ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (Νο 3)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
johnvfc
Νέο Μέλος

United Kingdom
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 23:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους johnvfc
quote:

.....Κατά βάθος όμως αν με ρωτήσεις τι πιστεύω περισσότερο,θα σου πω ότι ήρθε η ώρα! Σε όλα αυτά συνηγορεί και το ζεστό κλίμα που σύμφωνα με τους Βρετανούς επιστήμονες θα έχουμε το φετινό χειμώνα,κάτι που το είπε ο άγιο Κοσμάς. Αν όμως με ρωτάς για να μάθεις εμμέσως πλην σαφώς τι γράφει ο χρησμός,δεν τολμώ να σου πω,γιατί είναι πολύ μεγάλη ευθύνη για μένα η διατάραξη του ύπνου σας........

Δεν ξέρω αν σχετίζεται με τις προφητείες ο καιρός αλλά πράγματι μέχρι τώρα (τέλη Οκτωβρίου) δεν έχει πολύ κρύο στην Αγγλία και μου φαίνεται κάπως ασυνήθιστο...Την πέμπτη θα έχουμε 19 βαθμούς και γενικά ολο το μήνα έχει υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες.


VFCFS-JK/SK
London

Edited by - johnvfc on 26/10/2005 00:00:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 23:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Αδελφέ wwaker,δεν λέω ότι ο τόνι λέει ψέματα,αλλά είναι δυνατόν να πηγαίνεις σε ένα μοναστήρι,να συναντάς τρεις μοναχούς,οι δύο να σου λένε ότι <<δεν ξέρουμε παιδί μου>> και ο τρίτος να λέει ότι γνωρίζει;
΄Σκέψου το λίγο,γιατί μάλλον τον παραμύθιασε τον μικρό ο θείος του.

Για το άλλο που με ρωτάς,το λέει ο άγιος Κοσμάς,το λέει ο Ιωσήφ Βατοπαιδινός και το λένε αν δεν κάνω λάθος και οι Εβραίοι.
Άγιος Κοσμάς_<<θα 'ρθει και ένας ψευδοπροφήτης,μην τον πίστεψετε,πίσω θα γυρίσει>>.
Ιωσήφ_<<...μέχρι την Παλαιστίνη(φτάνουν οι Ρώσοι),θεός θέλει ο αντίχριστος του κόσμου για να γίνει>>,εννοείται ότι οι Ορθόδοξοι Ρώσοι θα φτάσουν μέχρι την Παλαιστίνη και θα πολεμήσουν τον ψευδοπροφήτη μέχρι θανάτου,θα έχει δλδ την ίδια τύχη με όλους όσους εμφανίστηκαν μέχρι σήμερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
COBRA21
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 01:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους COBRA21
ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΜΠΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ Γ ΠΠ

Μπους: Να λογοδοτήσει η Συρία

Ο Αμερικανός πρόεδρος κατηγόρησε εκ νέου τη Συρία για «αποσταθεροποίηση του Λιβάνου με στήριξη της τρομοκρατίας», καλώντας τον ΟΗΕ να λάβει την απαιτούμενη δράση ώστε να λογοδοτήσει η Συρία ενώπιόν του.

«Ο ΟΗΕ έχει λάβει αποφάσεις σαφείς σχετικά με την τρομοκρατία. Τώρα πρέπει να δράσει. Η Συρία και η ηγεσία της πρέπει να δώσουν λόγο για τη συνεχή τους υποστήριξη προς την τρομοκρατία και την κάθε μορφής συμμετοχή στη δολοφονία Χαρίρι» δήλωσε από τη στρατιωτική βάση Μπόλινγκ στα περίχωρα της Ουάσινγκτον.

«Αποσταθεροποιεί τον Λίβανο η Συρία, επιτρέπει σε τρομοκράτες να χρησιμοποιούν το έδαφός του για να μεταβαίνουν στο Ιράκ και φιλοξενεί παλαιστινιακές τρομοκρατικές οργανώσεις» υπογράμμισε.

Νωρίτερα, την Τρίτη ο Αμερικανός πρόεδρος δήλωνε στο δίκτυο Αλ Αραμπίγια πως «η στρατιωτική επιλογή είναι πάντα το τελευταίο καταφύγιο ενός προέδρου.(ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!) Αλλά, από την άλλη, γνωρίζεται ότι έχω εργασθεί σκληρά για την διπλωματία και θα συνεχίσω»...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 09:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Καλημέρα αδέρφια! Είδα ότι είπατε για τα διαβατήρια με το τσιπάκι και κάποιος ανέφερε ότι η Ελλάδα για την ώρα είναι εκτός. Μα καλά, δεν είχαν ανακοινώσει ότι από το 2006 θα ισχύσουν και στην Ελλάδα τα νέα διαβατήρια;

Σχετικά με το τσιπάκι, είχα βρει πριν μήνες την παρακάτω είδηση σε ένα άλλο τόπικ εδώ μέσα. Στα κλαμπ λέει της Βαρκελώνης έκαναν δωρεάν συμβόλαιο οι εταιρείες των τσιπ, ξέρετε Digital Angel,Solutions ή όπως λέγεται τέλος πάντων, με τι φαντάζεστε;;;; Κάθε Δευτέρα δωρεάν τσίπωμα (κανονικά με ενεσούλα και τη χοντροβελόνα) σε όσους θαμώνες των κλαμπ το επιθυμούν και ως αντάλλαγμα αυτοί θα θεωρούνται VIP, δε θα τρώνε πόρτα και 1-2 άλλα ηλίθια προνόμια. Βάλτε πόσα κλαμπ υπάρχουν στην παραλία τουλάχιστον της Βαρκελώνης και πόσοι άσχετοι και αδαείς θα χαραχτούν και θα καταλάβετε πως σιγά σιγά θα μπει το τσιπάκι στη ζωή μας χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι. Τότε θα μας το φορέσουν.

Βλέπετε π.χ. τα Σουπερμάρκετ, ύπαρχει σήμερα μεγάλη αλυσίδα που να μην έχει βγάλει καρτούλα μέλους με τα εξαράκια, που και καλά έχεις έκπτωση, κουπόνια κτλ; Αύριο-μεθαύριο η καρτούλα θα γίνει υποχρεωτική αλλιώς δε θα μπαίνεις στο εν λόγω σουπερμάρκετ και μετά που ξέρετε μπορεί κι αυτοί να βάλουν κανά τσιπάκι.

Φαντάζομαι ξέρετε και την ιστορία πριν χρόνια με έναν υπουργό ο οποίος ήθελε να βγάλει κάτι παράξενες κάρτες στους υπαλλήλους του υπουργείου, αυτοί αντέδρασαν και τελικά ο Θεός έδωσε κι ο υπουργός πήγε σπίτι του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 10:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

ααα....τώρα κατάλαβα,ο αντίχριστος που λες αδελφέ Κυριακόπουλε,δεν είναι Ο αντίχριστος,αλλά ένας ακόμη αντίχριστος που θα βρει πολύ άσχημο τέλος,και θα έρθει αμέσως μόλις ξεκινήσει ο τρίτος παγκόσμιος (μέσα σε τρεις εβδομάδες).Ο τελικός αντίχριστος θα αργήσει πολύ ακόμα,και μέχρι τότε αδελφέ Κυριακόπουλε θα έχεις αποδημήσει εις Κύριον.

Δόξα Σοι ο Θεός...!!!

Αυτό έχω υποστηρίξει κι εγώ εδώ και τόσο καιρό. Αυτό μας λέει και η Αποκάλυψη! Αυτός λοιπόν, ο ακόμα ένας Αντίχριστος που λες, είναι ο Ψευδοπροφήτης, που μας λέει η Αποκάλυψη.

Αυτός θα επιβάλει το χάραγμα...ο τελευταίος αντίχριστος, "Ο Αντιχριστος" θα έρθει όχι να πλανέψει αλλά για να κυνηγήσει τον Χριστιανισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Φίλε κομπρα,πιστεύω ότι δεν θα γίνει εισβολή των Αμερικάνων στη Συρία διότι κάτι τέτοιο δεν φαίνεται από καμιά προφητεία.Αν ήταν να συμβεί κάτο τέτοιο ως προάγγελος του τρίτου παγκοσμίου,θα μας το έλεγαν σίγουρα οι άγιοί μας.Ο Άγιος Κοσμάς μας είπε <<αν πιαστεί από κάτω λίγα θα πάθετε,αν πιαστεί από πάνω θα καταστραφείτε>>,το πάνω είναι η Γιουγκοσλαβία και το κάτω το Ιράκ,για τη μέση(Συρία) δεν μας είπε τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 11:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Πάντως η γνώμη μου είναι η εξής πάνω στο θέμα του Αντιχρίστου:

Ο π.Παίσιος μας είχε πει πως θα έρθει ένας αντίχριστος αλλά να μην τον πίστεψετε! Θέλω να πιστεύω πως μας μίλαγε για τον Μαιτράγια.

Κάποιος άλλος πιστεύω θα έρθει και θα αυτο-ανακυρηχθεί Θεός του Κόσμου στον Τρίτο Ναό (Σολομώντα). Αυτός θα προσπαθήσει να επιβάλλει το χάραγμα, θα συμβασιλέψει με τον Βασ. Ιωάννη, και θα νικηθεί από τον Ιωάννη κατά τον Αρμαγεδών.

Μετά από χρόνια από το πέρας της βασιλείας του Ιωάννη, θα έρθει Ο Αντίχριστος, ο τελευταίος και πιο ισχυρός, από την φυλή του Δαν και την πόρνη μάνα, ο οποίος θα κυνηγήσει κάθε τι ιερό και Άγιο και θα πράξει όλα όσα μας περιγράφει και ο Άγιος Ανδρέας. Αυτόν τον Αντίχριστο θα τον νικήσει ο ίδιος ο Κύριος και θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 12:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΦΙΛΕ 22 ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΝΑΧΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ ??
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΠΑΛΑΙΟΗΜΕΡΟΛΟΓΗΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΙ.
Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 12:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
καλή ερώτησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Είπα μια σκέψη μου και εσύ πας να μου πάρεις το κεφάλι,δεν σε είπα ψεύτη,απλά σκέφτηκα ότι ίσως ο γέροντας να το έπαιζε ξερόλας.
Αν το βιβλίο που έχω είναι μπαλαμούτι,είναι δικαίωμα σου να το κρίνεις,όπως αντίστοιχα είναι δικαίωμά μου να κρίνω αυτά που μας λές περί γερόντων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΑΝΕ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΝΑΧΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ ??

Βασικά, αυτό πιστεύω και εγώ.
Ας μην κατηγορούμε τον μοναχό. Κατ' αρχάς, ενώ το θεωρώ απίθανο εμείς να είμαστε διορατικοί ή φωτισμένοι, για αυτόν το θεωρώ πολύ πιθανό και φυσιολογικό.
Η διορατικότητα όμως δεν είναι κάτι το οποίο το έχουν όλοι οι μοναχοί ανεξαιρέτως. Είναι σπάνιο χάρισμα. Εξάλλου, αν δεν ήταν, ο γερο-Παίσιος δεν θα ήταν τόσο γνωστός.

Πιστεύω ότι οι άλλοι δυο μοναχοί γνώριζαν, αλλά δεν ήθελαν να πουν επειδή δεν είχαν οι ίδιοι διορατικό χάρισμα, αφήνοντάς έτσι την ευθύνη στον τρίτο γέροντα, για τον οποίο και γνώριζαν ότι είναι διορατικός, άρα ήταν μικρότερο το ρίσκο.

Εγώ πάντως να επιμείνω, αν κάποιος βρίσκεται κοντά στην Θεσσαλονική ή στην Χαλκιδική γενικότερα και δεν έχει κάνει το προσκύνημα, ας κάνει έναν κόπο να συναντηθεί με τον γέροντα Ιωσήφ τον Βατοπαιδινό, πρώτα απ'όλα για να επιβεβαιώσει τις προφητείες που έχουμε, και ειδικά αυτήν που κάνει αναφορά στον Πούτιν και δεν είναι σαφής, και σε δεύτερη φάση να τον ρωτήσει για το πότε.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Πολύ καλή η ιδέα του Wwalker...

κι εγώ ήθελα να πάω τον Αύγουστο, αλλά δεν τα κατάφερα. Εν πάσει περιπτώσει, αν κάποιος μπορεί ας μας ενημερώσει για το πότε σκέφτεται να πάει.

Βέβαια, επειδή φωτισμένοι γέροντες δεν υπάρχουν μόνο στο Άγιο Όρος, το ίδιο ισχύει κι αν κάποιος γνωρίζει κάποιον γέροντα στην περιοχή του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

ααα....τώρα κατάλαβα,ο αντίχριστος που λες αδελφέ Κυριακόπουλε,δεν είναι Ο αντίχριστος,αλλά ένας ακόμη αντίχριστος που θα βρει πολύ άσχημο τέλος,και θα έρθει αμέσως μόλις ξεκινήσει ο τρίτος παγκόσμιος (μέσα σε τρεις εβδομάδες).Ο τελικός αντίχριστος θα αργήσει πολύ ακόμα,και μέχρι τότε αδελφέ Κυριακόπουλε θα έχεις αποδημήσει εις Κύριον.

Δόξα Σοι ο Θεός...!!!

Αυτό έχω υποστηρίξει κι εγώ εδώ και τόσο καιρό. Αυτό μας λέει και η Αποκάλυψη! Αυτός λοιπόν, ο ακόμα ένας Αντίχριστος που λες, είναι ο Ψευδοπροφήτης, που μας λέει η Αποκάλυψη.

Αυτός θα επιβάλει το χάραγμα...ο τελευταίος αντίχριστος, "Ο Αντιχριστος" θα έρθει όχι να πλανέψει αλλά για να κυνηγήσει τον Χριστιανισμό.


??????? Η Αποκάλυψη λέει ότι ο Αντίχριστος και ο Ψευδοπροφήτης θα συνυπάρξουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Δεν έχω προσωπικά κανένα απολύτως πρόβλημα με το να υποστηρίζει καθένας ΟΤΙ θέλει, μιας και στη συγκεκριμένη συζήτηση αυτό έχει γίνει προσφιλής πρακτική. Αλλά έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα με το να λέει ο κάθένας ότι του κατέβει ΚΑΙ να χρησιμοποιεί Βιβλικές προφητείες σαν τεκμηρίωση, όταν αυτές λένε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

Rev 13:11 Καὶ εἶδον ἄλλο θηρίον ἀναβαῖνον ἐκ τῆς γῆς, καὶ εἶχε κέρατα δύο ὅμοια ἀρνίῳ, καὶ ἐλάλει ὡς δράκων.
Rev 13:12 καὶ τὴν ἐξουσίαν τοῦ πρώτου θηρίου πᾶσαν ποιεῖ ἐνώπιον αὐτοῦ. καὶ ποιεῖ τὴν γῆν καὶ τοὺς ἐν αὐτῇ κατοικοῦντας ἵνα προσκυνήσουσι τὸ θηρίον τὸ πρῶτον, οὗ ἐθεραπεύθη ἡ πληγὴ τοῦ θανάτου αὐτοῦ.

Η Αποκάλυψη λέει ότι ο Ψευδοπροφήτης θα κάνει τον κόσμο να προσκυνήσει τον Αντίχριστο (που εσύ λες ότι θα έρθει πολλά χρόνια μετά). Η Αποκάλυψη λέει ότι το θάυματα του Ψευδοπροφήτη θα γίνονται ΕΝΩΠΙΟΝ του Αντιχρίστου, (που εσύ λες θα έρθει χρόνια μετά). Η Αποκάλυψη λοιπόν είναι ξεκάθαρη ως προς τη χρονική συνύπαρξη των δύο οντοτήτων, όπως είναι ξεκάθαρη ότι οι δύο αυτές οντότητες θα νικηθούν από τον Ιησού Χριστό και θα ριφθούν στη γέενα. Το τι λές εσύ, ο 22, ο Κυριακόπουλος ή ο καθένας, δεν έχει καμία σημασία, από τη στιγμή που παρα-ΒΙΑΖΟΥΝ την Αγία Γραφή. Το κρίμα είναι αποκλειστικά στο λαιμό σας, ειδικά αν κάποιος άνθρωπος πλανηθεί και λατρέψει τον Αντίχριστο επειδή διάβασε ότι ο αετός είπε πως ο Αντίχριστος αργεί ακόμα!!!!!!!!

Τώρα το αν βολεύει κάποιους να τους παρουσιάζουν σαν άσχετες οντότητες μεταξύ τους, το να βολεύει τα σενάρια του καθενός να τους παρουσιάζουν σαν πρώτο, πέμπτο, δέκατο, εκατοστό αντίχριστο, αν βολεύει να λένε ότι τον έναν θα τον νικήσει ο Ιωάννης, τον δύο ο Θανάσης, τον τρίτο ο Χριστός, τον τέσσερα μετά από διακόσια χρόνια ο μετραίγια, είναι άλλο θέμα. Αυτό που είναι ανεπίτρεπτο, πλανερό και επικίνδυνο, είναι να αγνοούμε ΕΥΘΥΤΑΤΕΣ και ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ γραφές, για να υποστηρίξουμε τα σενάριά μας.

Αετέ, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, και συγχώρεσέ μου το επιθετικό ύφος. Όμως παρατηρώ από πολλούς μια ανάλαφρη αντιμετώπιση των προφητειών του Θεού, σε βαθμό που δείχνει να μη μας απασχολεί το τι Αυτός λέει, αλλά το να βγει το προσωπικό μας σενάριο. Και κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό είναι το λιγότερο επικίνδυνο, και στη χειρότερη ασεβές.

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Νίντζα να υπάρχει κανένας εδώ κοντά άραγε;

Α ναι, ένας φίλος μου, ο οποίος σαν παιδί είχε πάει να τον ευλογήσει ο γέροντας Ιάκωβος Τσαλίκης, γνωρίζει για τις προφητείες των γεροντάδων χωρίς να έχει κάνει "διατριβή" όπως εμείς.

Επίσης, στο κανάλι "Λύχνος" της Μητρόπολης Πατρών, θυμάμαι είχα παρακολουθήσει μια φορά μια εκπομπή στην οποία μίλαγε ο θεολόγος/ιερέας Κωνσταντίνος Καπετανόπουλος.
Όπως παρατήρησα, όταν μίλησε για την Ρωσία και την Κίνα είπε χαρακτηριστικά και γεμάτος νόημα "αλλά κάπου θα πρέπει να σκοντάψουν και οι παγκοσμιοποιητές..."

Πιστεύω ότι ο θρησκευόμενος κόσμος το γνωρίζει, αυτό το οποίο μελετάμε εδώ και καιρό μέσα από τις προφητείες.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matst
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matst
quote:

ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΜΠΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ Γ ΠΠ

Μπους: Να λογοδοτήσει η Συρία

Ο Αμερικανός πρόεδρος κατηγόρησε εκ νέου τη Συρία για «αποσταθεροποίηση του Λιβάνου με στήριξη της τρομοκρατίας», καλώντας τον ΟΗΕ να λάβει την απαιτούμενη δράση ώστε να λογοδοτήσει η Συρία ενώπιόν του.

«Ο ΟΗΕ έχει λάβει αποφάσεις σαφείς σχετικά με την τρομοκρατία. Τώρα πρέπει να δράσει. Η Συρία και η ηγεσία της πρέπει να δώσουν λόγο για τη συνεχή τους υποστήριξη προς την τρομοκρατία και την κάθε μορφής συμμετοχή στη δολοφονία Χαρίρι» δήλωσε από τη στρατιωτική βάση Μπόλινγκ στα περίχωρα της Ουάσινγκτον.

«Αποσταθεροποιεί τον Λίβανο η Συρία, επιτρέπει σε τρομοκράτες να χρησιμοποιούν το έδαφός του για να μεταβαίνουν στο Ιράκ και φιλοξενεί παλαιστινιακές τρομοκρατικές οργανώσεις» υπογράμμισε.

Νωρίτερα, την Τρίτη ο Αμερικανός πρόεδρος δήλωνε στο δίκτυο Αλ Αραμπίγια πως «η στρατιωτική επιλογή είναι πάντα το τελευταίο καταφύγιο ενός προέδρου.(ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!) Αλλά, από την άλλη, γνωρίζεται ότι έχω εργασθεί σκληρά για την διπλωματία και θα συνεχίσω»...




Στo in.gr σήμερα 26/10/2005
Καθώς πληθαίνουν οι φωνές για την κατάρτιση σχεδίου ψηφίσματος στον ΟΗΕ για τη Συρία, η Ρωσία -παραδοσιακή σύμμαχος της Δαμασκού- τονίζει πως θα κάνει ό,τι μπορεί για να αποτρέψει μια τέτοια εξέλιξη και την επιβολή οικονομικών κυρώσεων.

Υπενθυμίζεται ότι χθες οι ΗΠΑ και η Γαλλία απείλησαν τη Συρία με οικονομικές κυρώσεις, εάν η Δαμασκός δεν συνεργαστεί πλήρως με την έρευνα του ΟΗΕ για τη δολοφονία του πρώην πρωθυπουργού του Λιβάνου Ραφίκ Χαρίρι και δεν προχωρήσει σε συλλήψεις.

«Η Ρωσία θα κάνει ό,τι χρειάζεται για να σταματήσει τις προσπάθειες επιβολής κυρώσεων κατά της Συρίας» δήλωσε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Μιχαήλ Καλμίνιν στο πρακτορείο Interfax στο περιθώριο της επίσκεψης του Ρώσου υπουργού Εξωτερικών Σεργκέι Λαβρόφ στο Ισραήλ.

Η Ρωσία, η οποία έχει το δικαίωμα του βέτο στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, εξόργισε πέρυσι τις ΗΠΑ ανακοινώνοντας σχέδια για την πώληση σύγχρονων πυραυλικών συστημάτων στη Συρία, την οποία η Ουάσινγκτον κατηγορεί για σχέσεις με την τρομοκρατία.

Την ίδια ώρα, σχέδιο απόφασης που υποστήριξε και η Βρετανία και το οποίο κυκλοφόρησε στα 15 μέλη του Συμβουλίου Ασφαλείας, ζητεί από τη Δαμασκό να συλλάβει υπόπτους στο πλαίσιο της έρευνας για τη δολοφονία και να τους θέσει στη διάθεση των ανακριτών του ΟΗΕ, που διαμαρτύρονται για έλλειψη συνεργασίας εκ μέρους της Συρίας.

Σύμφωνα με το σχέδιο απόφασης, εάν η Συρία δεν το πράξει αυτό, το Συμβούλιο θα εξετάσει το ενδεχόμενο επιβολής «περαιτέρω μέτρων» όπως οικονομικές κυρώσεις «για να εξασφαλίσει τη συμμόρφωσή της».

Σύμφωνα με τον Καλμίνιν, ο Λαβρόφ θα επιδιώξει κατά τη διάρκεια των συνομιλιών στο Συμβούλιο Ασφαλείας την προσεχή εβδομάδα στη Νέα Υόρκη να διασφαλίσει ότι οποιαδήποτε απόφαση θα ζητεί τη διεξαγωγή έντιμης και αντικειμενικής έρευνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STITS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


273 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STITS
Ιράν-"Να σβηστεί το Ισραήλ από το χάρτη" ζήτησε ο ιρανός πρόεδρος. 26/10/2005 12:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 14:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΕΙΠΕ O ΜΕΝΑΣ OTI ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο 22,Ο ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΩ Ο MENAS ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΙ(ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ).ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΕΥΘΕΩΣ MENAS ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ. ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΡΑΦΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 15:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
΄΄ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΑΝΕΩΓΜΕΝΟΝ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΙΠΠΟΣ ΛΕΥΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ΄΄ΠΙΣΤΟΣ ΒΡΕ MENAS ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ π.χ.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ?ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΩ ΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?ΟΤΑΝ ΒΟΑ Η ΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΚΡΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΙΩ ΚΟΝΤΑΣ ΣΑΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΛΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ MENAS?ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΕΣ ΩΣΤΕ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ(ΘΑ ΒΔΕΛΥΣΕΤΑΙ ΠΑΣΑΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΕΙΑΝ)ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΩΣ ΚΑΘΗΜΕΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ(ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΛΑΝΗΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ).ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΥΤΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 16:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα
wwalker στον εχω συστησει πολλακις και γινομαι κουραστικος να επαναλαμβανομαι.ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ,ιερεας στο ναο του Απ.Παυλου.το κοκκινο πανι για ολους τους δηθες ευσεβεις πιστους του καφε,των νυχτερινων κεντρων και της καλοπερασης.ολοι τον θεωρουν υπερβολικο αλλα η εκκλησια παντα ειναι γεματη.και το μονο περιουσιακο του στοιχειο ειναι φυσικα ο μισθος του απο τον οποιο μοιραζει κιολας στους φτωχους.αξιζει να κουβεντιασεις πολλες ωρες μαζι του.χρησιμοποιεισε μονο τη διπλωματια σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
Eιναι αυτο η κραυγη του πολεμου???

http://www.enet.gr/online/online_text?c=111&id=21360928Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 17:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
quote:
Αμαλία, εγώ σου προτείνω να αφιερώσεις 10 λεπτά παραπάνω να ξεδιαλύνεις ποια posts αφορούν τα κατεβατά και να τα αφαιρέσεις μαζί με αυτά, αντί να ανοίγουμε άλλο θέμα.
Τι λες?

Συμφωνω και εγω με τον WWalkerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΦΙΛΕ 22 ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
Μπράβο στους αδελφούς Ρουμάνους και Βουλγάρους! Εύγε! Τι να πω πια: είπανε να μπούνε στην Ευρωπαική Ένωση το 2007, και βιαστήκαν να βάλουν τους αμερικάνους μέσα τους πριν ακόμα δέσουν το γάιδαρό τους!

Νίντζα, βασικά δεν είχα καταλάβει ότι εννοούσες πως ο π. Νικόδημος είναι χαρισματικός. Νόμιζα ότι απλά είναι ένας πάρα πολύ καλός πνευματικός.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
WWALKER ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο Π.ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
Αντιθετως εγω χαιρομαι
Η κινηση αυτη των βουλγαρων θα δωσει ενα παραπανω λογο στην αρκουδα να εκμανει!!!
Λογω του οτι οι βασεις θα ειναι πολυ κοντα στον αγωγο του μπουργκας.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 26/10/2005 18:26:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:24:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΕΙΠΕ O ΜΕΝΑΣ OTI ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο 22,Ο ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΩ Ο MENAS ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΙ(ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ).ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΕΥΘΕΩΣ MENAS ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ. ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΡΑΦΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?


΄΄ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΑΝΕΩΓΜΕΝΟΝ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΙΠΠΟΣ ΛΕΥΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ΄΄ΠΙΣΤΟΣ ΒΡΕ MENAS ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ π.χ.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ?ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΩ ΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?ΟΤΑΝ ΒΟΑ Η ΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΚΡΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΕΚΡΟΥΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΙΩ ΚΟΝΤΑΣ ΣΑΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΛΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ MENAS?ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΕΣ ΩΣΤΕ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ(ΘΑ ΒΔΕΛΥΣΕΤΑΙ ΠΑΣΑΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΕΙΑΝ)ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΩΣ ΚΑΘΗΜΕΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ(ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΛΑΝΗΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ).ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΥΤΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?


Σε ευχαριστώ Κυριακόπουλε, που ακόμα μια φορά λειαίνεις το έδαφος για την τεκμηρίωση του ποιος είναι ο καθήμενος επί του ίππου της Αποκ. 19. Και δεν είναι τόσο οι ευχαριστίες μου γιατί υπάρχει κάποια περίπτωση να πειστείς εσύ προσωπικά. Το αντίθετο, έχεις αποδείξει πολλάκις στο παρελθόν, και ειδικότερα με το ακριβώς ίδιο ζήτημα (τον καθήμενο επί του ίππου), ότι μερικές φορές γίνεσαι χειρότερος και από τον STITS στην κώφωση. Βάζω στοίχημα ότι και αυτή τη φορά θα συμβεί το ίδιο.

Βομβαρδίζεις λοιπόν ξανά με ερωτήματα αναμεμειγμένα με κορώνες και πλάγιες κατηγορίες, παρουσιάζοντάς το σαν και καλά να θέλεις απάντηση στα ερωτήματά σου. Αλλά ο σκοπός σου δεν είναι να ακούσεις την απάντηση. Τις απαντήσεις όμως που ζητάς θα σου τις δώσω (για την ακρίβεια θα τις δώσει η ίδια η Αγία Γραφή μιας και εγώ είναι αδύνατο να δώσω τίποτα, αμαρτωλός ών) καθαρά και μόνο γιατί υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι ακόμα ψάχνονται, και δεν έχουν διαμορφώσει συμπέρασμα για βασικά πράγματα. Πόσο μάλλον να έχουν φτιάξει και ολόκληρα οικοδομήματα που στηρίζονται πάνω ακόμα και σε πλάνες. Όσο μικρότερο το οικοδόμημα, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να αναθεωρήσει κάποιος μια πλάνη. Αλλά για αυτούς που η πλάνη έχει γίνει θεμέλιο του οικοδομήματος, είναι σχεδόν αδύνατο να αναθεωρήσουν.

Γι αυτούς λοιπόν που ακόμα ψάχνουν, αυτούς που πραγματικά θέλουν να διαβάσουν την απάντηση στα ερωτήματα για τον λευκό ίππο και τον υποτιθέμενο Ιωάννη που κάθεται πάνω του, γι αυτούς που κάτι δεν τους κάθεται καλά με αυτή την εικόνα του επίγειου στρατηγού του Θεού, του σφαγέα των απίστων και του υποτιθέμενου γήινου αντιπροσώπου του Ιησού Χριστού, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.


Το θέμα μας λοιπόν είναι:

quote:

ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΩ Ο MENAS ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΡΙΞΕΙ(ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ).


Ξεκινάω με τα ερωτήματά σου.

1. «Για να το ξεκαθαρίσουμε μια και καλή»

quote:
ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΡΑΦΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ?ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?


Ευθύς εξ αρχής το ερώτημα (και κατ’ επέκταση το επιχείρημα πίσω από αυτό) είναι ελαττωματικό και σου δημιουργεί προβλήματα μεγαλύτερα από ότι υποτίθεται θα δημιουργήσει σε εμένα. Είναι ένα ερώτημα που πολύ απλά είσαι ΚΑΙ ΕΣΥ υποχρεωμένος να απαντήσεις υπέρ της δικής σου θέσης. Αν το αντιστρέψουμε λοιπόν και σε ρωτήσω

quote:
ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο Ιωάννης?
την πάτησες ανεπανόρθωτα. Αν συνεχίσω ρωτώντας
quote:
ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΡΑΦΗ Ο Ιωάννης ΝΑ ΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΛΕΥΚΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ?
καταστράφηκες. Και ο λόγος είναι πάρα πολύ απλός. Γιατί ο Ιωάννης, αυτός ο τόσο τεράστιος βασιλέας, ο σχεδόν ισόθεος κατακτητής, ο ευλογημένος μονάρχης με τις υπεράνθρωπες δυνάμεις που θα αποκαταστήσει τα πάντα και θα χωρίσει τους λαούς σε φυλές ανώτερες και φυλές κατώτερες, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!!!!!!! ΠΟΥΘΕΝΑ.

Δύο φορές προσπάθησες να εμφανίσεις εδάφια που και καλά στήριζαν τη θέση σου, και παρουσίασες εδάφια που αναφερόντουσαν στον Ιησού Χριστό πέραν πάσης αμφιβολίας!!! Και όταν αυτό έγινε φανερό, εξαφανίστηκε χωρίς σχόλιο. Κώφευσες δηλαδή.

Συμπτωματικά δε, η Αγία Γραφή έχει τεράστιο όγκο πληροφοριών για έναν τέτοιο κατακτητή μονάρχη, που θα καθυποτάξει όλον τον κόσμο και θα λατρευτεί σαν θεόσταλτος (το ελάχιστο), ένα σφαγέα στο όνομα της ειρήνης, ένα βασιλιά συνοδευόμενο από όλες τις δυνάμεις του υπερφυσικού. Αλλά ο συγκεκριμένος βασιλιάς θα είναι ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ!!! Εσύ λοιπόν πρώτα δείξε μου που αναφέρεται ο Βασιλέας ΣΟΥ μέσα στην Αγία Γραφή, και μετά έλα να με ρωτήσεις να σου δείξω τον Βασιλέα ΜΟΥ, τον οποίο δεν μπορείς να διακρίνεις.
ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΡΑΦΗ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΝΑ ΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ…? Απλά να εικονίζεται. ΕΧΕΙΣ ΦΙΛΕ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?


2.

quote:
΄΄ΚΑΙ ΕΙΔΟΝ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ ΑΝΕΩΓΜΕΝΟΝ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΙΠΠΟΣ ΛΕΥΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ΄΄ΠΙΣΤΟΣ ΒΡΕ MENAS ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΣ π.χ.ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΝ?


Να ξανά ένα από τα ερωτήματα που εσύ ο ίδιος έθεσες στο παρελθόν. Και ενώ σου απαντήθηκε, δεν εννόησες. Γι αυτό σου είπα δεν απαντώ για εσένα, αλλά για αυτούς που ακόμα ακούνε.

«Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ»

Η Αποκάλυψη απαντάει για το ποιος είναι ο ΠΙΣΤΟΣ και ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ.

Rev 1:4 ᾿Ιωάννης ταῖς ἑπτὰ ἐκκλησίαις ταῖς ἐν τῇ ᾿Ασίᾳ· χάρις ὑμῖν καὶ εἰρήνη ἀπὸ …᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ὁ μάρτυς ὁ πιστός , ὁ πρωτότοκος τῶν νεκρῶν καὶ ὁ ἄρχων τῶν βασιλέων τῆς γῆς. ..

Βλέπεις ότι δεν ισχύει αυτό που λές? Πιστός ως προς ποιον Κυριακόπουλε? Εσύ ρώτησες. Από Ιησού Χριστού λέει, ο μάρτυς ο πιστός!!! Δεν σε ικανοποιεί αυτή η παραπομπή. Υπάρχει ακόμα πιο συνταρακτική και ξεκάθαρη, ακόμα και για τους τυφλούς!

Rev 3:14 Καὶ τῷ ἀγγέλῳ τῆς ἐν Λαοδικείᾳ ἐκκλησίας γράψον· τάδε λέγει ὁ ἀμήν, ὁ μάρτυς ὁ πιστὸς καὶ ἀληθινός , ἡ ἀρχὴ τῆς κτίσεως τοῦ Θεοῦ·

Και εδώ μήπως μιλάει για τον βασιλέα Ιωάννη?
Το εδάφιο είναι όσο ξεκάθαρο μπορεί να γίνει ποτέ. Δυστυχώς όμως, δεν έχει υπάρξει κανένα εδάφιο που να πείθει τους εθελοτυφλούντες. Πιστός ως προς ποιόν Κυριακόπουλε? Ως προς τον εαυτό του? Αληθινός ως προς ποιόν? Ως προς τον εαυτό του? Η Αγία Γραφή καταρρίπτει τους ανθρώπινους λογισμούς σου. ΕΣΕΝΑ σου ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι δεν κολλάει το πιστός και αληθινός στον Ιησού. Η μάλλον δεν θέλεις να σου φαίνεται. Ο ίδιος ο Θεός στην Αγία του Γραφή λέει άλλα.

Και σας προκαλώ όλους, μάλλον σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ, σας ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ. Ανοίξτε την Αποκάλυψη στο κεφάλαιο 19 και διαβάστε. Ερευνήστε. Μην ακούτε κανενός την θέση ή τη δοξασία. Ερευνήστε και καταλήξτε από μόνοι σας. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΞΕ ΓΕΛΑΣΕ ούτε θέματα της πλάκας. Διακυβεύεται η σωτηρία της ψυχής του καθενός μας. Δεν είναι κάτι που μπορούμε να το αφήσουμε σε άλλους να το αποφασίσουν, ούτε στα ποσοστά (5 λένε είναι, 2 δεν είναι άρα νικάνε οι πέντε). Οι μεγαλύτερες πλάνες καταπίνονται από τον μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων ανά τη ιστορία. Διαβάστε και όταν τελειώσετε ρωτήστε τον εαυτό σας. Για ποιόν διάβαζα τόση ώρα? Ποιος ήταν ο καθήμενος επί του ίππου. Ζητήστε από το Θεό να σας απαντήσει. Και θα το κάνει, γιατί είναι Πιστός και Αληθινός.

Πάμε τώρα στο τελευταίο μαζικό κομμάτι των ερωτήσεων, που περιέχει ένα πολύ σημαντικό μήνυμα-επιχείρημα.

quote:

ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΑΘΥΤΕΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΕΣ ΩΣΤΕ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΨΕΩΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ(ΘΑ ΒΔΕΛΥΣΕΤΑΙ ΠΑΣΑΝ ΑΝΟΜΙΑΝ ΑΜΑΡΤΙΑΝ ΚΑΙ ΑΣΕΛΓΕΙΑΝ)ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΩΣ ΚΑΘΗΜΕΝΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΝΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙΣ (ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΛΑΝΗΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ).ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΥΤΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?

Καλό ερώτημα και σε ευχαριστώ για την έννοια να μην πλανηθώ. Ελπίζω να καταλάβεις ότι και η δικιά μου έννοια η ίδια είναι, να μην πλανηθείς και λατρέψεις τον Αντίχριστο νομίζοντας ότι είναι ο καθήμενος επί του ίππου ή κάποιος άλλος.

Έστω λοιπόν και όπως λές έρχεται ο αντίχριστος σαν «καθήμενος επί του ίππου». Πρόσεξε, ο Αντίχριστος έρχεται σαν ένδοξος άνθρωπος, βασιλιάς, ηγέτης επίγειων δυνάμεων κάτι που είναι σύμφωνο με τη δική σου ερμηνεία για τον καθήμενο.
Εγώ από τη μεριά μου, έχοντας μια πληθώρα προφητικών γραφών που κάνουν ξεκάθαρο το πώς θα μοιάζει η Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου, ξέροντας ότι η Δευτέρα Παρουσία δεν θα γίνει αν πρώτα δεν αποκαλυφθεί ο Αντίχριστος (όπως ξεκαθαρίζει ο Παύλος), και γνωρίζοντας ότι ο Αντίχριστος θα εμφανιστεί ακριβώς με εκείνα τα χαρακτηριστικά που περίμεναν οι Ισραηλίτες το έτος 0 (στρατηλάτης, ειρηνοποιός αλλά και ένδοξος ανίκητος πολεμιστής. Βασιλέας που θα αποκαταστήσει τα πάντα τάζοντας αίγλη και χρυσά κουτάλια στους εκλεκτούς του) θεωρώ πως δεν κινδυνεύω τόσο πολύ να φάω την πατάτα. Μπορεί για λίγο να προβληματιστώ, να πω «λες να γίνεται η Δευτέρα παρουσία νωρίτερα από ότι περίμενα και να είναι όντως αυτός ο Χριστός?» Όμως σύντομα θα γίνει ξεκάθαρο το ότι αυτός δεν είναι ο Ιησούς Χριστός και αφού εγώ δεν περιμένω βασιλέα Ιωάννη, τότε ο μόνος που μπορεί να είναι είναι ο Αντίχριστος.

Εσύ από την άλλη, σύμφωνα με αυτά που προετοιμάζεις τον εαυτό σου να βιώσεις, μόλις δεις ένα τέτοιο βασιλέα, μεγαλοπρεπή, από την αφάνεια, που θα φέρνει ειρήνη, έναν αποκαταστάτη της ‘πίστης’, σφαγέα των απίστων και θαυματοποιό, θα τρέξεις να τον προσκυνήσεις. Και αν το όλο στόρυ έχει και λίγο από το Τραχώνι επάνω, τότε δεν γλυτώνεις με τίποτα. Και μην αμφιβάλεις. Όταν παίξει το στόρυ, αμέσως μετά το τέλος του μεγάλου πολέμου, και εμφανιστεί ο ‘σωτήρας’ της ανθρωπότητας, θα έχει και λίγο Τραχώνι, και λίγον Σοφό, και λίγο Μπλαβάτσκυ, και λίγο Στάινερ, και λίγο από όλα. Έτσι ώστε όλοι να μπορέσουν να αναγνωρίσουν στο πρόσωπό του το μέγα Βασιλέα που μεταφέρουν οι θρύλοι και οι δοξασίες τους. Δεν σε έχει προβληματίσει ποτέ αυτό? Που τόσοι και τόσοι περιμένουν τον μέγα βασιλέα. Ο καθένας τον δικό του? Δεν καταλαβαίνετε ότι τέτοιες δοξασίες θα έπρεπε να μας πονηρεύουν αντί να αποτελούν πειστήριο υπέρ του θεόσταλτου βασιλιά?

Ανακεφαλαιώνω για όσους ακούνε ακόμα. Στο κοντινό μας μέλλον θα γίνει ένα παγκόσμιος και καταστροφικός πόλεμος. Ταυτόχρονα, όπως βλέπουμε και από τα φαινόμενα γύρω μας, θα υπάρξουν μεγάλης έκτασης επιδημίες, πείνα και σεισμοί. Το τέλος αυτής της περιόδου θα αφήσει μια γη φαινομενικά κατεστραμμένη και εντελώς απελπισμένη. Θα υπάρξει ανάγκη για ένα εντελώς νέο ξεκίνημα. Θα υπάρξει ανάγκη για μια Νέα Εποχή.
Σε εκείνη την κατάσταση απελπισίας, ξαφνικά θα εμφανιστεί μια φιγούρα που θα πράττει θαυματουργά, θα κηρύττει με γλύκα, και θα υπόσχεται λύση στα δεινά του κόσμου. Τη λύση θα την φέρνει αυτός που έρχεται. Ακριβώς όπως ο Ιωάννης ο Βαπτιστής προλόγιζε τον Κύριο, έτσι θα κάνει και ο Ψευδοπροφήτης. Σύντομα, και αφού πράξει η ανθρωπότητα αυτά που θα πει αυτός, θα μας τον παρουσιάσει. Και αυτός που θα μας παρουσιαστεί θα εξελιχτεί σε ένα παντοδύναμο βασιλέα, που θα υποτάξει όλη τη γη. Και αυτός ο βασιλέας θα είναι ο Αντίχριστος και θα φέρει θλίψη που δεν ξανάγινε πάνω στη γη. Στο τέλος της βασιλείας του, τουλάχιστον επτά έτη αλλά μπορεί και λίγο παραπάνω, θα λάβει χώρα η Δευτέρα Παρουσία και ο Ιησούς Χριστός θα τον κατατροπώσει.

Μεγάλη λοιπόν προσοχή στην ευπιστία μας. Μεγάλη προσοχή στο ποιον θα προσκυνήσουμε σαν θεόσταλτο. Ακριβώς γιατί η πλάνη θα είναι πολύ μεγάλη. Και είναι προφανές ότι η πλάνη έχει ξεκινήσει από πιο πριν. Έχει προσπαθήσει να προετοιμάσει τους ανθρώπους ώστε ο καθένας να περιμένει και από κάποιον δικό του βασιλιά. Και να τον προσκυνήσει τρέχοντας. Εγώ από τη μεριά μου, δεν περιμένω κανέναν ενδιάμεσα να με σώσει από τον Αντίχριστο. Μόνο τους δυο μάρτυρες της Αποκάλυψης, άλλο σημείο εξόχως μυστηριώδες, που και αυτοί τελικά θα θανατωθούν από το θηρίο. Το μόνο που περιμένω και προσμένω, είναι η Δεύτερη έλευση του Κυρίου μου Ιησού Χριστού, όταν η παρουσία Του θα είναι όπως η αστραπή από Ανατολάς εώς Δυσμάς. Κάνεναν χαμένο βασιλιά που θα τον φωτίσει ένας αόρατος προβολέας με σημάδια στα χέρια και τα πόδια. Παρά μόνο τη Δευτέρα Παρουσία, για την οποία θα δυσκολευτεί πολύ ο κάθε βασιλέας Ιωάννης να με πείσει ότι εκπληρώνει.


Εν Χριστώ Ιησού
m
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
Για να επισκεφτείτε το Αγιο Ορος πρέπει προηγουμένως να τηλεφωνήσετε τουλάχιστον ένα μήνα πριν στο Γραφείο στη Θεσσαλονίκη
Το Διαμονητήριο που θα σας εκδοθεί θα το παραλάβετε από το Γραφείο στην Ουρανούπολη το πρωί της ημέρας που θα μπείτε στο Αγιο Ορος και του οποίου η διάρκεια είναι 4 ημέρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 18:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα
θα καταλαβεις μολις του μιλησεις για πρωτη φορα,αυτο σου λεω μονο.συμφωνω και εγω με τον νικο και μαζι σου για τον στιτς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 19:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
menas, συγνώμη για την απλοϊκότητα της ερώτησης, αλλά τι γίνεται αν αδυνατώντας να ξεχωρίσουμε ποιος εκπροσωπεί τον Θεό και ποιος όχι, τους αφήσουμε όλους να μάχονται για τα εγκόσμια, και την κάνουμε για καμιά Πίνδο?

Διαδίδοντας το Λόγο και τη γνώμη μας όπου βρίσκουμε πρόσφορο έδαφος, όπως πρότεινες κάποτε.

Τώρα τι πρόσφορο έδαφος θα βρούμε στην ερημιά και στα χιόνια (για να γλυτώσουμε το χάραγμα) είναι άλλη ιστορία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STITS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


273 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 20:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STITS
http://homepages.pathfinder.gr/stits3/SOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy