ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 21:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρχονται απο το φθινόπωρο, ωσονούπω δηλαδή, νέοι φόροι...Κι
είναι περίεργο εν μέσω κρίσης και τόσο χάλιας οικονομίας, που
πάλι ο πολίτης καλείται να πληρώσειμια απίθανη και συνεχιζομενη ανικανότητα...
Αλλά πέραν αυτού, όσο σημαντικό και ύποπτο κι αν είναι, αυτό
που προσέχω είναι ότι με τα μέτρα,παλιά ή νέα, μένει κυριολεκτικά ο εργαζόμενος, ο μέσος πολίτης,δίχωςκαμία προστασία στα γούστα του εργασιακού και εξουσιαστικού κατεστημένου,όπως ήταν το μεσαίωνα και χειρότερα..Απελπισία σκέτη....Τι να ελπίζει κανεις γι αύριο;
Πιστεύω ότι με την κρίση, τα μέτρα, αυτό θέλανε να πετύχουνε,οι
πισω ποα απίθανες συνωμοσίες και σχεδια, θέλοντες το "καλό μας",να
δημιουργήσουν μια νέα πραγματικότητα, όπου ο πολίτης, είναι
ένα αναλώσιμο όν, δίχως καμία αξία, μπρος στο αόρατο αύριο,
που κάποιοι απρόσωποι, γνώστες και ειδικοί, που μέχρι τώρα τα κάνουν μαντάρα, ευαγγελίζονται...Γιατί και πως μπορούμε να πιστεύουμε ότι αύριο θα κάνουν κάτι καλύτερο απο το τώρα;
Πιστεύει κανείς ότι ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος, με τη Νέα
Εποχή, ή την εξέλιξη που ευαγγελίζεται η κοινωνία μας;
Τότε γιατί συντελείται;Μήπως γιατί είναι κόλλημα και καημός κάποιων
φασιστοειδών καταλοίπων,που η νύχτα της ιστορίας κατασκεύασε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 21:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύει κανείς ότι ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος, με τη Νέα Εποχή,

Nαί, εγώ..

Σου εχω πεί.
Αδιαφορώ.
Ας δουλέψουν οπως δουλεύω και εγώ.
Μέρα, νύκτα, Σάββατα ,Κυριακές χέστηκα.
Δεν έχουμε ψωμί.
Δεν υπάρχει φούρνος ανοικτός.
Ο μέσος πολίτης ο φούρναρης εχει πάει Μύκονο..
Εν κατακλείδι συνεπέστερες είναι οι πολυεθνικές παρά ο κάθε μαγαζάτορας. Σέβονται τον πολίτη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 21:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro,ήθελα να πιστεύω ότι κάπου τα γούστα
σου μοιάζουν με τα δικά μου...Δεν σε φανταζόμουνα τόσο...βιτσιόζο...
Ρε φιλε, μηχανές παραγωγής γινόμαστε, όπου ο χρόνος για τον
εαυτό μας θα είναι πολυτέλεια..
Άρα τι να κάνεις;
Το θέμα είναι βλέπεις περιορισμό στα ανθρώπινα δικαιώματα, μέσα
απο τις όποιες καταστάσεις παρουσιάζονται;Είναι τυχαία ή προγραμματισμένα;
Επιτέλους, άνοιξε τα μάτια σου...Δές ότι μας αποκοιμίζουν και μας
ετοιμάζουν για μάμ...
Προχθές άκουσα ένα καλό...
Άσχετο, θεωρητικά, αλλά σχετικό....
Ένας Λαρισαίος, πήρε ένα πύθωνα μικρό...Όσο μεγάλωνε το φίδι τον συνήθισε και πηγαινε κοντά του στο κρεββάτι του..Κάποια μέρα το φίδι,
άρχισε και τεντώνονταν στο κρεββάτι του ιδιοκτήτη του..
Ο άνθρωπος, χάρηκε,"το φίδι εγκλιματίστηκε,κοιμάται σαν άνθρωπος,"είπε και πηγε, το επόμενο πρωί,
στον κτηνίατρο του, να περηφανευτεί τη σχέση με το φίδι...
"Ξέρεις γιατρέ, κοιμάται μαζί μου, σαν άνθρωπος", του λέει...
"Γιατί το λές αυτό;" του λέει ο κτηνίατρος;
"Γιατί ξαπλώνει σαν άνθρωπος,"λέει ο δικός μας..
"Δεν ξαπλώνει σαν άνθρωπος," λέει ο γιατρός, "...σας μετράει για να δει αν σας χωράει, για να σας ...φάει...."
Τα σχόλια δικά σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 22:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επιτέλους, άνοιξε τα μάτια σου...Δές ότι μας αποκοιμίζουν και μας ετοιμάζουν για μάμ...

Eγώ φίλε μου δεν εχω να χάσω τίποτα.
Σε γενικές γραμμές στη ζωή μου, ποτέ δεν ανήκα σε αυτές τις κατηγορίες.
Κάθε μία δραχμή, κάθε ενα ευρώ το κέρδισα στη ζωή μου με ιδρώτα και αίμα. Ισως να μην μπορείς να το εννοήσεις αυτό που λέω αλλά δουλεύω πραγματικά σαν το σκυλί.
Τι ``μηχανή παραγωγής`` μου λές λοιπόν.
Ας γίνουν και οι αλλοι.
Τόσο καιρό οι αλλοι τι έκαναν για εμένα...
Χέστηκα ας δουλέψουν και αυτοί, ας πάρουν λιγότερα, ας πέσει το εισόδημα τους, ας μην πάνε διακοπές.
Ξέρεις το ανέκδοτο με την ``κατσίκα και τον Ελληνα``?
εε.. εγώ είμαι ο Ελληνας...
Βαρέθηκα ρε Βαγγέλη να τους βλέπω να κονομάνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2009, 23:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαινω την αντιδραση σου φίλε allzzaro, αλλά, θα ήθελα
την δραση σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 18:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχουμε ψωμί.
Δεν υπάρχει φούρνος ανοικτός.
Ο μέσος πολίτης ο φούρναρης εχει πάει Μύκονο..
Εν κατακλείδι συνεπέστερες είναι οι πολυεθνικές παρά ο κάθε μαγαζάτορας. Σέβονται τον πολίτη

Δηλαδή ο φούρναρης δεν έχει δικαίωμα να κάνει διακοπές ? δεν εχει οικογένεια ?
Δεν έχει παιδια ? δεν εγινε και τίποτα που είναι κλειστά 15 μερες πας και παίρνεις
Απ τον παρακάτω φούρνο μέχρι να έρθει .
Οι πολυεθνικές είναι συνεπείς γιατι έχουν τους εργαζόμενους και δουλεύουν
Τα καταστήματα τους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 20:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ο φούρναρης δεν έχει δικαίωμα να κάνει διακοπές ? δεν εχει οικογένεια ?

Ο φούρναρης και ο κάθε φούρναρης αγαπητέ εχει μία επιχείρηση.
Οφείλει να σέβεται τον κάθε καταναλωτή τον κάθε πελάτη απο τον οποίο ζεί. Θα πρέπει να έρθει σε συνεννόηση με τους γύρω του επαγγελματίες να μην κλείσουν ολοι μαζί ταυτόχρονα.
Επειδή ομως δρά οπως ο κάθε Ελληνας επιχειρηματίες και λέει ``αγανάκτησα`` θα κλείσω να πάνε να γ$$##%%$νε.
Ναί αγαπητέ μου έτσι ακριβώς λένε σχεδόν ολοι τους γιατί έχουν σιχαθεί τους πελάτες. Και έχουν το θράσσος να το λένε μπροστά σου.Δεν είναι έτσι ομως. Οφείλει να μην ``χέζει εκεί που τρώει``

quote:
δεν εγινε και τίποτα που είναι κλειστά 15 μερες πας και παίρνεις Απ τον παρακάτω φούρνο μέχρι να έρθει .

Νομίζω οτι δεν με κατάλαβες φίλε μου.
Εδώ η Αθήνα εχει ερημώσει στην κυριολεξία.
Δεν υπάρχει φούρνος ανοικτός κανένας. Κανένας οταν σου λέω κανένας.
Οχι μόνο φούρνος. Κουρεία κλειστά άπαντα. Συνεργεία κλειστά, άπαντα, οπτικά που ζητώ να αλλάξω φακούς κλειστά άπαντα ενα που βρήκα ανοικτό γέλασε και μου είπε οτι είναι κλειστές οι αντιπροσωπείες, κλειστές και αυτές οι αντιπροσωπείες που ζητώ ενα ζιγκλέρ για τη μηχανή μου, μαζαγιά με είδη ρούχων κλειστά άπαντα.
Εγώ φίλε μου είμαι καναναλωτής και θέλω να βρίσκω τα μαζαγιά 24 ώρες το 24ωρο ανοικτά. Οφείλει ο κάθε μαγαζάτορας να έχει το μαγαζί του ανοικτό μέρα νύκτα, ολο το 24 ωρο.
Μία ταμπέλα λοιπόν που λέει είμαστε κλειστά.


quote:
Οι πολυεθνικές είναι συνεπείς γιατι έχουν τους εργαζόμενους και δουλεύουν Τα καταστήματα τους

Να πάρουν και αυτοί υπαλλήλους.
Τόσα χρήματα κονομάνε.
Πουλούν με κέρδος 70%.
Ας δώσουν κανένα μεροκάματο σε κάποιον.
Διαφορετικά να τα κλείσουν και να δουλέψουν και αυτοί μεροκάματο.
Να βρούν εναν τρόπο ώστε να μην κλείνουν ολοι μαζί.
Να βρούν εναν τρόπο να εξυπηρετούνται οι καταναλωτές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 20:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ηλεκτρικός σιδηρόδρομος Πειραιάς-Αθήνα.
Το υπαριθμόν 1 ΜΜΜ απο τότε που κατασκευάστηκε.

Κάθε συρμός εχει 6 βαγόνια.
Κάθε βαγόνι χωρά 700 άτομα.
Κάθε συρμός λοιπόν μεταφέρει 4.200 άτομα.
Σε ολο το κύκλωμα των γραμμών κινούνται απο 6 εως 12 συρμοί.
Σε ώρες αιχμής λοιπόν ο ΗΣΑΠ μεταφέρει πάνω απο 76.000 επιβάτες στιγμιαία. Τώρα πόσους μεταφέρει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και πόσοι μπαινοβγαίνουν στους ενδιάμεσους σταθμούς δεν εχω υπολογίσει.
εεεε.. το ΜΜΜ αυτό ξαφνικά ενα πρωί εχει κατεβάσει τα ρολλά.
Κάνει απεργία λέει.
Τρέχεις το πρωί να προλάβεις να πάς στη δουλειά σου και οι εργαζόμενοι κάνουν στάση εργασίας, συμπαράσταση λέει στους απεργούς ναυτικούς, συμπαράσταση στους τάδε απεργούς.
Οι εργαζόμενοι στον ΗΣΑΠ εχουν τους καλύτερους μισθούς. Τις καλύτερες συντάξεις.
Θα έπρεπε να λειτουργούν 24 ώρες το 24ωρο.
Κοροιδεύουν οπως κοροιδεύει ο κάθε Ελληνας επαγγελματίας τον καταναλωτή. Τον φτύνουν στην κυριολεξία. Οπως φτύνει ο κάθε τροχονόμος ο κάθε μπάτσος τον οδηγό μιας μοτοσυκλέτας. Ο ταμίας της ΔΕΗ ή του ΟΤΕ ή της ΕΥΔΑΠ. Ποιός. Αυτός που τον πληρώνω εγώ. Αυτός που ζεί απο εμένα.
Αυτός είναι ο κόσμος μας.
Αυτή είναι η κοινωνία μας.
Αυτός είναι ο άνθρωπος του 21 ου αιώνα.

Και ο τρεχαγύρευε μου ζητά δράσεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 22:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αντι ρε φίλε allzzaro, να καταλάβεις τα παιχνίδια που
παίζονται, εις βάρος του πολίτη, απο τα μεγάλα συμφέροντα,
που πάνε την κοινωνία σε μια απίθανη δυλακή του Όργουελ,αυτοί
που τον κουκουλώσαν τόσο που να λατρεύει ακομη και μασονικά
σύμβολα, πάνω στο δολλάριο, που θα τον κάνουν ρομπότ, με ανάλογα
εμβόλια και ψεκασμούς, αυτοί φταίνε και όχι ο πολίτης....
Ο πολίτης, φίλε μου, όμως θα παρει την εκδίκηση του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 22:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο πολίτης, φίλε μου, όμως θα παρει την εκδίκηση του....

Ο πολίτης? θα πάρει εκδίκηση?
Θα σου έλεγα τι θα πάρει αλλά άστο..

Δεν μου λές βρε Βαγγέλη, εκτός απο εμάς εδώ που τα συζητάμε εχεις την εντύπωση οτι ασχολείται κανείς με ολα αυτά που λές ή λένε.
Τουλάχιστον απο οσους ξέρω δεν ασχολείται κανείς.
Και αν τους ανοίξω συζήτηση για ολα αυτά που συζητάμε θα με πάρουν με τις λεμονόκουπες.
Εσύ εκεί στη δουλειά σου ανοίγεις τέτοιες συζητήσεις?
Τι με λές βρε Βαγγέλη μου...
Για ποιά εκδίκηση μιλάς για την εκδίκηση του γύφτου?

Edited by - allzzaro on 20/08/2009 23:14:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2009, 23:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε allzzaro, επειδή δηλαδή εσύ είσαι πιο απογοητευμένος
απο τον άνθρωπο, τον Έλληνα, την εποχψή μας, απο μένα και δεν πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει, μαθηματικά τουλάχιστον,
αυτή η "τυχαία" στιγμή, που "θάρθει ανάποδα ο ντουνιάς", πρέπει
να με βγάζεις λάθος;
Πάταξον μεν, άκουσον δε....
Ο κόσμος χειραγωγείται, σωστά το λές, αλλά,το πρόβατο κατηγορείς,
ή τον ηγέτη, που ενώ μπορεί να κάνει καλό, κάνει μόνο κακό;
Μου κάνει φοβερή εντύπωση, που τόσους αιώνες, η χώρα μας,δεν
απέκτησε ποτέ ουσιαστικές υποδομές...Και λέω, δεν βρέθηκε κανένας μ@@@@ας, να δει ότι είναιαπαραίτητες για τη χώρα μας και να τις ξεκινήσει, φτιάξει, αναγκάσει να γίνουν;....
Σχέδιο ή χάος απλό αγαπητέ μου;Ιδού το ερώτημα που αποφεύγεις, μετά
βδελυγμίας, γιατί αναγνωρίζεις ότι δεν φτάιει το πρόβατο, αλλά οι
διανοούμενοι....Οι γραμματιζούμενοι, που έλεγε κι ο Πατροκοσμάς,θα
φέρουν το κακό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 12:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι γυναίκες παίρνουν σειρά και για 17 ολόκληρα παραπάνω
χρόνια θα δουλεύουν περισσότερο,στα πλαίσια της....ισότητας...
Ένας τρελός κόσμος, που μόνο προς το χειρότερο πάει και με
σαδιστική ακρίβεια....
Δεν βλέπουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να μη δουλεύουν οι γυναίκες δηλαδή ίσα με τους άντρες?

Αυτό το μέτρο δεν έπρεπε καν να υπάρχει! Εάν δούλευαν κανονικά όπως εμείς οι άντρες, τα ταμεία θα ήσαν σαφώς καλύτερα!
Και πόσο δουλεύουν στην τελική? Στο Δημόσιο η άδεια για τη γέννα φτάνει περίπου τους 19 μήνες! Εάν κάνει τρία παιδιά! θα λείπει 3*19=57 μήνες! δηλαδή 4,5 χρόνια!.....ε! μετά πάει απευθείας στη Σύνταξη! μην τρελαθούμε!!!!

Όσο για τους φούρνους! εσείς φταίτε που δε βάλατε την κυρά να φτιάχνει κανά ψωμί! Και η δική μου Αθηναία είναι.....αλλά μόλις κατέβηκε κάτω τ' αυλάκι την έκανα μάγκα.
Οι ανύπαντροι μπορούν να το φτιάξουν μόνοι τους!.....δεν υπάρχει ποιο εύκολο πράγμα! Αν ακόμη βαριέσαι να ζυμώνεις πάρει μια μηχανή ζυμωτήρι! Απλά δε θα σου γίνει το ίδιο αφράτο όπως το ζύμωμα με το χέρι!....αλλά θα είναι σαφώς ποιο ποιητικό από τα σ..τά που σας ταΐζουν οι φούρνοι!
Αν θέλεις τώρα να είναι το ίδιο νόστιμο βάλε ζάχαρη όπως κάνουν οι φουρναραίοι!!!!!!

Το θέμα είναι ότι αυτοί φοροδιαφεύγουν το λιγότερο σε σχέση με τους μπογιατζήδες και άλλους στους οποίους πληρώνουμε εμείς το φόρο τους! αφού ενώ οικονομάνε κατά μέσω όρο περίπου 25.000-30.000€ το χρόνο δηλώνουν γύρω στις 7-9.000€.... όπως και οι ηλεκτρολόγοι οι υδραυλικοί και άλλα συναφή επαγγέλματα....τουλάχιστον εδώ στην επαρχία έτσι είναι τα πράγματα.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 12:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου europaios2, δεν διαπραγματεύομαι αν οι γυναίκες
πρέπει να δουλεύουν όσο και οι άντρες, αν και διαφωνούμε μάλλον στο ότι δεν πιστεύω ότι πρέπει να δουλεύουν δυο για να ζήσουν απλά...
Λέω μόνο ότι, τα τελευτάι χρόνια, όλα, αλλάζουν, με την όποια αιτία, εις βάρος του πολίτη....Με πρόσχημα το καλό του και το σωστό...
Ένα καλό, που κάποιο, κρυφά, αποφασίζουν,αυτοί αλλάζουν και καθορίζουν όπως τους συμφέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 13:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Λέω μόνο ότι, τα τελευτάι χρόνια, όλα, αλλάζουν, με την όποια αιτία, εις βάρος του πολίτη....Με πρόσχημα το καλό του και το σωστό...
Ένα καλό, που κάποιο, κρυφά, αποφασίζουν,αυτοί αλλάζουν και καθορίζουν όπως τους συμφέρει...

Όντως.....βρίσκουν και τα κάνουν όμως.
Αφού δε ξυπνάει ο γάιδαρος να έρθει ανάποδα ο ντουνιάς! θα τον καβαλάνε μέχρι να ψοφήσει.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 18:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε μανια με τους φουρνάρηδες σιγά ρε παιδια μην πεθάνετε της πείνας
Επειδή έκλεισαν 10 μερες μην διαβάζω υπερβολές κάθε 1 τετράγωνο υπάρχει
Και ενας φούρνος δεν είναι δυνατόν να είναι όλοι κλειστοί .
Τώρα σαφώς δεν είναι δυνατόν να είναι ανοιχτα 365 μερες το χρονο τα μαγαζιά αμα το παμε ετσι και εγω γουστάρω να είναι οι δημοσιές υπηρεσίες σαββατοκύριακα ανοιχτα
Και από τω πρωί μεχρι το βραδύ και γενικά τα παντα να είναι ανοιχτα να μην πάρει
Αδεια κανενας να δουλεύουν ολοι σαν τα μερμήγκια αλλα δεν είναι έτσι μην σκέπτεστε
Μονο την παρτη σας ολοι έχουν ανάγκη από διακοπές .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 18:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι ότι δεν ..ψοφάει ο γάιδαρος και σίγουρα
κάποια στιγμή θα ξυπνήσει....Το πόσο ανάποδα θαρθει ο
ντουνιάς, είναι ένα άλλο ζήτημα...
Τον μισούν, όμως πολύ αυτόν τον γάιδαρο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2009, 19:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κόσμος χειραγωγείται, σωστά το λές, αλλά,το πρόβατο κατηγορείς,ή τον ηγέτη, που ενώ μπορεί να κάνει καλό, κάνει μόνο κακό;

Φίλε trexagireve.
Δεν ξέρω, δεν είμαι απο αυτούς που αρέσκομαι να προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου.
Πρόβατο δεν είμαι, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε κανείς μας.
Δεν έχουμε τσοπάνους να μας καθοδηγούν.
Είμαστε άνθρωποι και έχουμε νοημοσύνη.
Αυτούς που εσύ αποκαλείς ηγέτες εμείς τους επιλέγουμε να μας διοικήσουν. Τι ευθύνη μπορούμε να ρίξουμε σε αυτούς απο τη στιγμή που εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να μας διοικήσουν.
Πάψε επιτέλους να ρίχνεις τις ευθύνες εκεί που δεν πρέπει.
Πάψε επιτέλους να δίνεις φρούδες ελπίδες μέσα απο την καταστροφολογία και τον δογματισμό.
Δές τον κόσμο με τα μάτια που έχεις, άκουσε τον με τα αυτιά που έχεις, σκέψου με το νού που έχεις. Βγές απο το τέλμα που εχεις εγκλωβιστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 09:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με στεναχωρείς φίλε μου allzzaro, γιατί εγώ καλά ξέρω ότι όλοι
μας είμαστε συνένοχοι με τη σιωπή μας σε ότι διαδραματίζεται γύρω μας, ενώ εσύ υποστηρίζεις ότι
ο κόσμος φταίει, αυτός έβγαλε τους πο@@@@δες στην εξουσία, αυτός
που δεν ήξερε τι πραγματικά πρεσβεύουν,αυτός που άλλοι, απο μακρύτερα φροντίζουν να τον σκοτώνουν μ όλους τους τρόπους...Ξέρω τι λές, αλλά φίλε, το μάθημα ελήφθη......
Θέλω όμως, να μείνω ,λίγο,στο ότι αυτό που γίνεται δεν γίνεται
απο μας αλλά απο ομάδες που απεργάζονται το κακό και την υποδούλωση του ανθρώπου και ότι δεν μπορεί κανείς να παριστάνει ότι δεν ανήκει σε σύνολα, αλλά,είναι άτομο, σε μια εποχή που κρινόμαστε πια σαν είδος κι όχι σαν μονάδες....
Δεν ισχύει το "ο σώζων εαυτώ σωθήτω..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με στεναχωρείς φίλε μου allzzaro, γιατί εγώ καλά ξέρω ότι όλοι μας είμαστε συνένοχοι με τη σιωπή μας

Σήμερα φίλε Βαγγέλη είναι μέρα πένθους.
Η καταστροφή είναι τεράστια.
Ενας απο τους μοναδικούς πνεύμονες της Αττικής παραδόθηκε και αυτός στις φλόγες.
Υπεύθυνοι οι άπληστοι και οι άχρηστοι.
Αρχηστοι ολοι εμείς, μηδενώς εξαιρουμένου και άπληστοι αυτοί που επιννοούν αυτά τα σατανικά σχέδια.
Αχρηστοι οχι μόνο γιατί είμαστε συνένοχοι με τη σιωπή μας και την απάθεια μας αλλά άχρηστοι γιατί ενώ καταλαβαίνουμε τη ζημιά που γίνεται συμβάλλουμε καταλυτικά στα σχέδια των απλήστων.
Ετσι ολοι αυτά τα δάση μπαίνουν στο σχέδιο πόλεως, αγοράζουμε σπίτια στα καμμένα δάση και μετά τραβάμε τα μαλλιά μας γιατί καήκαν τα σπίτια μας.
Τι δουλειά εχεις ρε μ#$$##κα εκεί.
Τι δουλειά εχεις να αγοράσεις σπίτι εκεί.
Τώρα τι φωνάζεις και ψάχνεις να ρίξεις ευθύνες αφού υπεύθυνος είσαι εσύ ο ίδιος.
Αφού η περιοχή εχει ζήτηση δεν θα την κάψουν...

quote:
Ξέρω τι λές, αλλά φίλε, το μάθημα ελήφθη......

Δεν ελήφθη κανένα μήνυμα φίλε Βαγγέλη.
Το μήνυμα οταν ληφθεί θα είναι αργά για ολους μας.
Μην ασχολείσαι ούτε με το 666 ούτε με το μαμωνά ούτε με αυτούς που θέλουν να μας υποδουλώσουν.
Δεν τους έχουμε ανάγκη
Μπορούμε και μόνοι μας να βγάλουμε τα μάτια μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη στιγμή που κάποιοι ηλίθιοι μετρούν πόσα αεροπλάνα πετούν στην καμμένη περιοχή, κάποιοι μετρούν τις καταστροφές στα σπίτια τους, κάποιοι μένουν με το στόμα ανοικτό, έτσι προσωρινά φυσικά γιατί αυριο ολοι θα αγοράσουν οικόπεδα στα φιλέτα.

Ετσι και εγώ αφιερώνω το ``time to say goodbye`` andrea bocelli και emma shapplin στο πανέμορφο αυτό δάσος που κάηκε.

http://www.mp3raid.com/search/download-mp3/107712/andrea_bocelli_time_to_say_goodbye.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επρεπε να είναι έτοιμοι.
Πολιτεία και πολίτες.
Με σχέδιο.
Και εναλλακτικό σχέδιο.
Με εκκένωση της περιοχής και άμεση δράση των iliousin b-200.
http://www.youtube.com/watch?v=AdJzxrz1AGo&feature=related.

Eνδιαφέρθηκαν αυτοί? οχι.
Ενδιαφερθήκανε εμείς? οχι.
Ενδιαφέρθηκε κανείς? οχι.

Αντε παιδιά .. και του χρόνου. Δάση εχει πολλά η Ελλάδα..

Edited by - allzzaro on 22/08/2009 19:46:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αμφιβἀλλω αγαπητέ μου allzzaro, ότι ο ποιητής, παντα χρειάζεται,
έτσι να λέει τα σωστά,εγώ ή εσύ, όποιος κι αν είναι...Ναι, αλλά, υπάρχει και η άλλη πλευρά,εκείνη που λέει ότι αν ο απλος πολίτης, είναι πρόβατο ή έγινε πρόβατο,συνυπολογιζομένης της αυξημένης και πλέον ανεπτυγμένης επιστήμης της εξουσίας που του ασκείται,δεν φέρει ευθύνη στο σύνολο ο άνθρωπος και το μέσον του όρου του,δεν φέρει ευθύνη....Βέβαια υπάρχει και το ότι δεν έχει ηγέτες άξιους,πνευματικά χαρισματικούς....Δεν ξέρω τι δεν ευνόησε το να βγούν απο τα σπλάχνα του υγιείς και φωτισμένες μονάδες, που θα οδηγήσουν τον κόσμο, αλλά αυτό συμβαίνει...
Το έχεις προσέξει αλήθεια, ότι χαθήκαν οι ηγετικές φιγούρες που είχαμε συνηθίσει απο την ιστορία και ζούμε με ανδρείκελα, που
απο το Βυζάντιο, αν θυμηθείς, πούλησαν όχι μόνο όλες τις στρατηγικές
θέσεις και αλώθηκε η αυτοκρατορία,αλλά και τις συνειδήσεις τους
διαλύοντας πολιτισμικά και ηθικά την κοινωνία του τότε...
Δεν υπάρχουν ηγέτες, φίλε μου, να οδηγήσουν τον άνθρωπο, ή δεν τους
αφήνουν, όσους έχουν τα φόντα, να φτάσουν στην εξουσία οι δυνάστες του ανθρώπου...
Οι πουλημένοι στον διάολο,πανίσχυροι ηγέτες του κόσμου τούτου, που
πραγματικά σκέφτονται πιο σατανικά απο όσο απλά εσύ βλέπεις την οικολογική διάσταση, μιας ακόμη φωτιάς σε ένα δάσος..
Κι όσο εσύ βγάζεις επικηδείους και νοιώθεις ήσυχος με την συνείδηση
σου, εγώ ψάχνω, ψάχνω να βρώ τι γίνεται και δεν θέλω να κοιμηθώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το έχεις προσέξει αλήθεια, ότι χαθήκαν οι ηγετικές φιγούρες που είχαμε συνηθίσει απο την ιστορία και ζούμε με ανδρείκελα, που
απο το Βυζάντιο, αν θυμηθείς

Αχρηστοι.
Αχρηστοι αυτοί, άχρηστοι και εμείς.
Παρακολουθώ τις δηλώσεις τους και πραγματικά θλίβομαι.
Το πόσο ηλίθιοι είναι.
Η μόνη που έκανε σοβαρές δηλώσεις είναι η Πρόεδρος του ΚΚΕ.
Είπε τα πράγματα με το όνομα τους αλλά...

quote:
Κι όσο εσύ βγάζεις επικηδείους και νοιώθεις ήσυχος με την συνείδηση σου, εγώ ψάχνω, ψάχνω να βρώ τι γίνεται και δεν θέλω να κοιμηθώ....

Οι δράσεις μου φίλε trexagireve δεν μπορούν να αποτυπωθούν σε αυτά που γράφω εδώ, στο τόπικ.
Εσένα απο τα παραπάνω που γράφω σου δίνω την εντύπωση οτι νοιώθω ήσυχος με τη συνείδηση μου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε φίλε allzzaro, εσύ πιστεύεις ότι είμαστε εντελώς
ανίκανοι σαν κράτος, ή ότι είναι επιτήδειοι αυτοί που τα κάνουν
και πάλι , έπρεπε να τους έχουμε άνετα αντιμεωπίσει;
Θέλω να καταλάβω αν υποτιμάς τον άνθρωπο ή τον υπερτιμάς...Γιατί,
αλλοιώς, μόνο αθώος του όσα του κάνουν είναι.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 19:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Είσαι τυχερός δε, για λίγες ώρες, τουλάχιστον, που έχω μια
....αλλειμένη υποχρέωση, αλλοιώς, τώρα που σε στρίμωξα για την
ποιητική αδεία θέση σου, θα ήθελα να δω πως θα ξεφύγεις...
Διότι, φίλε μου, εσύ δηλώνεις ρομαντικός,αγνοώντας το πως
συμβαίνει αυτό που ζεις...Αν ήξερες, θα ήξερες και ποιόν να
κατηγορήσεις..
Γι αυτό και δεν σε παρεξηγώ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 20:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ρε φίλε allzzaro, εσύ πιστεύεις ότι είμαστε εντελώς
ανίκανοι σαν κράτος, ή ότι είναι επιτήδειοι αυτοί που τα κάνουν
και πάλι ,

``Κάλλιον το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν`` μιας και αναφέρεσαι σε αρχαίες φιλοσοφικές διδαχές.

Σε ρωτώ η ΓΓΠΠ τι έκανε?
Υπήρχε σχέδιο?
Ενα σχέδιο υπάρχει για αυτές τις περιοχές.
Εκκένωση 2 ταχυτήτων άμεση και έμμεση.
Η άμεση αφορά αποκλειστικά κατοίκους και η έμμεση κατοίκους και ζώα.
Τη δράση αναλαμβάνουν σε κενή περιοχή αεροσκάφη βαρέως τύπου που πετούν ημέρα και νύκτα παντός καιρού και με δυνατότητα εως και 3 ρίψεων.
Ποιό σχέδιο είδες εσύ?
Ποιός μίλησε για σχέδιο?
Ποιός ενδιαφέρεται για σχέδιο?
Κανείς.
Ούτε θα ακούσεις για σχέδιο.

Αυτή τη στιγμή ακούω για την ανυπαρξία της κρατικής μηχανής.
Δεν προτείνει κανείς λύση. Κανείς.

Είμαστε λοιπόν ανίκανοι ή δεν είμαστε.
Αυτοί που κυβερνούν φίλε τρεχαγύρευε αντιπροσωπεύουν το σύνολο των Ελλήνων. Ηλίθιοι αυτοί, ηλίθιοι εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2009, 23:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro:
Επρεπε να είναι έτοιμοι.
Πολιτεία και πολίτες.
Με σχέδιο.
Και εναλλακτικό σχέδιο.


quote:
allzzaro:
Σε ρωτώ η ΓΓΠΠ τι έκανε?
Υπήρχε σχέδιο?

quote:
allzzaro:
Είμαστε λοιπόν ανίκανοι ή δεν είμαστε.
Αυτοί που κυβερνούν φίλε τρεχαγύρευε αντιπροσωπεύουν το σύνολο των Ελλήνων. Ηλίθιοι αυτοί, ηλίθιοι εμείς...


quote:
allzzaro:
Τι δουλειά εχεις ρε μ#$$##κα εκεί.
Τι δουλειά εχεις να αγοράσεις σπίτι εκεί.
Τώρα τι φωνάζεις και ψάχνεις να ρίξεις ευθύνες αφού υπεύθυνος είσαι εσύ ο ίδιος.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 00:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε allzzaro, αυτή είναι η βασική μας διαφωνία...Δεν
δέχεσαι ότι είναι οργανωμένο και μάλιστα πολυ καλά, επι αιώνες
σχεδιασμένο και όπως πολλά άλλα κακά, πρέπει κι αυτό να το ζήσουμε...
Συνήθως, υποστηρίζω, δεν είναι τόσο επώδυνα για οτν άνθρωπο, αλλά
γίνονται διδακτικά..Αυτό επιθυμώ, όπως και επειδή, όσο καλά κι
αν οργανώνεται ο απατεώνας, πάντα αποκαλύπτεται στο τέλος...
Κι αυτά θα γίνουν..
Και λέω, όταν θα φύγει ο κουρνιαχτός και κατακαθήσει η σκόνη,όλοι
πρέπει να μετρήσουμε που ήμαστε και που σταθήκαμε.Ποιοί είμαστε,τι
πιστεύουμε, τι περιμένουμε....
Να δούμε τι πιστεύουμε και πόσο συμφωνούμε σε ότι μας συμβαίνει...
Η ενημέρωση του κόσμου,ακόμη κι απο δώ μέσα ρε φίλε,έχει τη σημασία
της....Ποτέ δεν βρέθηκε τι είναι σημαντικό,ο καταλύτης, όταν γίνεται κάτι καλό,απλά συμβαίνει, πετυχαίνει το στόχο που γι αυτόν έγινε με διαφορετική μορφή κάθε φορά, αλλά με τη γνωστή επαναφορά στο σωστό....
Αυτό περιμένω ότι θα συμβεί και πάλι...
Αν καίνε δάση, πάντως,να ξέρεις, δεν τα καίνε, τύποι ασυνείδητοι...Είναι πολυ συνειδητοί σε αυτό που κάνουνε.Είναι η
δουλειά τους αυτή, επισταμένα και με υπευθυνότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2009, 01:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ενημέρωση του κόσμου,ακόμη κι απο δώ μέσα ρε φίλε,έχει τη σημασία της....

Ναί, εγώ την ενημέρωση δεν βλέπω πουθενά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy