ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 23:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Αγαπητέ ο Μεγάλος Κωνσταντίνος ασφαλώς είναι ο άνθρωπος με την μεγαλύτερη επίδραση στην διαμόρφωση του μεταγενέστερου κόσμου.
Άλλαξε περισσότερο από κάθε άλλο άνθρωπο καθοριστικά την πορεία της Παγκόσμιας Ιστορίας με τις μοναδικές θρησκευτικές και κοινωνικές αλλαγές που εισήγαγε στην απέραντη αυτοκρατορία του.
........................................................
Στις μέρες του η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία έδωσε τις τελευταίες αναλαμπές πριν παραχωρήσει την θέση της στην χιλιόχρονη και τρισένδοξη Ελληνική Χριστιανική Αυτοκρατορία, την Ρωμανία, που ο ίδιος θεμελίωσε.

Καλά όλα τα άλλα φίλε symbol , το Ελληνική όμως πως σου 'ρθε και το' γραψες ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 10:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και τα ελληνικά δεν πιάνουν...

Dear gentlemen,

Yoy are kindly requested to return to the primary subject of this topic.
Please, do show self - control and respect to this topic and the previous conversation that had taken place here...

Thank you.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 10:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατοι samuel1974 και symbol, με δεδομένο το ότι οφείλω απαντήσεις στις αστήρικτες θέσεις σας, πλην όμως σεβόμενος την παράκληση του συντονιστή για επιστροφή στο αρχικό θέμα (το βγάλαμε τα μάτια!), σε περίπτωση που έχετε να προτείνετε την μεταφορά των post σας σε άλλη ενότητα ευχαρίστως να υπάρξει συνέχεια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 01:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με όσα διαβάζω τελευταία για τους Μ.τ.Ι., αναρωτιέμαι αν οι άνθρωποι αυτοί βιώνουν καθεστώς τρομοκρατίας και φόβου εντός της οργάνωσης, αφού τους διδάσκουν για έναν Θεό κριτή με την τσεκούρα στο χέρι και, μαθαίνοντας πως με την εφαρμογή της αποκοπής ως ποινής, οδηγούν τα νυν ή και πρώην μέλη τους σε μια απάνθρωπη απομόνωση, υποχρεώνοντας ως και τα μέλη της ίδιας της οικογένειας του αποκομμένου να ασκούν ψυχολογική βία επάνω του, απομονώνοντάς τον.

Μήπως με αυτόν τον τρόπο «δένουν και σέρνουν στην άμαξά τους» τα μέλη, έτσι ώστε να γίνεται δύσκολη έως και αδύνατη μια πιθανή αποχώρησή τους από την οργάνωση;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 08:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποια άτομα που είναι - ή ήταν για χρόνια - Μάρτυρες του Ιεχωβά μπορώ να πω ότι αυτό που λες είναι εν μέρει σχετικό.
Δεν τους ασκείται κάποιου είδους "τρομοκρατία", απλά δίνεται έμφαση κατά γράμμα στις διδαχές της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.
Σχετικά με αυτό που λες:

quote:
[...] μαθαίνοντας πως με την εφαρμογή της αποκοπής ως ποινής, οδηγούν τα νυν ή και πρώην μέλη τους σε μια απάνθρωπη απομόνωση, υποχρεώνοντας ως και τα μέλη της ίδιας της οικογένειας του αποκομμένου να ασκούν ψυχολογική βία επάνω του, απομονώνοντάς τον.

μπορώ να πω με βεβαιότητα σχεδόν ότι δεν ισχύει πάντοτε.
Ίσως να ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά όχι σε όλες.
Κι αυτό οφείλεται στον τρόπο ερμηνείας των όποιων διδαχών από τον εκάστοτε πιστό κι όχι από την οργάνωση την ίδια.
Γενικότερα πιστεύω πως όταν έχουμε ακραίες συμπεριφορές, ως επί το πλείστον η αιτία δημιουργίας τους είναι ο τρόπος που ερμηνεύονται κάποιες αξίες από τους πιστούς κι όχι κάποια επιταγή από την οργάνωση καθεαυτή.
Αυτό μπορεί να συμβεί στους κόλπους κάθε θρησκευτικού κατεστημένου σχεδόν καθώς ο έμμεσος εκφοβισμός κι η τρομοκράτηση για τιμωρία του "αποστάτη" είναι ένα από τα μέσα που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα ιερατείο για τον έλεγχο και για την διατήρηση των πιστών.
Προσωπικά το έχω συναντήσει σε διάφορους κύκλους από κάποιους εκπροσώπους τους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 11:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
«Δεν τους ασκείται κάποιου είδους "τρομοκρατία", απλά δίνεται έμφαση κατά γράμμα στις διδαχές της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.»

Αγαπητέ μου σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την έλλειψη ουσιαστικής τρομοκρατίας που ασκείται στα μέλη αυτής της Ιουδαιοχριστιανικής σέκτας.

Και αυτό πηγάζει από ένα παράδειγμα που εξελίχθηκε ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ πριν λίγες ημέρες, και μάλιστα σε έναν παιδικό σταθμό.

Συγκεκριμένα: έτυχε να συνοδεύσω τα παιδιά μου κατά την είσοδο τους στον παιδικό σταθμό (πρωινή ώρα), και προσερχόμενοι με την γυναίκα μου στην είσοδο του παιδικού σταθμού, στον προθάλαμο ουσιαστικά, ήρθαμε αντιμέτωποι με μια συνηθισμένη κατά τα άλλα σκηνή ενός παιδικού σταθμού, δηλαδή με κλάματα και ουρλιαχτά ενός μικρού αγοριού το οποίο προφανώς δεν ήθελε να αποχωριστεί τον πατέρα του που το κρατούσε αγκαλιά. Αυτό υπέθεσα τουλάχιστον αρχικά.

Και λέω συνηθισμένη σκηνή, διότι όποιος έχει συνοδεύσει μικρά παιδιά σε παιδικό σταθμό γνωρίζει τι είδους σκηνές συχνότατα διαδραματίζονται. Γνωστό το απύθμενο κουράγιο των μικρών να αντιστέκονται.

Όμως, εκείνη την ημέρα διαπιστώσαμε μετά από λίγα λεπτά ότι εκείνος ο τρομοκρατημένος μπόμπιρας δεν έτρεμε και έκλαιγε με λυγμούς λόγω της εισόδου του στον παιδικό σταθμό, ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΟΤΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕ «ΟΧΙ ΓΙΟΡΤΗ – ΟΧΙ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ – ΟΧΙ ΓΙΟΡΤΗ!!!!».

Ο μικρός έτρεμε ΑΠΟ ΦΟΒΟ, διότι……αντίκριζε τον Άγιο Βασίλη που ένεκα των ημερών είχε αναρτηθεί στην είσοδο του παιδικού σταθμού, έτρεμε και διότι άκουγε την εορταστική μουσική που διαχέονταν σε όλο τον παιδικό σταθμό!

Ήταν ο μικρός γιός ενός Μάρτυρα του Ιεχωβά, ο οποίος πατέρας του και τον συνόδευε, και βέβαια το περιστατικό είχε και εξέλιξη καθώς ο πατέρας του διαμαρτύρονταν στην υπεύθυνη του σταθμού απαιτώντας να……μην τελούνται γιορτές στην παιδική αίθουσα που βρίσκονταν ο γιός του καθώς και να αφαιρείται η φιγούρα του Άγιου Βασίλη κατά την είσοδο και έξοδο του μικρού από τον σταθμό!

Εάν αυτό δεν είναι η χείριστη μορφή τρομοκρατίας σε ένα παιδάκι, τότε ποια είναι η έννοια της τρομοκρατίας αναρωτιέμαι…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2007, 14:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Ψηλέ, επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποια άτομα που είναι - ή ήταν για χρόνια - Μάρτυρες του Ιεχωβά μπορώ να πω ότι αυτό που λες είναι εν μέρει σχετικό.
Δεν τους ασκείται κάποιου είδους "τρομοκρατία", απλά δίνεται έμφαση κατά γράμμα στις διδαχές της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης.

Φίλε Dying_Incubus,
Το "δίνεται έμφαση κατά γράμμα στις διδαχές της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης" χωρά πολύ συζήτηση.
Με αφορμή την "κατά γράμμα" ερμηνεία της Γραφής, έχουν δημιουργηθεί χιλιάδες θρησκείες και παραθρησκείες, ιδιαίτερα στην Αμερική.

Αν κρατήσουμε, όλοι όσοι θέλουμε να λεγόμαστε Χριστιανοί, στη σκέψη μας το γεγονός ότι ο Θεός είναι Θεός αγάπης και συγχώρησης, τότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε προς Αυτόν τρομοκρατημένοι.

quote:

Σχετικά με αυτό που λες:

quote:
[...] μαθαίνοντας πως με την εφαρμογή της αποκοπής ως ποινής, οδηγούν τα νυν ή και πρώην μέλη τους σε μια απάνθρωπη απομόνωση, υποχρεώνοντας ως και τα μέλη της ίδιας της οικογένειας του αποκομμένου να ασκούν ψυχολογική βία επάνω του, απομονώνοντάς τον.

μπορώ να πω με βεβαιότητα σχεδόν ότι δεν ισχύει πάντοτε.
Ίσως να ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά όχι σε όλες.
Κι αυτό οφείλεται στον τρόπο ερμηνείας των όποιων διδαχών από τον εκάστοτε πιστό κι όχι από την οργάνωση την ίδια.
Γενικότερα πιστεύω πως όταν έχουμε ακραίες συμπεριφορές, ως επί το πλείστον η αιτία δημιουργίας τους είναι ο τρόπος που ερμηνεύονται κάποιες αξίες από τους πιστούς κι όχι κάποια επιταγή από την οργάνωση καθεαυτή.
Αυτό μπορεί να συμβεί στους κόλπους κάθε θρησκευτικού κατεστημένου σχεδόν καθώς ο έμμεσος εκφοβισμός κι η τρομοκράτηση για τιμωρία του "αποστάτη" είναι ένα από τα μέσα που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα ιερατείο για τον έλεγχο και για την διατήρηση των πιστών.
Προσωπικά το έχω συναντήσει σε διάφορους κύκλους από κάποιους εκπροσώπους τους...



Αν δεν ισχύει πάντοτε, όπως λες, τότε δεν εφαρμόζεται πιστά το καταστατικό της οργάνωσης.

Πιστεύω πως η εφαρμογή της "αποκοπής" έχει ως στόχο τον περιορισμό των απωλειών της οργάνωσης, αφού ως μέτρο είναι πολύ "δραστικό".
Στην ιδέα και μόνο να εγκαταλείψεις την οργάνωση, θα πρέπει να σκεφτείς πως θα υποστείς τον ολοκληρωτικό αποκλεισμό, ακόμη και από την οικογένειά σου, αν τυχόν είναι και αυτοί Μάρτυρες.

Δεν είναι τυχαία, άλλωστε, και η απαίτηση της οργάνωσης, από τα νέα μέλη, να δηλώσουν εγγράφως στους φορείς της θρησκείας όπου ανήκαν πριν, ότι εγκαταλείπουν τη θρησκεία τους θεωρώντας τους ως πλανημένους.
Θεωρώ πως τους υποχρεώνουν να κάνουν αυτή τη δήλωση, έτσι ώστε αν κάποια στιγμή τα άτομα αυτά θελήσουν να επιστρέψουν στην παλαιά τους θρησκεία, από αίσθημα ντροπής και από εγωισμό, να μην το επιχειρήσουν.

Αυτό με τη δήλωση, το έκανε μια φίλη μου, η οποία και μου είπε πως ήταν κάτι που της ζητήθηκε και δεν ήταν δική της πρωτοβουλία. Δεν γνωρίζω, βέβαια, αν πρόκειται για μια διαδεδομένη τακτική στους κόλπους των Μ.τ.Ι. Ίσως κάποιος Μάρτυρας θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Αν κάποιος θελήσει να διεισδύσει λιγάκι στα ενδότερα των Μ.τ.Ι., θα ανακαλύψει πως η οργάνωση δεν είναι σε καμία περίπτωση το προσωπείο που θέλει να παρουσιάζει προς τα έξω.

Βέβαια, θέλει και προσοχή γιατί η οργάνωση και οι Μ.τ.Ι έχουν κατηγορηθεί, κατά καιρούς, για πολλά πράγματα που δεν ευσταθούν. Ίσως γι' αυτό να φταίει και η κάποια σχετική μυστικότητα που καλύπτει τον τρόπο με τον οποίο κινείται η οργάνωση και τα μέλη της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2007, 09:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe, το παράδειγμα που αναφέρεις είναι όντως πολύ λυπηρό.
Δεν πιστεύω όμως ότι φταίει για αυτό το συγκεκριμένο σύστημα αλλά η ερμηνεία διαφόρων αξιών από τα μέλη της.
Είναι διαφορετικό πχ ένα παιδάκι του Δημοτικού που γαλουχείται στα πλαίσια της πίστης των Μαρτύρων του Ιεχωβά να μην κάνει τον σταυρό του στην πρωινή προσευχή κι είναι διαφορετικό να αρχίσει να παραληρεί επειδή τα υπόλοιπα παιδιά κάνουν τον σταυρό τους.
Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, τότε αυτός που δεν φέρει ευθύνη είναι το παιδί...
Όταν ήμουν μαθητής υπήρχε συμμαθητής μου που ήταν Μάρτυρας του Ιεχωβά κι απλά δεν έκανε τον σταυρό του.
Ποτέ όμως δεν εκδήλωσε κάποια άσχημη συμπεριφορά.
Για αυτό το λόγο αναφέρω πως είναι θέμα ερμηνείας.

Φίλε Ψηλέ, αναφέρεις:

quote:
Αν κρατήσουμε, όλοι όσοι θέλουμε να λεγόμαστε Χριστιανοί, στη σκέψη μας το γεγονός ότι ο Θεός είναι Θεός αγάπης και συγχώρησης, τότε δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε προς Αυτόν τρομοκρατημένοι.

Με αυτό συμφωνώ κι επαυξάνω!

quote:
Αν δεν ισχύει πάντοτε, όπως λες, τότε δεν εφαρμόζεται πιστά το καταστατικό της οργάνωσης.

Δε νομίζω ότι η τρομοκράτηση των πιστών ανήκει στο καταστατικό της οργάνωσης.
Με αυτή τη λογική, στην Ορθοδοξία δεν επιτρέπονται οι προγαμιαίες σχέσεις αλλά πολλοί νέοι άνθρωποι που την ασπάζονται έχουν ερωτικές σχέσεις πριν τον γάμο.
Μπορούμε να πούμε ότι και τότε δεν ισχύει το καταστατικό;

quote:
Πιστεύω πως η εφαρμογή της "αποκοπής" έχει ως στόχο τον περιορισμό των απωλειών της οργάνωσης, αφού ως μέτρο είναι πολύ "δραστικό".
Στην ιδέα και μόνο να εγκαταλείψεις την οργάνωση, θα πρέπει να σκεφτείς πως θα υποστείς τον ολοκληρωτικό αποκλεισμό, ακόμη και από την οικογένειά σου, αν τυχόν είναι και αυτοί Μάρτυρες.

Γενικά η τρομοκράτηση κι η έμμεση απειλή της "αποκοπής" είναι τεχνικές ευρέως διαδεδομένες σε διάφορα συστήματα - ανάμεσα σ' αυτά και θρησκευτικά...
Έχει τύχει πάντως να γνωρίζω οικογένεια Μαρτύρων του Ιεχωβά όπου κάποιο μέλος αποκόπηκε κι οι σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας δεν διαταράχθηκαν και το μέλος που αποχώρησε δεν απομονώθηκε από τα υπόλοιπα μέλη της.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 13:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αυτό πηγάζει από ένα παράδειγμα που εξελίχθηκε ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ πριν λίγες ημέρες, και μάλιστα σε έναν παιδικό σταθμό.

Συγκεκριμένα: έτυχε να συνοδεύσω τα παιδιά μου κατά την είσοδο τους στον παιδικό σταθμό (πρωινή ώρα), και προσερχόμενοι με την γυναίκα μου στην είσοδο του παιδικού σταθμού, στον προθάλαμο ουσιαστικά, ήρθαμε αντιμέτωποι με μια συνηθισμένη κατά τα άλλα σκηνή ενός παιδικού σταθμού, δηλαδή με κλάματα και ουρλιαχτά ενός μικρού αγοριού το οποίο προφανώς δεν ήθελε να αποχωριστεί τον πατέρα του που το κρατούσε αγκαλιά. Αυτό υπέθεσα τουλάχιστον αρχικά.

Και λέω συνηθισμένη σκηνή, διότι όποιος έχει συνοδεύσει μικρά παιδιά σε παιδικό σταθμό γνωρίζει τι είδους σκηνές συχνότατα διαδραματίζονται. Γνωστό το απύθμενο κουράγιο των μικρών να αντιστέκονται.

Όμως, εκείνη την ημέρα διαπιστώσαμε μετά από λίγα λεπτά ότι εκείνος ο τρομοκρατημένος μπόμπιρας δεν έτρεμε και έκλαιγε με λυγμούς λόγω της εισόδου του στον παιδικό σταθμό, ΑΛΛΑ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΟΤΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕ «ΟΧΙ ΓΙΟΡΤΗ – ΟΧΙ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΗ – ΟΧΙ ΓΙΟΡΤΗ!!!!».

Ο μικρός έτρεμε ΑΠΟ ΦΟΒΟ, διότι……αντίκριζε τον Άγιο Βασίλη που ένεκα των ημερών είχε αναρτηθεί στην είσοδο του παιδικού σταθμού, έτρεμε και διότι άκουγε την εορταστική μουσική που διαχέονταν σε όλο τον παιδικό σταθμό!

Ήταν ο μικρός γιός ενός Μάρτυρα του Ιεχωβά, ο οποίος πατέρας του και τον συνόδευε, και βέβαια το περιστατικό είχε και εξέλιξη καθώς ο πατέρας του διαμαρτύρονταν στην υπεύθυνη του σταθμού απαιτώντας να……μην τελούνται γιορτές στην παιδική αίθουσα που βρίσκονταν ο γιός του καθώς και να αφαιρείται η φιγούρα του Άγιου Βασίλη κατά την είσοδο και έξοδο του μικρού από τον σταθμό!

Εάν αυτό δεν είναι η χείριστη μορφή τρομοκρατίας σε ένα παιδάκι, τότε ποια είναι η έννοια της τρομοκρατίας αναρωτιέμαι…



-Tην άλλη μέρα περνούσα και γω τυχαία από τον ίδιο παιδικό σταθμό!
-Τι ήδαν τα ματάκια μου? 40 παιδάκια να ουρλιάζουν να χτυπιούντε σαν τα χταπόδια! στην αρχή δεν κατάλαβα! πλησίασα και τότε άκουσα τα παιδάκια ουρλιάζοντας να φωναζουν: που είναι ο Αϊ Βασίλης!!!!!!???
-Ρώτησα εμβρόνητος τι συναίβαινε!
-Μου είπαν λοιπόν οι υπέυθυνοι ότι επειδή έκλαιγε την προηγούμενη μέρα ένα ιαχωβάκι που δεν του άρεσε ο Άϊ Βασίλης τον απέσυραν! τώρα όμως?.......δεν ήξεραν τι να κάνουν? εγώ βέβαι τους πρότεινα να πάρουν ένα βαρέλι γεμάτο νερό! να βάλουν μέσα μία σανίδα! όταν λοιπόν θα έρχοντε οι γονείς ιαχωβάδες! να τους ρωτούν! ,
-Θα δώσεις αίμα για τον συνανθρωπό σου? -ΟΧΙ?...
-Θα δώσεις το αίμα σου για την πατρίδα?- ΟΧΙ?...
-Να βγάζουν τότε τη βρεγμένη σανίδα και που σε πονεί που σε σφάζει!!!
--Βέβαι μου απάντησαν ότι αυτό ήταν αδύνατο γιατί καραδοκούσε ο Schwabe! . Πάντως για την ιστορία ξαναέβαλαν τον Άϊ Βασίλη!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2007, 15:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Tην άλλη μέρα περνούσα και γω τυχαία από τον ίδιο παιδικό σταθμό!»

Μπα, δεν θα το λεγα….

europaios2:
«Βέβαι μου απάντησαν ότι αυτό ήταν αδύνατο γιατί καραδοκούσε ο Schwabe! . Πάντως για την ιστορία ξαναέβαλαν τον Άϊ Βασίλη!»

Μπα, δεν χρειάστηκε, μιας και δεν τον βγάλανε ποτέ από τη θέση του…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 11:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios2:
«Tην άλλη μέρα περνούσα και γω τυχαία από τον ίδιο παιδικό σταθμό!»

Μπα, δεν θα το λεγα….

europaios2:
«Βέβαι μου απάντησαν ότι αυτό ήταν αδύνατο γιατί καραδοκούσε ο Schwabe! . Πάντως για την ιστορία ξαναέβαλαν τον Άϊ Βασίλη!»

Μπα, δεν χρειάστηκε, μιας και δεν τον βγάλανε ποτέ από τη θέση του…



Γι' αυτό σε πάω!γιατί έχεις αίσθηση του χιούμορ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2007, 17:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έ, ναι, και κανα αστείο, γιατί και πολύ σοβαρά δεν είναι να την παίρνεις τη ρημάδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 22:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρεπει να σας πω οτι τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο, τον ξερω απ. εξω και ανακατωτα, μια και συμβαινει να αποτελω μερος του.
συγκεκριμενα,
ειμαι ο δεξιος τοιχος, στην μεγαλη αιθουσα του...

το τι εχουν δει τα ματια μου, και το τι εχουν ακουσει τα αυτια μου, δεν λεγονται...

αλλα θα σας πω μερικα...

μια φορα που λετε, σε αυτο το σταθμο, ενας μπαμπας σκυλοβριζοτανε με τη μαμα του καυμενου του μικρου, που εκλαιγε απο ντροπη και απο τρομαρα, και το περιστατικο το ειδαν ολοι... (δεν ηταν μαρτυρες του Ιεχωβα)

μια αλλη φορα μια μαμα φουμαρωντας με μανια, μπηκε μεσα στην αιθουσα, και οταν ολοι τις φωναξαν οτι δεν ηταν σωστο γιατι εκανε κακο με αυτο τον τροπο στα παιδακια, αυτη βεβαιως συνεχισε να καπνιζει, βριζοντας απαισια ολους και ολα... (δεν ηταν μαρτυρας του Ιεχωβα)

μια αλλη φορα, ενας παππους στη γωνια ξεζουμουσε ενα κοριτσακι εν ψυχρω... (δεν ηταν μαρτυρας του Ιεχωβα)

στο περιστατικο που αναφερει ο Σβαμπε, ημουν παρων, αλλα ξερω περισσοτερα απο αυτον: ο πατερας του εν λογω παιδιου ειχε ενημερωσει το παιδι του, οπως οφειλει να κανει καθε σωστος γονιος, οτι ο Αι Βασιλης, ειναι μια επινοηση ανθρωπινη, και ουδολως αναφερεται στη Βιβλο,
οτι επισης αποτελει ενα συνοθυλευμα μυθων και τελικα αυτος που μπορει να κανει το πραγματικο καλο για τον καθενα μας ειναι μονο ο Θεος,
και οχι καποιος που οι ανθρωποι εκαναν αγιο, για να αδειαζουν την τσεπη των αδαων μπαμπαδων...

επισης απο οτι ξερω το παιδακι αυτο, ειχε περισσοτερη αγαπη για τον Δημιουργο του και κατανοηση της αληθειας, απο οση ειχαν πολλα αλλα παιδακια και δυστυχως πολλοι μπαμπαδες, και δεν ηθελε να Τον στεναχωρησει (τον μεγαλο Πατερα του) συμμετεχοντας σε κατι που κατα βαθος προωθει την ψευτικη θρησκεια, και αλλοιωνει την αληθεια...

αυτα εχω ακουσει και δει (και πολλα αλλα) και αυτα καταθετω...

ξεχασα να σας τις προαλλες που ενας κατα τα αλλα καλος μπαμπας ειχε σπασει το παιδι του στο ξυλο, επειδη του ζητουσε ενα γλυφιτζουρι... (δεν ηταν μαρτυρας του Ιεχωβα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 11:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Μ.τ.Ι. είναι όπως και οι υπόλοιποι άνθρωποι.

Τα ίδια πάθη, εγωϊσμός, συμφέρον, ...... ταλανίζουν και αυτούς, όπως και τους υπόλοιπους ένθεους και άθεους.

Από προσωπική εμπειρία, στη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας, είδα πως οι γονείς νεοσύλεκτων Μ.τ.Ι. ήταν εκεί νυχθημερόν για να "επιτηρούν" τα παιδιά τους μη τυχόν και δεχόταν να ντυθούν στρατιώτες.
Δεν υπήρχε ελευθερία στα παιδιά να αποφασίσουν για το μέλλον τους. Οι γονείς, τους υποχρέωναν σε κάτι που, απ'ό,τι μπόρεσα να διακρίνω σε ορισμένους από αυτούς, δεν ήταν επιλογή δική τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 20:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ συμπεραίνω, ότι πολλοί απ' τους φίλους συνομιλητές... μένουν στην ίδια γειτονιά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Edited by - γιαπετ on 01/01/2008 20:42:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 21:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Στο χωριό μου είναι μία γειτονιά γεμάτη Ιεχοβάδες! συμμαθήτρια της αδερφής μου είχε έναν εξάδερφο τον οποίο μας τον γνώρισε. Φατσικά τον ήξερα μιας και ήταν από το χωριό μου. Που και που κάναμε παρέα όι 4 μας. Οι γονείς του Ιεχοβάδες όπως και ο ίδιος από μικρός. Σε ηλικία 18 ετών ξαναέγινε Χριστιανός. Δέχτηκε τρομερή πίεση από τους γονείς του (σε λογικά όμως πλαίσια), γιατί επαγκελματικά την αποκατάστασή τους την όφειλαν στους Ιεχοβάδες. Παρόλα αυτά το παιδί παρέμεινε Χριστιανός. Αφού οι γονείς άρχισαν να δέχονται πιέσεις από τους Ιεχοβάδες! (λόγω του γιού τους), κάποια στιγμή φάνηκαν και στο σπίτι τους σε στιλ κατασχετών. Συγκεκριμένα τους είχαν χαρίσει πολλά έπιπλα!. Με τη δικαιολογία αυτή άρχισαν να τα παίρνουν πίσω, λέγοντας ότι πρέπει να τα δώσουν σε νέα μέλη που τα είχαν νάγκη! Παράλληλα όμως έβαζαν χέρι και στα δικά τους λέγοντας ότι την επαγκελματική αποκατάσταση την όφειλαν σε αυτούς.
-Αμέσως ξέκοψαν από τον Ιεχοβισμό! τώρα δηλώνουν άθεοι.
-Η μικρή αυτή ιστορία αποδεικνύει τον τρόπο που λειτουργεί αυτή η κακοηθέστατη κάστα ανθρώπων!
-Καλοί και κακοί άνθρωποι υπάρχουν παντού. Θεωρώ ανοησία ότι αυτός που βίασε ή έκλεψε ή σκότωσε ήταν Χριστιανός! ή μάλον βρισιά! Ο Χριστιανός είναι αυτός που ακολουθεί τη θεωρία του Χριστιανισμού όπως και Ιεχωβάς αυτός που ακολουθεί τη θεωρία του Ιεχωβισμού. Έτσι όταν κάπιος σκωτώσει σίγουρα δεν είναι Ιεχωβάς (αφού αοαγορεύεται) και σίγουρα δεν είναι Χριστιανός (αφού πάλι απαγορεύεται).
-Αυτός όμως που αρνείται να δώσει αίμα στον πλησίον του που το χρειάζεται και εφόσον βέβαια πληρεί τις ιατρικές προυποθέσεις για να το κάνει! σίγουρα δεν είναι Χριστιανός και σίγουρα είναι Ιεχοβάς!
-Η καλή ψυχή του ανθρώπου στα δύσκολα φαίνεται και όχι στα εύκολα!
-Έτσι τη ψυχή αυτή που αρνήται τη βοηθεία σε μία άλλη αδελφή ψυχή ενώ δύταναται να το κάνει επικαλούμενη και τη θρησκεία της............και εσείς τη χαρακτηρίζεται καλή και ενάρετη.........τι να σας πω εύχομαι να μη τη χρειαστήτε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 23:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
.....ο πατερας του εν λογω παιδιου ειχε ενημερωσει το παιδι του, οπως οφειλει να κανει καθε σωστος γονιος, οτι ο Αι Βασιλης, ειναι μια επινοηση ανθρωπινη, και ουδολως αναφερεται στη Βιβλο,
οτι επισης αποτελει ενα συνοθυλευμα μυθων και τελικα αυτος που μπορει να κανει το πραγματικο καλο για τον καθενα μας ειναι μονο ο Θεος,
και οχι καποιος που οι ανθρωποι εκαναν αγιο, για να αδειαζουν την τσεπη των αδαων μπαμπαδων...

O "Ταλιμπανισμός" σε όλο του το μεγαλείο . Ο ηλίθιος αυτός πατέρας με τον άκρατο φανατισμό του , στράγγιζε την παιδική ψυχούλα του γιού του , και σκότωνε την μαγεία της παιδικής αθωότητας μέσα του , λες και δεν είχε χρόνο αργότερα όταν ενηλικιωνόταν το παιδί να του διδάξη τα της πιστης τους .

Ο Άγιος βασίλης ή καλύτερα ο Σάντα Κλάους δεν συμπεριλαμβάνεται στο εορτολόγιο καμίας θρησκείας , και πολύ περισσότερο μεταξύ των Αθέων ή των Αθρήσκων , όμως όλοι ανεξαιρέτως θρησκείας ή μη , ακόμα και οι Σιντοϊστές Κινέζοι , τον (γιορτάζουν) για χάρη των μικρών παιδιών .

Και στό κάτω της γραφής η Βίβλος που επικαλείσαι , δεν είναι κατασκεύασμα ανθρώπων ; και δίνει καλύτερα ηθικά διδάγματα και τρόπο ζωής όταν πολλά από τα κεφάλαιά της είναι αυστηρώς ακατάλληλα δι' ανηλίκους ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 00:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Πέρα από αυτό Sesostris, εφόσον αληθεύει που δε νομίζω εγώ! το όλο σκηνικό! θα πρέπει για να τρομοκρατήθηκε τόσο το παιδί, να τον είχε ομοιάσει ο πατέρας του τον Άι Βασίλη, με τον δράκουλα των Καρπαθίων!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 07:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ses.

φαινεται οτι οι λεξεις αρχιζουν και χανουν το νοημα τους...

αν φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος που λεει στο παιδι του την αληθεια και ετσι το προφυλασει απο τις κακοτοπιες,
τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος εκεινος που στελνει το παιδι να πεθανει σε ενα πολεμο
(οχι για την πατριδα, γιατι τετοιοι πολεμοι δεν γινονται πια)
αλλα για τα συμφεροντα καποιων μιλιταριστικων και αδηφαγων τραστ;

αν ειναι φανατικος και ηλιθιος ενας γονιος που γεμιζει το παιδι του, ανωτερα ιδανικα, ξεκινωντας απο την απολυτη ηθικη, και φτανοντας ως το να αγαπα πραγματικα τον συναθρωπο του,
τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος που δεν ενδιεφερετε για το υγιες μελλον το παιδιου του, καθως το γεμιζει (συνηθως με αυτα που ο ιδιος λεει και κανει) με ψεμματα καθε ειδους, με εικονες βιας και ανηθικοτητας, με μισος για τον 'γειτονα';

αν ειναι φανατικος και ηλιθιος ενας γονιος που νοιαζεται πραγματικα για το παιδι του και του παρεχει την καλυτερη ιατρικη φροντιδα οταν χρειαζεται, μην καταφευγοντας στην ευκολη και επωδυνη πολλες φορες λυση του να βαλει αιμα στο παιδι του, (Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ)
(το αιμα ειναι κατι μοναδικο στον καθενα απο εμας, και δεν ταριαζει απολυτα με το αιμα κανενος αλλου)
(ηπατιτιδα, ειτζ, και τοση αλλοι πιθανοι θανατηφοροι κινδυνοι αποφευγνωνται με την μη χρηση αιματος)

τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ενας γονιος που δεν τον νοιαζει αν καπνιζει μπροστα στο παιδι του, η αν το ιδιο το παιδι του καπνιζει, αν το παιδι του γυρναει στο σπιτι απο τα γλεντια ξημερωματα, αν κανει σεξ με διαφορετικους συντροφους καθε φορα,

δεν ειναι υποκρισια να λεει καποιος οτι ενδιαφερεται για το παιδι του μονο οταν αυτο χρειαζεται να κανει μεταγγιση αιματος;

υπνος βαθυς...

(η Βιβλος ειναι ειλικρινης και οδηγει τα παιδια μας με εναν ασφαλη τροπο στην ενηλικιωση, τα παδια που ξερουν δεν πεφτουν θυματα καποιων πονηρων 'παπουδων' και 'θειων')Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 15:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
«αν φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος που λεει στο παιδι του την αληθεια και ετσι το προφυλασει απο τις κακοτοπιες..»

Από κακοτοπιές δεν προφυλάσσει ο γονιός το παιδί του με το να του λέει ότι ο Άγιος Βασίλης που βλέπεις είναι έργο ασεβών και άπιστων χριστιανών, και συνεπώς ολάκερη η Ευρώπη αποτελείται από επικίνδυνους ανθρώπους που αυτούς τους Σατανάδες αγαπάνε, αλλά με το να του μαθαίνει ότι στον κόσμο ετούτο υπάρχουνε πολλές παραδόσεις και διαφορετικές εκφράσεις για τον θεό, και εμείς πρέπει να σεβόμαστε την διαφορετικότητα του καθενός.

Ας μην βαφτίζουμε την μισαλλοδοξία σε «προφύλαξη».

eidos:
«ηπατιτιδα, ειτζ, και τοση αλλοι πιθανοι θανατηφοροι κινδυνοι αποφευγνωνται με την μη χρηση αιματος»

Και εκατοντάδες συνάνθρωποι μας κάθε μήνα θα σβήνανε εάν δεν έπαιρναν αρκετές φιάλες αίματος, μετά από βαρύτατα ατυχήματα ή δύσκολες χειρουργικές επεμβάσεις.

Με γνώμονα τις εξαιρέσεις δεν ορίζουμε το συμφέρον του συνόλου.

eidos:
«τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ενας γονιος που δεν τον νοιαζει αν καπνιζει μπροστα στο παιδι του, η αν το ιδιο το παιδι του καπνιζει, αν το παιδι του γυρναει στο σπιτι απο τα γλεντια ξημερωματα, αν κανει σεξ με διαφορετικους συντροφους καθε φορα..»

Δουλειά του γονέα δεν είναι να υποδύεται την θρησκευτική αστυνομία πόλεων, αλλά να δίδει ο ίδιος το παράδειγμα και να φροντίζει για σωστή και άρτια παιδεία, και όχι απλά την τυπολατρική παπαγαλία της Α ή της Β αίρεσης.

Το εάν θα επιλέξει να γλεντήσει ένας/μια νεαρός/ή, εάν θα ξενυχτήσει ή ερωτευτεί έναν ή περισσότερους συντρόφους, είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και σε τίποτα δεν μειώνουνε αυτές οι πράξεις την αξία του ως άνθρωπο αλλά και μετέπειτα άξιο μέλος της κοινωνίας.

Αυτοί οι επίπλαστοι καθωσπρεπισμοί και η λογική της θρησκευτικής θερμοκοιτίδας όποτε επιβλήθηκαν δημιούργησαν μονάχα έκτροπα και ανωμαλίες.

Η ίδια η Παλαιά Διαθήκη αποτελεί απτό αρνητικό παράδειγμα το πόσο μπορεί κάποιος να κακοποιήσει την έννοια του Θείου ώστε να κάνει πράξει τις μισαλλόδοξες του σκέψεις.

eidos:
«υπνος βαθυς...»

Αυτό να λέγεται……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 16:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sch.

πολυ ντεφορμε σε βρισκω τελευταια...
επισης βαζιεσαι να απαντησεις, μην φοβασαι η σελιδα εδω ειναι δεν φευγει... (δασκαλε που διδασκες)...

λοιπον θελω ειλικρινα να μου πεις, εφοσον εισαι γονιος, αν θεωρεις οτι το μελλον των παιδιων μας διαγραφρεται ευοιονο, η αν μελλον σκοτεινο και ζοφερο για ολους μας βρισκεται στην αναμονη, η ισως και ηδη να εκδηλωνεται.

νομιζω οτι θα συμφωνησεις με το δευτερο...

και σε ερωτω; ποιος εφτιαξε αυτο το μελλον για τα παιδια μας;

ποιος φταιει που οι οικογενειες εχουν διαλυθει;

ποιος φταιει για το οτι τα παιδια μας καπνιζουν απο τα 12 τους, με αποτελεσμα, καρνινο, ασθμα, ηπατιτιδες, και ολα τα αλλα κακα;

ποιος φταιει για το οτι τα παιδια μας πινουν σαν ρουφτηχτες τα σαβατοβραδα και μετα η παραλιακη βαφεται στο αιμα;

για ελευθεριαζουσα αν-ιθικη διαγωγη των παιδιων μας, που οδηγει σε εκτρωσεις, σε πληγωμενα αισθηματα, σε μονογονεικες οικογενειες, σε σεξουαλικα νοσηματα ποιος φταιει;


τα λογια σου σε φανερωνουν:
{Δουλειά του γονέα δεν είναι να υποδύεται την θρησκευτική αστυνομία πόλεων, αλλά να δίδει ο ίδιος το παράδειγμα και να φροντίζει για σωστή και άρτια παιδεία, και όχι απλά την τυπολατρική παπαγαλία της Α ή της Β αίρεσης.

Το εάν θα επιλέξει να γλεντήσει ένας/μια νεαρός/ή, εάν θα ξενυχτήσει ή ερωτευτεί έναν ή περισσότερους συντρόφους, είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και σε τίποτα δεν μειώνουνε αυτές οι πράξεις την αξία του ως άνθρωπο αλλά και μετέπειτα άξιο μέλος της κοινωνίας.

Αυτοί οι επίπλαστοι καθωσπρεπισμοί και η λογική της θρησκευτικής θερμοκοιτίδας όποτε επιβλήθηκαν δημιούργησαν μονάχα έκτροπα και ανωμαλίες.}


αυτη η κοινωνια της ανοχης και δυστυχιας που εσυ και αλλοι εχετε δημιουργησει για τον εαυτο σας, αυτον θελετε να φτιαξετε και για τα παιδια σας,
ουτε τον εαυτο σας αγαπατε ετσι, ουτε τα βλασταρια σας.
και βεβαια σε αυτη την αδυσωπητη και ανταγωνιστικη εως θανατου κοινωνια σας, δεν μπορει να χωραει ενας Θεος αγαπης, οπως πραγματικα ειναι ο Γιαχβε.
ενας Θεος που συνεχεια σου λεει μη (για το καλο σου), ειναι πιο βολικο να μην υπαρχει, η αν υπαρχει ας ειναι Θεος μονο των Ιουδαιων.

εκτρωπα και ανωμαλιες δημιουργουνται οταν τυποι σαν και σενα πουλανε παραμυθια:
{πηγε ο μπαμπας του μικρου, και ζητησε να βγαλουν τον Αι- Βασιλη απο τον σταθμο}
η του Ψηλου:
{ειδα τους γονεις να αναγκαζουν τα παιδια τους και να τα επιτηρουν για να μην πανε φανταροι}

αυτοι που ξερουν τους Μ.τ.Ι. δεν την μασανε αυτου του ειδους την προπαγανδα σε βεβαιωνω.
γιατι οι γονεις Μ.τ.Ι. μεγαλωνουν τα παιδια τους με αληθεια, και με ηθικες αξιες που τα ακολουθουν σε ολη την μετεπειτα ζωη τους.

και τα παιδια τους οπως και οι ιδιοι ειναι ελευθεροι να επιλεξουν...
κανενας καταναγκασμος...
ο καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος και υπευθυνος...
ετσι αυτοι οι γονεις κανουν τα καθηκον τους απεναντι στον εαυτο τους τα παιδια τους και την ταλαιπωρη κοινωνια...
αλλινομο σε κατι αλλους (γονεις)...

προσεξε γιατι στο εχω ξαναπει:
ετσι που στριφογυρνας την ουριτσα σου θα φας...
αν και απο οτι ξερω κατι ουρες (οπως η γαιδουρινη π.χ.) δυσκολα τρωγονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 18:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ eidos

Γραφεις:
"και σε ερωτω; ποιος εφτιαξε αυτο το μελλον για τα παιδια μας;"
"ποιος φταιει που οι οικογενειες εχουν διαλυθει; "
"ποιος φταιει για το οτι τα παιδια μας καπνιζουν απο τα 12 τους, με αποτελεσμα, καρνινο, ασθμα, ηπατιτιδες, και ολα τα αλλα κακα;"
"ποιος φταιει για το οτι τα παιδια μας πινουν σαν ρουφτηχτες τα σαβατοβραδα και μετα η παραλιακη βαφεται στο αιμα;"
"για ελευθεριαζουσα αν-ιθικη διαγωγη των παιδιων μας, που οδηγει σε εκτρωσεις, σε πληγωμενα αισθηματα, σε μονογονεικες οικογενειες, σε σεξουαλικα νοσηματα ποιος φταιει;"


Εγώ παιδιά δεν έχω, μιας και είμαι ακόμα ελεύθερος (κι ωραίος), αλλα θα σου απαντήσω σε κάποια πράγματα.

Το μέλλον για τα παιδιά, που αστειευόμενα το παρομοιάζουνε σαν κάτι μαύρο που κάνει μια γνωστη χειρονομία, το φτιάχνει η οικονομικό-κοινωνική πολιτική, η οποια δρομολογείται από τους ισχυρούς οικονομικούς παράγοντες. Τα ναρκωτικά παράγονται κυρίως σε φτωχές χώρες (η Κρήτη είναι σταγόνα στον ωκεανό του χασισελαίου) που ελέγχονται άμεσα η έμμεσα από κυβερνήσεις δυνατών χωρων εξαρτημένων και κατευθυνόμενων από αυτούς τους παράγοντες. Για το εμπόριο λευκης σαρκός ισχύει το ίδιο. Oι ίδιοι πανίσχυροι οικονομικοί παράγοντες (βλέπε οικογένεια Rothshild) δημιούργησε, καθόλου τυχαία, και την αίρεση των Μαρτύρων του Ιεχωβά...

Όσο για το ότι έχουνε χαλαρώσει τα ήθη, για μερικούς, ενώ για κάποιους το ίδιο γεγονός αντιμετωπίζεται σαν μια σουρεαλιστική εικόνα όπου η θάλασσα μετατράπηκε σε γιαούρτι, αυτό είναι ένα θέμα που χωράει πολύ κουβέντα. Δεν μπορείς να πεις έτσι απλά ότι επειδή δεν είναι όλοι MtI, για αυτό και είναι όλοι ξεκωλιάρηδες. Το άμα ο/η άλλος/η είναι μουνοδουλος/ψωλομυαλη, αυτό δεν έχει να κάνει μονο με το θρήσκευμα.

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗ
ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ

3/1/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 19:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Στις εκλογές τις ψήφισες είδος?
-Κρίμα για τα υπόλοιπα! Αν μας επιτεθούν οι Τούρκοι να πας να ζητήσεις διευκρινήσεις από τους γείτονες για το eidos του πολέμου! Να τους πεις eidos <<ΠΕΡΑΣΤΕ! ΠΕΡΑΣΤΕ! εγώ δεν είμαι φανατικος και ηλιθιος για να στείλω το παιδι μου να πεθανει σε ενα πολεμο
(οχι για την πατριδα, γιατι τετοιοι πολεμοι δεν γινονται πια)!>>

-ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ! ΠΡΟΔΟΤΗ! ΓΙΑ ΠΙΟΝ ΓΙΑΧΒΕ ΜΙΛΑΤΕ? Ο ΙΟΥΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΑΣ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΧΕΜΟΜΕΝΟΥ
ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑΜΠΕΛΟΠΟΙΗΣΗΣ
ΟΜΑΔΑΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥΣ ΥΠΑΙΝΙΓΜΟΥΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ
ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ.

3/1/2008
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 22:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eur.

φωνασκεις η μου φαινεται;
μην χανεις την ψυχραιμια σου πατριωτη...
κι αυτη την πατριδα που δεν ειναι μονο δικη σου για να την καπηλευεσαι, σε βεβαιωνω πως την αγαπω τουλαχιστον οσο και συ και ισως και περισσοτερο.

αληθεια, ξερεις τι σημαινει πατριδα, και πως δειχνει καποιος αν την αγαπα, η την προδιδει;


Sam.

λυπαμαι πολυ για τις λεξεις που χρησιμοποιεις στο τελος, βεβαιως προβλημα σου ειναι αυτο,
αλλα...
μια και ξερεις τοσα για τους πλουσιους στη γη, θα ξερεις επισης οτι το 75% της Ελληνικης γης και του υλικου της πλουτου ανηκει στην εκκλησια της Ελλαδος.
μηπως αμφισβητεις οτι αυτοι οι μαυροφοροι κατευθυνουν τα πραγματα εδω;
ασχολεισου λοιπον με τα του οικου σου και αφες τας Αμερικας... (για το οποίο θεμα εχεις μαυρα μεσανυχτα)

σε καμμια περοπτωση δεν ισχυριζομε οτι ολοι οι αιρετικοι (ορθοδοξοι, καθολικοι, προτεσταντες) ειναι αυτο που εσυ ειπες πριν... υπαρχουν παντα οι καλες εξαιρεσεις...
αλλα η ζυγαρια σε σχεση με τις ηθικες αξιες γερνει υπερ των Μαρτυρων...
οσο και να φωναζεται αυτη ειναι η αληθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 00:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
φαινεται οτι οι λεξεις αρχιζουν και χανουν το νοημα τους...

αν φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος που λεει στο παιδι του την αληθεια και ετσι το προφυλασει απο τις κακοτοπιες,
τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος εκεινος που στελνει το παιδι να πεθανει σε ενα πολεμο
(οχι για την πατριδα, γιατι τετοιοι πολεμοι δεν γινονται πια)
αλλα για τα συμφεροντα καποιων μιλιταριστικων και αδηφαγων τραστ;

αν ειναι φανατικος και ηλιθιος ενας γονιος που γεμιζει το παιδι του, ανωτερα ιδανικα, ξεκινωντας απο την απολυτη ηθικη, και φτανοντας ως το να αγαπα πραγματικα τον συναθρωπο του,
τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ο γονιος που δεν ενδιεφερετε για το υγιες μελλον το παιδιου του, καθως το γεμιζει (συνηθως με αυτα που ο ιδιος λεει και κανει) με ψεμματα καθε ειδους, με εικονες βιας και ανηθικοτητας, με μισος για τον 'γειτονα';

αν ειναι φανατικος και ηλιθιος ενας γονιος που νοιαζεται πραγματικα για το παιδι του και του παρεχει την καλυτερη ιατρικη φροντιδα οταν χρειαζεται, μην καταφευγοντας στην ευκολη και επωδυνη πολλες φορες λυση του να βαλει αιμα στο παιδι του, (Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ)
(το αιμα ειναι κατι μοναδικο στον καθενα απο εμας, και δεν ταριαζει απολυτα με το αιμα κανενος αλλου)
(ηπατιτιδα, ειτζ, και τοση αλλοι πιθανοι θανατηφοροι κινδυνοι αποφευγνωνται με την μη χρηση αιματος)

τοτε ποσο πιο φανατικος και ηλιθιος ειναι ενας γονιος που δεν τον νοιαζει αν καπνιζει μπροστα στο παιδι του, η αν το ιδιο το παιδι του καπνιζει, αν το παιδι του γυρναει στο σπιτι απο τα γλεντια ξημερωματα, αν κανει σεξ με διαφορετικους συντροφους καθε φορα,

δεν ειναι υποκρισια να λεει καποιος οτι ενδιαφερεται για το παιδι του μονο οταν αυτο χρειαζεται να κανει μεταγγιση αιματος;

υπνος βαθυς...



Τί λες βρε παιδάκι μου .....! Και όλα αυτά θα γίνουν με το να δηλητηριάζη αυτός ο πανηλίθιος φανατίλας την τρυφερή ψυχούλα του νηπίου , παρουσιάζοντάς του τον "Σάντα Κλάους" σαν βαμπίρ έτοιμο να του ρουφήξη το αίμα ;;
Γιατί μόνο μια τέτοια περιγραφή από μέρους του θα δικαιολογούσε την υστερία του μικρού στη θέα του "Σάντα Κλάους" .
quote:
eidos
(η Βιβλος ειναι ειλικρινης και οδηγει τα παιδια μας με εναν ασφαλη τροπο στην ενηλικιωση, τα παδια που ξερουν δεν πεφτουν θυματα καποιων πονηρων 'παπουδων' και 'θειων')

Ή δεν έχεις διαβάσει την Βίβλο , ή διαβάζεις κάποια ειδική έκδοση για τους Μ.τ.Ι. , αλοιώς δεν θα πέταγες αυτή την κοτσάνα . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 00:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 υπάρχει κάποιος τόσο σοβαρός λόγος που να σε κάνει να χάνεις την ψυχραιμία σου και να προσβάλλεις το συνομιλητή σου καθώς και άλλους ανθρώπους που τους αποδίδεις ένα εμπρηστικό μήνυμα ταμπελοποιώντας τους συγχρόνως;
Αν και ίσως... λίγο οξύθυμος πιστεύουμε πως έχεις τη δυνατότητα να συγκρατήσεις τον εαυτό σου και να μην ξεπερνάς τα όρια της ευγένειας, του σεβασμού απέναντι στον άλλο και απέναντι σε διαφορετικές από τις δικές σου απόψεις, αλλά και του σεβασμού απέναντι σε μια συζήτηση.
Πιστεύω και ελπίζω πως δε θα χρειαστεί να σου κάνουμε κάποια άλλη παρατήρηση ή επέμβαση.

Παρακαλούμε επίσης γενικότερα (και ειδικότερα όσους υποψιάζονται ότι τους αφορά...) για συγκράτηση σε εμπρηστικού τύπου εκφράσεις, με γνώμονα τον σεβασμό των ανθρώπων που συμμετέχουν και διαβάζουν αυτή τη συζήτηση.

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και αγάπη!
(Εκτός από το να το λέμε, το τελευταίο θα έπρεπε να προσπαθούμε να το τηρούμε με κάθε πράξη μας...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 02:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos

quote:
σε καμμια περοπτωση δεν ισχυριζομε οτι ολοι οι αιρετικοι (ορθοδοξοι, καθολικοι, προτεσταντες)...

Μετά απ' αυτό, μ' αρέσει που κάποιοι, κατηγορούν κάποιους, ότι δεν μπορούν να βγάλουν άκρη με τους αρχαίους θεούς...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 13:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eidos
η του Ψηλου:
{ειδα τους γονεις να αναγκαζουν τα παιδια τους και να τα επιτηρουν για να μην πανε φανταροι}



Φίλε eidos,
Εγώ είπα μόνο αυτό που είδα και βίωσα ο ίδιος.
Δεν το έκανα για να δυσφημίσω τους Μ.τ.Ι, αλλά ανέφερα ένα γεγονός πραγματικό.
Θέλω να πιστεύω πως δεν σου αρέσει ο στρουθοκαμηλισμός και αντέχεις να βλέπεις τα γεγονότα κατάφατσα.

Ποτέ δεν επεδίωξα, ούτε και τώρα στοχεύω να μειώσω τους Μ.τ.Ι ως ανθρώπους. Αυτό που επαναλαμβάνω είναι πως και αυτοί είναι σαν κι εμάς.
Εσύ, τους έχεις εξιδανικεύσει αν, και γνωρίζεις πολύ καλά, πως τέτοιοι άνθρωποι, σήμερα, μόνο στη σφαίρα της φαντασίας υπάρχουν.

Σου το έχω πει πως κυκλοφορούν κάποιες απόψεις, οι οποίες είναι εσφαλμένες, για τους Μ.τ.Ι. και αυτό ίσως οφείλεται στο "μυστικισμό" και την περιορισμένη πρόσβαση που μπορεί να έχει ένας μη Μ.τ.Ι. στην οργάνωση.

Όμως, να θεωρείς ως προπαγάνδα κάθε αρνητικό γεγονός που έχει ως πρωταγωνιστές Μ.τ.Ι ή και την ίδια την οργάνωση, είναι χαρακτηριστικό στενοκεφαλιάς και άρνησης να δεις την πραγματικότητα όπως έχει.
Ελπίζω να μην σου έχουν βάλει χαλινάρια με σκοπό να μην βλέπεις τι συμβαίνει τριγύρω σου.

Ίσως, αν διάβαζες κάποιες μαρτυρίες ατόμων που ήταν στην οργάνωση και έφυγαν, να σε βοηθούσε να διακρίνεις κάποια πράγματα που τώρα δεν μπορείς ή δεν θέλεις να τα παραδεχθείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 14:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Συντονιστές

Γράφετε:
"ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΔΕ ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗ
ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ"

Αυτά που είπα είναι παράφραση των λεγομένων του Μέγα Βασιλείου, που είχε πει, ότι "Τα αγόρια έχουνε τάση προς τη σαρκολατρεία και τα κορίτσια προς την ελαφρομυαλιά". Χρησιμοποίησα όμως τις σύγχρονες λέξεις της καθομιλουμένης, για να γίνω πιο κατανοητός.


@ eidos

Γράφεις:
"μια και ξερεις τοσα για τους πλουσιους στη γη, θα ξερεις επισης οτι το 75% της Ελληνικης γης και του υλικου της πλουτου ανηκει στην εκκλησια της Ελλαδος."

Θες να βάλουμε κάτω όλην την εκκλησιαστική περιουσία, αλλά και όλο το παγκόσμιο κεφάλαιο της εταιρίας Σκοπιάς, και επίσης να δούμε το ποιός έχει τα πιο πολλά χρήματα και πως τα έχει μαζέψει ο καθένας;;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 21:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eidos:
«λοιπον θελω ειλικρινα να μου πεις, εφοσον εισαι γονιος, αν θεωρεις οτι το μελλον των παιδιων μας διαγραφρεται ευοιονο, η αν μελλον σκοτεινο και ζοφερο για ολους μας βρισκεται στην αναμονη, η ισως και ηδη να εκδηλωνεται.»

Το μέλλον των παιδιών μας είναι πολύ καλύτερο από ότι το 1820, από ότι το 1900, από ότι το 1940 ή την δεκαετία του 60 και του 70. Σήμερα μπορεί όποιος έχει όραμα και εφόδια, γνώση και ικανότητες επικοινωνίας να επιτύχει, να εργαστεί σε όποια γωνιά του πλανήτη θελήσει.

Αρκεί ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, να μην περιμένει να βρει εργασία δίπλα από το σπίτι των γονιών ή του/της καλού/καλής του, να αγαπά αυτό που κάνει!

Δεν γνωρίζω εάν αυτό πρέπει να είναι «ευοίωνο» ή «ζοφερό», αλλά έτσι έχουνε σήμερα τα πράγματα, με παραμύθια δεν θέλω να ασχολούμαι.

eidos:
«νομιζω οτι θα συμφωνησεις με το δευτερο...»

Λάθος νομίζεις.

eidos:
«ποιος φταιει για το οτι τα παιδια μας πινουν σαν ρουφτηχτες τα σαβατοβραδα και μετα η παραλιακη βαφεται στο αιμα;»

Όσο αυξάνεται ο πληθυσμός στους δρόμους, τόσο αυξάνονται και οι πιθανότητες ατυχημάτων. Όσο οι άνθρωποι ΕΠΙΛΕΓΟΥΝΕ να διασκεδάζουνε, τόσο θα πωλούνταν οινοπνευματώδη.

Επειδή εσύ τα βλέπεις όλα μέσα από τον παραμορφωτικό φακό των Χιλιαστών νομίζεις ότι και έτσι είναι?

eidos:
«αυτη η κοινωνια της ανοχης και δυστυχιας που εσυ και αλλοι εχετε δημιουργησει για τον εαυτο σας, αυτον θελετε να φτιαξετε και για τα παιδια σας,
ουτε τον εαυτο σας αγαπατε ετσι, ουτε τα βλασταρια σας.»

Η κοινωνία είναι μια χαρά, αυτή είναι η κοινωνία που αναδεικνύει γνώση, επιστήμη, ελευθερία, αξίες. Αλλοίμονο εάν πέσει η κοινωνία στα χέρια των Χιλιαστών, και αρχίσουμε να…..μετράμε μέχρι το 2012 ή υποπέσουμε σε άλλα πνευματικά νοσήματα!

eidos:
«και βεβαια σε αυτη την αδυσωπητη και ανταγωνιστικη εως θανατου κοινωνια σας, δεν μπορει να χωραει ενας Θεος αγαπης, οπως πραγματικα ειναι ο Γιαχβε.»

Εάν συγκρίνουμε τον Γιαχβέ και τα έργα του (σφαγές παιδιών, σφαγές αμάχων, αρπαγή ξένης περιουσίας, επιλογή προσώπων με σεξουαλικές ανωμαλίες και μαστροπεία, ψέμα και μαγγανεία) με τα όσα έπραξε ο Σατανάς, τότε…..ΜΟΝΑΧΑ ΩΣ ΚΥΡΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΕΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΦΡΙΚΑΛΕΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ!!

Όχι φίλτατε, η ανθρωπότητα δεν έχει ανάγκη κανέναν μισαλλόδοξο και γεμάτο κακότητα «Θεό» όπως τον Γιαχβέ, αλλά έχει ανάγκη από Αυτογνωσία, από Αυτογνωσία που θα φωτίσει τους ανθρώπους να μην πέφτουνε στην εσχατολογική ποντικοπαγίδα ενός «θεού» της ερήμου.

eidos:
«εκτρωπα και ανωμαλιες δημιουργουνται οταν τυποι σαν και σενα πουλανε παραμυθια:»

Πολύ θα ήθελες να είναι παραμύθια, αλλά η μισαλλοδοξία και η απόκοσμη «διδασκαλία» των ΜτΙ μονάχα σε τέτοιες επικίνδυνες για την πνευματική υγεία των ανθρώπων καταστάσεις δημιουργεί.

Δεν έχετε φίλτατε ούτε το ικανό υπόβαθρο αλλά ούτε και τα αντίστοιχα έργα ώστε να «διδάξετε» κανέναν απολύτως.

eidos:
«γιατι οι γονεις Μ.τ.Ι. μεγαλωνουν τα παιδια τους με αληθεια, και με ηθικες αξιες που τα ακολουθουν σε ολη την μετεπειτα ζωη τους.»

Ναι, όσο «αλήθεια» είναι π.χ. ότι…η ζωή του Ιησού καταβλήθηκε ως «λύτρο για τους υπάκουους ανθρώπους» (!), όσο «αλήθεια» είναι ότι….η Βασιλεία υπό τον Χριστό θα κυβερνήσει τη γη (!) ή όσο «αλήθεια» είναι ότι τώρα…..βρισκόμαστε στον καιρό του τέλους (!), άλλο τόσο αλήθεια είναι ότι η αποχαύνωση των απαίδευτων και ανήμπορών παιδιών με αυτές και άλλες πολλές Βιβλικές ανοησίες αποτελούνε «ηθικές αξίες»!!!

Η όπως «αλήθεια» είναι και ότι το 1914 έγινε η «Δευτέρα Παρουσία» ας πούμε?

Για κοίτα από την γωνιά, έρχομαι?

eidos:
«και τα παιδια τους οπως και οι ιδιοι ειναι ελευθεροι να επιλεξουν...
κανενας καταναγκασμος..»

Απολύτως κανένας, μόνο που εάν επιλέξουνε κάτι άλλο από την δικτατορία των ΜτΙ τότε τους περιμένει το….δωράκι της αγάπης δια της Αποκοπής!

Στον μεσαίωνα φίλτατε καίγανε όσους «παραστρατούσανε». Εσείς, τους «καίτε» δια της Αποκοπής. Τόοοοοοση ελευθερία πια στις τάξεις σας??

eidos:
«ετσι που στριφογυρνας την ουριτσα σου θα φας...»

Εγώ λέω να σοβαρευτείς στην ηλικία σου, να μάθεις να διαβάζεις τα αρχαία ελληνικά κείμενα της Αγίας Γραφής ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΛΕΥΡΑ της σελίδας, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙΣ ΠΟΥ «ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝΕ» ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝΕ ΟΙ ΜτΙ, και ενδεχομένως κάποτε να αναληφθείς την εσχατολογική μπανανόφλουδα που πάτησες….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy