ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 11:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που γίνεται ρε φίλε allzzaro,προσπαθώ επισταμένα εδώ και
χρόνια να το εννοήσω, αλλά, επειδή ανήκει στην επόμενη εποχή,
μου είναι δυσνόητο..
Ξέρω όμως καλά, ότι θα γίνει, είναι στατιστικό δεδομένο και πάντα
γίνεται απρόσμενα, έχοντας καθολικό το στοιχείο του αιφνιδιασμού...
Έτσι κι η ενημέρωση δεν ξέρεις ποιους και για πιο λόγο γίνεται...
Έχε λίγη πίστη, απο όση έχασες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 21:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή αναφέρθηκες στην φωτιά, φίλε μου allzzaro, θα ήθελα να
μου πεις εσύ αν είναι απλός εμπρησμός, ή κάτι μεγαλύτερο..Αν έχει καμιά λογική βάση, η έναρξη σε ολα αυτά τα μέτωπα φωτιάς, μές στη δροσερή νύχτα...
Γιατί όπως ακούω τουλαχιστον στις ειδήσεις, οι φωτιές είναι πολλές
και μεγάλες...Σχεδόν υπολογισμένες, ώστε να ξοδεύεται όλη η δύναμη
πυροσβεστικής και άλλων μέσων κατάσβεσης,δίχως αποτέλεδμα, ουσιαστικό...
Αυτό, λοιπόν, που ακουω, είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτε
καλύτερο, όχι ελλείψει προετοιμασίας, αλλά, λόγω μεγεθών, ανέμων και οργάνωση της φωτιάς...
Το θέμα, για μένα δεν ειναι ποσο έτοιμοι είμαστε, αλλά, αν αντιμετωπίζονται όλα, με προετοιμασία,όπως και αν έχεις οργανωμένο σχέδιο,επαγγελματιών, απο την άλλη,διεθνών επαγγελματιών, όχι εγχώριων....
Ότι γίνεται, βέβαια, πέρα απο το ότι ο πολίτης την πληρώνει, πάλι
οι μεγάλοι κερδίζουν, είτε σε γή, ειτε όπως άλλως....
Δεν πιστευώ ότι ζούμε μια άτυχη στιγμή, αλλά ένα καλά οργανωμένο
σχέδιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 21:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα, για μένα δεν ειναι ποσο έτοιμοι είμαστε, αλλά, αν αντιμετωπίζονται όλα, με προετοιμασία,όπως και αν έχεις οργανωμένο σχέδιο,επαγγελματιών, απο την άλλη,διεθνών επαγγελματιών, όχι εγχώριων....

Ολα αντιμετωπίζονται φτάνει να μπορέσουμε να ανοίξουμε τα μάτια μας.
Αυτό ομως δεν πρόκειται να γίνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 22:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν επιμένω φίλε μου allzzaro, αλλά έχεις αλήθεια αναλογιστεί
για τι δυνάμεις μιλάμε;Ποιοί κάνουν τέτοιες μεγάλες κινήσεις, όπως το να κάψουν την Αττική ολόκληρη;Τι ειδους άνθρωποι μπορούν να κάνουν τέτοιες ενέργειες;
Πρέπει να έχεις δυνάμεις που χρησιμοποιούν τελευταίας
τεχνολογίας επιτεύγματα...Ξέρουν όταν κάνουν κάτι, αν μπορεί ή
όχι να αντιμετωπιστεί και πως να πετύχουν τον σκοπό τους...
Δεν είναι απλοί οικοπεδοφάγοι αυτοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 23:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να έχεις δυνάμεις που χρησιμοποιούν τελευταίας
τεχνολογίας επιτεύγματα

Κοίταξε.
Δεν είναι τόσο δύσκολο να βάλεις μια φωτιά.
Μην κοιτάς που δεν υπάρχει αστυνομία δεν υπάρχει στρατός δεν υπάρχει δασοπυροπροστασία δεν υπάρχει η υπηρεσία πληροφοριών.
Τα διάλυσαν ολα, τα ισοπέδωσαν - τα διαλύσαμε, τα ισοπεδώσαμε ολα.
Εμείς, εσύ, εγώ.
Ο καθένας λοιπόν πολύ εύκολα μπορεί να το πράξει.

quote:
Ποιοί κάνουν τέτοιες μεγάλες κινήσεις, όπως το να κάψουν την Αττική ολόκληρη;Τι ειδους άνθρωποι μπορούν να κάνουν τέτοιες ενέργειες;

Εδώ βρε Βαγγέλη μια μυστική υπηρεσία πληροφοριών δεν μπορεί, δεν έχει τα μέσα να τους εντοπίσει θα τους εντοπίσουμε εμείς.
Εδώ δεν εχει ακουστεί τίποτα, δεν έχει συλληφθεί κανείς, τόσα χρόνια που δρούν κάτω απο τη μύτη μας κανείς δεν εχει πάρει χαμπάρι τίποτα.
Θα βρεθούμε τώρα εμείς να πούμε? τι να πούμε?
Ασε τώρα αν δεν δουλέψουμε σωστά και οργανωμένα σε λίγα χρόνια θα χάσουμε ολο μας το φυσικό πλούτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 00:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
Εδώ δεν εχει ακουστεί τίποτα, δεν έχει συλληφθεί κανείς, τόσα χρόνια που δρούν κάτω απο τη μύτη μας κανείς δεν εχει πάρει χαμπάρι τίποτα.

Θα σε μαλώσω..... δε θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά ο ίδιος ο κύριος Σιμήτης επί πρωθυπουργίας του, συνέλαβε επαυτοφόρω εμπρηστή στους Αγίους Θεοδώρους, (έχει εξοχικό επάνω στη θάλασσα,…… πριν ακόμη γίνει πρωθυπουργός),....σε περίπατό του ..... το έπαιξαν και τα κανάλια.... από τότε τα είδα όλα!!!!!!!!!!!!!!!! , αυτός τον είδε!!! και αμέσως συντόνισε την επιχείρηση σύλληψης του εμπρηστή!!! και κατάσβεσης της φωτιάς!!!!!!...είναι γάτα είναι γάτα....ο κοντός με τη γραβάτα........ αχ!!! που είναι τώρα ο κοντός?....να κάνει φου!!! και να τις σβήσει?...... τι κι αν αυτός κατάργησε τους δασοπυροσβέστες!!!!!!!!!!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 08:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε allzzaro,πιστεύω ότι αν διαβάσεις το κείμενο
σου, θα δεις ότι λόγω ακριβώς ότι οι διάφορες υπηρεσίες,δεν
βγάζουν νόημα,γι αυτό πρόκειται σίγουρα για μια πιο καλά
οργανωμένη υπόθεση,απο ένα απλό εμπρησμό...
Εσύ, λές ότι τα διέλυσαν όλα..Μήπως, αυτό θέλουν, ώστε σε μια
διαλυμένη χώρα, σε ένα διαλυμενο κόσμο, σεν ένα απογοητευμένο
πολίτη,για να μπορούν να κάνουν ότι θέλουν,αδικώντας κατάφορα τον
πολίτη, που είναι ο μόνος που μοχθεί και δικαιούται να χαρεί την
ζωή και τις ομορφιές της;...
Πιστεύω πάντως, ότι αυτό που γίνεται είναι μεγάλο σχέδιο, με πολύ
περισσότερα ζητούμενα, απο μια μεγάλη έκταση της Αττικής, ή άλλα σχέδια, μικροοικοπεδοφάγων....
Εδώ μιλάμε για εθνική κυριαρχία και χώρες που παρεμβαίνουν αρνητικά, στα της χώρας μας...Όσο κι αν δεν το λένε επίσημα, το γνωρίζουν και
προσπαθούν να το αντιμετωπίσουν, αλλά, αντιμετωπίζεται η μεγαλύτερη
δύναμη του πλανήτη, απο την ...Ελλαδίτσα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ, λές ότι τα διέλυσαν όλα..Μήπως, αυτό θέλουν, ώστε σε μια
διαλυμένη χώρα, σε ένα διαλυμενο κόσμο, σεν ένα απογοητευμένο
πολίτη,για να μπορούν να κάνουν ότι θέλουν,αδικώντας κατάφορα τον
πολίτη, που είναι ο μόνος που μοχθεί και δικαιούται να χαρεί την
ζωή και τις ομορφιές της;...

Ο πολίτης φίλε μου, αυτός ο μέσος πολίτης που του πλέκεις το εγκώμιο, αυτός ευθύνεται για τις φωτιές.
Προκαλώ τον καθένα σας να επισκεφτεί αυτές τις περιοχές.
Νέος Βουτζάς, Καλλιτεχνούπολη, Ροδόπολη, Διώνη, Πεντέλη, Σταμάτα, Διόνυσος.
Πηγαίνεται εκεί και θα δείτε βίλλες, πανάκριβες βίλλες μυθικής αξίας μέσα στα δάση, μέσα στα πεύκα.
Απο τη στιγμή που κάποιοι κατάφεραν να χτίσουν αυτές τις βίλλες μέσα στα καμμένα δάση, μέσα στα καμμένα, απο τη στιγμή αυτή που στην Καλλιτεχνούπολη και Διώνη τα καμμένα αυτά δάση είναι μέσα στο σχέδιο πόλεως, δεν θα θελήσουν οι επιτήδιοι να τα κάψουν για να τα μοσχοπουλήσουν. Γνωρίζετε τι χρήμα θα πέσει σε πολιτικούς, σε πολιτικούς μηχανικούς, σε εργολάβους, σε υπαλλήλους και τόσοι αλλοι που θα γεμίσουν χοντρά τις τσέπες τους.
Αυτή τη στιγμή οι ίδιοι αυτοί που φωνάζουν, οι ίδιοι αυτοί θα σπεύσουν να χτίσουν. Οι ίδιοι αυτοί θα δώσουν το εναύσμα στους άπληστους να προβούν σε αυτές τις ενέργειες.
Τι μου λέτε τώρα, τι μου λέτε.
Πηγαίνετε να τα δείτε με τα μάτια σας.
Τι μου λές φίλε μου τρέχαγυρευε. Σε ποιόν κόσμο ζείς.
Ο allzzaro εχει φάει ξύλο. Πολύ ξύλο.
Η Αμαλία μιλάει για δενδροφυτεύσεις σε αλλο τόπικ.
Πηγαίνετε να δενδροφυτεύσετε μια απο τις περιοχές που κάηκε και αμα δεν σας κάνουν μαύρους εγώ θα κάτσω να ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 15:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σε μαλώσω..... δε θυμάμαι πότε ακριβώς αλλά ο ίδιος ο κύριος Σιμήτης επί πρωθυπουργίας του, συνέλαβε επαυτοφόρω εμπρηστή στους Αγίους Θεοδώρους, (έχει εξοχικό επάνω στη θάλασσα,…… πριν ακόμη γίνει πρωθυπουργός),....σε περίπατό του .....

Aυτά είναι του κώλου φίλε μου.
Κάθε τόσο βρίσκουν εναν φουκαρά, που κατά λάθος, ή πάνω στην τρέλλα του, ή πάνω στην ηλιθιότητα του προκάλεσε πυρκαγιά.
Εδώ μιλάμε για πολύ οργανωμένη κατάσταση.
Σιγά η φωτιά να μην φτάσει απο το Γραμματικό στο Νέο Βουτζά
Θα πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος για να πιστέψει κάτι τέτοιο.
Η φωτιά ήταν καθοδηγούμενη σε ολη της την πορεία.
Μπάμ, μπούμ λένε ακούγαμε οι πυροσβέστες.
Τι να ήταν? έλεγαν
Τι να ήταν ρε μαλάκες.
Κάτω απο τη μύτη τους αναζωπύρωναν τις εστίες ώστε να τις οδηγήσουν ΑΚΡΙΒΩΣ.
Ηδη βρέθηκαν πάρα πολλοί που κατέκριναν τους μέσους αυτούς πολίτες που αποφάσισαν να ζήσουν πάνω στα καμμένα δάση.
Μόνον αν αποχωρήσουν, πράγμα που δεν γίνεται, θα σταματήσει αυτή η φρίκη. Δηλαδή ποτέ..
Μην αναρρωτιέστε λοιπόν το γιατί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 20:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To πιο ωραίο ξέρεις ποιό είναι τρεχαγύρευε.
Οτι όλοι αυτοί τώρα θα ζητήσουν αποζημιώσεις..
Το κράτος, δηλαδή εμείς, θα πρέπει να τους αποζημιώσουμε επειδή κάηκαν οι βίλες τους.
Εμείς δλδ που ζούμε στους σκατόλακους (ετσι μας ονομάζουν) θα πρέπει να τους πληρώσουμε επειδή αυτοί είχαν την φαεινή ιδέα να πάνε να ζήσουν μέσα στα πεύκα. Είχαν την φαεινή ιδέα να πάνε να αγοράσουν οικόπεδα και να χτίσουν σε καμένες περιοχές.
Είναι κατακριτέοι και προκλητικοί.
Μέσα σε 2 χρόνια αυτή η περιοχή η Καλλιτεχνούπολη απο δάσος έγινε πόλη. Με δρόμους με ρεύμα με τηλέφωνα και με καμάρι ο κάθε νεόπλουτος-η καβάλα στο 5λιτρο σουλατσάρει στα βουνά.
Κλωτσιές και μπουνιές... αυτό θέλουν.. οχι αποζημιώσεις.
Να καταδικαστούν με δικά τους έξοδα να αναδασώσουν ολα αυτά που κάηκαν. Και να πληρώσουν και πρόστιμα.
Ξέρω οτι ολα αυτά που λέω είναι φωνή βοώντος αλλά σε ενα αλλο τόπικ ο zip αναφέρει οτι οι φωτιές αυτές θα στοιχίσουν άνοδο 2 βαθμούς θερμοκρασία.
Το έγκλημα λοιπόν δεν είναι μόνο το δάσος.
Είναι η διατάραξη της φυσικής τάξης η οποία προκειμένου να αντισταθμίσει την άνοδο της θερμοκρασίας θα δράσει με τον δικό της τρόπο. Αυτά θα τα νοιώσουμε στο πετσί μας αγρίως.
Ηδη αυτή τη στιγμή που γράφω ο δημοσιογράφος Γιώργος Οικονομέας επικρίνει αυτούς που έκτισαν πάνω στα καμένα δάση.
Toυς καθιστά άμεσα υπεύθυνους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2009, 22:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro, επιμένεις να κατηγορείς αυτούς που
τα υπόκεινται, απενοχοποιώντας τους πραγματικούς εγκληματίες,
που επωφελούνταιοσο εσύ στήνεις δικαστήρια, ενάντια σε αυτούς,
που τους πουλήσαν οικόπεδα, για όσα λεφτά διαθέτανε και τώρα τα
χάνουν...
Είναι φοβερό ρε φίλε πως το κάνεις αυτό.....Αυτοί που πληρώνουν
συνέχεια και υπόκεινται τον εξευτελισμό και ευτελισμό της προσωπικότητας τους, της ζωής τους, των περιουσιακών τους στοιχείων,
του μέλλοντος τους...Πεθαίνει ο άνθρωπος κι εσύ τον σέρνεις στα
δικαστήρια;Ρε φιλε, είσαι πολύ σκληρός και άδικος, το ξέρεις;
Σε περίμενα λίγο πιο διορατικό, πιο αντιληψιακό...Δηλαδή, οι φωτιές
αυτές, που λέμε, π.χ.,πιστεύεις, στο ξαναλέω, ότι δεν αντιμετωπίστηκαν καλά, ή ότι δεν αντιμετωπίζονταν;
Είδα σήμερα, επικριτικα σχόλια απο την ...Ισπανία, κατά της κυβέρνησης.....
Τι γίνεται ρε λέω;Οι Ισπανοί, πριν λίγες μέρες, είχαν τις δικές τους
φωνές,που κράτησαν όσο κι εδώ..Αυτοί γιατι μας κρίνουν;Για να το θέσω
απλά, εν γνώση μας, γίναμε νούμερα κι όταν κάνουμε ότι οι άλλοι,
ότι κάνουν όλοι...Σε μας φαίνονται πιο άσχημα....
Δεν ξέρω αν ότι συμβαίνει στον κόσμο φταίει περισσότερο, ή αθάνατη
ελληνική αφασία κι ελαφρύτητα....
Συζητάμε για ευθύνες, όταν αυτοί που μπορούν να κάνουν τέτοιες ενέργιες, τέτοιες φωτιές, τόσο οργανωμένες, κερδίζουν μόνιμα κι αυτός που τιμωρείται είναι πάντα ο πολίτης...
Απο πότε έχει ο απλός πολίτης ευθύνη, όταν όλα διοικούνται απο αλλού;Πως φταίει ο πολίτης, όταν απλά του ανακοινώνονται πράγματα, δεν τα ελέγχει, δεν τα προτείνει, δεν τα ελέγχει...Σε βάζουν με το ζόρι ποτέ συνυπεύθυνο, όπως κάνεις εσύ;Ποιόν κατηγορείς, τον απλό πολίτη, τον μέσο, τον υψηλά ιστάμενο δημόσιο υπάλληλο, τον ελεύθερο επαγγελματία,τον μεγαλοεπιχειρηματία, τα πολύ μεγάλα συμφέροντα ή
τυο κράτος;Γιατί, αν φταίει το κράτος, ο πολίτης, πάλι την πληρώνει τζάμπα...Δεν ήθελε να βγάλει πουλημένους,να τον κυβερνούν, απο ότι έχει ιδαλέγει...Τον ρώτησε ποτέ κανείς τι θέλει;Του δίνουν τρια κόμματα και διαλέγει..Η δουλειά που γίνεται,όμως, την κάνουν όλοι και εσύ την πατάς και λές ότι γίνεται να ανατραπεί ΑΥΤΉ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...
Κάνεις λάθος φίλε μου...Κάποια στιγμή θα καταλάβεις κι εσύ ότι τίποτε δεν μπορεί να ανακόψει αυτήν την πορεία που ζούμε, προς τη Νέα Εποχή...Κόβονται όλες οι γέφυρες με το παρελθόν, ώστε ο άνθρωπος
να μην έχει άλλη λύση απο να προχωρήσει μπροστα,. σε ότι του έχουν
πάλι ετοιμάσει...
Πως κατηγορείς αυτόν που έφτιαξε σπίτι, όταν δίπλα του έφτιαχνε βίλα ο τάδε επωνυμος...Γιατί κι απο αυτούς κινδυνέψαν
περιουσίες..Απλά δεν τους δείχνουν, για ευνόητους λόγους...
Όλοι αυτοί που κατονομάζεις ώς διεφθαρμένους, δεν ανήκουν στον
μέσο πολίτη.....Είναι αυτοί που βάζουν φωτιές, ίσως σε άλλα μέρη,
μακρυά απο τα σπίτια τους, αλλά αυτό που σου λέω και αρνείσαι επίμονα, είναι ότι το κατεστημένο με πρόγραμμα, πια,
βάζει τις φωτιές και γι αυτο γίνονται αυτά που γίνονται, όχι γιατι το κράτος φταίει το κράτος, ο πολίτης, αλλά επιτέλους, αυτοί που
επωφελούνται..Δεν είναι δύσκολο,ψάξε να δεις ποιοι κερδίζουν τώρα....Εκτός Ελλάδας, ας πούμε..Γιατί η αρνητική διαφήμιση που τρώει η Ελλάδα,με όλες τις αφορμές, είναι τουλάχιστον ύποπτη κι ο
νοών, νοήτω...Παίζονται μεγάλα συμφέρονται και μια Ελλάδα σε αναταραχή, απλά θα χάσει πάλι το τρένο των εξελίξεων,για εσωστρεφείς και εσωτερικούς λόγους.... Τόσο απλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 10:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλαγές και νέες αλλαγές, ζητά ακόμη κι ο ..Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών, για να αποφύγουμε την Κρίση, η οποία όλο και μένει..Αυτή η κρίση, δεν λένε ότι σχεδόν έφυγε;Μόνο εδώ,στην Ελλάδα εγκαταστάθηκε μόνιμα;
Αλλά, το θέμα είναι ότι πρέπει να περάσουνε πολλά αντεργατικά και
αντικοινωνικά μέτρα ακόμη και γι αυτο υπάρχουν οι φωτιές, τα
σκάνδαλα, ο αποπροσανατολισμός...Λές και οτ ένα δικαιολογεί το άλλο....
Κι εμείς, όμως, αφου τα βάλουμε με κάποιους και νοιώσουμε ότι είμαστε
οι καλοί της υπόθεσης, γυρνάμε πλευρό και ξανακοιμόμαστε....
Θα γίνουν τα πράγματα πολύ δύσκολα και εμείς δεν θα τα έχουμε
αντιληφθεί...Και τότε θα δούμε ποσο εύκολο είναι να δούμε χειρότερες καταστάσεις...Αλλά και πάλι, μήπως κι αυτές θα μας αφυπνίσουν;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 13:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω αν ότι συμβαίνει στον κόσμο φταίει περισσότερο, ή αθάνατη ελληνική αφασία κι ελαφρύτητα....

Ελληνική?
Πού την είδες την Ελληνική?
Θεωρείται Ελληνας όποιος κατοικεί σε αυτόν τον τόπο?
Θεωρείται Ελληνας κάποιος που δεν γνωρίζει ποιός ήταν ο Ηρώδης ο Αττικός?
Θεωρείται Ελληνας αυτός που ονόμασε την περιοχή της Αρτέμιδας ``Λούτσα`` (βάλτος στα Αρβανίτικα)?
Αλλαξε την ονομασία της Βραυρώνας σε Βραώνα επειδή δεν μπορούσε να το προφέρει?
Θεωρείται Ελληνας αυτός που δεν γνωρίζει τον ποιός ήταν ο Αισχύλος?
Εχει δεί ποτέ κανένας απο αυτούς το θεατρικό έργο ``Ιφιγένεια εν Ταύροις``? Προμηθέας ο Δεσμώτης?
ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΑΣ ΡΕ ΤΡΕΧΑΓΥΡΕΥΕ.
ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΑΤΕ.
Είναι Ελληνες αυτοί?
Το ``Ελληνική αφασία`` επίναι ιεροσυλία να το προφέρεις φίλε μου.

quote:
Τι γίνεται ρε λέω;Οι Ισπανοί, πριν λίγες μέρες, είχαν τις δικές τους φωνές,που κράτησαν όσο κι εδώ..

Αντε στην Ισπανία. Αντε στην Ιταλία και αν θα σε αφήσουν να χτίσεις σε δάσος, δίπλα σε δάσος και το κυριώτερο πάνω σε καμμένη περιοχή να με φτύσεις.
Δεν το επιτρέπει η δεοντολογία ενός Ρωμαίου να το κάνει αυτό.
Εδώ που την είδες την δεοντολογία ενός Ελληνα πολίτη?
Δεν μιλάμε περί αφασίας τρεχαγύρευε.
Μιλάμε περί ηλιθιότητας.

quote:
Πεθαίνει ο άνθρωπος κι εσύ τον σέρνεις στα
δικαστήρια;Ρε φιλε, είσαι πολύ σκληρός και άδικος, το ξέρεις;

Σκληρός εγώ?
Δηλαδή αυτός που δεν σέβεται τη φύση. Τον τόπο που ζεί. Δεν σέβεται τους συνανθρώπους του και προσπαθεί με ύπουλους τρόπους να καταπατήσει τους Εθνικούς μας δρυμούς, ψηφίζει αυτά τα καθίκια προκειμένου να του νομιμοποιήσουν το αυθαίρετο του, τους ψηφίζει και απαιτεί απο αυτούς να βάλουν στο σχέδιο πόλεως τους Εθνικούς δρυμούς, υποτιμά τη νοημοσύνη του Ελληνικού λαού,κλέβει το κράτος, αποκρύπτει τα εισοδήματα του, λαδώνει τους πάντες και τα πάντα φτάνει στο σημείο να μας ζητήσει αποζημιώσεις επειδή κάηκε το αυθαίρετο του, η βίλα του, η μεζονέτα του, είναι ηθικός αυτουργός μιας ανελέητης φυσικής καταστροφής φυτών και ζώων, μου αλλάζει το κλίμα και τόσα αλλά και με χαρακτηρίζεις σκληρό.
Εγώ δλδ τι θα πρέπει να χαρακτηρίσω εσένα, που θεωρείσαι μορφωμένος, Ελληνας, κατασταλαγμένος, ορθολογιστής.
Πως θα πρέπει να σε χαρακτηρίσω οταν με ολα αυτά που λές και υποστηρίζεις εκτός του οτι αποπροσανατολίζεις ολους αυτούς τους χλιμίτζουρες που μετρούν πόσα αεροπλάνα πέταξαν και αν αργησε η πυροσβεστική.Ολους αυτούς που εθελοτυφλούν ή θέλουν να εθελοτυφλούν.
Ολους αυτούς που δίνουν το εναύσμα στους πολιτικούς, στους άπληστους, στους επιτήδειους να προβούν σε αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις.
ΟΛΟΥΣ αυτούς που δεν βλέπουν ή δεν ΘΕΛΟΥΝ να βλέπουν τις κακόβουλες αυτές πράξεις τους και θέλουν να τις φορτώνουν στους πολιτικούς, στους πυροσβέστες, στους διπλανούς τους.
Εδώ το πράγμα είναι τόσο οφθαλμοφανές που έφτασαν στο σημείο να υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και να τα φορτώσουν σε μία ανύπαρκτη οργάνωση τους ``νεοεποχίτες`` ετσι για να μας κλείσουν το στόμα και αυτοί ως ``αναμάρτητοι`` να διαπράττουν εγκλήματα.
Εγώ σκληρός?
Δηλαδή αυτοί τί είναι?

quote:
Πως κατηγορείς αυτόν που έφτιαξε σπίτι, όταν δίπλα του έφτιαχνε βίλα ο τάδε επωνυμος...Γιατί κι απο αυτούς κινδυνέψαν
περιουσίες..Απλά δεν τους δείχνουν, για ευνόητους λόγους...

ΠΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ.
ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΜΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ.
Πως εκφέρεις γνώμη οταν δεν εχεις πάει εκεί?
Τα εχεις δεί?
Το 2007 οι περιοχές αυτές κάηκαν.
Αιντε να δείς που έχουν χτίσει.
Πάνω σε αυτά που κάηκαν.΄
Δεν θα τον κατηγορήσω λοιπόν?
Αν δεν πήγαιναν να χτίσουν εκεί ποιός ο λόγος να καούν?
Το 1980 και πρίν δεν είχαμε πυρκαγιές.
Εκεί δεν υπήρχαν αέρηδες?
Εκεί δεν υπήρχαν εμπρηστές?
Και θεωρείς σκληρό εμένα?
Μόνοι τους άνοιξαν το λάκο τους.


quote:
Πεθαίνει ο άνθρωπος κι εσύ τον σέρνεις στα
δικαστήρια;

Δεν πέθανε κανείς, δεν κάηκε το σπίτι κανενός.
Κάτι χαμόσπιτα αυθαίρετα κάηκαν και κάτι στάνες.
Αυτό που πέθανε είναι το οξυγόνο μας.
Οι μόνοι που θα πρέπει να αποζημιωθούν είναι οι στάνες.
Οι αλλοι στην Ομόνοια για μαστίγωμα..

Edited by - allzzaro on 25/08/2009 13:50:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου allzzaro, με έχεις κάνει και σκέφτομαι πόσο κακό
μπορεί να κάνει ο ρομαντισμός...Κι είναι απο τα αγαπημένα
μου κινήματα....
Καλά ρε φιλε,δεν έχεις ακούσει για το αθάνατο ελληνικό, εμφύλιο
πνεύμα;Το συνήθισες τόσο πολύ, που δεν το βλέπεις πια;
Απ που θες να αρχίσω;Που λέει και το άσμα...
Δεν σου φτάνουν τα παραδείγματα αλληλοφαγώματος των πόλεων,των πολέμων τους, των βυζαντινών, των επαναστατών της Ελληνικής
Επανάστασης του 1821;Δεν ζεις όλη σου την..ιστορία με αυτή την
αβάσταχτη ελαφρύτητα του Έλληνα;
Δεν θυμάσαι τι είχαν πει στον Σόλωνα, οι αρχαίοι Αιγύπτιοι ιερείς,
όταν αυτός θαύμασε τον πολιτισμό τους:" Εσείς οι Έλληνες, είστε πιο παλιοί απο μας,αλλά, έχετε ένα βασικό ελλάτωμα:Είστε πάντα παιδιά.."

Εντελώς, πληροφοριακά, η επιστήμη της γεννετικής, λέει ότι ειμαστε
95% καθαροί,σαν Έλληνες, απίθανο ποσοστό σε παγκόσμιο επίπεδο καθαρότητας,αλλά δεν λέει τιποτε, για το αν χάνονται οι ...παιδικές ασθένειες...Δεν θέλει, μαλλν αυτός που κάνει τις στατιστικές, να χάσουμε τις παιδικές αυτές ασθένειες...
Μετά, δεν θα μπορούν να μας ελέγχουν....
Επίσης, για τα μαθήματα ανθρωπιάς που δίνεις, θα ήθελα να σου πω ότι σε αυτόν τον Έλληνα πολίτη,που θέλει κατ εσέ μαστίγωμα, δεν διδάξαν τρόπους, αλλά το κατεστημένο, την ρεμούλα, την απάτη, ότι το άδικο βασιλεύει...Δεν μπορείς να πάρεις οικόπεδο,όπου ΄θες..Τόσο βιτσιόζοι είναι οι Έλληνες, που μπορούν να πάρουν κάπου νόμιμα και διαλέγουν τα μέρη, που ειναι σε δάση και που θα καούν;Είναι τα πιο φτηνά, πέραν των ιδανικών που παίρνουν οι πλούσιοι, οι οποίοι πλούσιοι θέλουν και φτωχούς κοντά τους, για να κρύβονται...Εσύ, πάλι αυτούς κατηγορείς..Σε θαυμάζω..Τόση αδικία;
Τα αυθαίρετα και τα λαδώματα, του τα μάθαν, δεν τα διδαξε...Ξέρεις
ποιός φταίει, αλλα μάλλον κι εσύ θέλεις τον θάνατο των πολλών, για
να ζήσουν οι λίγοι...Και χρειάζεται, σίγουρα δικαιολογία για να καταδικάσεις ώς άχρηστους, το μεγαλύτερο ποσοστό της κοινωνίας μας...
Δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 20:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Πάντως, σε καμία χώρα, δεν υπάρχει αυτο το αλληλοφάγωμα, αυτό
το αίσχος που έχουμε στην Ελλάδα...Να αλληλοκατηγορούνται όλοι και
να μην μας νοιάζει πως δείχνουμε σαν χώρα, πως δέιχνουμε σαν άνθρωποι...
Γι αυτο και μας θεωρούν υποανάπτυκτους...
Επιτέλους, θα πάψουμε να στήνουμε ικριώματα,όταν όλοι είμαστε για
κρέμασμα;
Ποιός κατηγορεί ποιόν και πόσο καλύτερος ειναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 20:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, για τα μαθήματα ανθρωπιάς που δίνεις, θα ήθελα να σου πω ότι σε αυτόν τον Έλληνα πολίτη,που θέλει κατ εσέ μαστίγωμα, δεν διδάξαν τρόπους, αλλά το κατεστημένο, την ρεμούλα, την απάτη, ότι το άδικο βασιλεύει...Δεν μπορείς να πάρεις οικόπεδο,όπου ΄θες..Τόσο βιτσιόζοι είναι οι Έλληνες, που μπορούν να πάρουν κάπου νόμιμα και διαλέγουν τα μέρη, που ειναι σε δάση και που θα καούν;Είναι τα πιο φτηνά, πέραν των ιδανικών που παίρνουν οι πλούσιοι, οι οποίοι πλούσιοι θέλουν και φτωχούς κοντά τους, για να κρύβονται...Εσύ, πάλι αυτούς κατηγορείς..Σε θαυμάζω..Τόση αδικία;

Κατ` αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις φιλοφρονήσεις.
trexagireve ακου να σου πώ.
Οτι δίδαξαν αυτόν, δίδαξαν και εμένα.
Και να μην τον δίδαξαν το αρχαίο ρητό λέει ``για τις αμαρτίες του σκεπτόμενου ανθρώπου ο θεός είναι αναίτιος``.
Δεν υπάρχουν δικαιολογίες τρεχαγύρευε για τον σκεπτόμενο άνθρωπο.
ΚΑΜΜΙΑ.
Εγώ φίλε μου τρεχαγύρευε επειδή αντιμετωπίζω πολλά χρόνια τώρα αυτή την κατάσταση και επειδή αντιμετωπίζω ανθρώπους σαν και εσένα, απέχω.
Εχω βγεί πλέον απο αυτό το τρυπάκι.
Και εγω βγεί γιατί τους σιχάθηκα.
Τους σιχάθηκα να λένε.
Λόγια και μόνο λόγια.
Λόγια χωρίς έργα, πράξεις.

Σε οτι αφορά το αλληλοφάγωμα των Ελλήνων που αναφέρεις αρχίζω να αμφισβητώ τα εθνικά σου φρονήματα.
Φαίνεται οτι δεν παρακολουθείς τις διεθνείς εξελίξεις.
Δεν είναι λόγια κάποιου που κατάγεται απο αυτόν τον τόπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 21:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φιλε allzzaro, το παίρνεις τόσο προσωπικά;Γιατί
διακρίνεις;Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορούσε να ήσουνα εσύ, να είχαν
πάρει οι δικοίσου,ένα τέτοιο οικόπεδο...Μην μπαίνεις στην ιδιάζουσα
περίπτωση..Δες το γενικά, ότι αυτά είναι σημάδια ενός πολέμου,
όπου ο μόνος που την πληρώνει μονιμα είναι ο πολίτης...
Μου είναι δύσκολο να κατηγορήσω τον πολίτη,πολύ, τουλάχιστον, για ότι του κάνουν...Με εντυπωσιάζει τό πόσο αδιαφορείς για τη δύναμη
αυτών που κάνουν αυτά, φωτιές, κρίσεις,κλπ...Δεν βλέπεις ότι είναι
πολύ καλά στημένα..Ότι έχουν διεθνή υποστήριξη, ότι είναι διεθνώς
συντονισμένα...
Και όσο για όσους λές ότι τους σιχάθηκες, κι εγώ ρε φιλε,έχω ψιλοσιχαθεί όσους δηλώνουν οικολόγοι εναλλακτικοί και ζούν στη χλιδή,
οι ίδιοι...Δεν μπορεί να ζεις τη ζωή του άνετου και να κατηγορείς
ως υπαίτιους όλων, τον υποκινούμενο πολίτη...Αυτός, υπακούει στο
μήνυμα της εποχης, σου ξαναλέω....Ποιός δινει το μήνυμα, δεν σε
ενδιαφέρει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 22:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν καταλαβαίνεις ότι μπορούσε να ήσουνα εσύ, να είχαν
πάρει οι δικοίσου,ένα τέτοιο οικόπεδο...

Και ποιός σου είπε οτι οι δικοί μου δεν έχουν ενα τέτοιο.
Και οχι ενα περισσότερα.
Με έχουν αποκληρώσει εξαιτίας των αντιλήψεων μου και οχι μόνο.
Και να σκεφτείς οτι δεν είναι στις επίμαχες περιοχές.

quote:
Με εντυπωσιάζει τό πόσο αδιαφορείς για τη δύναμη
αυτών που κάνουν αυτά, φωτιές, κρίσεις,κλπ...


Απο τη στιγμή που κάποιος δεν θα αγοράσει κρέας δεν θα ξανασφαγεί ζώο.
Δεν μπορώ λοιπόν να τα βάλω με τον σφαγέα.
Αυτός απλά κερδίζει το ψωμί του.
Ο ηθικός αυτουργός είναι αυτός που σπρώχνει τον σφαγέα να σφάξει το ζώο.
Ετσι στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ηθικός αυτουργός, ο μέσος πολίτης σπρώχνει τον άπληστο να προβεί στον εμπρησμό.
Μιλώ πάντα για τους εμπρησμούς που γίνονται απο πρόθεση με σκοπό την οικοπεδοποίηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 08:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια εποχή συνολικής ευθύνης και προόδου,φίλε μου allzzaro,
όλοι όσοι κατοικούμε σ αυτόν τον πλανήτη, έχουμε ευθύνες, για ότι
συμβαίνει,αλλά, αν τιμωρήσεις τον μέσο πολίτη, που κατηγορείς εσύ,τότε απλά θα μείνουν ανεμπόδιστοι αυτοί που κάνουν τέτοιες ενέργειες και που φυσικά δεν ειναι ούτε η μεσαία τάξη, ούτε ο μέσος πολίτης....
Συμφωνούμε σε όλα, απλά, δεν μπορείς να κατηγορήσεις την ημιμάθεια
που αναγκάζει τον κόσμο, να γίνεται θύμα για να πάρει φτηνό οικόπεδο...Γιατί δεν φαντάζομαι να νομίζεις ότι το κάνουν απο ...
μαζοχισμό;
Αγοράζουν σε παράνομες περιοχές, γιατί τις νόμιμες δεν τις φτάνουν οι τσέπες τους...Τόσο απλά και τόσο ειλικρινά...
Αλήθεια, εσύ επιμένεις ότι οι εν λόγω φωτιές,πρόπερσι,φέτος, είναι καθαρά στόχος οικοπεδοφάγων;
Εμένα πάντως, μου κάνει εντύπωση, που συμβαίνουν παράλληλα κι άλλα
πράγματα..
Αυτό που γινεται είναι μόνο αποπροσανατολιστικό, ή οι αρμόδιοι που κερδίζουν, περιμένουν να κάνουν κάτι άλλο,μέσα απο τις όποιες αποφάσεις παρουν;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ειναι προς όφελος των λίγων και πλουσίων και εις βάρος των πολλών και φτωχών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 20:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zείς στον κόσμο σου Βαγγέλη.
Εδώ ο εχουν βουήξει τα ΜΜΕ για τίς βίλες που έχουν κτιστεί πάνω στις αναδασωτέες περιοχές ενώ παράλληλα εχουν πάρει αδεια απο την πολεοδομία.
Αυτή τη στιγμή που σου μιλώ και ο Οικονομέας και ο Καμπουράκης τα βγάζουν στη φόρα.
Εσύ λοιπόν επιμένεις ακόμα να τα φορτώνεις στους νεοεποχίτες.
Γνωρίζεις Βαγγέλη τι μπικικίνια έσκασαν οι τύποι αυτοί στις πολεοδομίες και στις νομαρχίες?
Ξέρεις Βαγγέλη απο τις φωτιές αυτές πόσες τσέπες γέμισαν?
Γνωρίζεις οτι Ρωσία και Σουηδία προσφέρθηκαν για βοήθεια με αεροσκάφη βαρέως τύπου και απορρίφθηκε.
Οπως απορρίφθηκε και η προσφορά της Ρωσίας για τα iliusin b200?
Ο μέσος πολίτης φίλε Βαγγέλη κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.
Και οσο υπάρχουν κάποιοι σαν και εσένα να τον παραπλανούν χαιδεύοντας του τα αυτιά και να τον οδηγούν σε λανθασμένες αντιλήψεις τόσο αυτοί θα συνεχίζουν αυτή την κοιμισμένη πορεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 21:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρέμησε ρε φίλε allzzaro, γιατι κάπου μπερδεύτηκες...Και κοιμάτια
και φταίει ο πολίτης;Στον ..ύπνο του υπνοβατεί και κάνει ότι τον
κατηγορείς;
Και περαν της πλάκας..Ρε φιλαράκι,εσύ λές ότι φταίει ο πολίτης, που
πήρε αυθαίρετο, λές και το παραθυράκι ή ο νόμος, συτόν βολεύει ποτέ...
Πάντα κάποιος μεγάλος βρίσκεται απο πίσω, βίλες, όπως λές, είναι
τα περισσότερα κι επειδή τα παρακολουθώ, το θέμα με τις αποζημειώσεις για τα αυθαίρετα, να δούμε πως θα λήξει..Γιατί ήδη,
συζητάνε να δώσουν και σε αυθαιρετουχους ιδιοκτήτες ακινήτων που
χάθηκαν στις φωτιές....
Και ειναι το σύστημα που τα κάνει αυτά, όχι το πρόβατο....Αυτό το σύστημα,προχωράει ακλόνητο, άφοβο και με συγκεκριμένη πορεία..Αν
πιστεύεις ότι γίνεται απο τοπικές κλίκες, διαφωνώ, απλά, γιατί,
όπως ξέρεις, σε όλη την Ευρώπη, έχουμε πολλές φωτιές κι εμπρησμούς,
που εμπλέκουν διάφορα κυκλώματα....Δεν είναι μόνο η Ελλάδα..Όσο κι
αν ομφαλοσκοπούμε...
Τώρα το πώς έβγαλες το συμπερασμα ότι εγώ οδηγώ τον πολίτη
στην παραπλάνηση και συ στο να δουν τι φταίει, δεν έχω να πω τίποτε...Μήπως σε βολεύει να είναι ετσι;Μήπως είναι πιο εύκολο να τα βάζεις με το γαιδούρι, αφού αυτό βαράνε όλοι;.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 21:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και περαν της πλάκας..Ρε φιλαράκι,εσύ λές ότι φταίει ο πολίτης, που πήρε αυθαίρετο, λές και το παραθυράκι ή ο νόμος, συτόν βολεύει ποτέ...
πάντα κάποιος μεγάλος βρίσκεται απο πίσω, βίλες, όπως λές

Tώρα απο τσάμικο το γυρίσαμε στο καλαματιανό Βαγγέλη.
Απο τους νεοποχίτες το ρίξαμε στους μεγάλους?

Βαγγέλη βίλα και φτωχός αγόρι μου δεν γίνεται.
Τι μου τσαμπουνάς εδώ, για να πάρεις οικοπεδάκι εκεί θα σου πάρουν το σώβρακο για να χτίσεις θα πρέπει να δώσεις να δώσεις και απο το περιεχόμενο του.
Μην μου τσαμπουνάς για φτηνά οικοπεδάκια.
Ολοι αυτοί το φυσούν το χρήμα Βαγγέλη.
Φτωχός και βίλα στο δάσος δεν γίνεται.

quote:
Τώρα το πώς έβγαλες το συμπερασμα ότι εγώ οδηγώ τον πολίτη
στην παραπλάνηση και συ στο να δουν τι φταίει, δεν έχω να πω τίποτε...Μήπως σε βολεύει να είναι ετσι;

Τι να με βολεύει εμένα Βαγγέλη?
Εγώ είμαι καθαρός και ξάστερος και λέω τα πράγματα με το όνομα τους.
Αυτά που βλέπω, αυτά λέω.
Εσύ λές αυτά που δεν βλέπεις.
Ποιός παραπληροφορεί λοιπόν.
Η παραπληροφόρηση Βαγγέλη αυτού του είδους αυτούς που θα μπορούσε να εξυπηρετήσει είναι αυτοί που ονομάζεις νεοεποχίτες.
Αυτοί θέλουν τον κόσμο να κοιμάται, αυτοί θέλουν να τον οδηγούν σε αποποίηση των ευθυνών του, αυτοί θέλουν να τον οδηγούν σε ατοπήματα που θα τον οδηγήσουν στην καταστροφή του.
Εσύ αυτό κάνεις αυτή τη στιγμή και το κάνεις με ενα ιδιαίτερο πάθος.
Επειδή σε έχω προειδοποιήσει αρκετές φορές και δεν το καταλαβαίνεις με αφήνεις να νοήσω οτι είσαι πράκτορας τους..

Τι να με βολεύει λοιπόν, στην προκειμένη περίπτωση αυτά που λές βολεύουν αυτούς που κατηγορείς, άρα...

Edited by - allzzaro on 26/08/2009 21:44:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 21:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς φίλε μου allzzaro, που δεν ήξερα ότι οι
φτωχοί είναι οι νεοεποχίτες και νόμιζα ότι ήταν οι πλούσιοι...
Είδες για τον καημένο τον Μπερλουσκόνι;Θα πάει σε κλινική αποτοξίνωσης απο το ..σέξ...Δεν είναι ότι πηδάει ότι βλέπει μπροσ΄τα οτυ, αν και παντρεμένος και μεγάλος σε ηλικία, λένε ότι υποφέριε απο
σεξομανία...
Τέτοιες διακιολογίες λένε για αυτούς που πραγμαιτκά φτάινει και ξέρουμε όλοι,
αλλά πάντα τους παραβλέπουμε...Μας φταίει το αυτοκίνητο το παλιό,
του φτωχού που δεν έχει να πάρει άλλο,αυτό μολύνει την ατμόσφαιρα, όχι το εργοστασιο που μολύνει κατά πολλαπλάσιες φορές,ποτάμια, έδαφος και αέρα.......
Πολύ υποκρισία ρε φιλε...., δεν τολμώ να την πω άγνοια...
Όσο για παραπληροφόρηση, φιλε μου, έχουμε διαφορετική άποψη, τι να κάνουμε....Για μένα είναι σε ύπνωση όσοι νομίζουν ότι θα σώσουν τον
κόσμο, με ενέργειες όπως να σώζουμε μικρά γατάκια, να λένε για
αεροπλάνα που δεν ήρθαν και να μην βλεπουν τι παραδέχονται:ότι υπάρχει κάτι μεγάλο πίσω απο ότι γίνεται που συντονίζει,καθοδηγεί και οργανώνει,σου αρέσει ή όχι...
Πολλοί ονειρεύονται και νομίζουν ότι είναι ξύπνιοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 21:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Για μένα είναι σε ύπνωση όσοι νομίζουν ότι θα σώσουν τον
κόσμο, με ενέργειες όπως να σώζουμε μικρά γατάκια

Κοίταξε.
Εδώ γίνεσαι μικρόψυχος αφενός, αφετέρου δεν είσαι σε θέση να με κρίνεις για την συγκεκριμένη πράξη μου.
Εγώ φίλε μου δεν είπα ποτέ οτι θα σώσω τον κόσμο.
Εσύ είσαι απο αυτούς που θέλουν να σώσουν τον κόσμο.
Το ποιός απο τους δύο μας βρίσκεται σε ύπνωση αυτό ασε να το κρίνει κανένας αλλος.

quote:
και να μην βλεπουν τι παραδέχονται:ότι υπάρχει κάτι μεγάλο πίσω απο ότι γίνεται που συντονίζει,καθοδηγεί και οργανώνει,σου αρέσει ή όχι...

Δεν το κατάλαβα ρε φίλε.
Γιατί να το παραδεχθώ?
Θα με υποχρεώσεις να το παραδεχθώ?
Δεν θέλω ρε φίλε.
Εσύ πως δεν παραδέχεσαι οτι φταίει ο πολίτης.
Εσύ πως δεν το βλέπεις αυτό αν και οφθαλμοφανές?
Ετσι και εγώ δεν θέλω να παραδεχθώ την ύπαρξη τέτοιας οργάνωσης.
Δικαίωμα μου δεν είναι.
Και καλά δηλαδή να μας πείσεις να παραδεχθούμε κάτι το ανύπαρκτο κάτι το αόρατο, κάτι που σε έπεισαν εσένα και θα πρέπει να πείσεις και εμάς.
Δεν θέλω ρε Βαγγέλη πως θα το κάνουμε... μπαααα..

Edited by - allzzaro on 26/08/2009 22:07:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 22:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φίλε μη βαράς....Το μικρόψυχος που έγραψες, ήταν λάθος..Πλάκα
σου έκανα, για να σε πειράξω....Ξέρεις ότι σε διαβάζω....
Να προσέχεις τι γράφεις....Γιατί τα γατάκια, με τα παιδάκια, έχουν
διαφορά...Αν τάιζες κανένα παδάκι, να σε πω ανθρωπιατή, με το συμπάθειο για το προσωπικό...Αλλά, γατάκια, ρε φίλε;Με γατοτροφή
και τα λοιπά;Είναι βατό αυτο πες, πας σε ένα μαγαζί και καθαρίζεις...Το να τα βάζεις με αορατες οργανώσεις, ομολογώ είναι
λίγο πιο κουραστικό....
Αποδειξεις....Βλέπουμε γύρω μας αυτή την οργάνωση, είναι παρούσα με πολλά ονοματα και παρακλάδια, έχουν κοινά σύμβολα,σκοπούς,ορίζουν
την εξέλιξη του ανθρώπου, καθοδηγώντας τον σε μια επανάσταση, απέναντι στην ισχύοσα τάξη πραγμάτων, με ότι λένε Νέα Εποχή...
Θέλεις ονόματα;Τους ξέρεις....
Να σε πείσω;Όχι ρε φίλε, κουβέντα κάνουμε..Εγώ ποτέ δεν ήθελα να πείσω κανέναν, γιατι δεν πιστεύω ότι ξέρω κάιτ που δεν ξέρει ο
άλλος...
Το θέμα είναι πόσο ξύνπιοι είμαστε...Όπως λέγαμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 22:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε φίλε μη βαράς....Το μικρόψυχος που έγραψες, ήταν λάθος..Πλάκα σου έκανα, για να σε πειράξω....Ξέρεις ότι σε διαβάζω....

Ετσι ε...
Το πετυχαίνεις πάντως..

quote:
Γιατί τα γατάκια, με τα παιδάκια, έχουν
διαφορά...Αν τάιζες κανένα παδάκι, να σε πω ανθρωπιατή, με το συμπάθειο για το προσωπικό...Αλλά, γατάκια, ρε φίλε;Με γατοτροφή
και τα λοιπά;

Κοίταξε.
Χέστηκα αν με πούνε ανθρωπιστή και απάνθρωπο.
Σε οτι αφορά το παιδάκι ταίζω και απο αυτά.
Απο όσα παιδάκια εχω ταίσει, γιατί έχω ταίσει πάρα πολλά, τόσα πολλά που δεν φαντάζεσαι κανένα δεν μου έχει γλύψει το χέρι.
Μία γατούλα που μεγάλωσα απο μικρή ήταν απο τις μόνες που με περίμενε 1 ή ώρα τη νύχτα να σχολάσω απο τη δουλειά μου, και με περίμενε στη γωνία του σπιτιού μου κάθε βράδυ.
Ετρεχε πίσω απο τη μηχανή μου μέχρι τον κήπο του σπιτιού μου για να μου κάνει χαρές.
Σε εχει ποτέ υπερασπιστεί φίλε Βαγγέλη γατί?
Εχεις δεί ποτέ γατί να ορμάει πάνω σε λυκόσκυλο με λύσσα και να το ξεσκίζει.
Αυτό ήταν ενα αλλο θηλυκό που μεγάλωσα μαύρο.
Ολα αυτά τα λές γιατί δεν εχεις νοιώσει ποτέ σου την επικοινωνία με τα ζώα.
Τι μου λές τώρα φίλε μου. Εχεις μεγαλώσει ποτέ σου νεογέννητο?

Κάτι αλλο που θα πρέπει να σου πώ φίλε Βαγγέλη.
Σε αυτό τον κόσμο που ζούμε, δεν ειμαστε μόνο υπεύθυνοι για τα δικά μας πράγματα ή αυτά που θέλουμε να θεωρούμε δικά μας.
Υπεύθυνοι είμαστε για οτιδήποτε μας έχει ανάγκη.
Δεν είναι απαραίτητο αυτό που μας έχει ανάγκη να είναι και δικό μας, γιατί δικό μας δεν είναι τίποτα απολύτως ακόμα και ο εαυτός μας..

Μην σου φαίνεται αστείο λοιπόν το οτι ο allzzaro μεγαλώνει με ενα μπιμπερό γατιά. Θα μπορούσες και εσύ να κυνηγάς στους σκουπιδοτενεκέδες πεταμένα φυτά πραγμα που το θεωρείς γελοίο μιας και ούτε τα φυτά αλλά ούτε και τα ζώα για εσένα έχουν ψυχή..

Αυτή είναι η διαφορά μας φίλε Βαγγέλη οτι για εμένα το δίτροχο παπάκι μου έχει ψυχή ενώ εσύ το θεωρείς απλά ενα δίτροχο..
Εσύ λές οτι ο άνθρωπος είναι Θεός και εγώ ως Θεός και δημιουργός του.. του εμφύσησα ψυχή..

Edited by - allzzaro on 26/08/2009 23:02:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2009, 23:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
16.000 αυθαίρετα μόνο στα καμμένα
Δηλαδή στην Αττική ολόκληρη πόσα είναι?
Αν στα καμμένα μόνο είναι 16.000 τότε τα νόμιμα πόσα είναι?

Ποιός ευθύνεται λοιπόν για τα αυθαίρετα αυτά?
Η πολιτεία ή ο πολίτης?
Τα αυθαίρετα λοιπόν αυτά δεν έχουν καμμία σχέση με παράγκες και μην πηγαίνει το μυαλό σου σε κάτι παράγκες με τσιμεντόλιθους.
Τα αυθαίρετα αυτά είναι παλάτια υπεράνω κάθε υποψίας.
Πολιτικοί-πελατειακές σχέσεις-πολίτης αυτό είναι κάτι άρρηκτα συνδεδεμένο και η ευθύνη μοιράζεται.

Edited by - allzzaro on 26/08/2009 23:20:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 08:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσουν πολύ οι διάλογοι απο καρδιάς αγαπητε μου allzzaro...
Μου αρέσουν γιατι ο άνθρωπος, είναι πιο αληθινός....Αν ξεκινήσουμε
γατοιστορίες,σκυλοιστορίες και άλλα ζώα, δεν "σώνουμε", που έλεγε
κι η σχωρεμένη η μάνα μου...
Με συγχωρείς, αλλά για μενα, τα ζώα σήμερα, βρίσκονται σε καλύτερη
μοίρα απο τον άνθρωπο και το θεω΄ρω λίγο, όχι πολύ, υποκρισία να
ασχοληθώ με τα ζώα, όταν ο άνθρωπος είναι αυτός που υποφέρει,λόγω
καταπάτησης των στοιχειωδών δικαιωμάτων του...Έχουμε πει πολλές φορές
για τη θεωρία των ντόμινο και το πως αλληλοεπηρεάζονται.Για μένα είναι μια τέτοια ακολουθία αυτό που ζούμε...Απλά, ρίχνουμε ευθύνες απο δω κι απο κει, αντι να κοιτάξουμε να δούμε τι φταίει...
Βλέπεις, φίλε μου, συνενοχή που άνετα φορτώνεις στον απλό άνθρωπο,
πολίτη, είναι που με ενοχλεί...Ένα άτολμο και επιρρεπές άτομο είναι
ο άνθρωπος, του λαού....
Αυοτί που ξέρεις ότι φταινε,οι πλούσιοι και οι υπερπλούσιοι, δίνουν
τον ρυθμό και το ξέρεις....Οι φτωχοί το πολύ πολύ να χορέψουν....
..Έχω συμαζέψει πολλές φορές και γατιά και σκυλιά και ..φυτά, απ
τα σκουπίδια...Μην ξεχνάς ότι είμαι χορτοφάγος και οικολόγος....
Αληθινός, όμως, όχι ..γιαλατζί, ή για το ..γυαλί.....
Εδώ, όμως, μιλάμε για τον ανθρωπο..Αυτο το ..σκυλί πο θα πάει σα σε αμπέλι,αν ξέρεις την παροιμία,"σαν το σκυλί στ αμπέλι..."
Δεν λένε ποτέ για τους πλούσιους, αυτοί είναι στο απυρόβλητο, πάντα τους φτωχούς θα αναφέρουν...Οι πλούσιοι θα αποζημειωθουν κι όλας, οι φτωχοί, όχι..Είναι ή δεν ειναι σκα@@κοσμός;
Ποιοί κερδίζουν τελικά, οι πλούσιοι ή οι φτωχοί με όσα παράνομα γίνονται;
Αυτό είναι το νόημα και ο λογαριασμός, φίλε μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 10:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη μου πεις ότι δεν ήξερες περί των εκατομμυρίων αυθαιρέτων και
την νομμοποίηση,μέσω Δήμων, Νομαρχιών και του κράτους του ίδιου...
Και φυσικά, δεν είναι το ρουσφέτι, που έχει σημασία, αλλά ότι είναι
ενταγμένο πρόγραμμα περί αποχαρακτηρισμού δασών και δημοσίων
εκτάσεων...Θα πουληθεί όλη η χώρα και δεν θα το καταλάβουμε..Γιατί,
τον κάθε ένα απο μας, μας περιμένουν λιτότητα και ύφεση, για άλλα
10 χρόνια, φτάνει που πιστεύουμε ότι ειναι θέμα ανικανότητας των κομμάτων....
Όταν, όμως, θα βλέπεις ποιοι τα αγοράζυν, μέσω πλειστηριασμών, κατασχέσεων, και άλλων..φιλολαικών μέτρων,φαντάζομαι πάλι ο πολίτης
θα φταίει που τα έχασε...Απλά,αυτόν τον πολίτη, όλοι του λένε ότι ζει
σε πολιτισμένη χώρα, για να μην μπορεί παρά να φερθεί, όπως σε..ζούγκλα,όπου όποιος πρόλαβε άρπαξε...
Είναι μια κουλτούρα ολόκληρη,φίλε μου...Δεν είναι απλός ένας
ανόητος άνθρωπος...Υπάρχει δουλειά που έπεσε για να γίνει ο πολίτης,
όσα τον κατηγορείς..Κανείς δεν τον προστάτεψε απο αυτά....
Είπαμε, πίστευε ότι ζούσε σε κοινωνια...Δεν ήξερε ότι κάποιοι,αφού
δυναμώσα πρώτα αυτοί, τώρα λένε ότι είναι ζούγκλα κι ο ποιό δυνατός κερδίζει....
Κερδίζουν εκ του ασφαλούς και γι αυτο παίζουν....
Κι αυτό το έγκλημα που κάνεις πως δεν βλέπεις,είναι που με κάνει θηρίο....Όχι με σένα, ένας απο με είσαι κι εσύ , με άλλο κάλυμμα, αλλά, με αυτούς που μας κοροιδεύουν και δεν το καταλαβαίνουμε..Γιατί
μυαλό, δεν έχουν, απλά είναι εγωιστές....
Δεν ξέρω ρε φίλε allzzaro,μια αριστοκρατία είναι που πάει για απολυταρχία, δεν έχει δύναμη....Και μόνη της θα χαθεί,εκ των νόμων στους οποίους υπάγεται, για να καταλάβουμε εμείς τι ήταν...
Θα κάψουν, θα φάνε, θα αδικήσουν..Πόσο;Θα αρχίσουν τα αληλοφαγώματα και τότε, θα έρθει κι η σειρά μας....
Άλλο ήρεμος και παρατηρητής νηφάλιος, άλλο ξύπνιος κι άλλο σε όνειρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2009, 13:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve, απορώ μερικές φορές με την επιμονή σου να αθωώνεις συλλήβδην τον απλό, μέσο πολίτη της γης (και συγκεκριμένα το Νεοέλληνα πολίτη), αποδίδοντας πάντα τα όποια τεκταινόμενα σε πρόσωπα και συνωμοσίες που υπερβαίνουν την καθημερινότητα. Και απορώ, όχι γιατί διαφωνώ ότι εξυφαίνονται κάποια σχέδια (άλλωστε είμαι της άποψης ότι κάθε τι μυστικό ή επισήμως αδημοσίευτο είναι "προϊόν στοάς", μασονία), αλλά γιατί δε θες να παραδεχτείς πως η συντριπτική πλειοψηφία των Νεοελλήνων εκμεταλλεύται τις εν λόγω μακροκοσμικές εξελίξεις για να επιτύχει βελτίωση ή "βελτίωση" του μικρόκοσμού της.
Στην περίπτωση των εμπρησμών, και όχι μόνο της Αττικής, είναι προφανές ότι υπάρχουν "ευνοημένοι" σε πολλές πλευρές, είτε της αριστοκρατίας, είτε της μικρομεσαίας τάξης. Ο εμπρησμός δε γίνεται μόνο για οικοπεδικούς λόγους, ούτε μόνο για χωροταξικούς, πολλάκις γίνεται για λόγους βοσκής (και δε μιλάω για την περίπτωση της Πεντέλης) ή για εκβιασμό της τοπικής αρχής. Εκεί δε φταίει κανένας ανώνυμος συνωμότης, εκεί συνωμότες γίνονται οι απλοί πολίτες, που επί μονίμου βάσεως τοποθετούν το ατομικό τους όφελος άνωθεν του κοινωνικού συμφέροντος.
Στην περίπτωση των αυθαιρέτων ισχύει ακριβώς το ίδιο : αυθαίρετα δεν έχουν μόνο οι μεγαλοσχήμονες, αλλά και πιο "μεσαίοι", ει μη και μικρότεροι, που απλά εκμεταλλεύονται με τον αισχρότερο τρόπο τα παραθυράκια : πολλούς εξ αυτών τους βλέπουμε στις επόμενες πυρκαγιές κλαίοντες και θρηνούντες για τις περιουσίες, τις ίδιες περιουσίες που έχτισαν ή απέκτησαν, ευρισκόμενες πάνω σε πρώην δασικές περιοχές, μπαζωμένα ρέματα (και μετά κλαίγονται για τους σεισμούς ή τον ερπυσμό των εδαφών, λόγω πλημμύρας) και λοιπές παραφύσει δομημένες εκτάσεις.
Αν όμως, αγαπητέ μου, η μεσαία και χαμηλότερη τάξη ήταν τόσο έντιμη και συνεπής όσο δήθεν παριστάνει με τους οδυρμούς και τους γογγυσμούς της σε κάθε φυσική καταστροφή, τότε να είσαι σίγουρος ότι πολλές από τις καταστροφές αυτές δε θα είχαν καν προκύψει. Δεν είναι όμως... γιατί η αίσθηση του κέρδους, η πάσης μορφής φιλοχρηματία και απατεωνιά, ο εγωκεντρισμός είναι ίδιον στο νεοέλληνα και όχι μόνο αποτέλεσμα παιδείας, η οποία όντως είναι προβληματική και ελλιπής σε αρχές. Αρκεί να κοιτάξεις τα μικρά παιδιά, τα οποία δε διαθέτουν την όποια αθωότητά τους απέναντι στο ΚΕΡΔΟΣ (κάθε μορφής), από τόσο μικρή ηλικία, που πραγματικά μένει κανείς κατάπληκτος.
Γράφεις "Ένα άτολμο και επιρρεπές άτομο είναι ο άνθρωπος, του λαού...." : έχεις σκεφτεί γιατί συμβαίνει αυτό; ποιο είναι το δόλωμα που τον κάνει πνευματικά αναίσθητο, ηλίθιο θα έλεγα, δούλο; πόσες και ποιες προσπάθειες καταβάλλει καθημερινά για να αποτινάξει το δόλωμα αυτό;
Επίσης στο θέμα των ζώων γράφεις

quote:
Με συγχωρείς, αλλά για μενα, τα ζώα σήμερα, βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα απο τον άνθρωπο και το θεω΄ρω λίγο, όχι πολύ, υποκρισία να ασχοληθώ με τα ζώα, όταν ο άνθρωπος είναι αυτός που υποφέρει,λόγω καταπάτησης των στοιχειωδών δικαιωμάτων του...

Υπάρχει βέβαια μία διαφορά, την οποία προφανώς δεν επισημαίνεις και συμφωνώ με την τοποθέτηση του allzarro στο παρόν σημείο : εκτός του ότι τα ζώα δεν είναι σε καλύτερη μοίρα από τον άνθρωπο, γιατί πολλάκις στερούνται των στοιχειωδών, χωρίς να ευθύνονται γι' αυτό, ένεκα της αδυναμίας τους, τα δικαιώματά τους είναι επί μονίμου βάσεως υπό καταπάτηση από το μεγάλο ΖΩΟΝ που λέγεται άνθρωπος και χρησιμοποιεί τη φύση κατά το δοκούν. Επειδή όμως η παγκόσμια αρμονία υπερβαίνει την ατομική δράση, οι συνέπειες αυτής της συμπεριφοράς του μεγάλου ΖΩΟΥ απέναντι τόσο στα ζώα, όσο και στην έννοια της ζωής αυτής - καθαυτης, είναι και θα είναι τεράστιες και μοιραίες. Ας το σκεφτούμε ο καθένας ατομικά...
Τέλος, μία διαφωνία μου με τον αγαπητό allzarro

quote:
Τα αυθαίρετα αυτά είναι παλάτια υπεράνω κάθε υποψίας.

Δεν είναι μόνο τέτοια, σίγουρα είναι ΚΑΙ τέτοια. Δεν πιστεύω όμως ότι και κάποιοι "ξύπνιοι" μικρομεσαίοι δε σπεύδουν να φάνε κάνα δύο κομματάκια από την πίτα : και θεωρώ ότι αν μπορούσαν και προλάβαιναν, θα το έκαναν ακόμα περισσότεροι...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy