ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ (Νο 3)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 10:58:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

menas, αν θυμάμαι καλά αυτοχαρακτηρίζεσαι αδογμάτιστος και αιρετικός. Σε τι ακριβώς σε χαλάει η Ορθοδοξία?

Θα σου πω φίλε μου όσο καλύτερα μπορώ.

Κατ' αρχάς δεν είναι και τόσο ακριβής η τοποθέτηση του "με χαλάει". Γενήθηκα Ορθόδοξος, μεγάλωσα Ορθόδοξος, πήγα κατηχητικό, έκανα παπαδάκι, και γενικά ήμουν ένας αρκετά ενεργός Ορθόδοξος. Έχω απεριόριστη αγάπη για το δόγμα των προγόνων μου, απεριόριστο σεβασμό στο έργο των πραγματικών Ορθοδόξων, απεριόριστη εκτίμηση στους κεκοιμημένους αγίους που μεγαλούργησαν και μαρτύρησαν μέσα και για την Ορθοδοξία.

Τί με χαλάει λοιπόν? Πρώτα από όλα με χαλάει η διδαχή των Νικολαιτών που κυριαρχεί στην Ορθόδοξη εκκλησία. Μπορεί το όνομα να σου κάνει κλικ από κάποιο εδάφιο της Αποκάλυψης, και δεν ξέρω αν ποτέ κατάφερες να διακρίνεις τί είναι αυτή η διδαχή που τόσο πολύ αντιπαθεί και ο ίδιος ο Κύριος. Πολλοί προσπάθησαν να συνδυάσουν αυτή τη διδαχή με σεξουαλικές παρεκτροπές και διάφορες άλλες παραβάσεις. Όμως το ζουμί της συγκεκριμένης διδαχής είναι εντελώς διαφορετικό και πηγάζει από την ετυμολογία της λέξεως: Νικώ τον λαό.
Η διδαχή των Νικολαιτών είναι μια ευρύτερη κατάσταση συνδεδεμένη με τις θρησκείες. Η διδαχή των Νικολαιτών διαχωρίζει τους πιστούς μιας εκκλησίας σε κάστες. Τους διαχωρίζει σε φωτισμένους ταγούς και άβουλους ακολούθους. Το πρώτο λοιπόν που με χαλάει, όχι μόνο στην Ορθοδοξία αλλά και σε σχεδόν όλα τα δόγματα, είναι η ελιτίστικη θέση του ιερατείου, το οποίο υποτίθεται ότι κατέχει όλη την αλήθεια, το αποκλειστικό δικαίωμα να επικοινωνεί με το Θεό, και στο οποίο το τυφλό πόπολο οφείλει υποταγή και τυφλή υπακοή. Αυτό βέβαια αντιβαίνει πλήρως στο σύνολο της διδασκαλίας του Κυρίου, ο οποίος σαν σημαντικότατο θεμέλιο έθεσε την ισότητα στα μάτια Του όλων των πιστών, την ελεύθερη πρόσβαση στο Άγιο Πνεύμα, και την ελεύθερη πρόσβαση στον Πατέρα Θεό χωρίς την ανάγκη μεσαζόντων. Συνολικά, θεωρώ εγκληματική τη νοοτροπία που υποστηρίζει ότι ένας φτωχός και αμόρφωτος πιστός, ή γενικότερα ένας 'κοσμικός' άνθρωπος, δεν εχει τη δυνατότητα να προσεγγίσει απ ευθείας το Θεό και Πατέρα του, παρά μόνο αν χρησιμοποιήσει κάποιον επίσημο μεσάζοντα. Αυτό από μόνο του μειώνει τη σταυρική θυσία του Ιησού, ο οποίος άνοιξε μια και καλή το δρόμο προς τον Πατέρα.

Γενικότερα το θέμα των μεσαζόντων λοιπόν, που από τη φύση του δημιουργεί κλιμάκια ανάμεσα στους πιστούς, στο σώμα της εκκλησίας Του, είναι κάτι που όχι μόνο με χαλάει, αλλά εμποδίζει τους ανθρώπους να αποκτήσουν μια προσωπική σχέση με το Θεό.

Ένα ακόμα σημαντικό θέμα που με ξενίζει στην Ορθοδοξία, είναι η εμμονή στα τελετουργικά. Η εμμονή στο γράμμα του νόμου και η παραγκώνιση του πνεύματος του νόμου. Η Ορθοδοξία είναι γεμάτη τελετουργικά, (ίσως μόνο η αδελφή της Καθολική εκκλησία να την ξεπερνάει σε αυτό), και από τη διδασκαλία του ευαγγελίου γίνεται ξεκάθαρο ότι το τελετουργικά δημιουργούν προσκόματα στη σχέση του ανθρώπου με το Θεό, γιατί χάνεται το πνεύμα και τονίζεται το γράμμα. Ο Θεός ξεκάθαρα έδειξε το πως η εποχή του γράμματος πέρασε ανεπιστρεπτή, ανέδειξε τη ματαιότητα των τελετουργικών, τα αχρήστευσε, και οδήγησε τον άνθρωπο σε μια απόλυτα ουσιαστική σχέση μαζί Του. Από την άλλη, η Ορθοδοξία κρίνει τους ανθρώπους με βάση το πόσο ευλαβικά τηρεί τελετουργίες, και την δικαία κρίση την αφήνει σε δεύτερη μοίρα.

Τέλος σημαντικότατο πρόβλημα που έχω συναντήσει είναι το γενικότερο θέμα της ιεράς παραδόσεως. Πρόσεξε, σε καμία περίπτωση δεν αναιρώ ότι μας παραδόθηκαν πράγματα αρχίζοντας από τους Αποστόλους, τα οποία είναι όντως ιερά παράδοση και οδηγός για το βίο μας. Το πρόβλημά μου είναι ότι και η Ορθοδοξία, πέφτοντας κατά το παρελθόν αλλά και σήμερα στην παγίδα της κοσμικότητας, ακόμα και της πολιτικής, αυθαίρετα και κατά βούληση επέκτεινε αυτόν τον όρο ώστε να περιλαμβάνει ένα συνοθύλευμα παραδόσεων οι οποίες αρκετές φορές έρχονται σε σύγκρουση ακόμα και με τις διδασκαλίες του Ιησού. Το μεγάλο λοιπόν πρόβλημα προκύπτει όταν αυτές οι απροσδιόριστες παραδόσεις, τοποθετούνται πάνω από τις διδασκαλίες του Ευαγγελίου, και υπάρχει η απαίτηση για την τήρησή τους με απειλή διαγραφής.

Συνολικά λοιπόν σου ξαναλέω. Αγαπάω της Ορθοδοξία, αλλά πιο πολύ αγαπάω το Θεό. Αγαπάω την Ορθοδοξία, αλλά η σχέση μου με το Θεό είναι προσωπική και άμεση και δεν χρειάζομαι ενδιαμέσους. Αγαπάω την Ορθοδοξία, αγαπάω τους Ορθοδόξους, αλλά δεν θα την αφήσω να με τραβήξει όπως ο Ιουδαισμός τράβηξε τον Ισραήλ μακρυά από το Θεό, ώστε να με κρατήσει κοντά στο ιερατείο. Αγαπάω την Ορθοδοξία, αλλά είναι μοιραίο το ιερατείο της να εργάζεται για την δόξα την δική του και όχι για την δόξα του Θεού. Αγαπάω και σέβομαι την Ορθοδοξία, αλλά δεν μπορώ να είμαι συμμέτοχος στον κατήφορο που τώρα πια κυλιέται.


quote:

Αν όλοι εδώ μέσα φάμε τη φόλα του Λέοντα και προσκυνήσουμε τον Βασιλέα Ιωάννη που στην πραγματικότητα είναι ο τελικός αντίχριστος, και φτάσει η ώρα να πεθάνουμε κι ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τι προσκυνήσαμε, όλοι από το ποτήρι της οργής, όλοι στην κόλαση?

Δεν μπορεί να είναι θανάσιμο αμάρτημο και αιώνια τιμωρήσιμο, όταν κάποιος πλανιέται.


Δυστυχώς φίλε μου, έχουμε ακόμα ένα παράδειγμα του πως η ανθρώπινη συλλογιστική δεν συνάδει με τη διδασκαλία και τις εντολές του Θεού. Η Αγία Γραφή είναι ξεκάθαρη:

Rev 14:9 Καὶ ἄλλος ἄγγελος τρίτος ἠκολούθησεν αὐτοῖς λέγων ἐν φωνῇ μεγάλῃ· εἴ τις προσκυνεῖ τὸ θηρίον καὶ τὴν εἰκόνα αὐτοῦ, καὶ λαμβάνει χάραγμα ἐπὶ τοῦ μετώπου αὐτοῦ ἢ ἐπὶ τὴν χεῖρα αὐτοῦ,
Rev 14:10 καὶ αὐτὸς πίεται ἐκ τοῦ οἴνου τοῦ θυμοῦ τοῦ Θεοῦ τοῦ κεκερασμένου ἀκράτου ἐν τῷ ποτηρίῳ τῆς ὀργῆς αὐτοῦ, καὶ βασανισθήσεται ἐν πυρὶ καὶ θείῳ ἐνώπιον τῶν ἁγίων ἀγγέλων καὶ ἐνώπιον τοῦ ἀρνίου.

Αυτό που μπορώ να σου πω, και που πιστεύω ακράδαντα, είναι ότι ο Κύριος δεν θα αφήσει κανέναν να φτάσει στο σημείο χωρίς επιστροφή χωρίς να έχει εξαντλήσει κάθε περιθώριο ανοίγματος ματιών. Είναι δεδομένο ότι κάθε ένας θα έχει πολύ περισσότερες ευκαιρίες από ότι θα μπορούσε να φανταστεί. Είναι ξεκάθαρο ότι οι άνθρωποι που αναφέρεις δεν θα έχουν καμία δικαιολογία για τις πράξεις τους. Η αλήθεια θα τους έχει αποκαλυφθεί ξεκάθαρα και ΚΑΤ ΕΠΙΛΟΓΗ τους θα έχουν προχωρήσει.

Το ζουμί όμως είναι ότι κάθε άνθρωπος που θα φτάσει σε αυτό το σταυροδρόμι θα έχει μπροστά του μια πολύ ξεκάθαρη αλλά συνάμα εξόχως δύσκολη επιλογή. Να πάει με το ποτάμι, ή να κολυμπήσει ΜΟΝΟΣ του αντίθετα. Και να είσαι σίγουρος ότι κανένας δεν θα παέι με το ποτάμι εν αγνοία. Όλοι θα ξέρουν τί κάνουν, αλλά ελάχιστοι θα έχουν την πίστη και τα κότσια να πάνε αντίθετα. Το μεγαλύτερο όπλο της βασιλείας του Αντιχρίστου θα είναι η κοινωνική πίεση, η πίεση των αριθμών, των πολλών. Πάντα έτσι ήταν, και όποτε προέκυψε θέμα διαχωρισμού των πραγματικών πιστών, θα δεις ότι η πορεία ήταν πολύ σκληρή και τεθλιμένη. Γι αυτό ο Κύριος μας λέει ότι ακόμα και οι γονείς και τα αδέλφια μας θα μας πετροβολούν. Η μάχη θα είναι πολύ σκληρή, και το μόνο στήριγμα θα είναι ο ίδιος ο Θεός και όχι ανθρώπινα οικοδομήματα. Και να σε ρωτήσω ρε συ Liakofan. Εσύ με τα όσα έχεις διαβάσει για τα χρόνια του Αντιχρίστου, βλέπεις κανένα ολόκληρο δόγμα, κάποια θρησκεία, κάποιο τέλος πάντων μαζικό θρησκευτικό κίνημα να αντιστέκεται στη βασιλεία του? Το αντίθετο θα έλεγα. Εγώ βλέπω πως όλα αυτά, μέσα και η Ορθοδοξία σαν επίσημη θέση, μαζί του θα πάει. Εδώ έχουμε εκτεταμμένα φαινόμενα επαφών των κεφαλών της Ορθοδοξίας με κινήματα για την ενοποίηση των χριστιανικών και όχι μόνο δογμάτων. Έχουμε φαινόμενα συμπροσευχής και διαλόγου ακόμα και με σαμάνους και λάμα. Έχουμε φαινόμενα παραβίασης των εντολών του Θεού για την απολυτότητα της πίστης μας, που σιγά σιγά νερώνεται με το επιχείρημα "ας μην είμαστε απόλυτοι ή φανατισμένοι". Εσύ πιστεύεις πως ξαφνικά θα αντιταχθεί η Ορθοδοξία στο παγκόσμιο κίνημα της ενοποίησης των θρησκειών. Εγώ δεν το νομίζω. Μου θυμίζει ακριβώς την κατάσταση που βλέπουμε στο πολιτικό προσκήνιο. Όσο ο Καραμανλής και ο Παπανδρέου αντιτίθενται στις πιέσεις των μεγάλων, άλλο τόσο αντιτίθεται και η Ορθοδοξία. Καθόλου δηλαδή. Το μόνο που τους νοιάζει είναι η καλύτερη δυνατή θέση στο νέο σχήμα, μην μείνουν στην απ έξω, και το δυνατότερο χαρτί τους είναι οι οπαδοί τους, οι πελάτες τους.


quote:

Καλοπροαίρετα θέλεις να μας προστατέψεις, αλλά μη ξεχνάς ότι και η Ορθοδοξία μία πλάνη είναι για σένα. Στο τέλος θα εγκαταλείψουμε και την Ορθοδοξία, αν ο στόχος είναι να μη πλανηθούμε. Θα ξε-αγιοποιήσουμε τους Αγίους, θα τους διαβάζουμε όπως διαβάζουμε το Νοστράδαμο.


Εδώ βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είναι αληθή. Ποτέ δεν ειπα ότι η Ορθοδοξία είναι πλάνη έτσι γενικά και αόριστα, απαξιώνοντάς την. Ελπίζω να σου έκανα ξεκάθαρο παραπάνω το πως βλέπω το όλο θέμα. Αυτό που βλέπω είναι ότι και μέσα στην Ορθοδοξία έχουν εισέλθει ανά τους αιώνες στοιχεία τα οποία δεν είναι καθαρά (και άνθρωποι και διδαχές). Αυτά όλα ο Κύριος τα αποκάλεσε ΜΑΓΙΑ/ΖΥΜΗ. Μάλιστα τα αποκάλεσε ζύμη των Φαρισαίων, οι οποίοι δεν είναι τίποτα άλλο από τους πνευματικούς ταγούς, την ελίτ, το ιερατείο των θρησκειών. Αυτό που εγώ κάνω είναι να προσπαθώ όσο ο Κύριος μου επιτρέπει να διακρίνω τη μαγιά, και να φυλάγομαι από αυτήν. Και αν υπήρχε ένας τρόπος να γινόταν η Ορθόδοξη πίστη αντίστοιχη του ονόματός της, θα έπρεπε το ίδιο το ιερατείο να ξεριζώσει τη μαγιά από αυτά που διδάσκει. Δυστυχώς αυτά είναι αλληλοσυγκρουόμενα συμβάντα. Η μαγιά μπήκε για να ενισχύσει τη θέση του ιερατείου. Δεν μπορεί το ίδιο το ιερατείο να ξεριζώσει τα προνόμιά του. Θα ήταν σα να λέγαμε ότι μια κυβέρνησει θα καταργούσε τη βουλευτική ασυλία.

Μου λες ότι στο τέλος θα πρέπει να εγκαταλείψουμε την Ορθοδοξία. Μεγάλο ζήτημα, αλλά για μένα αυτός που πρέπει καθένας να μην εγκαταλείψει ποτέ είναι ο θεός και ο Ιησούς Χριστός. Είναι μεγάλη παγίδα να θεωρεί κανείς αυτά τα δύο αλληλένδετα. Αν χρειαστεί κάποια στιγμή να εγκαταλείψεις την Ορθοδοξία γιατί σε οδηγεί σε λάθος δρόμο, δεν σημαίνει ότι εγκαταλείπεις το Θεό. Το αντίθετο, ο Κύριος μας είπε πολλάκις ότι θα χρειαστεί να εγκαταλείψουμε πολλά πράγματα για να μπορέσουμε να Τον βρούμε. Και μην έχεις αμφιβολία ότι στο κοντινό μέλλον θα χρειαστεί να το πράξεις και αυτό.

Τώρα για αποαγιοποίηση των αγίων κλπ που λες, πάλι εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο. Δεν είμαι φίλε μου όπως έχω ξαναπεί ούτε ευαγγελικός ούτε πεντηκοστιανός ούτε τίποτα άλλο σχετικό. Δεν είναι η μαζική απαξίωση ο τρόπος που πορεύομαι. Η έρευνα και η κριτική σκέψη, το Άγιο Πνεύμα, η πίστη στο Θεό και η προσωπική σχέση μαζί Του είναι οι οδηγοί μου. Κατά συνέπεια, αυτό που πρεσβεύω είναι η διάκριση. Η διάκριση ανάμεσα στη μάζα των αγίων που έχουν οριστεί. Η διάκριση στη μάζα των παραδόσεων που έχουν κανονιστεί. Το ξεκαθάρισμα με προσοχή, συνέπεια και δέος του τί είναι λόγος Θεού και τί είναι ζύμη πλανερή. Συνετοί σα φίδια είπε ο Κύριος και άκακοι σαν περιστερές. Δϋο εντολές που δεν τηρούμε δυστυχώς. Μαζικά τους κατατάσουμε όλους αγίους και προφήτες επειδή μας βολεύουν οι προφητείες τους, ή επειδή ο δρόμος της διάκρισης είναι μακρύς, χρονοβόρος και δύσκολος. Μαζικά υποστηρίζουμε κυριαρχίες δια πυρός και σιδήρου και εξόντωση των απίστων. Μαζικά απορρίπτουμε, μαζικά αποδεχόμαστε. Αυτή όμως είναι σίγουρα η πορεία της ακρισίας. Δεν σε προβληματίζει καθόλου που πολλές τέτοιες διδαχλες αντιβαίνουν στο κήρυγμα του Ιησού? Θα έπρεπε, και πιστεύω ότι συμβαίνει. Αλλά το επόμενο βήμα, η πράξη επ αυτού, είναι πάντα δύσκολο.


quote:

Κι ένα ακόμα: πολλοί νεοταξίτες, μέσα στην αρρώστειά τους, μέσα στις διχασμένες προσωπικότητες που τους έχουν επιβληθεί με ψυχοφάρμακα, ύπνωση, πιστεύουν ότι κάνουν κάτι καλό και θεάρεστο! Τι γίνεται με αυτούς τους πλανεμένους?


Σου είπα, κανένας δεν θα πάει άπατος χωρίς να έχει ξεκάθαρο μερίδιο ευθύνης, και απόλυτο δικαίωμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Οι άνθρωποι που λες, κατά κανόνα έχουν με διάφορους τρόπους ανοίξει διόδους ώστε να βρίσκονται υπό σημαντική επιρροή από τον Σατανά. Η ευκαιρία θα τους δωθεί με πολλούς τρόπους, όπως οι ευκαιρίες δώθηκαν και στους Ιουδαίους κατά την πρώτη έλευση του Κυρίου. Έχεις καμία αμφιβολία ότι όλοι τότε είχαν όλα τα στοιχεία που χρειάζονταν για να επιλέξουν? Όλοι ήξεραν παραπάνω από αρκετά. Και όμως διάλεξαν τον δρόμο της απώλειας.

Συνολικά, το μεγαλύτερο πρόβλημα που εγώ εντοπίζω, και είναι χαρακτηριστικότατο 'σκάλωμα' της Νικολαίτικης διδαχής που επικρατεί στην Ορθοδοξία, είναι η συνειδητή απομάκρυνση της μεγάλης μάζας των πιστών από τη διδασκαλία του Κυρίου. Οι Ορθόδοξοι αδελφέ μου ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΑΝΕ. Δεν διαβάζουν. Δεν φταίνε αυτοί, μιας και όλο το θρησκευτικό οικοδόμημα τους οδηγεί εκεί. Το ίδιο οικοδόμημα που μερικούς αιώνες πριν θα σε έκαιγε στην πυρά αν είχες μια Αγία Γραφή σπίτι σου. Ο στόχος είναι η διατήρηση των πιστών σε καθεστώς τύφλωσης. Ο στόχος είναι η διατήρηση των πιστών σε τυφλούς ακολούθους, σε πλήρη άγνοια, που λειτουργούν σαν εντολοδόχοι των πνευματικών ηγετών τους. Η διατήρηση του δόγματος "αν δεν είσαι απόφοιτος θεολογικής σχολής, ιερέας ή μοναχός, θα πέσει φωτιά να σε κάψει έτσι και προσπαθήσεις να αναγνώσεις και να καταλάβεις από μόνος σου τη διδασκαλία του Ιησού". Ο Ιησούς όμως δίδαξε το αντίθετο.

Εκτός θέματος για πολλούς? Ίσως. Για κάποιους άλλους όμως, ίσως και απόλυτα εντός.

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
MENAS,σταμάτησε ο Στιτς και άρχισες εσύ τώρα; Αν θες να συζητήσεις τις διαφορές με κάποιους άλλους να πας αλλού,όχι εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bellsak
Μέλος 1ης Βαθμίδας


68 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bellsak
22 ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:26:43  Εμφάνιση Προφίλ
Και τί να διαβάσεις φίλε menas, αφού τα ευαγγέλια είναι "ψαλιδισμένα" -λογοκριμένα και ότι δεν συμφωνεί με το δόγμα είναι μή κανονικό κείμενο και κατακριτέο. Είναι δυνατόν να μην συμπεριλαμβάνεται ας πούμε στην θρησκεία το κατα Πέτρου Ευαγγέλιο? Ο καθένας θα έπρεπε να διαβάζει και να κρίνει μόνος του. Και να χαρακτηριστεί αιρετικός δηλαδή τί έγινε? Αυτά είναι βλακείες, με αυτή την σκοπιά οι πρώτοι χριστιανοί έπρεπε κατά 50% τουλάχιστον να είναι αιρετικοί, γιατί είχαν μόνο την κληρονομιά των αποστόλων να τους καθοδηγεί και φυσικά θα έπεφταν, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, σε πλάνες .
Ο δρόμος προσέγγισης του Θεού δεν είναι τελείως προκάτ, ο κάθε άνθρωπος προσεγγίζει διαφορετικά τον Θεό αναλόγως με την προσωπικότητά του. Αυτή η έρευνα για το "τί υπάρχει εκεί έξω" είναι εξάλλου η πεμπτουσία της ύπαρξης του ανθρώπου.

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕλαΝτε
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕλαΝτε
Βρε παιδιά, ανήσυχούμε και στο τέλο όταν γίνουν αυτά και είμαστε πρώτα ο ΘΕΟΣ καλά θα τρομάξουμε όταν τα ζήσουμε και τα βλέπουμε.
Πάντωσ η τα βουνά τησ Πίνδου και συγκεκριμένα την Σιάτιστα που είπε ένασ γέροντασ΄εγώ είμαι 25 λεπτά δρόμο από την Σιάτιστα, είναι σε μεγάλο υψόμετρο.
Για την Ρωσία που θα επέμβει στην Τουρκία νομίζω πωσ θα επέμβει γιατί θα φτιαχτεί αμερικανική βάση στην Βουλγαρία και έτσιη Ρωσία με την πρόφαση αυτή θα καταστρέψει και τισ αμερικανικέσ βάσεισ που υπάρχουν στην Τουρκία και θα γίνει ο γνωστόσ τζερτζελέσ.
Το καλό είναι ότι τη δύσκολη στιγμή σου πουν να προσκυνήσεισ το θηρίο αισιοδοξώ διότι λέει στην αποκάλυψη ο Κύριοσ ότι δεν πρέπει να ετοιμάσουμε τα λόγια που θα πούμε διότι θα δώσει ο ΘΕΟΣ και θα μιλήσει το Άγιο Πνεύμα μέσα από τον καθένα που θα βρίσκεται σε αυτήν την θέση. Ξέρετε μερικέσ φορέσ αν το σκεφτεί κανείσ δεν μπορείσ να ξέρεισ εκείνη την στιγμή αν νειώθεισ δυνατόσ, για αυτό να είμαστε κοντά στον ΘΕΟ να μασ δίνει δύναμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Επειδή αν τα ξαναπώ θα με πάρουν με τις πέτρες,θα ήταν καλύτερα να ετοιμάζεσαι για τα χειρότερα! Αν θες να δεις από που βγαίνει το 21 Νοεμβρίου δες την προηγούμενη σελίδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 11:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε 22,

την ίδια απορία είχα και εγώ με τα 102,5 χρόνια. Διότι από την μία μας λείπουν τα χρόνια βασιλείας κάποιων βασιλιάδων ώστε να κάνουμε το άθροισμα, από την άλλη εμφανίζονται στην παράθεση του Στιτς 30χρόνια βασιλείας του γιου του Βασ.Ιωάννη, κάτι που - εγώ τουλάχιστον- δεν το είδα να εμφανίζεται στην προφητεία του Αγίου Ανδρέα του δια Χριστόν Σαλού.

Συγκεκριμένα ξαναβάζω την πρόταση της προφητείας που μιλάει για την παρέλευση της βασιλείας του Βασ. Ιωάννη, και μας μιλάει για τον Αράν αμέσως μετά:
"Παρελθόντος ουν του σκήπτρου τούτου, τότε γενήσεται αρχή ωδίνων. Τότε εγερθήσεται ο υιός της απωλείας ονόματι Αράν χιλίαρχος ..."

Εκτός βέβαια κι αν ο Στιτς έχει και κάποια άλλη πηγή άγνωστη σε μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 12:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μenas να σε ρωτήσω, οκ η Αγία Γραφή δε λέει πουθενά για τον Ιωάννη. Οι προφητείες όμως αγίων ανδρών για τον Ιωάννη; Θέλω τη γνώμη σου σε αυτό; Τις αποδέχεσαι;


Όπως ανέφερα ακριβώς πιο πάνω, η έρευνα και η διάκριση έχουν σημαντική θέση στο περπάτημά μου. Βασικός κανόνας αυτού strati είναι η κατά περίπτωση και σε βάθος εξέταση των πραγμάτων. Και ακόμα βασικότερος κανόνας είναι το ξεσκαρτάρισμα. Όταν δηλαδή κάτι δεν αποδεικνύεται 110% ότι είναι θεόπνευστο, η σύνεση του φιδιού λέει ότι αυτό απορρίπτεται. Δεν υπάρχει στο λόγο του Θεού αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Αν κάτι δεν είναι παρά πάνω από σίγουρο σταλμένο από Αυτόν, πρέπει να απορριφθεί.

Με αυτή τη μικρή εισαγωγή περνάω στο ερώτημά σου. ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ που αναφέρεις είναι το πρώτο βήμα. Ένας ένας, και όχι γενικότητες που μόνο διάκριση δεν ευνοούν. Έχω ξαναζητήσει μια λίστα και δεν πήρα τίποτα. Αυτό που μέχρι τώρα έχω δει είναι ότι αυτοί οι άγιοι, είναι με σειρά προτεραιότητας ο Λέων ο Σοφός, ο Αγαθάγγελος, ο Σαλλός, και αν θυμάμαι καλά άλλος ένας.

Θέλεις να προχωρήσουμε βήμα βήμα τη διαδικασία της διάκρισης? Μαζί σου. Κάνε μου μια λίστα με τους αγίους που αναφέρεις, βάλε τα αντίστοιχα προφητικά εδάφια, και έλα να τους εξετάσουμε. Αλλά όπως είπα η διαδικασία είναι επίπονη και χρονοβόρα πολλές φορές. Τι έννοώ.

Ας υποθέσουμε ότι ξεπερνάμε τις εύκολες περιπτώσεις του λέοντος και του αγαθάγγελου, που όχι μόνο άγιοι δεν είναι, αλλά και αμφιβόλου προελεύσεως. Περνάμε σε ανακυρηγμένους αγίους. Ο Σαλλός πχ. Τα ερωτήματα που θα προκύψουν είναι απλά. Ποια τα τεκμήρια της γνησιότητας των προφητειών του? Πως είμαστε 100% βέβαιοι ότι όντως αυτά που έφτασαν σε εμάς είναι πράγματι αυτά που προφήτευσε. Σε τί χειρόγραφα στηριζόμαστε και ποιος τα έγραψε? Πόσα τέτοια χειρόγραφα υπάρχουν και πόσο όμοια είναι μεταξύ τους?

Υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να εξετάσουμε πριν δεχτούμε κάποια προφητεία σα θεόπνευστη. Το επιχείρημα ότι "αλλιώς δεν θα τη συντηρούσε ο Κύριος" είναι ασύνετο.

Ξεκίνα λοιπόν. Φέρε μου μία μία τις περιπτώσεις να τις ξεσκονίσουμε. Και αν μπορεί κάποιος ας φέρει μια λογική εξήγηση όχι μόνο γιατί δεν εμφανίζονται όλα αυτά τα μεγαλειώδη στη Γραφή, αλλά δεν αναφέρονται καν από τους σύγχρονους Πατρό Κοσμά και Παίσιο. Επιχείρημα όμως λογικό, και όχι του στυλ δεν τους παραχωρήθηκε να γνωρίζουν. Παραχωρήθηκε να γνωρίζει ο Λέων 1500 χρόνια πριν, και δεν γνώρισε ο Παίσιος, 50 χρόνια πριν την πραγματοποίηση.

Το μεγάλο πρόβλημα όμως strati σε αυτή τη συζήτηση είναι ότι δεν ακολουθείται σε καμία περίπτωση ο δεύτερος βασικός κανόνας της διάκρισης. Η απόρριψη. Ακόμα δηλαδή και να όλα τα στοιχέια της έρευνας συνηγορούν στο ότι κάποιες προφητείες λόγω τουλάχιστον αμφιβολιών δεν είναι αποδεδειγμένα θεόπνευστες, ΔΕΝ ξεσκαρτάρονται. Συνεχίζει ο καθένας και τις χρησιμοποιεί κατά βούληση. Έτσι δεν παμε πουθενά. Το μόνο που καταλήγουμε είναι σε ένα συνοθύλευμα προσωπικών απόψεων, όπου ο καθένας συνεχίζει και λέει το μακρύ και το κόντό του.

Να σου πω ένα παράδειγμα. Ο Λέων ο Σοφός κατά κοινή ομολογία πια, είναι ένας προφήτης αμφιβόλου προελέύσεως. Δεν λέω ότι είναι αποδεδειγμένα πλάνος, αλλά η εγκυρότητά του ΔΕΝ είναι 100% αποδεδειγμένη. Μέχρι και άπιστοι μπορούν να το διακρίνουν. Ποιό το αποτέλεσμα? Είδες εσύ κανέναν να αναθεωρεί το σενάριό του, και να το προσαρμόζει ΧΩΡΙΣ να κάνει χρήση του Λέοντα? Δεν νομίζω. Που σημαίνει τί? Ότι πραγματική επιθυμία για διάκριση δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο επιθυμία να νικήσουμε στο παιχνίδι του ποιος έχει το καλύτερο σενάριο. Και κανείς δε σκέφτεται ότι αν το σενάριό του καταρρίπτεται τόσο απλά, με την αφαίρεση ενός προφήτη, τότε μάλλον κάτι πάει στραβά. Γιατί το πραγματικό σενάριο θα στηρίζεται από όλες τις μεριές, από όλους τους προφήτες, από τον ίδιο το Θεό, και δεν θα εξαρτάται από έναν λέοντα ή έναν αγαθάγγελο.

Μαζί σου εγώ. Έλα να διακρίνουμε έναν έναν τους προφήτες του βασιλέα. Να δούμε κατά πόσο είναι προφήτες, και κατά πόσο μπορεί κάποιοι ακόμα και άγιοι άνθρωποι να επηρεάζονται ακόμα και από τις παραδόσεις και τους θρύλους του λαού τους. Από την επιθυμία τους να έρθει ο βασιλέας, η οποία μπορεί και να θολώσει την κρίση τους και τη διάκρισή τους.

Νομίζω ότι γνωρίζεις το πόσο εύκολο είναι να διαιωνιστεί ένα σφάλμα, από τον έναν στον άλλον. Όπως εμείς τώρα μπορεί εύκολα να διαιωνίζουμε τέτοια σφάλματα, δεχόμενοι παραδόσεις που δεν ξεσκαρταρίστηκαν νωρίτερα. Το ίδιο συμβαίνει ακόμα και στην επιστήμη. Μπορεί μια λανθασμένη θεωρία του παρελθόντος να διαιωνίζεται γιατί κανείς δεν έκατσε πραγματικά να την καταρρίψει και θεωρείται σαν θέσφατο από όλους.

Προχώρα να δούμε τη λίστα των "αγίων ανδρών" διεξοδικά. Και να δούμε και τη λίστα των αγίων ανδρών που ΔΕΝ προφήτεψαν όχι μόνο για το βασιλέα, αλλά για ολόκληρη τη συγκλονιστική περίοδο της βασιλείας του, της παγκόσμιας κυριαρχίας του, των νικών και των σφαγών του.

Σημειώνω κλείνοντας σε σχέση με αυτό που ανέφερα, (πως δεν προχωράμε παραπέρα από ατομικές εκθέσεις θεωριών), τις τεράστιες αντιφάσεις που εμφανίζονται συνεχώς και οι οποίες όχι μόνο δεν ξεκαθαρίζονται, αλλά περνάνε και στο ντούκου. Ο ένας λέει ότι ο Ιωάννης θα έρθει πριν τον Αντίχριστο, μαζί με τον Ψευδοπροφήτη, και θα νικήσει τον Ψευδοπροφήτη. Ο άλλος λέει ότι θα έρθει μαζί με τον Αντίχριστο, και θα νικήσει τον Αντίχριστο. Άλλος λέει ότι μετά τον Ιωάννη μεσολαβούν 35 χρόνια για τον Αντίχριστο. Ο άλλος λέει ότι μεσολαβούν 102 χρόνια. Άλλος λέει ότι έρχονται ταυτόχρονα. Άλλος λέει ότι ο Ιωάννης είναι αναστημένος ο Βαπτιστής. ΄Αλλος λέει ότι θα είναι κάποιος νέος. Άλλος λέει ότι είναι Γιαννάκης Ιωάννου. Άλλος λέει ότι θα έρθει μετά τον τρίτο ΠΠ. Άλλος κατά τη διάρκεια. Και ΟΛΟΙ διαβάζουν υποτίθεται τις ίδιες προφητείες.

Και εγώ αναρωτιέμαι. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Τόσο ασήμαντα είναι αυτά τα θέματα που τους φερόμαστε με τόση ελαφρότητα? Γίνεται να είναι όλα αυτά αλήθεια ταυτόχρονα? Σε καμία περίπτωση. Κάποιος λοιπόν, ή κάποιοι λένε λανθασμένες ερμηνείες. Δεν πρέπει μια μια αυτές οι ζύμες να ξεριζώνονται. Ως ποτε θα μπορούν να παίζουν όλα στο τραπέζι?

Δεν θέλουμε strati να βγάλουμε άκρη. Δεν θέλουμε να λειτουργήσουμε σα σώμα με κοινό στόχο και κοινή πορεία τη δόξα του Θεού. Θέλουμε να τρέχουμε ατομικές κούρσες ανταγωνισμού, με σκοπό τη νίκη για τον εαυτό μας. Αν θέλαμε πραγματικά να προχωρήσουμε, κάθε τέτοιο θέμα που ανέκυπτε θα έπρεπε να εξετάζεται διεξοδικά μέχρι τελικής πτώσεως. Να κάνουμε ότι μπορούμε για να πετάμε λίγο λίγο ζύμη. Γιατί από τα λίγα παραδείγματα που ανέφερα, φαίνεται ότι δεν μπορεί όλα να είναι θεόσταλτα. Μόνο ΜΙΑ είναι η αλήθεια. Όλα τα άλλα είναι ζύμη.


quote:

Και προς τους 2, τιμά πολύ τον Χριστιανό να βγάζει ό ένας τον άλλο άσχετο, να νικιέται από τον εγωισμό του και να θέλει να πιστεύει ότι κατάλαβε και καλά τα των γραφών. Όπου κατοικεί ο εγωισμός, φεύγει το Πνεύμα το Άγιο...

Όσο και αν συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση, δεν μπορω να δεχτώ τη συλλογιστική "προς χάριν της ομόνοιας δεχόμαστε κάθε διδαχή". Είναι εντολή και υποχρέωσή μας να εξετάζουμε, να διακρίνουμε και να επιπλήτουμε ακόμα αυτές τις διδαχές που αντιβαίνουν στη διδασκαλία Του. Καταλαβαίνω το τί λες, απόλυτα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις κι εσύ το ότι υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή ως προς το τί επιτρέπεται να μπαίνει στην τράπεζα του Κυρίου, και τη μάχη που πρέπει να δοθεί για να μην την μολύνουμε.

εν Χριστώ
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 12:22:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και τί να διαβάσεις φίλε menas, αφού τα ευαγγέλια είναι "ψαλιδισμένα" -λογοκριμένα και ότι δεν συμφωνεί με το δόγμα είναι μή κανονικό κείμενο και κατακριτέο. Είναι δυνατόν να μην συμπεριλαμβάνεται ας πούμε στην θρησκεία το κατα Πέτρου Ευαγγέλιο?

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου φίλε perosnospore. Αυτά που μας παραδόθηκαν ανάμεσα από τους αιώνες σαν ευαγγέλια, ούτε ψαλιδισμένα πιστέυω ότι είναι ούτε αλλοιωμένα. Και το υποστηρίζω όχι απλά σαν θέμα πίστης (που τελικά εκεί καταλήγει) αλλά έχω ερευνήσει το ανθρωπίνως δυνατό για να διαπιστώσω την εγκυρότητά τους.
Επιπλέον, κατά την ταπεινή μου άποψη, ισχύει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. Υπάρχουν πολλά, παρα πολλά σημεία που δεν συμφωνούν με το δόγμα. Γι αυτό και όλη η προσπάθεια αποκλεισμού των πιστών απο την ανάγνωσή τους. Τουλάχιστον στην Ανατολική εκκλησία που ζούμε εμείς, ο Κύριος φωτίζοντας άγιους ανθρώπους, δεν επέτρεψε την αλλοίωση της Αγίας Γραφής. Στο Δυτικό κόσμο θα φρίξεις αν δεις τί αλλαγμένες Γραφές διαβάζουν. Άλλο ευαγγέλιο στην κυριολεξία. Και η Καθολική εκκλησία άλλο ευαγγέλιο χρησιμοποιεί. Το λεγόμενο Αλεξανδρινό κείμενο, ή minority text, το οποίο είναι γνωστικό ευαγγέλιο και ουδεμία σχέση έχει με αυτό που μας παραδόθηκε.

Επίσης θα διαφωνήσω ότι δεν μας φτάνουν αυτά που παραλάβαμε, και μας χρειάζονται εξωκανονικά βιβλία για να βγάλουμε άκρη. Προσωπικά δεν μου χρειάζεται κανένα ευαγγέλιο του Πέτρου, του Θωμά, της Μαγδαληνής ή όποιου άλλου, για να έχω όλα όσα χρειάζονται από τη διδασκαλία του Ιησού/ Το αντίθετο μάλιστα, και αυτά που έχουμε είναι παραπάνω από όσα μπορούμε να αντέξουμε για μια ολόκληρη ζωή, και ακόμα και για δέκα ζωές.

quote:

Ο καθένας θα έπρεπε να διαβάζει και να κρίνει μόνος του. Και να χαρακτηριστεί αιρετικός δηλαδή τί έγινε? Αυτά είναι βλακείες, με αυτή την σκοπιά οι πρώτοι χριστιανοί έπρεπε κατά 50% τουλάχιστον να είναι αιρετικοί, γιατί είχαν μόνο την κληρονομιά των αποστόλων να τους καθοδηγεί και φυσικά θα έπεφταν, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, σε πλάνες .
Ο δρόμος προσέγγισης του Θεού δεν είναι τελείως προκάτ, ο κάθε άνθρωπος προσεγγίζει διαφορετικά τον Θεό αναλόγως με την προσωπικότητά του. Αυτή η έρευνα για το "τί υπάρχει εκεί έξω" είναι εξάλλου η πεμπτουσία της ύπαρξης του ανθρώπου.


Υπό προυποθέσεις θα συμφωνούσα μαζί σου. Η βασικότερη από αυτές είναι ότι ο Θεός είναι ένας, και η αλήθεια περί Αυτού μία. Η έρευνα για το τί υπάρχει εκεί έξω όντως είναι η πεμπτουσία της ύπαρξης, αρκεί να οδηγήσει στον Έναν και Αληθινό Θεό, και όχι στο Θεό που ο κάθε ένας θα φτιάξει από μόνος του. Γιατί αν η έρευνα δεν οδηγήσει στην αλήθεια, τότε παύει να είναι η πεμπτουσία της ύπαρξης, και γίνεται η πεμπτουσία της απώλειας και της ανυπαρξίας.

Περονόσπορε, μελέτα την Αγία Γραφή με πίστη. Μή στέκεσαι σε αυτά που δεν έχεις, ή αυτά που θα ήθελες να έχεις. Στάσου σε αυτά που έχεις και εκτίμησέ τα δεόντος. Θα με θυμηθείς όταν σου λέω ότι είναι παραπάνω και από όσα θα ονειρευόσουν.

φιλικά
m

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 12:26:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

MENAS,σταμάτησε ο Στιτς και άρχισες εσύ τώρα; Αν θες να συζητήσεις τις διαφορές με κάποιους άλλους να πας αλλού,όχι εδώ.

22, το να μην απαντάει κάποιος όταν τον ρωτάνε το θεωρώ τον ύψιστο εξευτελισμό του διαλόγου. Με τον Κυριακόπουλο σταμάτησα, και ας ήταν το θέμα άκρως σχετικό, γιατί όντως δεν ήταν διάλογος αλλά αντιλογία. Αλλά να διαμαρτύρεσαι εναντίον μου γιατί απαντάω σε αυτά που με ρωτάνε, δεν είναι ούτε το ίδιο, ούτε δίκαιο.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου να με διώξεις από εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 13:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
quote:

Πάντωσ η τα βουνά τησ Πίνδου και συγκεκριμένα την Σιάτιστα που είπε ένασ γέροντασ΄εγώ είμαι 25 λεπτά δρόμο από την Σιάτιστα, είναι σε μεγάλο υψόμετρο.

Είναι αλήθεια ότι στην Πίνδο υπάρχουν σπηλιές σε μεγάλο αριθμό? Γιατί τυχαίνει να έχω σπίτι στην Πίνδο (το εγκαταλελειμμένο σπίτι του παππού μου) και σπηλιές δεν υπάρχουν. Τουλάχιστον στην περιοχή αυτή.

menas: Αν η ζωή στα βουνά είναι φυγομαχία, τότε γιατί ο Κοσμάς ο Αιτωλός έλεγε "ευλογημένα βουνά, πόσες ψυχές θα σωθούν εδώ στους έσχατους χρόνους"?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 13:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
Aetos,κοίταξα το βιβλίο προφητειών που έχω και λέει ότι μετά το θάνατο του Ιωάννη και κατά το δωδέκατο έτος,θα αλληλομαχήσουν οι διάδοχοί του και τελικά θα απομείνει μόνο ένα χριστιανικό βασίλειο από τα τέσσερα,που θα είναι της Θεσσαλονίκης.Από το γένος αυτού του χριστιανού βασιλιά θα προκύψει η μιαρή γυναίκα που θα γίνει αιτία να καταποντιστεί η Πόλη.Λέει λοιπόν ότι θα έχουμε 36 χρόνια τον Ιωάννη, 30 χρόνια χριστιανικού βασιλείου Θεσσαλονίκης,2-3 μήνες ακόμη μέχρι να καταποντιστεί η Πόλη,και τέλος επτά χρόνια αντίχριστο.


Ο Ανδρέας Σαλός μας λέει ότι ο Ιωάννης θα επικρατήσει στην εξουσία 32 έτη αλλά θα βασιλεύσει 35!

Edited by - 22 on 27/10/2005 13:58:57

Edited by - 22 on 27/10/2005 14:00:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 14:19:00  Εμφάνιση Προφίλ
φίλε menas έγραψες
quote:
Επιπλέον, κατά την ταπεινή μου άποψη, ισχύει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες. Υπάρχουν πολλά, παρα πολλά σημεία που δεν συμφωνούν με το δόγμα. Γι αυτό και όλη η προσπάθεια αποκλεισμού των πιστών απο την ανάγνωσή τους. Τουλάχιστον στην Ανατολική εκκλησία που ζούμε εμείς, ο Κύριος φωτίζοντας άγιους ανθρώπους, δεν επέτρεψε την αλλοίωση της Αγίας Γραφής. Στο Δυτικό κόσμο θα φρίξεις αν δεις τί αλλαγμένες Γραφές διαβάζουν. Άλλο ευαγγέλιο στην κυριολεξία. Και η Καθολική εκκλησία άλλο ευαγγέλιο χρησιμοποιεί. Το λεγόμενο Αλεξανδρινό κείμενο, ή minority text, το οποίο είναι γνωστικό ευαγγέλιο και ουδεμία σχέση έχει με αυτό που μας παραδόθηκε.

Θα σου επισημάνω ότι κατά την μετάφραση και μόνο, χωρίς να προχωρήσουμε παραπέρα, αλλοιώνεται ένα κείμενο. Εδώ η παλαιά διαθήκη είναι μετάφραση από τα Εβραϊκά και σε μερικά σημεία δημιουργούνται "περίεργα" νοήματα. Αλλά κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με αυτό το σημείο.

επίσης έγραψες

quote:
Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου φίλε perosnospore. Αυτά που μας παραδόθηκαν ανάμεσα από τους αιώνες σαν ευαγγέλια, ούτε ψαλιδισμένα πιστέυω ότι είναι ούτε αλλοιωμένα. Και το υποστηρίζω όχι απλά σαν θέμα πίστης (που τελικά εκεί καταλήγει) αλλά έχω ερευνήσει το ανθρωπίνως δυνατό για να διαπιστώσω την εγκυρότητά τους.

Εδώ θα διαφωνήσουμε γιατί τα ευαγγέλια ΈΧΟΥΝ λογοκριθεί, ρώτα κάποιον που ξέρει και θα σου πεί τα σημεία, τα οποία μου διαφεύγουν πια δυστυχώς. (Βέβαια δέχομαι ότι χωρίς να τα αποδείξω αυτά που σου λέω, μπορείς να τα κρίνεις αβάσιμα και στηρίζονται στην καλή σου πίστη να τα δεχτείς, οπότε θα βρώ ένα link να μας καλύψει.)

Όσο για τα απόκρυφα ή εξωκανονικά όπως λέγονται αλλιώς, ναι έχεις δίκιο δεν είναι απαραίτητα, αλλά έχω την εντύπωση ότι (ορισμένα) αντιτιθόταν στην δημιουργία οργανωμένης θρησκείας και τα "θάψανε". (Τα υπόλοιπα βέβαια "θαφτήκαν" για λόγους δόγματος, σύγχυσης για την ταυτότητα του αρχικού συγγραφέα, έλλειψη πιστότητας κτλ).

Facts: Knowledge is power, Power corrupts.
Conclusion: Study hard, Be evil.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 14:51:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


menas: Αν η ζωή στα βουνά είναι φυγομαχία, τότε γιατί ο Κοσμάς ο Αιτωλός έλεγε "ευλογημένα βουνά, πόσες ψυχές θα σωθούν εδώ στους έσχατους χρόνους"?


Liakofan, μην αλλάζεις τα ερωτήματα. Πριν είπες να φύγουμε στα βουνά γιατί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν (αυτό ανέφερα σαν φυγομαχία), όχι να φύγουμε στα βουνά γιατί μας κυνηγάνε να μας σκοτώσουν ή δεν μπορούμε να τραφούμε και να πιούμε. Το δεύτερο θα γίνει αναγκαστικά πράξη, όπως λέει και η Αποκάλυψη (γυναίκα στην έρημο). Το πρώτο ΕΙΝΑΙ φυγομαχία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 14:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
quote:

Aetos,κοίταξα το βιβλίο προφητειών που έχω και λέει ότι μετά το θάνατο του Ιωάννη και κατά το δωδέκατο έτος,θα αλληλομαχήσουν οι διάδοχοί του και τελικά θα απομείνει μόνο ένα χριστιανικό βασίλειο από τα τέσσερα,που θα είναι της Θεσσαλονίκης.Από το γένος αυτού του χριστιανού βασιλιά θα προκύψει η μιαρή γυναίκα που θα γίνει αιτία να καταποντιστεί η Πόλη.Λέει λοιπόν ότι θα έχουμε 36 χρόνια τον Ιωάννη, 30 χρόνια χριστιανικού βασιλείου Θεσσαλονίκης,2-3 μήνες ακόμη μέχρι να καταποντιστεί η Πόλη,και τέλος επτά χρόνια αντίχριστο.


Ο Ανδρέας Σαλός μας λέει ότι ο Ιωάννης θα επικρατήσει στην εξουσία 32 έτη αλλά θα βασιλεύσει 35!

Edited by - 22 on 27/10/2005 13:58:57

Edited by - 22 on 27/10/2005 14:00:37


Δηλαδή, αυτό που λες είναι - αν κατάλαβα καλά - ότι ο Αράν, ο εξ Αραβίας και ο άλλος γιος βασιλεύουν παράλληλα κατά τα 12 αυτά έτη, αλλά σε διαφορετικά βασίλεια?

Προσοχή παιδιά, γιατί εγώ έχω καταλάβει άλλο πράγμα και θέλω την βοήθειά σας. Ο Άγιος Ανδρεάς μας λέει τα εξής για μετά τον Βασ.Ιωάννη:

Για τον Αράν:
"Παρελθόντος ουν του σκήπτρου τούτου, τότε γενήσεται αρχή ωδίνων. Τότε εγερθήσεται ο υιός της απωλείας ονόματι Αράν χιλίαρχος και βασιλεύσει εν τη πόλει ταύτη τρία έτη και μήνας εξ".

Άρα έρχεται μετά τον Ιωάννη ή εν πάσει περιπτώσει, μετά την γενιά του, και βασιλεύει 3,5 χρόνια.

Για τον Επόμενο:
"Μετά δε ταύτα εγερθήσεται βασιλεία ετέρα επί την πόλιν ταύτην, και ο βασιλεύς εκείνος βλοσυρός έσται και μέλας, αρνητής του Θεού και των αγίων, και αλλότριος της βασιλείας των ουρανών"

Προσοχή: Μας λέει ότι θα είναι βασιλιάς στην ίδια πόλη με τον Αράν, άρα θα είναι συνέχεια του Αράν.

Για τον Αιθιοπίας:
"Τελευτήσαντος δε και τούτου του σκήπτρου, τότε έρχεται ο από Αιθιοπίας από του πρώτου κέρατος,όν φασι δώδεκα έτη κρατήσειν της βασιλείας τους οίακας"

Άρα μετά το σκήπτρο του Βλοσυρού Βασιλιά, έρχεται ο Αιθιοπίας για 12 χρόνια.

Για τον Αραβίας:
"Ελεύσεται δε μετ' αυτόν ο εξ Αραβίας, ενιαυτόν ημερών"

Άρα ο Αραβίας έρχεται μετά από τον Αιθιοπίας, για 12 χρόνια επίσης. Ο Αραβίας είναι από τους Διαδόχους του Ιωάννη, ο μόνο φιλόΧριστος.

Για τους 3 νεότερους:
"Μετά ταύτα αναστήσονται εν τη πόλει ημών τρεις νεώτεροι, μωροί και αναιδείς, και εξωλέστατοι, και κρατήσουσιν επί το αυτό της βασιλείας εν ειρήνη ημέρας εκατόν πεντήκοντα".

Άρα έρχονται μετά τον Αραβίας (προφανώς οι κληρονόμοι του), και εκείνοι θα διασπάσουν το Βασίλειο σε 3 κομμάτια & θα βασιλέψουν 150 μέρες με ειρήνη και τις υπόλοιπες με πόλεμο. Τα βασίλεια θα είναι:
1) Θεσσαλονίκη
2) Μεσσοποταμία και Κυκλάδες
3) Καρία, Φρυγία, Ασία, Αρμενία, Γαλατία και Αραβία

Από τους πολέμους θα εκλείψουν οι άνδρες.


Για την Λίλιθ από τον Πόντο:
Τότε θα έρθει η Λίλιθ και θα κυβερνήσει στην Κωνσταντινούπολη:
"Τότε δια το μη είναι εν τω καιρώ εκείνω άνδρα αιδέσιμον, αλλά πάντας της απωλείας, αναστήσεται γύναιον πονηρόν και αισχρότατον από του Πόντου, και βασιλεύσει εν τη βασιλίδι των πόλεων.."

Ο Θεός καταστρέφει την Κωνσταντινούπολη, επαναφέρει την Βασιλεία των λαών στους Εβραίους:

"Μετά δε την παρέλευσιν της πόλεως ταύτης, τα της συντέλειας συνίσταται. Φασί δε τίνες ότι μετά τον αφανισμόν της πόλεως και το πλήρωμα της των εθνών βασιλείας, μέλλουσι τα σκήπτρα Ισραήλ εξανίστασθαι, προς το βασιλεύσαι τον υπόλοιπον καιρόν εις αναπλήρωσιν του εβδόμου αιώνος, φέροντες εις μαρτυρίαν το υπό του Ησαΐου ειρημένον"

Τότε έρχονται τα ρυπαρά έθνη (οι οποίοι μου φαίνονται ωσάν τους βρυκόλακες):
"Εν εκείνω γαρ τω καιρώ αποφράξει Κύριος ο Θεός τας πύλας τας εν Ινδαλία (εν. αλ. Ινδία), ας έκλεισεν Αλέξανδρος ο των Μακεδόνων βασιλεύς, και εξελεύσονται οι εβδομήκοντα δύο βασιλείς μετά του λαού αυτών, τα λεγόμενα ρυπαρά έθνη, τα βδελυρώτατα πάσης συγχασίας και δυσωδίας, και διασκορπισθήσονται εν ταις χώραις ταις υπ' ουρανόν, σάρκας ζώντων ανθρώπων εσθίοντες και το αίμα πίνοντες, κύνας και μυίας και βατράχους νεμόμενοι και πάσαν ρυπαρίαν"

Και τότε έρχεται Ο Αντίχριστος από την φυλή του Δαν:
"Τότε εγερθήσεται ο σατανάς, ο αντίχριστος φημί, εκ της φυλής του Δάν, ου μέντοι ιδία θελήσει γενόμενος άνθρωπος, αλλ' ευρεθήσεται ένεκεν αυτού σκεύος αισχρόν και ρυπαρόν, όπως πληρωθή εν αυτώ τα των προφητών. Και απολυθήσεται εκ των του άδου δεσμών, εν οις αυτόν ο Δεσπότης Χριστός εκείσε γενόμενος έδησε, και εισελεύσεται εις το σκεύος το αισχρότατον και βδελυτώτατον"

Προσέξτε που λέει ότι θα απελευθερωθεί από τον Άδη, που σύμφωνα ΚΑΙ με την Αποκάλυψη τον κλείνει ο Αρχάγγελος Μιχαήλ μαζί με τον Ψευδοπροφήτη, που ηττούνται στον Αρμαγεδών από τον Καθήμενο επί ίππου λευκού.

Τότε έρχεται ο Ιωάννης ο ευαγγελιστής, ο Ενώχ και ο Ηλίας για να διδάξουν, να σκοτωθούν και μετά από λίγο να γίνει η Δευτέρα Παρουσία:
"Και ανδρυνθέντος αυτού εν ηλικία τελεία, και βασιλεύσαντος, τότε άρξεται την πλάνην αυτού επισπείρειν, καθά φησί περί αυτού Ιωάννης ο θεολόγος. Τότε γαρ, φασί, εγείρει πόλεμον επί τας κοιλάδας (εν αλ. Κυκλάδας) των νήσων, νήσοι δε είσιν, ως Ησαΐας φησίν, αι εξ εθνών εκκλησίαι. Παραγένηται δε τότε Ενώχ ο προ του νόμου, και Ηλίας ο εν τω νόμω και Ιωάννης ο εν τη νέα χάριτι, κηρύξαι εν όλη τη οικουμένη τον καιρόν της συντελείας, και την του πλάνου επιδημίαν. Διελεύσονται δε εν σημείοις και τέρασι και προκηρύξουσι του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού την Δευτέραν έλευσιν. Όσοι τοιγαρούν θελήσουσι του αποκτείναι αυτούς ή άλλως πως αδικήσαι, πυρ εξελθόν καταφάγεται αυτούς (Αποκαλ. ια'5) πορεύσονται γαρ εν εξουσία μεγάλη και τον αντίχριστον ελέγξαντες αποκτανθήσονται υπ' αυτού εν τη πόλει Ιερουσαλήμ, και ρίψωσι τα σώματα αυτών άταφα εν μέσω της πόλεως, και επισυναχθέντες επιγελάσωσιν αυτών ως απροστατεύτων. (Αυτόθι 6,7,8,9,10)."


Βέβαια εγώ εδώ θέλω να βάλω 3 παραμέτρους - ΑΠΟΡΙΕΣ:

1) ο Άγιος Ανδρέας μας λέει ότι όταν καταστρέψει την Κωνσταντινούπολη θα επαναφέρει την Βασιλεία των λαών στου Εβραίους και θα μαζέψει όλους τους εβραίους στην Ιερουσαλήμ:
"Και έσται εν ταις εσχάταις ημέραις, φησίν, αρεί Κύριος ο Θεός σημείον εν τη συμπληρώσει των εθνών επί πάντα τα πρόβατα Ιούδα, τα διεσκορπισμένα εν τοις έθνεσι, και συνάξει τον απεωσμένον Ισραήλ εν τη αγία πόλει Ιερουσαλήμ"

Αυτό έχει συμβεί μερικώς...άρα τότε θα μαζευτούν εκεί όλοι οι εβραίοι στο έθνος.

2) Ο τελικός Αντίχριστος, θα επιβάλλει το χάραγμα?
Εδώ έχω λίγο μπερδευτεί, ομολογώ.
Διότι εάν ο Ενώχ και ο Ηλίας έρθουν στην εποχή του τελικού Αντιχρίστου, τότε τι μας λέει η Αποκάλυψη? Διότι προσέξτε..υπάρχει ένα loop στην όλη ιστορία του Ψευδοπροφήτη.

Προσοχή:
α) Ο Ψευδοπροφήτης (Αποκ) επιβάλλει το χάραγμα και πλανεί
β) ο Ενώχ και ο Ηλίας (Αποκ) έρχονται και διδάσκουν και πεθαίνουν.
γ) Κάνει πόλεμο με τον καθήμενο επί λευκού ίππου και φυλακίζεται στον Άδη (Αποκ)
δ) Αποφυλακίζεται μετά από μεγάλο διάστημα και έρχεται ο τελευταίος Αντίχριστος (Αποκ + Αγ.Ανδρέας).
ε) Έρχεται ο Ενώχ και ο Ηλίας (Αγ.Ανδρέας)
στ) Επιβάλλει το Χάραγμα (2η φορά????) (Αγ. Ανδρέας)
ε) Δευτέρα Παρουσία (Αποκ + Αγ.Ανδρέας)

Υπάρχει αντίθεση..έτσι δεν είναι?

3) Αν ο Βασ.Ιωάννης, είναι ο καθήμενος επί ίππου λευκού και επομένως η νίκη του επί του Ψευδοπροφήτη φυλακίζει τον Δράκοντα, τότε γιατί οι διάδοχοί του κάνουν Αντιχριστιανικό έργο? Και δεν μπορεί να πει κανείς μετά τον θάνατό του απελευθερώνεται ο Αντίχριστος, γιατί ο Αγ, Ανδρέας μας λέει ρητά ότι αυτό γίνεται στο τέλος. Άρα...τι συμβαίνει εδώ?

Αν πάλι ο Βασ. Ιωάννης, δεν είναι ο καθήμενος επί ίππου λευκού, τότε ποιος είναι?
Είναι πριν τον Βασ.Ιωάννη? Αν ναι...τότε έχει συμβεί στις μέρες μας, και επομένως θα πρέπει να τον ξέρουμε! Οπότε..τι συμβαίνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stratis79
Μέλος 2ης Βαθμίδας


430 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 15:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stratis79
Δυστυχώς menas δεν έχω την άνεση από δω να γράψω όλα όσα θέλω λόγω χρόνου.

Πάντως καλό είναι με το σημερινό μπάχαλο της χώρας να μην τα περιμένουμε όλα από έναν Ιωάννη. Αν είναι να ρθει θε να ρθει.

Σε αυτό που είπες ότι αυτός είναι ο αντίχριστος και δε θα το πάρουμε χαμπάρι διαφωνώ, τα σημάδια με το ναό του Σολομόντα και την εκεί στέψη του αντίχριστου, θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stits4
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 15:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stits4
ΑΔΕΛΦΕ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΤΕ 22,

ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩΘΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΣ:

« …………………….ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕ ΟΥΤΟΣ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΜΕΡΑΙΣ ΤΟΥ ΛΙΒΟΣ ΚΑΙ ΕΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ, ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΠΟΙΗΣΕΤΑΙ ΦΟΝΕΥΤΡΙΑ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ…………..».

ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΩΤΙΣΗ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ «ΛΙΨ» (ΓΕΝΙΚΗ «ΛΙΒΟΣ») ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΝ ΕΚΧΥΝΟΜΕΝΟΝ (ΡΕΟΝ) ΥΓΡΟΝ, ΡΥΑΞ, ΣΤΑΓΩΝ, ΣΠΟΝΔΗ.

ΑΡΑ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΘΑ ΕΠΙΤΕΘΟΥΝ.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΓΕΩΡΓΙΟ ΧΟΖΕΒΙΤΗ ΠΟΥ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1998 ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΧΤΙΣΟΥΝ ΝΑΟ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΠΤΑ ΕΤΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΩΣ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2005 ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΠΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΜΕΡΕΣ: ΣΑΒΒΑΤΟ – ΚΥΡΙΑΚΗ – ΔΕΥΤΕΡΑ.

ΑΡΑ Η ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Ή ΣΑΒΒΑΤΟ, 18 Ή 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2005.

ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓ. ΚΟΣΜΑ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΣΠΑΣΜΩΔΙΚΑ.

ΑΡΑ ΑΠΟ 15 Ή 16 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2005, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 102,5 ΚΑΙ ΤΟ 30 ΕΤΗ, ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΞΗΓΗΣΗ.

ΥΠΟΜΟΝΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 15:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph
quote:

quote:

Γιατί υπάρχουν προφητείες για "κακό" και ούτε μία για "καλό"?

Η αναλαμπή της Ορθοδοξίας για κακό σου μοιάζει;


Μετά από σφαγή εκατομμυρίων ανθρώπων, μετά από τόσο πόνο, ΝΑΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΠΑΙΔΙΑ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.
ΣΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΟΒΡΑΒΥΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ Ν.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΟΡΙΟΝ Ο Δ.ΜΑΝΙΑΡΑΣ ΕΙΠΕ . ΣΤΙΣ 8 ΜΑΙΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕ Η ΛΕΣΧΗ ΜΠΙΛΤΕΜΠΕΡΚ ΚΑΙ ΠΑΡΘΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΗ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΝ . ΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΣΦΑΛΗΣΘΗ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΚΤΛ
ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟ MENAS ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΙΟ ΚΑΙ ΣΚΟΤΕΝΟ ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ?ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ.ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΑΠΕΔΕΙΞΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΓΡΑΦΗ ΤΗ ΛΕΞΗ Κ Α Λ Ο Υ Μ Ε Ν Ο Σ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΕΥΟΜΕΝΟ ΕΚΛΕΚΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΔΙΩΓΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ.ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ Ο MENAS ΤΟ Π Ρ Ο Σ.Ο ΙΗΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΛΛΑ ΄΄ΣΤΟΝ ΘΕΟ΄΄ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ.ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ Δ Ι Α Κ Ρ Ι Σ Η ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΙΝΑΙ Η ΄΄ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ΄΄.ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ MENAS ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΔΙΟΤΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤ.ΚΑΝΟΝΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΑΝΤΡΙ ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΓΙΑΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ,ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ ΟΠΩΣ ΟΜΟΛΟΓΕΙ Ο ΙΕΡΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η Δ Ι Α Κ Ρ Ι Σ Ι Σ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ MENAS ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΑΓΙΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΤΟ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΣΑΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΙΝ 1100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3500 ΧΡΟΝΙΑ(ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ ΦΥΛΑΚΙΝ ΤΩ ΣΤΟΜΑΤΙ ΜΟΥ).ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΕΤΑΙ Ο MENAS ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ.ΑΛΗΘΕΙΑ MENAS ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΤΙΚΤΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΕΙ Ο ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ?ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΩΡΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
menas, σχετικά με φυγομαχία από αυτά που προφητεύονται:

Στο Γουάνταμο η Νέα Τάξη υποβάλλει αυτούς που της αντιστέκονται σε ψυχολογικά και σωματικά βασανιστήρια. Οι ανακαλύψεις της πειραματικής ψυχολογίας σε εφαρμογή, από 24ωρη υποβολή σε εκκωφαντικούς ήχους με ακουστικά, ψυχοφάρμακα, στέρηση αισθήσεων, στέρηση ύπνου, κλπ.

Όσοι γύρισαν στην Αγγλία, ΟΛΟΙ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΣ ΓΥΡΙΣΑΝ, τι στοιχεία να δώσουν στα δικαστήρια. Η πνευματική τους εξόντωση επιτεύχθη. Σε κάτι τέτοιο πως να αντισταθείς? Δεν είναι όπως με τους πρώτους Χριστιανούς που τους ρίχναν στα λιοντάρια, και τέλος. Εδώ μιλάμε για πνευματική εξόντωση, και μάλιστα ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ από τα μέσα της ψυχο-τεχνολογίας.

Και το Παίσιο άμα τον γέμιζαν ψυχοφάρμακα να δεις τι φώτιση που θα του έμενε.

Σε κάτι τέτοιο πως να αντισταθείς?

Τι να αντισταθείς, φεύγεις μια ώρα αρχύτερα. Κατά Πίνδο μεριά.

Οι κάτοικοι της Σιάτιστας, για παρόμοιο λόγο ίδρυσαν την πόλη, αφήνοντας στους εγκληματίες Τούρκους και Αλβανούς τις εύφορες περιοχές, για να ζήσουν σχετικά ελεύθεροι. Αντί να κάνουν επαναστάσεις και να πνίγονται στο αίμα κάθε τόσο, έζησαν σχετικά ελεύθεροι τα χρόνια του ζυγού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LiakoFan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LiakoFan
menas, αυτή την απορία την έχω κι εγώ:

Το αγόρι που γεννάει η γυναίκα και που θέλει να καταβροχθίσει ο Δράκοντας, τι είναι?

Αν δεν ήταν σημαντικό πρόσωπο, γιατί ήθελε να το καταβροχθίσει ο Δράκοντας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 16:58:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σε αυτό που είπες ότι αυτός είναι ο αντίχριστος και δε θα το πάρουμε χαμπάρι διαφωνώ, τα σημάδια με το ναό του Σολομόντα και την εκεί στέψη του αντίχριστου, θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε.

Φίλε μου strati, αδελφέ μου αν δεν σε ενοχλεί η προσφώνηση, γιατί κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια? Αν σε ρωτήσω σε πιο σημείο της ΚΔ γίνεται αναφορά στο νεόκτιστο ναό, ξέρω ότι θα μου απαντήσεις. Πόσοι άλλοι ξέρουν όμως?

Μην ξεχνάς ποτέ την παράμετρο μεγάλη πλάνη. Τα πράγματα θα είναι πολύ πιο πολύπλοκα από ότι φαίνονται τώρα. Θα φέρω ένα παράδειγμα. Πρόσφατα αναφέρθηκε ότι ο Ιωάννης θα πάει στην Ιερουσαλήμ να αντιμετωπίσει τον Αντίχριστο ή τον ψευδοπροφήτη σε μάχη. Φαντάσου να έχουν προηγηθεί θαυματουργά σημεία ανάδειξής του, να νικήσει στη μάχη στην Ιερουσαλήμ εναντίον τον απίστων του, και να στεφτεί στον ναό βασιλέας από την ιεραρχία των χριστιανικών εκκλησιών για την εξολόθρευση των Χριστοκτόνων Εβραίων? Εσύ μπορεί να ακούσεις τις κουδούνες. Είσαι σίγουρος και για τη μάζα των 'πιστών'?

Έχεις σκεφτεί ποτέ γιατί πολλά γεγονότα στη Γραφή παρουσιάζονται από τη μια σαν αναπάντεχα, σαν κλέφτης εν νυκτί, ενώ αλλού σαν αναμενόμενα γεγονότα τα οποία κάποιους δεν θα τους πιάσουν κοιμώμενους? Έχεις σκεφτεί ότι για κάποιους θα είναι ξεκάθαρα, ενώ για κάποιους άλλους, πολλούς άλλους, ολόκληρη την οικουμένη, εντελώς διαφορετικά?

Δεν είναι πολλοί μη κοιμώμενοι strati.

1Th 5:2 αὐτοὶ γὰρ ἀκριβῶς οἴδατε ὅτι ἡ ἡμέρα Κυρίου ὡς κλέπτης ἐν νυκτὶ οὕτως ἔρχεται.
1Th 5:3 ὅταν γὰρ λέγωσιν, εἰρήνη καὶ ἀσφάλεια, τότε αἰφνίδιος αὐτοῖς ἐφίσταται ὄλεθρος, ὥσπερ ἡ ὠδὶν τῇ ἐν γαστρὶ ἐχούσῃ, καὶ οὐ μὴ ἐκφύγωσιν.
1Th 5:4 ὑμεῖς δέ, ἀδελφοί, οὐκ ἐστὲ ἐν σκότει, ἵνα ἡ ἡμέρα ὑμᾶς ὡς κλέπτης καταλάβῃ·

Το ίδιο γεγονός, από διαφορετική σκοπιά. Σαν κλέπτης εν νυκτί ναι, αλλά κάποιοι θα κοιμούνται και κάποιοι όχι. Όσοι δεν κοιμούνται, πρέπει να δουν μέσα από την σκοπιά των κεκοιμημένων για να καταλάβουν το πως θα παιχτεί τί. Γιατί σύμφωνα με τους κοιμούμενος θα παιχτεί, και όχι σύμφωνα με τα μάτια των λίγων γρηγορούντων, που θα βρεθούν υπό οικουμενικό διωγμό σαν τρελοί, φανατικοί, απόλυτοι, ακραίοι φονταμενταλιστές, σκοταδιστές, αιρετικοί, τρομοκράτες, που εμποδίζουν το πέρασμα του πλανήτη στη Νέα Εποχή.

Ειδικά το τρομοκράτες μπορεί να είναι καλή εκκίνηση για να δεις το πως θα φτάσουμε σε νόμιμο αποκεφαλισμό των αγίων, κατά τις έσχατες μέρες, σύμφωνα με την Αποκάλυψη.

Είπες δεν έχεις χρόνο. Κρίμα. Αν βρεις κάποιο χρόνο, μπορείς να διαβάσεις αυτό που θα σου στείλω. Είναι μεγάλο, αλλά είναι ζουμερό. Μπορεί να το συζητήσουμε.

Strati, ένας κανένας είμαι κι εγώ. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι πιο φωτισμένος από κανέναν άλλον, ούτε ποτε είδα τον εαυτό μου σαν κάποιον ανώτερο από τον τελευταίο των αδελφών μου. Ο χειρότερος όλων ήμουν, και ο Κύριος με λύτρωσε, δοξασμένο το όνομά Του, και πάλι ακόμα ο χειρότερος όλων είμαι. Προσπαθώ όμως, με ειλικρίνια και πίστη να Τον πλησιάζω όσο μπορώ, και κανένας δεν μπορεί να με πείσει ότι πρέπει να ακολουθήσω κάποιο τυπικό, της μορφής πέντε χρόνια νηστεία, δέκα χρόνια αγαμία, τυφλή υποταγή σε κάποιον που θα μου ορίσουν οι νόμοι-κανόνες, για να μπορέσω να είμαι ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ για ΔΙΑΚΡΙΣΗ! Αλλοίμονο αν το βασικότερο όπλο όλων, το σημαντικότατο εφόδιο που ο Κύριος παρέχει στους πιστούς του, μπορεί να αποκτηθεί μόνο μετά από τελετουργικά και τυπολατρικά και είναι διαθέσιμο μόνο στους λίγους μυημένους. Είσαι εσύ σε τέτοιο στάδιο τελετουργικά? Εϊναι κανένας εδώ μέσα? Άρα ΚΑΝΕΙΣ μας δεν έχει διάκριση. Άχρηστο να συζητάμε, γιατί είμαστε τότε όλοι καταδικασμένοι στην ακρισία, άλογα ζώα, και περιμένουμε μόνο τους λίγους που διακρίνουν να μας καθοδηγήσουν. Άλλο ευαγγέλιο είναι τούτο. Το Άγιο Πνεύμα κατοικεί μέσα σε κάθε πιστό Του, και δεν είναι προνόμιο της ελίτ, όπως η διδαχή των Νικολαιτών υποστηρίζει, για να μπορεί να βουλώνει το στόμα του κάθε ενός που λέει αυτό που βλέπει.

m

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΠΟΚ.ΙΒ.΄΄ΚΑΙ ΕΝ ΓΑΣΤΡΙ ΕΧΟΥΣΑ ΕΚΡΑΖΕΝ ΩΔΙΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΕΝΗ ΤΕΚΕΙΝ΄΄ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΙΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΕΣ Η ΘΕΟΤΟΚΟΣ ΄΄ΑΝΩΔΥΝΟΣ ΕΤΕΚΕΝ ΧΡΙΣΤΟΝ΄΄ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.΄΄ΙΒ/5.ΚΑΙ ΕΤΕΚΕΝ ΥΙΟΝ ΑΡΡΕΝΑ,ΟΣ ΜΕΛΛΕΙ ΠΟΙΜΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ ΕΝ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ΄.ΚΑΙ ΗΡΠΑΣΘΗ ΤΟ ΤΕΚΝΟΝ ΑΥΤΗΣ Π Ρ Ο Σ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΚΑΙ Π Ρ Ο Σ ΤΟΝ ΘΡΟΝΟΝ ΑΥΤΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΛΛΕΙ (ΘΑ)ΠΟΙΜΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΘΝΗ,ΜΕ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ.ΚΑΙ ΑΡΠΑΧΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΡΟΣ(ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ)ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ(ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΡΙΟ.ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ ΣΤ/19.΄΄Ο ΜΕΝ ΟΥΝ ΚΥΡΙΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΑΛΗΣΑΙ ΑΥΤΟΙΣ ΑΝΕΛΗΦΘΗ(ΑΛΛΟ ΑΝΕΛΗΦΘΗ ΑΛΛΟ ΗΡΠΑΓΕΙ)Ε Ι Σ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ (ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ)ΚΑΙ Ε Κ Α Θ Ι Σ Ε Ν ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΘΕΣΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ.ΑΠΟΚ.ΙΘ/ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ(ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΠΠΟΥ)ΕΚΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΟΞΕΙΑ ΔΙΣΤΟΜΟΣ,ΙΝΑ ΕΝ ΑΥΤΗ ΠΑΤΑΣΣΗ ΤΑ ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΙΜΑΝΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ.ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΗΡΠΑΦΗ ΠΡΟΣΤΟΝ ΘΕΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΡΑΒΔΩ ΣΙΔΗΡΑ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΙΟ ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΕΙ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ(ΕΝΩ )ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Ο ΕΛΕΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΙΜΕΝΑΡΧΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ.ΑΜΗΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΛΕΓΟΜΕΝΗΣ΄΄ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΣ΄΄ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ.ΒΛΕΠΕΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΄΄ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ΄΄ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΑΚΟΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ.ΑΜ ΤΟΤΕ ΤΙ, ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ?
ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΡΕΕΙ ΛΟΓΟ ΚΥΡΙΟΥ ΙΗΣΟΥ.΄΄ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΘΑΙ ΑΛΛΗΛΟΙΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΤΑ΄΄ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΦΩΝΗ ΒΟΩΝΤΟΣ ΕΝ ΤΗ ΕΡΗΜΩ.ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΣΝΕΙ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ.ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΥΤΟΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΩΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΝ ΜΩΡΕ ΜΠΑΣ?ΥΠΑΚΟΗ ΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΟΔΗΓΕΤΕΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗ ΨΥΧΗ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΘΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΤΗΚΕ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΚΥΡΙΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ,ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ.΄΄ΛΥΚΟΙ΄΄ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΕΣ ΩΣ ΤΗΝ Α Ν Α Λ Α Μ Π Η.ΜΕΤΑΝΟΕΙΣΤΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:26:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

menas, αυτή την απορία την έχω κι εγώ:

Το αγόρι που γεννάει η γυναίκα και που θέλει να καταβροχθίσει ο Δράκοντας, τι είναι?

Αν δεν ήταν σημαντικό πρόσωπο, γιατί ήθελε να το καταβροχθίσει ο Δράκοντας?


Δεν ξέρω ρε φίλε, ειλικρινά, και έχω ξοδέψει απεριόριστο χρόνο ερευνώντας το. Ο Κύριος δεν ευλόγησε να μπορέσω να οδηγηθώ σε κάτι απόλυτα τεκμηριωμένο (γιατί αντίστοιχες ερμηνείες με βασιλείς Ιωάννηδες - μη στηριγμένες από τη Γραφή δηλαδή, μπορώ να σου φέρω πολλές). Μπορεί να μην είναι ακόμα η ώρα να καταλάβουμε. Μπορεί να μην καταλάβουμε και ποτέ. Ότι πει ο Κύριος.

Δεν μπόρεσα ούτε καν να βρω κάποια ερμηνεία που να είναι αρκετά ισχυρή, και ούτε έχω καταλήξει κάπου. Αποσυμβολισμό βασικών συμβόλων έχω μπορέσει να κάνω, αλλά πάλι δεν εξάγεται ασφαλές συμπέρασμα. Αν σε ενδιαφέρει να βοηθήσεις με κάποια σκέψη, μπορώ να σου πω ότι η συγκεκριμένη προφητεία φαίνεται να είναι απόλυτα συνδεδεμένη με το προφητικό όνειρο του Ιωσήφ, στην ΠΔ. Διάβασέ το και πες μου αν μπορείς να δεις βασικές ομοιότητες. Σκέψου επίσης ότι για τους πρώτους Χριστιανούς, αυτές οι ομοιότητες κραύγαζαν και ήταν σαν οδηγίες για το που να βρουν περισσότερες πληροφορίες ώς προς τον αποσυμβολισμό των συμβόλων. Η Γραφή εξηγεί τη Γραφή.

Γεν 37. Ο Ιωσήφ βλέπει ένα σημαντικό προφητικό όνειρο:

9 Ενυπνιάσθη δε και άλλο ενύπνιον, και διηγήθη αυτό προς τους αδελφούς αυτού· και είπεν, Ιδού, ενυπνιάσθην άλλο ενύπνιον· και ιδού, ο ήλιος και η σελήνη και ένδεκα αστέρες με προσεκύνουν.
10 Και διηγήθη αυτό προς τον πατέρα αυτού και προς τους αδελφούς αυτού και επέπληξεν αυτόν ο πατήρ αυτού και είπε προς αυτόν, Τι είναι το ενύπνιον τούτο, το οποίον ενυπνιάσθης; άραγε θέλομεν ελθεί, εγώ και η μήτηρ σου και οι αδελφοί σου, διά να σε προσκυνήσωμεν έως εδάφους;

Σίγουρα τα δύο εδάφια είναι συνδεδεμένα. Η Αποκάλυψη κάνει παραπομπή στην συγκεκριμένη προφητεία για να μας καθοδηγήσει ώς προς την ερμηνεία.

Πρέπει να συνυπολογίσεις επίσης ότι σε έναν κόσμο συμβόλων όπως είναι η Αποκάλυψη, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες το "παιδίον άρρεν" να είναι επίσης κάποιο σύμβολο. Η γυναίκα είναι, τα αστέρια είναι, ο ήλιος και η σελήνη είναι, η σιδηρά ράβδος είναι, όλα τα υπόλοιπα είναι σύμβολα, και ξαφνικά το "παιδίο άρρεν" είναι κυριολεκτικό?

Δεν ξέρω Liakofan. Σίγουρα προτιμώ να δηλώνω ότι δεν ξέρω, από το να υιοθετήσω την ιδέα ότι το παιδίον αυτό είναι ο Γιαννάκης Ιωάννου, όπως λέει ο Κυριακόπουλος. Ψάχνω, ναι, και έχω τα μάτια μου ανοιχτά για κάτι, κάποιον, οτιδήποτε θα μπορέσει να αποτελέσει ερμηνεία της προφητείας. Αλλά είναι από τα πιο μυστήρια εδάφια της Αποκάλυψης, για όλα τα χριστιανικά δόγματα ανά τω κόσμω. Και πάνω από όλα, δεν νομίζω ότι ΟΥΤΕ η επίσημη Ορθόδοξη εκκλησία και οι πατέρες αυτής, έχουν ερμηνεύσει το εδάφιο σαν τον ερχομό του βασιλέα Ιωάννου.

Αλήθεια Liakofan, να ρωτήσω κι εγώ κάτι μια φορά. Σαν Ορθόδοξος που είσαι, πια είναι η επίσημη θέση της επίσημης εκκλησίας και των αγίων πατέρων στα πατερικά κείμενα για τον βασιλέα Ιωάννη? Και αν είναι εύκολο, πια η ερμηνεία του επίσημου δόγματος για το συγκεκριμένο εδάφιο της Αποκαλυψης και το ποιός είναι ο άρρενας.

Γνωρίζω ότι πολλά συγγράμματα της Ορθοδοξίας από πολλούς πατέρες αναφέρονται στα προφητικά εδάφια καθώς και επίσημα έγγραφα συνόδων, και νομίζω ότι υπάρχει ξεκάθαρη θέση της εκκλησίας για τις συγκεκριμένες δοξασίες. Μπορεί να μας βοηθήσει κι όλας η επίσημη θέση να διακρίνουμε το ποιές απόψεις τελικά είναι αιρετικές και ποιες όχι σύμφωνα με την Ορθοδοξία, γιατί και επ αυτής το σώμα ασελγούν πολλοί συνεχώς.

Ως προς το ερώτημά σου λοιπόν, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω. Αυτοί που με καθοδηγούν κατά κάποιους, δεν μου το μάθανε αυτό.

Θα περιμένω ότι μπορείς να μου φέρεις σχετικά με την Ορθόδοξη θέση για τον βασιλέα Ιωάννη. Δεν μπορεί να μη τη βρεις εύκολα. Τέτοιος βασιλιάς, τέτοια βασιλεία, θα πρέπει να καταλαμβάνει τεράστιο όγκο στα πατερικά κείμενα.

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΑΠΟΚ.ΙΒ/1.ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΟΝ ΜΕΓΑ ΩΦΘΗ ΕΝ ΤΩ ΟΥΡΑΝΩ ΓΥΝΗ ΠΕΡΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ,ΚΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΥΠΟΚΑΤΩ ΤΩΝ ΠΟΔΩΝ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΑΥΤΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΣΤΕΡΩΝ ΔΩΔΕΚΑ.ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΠΝΙΟΝ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ.ΕΝΤΕΚΑ ΑΣΤΕΡΕΣ Ο ΙΩΣΗΦ,ΔΩΔΕΚΑ ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:44:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΚΥΡΙΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ,ΜΕ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ.΄΄ΛΥΚΟΙ΄΄ΛΙΓΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΕΣ ΩΣ ΤΗΝ Α Ν Α Λ Α Μ Π Η.ΜΕΤΑΝΟΕΙΣΤΕ.

Εννοείς δεν θέλουν να αναγνωρίσουν τον Γιαννάκη Ιωάννου που θα αποκαταστήσει την γνήσια Ορθόδοξη πίστη? Να είσαι ξεκάθαρος παρακαλώ. Αφού πιστέυεις και διδάσκεις ότι ο βασιλέας Ιωάννης είναι ο Γιαννάκης Ιωάννου, να το λές ευθέως, σαν άντρας.

Πήγες εσύ δηλαδή ορθόδοξε χριστιανέ της απόλυτης υποταγής στον πνευματικό σου, και του είπες ότι ήρθε ο Ιωάννης, ο μέλλοντας βασιλέας τον προφητειών, και ότι αυτός είναι ο Γιαννάκης Ιωάννου?

Και τι σου είπε?

Ποιός τελικά είναι ο αιρετικός? Θα μας πει κάποιος τι λέει η επίσημη Ορθόδοξη εκκλησία. Τόσο θολή έγινε ξαφνικά η έννοια της αίρεσης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΤΕΤΟΙΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΓΚΟ,ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΠΩΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙ`ΑΥΤΟ ΜΑΖΕΨΕ ΛΙΓΟΥΣ ΨΑΡΑΔΕΣ ΑΚΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΗΞΕ,ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ,ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΣΕ,ΚΑΙ ΓΙ`ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.ΕΝΩ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΟΛΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ΄΄ΑΠ`ΕΞΩ΄΄ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ.ΟΓΚΟΙ ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΙΠΑΝ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕ ΛΟΓΟ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΟ.ΓΙ`ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΄΄ΑΒΡΑΑΜ΄΄,΄΄ΙΩΣΗΦ΄΄ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΜΑΤΙΑ.ΑΜΕ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kyriakopoulos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


404 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 17:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kyriakopoulos
ΘΑΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΩΣ ΑΝ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙΣΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ MENAS.ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΙΑΝΟΣ,ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ,ΜΟΡΜΟΝΟΣ,ΙΕΧΩΒΑΣ,ΚΟΠΤΗΣ?ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΥΧΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟ΄΄ΔΟΓΜΑ΄΄.ΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ?ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙΣ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΟ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy