ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΘΕΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 15:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Νομίζω ο γιαπετ κατάλαβε! αν εσύ όχι ρωτησέτόν!

Μη μου βάζεις... δύσκολα, φίλε!!!

Ίσως είναι καλλίτερα να μην πω, τι κατάλαβα...

quote:
Υ.Γ : Το βιβλίο το τελείωσες? το τύπωσες? το έκδοσες? Τι κάνεις χαζεύεις στο Ιντερνετ? Αανυπομονώ να διαβάσω τη συνέντευξη με τον Απόλλωνα βλέπεις δε μπορεί για να γράφεις για τον Απόλλωνα κάτι καινούριο θα έχεις! κάπιοια συνέντευξη στους Δελφούς ή στον Όλυμπο!


Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να μην καταφεύγεις σε τέτοιους τρόπους, προκειμένου να πικάρεις κάποιον συνομιλητή σου φίλε μου.

Και ιδιαίτερα, όπως δε θέλεις να ειρωνεύονται αυτά που εσύ θεωρείς ιερά και όσια (καλώς ή κακώς), μην κάνεις το ίδιο ή να μη διαμαρτύρεσαι, όταν αυτό συμβαίνει, με τα δικά σου «χριστιανικά ιδεώδη».


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 17:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να μην καταφεύγεις σε τέτοιους τρόπους, προκειμένου να πικάρεις κάποιον συνομιλητή σου φίλε μου.

Αχ, φίλε γιάπετ. Αλίμονο αν έδινα σημασία σε παρόμοια σχόλια, ειδικά όταν είναι γνωστή τόσο η πηγή τους όσο και το ποιόν της.

Πάντως για την ενημέρωση του εν λόγω χριστιανού, το βιβλίο που ετοιμάζω αναφέρεται στο πρόγραμμα "Απόλλων" της NASA και είναι πολιτικό θρίλλερ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 22:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon, το καταλαβαίνω αυτό, απλά ένοιωσα την ανάγκη να το γράψω, υπενθυμίζοντας ότι μπορούμε να διαφωνούμε με κάποιον, χωρίς πισώπλατες "μαχαιριές", για άσχετα, με τη συζήτηση, πράγματα.

Υ.Γ. Ελπίζω η "γνωριμία" μας, έστω και μέσω του φορουμ, να προϋποθέτει την έγκαιρη ενηέρωσή μου, σχετικά με το βιβλίο σου, έτσι;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 17:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε macedon, το καταλαβαίνω αυτό, απλά ένοιωσα την ανάγκη να το γράψω, υπενθυμίζοντας ότι μπορούμε να διαφωνούμε με κάποιον, χωρίς πισώπλατες "μαχαιριές", για άσχετα, με τη συζήτηση, πράγματα.
Υ.Γ. Ελπίζω η "γνωριμία" μας, έστω και μέσω του φορουμ, να προϋποθέτει την έγκαιρη ενηέρωσή μου, σχετικά με το βιβλίο σου, έτσι;
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


-Μη σε ανησυχεί για το βιβλίο θα το διαφημίσω εγώ! Αλήθεια μυθηστόρημα είναι?

-Όσο για τις μαχαιριές δανεικές είναι! Και κάτι άλλο δεν υπάρχουν ούτε εμπρόσθιες ούτε πισώπλατες μαχαιριές! Η μαχαιριά όπως και να τη φας είναι μαχαιριά! Και την ανάγκη να τη νιώθεις παντού όχι μεμονομένα γιατί τότε δε μιλάμε για συναισθήματα αλλά για αισθήματα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 22:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:Μιλάς για την μισοθαμμένη ασπίδα με το σύμβολο του χριστιανικού σταυρού που είναι πεταμένη, χορταριασμένη και εγκαταλειμμένη;


quote:
Dying_Incubus:Ο λόγος κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει, σωστά φίλε macedon;

-Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει! Λέω γω τώρα! γνωμικό..............................

quote:
Dying_Incubus:Από την άλλη, αγαπητέ europaios2, δεν έχουμε και καμία επίσημη απόφαση της Ιεράς Συνόδου ότι το χρονικό διάστημα των έξι ημερών που χρειάστηκε για την δημιουργία του κόσμου είναι συμβολικό, σωστά;
Εφόσον λοιπόν στο θεόπνευστο - όπως υποστηρίζεται - βιβλίο της Αγίας Γραφής έχουμε κι έναν συμβολισμό, θα μπορούσαμε να έχουμε αρκετούς ακόμα όπως την άμωμο σύλληψη του Ιησού, την σταύρωση του, την ανάσταση του κλπ.


-Που νά ξεραν ότι κάποιοι χρειάζονται διυκρινήσεις επ' αυτού! όλο και κάτι θα χαν κάνει!
-Μισό λεπτό να έρθω στη θέση του νηπίου!
Ναι! Λοιπόν.............. μια φορά και ναν καιρό ο καλός Θεούλης αποφάσισε να φανερωθεί στον άνθρωπο! Ο άνθρωπος τότε μόλις είχε κατέβει από τα δέντρα! Του ήταν λοιπόν δύσκολο να αρχίσει να τους ομιλέι για το ηλεκτρικό και τα κινητά! Άρχισε να σκεφτεται ότι πρέπει να ξεκινήσει από πιο πίσω! Θέλησε λοιπόν να τους πει ότι ο άνθρωπος προήλθε από τη θάλασσα και αυτός, όπου είχε τη μορφή ψαριού! μετά βγήκε σα σαύρα στη στεριά και εν συνεχεία μετά από εκατομύρια χρόνια ......διάφορα είδη πιθηκοειδών κατ' εντολή του εξελίχθηκαν σε άνθρωπο!
-Το ξανασκέφτηκε όμως....... και σου λέει δε μπορεί! κάποια στιγμή θα το καταλάβουν από μόνοι τους. Αυτό που πρέπει να καταλάβουν είναι ότι όλα έγινα κατ΄εντολή και σοφία μου! Αποφάσισε δε να προετοιμάσει κάπως τον αγροίκο τότε άνθρωπο και να στείλει έτσι χιλιάδες χρόνια μετά τον Υιό του ο οποίος δε θα έβρισκε μόνο τους αγροίκους αλλά και εξημερωμένους ανθρώπους! Στο μεσοδιάστημα θα έστελνε διάφορους προφήτες ή απλά ανθρώπους του, που θα προετοίμαζαν και αυτοί το έδαφος! Και έτσι γεννήθηκε ο Χριστούλης! που όμως επειδή δεν ήταν σκέτο άνθρωπος αλλά Θεάνθρωπος δε μπορούσε να έχει και μαμά και μπαμπά άνθρωπο! Έτσι είχε μόνο μαμά! Έπρεπε όμως να ξεχωρίσει κάπως από τους άλλους ανθρώπους έτσι έκανε θαύματα πολλά με κορυφαίο την Ανάστασή του!
quote:
Dying_Incubus:Σκέφτομαι επίσης ότι πριν κάποιους αιώνες που δεν είχε ανακαλυφθεί η ηλικία της Γης, δεν είχαμε επιστημονικές αποδείξεις για την ηλικία του ανθρώπου και διαφόρων εκπροσώπων του ζωϊκού βασιλείου στον πλανήτη μας, το διάστημα των έξι ημερών για την δημιουργία του κόσμου μας δεν θεωρούταν συμβολικό αλλά πραγματικό.
Τώρα που έχουμε αρκετά επιστημονικά τεκμήρια στα χέρια μας για αυτά τα θέματα, το χρονικό διάστημα που για αιώνες θεωρούταν αδιαμφισβήτητο και πραγματικό, μετατράπηκε σε συμβολικό.
Αυτό το θεωρώ αρκετά παράδοξο, παρόλο που αναγνωρίζω ότι είναι αρκετά έξυπνο...


-Σκέφτεται πριν από σένα ο Κύριος! φίλε μου, τότε δε χρειαζόταν! σήμερα που χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση το όλο θέμα θα σε βρίκουν από μόνοι τους οι καλοθελητές να σου λύνουν τις διακαιολοημένε για σένα απορίες σου!
Οπότε μη το θεωρείς παράδοξο αλλά επακόλουθο!
Υ.Γ μου είχαν διαφύγει οι παραπάνω τοποθετήσεις αλλά ο καλός Θεούλης θέλησε να ενημερώσει δια εμού τον αγαπητό Dying_Incubus!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 11/01/2008 23:05:53


_____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ
ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΑΔΟΥΝ
ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.
12/01/2008
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ-
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 23:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους γιαπετ-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Όσο για τις μαχαιριές δανεικές είναι! Και κάτι άλλο δεν υπάρχουν ούτε εμπρόσθιες ούτε πισώπλατες μαχαιριές! Η μαχαιριά όπως και να τη φας είναι μαχαιριά! Και την ανάγκη να τη νιώθεις παντού όχι μεμονομένα γιατί τότε δε μιλάμε για συναισθήματα αλλά για αισθήματα!


Παρ' όλο που έχεις κόλλημα με τον πόλεμο, όπως έχει φανεί απ' τα γραφόμενά σου, δεν γνωρίζεις ότι μαχαιριά από μαχαιριά έχει διαφορά;

Ωστόσο, αν θέλεις αποκωδικοποίησέ μου το παραπάνω (νοηματικά), διότι δυσκολεύομαι στην αποκρυπτογράφιση...

quote:
macedon

Πάντως για την ενημέρωση του εν λόγω χριστιανού, το βιβλίο που ετοιμάζω αναφέρεται στο πρόγραμμα "Απόλλων" της NASA και είναι πολιτικό θρίλλερ.


quote:
europaios2

Αλήθεια μυθηστόρημα είναι?


Φίλε macedon, μας μπέρδεψες, μ' αυτό το... "πολιτικό".

Γραψ' το Ελληνικά να το καταλάβουμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 02:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 10:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:Ο λόγος κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει, σωστά φίλε macedon;

europaios2 -Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει! Λέω γω τώρα! Γνωμικό


Ξεφεύγεις φίλε europaios ….δυστυχώς .

Η μου φαίνεται…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 17:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τέτοιου είδους γνωμικά, ειδικά όταν αυτά λειτουργούν ως βέλη για να απευθυνθείς κατ' αυτόν τον τρόπο - άμεσα ή έμμεσα - σε κάποιον συνομιλητή σου.

Η αναφορά τέτοιων "γνωμικών" απέχει μακράν από την γόνιμη συμμετοχή στην οποία υπάρχει το στοιχείο του αλληλοσεβασμού, της διάθεσης για αλληλοκατανόηση αλλά και της γόνιμης συμμετοχής με σκοπό τον πλουραλισμό των απόψεων και της εποικοδομητικής αλληλεπίδρασης των ανθρώπων.

Ελπίζω να κατανοήσεις ότι βαδίζεις σε αρκετά τεντωμένο σκοινί το οποίο κινδυνεύει να σπάσει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 22:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:Η αναφορά τέτοιων "γνωμικών" απέχει μακράν από την γόνιμη συμμετοχή στην οποία υπάρχει το στοιχείο του αλληλοσεβασμού, της διάθεσης για αλληλοκατανόηση αλλά και της γόνιμης συμμετοχής με σκοπό τον πλουραλισμό των απόψεων και της εποικοδομητικής αλληλεπίδρασης των ανθρώπων.


-Το δικό σου το γνωμικό?? <<Ο λόγος κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει, σωστά φίλε macedon; >>
-Θεωρείς τη λέξη πουτάνα τόσο ακατάλληλη δια ενηλίκους? που αΘεέ μου τι ξεστώμισε? Σου μοιάζω για τσακισμένο κόκαλο? η ο αλληλοσεβασμός είναι μονόπλευρως? η ενοχλεί ο πλουραλισμός που επικαλείσαι?
quote:
Ελπίζω να κατανοήσεις ότι βαδίζεις σε αρκετά τεντωμένο σκοινί το οποίο κινδυνεύει να σπάσει...


-Ελπίζω να κταλαβαίνεις ότι δεν έχετε απέναντί σας κανά παιδάκι! Όπως εγώ καταλαβαίνω! τι έχω απεναντί μου!
-Στη θέση σας, δύσκλολη βέβαια! αλλά θα σας δώσω ίσως μία τελευταία συμβουλή! θα με διέγραφα! Κάπιοι θα δυσαρεστηθούν! κάποιοι θα ευχαριστηθούν, μικρό το κακό! Για σκεφτείτε όμως τα μελοντικά παιδιά που θα μπαίνουν στο συγκεκριμένο forum! και θα μπορούν να ακούνε μία διαφορετική φωνή!.........Τι λέτε? Ε? Μπρος τα κάλη τι ναι ο πόνος!
quote:
γιαπετ-Ωστόσο, αν θέλεις αποκωδικοποίησέ μου το παραπάνω (νοηματικά), διότι δυσκολεύομαι στην αποκρυπτογράφιση...

-Δε θέλω!
quote:
macedon

Πάντως για την ενημέρωση του εν λόγω χριστιανού, το βιβλίο που ετοιμάζω αναφέρεται στο πρόγραμμα "Απόλλων" της NASA και είναι πολιτικό θρίλλερ.
quote:
europaios2
Αλήθεια μυθηστόρημα είναι?

..γιαπετ-Φίλε macedon, μας μπέρδεψες, μ' αυτό το... "πολιτικό".
Γραψ' το Ελληνικά να το καταλάβουμε...



-Ναι! ναι! γράψτο Ελληνικά!. Ίσως να νομίζω ότι μπήκες στα άβατα Πενταγώνου και της Νάσα! αλλα δεν ξέρω πως θα βγείς συναίσθημα γιαπέτ-


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 12/01/2008 22:42:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 23:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ-Ωστόσο, αν θέλεις αποκωδικοποίησέ μου το παραπάνω (νοηματικά), διότι δυσκολεύομαι στην αποκρυπτογράφιση...
--------------------------------------------------------------------------------


-Δε θέλω!


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
macedon

Πάντως για την ενημέρωση του εν λόγω χριστιανού, το βιβλίο που ετοιμάζω αναφέρεται στο πρόγραμμα "Απόλλων" της NASA και είναι πολιτικό θρίλλερ.
quote:
europaios2
Αλήθεια μυθηστόρημα είναι?

..γιαπετ-Φίλε macedon, μας μπέρδεψες, μ' αυτό το... "πολιτικό".
Γραψ' το Ελληνικά να το καταλάβουμε...

--------------------------------------------------------------------------------


-Ναι! ναι! γράψτο Ελληνικά!. Ίσως να νομίζω ότι μπήκες στα άβατα Πενταγώνου και της Νάσα! αλλα δεν ξέρω πως θα βγείς συναίσθημα γιαπέτ-


Παρακαλώ τους φίλους συντονιστές, να κάνουν έλεγχο, εάν υπάρχουν ιοί, οι οποίοι ανακατεύουν τις προτάσεις που έρχονται στο pc μου, καθιστώντας αδύνατη την απόδοση νοήματος.

Ενημερώστε με, πριν αρχίσω... ιατρικές εξετάσεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 23:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 Για σκεφτείτε όμως τα μελοντικά παιδιά που θα μπαίνουν στο συγκεκριμένο forum! και θα μπορούν να ακούνε μία διαφορετική φωνή!.........Τι λέτε? Ε? Μπρος τα κάλη τι ναι ο πόνος!

Φίλε europaios2 τα μελλοντικά παιδία που θα μπαίνουν στο συγκεκριμένο φόρουμ θα μπορούν να ακούν /διαβάζουν αρκετές διαφορετικές απόψεις και θέσεις, το θαύμα ….βέβαια θα είναι στο να καταφέρουμε εμείς κάποτε να τους δώσουμε την ευκαιρία τον γνωρίσουνε την κάθε άποψη ενός πιστεύω και όχι να διχάζονται μεταξύ τους, εξαιτίας ενός πιστεύω…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 00:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:Φίλε europaios2 τα μελλοντικά παιδία που θα μπαίνουν στο συγκεκριμένο φόρουμ θα μπορούν να ακούν /διαβάζουν αρκετές διαφορετικές απόψεις και θέσεις, το θαύμα ….βέβαια θα είναι στο να καταφέρουμε εμείς κάποτε να τους δώσουμε την ευκαιρία τον γνωρίσουνε την κάθε άποψη ενός πιστεύω και όχι να διχάζονται μεταξύ τους, εξαιτίας ενός πιστεύω…

-Δεν είμαι κατά της πολυφωνίας! ή των διαφορετικών απόψεων!

quote:
γιαπετ:
Παρακαλώ τους φίλους συντονιστές, να κάνουν έλεγχο, εάν υπάρχουν ιοί, οι οποίοι ανακατεύουν τις προτάσεις που έρχονται στο pc μου, καθιστώντας αδύνατη την απόδοση νοήματος.
Ενημερώστε με, πριν αρχίσω... ιατρικές εξετάσεις.


-Θα σου σύστηνα το Schwabe! αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 13:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Θα σου σύστηνα το Schwabe! αλλά τελευταία στιγμή το μετάνιωσε»

Ναι, μετά από……ώριμη σκέψη επικράτησε η……..λογική του εφικτού!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 09:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, η επέμβαση στο μήνυμα σου δεν έγινε επειδή έγινε η αναφορά της συγκεκριμένης λέξης.
Πολλές φορές δεν έχει μεγάλη σημασία αν στο λόγο μας - γραπτό ή προφορικό - θα χρησιμοποίησουμε ένα πολύ ευγενικό λεξιλόγιο ή αν θα αναφέρουμε και μια άσχημη λέξη.
Άλλωστε, θα ήταν αρκετά τυπολατρικό να ψάχνουμε με το κυάλι να δούμε ποιός είπε μια άσχημη λέξη για τον κρεμάσουμε στην γωνία και να τον τουφεκίσουμε και θα εστιαζόμασταν έτσι υπερβολικά στην επιφάνεια των πραγμάτων, παραβλέποντας την ουσία τους.
Παρόλα αυτά, μπορεί να χρησιμοποιήσει κι ένα πολύ ευγενικό λεξιλόγιο, με πολύ "αθώες" λέξεις κι εκφράσεις σε πρώτο επίπεδο, θίγοντας όμως παράλληλα κάποιους συνομιλητές του σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό, προκαλώντας τους μεγάλη δυσφορία και στενάχωρα συναισθήματα.

Στην προκειμένη περίπτωση η έκφραση που χρησιμοποίησες είχε συγκεκριμένο αποδέκτη, οπότε ακόμη και στην περίπτωση που είναι μια έκφραση η οποία μπορεί να χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη γενικά κι αόριστα για να περιγράψει μια κατάσταση, με τον τρόπο που την εξέφρασες προσέβαλες έναν συνομιλητή σου.

Πολλές φορές τα όρια ανάμεσα στην διαφωνία, στην σύγκρουση των απόψεων κι αυτών που τις εκφράζουν, στην ειρωνία και στην προσβολή είναι αρκετά λεπτά και ξεπερνιούνται αρκετά εύκολα, ειδικά στην περίπτωση εκείνη που διακατεχόμαστε από μια συναισθηματική φόρτιση που "θολώνει" την κρίση μας.
Αυτό που θα μπορούσε πραγματικά να μας ωφελήσει είναι να αποστασιοποιηθούμε από μια κατάσταση και να προσπαθήσουμε να την κατανοήσουμε λαμβάνοντας υπόψιν μας όσες περισσότερες παραμέτρους και λεπτομέρειες της μπορούμε αλλά και να παρατηρήσουμε τον τρόπο που κινηθήκαμε εμείς οι ίδιοι σε αυτήν την κατάσταση.

Όσον αφορά το γνωμικό που απηύθυνα προς τον macedon, δεν το ανέφερα για να πω το οτιδήποτε για σένα.
Η αφορμή ήταν το περιεχόμενο του μηνύματος του και κάποιες λέξεις που χρησιμοποίησε για να περιγράψει κάποια πράγματα στην απάντηση του προς εσένα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΜΙΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 22:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ----

ΕΡΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 23:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΡΜΙΑ, καλως όρισες στο φορουμ και σου εύχομαι ευχάριστη και επικοδομητική συμμετοχή.!

Δυστυχώς ΔΕΝ αποδεχτήκαμε την κληρονομιά που αναφέρεις.

Αν είχε γίνει κάτι τέτοιο θα την συνεχίζαμε...

Πληροφοριακά σου λέω ότι εδώ και 1600 χρόνια, δεν έχει γίνει πρωτογενής φιλοσοφική σκέψη, από Έλληνες.

Κάτι φταίει γι' αυτό,ε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 23:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ----

-Καλώς όρισες!
-Και που την κάναμε? Το μόνο που καταφέραμε είναι να τους ρεζιλεύουμε κάθε μέρα όλο και πιο πολύ! Παντού διαφθορά και συμφέροντα σε όλους τους θεσμούς σε όλα τα πόστα! Μέχρι και τα Σκόπια ζητάνε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΜΙΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2008, 19:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΧΩΡ ΜΠΟΡΟΥΝ - ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ Η ΑΙΜΟΜΗΞΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ δουλοι Η'ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ -ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ-ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ -ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ

ΕΡΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 00:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε ΕΡΜΙΑ, λέω να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, ώστε να γίνει κατανοητή η θέση σου στο φορουμ.

Μόνο έτσι μπορεί να γίνει συζήτηση.
Αν θέλεις λοιπόν, ανάπτυξε την άποψή σου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 00:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιχώρ δεν υπάρχει, είναι σε έλλειψη.
Αντικαταστάθηκε από ασιατικό αγιασμό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 01:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 13:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιχώρ δεν υπάρχει, είναι σε έλλειψη.
Αντικαταστάθηκε από ασιατικό αγιασμό

-Να παρακαλέσουμε τον Απόλλων 2 με την προσεδάφισή του να μας φέρει λίγο!
quote:
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΧΩΡ ΜΠΟΡΟΥΝ - ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ Η ΑΙΜΟΜΗΞΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ δουλοι Η'ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ -ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ-ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ -ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ

-Σίγουρα το παλικάρι θέλει να μας πει κάτι το οποίο γιαπετ δε νομίζω ότι χρειάζεται ανάληση!
-Μιλάει για το μεγαλείο των προγόνων μας! Την ανδρεία και τη σοφία! με τα παράγωγά τους αρετή, τόλμη, δικαιαούσνη!
.....Όπως βλέπεις όμως φίλε ΕΡΜΙΑΣ μάλλον είναι ακατάλληλο ακόμη το έδαφος.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 20:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Να παρακαλέσουμε τον Απόλλων 2 με την προσεδάφισή του να μας φέρει λίγο!

Πώς σου ήρθε ο Απόλλων 2;

quote:
Σίγουρα το παλικάρι θέλει να μας πει κάτι το οποίο γιαπετ δε νομίζω ότι χρειάζεται ανάληση!

Φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι ο ΕΡΜΙΑΣ μπορεί να κάνει μια καλή ανάλυση της άποψής του, χωρίς διερμηνίες.

Η αναφορά του στο Ιχώρ, είναι ενδεικτική και ενδιαφέρουσα.

Γι' αυτό το λόγο τον παρότρυνα να συνεχίσει.

quote:
.....Όπως βλέπεις όμως φίλε ΕΡΜΙΑΣ μάλλον είναι ακατάλληλο ακόμη το έδαφος.

Αυτή είναι η προσωπική σου άποψη.
Και πέραν του ότι είναι εσφαλμένη, δεν είναι σωστό να λέγεται σ' ένα νέο μέλος, που θέλει συμμετοχή σε ένα φορουμ, του οποίου το έδαφος είναι κατάλληλο,για κάθε είδους συνομιλία.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΜΙΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 20:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι σας εγραψα και εγω μερικες σκεψεις μου -διευκρινιζω στον ΜΑΚΕΔΟΝΑ το ιχωρ το αναφερω συμβολικα και μη νομιζεις το οτιδηποτε.Το εδαφος ΕΥΡΩΠΑΙΕ 2 νομιζω οτι ειναι καιρος να αρχισουμε να το καλλιεργουμε .Καποιοι πρεπει να μπουν μπροστα αρκετα αυτοκατηγορουμαστε και τα ριχνουμε στους αλλους.Το ποιος φταιει το προσπερναμε-----το δικαστηριο της ιστοριας θα το κρινει. ΥΣ.Μη μου πειτε για επαναστασεις ΦΤΑΝΕΙ.

ΕΡΜΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2008, 23:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΜΙΑΣ
διευκρινιζω στον ΜΑΚΕΔΟΝΑ το ιχωρ το αναφερω συμβολικα και μη νομιζεις το οτιδηποτε

Και γω συμβολικά σου απάντησα :)

quote:
europaios2
Να παρακαλέσουμε τον Απόλλων 2 με την προσεδάφισή του να μας φέρει λίγο!

1. Δεν υπήρξε καμία αποστολή με το όνομα "Απόλλων 2"
2. Η πρώτη αποστολή που προσεδαφίστηκε ήταν το "Απόλλων 11" το 1969.
3. Το ιχώρ δε φυτρώνει στο φεγγάρι. Ηταν το αίμα των θεών και του Τάλω, προστάτη της Κρήτης.

Για την ενημέρωσή σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 11:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: Πώς σου ήρθε ο Απόλλων 2

-Απλά έδεινα ιδέα στον macedon για νέο βιβλίο! ίσως έχεις χάσει επεισόδια..., αλλά απάντησα στην τοποθέτησή του με χιούμορ.
quote:
γιαπετ:
Φίλε μου, είμαι σίγουρος ότι ο ΕΡΜΙΑΣ μπορεί να κάνει μια καλή ανάλυση της άποψής του, χωρίς διερμηνίες.
Η αναφορά του στο Ιχώρ, είναι ενδεικτική και ενδιαφέρουσα.
Γι' αυτό το λόγο τον παρότρυνα να συνεχίσει.


<<γιαπετ:Εγώ φίλε ΕΡΜΙΑ, λέω να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός, ώστε να γίνει κατανοητή η θέση σου στο φορουμ.Μόνο έτσι μπορεί να γίνει συζήτηση.>>

-Πόσο πιο αναλυτικός? τι να αναλύσει? έθεσε θέμα αν δεν το πρόσεξες!

quote:
γιαπετ:Αυτή είναι η προσωπική σου άποψη.
Και πέραν του ότι είναι εσφαλμένη, δεν είναι σωστό να λέγεται σ' ένα νέο μέλος, που θέλει συμμετοχή σε ένα φορουμ, του οποίου το έδαφος είναι κατάλληλο,για κάθε είδους συνομιλία

-Μα,..... ναι μεν ο macedon! τον αντιμετώπισε με καθαρό χιούμορ! αλλά αντί να μπεις να τοποθετηθείς στο θέμα που έθεσε! μπήκες για να συνεχίσεις το χιούμορ! αποδεικνύοντας ότι δεν κατάλαβες το θέμα παρά μόνο το χιούμορ!
quote:
ΕΡΜΙΑΣ: Αγαπητοι φιλοι σας εγραψα και εγω μερικες σκεψεις μου -διευκρινιζω στον ΜΑΚΕΔΟΝΑ το ιχωρ το αναφερω συμβολικα και μη νομιζεις το οτιδηποτε.Το εδαφος ΕΥΡΩΠΑΙΕ 2 νομιζω οτι ειναι καιρος να αρχισουμε να το καλλιεργουμε .Καποιοι πρεπει να μπουν μπροστα αρκετα αυτοκατηγορουμαστε και τα ριχνουμε στους αλλους.Το ποιος φταιει το προσπερναμε-----το δικαστηριο της ιστοριας θα το κρινει. ΥΣ.Μη μου πειτε για επαναστασεις ΦΤΑΝΕΙ

-Φίλε Ερμιών στο απόψεις προτάσεις υπάρχει ένα θέμα <<συμβαίνει κάτι με τους πολιτικούς μας?>> εκεί νομίζω ότι είναι πιο κατάλληλο το έδαφος ως θεματολογία! από τη συμμετοχή όμως που έχει εγώ τουλάχιστον πιστεύω ότι αποδεικνύεται η ακαταλληλότητα της καλλιέργειας, ωστώσω οι προσπάθειες συνεχίζονται μήπως και βγούν οι κοτρώνες και έτσι έλθουν και άλλα μέλη να καλλιεργήσουν.
-Η διαφθορά είναι η νέα ΙΧΩΡ του νεοΈλληνα! εκεί πρέπει όλοι μαζί και καθένας μόνος του να δώσουμε τη μάχη!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άτροπος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 18:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άτροπος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλλην είναι όποιος μετέρχεται της Ελληνικής παιδείας. Πόσο ελληνική είναι η παιδεία μας; Αυτό θα ήταν αποδοχή κληρονομιάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 19:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άτροπος
Έλλην είναι όποιος μετέρχεται της Ελληνικής παιδείας.

Χμμμ... Δε λέει ακριβώς ο Ισοκράτης "Έλληνες εισι" αλλά "μάλλον Έλληνες καλείσθαι". Εχει μια διαφορά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Άτροπος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 20:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Άτροπος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε Μακεδόνα,με βοηθάς στο συλλογισμό μου.Απλώς ήθελα να επισημάνω πως κατάφεραν να μας κοιμίσουν. Να μας κάνουν κάποιοι να ξεχάσουμε πως είμαστε έλληνες. Ενώ είναι τόσο απλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy