ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (Νο 3)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 18:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

με την τιτλοποίηση των χρεών του δημοσίου ο Αλογοσκούφης ουσιαστικά μετέφερε την επιβολή νέων φόρων σε μελλοντικό χρόνο (κέρδισε μάλλον 2-3 χρόνια).

Ενδιαφέρον αυτό peronospore, μπορείς να το εξηγήσεις λιγάκι?

Τιτλοποίηση οφειλών πάει να πει, ότι τα ληξιπρόθεσμα χρωστάω εγώ σαν επιχειρηματίας, το κράτος υπόσχεται στους τιτλούχους ότι θα τα έχει σίγουρα μετά από Χ χρόνια, κι αν δεν τα 'χει θα κόψει το λαιμό του να βρει τα χρήματα, απ όπου μπορεί. Πως αυτό μεταφέρει την επιβολή των σημερινών φόρων, όπως ο ΦΜΑΠ, σε μελλοντικό χρόνο?

Μη ξεχνάς και το Ε9 που συμπληρώσαμε όλοι φέτος, και την άνοδο των αντικειμενικών αξιών (δηλαδή όλων των τεκμαρτών φόρων ανεξαρτήτως εισοδήματος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 18:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

Μη ξεχνάς και το Ε9 που συμπληρώσαμε όλοι φέτος, και την άνοδο των αντικειμενικών αξιών (δηλαδή όλων των τεκμαρτών φόρων ανεξαρτήτως εισοδήματος).

Δηλαδή το φορολογικό ξεβράκωμα που έρχεται σύντομα σε όλους σχεδόν ανεξαρτήτως εισοδήματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 18:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
22 έγραψες
quote:
Και θα παρακολουθεί στις μέρες του Λιβός (στις μέρες του βροχερού μήνα)

Ένα εμβατήριο που λέει "Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν σαν τον Λίβα που καίει τα σπαρτα..."

Σαν παιδιά της εκκλησίας και της ορθοδοξίας που είστε υποθέτω και συγχωρίστε με αν κάνω λάθος ότι είστε και δεξιοί οπότε θα έπρεπε να ξέρετε το εμβατήριο.

Ο Λίβας είναι ζεστός αέρας και εμφανίζεται τους καλοκαιρινούς μήνες. Το νοέμβρη τί σπαρτά να κάψει άλλωστε!!!

_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!

Edited by - orfeas7 on 30/10/2005 18:45:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 19:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Πρώτον δεν είμαι δεξιός.Δεύτερον αν δεν ξέρεις καλύτερα να ρωτάς παρά να κάνεις τον έξυπνο. Η λέξη που αναφέρετε στο κείμενο (του Λιβός) προέρχεται από την λέξη λιψ ,που σημαίνει πέτρα αφ'ης ύδωρ στάζει ή λιβάς που σημαίνει πηγή,σταγών.Εκείνη λοιπόν την εποχή που γράφτηκε το κείμενο λίβας σήμαινε τον άνεμο που φέρνει βροχή,δλδ τον νότιο άνεμο και με τα χρόνια έφτασε στις μέρες μας να εννοούμε τον ζεστό νότιο άνεμο.Όπως λοιπόν πιθανόν να γνωρίζεις,ο μήνας των βροχερών νοτιάδων είναι ο Νοέμβριος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 20:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Ο Νότος ή αλλιώς όστρια(στις μέρες μας) είναι ο υγρός άνεμος κατα τους αρχαίους άνεμος. Ο Λιψ (ή Γαρμπής) αναφέρεται μόνο σαν νοτιοδυτικός ανεμος ο οποίος κρατάει την πρύμνη του πλοίου καθώς στρίβει.

_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 20:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Επίσης...

Σορόκος ή Σιρόκος

Ο ζεστός και υγρός νοτιοανατολικός άνεμος που έρχεται από την Aφρική και πνέει πάνω από τη Mεσόγειο, προκαλώντας βροχές και ομίχλες. Ιταλική λέξη (scirocco), που προέρχεται από την αραβική λέξη sargi (ανατολικός).

_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 21:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Λιψ δεν είναι ο ΝΔ άνεμος,αλλά η επιθυμία μεταφορικά και η πέτρα από την οποία στάζει νερό,αυτό βέβαια κατα την εποχή που γράφτηκε το προφητικό κείμενο,διότι κατα την αρχαιότητα και συγκεκριμένα στον Ηρόδοτο (2,25) συναντάμε πράγματι αυτή τη λέξη με την εννοια του ΝΔ ανέμου.'Ομως για να είμαστε πιο ακριβείς,το <<του Λιβός>> προέρχεται από την αρχαία λέξη λιβάς που σημαίνει πηγή,σταγώνα και αναφέρεται εις Ευριπίδη Ανδρ.116,ως εκ τούτου σημαίνει τον βροχερό καιρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 21:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Ξέχασα να σου πω ότι από εκεί προέρχεται και η φράση -λιβρόν σέλας-όπου λιβρόν είναι το σκοτεινό και δίυγρον,καθώς και -λιβύας- δλδ τα μαύρα υδροφόρα αγγεία,καθώς επίσης και λίβει,δλδ εκχύνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 21:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7
Μαλιστα...

_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 22:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΠΠΟΛΥΤΟΥ, ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
johnvfc
Νέο Μέλος

United Kingdom
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 23:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johnvfc
Ανεβάζει τους τόνους η Ράις (Προσωπικά μου κάθεται στο λαιμό αυτή)
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=660052&lngDtrID=245


VFCFS-JK/SK
LondonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ABRAAM
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2005, 23:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ABRAAM
quote:

ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΔΕΛΦΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΠΠΟΛΥΤΟΥ, ΠΕΡΙ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ;

εγω. αλλα δεν τον ξερω το συγκεκριμενο αγιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 00:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
quote:

Ανεβάζει τους τόνους η Ράις (Προσωπικά μου κάθεται στο λαιμό αυτή)
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=660052&lngDtrID=245


VFCFS-JK/SK
London


Επειδη εχει πλατες το Ιραν γιαυτο τα λεει αυτα....Πουτινιστικες πλατες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 00:23:01  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Liakofan δες αν θές τα παρακάτω links για την τιτλοποίηση οφειλών του ελληνικού δημοσίου, αφού με ρώτησες. (Αφού με ρώτησες καλά να πάθεις )
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=659387
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=658596
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=659022
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=656330
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=654925
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=652585
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=654352
και πρόσεξε ιδιαίτερα αυτό το link
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=656801
και αυτό το σημείο στο κείμενο
quote:
Σε αντάλλαγμα η Ελλάδα θα παραδέχεται ότι η τιτλοποίηση δεν συνιστά μέτρο μόνιμου χαρακτήρα και θα υπόσχεται πως θα εξαλείψει το τμήμα του ελλείμματος που καλύπτεται από την τιτλοποίηση από το 2007, με μέτρα μόνιμου χαρακτήρα.

Με λίγα λόγια μέσα ή μετά το 2007 θα έρθουν τα αυστηρά μέτρα (ο δυσβάσταχτος φόρος)...άρα δεν μιλάμε για 2005 ούτε καν για 2006!!!

Και άσε τους να λένε ότι "ο άγιος Σεισάχθιος από την Τσιμπολάνδη, προβλέπει ότι ένα ρόζ, γιγαντιαίο καρπούζι, μεγέθους γηπέδου ποδοσφαίρου, θα χτυπήσει την Γή όταν θα έρθει ο ...."

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

leoart_
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 00:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους leoart_
quote:

quote:

Ανεβάζει τους τόνους η Ράις (Προσωπικά μου κάθεται στο λαιμό αυτή)
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=660052&lngDtrID=245


VFCFS-JK/SK
London


Επειδη εχει πλατες το Ιραν γιαυτο τα λεει αυτα....Πουτινιστικες πλατες!


Δηλαδή τί πρέπει να κάνει η αμερική και το Ισραήλ για το Ιράν;
Η ρωσία κάνει τη δουλειά της αλλά όχι και να δικαιολογούμε τους μουσουλμάνους...
Αυτοί δε θέλουν το ισραήλ γιατί ο Μωάμεθ τους είπε ότι είναι το κακό. Εμείς όμως ξέρουμε ότι ο θεός τους περιμένει να μετανοήσουν κ τους θεωρεί παιδιά του...
εκτός κι αν θεωρείς ότι το ισλάμ είναι ο θεός ο αληθινός !!!!

leonidas_Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 01:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

bellsak

ΕΣΥ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.
ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ καλός ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟΣ.
ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΕ ΕΙΡΩΝΑ.



λαθος το διαβασατε λαε μου, Κάλος ειναι το σωστο, οχι καλός!

Βασιλευς Ιωαννης ο Κάλος ο Πρωτος, βασιλευς των κάλων!


νομιζω οτι καταλαβαινομαστε λαε μου...

ανυ γουεϊ, που λεμε εμεις οι βασιλιαδες, ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΟΜΕΝ ΟΤΙ, ΤΑ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΑ ΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ, ΑΝΑΚΥΡΗΣΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΕΘΝΙΚΑΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΑΣ.

(μη μας βρει ο χαρος πανω στη δουλεια, αλλα σε γλεντοκοπι! )

ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ


.

ΥΓ. αν σας χαλαει η σατυρα, πεστε το παιδια ελευθερα.


μπορω να γραψω και την ωμη αληθεια αν θελετε, αντι να την παρουσιαζω χιουμοριστικα...

ζητηστε και θα λαβετε!!!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 02:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7

_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 08:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΕ Η ΣΑΤΥΡΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΓΙΑΥΤΟ ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΣΑΤΥΡΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 09:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Στιτς,

και εμένα θα με ενδιέφερε τι έγραψε ο Άγιος Ιππόλυτος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 10:50:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ανυ γουεϊ, που λεμε εμεις οι βασιλιαδες, ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΟΜΕΝ ΟΤΙ, ΤΑ ΤΕΤΡΑΗΜΕΡΑ ΔΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ, ΑΝΑΚΥΡΗΣΟΝΤΑΙ ΕΙΣ ΕΘΝΙΚΑΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΑΣ.
Μεγάλε και ατρόμητε βασιλέα Ιωάννη πρέπει να σε πληροφορήσω ότι ο άγιος Σεισάχθιος από την Τσιμπολάνδη πίστευε ότι ο κόσμος θα διαλυθεί τις επόμενες 5 μέρες (από το φονικό ροζ καρπούζι) άρα πρέπει να ξεκουραστούμε όλη την εβδομάδα έτσι δεν είναι;;;;

Την άποψη αυτή συμμεριζόταν και ο μέγιστος προφήτης Αυνάν ο οποίος έγινε γνωστός για την επιτυχία των προβλέψεών του, παραθέτω μερικές: "Αύριο μπορεί να βρέξει, μπορεί και όχι" τελικά έβρεξε και σταμάτησε να βρέχει οπότε επαληθεύτηκε η προφητεία του, "σε 30 χρόνια το Πάσχα θα πέφτει κυριακή" που επαληθεύτηκε!!! και φυσικά η προφητεία του για το παιδί του φούρναρη "παιδί μου όταν μεγαλώσεις οι άνθρωποι θα σου φαίνονται μικροί" και το παιδί όταν μεγάλωσε έγινε χτίστης σε ουρανοξύστες!!!
Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.

Edited by - Peronosporos on 31/10/2005 11:02:08

Edited by - Peronosporos on 31/10/2005 11:03:15

Edited by - Peronosporos on 31/10/2005 11:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:02:53  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
« …………………….ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕ ΟΥΤΟΣ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΤΟΥ ΛΙΒΟΣ ΚΑΙ ΕΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ, ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΠΟΙΗΣΕΤΑΙ ΦΟΝΕΥΤΡΙΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ…………..».

ΠΡΑΓΜΑΤΙ «ΛΙΨ» (ΓΕΝΙΚΗ «ΛΙΒΟΣ») ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΝ ΕΚΧΥΝΟΜΕΝΟΝ (ΡΕΟΝ) ΥΓΡΟΝ, ΡΥΑΞ, ΣΤΑΓΩΝ, ΣΠΟΝΔΗ.


Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, από που προκύπτει ότι ο μήνας των βροχών είναι ο Νοέμβριος;;;;; Ο Οκτώβριος, ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος είναι το ίδιο βροχεροί μήνες!!!!!! Το γράφετε ότι σημαίνει βροχερός μήνας αλλά το έχετε δέσει σχοινί-κορδόνι ότι είναι ο Νοέμβριος. Χώρια που δεν αναφέρει συχνότητα βροχών αλλά μόνο την ύπαρξη βροχής (σταγόνες) και ουσιαστικά η περιγραφή ταιριάζει σε όλους τους μήνες από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο....


Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Mπες στο σάιτ της ΕΜΥ και θα δεις ότι από τους μετεωρολόγους ο Νοέμβριος θεωρείται ο μήνας των βροχών. http://www.hnms.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
http://www.hallagulla.com/vb3/islam-and-muslim-unmat/ajeeb-baat-and-33-a-11137.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:30:54  Εμφάνιση Προφίλ
Σου παραθέτω λοιπόν το κέιμενο από το site της ΕΜΥ (το οποίο δεν γράφει πουθενά το ότι ο Νοέμβριος είναι ο πιο βροχερός μήνας)στο συγκεκριμένο URl
http://www.hnms.gr/hnms/greek/meteorology/full_story_html?dr_url=%2Fhnms%2Fdocrep%2Fdocs%2Fmisc%2FClimateOfGreece
quote:
Από κλιματολογικής πλευράς το έτος μπορεί να χωριστεί κυρίως σε δύο εποχές:Την ψυχρή και βροχερή χειμερινή περίοδο που διαρκεί από τα μέσα του Οκτωβρίου και μέχρι το τέλος Μαρτίου και τη θερμή και άνομβρη εποχή που διαρκεί από τον Απρίλιο έως τον Οκτώβριο.

όπως κατάλαβες αν δεν δίνεις συγκεκριμένη σελίδα απλά αερολογείς...
Μπορώ και εγώ να βρω σημεία που να στηρίζουν την άποψή μου (τι στο καλό μάτια, χέρια, πόδια μυαλό έχω). Και μάλιστα άμα δείς τις μέσες τιμές σε εκατοστά βροχής ανα μήνα στο ίδιο site http://www.hnms.gr/hnms/greek/climatology/climatology_html
θα δείς ότι αυτά που λες δεν ισχύουν (Ο Μάρτιος πχ έχει τα ίδια εκατοστά βροχής με τον Νοέμβριο και ο Δεκέμβριος ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) έλεος δηλαδή από που και ως που το site σε τεκμηριώνει (εγώ σου παραθέτω τα σημεία που διαφωνούν μαζί σου, κάνε και εσύ το ίδιο. Μην πετάς ένα site ξεκάρφωτα, μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ, όπως και γύρισε...)

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.

Edited by - Peronosporos on 31/10/2005 12:43:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
http://homepages.pathfinder.gr/stits3/ippolytuΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Να 'μαι και γω.
Καιρό είχα να γράψω. Μου πήρε κάπου 45 λεπτά να διαβάσω όλα όσα γράφτηκαν στις προηγούμενες... 7 σελίδες, αλλά να' ναι καλά ο φίλος johniebegood μερικά μηνύματα δεν χρειάστηκε καν να τα διαβάσω για να καταλάβω το νόημά τους.

Εγώ θα σας ξανατονίσω, ειδικά στον φίλο μας τον 22 που ενθουσιάζεται πολύ από όλα αυτά, πως δεν έχει σημασία να προβλέψουμε το πότε θα αρχίσει ο πόλεμος. Είναι άνευ ουσίας.
Ενέχει πολλούς κινδύνους, και λίγο αποτέλεσμα. Ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα να τον αποτρέψουμε.

Αν νιώθετε πως με το προβλέψετε το πότε θα αρχίσει ο πόλεμος επιτυχώς, έτσι επιβεβαιώνετε την λογική σας ικανότητα, τότε καλύτερα να το κρατήσετε για τον εαυτό σας.
Ούτως ή άλλως, πιστεύω πως θα κταλάβουμε το πότε θα αρχίσει, από τις τριβές στα πολιτικά: αναζητούμε συγκεκριμένα σημεία.

Αυτά τα ολίγα.

Φίλε johniebegood, μιας και όπως φαίνεται εσωτερικοί παράγοντες σε οδήγησαν στο συμπέρασμα πως έχεις ευθύνη να διακωμωδίσεις/εξεφτιλίσεις το θέμα, εγώ θα σου κάνω δώρο έναν άνθρωπο κάπως πιο εύκαιρο για εξεφτελισμό, μιας και μας έκανε την χάρη να παράγει πολύ περισσότερο προφητικό έργο από εμάς:
http://www.historicist.com/newton/title.htm

Έχεις το ελεύθερο να μας παρουσιάσεις τους καρπούς της σάτιρας πάνω στο συγκεκριμένο έργο του ανθρώπου στο forum, για να δούμε και εμείς πόσο καλά τα καταφέρνεις.

Αναμένω περισσότερη σάτιρα από εσένα, αυτή την φορά όμως θα σε παρακαλέσω, καθώς θα μας σατιρίζεις, να παραθέτεις παράλληλα και την σάτιρά σου πάνω στο συγκεκριμένο έργο.

quote:
Σαν παιδιά της εκκλησίας και της ορθοδοξίας που είστε υποθέτω και συγχωρίστε με αν κάνω λάθος ότι είστε και δεξιοί οπότε θα έπρεπε να ξέρετε το εμβατήριο.

Σε συγχωρούμε για το ότι κάνεις λάθος.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 12:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

quote:
« …………………….ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕ ΟΥΤΟΣ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΤΟΥ ΛΙΒΟΣ ΚΑΙ ΕΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ, ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΠΟΙΗΣΕΤΑΙ ΦΟΝΕΥΤΡΙΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ…………..».

ΠΡΑΓΜΑΤΙ «ΛΙΨ» (ΓΕΝΙΚΗ «ΛΙΒΟΣ») ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΝ ΕΚΧΥΝΟΜΕΝΟΝ (ΡΕΟΝ) ΥΓΡΟΝ, ΡΥΑΞ, ΣΤΑΓΩΝ, ΣΠΟΝΔΗ.


Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, από που προκύπτει ότι ο μήνας των βροχών είναι ο Νοέμβριος;;;;; Ο Οκτώβριος, ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος είναι το ίδιο βροχεροί μήνες!!!!!! Το γράφετε ότι σημαίνει βροχερός μήνας αλλά το έχετε δέσει σχοινί-κορδόνι ότι είναι ο Νοέμβριος. Χώρια που δεν αναφέρει συχνότητα βροχών αλλά μόνο την ύπαρξη βροχής (σταγόνες) και ουσιαστικά η περιγραφή ταιριάζει σε όλους τους μήνες από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο....


Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.




Έλα ντε..μόνο που κολλήσανε στον Νοέμβριο, επειδή υπάρχουν οι 2 χρησμοί του Λέοντος το Σοφού για το 2005....τέλος πάντων..εγώ έχω εκφράσει την άποψή μου ότι το 2005 δεν μου ταιριάζει, και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τα γεγονότα την Άνοιξη...αλλά ο Στιτς και ο 22, επιμένουν!

Τι να πω...μπορεί τα παιδιά να είναι φωτισμένα και μακάρι...κοντός ψαλμός!


Edited by - Aetos on 31/10/2005 12:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 13:21:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έλα ντε..μόνο που κολλήσανε στον Νοέμβριο, επειδή υπάρχουν οι 2 χρησμοί του Λέοντος το Σοφού για το 2005....τέλος πάντων..εγώ έχω εκφράσει την άποψή μου ότι το 2005 δεν μου ταιριάζει, και μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε τα γεγονότα την Άνοιξη...αλλά ο Στιτς και ο 22, επιμένουν!

Τι να πω...μπορεί τα παιδιά να είναι φωτισμένα και μακάρι...κοντός ψαλμός!


και εμένα δεν μου κολλάει Αετέ γιατί συμφωνώ κατα βάση με την ανάλυσή σου, που είναι πιο δομημένη και συμφωνεί πιο πολύ με τις προφητείες. Δεν έχω κάτι ενάντια στα παιδιά, αλλά δεν μου αρέσει η απολυτότητα που εκφράζουν τις απόψεις τους, ενώ οι ίδιες έχουν σαθρή βάση.

Και κάτι τελευταίο, όλοι φωτισμένοι είναι, άν κάθονται δίπλα στο πορτατίφ

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 13:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φίλε περονόσπορε,ρώτα όποιον μετερεωλόγο θέλεις και αν δεν σου πει ότι ο Νοέμβριος θεωρείται από την επιστήμη ο μήνας των βροχών,εγώ θα σκίσω τα πτυχία μου!
Όποιος μπορεί ας ρίξει μια ματιά στο πρωτοσέλιδο της σημερινής press time,που λέει πως ετοιμάζονται οι Τούρκοι να δημιουργήσουν θερμό επεισόδιο έξω από τη Λήμνο,με πραγματικά πυρά μέχρι το τέλος Νοεμβρίου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2005, 13:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

bellsak

ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΕ Η ΣΑΤΥΡΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΓΙΑΥΤΟ ΑΡΧΟΝΤΑ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΣΑΤΥΡΑΣ.


φυσικα, μονo ομως οταν οι υπηκοοι σκεφτονται και διαθετουν χιουμορ.


εγω ως βασιλευς των κάλων ειμαι αναγκασμενος να προσφερω στον λαο μου την αληθεια, μεσω σατυρας ή ωμη (σουσι που λενε στο χωριο μου).


Βασιλευς Ιωαννης ο Κάλος ο Πρωτος


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy