ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 01:18:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Yami, διάβασα με προσοχή τα λόγια και τις συμβουλές των φίλων που έγραψαν στο τόπικ σου και έχουν δίκιο σε πολλά πράγματα που σου έχουν τονιστεί επανειλλημένα εδώ και καιρό. Θα μιλήσω για πράγματα καθαρά τεχνικού χαρακτήρα καθώς δεν πιστέυω

quote:
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ:Γι’ αυτήν είναι ο τέλειος φίλος, σύντροφος και εραστής. Γιατί λοιπόν να θέλει να τον στείλει από εκεί που ήρθε, μόνο και μόνο γιατί αυτό πρεσβεύει η δική μας πνευματική ηθική;

ότι τίθεται και τόσο θέμα περί πνευματικής ηθικής απο μερους μας(όπως υποστηρίζει ο φίλος ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ) σε αυτό που βιώνεις. Ισως να υπήρχε εάν είχες μία σχέση με κάποιον παντρεμένο ο οποίος ήξερε να προβληθεί εκτός σώματος και να βρισκόσασταν στο Αστρικό (μην γελάτε καθόλου μπορεί να συμβει άνετα για δύο που ξέρουν την διαδικασία). Μερικές εσωτερικές ομάδες όπως οι Νεογνωστικοί το τονίζουν συχνά και το απαγορεύουν αυστηρότατα και το θεωρούν εξίσου μοιχεία με αυτήν του φυσικού πεδίου.

Προσωπικά θα σταθώ στο θέμα του κινδύνου που πιθανά να αντιμετωπίσεις.

Οπως είδες μετά τις σχετικές συμβουλές για τσεκάρισμα που κάναμε όλοι εδώ στο τόπικ , μόλις το έκανες βρέθηκες προ απροόπτων. Και αυτό γίνεται για δύο λόγους κατά την ταπεινή μου γνώμη Α) Ελλειψη κατάλληλης γνώσης για το πώς λειτουργούν τα πράγματα στα άλλα πεδία Β) Μία ακράτητη επιθυμία χωρίς συμβιβασμούς όσον αφορα τον αστρικό σου φίλο.

Ο κάθε άνθρωπος δύναται ,και λογικά έχει, και συμπεριφέρεται σαν να έχει ακόμα και άν δεν έχει ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ. Αυτές οι αδυναμίες θεωρούνται «φυσιολογικές» εδώ στο φυσικό πεδίο επειδή έχουμε μάθει να τις αποδεχόμαστε έτσι ώς άνθρωποι. Αλλος έχει αδυναμία για το παγωτό σοκολάτα (μικρό το κακό, το πολύ να παχύνει) άλλος έχει στο τζόγο (μεγάλο το κακό) άλλος στο ποτό (μεγαλύτερο το κακό) κ.ο.κ Ολοι σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό είμαστε δέσμιοι των επιθυμιών μας με εξαίρεση αυτούς που θυσίασαν όλη τους τη ζωή για να ξεφύγουν απο αυτή με σκληρή αυτοπειθαρχία και εκπαίδευση και να καταφέρουν να αντικρίσουν την ψυχή τους κατάματα.

Τότε θα μπορούν (οι μη δεσμιοι της επιθυμίας) να αντικρίσουν τα αόρατα πεδία με ασφάλεια καθώς αυτά περιέχουν πράγματα άγνωστα και απερίγραπτα για το μέσο άνθρωπο που ξαφνικά απόκτησε συνειδητότητα στο Αστρικό πεδίο και θέλει να το εξερευνήσει σαν μπατιροτουρίστας. Για αυτό το λόγο οι Αρχαίοι επέμεναν σε σκληρή εκπαίδευση του νεόφοιτου εντος των ιερατείων και προβάλλονταν μαζί του αρκετοί μύστες στην πρώτη του βόλτα στο Αστρικό για να τον βοηθήσουν να τα βγάλει πέρα με την ποικιλομορφία όντων και πεδίων που υπάρχουν εντός του.

Αν διαβάσεις λιγες σελίδες πιό πρίν που το ξανασυζητούσαμε θα είδες τις περιπτώσεις που αναφέραμε για την χρησιμοποίηση του κελύφους, του Αστρικου καλουπιού που φτιάχνει καποιος απο κάποιον εισβολέα που θέλει να εκμεταλλευτεί το καλούπι.

Εστω λοιπόν ότι μία κοπέλα έχει κόλλημα με το Σάκη Ρουβά. Κάθε βράδυ φαντασιώνεται τον Σάκη της σε διάφορες φάσεις και καταστάσεις. Κάποιος «περαστικός» είτε απενσαρκωμένος είτε ενσαρκωμένος με γνώση των άλλων πεδίων βλέπει το καθημερινό καλούπι της φαντασίωσης της κοπέλας και κάνει γιούργια μέσα. Τα ελατήρια του σίγουρα θα είναι κάτι παραπάνω απο ταπεινά στο πλείστο των περιπτώσεων. Στην καλύτερη θα σπάσει πλάκα για λίγο. Αν το αποφασίσει όμως μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά. Θα μπεί στο καλουπάκι της φαντασίωσης της κοπέλας και θα αρχίσει σιγά σιγά να ερωτοτροπεί μαζί της και η άλλη θα ναι όλο χαρά και ευτυχία νομίζοντας ότι είχε την πιό δυνατή φαντασίωση και τον πιό τέλειο οργασμό με αυτή, τόσο ζωντανό που ξεπερνά σε ποιότητα τον αληθινό στο φυσικό πεδίο.

Φυσικά η αμύητη κοπέλα δεν θα καταλάβει κάν ότι κάποιος υπάρχει μέσα στο καλούπι, και η ψυχή της να της φωνάζει σιγά μην την ακούσει. Το «τηλέφωνο» μεταξύ ψυχής και γήινης προσωπικότητας είναι «καθαρό» μόνο όταν δεν υπάρχουν «παράσιτα» όπως πάθη,επιθυμίες,φοβίες,ανασφάλειες, ψωροπερηφάνειες , εγωισμός κτλ

Ο εισβολέας εντός του καλουπιού δεν είναι βλάκας, ξέρει πως δουλευουν τα πράγματα σε θέματα ενέργειας. Ο άνθρωπος έχει πολλή ενέργεια επάνω του, ειδικά εάν είναι νέος όπου τα αποθέματα του αναπληρώνονται τόσο γρήγορα όσο το αίμα μετά απο μία αιμοδοσία. Εχει μεγάλα αποθέματα. Για αυτό και είχαν βλέψεις για νεαρά αγόρια κάποιοι μάυροι γνώστες, Η φυσιολογική πορεία της ενέργειας σε μία ετεροφυλική ερωτική πράξη είναι κοσμική ενέργεια απο πάνω—άνδρας-θετικός πόλος –γυναίκα αρνητικός πόλος και κοσμική ενέργεια πάλι πίσω σχηματίζοντας ένα U.
Οταν όμως δύο άτομα είναι του ίδιου φύλου και μιλώ για άντρες τότε η ενέργεια στομώνει στο παθητικό μέλος και είναι διαθεσιμη για μαγικούς σκοπούς σε όποιον έχει τη γνώση να την χρησιμοποιήσει. Για αυτό και εκφυλίστηκαν αρχαία μυστήρια όπως τα Ελευσίνια. Ευτυχώς που ο πολύς κόσμος έχει μεσάνυχτα απο αυτά αλλιώς θα μπορούσε να γίνει μεγάλο κακό για αυτό δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα.

Ο γνώστης ξέρει πως να αντλήσει ενέργεια απο τον αμύητο χωρίς να γίνει αντιληπτός.
Τρώει λίγες κουταλιές της σούπας απο την κατσαρόλα ενέργειας του θύματος. Αφού δεν υπάρχει χρόνος στο Αστρικό σε λίγο χρονικό διάστημα μπορεί να έχει πολλά αστρικά θύματα και να βεντουζώνει λινκάροντας διάφορους και διάφορες ενσταλάζοντας τους και την υποβολή του ότι ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Ετσι ρουφώντας απο καμιά 30 άτομα φτιάνεις μαγουλάκι φράπα και δεν σε παίρνουνε χαμπάρι κιόλας !!!!!!!!! Με αυτούς παλεύει ο Λευκός μυημένος ρισκάροντας και τη ζωή του καμιά φορά γιατί και αυτοί δεν αστειέυονται, ούτε φεύγουνε πάντα με αγκαλιές αγάπης. Μερικοί είναι υψηλόβαθμοι και πολύ έμπειροι αποκρυφιστές και καλύτερα να την κάνει κανείς λαμόγια λίγο πιό ψηλά στο Αστρικό με σκέψεις συμπόνοιας και αγαπης για τα δύστυχα αυτά όντα.

Αυτό που δεν ξερει ο αμύητος είναι τι υπάρχει πέρα απο το πέπλο του ορατού του πεδίου και επίσης ούτε ξέρει που θα πάει αφού πεθάνει. Ο μάυρος μάγος όμως θεωρώντας τον ως έναν ακόμα γνώστη των άλλων πεδίων που θέλει να διατηρήσει τα οφέλη του ακόμα και πατώντας επι πτωμάτων, ξέρει πως να αποφύγει το δεύτερο θάνατο στο καθαρτήριο.
Δεν θέλει να λογοδοτήσει πουθενά και κατά συνέπεια ξεφορτώνεται τη γεμάτη ανομήματα και βδελύγματα ζωή του μένοντας κάτω σε ημιδιάφανη κατάσταση. Τροφή και στομάχι δεν υπάρχει πιά όμως ούτε το χημικό εργαστήριο του οργανισμού για να παραχθει ενέργεια. Τι κάνει λοιπόν????

Απλά γίνεται βαμπίρος του Αστρικού πεδίου πίνοντας ενέργεια απο ανυποψίαστα θύματα παντός είδους επιτιθέμενος στον ύπνο τους, τρομάζοντας τον κόσμο, επιτιθέμενος με σεξουαλικά όνειρα, καταλαμβάνοντας το σώμα κάποιου με χαμηλές αντιστάσεις και συγκατοικώντας μαζί του μερικές φορές κιόλας.

Τέτοιοι τύποι καραδοκούν για τα αστρικά καλούπια όπως ο κυνηγός στήνει καρτέρι στην πέρδικα. Και φυσικά το πιό εύκολο μονοπάτι να τρυπώσεις στην ψυχή του άλλου είναι το συναισθηματικό-σεξουαλικό ένστικτο.

Ο κακος γνώστης χρησιμοποιεί απλά σαν μοχλό την αδυναμία του άλλου να καταλάβει το πώς έχουν τα πράγματα , γιατί πληγωνόμαστε απο τη ζωή , απο τις σχέσεις με άλλους κτλ καθώς ο άνθρωπος αγνοεί το πως δουλεύει το Σύμπαν γυρω του παρά προσπαθεί να βγάλει άκρη με αυτό που βλέπουν τα μάτια του και μόνο. Ο κακός γνώστης επίσης ενώ καταλαβαίνει αμυδρά ότι υπάρχουν κάποιοι νομοι που δεν μπορεί να τους αναιρέσει προσπαθεί να ξεφύεγι όπως ο κλέφτης απ τους αστυνόμους.

Οταν δε ο μέσος αφώτιστος άνθρωπος, πληγωνεται απο τη «σκληρότητα» της ζωής (όταν καλύτερα θα λέγαμε, έρχεται η ώρα να ξεπληρώσει προηγούμενες οφειλές) τότε εκεί αυτοματα το υποσυνείδητο δημιουργεί ένα φανταστικό κόσμο για να δραπετεύσει και εκεί μέσα σε αυτόν τον κόσμο δράττουν τις ευκαιρίες οι μάυροι και κάθε ημισυνειδητό βαμπιρικής φύσεως όν του Αστρικού .

Γιατί η σκέψη του καθενός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ. Λινκάρεται προοδευτικά και με το Συλλογικό Ασυνείδητο και ελκύει όπως πολύ σωστά γράφτηκε σε προηγούμενα πόστ και σκεψεις-οντότητες αντίστοιχου κραδασμού.

Εκεί η δημιουργία μιας συνολικής οντότητας απο τις διερχόμενες ή πολωμένες αντίστοιχες συλλογικές σκέψεις έχουν ήδη φτιάξει τη μαγιά για ένα τεχνητό στοιχειακό ή εγρηγοροτο.

Πιστεύω λοιπόν για τη φίλη Yami ότι

Α) Το ότι δεν νιώθει καθόλου άσχημα τα 2 χρόνια που τον βλέπει δεν λέει κάτι ούτε ως ένδειξη, πόσο περισσότερο ως απόδειξη.
Β) Το ότι κάποιος υπήρχε μέσα στο καλούπι θα έπρεπε να την προβληματίσει σοβαρά
Γ) Το ότι βγήκε μέσα απο το σύνολο ο φίλος της ημιδιάφανος θα έπρεπε επίσης να την προβληματίσει σοβαρά
Δ) Το ότι ο άλλος γονάτισε στο όνομα του Ιησού είναι ακόμα ποιό σοβαρό ώς ένδειξη του ποιού του, και επίσης το όνομα του που είναι κακό όπως ανέφερε η Yami.

Αν λοιπόν καλή μου ο φίλος σου ήταν πραγματικός και δυνατός όπως τον περιέγραφες δεν θα υπήρχε τίποτα μέσα του. Απλά κάποιος μπήκε στο κουστούμι που έφτιαξες όπως ακριβώς είναι το γνωστό κέλυφος «shell» των πεθαμένων που εκδύονται ένα ακόμα κουστούμι της ψυχής για να ανέβουν ψηλότερα και αυτό παραμένει κάτω στο Αστρικό πεδίο, διατηρεί μία μηχανιστική συμπεριφορά ομοιάζον στην γήινη προσωπικότητα του πεθαμένου και γίνεται επικλήσιμο απο τους νεκρομάντεις όπως στον Μεσαίωνα, για λίγο όμως καθώς αυτό αποσυντίθεται σιγά σιγά σε εκείνα τα πεδία.
Μπορεί να διατηρηθεί βέβαια εάν κάποιος αποφασίζει να το θρεφει. Ξέρεις όμως τι σε έχει σώσει ως τώρα. Οτι ακούσια εσύ αρχικά κανόνιζες το πως θα σου φερθεί σύμφωνα με τις ανάγκες σου και όντας φτιαγμένο απο την δική σου ουσία έπαιζε τον ρόλο του και εσύ βαυκαλιζόσουν ότι δρά ανεξάρτητα γιατί είχες την ενδόμυχη ανάγκη να το πιστέψεις αυτό.

Μόλις όμως αρχίζουμε και ποτίζουμε με συναίσθημα το τεχνητό μας στοιχειακό αυτο σιγά σιγα μετα απο ένα σημειο και πέρα ζωντανεύει και αποκτά ανεξάρτητη προσωπικότητα. Μην έχοντας καμία θέση στο σύμπαν καθώς δεν ανήκει σε καμία ιεραρχία αποκτά εριστική συμπεριφορά καθώς είναι περιθωριοποιημένο και χωρίς που την κεφαλή κλίναι.

Η πιό προσφιλής «πεδιάδα» για αυτό είναι η αύρα αυτού που το γέννησε, γι αυτό και πέθαναν τόσο πολλοί και όχι μόνο αμύητοι και πειραματιζόμενοι αλλά και έμπειροι μάγοι που πλήρωσαν με τη ζωή τους για αυτή τη γνώση της Δημιουργίας. Οταν κάποιος πάει να γίνει ΘΕΟΣ και να δημιουργήσει θα πρέπει να έχει και το επίπεδο να έχει την ωριμότητα του ΘΕΙΟΥ.

Για αυτό και τα ιερά και τα κρύφια δεν αποκαλύπτονται σε όλους , όχι γιατί κάποιοι είναι χαρισματικοί ή πιό «μάγκες» , απλά γιατί δεν θεωρούν τα πεδία της Δημιουργίας playground , αλλά πεδία έρευνας πρός εξέλιξη της ψυχής και γνώση του εργαστηριου του Δημιουργού που καλώς για κάποιους ή κακώς για άλλους τα πάντα εν Σοφία εποίησε.

Η γνώμη μου λοιπόν καλή μου είναι ότι πρέπει να αφήσεις στην άκρη τα συναισθήματα σου και με ωριμότητα να δεις τι λύση θα πρέπει να βρείς όποιο κι άν είναι το κόστος της.

Και αντί για τόσες «θεωρητικολογίες» που γράφουμε όλοι παραπάνω ίσως να ειναι καλύτερα να αφουγκραστείς την Ψυχή σου (άν φυσικά κατορθώσεις να ανυψωθείς λίγο παραπάνω απο τα συναισθήματα-επιθυμίες (Αστρικό πεδίο) και να βγείς στην καθαρότητα του Πνευματικού πεδίου για να βρείς τη λύση. Αξίζει τον κόπο, πίστεψε με.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 01:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη για τυχόν δευτερολογίες καθότι όταν άρχισα να γράφω υπήρχε μόνο το πόστ της φιλης Another Star και του φίλου Crystal tear. Χάρηκα που είδα ότι οι απόψεις συμπίπτουν και ειδικά με αυτές του φίλου Οκτίνομου, αλλά καλή μου Yami λυπάμαι που θα το πώ.

Μετά απο τόσα που σου έχουμε πεί όλοι ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ!!!!!!

ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΣΑΙ (με αγάπη το λέω).

Ο Θεός να σε φυλάει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 02:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Yngwie..

Περιττό να πω ότι περίμενα με ανυπομονησία και τη δικιά σου απάντηση.

quote:
Οπως είδες μετά τις σχετικές συμβουλές για τσεκάρισμα που κάναμε όλοι εδώ στο τόπικ , μόλις το έκανες βρέθηκες προ απροόπτων. Και αυτό γίνεται για δύο λόγους κατά την ταπεινή μου γνώμη Α) Ελλειψη κατάλληλης γνώσης για το πώς λειτουργούν τα πράγματα στα άλλα πεδία Β) Μία ακράτητη επιθυμία χωρίς συμβιβασμούς όσον αφορα τον αστρικό σου φίλο.

Ναι..ισχύουν και τα δύο.Δυστυχώς..
Το πρώτο μπορεί να αλλάξει με τη βοήθειά σας.Το δεύτερο..μόνο με τη δική μου μάλλον..

Yngwie, θα ξαναδιαβάσω προσεκτικά όλα τα post,απ'την αρχή.Πιστεύω ότι μ'αυτό που συνέβη θα καταλάβω πολλά περισσότερα.

Σχετικά μ' αυτό που είπες, για την μοιχεία στο αστρικό, προσωπικά το πιστεύω καθώς μου το είχαν πει σε ένα σεμινάριο που είχα πάει πρόσφατα σχετικά με την αστρική προβολή και τα όνειρα (αλήθεια κάπου πρέπει να έχω και τις σημειώσεις απο εκεί..)

quote:
Κάποιος «περαστικός» είτε απενσαρκωμένος είτε ενσαρκωμένος με γνώση των άλλων πεδίων βλέπει το καθημερινό καλούπι της φαντασίωσης της κοπέλας και κάνει γιούργια μέσα. Τα ελατήρια του σίγουρα θα είναι κάτι παραπάνω απο ταπεινά στο πλείστο των περιπτώσεων. Στην καλύτερη θα σπάσει πλάκα για λίγο. Αν το αποφασίσει όμως μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά. Θα μπεί στο καλουπάκι της φαντασίωσης της κοπέλας και θα αρχίσει σιγά σιγά να ερωτοτροπεί μαζί της και η άλλη θα ναι όλο χαρά και ευτυχία νομίζοντας ότι είχε την πιό δυνατή φαντασίωση και τον πιό τέλειο οργασμό με αυτή, τόσο ζωντανό που ξεπερνά σε ποιότητα τον αληθινό στο φυσικό πεδίο.

quote:
Απλά γίνεται βαμπίρος του Αστρικού πεδίου πίνοντας ενέργεια απο ανυποψίαστα θύματα παντός είδους επιτιθέμενος στον ύπνο τους, τρομάζοντας τον κόσμο, επιτιθέμενος με σεξουαλικά όνειρα, καταλαμβάνοντας το σώμα κάποιου με χαμηλές αντιστάσεις και συγκατοικώντας μαζί του μερικές φορές κιόλας.

Τέτοιοι τύποι καραδοκούν για τα αστρικά καλούπια όπως ο κυνηγός στήνει καρτέρι στην πέρδικα. Και φυσικά το πιό εύκολο μονοπάτι να τρυπώσεις στην ψυχή του άλλου είναι το συναισθηματικό-σεξουαλικό ένστικτο.



Ε..ΌΧΙ!! Yngwie, πως μπορώ να τον διώξω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο?
Ελπίζω να γίνεται! Έτσι και τον πιασω! Μαύρος μάγος ή όχι, θα τον κάνω να αφήσει το αστρικο μου καλούπι ήσυχο, αλλιώς.. Αντε!!
Πως μπορώ να τον διώξω??

quote:
Αν λοιπόν καλή μου ο φίλος σου ήταν πραγματικός και δυνατός όπως τον περιέγραφες δεν θα υπήρχε τίποτα μέσα του.

Το πιστεύω ακόμα.Δεν είπα ότι είναι θεός ή κάτι τέτοιο.Αλλά ένα πλάσμα του αστρικού, που θα έχει και αυτός τις αδυναμίες του και πάντα θα υπάρχει κάτι δυνατότερο.Είχα πει στην αρχή:Δεν είναι Ο Τέλειος.Αλλά ο τέλειος για μένα.

quote:
Και αντί για τόσες «θεωρητικολογίες» που γράφουμε όλοι παραπάνω ίσως να ειναι καλύτερα να αφουγκραστείς την Ψυχή σου (άν φυσικά κατορθώσεις να ανυψωθείς λίγο παραπάνω απο τα συναισθήματα-επιθυμίες (Αστρικό πεδίο) και να βγείς στην καθαρότητα του Πνευματικού πεδίου για να βρείς τη λύση. Αξίζει τον κόπο, πίστεψε με.

Γίνεται να ανυψωθώ στο Πνευματικό πεδίο, χωρίς τα συναισθήματά μου? Θα πρέπει να τα παρατήσω έτσι?

quote:
Μετά απο τόσα που σου έχουμε πεί όλοι ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ!!!!!!

ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΣΑΙ (με αγάπη το λέω).

Ο Θεός να σε φυλάει.


Yngwie, η παρένθεση δίπλα απ' το: δεν τρώγεσαι, ήταν περιττή.Ξέρω και καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί μου το είπες

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί αρκετό καιρό με τον πρακτικό αποκρυφισμό και γνωρίζεις αρκετά πράγματα.Καταλαβαίνω λοιπόν ότι θέλεις να συμβουλέψεις και να προστατέψεις μια άπειρη κοπέλα της ηλικίας μου.Το νιώθω.

Θα επιμείνω όμως.Δεν θα παρατήσω τον αστρικό μου φίλο (καλούπι) στο έλεος καμιάς κακής και αρνητικής οντότητας όσο επικίνδυνο και αν είναι.Γιατί με τον ίδιο τρόπο, θα μπορούσα να παρατάω οτιδήποτε φανερώνει δυσκολία.
Έχω πάρει την αποφασή μου.Και εγώ είμαι αυτή που έχει την ευθύνη.Δεν κατηγορώ κανέναν.
Απλά, αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Πείτε μου αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πολεμήσω αυτή την αρνητική οντότητα.Αν αδιαφορήσω δεν είναι λύση.
Αλλά Yngwie, εσύ σίγουρα θα ξέρεις περισσότερα.

Συγνώμη για το..ξέσπασμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 11:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ynqwie εχεις κανει τόσες πολλες αναφορές σε αδυναμίες σχετικα με το αστρικο και όρμόμενος απο αυτό θα ήθελα να σε ρωτίσω γιατι οταν βρισκομαι σε ενα συνηδι΄τό ονειρο η λογική μου δεν πριτανευει τον συναισθιμάτων μου ? Θελω να πω οτι πριν λίγες μέρες και ενω βρισκόμουν σε ενα συνηδιτό ονόνειρο έκανα πράγματα που δε θα τα έκανα αν είμουν στο φυσικό... (τελικά το ονειρο το οδηγισα σε σχεδον ερωτική συναιβρεση με μια κυρία η για την οποία εχω συναισθίματα απο την πρώτη φορα που την είδα... πριν 12-15 χρονια , και τυγχάνει να είναι παντρε΄μένη με καποιο γνωστό...) Γιατι λοιπον δε μπορώ να είμαι τόσο συγκρατιμένος στο αστρικό οσο στο φυσικό ?
Ελπίζω οτι η Yami δε θα θυμώσει που ρωτάω για μενα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 13:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα καλό βιβλίο για την Αστρική προβολή είναι το Yram - Αστρική προβολή των εκδόσεων Ιάμβλιχος. Γραμμένο τον προηγούμενο αιώνα ίσως φανεί στρυφνό αλλά ο αποκρυφιστής που το έγραψε ήξερε τι έγραφε και ποτέ δεν δημοσιοποίησε το όνομα του γιατί δεν το έκρινε αναγκαίο καθώς ήταν εργατης του φωτός.

Για να ξεφύγουμε απο τις παγίδες του Αστρικού πεδίου οι οποίες ανάγονται στα δικά μας απωθημένα συμπλέγματα-συναισθήματα-επιθυμίες πρέπει να αναζητήσουμε την καθαρότητα του πνευματικού πεδίου. Πρέπει να βγαίνει κανείς και να είναι σαν αναίσθητος, σαν ζώον ακόμα και τους γονείς του να έβλεπε νεκρούς να μην έπαιζε το φρύδι του. Για να γίνει αυτό χρειάζεται καθημερινά αυτοανάλυση και ψάξιμο το τι σκέφτεται κανείς και γιατί το σκέφτεται.

Τριγύρω μας υπάρχουν καθημερινά εκατομμύρια ψυχοατμόσφαιρες όπως τις ονομάζω , δηλαδή μέρη παγιδευμένα με σκέψεις. Π.χ έστω ότι περνάει μία ωραία γυναίκα με προκλητικό ντύσιμο στο δρόμο και εγώ κοιτάω μία εφημερίδα στο περίπτερο. Αντιλαμβάνομαι εσωτερικά με γυρισμένη την πλάτη ότι περνά κάτι πίσω μου που μου διεγείρει π.χ το σεξουαλικό ένστικτο. Λογικό καθώς η κοπέλα που περνάει απο πίσω απο την πλάτη μου κουβαλάει μία ψυχοατμόσφαιρα εκατοντάδων ματιών που δέχτηκε απο τους διάφορους που την κοίταξαν με θαυμασμό, λαγνεία κτλ

Αρα η σκέψη δεν ήταν δική μου εδώ αλλά περνώντας διέγειρε τα δικά μου αντίστοιχα κατακάθια στη φυση.

Πιθανώς και εσύ καλέ μου φίλε να δαπάνησες αρκετό καιρό στη σκέψη σου σχετικά με την συγκεκριμένη γυναίκα και αρκετές ώρες φαντασιώσεων. Ολα αυτά δεν θα άφηναν άδειο το υποσυνειδητο σου το οποίο δημιουργεί όνειρα με το υλικό που του διατίθεται. Το κακό είναι πως αυτές οι σκέψεις βιμπράρουν και στην κυρία και απο τη στιγμή που δεν το αντιλαμβάνεται όντας μη γνώστης αυτών των πραγμάτων της "μολύνεις" κατά κάποιο τρόπο το υποσυνείδητο και πιθανά κάτω απο τις κατάλληλες περιστάσεις (τσακωμοί ή ψυχρότητα με τον άντρα της , έλλειψη στέρεης ηθικής βάσης κτλ) οι αναστολές της θα αμβλύνονταν και πιθανά θα δημιουργούσατε μία παρανομη σχέση.

Ξέρεις τι ευθύνη έχεις που τελετουργείς και κάνεις Μiddle Pillar??? Γνωρίζεις ότι αυτές οι τεχνικές σταδιακά πολλαπλασιάζουν τις δυνάμεις του Νού τρομακτικά και η σκέψη σου φεύγει σαν πύρινη στήλη δημιουργώντας φαινόμενα που δεν θα έχεις αργότερα τον τρόπο να τα αντιληφθείς???? Και θα τα χρεωθεις καρμικά φυσικά. Θέλει προσοχή καλέ μου φίλε.

Τώρα θα μου πείς μα πώς θα μεταφερθεί η σκέψη μου τόσο έντονα; Θα απαντήσω με ένα δικό μου παράδειγμα. Πάνε πάνω απο μία ντουζίνα χρόνια που τα είχα με κάποια κοπέλα η οποία είναι σήμερα καλή μου φίλη. Η σχέση ήταν ολιγόμηνη καθώς ο ρολος του καθενός ήταν άλλος σε αυτή τη ζωή. Και επίσης δεν κάναμε έρωτα καθώς η κοπέλα είχε αναστολές αφού είχε βιώσει κάποιο κεράτωμα και αυτός ήταν και ένα απο τους λόγους που της ζήτησα να χωρίσουμε. Είχαμε φτάσει στο τσάκ αλλά βρήκε κάποια δικαιολογία και το απέφυγε.
Μου έμεινε απωθημένο και κάποια στιγμή έπιασα τον εαυτό μου να φαντασιώνεται και να σκέφτεται έντονα ερωτικά την μισοτελειωμένη υπόθεση.
Η κοπέλα αυτή έχει τρομερές φυσικές διαισθητικές δυνάμεις λόγω πρότερης ενασχόλησης της με τη μαύρη Μαγεία σε παλαιότερες ενσαρκώσεις και βλέπει στα άλλα πεδία με μεγάλη ευκολία. Με πήρε χαμπάρι λοιπόν και τηλεφώνησε δύο ώρες μετά και μου είπε γελώντας

Τι έγινε μεγάλε; είχαμε ..βλες μεσημεριάτικο και με άφησε φυσικά άφωνο και προσπάθησα να τα μπαλώσω όπως όπως. Η συγκεκριμένη κοπέλα ειχε τη δύναμη να αντιληφθεί και να επεξεργαστεί την σκέψη που έστειλα και να μου την πεί κιόλας.

Η δική σου φαντασίωση όμως φίλε Crystal tear. Μετατρέπεται σε υποβολή πανίσχυρη μάλιστα αφού τελετουργείς και ασκείσαι εσωτερικά. Τετοιες ενέργειες καλέ μου φίλε μας κάνουν μάυρους μάγους απο άγνοια. Διάβασε όποια βιβλία βρείς για τις δυνάμεις του Νού και θα διαπιστώσεις και θεωρητικά το ζήτημα. Ελπίζω να σου έλυσα όσες περισσότερες απορίες μπορούσα χωρίς να ξεφύγουμε πολύ απο το θέμα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς η σκέψη μας είναι το ίδιο σημαντική όσο και τα λόγια που θα πούμε σε κάποιον κατάμουτρα. Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν τις βλέπουμε ότι δεν υπάρχουν και δεν λειτουργούν στο πεδίο τους. προσοχή λοιπόν. Καλές σκέψεις, καλά λόγια και καλές πράξεις σε όλους και όλα όσο δύσκολο και αάν φαίνεται αυτό. Η προσπαθεια σίγουρα δεν βλάπτει.
Λόγω διαφόρων καταστάσεων που είχε βιώσειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 16:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!

ΣΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ Middle Pillar ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ... ΣΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΑΡΑΠΟΛΥ. ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 18:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear,

quote:
γιατι οταν βρισκομαι σε ενα συνηδι΄τό ονειρο η λογική μου δεν πριτανευει τον συναισθιμάτων μου ?

Το παθάινω και γω αυτό..

quote:
τελικά το ονειρο το οδηγισα σε σχεδον ερωτική συναιβρεση

quote:
Ελπίζω οτι η Yami δε θα θυμώσει που ρωτάω για μενα...

Ασφαλώς και όχι.Ίσα ίσα, μέσα και απο δικά σας ερωτήματα, νιώθω ότι βοηθιέμαι επίσης

Yngwie,

quote:
Ενα καλό βιβλίο για την Αστρική προβολή είναι το Yram - Αστρική προβολή των εκδόσεων Ιάμβλιχος. Γραμμένο τον προηγούμενο αιώνα ίσως φανεί στρυφνό αλλά ο αποκρυφιστής που το έγραψε ήξερε τι έγραφε και ποτέ δεν δημοσιοποίησε το όνομα του γιατί δεν το έκρινε αναγκαίο καθώς ήταν εργατης του φωτός.

Το έχω αυτό το βιβλίο.Δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.Οπότε ευκαιρία.Αφού το λες και συ.
Και μόλις μου έλυσες και την απορία γιατί έψαχνα το όνομα του συγγραφέα και δεν το έβρισκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... ποιο τρόπο εχεις να προτίνεις? Γιατι νομίζεις οτι θα βοηθίσει? Γιατι να εκπλαγεί? Αν καποιος κανει μια αναδρομή πως θα ξερει οτι αυτο που βλεπει ειναι ανδρομη και οχι δημιουργιμα της φαντασιας του ?
Αν θεωρει καποιος οτι θα ξεφυγουμε απο το θέμα ας ανοιξει ενα αλο τοπικ.


Αγαπητέ Crystal_Tear. Θα σου αναφέρω παρακάτω κάποια από τα βασικά στοιχεία της καβαλιστικής άποψης για την επίσκεψη των ψυχών. Οι απόψεις αυτές ταυτίζονται σε μεγάλο βαθμό με τις θέσεις του παραδοσιακού Δυτικού Εσωτερισμού. Ας μας συγχωρήσουν οι υπόλοιποι, για το «άσχετο» του θέματος.
Τόπικ με παρόμοια θέματα είμαι σίγουρος ότι θα έχουν ανοιχθεί αρκετά στο Εσωτέρικα, άρα δεν χρειάζεται ένα νέο.
Ο μόνος τρόπος να ξέρει αν είναι αναδρομή ή φαντασία, είναι να ερευνήσει με συμβατικούς τρόπους αν τα πράγματα που είδε (καταστάσεις, ιστορικά γεγονότα, ρούχα, ονόματα, γλώσσες, κ.τ.λ) αντιστοιχούν στην πραγματικότητα και την ιστορική γνώση.
…Όσο για το τι μπορεί να κάνει κανείς σε μια περίπτωση σαν της Yami η προσωπική μου άποψη θα ήταν , ένας ΕΜΠΕΙΡΟΣ τελετουργός να καλέσει το πνεύμα μέσω του ονόματος που της έδωσε, και να το ανακρίνει. (οι επικλήσεις ονομάζονται και έτσι). Επί τη ευκαιρία καλό θα ήταν η Yami να μην αρχίσει να λέει αριστερά-δεξιά το όνομα αυτό, γιατί παρόλο που μπορεί να είναι γνωστό είναι κάτι προσωπικό και που το κέρδισε με το σπαθί της.

Περί της επίσκεψης των ψυχών τώρα:

Σύμφωνα με την καβαλιστική θεώρηση υπάρχουν τρία «είδη» ψυχής μέσα στον άνθρωπο: Οι Νεφές , Ρουάχ, Νεσαμά.
Ο όρος Νεφές αναφέρεται στο κατώτερο μέρος της ψυχής (και του καβαλιστικού δένδρου) και αφορά τον κόσμο της δράσης. Είναι δηλαδή η διάνοια, το τμήμα του εαυτού μας που χρησιμοποιούμε αυτή τη στιγμή που επικοινωνούμε.
Ο όρος Ρουάχ είναι το δεύτερο κομμάτι της ψυχής και αντιστοιχεί στον κόσμο των αισθημάτων. Είναι δηλαδή το τμήμα που μας κάνει αυτό που είμαστε και φερόμαστε στην καθημερινή μας ζωή. Αντιστοιχεί στον δεύτερο κόσμο του δένδρου, αυτόν της δημιουργίας Γετζιρά.
Ο όρος Νεσαμά αναφέρεται στο ανώτερο κομμάτι της ψυχής, αυτό δηλαδή που προέρχεται από το Θείο, και αντιστοιχεί στις τρείς ανώτερες σεφιρώθ.

α) Γκιλγκούλ (Μετεμψύχωση)
Σαν γενικός κανόνας οι Νεφές, Ρουάχ, και Νεσαμά δεν μπορούν να αποκατασταθούν στη διάρκεια μιας μόνο ζωής. . Αντ' αυτού, το πρόσωπο πρέπει πρώτα να πεθάνει και μέσω μιας νέας ενσάρκωσης να ανεβάσει σε ένα νέο επίπεδο την ψυχή του. Αυτό γίνεται μέσω της μετεμψύχωσης της ψυχής σε νέο σώμα.( Εδώ να σημειώσουμε ότι η καθολική εκκλησία ποτέ δεν απέρριψε δογματικά την μετεμψύχωση, αλλά την θεωρεί ως μια προσωπική πίστη και άποψη που μπορεί να έχει ο πιστός).

β) Ιμπούρ (Μετάσταση)
Υπάρχει όμως περίπτωση το άτομο αυτό να μην μπορεί εξαιτίας κάποιων περιορισμών, καταστάσεων, ή ψυχικής αδυναμίας να εκπληρώσει τον σκοπό του. Συμβαίνει τότε, μια ανώτερη ψυχή ενός τζαντίκ (ενός δικαίου) να κατεβεί για να τον βοηθήσει να προσπεράσει τους περιορισμούς της ψυχής του. Το τμήμα της Νεφές του τζαντίκ τότε μπαίνει και εγκαθίσταται στην ψυχή του ατόμου. Αυτό μπορεί να γίνει είτε ακουσίως είτε με κάποια κατάλληλες τελετουργίες.
Το φαινόμενο του διαποτισμού αυτού της ψυχής, είναι γνωστό σαν Ιμπούρ ή εγκυμοσύνη (όπως η γυναίκα που κουβαλάει μέσα της δύο ψυχές). Το όφελος των δύο ψυχών , ανώτερης και κατώτερης, είναι αμοιβαίο μιας και ο αδύναμος καταφέρνει μεμιάς να πραγματοποιήσει άθλους που φαίνονται εκπληκτικοί στους γύρω του, ενώ η ψυχή του τζαντίκ μέσω της προσφοράς της ανέρχεται σε ακόμη υψηλότερο επίπεδο. Η κατάχρηση της δύναμης αυτής πάντως είναι εξαιρετικά σπάνια μιας και η ψυχή πλημμυρισμένη από την αγιότητα, επιθυμεί μόνο τα ανώτερα.
Η κατοχή αυτή είναι πάντα προσωρινή.

γ) Ντιμπούκ (Διακατοχή)
Στον αντίποδα βρίσκεται η κατοχή από μια αρνητική οντότητα . Η κατάσταση αυτή ονομάζεται Ντιμπούκ, δηλαδή προσκόλληση. Η μέθοδος της απαλλαγής από την οντότητα περιλαμβάνει την εκδίωξη του πνεύματος από το σώμα του θύματος (εξορκισμός), την αποκατάσταση της βλάβης στο θύμα με ειδικές προσευχές που καλούνται τικούν, και την όδευση του ντιμπούκ είτε στην πορεία του προς την επόμενη μετενσάρκωση, είτε στην τιμωρία της εξορίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 19:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΒΡΗΚΑ. Yram ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ! :) ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΑΥΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ google. ΙΣΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2006, 19:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yami, όλες οι εσωτερικές διδασκαλίες και οι μεγάλοι μύστες έχουν/είχαν σαν βασική αρχή την αυταπάρνηση της ύλης, και την δραστική αντιμετώπιση των επιθυμιων των πόθων του εγωισμού κτλ. πριν οποιοδήποτε βήμα στην εσωτερική αναζήτηση και πρακτική της. Για τα δικά μου δεδομένα και με τη δικιά μου αντίληψη οι επιθυμίες σου τα πάθη σου και ο εγωισμός σου διακρίνονται σε όλα τα μηνύματα σου, στον τρόπο που σκέφτεσαι και που θες να δράσεις. Αυτά σε καθοδηγούν κατά τη γνώμη μου, και συγνώμη αν κάνω λάθος η είμαι κάπως καυστικός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2006, 21:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear, το έχω δει αυτό.Δεν έχει επώνυμο?

Γεια σου Protector

quote:
Yami, όλες οι εσωτερικές διδασκαλίες και οι μεγάλοι μύστες έχουν/είχαν σαν βασική αρχή την αυταπάρνηση της ύλης, και την δραστική αντιμετώπιση των επιθυμιων των πόθων του εγωισμού κτλ. πριν οποιοδήποτε βήμα στην εσωτερική αναζήτηση και πρακτική της.

Κατανοητό.Αλλά για μένα όλα αυτά δεν συμβαίνουν ένα βήμα πριν απο την εσωτερική αναζήτηση αλλά αφού βρίσκεσαι ήδη στην πορεία της εσωτερικής αναζήτησης.Στην θεωρητική αναζήτηση.

Νομίζω ότι όταν βρίσκεσαι στο αστρικό έχει να κάνει περισσότερο με την ψυχή παρά με το φυσικό σώμα.Για τα συναισθήματα, τα πάθη κτλ καμία αντίρρηση.

quote:
Για τα δικά μου δεδομένα και με τη δικιά μου αντίληψη οι επιθυμίες σου τα πάθη σου και ο εγωισμός σου διακρίνονται σε όλα τα μηνύματα σου, στον τρόπο που σκέφτεσαι και που θες να δράσεις.Αυτά σε καθοδηγούν κατά τη γνώμη μου, και συγνώμη αν κάνω λάθος η είμαι κάπως καυστικός..

Είναι αλήθεια πως μπορεί να δίνω αυτή την εντύπωση.
Και για μένα ένας άνθρωπος που λέει στα ίσα την γνώμη του, δεν είναι καυστικός αλλά απλά ντόμπρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 04:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ yami , δεν σκεφτικα οτι το YRAM ειναι ψευδονιμο... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stacey
Διαγραμμένος Λογαριασμός


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 08:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stacey  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

__________________________________________________
Το μήνυμα μεταφέρθηκε σε
δεσμευμένο χώρο
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 11:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Protector μου εάν ξέρεις έστω και έναν άνθρωπο που δεν έχει, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο, αυτά που αναφέρεις θα ήθελα να τον δω. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο πλήρη έλεγχο, άλλωστε ποιός λέει ότι είναι κακά όλα αυτά?
Ο άνθρωπος τα έχει, αυτά και άλλα πολλά, γιατί τα χρειάζεται, είναι απαραίτητα για την εξέλιξή του.


Yami μου σχετικά με το θέμα, κρίμα που χρησιμοποίησες κάποια ονόματα δύναμης, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα εάν απλά ρωτούσες και επιπλέον θα προβληματιζόσουν. Τώρα πιστεύεις ότι υπάρχει αρνητική και θετική οντότητα και σε έσωσαν τα λόγια που είπες.
Ξέρεις πότε κινδυνεύεις Yami μου? όταν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου και προσπαθείς να παίξεις με αυτόν.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έπαιζες και έτσι δεν κινδύνευες.

Θα σκεφτείς πιθανόν που το ξέρεις εσύ ότι δεν θα κινδύνευα και που ξέρεις τι είναι αυτό, τι σημασία έχει όμως για σένα, δεν έχει καμμία αξία γιατί είναι απλά λόγια, δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το βίωμα.

Αυτό που μπορώ να πω είναι μην ανησυχείς, δεν πιστεύω ότι κινδυνεύεις από αυτό που βλέπεις, γι΄αυτό που θα πρέπει να ανησυχείς είναι ότι του δίνεις μεγαλύτερο χώρο από ότι πρέπει. Μην το ενδυναμώνεις με την επιθυμία σου να το βλέπεις συνεχώς, ήρθε για να σε βοηθήσει σε μιά συγκεκριμένη κατάσταση που βίωνες και θα εμφανιζόταν ξανά όταν το χρειαζόσουν.
Θεωρώ ότι έχεις φέρει άθελά σου μιά ανισορροπία σε σένα και πρέπει να την αποκαταστήσεις, πιστεύω πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να επικεντρωθείς σε ότι αντιμετωπίζεις στην καθημερινή σου ζωή και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις γιατί αντιδράς με τον α ή β τρόπο και βέβαια να ζήσεις εκεί.

Δεν είναι κάτι που γίνεται από την μιά στιγμή στην άλλη, είναι επίπονο και χρονοβόρο, κανένας δεν θα δουλέψει για σένα, κανένας δεν θα βαδίσει για σένα τον δρόμο, εσύ μόνη σου θα πέφτεις και θα ξανασηκώνεσαι, θα απογοητεύεσαι και θα χαίρεσαι και εδώ μπορούμε όλοι μαζί να συζητάμε προσπαθώντας να ξεμπλέξουμε το κουβάρι των σκέψεών μας.

Αυτά που είπαν όλα τα παιδιά δεν λέω ότι δεν έχουν βάση, δεν λέω ότι δεν ισχύουν, όλοι είναι άνθρωποι που έχουν, ο καθένας με τον τρόπο του, ψαχτεί για την πνευματική τους εξέλιξη. Στα μηνύματά τους θα βρεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν, εάν τα σκεφτείς, να κατανοήσεις λίγο περισσότερο αρκετά θέματα εσωτερισμού.

Επί του συγκεκριμένου θέματος είπα την γνώμη μου που ούτως ή άλλως δεν θα σε επηρεάσει και πολύ, είναι σίγουρο ότι θα κάνεις αυτό που πιστεύεις εσύ σωστό.

Ελπίζω παιδιά να μην πρόσβαλα κάποιον με όσα έγραψα, φαίνονται αντίθετα από ότι είπατε, στην ουσία όμως δεν είναι και τόσο. Εάν κάτι από τα λόγια μου δεν είναι προσεγμένο και το θεωρήσετε αγενές ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να μου το επισημάνετε ώστε να τοποθετηθώ εκ νέου διορθώνοντάς το.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 17:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα καλή μου φίλη Pyramid όπως και σε όλους τους υπολοιπους φίλους. Ελπίζω να μου επιτρέπεις να σχολιάσω με αγάπη πάντα μερικά πράγματα που έγραψες και έτσι να αναπτύξουμε έναν γόνιμο διάλογο πάνω σε αυτά.

quote:
Protector μου εάν ξέρεις έστω και έναν άνθρωπο που δεν έχει, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο, αυτά που αναφέρεις θα ήθελα να τον δω. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο πλήρη έλεγχο, άλλωστε ποιός λέει ότι είναι κακά όλα αυτά?
Ο άνθρωπος τα έχει, αυτά και άλλα πολλά, γιατί τα χρειάζεται, είναι απαραίτητα για την εξέλιξή του.

Θα ήθελα να ρωτήσω καλή μου φίλη πραγματικά πιστεύεις καθ ολοκληρία ότι τα πάθη, τα ελλατώματα και τα συναφή είναι απαραίτητα για την εξέλιξη κάποιου? Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά θα το αναλύσω κιόλας περαιτέρω. Ναι , είναι δεδομένο ότι κάποιος άνθρωπος μέσω αυτών θα φάει τα μούτρα του και θα μάθει. Είναι αυτό που έλεγε η παράδοση για την αργή σπειροειδή εξέλιξη μέσα απο χιλιάδες ενσαρκώσεις ενός ανθρώπου.

Για ποιό λόγο όμως εντός των ιερατείων και των μυητικών ταγμάτων γινόταν τρομερή προσπάθεια να εξαλειφθούν??? Για να επιταχυνθεί η εξέλιξη κάποιου, να τουρμπίσει.
Προσωπικά πάντως έχω γνωρίσει στη ζωή μου δύο τρία τέτοια άτομα που ζούσαν και ζούν μονο για την κοσμική εξέλιξη και μόνο που βρίσκεσαι στην άυρα τους αισθάνεσαι ότι ανασαίνεις καλύτερα (ενεργειακά μιλώντας).
Το λέω όμως με πλήρη συνείδηση και το υπογράφω ότι άνθρωποι χωρίς κάποιο ικανοποιητικό ξεχέρσωμα φοβιών, ανασφαλειών, επιθυμιών κτλ είναι παντελώς ακατάλληλοι για πρακτικό έργο αποκρυφισμού καθώς θα πέσουν άμεσα θύματα του μεγαλύτερου εχθρού τους του ίδιου τους του κατώτερου εαυτού.
Οπως έλεγε και η Fortune μυημένος καλείται αυτός που στα μάτια του αντικρύζουμε τα μάτια του Ανώτερου εαυτού του. Πάντως εάν γνωρίσεις ανθρώπους που στο εύχομαι οι οποιοι θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν Adepts και τους συγκρινεις με τον μεσο άνθρωπο που κυκλοφορεί στο δρόμο πιθανά να αναθεωρήσεις τις απόψεις του όπως είχα κάνει παλιότερα και ο ίδιος.

quote:
Yami μου σχετικά με το θέμα, κρίμα που χρησιμοποίησες κάποια ονόματα δύναμης, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα εάν απλά ρωτούσες και επιπλέον θα προβληματιζόσουν. Τώρα πιστεύεις ότι υπάρχει αρνητική και θετική οντότητα και σε έσωσαν τα λόγια που είπες.
Ξέρεις πότε κινδυνεύεις Yami μου? όταν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου και προσπαθείς να παίξεις με αυτόν.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έπαιζες και έτσι δεν κινδύνευες.

Εδώ καλή μου φίλη Pyramid δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς??? Δηλαδή εάν τον ρωτούσε (ποιόν??? Τι???) θα απαντούσε το αστρικό καλούπι ή ο εσωτερικός του επισκέπτης, την αλήθεια?????.

Σκοπεύω μόλις βρώ τον χρόνο να γράψω ένα μεγάλο άρθρο για το πρακτικό τσεκάρισμα στα πεδία επισυνάπτοντας και quotes απο διακεκριμένους εσωτεριστές. Δεν επιβιώνεις έξω στο Αστρικό πεδίο χωρίς αυτές τις τεχνικές εκτός εάν ταξιδέυει κανείς στα όμορφα λιβαδάκια του υποσυνειδητου του.

quote:
Θα σκεφτείς πιθανόν που το ξέρεις εσύ ότι δεν θα κινδύνευα και που ξέρεις τι είναι αυτό, τι σημασία έχει όμως για σένα, δεν έχει καμμία αξία γιατί είναι απλά λόγια, δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το βίωμα.

H βιωματική εμπειρία όντως δεν διαπραγματεύεται και θα συμφωνήσω εδώ.

quote:
Αυτό που μπορώ να πω είναι μην ανησυχείς, δεν πιστεύω ότι κινδυνεύεις από αυτό που βλέπεις, γι΄αυτό που θα πρέπει να ανησυχείς είναι ότι του δίνεις μεγαλύτερο χώρο από ότι πρέπει. Μην το ενδυναμώνεις με την επιθυμία σου να το βλέπεις συνεχώς, ήρθε για να σε βοηθήσει σε μιά συγκεκριμένη κατάσταση που βίωνες και θα εμφανιζόταν ξανά όταν το χρειαζόσουν.
Θεωρώ ότι έχεις φέρει άθελά σου μιά ανισορροπία σε σένα και πρέπει να την αποκαταστήσεις, πιστεύω πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να επικεντρωθείς σε ότι αντιμετωπίζεις στην καθημερινή σου ζωή και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις γιατί αντιδράς με τον α ή β τρόπο και βέβαια να ζήσεις εκεί.

Εδω καλή μου φίλη έχω την εντύπωση ότι δίνεις ρεαλιστική –λογική- φυσική διάσταση ανάλυσης σε κάτι που δεν λειτουργεί με όρους του φυσικού πεδίου και αυτό θα μπορούσε να μην αποτελεί και πολύ καλή συμβουλή για την φίλη μας καθώς πιστεύω ότι το προβλημα της δεν προσεγγίζεται με ψυχολογική ή ψυχιατρική μέθοδο αλλά χρήζει άμεσα πρακτικής αποκρυφιστικής προσέγγισης.

Εδώ θα παραθέσω τα λόγια του μεγάλου αποκρυφιστή Stanislas de Guaita της Γαλλικής Σχολής.

Ο Ναός του Σολομώντα στηριζόταν σε δύο στήλες: Ιαχίν και Μποάζ, το Ενεργητικό και το Παθητικό, η ορμή και η αντίσταση, η Ελευθερία και η Αναγκαιότητα, το Εγώ και το Μη-Εγώ. Οι ίδιες στήλες διακοσμούν το περιστύλιο του Ναού της Επιστήμης,συμβολίζοντας την Εμπειρία και την Παράδοση.

Η Εμπειρία δεν είναι τα πάντα. Αν περιπλανάται κανείς χωρίς οδηγό σε ξένη χώρα, σίγουρα θα χαθεί.

Η Παράδοση δεν είναι τα πάντα. Γρήγορα γίνεται νεκρό γράμμα για οποιονδήποτε δεν παίρνει την πρωτοβουλία να ελέγξει τις αλήθειές της.

Πολλοί, αδίκως, ακολουθούν αυτόν τον παθητικό τρόπο για να γνωρίσουν την Αλήθεια.

Ο διαλογισμός επί των αποκρύφων έργων απορροφά κατά αποκλειστικότητα τους περισσότερους ερευνητές, θα λέγαμε τους πιο σοβαρούς - που ενδιαφέρονται για τα προβλήματα του μυστικισμού. Αλλά η προσπάθεια για να μυηθεί κανείς δεν περιορίζεται μονάχα σε μία θεωρητική αφομοίωση των αρχών. Φuσικά, αυτός βέβαια δεν είναι λόγος για να αγνοήσουμε το γραπτό έργο των διδασκάλων, και ταυτόχρονα δεν δίνουμε σημασία στον αλαζόνα και μεγαλομανή που νομίζει ότι με την οργιάζουσα φαντασία του, πως υπερκαλύπτει τη μελέτη των κλασικών του Εσωτερισμού.

Αυτή πάντως η μελέτη δεν επαρκεί. Πρέπει ακόμη να ριψοκινδυνεύσει και να περιπλανηθεί με αποφασιστικότητα μέσα στα ερέβη ενός άγνωστου κόσμου για να κατακτήσει το αληθές. Eτσι, ο αποκρυφιστής ξεχωρίζοντας από τον απλό πολυμαθή, που ενδιαφέρεται μονάχα για τις διαμάχες απόψεων, τείνει να διεισδύσει στην ουσία των πραγμάτων και να αποκωδικοποιήσει το μεγάλο μνημείο της φύσεως, που είναι γραμμένο εσωτερικά όπως και εξωτερικά.

Πιστεύω ότι το παραπάνω είναι διαφωτιστικοτατο ειδικά στην τελευταία παράγραφο.

quote:
Δεν είναι κάτι που γίνεται από την μιά στιγμή στην άλλη, είναι επίπονο και χρονοβόρο, κανένας δεν θα δουλέψει για σένα, κανένας δεν θα βαδίσει για σένα τον δρόμο, εσύ μόνη σου θα πέφτεις και θα ξανασηκώνεσαι, θα απογοητεύεσαι και θα χαίρεσαι και εδώ μπορούμε όλοι μαζί να συζητάμε προσπαθώντας να ξεμπλέξουμε το κουβάρι των σκέψεών μας.

Συμφωνώ απολύτως στα παραπάνω αλλά η συζήτηση εδώ δεν λύνει το πρόβλημα της καθώς το στοιχειακό που έχει φτιάξει έχει μία απόλυτη επιρροή επάνω της και ψάχνεται ακόμα και σε άλλα φόρουμς για να βρεί τις φόρμουλες να το ζωοποιήσει. (Yami εάν είμαι ψευδής σχολίασε με σε παρακαλώ)

quote:
Αυτά που είπαν όλα τα παιδιά δεν λέω ότι δεν έχουν βάση, δεν λέω ότι δεν ισχύουν, όλοι είναι άνθρωποι που έχουν, ο καθένας με τον τρόπο του, ψαχτεί για την πνευματική τους εξέλιξη. Στα μηνύματά τους θα βρεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν, εάν τα σκεφτείς, να κατανοήσεις λίγο περισσότερο αρκετά θέματα εσωτερισμού.

Ειδικά τα τελευταία βιώνονται είτε διάβάζονται και βιώνονται , οι άλλοι συνδυασμοί δεν αποδίδουν δυστυχώς.

quote:
Επί του συγκεκριμένου θέματος είπα την γνώμη μου που ούτως ή άλλως δεν θα σε επηρεάσει και πολύ, είναι σίγουρο ότι θα κάνεις αυτό που πιστεύεις εσύ σωστό.

Ευχομαι όλοι της οι οδηγοί να συνδράμουν για να το κάνει αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ανοίξει τα πνευματικά της ώτα και να τους ακούσει

quote:
Ελπίζω παιδιά να μην πρόσβαλα κάποιον με όσα έγραψα, φαίνονται αντίθετα από ότι είπατε, στην ουσία όμως δεν είναι και τόσο. Εάν κάτι από τα λόγια μου δεν είναι προσεγμένο και το θεωρήσετε αγενές ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να μου το επισημάνετε ώστε να τοποθετηθώ εκ νέου διορθώνοντάς το.

Αυτό δεν χρειαζόταν να το γράψεις καλή μου, είσαι πάντοτε ευγενική,σαφής,μετρημένη και μεστωμένη στις απόψεις σου και συγνώμη εάν παρέθεσα σχολιασμούς σε όλο το πόστ σου αλλά διαισθάνομαι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά στην περίπτωση της και έχω δεί αρκετά για να το βεβαιώσω και πρακτικά ως πρός την έκβαση του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 19:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα είναι πολύ σπάνιο να βρεις κάποιον άνθρωπο απόλυτα χωρίς εγωισμούς πάθη κτλ. Όμως άλλο να θες να βγεις με ένα αγόρι και να σου λένε όλες οι φίλες σου να μη βγεις επειδή είναι «κακός» και εσύ από εγωισμό και πάθος για αυτόν να τις αγνοείς και να κάνεις του κεφαλιού σου ελπίζοντας κάποτε να γίνει καλός η ότι δεν είναι αυτό που δείχνει…και άλλο να προσπαθείς να ασκήσεις πρακτικό εσωτερισμό παρακινούμενος-η τυφλά από πάθος επιθυμία χωρίς καθαρή σκέψη προσπαθώντας να δημιουργήσεις κάτι στον φυσικό κόσμο για να ικανοποιήσεις το Εγώ σου. Τουλάχιστον όταν μπλέκεις στα βαθιά να προσπαθείς να πράττεις ανιδιοτελώς, εσένα βοηθάς από ένα μπούμερανγκ που κάποια στιγμή θα γυρίσει. Δε χρειάζεται να εξαλείψεις τα πάθη σου εντελώς αλλά είναι σημαντικό να τα γνωρίζεις και να μπορείς να επεξεργάζεσαι τις πληροφορίες κάνοντας τα στην άκρη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 20:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Pyramid

Η τοποθέτηση σου συνοψίζεται από το γνωστό και ειπωμένο από πολλούς ότι:
«δεν υπάρχει αυθύπαρκτο κακό, αλλά το σκότος είναι η έλλειψη φωτός».
Γνώμη σου και σεβαστή.
Όμως γνώμη μου και Βίωμα μου είναι ότι υπάρχει κακό, με αντικειμενική υπόσταση, δυνατό στο αιθερικό πεδίο.
Και όταν λέμε κακό δεν εννοούμε μόνο τους ίνκουμπους ή τους ψευτοδαίμονες της Goetia, αλλά οντότητες τόσο ξένες στην φύση που τα κεριά δεν φωτίζουν και που οι διακόπτες του ηλεκτρικού αρνούνται να λειτουργήσουν. Αν εσύ ή κάποιος άλλος με το “positive thinking” και το «σκέψου ότι όλα είναι καλά, και θα γίνουν», μπορεί να το αντιμετωπίσει, τότε πες μου το.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 21:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ αλήθεια πιστεύεις οτι το θέμα της φιλης Yami ειναι κατι τόσο σοβαρό? Έχει να κάνει με τόσο έντονο Κακό? Η απλα θές να μας πεις οτι χρίζει άμεσεις φροντίδας και οτι δεν πρέπει να αδιφορίσει η φιλη Yami?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 21:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Crystal_tear

Το δεύτερο. Γνώμη όμως σημαίνει "μου αρέσει ο μουσακάς όχι το παστίτσιο". Δεν σημαίνει: "μην βάζεις ιώδιο στην πληγή, γιατί έτσι νομίζω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 00:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά τις εύστοχες παρατηρήσεις των φίλων protector και ΟΚΤΙΝΟΜΟΥ θα ήθελα να ξανακρούσω τον κώδωνα του κινδύνου για τις οντότητες και κινδύνους του Αστρικού που όπως σωστά λέει ο φίλος ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ ινκουμπους και «δαίμονες» της Goetia είναι πίτουρα (άν και ένας απο τελευταίους οπως έγραψα σε παλαιότερα πόστ με εκτόξευσε ή 5 μέτρα εκτός κύκλου μετά απο ελλειπές κλεισιμο σχεδόν 20 χρόνια πρίν) εμπρός στους μάυρους που κυκλοφορούν στο Αστρικό και όχι μόνο.

Παραθέτω την άποψη ενός Αυστραλού Μάγου με τον οποίο είχα επικοινωνία μέσω email παλαιότερα. Σε κάποιο email που του έστειλε κάποιος άλλος σχετικά με την Αστρική προβολή και τους κινδύνους του απάντησε σχετικά με το Αστρικό.

quote:
Ναι , μπορεί να πεθάνεις εκεί. Τόσο ο φυσικός θάνατος όσο και μία περισσότερο μόνιμη μορφή πνευματικής αποσύνθεσης,εάν ο αντίπαλος είναι δυνατός και αρκετά εκπαιδευμένος, είναι δυνατά.

Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν μεγάλο πρόβλημα με επιθέσεις συχνά εκεί έξω. Ολα εξαρτώνται απο το πώς άγεις τον εαυτό σου και το πού πας. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αρνητικές παρενοχλήσεις ενώ είναι κανείς στο Αστρικό πεδίο ελκύονται συνήθως σε ανθρώπους οι οποίοι έχουν λιμνάζουσες αρνητικές ενέργειες εντός τους λόγω έλλειψης κατάλληλου «εξαγνισμού» (εάν είναι καταθλιπτικοί, θυμωμένοι κτλ τότε αυτό θα μπορούσε να ελκύσει κάποια αρνητικά πράγματα-όντα επάνω σου).

Είχα μεγάλα προβλήματα για πολύ καιρό με ψυχικές/αστρικές επιθέσεις εξαιτίας του τρόπου με τον οποίο συνέδεα τον εαυτό μου ενώ ήμουν στο Αστρικό πεδίο, καθώς και με ποιον /τί είχα επαφές αστρικά ή φυσικά και όλη η συσσωρευμένη συναισθηματική αρνητικότητα εντός μου δεν βοήθησε επίσης με το όλο θέμα.




Για να γίνει αντιληπτό το τι σημαίνει μπαινω και διεισδύω σε ένα αστρικό καλούπι εάν γνωρίζω το πώς, και πως μπορώ να φάω ενέργεια απο τους άλλους, θα αναφέρω ένα απόσπασμα απο την αυτοβιογραφία του παραπάνω Αυστραλού Μάγου ο οποίος είναι ειλικρινέστατος σε αυτά που γράφει γιατί είχα παραπλήσιες και όμοιες εμπειρίες στο μονοπάτι όπως ακριβώς τις αναφέρει και απο τις εμπειρίες του και τις αντίστοιχες δικές μου συνάγω το συμπέρασμα ότι είναι αληθής,πολύ έμπειρος στην πρακτική και όχι θεωρητικολόγος .

Ο συγκεκριμένος τύπος (amoris)στην αυτοβιογραφία του γράφει για μία περίοδο της ζωής του που μετά απο πολλά κουφά συμβάντα έψαχνε να βρεί κάποιον να τον μυήσει και να του δώσει περισσότερη γνωση. Κάποια στιγμή ειδοποιήθηκε απο τα πεδία ότι κάποιος φίλος της οικογένειας ήταν αυτός που είχε την γνώση να τον μυήσει και τον είδε οραματιστικά.
Γρήγορα του δόθηκε η ευκαιρία να τον γνωρίσει και στο φυσικό πεδίο και να αναπτύξουν μία είδους φιλία αλλά ο «μύστης» που τον ανέλαβε και τον μύησε δεν ήταν και ο καλύτερος χαρακτήρας. Ελεγε λίγα , ήταν φειδωλός στα λόγια και με ένα αέρα μυστηρίου γύρω του και εξασκούσε κατά τα λεγόμενα του Θελημική μαγεία (Aleister Crowley). Ο amoris λοιπόν σε εκείνη τη φάση δεν είχε τις γνώσεις και την αστρική πείρα να καταλάβει τι γινόταν με τον «δάσκαλο» του.

Αργότερα όμως γνώρισε μία άλλη παρέα οι οποίοι ήταν πραγματικοί Λευκοί μυημένοι και σε μία φάση πρακτικών αντιλήφθηκαν αστρικά ότι υπήρχαν σύνδεσμοι links που απορροφούσαν ενέργεια τους οποίους είχε φτιάξει ο προηγούμενος κακός «μύστης» και οι οποίοι δεν περιελάμβαναν μόνο τον amoris αλλά και άλλους φίλους του. Παραθέτω την μετάφραση απο την αυτοβιογραφια του βάζοντας σε παρένθεση κάποιες επεξηγήσεις για την καλύτερη κατανόηση.

quote:
Αφού ανακαλύψαμε τι ήταν αυτός ο άνθρωπος (θα τον πούμε ο κακός μύστης)αρχισαμε να παρατηρούμε μερικά προβλήματα. Ο αστρικός διορατικός έλεγχος ( οι καινούργιοι λευκοί μυημένοι φίλοι του έλεγξαν αστρικά τι συμβαίνει) έδειξε ότι υπήρχαν λίνκς ενωμένα με μένα και ότι αυτά τα λίνκς είχαν και ένα τρόπο περαιτέρω διασύνδεσης με άλλους ανθρώπους που έρχονταν σε επαφή μαζί μου.

Οι άλλοι συνεργάτες του «φίλου μου» (εννοεί του κακου μύστη) βρήκαν τρόπο πως να κάψουνε αυτά τα δευτερεύοντα λίνκς απο τους εαυτούς τους , και δεν ήταν καθόλου ευτυχισμένοι με το να βρίσκονται γύρω μου, και πληροφορήθηκα για τις ενέργεις τους.Επίσης διδάχθηκα (απο τους λευκούς μυημένους) να δημιουργώ αστρικές δομές και τεχνητα στοιχειακά υπηρετικού χαρακτήρα για την δική μου προστασία.

Οι διακοπές στο τέλος αυτού του έτους ήταν τραυματικές για μένα με ψυχικό ανταρτοπόλεμο μεταξύ του εαυτού μου ,των φίλων μου και του ανθρώπου αυτού (του κακού μύστη).

Περισσότερες πνευματικές επαφές άρχισαν να εμφανίζονται στη ζωή μας αργότερα όπως οι «δράκοι» ή με όποιο άλλο όνομα αποκαλούνται αυτά τα συγκεριμένα στοιχειακά πνεύματα- και μας έδωσαν την γνώση τους και τη βοήθεια τους στα παραπάνω θεματα. Οταν τα πράγματα τοποθετήθηκαν κάτω απο ένα ρεαλιστικό πρίσμα τότε καταλάβαμε ότι ο άνθρωπος που πολεμούσαμε (ο κακός μύστης) δεν ήταν τελικά καθόλου παντοδύναμος όπως έδειχνε αρχικά.

Οι μέθοδοι του ήταν χονδροειδείς και αραφινάριστες παρόλο που εξασκούνταν στην μαγεία για πληθώρα ετών.
Ποιό ήταν το μεγαλύτερο λάθος του??? Νομίζοντας ότι θα μπορούσε να κάνει οτιδήποτε με τον οποιονδήποτε επειδή νόμιζε ότι είχε γνώση που δεν την κατείχε κανείς άλλος.

Είχε πρόβλημα με το Εγώ του , ισως να πίστευε ότι οι εργασίες του ήταν «ιερές» κατά κάποιο τρόπο και κατά συνέπεια θεωρούσε απαραίτητη και επιβεβλημένη την προσωπική ενέργεια άλλων ανθρώπων.

Εξαιτίας μίας ασταθειας ενεργειακής που είχε , ήταν ανίκανος να μεταβολίσει την κοσμική ενέργεια απο τα κοσμικά ενεργειακά πεδία όπως οι περισσότεροι άνθρωποι κα κατά συνέπεια βρήκε ένα τρόπο να ρουφά έτοιμη και ήδη μεταβολισμένη ενέργεια απο άλλους ανθρώπους με σκοπό να κατασκευάσει αστρικά έναν Ενωχιανό Ναό, ποιός ξέρει τι ήταν ικανός να κάνει μετά εάν το κατάφερνε αυτό.

Κοιτώντας αυτόν μερικά χρόνια αργότερα βλέπουμε μία εκδηλη παραμόρφωση και αστάθεια ενέργειας που είναι πρόδηλη. Με λίγο αστρικό ψάξιμο βρήκαμε ότι είχε ξανακάνει το ίδιο και ρουφούσε ενέργεια και σε άλλες ζωές με σκοπό την ανάπτυξη προσωπικής δύναμης για τις ανάγκες του.

Μας πήρε πολύ λίγη προσπάθεια να τον σταματήσουμε απο το να μας επιτίθεται και να θυματοποιεί άλλους απο τη στιγμή που ξέραμε τι έκανε και το πώς το έκανε.Μετρήσαμε τουλάχιστον άλλους 15 ανθρώπους που είχαν συνδεδεμένα λίνκς μαζί του έκτοτε. Παρατήρησα ότι ξόδεψε χρόνο αργότερα (ο κακός μύστης) για να συνέρθει και άρχισε να ρέπει προς τον αλκοολισμό απο την στιγμή που του κόψαμε τα φτερά.



Αυτοί είναι λίγοι απο τους κινδύνους που παίζουν έξω. Πολλοί λένε διάφορα για το αβλαβές της όλης κατάστασης και νεοι συγγραφείς, επιστημονες αλλά και διδάσκαλοι ταγμάτων αλλά προσωπικά μερικά απο αυτά τα ακούω βερεσέ καθώς αλλιώς είναι να βγάλεις τη μύτη στο παράθυρο να δείς εάν βρέχει και άλλο να τρέχεις με βρεγμένα ρούχα μέσα στη βροχή που η πνευμονία παραμονεύει.

Οι παντός είδους αρχαιοι μυούμενοι(Αιγύπτιοι, Ασσύριοι, Ελληνες, Βαβυλώνιοι, Ινδοί κτλ) όλοι προετοιμάζονταν και εξαγνίζονταν και παρουσία έμπειρων μυστών άφηναν το σώμα τους και έβγαιναν εκεί έξω και το μόνο που δεν έχουμε ακούσει και πολύ τελευταία είναι και ραντεβού στο Αστρικό.,σε μία εφημερίδα μάλιστα έλεγε για το πανεπιστήμιο Princeton και τα επιστημονικά πειράματα που διεξήγαγαν εκεί άν θυμάμαι και η λεζάντα ήταν ζήσε στο Αστρικό πεδίο ευτυχισμένες στιγμές, φάε παγωτό,πήγαινε διακοπές κτλ κτλ Ελεος.

Τέτοιες διαπομπεύσεις των Μυστηρίων ίσως να κόστιζαν τη ζωή ή τον δημόσιο χλευασμό σε κάποιο μυούμενο 3.000 χρονια πρίν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 00:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear, το Yram δεν είχα φανταστεί ότι θα μπορούσε να ήταν ψευδόνυμο. Νόμιζα ότι ήταν απλά το μικρό του.

Γεια σου, Stacey

quote:
ΓΙΑΤΙ θέλεις να το κάνεις αυτό ? Ποιος είναι ο λόγος δηλ. να φτιάξεις μια οντότητα, ενώ είσαι 23 χρονών και μπορείς να έχεις γύρω σου όσες "οντότητες" γουστάρεις ?

Μ' αρέσει, γιατί μπήκες "δυναμικά" στον.. αγώνα.Κατεθείαν στο ψητό
Απαντάω λοιπόν: Οι "οντότητες" που αναφέρεσαι, μόνο φιλικά ένστικτα μου ξυπνάνε μέχρι στιγμής.Αν υπάρχει κάποιος σ΄αυτή την συμβατή πραγματικότητα, που να μου ξυπνάει το.. κάτι άλλο,άργησε.Τον πρόλαβε ο άλλος..
Και εξάλλου δεν βρίσκεις εύκολα "οντότητες" σαν αυτές που λες εσύ,να σταματάνε στη κυριολεξία μέχρι και το χρόνο για να σου γλιτώσουν τη ζωή.


Pyramid, τι κάνεις?

quote:
Ξέρεις πότε κινδυνεύεις Yami μου? όταν δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου και προσπαθείς να παίξεις με αυτόν.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έπαιζες και έτσι δεν κινδύνευες.

Συμφωνώ Pyramid.Και θέλω να πιστεύω, πως πράγματι έτσι είναι.

quote:
Μην το ενδυναμώνεις με την επιθυμία σου να το βλέπεις συνεχώς, ήρθε για να σε βοηθήσει σε μιά συγκεκριμένη κατάσταση που βίωνες και θα εμφανιζόταν ξανά όταν το χρειαζόσουν.

Είναι πολύ δύσκολο, να μην επιθυμώ να τον βλέπω
Και δεν πιστεύω ότι είναι κάτι εντελώς μεταφυσικό να θέλω να περνάω περισσότερο χρόνο με ένα άτομο, που κάνουμε μαζί τις πιο ενδιαφέροντες συζητήσεις και γενικά περνάμε απερίγραπτα φανταστικές στιγμές.Ή μάλλον καλύτερα..ονειρικές

quote:
Θεωρώ ότι έχεις φέρει άθελά σου μιά ανισορροπία σε σένα και πρέπει να την αποκαταστήσεις, πιστεύω πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το να επικεντρωθείς σε ότι αντιμετωπίζεις στην καθημερινή σου ζωή και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις γιατί αντιδράς με τον α ή β τρόπο και βέβαια να ζήσεις εκεί.

Pyramid, σε διαβεβαιώνω ότι,είμαι εντελώς φυσιολογική στη ζωή μου(όσο μπορεί να είναι μια κοπέλα 23 χρονών)κατα τα άλλα.
Έχω μια δουλειά, φίλους, γνωστούς,τα πάω καλά και γενικά αισθάνομαι ότι δεν μου λείπει κάτι.
Θέλουμε δεν θέλουμε, επιβιώνουμε, και μερικοί απο μας ξέρουν και να ζούνε στο φυσικό.Αλλά για μένα, είναι κρίμα να επισκεπτόμαστε το αστρικό και να μη το ζούμε και αυτό όσο είμαστε εκεί.
Εξάλλου προυπόθεση για να είσαι συνειδητός και να ζεις στο αστρικό, είναι να ζεις πρώτα τη "συμβατή πραγματικότητα" (φυσικό πεδίο), πιο συνειδητός

quote:
Αυτά που είπαν όλα τα παιδιά δεν λέω ότι δεν έχουν βάση, δεν λέω ότι δεν ισχύουν, όλοι είναι άνθρωποι που έχουν, ο καθένας με τον τρόπο του, ψαχτεί για την πνευματική τους εξέλιξη. Στα μηνύματά τους θα βρεις πράγματα που θα σε βοηθήσουν, εάν τα σκεφτείς, να κατανοήσεις λίγο περισσότερο αρκετά θέματα εσωτερισμού.

Και είναι αλήθεια.Δεν πίστευα στην αρχή ότι θα έβρισκα τόσο εύκολα ανθρώπους με τους οποίους θα μπορούσα να συζητήσω ένα τέτοιου είδους.. "πρόβλημα", και να καταλάβουν, πόσο μάλλον να με συμβουλέψουν ο καθένας απ' την σκοπιά του και ανάλογα την εμπειρία του.

Και με την ευκαιρία να τους ευχαριστήσω όλους εδώ,(και αυτούς που απλά διαβάζουν χωρίς να έχουν απαντήσει) γιατί και μόνο η παρουσία σας-τους σημαίνει πολλά για μένα


Γεια σου Yngwie,

quote:
Σκοπεύω μόλις βρώ τον χρόνο να γράψω ένα μεγάλο άρθρο για το πρακτικό τσεκάρισμα στα πεδία επισυνάπτοντας και quotes απο διακεκριμένους εσωτεριστές.

quote:
καθώς πιστεύω ότι το προβλημα της δεν προσεγγίζεται με ψυχολογική ή ψυχιατρική μέθοδο αλλά χρήζει άμεσα πρακτικής αποκρυφιστικής προσέγγισης.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να πω ότι δεν παίρνω κανενός είδους φάρμακα.
Είμαι εντελώς εναντίον.

quote:
Συμφωνώ απολύτως στα παραπάνω αλλά η συζήτηση εδώ δεν λύνει το πρόβλημα της καθώς το στοιχειακό που έχει φτιάξει έχει μία απόλυτη επιρροή επάνω της και ψάχνεται ακόμα και σε άλλα φόρουμς για να βρεί τις φόρμουλες να το ζωοποιήσει. (Yami εάν είμαι ψευδής σχολίασε με σε παρακαλώ)

Βρε παιδιά είναι δυνατόν το οτιδήποτε να μην έχει έστω και μια ελάχιστη επιρροή πάνω σου? Ειδικά όταν μπλέκεσαι και συναισθηματικά.Να μη πω αν είσαι και ερωτευμένος.Δεν χρειάζεται ο άλλος να είναι οντότητα απ το αστρικό.Αυτό ισχύει και για εμάς τους γήινους.

Yngwie, η παρένθεση ήταν περιττή.Αν ήσουν ψευδής θα όφειλα να επέμβω είτε με την παρένθεση είτε χωρίς
Όντως λοιπόν έχω στο forum θεραπεία, ένα θέμα σχετικά με την ενέργεια και το σεξ.Αλλά μην σε ανησυχεί, δεν το έκανα για την υλοποίησή του.Ειδικά μετά το συμβάν που έγινε που μου χωρίστηκε και έγιναν 2-.
Ε..είπαμε και είπαμε.Φύλαγε τα ρούχα σου να' χεις τα μισά.
Δεν αρνούμαι όμως ότι η αρχική έμπνευση ήταν αυτό.Η υλοποίηση.Αλλά το έθιξα τώρα πιο πολύ επειδή ασχολούμαι λίγο με ενέργεια, γιόγκα κτλ και απ΄ότι άκουσα και δω η σεξουαλική ενέργεια είναι ένας πολύ δυνατός τομέας και δεν έχω δει να υπάρχει παρόμοιο θέμα.Έχω δει και ένα βιβλίο του Δον Χουαν με παρόμοιο θέμα.Αν μπορεί να βοηθήσει λοιπόν,σε οτιδήποτε γιατί να μείνει ανεκμετάλλευτο?
Εκλύεται ενέργεια που εκλύεται.Δεν είναι κρίμα να μη τη διοχετεύεις κάπου για να δημιουργήσεις? (επαναλαμβάνω, όχι απαραίτητα υλοποίηση)

Ελπίζω να σε κάλυψα όσο μπορούσα
Και είμαι και περίεργη.Δεν σημαίνει ότι, ότι ακούω και μαθαίνω το κάνω κιόλας.Αλλά να μην ξέρω?

Γεια σου, Protector

quote:
Όμως άλλο να θες να βγεις με ένα αγόρι και να σου λένε όλες οι φίλες σου να μη βγεις επειδή είναι «κακός» και εσύ από εγωισμό και πάθος για αυτόν να τις αγνοείς και να κάνεις του κεφαλιού σου ελπίζοντας κάποτε να γίνει καλός η ότι δεν είναι αυτό που δείχνει…και άλλο να προσπαθείς να ασκήσεις πρακτικό εσωτερισμό παρακινούμενος-η τυφλά από πάθος επιθυμία χωρίς καθαρή σκέψη προσπαθώντας να δημιουργήσεις κάτι στον φυσικό κόσμο για να ικανοποιήσεις το Εγώ σου.

Εμ..εγώ βρε παιδιά δεν το βλέπω έτσι.Το βλέπω ότι μας χωρίζει μία διάσταση και απο αγάπη και έρωτα κάνουμε ότι μπορούμε για να είμαστε μαζί.

Ρομαντική μπαρούφα πέταξα?

Το πιστέυω πάντως..

Γεια σου, Οκτίνομε..

quote:
Και όταν λέμε κακό δεν εννοούμε μόνο τους ίνκουμπους ή τους ψευτοδαίμονες της Goetia, αλλά οντότητες τόσο ξένες στην φύση που τα κεριά δεν φωτίζουν και που οι διακόπτες του ηλεκτρικού αρνούνται να λειτουργήσουν.

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι που θυμήθηκα? Πριν πολύ καιρό, είχα ξυπνήσει 2 φορές με ένα μικρό σημάδι σαν γρατζουνιά, στο σώμα μου, ενώ δεν θυμάμαι να το είχα το προηγούμενο βράδυ που κοιμήθηκα.Ξέρεις μήπως τι είναι? Μου έχουν πει ότι μπορεί να σχετίζεται με incubus.Είναι αλήθεια? Πάντως απο τότε δεν μου έχει ξανασυμβεί.Πάει αρκετός καιρός.


Crystal tear..

quote:
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ αλήθεια πιστεύεις οτι το θέμα της φιλης Yami ειναι κατι τόσο σοβαρό? Έχει να κάνει με τόσο έντονο Κακό? Η απλα θές να μας πεις οτι χρίζει άμεσεις φροντίδας και οτι δεν πρέπει να αδιφορίσει η φιλη Yami?

Εσύ και η Pyramid με έχετε συγκινήσει ιδιαίτερα με το ενδιαφέρον σας.Πραγματικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 00:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie, ξέρεις μήπως να μου προτείνεις κάποιες αυτοβιογραφίες αποκρυφιστών? Πιστεύω να με βοηθήσουν.Άρχισα να διαβάζω την αστρική προβολή του Yram.Έχω και την αυτοβιογραφία ενός γιόγκι.Πιστεύεις ότι αξίζει? Το έχω ρίξει πολύ στο διάβασμα τελευταία.
πρακτική 1 θεωρία 3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 01:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω κάτι που θυμήθηκα? Πριν πολύ καιρό, είχα ξυπνήσει 2 φορές με ένα μικρό σημάδι σαν γρατζουνιά, στο σώμα μου, ενώ δεν θυμάμαι να το είχα το προηγούμενο βράδυ που κοιμήθηκα.Ξέρεις μήπως τι είναι? Μου έχουν πει ότι μπορεί να σχετίζεται με incubus.Είναι αλήθεια? Πάντως απο τότε δεν μου έχει ξανασυμβεί.Πάει αρκετός καιρός.



Γρατζουνιά συνήθως =αυτοτραυματισμός. Δυο παράλληλες κοκκινίλες με εκχυμώσεις, μήκους 4-5 cm και σε απόσταση 2-3 δάχτυλα, =...ίσως


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 01:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie, ο μύστης που αναφέρεις έχει κάποια σχέση με το σύστημα Scala Amoris;
Μπορείς να δώσεις το ISBN του βιβλίου του ή κάποιο link;

Να δω βέβαια πότε θα το διαβάσω, γιατί με τόσο λίγο χρόνο που έχω ή μόνη οντότητα που επικαλούμαι είναι ο πιγκουΐνος Tux του Linux


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 02:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρατζουνιές χμμμμμμμ

Πρώτα απ όλα θα έπρεπε κάποιος να εξασφαλίσει ότι δεν προέρχεται απο τις φυσικές αιτίες π.χ μία αιχμηρή επιφάνεια όπως ένα ελατήριο απο σουμιέ, το άκρο ενός πούπουλου απ το μαξιλάρι, η πιθανότητα να έχουμε νύχια και να ξυστούμε βαθιά απο όνειρο, ή τσίμπημα εντόμου κτλ Εάν το φαινομενο επαναλαμβάνεται θα πρότεινα παρακολούθηση του ύπνου με κάμερα και φόρεμα γαντιών.

Εάν παρ όλα αυτά σχηματίζονται στο δέρμα έντονες γρατζουνιές ή τέτοιες σαν και αυτές που περιγράφει ο φίλος Οκτίνομος τότε θα μυριζόμουνα ότι πρόκειται για αστρικές γρατζουνιές. Υπάρχουν διάφορες αποψεις πάνω σε αυτές. Κάποιοι συνηγορούν στην αστρική επίθεση είτε ενσαρκωμένων είτε απενσαρκωμένων όντων, κάποιοι άλλοι λένε ότι τα δημιουργεί ο εγκέφαλος πιθανά μετά απο μία φανταστική μάχη (περίπου όπως εμφανίζονται τα στίγματα στα χέρια κάποιων χριστιανών) ενώ άλλοι μιλούν για το "ξυπνημα" παλαιότερων πληγών απο άλλη ενσάρκωση που ενδέχεται να αναδυθεί στη μνήμη κατά τη διάρκεια της αστρικής προβολής.

Προσωπικά και μετά απο ότι έχω διαβάσει και έχω δεί κλίνω περισσότερο πρός την πρώτη άποψη δηλαδή ότι είναι πληγές διαφόρων αψιμαχιών στο Αστρικό. Εάν αρχίζουν και εμφανίζονται σε τακτά χρονικά διαστήματα αμέσως μετά τον ύπνο τότε τα πράγματα γίνονται σκούρα και θέλει άμεση αντιμετώπιση.

Τώρα όσον αφορά την βιβλιογραφία εάν τα Αγγλικά σου είναι καλά το hermetics.org έχει μπόλικα.Επειδή προσωπικά ασχολούμαι κυρίως με το Δυτικό κομμάτι χωρίς να αποκλείω και τους Ανατολικούς συγγραφείς θα σου προτείνω κυρίως απο εκεί.

Στα Ελληνικά πιστεύω ότι οι Εκδόσεις Ιάμβλιχος και η πλήρη σειρά των γραπτών της Dion Fortune για αρχή θα σου έδειχνε πολλά πράγματα κυρίως η Ψυχική Αυτοάμυνα την οποία θα έπρεπε να διαβάσεις πρώτη απ όλα.

Συνοδευτικά και ισάξια θα ήταν βιβλία του Israel Regardie, του W.E Butler, της A. Nowicki, του νομπελίστα W.E Yeats, του Μc Grecor Mathers, του Westcott,του Aleister Crowley (για αργότερα) του Bulwer Lytton εκ των οποίων οι περισσότεροι άνηκαν στο μαγικό τάγμα της Golden Dawn στις αρχές του 19ου αιώνα. Επίσης τα έργα του Franz Βardon τα βλέπω ως κορυφαία για πρακτική απηλλαγμένη απο θρησκευτικές φιλοσοφίες και είναι 100% πρακτικά, όρεξη να χει κάποιος να κάνει τις ασκήσεις που έχει εκεί μέσα.

σιγά σιγά απο αυτά τα έργα πιθανά να διαλέξεις και μονοπάτι

Στη συνέχεια πολλά είναι τα βιβλία που θα μπορούσε να διαβάσει κανείς απο πρίν την Μεσαιωνική και μετά φιλολογία Απόκρυφου (Μπέικον,Αγρίππας, Παράκελσος, Αλβέρτος Μάγνος, Ντή,Εκαστερχάουζεν κτλ).

Η Θεοσοφική Σχολή επίσης Μπλαβάτσκυ, Λεντμπήτερ, Μπεζάντ έχει να προσφέρει αξιόλογο υλικό για διάβασμα θεωρητικής υφής.

Η Γαλλική σχολή έχει επίσης αξιόλογα έργα απο Γκουαιτά, Παπύς, Φάμπρ Ντ Ολιβέ, Κόμη Αλντεύβρ, Σαίντ Μαρτέν,Μαρτινέζ Πασκουαλλύ και φυσικά τον Ελιφάς Λεβί.

Εργα όπως οι Αιγυπτιακές και Θιβετανικές Βίβλοι των Νεκρών είναι must

Φυσικά μη ξεχνώντας την Ελλαδίτσα μας και όσους έγραψαν μνημειώδη έργα σε αυτήν την γλώσσα και όχι μόνο. Μπορείς να διαβάσεις αργότερα Πλατωνική και Νεοπλατωνική Φιλοσοφία, Σωκράτη,Ηρόδοτο,κτλ καθώς και Ιάμβλιχο, Απουλήιο,Φιλόστρατο κτλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 02:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, η μία περίπτωση λύθηκε σίγουρα
Η άλλη γρατζουνιά που ήταν στο μάγουλο κάτω απ' το μάτι? Το ίδιο?
Να μείνω ήσυχη
Να πω ότι το κρεββάτι μου, δεν έχει επικίνδυνες προεξοχές, έρχομαι σε επαφή μόνο με σεντόνια, στρώμα κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 02:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ δεν ξέρω το Scala Amoris που περιγράφεις. Αν είναι κάτι αξιόλογο θα ήθελα και εγώ να μάθω για αυτό.

Το site του τύπου είναι το παρακάτω αλλά δεν βλέπω τον τρόπο με τον οποίο μπορεί κανείς να εισέρθει. Με λέξεις κλειδιά και submit βγάζει τα εσωτερικά folders του site αλλά δεν ανοίγουν δυστυχώς. Εάν θέλεις όμως μπορώ να σου στείλω με email (δεν είναι πολλά γυρω στα 1,6 MB) σε offline μορφή to παλιό του site.

Το καινούργιο του site είναι αυτό. Δεν συμπεριφέρεται σαν σούπερ ντούπερ μύστης αλλά ξέρει πολλά και ας μη το δείχνει.
http://realmagick.tripod.com/index2.htm

Y.Γ Αυτό με τον πιγκουίνο μου θύμισε πολλά. Η χρονική κοιλιά απραξίας λίγων ημερών και μετά με ένα LBRP βλέπω κερατάδες να καραδοκούν με το που μπαίνω αστρικά. Α ρε ρημάδι υποσυνείδητο τι μαζεύεις και ο Χρόνος εναντίον μας και αυτός, βλέπεις η επιβίωση γαρ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 07:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, γειά χαρά...

Δεν έχω ιδέα από εσωτερισμό (αν εξαιρέσεις κάποια βιβλία του Lobsang Rampa) και, ειλικρινά σας μιλώ, όλες οι σελίδες του θέματος ήταν απόλαυση στο να τις διαβάζω. Είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος και μπορώ να πω ότι στο θέμα αυτό κατακλύστηκα από ενδιαφέρουσες πληροφορίες...

Φίλε Yngwie : ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για όλα τα ποστ σου. Ξαναλέω, δεν έχω ιδέα, αλλά φαίνεται ότι γνωρίζεις πάρα πολλά... Θα μου ειτρέψεις ως εκ τούτου να σου κάνω 2-3 ερωτήσεις, που ίσως φαίνονται βλακώδεις αλλά για μένα δεν είναι.
(Συγγνώμη Yami που ξεφεύγω από το θέμα)

1/ Πιστεύω ότι ψιλοέπιασα αυτό με τις σκεπτομορφές που αναφέρεις αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: ας πάρουμε έναν συγγραφέα που τον γνωρίζουν όλοι, τον Τόλκιν. Όταν ο Τόλκιν έγραψε τον Άρχοντα, φαντάστηκε κάποια πλάσματα, εμπνευσμένος από μυθολογίες. Υπάρχει περίπτωση τα πλάσματα αυτά, επειδή τα φαντάστηκε ο Τόλκιν και στη συνέχεια διαβάστηκαν από εκατομμύρια ανθρώπους, που σε μερικούς έγιναν εμμονή, να απέκτησαν υπόσταση στο αστρικό πεδίο; Με άλλα λόγια, είναι δυνατόν η φαντασία να δημιουργήσει σκεπτομορφές; Και αν ναί, δηλαδή όλοι οι χαρακτήρες, όλων των βιβλίων, υπάρχουν στο αστρικό πεδίο;

2/ Ο Rampa αναφέρει ότι στην αστρική προβολή, δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος εαν δεν νιώθεις φόβο. Ισχύει αυτό;

3/ Τι ακριβώς συμβαίνει με τις σκεπτομορφές όταν σου γίνεται εμμονή κάτι που δε μπορεί να συμβεί; Ας πούμε ότι σου γίνεται εμμονή να ξυπνήσεις ένα πρωί και να γίνεσαι αόρατος κατά βούληση. Ή να μπορείς να πετάς. Φαντάζεσαι συνέχεια τον εαυτό σου να πετάει, να βγάζει φτερά κτλ. Τι γίνεται; Απλώς δε συμβαίνει ή η σκεπτομορφή επιφέρει και πιο αρνητικά αποτελέσματα (ψυχασθένεια π.χ)


Φίλη Yami:

Θα σου μιλήσω ως άντρας, συνομήλικος σου και όχι ως γνώστης του εσωτερισμού. Όλοι μας, λίγο πολύ, έχουμε ζήσει ερωτικές απογοητεύσεις. Κάποια στιγμή μάλιστα, πολλοί από μας είπαμε: "όλες οι γυναίκες είναι ***τάνες" ή οι γυναίκες είπαν : "όλοι οι άντρες, το μόνο που κοιτούν, είναι να σε ρίξουν στο κρεβάτι". Κανένα από τα δύο όμως, δεν ισχύει. Ο κάθε ένας από μας έχει ελατώμματα και προτερήματα και βέβαια κανείς δεν είναι τέλειος σαν την οντότητα σου. Εκεί ακριβώς όμως είναι και η μαγεία του να είσαι άνθρωπος, μια μαγεία πολύ μεγαλύτερη από τη μαγεία της υλοποίησης πνευμάτων ή του αστρικού ταξιδιού. Είμαστε άνθρωποι, γεννηθήκαμε άνθρωποι και θα πεθάνουμε άνθρωποι. Έχουμε ελαττώματα και προτερήματα, όχι γιατί είμαστε ατελείς, αλλά γιατί μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι. Άλλωστε το να δεχθείς κάποιον με τα ελατώμματα του, είναι ένα βήμα προς έναν καλύτερο εαυτό.

Σκέψου το αλλιώς. Αν εσύ δημιούργησες αυτή τη σκεπτομορφή, τότε ο τέλειος αυτός άντρας για σένα είναι τέλειος ακριβώς επειδή τον φαντάστηκες έτσι. Και τον ερωτεύτηκες, ακριβώς επειδή είναι τέλειος. Μήπως όμως αυτός ο έρωτας είναι αποτέλεσμα ενός συναισθηματικού βιασμού; Τι εννοώ: εφόσον για σένα είναι τέλειος ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΡΩΤΕΥΤΕΙΣ! Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: έστω ότι εγώ μπορώ να διαβάζω τη σκέψη σου. Σε πετυχαίνω λοιπόν σε ένα μπαρ, χωρίς να γνωριζόμαστε και διαβάζω στη σκέψη σου ότι εκείνη τη στιγμή θα ήθελες πολύ να πιείς ένα ουίσκυ αλλά δεν έχεις λεφτά. Πάω λοιπόν στο μπαρ, παίρνω ένα ουίσκυ και στο προσφέρω για να σε γνωρίσω. Φυσικά, το "φλερτ" πετυχαίνει γιατί αυτό ήθελες εκείνη τη στιγμή και αυτό ακριβώς σου προσέφερα. Με το ίδιο κόλπο θα μπορούσα να στο παιζα καλός, να με ερωτευόσουν και τελικά να σε έριχνα στο κρεβάτι.

Σε ερωτώ λοιπόν: στο παράδειγμα αυτό, σε βίασα συναισθηματικά ή όχι; Δηλαδή, σε ανάγκασα να με ερωτευτείς ή όχι; Η απάντηση είναι : ΝΑΙ!!! Και ξέρεις ποιό είναι το αστείο: ότι εσύ θα πέταγες στα σύννεφα, ανίδεη, ενώ εγώ θα γέλαγα για το πόσο έυκολα σε χρησιμοποίησα...

Στο περιστατικό σου τώρα, δημιούργησες μια σκεπτομορφή που αποτελεί τον τέλειο άντρα για σένα (συναισθηματικά και σεξουαλικά τουλάχιστον) και τον ερωτεύτηκες, ή μάλλον εξαναγκάστηκες από τον ίδιο σου τον εαυτό να τον ερωτευτείς γιατί απλά ήταν τέλειος... Να υποθέσω ότι και ο χαρακτήρας anime του οποίου τη μορφή έχει η οντότητα σου είναι και ο χαρακτήρας της αγαπημένης σου σειράς; Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Αγαπητή φίλη... Πιστεύεις ότι τέλειοι άντρες δεν υπάρχουν... Έχεις απόλυτο δίκιο. Όπως όμως δεν υπάρχουν και τέλειες γυναίκες. Σκοπός είναι ο κάθε ένας από μας, να αναγνωρίζει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ του άλλου να εχει ελατώμματα. Και , κατά τη γνώμη μου, το να έχεις ελατώμματα είναι προτέρημα, γιατί μπορείς να κάνεις λάθη, μέσα από τα οποία μαθαίνεις και γίνεσαι καλύτερος. Και αν ατύχησες ερωτικά ως τώρα στη ζωή σου, μην απογοητεύεσαι και μην καταφεύγεις στον εύκολο δρόμο. Είναι πλατύς και ευκολοδιάβατος ο δρόμος που οδηγεί προς την καταστροφή. Πόσο πιο εύκολο είναι να κλέβεις γιαγιάδες στο δρόμο από το να δουλεύεις; Πολύ... Αλλά υπάρχουν και συνέπειες για τέτοιες πράξεις. Ακολούθησε τις συμβουλές των φίλων που δείχνουν ότι ξέρουν περί του θέματος και κοίτα να βρεις έναν αληθινό σύντροφο. Κανένας οργασμός σε όνειρο, κανένα παθιασμένο φιλί στη φαντασία σου, δε συγκρίνεται με το χάδι ενός υπαρκτού άντρα, με τη σκέψη ότι υπάρχει πράγματι κάποιος εκεί έξω που νοιάζεται για σένα.

Μη σκέφτεσάι ότι "σας χωρίζει μια διάσταση". Σκέψου ότι σας ενώνει ένα ψέμα. Μια δική σου επινόηση, ένα δικό οσυ δημιούργημα. Θα ήθελες να ζείς με ένα ψέμα για την υπόλοιπη ζωή σου; Όσο τέλειο και αν ήταν και όσο "ευτυχισμένη" και αν σε έκανε.

Γλυκιά μου (επέτρεψε μου τον χαρακτηρισμό), μην περιμένεις άλλο τον ιππότη στο λευκό άλογο. Δεν θα έρθει. Ακόμη όμως και αν έρθει, δε θα τον δεις γιατί έχεις φτιάξει ένα προφιλ για τον ιππότη, στο οποίο ο καημένος δε θα ταιριάζει με τίποτα. Σκέφτηκες πόσες ευκαιρίες έχασες αυτά τα χρόνια, να γνωρίσεις έναν αληθινό άντρα που θα νοιαζόταν για σένα, μόνο και μόνο για να πέσεις για ύπνο νωρίς μήπως και περάσεις περισσότερη ώρα με τον "φίλο" σου; Βγες έξω, γνώρισε άτομα, χωρίς προκαταλήψεις και προσκολλήσεις στο παρλθόν. Άσε αυτούς που σε πλήγωσαν στο παρελθόν και κοίτα το μέλλον. Κάποια στιγμή θα γνωρίσεις κάποιον (εδώ ο Yngwie θα μας διασαφήνιζε αν υπάρχουν αδελφές ψυχές), που θα σε αγγίξει και θα σε κάνει να τον ερωτεύτείς για ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ και ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

Στο μεταξύ... Καλή τύχη και ο Θεός να σε έχει καλά.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου, αν διάβασες αυτές τις γραμμές... Ζητώ συγγνώμη αν διέκοψα τη συζήτηση, συνεχίστε άφοβα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 11:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ την εκανα εγω και την έκανες εσυ καλη μου Yami την αναφορά στις γρατζουνίες... Εχω και εγώ 2 στο αριστερό χέρι , δημηουργλιθικαν κατα τη διλαρκια του τελεφτέου συνηδιτού μου ονείρου (αυτο που αναφέρω παραπάνω). Και δεν είναι η πρώτη φορα...
Καλή μου Yami αν κάποιος πρέπει να εκφράσει ευχαριστίες , αυτός είμαι εγω, απο το δικό σου θέμα βλέπω ενα δικόμου πρόβλημα το οποίο μου προκαλέι στασιμότιτα σχετικά με τον εσωτερισμό και ως τώρα δεν είχα καν υποψιαστεί οτι μπορεί να μου συμβένει... Νομίζω οτι εχω και εγω μπλεχτεί με ενα δικό μου δημηούργιμα... και οτι με επιρεάζει πολύυυυ έντονα...
Σε ευχαριστώ πολυ πολυ καλη μου Yami!

Μετα απο ολα αυτα αισθάνομαι την ανάγκη να ανοιξω ενα αλο θέμα ΄προς συζητηση... Ενα θέμα μάλλον πολύ ποιο επικύνδινο και πολύ πιο Μαύρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 11:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ την εκανα εγω και την έκανες εσυ καλη μου Yami την αναφορά στις γρατζουνίες... Εχω και εγώ 2 στο αριστερό χέρι , δημηουργλιθικαν κατα τη διλαρκια του τελεφτέου συνηδιτού μου ονείρου (αυτο που αναφέρω παραπάνω). Και δεν είναι η πρώτη φορα...
Καλή μου Yami αν κάποιος πρέπει να εκφράσει ευχαριστίες , αυτός είμαι εγω, απο το δικό σου θέμα βλέπω ενα δικόμου πρόβλημα το οποίο μου προκαλέι στασιμότιτα σχετικά με τον εσωτερισμό και ως τώρα δεν είχα καν υποψιαστεί οτι μπορεί να μου συμβένει... Νομίζω οτι εχω και εγω μπλεχτεί με ενα δικό μου δημηούργιμα... και οτι με επιρεάζει πολύυυυ έντονα...
Σε ευχαριστώ πολυ πολυ καλη μου Yami!

Μετα απο ολα αυτα αισθάνομαι την ανάγκη να ανοιξω ενα αλο θέμα ΄προς συζητηση... Ενα θέμα μάλλον πολύ ποιο επικύνδινο και πολύ πιο Μαύρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy