ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 14:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό, με πολλούς δισταγμούς για το αν πρέπει να σχολιάσω ή όχι. Αποφάσισα πως, όπως έχουν τα πράγματα, δεν βλάπτει. Ή η ιστορία αυτή είναι ένα ενδιαφέρον παραμυθάκι ή η Yami είναι όντως τόσο μπλεγμένη όσο δηλώνει. Ας πούμε πως ισχύει το δεύτερο, για να τσουλήσει η κουβέντα.

Από "μυστικιστικής" άποψης, πάει ντουγρού για χοντρούς μπελάδες. Ασφαλώς και στρουθοκαμηλίζει, ασφαλώς και δεν υπάρχει ούτε ένα μέλος που να βλέπει καλά τα πράγματα, ασφαλώς και ολονών τα λόγια εκλαμβάνονται έτσι ώστε να βολεύουν μια επικίνδυνη εμμονή, ασφαλώς και ο συναισθηματικός/σεξουαλικός εθισμός δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για τέτοια πράγματα (είτε τον ονομάσεις "αγάπη", είτε "Μήτσο" το ίδιο κάνει: ελάχιστοι άνθρωποι καταφέρνουν να κατανοήσουν τη δύναμη του ενστίκτου τους και τα υπόλοιπα είνα καραμελίτσες για παιδάκια). Ο Λύκος θα κάνει μια χαψιά την Κοκκινοσκουφίτσα και στ'αλήθεια δεν υπάρχει ο σωτήρας-κυνηγός.

Από ψυχολογική πλευρά τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα. Το κακό έχει ήδη συμβεί και απλά γίνεται χειρότερο. Το βάθος της εμμονής, ο τρόπος που εξελίσσεται έτσι ώστε να περιλαμβάνει τα νέα στοιχεία! Είναι καλό να αυνανίζεσαι (ψυχικά, πνευματικά, σωματικά;) με ένα κομμάτι του εαυτού σου το οποίο το έχεις προσωποποιήσει και του δίνεις ξεχωριστή από σένα υπόσταση; Τι σημαίνει αυτό για τις σχέσεις σου με τον κόσμο και τον εαυτό σου; Δεν έχω τις ειδικές γνώσεις για να δώσω απάντηση, αλλά μου φαίνεται πως θα χρειαζόντουσαν χρόνια δουλειάς για να κατανοήσει κανείς το φαινόμενο και να αναιρέσει τις αιτίες του.

Αν ισχύουν και οι δύο πλευρές;
Δεν θα ήθελα να ήμουν εκεί όταν τελειώνει αυτή η "πτώση με αλεξίπτωτο".

quote:
Μπορεί να περνούσε ένας δράκος και να πεφτες πάνω του και να σωζώσουν

Όχι, δε μπορεί. Απλά θα μαζεύουν με κουτάλι τα σωθικά σου από ακτίνα πολλών μέτρων. Ο Ντίσνεϋ μας τέλειωσε. Μόνο η Yami μπορεί να βοηθήσει τη Yami. Και να μην πηδήξει.
Το να κλείνεσαι στο μικρό σου εσωτερικό κόσμο και να ζεις εκεί, περίκλειστος και ασφαλής (αλλά δεν είσαι... ποτέ δεν είσαι καλή μου Κοκκινοσκουφίτσα...) είναι τόσο απίστευτα θλιβερό και ηττοπαθές.
Μήπως "έξω" έχει πιο πολύ ενδιαφέροντα πράγματα; Μήπως η gretel έχει δίκιο;
(Ή κάποιος ετοιμάζει μια καλή μελέτη! Πλάκα θα έχει!)

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 17:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Wendigo
quote:
Ή η ιστορία αυτή είναι ένα ενδιαφέρον παραμυθάκι ή η Yami είναι όντως τόσο μπλεγμένη όσο δηλώνει. Ας πούμε πως ισχύει το δεύτερο, για να τσουλήσει η κουβέντα.

Ένα μικρό σχόλιο:Δεν δήλωσα ότι είμαι μπλεγμένη.Άλλο αν τελικά προέκυψε κάτι τέτοιο απ'τη μέχρι τώρα συζήτηση
quote:
Ο Λύκος θα κάνει μια χαψιά την Κοκκινοσκουφίτσα και στ'αλήθεια δεν υπάρχει ο σωτήρας-κυνηγός.

Εγώ είμαι η κοκκινοσκουφίτσα?
Ή ο λύκος?
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεί να περνούσε ένας δράκος και να πεφτες πάνω του και να σωζώσουν
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι, δε μπορεί. Απλά θα μαζεύουν με κουτάλι τα σωθικά σου από ακτίνα πολλών μέτρων.

Μώρε κάτι θα γινόταν..
quote:
Ο Ντίσνεϋ μας τέλειωσε.

Επιφυλάσσομαι.Κάτι έχω ακούσει τελευταία ότι τον έχουν καταψύξει για να τον επαναφέρουν όταν θα προχωρήσει κάποια στιγμή η επιστήμη της κρυογενετικής.
quote:
Μόνο η Yami μπορεί να βοηθήσει τη Yami.

Σύμφωνοι.
quote:
Το να κλείνεσαι στο μικρό σου εσωτερικό κόσμο και να ζεις εκεί, περίκλειστος και ασφαλής (αλλά δεν είσαι... ποτέ δεν είσαι καλή μου Κοκκινοσκουφίτσα...) είναι τόσο απίστευτα θλιβερό και ηττοπαθές Μήπως "έξω" έχει πιο πολύ ενδιαφέροντα πράγματα;
.
Ααα! Εγώ είμαι η κοκκινοσκουφίτσα.
Πιστεψέ με, ο εσωτερικός κόσμος του ανθρώπου δεν είναι και τόσο μικρός.Στην πραγματικότητα ο μικρόκοσμός μας,χωράει ολόκληρο τον μακρόκοσμο.Όλο τον εξωτερικό κόσμο,τον αντιλαμβανόμαστε θέλουμε δεν θέλουμε,αφού έχει διυλιστεί μέσα απο μας.Μέσα απο τις σκέψεις μας,τους φόβους μας,πεποιθήσεις που δημιουργήθηκαν μέσα μας απ' όταν είμασταν παιδιά και έχουν ριζώσει για τα καλά.Δύσκολα θα καταλάβεις το έξω, το οποίο αλλάζει συνεχώς,αν δεν κατανοήσεις πρώτα το τρόπο που ΕΣΥ,δέχεσαι το έξω.
Και έχεις δίκιο ότι δεν είσαι ασφαλής μέσα στον εσωτερικό σου κόσμο.Ποιος μίλησε για ασφάλεια και κλείσιμο? Και ίσα ίσα.Ο εσωτερικός κόσμος φυλάει τις περισσότερες εκπλήξεις και δύσβατα μονοπάτια.Γι' αυτό και είναι ελάχιστοι αυτοί που αποφασίζουν να πάρουν το συγκεκριμένο μονοπάτι.Δεν το αντέχουν όλοι.Οι εμμονές είναι απ'τα μικρότερα κακά.Ακόμη χειρότερα η τρέλα, η παράνοια και η σχιζοφρένεια.
Προσωπική μου γνώμη:το πραγματικά θλιβερό και ηττοπαθές είναι να αποφεύγεις να μένεις έστω και λίγο,μόνος με τον εαυτό σου,συζητώντας.Αλλά ίσως τελικά δεν είναι θλιβερό και ηττοπαθές,ίσως απλά συμβαίνει επειδή φοβόμαστε ότι δεν θα αντέξουμε αυτό που θα αντικρίσουμε.Και τότε είναι που πραγματικά τρελαίνεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 21:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι έχω ακούσει τελευταία ότι τον έχουν καταψύξει για να τον επαναφέρουν όταν θα προχωρήσει κάποια στιγμή η επιστήμη της κρυογενετικής

Κι αυτό, όπως κι άλλοι αγαπημένοι μας μύθοι, είναι ψέμα Yami. Ένας θρύλος χωρίς βάση. Κάτι που ο κόσμος αγαπά να πιστεύει για να βάλει λίγο "μυστήριο" στη ζωή του. Αντίθετα, όμως, με άλλα ψέμματα, αυτό είναι ακίνδυνο.
Καλή τύχη.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 22:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον είχαν καταψύξει αλλά πρίν από μιά δεκαετία με απόφαση της οικογένειας του αποψύχθηκε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 00:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή τύχη.

Wendigo,ευχαριστώ
quote:
Τον είχαν καταψύξει αλλά πρίν από μιά δεκαετία με απόφαση της οικογένειας του αποψύχθηκε.


Ευχαριστώ gretel.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 00:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αυτό, όπως κι άλλοι αγαπημένοι μας μύθοι, είναι ψέμα Yami.

Θα πρέπει πρώτα να ψάξουμε και οι ίδιοι και μετά να απαντήσουμε με μία υπεύθυνη θέση.
quote:
Ένας θρύλος χωρίς βάση.

Σχεδόν όλοι οι θρύλοι ξεκινάνε απο μία βάση.Και μάλιστα η λέξη θρύλος παλιά σήμαινε ιστορία.Κάτι που συνέβη πραγματικά.Ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν είμαι σίγουρη.
quote:
Κάτι που ο κόσμος αγαπά να πιστεύει για να βάλει λίγο "μυστήριο" στη ζωή του. Αντίθετα, όμως, με άλλα ψέμματα, αυτό είναι ακίνδυνο.

Δεν χρειάζεται να βάλει κανένας μυστήριο στη ζωή του.Η ίδια η ζωή είναι ένα μυστήριο.Και τα ψέμματα,ακόμη και ακίνδυνα να'ναι δεν είναι καλό να ζούμε με αυτά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 01:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον είχαν καταψύξει αλλά πρίν από μιά δεκαετία με απόφαση της οικογένειας του αποψύχθηκε.

quote:
Θα πρέπει πρώτα να ψάξουμε και οι ίδιοι και μετά να απαντήσουμε με μία υπεύθυνη θέση.

Είναι αξιοπερίεργο που εμμένουμε σ'αυτό. Άλλο είναι το θέμα μας.
Αλλά ναι, έτσι είμαστε οι άνθρωποι.
Εν πάση περιπτώσει, δεν τον είχαν καταψύξει.
Έψαξα πολύ και, στα πλαίσια του δυνατού, απαντώ με μια υπεύθυνη θέση (εσύ Yami;).
Η αυθεντία για τα urban legends είναι το εξής αξιόπιστο site:

http://www.snopes.com/snopes.asp
Λίγο ψάξιμο για τον Disney θα δώσει κάποιες απαντήσεις. Και τη βάση του "θρύλου".

Και όχι, η λέξη "θρύλος" ποτέ δε σήμαινε "κάτι που συνέβει πραγματικά". Σήμαινε τη βοή, το θόρυβο, το σούσουρο, τους ψιθύρους του όχλου, το κουτσομπολιό και κατ'επέκταση τη φημολογία.

Για τα άλλα που απασχολούν αυτό εδώ το θέμα οι λύσεις είναι λιγότερο εύκολες. Ό,τι είχα να πω το είπα και δεν θα επανέλθω. Να είστε όλοι καλά.

No Method, No Guru, No Teacher

Edited by - wendigo on 29/09/2006 01:34:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 02:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή αν πονάς για κάτι που ισχύει και είναι αληθινό μόνο για σένα,είναι τσάμπα πόνος? Γιατι?

Καλή μου μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Αυτό που εννοώ είναι ότι αν εγώ λατρεύω τον ...(χμμμ μάλλον δεν έχω είδωλα οπότε δεν μπορώ να βρώ κάποιον να φαντασιωθώ) π.χ. τοννν εεε τον (βοηθάτε παιδιά ποιός είναι ο tredy gomenos για παράδειγμα, γιατί Μπραντ Πιτ και Παντέρας σίτεψαν) τοον Τζοννυ Ντεπ (ρώτησα μια φίλη μου) και τον φαντάζομαι και παρεβρίσκομαι μαζί του κάθε βράδυ, και αρχίζω και ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΥΘΟ.

... για μένα μπορεί να είναι αληθινότατος αλλά... μάλλον την έχω πατήσει.

quote:
ΈΝΑΣ? ΟΚ.Και έτσι να΄ναι.Δεν είναι δυνατόν να έχει μέσα του και καλό και κακό? Όπως εμείς.Δηλαδή επειδή πολλές φορές κάνουμε πράγματα κακά,θα πρέπει να καταδικαζόμαστε ως κακοί λόγω αυτής μας της αδυναμίας? Γιατί ουσιαστικά για μένα η κακία στην πραγματικότητα σημαίνει αδυναμία.Σε πολλά.

Σύνηθες σφάλμα ταυτίζεις το γήινο επίπεδο με το αστρικό. Σου είπα διαφορετικοί νόμοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ. ΑΔΥΝΑΜΙΑ άλλη μια γήινη λέξη.



quote:
Απο περιέργεια δική μου??
Περπατάω ήδη και πολλά συμβαίνουν.Αλλά αν δεν πάθω blackout με την πρώτη χάνω το ενδιαφέρον μου

Μα η πλειονότητα της ανθρωπότητας -ανεξαρτήτου φύλου- αυτό το κλικ περιμένει...

quote:
Σωστά.Λαμβάνοντας βέβαια τις πάμπολλες απτές αποδείξεις επικινδυνότητας.Που και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα συνέβαινε στο τέλος.Μπορεί να περνούσε ένας δράκος και να πεφτες πάνω του και να σωζώσουν.

Come on now ...

quote:
Θα την αποκτήσω.Με την εμπειρία.Ο τρόπος ο πιο πικρός αλλά και ο πιο αποτελεσματικός.Το διάβασμα είναι ο τρόπος ο πιο εύκολος.
Αν ήταν η μαγεία μαθηματικά θα τα είχα ήδη παρατήσει

Everything is maths dear. The universe, the light is good examples.

quote:
Στο βιβλίο:ο Μάγος, έχει κάποιες τεχνικές για να κάνεις κακό.Αυτό? Πως εξηγείται όταν υποτίθεται ότι οι τεχνικές μαγείας είναι για το καλό των συνανθρώπων σου?

Far away from reality.

quote:
Από "μυστικιστικής" άποψης, πάει ντουγρού για χοντρούς μπελάδες. Ασφαλώς και στρουθοκαμηλίζει, ασφαλώς και δεν υπάρχει ούτε ένα μέλος που να βλέπει καλά τα πράγματα, ασφαλώς και ολονών τα λόγια εκλαμβάνονται έτσι ώστε να βολεύουν μια επικίνδυνη εμμονή, ασφαλώς και ο συναισθηματικός/σεξουαλικός εθισμός δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για τέτοια πράγματα (είτε τον ονομάσεις "αγάπη", είτε "Μήτσο" το ίδιο κάνει: ελάχιστοι άνθρωποι καταφέρνουν να κατανοήσουν τη δύναμη του ενστίκτου τους και τα υπόλοιπα είνα καραμελίτσες για παιδάκια). Ο Λύκος θα κάνει μια χαψιά την Κοκκινοσκουφίτσα και στ'αλήθεια δεν υπάρχει ο σωτήρας-κυνηγός.

Από ψυχολογική πλευρά τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα. Το κακό έχει ήδη συμβεί και απλά γίνεται χειρότερο. Το βάθος της εμμονής, ο τρόπος που εξελίσσεται έτσι ώστε να περιλαμβάνει τα νέα στοιχεία! Είναι καλό να αυνανίζεσαι (ψυχικά, πνευματικά, σωματικά;) με ένα κομμάτι του εαυτού σου το οποίο το έχεις προσωποποιήσει και του δίνεις ξεχωριστή από σένα υπόσταση; Τι σημαίνει αυτό για τις σχέσεις σου με τον κόσμο και τον εαυτό σου; Δεν έχω τις ειδικές γνώσεις για να δώσω απάντηση, αλλά μου φαίνεται πως θα χρειαζόντουσαν χρόνια δουλειάς για να κατανοήσει κανείς το φαινόμενο και να αναιρέσει τις αιτίες του.


Αυτό ξαναδιάβασέ το.


Ακου... μην αρνείσαι ... μην αμύνεσαι... ΑΚΟΥ τί λέγεται.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 12:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλή μου μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Αυτό που εννοώ είναι ότι αν εγώ λατρεύω τον ...(χμμμ μάλλον δεν έχω είδωλα οπότε δεν μπορώ να βρώ κάποιον να φαντασιωθώ) π.χ. τοννν εεε τον (βοηθάτε παιδιά ποιός είναι ο tredy gomenos για παράδειγμα, γιατί Μπραντ Πιτ και Παντέρας σίτεψαν) τοον Τζοννυ Ντεπ (ρώτησα μια φίλη μου) και τον φαντάζομαι και παρεβρίσκομαι μαζί του κάθε βράδυ, και αρχίζω και ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΥΘΟ.

Mπράβο βρε gretel , με λίγη καλή προσπάθια πετυχες κέντρο. Όταν ρωτισα γιατι όλες οι γυναίκες εχουν πάθει λαλα με τον Τζοννυ Ντεπ μου είπε οτι φέει το μποέμ στυλ του!!! (ασχετο με το θέμα)

quote:
Everything is maths dear. The universe, the light is good examples.

gretel ετσι είναι αλλα ποιος θα περιμένει για να το δει? συγουρα οχι η yami. η φίλη μας βιάζετε... θελει "άντρα" και τον θέλει τώρα!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 22:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς wendigo
Να σαι καλά.

Gretel..

quote:
Μα η πλειονότητα της ανθρωπότητας -ανεξαρτήτου φύλου- αυτό το κλικ περιμένει...

Η πλειονότητα.
quote:
Everything is maths dear. The universe, the light is good examples.

Προτιμώ να τα βλέπω σαν σύνολα δονήσεων.(που εντάξει και αυτά μαθηματικά είναι.Ξέρω.Αλλά μου ακούγεται λιγότερο τρομακτικό )
quote:
Αυτό ξαναδιάβασέ το.

Το ξαναδιάβασα.Τι μου διαφεύγει που ΔΕΝ πρέπει να μου διαφεύγει? Ότι έχω πάθει εμμονή? Θα το διορθώσω που θα πάει.

Crystal tear,

quote:
Mπράβο βρε gretel , με λίγη καλή προσπάθια πετυχες κέντρο. Όταν ρωτισα γιατι όλες οι γυναίκες εχουν πάθει λαλα με τον Τζοννυ Ντεπ μου είπε οτι φέει το μποέμ στυλ του!!! (ασχετο με το θέμα)

Και μένα μ'αρέσει πολύ
quote:
θελει "άντρα" και τον θέλει τώρα!!!

Αν ήθελα άντρα θα έκανα το πιο εύκολο βρε! Θα έβγαινα στο δρόμο και θα γύριζα σαν τρελή ψάχνωντας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 01:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Yami πως τα πας με το διάβασμα. Διάβασες το απόσπασμα του Τριθεμιου για την επίκληση σε κρύσταλλο; Μην παρασύρεσαι. Έξω από την πόρτα σου είναι το μεγάλο ζώο που λέγεται Τάο και σε περιμένει. Εσύ ασχολείσαι με τον Τζόνυ τάδε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 01:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα όπου να'ναι θα μπω στην 64 σελίδα.Ανυπομονώ να το τελειώσω γρήγορα αλλά προσπαθώ να μη παρασύρομαι και να το διαβάζω και να καταλαβαίνω,όσο γίνεται
quote:
Εσύ ασχολείσαι με τον Τζόνυ τάδε;

Καλός είναι.Αλλά,αν μου πει όχι,δεν θα αυτοκτονήσω κιόλας
Έχω τα δικά μου..
Απλά τυχαίνει να μ'αρέσουν πολύ αρκετές ταινίες που έχει παίξει.Αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 02:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλο βιβλίο για τους καθρέπτες; Οι ασκήσεις του είναι σημαντικές. Καλή συνέχεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 02:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω πάρει με τη σειρά το πρώτο βιβλίο.Αλλά αν μπορεί να διαβαστεί ξεχωριστά,αρχίζω σήμερα και το δεύτερο.
ΕυχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 14:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καθρέπτες

και μόνο η αναφορά τους μου προκλαέι τρόμο, απο παιδί παντα φοβόμουνα τους καθρεφτες , λετε να πεθανα απο κάποιο σφάλμα σε επίκληση σε καθρέφτη σε προηγούμενη ενσαρκοση? Προσεχε Yami εσυ που είσαι κοριτσάκι εχεις περισότερη αναγκη απο εμένα τους καθρέφτες μην παθεις καμια φοβία γιατι μετα ουτε να βαφτείς σε θα μπορεις

Yami θες να μας πεις τι σκοπο εχεις τελικά ? εχεις καταλίξει καπου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 16:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ έχω τρομάξει πολλές φορές με τους καθρέπτες.
Και η χειρότερη περίπτωση ήταν η στιγμιαία τρομάρα που πήρα όταν είδα τον εαυτό μου νομίζοντας οτι τον έχω μπροστά μου
Αλλά ευτυχώς γρήγορα κατάλαβα την απάτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 19:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crystal tear,
quote:
Προσεχε Yami εσυ που είσαι κοριτσάκι εχεις περισότερη αναγκη απο εμένα τους καθρέφτες μην παθεις καμια φοβία γιατι μετα ουτε να βαφτείς σε θα μπορεις

Ατύχησες! Έχω ήδη προνοήσει.Δεν βάφομαι.Ποτέ δεν βαφόμουν.Ήμουν εντελώς εναντίον απο πάντα.Είμαι κουκλί ζωγραφιστό απο μόνη μου
Στον καθρέφτη πάω για να πλύνω τα δοντάκια και να βγάλω τις τσιμπλίτσες.
Και ήδη έχω ασχοληθεί λίγο με διαλογισμό στον καθρέφτη.Την πήρα την κρυάδα.
quote:
Yami θες να μας πεις τι σκοπο εχεις τελικά ? εχεις καταλίξει καπου?

Προς το παρόν διαβάζω αφοσιωμένα.Δεν ξέρω ακόμα.Έχω αρχίσει χάθα και κουνταλίνι γιόγκα.Μήπως ξυπνήσει ο Ανώτερος Εαυτός μου να μου πει τι να κάνω.Αυτός θα ξέρει καλύτερα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα παιδάκια,
μήπως θα έπρεπε να δώσουμε λίγο περισσότερη βαρύτητα στη σημασία και τη βαρύτητα του κατώτερου εαυτού μας;
μήπως η σπουδαιότητα του να γνωρίζεις και να βιώνεις το φυσικό κόσμο είναι το πρώτο βήμα για την επίγνωση του αστρικού και του ανώτερου εαυτού; μήπως λέω!!
μήπως το να κλείνουμε τα μάτια και να γυρνάμε την πλάτη στα δύσκολα ή στα μη ενδιαφέροντα (όπως πολύ εύκολα μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε) είναι απλά η έυκολη λύση;
μήπως η ενασχόληση με τον ανώτερο εαυτό και γενικά το αστρικό πεδίο κλπ είναι μάταιη γιατί δεν θα γίνει σωστά αν πρώτα δεν έχουμε οριμάσει και κατασταλάξει σαν προσωπικότητες στο "εδώ και τώρα";
μήπως υποτιμάμαι την αξία του φυσικού μας κόσμου;
μήπως πριν αρχίσουμε τις σχέσεις (φιλικές, ερωτικές, σεξουαλικές, εχθρικές κλπ) στο αστρικό πεδίο θα έπρεπε να μάθουμε να έχουμε "σωστές" σχέσεις και εμπειρίες στο φυσικό πεδίο;
μήπως λέω αντί να δίναμε οδηγίες και συμβουλές στην Yami για το πως θα κολυμπήσει στα βαθιά του αστρικού χωρίς σωσίβιο να προσπαθούσαμε να την προσγιώσουμε λίγο στην πεζή πραγματικότητα του φυσικού μας κόσμου απ' όπου θα πάρει την δύναμη και την εμπειρία που χριάζεται για το παραπέρα ταξίδι;
λέω ΜΉΠΩΣ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 00:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maraT
quote:
μήπως η σπουδαιότητα του να γνωρίζεις και να βιώνεις το φυσικό κόσμο είναι το πρώτο βήμα για την επίγνωση του αστρικού και του ανώτερου εαυτού; μήπως λέω!!

Ίσως είναι έτσι.Αρκεί να μη ξεχνιόμαστε και ζούμε μόνο τις χαρές του φυσικού κόσμου.
quote:
μήπως η ενασχόληση με τον ανώτερο εαυτό και γενικά το αστρικό πεδίο κλπ είναι μάταιη γιατί δεν θα γίνει σωστά αν πρώτα δεν έχουμε οριμάσει και κατασταλάξει σαν προσωπικότητες στο "εδώ και τώρα";

Πιστεύω ότι η προσωπικότητα αλλάζει συνεχώς.Συνέχεια αλλάζουμε στο φυσικό πεδίο.Κάθε στιγμή που περνάει δεν είμαστε ποτέ οι ίδιοι.Το μόνο που μένει σταθερό και αναλλοίωτο είναι η ψυχή.Αν αφοσιωνόμαστε μόνο στο φυσικό πεδίο θα δούμε ότι συνέχεια αλλάζουμε και δεν μπορούμε ποτέ να βγάλουμε κάτι σταθερό για να έχουμε μια σταθερή βάση,για να ξεκινήσουμε για παρα πέρα.Θα κολλάμε συνέχεια έτσι.
quote:
μήπως υποτιμάμαι την αξία του φυσικού μας κόσμου;
μήπως πριν αρχίσουμε τις σχέσεις (φιλικές, ερωτικές, σεξουαλικές, εχθρικές κλπ) στο αστρικό πεδίο θα έπρεπε να μάθουμε να έχουμε "σωστές" σχέσεις και εμπειρίες στο φυσικό πεδίο;

Εγώ προσωπικά δεν νιώθω ότι υποτιμώ το φυσικό πεδίο.Αλλά οι σωστές σχέσεις για να γίνουν πρέπει να ξεκινάνε απο σωστά και υγιή συναισθήματα.Τα οποία τα συναισθήματα δεν ανήκουν στο φυσικό πεδίο,απλά εκδηλώνονται εκεί.Για να κάνουμε σωστές σχέσεις λοιπόν δεν θα πρέπει να αρχίσουμε απ'τις βάσεις? Απο εκείνο τον κόσμο στον οποίο αρχικά δημιουργούνται τα συναισθήματα? Πριν ακόμη εκδηλωθούν και πάρουν στέρεα μορφή στο φυσικό.
quote:
μήπως λέω αντί να δίναμε οδηγίες και συμβουλές στην Yami για το πως θα κολυμπήσει στα βαθιά του αστρικού χωρίς σωσίβιο να προσπαθούσαμε να την προσγιώσουμε λίγο στην πεζή πραγματικότητα του φυσικού μας κόσμου απ' όπου θα πάρει την δύναμη και την εμπειρία που χριάζεται για το παραπέρα ταξίδι;
λέω ΜΉΠΩΣ;

Όχι άλλο προσγείωμα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 09:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα σε όλους,

quote:
Πιστεύω ότι η προσωπικότητα αλλάζει συνεχώς.Συνέχεια αλλάζουμε στο φυσικό πεδίο.Κάθε στιγμή που περνάει δεν είμαστε ποτέ οι ίδιοι.Το μόνο που μένει σταθερό και αναλλοίωτο είναι η ψυχή.Αν αφοσιωνόμαστε μόνο στο φυσικό πεδίο θα δούμε ότι συνέχεια αλλάζουμε και δεν μπορούμε ποτέ να βγάλουμε κάτι σταθερό για να έχουμε μια σταθερή βάση,για να ξεκινήσουμε για παρα πέρα.Θα κολλάμε συνέχεια έτσι.

αυτό αγαπητή φίλη λέγετε "εξέλιξη". είναι ο πρωταρχικός λόγος που ήρθαμε στον κόσμο τούτο. μέσα από τις αλλαγές που τόσο δέιχνουν να σε φοβίζουν (φόβος είναι μη το ψάχνεις) αν τις χειριστούμε σωστά, παίρνουμε τα τόσο πολύτιμα καρμικά μαθήματα που εξελίσουν την ψυχή μας. η ψυχή Yami μπορεί να είναι αναλίωτη αλλά δεν είναι σταθερή. η ψυχή μας εξελίσεται και αλλάζει. αλλά για να αλλάξει πρέπει να την "εκπαιδεύσουμε". και καλώς ή κακώς, τα συμαντικότερα μαθήματα, το αλφάβητο αν θες, το παίρνει στον φυσικό κόσμο. τα υπόλοιπα είναι τάξεις του πανεπιστημίου.
αν εσύ παρατηρείς ότι στη ζωή σου "κολλάς" και δεν πας παραπέρα τότε ψάξε να δεις τι κάνεις λάθος. η ζωή yami σου εμφανίζει προκλήσεις για να σε προκαλέσει να τις αντιμετωπίσεις. αν ο αγώνας που θα δώσεις είναι συνειδητός τότε το αποτέλεσμα θα είναι να πας ένα βήμα παραπέρα και σιγά σιγά θα ανακαλύπτεις πόσο μεγάλη εξέλιξη έχει η ζωή και τότε η ενασχόληση με την πέρα όχθη θα΄ είναι και πιο εύκολη και θα έχει και κάποιο νόημα. αν στις προκλήσεις του φυσικού, τα βρίσκουμε σκούρα, τότε το βάζουμε στα πόδια, βρίσκουμε την εύκολη δικαιολογία ότι "δεν μας βγάζουν πουθενά" και ψάχνουμε αλλού πορτοκαλιές (που δυστηχώς όμως είναι πολύ ψηλά για να μαζέψουμε τους πολυπόθητους καρπους).


quote:
Αλλά οι σωστές σχέσεις για να γίνουν πρέπει να ξεκινάνε απο σωστά και υγιή συναισθήματα.Τα οποία τα συναισθήματα δεν ανήκουν στο φυσικό πεδίο,απλά εκδηλώνονται εκεί.Για να κάνουμε σωστές σχέσεις λοιπόν δεν θα πρέπει να αρχίσουμε απ'τις βάσεις? Απο εκείνο τον κόσμο στον οποίο αρχικά δημιουργούνται τα συναισθήματα? Πριν ακόμη εκδηλωθούν και πάρουν στέρεα μορφή στο φυσικό.

Τι λες; αλήθεια; τα συναισθήματα για να υπάρχουν, ανήκουν και στο φυσικό επίπεδο. απόδειξη η εξέλιξη στην οποία υπόκεινται. μεγαλώνοντας τα συναισθήματα μάς αλλάζουν και εξελίσονται. η αγάπη μπορεί να γίνει πιο δυνατή ή να πάρει τη θέση της το μίσος, οι φόβοι μας να μεγαλώσουν ή να εξαλειφθούν, η χαρά μας και η λύπη μας, και κυρίως ο τρόπος που αντιδρούμε σε αυτές μεταβάλεται και αν είμαστε τυχεροί (ή καλύτερα επίμονοι και αν την ψάχνουμε) μα΄θαίνουμε να ελέγχουμε τα όποια συναισθήματα με απότερο σκοπό να μεταβάλουμε τα κατώτερα από αυτά (φόβος, ζήλεια, μίσος) σε ανώτερα (αγάπη, κατανόηση, ανθρωπιά).
και ΟΛΑ αυτά αγαπητή Yami γίνονται στον τόσο υποτιμημένο φυσικό κόσμο.

μην πιστέψεις πως λέγοντας τα παραπάνω θέλω να σε αποτρέψω από το να ασχοληθείς με το αστρικό πεδίο. ΟΧΙ. απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή και να σου δώσω να καταλάβεις πως αν δεν "εκμεταλευτείς" τις ευκαιρίες που σου δίνονται στο φυσικό πεδίο, η ενασχόληση με το αστρικό δεν θα σου αποδώσει αυτά που επιθυμείς και το χειρότερο δεν θα έχεις τα όπλα να πολεμήσεις τους επικείμενους κινδύνους.

ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2006, 12:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μήπως η σπουδαιότητα του να γνωρίζεις και να βιώνεις το φυσικό κόσμο είναι το πρώτο βήμα για την επίγνωση του αστρικού και του ανώτερου εαυτού; μήπως λέω!!
μήπως το να κλείνουμε τα μάτια και να γυρνάμε την πλάτη στα δύσκολα ή στα μη ενδιαφέροντα (όπως πολύ εύκολα μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε) είναι απλά η εύκολη λύση;
μήπως υποτιμάμαι την αξία του φυσικού μας κόσμου;

Μήπως ο φυσικός κόσμος που λες να γνωρίσουμε και να βιώσουμε έχει πλέον λεηλατηθεί από πρότυπα, όρους, όρια, σκέψεις, πάθη, φανατισμό κτλ όπως τα ορίζει μία κοινωνία
που αγγίζει την σχιζοφρένια? Μήπως αυτό που θεωρούμε φυσικό κόσμο δεν είναι ο πραγματικά φυσικός κόσμος αλλά μία αρρωστημένη κοινωνία? Μήπως δεν είπαμε να κλείνουμε τα μάτια στο φυσικό κόσμο αλλά να τα ανοίγουμε σε αυτόν και στη φύση γενικότερα και να κλείνουμε τα μάτια (αγνοούμε) τις περιττές πληροφορίες-έμμονες ιδέες που σου περνάει ο επιβαλλόμενος τρόπος ζωής η τηλεόραση η κοινωνία οι ταινίες τα ερωτοτράγουδα κτλ και μας παρεξήγησες?

Και πολύ απλά αναζητώντας αυτά τα λανθασμένα (κατά τη γνώμη μου) με επίκεντρο το «εγώ» πρότυπα ως σκοπό της προσωπικής μας ευτυχίας δεν νοιώθουμε ολοκληρωμένοι ποτέ! Πάντα θέλουμε κι άλλα κι άλλα όσα κι αν αποκτάμε και επειδή τίποτα υλικό δε μένει για πάντα στεναχωριόμαστε 100 φορές πιο πολύ από όση χαρά μας δώσανε όταν τα χάνουμε.

Υπάρχουν λαοί σε διάφορα μέρη του κόσμου που ζουν σε κοινωνίες μέσα στη γαλήνη με τα απαραίτητα φυσικά (δηλαδή από τη φύση χωρίς βιομηχανικές επεξεργασίες) αγαθά μόνο, όλη μέρα αγαπημένοι γαλήνιοι που κοιτιούνται κατάματα όταν μιλάνε…και όχι αν φοράει Gucci η Diesel ο άλλος. Αυτοί οι λαοί βλέπουν αυτόν το «φυσικό» (για εμάς) κόσμο μας σαν μία εντελώς αρρωστημένη και παρανοϊκή κοινωνία με τα μέλη της να προσπαθούν να συσσορεύσουν όσο περισσότερα αγαθά γίνεται για να ικανοποιήσουν το νου τους και το υλικό «εγώ» τους συνήθως με τρόπους που καταστρέφουν τους άλλους και την ίδια την φύση που μας δημιούργησε και μας φιλοξενεί σε τέτοιο επίπεδο που η αγάπη που θεωρούν αυτονόητη αυτοί και για τους συνάνθρωπους τους και για την μητέρα φύση στον δικό μας φυσικό κόσμο να πάει να εκλείψει.

Τελικά τι θεωρείς εσύ «φυσικό μας κόσμο» που τόσο δείχνουμε να υποτιμάμε την αξία του? Ο φυσικός μας κόσμος κατά τη γνώμη μου απέχει πολύ από τον τρόπο ζωής της δυτικής κυρίως κοινωνίας σήμερα. Γινόμαστε σχιζοφρενείς χωρίς να το καταλάβουμε και όπως όλοι οι σχιζοφρενείς νομίζουμε πως είμαστε φυσιολογικοί και ζούμε σε έναν φυσιολογικό κόσμο και οι παράλογες επιθυμίες μας και ανάγκες μας είναι φυσιολογικές κτλ. Η οντότητα μας που περιορίζεται από τις 5 αισθήσεις έχει πολλά να μάθει από τη φύση που λογικά θα τη βοηθήσουν όταν απαλλαχτεί από τον περιορισμό των 5 αισθήσεων, όμως πιστεύω ότι δεν έχει τίποτα να μάθει από τη κοινωνία -του μίσους που έχει διασπαστεί από τη φύση- στην οποία ζούμε που προσκολλάμε από τις αθλητικές ομάδες μέχρι τους πόντους των τακουνιών.

Το μεγαλύτερο λάθος είναι να συνδέσουμε αυτόν τον διεφθαρμένο επιβαλλόμενο τρόπο ζωής (λεφτά, σεξ κτλ) με τον εσωτερισμό τη δύναμη του νου μας και ενός ανώτερου από τον υλικό κόσμο.

Yami, συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος (εκτος της τελευταία παραγράφου:P)!!!


Edited by - Protector on 11/10/2006 13:06:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 00:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου,maraT

Θα με συγχωρέσεις αλλά η δική μου άποψη είναι ότι κάθε αλλαγή δεν σημαίνει πάντα εξέλιξη.Δηλαδή αλλαγή προς το καλύτερο.Τίποτα δεν εμποδίζει να γίνεται και το αντίθετο.Αλλαγή προς το χειρότερο.Και ακόμη χειρότερα να το νομίζουμε για καλύτερο.

quote:
η ψυχή μας εξελίσεται και αλλάζει. αλλά για να αλλάξει πρέπει να την "εκπαιδεύσουμε".

Σύμφωνοι.Αλλά είναι πολύ πιο σταθερή, βάσιμη και εμπιστεύσιμη απο την προσωπικότητα.
quote:
αν εσύ παρατηρείς ότι στη ζωή σου "κολλάς" και δεν πας παραπέρα τότε ψάξε να δεις τι κάνεις λάθος.

Όταν κολλάς κάπου, έτσι και αλλιώς αρχίζεις να ψάχνεσαι.Πολλές φορές όμως πρέπει να αναρωτιόμαστε και όταν όλα πηγαίνουν καλά. Γιατί τότε ησυχάζουμε και η συνείδηση κοιμάται.
quote:
τα συναισθήματα για να υπάρχουν, ανήκουν και στο φυσικό επίπεδο. απόδειξη η εξέλιξη στην οποία υπόκεινται.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αποτελεί όρο προκειμένου να υπάρχει κάτι, να πρέπει ντε και καλά να ανήκει στον φυσικό κόσμο.Δεν νομίζω ότι είναι έτσι.
quote:
απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή και να σου δώσω να καταλάβεις πως αν δεν "εκμεταλευτείς" τις ευκαιρίες που σου δίνονται στο φυσικό πεδίο,η ενασχόληση με το αστρικό δεν θα σου αποδώσει αυτά που επιθυμείς και το χειρότερο δεν θα έχεις τα όπλα να πολεμήσεις τους επικείμενους κινδύνους.

Απλά να προσέχουμε να μη μας εκμεταλλεύονται οι..ευκαιρίες.


Protector, μη ζητάς συγνώμη.Και γω απ'ότι είδες βγήκα απ'το θέμα.
Ένα είναι σίγουρο πάντως.Πάντα, τα πάντα είναι στο πρόγραμμα.

quote:
Το μεγαλύτερο λάθος είναι να συνδέσουμε αυτόν τον διεφθαρμένο επιβαλλόμενο τρόπο ζωής (λεφτά, σεξ κτλ) με τον εσωτερισμό τη δύναμη του νου μας και ενός ανώτερου από τον υλικό κόσμο.

Έτσι είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 10:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερούδια σε όλους,
protector μάλλον παρεξήγησες αυτά που έγραψα
γιατί από τα γραφόμενά σου νομίζω πως με κατατάσεις στους υπέρμαχους του δυτικού, καταναλωτικού, μπλα μπλα μπλα, διεφθαρμένου τρόπου ζωής.

σε πληροφορώ λοιπόν ότι συμφωνώ 100% και βάλε με τα λεγόμενα σου

quote:
Τελικά τι θεωρείς εσύ «φυσικό μας κόσμο» που τόσο δείχνουμε να υποτιμάμε την αξία του? Ο φυσικός μας κόσμος κατά τη γνώμη μου απέχει πολύ από τον τρόπο ζωής της δυτικής κυρίως κοινωνίας σήμερα. ....... Η οντότητα μας που περιορίζεται από τις 5 αισθήσεις έχει πολλά να μάθει από τη φύση που λογικά θα τη βοηθήσουν όταν απαλλαχτεί από τον περιορισμό των 5 αισθήσεων, όμως πιστεύω ότι δεν έχει τίποτα να μάθει από τη κοινωνία -του μίσους που έχει διασπαστεί από τη φύση- στην οποία ζούμε που προσκολλάμε από τις αθλητικές ομάδες μέχρι τους πόντους των τακουνιών.

Φυσικός είναι ο κόσμος που ζούμε φίλε, δεν είναι όμως απαραίτητα και φυσιολογικός. η μαγκιά είναι να δεις τις παγίδες της κοινωνίας μας και να ανοίξεις τα ματάκια και την ψυχούλα σου στα δώρα της φύσης (όπως σωστά επισημαίνεις).
η τόσο σημαντική φύση λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε, η οποία κατά τα λεγόμενά σου, τα οποία συμερίζομαι, θα μας βοηθήσει όταν έρθει η ώρα να απαλλαγούμε από τον περιορισμό των 5 αισθήσεων, βρίσκεται στον έρημο φυσικό κόσμο!

η ψυχή μας φίλε μου δεν είναι τυχαίο που περνάει ενσαρκώνεται και ζει μέσα σε ένα φυσικό και φθαρτό σώμα. το κάνει γιατί πρέπει να εκπαιδευτεί και να ζήσει στα δύσκολα. και ΟΛΟΙ όσοι βρισκόμαστε εδώ πρέπει να το διαβούμε το λούκι. σκοπός της όλης διαδικασίας είναι η ενδυνάμωση της ψυχής μας για το παραπέρα ταξίδι. το να λέμε "α εμένα δεν μ' αρέσει, ας πεταχτώ μέχρι το αστρικό, να βρω καλύτερους φίλους, εραστές κλπ, ας παίξω λίγο και με το παραπέρα έλα μωρέ θα μάθω και καναδυο τρόπους προφύλαξεις, θα διαβάσω και πέντε έξι βιβλία και ΝΟΜΙΖΩ τώρα ότι εξέλιξα την ψυχή μου. δυστηχώς δεν πάει έτσι. αν δεν τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και με τους συνανθρώπους σου ΕΔΩ, ΕΚΕΙ μην περιμένεις να τα πας καλύτερα. απλά το σκάς.
Προς Θεού, Βούδα, Αλλάχ, μην παρεξηγηθώ πάλι! δεν είμαι ενάντια ούτε στα αστρικά ταξίδια, ούτε στον εσωτερισμό, ούτε σε ό,τι ψυχικό. πιστεύω όμως ότι η παραπάνω ενασχόληση θα πρέπει να γίνεται από άτομα ώριμα, τα οποία τα έχουν βρει με τον εαυτό τους, έχουν καταφέρει να είναι μέρος της λύσης των προβλημάτων της κοινωνίας, συμβάλουν ενεργητικά στην βελτίωση του φυσικού κόσμου και έχουν προετοιμάσει έτσι την ψυχούλα τους για τα πιο δύσκολα του αστρικού.

φίλη Yami θα ήθελα εκτός από γελάκια να μας έλεγες πως ζεις και αντιμετωπίζεις εσύ τον φυσικό σου κόσμο.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
η ψυχή μας εξελίσεται και αλλάζει. αλλά για να αλλάξει πρέπει να την "εκπαιδεύσουμε".
--------------------------------------------------------------------------------


Σύμφωνοι.Αλλά είναι πολύ πιο σταθερή, βάσιμη και εμπιστεύσιμη απο την προσωπικότητα.



μόνο αν την γνωρίζεις πραγματικά φίλη μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 01:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου, maraT
quote:
φίλη Yami θα ήθελα εκτός από γελάκια να μας έλεγες πως ζεις και αντιμετωπίζεις εσύ τον φυσικό σου κόσμο.

Το απάντησες ήδη στην ίδια φράση.Με χαμόγελο και αισιοδοξία.
quote:
η ψυχή μας εξελίσεται και αλλάζει. αλλά για να αλλάξει πρέπει να την "εκπαιδεύσουμε".
--------------------------------------------------------------------------------
Σύμφωνοι.Αλλά είναι πολύ πιο σταθερή, βάσιμη και εμπιστεύσιμη απο την προσωπικότητα.
--------------------------------------------------------------------------------
μόνο αν την γνωρίζεις πραγματικά φίλη μου!

Για μένα είναι προυπόθεση πρώτα να την εμπιστευτώ, και μετά να μου ανοιχτεί και να τη γνωρίσω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 11:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα yami,
μου φαίνεται πως παίζεις με τις λέξεις.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
η ψυχή μας εξελίσεται και αλλάζει. αλλά για να αλλάξει πρέπει να την "εκπαιδεύσουμε".
--------------------------------------------------------------------------------
Σύμφωνοι.Αλλά είναι πολύ πιο σταθερή, βάσιμη και εμπιστεύσιμη απο την προσωπικότητα.
--------------------------------------------------------------------------------
μόνο αν την γνωρίζεις πραγματικά φίλη μου!
--------------------------------------------------------------------------------


Για μένα είναι προυπόθεση πρώτα να την εμπιστευτώ, και μετά να μου ανοιχτεί και να τη γνωρίσω



μην περιμένεις να σου "ανοιχτεί" η ψυχή σου. αυτή είναι εκεί και σε περιμένει να την ανακαλύψεις. και φυσικά αν κρατάς οποιαδήποτε επιφύλαξη απέναντί της (πρώτα να την εμπιστευτώ) φυσικό είναι η ανακάλυψή της να καθηστερεί.
δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από την ψυχή σου yami. δεν χρειάζεται να την εμπιστευτείς πρώτα, γιατί η ψυχή σου όπως ελπίζω να ξέρεις, είναι το μόνο αυθεντικό πράγμα που διαθέτουμε, οπότε η εμπιστοσύνη προς αυτή είναι αυτονόητη. ΤΟ ΜΟΝΟ που μένει να γίνει είναι να την γνωρίσουμε για να μπορέσουμε να πάμε παραπέρα και να εξελιχθούμε.

όσων αφορά την αισιοδοξία και τα χαμόγελα με τα οποία αντιμετωπίζεις τον φυσικό κόσμο, επέτρεψέ μου να πω ότι πουθενά στα γραφόμενά σου δεν τα έχω εντοπίσει. από όλα όσα έχεις γράψεις αυτό που διακρίνω είναι μια τάση φυγής προς το αστρικό ή μάλλον προσπάθεια να "κλέψεις" κάτι από το αστρικό για να καλύψεις ανάγκες που δεν έχεις μπορέσει να της καλύψεις στο φυσικό πεδίο. ελπίζω να κάνω λάθος και ελπίζω κάποια στιγμή να μας πεις τι είναι αυτό που σε χαροποιεί στον κόσμο μας. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 19:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου maraT
quote:
καλημέρα yami,
μου φαίνεται πως παίζεις με τις λέξεις.

Όπως ακριβώς είπες.Σου φαίνεται
quote:
μην περιμένεις να σου "ανοιχτεί" η ψυχή σου. αυτή είναι εκεί και σε περιμένει να την ανακαλύψεις. και φυσικά αν κρατάς οποιαδήποτε επιφύλαξη απέναντί της (πρώτα να την εμπιστευτώ) φυσικό είναι η ανακάλυψή της να καθηστερεί.

Λέγοντας:
quote:
Για μένα είναι προυπόθεση πρώτα να την εμπιστευτώ, και μετά να μου ανοιχτεί και να τη γνωρίσω

Εννοείται ότι το έχω ήδη κάνει.Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή
quote:
δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από την ψυχή σου yami. δεν χρειάζεται να την εμπιστευτείς πρώτα, γιατί η ψυχή σου όπως ελπίζω να ξέρεις, είναι το μόνο αυθεντικό πράγμα που διαθέτουμε, οπότε η εμπιστοσύνη προς αυτή είναι αυτονόητη. ΤΟ ΜΟΝΟ που μένει να γίνει είναι να την γνωρίσουμε για να μπορέσουμε να πάμε παραπέρα και να εξελιχθούμε.

Συμφωνώ
quote:
όσων αφορά την αισιοδοξία και τα χαμόγελα με τα οποία αντιμετωπίζεις τον φυσικό κόσμο, επέτρεψέ μου να πω ότι πουθενά στα γραφόμενά σου δεν τα έχω εντοπίσει. από όλα όσα έχεις γράψεις αυτό που διακρίνω είναι μια τάση φυγής προς το αστρικό ή μάλλον προσπάθεια να "κλέψεις" κάτι από το αστρικό για να καλύψεις ανάγκες που δεν έχεις μπορέσει να της καλύψεις στο φυσικό πεδίο. ελπίζω να κάνω λάθος και ελπίζω κάποια στιγμή να μας πεις τι είναι αυτό που σε χαροποιεί στον κόσμο μας.

Είναι αλήθεια πως ίσως δίνω αυτή την εντύπωση.Αλλά όταν δεν εντοπίζουμε κάτι δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.Απλά είμαστε μαθημένοι να εντοπίζουμε ότι μας έχουν μάθει να αναγνωρίζουμε.Ο γραπτός λόγος και ακόμα και ο προφορικός αδυνατούν να εκφράσουν τον πλούσιο εσωτερικό μας κόσμο, όπως τον ξέρουμε οι ίδιοι.Και ακόμη και αν το καταφέρουμε ο άλλος αναγκαστικά φιλτράρει τα λεγόμενα μας μέσα απ'τον ίδιο.Οπότε καταλαβαίνει τα πράγματα μέσα απο τον ίδιο του τον εαυτό (όπως σκέφτεται ο ίδιος) και όχι απ'τον άλλο.Έτσι δημιουργούνται και οι παρεξηγήσεις.
Και επειδή νιώθω ότι δεν είναι σωστό να ξεφεύγουμε απ΄το θέμα αλλά ούτε και να συνεχίζουμε να μιλάμε μεταξύ μας, παραμελώντας τους υπόλοιπους, αν πιστεύεις ότι έχει αξία να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση μπορείς αν θέλεις να μου στείλεις email.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraT
Μέλος 1ης Βαθμίδας


74 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 10:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα yami,
quote:
Και επειδή νιώθω ότι δεν είναι σωστό να ξεφεύγουμε απ΄το θέμα αλλά ούτε και να συνεχίζουμε να μιλάμε μεταξύ μας, παραμελώντας τους υπόλοιπους, αν πιστεύεις ότι έχει αξία να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση μπορείς αν θέλεις να μου στείλεις email

αφού πιστεύεις πως ξεφύγαμε από το θέμα καλώς! δεν θα ξανασχοληθώ εφόσον πρακτικές οδηγίες "για την δημιουργία μιας οντότητας στο φυσικό κόσμο" δεν έχω να δώσω. και εφόσον βλέπω ότι δεν είσαι ανοιχτή ούτε στο να σκεφτείς (όχι απαραίτητα να ακολουθήσεις) αυτά που στου προτείνω, δεν βλέπω το λόγο να συνεχίσουμε την κουβέντα ούτε μέσω e-mail.
νά'σαι καλά και ελπίζω να πετύχεις αυτό που πραγματικά θές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yami
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 20:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yami  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκεφτόμαστε πάντα τα πάντα κάποια στιγμή.Και δεν το επιλέγουμε πάντα.Πολλές φορές γίνεται και αυτόματα.Αλλά οι κοσμοθεωρίες,οι φιλοσοφίες και οι τρόποι ζωής είναι τόσοι,όσοι και οι άνθρωποι.Καθένας έχει το δικό του δρόμο για να φτάσει σ'αυτό που λέγεται ευτυχία (φώτιση) και το δρόμο αυτό τον επιλέγει μόνος του.
Μη με παρεξηγείς που είπα ότι θα ξεφυγούμε απ'το θέμα αλλά αν συνεχίζαμε θα προέκυπτε ένα ακόμη μεγαλύτερο θέμα που θα είχε να κάνει με την κοσμοθεώρηση,τρόπο ζωής,τρόπο σκέψης,ψυχολογία των ανθρώπων και θα ήταν πραγματικά μεγάλο.
quote:
νά'σαι καλά και ελπίζω να πετύχεις αυτό που πραγματικά θές!

Ευχαριστώ.

Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω ανακαλύψει ήδη, πάρα πολλούς τρόπους για να πετύχει κανείς κάτι τέτοιο.Και τολμώ να πω ότι το βρήκα εύκολο.Το δύσκολο και επικίνδυνο υποθέτω ότι είναι η συνέχεια, απ'ότι μου έχετε πει.Ακόμη είμαι στη φάση ενδυνάμωσής μου στο αστρικό και δεν νιώθω έτοιμη βέβαια.Ούτε πριν μιλήσω και με τον ίδιο βέβαια (αφού σιγουρευτώ ότι είναι αυτός)
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Η οντότητα που δημιουργείται,τρέφεται απο εμάς μέσω της ασημένιας χορδής που βγαίνει απ'το ηλιακό πλέγμα.Όταν σταματήσουμε να τη τροφοδοτούμε είτε καταστρέφεται είτε συνεχίζει να ζει ανεξάρτητη αν ήδη έχει υπάρξει αρκετά.
Με τον ίδιο τρόπο φτιάχνονται και οι φύλακες άγγελοι,απο μητέρες λίγο πριν πεθάνουν,για να προστατεύουν τα παιδιά τους.Αυτές οι οντότητες (άγγελοι), απο που τρέφονται αφού αυτός που τις δημιουργεί,έχει πεθάνει αμέσως μετά τη δημιουργία τους και οι ίδιες δεν έχουν προλάβει να υπάρξουν αρκετά για να αποκτήσουν ανεξάρτητη ύπαρξη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy