ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΘΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 23:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


quote:
-Απλά έδεινα ιδέα στον macedon για νέο βιβλίο! ίσως έχεις χάσει επεισόδια..., αλλά απάντησα στην τοποθέτησή του με χιούμορ.

Α... χιούμορ, ε;

Δεν το πρόσεξα...


quote:
<<γιαπετ:Εγώ φίλε ΕΡΜΙΑ, λέω να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, ώστε να γίνει κατανοητή η θέση σου στο φορουμ.Μόνο έτσι μπορεί να γίνει συζήτηση.>>
-Πόσο πιο αναλυτικός? τι να αναλύσει? έθεσε θέμα αν δεν το πρόσεξες!

Δεν κατάλαβες τι λέω,ε;

Φυσικό...


quote:
-Μα,..... ναι μεν ο macedon! τον αντιμετώπισε με καθαρό χιούμορ! αλλά αντί να μπεις να τοποθετηθείς στο θέμα που έθεσε! μπήκες για να συνεχίσεις το χιούμορ! αποδεικνύοντας ότι δεν κατάλαβες το θέμα παρά μόνο το χιούμορ!

Α... χιούμορ, ε;

Το πρόσεξες.

Περίεργο...

quote:
-Φίλε Ερμιών...

quote:
...στο απόψεις προτάσεις υπάρχει ένα θέμα <<συμβαίνει κάτι με τους πολιτικούς μας?>> εκεί νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλο το έδαφος ως θεματολογία! από τη συμμετοχή όμως που έχει εγώ τουλάχιστον πιστεύω ότι αποδεικνύεται η ακαταλληλότητα της καλλιέργειας, ωστώσω οι προσπάθειες συνεχίζονται μήπως και βγούν οι κοτρώνες και έτσι έλθουν και άλλα μέλη να καλλιεργήσουν.

Επιβεβαιώνεις ότι δεν κατάλαβες...

Αναμενόμενο...


quote:
-Η διαφθορά είναι η νέα ΙΧΩΡ του νεοΈλληνα! εκεί πρέπει όλοι μαζί και καθένας μόνος του να δώσουμε τη μάχη!

Πσσς... τι είπες τώρα...!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 09:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-γιαπέτ!......άσε τα πστ και τα πσσατ! και πες μου πως εμφανίζεις αυτά τα ανθρωπάκια! (τα smile), έχουν πολύ γούστο! ένα που είχα εμφανίσει εγώ το είχα πάρει από μύνημά σου.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 16:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

Αν μου υποσχεθείς ότι θα διαβάζεις τα μηνύματα προσεκτικά απ' εδώ και πέρα θα σου παραθέσω το site.

Ναι;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2008, 22:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
............Υπόσχομαι ειδικά τα δικά σου να τα διαβάζω πολύ προσεκτικά!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2008, 02:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

Από το να σου δώσω ένα ψάρι να φας, θεωρώ ότι είναι καλλίτερα να σε μάθω να ψαρεύεις.

Άνοιξε λοιπόν, το google, γρ΄ψε στην αναζήτηση "free smileys" και πάτα "Αναζήτηση".

Τώρα δεν έχεις παρά να διαλέξεις ποιά απ' όλα τα sites, θέλεις να χρησιμοποιήσεις.

Υ.Γ. Ελπίζω να κρατήσεις το λόγο σου και να απαντάς και κατανοητά, ναι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 19:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι για τον λόγο που ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα και ποιο σκοπό εξυπηρετεί ;

Να σε βοηθήσω να καταλάβεις???

Εδώ έχουμε ένα μέλος που αν κοιτάξεις τα μυνήματά του θα δεις ξεκάθαρα τον σκοπό του....

Samuel 1974 πριν σου απαντήσω έχω διαβάσει αρκετά σου μυνήματα, το προφίλ σου δεν συμπορεύεται με αυτό του συνομιλητή αλλά του Ιεραπόστολου , δεν βλέπω να έχεις διάθεση επικοινωνίας αλλά διάθεση προσυλητισμού.

Συνήθως δεν ασχολούμαι με Ιεραπόστολους, στην περίπτωσή σου όμως επειδή βλέπω οτι πιπιλάς την ίδια καραμέλα που πασάρουν τα απανταχού κατηχητικά της χώρας και επειδή δεν είδα κανέναν να απαντάει αναλόγως στην καραμελίτσα σου, θα κάνω τον κόπο για χάρη των αναγνωστών να σε προβληματίσω λιγάκι....

Όλα τα κατηχητικά της Ελλάδας έχουν μπει στον κόπο να αποδείξουν πόσο κακοί ήταν οι αρχαίοι και πόσο καλοί ήταν οι χριστιανοί που τους έβαλαν όλους σε τάξη.
Οι αρχαίοι ήταν αιμομίκτες.
Οι αρχαίοι ήταν παιδόφιλοι.
Οι αρχαίοι έκαναν ανθρωποθυσίες.

Δεν μου λες φίλε:?
Τα Βυζαντινά γεφύρια που χτίζανε οι άγιοί σου ξέρεις με τι τα ξεκίναγαν?
Ξέρεις πόσες παρθένες κοπέλες χτίστηκαν ζωντανές στα θεμέλια - κολώνες των γεφυριών για να μην τα ρίξει κάτω ο Σατανάς?

Να πούμε λίγο για τους γάμους των αγίων Βυζαντινών με τις αδερφές και τις ξαδέρφες τους που όλες είχαν ηλικία απο 12 ετών και κάτω?

Και βέβαια να θυμηθούμε όλοι το βιβλικό πρόσωπο του αγίου Λωτ που η γυναίκα του η Σάρα γύρισε και κοίταξε πίσω και έγινε στήλη άλατος.
Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί οι Πασχαλιάτικες ταινίες κόβουν το θέμα εκεί που η Σάρα γίνεται αλάτι και πάνε σε άλλο θέμα?
Γιατί δεν λένε οτι ο Λωτ και οι 2 κόρες του πήγαν σε μια σπηλιά εκείνο το βράδυ και έκαναν αχαλίνωτο σεξ?
Η βίβλος τα λέει, όποιος θέλει ανοίγει και βλέπει μόνος του.

Αλήθεια Samuel έχεις πάει στον ναό του αγίου Λωτ? Στέκει ακόμη αλάβωτος στην Κωνσταντινούπολη χτισμένος απο τον Θεοδόσιο τον 1ο.
Πήγαινε να τον προσκυνήσεις φίλε μου, άλωστε το χριστιανικό εορτολόγιο τον συμπεριλαμβάνει κανονικότατα, δυστυχώς συμπεριλαμβάνεται και στο μουσουλμανικό εορτολόγιο ως άγιος.

Για προβληματίσου λίγο....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΜΙΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 20:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΩ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ- ΤΙΠΟΤΑ............................................................

ΕΡΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 20:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΜΙΑ, ίσως θα έπρεπε να δώσεις σ' αυτήν την προσπάθεια, λίγη ένταση, ούτως ώστε να γίνει αφορμή για κάτι τέτοιο.

Νομίζω ότι έχεις να πεις, πράγματα...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΜΙΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 22:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΛΑΘΟΣ.Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΟΧΙ.ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ [ΔΗΛΑΔΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ]ΥΣ/ΕΛΛΗΝ=ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ/

ΕΡΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 23:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΜΙΑ

Θα έχεις διαπιστώσει, διαβάζοντας τα μηνύματα του φορουμ, ότι υπάρχουν πολλές απόψεις οι οποίες γίνονται, ενίοτε, αφορμή για αντιπαραθέσεις, όπως λες.

Σ' αυτό που λες, σχετικά με τη διαφορά, θρησκείας κοσμοθέασης, προσωπικά, συμφωνώ. Επίσης και για τις επιπτώσεις των δογμάτων, στα μυαλά των ανθρώπων.

Όμως θα πρέπει να απευθύνεσαι σε συγκεκριμένους χρήστες για συγκεκριμένες θέσεις τους.

Όταν λες, ας πούμε, μπερδεύετε, σε ποιούς αναφέρεσαι;

Υ.Γ. Αν σου είναι εύκολο, γράφε με τυπικά γράμματα διότι διευκολύνουν στην ανάγνωση.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith: Όλα τα κατηχητικά της Ελλάδας έχουν μπει στον κόπο να αποδείξουν πόσο κακοί ήταν οι αρχαίοι και πόσο καλοί ήταν οι χριστιανοί που τους έβαλαν όλους σε τάξη.
Οι αρχαίοι ήταν αιμομίκτες.
Οι αρχαίοι ήταν παιδόφιλοι.
Οι αρχαίοι έκαναν ανθρωποθυσίες.

-Tι λες άνθρωπέ μου! που τα είδες αυτά? πήγες σε κανα κατηχυτικό και τα άκουσες?
quote:
Lock_Smith: Τα Βυζαντινά γεφύρια που χτίζανε οι άγιοί σου ξέρεις με τι τα ξεκίναγαν?
Ξέρεις πόσες παρθένες κοπέλες χτίστηκαν ζωντανές στα θεμέλια - κολώνες των γεφυριών για να μην τα ρίξει κάτω ο Σατανάς?
Να πούμε λίγο για τους γάμους των αγίων Βυζαντινών με τις αδερφές και τις ξαδέρφες τους που όλες είχαν ηλικία απο 12 ετών και κάτω?


-Δίαβασες εσύ σε κανά ευαγγέλιο οδηγίες του Ιησού για θυσιασμό παρθένων? για πες κάποια γεφύρια που οι Άγιοι Βυζαντινοί θυσίασαν παρθένες?
-Για πες μου έναν Άγιο Βυζαντινο! που παντρέυτικε την αδερφή του! και ήταν και κάτω των 12 ετών?
quote:
Lock_Smith:Αλήθεια έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί οι Πασχαλιάτικες ταινίες κόβουν το θέμα εκεί που η Σάρα γίνεται αλάτι και πάνε σε άλλο θέμα?
Γιατί δεν λένε οτι ο Λωτ και οι 2 κόρες του πήγαν σε μια σπηλιά εκείνο το βράδυ και έκαναν αχαλίνωτο σεξ?

-Σύμφωνα με τη βίβλο που βαριέμαι να ξαναγράφω ότι πρόκειτο κυρίως για την Ιστορία των Εβραίων κι ότι είναι γεμάτη παραβολές! μετά την καταστροφή των σοδόμων και των γομόρων οι μόνοι που επέζησαν ήταν ο Λώτ και οι 2 κόρες του. Επειδή ο Λώτ ήταν μεγάλος στην ηλικία και δεν υπήρχε άλλος άνδρας εκεί οι 2 αδερφές προκειμένου να αποκτήσουν απογόνους και φοβούμενες το θάνατο του πατέρα τους αποφάσισαν να τον μεθύσουν προκειμένου να αποκτήσουν παιδιά και αφού το πέτυχαν έκαναν σεξ μαζί του!
-Για υπέδειξε το εδάφιο της βίβλου για γράψτο!
-Προβληματίσου πρώτα εσύ.........................................
quote:
ΕΡΜΙΑΣ: ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΛΑΘΟΣ.Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΧΕΙ ΔΟΓΜΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΟΧΙ.ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ [ΔΗΛΑΔΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΝΟΥ ]ΥΣ/ΕΛΛΗΝ=ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ/

-Tη φύση όλοι τη σέβονται οι πρώην και οι επόμενοι!
-Τα δόγματα δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αμαδοποίηση ατόμων με κοινά πιστεύω! και οι άθεοι ανήκουν στο δόγμα των άθεων!
-Αν κάπιος για κάποι λόγο αλλάξει πιστεύω αυτόματα αλλάζει και δόγμα!
-τη φυλακή του νου! με συχωρείς αλλά δεν την καταλαβαίνω! με τον ίδιο τρόπο μπορώ να σου πω ότι είσαι φυλακισμένος στο δόγμα του σεβασμού της φύσης! Δε θα ήταν όμως λίγο αδόκιμο?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδιναν απλα φορο τιμης σε καποιους ηρωες οπως τον Ηρακλη που τον ονοματιζαν ημιθεο.Ενταξει,ειναι η ιστορια μας και τη σεβομαστε ολοι.Καθε ιστορια εχει τα καλα της και τα κακα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 01:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2


quote:
-Τα δόγματα δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αμαδοποίηση ατόμων με κοινά πιστεύω! και οι άθεοι ανήκουν στο δόγμα των άθεων!
-Αν κάπιος για κάποι λόγο αλλάξει πιστεύω αυτόματα αλλάζει και δόγμα!

Έσκισες πάλι...

Για την πληροφόρησή σου:

δογμα

"θεμελιώδης αρχή που δεν υπόκειται σε έλεγχο ή σε κριτική και που γίνεται υποχρεωτικά δεκτή."

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 08:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε το θέμα;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 08:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δογμα
"θεμελιώδης αρχή που δεν υπόκειται σε έλεγχο ή σε κριτική και που γίνεται υποχρεωτικά δεκτή."

Έγραψα....<<-Τα δόγματα δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αμαδοποίηση ατόμων με κοινά πιστεύω! και οι άθεοι ανήκουν στο δόγμα των άθεων!
- Αν κάπιος για κάποι λόγο αλλάξει πιστεύω αυτόματα αλλάζει και δόγμα!>>
-Δε βλεπω διαφορά! Αλλά επί της ουσίας έχεις να προσφέρεις κάτι?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 29/01/2008 09:06:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 00:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά...

Συγγνώμη!!!

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 15:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus:
quote:
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι σχέση έχουν όλα αυτά με τον αρχικό σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε το θέμα;

Σε περίπτωση που η απάντησή μου συμπεριλαμβάνεται στην ερώτησή σου Dying_Incubus παραθέτω:

samuel1974:

quote:
2. Οι θεοποιημένοι βασιλείς, ήρωες και εραστές των επιφανών προσώπων τυγχάνανε της ίδιας λατρείας σαν τις υπόλοιπες θεότητες;;; ...Με ότι αυτό συνεπάγεται: ανθρωποθυσίες, τιμωρία εις θάνατον για βλασφημία κ.λ.π.

Ως αναγνώστης του θέματος διαπίστωσα οτι για τον κύριο συνεπάγεται ως δεδομένο οι ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελληνική παράδοση, πέραν τούτου η συνάντηση με αυτού του είδους των αντιλήψεων μου είναι γνωστή και εκτός του Ίντερνετ, πρόκειται για μιά πάγια θέση που δεν την υοθετεί μονάχα ένα μέλος που λέγεται Samuel αλλά για μια κατασκευασμένη αηδία που διδάσκεται απο την εκλησία τα τελευταία 2 χρόνια. Πρόσφατα εκλήθηκα στην εκλησιαστική οργάνωση "Η Υπακοή" προκειμένου να αλάξω τον αφαλό της κλειδαριάς της εξώπορτας, άκουσα τον ιερέα με τα ίδια μου τα αυτιά να αναμασάει τα ίδια ακριβώς λόγια απευθυνόμενος στα παιδιά, εννοείται πως τον "μάλωσα".

Θεωρώ πως η απάντησή μου είναι συναφής ως προς την ερώτηση του Samuel και ανάλογη-εντός ενός αξιοπρεπούς επιπέδου ως προς το ύφος που έθεσε την ερώτησή του.

europaios2:

quote:
-Tι λες άνθρωπέ μου! που τα είδες αυτά? πήγες σε κανα κατηχυτικό και τα άκουσες?

Yes sir, και μάλιστα έκανα και καταγγελία αλλά δεν νομίζω οτι θα βγεί κάτι καλό απ' αυτό.

quote:
-Δίαβασες εσύ σε κανά ευαγγέλιο οδηγίες του Ιησού για θυσιασμό παρθένων? για πες κάποια γεφύρια που οι Άγιοι Βυζαντινοί θυσίασαν παρθένες?
-Για πες μου έναν Άγιο Βυζαντινο! που παντρέυτικε την αδερφή του! και ήταν και κάτω των 12 ετών?

Κανένα Ευαγγέλιο δεν δίνει τέτοιες οδηγίες, αυτά είναι μεθύστερα έθιμα παράγωγα της Βυζαντινής Σατανοφοβίας.
Οι ανθρωποθυσία παρθένων κοριτσιών επιβεβαιώνεται απο τον προβληματισμό του Ιωάννη του Χρισόστομου για το αν αυτό το έθιμο είναι ορθό!
Πηγή: "Εκλησιαστική Ιστορία" - Τόμος 'ΙΧ - Σελίδα 432 Παράγραφος 14, Εκλησιαστική βιβλιοθήκη παράρτημα Λ. Αλεξάνδρας 124.

Ο δεύτερος γάμος του Θεοδόσιου του 1ου με την αδερφή του Πουλχερία (ηλικίας 11 ετών) σου λέει κάτι?

quote:
-Για υπέδειξε το εδάφιο της βίβλου για γράψτο!
-Προβληματίσου πρώτα εσύ....................................

Για αρχή θα περιοριστώ στο να σου συστήσω ηρεμία και ξεκούραση.
Για την συνέχεια θα σου πω οτι η Γένεσις είναι κάτι στο οποίο όλοι έχουν πρόσβαση και μάλιστα "ουέ" σε αυτόν που θα αλάξει έστω και ένα κόμα απ' αυτήν (που σημαίνει οτι κανείς δεν μπορεί να θάψει τα κουρέλια της).
Τέλος θα σου πω οτι αυτό που είπες δεν σε τιμάει καθόλου:

quote:
-Σύμφωνα με τη βίβλο που βαριέμαι να ξαναγράφω ότι πρόκειτο κυρίως για την Ιστορία των Εβραίων κι ότι είναι γεμάτη παραβολές!

Η Βίβλος των Ιουδαϊστών και η Καινή Διαθήκη των Χριστιανών αποτελούν την Αγία γραφή της Ελληνο - Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκλησίας.
Το κείμενό της τηρείται αναλοίωτο σύμφωνα με το Σύνταγμα κ.λ.π. κ.λ.π.

Που σημαίνει αγαπητέ μου οτι δεν είναι μονάχα η Ιστορία των εβραίων μα και η ιστορία που υοθετούν οι Χριστιανοί για τα χρόνια πριν τον Ιησού.
Εσύ λοιπόν σαν Χριστιανός (ας πούμε) απ' την στιγμή που δηλώνεις Χριστιανός (εκτός κι αν δεν είσαι), αποδέχεσαι ανεπιφυλάκτως τα ήθη και έθιμα της Χριστιανικής παραδόσεως, τα οποία με την σειρά τους δεν είναι παραβολές αλλά η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μάλον εσύ θα πρέπει να προβληματιστείς για το πόσο τοις % Χριστιανός σε συμφέρει να είσαι, το λέω προσωπικά σε εσένα.

Υ.Γ. Μην φανατίζεστε και μην αφρίζετε, φιλική συμβουλή χωρίς χρέωση, κερνάει το κατάστημα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 18:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lock Smith

Γράφεις:
"Ως αναγνώστης του θέματος διαπίστωσα οτι για τον κύριο συνεπάγεται ως δεδομένο οι ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελληνική παράδοση, πέραν τούτου η συνάντηση με αυτού του είδους των αντιλήψεων μου είναι γνωστή και εκτός του Ίντερνετ, πρόκειται για μιά πάγια θέση που δεν την υοθετεί μονάχα ένα μέλος που λέγεται Samuel αλλά για μια κατασκευασμένη αηδία που διδάσκεται απο την εκλησία τα τελευταία 2 χρόνια."

Για την "κατασκευασμένη αηδία", που λες υπάρχουνε αναφορές του Αριστοφάνη, του Λυσία και του Δημοσθένη, για το έθιμο του φαρμακού...

Τις λεπτομέρειες του εθίμου του φαρμακού τις περιγράφουνε οι Καλλίμαχος, Στράβων και Πλούταρχος.

Μήπως όλοι αυτοί οι συγγραφείς ήτανε φανατικοί παπάδες;;

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2008, 20:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τις λεπτομέρειες του εθίμου του φαρμακού τις περιγράφουνε οι Καλλίμαχος, Στράβων και Πλούταρχος.

ΔΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΒΑΣΗ:
Κάποτε είδα μια ταινία, ήμουν μικρός και δεν θυμάμαι τον τίτλο της, ίσως κάποιος απο εδώ να τον γνωρίζει μέσα απο την περιγραφή μου.

Ήταν μια οπλισμένη ομάδα που ήθελε να ξεθάψει έναν θησαυρό από μιά ζούγκλα, η ομάδα αυτή τα έκανε πλακάκια με μια φυλή κανίβαλων και έδωσε στον αρχηγό της ένα ΑΚ47 (πολυβόλο) ως αντάλαγμα για την βοήθειά τους.
Οι κανίβαλοι είχαν πόλεμο με μια άλλη φυλή που ήταν πρωτόγονοι αλλά όχι κανίβαλοι.
Ο αρχηγός των κανίβαλων όμως είχε το πολυβόλο και έριχνε στο ψαχνό, απέναντί του δεν είχε πολυβόλα, είχε δόρατα και τόξα, μα αυτός έριχνε όπου έβρισκε γιατί πήρε στα χέρια του αυτό που ΠΟΤΕ δεν έπρεπε να έχει πάρει.

Ξέρεις γιατί ανέφερα αυτό το γραφικότατο παράδειγμα?

Γιατί απο την στιγμή που πήρατε (οι ιεραπόστολοι) στα χέρια σας την γνώση των αρχαίων πυροβολείτε ως κανίβαλοι ότι κινείται, χωρίς να γνωρίζετε τι έχετε στα χέρια σας.

Ο Πλούταρχος που ανέφερες θα πρέπει να ξέρεις οτι η αναφορά (μία ήταν και θέλω να μου δώσεις τον τίτλο της - σε ποιό έργο συναντάμε την αναφορά του στην φαρμακεία και τι σημαίνει στην αρχαία ελληνική η λέξη φαρμακεία-εδώ είναι που θα την πατήσεις-), ήταν κάθετα επικριτική, επίσης αναφέρει στο έργο του οτι το έθιμο αυτό γινόταν σε ορισμένες φυλές των προ - ελληνιστικών φύλλων τα αρχαία -για τον Πλούταρχο- χρόνια, δηλαδή τα προϊστορικά για εμάς.
Η ανθρωποθυσία δε στην αρχαία Ελλάδα ήταν έγκλημα απο όλα τα κράτη - κάστρα της Ελλάδας και όποιος την τελούσε-κανένας-αντιμετώπιζε απαγχονισμό.
Συγκεκριμένη και χαρακτηριστική είναι η αναφορά - χλευασμόυ του Θουκιδίδη για τις τελετές των Περσών που περιλάμβαναν ανθρωποθυσία και τελετουργική ανθρωποφαγία.

Αυτό που δεν μου αρέσει εν τέλη κύριε Samuel είναι οτι υπάρχουν ομάδες ανθρώπων στην Ελλάδα αι οποίαι συνειδητά διαδίδουν αυτές τις αηδίες που διαδίδεις και εσύ, σπιλώνουν το όνομα ανθρώπων που ούτε καν βρίσκονται εν ζωή για να σου/σας απαντήσουν αναλόγως, με μοναδικό γνώμονα να αναδείξετε οτι οι αρχαίοι ήταν τέρατα ενώ οι Ρωμαιοχριστιανοί ήταν άγγελοι που έβαλαν τα πράγματα σε τάξη.
Μαθαίνετε 2 ονόματα, επιννοείτε και άλλα 3, κατασκευάζετε και 5 ιστορίες και τα πασάρετε σε στυλ Λιάκουρα.
Άστο έγινε γνωστό το παραμύθι, το μάθανε όλοι και σας πήρανε στο ψιλό.
Οδηγούμενοι δε απο απίστευτο φανατισμό και ατσάλινες παρωπίδες, αδυνατείτε να δείτε (ως παρωπιδικοί) οτι μόνοι σας ρεζιλεύεστε και γινόσαστε στα μάτια ενός νοήμονα ανθρώπου λείαν επιεικώς γελοίοι.
Στα σοβαρά ίσως σας πάρει κάποιο πιτσιρίκι που θα έχει εξ' αρχής την τάση να προσυλητιστεί στα λιμέρια σας, πράγμα που σημαίνει οτι άδικος ο κόπος που κάνετε μιας και ούτως ή άλλως αυτά τα άτομα θα έρθουν να σας βρουν μόνα τους, δεν χρειάζεται να τα προσκαλείτε με αυτές τις αηδίες.
Το ποιό ενοχλητικό απ' όλα είναι οτι καπηλεύεστε την Ιστορία μας, αυτό είναι το μεγάλο στραβοπάτημα, γιατί αυτή η Ιστορία δεν ανήκει σε κανέναν σας, ανήκει μόνον στους Έλληνες και τις Ελληνίδες πολίτες φιλαράκο μου, στα άτομα που δίνουν φόρο τιμής στους Έλληνες ΟΧΙ σε αυτούς που τους σπιλώνουν.

Εγώ δόγμα δεν ακολουθώ, είμαι ελεύθερος άνθρωπος και μπορώ να απολαμβάνω την αποδοχή της αλήθειας.

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο και αν απάντησα δεν απάντησα επειδή θέλω να σου αλάξω κάτι, απάντησα απο σεβασμό σε ανθρώπους και αξίες που για να αντιληφθείς χρειάζεται να έχεις τουλάχιστον φιλότιμο, αγνοώ δε αν θα σου απαντήσω ξανά ή αν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 09:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lock_Smith, ίσως ο θεματοθέτης να πιστεύει όντως ότι στην αρχαία Ελλάδα τελούνταν ανθρωποθυσίες.
Απ' όσο γνωρίζω, κάτι τέτοιο δεν ισχύει και στον Ελλαδικό χώρο δεν είχαμε ανθρωποθυσίες - μάλιστα τοποθετήθηκα και στην πρώτη σελίδα επ' αυτού.

Αυτό που παρατηρώ όμως - και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά - είναι ότι σε πολλούς διαλόγους της Κατηγορίας .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. σε διάφορα θέματα υπάρχει η τάση σύγκρισης της συμπεριφοράς των Χριστιανών και των αρχαιοελληνιστών, κάτι που μπορεί να είναι άσχετο με το θέμα.
Αυτό λοιπόν δυνητικά θα παρεκτρέψει ένα θέμα από τον αρχικό του σκοπό αλλά κι από την άλλη συνιστά μια συγκεκριμένη κοσμοθέαση κι έναν πολύ "μηχανικό" τρόπο σκέψης και διαλόγου.
Η αληθινή πρόκληση για τον αναζητητή της Γνώσης είναι να σπάσει τα καλούπια που του είναι γνωστά και να ανακαλύψει νέους τρόπους σκέψης.

Όσον αφορά εσένα, προσωπικά θαυμάζω την πολύ καλή χρήση της ελληνικής γλώσσας που κάνεις - πάντοτε το εκτιμώ αυτό - και το γεγονός ότι όταν απευθύνεσαι σε κάποιον συνομιλητή σου επιδεικνύεις τον πρέποντα σεβασμό και την αρμόζουσα ψυχραιμία.
Επειδή πιστεύω ότι μπορείς κάλλιστα να καταλάβεις το βαθύτερο νόημα αυτού που θα σου πω, θα σε παρακαλούσα μόνο να αποφεύγεις την χρήση του β' προσώπου πληθυντικού αριθμού όταν απευθύνεσαι σε κάποιον συγκεκριμένο συνομιλητή σου.
Η χρήση του πολλές φορές τείνει να "ομαδοποιεί" τους ανθρώπους οι οποίοι μπορεί μεν να έχουν ένα κοινό σύνολο απόψεων αλλά σίγουρα έχουν την δική τους ατομικότητα και προσωπικότητα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 12:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Lock Smith

Γράφεις:
"Ο Πλούταρχος που ανέφερες θα πρέπει να ξέρεις οτι η αναφορά (μία ήταν και θέλω να μου δώσεις τον τίτλο της - σε ποιό έργο συναντάμε την αναφορά του στην φαρμακεία και τι σημαίνει στην αρχαία ελληνική η λέξη φαρμακεία-εδώ είναι που θα την πατήσεις-),..."

Απ όσο έχω διαβάσει, η ετυμολογία της λέξης δεν έχει ερμηνευτεί ακόμα πλήρως και οι προσπάθειες να συνδέσουνε τη λέξη με κάποια χετιτική ή ινδοευρωπαϊκή ρίζα έχουνε αποτύχει. Εάν εσύ τώρα σαν διακεκριμένος γλωσσολόγος έχεις μία άλλη θεωρία, ορίστε να τη δούμε.

Plut.Quaest.Graec. 38
"...Κάθε χρόνο στην γιορτή των Αγριονίων γίνεται ένας διωγμός απο τους απογόνους των Μινυάδων απο τον ιερεά του Διόνυσου, ο οποίος κρατάει ένα σπαθί στο χέρι. Κάθε έναν που πιάνει επιτρέπεται να τον σκοτώσει και στην εποχή μου σκότωσε ο ιερέας Ζοίλος έναν απο αυτούς. Αυτό όμως δεν ωφέλησε τους κατοίκους του Ορχομενού, για αυτό πήρανε το ιερατικό αξίωμα απο την οικογένεια του Ζοίλου..."

Ο Στράβων 10.2.9 αναφέρει πως φορούσανε φτερά στον θυσιαζόμενο και τον γκρεμίζανε απο τον γκρεμό για να πετάξει στην αγκάλια του Απόλλωνα...

Εάν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ κάποιος να δει τα ιστορικά στοιχεία για να συνεχίζει να πιστεύει στο ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήτανε ημίθεοι, τότε και ολόκληρη βιβλιοθήκη να δει με αποδείξεις για ανθρωποθυσίες στην αρχαία Ελλάδα, πάλι δε θα το πιστεύει....

Επειδή βαρείεμαι να ασχολούμαι με την ξεροκεφαλιά ορισμένων, παραπέμπω στην αγγλόφωνη βικιπέδια.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pharmakos

και στην γερμανόφωνη

http://de.wikipedia.org/wiki/Pharmak%C3%B2s

όπου αναφέρεται ο D.D. Hughes, ως ένας απο τους "ορισμένους" ιστορικούς, οι οποίοι θέλουνε να αποδείξουνε ότι δεν γινότανε ανθρωποθυσίες, αλλά ακόμα και αυτοί δεν μπορούνε να απαρνηθούνε το ότι ένας τραυματισμένος απο τον λιθοβολισμό (το εξιλαστήριο θύμα) που διώκεται στην ερημιά, κάθε άλλο παρα να επιζήσει μπορεί...

η ισπανόφωνη σελίδα δεν έχει βιβλιογραφία για αυτό και δεν την αναφέρω. ...άλλες γλώσσες δυστυχώς δεν ξέρω.

Στα ελληνικά δεν υπάρχει σελίδα με αυτό το θέμα, προφανώς για να μην θιχτούνε οι πραγματικοί απόγονοι των αρχαίων Ελλήνων, που πολλοί απο αυτούς μπορεί να είχανε τις πρωτες μέρες που γεννηθήκανε και ένα μογγολικό μελάνωμα λίγο πιο πάνω απο την ουρίτσα...

Και εάν κάποιος αμφισβητήσει γενικά την εγκυρότητα της ηλεκτρονικής βιβλιογραφίας, τότε ας αμφισβητήσει πρώτα τις ΠΗΓΕΣ απο εκείνο το άρθρο.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 13:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:Ο δεύτερος γάμος του Θεοδόσιου του 1ου με την αδερφή του Πουλχερία (ηλικίας 11 ετών) σου λέει κάτι?

-Που είδες εσύ ότι είναι Άγιος?
quote:
Lock_Smith:Για την συνέχεια θα σου πω οτι η Γένεσις είναι κάτι στο οποίο όλοι έχουν πρόσβαση και μάλιστα "ουέ" σε αυτόν που θα αλάξει έστω και ένα κόμα απ' αυτήν (που σημαίνει οτι κανείς δεν μπορεί να θάψει τα κουρέλια της).

-Αφού έχεις πρόσβαση, άσε τα ουέ.......... και παρέθεσε το εδάφιο που μιλάει για ......Lock_Smith:..<<Γιατί δεν λένε οτι ο Λωτ και οι 2 κόρες του πήγαν σε μια σπηλιά εκείνο το βράδυ και έκαναν αχαλίνωτο σεξ?
Η βίβλος τα λέει, όποιος θέλει ανοίγει και βλέπει μόνος του.>>
-Για να σου δείξω πόσο εύκολα γίνεται ή παραποίηση των γεγονότων και τη στιγμή που έχεις εύκολη πρόσβαση.....η παραποίησή σου είναι εσκεμένη.
quote:
Lock_Smith:
Η Βίβλος των Ιουδαϊστών και η Καινή Διαθήκη των Χριστιανών αποτελούν την Αγία γραφή της Ελληνο - Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκλησίας.
Το κείμενό της τηρείται αναλοίωτο σύμφωνα με το Σύνταγμα κ.λ.π. κ.λ.π.
Που σημαίνει αγαπητέ μου οτι δεν είναι μονάχα η Ιστορία των εβραίων μα και η ιστορία που υοθετούν οι Χριστιανοί για τα χρόνια πριν τον Ιησού.
Εσύ λοιπόν σαν Χριστιανός (ας πούμε) απ' την στιγμή που δηλώνεις Χριστιανός (εκτός κι αν δεν είσαι), αποδέχεσαι ανεπιφυλάκτως τα ήθη και έθιμα της Χριστιανικής παραδόσεως, τα οποία με την σειρά τους δεν είναι παραβολές αλλά η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.


-Σε πόσα βιβλία μέρη χωρίζει η εκκλησία την Παλαιά Διαθήκη και γιατί?......-Έτσι για να απαντήσεις από μόνος σου! πριν σε πάω στο γιατί ο Ιησούς είπε μελετάτε τας γραφάς!
quote:
Lock_Smith:Μάλον εσύ θα πρέπει να προβληματιστείς για το πόσο τοις % Χριστιανός σε συμφέρει να είσαι, το λέω προσωπικά σε εσένα.
Υ.Γ. Μην φανατίζεστε και μην αφρίζετε, φιλική συμβουλή χωρίς χρέωση, κερνάει το κατάστημα.

-Αν μη τι άλλο δεν παραποιώ, δεν παρερμηνεύω και δεν είμαι φανατισμένος ούτε αφρούς βγάζω, αυτό θα το έκανα εάν δεν ήξερα τι μου γινότανε! Ψάξε αλλού για φανατισμένους και για να σε βοηθήσω σε αυτούς που καθημερινά ανακαλύπτουν την Αμερική!
quote:
Lock_Smith:Οδηγούμενοι δε απο απίστευτο φανατισμό και ατσάλινες παρωπίδες, αδυνατείτε να δείτε (ως παρωπιδικοί) οτι μόνοι σας ρεζιλεύεστε και γινόσαστε στα μάτια ενός νοήμονα ανθρώπου λείαν επιεικώς γελοίοι.
Στα σοβαρά ίσως σας πάρει κάποιο πιτσιρίκι που θα έχει εξ' αρχής την τάση να προσυλητιστεί στα λιμέρια σας, πράγμα που σημαίνει οτι άδικος ο κόπος που κάνετε μιας και ούτως ή άλλως αυτά τα άτομα θα έρθουν να σας βρουν μόνα τους, δεν χρειάζεται να τα προσκαλείτε με αυτές τις αηδίες.
Το ποιό ενοχλητικό απ' όλα είναι οτι καπηλεύεστε την Ιστορία μας, αυτό είναι το μεγάλο στραβοπάτημα, γιατί αυτή η Ιστορία δεν ανήκει σε κανέναν σας, ανήκει μόνον στους Έλληνες και τις Ελληνίδες πολίτες φιλαράκο μου, στα άτομα που δίνουν φόρο τιμής στους Έλληνες ΟΧΙ σε αυτούς που τους σπιλώνουν.


-Ανθρωποθυσίες στην αρχία Ελλάδα γινόντουσαν.-
-Όμως ούτε πολλές και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις! και όχι για ψύλου πήδημα όπως κάναν άλλοι λαοί!
-Η ιστορία μας και ο πολιτισμός μας σε καμία περίπτωση δε μπορεί να αμαυρωθεί από περιορισμένης έκτασης ανθρωποθυσίες! ούτε είναι άξιο λόγου να σταθεί κανείς σε αυτές.
-Το ποιοι καπηλεύονται την Ιστορία και γιατί! δεν έχεις παρά να απυθευνθείς σε όποιους προκειμένου να ισχυροποιήσουν τις απόψεις τους κατηγορού και συλλήβδην! όσους θεωροούν ότι βρίσκονται απέναντί τους! (είτε πρόσωπα είτε ιδέες, είτε θρησκείες)
-Η λέξη Ελλάδα επειδή είναι ιερή απαιτέι σεβασμό και περισσότερη προσοχή! εσύ που τη σέβεσαι για παράδειγμα τι ψήφισες στις εκλογές?
-Και σου κάνω αυτήν την ερώτηση για να σου πω ότι αυτός ο κολοσεβασμός έχει πολλές παραμέτρους και πολλές εκδοχές! και πρώτα πρέπει να τον αναζητήσουμε στα δικά μας τα λημέρια και μετά στων άλλων!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 10:38:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Η λέξη Ελλάδα επειδή είναι ιερή απαιτέι σεβασμό και περισσότερη προσοχή! εσύ που τη σέβεσαι για παράδειγμα τι ψήφισες στις εκλογές?

Αγαπητέ europaios2, δε μπορώ να αντιληφθώ την σύνδεση μεταξύ της ιερότητας της Ελλάδας με το τι ψήφισε ο συγκεκριμένος - ή κάποιος άλλος - συνομιλητής σου.
Άσε που σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία απαγορεύεται να ρωτήσεις - άλλο αν στην καθημερινότητα μας μπορεί να συμβεί το αντίθετο - κάτι τέτοιο έναν άνθρωπο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 12:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith
«Ο δεύτερος γάμος του Θεοδόσιου του 1ου με την αδερφή του Πουλχερία (ηλικίας 11 ετών) σου λέει κάτι?»

Καλά είχε ο Θεοδόσιος Α’ μια αδελφή την Πουλχερία, την οποία παντρεύτικε κιόλας;

Αγαπητέ Lock Smith επειδή δεν «μου λέει κάτι», θα ήθελα να πληροφορηθώ αν είναι δυνατόν περισσότερα περί αυτού.
Με εκτίμηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 14:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά είχε ο Θεοδόσιος Α’ μια αδελφή την Πουλχερία, την οποία παντρεύτικε κιόλας;

Αγαπητέ symbol πάνω σε αυτό που ρωτάς, εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία, βρήκα όμως κάτι άλλο το οποίο με έκανε να αναρωτιέμαι, ποιά η διαφορά του Θεοδοσίου του Α' του επονομαζόμενου "Μέγα" με τους Ρωμαίους αυτοκράτορες που εφάρμοζαν τους διωγμούς στους Χριστιανούς, η μόνη διαφορά ίσως ότι δεν πρόσφεραν οι διωκόμενοι Εθνικοί θέαμα στην αρένα με τα λιοντάρια. Ο Θεοδοσιανός κώδικας περιέχει διατάγματα για διωγμούς Εθνικών και καταστροφές μνημείων. Ας δούμε μερικά:

«Εάν κάποια αγάλματα βρίσκονται ακόμη μέσα στους Ναούς και τα Ιερά και έχουν δεχθεί ή δέχονται ακόμη την λατρεία των ειδωλολατρών, όπου κι αν συμβαίνει αυτό, θα ξεριζωθούν εκ θεμελίων, αναγνωρίζοντας ότι αυτό έχει διαταχθεί κατ' επανάληψη και πολύ συχνά. Τα ίδια τα κτίρια των Ναών που βρίσκονται μέσα σε πόλεις ή κωμοπόλεις, ή έξω από αυτές, θα παραδοθούν σε δημόσια χρήση και θα καταστραφούν οι ανά τόπους βωμοί». (Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.10.19)

«Απαγορεύουμε σε εκείνους που έχουν μιαρές ειδωλολατρικές πεποιθήσεις να προσφέρουν τις καταραμένες τους θυσίες και να ασκούν όλες τις άλλες καταδικαστέες πρακτικές τους. Διατάσσουμε δε όλα τα Ιερά και οι Ναοί τους που στέκουν ακόμη, να καταστραφούν με πρωτοβουλία των τοπικών διοικητών και να εξαγνισθούν τα απομεινάρια τους με την ύψωση του σημείου της σεβαστής χριστιανικής θρησκείας. Όλοι ας γνωρίζουν ότι αν παραβάτης του παρόντος νόμου παραπεμφθεί με επαρκείς αποδείξεις ενώπιον δικαστού, θα τιμωρηθεί με την ποινή του θανάτου». (Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.10.25)

«Κανείς δεν θα μολυνθεί με θυσίες και σφάγια, κανείς δεν θα πλησιάσει ή θα εισέλθει σε Ναούς, ούτε θα σηκώσει τα μάτια σε εικόνες φτιαγμένες από ανθρώπινο χέρι, διαφορετικά θα είναι ένοχος μπροστά στους ανθρώπινους και τους θεϊκούς νόμους».(Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.10.10)

Στις 27 Φεβρουαρίου του 380 αναγνώρισε τον Χριστιανισμό ως την επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας δηλώνοντας «επιθυμούμε όλα τα διάφορα υπήκοα έθνη [...] να ακολουθούν την Θρησκεία που παραδόθηκε στους Ρωμαίους από τον άγιο απόστολο Πέτρο» και στις 8 Νοεμβρίου του 392 έθεσε εκτός νόμου τις αρχαίες θρησκείες(Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.1.2)

Στις 2 Μαΐου του 381 εξέδωσε το λεγόμενο «έδικτο κατά των αποστατών» με το οποίο τιμωρούσε με πλήρη στέρηση δικαιωμάτων δικαιοπραξίας όλους τους πρώην χριστιανούς που επέστρεφαν στην Εθνική Θρησκεία.(Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.7.1)

Στις 21 Δεκεμβρίου του 382 απαγόρευσε με ποινή θανάτου και δήμευση της περιουσίας των ενόχων Εθνικών (που χαρακτηρίζονται «παράφρονες» και «ιερόσυλοι»), κάθε μορφή θυσίας, μαντικής, ψαλμωδιών προς τιμή των Θεών ή τις απλές επισκέψεις σε αρχαίους Ναούς(Θεοδοσιανός Κώδιξ 16.10.7)

Στα Λατινικά εδώ

Πηγή εδώ

Δεν μας ενδιαφέρει τόσο αν ο Θεοδόσιος ήταν αιμομίκτης ή όχι, αλλά η αρχή της καταστροφής του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού, και η δημιουργία εύφορου εδάφους για το σκοτάδι του Μεσαίωνα, μπορεί στη δύση ο Μεσαίωνας να εμφανίστηκε αιώνες αργότερα στο Βυζάντιο όμως βλέπουμε από πολύ νωρίς τους σπόρους του.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 18:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν μια που βρίσκομαι εδώ και μου αρέσει και να θέτω ερωτήσεις αλλά και να λέω την άποψή μου για ερωτήματα θέλω να δώσω τη δική μου ερμηνεία στο τρίτο μέρος του ερωτήματος του samuel974.Βέβαια έχω μια δική μου θεωρία για τα πράγματα και έναν δικό μου τρόπο να τα εξηγώ γιατί νομίζω ότι το κλειδί ο καθένας μας το έχει μέσα του. Έν ολίγοις όλες οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα στον άνθρωπο. Θα το πάω λίγο κόκκαλο το θέμα.
Η θεοποίηση είναι πάλι κατασκεύασμα του ανθρώπου γιατί πολύ απλά ποτέ δεν πίστεψε στον εαυτό του και στη δύναμη των πολλών. Η πιο μεγάλη φράση που έχω ακούσει είναι ¨"Ένας για όλους και όλοι για έναν..." Ειπώθηκε βέβαια σε ένα λογοτεχνικό αριστούργημα αλλά είναι η λύση για όλα τα δεινά μας. Μια λύση που πολύ πιθανόν δεν την χρησιμοποιήσαμε στην ολοτητά της αλλά μόνο επί μέρους.
Τι είναι η θεοποίηση στην ιστορία της ανθρωπότητας αν όχι άλλο ένα δεινό της? Ποιοί ήταν αυτοί που οι πολλοί τοποθετούσαν πιο πάνω από τους ίδιους βολεύοντας την ανασφαλειά τους που ΠΟΤΕ δεν προσπάθησαν να ξεπεράσουν? Γιατί έπρεπε να ζουν, να πεθαίνουν, να εργάζονται, να τρώνε, να ζευγαρώνουν και να αναπαράγονται κατά τους κανονισμούς κάποιων ανωτέρων τους? Πόσο ανωτεροί τους ήταν αυτοί άραγε? Γιατί έπρεπε να τους προσκυνούν και να τους χτιζουν τεράστιους ναούς? Γιατί είχαν δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω τους αυτοί οι άλλοι? Μόνοι μας λοιπόν καθορίζουμε τους δυνάστες μας γιατί ΔΕΝ πιστεύουμε στους εαυτούς μας...
Αν ξεχώρισε λίγο παραπάνω το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και είναι ο πολιτισμός του πιο λαμπερός από τους άλλους είναι γιατί αυτός προσέγγισε λίγο περισσότερο την ένοια της δύναμης των πολλών..
Τα αγάλματα και τα μεγαλιθικά κτίρια που βρίσκουμε είναι αφιερωμένα σε τρελλούς, αιμομίκτες, τύραννους,ζαλισμένους και τυφλούς από την εξουσία ανθρώπους που εκεί τους τοποθέτησαν οι πολλοί. Ανήκουν σε πολιτισμούς που γκρεμίστικαν γιατί πολύ απλά κανείς πολιτισμός δεν πρόκειται να επιβιώσει όσο στηρίζεται στους λίγους. Όταν οι αρχαίοι έλληνες εκφύλισαν κι αυτή τη λίγη πίστη που είχαν στους πολλούς χάθηκε ο πολιτισμός τους. Όσα έχουν μείνη και διαβάζουμε είναι τελέίως υποκειμενικά και μόνο πληροφορίες για το παρελθόν μπορούν να μας δώσουν μαζί με τα θλιβερά τους συντρίμμια..
Γιατί όσο και να τα θαυμάζουμε συντρίμμια είναι που η μόνη ουσιαστική αλήθεια που μαρτυράνε είναι το πόσο μόνος είναι ο άνθρωπος απέναντι στο σύμπαν...

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 00:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ:Τι είναι η θεοποίηση στην ιστορία της ανθρωπότητας αν όχι άλλο ένα δεινό της? Ποιοί ήταν αυτοί που οι πολλοί τοποθετούσαν πιο πάνω από τους ίδιους βολεύοντας την ανασφαλειά τους που ΠΟΤΕ δεν προσπάθησαν να ξεπεράσουν? Γιατί έπρεπε να ζουν, να πεθαίνουν, να εργάζονται, να τρώνε, να ζευγαρώνουν και να αναπαράγονται κατά τους κανονισμούς κάποιων ανωτέρων τους? Πόσο ανωτεροί τους ήταν αυτοί άραγε? Γιατί έπρεπε να τους προσκυνούν και να τους χτιζουν τεράστιους ναούς? Γιατί είχαν δικαίωμα ζωής και θανάτου πάνω τους αυτοί οι άλλοι? Μόνοι μας λοιπόν καθορίζουμε τους δυνάστες μας γιατί ΔΕΝ πιστεύουμε στους εαυτούς μας...

-Πιστεύεις δηλαδή ότι αν οι άνθρωποι δεν πίστευαν πουθενά, δε θα υπήρχαν δεινά, παρά μόνο πολιτισμός?
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ:Αν ξεχώρισε λίγο παραπάνω το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και είναι ο πολιτισμός του πιο λαμπερός από τους άλλους είναι γιατί αυτός προσέγγισε λίγο περισσότερο την ένοια της δύναμης των πολλών..

-Δηλαδή οι μάο-μάο στην Αφρική που πιστεύουν ακόμη και σήμερα στη δύναμη των πολλών! έχουν ελπίδα για κάτι εφαμιλο με τους Αρχαίους Έλληνες?
-Εν πας περιπτώση! και πάλι καληνύχτα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 14:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2,
το θέμα είναι ότι αυτό που έχει καθυστερήσει την ανθρωπότητα είναι αυτή η εμετική προσκόλησή της σε αυτά "τα ανώτερα όντα" που πιστεύει. Και γιατί εγώ και η παρέα μου πιστεύω "αυτό" είμαστε σωστοί, και γιατί ο άλλος πιστεύει σε "εκείνο" είναι άπιστος, βδελυρός και απολίτιστος. Και γι αυτό πρέπει να "πάω" να τον επαναφέρω στην τάξη και να πιστέψει το δικό μου σωστό με οποιοδήποτε κόστος σε ζωές και οποιοδήποτε γενικά κόστος... Γεμίζοντας παράλληλα και τις τσέπες μου με προσωρινά υλικά οφέλη για να την περάσω καλά προσωρινά και σήμερα και γενικά όσο ζω...
ΑΝ οι άνθρωποι πίστευαν και αγαπούσαν το είδος τους σαφώς και ο πολιτισμός που θα είχαμε σήμερα παγκόσμια θα ήταν λαμπρός. Δεν είναι τίποτα το να πιστεύεις και να αγαπάς το είδος σου. Πολιτισμοί που βασίστηκαν στον επεκτατισμό και στη δια βίας επιβολή τους δεν είχαν συνέχεια. Αποδεικνύεται χιλιάδες χρόνια τώρα. Πολιτισμοί που άρχισε ο καθένας να το παίζει αφεντικό και υπεράνω στον όμοιό του απλά σβήσανε... Αν οι άνθρωποι αγαπούσαν, θαύμαζαν, και λάτρευαν τους εαυτούς τους νομίζω ότι θα είχε οδηγήσει σε ασσύληπτα επιτεύγματα και λαμπρότατο πολιτισμό πολύ πιο μακρυά από αυτό που βιώνουμε σήμερα.

Και βέβαια δεν αρκεί στη δύναμη των πολλών να πιστεύει ο ένας αλλά όλοι. Ουτοπικό μπορείς να το πεις αυτό βέβαια. Αλλά αναληθές όχι.

Είναι όμορφα τα ήθη και τα έθιμα όταν είναι ειρηνικά και δεν υποτιμούν, ούτε καλλιεργούν σκοτεινές προκαταλήψεις που καμμία σχέση με την αλήθεια δεν έχουν.

Όμως οι διάφορες θρησκείες και οι Θεοποιήσεις της αρχαιότητας δεν έφεραν στο τέλος καλά αποτελέσματα. Γι αυτό και εξαφανίστηκαν όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί. Είναι η μοίρα τους να καταστρέφονται...
Και η έννοια καταστροφή είναι πραγματική τη στιγμή που κοιτάμε τα συντρίμμια τους...
Ο άνθρωπος πρέπει να πιστεύει για να ζεί, να προοδεύει και να δημιουργεί γιατί η ΠΙΣΤΗ είναι η κινητήρια δύναμη για κάθε πρόοδο. ΟΜΩΣ το θέμα είναι το που πιστεύει και που τον οδηγεί αυτή η πίστη.

Δεν ξέρω αν οι μαο μαο πιστεύουν στη δύναμη των πολλών. Ξέρω όμως ότι ο υπόλοιπος κόσμος δεν πιστεύει σε αυτό. Συνεπώς δεν έχει καμμία αξία. Τώρα το τι αξία και λάμψη διαχρονική έχει ο κάθε πολιτισμός είναι γνώμη του καθένα.
Σαφώς και ο Ελληνικός και για τη δική μου γνώμη είναι ο λαμπρότερος όλων. Αλλά αυτό συμβαίνει γιατί οι Έλληνες συνέλαβαν λίγη από την αξία της δύναμης των πολλών, κάποτε...

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αγαπητέ φίλε τι θέλω να πω. Απλά όταν ας πούμε πήγα να θαυμάσω για παράδειγμα το μνημείο της Ακρόπολης, μετά από το θαυμασμό ήρθε και η πικρή σκέψη του κομματιάσματός της σε διάφορα μουσεία που με τη μέθοδο του παραλογισμού παρακρατούν αυτά τα κομμάτια που είναι δικά της. Μου ήρθε ο τρόπος και το γιατί παρήκμασε αυτός ο πολιτισμός που δημιούργησε τέτοια μνημεία και λυπήθηκα που την έβλεπα έτσι. Και γύρω- γύρω εμείς οι ανόητοι που φουσκώναμε από περηφάνεια γι αυτό το μνημείο ξεχνώντας ποιοί είμαστε σήμερα...
Ποιοί είμαστε σήμερα εμείς, ποιοί είναι σήμερα οι Αιγύπτιοι, ποιοί είναι σήμερα οι Ιταλοί, ποιοί είναι σήμερα οι Πέρσες, ποιοί είναι σήμερα οι Κινέζοι, και γενικά πόσο λίγοι είμαστε όλοι μας σήμερα...Γιατί κανείς μας δεν πιστεύει στη δύναμη των πολλών...

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 19:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε-η? νομίζω φίλη, τα περασμένα μεγαλεία οφείλονται στο μικρόβιο του εμφυλίου.
-Πάρε για παράδειγμα εδώ μέσα! στο forum!. Δε βλέπω κανέναν να λέει ναι, γίνανε εγκλήματα κατά της αρχαίας θρησκείας και του αρχαίου Ελληνικού πολιτισμού, αλλά αυτό οφείλεται σε λόγους εξουσίας και το κυριότερο έγιναν από τους ίδιους τους Έλληνες. Εγκλήματα είχαν γίνει και εναντίων των Χριστιαννών, Ελλήνων και μή. Αυτό σε καμία περίπτωση δε δικαιολογεί την εκδίκηση. Μιλάμε για εμφύλιο όπως με την εικονομαχία!
-Αντ΄ αυτού έχουμε το παραμύθι ότι τα εγκλήματα δεν έγιναν από τους Έλληνες Χριστανούς αλλά από τους Βυζαντινούς! Και μάλιστα οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες! Πιος ξέρει!........ όταν ρώτησα τι για αυτούς ήσαν οι Βυζαντινοί, δε μου απάντησαν! Μάλιστα είπαν ότι την Ελληνική γλώσσα αλλά και παιδεία τη δίδασκαν στα σχολεία, έτσι, για να θολώσουν τα νερά.
-Παράλληλα όταν Έλληνες ειδολολάτρες σκώτωναν Έλληνες Χρστιανούς, αυτό δεν το είδαν, δεν το πρόσεξαν, οι Ρωμαίοι το έκαναν! μόνο που το κράτος των Ρωμαίων συμπεριλάμβανε και την Ελλάδα!
-Ενω των Βυζαντινών για αυτούς παρόλο που κατά 90% το Βυζάντιο περιλάμβανε Ελληνικά εδάφη, οι Βυζαντινοί δεν ήσαν Έλληνες,......... νεοφερμένοι ήσαν με διαστημόπλοιο.
-Το συμπέρασμα από αυτή τη φανατική αντίληψη είναι ή ότι πίσω από αυτές τις εκδοχές κρύβεται μόνο το οικονομικό συμφέρον, (στην αγορά κυκλοφορούν βιβλία με υπερβολές και μύθους με σκοπό όχι την ενημέρωση αλλά το διαφορετικό πιάτο που μόνο και μόνο από περιέργεια όλοι το δοκιμάζουν), ή και θρησκευτικά συμφέροντα τόσο με στόχο την Ορθοδοξία, όσο και τη δημιούργία, ή στην αναγένηση της Αρχαιοελληνικής θρησκείας, (ήδη από ότι βλέπω στην τηλεόραση έχουνε φτιάξει και ιερατείο και κάνοντας τον καραγκιόζη προσπαθούν να προσυλιτίζουν με μοναδικό στόχο το κέρδος). Εγώ όμως βλέπω και το φανατισμό, χαρακτηριστικό των εμφυλίων!
-Γιατί λοιπόν παρήκμασε ο τόπος? κατά εσένα? απάντησε με ευθήτητα.
-Για μένα επαναλαμβάνω οφείλεται στο μικρόβιο του εμφυλίου που το κίνητρο είναι η εξουσία.
-Γιατί για την εξουσία είχαμε τον εμφύλιο Σπάρτης-Αθήνας, που μας αποδεκάτησε και ήταν το κερασάκι στην τούρτα για την μικρή αντίσταση τους Ρωμαίους.
-Για την εξουσία είχαμε τον πρόσφατο εμφύλιο του 1948 που έφερε την Ελλάδα 1ναν αιώνα πίσω.
Όλα τα δεινά από κει προέρχονται. Νομίζεις ότι αν οι Έλληνες δεν πίστευαν πουθενά δε θα είχαμε εμφυλίους πολέμους? ή καταστροφές?
-Γράφεις....<<το θέμα είναι ότι αυτό που έχει καθυστερήσει την ανθρωπότητα είναι αυτή η εμετική προσκόλησή της σε αυτά "τα ανώτερα όντα" που πιστεύει. Και γιατί εγώ και η παρέα μου πιστεύω "αυτό" είμαστε σωστοί, και γιατί ο άλλος πιστεύει σε "εκείνο" είναι άπιστος, βδελυρός και απολίτιστος. Και γι αυτό πρέπει να "πάω" να τον επαναφέρω στην τάξη και να πιστέψει το δικό μου σωστό με οποιοδήποτε κόστος σε ζωές και οποιοδήποτε γενικά κόστος... Γεμίζοντας παράλληλα και τις τσέπες μου με προσωρινά υλικά οφέλη για να την περάσω καλά προσωρινά και σήμερα και γενικά όσο ζω>>
-Μέχρι ένα σημείο τα λες καλά....τα χαλάς όμως στα ανώτερα όντα, έτσι θα σε ρωτήσω οι δύο αυτοί εμφύλιοι που περιγράφω για πιο λόγο έγιναν? για τα ανώτερα όντα? Για ανώτερα όντα μας επιτεθηκαν οι Μουσουλμάνοι? ο Χίτλερ, οι Βούλγαροι?
-Και το τελευταίο η σημερινή αδιαμφισβήτη διαφθορά στη χώρα μας και σε όλους ανεξαιρετους τους θεσμούς! που οφείλεται? στα ανώτερα όντα?


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 07:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντήσω με απόλυτη ευθύτητα eyropaios2 στο συγκεκριμένο ερώτημα που μου απευθύνεις. Με ρωτάς τι κατ' εμένα φταίει που παρήκμασε ο Ελληνικός πολιτισμός.

Φυσικά και φταίμε εμείς οι ίδιοι οι Έλληνες που ξεχάσαμε να πιστεύουμε στη δύναμή μας, και στραφήκαμε ο ένας Έλληνας εναντίον του άλλου.

Φυσικά και φταίει το βδελυρό μικρόβιο του εμφύλιου που τσάκισε και κοπάνησε πολλές φορές αυτόν τον πολιτισμό ,μέχρι που τον διέλυσε και τον παρέδωσε έρμαιο καταρχάς στους Ρωμαίους, και ήρθε και η εξίσου στενάχωρη συνέχεια, γιατί από τότε δεν μπορέσαμε ποτέ να ξαναβρούμε τους εαυτούς μας...

Και βέβαια ο Χριστιανισμός εισέβαλε σαν μικρόβιο μέσα μας και μας οδήγησε σε απίστευτες καταστάσεις αδερφοκτονίας...

Να είσαι σίγουρος ότι όλοι ξέρουμε την αλήθεια, αλλά θέλει πολύ ειλικρίνεια με τους εαυτούς μας για να την ξεστομίσουμε.

Και βέβαια η Βυζαντινή ΜΑΣ Ελληνική Αυτοκρατορία δημιούργησε το παραπέτασμα για τα δεινά που ακολούθησαν μέσα από δοσίλογους, πουλημένους, και ασυνείδητους Έλληνες.

ΝΑΙ είχαμε, έχουμε και πάντα θα υπάρχουν προδότες αναμεσά μας.

Εμείς δίνουμε το δικαίωμα σε "μορφωμένους" Αλβανούς, Βούλγαρους, Ρουμάνους, Σκοπιανούς κλπ να λένε τα ασσύληπτα ψεύδη ότι οι Έλληνες στην πατρίδα τους αριθμούν το πολύ ένα εκατομμύριο άτομα, γιατί τα τέσσερα είναι Αρβανίτες (άρα όχι Έλληνες)και τα τρεία είναι Βλάχοι(άρα όχι Έλληνες) και πεντακόσιες χιλιάδες Μουσουλμάνοι κι άρα όχι Έλληνες επίσης. Ενολίγοις μας αποδεκατίζουν με το μικρό μυαλό που διαθέτουν, και με την καθοδήγηση και τις ευλογίες Ελλήνων δοσίλογων.

Πολύ σωστά αποδίδεις την αιτία της κατάντιας μας και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Παρόλα αυτά το ότι καταδίκασα την ένοια της Θεοποίησης στην Παγκόσμια Ιστορία δεν είχε να κάνει με επιμέρους καταστάσεις, αλλά με τη γενικότερη λανθασμένη ψυχολογία της ανθρωπότητας.

Και είναι αλήθεια ότι τα Ιερατεία ανά τους πολιτισμούς του κόσμου δεν υπήρξαν ποτέ θετικές πηγές ενέργειας για τους πολιτισμούς που εξυπηρετούσαν. αλλά επειδή λειτουργούσαν σαν κράτος σε κράτος με το παραπέτασμα της Θεοποίησης, με παροτρύνσεις και συνωμοσίες κατόρθωναν να εκφυλιζουν αυτούς τους πολιτισμούς.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy