ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΘΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 11:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ κύριοι, είναι
η αφορμή ήταν εκτός πραγματικότητας;
Δεν με ενδιαφέρει περί της αιτίας που εικάζετε ,
αλλά περί λόγων που έχουν βάση σε πραγματικά δεδομένα…
Δεν ξέρω αν εσάς σας είπε κανείς Σωκράτης κάτι στο…αυτί,
περί του θέματος, αλλά εγώ λέω ότι κι αυτά που
εσείς λέτε αφορμές υπήρχαν, αν δεν έστεκαν ,
δεν θα τα παρέθεταν οι κατηγορούντες…
Άρα έστεκαν…
Το αν είχε ...άλουστο μαλλί ή κάτι που είχε να κάνει
με την κοσμική του δραστηριότητα μου φαίνεται πιο
παρατραβηγμένο απο το αν εισήγαγε καινά δαιμόνια
και υπέστη θρησκευτικό διωγμό.
Αλλά εσάς που σας ενδιαφέρει να δείξετε την ...πλέρια δημοκρατικότητα του τότε συστήματος σας καίει…
Γι’ αυτό και πονάτε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 16:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oι πληροφορίες από το διαδύκτυο είναι και χρήσιμες και φιλτράρονται.
Εσυ δεν φιλτραρεις τιποτα , απολυτως τιποτα ... δεν εισαι σε θεση να το κανεις .

quote:
-Κάτι που συνέχεια κάνεις και εσύ γιαπτετ και ο αδιάβαστος το να αντιγράφεται δηλαδή κείμενα χωρίς όμως να τα φιλτράρετε.
Για αλλη μια φορα εισαι εκτος τοπου και χρονου ...

quote:
γιατί όταν αδιάβαστε κατέβασες από το διαδύκτιο εδάφια από επιστολή του Παύλου! δεν μπόρεσες να δεις το σύνολο των γραφομένων του Πάυλου κάτι που σου παρουσίασα και εκτέθηκες όπως και τώρα!

Ακριβως το αντιθετο συνεβη . Εσυ κατεβασες επιλεκτικα εδαφια και εγω με ... γαϊδουρινη υπομονη επεμενα να διαβασεις ολο το εδαφιο ... παραληρεις !

quote:
Εγώ ως καθοδηγητή έχω το Ευαγγέλιο με τους λόγους του Ιησού και την αγάπη μου προς την πατρίδα.

Εχεις τους απολογητες πρωτιστος και δευτερευοντος τα ευαγγελια ( ετσι κι αλλιως δεν καταλαβαινεις τι λενε ). Την αγαπη σου για την πατριδα δεν την αμφισβητω .

quote:
Εσείς ποιον έχετε? τον Κίσιγκερ?

Οχι , ακολουθουμε τα βηματα καποιου στο διαδυκτιο ... europaios2 λεγεται

quote:
Ο λαός των Γκρεκών.... δύσκολος να τιθασευθή. Γι' αυτό πρέπει να τον τιθασεσουμε...να πλήξουμε τη γλώσσα του, την θρησκεία του, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, .....ώστε να μην μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια,..Δρ. Χένρυ Κίσιγκερ τ. ΥΠ.ΕΞ ΗΠΑ,
Χαρισμα σου η θρησκεια σου . Την γλωσσα το νου και την ιστορια μας ,κυριως υπαιτιος της διαβρωσης της αλλοιωσης και της παραχαραξης της , ειναι η θρησκεια που ευαγγελιζεσαι .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 22:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αδιάβαστος: Εσυ δεν φιλτραρεις τιποτα , απολυτως τιποτα ... δεν εισαι σε θεση να το κανεις .

-Προφανώς μιλάς για τον ευατό σου!
quote:
europaios2:
γιατί όταν αδιάβαστε κατέβασες από το διαδύκτιο εδάφια από επιστολή του Παύλου! δεν μπόρεσες να δεις το σύνολο των γραφομένων του Πάυλου κάτι που σου παρουσίασα και εκτέθηκες όπως και τώρα!

Αδιάβαστος: Ακριβως το αντιθετο συνεβη . Εσυ κατεβασες επιλεκτικα εδαφια και εγω με ... γαϊδουρινη υπομονη επεμενα να διαβασεις ολο το εδαφιο ... παραληρεις !


Για να δούμε.....τι θα δούμε.........
-Αδιάβαστος πρώτη τοποθέτηση <<Βρε οψιμε επιστημονα , εξηγησε πανω σ΄αυτα που εγραψα , μη μου κατεβαζεις σεντονια απολογητων>>

-Αδιάβαστος δεύτερη τοποθέτηση: <<Δεν προσεξες τι γραφω ; Ας το γραψω με εντονη γραφη μηπως και το δεις : Περνω το πρωτο "στοιχειο" που εδωσες : στοιχ.28 κεφ.ε' προς Εφεσίους Θα επρεπε να ειχες την περιεργια να διαβασεις ολο το ε΄ κεφαλαιο ειδικοτερα απο τον στοιχο 22 και μετα χωρις να παραλειπεις στοιχους :
Το οτι ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει την αναλογη γραμματοσειρα δεν λεει τιποτα . Σου λεω ξεκαθαρα : να διαβασεις ολο το ε΄ κεφαλαιο ειδικοτερα απο τον στοιχο 22 και μετα χωρις να παραλειπεις στοιχους . Και επειδη και παλι μπορει να μην καταλαβεις ξαναλεω : διαβασε κεφ.ε' προς Εφεσίους απο τον στοιχο 22 και μετα .
Αν καταφερεις να βγαλεις το νοημα θα ειναι ενα βημα ... που αμφιβαλω βεβαια αλλα ... ειδωμεν !>>

Αδιάβαστος Tρίτη τοποθέτηση:
<<Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις . Απο κει που αντεγραψα την "προς Εφεσιους" χρησιμοποιουν γραμματοσειρα που ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει . Παρε λοιπον την Καινη Διαθηκη που εχεις και διαβασε ,επιτελους , κεφ.ε' προς Εφεσίους απο τον στοιχο 22 και μετα ! Λυπησουμε ! Εγω δεν ειπα ποτε οτι τα εγραψα ιδιοχειρως , γι΄αυτο μην κομπαζεις οτι με ξεσκεπασες . Απο εδω λοιπον τα πηρα αν σε ενδιαφερει

πηγή .

-Ποτέ μου δεν κατηγόρησα κάποιον ότι δεν γράφει από μόνος του αλλά κατεβάζει σελίδες έτοιμες! θα πρέπει να είμαι πολύ βλάκας για να κάνω κατί τέτοιο! Αφού δεν υπάρχει κάποιος σε ολα τα forum του ΊΝΤΕΡΝΕΤ, που δε θα κάνει κάτι τέτοιο!
-Εσύ το έκανες! από βιασύνη γιατί ποτέ δε διαβάζεις τι σου γράφουνε προσεκτικά! Γιτί αν το έκανες θα καταλάβαινες ότι την Καινή Διαθήκη τη έχω και στο σπίτι μου αλλά και στη δουλειά μου!

quote:
Αδιάβαστος:
Χαρισμα σου η θρησκεια σου . Την γλωσσα το νου και την ιστορια μας ,κυριως υπαιτιος της διαβρωσης της αλλοιωσης και της παραχαραξης της , ειναι η θρησκεια που ευαγγελιζεσαι .

-Για τη θρησκεία που ευαγγελίζομαι το '21 οι αγωνιστές την είχαν παρηγοριά τους και δεύτερο όλπλο τους! όταν κάναν προμελετημένες επιθέσεις στους Τούρκους πάντα εκκλησιάζονταν για να πάρουν την ευλογία και πάντα παρακαλούσαν την Παναγία να είνα δίπλα τους! Είτε σου αρέσει είτε όχι τουλάχιστον 10.000.000 Έλληνες είναι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! αυτοί.............ξέρουν!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 09/04/2008 22:55:49


________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
10/04/2008
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 08:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είτε σου αρέσει είτε όχι τουλάχιστον 10.000.000 Έλληνες είναι ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! αυτοί.............ξέρουν!

"29 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Skip!
Αυτοί ξέρουν..."

Αγαπητέ europaios2, για να δηλώνεις με τόση σιγουριά ότι 10.000.000 Ελλήνων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι με τόση σιγουριά καταλαβαίνω ότι διεξήγαγες μια μεγάλη έρευνα ή ένα μεγάλο γκάλοπ.
Έτρεξες σε κάθε πόλη, σε κάθε χωριό, σε κάθε νησί και ρώτησες τον κάθε Έλληνα πολίτη.
Ομολογώ πως είναι κουραστικό αλλά εμένα με ξέχασες...

Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να ζητήσω τόσο από εσένα όσο κι από τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ να παραμείνετε εντός θέματος κι όχι να αναλώνεστε σε ένα "τσίγκλισμα" μεταξύ σας.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 12:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Στα γκάλοπ αγαπητέ Dying_Incubus δεν παίρνουν σβάρνα σε κάθε πόλη, σε κάθε χωριό, σε κάθε νησί και ρώτανε τον κάθε Έλληνα πολίτη.
-Αν δεις όλα τα γκάλοπ μιλάνε για δειγματολιπτικό έλεγχο 1.000-2.000 ανθρώπων. Το χωριό μου είναι ένας μικρόκοσμος και ένα μικρό γκάλοπ το 97% είναι Χριστιανοί Οθρθόδοξοι. Στην πόλη της Κορίνθου τόσο οι άθεοι-άθρησκοι όσο και οι γιαχωβάδες ή άλλες αιρέσεις γεμίζουνε με το ζόρι 7-8 πουλμανάκια όλοι τους μαζί και μιλάμε για 40.000 πςερίπου κατοίκους. Μπορεί να μην τους ρώτησα όλους αλλλα και βλέπω και ακούω μια χαρά.........


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2008, 16:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
...Εγω δεν ειπα ποτε οτι τα εγραψα ιδιοχειρως , γι΄αυτο μην κομπαζεις οτι με ξεσκεπασες . Απο εδω λοιπον τα πηρα αν σε ενδιαφερει...
Μ΄αρεσε που το εβαλες με εντονη γραφη . Ετσι θα δουν ολοι την ικανοτητα που εχεις να αναλυεις φρασεις νοηματα κλπ . Μπορεις ή δεν μπορεις να καταλαβεις πως αλλο ειναι να κανεις copy paste π.χ. ενα αρχαιο κειμενο αυτουσιο οπως η Κ.Δ. και αλλο ειναι σε ενα διαλογο που εχουμε να μου μοστραρεις ως απαντηση ενα κατεβατο απο αλλο forum ή απο τον απολογητη και τον καθε απολογητη χωρις καν να διασταυρωνεις τα οσα λεει . Τι να πω και τι αν αφησω ; Λογου χαρη σε προηγουμενη επικολληση σου γραφει σε καποιο σημειο :

Για "αθεϊα" κατηγορήθηκε ο φιλόσοφος Αναξαγόρας, στον οποίο ανακοίνωσαν ταυτόχρονα με την καταδίκη του σε θάνατο και την καταδίκη των παιδιών του. Αν οπως λες "φιλτραρεις" αυτα που γραφεις πως δεν βρηκες μεσα στα "φιλτρα" σου οτι ο Αναξαγορας ειχε εναν γιο ο οποιος μαλιστα πεθανε νεος ; Αυτη ειναι μια παιδικη συμπεριφορα που μονο επιπολαιοτητα υποδηλωνει , για να μην πω τιποτα χειροτερο .

Και οταν σου λεω : Εσυ δεν φιλτραρεις τιποτα , απολυτως τιποτα ... δεν εισαι σε θεση να το κανεις , προσπαθεις ξεδιαντροπα να μου την πεις κιολας : Προφανώς μιλάς για τον ευατό σου !

Δεν σταματας ομως σ΄αυτο ... συνεχιζεις :

quote:
-Εσύ το έκανες! από βιασύνη γιατί ποτέ δε διαβάζεις τι σου γράφουνε προσεκτικά! Γιτί αν το έκανες θα καταλάβαινες ότι την Καινή Διαθήκη τη έχω και στο σπίτι μου αλλά και στη δουλειά μου!

Απο βιασυνη μια φορα εκτεθηκα στο Ψηλο και του ζητησα συγνωμη (θυμασαι Ψηλε;) .

Εσυ ομως που δεν βιαζεσαι μου λες : Γιτί αν το έκανες θα καταλάβαινες ότι την Καινή Διαθήκη τη έχω και στο σπίτι μου αλλά και στη δουλειά μου . Ειναι λοιπον αποριας αξιον (!) πως δεν προσεξες στην απαντηση μου μεσα , που την ποσταρισες μαλιστα ως : Αδιάβαστος Tρίτη τοποθέτηση:... , οτι σε καποιο σημειο λεω : ... Παρε λοιπον την Καινη Διαθηκη που εχεις και διαβασε ,επιτελους , κεφ.ε' προς Εφεσίους απο τον στοιχο 22 και μετα ! ... .

Κατα συνεπεια φιλτατε , στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι !

quote:
-Για τη θρησκεία που ευαγγελίζομαι το '21 οι αγωνιστές την είχαν παρηγοριά τους και δεύτερο όλπλο τους! όταν κάναν προμελετημένες επιθέσεις στους Τούρκους πάντα εκκλησιάζονταν για να πάρουν την ευλογία και πάντα παρακαλούσαν την Παναγία να είνα δίπλα τους!

Τετρακοσια χρονια σκλαβιας !
Που ητανε ;
Δεκαδες επαναστασεις πριν το ΄21 κυλιστηκαν στο αιμα !
Να υποθεσω οτι δεν τις ευλογησε η Παναγια ;
Που ητανε ;
Διακοπες ;
Και οταν η επανασταση του ΄21 απεδωσε καρπους εμφανιστηκε ;
Γιατι ;
Τελειωσαν οι διακοπες της ;

Ασε μας βρε ευρωπαιε με τις μ.... σου .

quote:
Dying_Incubus

Εν πάσει περιπτώσει, θα ήθελα να ζητήσω τόσο από εσένα όσο κι από τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ να παραμείνετε εντός θέματος κι όχι να αναλώνεστε σε ένα "τσίγκλισμα" μεταξύ σας .


Θα προσπαθησω ... να δωσω τοπο στην οργη ... Ειπα πως αρκετα ασχοληθηκα μαζι του , αλλα δεν μπορω να μην απαντησω σε συκοφαντιες , σε παραπληροφορηση και σε ανυποστατη επιχειρηματολογια .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 08:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, μπορώ να σου πω κι εγώ σύμφωνα με τα δικά μου στατιστικά ότι οι Έλληνες που είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι λίγοι.
Γνωρίζω πχ 50 άτομα κι οι μισοί είναι άθρησκοι.
Αυτό όμως δε μπορεί να με οδηγήσει στο να αναγάγω την υποκειμενική μου εμπειρία σε μια καθολική γενίκευση.
Πέρα από αυτό, γνωρίζω κι αρκετούς ανθρώπους στων οποίων την ταυτότητα αναγράφεται η ορθοδοξία ως θρήσκευμα, τελούν έναν χριστιανικό γάμο επειδή τους άρεσε το νυφικό κι οι μπομπονιέρες αλλά δεν πηγαίνουν ποτέ στην εκκλησία.
Αυτό τους κάνει Χριστιανούς;
Κατά την δική μου αντίληψη όχι.

Εν πάσει περιπτώσει, ο αρχικός σκοπός του θέματος είναι διαφορετικός κι όχι να αναλωθούμε σε μια συζήτηση - και πάλι - γύρω από τον Χριστιανισμό.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 17:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι υπέρμαχοι τηςαρχαίας θρησκείας, ισχυρίζονται πως «Η θεουργία δεν είναι κάτι το παράλογο ούτε έχει κάτι το απατηλό ή υπερφυσικό, όπως την κατηγορούν οι Χριστιανοί. Είναι προάγγελος της αναζήτησης για την λεγόμενη ενοποιημένη θεωρία των φυσικών. Η θεουργία βασίζεται αποκλειστικά σε φυσικούς νόμους και όχι σε μια υπερφυσική μεσολάβηση πάνω ή πέρα από τους νόμους αυτούς». «Η δικαιολόγηση της θεουργίας (Πρόκλου Περί ιερατικής τέχνης CMAG VI 148-151) βασίζεται στη μαγική "Αρχή της αντιστοιχίας" – την ιδέα πρώτον ότι κάθε μέρος του σύμπαντος καθρεφτίζει όλα τα υπόλοιπα μέρη, και, δεύτερον, ακόμη πιο σημαντικό, ότι το σύνολο του υλικού κόσμου είναι ο καθρέπτης των αόρατων θεϊκών δυνάμεων˙ γι’ αυτό τον λόγο, δυνάμει του δικτύου των δυνάμεων οι οποίες συνδέουν την εικόνα με το αρχέτυπο, ο χειρισμός των κατάλληλων υλικών αντικειμένων φέρνει τους θεουργούς σε επαφή με τις οντότητες που απεικονίζουν. (...). Ήταν κοινή πεποίθηση όλων των Νεοπλατωνικών ότι η συμπάθεια που ενώνει όλα τα μέρη του αισθητού κόσμου καθιστά ικανό τον μάγο να αντλεί δύναμη από τις ουράνιες σφαίρες. (...) Η μεγάλη διαφορά μεταξύ της νεοπλατωνικής θεουργίας και του χριστιανικού τελετουργισμού ήταν ότι η πρώτη θεωρούσε πως η ίδια χρησιμοποιούσε δυνάμεις ενυπάρχουσες στη φυσική κοσμική τάξη και δεν εξαρτιόταν από κάποια υπερφυσική θεία μεσολάβηση πάνω και έξω από την τάξη αυτή. (...) [η θεουργία] βασίζεται αποκλειστικά στους θεμελιώδεις εδραιωμένους από το θεό κοσμικούς νόμους κι όχι σε μια υπερφυσική μεσολάβηση πάνω και πέρα από αυτούς τους νόμους» (R.T. Wallis, Νεοπλατωνισμός, εκδ. Αρχέτυπο, σ. 177, 178-9, 198).
Εάν πράγματι αυτά δεν ήταν υπερφυσικά φαινόμενα, εάν δηλαδή εξηγούνταν με τους φυσικούς νόμους και αίτια, τότε χρειάζεται η απόδειξη για την ύπαρξη των φυσικών αιτιών. Βέβαια, τέτοια απόδειξη δεν υπάρχει˙ οι θεωρίες εικόνας και καθρεφτισμού είναι παγανιστικοί αντιεπιστημονικοί παραλογισμοί, αναπόδεικτοι όσο και οι ισχυρισμοί των αστρολόγων, κατάλληλοι για μικρά παιδιά. Η θεουργία είναι καθαρή μαγεία. Σε ποιους φυσικούς νόμους βασίζεται η «συμπάθεια» εικόνας και σύμπαντος; Σε ποια φυσικά αίτια; Σε κανένα. Βάσει ποιων επιστημονικών δεδομένων δικαιολογείται η «μαγική» ιδιότητα των θεουργικών αντικειμένων; Έχουν περάσει δύο χιλιάδες χρόνια από τότε, αλλά οι Νεοεποχίτες και οι αρχαιολάτρες υποστηριχτές της θεουργίας αδυνατούν ακόμη να αποδείξουν ότι η θεουργία είναι επιστημονικά θεμελιωμένη σε φυσικούς νόμους κι όχι σε ακατανόητες φράσεις (π.χ. όπως στους κατάδεσμους) και σε υπερφυσική μαγεία. Η απάντηση των υποστηρικτών της επιστημονικής ότι «υπήρχαν κάποτε παράδοξα γεγονότα τα οποία αργότερα αποδείχτηκε ότι ήταν βασισμένα σε φυσικούς νόμους» δεν έχει καμμία σχέση με τη θεουργία. Κι αυτό διότι, ούτε πριν 1700 χρόνια ούτε πριν 200 χρόνια ούτε σήμερα έχει αποδείχθεί η θεουργία ότι είναι Επιστήμη. Για ποιο λόγο να έπρεπε να δεχτούμε (από) τώρα τα επιχειρήματα των αντιχριστιανών πολυθεϊστών, οι οποίοι ισχυρίζονται ότι «κάποτε (ίσως..) ΘΑ αποδειχθεί Επιστήμη η θεουργία»; Όταν και αν γίνει αυτό, θα δεχτούμε την άποψή τους. Γιατί να δεχτούμε από τώρα ως δεδομένη μια μελλοντική απόδειξη της «επιστημονικότηταςτης θεουργίας»; Έως ότου να αποδειχτεί κάτι τέτοιο, αδυνατούμε να δεχτούμε, τις εκ μέρους των Πολυθεϊστών, απατεωνίστικες εξομοιώσεις της θεουργίας με την Επιστήμη και τους νόμους της Φυσικής˙ διότι απλούστατα, οι «νόμοι» της θεουργίας είναι αναπόδεικτοι και αστήρικτοι βάσει της λογικής και όλων των πειραματικών μεθοδολογιών. Σίγουρα υπήρξαν πολλά παράδοξα τα οποία σε μεταγενέστερες εποχές εξηγήθηκαν επιστημονικώς˙ αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να αποδεχόμαστε τώρα ως Επιστήμη την κάθε ανοησία του καθενός Νεοεποχίτη Πολυθεϊστή. Το γεγονός μάλιστα ότι επί τόσον πολύ καιρό (1700 χρόνια) και παρόλη την τεράστια ανάπτυξη της Επιστήμης, οι Πολυθεϊστές Νεοπλατωνικοί/Μάγοι/Νεοεποχίτες δεν κατόρθωσαν να αποδείξουν τίποτα, αποδεικνύει πληρέστερα ότι η εμμονή τους να χαρακτηρίζουν την θεουργία ως «επιστήμη βασισμένη σε Φυσικούς Νόμους» είναι παράλογη και απατηλή. Ούτε οι Ειδωλολάτρες του 4ου αιώνα δικαιολογούνται, ότι τάχα δεν υπήρχε τότε επιστήμη, ώστε να την ξεχωρίζουν από την μαγεία. Είναι ντροπή, τη στιγμή που η ελληνιστική αρχαιότητα είχε κατασκευάσει ατμοκίνητα αυτόματα και υπολογιστές π.χ. των Αντικυθήρων, οι Νεοπαγανιστές να προσπαθούν να δικαιολογήσουν ό,τι πιο δεισιδαιμονικό. Δεν υπάρχει φυσική εξήγηση της θεουργίας. Η θαυματοποιία του Χριστιανισμού είναι απείρως ορθολογικότερη, αφού για τον Χριστιανισμό δεν υπάρχει παρά μόνο ο υπέρλογος Θεός και η Κτίση. Ο Θεός δημιουργεί κι άλλη, τελειότερη τάξη, με το θαύμα. Αντίθετα, το να προσπαθούν οι νεοπαγανιστές να εκλογικεύσουν τη μαγεία ή το υπερφυσικό, αποδίδοντας τις μαγικές ιδιότητες σε απλά αντικείμενα του σύμπαντος, αποδεικνύει πόσο ξένοι είναι προς την αρχαιοελληνική επιστήμη και τον ορθολογισμό.
Ο Ηρόδοτος έγραψε ότι η θρησκεία των αρχαίων ελλήνων προήλθε από άλλους λαούς.
Ιστορίαι, 2, 4: «Έλεγαν ότι οι Αιγύπτιοι πρώτοι κατονόμασαν 12 θεούς κι ότι οι Έλληνες πήραν απ’ αυτούς τα ονόματα. Επίσης ότι πρώτοι αυτοί χάρισαν στους θεούς βωμούς, αγάλματα και ναούς, κι ότι χάραξαν πάνω σε πέτρες διάφορες μορφές».
Ιστορίαι, 2, 50: «Όλα σχεδόν των θεών τα πρόσωπα έχουν έρθει στην Ελλάδα από την Αίγυπτο. Ρωτώντας ανακάλυψα πως έτσι έγινε, πως δηλαδή έχουν έρθει από άλλους λαούς. Μου φαίνεται μάλιστα πως οι περισσότεροι έχουν έρθει από την Αίγυπτο. Στη χώρα τους, την Αίγυπτο, υπήρξαν πάντοτε τα πρόσωπα των άλλων θεών, εκτός από τον Ποσειδώνα και τους Διοσκούρους, όπως έχω και προηγουμένως πει, την Ήρα, την Εστία, τη Θέμιδα τις Χάριτες και τις Νηρηίδες. Λέω ό,τι λένε κι οι ίδιοι οι Αιγύπτιοι. Τα πρόσωπα των θεών, που ισχυρίζονται πως δεν τα ξέρουν, νομίζω πως κατονομάστηκαν από τους Πελασγούς – εκτός από τον Ποσειδώνα. Τον θεό αυτόν οι Έλληνες τον έμαθαν από τους κατοίκους της Λιβύης. Κανένας λαός δεν λάτρευε απ’ την αρχή το πρόσωπο του Ποσειδώνα, παρά μόνον οι άνθρωποι απ΄ τη Λιβύη, που τιμούσαν πάντα αυτόν τον θεό. Οι Αιγύπτιοι λοιπόν δεν αφιερώνουν τελετές ούτε κάν στους ήρωες». Ο Ηρόδοτος δεν εννοεί βέβαια ότι τα ίδια τα ονόματα των θεών του Ελληνικού πανθέου ήρθαν από την Αίγυπτο (γνωρίζει τη διαφορά στις ονομασίες τους, π.χ. Άμμων και Ζεύς: 2, 42), αλλά ότι οι ελληνικοί θεοί προσδιορίστηκαν και η λατρεία τους εγκαθιδρύθηκε και καθορίστηκε με βάση τους Αιγυπτιακούς.
Ιστορίαι, 2, 52: «Οι Πελασγοί πρωτύτερα έκαναν πάντοτε θυσίες και προσφορές στους θεούς, καθώς άκουσα στη Δωδώνη, χωρίς να λένε το όνομα ή την επωνυμία κανενός θεϊκού προσώπου, γιατί δεν είχαν ακούσε τίποτα σχετικό ώς τότε. Τους έδωσαν την προσωνυμία «θεοί» από αυτό το πράγμα, επειδή δηλαδή «έθεσαν» – έβαλαν, όπως λέμε – τάξη παντού και χάρισαν στους ανθρώπους τα πάντα. Όταν όμως πέρασε πολύς καιρός έμαθαν των άλλων θεών τα ονόματα πούφτασαν από την Αίγυπτο. Το όνομα του Διόνυσου το πληροφορήθηκαν πολύ αργότερα. Μετά από καιρό ζήτησαν χρησμό στο μαντείο της Δωδώνης σχετικά με τα ονόματα. Γι’ αυτό το μαντείο τούτο θεωρείται το πιο αρχαίο από τα ελληνικά μαντεία. Εκείνον τον καιρό ήταν το μοναδικό, που υπήρχε. Όταν λοιπόν ζήτησαν χρησμό οι Πελασγοί στη Δωδώνη, αν πρέπει να παραλάβουν τα ονόματα των θεών, πούχαν έρθει από τους ξένους, το μαντείο απάντησε να τα παραλάβουν και να τα χρησιμοποιούν. Απ’ την αρχή λοιπόν αυτή πρόσφεραν θυσίες, χρησιμοποιώντας τα ονόματα των θεών. Κατόπιν, απ’ τους Πελασγούς τα πήραν οι υπόλοιποι Έλληνες».
Ιστορίαι, 2, 53: «Την προέλευση του καθενός θεού, αν υπήρχαν όλοι από πάντα και ποια ήταν η μορφή τους, αυτά δεν τάξεραν μέχρι τότε, μέχρι χθες, που λέει ο λόγος. Νομίζω πως ο Ησίοδος κι ο Όμηρος ήταν στην ηλικία 400 χρόνια γεροντότεροί μου κι όχι περισσότερο. Αυτοί μίλησαν στα ποιήματά τους για τη θεογονία στους Έλληνες, αυτοί ονομάτισαν τους θεούς, αυτοί τους μοίρασαν τιμές και δεξιοτεχνίες, αυτοί έμαθαν στον κόσμο της θεϊκές μορφές. Οι ποιητές που, καθώς λένε οι άνθρωποι, έζησαν νωρίτερα απ’ αυτούς τους δυο, νομίζω πως έζησαν αργότερα. Απ’ τις γνώμες αυτές τις πρώτες τις υποστηρίζουν οι ιέρειες της Δωδώνης, ενώ τις κατοπινές, τις σχετικές με τον Ησίοδο και τον Όμηρο, τις λέω εγώ».
Ιστορίαι, 2, 54: «Για τα μαντεία, γι’ αυτό που βρίσκεται στην Ελλάδα και για το άλλο, της Λιβύης, οι Αιγύπτιοι λένε αυτά τα λόγια. Οι ιερείς του Δία της αιγυπτιακής Θήβας ισχυρίζονται πως οι Φοίνικες πήραν απ’ το μέρος αυτό 2 ιέρειες. Έμαθαν πως τη μια απ’ αυτέ την πούλησαν στη Λιβύη κα την άλλη στην Ελλάδα. Οι γυναίκες αυτές είναι οι πρώτες που στέριωσαν τα μαντεία τούτα σ’ όσες χώρες ανάφερα. Όταν ρώτησα πώς το ξέρουν με τέτοια σιγουριά και το λένε, μου απάντησαν ότι εκείνοι οι ίδιοι έψαξαν πολύ για τις γυναίκες αυτές. Δεν μπόρεσαν τότε να τις βρουν, πληροφορήθηκαν όμως αργότερα γι’ αυτές όσα μούπαν».
Ιστορίαι, 2, 55: «αυτά άκουσα απ’ τους ιερείς της αιγυπτιακής Θήβας. Οι μάντισσες της Δωδώνης λένε τα λόγια τούτα: πως πέταξαν 2 μαύρα περιστέρια απ’ τη Θήβα της Αιγύπτου και πήγαν το ένα στη Λιβύη και τ’ άλλο στα δικά τους μέρη. Πως το δεύτερο κάθισε πάνω σε μια βελανιδιά κι είπε με ανθρώπινη φωνή ότι έπρπε να γίνει μαντείο του Δία στο μέρος αυτό. (...) Αυτά τάλεγαν οι ιέρειες της Δωδώνης, που ονομάζονται η μεγαλύτερη στα χρόνια Προμένεια, η επόμενη Τιμαρέτη κι η νεώτερη Νικάνδρη. Μαζί τους συμφωνούσαν κι οι άλλοι άνθρωποι της Δωδώνης, πούχαν κάποια σχέση με τον ναό».
Ιστορίαι, 2, 58: «Πανηγύρια και λιτανείες και θρησκευτικές συγκεντρώσεις πρώτοι απ’ όλους τους ανθρώπους έκαναν οι Αιγύπτιοι. Απ’ αυτούς τόμαθαν κι οι Έλληνες. Απόδειξη στα λόγια μου είναι τούτο το πράγμα: οι γιορτές τους φαίνεται ότι γίνονται από πολύν καιρό, ενώ των Ελλήνων καθιερώθηκαν τελευταία».
Ιστορίαι, 2, 123: «Πρώτοι απ’ όλους οι Αιγύπτιοι είπαν κι αυτά τα λόγια, ότι (...) ενώ το σώμα καταστρέφεται, η ψυχή μπαίνει μέσα σε κάποιαν άλλη ύπαρξη, που βλέπει το φως. Όταν τριγυρίσει σ’ όλα τα ζώα της στεριάς, της θάλασσας και του ουρανού, μπαίνει ξανά στο σώμα ενός ανθρώπου, που γεννιέται. Η περιπλάνηση αυτή γίνετια μέσα σε 3000 χρόνια. Την άποψη τούτη ακολούθησαν μερικοί Έλληνες, άλλοι στο μακρινό παρελθόν κι άλλοι κάπως αργότερα, σαν να ‘ταν δική τους. Μονολότι ξέρω τα ονόματα εκείνων, δεν τα αναφέρω». Δηλαδή: Η θεωρία της μετεμψύχωσης με την οποία παθιάζονται ορισμένοι νεοπαγανιστές ότι είναι ελληνικότατη, δεν είναι ελληνική.
Φυσικά, ο Ηρόδοτος, δεν είναι «ανθέλληνας» όπως τον κατηγορούν οι Νεοπαγανιστές κι όπως τον κατακρίνει ο Πλούταρχος, διότι ο ίδιος άνθρωπος εξιστόρησε τη μεγαλειώδη νίκη των αρχαίων Ελλήνων κατά των «βαρβάρων» της Ασίας, δίνοντας τεράστιους αριθμούς για την περσική στρατειά (ένα εκατομμύριο στρατιώτες), ώστε η νίκη των λιγοστών Ελλήνων να είναι ακόμη πιο ένδοξη. Ο «ανθέλληνας και αναξιόπιστος» Ηρόδοτος, σύμφωνα με τους Νεοπαγανιστές, γράφει ότι «η Ελληνική φυλή ξεχώριζε ανέκαθεν απ’ τους βαρβάρους, γιατί και εξυπνότερη ήταν και δε διακρινόταν για ανόητη ελαφρομυαλιά» (1, 60). Άρα δεν γράφει ό,τι του κατέβει ο Ηρόδοτος, παρασυρμένος από κάποιον φιλοασιατισμό, αλλά μεταφέρει πράγματα, που ήταν κοινός τόπος στην εποχή του.
Παυσανίας, 10, 14, 7: «Της Ουρανίας [Αφροδίτης] η λατρεία καθιερώθηκε για πρώτη φορά στους Ασσυρίους. Μετά τους Ασσυρίους στους Παφίους της Κύπρου και στους Φοίνικες που κατοικούν στην Ασκαλώνα της Παλαιστίνης. Από τους Φοίνικες πήραν τη λατρεία της οι Κυθήριοι. Στους Αθηναίους την εισήγαγε ο Αιγέας».
«Αι μυστικαί αυταί τελευταί φαίνεται ότι ήσαν μέρος της λατρείας των Προελλήνων κατοίκων της Αιγαιίδας, των καλουμένων Πελασγών. (...) Αφ’ ότου ήρξατο η εις την Αιγαιίδα κάθοδος των ελληνικών φυλών, Αχαιών, Ιώνων κ.ά., άτινα τουναντίον ελάτρευον τους ουρανίους, οι Πελασγοί εζήτησαν να προστατεύσωσι τας θρησκευτικάς αυτών παραδόσεις και την λατρείαν από βεβηλώσεως και αφανισμού των αλλοδόξων κατακτητών και προς τούτο εχρησιμοποίησαν το σκότος της νυκτός. Τα μυστήρια λοιπόν είναι η θρησκεία των κατακτηθέντων Πελασγών (Ηρόδοτος, 2, 51 «τα μυστήρια των Καβείρων τα πήραν οι Σαμοθράκες από τους Πελασγούς»˙ η Δήμητρα ελατρεύετο εν Άργει ως Πελασγίς: Παυσανίας, 2, 21, 1), αγροτική λατρεία της Δήμητρος, χθονίων θεών, ήτις δια τον φόβον των επιδρομέων εγένετο θρησκεία μυστική, μυστήρια τελούμενα ίσως το πρώτων υπό γυναικων μόνον (...). Η θρησκεία των Πελασγών υποστάσα διωγμούς υπό των κατακτητών εξέλιπεν εκ της Αιγαιίδος, διασωθείσα μόνον εν τοις μυστηρίοις της Ελευσίνος, της Σαμοθράκης και εν Μικρά Ασία. Πάντως οι πλείστοι των κατακτηθέντων αφομοιώθησαν θρησκευτικώς προς τους κατακτητάς, αλλά και πολλά στοιχεία της θρησκείας των ακτακτηθέντων επεκράτησαν και επεβλήθησαν εις τους κατακτητάς, όπως συν τω χρόνω τα μυστήρια. Την μη ελληνικότητα ων μυστηρίων μαρτυρούσι και λέξεις μη ελληνικαί, χρησιμοποιούμεναι εν αυτοίς, αι voces mysticae, πάξ, κόγξ, βαυβώ (η μητρική κοιλία, το γυναικείον αιδοίον), εὐοῖ, σαβοῖ (επιφωνήσεις προς τον Διόνυσον), η χρήσις του ναρκίσσου (λ. μη ελληνική) εν τοις μυστηρίοις της Ελευσίνος, Ἀξιόκερσος, Ἀξιοκέρσα, Ἀξίερος» (Δημητρίου Ν. Γουδή, Τα μυστήρια της Ελευσίνας, Αθήναι 1935, επανέκδ. εκδ. Δημιουργία, σ. 21-22). Η ίδια η λέξη μυστήριο σημαίνει «το τελούμενον εν κλειστώ χώρω, το κρύφιον, το μυστηριώδες, το απόρρητον, το αποφεύγον το φως της ημέρας και τελούμενον εν νυκτί» (Δημητρίου Ν. Γουδή, Τα μυστήρια της Ελευσίνας, Αθήναι 1935, επανέκδ. εκδ. Δημιουργία, σ. 20). Με άλλα λόγια, τα αρχαιοελληνικά μυστήρια δεν ήταν αρχαιοελληνικά, αλλά πελασγικά (κατά τον Ηρόδοτο ήταν εν μέρει Αιγυπτιακά). Οι κατεκτημένοι Πελασγοί βλέποντας τους Κατακτητές Αχαιούς να απαγορεύουν τη θρησκεία τους και να επιβάλλουν τη θρησκεία των Ολύμπιων, τελούσαν τη λατρεία τους τη νύχτα, και μάλιστα τη λατρεία αυτή την περιέβαλαν με πέπλο μυστηρίου, ώστε οι Αχαιοί να τη σεβαστούν, θεωρώντας την μυστηριώδη και «ανώτερη». Στο τέλος, βέβαια, οι Αχαιοί, οι Ίωνες κ.ά. σφετερίστηκαν τα μυστήρια, δηλαδή την διωκώμενη πελασγική θρησκεία, προσαρμόζοντάς τα στην ολυμπιακή θρησκεία (μετά οι εθνικιστές αρχαιάτρες κάνουν λόγο για «αντιγραφή παγανιστικών παραδόσεων από τους Χριστιανούς»). Αυτό που συνέβη, είναι ότι τα μυστήρια ήταν ό,τι πρόλαβαν να περισώσουν από την απαγορευμένη θρησκεία τους οι Πελασγοί τελώντας το με απόρρητο τρόπο˙ γι’ αυτό και αποκλήθηκαν «μυστήρια». Ο Απόλλων οικειοποιήθηκε τη λατρεία του προελληνικού θεού Υάκινθου στις Αμύκλες (M. Nilsson, Ιστορία της αρχαίας ελληνικής θρησκείας, εκδ. Παπαδήμα σ. 127). Σήμερα, λέει ο Ρισπέν (Ελληνική Μυθολογία, τ. Α’, σ. 160), η επιστήμη γνωρίζει ότι ο Υάκινθος είναι πέρα από κάθε αμφιβολία προελληνικός θεός, μινωικής καταγωγής˙ σημαίνει συνάμα και ένα λουλούδι.
«Ο Ορφέας, πήρε από την Αίγυπτο τις περισσότερες από τις μυστικές τελετουργίες, τις οργιαστικές τελετές που συνοδεύουν τις περιπλανήσεις του και τη μυθική παράδοση για τις εμπειρίες του στον Άδη» (Διόδωρου Σικελιώτη Βιβλιοθήκης Ιστορικής Βίβλος πρώτη 96, 5).
«Ο Ηρακλής, για παράδειγμα, είναι Αιγυπτιακής καταγωγής και χάρη στην ανδρεία του τριγύρισε μεγάλο μέρος του κόσμου κι έστησε τη στήλη στη Λιβύη˙ τις αποδείξεις γι’ αυτό παίρνουν οι Αιγύπτιοι από τους ίδιους τους Έλληνες. Δεδομένου πως όλοι συμφωνούν ότι ο Ηρακλής πολέμησε τους Γίγαντες στο πλευρό των Ολύμπιων Θεών, ισχυρίζονται πως δεν συμβιβάζεται χρονικά η ύπαρξη των Γιγάντων με την εποχή που λένε ότι γεννήθηκε ο Ηρακλής, μια γενιά, δηλαδή, πριν τα Τρωικά, αλλά μάλλον, όπως λένε, με την εποχή της Γένεσης του ανθρωπίνου γένους, διότι οι Αιγύπτιοι μετρούν από εκείνη την εποχή μέχρι τις μέρες μας πάνω από δέκα χιλιάδες χρόνια, ενώ από τον Τρωικό πόλεμο λιγότερα από χίλια διακόσια χρόνια. Ομοίως, το ρόπαλο και η λεοντή αρμόζουν στον παλαιό Ηρακλή, επειδή εκείνο τον καιρό δεν είχαν ακόμη εφευρεθεί τα όπλα και οι άνθρωποι πολεμούσαν τους αντίπαλους τους με ξύλα και χρησιμοποιούσαν τα δέρματα των ζώων για αμυντικό οπλισμό. Από τη μια, λένε, τον θεωρούν γιο του Δία κι από την άλλη δεν έχουν να πούνε τίποτα για τη μητέρα του. Όσο για κείνον που γεννήθηκε από την Αλκμήνη, μετά από δέκα χιλιάδες χρόνια και περισσότερα, όταν γεννήθηκε, τον έλεγαν Αλκαίο και αργότερα μετονομάστηκε Ηρακλής, όχι γιατί οφείλει το «κλέος» του στην Ήρα, αλλά, επειδή είχε την ίδια αγαθή προαίρεση με τον παλαιό Ηρακλή, κληρονόμησε τη δόξα του μαζί με το όνομά του. Με τα λεγόμενά τους συμφωνεί και η από πολλά χρόνια δοξασία που κυκλοφορεί ανάμεσα στους Έλληνες, ότι ο Ηρακλής ξεκαθάρισε τη γη από τα άγρια θηρία˙ γεγονός που δεν ταιριάζει καθόλου με την εποχή κοντά στον Τρωικό πόλεμο, οπότε το μεγαλύτερο μέρος της γης είχε εξημερωθεί με τη γεωργία, τις πόλεις και το πλήθος των κατοίκων σ΄όλη την ύπαιθρο. Η εξημέρωση της χώρας ταιριάζει περισσότερο σε άνθρωπο που έζησε κατά τα πανάρχαια χρόνια, όταν οι άνθρωποι καταδυναστεύονταν ακόμη από το μεγάλο πλήθος των θηρίων, ειδικότερα στην Αίγυπτο» (Διόδωρου Σικελιώτη, Βιβλιοθήκης Ιστορικής Βίβλος πρώτη, 24).
Η λέξη Ωκεανός (που κατά τους Έλληνες μυθογράφους περιβάλλει, σαν κύκλος, τη γη) κατάγεται από την χεττιτική λέξη uginna που σημαίνει κύκλο. Η λέξη άρουρα = γη (Ιλιάδας Σ, 52) προέρχεται από το έπος του Γιλγαμές, στο οποίο υπάρχει η θεά της δημιουργίας Aruru.
Ο Πλάτωνας βασιζόμενος στην Βαβυλωνιακή θρησκεία, η οποία λέει ότι τα άστρα έχουν ψυχές, μία το καθένα (κι από αυτήν την αντίληψη προήλθε και η αστρολογία), γράφει (Τίμαιος 41a-d˙ Πολιτεία 611a) ότι ο αριθμός των ανθρώπινων ψυχών που δημιουργήθηκαν είναι αμετάβλητος και ίσος προς τον αριθμό των άστρων, επειδή σε κάθε άστρο εδόθη μια ψυχή. Ελληνικότατο δόγμα, αφού το είπε ο Πλάτωνας.
«Οι Έλληνες θεωρούσαν, χωρίς άλλο σωστά, ότι αυτές οι περίεργες τελετές [της λατρείας του Διόνυσου] δεν ήταν γεννημένες στην Ελλάδα: ο Ηρόδοτος τις ονομάζει νεωστί εσηγμένα (2, 49, όπου το νεωστί μοιάζει να αναφέρεται στον καιρό του Μελάμποδος, πριν από τον Τρωικό πόλεμο) και ο Ευριπίδης παριστάνει τη διονυσιακή λατρεία σαν είδος “παγκόσμιας θρησκείας”, που τη μετέφεραν “ιεραπόστολοι” (όπως δεν είχε γίνει ποτέ με καμιά ελληνική λατρεία) από τη μιά χώρα στην άλλη. Κατά τη γνώμη του, αρχική της έδρα ήταν τα βουνά της Λυδίας και της Φρυγίας (Βάκχες, 13, 55, 86 κτλ.), άποψη που ενισχύεται από τη σύγχρονη ανακάλυψη ότι Βάκχος είναι το λυδικό αντίστοιχο του Διονύσου» (Euripides Bacchae, edited with Introduction and Commentary by Ε. R. Dodds, Second edition, Oxford, At the Clarendon Press, 1960).
Παυσανίας, 4, 32, 4: «Εγώ ξέρω πως οι Χαλδαίοι και οι μάγοι των Ινδών πρώτοι είπαν πως η ψυχή του ανθρώπου είναι αθάνατη και πως πίστεψαν σ’ αυτούς κι άλλοι Έλληνες, ιδιαίτερα όμως ο γιος του Αρίστωνα, Πλάτων».
Παυσανία, Λακωνικά, 11, 7: «Το μέρος που ονομάζεται Λιμναίο είναι αφιερωμένο στην Ορθία Άρτεμη. Λένε ότι αυτό το ξόανο είναι εκείνο που έκλεψαν ο Ορέστης και η Ιφιγένεια από την Ταυρική». Ώστε οι Λακεδαιμόνιοι λάτρευαν το ξόανο μιας θένης θεότητας, η οποία υπέθεταν πως είναι η Άρτεμη.

Αυτά τα λιγοστά παραδείγματα είναι αρκετά για να αποδειχθεί πόσο αφελής είναι η θεωρία περί «ξένων και ημέτερων θεών» και η θεοποίηση πόσο στέκει ή πόσο είναι δανεική....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 22:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
-Αγαπητέ europaios2, μπορώ να σου πω κι εγώ σύμφωνα με τα δικά μου στατιστικά ότι οι Έλληνες που είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι λίγοι.
Γνωρίζω πχ 50 άτομα κι οι μισοί είναι άθρησκοι.
Αυτό όμως δε μπορεί να με οδηγήσει στο να αναγάγω την υποκειμενική μου εμπειρία σε μια καθολική γενίκευση.
Πέρα από αυτό, γνωρίζω κι αρκετούς ανθρώπους στων οποίων την ταυτότητα αναγράφεται η ορθοδοξία ως θρήσκευμα, τελούν έναν χριστιανικό γάμο επειδή τους άρεσε το νυφικό κι οι μπομπονιέρες αλλά δεν πηγαίνουν ποτέ στην εκκλησία.
Αυτό τους κάνει Χριστιανούς;
Κατά την δική μου αντίληψη όχι.

-Ομιλείς για γεωγραφική περιοχή ή για εργασιακό περιβάλλον?
-Γιατί και την Αθήνα άμα πάρουμε στην οποία έζησα σπαστά από 19-24 ετών και 27-33 ετών πάλι τα ίδια! Άρα δεν μπορείς να με διαψεύσεις εκτός αν μιλάς για άλλη πόλη (μία μυστική πόλη που ξέρει να φυλάει καλά τομυστικό της!) ή εκτός αν μιλάς για άλλο κράτος!

quote:
Αδιάβαστος:
Μ΄αρεσε που το εβαλες με εντονη γραφη . Ετσι θα δουν ολοι την ικανοτητα που εχεις να αναλυεις φρασεις νοηματα κλπ . Μπορεις ή δεν μπορεις να καταλαβεις πως αλλο ειναι να κανεις copy paste π.χ. ενα αρχαιο κειμενο αυτουσιο οπως η Κ.Δ. και αλλο ειναι σε ενα διαλογο που εχουμε να μου μοστραρεις ως απαντηση ενα κατεβατο απο αλλο forum ή απο τον απολογητη και τον καθε απολογητη χωρις καν να διασταυρωνεις τα οσα λεει . Τι να πω και τι αν αφησω ; Λογου χαρη σε προηγουμενη επικολληση σου γραφει σε καποιο σημειο :

Για "αθεϊα" κατηγορήθηκε ο φιλόσοφος Αναξαγόρας, στον οποίο ανακοίνωσαν ταυτόχρονα με την καταδίκη του σε θάνατο και την καταδίκη των παιδιών του. Αν οπως λες "φιλτραρεις" αυτα που γραφεις πως δεν βρηκες μεσα στα "φιλτρα" σου οτι ο Αναξαγορας ειχε εναν γιο ο οποιος μαλιστα πεθανε νεος ; Αυτη ειναι μια παιδικη συμπεριφορα που μονο επιπολαιοτητα υποδηλωνει , για να μην πω τιποτα χειροτερο .

Και οταν σου λεω : Εσυ δεν φιλτραρεις τιποτα , απολυτως τιποτα ... δεν εισαι σε θεση να το κανεις , προσπαθεις ξεδιαντροπα να μου την πεις κιολας : Προφανώς μιλάς για τον ευατό σου !


-O Αναξαγόρας κατηγορήθηκε και του απαγκέλθηκε η ποινή του θανάτου για αθεϊα, δεν ήταν ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος Έλληνας φιλόσοφος που κατηγορήθηκε για τον ίδιο λόγο και που τελικά τη γλίτωσε <<Ο Αναξαγορας ηταν μελος του ευρυτερου Πυθαγορειου κυκλου αλλα δεν εγινε δεκτος στο εσωτερικο του γιατι θεωρηθηκε ασεβης ως προς τους Θεους. Δεν δεχοταν Θεους αλλωστε και θεωρουσε την υλη ψυχρη και αψυχη, ενω τον α-υλο "νου" ως το μονο αληθινο Απολυτο ενα που τη μορφοποιει. Θεωρουσε οτι μονο ενα Απολυτο μπορουσε να υπαρχει, επηρεασμενος απο το κοσμοειδωλο του Παρμενιδη που πρωτος ειχε διατυπωσει την θεωρια του "ολα ειναι ενα" (σημειωση: την τοσο δημοφιλη σημερα θεωρια)

Οταν κατεθεσε το συγγραμα του, κατηγορηθηκε για ασεβεια προς τους Θεους και εξοριστηκε απο την Αθηνα. Τοτε πηγε στη Λαμψακο και ανοιξε σχολη εκει, οπου διδασκε τις θεωριες του. Αθελα του ενεπνεε τετοια αισθηματα ματαιοτητας στους μαθητες του που μερικοι επιδοθηκαν σε τελετουργικες αυτοκτονιες. Προσπαθουσαν να φερουν τον εαυτο τους σε καποια συνειδησιακη κατασταση οπου πιστευαν οτι συντονιζοταν με τον "νου" και αυτοκτονουσαν τοτε, σε μια αποπειρα να ενωθουν μαζι του. Ο Αναξαγορας διδασκε οτι ο "νους" ειναι το μονο αληθινο ενω ο κοσμος που ζουσε ηταν ψευτικος, ωθωντας σε μια ταση αναχωρητισμου (σημειωση: μια αναλογη τετοια ταση διεπει τα περισσοτερα ψευτο-ινδικα κινηματα σημερα). Ειχε κανει τους μαθητες του να μην μπορουν να εμπιστευονται τις αισθησεις τους και να πιστευουν στο προκαθορισμενο.

Οταν ο Περικλης τον ξαναέφερε στην Αθηνα, κατηγορηθηκε απο τους πολιτικους αντιπαλους του Περικλη για φιλομηδισμο. Καταδικαστηκε σε θανατο και ο Περικλης με παρεμβαση του, του εσωσε τη ζωη.>>

-Τώρα εάν είχε 1,2 ή 3 παιδιά μικρό το κακό! Φωνάζεις για το δέντρο και έχεις χάσει το δάσος! Εσύ γνωρίζεις την ηλικία που πέθανε το παιδί του και αν ήταν στην εξορία μαζί του ή όχι?

quote:
Αδιάβαστος:
Εσυ ομως που δεν βιαζεσαι μου λες : Γιτί αν το έκανες θα καταλάβαινες ότι την Καινή Διαθήκη τη έχω και στο σπίτι μου αλλά και στη δουλειά μου . Ειναι λοιπον αποριας αξιον (!) πως δεν προσεξες στην απαντηση μου μεσα , που την ποσταρισες μαλιστα ως : Αδιάβαστος Tρίτη τοποθέτηση:... , οτι σε καποιο σημειο λεω : ... Παρε λοιπον την Καινη Διαθηκη που εχεις και διαβασε ,επιτελους , κεφ.ε' προς Εφεσίους απο τον στοιχο 22 και μετα ! ... .
Κατα συνεπεια φιλτατε , στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι !

-Για αυτό σου λέω να αλλάξεις παρέες!
-Κατα αρχάς την πάτησες
γιατί ο Υπολογιστής μου είναι μια χαρά. Εχω τα windous τα XP όπότε όπως καταλαβαίνεις τα έβλεπα μια χαρά. Ήμουν όμως σίγουρος ότι τα είχες αντιγράψει! Έτσι ενώ με κατηγόρησες όταν έγραψα τα σχετικά εδάφια ότι εγώ τα αντέγραψα, μου παρουσίασες σεντόνι ξένο προς σε εσένα γραπτώς και <<μεταφορικώς>>,(αυτό είναι για σένα Dying_Incubus! ο Αδιάβαστος δε θα καταλάβει)
-Εγώ σίγουρος από τα μέχρι τότε γραφόμενά σου για το αν έχεις την Καινή Διαθήκη ή όχι στα χέρια σου, σου έριξα άδεια δίχτυα αλλά τα ανέβασα γεμάτα. (σε <<προσωπικό>> επίπεδο δε θα ξανασχοληθώ μαζί σου γιατί μου πέφτεις λίγος)
-Είχες γράψει στο δεύτερο μύνημα:
Aδιάβαστος: Δεν προσεξες τι γραφω ; Ας το γραψω με εντονη γραφη μηπως και το δεις : Περνω το πρωτο "στοιχειο" που εδωσες : στοιχ.28 κεφ.ε' προς Εφεσίους Θα επρεπε να ειχες την περιεργια να διαβασεις ολο το ε΄ κεφαλαιο ειδικοτερα απο τον στοιχο 22 και μετα χωρις να παραλειπεις στοιχους :
Το οτι ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει την αναλογη γραμματοσειρα δεν λεει τιποτα .

-Εδώ γράφεις στο δεύτερο μύνημα.... αδιάβαστος:<<Δεν προσεξεςτι γραφω ; Ας το γραψω με εντονη γραφη>>

-Μόνο που δεν έγραψες αλλά αντέγραψες!

-Είχες κατηγορήσει εμένα στο πρώτο μύνημα για αντιγραφή ....Αδιάβαστος: <<Βρε οψιμε επιστημονα , εξηγησε πανω σ΄αυτα που εγραψα , μη μου κατεβαζεις σεντονια απολογητων>> ...... στο πρώτο σου μύνημα.

-Στο δεύτερο άρχισαν να σε ζώνουν τα φίδια (ενώ εγώ γέλαγα!) -Και στο τρίτο μύνημά σου και αφού προηγήθηκε μύνημά μου που σου έλεγε europaios2 :<<Νομίζεις ότι τα αντέγραψα από κάποιο site! όχι αδιάβαστε από την Καινή Διαθήκη!>>

Mου απάντησες αδιάβαστος:<<Εκατσες δηλαδη και διαβασες ολη την Κ.Δ. επισημανες τα χωρια και επιασες και τα εγραψες ; >>

Kαι ακολούθησε η απάντησή μουeuropaios2 :<<-Έτσι ακριβώς...και όχι μόνο αυτό! πάντα κρατάω τον άσσο!>>

Κατόπιν και τούτου και της πίεσης που σου άσκησα σήκωσες λευκή πετσέτα στο τρίτο πλέον μύνημα, Αδιάβαστος: <<Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις . Απο κει που αντεγραψα την "προς Εφεσιους" χρησιμοποιουν γραμματοσειρα που ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει >>

-Άντε γεια............


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 11/04/2008 23:02:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 23:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, πρόσεχε γιατί αν μπαίνεις συχνά εδώ μπορεί να διαβάσεις (εκ παραδρομής) και κάτι που δεν πρέπει... και να σε παρασύρει χωρίς να το καταλάβεις.

Πρόσεχε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 01:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Mπαίνω αλλά όχι πολλές φορές και δεν έχω δει, παρά πλύ λίγα από τα θέματα που πραγματεύεται! δεν έχω το χρόνο δυστηχώς! όπως και σε άλλα link!.............δεν είναι κακό!

Υ.Γ.-Γιατί δε βάζεις και συ, τα smiles? έχουν πλάκα!!!!!! (ξέρεις τα άλλα τα μεγάλα!)

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 12/04/2008 01:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 02:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρήκα κάποιο που ταιριάζει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 10:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, αναφέρθηκα σε ένα τυχαίο αριθμό 50 ατόμων, το οποίο γνωρίζω εγώ.
Ίσως είναι 100, ίσως 200.
Δεν έχει σημασία άλλωστε.
Οπότε δε μπορώ να μιλάω για ολόκληρη την Αθήνα καθώς ούτε 50 κατοίκους έχει, ούτε 200 αλλά ούτε μπορώ να ρωτήσω κάθε κάτοικο της αφού έχει κάποια εκατομμύρια κατοίκων...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 00:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:Βρήκα κάποιο που ταιριάζει..

Και εγώ..........................

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 17:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε νεανισκε europaios2 .

Εχεις αποδειξει εμπρακτα το μεγεθος της βλακειας σου ... απειρο ! Περεταιρω προσπαθεια θα σου αποφερει την διεθνη αναγνωριση και σαφως ενα ... πτυχιο . Μην σταματας ....

Παμε λοιπον !

Βλακεια Νο1 :

quote:
-O Αναξαγόρας κατηγορήθηκε και του απαγκέλθηκε η ποινή του θανάτου για αθεϊα,

Κατηγορηθηκε για ασεβεια εναντι ποιου ; Εναντι των θεων ; Οχι βεβαια . Η κατηγορια για ασεβεια στηριχθηκε , εκτος των προαναφερθεντων σε αλλη τοποθετηση μου ,και στην διδασκαλια του περι συστασεως των ουρανιων σωματων που ουδολως αναιρουν τον θεο . Ο νους στον οποιο αναφερεσαι ( για την ακριβεια που αναφερεται το αποσπασμα που αντεγραψες απο καπου ) ο Αναξαγορας τον κατατασσει εκτος της υλης και οχι μονο ως αρχη της κινησεως αλλα ως πνευματικη και τελολογικη αρχη ( : και τα συμμισγομενα τε και αποκρινομενα και διακρινομενα παντα εγνω νους . και οποια εμελλεν εσεσθαι και οποια ην , ασσα νυν μη εστι , και οσο νυν εστι και οποια εσται , παντα διεκοσμισε νους δηλαδη και ολα οσα συγκεντρωνονται και αποχωριζονται και διακρινονται , ολα τα αποφασισεν ο νους . και ποια στο μελλον θα ειναι και ποια ησαν και σε ποια κατασταση ησαν, οσα τωρα δεν υπαρχουν και οσα υπαρχουν τωρα και οσα θα υπαρχουν στο μελλον , ολα τα ετακτοποιησε ο νους .

Επισης κατηγορηθηκε και για μηδισμο . Απο ποιους ; Απο τους πολιτικους αντιπαλους του Περικλεους (οπως και εσυ αναφερεις) , επειδη ηταν φιλος του και επειδη κατα καποιο τροπο ασκησε μεγαλη επιρροη σ΄αυτον . Επρεπε να βρουν κατι μεμπτο ή Περικλη ή στον Αναξαγορα . Και αυτο το μεμπτο ηταν , οτι οταν ηρθε στην Αθηνα ηρθε μαζι με τους Περσες ( εξ ου και η κατηγορια του μηδισμου ).

Εν ολιγοις οι κατηγοριες ηταν ανυποστατες , στο στοχαστρο ηταν ο Περικλης ( στοιχειωδη γνωση χρειαζεται ) .

Φυσικα δεν περιμενω να καταλαβεις τιποτα αλλα ... μπορει να εχεις καμια επιφοιτηση του αγιου πνευματος ( ή του νου ! ) ... ποτε δεν ξερεις .

Πιθανη ανακριβεια Νο1 :

quote:
Αθελα του ενεπνεε τετοια αισθηματα ματαιοτητας στους μαθητες του που μερικοι επιδοθηκαν σε τελετουργικες αυτοκτονιες. Προσπαθουσαν να φερουν τον εαυτο τους σε καποια συνειδησιακη κατασταση οπου πιστευαν οτι συντονιζοταν με τον "νου" και αυτοκτονουσαν τοτε, σε μια αποπειρα να ενωθουν μαζι του.
Επειδη δεν εχω υπ΄οψιν μου αναλογο αρχαιο κειμενο που να επιβεβαιωνει το προαναφερθεν το θεωρω ανακριβεια . Αν καταθεσεις το κειμενο ή παραπομπη θα το δω εκ νεου .

Συμμικτη κατασκευη , ητοι βλακεια και ανακριβεια μαζι Νο1 :

quote:
Ο Αναξαγορας διδασκε οτι ο "νους" ειναι το μονο αληθινο ενω ο κοσμος που ζουσε ηταν ψευτικος, ωθωντας σε μια ταση αναχωρητισμου . Ειχε κανει τους μαθητες του να μην μπορουν να εμπιστευονται τις αισθησεις τους και να πιστευουν στο προκαθορισμενο.


Λαθος . Επειδη πολλα δεν ξερεις αλλα κανεις τον πολυξερο ανακατευοντας σελιδες στο διαδυκτιο θα σου δωσω μερικα ακομα στοιχεια μπας και φιλοτιμηθεις να ανοιξεις και κανενα βιβλιο . Αφορμη για τη διδασκαλια του περι του νου , ο Αναξαγορας πιθανον την ξεκινησε απο ενα φυσικο γεγονος , απο ενα μετεωριτη που επεσε στον ποταμο Αιγα .Φυσικα προυπηρχαν μελετες του αναλογες . Αφου μελετησε το υπαρχων ουρανιο σωμα κατεληξε στο συμπερασμα πως ολα , στο συμπαν ειναι αναμιξη των αρχικων συστατικων , τα οποια ονομαζει χρηματα , σπερματα , και σπερματα χρηματων . Εδω να πουμε πως ο Αναξαγορας πιστευε στην επ απειρον διαιρεση της υλης χωρις να δυνασαι να την εξαφανησεις . Λεει χαρακτηριστικα : ... το γαρ εον ουκ εστι το μη ουκ ειναι ,δηλαδη ... διοτι το ειναι δεν μπορει να ειναι μη ειναι Τουτεστιν βλακωδης ανακριβεια η προταση που "αντεγραψες" και εντελως ακριτα μας παρουσιασες .

Βλακεια Νο2 :

quote:
Τώρα εάν είχε 1,2 ή 3 παιδιά μικρό το κακό! Φωνάζεις για το δέντρο και έχεις χάσει το δάσος! Εσύ γνωρίζεις την ηλικία που πέθανε το παιδί του και αν ήταν στην εξορία μαζί του ή όχι?
Δεν ειναι μικρο το κακο , ειναι μεγαλο . Οι πηγες που χρησιμοποιεις ειναι ανακριβεις και αναξιοπιστες . Παρε κανενα βιβλιο και ξεστραβωσου . Εκτος αυτου εγω δεν παρουσιαζω ανακριβειες οπως του λογου σου .

quote:
Κατα αρχάς την πάτησες
Δεν ημουν εγω ... ο γιαπετ ηταν ... τον ειδα ...Την πατουσε και την πατουσε και την πατουσε ... μεχρι που κουραστηκε και εφυγε ...

quote:
...γιατί ο Υπολογιστής μου είναι μια χαρά. Εχω τα windous τα XP όπότε όπως καταλαβαίνεις τα έβλεπα μια χαρά.
Καμια σχεση . Τα XP ,ακομη και τα vista ορισμενες γραμματοσειρες δεν τις υποστηριζουν . Για αλλη μια φορα λες ψεματα .Μ΄αρεσει που το εχεις κατω κατω σε καθε μηνυμα : Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!

quote:
Ήμουν όμως σίγουρος ότι τα είχες αντιγράψει!
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξερεις τι σου γινεται ! Δεν εχει σημασια αν το αντεγραψα ή το εγραψα . Ηταν η αγια γραφη . Δεν αλλαζει το νοημα της . Αλλωστε σου εξηγησα γιατι ηταν εμφανες οτι ηταν αντιγραφη . Αυτο που κανει εμενα και αλλους στο forum να σε μεμφομαστε ειναι οτι κατεβαζεις σεντονια και τα παρουσιαζεις ως δικη σου γνωμη , περνωντας τον εαυτο σου για εξυπνο . Τακτικη που τις τελευταιες μερες βλεπω οτι ακολουθησε και ο trexagireve .

quote:
αυτό είναι για σένα Dying_Incubus! ο Αδιάβαστος δε θα καταλάβει
Μπα , νομιζω οτι ουτε αυτος θα καταλαβει ! Ειναι δυσκολο αλλωστε , εσυ κινησαι σε αλλο πνευματικο επιπεδο . Θα προτεινα επισης τους διαχειριστες να φροντισουν στην δημιουργια μερικων σεμιναριων της europaios2αϊκης γλωσσολογιας .

quote:
Εγώ σίγουρος από τα μέχρι τότε γραφόμενά σου για το αν έχεις την Καινή Διαθήκη ή όχι στα χέρια σου, σου έριξα άδεια δίχτυα αλλά τα ανέβασα γεμάτα
Ειπαμε το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξερεις τι σου γινετε . Εμενα μονο με παραγαδι μπορεις να με πιασεις ...

quote:
(σε <<προσωπικό>> επίπεδο δε θα ξανασχοληθώ μαζί σου γιατί μου πέφτεις λίγος)

Ναι ναι ναι ναι !!!!!!!!!! Ο γιαχβε να δωσει , και τι στον κοσμο ....

Βλακεια Νο3 :

quote:
Είχες γράψει στο δεύτερο μύνημα:
Aδιάβαστος: Δεν προσεξες τι γραφω ; Ας το γραψω με εντονη γραφη μηπως και το δεις : Περνω το πρωτο "στοιχειο" που εδωσες : στοιχ.28 κεφ.ε' προς Εφεσίους Θα επρεπε να ειχες την περιεργια να διαβασεις ολο το ε΄ κεφαλαιο ειδικοτερα απο τον στοιχο 22 και μετα χωρις να παραλειπεις στοιχους :
Το οτι ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει την αναλογη γραμματοσειρα δεν λεει τιποτα .
-Εδώ γράφεις στο δεύτερο μύνημα.... αδιάβαστος:<<Δεν προσεξεςτι γραφω ; Ας το γραψω με εντονη γραφη>> -Μόνο που δεν έγραψες αλλά αντέγραψες!

???????????
Αδυνατον να εισαι τοσο βλακας . Δεν το πιστευω με τιποτα ! Δεν το δεχομαι ! Θελω επιβεβαιωση ...

quote:
Είχες κατηγορήσει εμένα στο πρώτο μύνημα για αντιγραφή ....Αδιάβαστος: <<Βρε οψιμε επιστημονα , εξηγησε πανω σ΄αυτα που εγραψα , μη μου κατεβαζεις σεντονια απολογητων>> ...... στο πρώτο σου μύνημα.

-Στο δεύτερο άρχισαν να σε ζώνουν τα φίδια (ενώ εγώ γέλαγα!) -Και στο τρίτο μύνημά σου και αφού προηγήθηκε μύνημά μου που σου έλεγε europaios2 :<<Νομίζεις ότι τα αντέγραψα από κάποιο site! όχι αδιάβαστε από την Καινή Διαθήκη!>>

Mου απάντησες αδιάβαστος:<<Εκατσες δηλαδη και διαβασες ολη την Κ.Δ. επισημανες τα χωρια και επιασες και τα εγραψες ; >>

Kαι ακολούθησε η απάντησή μουeuropaios2 :<<-Έτσι ακριβώς...και όχι μόνο αυτό! πάντα κρατάω τον άσσο!>>

Κατόπιν και τούτου και της πίεσης που σου άσκησα σήκωσες λευκή πετσέτα στο τρίτο πλέον μύνημα, Αδιάβαστος: <<Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβεις . Απο κει που αντεγραψα την "προς Εφεσιους" χρησιμοποιουν γραμματοσειρα που ο υπολογιστης σου δεν υποστηριζει >>


Ω! Εγινε θαυμα ! Να και η επιβεβαιωση !

quote:
-Άντε γεια............
Στο καλο και .... να μη μας γραφεις , δεν αντεχομε αλλο !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 23:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 14/04/2008 00:04:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 20:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Europaios2

quote:
O Ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται

Θέλεις να μου πεις κάτι?
Αν ναι, πες το ευθέως.

Μεγάλη εβδομάδα του 2007:

Κανάλι ΕΡΤ 3
Εκπομπή του κ. Δανέζη καθηγητή Αστροφυσικής του Παν/μίου ΑΘηνών.
ΘΕΜΑ: ΤΑ ΑΔΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ.

Ο κος κος καθηγητής μαζί με το εξαίρετο επιτελείο του μπαίνουν στον πειρασμό να ξεναγήσουν το τηλεοπτικό κοινό στο Αθηναϊκό έθιμο των Αδωνίων που λάμβαναν χώρα την ίδια χρονική στιγμή που εμείς σήμερα εορτάζουμε την Μεγάλη Εβδομάδα.

Ο Άδωνης με λίγα λόγια αιχμαλωτίστηκε και σταυρώθηκε, μιά ημέρα πριν την ανάστασή του οι Αθηναίες ετοίμαζαν τον επιτάφιό του με λουλούδια και τον περιέφεραν στην Αρχαία Αθήνα, τελικά την επομένη εορταζόταν η ανάστασή του και η επαναφορά του στον Όλυμπο ανάμεσα στους Θεούς και Ημίθεους.

Αποκτήστε το απο την ΕΡΤ 3 και δείτε το αν το επαναπροβάλουν.

Πως το είπαμε? Ο ψεύτης και ο κλέφτης τα πρώτα 2.000 χρόνια χαίρεται!

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 22:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith
Καλησπέρα,

Europaios2

Θέλεις να μου πεις κάτι?
Αν ναι, πες το ευθέως.

Μεγάλη εβδομάδα του 2007:

Κανάλι ΕΡΤ 3
Εκπομπή του κ. Δανέζη καθηγητή Αστροφυσικής του Παν/μίου ΑΘηνών.
ΘΕΜΑ: ΤΑ ΑΔΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΘΗΝΑ.



Να' ταν μόνο τα Αδώνια φίλε Lock_Smith.......
Ολόκληρη η Χριστιανική θρησκεία δεν είναι παρά ένας αχταρμάς αρχαίων θρησκειών προσκολλημένων επάνω στην Παλαιά Διαθήκη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευρωπαίε, πρόσεχε γιατί αν μπαίνεις συχνά εδώ μπορεί να διαβάσεις (εκ παραδρομής) και κάτι που δεν πρέπει... και να σε παρασύρει χωρίς να το καταλάβεις.

Σε αυτές τις αρλούμπες και λαφαζανιές πιστεύετε??Μα ποιος λογικός ανθρωπος μπορει να τα πιστεψει αυτα??? Ω θεέ Δία κατέβα να τους ποσπάσεις......


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 01:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:
Θέλεις να μου πεις κάτι?
Αν ναι, πες το ευθέως.

Δεν το κατάλαβα? Νομίζεις ότι σου έχω κάνει κάποια αφιέρωση?
Αυτό με τον Άδωνη....... άστο........ούτε ανάσταση είδαμε, ούτε βίο ούτε διδασκαλία, ούτε Αγίους, ούτε Αποστόλους, ούτε θαύματα..........περαστικός ήταν.........πως λέμε πέρασε και δεν ακούμπησε!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 21:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

quote:
Δεν το κατάλαβα? Νομίζεις ότι σου έχω κάνει κάποια αφιέρωση?

Δεν νομίζω τίποτα, πριν γράψω είμαι σίγουρος οτι μας έχεις κάνει μια ομαδική αφιέρωση χλευασμού.
Και λέω "Μας" γιατί επανελημένως απευθύνεσαι στο σύνολο των αναγνωστών με αυτό το ύφος και αναμασάς τα ίδια ακριβώς πράγματα:

1)Ποσοστά Χριστιανών στην Ελλάδα.
2)Ταυτότητες & Αναγραφές Θρησκεύματος
3)Ο Παύλος είπε το ένα, ο Παύλος είπε το άλλο.....

Φίλε μου δεν μπορείς να προσυλητίσεις κανέναν, ιεροκύρηκες και νεο ιεραπόστολοι δεν έχουν πια καμία δύναμη και καμία θέση σ' αυτήν την σύγχρονη κοινωνία πέραν της αντίκας.
Μπορώ να σου εξηγήσω και το γιατί αλλά πρέπει να έχεις πραγματική θέληση να μάθεις και όχι να κυρήξεις αυτά που σου πασάρανε, η αλήθεια πονάει σαν το μαχαίρι στην καρδιά.

quote:
περαστικός ήταν.........πως λέμε πέρασε και δεν ακούμπησε!

Ούτε καν περαστικός, ένας μύθος ήταν ο οποίος συμπεριλήφθηκε στον Ρωμαϊκής κατασκευής μύθο του Ιησού της Ναζωραίας, (υπήρχαν και άλλοι επίδοξοι Μεσσίες βλέπε Ειρηναίο).

Οι Θεοποιημένοι της κάθε εποχής.....

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 10:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith! Όποιος έχει τη μύγα.............μυγιάζεται!
Περαστικά..........

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 22:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

quote:
Lock_Smith! Όποιος έχει τη μύγα.............μυγιάζεται!

Ασυναρτησίες, χλευασμός, θόρυβος, υπεκφυγές.
Δεν βλέπω να έχεις διάθεση συζήτησης, μάλον θα φταίνε τα κίνητρά σου που δεν αφήνεις στον συνομιλητή σου περιθώρια συζήτησης.
Μια υπογράμιση, απ' ότι κατάλαβα ο χώρος προσφέρεται για δημιουργικό διάλογο ανάμεσα σε μέλη που επιθυμούν μια δίκαιη ανταλαγή απόψεων.
Αν δεν επιθυμείς δημιουργικό διάλογο αλλά θορυβώδη μονόλογο τότε είσαι σε λάθος ιστοσελίδα.....μάλον ένας τοίχος θα μπορύσε να φιλοξενήσει δικαιότερα τα συνθήματά σου.


quote:
Περαστικά..........

Επίσης, αν και δεν σε βλέπω να πηγαίνεις μακρυά με το ύφος σου.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 19:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lock_Smith!
Mια εικόνα.............χίλιες λέξεις!!!!!!!!!!!!!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2340088
Maintained by Digital Alchemy