφιερώσει τη ζωή της σ' αυτόν

Μην ανησυχείς, δεν παρασύρομαι τόσο εύκολα

Γεια σου, Pyramid

quote:
Yami μου με την λέξη ανισορροπία δεν εννοώ ότι δεν ζεις φυσιολογικά, εννοώ ότι δίνεις μεγαλύτερο χώρο από ότι χρειάζεται σε όσα ζεις στο αστρικό.

Δεν είναι αλήθεια ότι και το αστρικό παίρνει αρκετά στοιχεία απο τη φυσιολογική μας ζωή? Πιστεύω πως η ζωή μας είναι χωρισμένη και το αστρικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σ'αυτό.Είναι το πεδίο που αποζητάει η ψυχή μας,είτε το θέλουμε είτε όχι, κάθε βράδυ για να ξεκουραστούμε και να ανασυντάξουμε τις δυνάμεις μας και να συνεχίσουμε την επόμενη μέρα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 01:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μέχρι τώρα συζήτηση με ενέπνευσε να κάνω το εξής:
Γεια να διευκολύνω λίγο τη συνέχεια της συζήτησης (άσχετα απο την απόφαση που θα πάρω στο τέλος), θα χωρίσω την ερώτηση του θέματος σε κάποια βασικά υποερωτήματα (όποιος κρίνει σκόπιμο και αναγκαίο να προσθέσει και κάποια άλλα ερωτήματα, μπορεί να το κάνει ανεπιφύλακτα)

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1) ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.

Α)ΣΩΣΤΟΙ ΛΟΓΟΙ (ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ, ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΚΤΛ)
Β)ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΟΙ (ΕΓΩΙΣΜΟΣ, ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΤΛ)
Γ)ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΤΟΥς ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ(ΓΝΩΜΕΣ ΚΤΛ)

2) ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΑΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ

Α) ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ
Β) ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ
Γ) ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΥΛΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ
Δ) ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΟΝΤΟΤΗΤΑ)

(Νομίζω ότι αυτό το ερώτημα έχει ήδη αναλυθεί καλύτερα απ' τα άλλα απο κάποιους φίλους και τους ευχαριστώ γι'αυτό)

3) ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ

(Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργικό θα είναι αυτό το ερώτημα, δεδομένου της επικινδυνότητάς του.Γι' αυτό για κάθε ενδεχόμενο,είτε απαντηθεί είτε όχι,προσθέτω το παρακάτω ερώτημα)

4) ΤΡΟΠΟΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ - ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ - ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΤΛ

Ελπίζω πράγματι να διευκόλυνα έτσι τα πράγματα καθώς έθεσα λίγο έως πολύ τα όρια που κινείται η συζήτηση (χωρίς βέβαια να με ενοχλούν τα λίγο πιο.. άσχετα ερωτήματα, που και αυτά χρήσιμα είναι για τη συνέχεια)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 03:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να προσέχουμε τι συμβουλεύουμε. Και να σκεφτόμαστε ΕΝΤΟΝΑ με τί φόντα συμβουλεύουμε αυτό που ασυμβουλεύουμε, πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με εσωτερικά πεδία.
--------------------------------------------------------------------------------


Συμφώνω.Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αυστηρός και απόλυτος. Δεν είναι πάντα οι άλλοι υπεύθυνοι για τις τελικές πράξεις των άλλων.


Yami η παρατηρηση του φιλου sot είναι περα ως πέρα ευστοχη... δε νομίζω οτι είναι αυστηρος και απολύτος!!! Συγκεκριμένος είναι και ξερει τι λέει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 10:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους,

φίλη Yami λες

quote:
ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.

δεν νομίζω πως κάποιος ο οποίος θα ήταν ώριμος συναισθηματικά, είχε μελετήσει το αστρικό και όχι μόνο επίπεδο, τα είχε βρει με τον εαυτό του και γενικά ήταν γνώστης των κυνδίνων αυτής του η πράξη, να επιχειρούσε να υλοποιήσει μια οντότητα, εκτός εάν το κάνει για λόγους ερευνητικούς και αναλαμβάνει την ευθήνη έτσι και της επιπτώσεις του να μπλέξει τα δύο επίπεδα.

quote:
Δεν είναι αλήθεια ότι και το αστρικό παίρνει αρκετά στοιχεία απο τη φυσιολογική μας ζωή? Πιστεύω πως η ζωή μας είναι χωρισμένη και το αστρικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σ'αυτό.Είναι το πεδίο που αποζητάει η ψυχή μας,είτε το θέλουμε είτε όχι, κάθε βράδυ για να ξεκουραστούμε και να ανασυντάξουμε τις δυνάμεις μας και να συνεχίσουμε την επόμενη μέρα.

για να μπορέσει κάποιος να εκτιμήσει το ρόλο του αστρικού πεδίου πρέπει πρώτα να είναι ΩΡΙΜΟΣ αρκετά και να μπορεί να εκτιμήσει αρχικά το φυσικό πεδίο. αν θες να χωθείς με το έτσι θέλω στο χώρο του αστρικού και να πειραματίζεσαι με αυτό, χωρίς πρώτα να έχεις ΔΟΥΛΕΨΕΙ και ανακαλύψει τον εαυτό σου στο φυσικό επίπεδο, είναι σαν να προσπαθείς να πηδήξεις τάξεις στο σχολείο και από το δημοτικό να πας πανεπιστήμιο.

και είναι αλήθεια πως η ψυχή μας ασυνείδητα μπορεί να το σκάει κάποια βράδυα στο αστρικό για ανασυγκρότησει δυνάμεων αλλά αυτό απέχει πολύ από τον να λαμβάνουμε συνειδητά μέρος σε αυτό.

θα σου πρότεινα φιλενάδα να δώσεις λίγο περισσότερη σημασία στην αξία που έχει το φυσικό πεδίο στη ζωή σου γιατί μόνο μέσα από αυτό θα μπορέσεις κάποια στιγμή να ασχοληθείς σωστά με το αστρικό. να θυμάσε ότι κανείς δεν πήγε για ορηβασία πριν μάθει να περπατάει πρώτα.

δεν σου λέω ούτε να απαρνηθείς τον φιλαράκο σου στο αστρικό, ούτε να σταματήσεις την μελέτη. απλά σου προτείνω παράλληλα με αυτό να κοιτάξεις να ανακαλύψεις τις προοπτικές που κρύβονται στην ζωή σου όταν είσαι ξύπνια, μην ξεχνάς πως είναι περισσότερες από αυτές του ύπνου.
όταν εκτιμήσεις το φυσικό επίπεδο τότε θα μπορείς να εκτιμήσεις πιο σωστά και το αστρικό. να ξέρεις πως για να εκφέρεις μια άποψη για το πόσο καλό ή κακό είναι κάτι, πρέπει να έχεις μέτρο σύγκρησης.

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 10:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ πριν από αρκετό καιρό πίστευα ότι τα ονόματα δύναμης λειτουργούν σε όλες τις περιπτώσεις και αφού πιστεύω κάπου συγκεκριμένα θα μπορούσαν τα σχετικά ονόματα να με προστατεύσουν, θεωρώ λοιπόν ότι είμαι πολύ τυχερή που δεν λειτούργησαν μια φορά για να καταλάβω επιτέλους τι συμβαίνει.

Για να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα πρέπει να υφίσταται πίστη ή πίστη και γνώσεις.

Όσοι πιστεύουν δυνατά, τα εκφέρουν, και τις περισσότερες φορές έχουν αποτέλεσμα.
Όσοι πιστεύουν και γνωρίζουν, ξέρουν ότι ένα όνομα δεν κάνει τίποτα, συντονίζονται με αυτό που αντιπροσωπεύει, περνάει μέσα από αυτούς η ενέργεια και αναγνωρίζουν το θετικό ή αρνητικό.
Δεν βλέπουν αγγέλους να μεταμορφώνονται σε δαίμονες και έτσι αναγνωρίζουν, αισθάνονται την διαφορά των κραδασμών. Αυτό που διαλύεται δεν είναι η οντότητα αλλά οι ψευδαισθήσεις τους.
Αυτό ως προς την αναγνώριση.

Ως προς την προστασία, είναι γνωστό ότι δεν μπορεί να σε αγγίξει κάτι με πιό βαρύ κραδασμό.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε, η Yami έκανε απλώς αυτό που ειπώθηκε χωρίς να γνωρίζει τι ακριβώς λειτουργεί. Υπήρχε ένας επηρεασμός από όσα είχε ακούσει για τα τσεκαρίσματα αλλά δεν ήταν τόσο δυνατός συγκρινόμενος με την άποψή της για τον αστρικό της φίλο. Δεν πίστευε ότι ήταν κάποια αρνητική οντότητα, δεν πίστευε ότι χρειάζεται προστασία.

Χαίρομαι που έβαλες σε bold κάποια από τα λόγια που μας παρέθεσες, αυτό ακριβώς λέω και εγώ, όταν κάνεις συγκεκριμένα πράγματα έχεις συγκεκριμένα αποτελέσματα.


Γειά σου Yami μου.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες «Δεν είναι αλήθεια ότι και το αστρικό παίρνει αρκετά στοιχεία απο τη φυσιολογική μας ζωή? Πιστεύω πως η ζωή μας είναι χωρισμένη και το αστρικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σ'αυτό.», εξήγησέ μου το λίγο.

Καλή μου η ψυχή μας δεν αποζητά το αστρικό, δεν πονάει, δεν χαίρεται, δεν θυμώνει, δεν ερωτεύεται. Το βράδυ που κοιμόμαστε δεν ξεκουράζεται η ψυχή μας, δεν έχει ανάγκη από ανασύνταξη δυνάμεων, το αστρικό σώμα ξεκουράζεται.
Το αστρικό είναι το σώμα των συγκινήσεων, των επιθυμιών, των παθών.
Δες στο από την καθημερινή σου ζωή, πότε αισθάνεσαι πλήρως εξαντλημένη, όταν κάνεις χειρωνακτική εργασία ή όταν αντιμετωπίζεις μιά δύσκολη κατάσταση και δημιουργούνται έντονα συναισθήματα? Πόση ώρα μπορείς να αντέξεις να βιώνεις τα έντονα συναισθήματα χωρίς να κουραστείς?


Crystal tear τι να σου πω για τον πηλό, δεν ήμουν παρούσα.

Χωρίς πλάκα όμως δεν ξέρω να σου απαντήσω, με προβληματίζει και εμένα.
Οι σκεπτομορφές δεν έχουν νοητικό σπινθήρα και έτσι δεν μπορούν να δημιουργήσουν τίποτα. Λειτουργούν κατόπιν προγραμματισμού που τους έχει δωθεί από τον δημιουργό τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 14:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ότι δεν ανήκει στη σφαίρα της λογικής, συγκαταλέγεται αυτόματα σ' αυτή της εμμονής? (αλλά αφού αντικρούω χωρίς να δέχομαι αυτό που λες να υποθέσω ότι συνεχίζει να με ελέγχει η εμμονή μου)

Σου είπα την ταπεινή μου γνώμη και για την περίπτωση που επικαλείσαι αισθήματα και συναισθήματα, αλλά την αγνόησες έντεχνα ώστε να μπορέσεις να με αντικρούσεις λες και βρίσκομαι σε αντίθετο στρατόπεδο. Δεν είμαι σε αντίθετο στρατόπεδο σχετικά με ΕΣΕΝΑ, αλλά σχετικά με την ΟΝΤΟΤΗΤΑ- και επίτρεψέ μου να με ανησυχεί έτι περαιτέρω το ότι δεν διακρίνεις με τη μία τη διαφορά.

quote:
Μην ανησυχείς δεν πείθομαι τόσο εύκολα

Κι όμως αυτή η οντότητα σε έχει ήδη πείσει για πολλά...

Είναι απλό: πιστεύω, εγώ ίσως και άλλοι, ότι στη συγκεκριμένη κατάσταση η συνήθης κρίση σου είναι severely θολωμένη.

Από την άλλη, εσύ θεωρείς ότι ο τρόπος που γενικά σκέφτεσαι είναι πάντα αμετάβλητος και ότι η ωριμότητα που έχεις αποκτήσει στη ζωή σου (βέβαια είσαι 23, αλλά είμαι μικρότερος οπότε μούγκα αφ' εμού) χρησιμοποιείται και σ' αυτήν την περίσταση, οπότε θεωρείς σοφό να εμπιστευτείς τις ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ (και εύκολα κατευθυνόμενες) ενστικτώδεις αντιδράσεις. Εικόνα: Κάποιος μεθυσμένος μεσήλιξ με ένα αδειανό μπουκάλι στο δεξί του χέρι, ο οποίος διατυμπανίζει φωναχτά:"Ζζζέν είμι μεθυζμέεεενος, απλά ήπια έεενα ποτηράααακι...". ΕΣΥ ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ!


quote:
3) ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ

(Δεν ξέρω κατα πόσο λειτουργικό θα είναι αυτό το ερώτημα, δεδομένου της επικινδυνότητάς του.Γι' αυτό για κάθε ενδεχόμενο,είτε απαντηθεί είτε όχι,προσθέτω το παρακάτω ερώτημα)

4) ΤΡΟΠΟΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ - ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ - ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΤΛ


Κάποιοι που ξέρουν λένε ότι για τέτοιες πρακτικές πρέπει να έχεις περάσει πρώτα την Άβυσσο για να μπορείς να τις κάνεις υπεύθυνα, με γνώση και το κατα δύναμιν ακίνδυνα. Βέβαια μπορούμε να μην τους ακούσουμε και να κάνουμε τα δικά μας.

Και επαναλαμβάνω για να αποφύγω μελλοντικές αντικρούσεις χωρίς πρότερα σωστές αναγνώσεις: Σου είπα πριν την ταπεινή μου γνώμη και για την περίπτωση που επικαλείσαι αισθήματα και συναισθήματα, αλλάτην αγνόησες έντεχνα ώστε να μπορέσεις να με αντικρούσειςλες και βρίσκομαι σε αντίθετο στρατόπεδο. Δεν είμαι σε αντίθετο στρατόπεδο σχετικά με ΕΣΕΝΑ, αλλά σχετικά με την ΟΝΤΟΤΗΤΑ- και επίτρεψέ μου να με ανησυχεί έτι περαιτέρω το ότι δεν διακρίνεις με τη μία τη διαφορά.


ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε λόγο να θέλουμε το κακό σου.
Η ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ όμως έχει, πόσω μάλλον αν κατευθύνεται από άνθρωπο.

Αναλογίσου ποιό ακριβώς μέρος της Yami βγάζει αυτές τις αποφάσεις, και το κατά πόσον αυτή η Yami είναι 100% Yami.

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ:
Η "ΕΜΜΟΝΗ" ΩΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΟΡΟΣ
πηγή: [i/Psychology Today[/i]
OCD: Obsession-Compulsion Disorder

A person's level of OCD can be anywhere from mild to severe, but if severe and left untreated, it can destroy a person's capacity to function at work, at school or even to lead a comfortable existence in the home.

For many years, mental health professionals thought of OCD as a rare disease because only a small minority of their patients admitted to having the condition. The disorder often went unrecognized because many of those afflicted with OCD, ashamed of their repetitive thoughts and behaviors, failed to seek treatment. This led to underestimates of the number of people with the illness. However, a survey conducted in the early 1980s by the National Institute of Mental Health (NIMH) provided new knowledge about the prevalence of OCD. The NIMH survey showed that OCD affects more than 2 percent of the population, meaning that OCD is more common than such severe mental illnesses as schizophrenia, bipolar disorder or panic disorder. OCD strikes people of all ethnic groups. Males and females are equally affected.

Symptoms:
[...]Repetitive ideas or impulses frequently well up in the mind of the person with OCD[...]

Self-Care and Family Support

People with OCD will do best if they attend therapy, [...] seek support of family, friends, and a discussion group. When a family member suffers from obsessive-compulsive disorder it's helpful to be patient about their progress and acknowledge any successes, no matter how small.


quote:
Ότι δεν ανήκει στη σφαίρα της λογικής, συγκαταλέγεται αυτόματα σ' αυτή της εμμονής? (αλλά αφού αντικρούω χωρίς να δέχομαι αυτό που λες να υποθέσω ότι συνεχίζει να με ελέγχει η εμμονή μου)


Πριν φωνάξεις "Είδα τη σελίδα και έχει και άλλα συμπτώματα", μην ξεχνάς, it can be anywhere from mild to severe. Σκέψου: η επιθυμία σου να εκμηδενίσει τα λεγόμενά μου/μας σε έκανε να παραλείψεις συνειδητά τα υπόλοιπα λόγια μου/μας προκειμένου να το καταφέρεις.
Does this sound sound?

Έχεις συζητήσει αυτό το ζήτημα με τους φίλους σου? Αν όχι, μίλα με τους φίλους σου, εξήγησέ τους, μάθε τη γνώμη τους από τη σκοπιά τρίτου. Και μην πεις "δεν θα καταλάβουν": δεν ισχύει, και το γνωρίζω από προσωπική πείρα. Αυτά.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 17:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Yami, θα ήθελα να απαντήσω (και να σχολιάσω λίγο) στις ερωτήσεις που θέτεις προς διευκόλυνση όλων. Λόγω όμως έλλειψης γνώσεων, θα απαντήσω μόνο στην πρώτη ερώτηση.

quote:
1) ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.

Α)ΣΩΣΤΟΙ ΛΟΓΟΙ (ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ, ΓΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΚΤΛ)
Β)ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΟΙ (ΕΓΩΙΣΜΟΣ, ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΤΛ)
Γ)ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΣΠΡΩΧΝΕ ΤΟΥς ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΟΝΤΟΤΗΤΑ(ΓΝΩΜΕΣ ΚΤΛ)



Α/ Σωστοί λόγοι: δε γνωρίζω κατά πόσον ευσταθεί η λέξη "σωστοί" εδώ , για να είμαι ειλικρινής. Για την ανάγκη που λες, ποιά είναι αυτή η ανάγκη που δεν ικανοποιείται με τον φυσικό κόσμο και χρειάζεται παρέμβαση του άυλου; Θα σου πω κάτι, παρ'ότι μπαίνω σε ξένα χωράφια... Αν συζητούσαμε για κάτι πολύ πιο σοβαρό, όπως μια βαριά ασθένεια κάποιου κοντινού σου προσώπου και τρόπους με τους οποίους θα μπορούσες να βοηθήσεις μέσω του αστρικού πεδίου, τότε ναι, θα δεχόμουν τη λέξη "σωστοί" ή τη λέξη "ανάγκη" εδώ. Αλλά, ακόμη και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει πράγματι ανάγκη, έχουν ειπωθεί τόσα πολλά πράγματα από γνώστες του αντικειμένου εδώ που θα έπρεπε να είχες αλλάξει γνώμη ως τώρα. Εμένα τουλάχιστον, που δεν έχω ιδέα περί όλων αυτών, με προβλημάτισε η περιγραφή που έκανες περί διαχωρισμού της οντότητας στα δύο κτλ.

Ξέρω ένα ρητό που λέει :
"Δεν έχει σημασία τι κοιτάς, αλλά τι βλέπεις"

Είναι πολύ σοφό, πίστεψε με. Αναρωτήσουμε λοιπόν: Μήπως κοιτάς κάτι και βλέπεις αυτό που θέλεις να δεις; Μήπως οι Yngwie, Crystal_Tear, YHVH, και OKTINOMOS έχουν δίκιο που κρατάνε μια "πισινή" για την οντότητα; Αν υποθέσουμε ότι κρύβεται κάτι "κακό" πίσω από αυτό το ον, πιστεύεις ότι θα είχε μια ταμπελίτσα στο μέτωπο που θα έλεγε "είμαι κακός, πρόσεχε με!"; Όχι, βέβαια! Τον καλό θα παρίστανε! Θα ήταν ένας λύκος με προβιά αρνιού! Άλλωστε κάπου αναφέρθηκε πριν, ότι η κύρια δύναμη τέτοιων όντων είναι η εξαπάτηση...

Β/ (Εγωισμός, επίδειξη δύναμης κτλ) : Χωρίς να γνωρίζω, πιστεύω ότι οι περισσότεροι που θέλουν να υλοποιήσουν μια οντότητα εμπίπτουν σε αυτή την κατη΄γορία. Η ανθρώπινη ματαιοδοξία φαντάζομαι...

Γ/ Το Γ να σου πω την αλήθεια δε το έπιασα. Δηλαδή, επειδή έχεις εσύ αυτή την ιστορία με την οντότητα, νβα υλοποιήσω και εγώ μια για να σου πω τη γνώμη μου; Όχι, δε θα το έκανα αυτό και πιστεύω κανείς άλλος από το esoterica. Άλλωστε, ξέρω που βαδίζω και ξέρω ότι σε καμιά πείπτωση δεν είμαι έτοιμος για κάτι τέτοιο. Τι λέει ο λαός : "Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ*λους"! Και έχει απόλυτο δίκιο. Αφήνω λοιπόν τις υλοποιήσεις για αυτούς που μπορούν και έχουν τα κότσια και τις γνώσεις (αλλά και τη διάθεση να αντιμετωπήσουν τυχόν συνέπειες) και μένω στα απλά , καθημερινά πράγματα... Προσωπικά, παρότι με έλκει ο εσωτερισμός και μαθαίνω πράγματα σιγά σιγά, δε χρειάζομαι τη μαγεία και τα όνειρα για να κάνω μαγική και ονειρική τη ζωή μου...

Πάντως, καλό θα είναι (και εδώ απευθύνομαι σε όλους), εφόσον η Yami έχει ήδη κάνει την επιλογή της και όπως λέει , είναι ανώφελο να προσπαθούμε να την πείσουμε για το αντίθετο, να παραθέσουν όσοι γνωρίζουν κάποιες τεχνικές ή τρόπους για να προστατευτεί από ενδεχόμενες αρνητικές συνέπειες της επιλογής αυτής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 22:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή pyramid. Το νόημα των λόγων σου το κατάλαβα, και τον δρόμο που προσπαθείς να βαδίσεις τον ξέρω. Μια από τις πιο προχωρημένες τελετές του βουδισμού, είναι το « κάψιμο του Βούδα». Ο μαθητής καίει ένα ξύλινο ομοίωμα με τη μορφή του Βούδα, βιώνοντας έτσι την πλήρη κατάρρευση των προκαταλήψεών του. Αμέσως όμως μετά ξαναπροσεύχεται στον ίδιο θεό!!
Γιατί άραγε;
Πριν παρουσιαστώ για φαντάρος μόλις είχα αρχίσει να γνωρίζω τα διάφορα μαγικά συστήματα. Κάθισα λοιπόν και έφτιαξα τρία ή τέσσερα τάλισμαν. Ήταν φτιαγμένα σε απλό χαρτόνι, ούτε λόγος για τα μέταλλα των αντιστοιχιών. Το μόνο που θυμάμαι ότι τήρησα ήταν το ότι καθαγίασα χαρτί και μελάνι, και πέτυχα μια εκπληκτικά ευνοϊκή αστρολογική συγκυρία. Τα πήρα μαζί μου, και κυριολεκτικά τα ξέχασα. Ένα μήνα αργότερα θα γινόταν κάποιος έλεγχος και επειδή δεν ήθελα να τα βρουν πάνω μου (φαντάζεστε τα αποτελέσματα), αποφάσισα να τα καταστρέψω. Σκέφτηκα, σιγά να μην δούλεψε. Πήρα λοιπόν τον αναπτήρα, πήγα στα μπάνια, και… Τζίφος!! Το χαρτί δεν καιγόταν. Οι φλόγες έγλειφαν το χαρτί αλλά αυτό έμενε ανέπαφο. Το πιο εντυπωσιακό ήταν, ότι μετά από επίμονη προσπάθεια το χαρτί πήρε φωτιά γύρω-γύρω μέχρι το σημείο που άρχιζε ο πρώτος από τους δύο κύκλους του τάλισμαν, λες και από εκεί και πέρα ήταν φτιαγμένο από άλλο υλικό.
Εδώ να σημειώσω ότι το τάλισμαν δεν ήταν καν «φορτισμένο». Δεν ήξερα τότε ότι πρέπει να τα φορτίζεις!!!
Τι έμαθα από αυτή μου την εμπειρία; Ότι κάτι που δεν πίστευα σε αυτό, λειτούργησε δείχνοντας μου την αντικειμενική υπόσταση της δύναμης αυτής.

Νομίζω ότι ο Τετραγράμματος έθεσε το θέμα στις σωστές του βάσεις. Όμως…

Οι περισσότερες από τις επιθυμίες μας έχουν ιδιοτελή βάση . Της Yami το ίδιο. Όπως είπα και παραπάνω θα πρέπει να δούμε το θέμα από την πλευρά της.

Yami, για να αρχίσουμε να συζητάμε το πρακτικό κομμάτι του πράγματος έστω και εγκυκλοπαιδικά:
Όταν λες «υλοποίηση» πως το καταλαβαίνεις; Τι φαντάζεσαι; Υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις, α) Υλοποίηση με την κυριολεκτική σημασία της λέξης. Γκόλεμ και Τεραφίμ. Άλλα κόλπα για άλλα επίπεδα. Τα αφήνουμε. β) Χρήση του διαλογισμού. Αυτή είναι μια μέθοδος που λειτουργεί, αλλά το Τούλπα που θα κατασκευάσεις θα πρέπει να είναι υποχείριό σου. Ένας fancy δονητής. Δεν νομίζω. γ) Ντιμπούκ. Να στείλεις λοιπόν τον φίλο σου να κατοικοεδρεύσει σε ένα άλλο σώμα που θα καταλάβει και θα του μεταβάλλει την προσωπικότητα. Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε… Θα υπάρχουν πάντως πολλοί «καλοθελητές» να σε βοηθήσουν στην κατρακύλα … δ) Επίκληση με την κλασική μέθοδο. Σχετικά ασφαλής μέθοδος, θα πρέπει όμως να στρώσεις κ@λο κάτω και να μελετήσεις. Δεν θα έχετε επαφή αλλά θα συνομιλήσετε και ίσως κλείσετε και καμιά συμφωνία. ε) Επίκληση σε κρύσταλλο ή καθρέφτη. Αλμαδήλ. Αυτή θα ήταν και η προτεινόμενη από εμένα λύση αν και όσες επικλήσεις σε κρύσταλλο ξέρω έγιναν σε αγαθά πνεύματα κι όχι σε κακοποιά σαν τον δικό σου. (συγνώμη μου ξέφυγε).

Σκέψου το και τα λέμε αναλυτικότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 23:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear, συγνώμη ξέχασα να προσθέσω: Πιστεύω ΕΓΩ (δέχομαι περιθώρια να κάνω και λάθος οκ?)

Γεια σου MaraT

quote:
εκτός εάν το κάνει για λόγους ερευνητικούς και αναλαμβάνει την ευθήνη έτσι και της επιπτώσεις του να μπλέξει τα δύο επίπεδα.

Πιστεύω ότι αυτό που λες είναι το πιο λογικό και σωστό.Είμαστε ερευνητικά όντα απ' τη φύση μας.Κατα τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να σταματάμε πουθενά και ακόμη και αν χρειαστεί κάποια θυσία στο βωμό της έρευνας, αν περνάει απ' το χέρι μας και κρίνουμε σωστό να την κάνουμε,τότε ας γίνει.
quote:
για να μπορέσει κάποιος να εκτιμήσει το ρόλο του αστρικού πεδίου πρέπει πρώτα να είναι ΩΡΙΜΟΣ αρκετά και να μπορεί να εκτιμήσει αρχικά το φυσικό πεδίο.

Είμαι απολύτως σύμφωνη.
quote:
απλά σου προτείνω παράλληλα με αυτό να κοιτάξεις να ανακαλύψεις τις προοπτικές που κρύβονται στην ζωή σου όταν είσαι ξύπνια, μην ξεχνάς πως είναι περισσότερες από αυτές του ύπνου.

Τι ακριβώς εννοείς παράλληλα με αυτό να κοιτάξω να ανακαλύψω τις προοπτικές στη ζωή μου?
Πιστεύω ότι τον περισσότερο χρόνο θα πρέπει απλά να τον περνάμε ψάχνωντας τον εαυτό μας.Με όποια ευκαιρία μας δίνεται.Δεν έχει σημασία το μέρος.Στο φυσικό, στο αστρικό, στο νοητικό.Σημασία έχει να θυμάμαστε που και που να το κάνουμε.

Γεια σου Pyramid

quote:
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες «Δεν είναι αλήθεια ότι και το αστρικό παίρνει αρκετά στοιχεία απο τη φυσιολογική μας ζωή? Πιστεύω πως η ζωή μας είναι χωρισμένη και το αστρικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σ'αυτό.», εξήγησέ μου το λίγο.

Εννοώ ότι και το φυσικό πεδίο, καταλαμβάνει εξίσου μεγάλο χώρο στο αστρικό.Δηλαδή υπάρχουν στο αστρικό ελάχιστα στοιχεία που δεν συνδέονται με το φυσικό.Τα ζώα που βλέπουμε, οι γειτονές μας κτλ δεν είναι όντα του φυσικού?
Λέγοντας ότι η ζωή μας είναι χωρισμένη εννοώ ότι είναι σαν να ζούμε δύο ζωές ταυτόχρονα όπως περίπου τον Πήτερ Ίμπετσον, οι εξομολογήσεις ενός ονειρευτή.Δεν είναι κρίμα να περνάμε έστω λίγο λιγότερη απο τη μισή ζωή μας στα όνειρα και να μην θυμόμαστε ή να μην το εκμεταλλευόμαστε (με την καλή έννοια πάντα), για την ανάπτυξή μας? Ο εγκέφάλος δέχεται αυτό που ζεις στο όνειρο σαν πραγματικό προκαλόντας στο σώμα σου αντίστοιχες χημικές μεταβολές.Δεν λέω να αποσυρθούμε απο τον κόσμο όπως κάνουν πολλοί μοναχοί.Αυτό, για μένα είναι η άλλη λανθασμένη πλευρά του νομίσματος.
Η γνώμη μου είναι ένα μέτρο.Να προσπαθούμε να είμαστε στη μέση.Να ζούμε και τις δύο αυτές ζωές.Για να μας δόθηκε η δυνατότητα αυτή ίσως να σημαίνει κάτι παραπάνω απ'αυτό που νομίζουμε.

quote:
Καλή μου η ψυχή μας δεν αποζητά το αστρικό, δεν πονάει, δεν χαίρεται, δεν θυμώνει, δεν ερωτεύεται. Το βράδυ που κοιμόμαστε δεν ξεκουράζεται η ψυχή μας, δεν έχει ανάγκη από ανασύνταξη δυνάμεων, το αστρικό σώμα ξεκουράζεται.
Το αστρικό είναι το σώμα των συγκινήσεων, των επιθυμιών, των παθών.
Δες στο από την καθημερινή σου ζωή, πότε αισθάνεσαι πλήρως εξαντλημένη, όταν κάνεις χειρωνακτική εργασία ή όταν αντιμετωπίζεις μιά δύσκολη κατάσταση και δημιουργούνται έντονα συναισθήματα? Πόση ώρα μπορείς να αντέξεις να βιώνεις τα έντονα συναισθήματα χωρίς να κουραστείς?

Pyramid, η ψυχή ξέρεις τι σχέση έχει με τα διάφορα σώματα του ανθρώπου?

YHVH,

quote:
Δεν είμαι σε αντίθετο στρατόπεδο σχετικά με ΕΣΕΝΑ, αλλά σχετικά με την ΟΝΤΟΤΗΤΑ-

Είμαι στο ίδιο στρατόπεδο με την οντότητα..

quote:
ΕΜΕΙΣ δεν έχουμε λόγο να θέλουμε το κακό σου.
Η ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ όμως έχει, πόσω μάλλον αν κατευθύνεται από άνθρωπο.

quote:
πόσω μάλλον αν κατευθύνεται από άνθρωπο.

quote:
αν κατευθύνεται από άνθρωπο.

quote:
από άνθρωπο.

Δεν σχολιάζω.(παρέλειψα κάποιες λέξεις)

quote:
Αναλογίσου ποιό ακριβώς μέρος της Yami βγάζει αυτές τις αποφάσεις, και το κατά πόσον αυτή η Yami είναι 100% Yami.

Αυτό το σκέφτομαι αρκετές φορές τη μέρα για πολλά θέματα.Ειδικά τώρα και με την εξέλιξη της τεχνολογίας (mind control, κατευθυνόμενες συχνότητες κτλ).Και δεν σου κρύβω ότι πραγματικά δυσκολέυομαι.

quote:
η επιθυμία σου να εκμηδενίσει τα λεγόμενά μου/μας σε έκανε να παραλείψεις συνειδητά τα υπόλοιπα λόγια μου/μας προκειμένου να το καταφέρεις.

Δεδομένου του ότι ένα άτομο με εμμονές δεν το παραδέχεται είναι λογικό να μου απευθύνεις το λόγο? (εκτος αν είσαι ψυχολόγος και θέλεις να με βοηθήσεις)
Ελπίζω να μη παρέλειψα κάτι πάλι

quote:
Έχεις συζητήσει αυτό το ζήτημα με τους φίλους σου? Αν όχι, μίλα με τους φίλους σου, εξήγησέ τους, μάθε τη γνώμη τους από τη σκοπιά τρίτου. Και μην πεις "δεν θα καταλάβουν": δεν ισχύει, και το γνωρίζω από προσωπική πείρα. Αυτά.

Το έχω συζητήσει με τη μητέρα μου, αδερφή μου, κολλητή μου.Και έχεις δίκιο, καταλαβαίνουν.Αλλά μέχρι εκεί.Δεν μπορούν να με βοηθήσουν.Και κανένας άλλος απ' ότι αισθάνομαι.
Και κάτι που μου ήρθε τώρα και ειλικρινά το πιστεύω:
Ο κάθε άνθρωπος γύρω του, αναγνωρίζει το κακό και το καλό που υπάρχει μέσα στον ίδιο.

Αναζητητή,
Ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου.

quote:
Μήπως κοιτάς κάτι και βλέπεις αυτό που θέλεις να δεις;

Μήπως με την ίδια λογική κάποιοι βλέπουν την κακή πλευρά που θέλουν να δουν? Και επειδή περιμένουν να τη δουν, την προκαλούν οι ίδιοι?

quote:
Το Γ να σου πω την αλήθεια δε το έπιασα. Δηλαδή, επειδή έχεις εσύ αυτή την ιστορία με την οντότητα, νβα υλοποιήσω και εγώ μια για να σου πω τη γνώμη μου;

Και βέβαια ΔΕΝ εννοώ αυτό.Αλίμονο.
Εννοώ ποιος ο λόγος που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να σε σπρώξει να δημιουργήσεις μία οντότητα.

quote:
Προσωπικά, παρότι με έλκει ο εσωτερισμός και μαθαίνω πράγματα σιγά σιγά, δε χρειάζομαι τη μαγεία και τα όνειρα για να κάνω μαγική και ονειρική τη ζωή μου...

Μπράβο Αναζητητή.Αυτό είναι το καλύτερο και παράδειγμα για όλους τους ανθρώπους.
Για μένα πάλι λίγο παραπάνω μαγεία και όνειρο ακόμη και απ' αυτό που μπορώ να αντέξω, μία γεύση απο άλλη διάσταση, δεν λέω όχι.Πως θα μπορούσα, απ' τη στιγμή άλλωστε που με κυνηγάνε απο μόνες τους τέτοιες εμπειρίες απο πιο μικρή? Να αρχίσω να τρέχω?
Προτιμώ να κάτσω και να δω.Δεν το βάζω στα πόδια,ούτε μένω θεατής.

Αναζητητή δεν είναι θέμα αν χρειάζεσαι ή όχι.Το ωραίο πολλές φορές
είναι να κάνεις κάτι επειδή απλά το θέλεις.Έτσι.Και τότε είναι που έχει μεγαλύτερη αξία κάτι.Όταν κάνεις κάτι με τη θελησή σου και όχι γιατί έτσι πρέπει να γίνει.Να μαζεύεις κοχύλια σε μία παραλία χωρίς να κάνεις συλλογή.Να ακούσεις ένα είδος μουσικής που δεν ακούς
συνήθως.
Άσχετα αν χρειάζεται,αν το έχεις ανάγκη, αν πρέπει ή όχι.
Θα πω και κάτι που μπορεί να ακουστεί λίγο περίεργο.Αλλά παρ'όλα αυτά θα το πω.Μία απ΄τις μεγαλύτερες χαρές που παίρνω είναι όταν κάνω κάτι που δεν έχει κάποιο εμφανή λόγο.Ακούγεται χαζό.Και πιθανόν να είναι.Γιατί να κάνεις κάτι χωρίς να χρησιμέυει κάπου?Για ποιο σκοπό?
Και όμως με γεμίζει χαρά.Μπορεί επαναλαμβάνω να είναι τελείως χαζό.
Αλλά με γεμίζει πολλά ανάμεικτα θετικά συναισθήματα.
Και μου αρέσει αυτή η αίσθηση.
Τους ανθρώπους τους καθορίζουν τα θέλω τους περισσότερο απ' τα πρέπει.

quote:
Πάντως, καλό θα είναι (και εδώ απευθύνομαι σε όλους), εφόσον η Yami έχει ήδη κάνει την επιλογή της και όπως λέει , είναι ανώφελο να προσπαθούμε να την πείσουμε για το αντίθετο, να παραθέσουν όσοι γνωρίζουν κάποιες τεχνικές ή τρόπους για να προστατευτεί από ενδεχόμενες αρνητικές συνέπειες της επιλογής αυτής.

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 23:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκτίνομε..
quote:
Yami, για να αρχίσουμε να συζητάμε το πρακτικό κομμάτι του πράγματος έστω και εγκυκλοπαιδικά:

Ευχαριστώ που κάνεις την αρχή σ' αυτό.Ειδικά αφού θα το αποφάσισες
και με δυσκολία και μετά απο πολύ σκέψη φαντάζομαι.
quote:
Όταν λες «υλοποίηση» πως το καταλαβαίνεις; Τι φαντάζεσαι;

Να μπορώ να τον βλέπω στο φυσικό πεδίο σε πρώτη φάση (που εδώ πιστεύω δεν είναι και τόσο απαραίτητη η υλοποίηση) και να μπορώ να τον αγγίζω.
Να ρωτήσω μόνο σε περίπτωση που μπορεί να κινδυνεύει απο κάποιον, αν μπορώ κάπως να τον κάνω ή μόνος του να μετατραπεί πάλι σε αστρική ύλη.
quote:
α) Υλοποίηση με την κυριολεκτική σημασία της λέξης. Γκόλεμ και Τεραφίμ. Άλλα κόλπα για άλλα επίπεδα. Τα αφήνουμε.

Θα μου το αναλύσεις λίγο? Απο περιέργεια.Αν δε σε κουράζω.
quote:
β) Χρήση του διαλογισμού. Αυτή είναι μια μέθοδος που λειτουργεί, αλλά το Τούλπα που θα κατασκευάσεις θα πρέπει να είναι υποχείριό σου. Ένας fancy δονητής. Δεν νομίζω.

Ούτε και γω
quote:
γ) Ντιμπούκ. Να στείλεις λοιπόν τον φίλο σου να κατοικοεδρεύσει σε ένα άλλο σώμα που θα καταλάβει και θα του μεταβάλλει την προσωπικότητα.


quote:
δ) Επίκληση με την κλασική μέθοδο. Σχετικά ασφαλής μέθοδος, θα πρέπει όμως να στρώσεις κ@λο κάτω και να μελετήσεις. Δεν θα έχετε επαφή αλλά θα συνομιλήσετε και ίσως κλείσετε και καμιά συμφωνία.

Θα μου το αναλύσεις και αυτό λίγο περισσότερο?
quote:
ε) Επίκληση σε κρύσταλλο ή καθρέφτη. Αλμαδήλ. Αυτή θα ήταν και η προτεινόμενη από εμένα λύση αν και όσες επικλήσεις σε κρύσταλλο ξέρω έγιναν σε αγαθά πνεύματα κι όχι σε κακοποιά σαν τον δικό σου. (συγνώμη μου ξέφυγε).

Δεν πειράζει.Υγεία
Θα μου το αναλύσεις και αυτό?
Μπορώ να βρω και κάπου αλλού πληροφορίες γι'αυτές τις μεθόδους?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy