ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΘΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
trexagireve
Χάθηκαν ψεύτικες θρησκείες που δεν βασίζονταν στο τίποτα κα η μόνη που άντεξε ήταν αυτή ενός αληθινού Θεού που δεν θεοποιήθηκε
για να θεοποιηθεί, αλλά που είχε αλήθεια ως υπόβαθρο της και
τώρα καποιοι νοσταλγοί του απώτερου παρελθόντος,
προσπαθούνε να το εμφανίσουνε σαν αλήθεια κάτι που είναι ψέμα…

Φίλε trexagireve , για μια ακόμα φορά θα σου επαναλάβω ότι δεν νοσταλγώ κανένα παρελθόν . Απλώς καταγράφω ιστορικά γεγονότα απαλλαγμένα από δεισιδαιμονίες και μύθους του μεσαίωνα .

Όσο για το επιχείρημά σου περί αντοχής του χριστιανισμού , θα σου υπενθυμίσω ότι τόσο ο Βουδισμός όσο και ο Ινδουισμός , είναι αρχαιότερες θρησκείες και όμως αντέχουν κάλλιστα , γιατί δεν έφθασε μέχρι εκεί το μακρύ χέρι των Ρωμαίων αυτοκρατόρων και των επισκόπων τους για να τους σώσει από την πλάνη και τη δεισιδαιμονία τους .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris, αυτό που λέω είναι ότι χάθηκαν όλες
οι θρησκείες πουείχαν να κάνουν με ανθρώπινους θεούς.
Οιθρησκείες πουασχολούνται με πνευματικές έννοιες
και υπεράνθρωπα όντα πραγματικά, μένουν.
Όπως η μαγεία,π.χ., αλλά και ο Ινδουισμός κι ο Βουδισμός που λες...
Δεν θέλω να διαφωνησουμε στο ποιός έκλεψε την αρχή των, καθώς η χριστιανική θρησκεία έχει άγιο τον βούδα,αλλά με το χριστιανικό του όνομα Ιωάσαφ των Ινδιών,πουο Θεός τον έκανε μοναχό κατα τα χριστιανικά πρότυπα, κι ας έζησε εκατοντάδες χρόνια πριν.
Αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη και αυτα που πιστεύει ο βουδισμός στην ουσία είναι κάπου ίδια με τον χριστιανσμό. το θέμα είναι πόσο παρέμειναν και πόσο εκτροχιάστηκαν και λατρεύουν τον διάβολο, πλέον...
Κι αυτά τα λέω μετοιχεία, όχι από αντίδραση...

Αλλά, οι δυτικές θρησκείες δεν χάθηκαν απο την επιβολή των Ρωμαίων, μην τρελαθούμε...ΟιΡωμαίοιήταν υλιστές του κερατά...
χάθηκαν γιατί ήταν κατώτερες, κι αυτή την αλήθεια κανείς δεν μπορεί να την κρύψει...
Από σένα τουλάχιστον, περιμενα να την αναγνώριζες...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 08:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χάθηκαν ψεύτικες θρησκείες που δεν βασίζονταν στο τίποτα κα η μόνη που άντεξε ήταν αυτή ενός αληθινού Θεού που δεν θεοποιήθηκε
για να θεοποιηθεί, αλλά που είχε αλήθεια ως υπόβαθρο της και
τώρα καποιοι νοσταλγοί του απώτερου παρελθόντος,
προσπαθούνε να το εμφανίσουνε σαν αλήθεια κάτι που είναι ψέμα…

Αγαπητέ trexagireve, με εκπλήσσει αυτό που αναφέρεις!
Νόμιζα πως πίστευες ότι η Αλήθεια είναι μια και πως ο κάθε δρόμος οδηγεί στην Αλήθεια, είναι δυνατόν ο κάθε δρόμος να περιέχει μόνο ψέμα και καθόλου Αλήθεια και το αντίθετο;
Χμμμ!
Περίεργο θέμα η Αλήθεια κι οι πλάνες, ε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 09:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!

αδιάβαστος:
Διαψευδεις τον Πατριαρχη ; Ποιος εισαι εσυ που μπορεις να το πραξεις ; Η επισημη εκκλησια τον διαψευδει ; Και αν ναι , να μας παρουσιασετε το εγγραφο .



-Πάνω από όλα διαψεύδω εσένα, αν θες να με διαψεύσεις απάντησε στην πρόκλησή μου θετικά αλλιώς..................άστο..............καλύτερα...........μην ασχολείσαι και πολύ με κάτι που δεν πιστεύεις αλλά και έχεις την ανικανότητα να το ελέγξεις!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 01/04/2008 09:16:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 09:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus σαν αλήθεια κάτι που είναι ψέμα
έχει να κάνει με το αν είναι θρησκεία, κι όχι τα
νοήματα που κρύβει, όπως υπαινίσεσαι …
Δεν αναιρώ την αλήθεια που υπάρχει στα πάντα,
αλλά άλλο η αλήθεια κι άλλο το θρησκευτικό υπόβαθρο,
του κάθε τμήματος της αλήθειας. Υπάρχουν τμήματα,
για να στο πω αλλοιώς που έχουν να κάνουν με υλιστικά πράγματα,
δεν μπορεί αυτό να λάβει πνευματική έδρα….
Μη με παρεξηγείς..
Δεν αλλάζω εύκολα θέσεις, αλλά μου αρέσει και να ακριβολογώ…
Κι αυτό μόνο και μόνο για να αποδώσουμε κάποτε
τα τω καίσαρι τω καίσαρι και τα τω Θεώ τω Θεώ…
Στην προκειμένη περίπτωση, αυτό που εννοώ,
είναι ότι φαινόμαστε να γινόμαστε ειδωλολάτρες
λατρεύοντες την απόδοση της αλήθειας αντί της
αλήθειας της ίδιας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 00:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ Sesostris, αυτό που λέω είναι ότι χάθηκαν όλες
οι θρησκείες πουείχαν να κάνουν με ανθρώπινους θεούς.
Οιθρησκείες πουασχολούνται με πνευματικές έννοιες
και υπεράνθρωπα όντα πραγματικά, μένουν.
Όπως η μαγεία,π.χ., αλλά και ο Ινδουισμός κι ο Βουδισμός που λες...
Δεν θέλω να διαφωνησουμε στο ποιός έκλεψε την αρχή των, καθώς η χριστιανική θρησκεία έχει άγιο τον βούδα,αλλά με το χριστιανικό του όνομα Ιωάσαφ των Ινδιών,πουο Θεός τον έκανε μοναχό κατα τα χριστιανικά πρότυπα, κι ας έζησε εκατοντάδες χρόνια πριν.
Αναφέρεται στην Παλαιά Διαθήκη και αυτα που πιστεύει ο βουδισμός στην ουσία είναι κάπου ίδια με τον χριστιανσμό. το θέμα είναι πόσο παρέμειναν και πόσο εκτροχιάστηκαν και λατρεύουν τον διάβολο, πλέον...
Κι αυτά τα λέω μετοιχεία, όχι από αντίδραση...

...................
quote:
trexagireve Αλλά, οι δυτικές θρησκείες δεν χάθηκαν απο την επιβολή των Ρωμαίων, μην τρελαθούμε.. .ΟιΡωμαίοιήταν υλιστές του κερατά...

Μέχρι που ανακάλυψαν ότι ο χριστιανισμός του Παύλου τους βόλευε γιατί δίδασκε στις μάζες την δουλικότητα , την μοιρολατρεία και την υποταγή στα αφεντικά στην παρούσα ζωή με αντάλλαγμα την ανταμοιβή στην μέλλουσα .
quote:
trexagireve
Από σένα τουλάχιστον, περιμενα να την αναγνώριζες...

Οι ιστορικοί το ’χουν τούμπανο και οι χριστιανοί κρυφό καμάρι .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 07:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Πάνω από όλα διαψεύδω εσένα, αν θες να με διαψεύσεις απάντησε στην πρόκλησή μου θετικά αλλιώς..................άστο..............καλύτερα...........μην ασχολείσαι και πολύ με κάτι που δεν πιστεύεις αλλά και έχεις την ανικανότητα να το ελέγξεις!
Καλημερα Γιαννη , κουκια σπερνω !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 08:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:
Αλλά, οι δυτικές θρησκείες δεν χάθηκαν απο την επιβολή των Ρωμαίων, μην τρελαθούμε.. .ΟιΡωμαίοιήταν υλιστές του κερατά...

Sesostris:
Μέχρι που ανακάλυψαν ότι ο χριστιανισμός του Παύλου τους βόλευε γιατί δίδασκε στις μάζες την δουλικότητα , την μοιρολατρεία και την υποταγή στα αφεντικά στην παρούσα ζωή με αντάλλαγμα την ανταμοιβή στην μέλλουσα .

trexagireve:
Από σένα τουλάχιστον, περιμενα να την αναγνώριζες...

Sesostris:
Οι ιστορικοί το ’χουν τούμπανο και οι χριστιανοί κρυφό καμάρι .



Α! μάλιστα! για αυτό και επικράτησε ο σταυρός ως έμβλημα στη σημαία και το γνωστό εν τούτω νίκα! .........ενώ σήμερα κάποιοι δούλοι σαν το sesostris! ξύπνησαν! ..........και άφησαν εμάς τους υπόπλοιπους στο επόμενο κακάρισμα του κόκορα!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Καλημερα Γιαννη , κουκια σπερνω !

-Άσε τα κουκιά ......... απλά ότι έσπειρες θέρισες! είναι πολλαπλή φορά που την πατάς αλλά μυαλό δε βάζεις!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 02/04/2008 08:56:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 13:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris αυτό με τα κουκιά σπέρνω, το διάβασες; Γιατί σου πάει…
Ρε φίλε, διαβάζεις πριν γράψεις ή όχι; Μήπως γράφεις… με έμπνευση;
Γιατί δεν εξηγείται το ότι γράφεις άλλα αντι άλλων…
Αν κατάλαβα καλά, προσπαθείς να αντικαταστήσεις τον Μακεδόν…
Η προσπάθεια σου δείχνει σοβαρή…. Αλλά μάλλον ως γελωτοποιός και ως καποιος που λέει κουφά…
Η προσπάθεια σου, λοιπόν, να δείξεις τον χριστιανισμό ως θρησκεία που έχει ασάφειες, πεφτει στο κενό, καθώς, άλλη είναι η
θρησκεία που έχει γελοιποιηθεί και έχει τέτοιες ασάφειες, αλλά και προσπαθούν να τα κάνουν όλα συμβολισμούς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 14:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε τα κουκιά ......... απλά ότι έσπειρες θέρισες! είναι πολλαπλή φορά που την πατάς αλλά μυαλό δε βάζεις

Για αλλη μια φορα δεν ξερεις τι σου γινεται . Ειναι παραδοξοτητα να αποδιδεις σε αλλους αυτο που σου συμβαινει .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 17:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Για αλλη μια φορα δεν ξερεις τι σου γινεται . Ειναι παραδοξοτητα να αποδιδεις σε αλλους αυτο που σου συμβαινει .

Στη θέση σου....................δε σε παίρνει ρε φίλε! τι να κάνουμε τώρα? με το ζόρι?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 18:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Α! μάλιστα! για αυτό και επικράτησε ο σταυρός ως έμβλημα στη σημαία και το γνωστό εν τούτω νίκα! .........ενώ σήμερα κάποιοι δούλοι σαν το sesostris! ξύπνησαν! ..........και άφησαν εμάς τους υπόπλοιπους στο επόμενο κακάρισμα του κόκορα!

Εγώ δεν είμαι δούλος κανενός θεού . Αν ψάχνεις για δούλους κοιτάξου στον καθρέφτη σου , ή ψάξε ανάμεσα στις τάξεις των ομοϊδεατών σου χριστιανών , που γονατίζουν και προσκυνάνε μπογιατισμένα ξύλα , κόκαλα , και μουμιοποιημένα πτώματα .

Υ.Γ.
Επειδή είμαι μακριά από τον υπολογιστή μου , και απαντώ από δανεικό υπολογιστή , επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω εκτενέστερα την Παρασκευή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 19:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris, το να αποκαλείς ξύλα ,κόκκαλα και
μουμοποιημένα σώματα τα μαρτύρια και αποδείξεις της δόξης
του Θεού, καταλαβαίνω ότι γίνεται μάλλον εν βρασμώ
ψυχής και επιπόλαια...
Βλέπεις, υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι αυτά τα "υλικά" που λές,συντελούνε θαύματα κάθε μέρα και πολλοί άνθρωποι μπορούν
να σου το διαβεβαιώσουνε αυτό.
Άνθρωποι με ονοματεπώνυμο και εγώ ό ίδιος ακόμα, αφού στην οικογένεια μου ζήσαμε 4 θαύματα ο πατέρας, η μητέρα κι η
αδελφή μου, συν εμένα που γλύτωσα απο 4 τουλάχιστον
τροχαία που θα μπορούσα να είχα πεθάνει, τουλάχιστον
απο ότι είπαν οι παριστάμενοι σ' αυτά...
Δεν θέλω να απαντήσεις βιαστικά κι επιπόλαια, σκέψου αυτά που σου γράφω, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε και αν αναζητάς την αλήθεια, πιστεύω ότι μπορείς να δεις κάποια στοιχεια της σ' αυτά που σου γράφω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 19:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε τη «συνοχή» του λόγου του χριστού των ευαγγελίων, μέσα απ’ τις αλληλοαναιρέσεις και τα αντιφατικά κηρύγματά του.

Μάλλον θα έπινε πολύ και ξέχναγε τι έλεγε, διότι ο ίδιος παραπονιέται ότι τον κατηγορούν για κρασοπότη και φαγά οι εβραίοι ιερείς.

Βέβαια αντί να αντικρούσει τις κατηγορίες, προτιμά, κατά την προσφιλή του τακτική, να τους βρίζει και να τους απειλεί. (Ματθαίος ΙΑ 19)

Λέει λοιπόν, ο χριστός:

Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν.

Και σε λίγο:

Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου.

Αλλού:

Μακάριοι είναι οι ειρηνοποιοί διότι αυτοί θα ονομαστούν υιοί θεού. (ματθ. Ε 9)

Σε λίγο, ο ίδιος:

Δεν ήλθα να βάλλω ειρήνη αλλά μαχαίρι. Φωτιά ήλθα να βάλλω στη γη. Δεν ήλθα να φέρω ειρήνη αλλά χωρισμό. (ματθ. Ι 34 35 λουκάς ΙΒ 49-54)

Αλλού:

Να αγαπάτε τους εχθρούς σας, να ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, να ευλογείτε εκείνους που σας καταριούνται, να προσεύχεστε για εκείνους που που σας κακομεταχειρίζονται. (λουκάς ΣΤ 27 28)

Σε λίγο, ο ίδιος:

Και εάν κανείς δεν σας δεχτεί, ούτε ακούσει τους λόγους σας, τότε όταν θα βγείτε απ’ το σπίτι ή την πόλη εκείνη, τινάξτε τη σκόνη απ’ τα πόδια σας. Αλήθεια σας λέγω ότι πιο λίγο θα υποφέρουν τα Σόδομα και τα Γόμορρα την ημέρα της κρίσης, παρά η πόλη εκείνη. (ματθ. Ι 14 15, μάρκος ΣΤ 10 11)

Επίσης, ο ίδιος:

Εκείνον που θα με αρνηθεί μπροστά στους ανθρώπους, θα τον αρνηθώ κι εγώ μπροστά στο θεό. (ματθ. Ι 33)

Και πολλά πολλά ακόμη...
Ή μήπως τα λέει αυτά μόνο η δική μου καινή διαθήκη;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στη θέση σου....................δε σε παίρνει ρε φίλε! τι να κάνουμε τώρα? με το ζόρι?
Μπορεις να καταλαβεις τι σου ζητησα ; Ασε τις παιδαριωδεις βλακειες και απαντα σε αυτο που σε ρωτησα . Υπαρχει διαψευση ή εν πασει περιπτωση καποια εξηγηση για τα οσα λεει ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων Εφραιμ ;

quote:
είναι πολλαπλή φορά που την πατάς αλλά μυαλό δε βάζεις

???? Μηπως ειχες κανενα οραμα ; Ποτε εγινε αυτο και δεν το καταλαβα ;

quote:
ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!

Τα εξοδα δικα μου , αν καταφερεις να μου εξασφαλισεις ( εμενα και το συνεργειο μου ) ειδικη αδεια να παιρνω δειγματα (επι 15 μερες) απο τον ταφο , απο τις λαμπαδες , απο τα καντηλια ,απο τους τοιχους κλπ , να στησω καμερες μεσα και εξω απο τον ταφο ... τουλαχιστον 15 μερες νωριτερα .

Αν οντως προκειτε για θαυμα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ... θα αποδειχθει περιτρανα η υπαρξη του θεου , δηλωνω δε οτι θα πουλησω ολη μου την περιουσια , θα την διαθεσω στα ιδρυματα και θα αφιερωσω την ζωη μου στην διαδωση του χριστιανισμου . Σε αντιθετη περιπτωση θα πραξεις και εσυ κατι αναλογο ... αφου μου επιστρεψεις ολα τα εξοδα που θα κανω .

Υπο αυτους τους ορους δεχομαι την προκληση σου και ... περιμενω νεα σου ... α και που΄σαι , μην μου κατεβασεις και παλι κανενα σεντονι με βλακειες απολογητικες !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 20:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, το να διαβάλει κανείς δεν κατάλαβα πότε
έγινε ικανότητα και προτέρημα…
Όλοι μας μπορούμε να πάρουμε κουβέντες κάποιου και να
τις παραφράσουμε, αλλά τόσο χαμηλά προτερήματα,
μάλλον προσβάλουν τον άνθρωπο παρά τον κολακεύουν…

Ο Χριστός στις κουβέντες του έβαζε σαν θέμα το ότι οι
ιδέες και τα κηρύγματα του θα γίνονταν αφορμή για να
διωχθούν οι χριστιανοί, όπως και έγινε.
Αυτό σημαίνει το ήρθα να βάλλω μαχαίρι, ούτως ή άλλως όσοι χριστιανοί πέθαναν στην ιστορία, πέθαναν αμαχητί κι όχι μαχόμενοι, όσον αφορά το όταν δικάζονταν για την πίστη τους.

Το τίναγμα της σκόνης των παπουτσιών, έχει να κάνει με
την απέκδυση ευθυνών για το τι θα πάθουν αυτοί οι άνθρωποι
στην μέρα της Κρίσεως…
Το αν κάποιος τον αρνηθεί έμπροσθεν των ανθρώπων, θα τον
αρνηθεί κι ο Χριστός έμπροσθεν του Πατρός μου, είναι ενδεικτικό
του τι θα συμβεί με όσους προδώσουν την πίστη τους, πράγμα που σημαίνει ότι τους ζητούσε να μείνουν στέρεοι στην πίστη τους…
Κι αυτό ίνα δοξασθούν…
Σε παρακαλώ, μπορείς καλύτερα και με πιο ουσιώδη διάλογο,
δεν είναι τίποτα να σου λέω τα λάθη που κάνεις παραφράζοντας
τα του χριστιανισμού…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 23:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Εγώ δεν είμαι δούλος κανενός θεού . Αν ψάχνεις για δούλους κοιτάξου στον καθρέφτη σου , ή ψάξε ανάμεσα στις τάξεις των ομοϊδεατών σου χριστιανών , που γονατίζουν και προσκυνάνε μπογιατισμένα ξύλα , κόκαλα , και μουμιοποιημένα πτώματα .

-Eίσαι δούλος του εγωισμού σου και αυτό είναι το χειρότερο! Το τι κάνουμε εμείς οι Χριστιανοί δε σε αφορά! αυτό που πρέπει να σε αφορά είναι η αλήθεια αλλά αυτό προυποθέτει ο εγωισμός να πάει στην άκρη! όταν όμως ο εγωισμός είναι ο αφέντης αυτό είναι αδύνατο!

-Και θες απόδειξη ότι είσαι εγωιστής? κοίτα στο <<Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι">> είχες δει τη σελίδα 80 για σένα 53 για μένα! δεν την είδες όμως ολόκληρη! τις 2 ποιο βασικές παραγράφους που ήσαν από πάνω τις απέκρυψες! (και θέλω να σκανάρεις όλη τη σελίδα για να δω και την αρίθμησή της).
-Εγώ βρήκα αυτή τη σελίδα και τη συμπλήρωσα! και ακριβώς 2-3 σελίδες μετά ήταν αυτό που ισχυριζόμουνα! αλλά δεν το είχες δει...........

quote:
γιαπετ:
Λέει λοιπόν, ο χριστός:
Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν.
Και σε λίγο:
Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου.

Λογικό δεν είναι? όποιος δεν είναι με το Λόγο του Θεού να είναι Εναντίον του? δε βλέπω το παράξενο? ούτε κάλεσε κανέναν με το ζόρι να πάει κοντά Του! οφείλει όμως να πει τι περιμένει τον καθέναν εάν δεν ακολουθήσει τη διδασκαλία Του! εάν δηλαδή αντί για αγάπη διακιοσύνη και καλοσύνη ακολουθηθεί το μίσος η αδικία και η κακία!
-Τι ήθελες δηλαδή? να αφήσει ατιμώρητους τους <<κακούς?>> αυτός δε θα ήταν Θεός! καραγκιόζης θα ήταν!

quote:
γιαπετ:
Μακάριοι είναι οι ειρηνοποιοί διότι αυτοί θα ονομαστούν υιοί θεού. (ματθ. Ε 9)

Σε λίγο, ο ίδιος:

Δεν ήλθα να βάλλω ειρήνη αλλά μαχαίρι. Φωτιά ήλθα να βάλλω στη γη. Δεν ήλθα να φέρω ειρήνη αλλά χωρισμό. (ματθ. Ι 34 35 λουκάς ΙΒ 49-54)



Σου υπενθιμίζω ότι δεν απευθύνεσαι σε παιδάκια!.....ας είναι όμως γιατί θα πεις ότι δεν απαντάμε...........
Το πρώτο δε χρειάζεται τοποθέτηση στο δεύτερο γιαπετ! δεν καταλαβαίνεις τι εννοεί ο Κύριος?
-΄Οταν μιλάει για δικαιοσύνη δε βάζει φωτιά στη γη? Ποιος από τους δυνατούς (κυβερνήτες διοικητές εφοπλιστές επιχειρηματίες) θα δεχτούν να εφαρμόσουν τη δικαιοσύνη εις βάρος των συμφερόντων τους? Όταν πήναγαν στους πρώτους Βυζαντινούς αιώνες οι φτωχές μάζες κάναν επαναστάσεις βασιζόμενοι στην πίστη ότι έχουν το δίκιο με το μέρος τους και τα λόγια του Χριστού να τους εμψυχώνουνε όπως ακριβώς έγινε και με την επανάσταση του 21! όταν οι αγωνιστές ξεσηκώθηκαν για τα δίκαια μας. Για αυτό και πριν από κάθε προμελετημέμη επίθεση οι Έλληνες έπαιρναν την ευλογία από το Θεό! μέσω των ιερωμένων.

quote:
γιαπετ:
Να αγαπάτε τους εχθρούς σας, να ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, να ευλογείτε εκείνους που σας καταριούνται, να προσεύχεστε για εκείνους που που σας κακομεταχειρίζονται. (λουκάς ΣΤ 27 28)

Σε λίγο, ο ίδιος:

Και εάν κανείς δεν σας δεχτεί, ούτε ακούσει τους λόγους σας, τότε όταν θα βγείτε απ’ το σπίτι ή την πόλη εκείνη, τινάξτε τη σκόνη απ’ τα πόδια σας. Αλήθεια σας λέγω ότι πιο λίγο θα υποφέρουν τα Σόδομα και τα Γόμορρα την ημέρα της κρίσης, παρά η πόλη εκείνη. (ματθ. Ι 14 15, μάρκος ΣΤ 10 11)



-Στην πρώτη παράγραφο λέει τι να κάνουν οι μαθητές Του στη δεύτερη τι θα κάνει ο ίδιος και ο ίδιος θα είναι αμίλικτος γιαπετ!....... έτερον εκάτερον, πάλι δε μας είπες τίποτα! Το Σεπτέμβρη πάλι!.

quote:
γιαπετ:
Και πολλά πολλά ακόμη...
Ή μήπως τα λέει αυτά μόνο η δική μου καινή διαθήκη;



-Όλες τα λένε.........αλλά τι καταλαβαίνεις είναι το θέμα!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μπορεις να καταλαβεις τι σου ζητησα ; Ασε τις παιδαριωδεις βλακειες και απαντα σε αυτο που σε ρωτησα . Υπαρχει διαψευση ή εν πασει περιπτωση καποια εξηγηση για τα οσα λεει ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων Εφραιμ ;

-Eγώ καταλαβαίνω τι μου ζητάς! εσύ καταλαβαίνεις τι ζητάς? Και για να σε βοηθήσω, θα μου παρουσιάσεις όλο το εν λόγω θέμα! η κοπτοραπτική είναι κακός σύμβουλος! δε μπορώ να ξέρω από ένα απόσπασμα τι ακριβώς γίνεται! Είναι σαν να διαβάζω από την ιστορία της επανάστασης του '21 μόνο την περίοδο του εμφυλίου τι θα καταλάβω?
-Εξάλλου δεν είναι κόπος για σένα! θα σκανάρεις το πολύ 2-3 σελίδες!
και παράλληλα κάνε και μια μετάφραση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω συνέντευξη σε δημοσιογράφο έδεινε? ποιος των ρωτούσε? ποιος τα έγραψε? γιατί δε μπορούμε να λέμε λόγια έτσι στον αέρα! και με ποια ιδιότητα? πρέπει να γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα!.......άντε θα περιμένω!
quote:
europaios2:
είναι πολλαπλή φορά που την πατάς αλλά μυαλό δε βάζεις

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
???? Μηπως ειχες κανενα οραμα ; Ποτε εγινε αυτο και δεν το καταλαβα ;



-Aυτό είναι το άσχημο! ότι δεν το καταλαβαίνεις για αυτό και σου πρότεινα να αλλάξεις παρέες!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:

Τα εξοδα δικα μου , αν καταφερεις να μου εξασφαλισεις ( εμενα και το συνεργειο μου ) ειδικη αδεια να παιρνω δειγματα (επι 15 μερες) απο τον ταφο , απο τις λαμπαδες , απο τα καντηλια ,απο τους τοιχους κλπ , να στησω καμερες μεσα και εξω απο τον ταφο ... τουλαχιστον 15 μερες νωριτερα .

Αν οντως προκειτε για θαυμα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας ... θα αποδειχθει περιτρανα η υπαρξη του θεου , δηλωνω δε οτι θα πουλησω ολη μου την περιουσια , θα την διαθεσω στα ιδρυματα και θα αφιερωσω την ζωη μου στην διαδωση του χριστιανισμου . Σε αντιθετη περιπτωση θα πραξεις και εσυ κατι αναλογο ... αφου μου επιστρεψεις ολα τα εξοδα που θα κανω .

Υπο αυτους τους ορους δεχομαι την προκληση σου και ... περιμενω νεα σου ... α και που΄σαι , μην μου κατεβασεις και παλι κανενα σεντονι με βλακειες απολογητικες !



-Τώρα περιμένεις σοβαρό σχόλιο σε μη σοβαρή τοποθέτηση? 'Όσο για τα σεντόνια! τα δικά μου μπροστά στα δικά σου είναι πετσετάκια!
-είδες τι έπαθες με τα εδάφια από την Καινή Διαθήκη! ή να επαναφέρω τους διαλόγυς μήπως και θυμηθείς?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

quote:

Edited by - europaios2 on 02/04/2008 23:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 00:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Φίλε Γιάπετ, το να διαβάλει κανείς δεν κατάλαβα πότε
έγινε ικανότητα και προτέρημα…
Όλοι μας μπορούμε να πάρουμε κουβέντες κάποιου και να
τις παραφράσουμε, αλλά τόσο χαμηλά προτερήματα,
μάλλον προσβάλουν τον άνθρωπο παρά τον κολακεύουν…

Συμπαθέστατε τρεχα..., δεν έχεις στηρίξει, έως τώρα, ουσιωδώς την «ερμηνευτική» τάση που έχεις και που είναι ο ορισμός της παράφρασης και της αλλοίωσης των πασιφανών νοημάτων που εξάγονται απ’ τα κείμενα των διαθηκών.

Η προσπάθεια να «αποσυμβολίζεις» κατά το δοκούν, σε παρασύρει σε αντιφάσεις, όπως είναι φυσικό και αποδυναμώνει το «λόγο» σου.
Συνεχίζεις να το κάνεις και πέφτεις στην αντιπαράθεση μ’ αυτά που υποτίθεται ότι πιστεύεις και έχεις σα φάρο στη ζωή σου.

Αυτά που ανέφερα, δεν είναι παρμένα μέσα απ’ τα ευαγγέλια; Δεν είναι υποτιθέμενα λόγια του χριστού;

Επίσης παραβλέπεις ό.τι δεν μπορείς να «αποσυμβολίσεις» και προτιμάς ανούσια κηρύγματα που τροφοδοτούν μόνο τη ματαιοδοξία σου, χωρίς να καταλαβαίνεις ότι εκτίθεσαι προσπαθώντας να δικαιολογήσεις «θεόπνευστα» κείμενα, σα να νοιώθεις ότι η «θεοπνευστία» τους χρειάζεται υποστήριξη.

Για το υπόλοιπο κομμάτι του μηνύματός σου, δεν αξίζει να ασχοληθώ, διότι επαναλαμβάνεις αυτό που είπα πιο πάνω...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 01:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Λογικό δεν είναι? όποιος δεν είναι με το Λόγο του Θεού να είναι Εναντίον του? δε βλέπω το παράξενο? ούτε κάλεσε κανέναν με το ζόρι να πάει κοντά Του!

Κι εκείνο το «...φέρτε τους και κατασφάξτε τους μπροστά μου»;

quote:
οφείλει όμως να πει τι περιμένει τον καθέναν εάν δεν ακολουθήσει τη διδασκαλία Του! εάν δηλαδή αντί για αγάπη διακιοσύνη και καλοσύνη ακολουθηθεί το μίσος η αδικία και η κακία!
-Τι ήθελες δηλαδή? να αφήσει ατιμώρητους τους <<κακούς?>> αυτός δε θα ήταν Θεός! καραγκιόζης θα ήταν!

Έχουμε πει χιλιάδες φορές πως για το «δημιούργημα» υπεύθυνος είναι ο «δημιουργός».
Κάτι που δέχεσαι, αλλά ξεχνάς ενίοτε...

quote:
-΄Οταν μιλάει για δικαιοσύνη δε βάζει φωτιά στη γη? Ποιος από τους δυνατούς (κυβερνήτες διοικητές εφοπλιστές επιχειρηματίες) θα δεχτούν να εφαρμόσουν τη δικαιοσύνη εις βάρος των συμφερόντων τους?

Δηλαδή ο θεός, ο παντοδύναμος, ο παντογνώστης και όλα τα άλλα «παντο...», δεν μπορούσε να στείλει το περιστέρι να κάτσει πάνω στα κεφάλια τους και να γίνουν καλοί.
Δεν είχε και πολλούς τρόπους, απ’ ότι φαίνεται, να επιβάλλει τη «δικαιοσύνη» του κι αυτοί που είχε ήταν πολύ ανθρώπινοι...

quote:
Όταν πήναγαν στους πρώτους Βυζαντινούς αιώνες οι φτωχές μάζες κάναν επαναστάσεις βασιζόμενοι στην πίστη ότι έχουν το δίκιο με το μέρος τους και τα λόγια του Χριστού να τους εμψυχώνουνε όπως ακριβώς έγινε και με την επανάσταση του 21! όταν οι αγωνιστές ξεσηκώθηκαν για τα δίκαια μας. Για αυτό και πριν από κάθε προμελετημέμη επίθεση οι Έλληνες έπαιρναν την ευλογία από το Θεό! μέσω των ιερωμένων.

Και οι ορδές του Χίτλερ ήταν εμποτισμένες απ’ τα «ιδεώδη» του και πίστευαν ότι κάνουν δίκαιο αγώνα καθώς ο ίδιος εμψύχωνε και διαβεβαίωνε γι’ αυτό.

Για το ’21 δεν σχολιάζω καθότι έχει καταδειχθεί ο ρόλος του παπαδαριού και η συμβολή του στην παράταση της τουρκοκρατίας, κατά κόρον.

quote:
-Στην πρώτη παράγραφο λέει τι να κάνουν οι μαθητές Του στη δεύτερη τι θα κάνει ο ίδιος και ο ίδιος θα είναι αμίλικτος γιαπετ!....... έτερον εκάτερον, πάλι δε μας είπες τίποτα! Το Σεπτέμβρη πάλι!.

Εάν δεν μπορείς να δεις αντιφάσεις σ’ αυτά, είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξεις και να βρείς τρόπο να ανεβάσεις την αντιληπτικότητά σου στα στοιχειώδη επίπεδα.


quote:
-Όλες τα λένε.........αλλά τι καταλαβαίνεις είναι το θέμα!

Συμφωνούμε απόλυτα. Σε πληροφορώ επιπρόσθετα, ότι αυτό εξαρτάται άμεσα απ’ τη βελτίωση για την οποία σου μίλησα πιο πάνω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 11:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ, βλέπω ότι πλέον δεν επικοινωνείς,
το έχεις κάνει …ακατοίκητο ή κωφεύεις λόγω του ότι δεν
έχεις τι να πεις;
Μοιάζεις να μην λαμβάνεις καθόλου υπ’ όψην σου τι σου γράφω
και αυτό με ψιλοαπογοητεύει για σένα…
Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις από τον άλλο…
Σου έγραψα και επαναλαμβάνω, κηρύγματα αγάπης έκανε ο
Χριστός κι οι απόστολοικι οι άγοι του και με τη ζωή τους το απόδειξαν. Αυτό δεν μπορείς να το διαβάλεις..
Απατεώνες και εγκληματίες δεν ήταν όπως άλλοι…
Το ξέρεις καλά αλλά σου’ χει μείνει το να συκοφαντείς έτσι,
εκ του ασφαλούς και χωρίς στοιχεία…
Η θρησκεία μας έχει δείξει δείγματα γραφής και βιωτής που
κανείς δεν αμφισβητεί. Κακίες που δεν αποδεικνύονται
μόνο είναι αυτά που λες…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 11:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Κι εκείνο το «...φέρτε τους και κατασφάξτε τους μπροστά μου»;

-Που το λέει? έτσι ξεκάρφωτο όπως το γράφεις..........
quote:
γιαπετ:
Έχουμε πει χιλιάδες φορές πως για το «δημιούργημα» υπεύθυνος είναι ο «δημιουργός».
Κάτι που δέχεσαι, αλλά ξεχνάς ενίοτε

Το δέχομαι! εσύ ξεχνάς...........
Την ευθύνη ο Θεός τη μεταβίβασε στον άνθρωπο! ο άνθρωπος ο ίδιος στα πλαίσια της ελευθερίας του διαλέγει είτε να πράτει με οδηγό το καλό, είτε το κακό! Το έφτιαξε το δημιούργημα και το άφησε έλεύθερα να πράξει!
-Ξεχνάς το κυριότερο γιαπετ! ότι η φύση φρόντισε για την ισοροπία της! όταν ο Θεός έδωσε το μυαλό στον άνθρωπο αυτή η ισοροπία θα έσπαζε εάν δεν του έδινε και τη Θεία δίκη! Δεν μπορεί ο κακός παιρνόντας καλά πάνω από τα πτώματα των καλών! να μείνει ατιμώρητος! θα έσπαζε αυτή η ισοροπία!
-Και το κυριότερο! ο άνθρπος μόνος του επέλεξε να φύγει από τον παράδεισο! μόνος του πρέπει και να αποδείξει ότι αξίζει να επιστρέψει!
-Η προσωρινή του ζωή στη γη! είναι μια ευκαιρία να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι! μια ευκαιρία για την επιλογή της επιστροφής ή όχι!
quote:
γιαπετ:
Δηλαδή ο θεός, ο παντοδύναμος, ο παντογνώστης και όλα τα άλλα «παντο...», δεν μπορούσε να στείλει το περιστέρι να κάτσει πάνω στα κεφάλια τους και να γίνουν καλοί.
Δεν είχε και πολλούς τρόπους, απ’ ότι φαίνεται, να επιβάλλει τη «δικαιοσύνη» του κι αυτοί που είχε ήταν πολύ ανθρώπινοι...

Του έστειλε τον Υιό Του, το περιστέρι το άφησε στην ησυχία του!
-Δεν είχε νόημα να μας δώσει το μυαλό! χωρίς όλα τα πάθη, χωρίς όλες τις αρετές και κακίες! αλλά με το δικαίωμα της επιλογής! Τότε δε θα χρειαζόταν το μυαλό για να σκεφτούμε! και να επιλέξουμε! θα ήμασταν σαν ένας πίνακας ζωγραφικής! ανίκανοι να συμφωνήσουμε ή να διαφωνίσουμε με την παράσταση! .....τα πάντα εν σοφία εποίησε γιαπετ!

quote:
γιαπετ:
Και οι ορδές του Χίτλερ ήταν εμποτισμένες απ’ τα «ιδεώδη» του και πίστευαν ότι κάνουν δίκαιο αγώνα καθώς ο ίδιος εμψύχωνε και διαβεβαίωνε γι’ αυτό.

Για το ’21 δεν σχολιάζω καθότι έχει καταδειχθεί ο ρόλος του παπαδαριού και η συμβολή του στην παράταση της τουρκοκρατίας, κατά κόρον.



Να υποπτευθώ ότι οι ορδές του Χίτλερ αισαθανόντουσαν δικαιοσύνη όταν καίγαν το Δίστομο και τα Καλάβρυτα? όταν κάναν σαπούνι τους Εβραίους? ή όταν επιτίθεντο στη Μόσχα? Μάλλον πρέπει να βάλεις μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στη δικαιοσύνη και τον εγωισμό!
quote:
γιαπετ:
Εάν δεν μπορείς να δεις αντιφάσεις σ’ αυτά, είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξεις και να βρείς τρόπο να ανεβάσεις την αντιληπτικότητά σου στα στοιχειώδη επίπεδα

-Δε φταίει η αντιλιπτικότητά μου εάν αρέσκεσαι να εθελοτυφλείς, να καταπίνεις την κάμηλον και να διυλίζεις τον κόνωπα! μάλλον ο χαρακτήρας σου τα φταίει!

Υ.Γ. για το '21? για κοίτα στη σελίδα 17 του <<Χριστιανισμός: "ο μη μεθ'εμού... φωτιά και τσεκούρι">> για κοίτα στην τελευταία σελίδα του <<γιατί τα παιδιά μας διδάσκονται πλαστή ιστορία>> για να δεις το τι διεστρεβλώσεις γίνονται από ομοιδεάτες σου προκειμένου να κάνουν το μαύρο άσπρο! ο παπαφλέσας μέλος της Φιλικής εταιρίας είναι αλλά άνοιξετο πάλι!.............. να δεις κάτι απίδια!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 03/04/2008 11:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 16:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eγώ καταλαβαίνω τι μου ζητάς!

Αμφιβαλω !

quote:
εσύ καταλαβαίνεις τι ζητάς?

Αbsolute !

quote:
Και για να σε βοηθήσω, θα μου παρουσιάσεις όλο το εν λόγω θέμα!

Αυτο ειναι ολο .

quote:
Είναι σαν να διαβάζω από την ιστορία της επανάστασης του '21 μόνο την περίοδο του εμφυλίου τι θα καταλάβω?


Εσυ ; Τιποτα απολυτος !

quote:
.... παράλληλα κάνε και μια μετάφραση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω ...
Μα ειναι δυνατον ! Μας εχεις μεταφρασει ολη την παλια και καινη διαθηκη και δεν μπορεις να μεταφρασεις ενα κειμενο 15 σειρων ; Στειλτο στους απολογητες , θα σε βοηθησουν !

quote:
συνέντευξη σε δημοσιογράφο έδεινε?
Ναι , στον Βερικιο !

quote:
-Aυτό είναι το άσχημο! ότι δεν το καταλαβαίνεις για αυτό και σου πρότεινα να αλλάξεις παρέες!

????? Υπαρχει καποιος που μπορει να σε καταλαβει ; Εσυ εχεις δικου σου κανονες συνταξης προτασεων και αποδοσης νοηματος .

quote:
Τώρα περιμένεις σοβαρό σχόλιο σε μη σοβαρή τοποθέτηση?
Ειμαι πολυ σοβαρος . Στην διαθεση σου και τα τηλεφωνα του δικηγορου μου για την συνταξη των απαραιτητων εγγραφων . Αν δεν προλαβαινεις φετος το αναβαλουμε για του χρονου , κανενα προβλημα .

quote:
'Όσο για τα σεντόνια! τα δικά μου μπροστά στα δικά σου είναι πετσετάκια!

Πες πες πες , μπορει να το πιστεψεις !

quote:
είδες τι έπαθες με τα εδάφια από την Καινή Διαθήκη! ή να επαναφέρω τους διαλόγυς μήπως και θυμηθείς?

Δεν ξερεις τι σου γινεται . Εγω δεν επαθα τιποτε . Η ασχετοσυνη σου και η παιδιστικη αλαζονεια σου δεν σου επιτρεπουν να κατανοησεις απλα πραγματα ποσο μαλλον εννοιες πολυσυνθετες . Δεν φταις εσυ ομως , οταν ο γιαχβε μοιραζε μυαλο εσυ κρατουσες ομπρελα .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios:
Και για να σε βοηθήσω, θα μου παρουσιάσεις όλο το εν λόγω θέμα!
-----------------------------------------------------------------

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αυτο ειναι ολο .

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μα ειναι δυνατον ! Μας εχεις μεταφρασει ολη την παλια και καινη διαθηκη και δεν μπορεις να μεταφρασεις ενα κειμενο 15 σειρων ; Στειλτο στους απολογητες , θα σε βοηθησουν !



Λέω να αφήσω και κάτι για σένα............αλλά από ότι φαίνεται για να μην έχεις άλλο!.................τελείωσε και το σεντόνι!......να μην έχει άλλο σεντόνι! (το εν λόγω θέμα).......

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ειμαι πολυ σοβαρος . Στην διαθεση σου και τα τηλεφωνα του δικηγορου μου για την συνταξη των απαραιτητων εγγραφων . Αν δεν προλαβαινεις φετος το αναβαλουμε για του χρονου , κανενα προβλημα .

-Να να να! δικηγόροι................συνεργεία............ολόκληρη κουστοδία!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Δεν ξερεις τι σου γινεται . Εγω δεν επαθα τιποτε . Η ασχετοσυνη σου και η παιδιστικη αλαζονεια σου δεν σου επιτρεπουν να κατανοησεις απλα πραγματα ποσο μαλλον εννοιες πολυσυνθετες . Δεν φταις εσυ ομως , οταν ο γιαχβε μοιραζε μυαλο εσυ κρατουσες ομπρελα .

-Πάντως ήμουν εκεί γύρω! ενώ εσύ!..........

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

Edited by - europaios2 on 03/04/2008 16:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 19:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λέω να αφήσω και κάτι για σένα............αλλά από ότι φαίνεται για να μην έχεις άλλο!.................τελείωσε και το σεντόνι!......να μην έχει άλλο σεντόνι! (το εν λόγω θέμα).......

Οχι μην αφηνεις για μενα τιποτα . Οπως ισχυριζεσαι εχεις την ικανοτητα να διαβαζεις ! Οριστε λοιπον . Το κειμενο ειναι πληρες , αυτουσιο , αυτοτελες , ευαναγνωστο , ευκολονοητο και δεν ειναι αποκομενο οπως ισχυριζεσαι ωστε να αλλαζει το νοημα . Εχεις τη δυνατοτητα να σχολιασεις ,να απαντησεις ή οχι ; Σαφως και δεν εχεις , διοτι δεν υπαρχει αυτο το κειμενο στους απολογητες να το βρεις και να κανεις αντιγραφη-επικοληση την απαντηση τους !
Εχεις γεμισει τους σκληρους του esoterica με τις μαλακιες των απολογητων !
Παραμυθαντζη ! Μασημενη τροφη θελεις ... μας κανεις και τον καμποσο , φιγουραντζη !

Βρε τι παθαμε με δαυτον !

quote:
Να να να! δικηγόροι................συνεργεία............ολόκληρη κουστοδία!

Υπεκφυγες ; Μολις σοβαρευουν τα πραγματα ... ποιεις την νησσαν ; Η προσφιλη σου τακτικη !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 22:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ , καθώς έριξα μιά ματιά στο θέμα διαπίστωσα μετά λύπης μου , ότι αντί να συζητάμε για την θεοποίηση των διαφόρων ηρώων της αρχαιότητας η οποία αργότερα συνεχίστηκε μετά την επιβολή του χριστιανισμού , με την αγιοποίηση ιεραρχών ή αυτοκρατόρων και την δημιουργία πολιούχων και προστατών συντεχνιών , σπαταλάμε τον χρόνο μας στο να απαντάμε σε ανοησίες .

Μετά από αυτό , και όσο με αφορά , η δική μου μελλοντική στάση θα είναι να αγνοήσω παντελώς τις ανόητες απαντήσεις με τα κινούμενα καραγκιοζάκια που έχουν μετατρέψει το Forum από χώρο συζήτησης και προβληματισμού σε παιδική χαρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 23:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, δηλαδή τόσο καιρό δεν ήξερες τι έκανες;
Έγραφες για θέματα τα οποία δεν ήθελες να γράψεις;
Σα να λέμε παρασύρθηκες; Δεν σε πιστεύω...
Ήξερες καλά τι έγραφες και τώρα βλέπεις ότι μάλλον δεν
μπορείς να τα βγάλεις πέρα και την κάνεις ...με ελαφρά
πηδηματάκια...
Κρίμα και σε είχα για άτομο με επίπεδο...περίμενα ότι θα
άντεχες τον διάλογο, ακόμη κι όταν βγαίνεις λάθος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 11:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ , καθώς έριξα μιά ματιά στο θέμα διαπίστωσα μετά λύπης μου , ότι αντί να συζητάμε για την θεοποίηση των διαφόρων ηρώων της αρχαιότητας η οποία αργότερα συνεχίστηκε μετά την επιβολή του χριστιανισμού , με την αγιοποίηση ιεραρχών ή αυτοκρατόρων και την δημιουργία πολιούχων και προστατών συντεχνιών , σπαταλάμε τον χρόνο μας στο να απαντάμε σε ανοησίες .

Μετά από αυτό , και όσο με αφορά , η δική μου μελλοντική στάση θα είναι να αγνοήσω παντελώς τις ανόητες απαντήσεις με τα κινούμενα καραγκιοζάκια που έχουν μετατρέψει το Forum από χώρο συζήτησης και προβληματισμού σε παιδική χαρά.



-Σας ξύνισαν τα μούτρα ε?>>
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ: Οχι μην αφηνεις για μενα τιποτα . Οπως ισχυριζεσαι εχεις την ικανοτητα να διαβαζεις ! Οριστε λοιπον . Το κειμενο ειναι πληρες , αυτουσιο , αυτοτελες , ευαναγνωστο , ευκολονοητο και δεν ειναι αποκομενο οπως ισχυριζεσαι ωστε να αλλαζει το νοημα . Εχεις τη δυνατοτητα να σχολιασεις ,να απαντησεις ή οχι ; Σαφως και δεν εχεις , διοτι δεν υπαρχει αυτο το κειμενο στους απολογητες να το βρεις και να κανεις αντιγραφη-επικοληση την απαντηση τους !
Εχεις γεμισει τους σκληρους του esoterica με τις μαλακιες των απολογητων !
Παραμυθαντζη ! Μασημενη τροφη θελεις ... μας κανεις και τον καμποσο , φιγουραντζη !

-Σε εσένα θα το αφήσω σε εσένα για να μάθεις να διαβάζεις! Εγώ ότι γράφω είτε απευθείας από βιβλία είτε μέσω ίντερνετ, είμαι σε θέση να απαντήσω σε αυτά! εσύ όμως? μπλοκάρισες? αν όχι μετέφαρασε ότι λέει το κείμενο! μια-δυο παράγραφοι είναι που κολάς?
-Ειδικά όταν είναι μόνο αυτό............όπως λες!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ: Βρε τι παθαμε με δαυτον !

-Που να δεις σε λίγους μήνες, μόλις θα είμαι σε θέση (από άποψης χρόνου)........τι έχετε να πάθετε!!!!
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Υπεκφυγες ; Μολις σοβαρευουν τα πραγματα ... ποιεις την νησσαν ; Η προσφιλη σου τακτικη !

-Εσύ παρέθεσες το εδάφιο εσύ να το μεταφράσεις! αλλά ως νήσσα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 21:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Σε εσένα θα το αφήσω σε εσένα για να μάθεις να διαβάζεις! Εγώ ότι γράφω είτε απευθείας από βιβλία είτε μέσω ίντερνετ, είμαι σε θέση να απαντήσω σε αυτά! εσύ όμως? μπλοκάρισες? αν όχι μετέφαρασε ότι λέει το κείμενο! μια-δυο παράγραφοι είναι που κολάς?
-Ειδικά όταν είναι μόνο αυτό............όπως λες!

quote:
Εσύ παρέθεσες το εδάφιο εσύ να το μεταφράσεις! αλλά ως νήσσα!

Καλα ρε πλακα μας κανεις ; Για να παρουσιασω ενα κειμενο σημαινει πως ξερω τι λεει . Αν δεν ηξερα τι λεει δεν θα το παρουσιαζα , διοτι θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ασχετο και θα εκτιθομουνα σ΄αυτους που γνωριζουν τι διαβαζουν (δεν αφορα εσενα βεβαια). Αν λοιπον δεν κατανοεις τι λεει το κειμενο οφειλεις με παρησια να το πεις και να ζητησεις απο καποιον βοηθεια και οχι να μας ζαλιζεις με ανοητες προφασεις . Ειναι καιρος πια να σοβαρευτεις πριν καταντησεις γραφικος (μεταξυ μας δεν βλεπω να το αποφευγεις ).

quote:
Που να δεις σε λίγους μήνες, μόλις θα είμαι σε θέση (από άποψης χρόνου)........τι έχετε να πάθετε!!!!

Ωχ ωχ ! Ηρθε η ωρα για λεξοτανιλ !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 23:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Καλα ρε πλακα μας κανεις ; Για να παρουσιασω ενα κειμενο σημαινει πως ξερω τι λεει . Αν δεν ηξερα τι λεει δεν θα το παρουσιαζα , διοτι θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ασχετο και θα εκτιθομουνα σ΄αυτους που γνωριζουν τι διαβαζουν (δεν αφορα εσενα βεβαια). Αν λοιπον δεν κατανοεις τι λεει το κειμενο οφειλεις με παρησια να το πεις και να ζητησεις απο καποιον βοηθεια και οχι να μας ζαλιζεις με ανοητες προφασεις . Ειναι καιρος πια να σοβαρευτεις πριν καταντησεις γραφικος (μεταξυ μας δεν βλεπω να το αποφευγεις ).

Μπα? στο μετάφρασαν? Για γράψε μας λοιπόν γιατί εγώ δεν μπορώ να το μεταφράσω!.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 22:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris :

Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ , καθώς έριξα μιά ματιά στο θέμα διαπίστωσα μετά λύπης μου , ότι αντί να συζητάμε για την θεοποίηση των διαφόρων ηρώων της αρχαιότητας η οποία αργότερα συνεχίστηκε μετά την επιβολή του χριστιανισμού , με την αγιοποίηση ιεραρχών ή αυτοκρατόρων και την δημιουργία πολιούχων και προστατών συντεχνιών , σπαταλάμε τον χρόνο μας στο να απαντάμε σε ανοησίες .

Μετά από αυτό , και όσο με αφορά , η δική μου μελλοντική στάση θα είναι να αγνοήσω παντελώς τις ανόητες απαντήσεις με τα κινούμενα καραγκιοζάκια που έχουν μετατρέψει το Forum από χώρο συζήτησης και προβληματισμού σε παιδική χαρά.


Ειναι ωρα να σ΄ακολουθησω , αλλωστε δεν εχει νοημα η κουβεντα με τον ευρωπαιο .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy