ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (Νο 3)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
bellsak το λιμανι του μπουργκας θα ειναι η αιτια μεν,αλλα τους πυραυλους τους καινουριους (Χ-555) θα τους λουστει το λιμανι της Πολης.Ονομα ε?555.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
΄΄ΚΑΙ ΙΣΤΑΤΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ΄΄21/11/2005=3+2+7=12 ΧΜ.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

ειδατε σημερα τους γκριζους λυκους να κανουν το συνθηματικο του αντιχριστου εξω απο το πατριαρχειο της Κωνσταντινουπολεως σημερα?αν οχι δειτε τα δελτια ειδησεων σε λιγη ωρα(φανταζομαι θα το δειξουν)

Ναι..είναι ξεκάθαρο...κι όχι μόνο αυτό, αλλά ακούσατε τον Ερντογάν?

Λοιπόν...22 και Στιτς, μπορεί να είστε φωτισμένοι, μπορεί και όχι, εγώ είμαι ο τελευταίος που μπορώ να το διαγνώσω, γιατί σίγουρα εγώ δεν είμαι καθώς το δικό μου φορτηγό κουβαλάει αρκετές πετρούλες.

Αυτό που ξέρω όπως είναι ότι ο Λέων ο Σοφός αν και Σοφός δεν είναι Άγιος. Τι σημαίνει αυτό? Ότι πολύ απλά πρέπει να υπάρχει η επιφύλαξη της πλάνης, κι αυτό μου λέει εμένα ο λογισμός μου.

Αντίθετα...υπάρχει ο Άγιος Κωνστάντσας που μας μιλάει για αρχή πολέμων και ΝΙΚΩΝ στις 18 Μαρτίου.
Υπάρχει ο Άγιος Αγαθάγγελος που μας μιλάει για επίθεση της Ρωσίας πριν από το Ανατολικό ζώδιο...εγώ καταλαβαίνω Άνοιξη, πριν την εαρινή ισημερία.
Και όλως περιέργως, ο ίδιος ο Λέων ο Σοφός, στον χρησμό Ε μας λέει ότι ο τέταρτος Ρωσο-Τουρκικός πόλεμος θα αρχίσει μαζί με την αρχή του θέρους...αυτό πως συμβιβάζεται, σε μία προφητεία να εννοεί το ένα και σε άλλη προφητεία, το άλλο?

Λέων ο Σοφός (Χρησμός Ε):
Ούτος είναι ο τέταρτος, όστις τρέχει από τα μέρη της Άρκτου,
έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο και το ρόδο.

Άγιος Αγαθάγγελος: Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου, και εν τη πρωία του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανή εν τω ανατολικό ζωδίω ,συ μεν εκμανής έση


Δεν ξέρω τι ισχύει..αυτό το ξέρει μόνο ο Θεός.

Αλλά δεν είναι λίγο επιπόλαιο, ή τουλάχιστον, δεν ακούγεται έτσι, να στεκόμαστε μόνο σε μία προφητεία και μάλιστα όχι αναγνωρισμένου, επίσημα Αγίου, για να λέμε ότι θα αρχίσει ο πόλεμος 21 Νοεμβρίου, ή εκεί κοντά?

Σημειώστε κιόλας πως δεν αποκλείεται κάποιες προφητείες να αναφέρονται σε ημερομηνίες σύμφωνα με το παλαιό ημερολόγιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
Τούρκοι εθνικιστές πραγματοποίησαν πορεία προς το Οικουμενικό Πατριαρχείο, στο Φανάρι
ΕRΤ3.GR
πρίν 1 ώρα

Διακόσια περίπου άτομα πραγματοποίησαν πορεία προς το Οικουμενικό Πατριαρχείο, στο Φανάρι, εγκαινιάζοντας έτσι την εκστρατεία συλλογής υπογραφών για την «μεταφορά» του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Ελλάδα.

Με συνθήματα όπως «μια νύχτα θα έρθουμε στο Φανάρι», «φύγε Πατριάρχη», και «το Πατριαρχείο στην Ελλάδα» μια μικρή ομάδα τούρκων εθνικιστών με επικεφαλής την Σεβγκί Ερενερόλ (κόρη του εξωμότη Παπα Εφτίμ), υπεύθυνη τύπου της λεγομένης Τουρκορθόδοξης Εκκλησίας και τον δικηγόρο Κεμάλ Κεριντσσίζ πρόεδρο της οργάνωσης Εθνικής Δύναμης, έφθασαν μέχρι την πόρτα του Φαναριού και άφησαν εκεί ένα μαύρο στεφάνι.


«Το Πατριαρχείο ξέφυγε από το να είναι θρησκευτικός θεσμός και έχει γίνει πολιτικός θεσμός. Κάνει προσπάθειες για την ίδρυση θρησκευτικού κράτους όπως το Βατικανό, απαιτώντας από το τουρκικό κράτος ένα μέρος της κυριαρχίας του», είπε ο Κεριντσσίζ.

Η αστυνομία είχε λάβει ισχυρά μέτρα ασφάλειας σε όλη την περιοχή του Οικουμενικού Πατριαρχείου
«Ο Πατριάρχης δείχνει με την συμπεριφορά και την στάση του ότι δεν θα απομακρυνθεί ποτέ από αυτόν τον πολιτικό στόχο. Ο θεσμός αυτός που σκορπά μίσος -όπως το λέει και ο Ατατούρκ- πρέπει να μεταφερθεί στο μέρος που του αξίζει, στην Ελλάδα», είπε ακόμα ο κ. Κεριντσσίζ και υποστήριξε ότι, «ο τουρκικός λαός δεν ανέχεται αυτό τον θεσμό κατάλοιπο του μεσαίωνα».

«Διακηρύσσουμε στην τουρκική κοινή γνώμη και σε όλο τον κόσμο ότι θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας με νόμιμα μέσα, μέχρι ότου φύγει το Πατριαρχείο από την Τουρκία», είπε.

Η αστυνομία είχε λάβει ισχυρά μέτρα ασφάλειας σ΄ όλη την περιοχή του Οικουμενικού Πατριαρχείου, όπου είχαν αναπτυχθεί και "αύρες". Η διαδήλωση έληξε χωρίς κανένα επεισόδιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

ειδατε σημερα τους γκριζους λυκους να κανουν το συνθηματικο του αντιχριστου εξω απο το πατριαρχειο της Κωνσταντινουπολεως σημερα?

Κι άλλα σημαντικά πρόσωπα που κάνουν το σήμα του Σατανά:

http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Wicca%20&%20Witchcraft/signs_of_satan.htm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 16:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

α ξεχασα να σας πω οτι απειλησαν οτι θα <επισκεφτουν> το πατριαρχειο μια νυχτα απροοπτα και απροσκλητοι.λετε -εφοσον πραγατοποιησουν την απειλη τους-να αποτελεσει και την αιτια πολεμου αναμεσα σε Ελλαδα και Τουρκια που θα ανοιξει τους ασκους του Αιολου?

Βεβαίως, και να μη ξεχνάμε σε ποιους άλλους είναι οικουμενικός ο πατριάρχης:

Στους Ρώσους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 16:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
quote:

quote:

α ξεχασα να σας πω οτι απειλησαν οτι θα <επισκεφτουν> το πατριαρχειο μια νυχτα απροοπτα και απροσκλητοι.λετε -εφοσον πραγατοποιησουν την απειλη τους-να αποτελεσει και την αιτια πολεμου αναμεσα σε Ελλαδα και Τουρκια που θα ανοιξει τους ασκους του Αιολου?

Βεβαίως, και να μη ξεχνάμε σε ποιους άλλους είναι οικουμενικός ο πατριάρχης:

Στους Ρώσους...


Αυτο δεν το ηξερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 18:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

Αυτο δεν το ηξερα....

Οι Γκρίζοι Λύκοι δεν σκεφτόνταν τη Ρωσία όταν φώναζαν στο Φανάρι σήμερα, σκεφτόνταν εμάς και το Βατικανό. Ούτε εμείς όταν διαβάζουμε στα ΜΜΕ για το Πατριαρχείο σκεφτόμαστε τους Ρώσους σαν πρώτη σκέψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 18:25:38  Εμφάνιση Προφίλ
Αν και ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει όλο το topic, εξαιτίας του όγκου του αλλά και του περιορισμένου ελεύθερου χρόνου μου αυτή την περίοδο,
εντούτοις αραιά και πού ρίχνω καμιά ματιά,
περισσότερο από περιέργεια...

Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε κάτι ημερομηνίες που έχετε δώσει (19,20,21,29 Νοεμβρίου) και τα σχετικά περί έναρξης πολέμου, εμπλοκές Ελλάδας, Τουρκίας, Ρωσίας,κλπ,κλπ...

Φυσικά μου είναι πολύ δύσκολο να τα πιστέψω όλα αυτά, όχι διότι σας θεωρώ φαιδρά ή ανόητα άτομα, αλλά κυρίως επειδή δεν έχω προλάβει να παρακολουθήσω τους συλλογισμούς σας και τις ενδείξεις/αποδείξεις που έχετε για όλα αυτά...

Πάντως κάτι προτροπές του τύπου:

quote:
Για σκεφτείται λίγο τις τελευταίες εξελίξεις.
Ο πρόεδρος του Ιράν λέει ότι το Ισραήλ πρέπει να αφανιστεί από το χάρτη,η Αμερική συμφωνεί με ρουμανία και Βουλγαρία να φτιαχτούν βάσεις στο έδαφός τους (στο Μπουργκάς θα είναι η μία,δλδ από εκεί που περνάει ο Ρωσικός αγωγός!),η Τουρκία συνεχίζει να μιλάει για <<αιτία πολέμου>>,το φράγμα του Ευφράτη επιταχύνεται από την Τουρκική κυβέρνηση,στην Πόλη αρχίζουν διαδηλώσεις των γκρίζων λύκων για να εκδιωχθεί ο πατριάρχης,όλα αυτά μυρίζουν μπαρούτι...
σίγουρα δεν κρίνονται ως σοβαρές-απειλητικές δεδομένου ότι από τότε που άρχισα να καταλαβαίνω το γύρω μου κόσμο, ακούω για γκρίζους λύκους και τα καμώματά τους,για συνεχείς παραβιάσεις FIR Αθηνών,για θερμά επεισόδια (Βυθίσατε το "Χώρα", Ίμια,κλπ) για κόντρα Ρωσίας-ΗΠΑ σε διάφορα επίπεδα και κάτω από διάφορες μάσκες, για αραβο-ισραηλινο-παλαιστηνιακό-μεσανατολικά ζητήματα, για Ιράν,Ιράκ,Πακιστάν,Αφγανιστάν,κλπ,κλπ και δεν συμμαζευόμαστε...
Πάντα έτσι ήταν, έτσι είναι και εκτός σοβαρού και κοσμοϊστορικού απροόπτου έτσι θα συνεχίσει να είναι η κατάσταση...

Για να μην μακρυγορώ όμως θα σας παραθέσω ετοιμη και φερτή από άλλο topic (σχετικό με το ινστιτούτο Asana και τους ισχυρισμούς του)απάντηση σχετική με κάτι τέτοιους "μυστήριους" ισχυρισμούς κάποιων:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Eίναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σας, μάθε λοιπόν πως καλύτερα δύσπιστος, καχύποπτος, ψυλλιασμένος, «κολλημένο μυαλό» παρά ευκολόπιστη λεία ή αιθεροβάμον οπαδός στα «νύχια» του κάθε επιτήδειου «ινστιτούτου» ή «ερευνητή».
--------------------------------------------------------------------------------


Είναι γεγονός, πως ένας ευρέως διαδεδομένος νόμος στη φύση είναι αυτός της "αδράνειας".
Ένα "σύστημα" που βρίσκεται παγιωμένο σε μια "κατάσταση", θα αντίκειται σε κάθε αίτιο που πάει να το "εκτρέψει" από αυτή την κατάσταση. Δηλαδή θα κοντράρει σθεναρά ή λιγότερο σθεναρά και θα προσπαθεί να "μπλοκάρει" οποιαδήποτε μεταβολή της κατάστασής του.

Το ίδιο ισχύει και με πνευματικές "καταστάσεις" και αντιλήψεις. Έτσι, πχ και για τους ορθολογιστές υπάρχει η Φυσική και οι "νόμοι της". Αν πάει κάποιος άλλος να πει κάτι "έξω από τα συνηθισμένα" τότε αμέσως εγείρεται μια (φυσική) "κόντρα" και μια αντίδραση, στην "αιρετική" γνώμη.

ΟΜΩΣ (-υπάρχει πάντα και ο αντίλογος!-),
ξαναλέω, ΟΜΩΣ
σαν είναι ο τράγος δυνατός δεν τον εστέργει μάντρα,
ο άντρας κάνει τη γενιά κι όχι η γενιά τον άντρα

που θά'λεγε κι ο φίλος μου ο Ριζίτης, δηλαδή αν μια ιδέα, ανακάλυψη, εφεύρεση, καινοτομία, θεωρία, κλπ,κλπ είναι τόσο ισχυρή (δηλαδή στηρίζεται σε βαρβάτες βάσεις και έχει σοβαρά επιχειρήματα, τότε πάνε περίπατο και οι αδράνειες και όλα, και γίνεται της κωλοτούμπας το κάγκελο! (Κωλοτούμπα στις καθεστηκυιες αντιλήψεις)

Αν πχ, έρθει ένας νάνος και μου πει, Γεια σου ΠΥΘΑΓΟΡΑ, εγώ παίζω στην Εθνική ομάδα Μπάσκετ της Γουαδελούπης και είμαι ο πρωτος σκόρερ, MVP και δεν συμμαζευόμαστε, φυσικό είναι να με πιάσει κοιλόπονος από τα γέλια.

Αν όμως παίξουμε "ένα μονό" για κόντρα, για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος, και ο τυπάς αρχίσει τις Τζορντανιές, τα λέι απ α λα Γκάλης, τα τρίποντα του Στογιάκοβιτς και το τρέξιμο του Παπαλουκά, και δεν προφταίνω να μετράω τα καλάθια που τρώω και με έχει ξεσκίσει παντελώς, ε τότε όχι μόνο θα τον προσκυνήσω αλλά θα του βγάλω και το καπέλο και θα του πω, μεγάλε ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για την παρεξήγηση.

Αν όμως συμβεί το αντίστροφο και επιβεβαιωθούν τα γέλια μου, και το τυπάκι δεν σταυρώνει καλάθι, κι εγώ χάνω την ώρα μου παίζοντας σαν να είμαι μόνος μου, τότε στον τελευταίο πόντο θα τονε σουτάρω και αυτόν και τη μπάλα στο καλάθι, για να ξεμπερδεύουμε, και αφού τον σιχτιρίσω για την ώρα που έχασα μαζί του θα του πω να ξεκουμπιστεί και να μην ξαναϊσχυριστεί τέτοιες μ@λ@κίες!

Μολονότι πιστεύω ότι είναι σαφής και κατανοητή η μίνι-παραβολή μου, θα την επεκτείνω για να την "κολλήσω" στο προκείμενο.
Προσωπικά είμαι άνθρωπος που τηρώ "στάση αναμονής" (stand-by mode) απέναντι σε όλα τα πράγματα (από την πιο βαρύγδουπη "σοφία" μέχρι την πιο τρανταχτή κοτσάνα). Δεν θα σπεύσω να χλευάσω, ούτε να προσκυνήσω κανέναν και τίποτα, αν πρώτα δεν έχω σχηματίσει μια δική μου άποψη για αυτόν μέσα από το "βίο και την πολιτεία του".

Το αν θα λάβει τη μία ή την άλλη αποδοχή εξαρτάται απολύτως από αυτόν και από αυτά που θα μου (απο)δείξει.

Είναι εύλογο, ότι όσο πιο "παράξενα" και "περίεργα" είναι αυτά που θέλει να μου πλασσάρει, τόσο περισσότερο αυξάνει η "ορθολογιστική αδράνεια" και η κόντρα που σηκώνει το μυαλό μου και οι ήδη υπάρχουσες αντιλήψεις μου (που καλώς ή κακώς έχω κάποιες, αλλά έχουν διαμορφωθεί μέσα από κάποιες διαδικασίες και επιβεβαιωμένα γεγονότα, όπως το μήλο στο κεφάλι του Newton κλπ,κλπ).

Άρα λοιπόν ο κάθε τέτοιος "νάνος" που θα με προκαλέσει για "μπάσκετ", θα πρέπει να μην παρεξηγηθεί από τα αρχικά μου γέλια! Είναι απολύτως φυσικά και δικαιολογημένα!

Την εκτίμησή μου δεν θα την κερδίσει με φανφαρολογίες, εύκολους και ανέξοδους φραστικούς τσαμπουκάδες και (μονταρισμένες) φωτογραφίες που να τον δείχνουν με σορτσάκι και φανελάκι στα χρώματα της Εθνικής της Γουαδελούπης, και μια πορτοκαλί "σπυριάρα" μπάλα στο χέρι.

Την εκτίμηση και το σεβασμό μου θα τα κερδίσει, αν-όταν-και-εφόσον μου πετάξει 2-3 καρφώματα "στη μάπα" α λα Καρήμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, μου κάνει 5-6 τρίπλες α λα Νουρέγιεφ, και ένα τρίποντο για "κερασάκι" σαν του Διαμαντίδη

Μέχρι να τα δούμε αυτά και να "προσκυνήσουμε" όλοι, έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ,
ο κάθε
Vril, AVATARGR, PY8AGORAS, etc, etc
να γελάει, ακόμη και να ειρωνεύεται (κόσμια), αγαπητέ Nortrin.
To "μπαλάκι" και "το γάντι" είναι στη μεριά σας και εσείς πρέπει να αποδείξετε ότι δεν μιλάτε για "ελέφαντες" και να καταστρέψετε την "αδράνεια" μας, όπως έλεγα και πιο πάνω...

"Ιδού η Ρόδος, ιδού και το ...τζάμπ-μπωλ"


Πιστεύω να το πιάσατε το υπονοούμενο όλοι οι εδώ σεβαστοί κατά τα άλλα συνομηλιτές (22,Κυριακόπουλος, STITS,κλπ,κλπ) και να προετοιμάζεστε για τις ανάλογες συνέπειες...

Αν επαληθευτείτε,τότε θα είστε ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΜΑΓΚΕΣ και όλοι θα οφείλουμε να σας αποδώσουμε τα εύσημα και τεράστιο RESPECT,
αλλά έτσι και κοτσανολογείτε απερίφραστα και όλα αυτά είναι αποκυήματα της φαντασίας σας, τότε καλό θα ήταν να ανοίξετε ένα live φόρουμ με τους τροφίμους στο Δαφνί, και σε άλλους παρόμοιους τόπους που ορίζουνε ημερομηνίες συντέλειας των κόσμων,και άλλα πολλά, και να μην ξαναπατήσετε εδώ μέσα γιατί εκτός από γραφικοί ίσως θα καταστήτε και επικίνδυνοι!

ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΝ ???

Θα δείξει σε κανα μήνα....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 18:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
η πρωτη ημερομηνια που ειχαν δωσει περασε αλλα το κανανε γαργαρα
το ιδιο θα γινει και τωρα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 19:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΙΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟ.
ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑΡΑΛΛΕΟ.
ΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΕΞΩ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΤΕ.
ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΤΑΝΤΜΠΑΙ.
ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΗΣΥΧΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 19:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ.
ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ Η ΧΛΕΥΑΖΕΤΑΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 19:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΗΚΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 19:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΤΟΙ,

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΠΟ ΣΕΛ. 75 ΕΩΣ ΣΕΛ. 84 ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΝ ΣΕΛ. 78,
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΘΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΕΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΕΤΗ 30.

http://homepages.pathfinder.gr/stits3/agiuandrosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 19:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φίλε πυθαγόρα,είναι πολύ εύκολο να λες τραγούδια έξω από το χορό.
Το να απειλείς κάποιον ότι θα τον χλευάσεις επειδή τολμάει να εκφράζει ελεύθερα τη σκέψη του,χωρίς να ξέρεις ουσιαστικά τίποτα για αυτόν,δείχνει έναν άνθρωπο που στερείται σοβαρότητας και δεν εχει μάθει να σέβεται τη διαφορετική άποψη και σκέψη.Αν όμως σκεφτείς πως προχώρησαν οι πολιτισμοί,θα δεις ότι οι <<τρελοί>> της κάθε εποχής ήταν αυτοί που οδήγησαν την ανθρωπότητα στη εξέλιξή της.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η <<άποψή σου>> για μένα,διότι δεν έχεις επιχειρήματα να αντιπαραθέσεις,και το μόνο που κάνεις είναι να πετάς συνθήματα του τύπου <<θα τον σουτάρω,λέει μαλακίες κ.λ.π.>>,φράσεις που απλώς εκφράζουν εσένα.
Μην ανησυχείς,δεν πρόκειται να σου κρατήσω κακία ό,τι και να πεις για μας,απλώς θα προσεύχομαι να φτάσεις κάποια μέρα το επίπεδό μας.
Με σεβασμό
22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 20:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
O ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΑΦΥΠΝΙΖΕΤΑΙ.
ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΚΑΤΖΗΔΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 20:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Στιτς και 22

περιμένω μια απάντηση, αν βεβαίως έχετε την καλοσύνη να μου την δώσετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 20:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
bellsak
<<ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΔΕΝ ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΗΚΕ.>>
αυτο ειναι απαντηση σε μενα
λοιπον αν ειμουν ο bellsak θα το τελειωνα ετσι
<<αλλα ο κ... που εμεινε απ,εξω γαμ...κε>>

αλλα σαν γηγενης πρεπει να δωσω απαντηση

το κεφαλι στην αμμο το εχουν οσοι πιστευουν στις προφητειες
ειναι ψεματα οτι ειχε δωθει αλλη ημερομηνια και μετα εγινε γαργαρα;;
ειναι ψεμματα οτι καθε τρεις και λιγο βγαινει καποιος που εχει διαβασει τις γραφες και ξερει τι θα γινει;
αν θες διαβασε το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6716

ειναι ενα θεμα που εχω γραψει πριν καιρο
τα ατομα που ειναι συγουρα για οτι λενε θα δεχτουν να γινει αυτο που προτεινω;
εσυ θα δεχτεις αυτο που προτεινω;
για να μην χαλασουμε το θεμα που εχετε φτιαξει εδω την απαντηση δωστην στο θεμα που σου προτεινω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕλαΝτε
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 21:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕλαΝτε
Παιδιά λέτε να αρχίσει 21 Νοέμβρη? Πάντως εγώ το μυστικό που λέει ο Άγιος Πατροκοσμάς ότι θα το μάθουν 3 μέρες νωρίτερα οι Τούρκοι το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό που γράφει ο Ράμσφελντ στο βιβλίο του ότι θα μας αφήσουν να φαγωθούμε με τους Τούρκους και μετά από 3 ημέρες να επέμβει το ΝΑΤΟ, και να ξέρετε ότι έχουν ειδοποιηθεί όλα τα μέλη του ΝΑΤΟ παρασκηνιακά αν είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δεν υπολογίζουν την Ρωσία η οποία θα τους φέρει τούμπα τα σχέδια.
Καλά με τον Πατριάρχη τι έχουν πάθει? Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι ο τέως πάπας είχε στείλει το Άγιο λείψανο του Άγιου Ιωάννη του Προδρόμου έτσι? Ξέρετε πόσο τον τρέμουν οι σατανάδες και ότι ο θρόνος του σατανά είναι στην Πέργαμο όπως λέει στην επιστολή προς την εκκλησία της Περγάμου στην Αποκάλυψη έτσι? Για να μην ξεχνιόμαστε
Εγώ πρώτα ο ΘΕΟΣ 7 Νοέμβρη κατατάσσομαι.
Όταν λέτε ότι θα παιχτεί η διαμάχη σε 2 ημίχρονα πόσο θα κρατήσει το καθένα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 21:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
Gigeni, κάνεις λάθος, δεν έχει δοθεί ημερομηνία η οποία πέρασε.

Αυτό που ειπώθηκε, είναι "κάπου μεταξύ Αυγούστου και Οκτώβρη περίπου". Και χωρίς ιδιαίτερη βεβαιότητα, μόνο μια επιφυλακτική εκτίμηση κάποιου ήταν.

Κι ο Οκτώβρης δεν τελείωσε ακόμα. Μένουν 3 ημέρες! Λέτε οι Τούρκοι να το έμαθαν σήμερα το μυστικό?

Το θέμα gigeni, δεν είναι οι ημερομηνίες. Το θέμα είναι ότι συνεχώς είμαστε στην τσίτα με τους Τούρκους εδώ και 30 χρόνια, με το Χόρα, με το Σισμίκ, με το Πίρι Ρεις, με τα Ίμια. Και η ισορροπία που υπήρχε παλιά δεν υπάρχει πια. Οι Τούρκοι φτιάχνουν μέχρι και F16 μόνοι τους, ενώ οι δικοί μας οι βολεμένοι φοροδίαιτοι, ούτε σφαίρες δεν μπορούν να εξασφαλίσουν.

Κι όταν δεν υπάρχει ισορροπία, ο πόλεμος είναι θέμα χρόνου.

Και οι Ρώσοι είναι λογικό να αντιδράσουν. Όχι όμως εγγυημένο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 22:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Aετέ, μου ζητάς να σου πω τη γνώμη μου για τις δύο προφητείες που παρέθεσες.Ας τις δούμε μία-μία.
Η πρώτη του Λέοντος Σοφού λέει <<ούτος είναι ο τέταρτος,όστις τρέχει από τα μέρη της Άρκτου,έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο και το ρόδο>>,βλέπουμε εδώ ότι η πρόταση που σε έκανε να πιστέψεις ότι αναφέρεται στο καλοκαίρι είναι η -έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο...- αν εσύ πήγαινες στο θέρος,δλδ στο χωράφι του θερισμού, με τι θα πήγαινες; Με τα χέρια; Δεν νομίζω,θα έπαιρνες μαζί σου το δρεπάνι.Με τη διαφορά ότι οι Ρώσοι θα προσέλθουν στο μέρος που γίνεται η δουλειά του θέρους(δλδ η ισοπέδωση της Τουρκίας εννοεί),κρατώντας και ρόδο,δλδ εποχή που τα ρόδα βγαίνουν στη Ρωσία,συνεπώς χειμώνα (το πότε βγαίνουν τα ρόδα σε τόσο κρύα κλίματα δεν το γνωρίζω).

Ας δούμε τώρα τη δεύτερη προφητεία του Αγαθάγγελου <<Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου,και εν τη πρωια του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανεί εν τω ανατολικό ζωδίω,συ μεν εκμανής έση>>. Θα ήθελα να τη δούμε από την αρχή λίγο την προφητεία-Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου (εδώ απευθύνεται ο λόγος του Αγγέλου προς ποιόν; προφανώς προς τον Ιωάννη ,στον οποίο γνωρίζουμε και από άλλες προφητείες ότι θα απευθυνθεί ο άγγελος),(κόμμα)και εν τη πρωία του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανεί εν τω ανατολικό ζωδίω,(όλο αυτό είναι μία φράση που τελειώνει σε κόμμα,και μας λέει ότι θα αμπλησθεί η λάμπα του,δλδ θα του χαριστούν μέρες από το θεό,θα αναστηθεί ξημερώματα και πριν ο ήλιος φανεί στο ανατολικό ζώδιο,δλδ πριν ανατείλει,κάτι που ήδη ξέρουμε από άλλες προφητείες ότι θα συμβεί στις τρεις το πρωί),(κόμμα)συ μεν εκμανής έση (έση σημαίνει γίνη,και εκμανής είναι εκ του -μανής που σημαίνει υπερβολική επιθυμία,μανία για κάτι, και εκ του -εκ- δλδ από,συνεπώς σημαίνει αυτόν που από υπερβολική επιθυμία γίνεται,με άλλα λόγια από υπερβολική επιθυμία των λαών που θα ζητούν με προσευχές τους να τους δώσει μια λύση ο θεός θα γίνεις βασιλιάς,θυμήσου τα τρία ημερόνυκτα προσευχών που θα προηγηθούν τις εμφάνισης του Ιωάννη).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 22:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
GIGENI
ΘΕΤΙΚΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΝΟΜΠΑΡΩ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗΚΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 22:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Και κάτι ακόμα που παρατήρησα,από φέτος και μέχρι το 2009,η μόνο χρονιά που 19 Νοεμβρίου πέφτει Σάββατο είναι το 2005!Θυμάστε τι είπε στο Λιακόπουλο ο γέροντας; ότι ο πόλεμος θα γίνει Σαββατο-Κυριακή-Δευτέρα. Επίσης πέντε μήνες αργότερα και συγκεκριμένα 8 Απριλίου που σύμφωνα με την προφητεία στον Τάφο της Παναγίας θα ξεκινήσει η τριήμερη μάχη,πέφτει πάλι Σάββατο ,οπότε το τέλος της τριήμερης μάχης θα είναι Τρίτη,κάτι που συμφωνεί με τις προφητείες ότι θα παυθεί Τρίτη ο πόλεμος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 22:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
ααα....να μην το ξεχάσω,ποιός είναι ο γέροντας που δίνει τις προφητείες στο Λιακόπουλο; Ο ευρών αμειφθήσεται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 23:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
quote:
«ΑΠΟ ΨΗΛΑ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ, ΘΑ ‘ΡΘΗ Ο ΧΑΛΑΣΜΟΣ».

ΠΟΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ;

Βρε τι μου θυμιζει αυτο...Εσενα 22,WWalker?
Mεγάλη Η Χάρη Του.....


------------------

22 και λοιποί με τις ημερομηνίες: ηρεμήστε λίγο πια! Δεν το καταλαβαίνετε ότι δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα από το να βρούμε την ημερομηνία, μήνα, έτος κλπ, αλλά αντιθέτως πολλά να χάσουμε;
Εδώ ολόκληρος Παίσιος και δεν είπε ημερομηνία, εμείς θα κάνουμε του κεφαλιού μας;

Χώρια που όπως φαίνεται υπάρχουν και άτομα (γηγενής βλέπε) που θεωρούν ότι καταστροφολογούμε, όταν εμείς αυτό το οποίο κάνουμε είναι να προσπαθούμε να διαγνώσουμε τα σημεία των καιρών και να συνθέσουμε με επιτυχία το puzzle των προφητειών. Άλλο βέβαια που ξεφεύγουμε παντελώς ώρες ώρες.

Να επιμείνω λοιπόν να αποφύγουμε οποιαδήποτε δέσμευση ως προς τις ημερομηνίες: δεν μας αφορά το θέμα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2005, 23:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΤΟΙ,
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΤΩΘΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ.

102,5 ΕΤΗ

http://homepages.pathfinder.gr/stits3/tarasiuΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε bellsak γράφεις:
quote:
ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΦΡΟΝΙΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΟ.
ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΡΙΨΟΚΙΝΔΥΝΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΑΡΑΛΛΕΟ.
ΑΝ ΠΕΣΟΥΝ ΕΞΩ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕΤΕ.
ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΤΑΝΤΜΠΑΙ.

ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΗΣΥΧΟΥΣ.

Να σου θυμίσω ότι οι λέξεις "θάρρος", "θράσος", "αποκοτιά", "ξεροκεφαλιά", "γενναιότητα", "βλακεία", "αυτοκτονία","τρέλα",κλπ,κλπ μπορούν πολύ εύκολα να μπλέξουν τα μπούτια τους σε πρώτο στάδιο και να μπαίνει η μια στα χωράφια της αλληνής.

Τη διαφορά την κάνει το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ πάντα!

Μιας και ασχολείστε με τα εθνικοθρησκευτικά, θα γνωρίζετε την περίφημη διήγηση του Κολοκοτρώνη "Ο κόσμος μάς έλεγε τρελούς".

Ε, λοιπόν κι εγώ δεν λέω τίποτα διοφορετικό!
Το ότι αυτή τη στιγμή ο Κολοκοτρώνης είναι ήρωας και μάγκας στη συνείδηση όλων των Ελλήνων, οφείλεται στο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ των ενεργειών του (πόλεμοι,μάχες,επανάσταση, συμμετοχή στην ίδρυση του Ελληνικού κράτους,κλπ,κλπ).
Για σκεφτείτε όμως το ενδεχόμενο να μην είχε πετύχει η επανάσταση και να μην υπήρχε η γνωστή πορεία των πραγμάτων. Τι θα ήταν τώρα ο Κολοκοτρώνης???
Ένας ασήμαντος ξεροκέφαλος που ξεσήκωσε μερικούς για μια ιδέα και τους μπουζουριάσανε ομαδικώς...και κρίμα τα παιδιά που πήρε στο λαιμό του!

Σαφέστατα λοιπόν και θα κατασπαράξω τον οποιονδήποτε που μέσα από αυθαίρετους συνειρμούς και συσχετισμούς πάει και βγαζει ημερομηνίες που θα γίνει ο "πόλεμος"!Αφού είναι τόσο μάγκας και τις δίνει δημοσίως, θα δεχθεί και την ανάλογη κριτική!Έτερον εκάτερον!

Αλλά εκεί που εκνευρίστηκα περισσότερο είναι με τα γραφόμενα του κατά τα άλλα "θεοσεβούς" φίλου 22

quote:
Φίλε πυθαγόρα,είναι πολύ εύκολο να λες τραγούδια έξω από το χορό.
Το να απειλείς κάποιον ότι θα τον χλευάσεις επειδή τολμάει να εκφράζει ελεύθερα τη σκέψη του,χωρίς να ξέρεις ουσιαστικά τίποτα για αυτόν,δείχνει έναν άνθρωπο που στερείται σοβαρότητας και δεν εχει μάθει να σέβεται τη διαφορετική άποψη και σκέψη.Αν όμως σκεφτείς πως προχώρησαν οι πολιτισμοί,θα δεις ότι οι <<τρελοί>> της κάθε εποχής ήταν αυτοί που οδήγησαν την ανθρωπότητα στη εξέλιξή της.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η <<άποψή σου>> για μένα,διότι δεν έχεις επιχειρήματα να αντιπαραθέσεις,και το μόνο που κάνεις είναι να πετάς συνθήματα του τύπου <<θα τον σουτάρω,λέει μαλακίες κ.λ.π.>>,φράσεις που απλώς εκφράζουν εσένα.
Μην ανησυχείς,δεν πρόκειται να σου κρατήσω κακία ό,τι και να πεις για μας,απλώς θα προσεύχομαι να φτάσεις κάποια μέρα το επίπεδό μας.
Με σεβασμό
22

Πρώτα απ'όλα αγαπητέ 22, ενώ λες ότι έχεις διαβάσει και ερμηνεύσει ένα κάρο γραφές και βιβλία, δεν μπορείς να διαβάσεις 20-30 γραμμές από τα γραφόμενά μου και να τα καταλάβεις!
Μπορείς να μου πεις πού κολλάει το σχετικό με τον χορό και τα τραγούδια?
Αντελήφθης την ουδέτερη στάση που κρατώ?
Εγώ δεν σε χαρακτήρισα, απλώς λέω ότι είμαι σε stand-by mode.
Πέταξες ένα "δεδομένο", μια ημερομηνία, ένα θέσφατο.
Αυτό κάλλιστα μπορεί να ελεγχθεί.
Κι επειδή μιλάω συνήθως με μαθηματική γλώσσα λόγω επαγγέλματος, αυτό έχει δυαδική λογική: ΝΑΙ ή ΟΥ.
Δηλαδή ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ή ΑΠΟΡΡΙΨΗ. Τα πράγματα είναι απλά.
Μέχρι στιγμής είσαι σε κατάσταση ισορροπίας.

Αν πέσεις μέσα εκτινάσσεσαι στα ύψη και γίνεσαι ο πρώτος μάγκας κι εγώ σε προσκυνάω και σου βγάζω το καπέλο.

Αν πέσεις έξω τότε γίνεσαι και το πρώτο ...ρεντίκολο, και δεν θα χρειαστεί να κάνω τίποτε εγώ...από μόνος σου δεν θα πρέπει λογικά να έχεις μούτρα να παρουσιαστείς εδώ πέρα (εάν φυσικά διαθέτεις κάποια αξιοπρέπεια και ευθιξία).

Αλλά φαίνεται ότι δεν τα διαθέτεις, διότι μου επιτίθεσαι χωρίς να σε προκαλέσω και χωρίς να σε χαρακτηρίσω. Εγώ ανέφερα τα 2 δυνατά λογικά ενδεχόμενα (τα possibilities που λένε κι οι Εγγλέζοι). Κι εσύ έσπευσες να με χαρακτηρίσεις ως "άτομο που στερείται σοβαρότητας και δεν εχει μάθει να σέβεται τη διαφορετική άποψη και σκέψη", χαρακτηρισμοί ιδιαίτερα βαρείς κατά τη δική μου άποψη και πέρα για πέρα μακριά από την πραγματικότητα για το ατομο μου (τράβα να ρωτήσεις αυτούς που με γνωρίζουν να δεις τι θα σου πούνε).

Για το σχετικό με τους τρελούς, αν και ήδη το έχω απαντήσει (με τον Κολοκοτρώνη), να σου πω ότι λες τη μισή αλήθεια: Ναι, το προσυπογράφω κι εγώ ότι ο κόσμος πήγε μπροστά από τους "τρελούς" που πρωτοπόρησαν σε κάτι, αλλά με την υποσημείωση ότι αυτοί οι "τρελοί" μεσο-μακροπρόθεσμα ανάγκασαν είτε με τα έργα τους, είτε με αποδείξεις, είτε με ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, να βουλώσουν τα στόματα όλων των αμφισβητιών.
Μ'άλλα λόγια πήγε με τους "τρελούς" που ΕΠΕΤΥΧΑΝ.

Στην αντίθετη περίπτωση (της αποτυχίας ή της διάψευσης), ακόμη τρελοί και κατάπτυστοι παραμένουν (και χωρίς τα εισαγωγικά " ").

Για το αν έχω ή δεν έχω επιχειρήματα, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι!Ρε φίλε, αυτά που γράφω τόση ώρα τι είναι? Τα νέα της Αλεξάνδρας? Ίσα ίσα αυτός που μιλάει χωρίς επιχειρήματα στα Posts του που αφορούν το πρόσωπό μου είσαι εσύ. Είναι τυχαίο ότι από όλο το κείμενό μου διάλεξες να απομονώσεις τις΄λέξεις "θα τον σουτάρω, και μ@λ@κίες" και άφησες έξω όλο το νόημα και την ουσία? Μήπως "διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον"???

Όσο για την προσευχή σου, αυτή θυμίζει περισσότερο τους Φαρισαίους που έλεγαν "Σε ευχαριστώ Θεε μου που δεν με έκανες σαν αυτόν τον αμαρτωλό τελώνη, ή σαν αυτή τη μιαρή γυναίκα, και με έχεις σε τέτοιο επίπεδο που μακάρι να φτάνανε κι οι άλλοι".

Φίλε 22, δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι, όσον αφορά άλλα θέματα και πτυχές της ζωής σου, αλλά στους τομείς της έκφρασης/έκθεσης και κατανόησης της Ελληνικής γλώσσας, όπως επίσης και στη Λογική και Κριτική σκέψη καλό θα είναι να προσεύχεσαι στο Θεό να σε φτάσει εσένα στο επίπεδό μου, γιατί δεν μου δείχνεις και πολύ καλά σημάδια σε αυτά τα θέματα...

"Μη θίγετε, ίνα μη θιχθείτε"
Ελπίζω να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και να καταλάβεις αυτή τη φορά...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

Aετέ, μου ζητάς να σου πω τη γνώμη μου για τις δύο προφητείες που παρέθεσες.Ας τις δούμε μία-μία.
Η πρώτη του Λέοντος Σοφού λέει <<ούτος είναι ο τέταρτος,όστις τρέχει από τα μέρη της Άρκτου,έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο και το ρόδο>>,βλέπουμε εδώ ότι η πρόταση που σε έκανε να πιστέψεις ότι αναφέρεται στο καλοκαίρι είναι η -έρχεται εις το θέρος κρατώντας το δρέπανο...- αν εσύ πήγαινες στο θέρος,δλδ στο χωράφι του θερισμού, με τι θα πήγαινες; Με τα χέρια; Δεν νομίζω,θα έπαιρνες μαζί σου το δρεπάνι.Με τη διαφορά ότι οι Ρώσοι θα προσέλθουν στο μέρος που γίνεται η δουλειά του θέρους(δλδ η ισοπέδωση της Τουρκίας εννοεί),κρατώντας και ρόδο,δλδ εποχή που τα ρόδα βγαίνουν στη Ρωσία,συνεπώς χειμώνα (το πότε βγαίνουν τα ρόδα σε τόσο κρύα κλίματα δεν το γνωρίζω).

Ας δούμε τώρα τη δεύτερη προφητεία του Αγαθάγγελου <<Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου,και εν τη πρωια του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανεί εν τω ανατολικό ζωδίω,συ μεν εκμανής έση>>. Θα ήθελα να τη δούμε από την αρχή λίγο την προφητεία-Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου (εδώ απευθύνεται ο λόγος του Αγγέλου προς ποιόν; προφανώς προς τον Ιωάννη ,στον οποίο γνωρίζουμε και από άλλες προφητείες ότι θα απευθυνθεί ο άγγελος),(κόμμα)και εν τη πρωία του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανεί εν τω ανατολικό ζωδίω,(όλο αυτό είναι μία φράση που τελειώνει σε κόμμα,και μας λέει ότι θα αμπλησθεί η λάμπα του,δλδ θα του χαριστούν μέρες από το θεό,θα αναστηθεί ξημερώματα και πριν ο ήλιος φανεί στο ανατολικό ζώδιο,δλδ πριν ανατείλει,κάτι που ήδη ξέρουμε από άλλες προφητείες ότι θα συμβεί στις τρεις το πρωί),(κόμμα)συ μεν εκμανής έση (έση σημαίνει γίνη,και εκμανής είναι εκ του -μανής που σημαίνει υπερβολική επιθυμία,μανία για κάτι, και εκ του -εκ- δλδ από,συνεπώς σημαίνει αυτόν που από υπερβολική επιθυμία γίνεται,με άλλα λόγια από υπερβολική επιθυμία των λαών που θα ζητούν με προσευχές τους να τους δώσει μια λύση ο θεός θα γίνεις βασιλιάς,θυμήσου τα τρία ημερόνυκτα προσευχών που θα προηγηθούν τις εμφάνισης του Ιωάννη).


Φίλτατε 22,

Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι το εξής: μεταφράζεις το "θέρος" ως χωράφι θερισμού..ο θερισμός γίνεται την άνοιξη. Από την άλλη, εκεί που λέει ότι κρατάει το δρεπάνι και το ρόδο, εννοείς ότι επειδή κρατάει ρόδο θα είναι χειμώνας. Γιατί να μην είναι και Άνοιξη, αφού κρατάει δρεπάνι, με την λογική ότι δρεπάνι (θερισμός) γίνεται την Άνοιξη και μόνο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΠΟΥ - ΠΙΘΑΝΟΝ - ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΑΝΟΙΞΗ?

Από την άλλη, η προφητεία του Αγαθαγγέλου ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΡΩΣΙΑ...για ξαναδέστο λίγο:
«Ήκουσα φωνή υπό της Άρκτου ερχομένης, λεγούσης ούτω: Ρωσία, ξύπνησεν γε ουν εκ του ύπνου. Προς εσέ ο λόγος του Αγγέλου, και εν τη πρωία του ηλίου αμπλησθήσεται ελαίου η λάμπα σου και πριν ο ήλιος φανή εν τω ανατολικό ζωδίω ,συ μεν εκμανής έση.
Ω φίλη ,ιδού τα αριστοπολεμικά σου όργανα, πληρούσι τους αιθέρας μελωδίας.
Οι πολεμισταί και οι ήρωες σου ψάλλουσι τα νικητήρια, προσκαλούντες σε αναμορφώσαι τον πλανήτην.»

Λέει επίσης ότι πριν ο ήλιος φανεί στο ανατολικό ζώδιο εν την πρωία θα γεμίσει έλαιο η λάμπα της. Με απλά "μαθηματικά" μας λέει ότι πριν την αυγή (αρχή) του ήλιου στο ανατολικό ζώδιο, δηλαδή πριν ξεκινήσει ο κύκλος του ήλιου στο Ανατολικό ζώδιο.

Αφού προφανώς ΔΕΝ μιλάει στον Ιωάννη ο Άγγελος, αλλά στην Ρωσία, ΚΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ Η ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ ΣΤΙΣ 3 ΤΟ ΠΡΩΙ (λαμβάνοντας υπόψη και τις άλλες προφητείες, όπως είπες)...ΑΥΤΗ είναι η ΜΟΝΗ προφητεία που μας δίνει ΞΕΚΑΘΑΡΑ το πότε θα μπει η Ρωσία στον πόλεμο.

Βέβαια..για την προφητεία του Αγίου Κωνστάνστας που μας λέει ότι στις 18 ΜΑρτίου αρχίζουν οι πόλεμοι ΚΑΙ οι νίκες, δεν έκανες αναφορά.

Παίρνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα ...μήπως θα ήθελες να ξανασκεφτείς την απάντησή σου, καθώς επίσης και για το αν ο πόλεμος θα αρχίσει στις 21 Νοεμβρίου? Το ίδιο και ο φίλος Στιτς αν έχει την καλή προαίρεση.


Δεν ξέρω αν έχετε δίκιο, μακάτι να έχετε, να αρχίσουν όλα μια ώρα αρχίτερα και να τελιώσουν μια ώρα ακόμα πιο νωρίς.
Αλλά αν δεν έχετε, και μιλάτε με περηφάνεια επιμένοντας σε μία θέση, ας σκεφτούμε λίγο πιο συνοπτικά όλες τις προφητείες που έχουμε μέχρι τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tilegonos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tilegonos
Δείτε την παρακάτω είδηση!!

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=659037

Σήμερα άκουσα στις ειδήσεις ότι στο πρόσφατο συνέρδιο της Ε.Ε ο Καραμανλής δεν χαιρετήθηκε καν με τον Ερντογάν και τώρα θέλει συνάντηση, μάλλον θα γίνει καμμιά χοντράδα από τους Τούρκους όταν θα πάει...
Ή λέτε να του την πούν και να μην πάει καθόλου? Μπα χέστης είναι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2005, 00:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Στο φίλο Πυθαγόρα ΔΕΝ πρόκειται να ξαναπαντήσω, διότι θεωρώ ότι μετά την απάντησή του στις επισημάνσεις που του έκανα περί σεβασμού του συνομιλητή του,το μόνο που μπόρεσε να αποδείξει είναι το αληθές της απόψεώς μου περί του προσώπου του.Η υπερηφάνεια του δυστυχώς τον αναγκάζει να μιλαει στο συνομιλητή του με επιθετικότητα,απαξίωση και αλαζονική διάθεση.Λυπάμαι για τον αγαπητό Πυθαγόρα διότι αν και γραμματικός όπως ισχυρίζεται,το μόνο που ξέρει να κάνει καλά είναι να προσβάλει ανθρώπους που δεν τον προκάλεσαν.

Αετέ,επιμένω ότι η πρώτη προφητεία ερμηνεύεται έτσι διότι λέει <<όστις τρεχει από τα μέρη της Αρκτου,έρχεται εις το θέρος>>δλδ,από τα μέρη της Ρωσίας ξεκινάει και πηγαίνει στα μέρη που θα θερίσει,κρατώντας το δρεπάνι,δλδ τα όπλα,και επίσης κρατώντας ρόδο,δλδ κάτι που βγαίνει το χειμώνα.
Όσο για τη δεύτερη,δεν την είχα ολόκληρη όταν προσπάθησα να την ερμηνεύσω,αλλά παρόλα αυτά η μία εξήγηση θα μπορούσε να είναι αυτή που σου είπα εφαρμοζόμενη όμως στο πρόσωπο της Ρωσίας,ότι δλδ θα ξεκινήσουν όλα πρωί κατά το ξημερωμα.Θα μπορούσε να υπάρχει και άλλη ερμηνεία,την οποία περιμένω να ακούσω από σας.

Edited by - 22 on 29/10/2005 01:00:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy